Ook beperkii Einde bollen-sanering is in zicht Wederopbouw Egmond-Binnen Fokveedag te Warmenhuizert PAG. 2 Dinsdag 13 September ALKMAAR EN OMSTREKEN De „Csardas Fürstin" v__ J Vereniging voor bloembollencultuur spreekt zich uit Geen financieel bezwaar tegen het basisplan Nieuwe Kamerleden Marktberichten Etalagever I NIEUWS VAN DE POPPENTENTOONSTELLINC ALKMAAR. Het was goed, dat de duur van de Internationale Pop- pententoonstelling, die bij Kofa Spruyt te Alkmaar wordt gehouden, tot en met Woensdag a.s. verlend is, want Zaterdag en Zondag j.l. steeg het aantal bezoekers aanmer kelijk. r Zo werd op Zaterdagmiddag met een verschil van enkele uren het 14.000ste en 15.000ste toegangskaar tje voor deze tentoonstelling ver kocht, resp. aan de heer J. A. Jon ker, Ruiterstraat U 90 te Ursem en mej. Willy Hart, wonende Dorps straat 118 te Oudkarspel. Op Zon dag j.l. te "omstreeks 9 pur in de avond passeerde de 13-jarige Ben Grotenberg, van de Dr. Schaepman- kade nr. 6 te Alkmaar, de controle. Zij werden allen door een be stuurslid welkom geheten en ont vingen elk natuurlijk iets, wat men alleen maar op dezé tentoonstelling cadeau kan krijgen, nl. een mooie pop. De 13-jarige Ben Grotenberg voelde zich met de gekregen pop in zijn armen en zoveel p&ar ogen op hem gericht niet erg op zijn ge mak, want die mensen dachten mis schien wel, dat hij met die pop zou gaan spelen. Ben stopte het cadeau daarom maar vlug onder zijn jasje en verzekerde dat hij het toch aan zijn „zussie" zou geven. EEN STILLE HULDE ALKMAAR. Bedekt met de driekleur stonden de eenvoudige kisten naast elkaar in het poortge bouw van de Algemene begraaf plaats; twee militairen van hét Alk- maarse garnizoen hielden de ere wacht en burgers van Alkmaar kwamen, om een moment te blijven stilstaan voor deze met vlaggen en bloemen gedekte kisten,-waarin be kende en onbekende zonen van Frankrijk rustten, eens onze geal lieerde kameraden, die bij de slag om Duinkerken hun graf vonden in de golven. De zee gaf tenslotte te rug en wierp het stoffelijk over schot van de strijders op onze blan ke kust. Op de stille kerkhoven van onze duindorpen werden zij begra ven en nu gaan zij terug om in de grond van hun vaderland de laatste rust te vinden. Hun namen stonden op de kisten; op sommige stond slechts het woord „Inconnu" on bekend, met de datum waarop het stoffelijk overschot op onze kust aanspoelde. Al spoedig lagen de kisten bedol ven onder de bloemen, die de bur gers van Alkmaar er uit piëteit en als posthume hulde op neerlegden; velen stonden stil en prevelden een kort gebed voor de zielerust van de mannen, die hun leven gaven voor een betere wereld. Moge hun of fer niet vergeefs zijn. ALKMAAR De Hoofdstad Ope rette speelde weer voor een uit verkocht huis, en we willen aan dit feit onmiddellijk foevoegen: dat was meer verdiend dan ooit. De Hoofd stad Operette heeft n.l. in artistiek opzicht de operette weer gebracht zoals ze in wezen is bedoeld en ge schreven, door het werk te zingen in de oorspronkelijke taal. Deze be langrijke factor was ten slotte oor zaak, dat bijv. de leden van de Fritz Hirsch Operette zich bijzon der in hun element gevoelden en de juiste sfeer, de Weense sfeer, welke de componist Emmerich Kal man schiep, zo perfect konden rea liseren. Het verhaal hoe Sylva en Edwin ten slotte gelukkig werden kan ons minder interesseren, maar hoe dit in vaart en vitaliteit werd gebracht was toch maar de hoofd zaak. en dit werd deze keer zo bril- lant gedaan, als we het nog zelden zagen. De sopraan Ruth Rhoden gaf als Czardasfürstin weer een su blieme creatie, zoals we die van haar gewend zijn. Joh. v. d. Zalm heeft aan beschaafdheid in zijn zin gen ontegenzeggelijk gewonnen. Hellena Rajewska, onderscheidde zich wel bijzonder, door prachtig spel welke in zéér lichte toon met bijzondere charme werd gehouden. Paul Harden en Frits Sterner, wat zullen we daar nog van zeggén, oude wijn nietwaarDe décors waren perfect, en het viel op hoe er een grotere ruimte werd gesugge reerd dan inderdaad aanwezig was, We zouden bijna nog Otto Aurich vergeten die ook weer eens op het podium verscheen als vorst v. Lip- pert-Weylersheim, en ook van deze tol weer iets bijzonders wist te ma ken. Het orkest o.l.v. Julius Suzan deed zich weer van de beste zijde kennen, er werd met toewijding ge musiceerd. Ook de extra fantasie, over thema's uit de operette, werd door het orkest uitstekend gespeeld en had groot succes. Zo was deze voorstelling voor de talrijke aan wezigen een pracht-avond en men heeft het dan ook aan zeer bijzon dere waardering niet laten ontbre ken, open doekjes en biseringen waren herhaaldelijk aan de orde. Zo kunnen we erkentelijk zijn voor de prestatie's van de Hoofdstad Operette, die ons de operettekunst weer heeft geboden in de juiste sfeer en vorm. W. Schreurs K.A.B. viswedstrijd ALKMAAR. De Zaterdag j.l. gehouden viswedstrijd mag alles zins geslaagd heten. Niet dat er nu direct zoveel vis is gevangen. Ook niet omdat de deelname zo bijzonder groot was. Maar juist de prettige sieer en de joviale ver standhouding maakten het verblijf aan het water zo aangenaam. Daar had je de heer G. Stet, de deskun dige leider. Hij gaf de bevelen, één stoot op de hoorn en het hele spul lag te water. Zo ging het, 4 maal een half uur lang. 's Avonds wer den de prijzen uitgereikt. De heer van Jaarsveld, voorzitter van de K.A.B., roemde de clubgeest on der de vissers en zeide, dat er tussen de deelnemers vriend schapsbanden waren gelegd. De vgngst was in totaal 28 vissen. De heer N. Weel won niet alleen dè K.A.B.-prijs voor de grootste vis (brasem 37.5 cm), maar had er ook de meeste (6). De adviseur voor de R.K. sport clubs, rector van der Hoek, was zeer verheugd over dit eerste pogen van de K.A.B. en verwacht te dat in dezelfde prettige sfeer nog meerdere viswedstrijden zul len volgen. UITSLAGEN TUIN WEDSTRIJD ALKMAAR. De Volkstuin- houdersvereniging „Alkmaar en Omstreken" te Alkmaar organi seerde een grote tuinwedstrijd voor haar leden, waarvan de uit slagen door de jury thans bekend zijn gemaakt. De vereniging heeft thans vijf terreinen in gebruik met een totale grootte van bijna acht hectaren, welke geheel in volkstuinen zijn verdeeld. Voor elk terrein waren een eerste en tweede prijs beschikbaar gesteld, alsmede één of meer eervolle ver meldingen. De wedstrijd werd een groot succes. De leden hadden hun tuinen met veel ambitie ver zorgd, zodat het voor de jury een uitermate zware taak was, de prij zen toe te kennen. De keuringen geschiedden steeds op onver wachte momenten, waardoor de jury zich een goed beeld kon vor men van de stand der gewassen, de schoonheid der tuinen, alsmede van de doelmatigheid van het teeltplan O" het terrein „De Vaart" aan het Kwakelpad viel de eerste prijs ten deel aan de heer Lefeber voor een constant goed onderhouden tuin met een behoorlijke verde ling der gewassen. De tweede prijs was hier voor de heer H. Vooistra, terwijl eervolle vermeldingen werden uitgereikt aan de heren Winkel, Halman en Jellema. Op het terrein „Aehtermeer" aan de Dr. Schaepmankade kwam de heer Jansen van Yorksveld als eerste uit de bus, met de heer S. Put als zeer goede tweede. De eervolle vermeldingen waren voor de heren Ottenbros, Bruin en Kaandorp. Voor een zeer moeilijke taak stond de jury op 't terrein „Over- die achter Rochdale. Zeer mooie tuinen vielen hier te bewonderen en het was jammer, dat niet twee eerste prijzen in het wedstrijd reglement waren opgenomen, daar deze hier anders zeker zouden zijn uitgereikt. Thans werd de heer J. M. van Wamel als eerste geklas seerd met enkele prima, goed onderhouden tuinen met een grote verscheidenheid van gewassen. De tweede prijs was voor de heer van Wendel, terwijl voor enkele even eens zeer mooie tuinen eervolle vermeldingen werden toegekend aan de heren J. C. Gerritsen, G. Oukes en J. Schut. Het terrein, dat men wel eens de bakermat der Volkstuinhou- dersvereniging noemt, nl. „De Kalkovens" aan het Zeglis, le verde als eerste prijswinnaar de heer C. Buys op, die zijn sporen op dit gebied reeds eerder ver diende. Als tweede kwam de heer G. Miedema uit de bus, terwijl de eervolle vermelding werd uitge reikt aan de heer -J Madderom. Ook het terrein „De Nieuwe Bommels" langs de spoorlijn te genover de Rozenstraat gelegen, bood een mooie aanblik. De eer ste prijs, welke aan de heer Th. Verhage werd toegekend, was zonder twijfel verdiend; de heer K. Winkel verwierf de tweede prijs. Een zeer eervolle vermelding viel hier ten deel aan de heren A. Hillebrand en M. Bcima. Een woord van dank voor de wijze, waarop de verschillende juryleden zich van hun moeilijke taak geheel belangeloos hebben gekweten, is hier zeer zeker op zijn plaats. Het bestuur der ver eniging kan met voldoening op de resultaten van do tuinwedstrijd terugzien. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Red River, 18 jr. Vic toria: Nacht van terreur, 18 jr. A.B.T.: Strijd om de Matterhorn, 14 jr. Cinema Americain:, De Villa onzer dromen, alle leeft. GULDEN VLIES: A.F.C.- feestavond, KINHEIM: K.J.M.V.-avond. NACHTDIENST TAXI'S: "Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. Nieuwe aanwinsten R.K. Leesbibliotheek 8695 J. Mens, De gouden reaal; 8697 H. Mondria, Thuisvaart; 8698 ir. E. Nicolas e.a.. En nusol daat; 8699, Havank, De N.V. Mateor; 8701 K. Morel, Janmagts en Sinjeu- ren; 8702 H. v. Nynatten—Doffeg- nies. Grond; 8703 K. O'Brien, Ana dc Mendoza; 8704 J. Pollemann, Spel van Moeder en Kind; 8705 B. Range, De Tuchthuisboef; 8706 E M. Remarque, Drie Kameraden. Jangensboeken: 8696 E. Molijn, Met open oog en oor; 8700 K. Morel, Oranje boven uit de tijd van Jan de Witt. Kinderboeken: 334 T. Jager Meursing, Van Jochem. Jonas en Julia- 335 T. Kok, Dinie neemt de leiding; 336 D. Laan, Avonturen van Pinkeltje; 337 L. Wallace, Ben Hur (bewerkt) Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Cornells Th. zoon van Th. J. Peppieg en J. Twisk; Ary R. zoon van L. H. G. Moen en D. Zandbergen; Agatha W. A. M. dochter van W. Baltus en A. A. Jannes. Overleden: Arnoud Langeveld oud 82 jaar geh. met C. J. Fierman. K.J.M.V. OPGELET Anthony van Kampen, de be kende schijver, komt a.s. Woensdag in Paviljoen Kin- heim spreken voor de K.J. M.V. Hij zal spreken over Nieuw Guinea onder de titel „Avon turen in het land yan Jungle Pimpernel", verlucht met lichtbeelden. Iedereen is wel kom. Leden of niet-leden (Toegang vrij!). Jongeman nen met pit zijn natuurlijk al lid! Dat is logisch! Iedere jongeman zien we dus Woensdagavond om 8 uur in Paviljoen Kinheim. Kampioenschap schaken Hoewel de strijd nog niet is be slist kan toch al met vrij grote ze kerheid worden vastgesteld welke de kampioenen van 1949 zullen zijn In de Hoofdklasse A heeft W Kwak de leiding met 3'/< uit 4 partijen terwijl in B de H.B.S. leerling C Langedijk uit Noord-Scharwoude aan de kop staat met 4"= uit 5. D, Appel Sr. benutte zijn kansen niet en verloor van J. C. de Ruiter zo dat Holtes uit Heiloo de beste kan sen hoödt. In le klasse A. heeft C. Woütersen de leiding met 3 uit 4, in de klasse A. is P. Hoekstra Jr. ongeslagen geëindigd met 5 uit 5 terwijl in B. S. Bosch met 4 uit 4 wel nummer één zal worden. Hier volgt de uitslag van de 5e ronde Hoofdklasse B. H. J. C. Dagelet- P. Vreeken 01; C. Langedijk- lngr. G. F. Kool 1—0; Ingr. G. F. KoolC. Meijer 10. le klasse B. D. AppelJ. C. de Ruiter 01. 2e klasse A. P. Hoekstra Jr.J Frank 10; J. WoltersJ. Nijman 0—1. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Tineke, d.v. Piet Albers en Frederika Bense; Aloysius J. L. M„ z.v. Leonard B. V. Rotthier en Johanna Min; Nico- laas G. M„ z.v. Adrianus Wokke en Maria Bolten; DirB? J .G., z.v. Ge- rardus A. Klemlcerk en Maria Lief- ting; Cornelis J. G„ z.v. Nicolaas Admiraal en Engelina M. Groot. Gehuwd: Reinier v. d. Heuvel te Batavia en Antonetta M. J. v. Cam- penhout. Overleden: Petrus van Bussch- bach, 50 jaar, echtg. van Maria C. Soeters. Zilveren professiefeest CASTRICUM. De Eerw! Zus ters van het Arme Kindje Jezus, Magdalena Jozefa en Johanna Cle- mensa zuilen op Zondag 18 Septem ber haar zilveren professiefeest her denken. Beide zijn werkzaam aan de Meisjesschobl- alhier. Vakonderwijs CASTRICUM. De Veren, tot het bevorderen van het Vakonder wijs in West-Friesland zal te Cas- tricum wederom cursussen geven in diverse bouwvakken. Wij herin neren de jeugdige vaklieden aan de tentoonstelling die hier ter plaatse in het voorjaar werd gehouden. De ze tentoonstelling gaf een zuiver beeld van de vorderingen welke de cursisten in het afgelopen seizoen hadden gemaakt. Zeevogels Handbal EGMOND a. d. HOEF. Zee vogels I—AOG I 4—3: Zeevogels II Limmen 121; AOG IIZeevo gels III 1 Junioren: Bergen aZeevogels a -2. i Onze dames zijn prima gestart. 3 overwinningen uit 4 wedstrijden is een uitstekend begin. Zeevogels I speelde een aantrek- de thuisclub het initiatief, dat al kelijke wedstrijd. Aanvankelijk had gauw in een mooi doelpunt tot uit drukking werd gebracht. AOG wist zich toen van de druk te bevrijden en tot goede tegenaanvallen te ko men. De gelijkmaker werd.hen ech ter cadeau gegeven. Het ontmoedigde echter onze da mes niet. De rechtsbuiten wist ein dalijk na goed spel met een fraaie goal haar club de leiding te geven Na de rust werd de voorsprong geleidelijk aan vergroot tot 41. Alle eer aan AOG, dat taai door spelend, deze grote achterstand tot 43 wist te verkleinen. Zeevogels 2 speelde een even aan trekkelijke wedstrijd als het eerste en won met 21 van Limmn 1. Zeevogels 3 moest in AOG II haar merdere erkennen. In elk ge val is 10, een eervolle nederlaag. De junioren deden het in Bergen niet slecht. Die mooie 02 over winning mag er zijn. Wie is de eigenaar? SINT PANCRAS. Zondag j.l. is er bij de heer C. de Ruiter, 't 80 DER LEDEN VOOR AFSCHAFFING In een buitentje w<*ie algemene vergadering, op speciaal verzoek van de afd. Grootebroek uitge schreven, heeft de algemene ver eniging voor Bloembollencultuur zich definitief uitgesproken t.a.v. het vraagstuk der sanering dat al zovele jaren de gemoederen der bollcnkwekers in beroering heeft gebracht. Onder presidium van de voorzit ter van het hoofdbestuur, jhr. O. v. Nispen tot Pannerden kwamen af gevaardigden uit vrijwel alle afde- Matige vangst gezellige wedstrijd ST. PANCRAS. Zondag hield de Sport-hengelaarsvereniging „St. Pancras" voor het eerst in haar 5- jarig bestaan een baarswedstrjjd in de Kleimeer. Het aantal deelnemers was niet groot; slechts 14 van de 84 leden hadden zich voor dit sport evenement opgegeven. Daar slechts maatbaars geteld werd, kon ver wacht worden, dat het aantal hier van niet groot zou zijn. Toch bleef de vangst nog onder de verwach tingen. Slechts twee maatbaarzen werden gevangen, nl. een door de heer van de Tak (27Vt cm.) en een door de heer Kramer (18 cm.). Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen door de voorzitter, de heer Welker met een toepasselijk woord uitgereikt. Beide prijswinnaars kre gen een hengel, terwijl de heer v. d. Tak tevens voor 1 jaar beslag leg de op de wisselprijs voor de groot- st/6 baars. Zeer sportief stond de heer Kra- Vennetje, alhier een postduif aan mer zijn ejgen hengel af aan het komen vliegen. Op de ring stond - het volgende vermeld: Holland 49, 275875. De duif was zichtbaar ver moeid, zodat verwacht wordt dat het een wedstrijdduif is. De eige naar gelieve zich met .boven staande persoon in verbinding te stellen. oudste lid van deze vereniging, de heer Jn. Wiedijk. Het bestuur hoopt voor de vol gende wedstrijd, over 14 dagen, op een grotere deelname. Er zijn prachtige prijzen te behalen, dus leden grijpt uw kans en geeft u nu reeds op voor deze wedstrijd. lingen der vereniging in het Con certgebouw te Haarlem bijeen om zich uit te spreken over het voor stel van de afdeling Grootebroek, dat in het kort neerkwam op af schaffing van alle saneringsrfiaatre- gelen in het bloembollenvak. Htït voorstel werd in een korte verga dering, bijgewoond door de rijks- tuinbouwconsulent ir. Vlag, door het merendeel der afgevaardigden, vertegenwoordigende 253 stemmen, aangenomen, hetgeen neerkwam op plm. 80 pet. der stemgerechtigden Tegen stemden voornamelijk ver tegenwoordigers van afdelingen, waar ook de tuinbouw beoefend wordt, zoals Andijk, Langendijk en Omstreken, Berkhout, de Goorn, Oostwoud, Opperdoes, Medemblik, Lisserbroek Zwaagdijk, Wijdenes, Hauwert, Winkel, alsmede Heem stede, Lisse en Vogelenzang-Benne- broek; in totaal 84 stemmen ver tegenwoordigende. De heer C. A. Murk uit Hillegom die na de stemming het woord nam, dankte bestuur en voorzitter voor de vlugge wijze waarop deze kwes tie behandeld was en feliciteerde de vereniging met 't besluit dat er volgens hem zeker toe zou bijdra gen het welvaartspeil in deze bran che te verhogen. Hij hoopt nu maar dat het bestuur er bij het depar tement op aan zou dringen om een einde te maken aan een politiek, die funest was voor het bedrijf. Nauwelijks een half uur na het begin der vergadering verlieten de deelnemers, het resultaat druk be sprekend, de zaal. Dammen: Kampioenschap van Noord-Holland Zaterdag a.s. des middags 4 uur wordt een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het kampioen schap van Nrd.-Holland. Deelnemers zijn: O. J. B. v. d. Sleen, Amsterdam (W.); C. de Gooyer, kampioen van Amsterdam; M. R. C. Stahlberg, Amsterdam (W.); J. Brouwer, Amsterdam (Z.) A. Bizot te Zwaag kampioen van West-Friesland; J. de Boer, Groote broek; H. Steenhuis, Den Burg, Texel; H. Feenstra, Breezand; B. J. de Boer, Assendelft; G. Mol, Wormer, kampioen der Zaanstreek De wedstrijd, die vijf weekenden in beslag zal nemen, vindt plaats in de grote zaal van café „De Kroon" Rembrandsplein te Amsterdam, al waar ook de wedstrijden om het landskampioenschap gespeeld wor den. KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR Voor wie het nog niet wist: de opening van het nieuwe bewegings jaar op Zondagmorgen was prachtig. De intieme H. Mis onder de bomen van de Muziektuin, het feestelijk ontbijt, en tenslotte de brillante rede van Aalmoezenier Brans, heb ben ons het vertropwen gegeven, en de moed ingespoten, die nodig zijn om het jaarprogramma te be ginnen en tot het einde toe te be leven. Het zal worden bekroond door ons 2e nationale congres op 23 Juli 1950. Morgenavond houden wij onze eerste bijeenkomst in het gebouw op het Varnebroek. Het programma ziet er wegens de viering van de verjaardag van de Aalmoezenier feestelijk uit, en biedt elck wat wils. Elke Kajotter komt natuurlijk zijn Aalmoezenier gelukwensen. GROOT GEBREK AAN SCHEIDSRECHTERS ALKMAAR Er bestaat een groot gebrek aan scheidsrechters en de scheidsrechters-commissie van de K.N.V.B., afd. Noordholland, doet een dringend beroep op allen, in 't bijzonder op oud-voetballers, om zich voor de gratis-cursus op te geven. Wanneer we vertellen, dat 910 elftallen in het veld verschijnen, waarvoor 455 scheidsrechters nodig zijnen de commissie de beschik king heeft over een 200 arbiters, dan kan men begrijpen, dat ver sterking der gelederen dringend noodzakelijk is. De cursus, welke wordt georga niseerd, is gratis en de scheidsrech ters, die regelmatig fluiten, komen in aanmerking voor een kaart voor een interland-wedstrijd. We hopen, dat de oproep van de commissie, die zich voor een schier onmoge lijke taak ziet geplaatst, succes mag hebben en velen aan de op roep gevolg zullen geven. Men kan zich opgeven bij de heer Rentenaar, Corfstraat 49, Alkmaar. Van de Ministeries van Binnenl. Zaken en Financiën is bericht ont vangen, dat tegen het door het College van Algemene Commissa rissen voor de Wederopbouw vast gestelde „Wederopbouwplan", in financieel opzicht geen bezwaar be staat. Dit plan dient men niet te ver warren met het Uitbreidingsplan aer gemeente. Het Wederopbouwplan betreft n.l. de herbouw van alle tijdens de bezetting afgebroken opstallen, 27 in getal, te weten: 5 boerderijen (2 S. Jonker; Schoen (Zwakmanj; J. Mooij; P. Rozing); 7 bedrijfsgebou wen (J. Fijn; C. de Wit; A. Bommer; Mej. Hopman; Schoen (Zwakman); J. Mooij en Jhr. Six); 3 tuinders woningen (J. Schuit (Bras); J. V. d. Pol en E. Hbpman (Bleek); 8 woon huizen (Gorter; Jhr, Six; A. Witte brood; Erven Bakker; J. Wagner; Jb. Fijn; J. Schuit (Heddes) en J. Duinmeijer); 2 dubbele woningen (Massa en Roozing van Bergen); 1 landhuisje (van Nieuwkuijk) en 1 villa (van G. Massa). De aan de uitvoering van uit plan verbonden kosten zullen als weder- opbouwkosten worden beschouwd en als zodanig voor toekenning van een rijksbijdrage in aanmerking kunnen worden gebracht. Het plan gaat van de gedachte Begunstigd door het mooie weer hield de Fokvereniging Warmen- huizen en Omstreken een goed georganiseerde fokveedag. De ju ry bestond uit de heren J. E. J. Kramer, Burger brug; C. Kroon, Oostwoud; P. Schipper, Span broek; W. Jimmink, 't Zand; W. Schipper, Spanbroek; Jac. Duijn, Castricum; arbiter ir. de Vries, Heiloo. De uitslagen zijn als volgt: Rubr. 1-2. Stieren: IA en tevens kampioen Adema 41 v. d. Woud hoeve, eig, Stierenver. Warmen- liuizen; 2a Frans Adema 40, eig. J. v. Duin; 3A Frans W.Y. 58, eig. J. Rui.jter; E.V. Adema 29, eig. Jonker en Paarlberg. Rubr. 3A. Kuikalveren geb. vóór 1 Maart: la'Anna 8, eig. A. Kraak man; ib Trui 2, eig. Abr. Borst 'ih.; 3e Agatha 2, eig. Jac. Blok dijk; 2A Annie 11, eig. Abr. Borst Tm; 2b Emma 14, eig. A. Ruijter; E.V. Lies 5, eig. P. Ligthart. Rubr. 3B. Kuikalveren geboren na 28 Febr.: la Grietje 13, eig. A. Ruijter; 2a Trui 15, eig. A. Ruijter; 2b Grietje 12, eig. A. Ruijter; 3a Beatrix o, eig. A. Kraakman; E.V. Geertje 11, eig. J. G. Jonker. Rubr. 4. Hoickelingen: la Coba 3, eig. A. Kraakman; lb Emma 12, eig. A. Ruijter; 2a Klara 7, eig. P. Quant; 2b Lies 4, eig. P. Ligi- hart; 2a Agatha 2, eig. A. Kraak man; 3a Klara b, eig. P. Quant; 3o Dina 2, eig. A. Kraakman; 3c 'linie 2, eig. J. Tesseiaar; E.V. Eva 40, eig. G. Schoor! Gz.; Hennie 3, eig. P. Quant; Nel 4, eig. P. Ligt hart; Scnagen 27, eig* fa. Groet; Anna 7, eig. A. Kraakman; Bintje 65, eig. Abr. Borst Th.; Annie 10, eig. Abr. Borst Th. Rubr. 5. Vaarzen: la Grietje 8, eig. A. Ruijter; lb Lientje, eig. J. G. Jonker; le Blokker 4, eig. K. Paarlberg; ld Coba 2, eig. A. Kraakman; 2a Grietje 9, eig. A. Ruijter; 2b Sietske 2, eig. P. Mosch; 3a Trien 5, eig. A. Kraak man; 3b Beatrix 3, eig. A. Kraak man; 3c Trien 6, eig. A. Kraak man. Rubr. 6. Twenters: la Marie 4, eig. P. Ligthart; 2a Klara 4, eig. P. Quant; 3a Hannie, eig. Gebr. Blom. Rubr. 7. Derd kalveren: la Em ma 11, eig. A. Ruijter; 2a Dirkje 3, eig. - F. Mosch; 2b Tinie, eig. J. Tesselaar; Coba, eig. A. Kraak man; 3b Betje 3, eig. K. Groot; 3c Trui, eig. Abr. Borst Th.; 3d Trien 3, eig. A. Kraakman; E.V. Alie, eig. Jac. Sevenhuijsen; Eva, eig. Abr. Borst Th. Rubr. 8 Oudere koeien: la Em ma 10, eig. A. Ruijter; lb Trui 22, eig. A. Ruijter; le JannePe 23, eig. K. Paarlberg; ld Geertje 5A, eig. J. G. Jonker; 2a Corrie, eig. J. de Groot; 2b Joltje 15, eig. fa. Groet; 2c Betje 2, eig. Abr. Borst Th.; 3a Dekker 2, eig. P. Mosch; 3b Sjouk- je 2, eig. K. Paarlberg; 3c Agatha, eig. Jac. Blokdijk; E.V. Kaandorp 6, eig. K. Groot; Paulina's Adema 18, eig. fa. Groet; Wokke 2, eig. K. Paarlberg. Rubr. 9. Productieklasse: la Grietje 3, eig. A. Ruijter; 2a Borst 2, eig. P. Mosch; 2b Klara 2, eig. P. Quant; 3a Hendrina 8, eig. J G. Jonker; 3b Trui 12, eig. A. Ruijter; E.V. Klara 1, eig. P. Quant; Trien 2, eig. A. Kraakman. Rubr. 10-11. Drachtige Koeien: la Kekke 17, eig. fa. Groet; 2a Sietske, eig. Abr. Borst Th.; 2b Snip, eig. A. Rens; 3a Fosie 3, eig J. G. Jonker; 3b Rina 3, eig. Abr Borst Th.; E.V. Doortje, eig. L. Visser. Rubr. 12. 5 Kuikalveren van één vaderdier: le groep 2 van Adema 41 v. d. Woudhoeve; 2e groep 1 van Adema 41 v. d. Woudhoeve; 3e groep 3 van Matador 13. Rubr. 13. 4 Hokkelingen van één vaderdier: le groep 7 van Jon- gert's Adema 3; 2e groep 6 van Jongert's Adema 2; 3e groep 8 van Jongert's Adema 2; E.V. groep 5 van Peter 3. Rubr. 14. 3 Vaarzen van één vaderdier: le groep 9 van Jon gert's Adema 2; 2e groep 10 van Jongert's Adema 2; E.V. groep 11 van Geertje's Adema. Rubr. 15A. Eigenaarsgroepen, in te zenden 3 dieren: le groep van A. Ruijter; 2e groep van K Groot; 3e groep van P. Ligthart. Rubr. 15B. Eigenaarsgroepen, in te zenden 4 dieren: le groep van A Rens; 2e groep van J. G. Jon ker; 3e groep van G. Schoorl Gz.; E.V. groep van P. Pronk. Rubr. 15C. Eigenaarsgroepen, in te zenden 5 dieren: le groep van P. Mosch; 2e groep van K. Paarl berg; 3e groep van Abr. Borst Th.; E.V. groep van A. Kraakman. Rubr. 17. Kampioenskeuring Melkkoeien: kampioen Grietje 3, eig. A. Ruijter. Het bestuur en de leden waren zeer tevreden en kunnen terug zien op een goed geslaagde dag. uit, dat buiten de dorpskernen langs de wegen lintbebouwing moet worden tegengegaan. Derhal ve zullen buiten de kommen alléén gebouwen, behorende bij en be stemd voor agrarische bedrijven herbouwd mogen worden. Uitzon deringen hierop zijn gemaakt voor de villa van dhr. Massa, het land huisje van dhr. van Nieuwkuijk (inmiddels herbouwd) en 2 wonin gen aan de Herenweg (inmiddels herbouwd en bewoond door de he ren Fijn en Mooij). Laatstgenoemde 2 woningen gelden als de uiterste grens van lintbebouwing. Echter is deze grens in het ontwerp-uitbrei- dingsplan verschoven tot aan de Tiggellaan, hetgeen inderdaad een reëlere afronding betekent. De wering van lintbebouwing heeft tengevolge, dat voor 8 wo ningen elders alhier bouwplaatsen gevonden moeten worden. Dit is geschied aan dc Egmonderstraatweg (tussen KI. Zwaan en Hilbers en op het terrein der v.m. Vierstaten) en aan de Peperstraat. T.a.z. van het laatste is de gemeente met de bouw yan 6 nieuwe woningen het We deropbouwplan ver op voor 2 Woningen, n.l. die van de heren Wagner er. Gorter zullen in andere gemeenten worden herbouwd. Zoals bekend is de ondergrond van de gesloopte panden t.h.vj het Rijk onteigend, n.l. 14.379 M2. De percelen, waaromtrent zekerheid bestaat, dat zij door dc v.m. eige naren weer bebouwd zullen worden zijn buiten het onteigeningsplan ge houden. Deze grond zal door het Commissariaat v. Oorlogsschade rechtstreeks aan de oude eigenaren kunnen worden teruggegeven. Voorzover op de onteigende bouw grond geen woonhuizen herbouwd mogen worden, is deze voor de uit gifte gewaardeerd als cultuurgrond. De kostenbegroting, berekend naar het prijspeil 1949, wijst in ra ming een nadelig saldo van f15.700, aan. Een overzicht van 'de schade geeft: 27 totaal verwoeste gebou wen, 1 zwaar beschadigd gebouw (Karmelklooster) en 25 licht be schadigde gebouwen. Door snel ingrijpen brand voorkomen GRAFT Maandagmorgen ont dekte de heer H. Mast, Noordeinde te Graft, toen hij opstond, dat er brand in de keuken was. Tezamen met zijn kostganger die inmiddels ook was opgestaan, wist hij de brand die in omvang al aardig toe nam, te blussen, zodat de direct gealarmeerde brandweer uit de Rijp cn de ter plaatse gestationeer de afd. van de brandweer te Graft, niet behoefde op te treden. De oorzaak van de brand lag in het feit, dat één van de kostgan gers van de heer Mast de avond tevoren inplaats van de stekker van de looplamp de stekker van het strijkijzer in het stopcontact heeft gestoken. Menende dat het bolletje stuk was en vergetende de stekker er uit te halen begaf de kostgan ger zich ter ruste, met het boven genoemde gevolg. Bavo-nieuws URSEM In een van 't begin tot het einde spannende en goed ge leide wedstrijd, heeft ons eerste tegen Egmondia de punten gedeeld. De achterhoeden waren aan beide zijden het sterkst, wat de uitslag 0-0 dan ook wel bewijst. Een goaltje had Bavo o.i. zeker wel verdiend De junioren verloren in Nibbix- woud met 6-1 en de adsp. in Spier dijk met 3-0. Volgende keer beter! Het programma voor 18 Sept. luidt Purmerland 1Bavo 1 2.30 uur. Bavo 11Oosthuizen 111,' 2.30 uur. Bavo-jun.Spartanen-jun 1 u Bavo a-RKWS a, 12 uur. RKEDO bBavo b, 12 uur. Vrijdagavond voor 't eerste elftal contactavond ten huize van de heer N. Bes. Aanvang half acht. Komt allen. Geslaagd concert HEERHUGOWAARD. Het Za terdagavond j.l. door het fanfare corps „Hou en Trouw" gegeven concert op de hoek van de Sport- laan trok aller aandacht. Een grote schare Heerhugowaarders had zich rond het corps opgesteld. En na ieder nummer oogstte het een har telijk applaus. Wij zijn er van over tuigd dat indien dit corps zijn plan nen verwezenlijkt om a.s. winter in Heerhugowaard-Noord, 't Kruis en Zuid. uitvoeringen te geven, het succes zeer zeker niet zal uitblijven. Wij beamen dan ook zeer zeker de ze sympathieke geste. WEERSVERWACHTI NC medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. OOSTELIJKE WIND Tijdelijk overdrijvende be wolking, maar biina overal droog weer. Matige, in het noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige oostelijke wind. Morgen over dag iets hogere temperaturen dan vandaag. AKKERBOUW MECHANISATIEDAGEN De Werktuigencommissie van de Stichting voor de Landbouw in N.- Holland organiseert in samenwer king met de Federatie van vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting in Noord-Holland op Donderdag 22 en Vrijdag 23 Sept. in kasteel „Assum- burg" te Heemskerk „Akkerbouw Mechanisatiedagen". Bij het mechaniseren van zijn be drijf wordt de akkerbouwer aller eerst geplaatst voor het probleem een keuze te maken uit het vele, dat 'hem op 't gebied van machine rieën wordt geboden. Hierover zal spreken ir. P. W. BakkerArkema, rijkslandbouwconsulent voor Land bouwwerktuigen te Wageningen. Ten gevolge van de steeds meer dalende prijzen van consumptie- en pootaardappelen is het nodig geble- cen middelen te zoeken, waardoor de aardappelteelt kan worden ver eenvoudigd. Ir. W. P. M. Corstiaensen, direc teur van de proefboerderij in de Wieringermeer zal spreken over aootaardappelmachines, looftrek- rers en rooimachines. Het probleem van de aardappel- bewaring eist de voortdurende aan dacht. Dr. ir. W. H. de Jong, direc teur van het Centraal Instituut v. landbouwkundig onderzoek te Wa geningen, geeft een overzicht van de verschille/tde bewaarmethoden en de mogelijke verbeteringen, die nog kunnen en moeten worden aan gebracht. Ir. A. J. HogenEsch geeft een uiteenzetting over de vraagstukken met betrekki/ig tot het aardappel transport van de teler naar de uit eindelijke verbruiker en over de mechanisatie van de bietenbouw spreekt de h</:r U. D. Kalverkamp. Tenslotte zal ir. J. Ch. Glerum spreken over het stro-vraagstuk en de verschillende typen opraapper- sen. Inlichtingen betreffende deze da gen worden verstrekt door het se cretariaat van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland, Park laan 12, Haarlem, (tel. K 2500 18595). W. STEINMETZ EN DR. J. J. GIELEN TREDEN AF Resp. in verband met drukke werkzaamheden als wethouder van de gemeente Amsterdam en professoraat te Nijmegen, zullen de heren W. Steinmetz en dr. J. J. Gielen bedanken als Kamerlid. Opvolger van dr. Gielen is de letterkundige Bernard Verhoeven, van de heer Steinmetz vermoede lijk de heer C. v. d. Ploeg, voor zitter van de R.K. Landarbeiders- bond. Volgens de lijst komen in aanmerking mr. Aalberse en mej. van Lanschot, die echter plaats vervangers zijn voor deskundigen zetels. Uit het Con Zelo-kamp WAARLAND. De eerste Zon dag der competitie, was een zeer goede dag voor de Con Zelo man nen. De senioren die met drie elf tallen in het strijdperk traden, wis ten vijf van de zes punten binnen te halen. Con Zelo II was in Dirks- horn zo productief om Dirkshorn II met 16 te kraken en Con Zelo III schoot uit haar slof door in Schagen SRC III met 3—6 klop te geven. Con Zelo I dat thuis tegen Dirkshom I speelde moest met de blanco stand 00 genoegen nemen. Over deze wedstrijd 't volgende. Dirkshorn is van meet af direct in de aanval en de Con Zelo mannen, kunnen er niet in komen. Na 15 minuten krijgt D. een corner te ne men, welke echter niets opleverde. Het spel van D. is beter dan van C.Z. en 't is aan de uitstekende spe lende back van C.Z. te danken dat er geen doelpunten komen. De Waarlanders komen er daar na wat beter in, er wordt een mooie aanval opgezet, de bal wordt van links goed voorgezet, maar de rechtsbuiten schiet op 1 fneter af stand hoog over 't doel en met blanco stand breekt de rust aan. Na de rust gaat 't spel meer gelijk op en nu speelt C.Z. werkelijk beter. Beide elftallen maken een doelpunt, doch beide doelpunten worden ge annuleerd. Met blanco stand komt 't einde van deze aan beide zijden sportief gespeelde wedstrijd. Ver dere uitslagen waren Con Zelo Jun. AHollandia Jun. A 01. Con Zelo adsp.SRC ad. 14. N.B. Donderdagavond 7.30 uur, training in de zaal van Jonker voor de senioren. AARDAPPELTELERS NEMEN BELANGRIJK BESLUIT DE RIJP. De aardappeltelers uit de Rijp, Graft en omstreken be sloten de gehele voorraad aardap pelen, ongeveer 2 millioen kg. en- bloc te verkopen aan de heer J. P. Beemsterboer. Bij de besprekingen bleek de so lidariteit van de vergadering, voor al wat betreft de afzet van de bin tjes. Dit soort aardappelen we'rd dit jaar door verschillende tuinders verbouwd, daar verleden jaar bleek dat door middel hiervan de afzet van eerstelingen belangrijk werd verbeterd. Nu de situatie zo is, dat juist dit soort moeilijk verkoopbaar is, mogen wij, zo meenden verschil lende tuinders, efe telers hiermee niet laten zitten. Na enige discussie werd besloten de aardappelen aan de heer Beem sterboer te verkopen en accoord te gaan met de door hem gestelde uit zonderingen. die hoofdzakelijk be troffen enkele kleine minder ge vraagde soorten, of bepaalde ma ten. Over het algemeen werden de aardappelen verkocht voor de prijs welke als richtlijn is gegeven door de B.E.A. De gestelde voorwaarden zijn: levering franco boot Visser. Als laatste leveringsdatum werd vastgesteld 15 November. Dit resul taat mag zeer gunstig genoemd worden, daar vorige jaren nogal eens is geprutst met het overwin teren van de aardappelen. ALKMAAR, 12 Sept. Aanvoer 67 vette koeien, 1 graskalf, 13 nucht. slachtkalveren en 81 vette schapen voor de Centrale. ALKMAAR, 12 Sept. Bevelan ders 67.50, slabonen 3059, stok- snijbonen 3566, stamsnijbonen 22 35, pronkbonen 3238, komkom mers 1330, tomaten A 2033, bonken 1620, bloemkool IA 3048, I 15—26, II 6—14, rode kool 5.50— 10.40, savoye kool 11,60, groene kool 6.1014.10, spinazie 643 pos telein 6—27, sla I 14—27, II 6—12, andijvie 1936.50, rode bieten 4 6.90, bospecn 618, waspeen 614, uien 7.13 driel. 7, soepgr. 13, selie 1—2, augurken: grof-grof 1040, kiein-grqf 76, basterd 861.11, drui ven: frankenthalers 6786, alicant 7685, west-frisia's 65, meloen: sui ker 2260, net 1852, reine vic toria 5260, blauwe 2852, beurré d'amanlis 816, beurré mérode 8 12, clapp's favorite 1835. N.-SCHARWOUDE, 13 Sept. 30.000 kg aardappelen, eigenh. 6110, bl. eigenh. 6.407.30, bevelanders 6.10 6.50, bintje 8, noorderlingen 5.80, 12.500 kg rode kool 5.507.30, 20.000 kg gele kool 510, 110.000 kg witte kool 69.80, 23.000 kg uien 9.10 12.40, drielingen 12.4012.80, nep 13.80, 1200 kg peen II 9.20, III 6.10, 4000 kg kroten I 6.106.20, 13.000 kg slabonen 4154, afw. 3140. OBDAM, 12 Sept. Aanvoer 3000 kg aardappelen: noordelingen 5.60, bevelanders 5.80, 2700 kg sla bonen A 4752, B 2246, 41.000 kg uien 10.30—11.60, grof 9.90—11.30, driel. 11.40—12.60, nep 13,80—14.40, 1000 kg bieten A 5.80, 2500 kg peen B 9.20—9.70, C 5.60—6.10, 6900 kg rode kool 4.50, 1700 kg gele kool 5.10, 200 kg groene kool 7. WARMENHUIZEN, 13 Sept. 38.000 kg aardappelen, shcotse mui zen 88.50, witte eigenh. 6.607.10, bl. eigenh. 6.507, bevelanders 6.30, bintjes 7.10, koopm. blauwe 7.90, 6700 kg slabonen 41—52 afw. 31 43, 5300 kg uien 11.5012.30, grove 10,10—10.20, drielingen 11.90—12.40, nep 13—14, 3000 kg gele kool 7.60, 32.000 kg rode kool 5.506.fl), 8300 kg witte kool 8.909.30. PURMEREND, 12 Sept. Schotse muizen 69, bl. eigenh. 67, beve landers 78, koopm. blauwe 68, slabonen m. dr. 2250, z. dr. 2461, stoksnijbonen 4657, stamsnijbonen 2034, pronkbonen 1623, kom1 kommers 1026, tomaten A 2430, bloemkool 944, rode kool 514, gr. kool 711, spinazie 624, sla 1024, andijvie 2236, rode bieten 57, bospeen 1217, waspeen 612, uien 510, perziken 418, Franken- kenthalers 4876, West-Frisia 34— 54, Suikermeloen 1066, pruimen 1062, Codlin Ceswick 513, Char- lemowsky 716, Erley Victoria 5 13, Ellison's Orange 513, Graham 520,. Jacques Lebel 512, James Grieve 834, Manks Codlin 624, Signe Tillisch 513 Transparante de Cronsels 626, Zigeunerin 8 29, Zoete Winterkroon 514, Beurré Hardy 10—34, Beurré Lebrun 619, Beurré 517, Conférence 619, Diamant 414, Fertilon 4—13, Her togin Elsa 416, Juttepeer 621, Kamperveen 312, Seigneur d'Es- peren 418, Trosjespeer 310, Tri- omphe de Vienne 634, Williams Duchess 426. Volgens geruchtei in Berlijn bestemc door de Russen b Economische Com 'estauratie van he Een vieugel is reed met de grote verg Terwijl het prodt van de electriciteitsl niet aan de sterk g( kon worden aangep het eiectriciteitsverb steeds in stijgende zo deelt het departen nomische Zaken mi November, Decembe a.s. wederom maatre te worden genomen 1 van het electriciteits dens de z.g. spitsurei Deze spitsuren valli dag tot en met Vrijdi tussen 7 en 9 uur e tussen 4 en 6 uur. uitsluitend 's morgei 9 uur. In de Staatscourai gemaakt, dat gedurei triciteitsverbruik voo en verwarming in ele nen en trams tot de WOENSDAG 14 SE HILVERSUM 7.00—24.00 NCRV. NCRV 7.00 Nieuws; 7 gymnastiek; 7.30 G; ziek; 7.45 Een woord 8.00 Nieuws en weerbe Gewjjde muziek; 8.45 muziek; 9.00 Voor de Concertgebouworkest gendlenst; 11.00 Grarm 11.20 Zigeunerorkest; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nieuws; 13.15 J! ziek; 13.45 Gramc 14.00 Pianovoordracht; Messiah", oratorium; 1 nade-orkest en solist; postzegelverzamelaars de jeugd; 17.30 Kwintei monie-orkest; 18.30 Va krachten; 19.00 Nieuwf mofoonmuziek; 19.30 A 19.45 Gramofoonmuziek serie; 20.00 Nieuws; 20 20.15 Radio Philharmoi groot omroepkoor en sc Van de raad van Eu Orgelconcert; 22.20 P 22.45 Avondoverdenk Nieuws; 23.1524.00 muziek. HILVERSUM 7.00 VARA; 10.00 VI VARA; 19.30 VPRO; VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gr; ziek; 8.00 NieiAvs en we 8.15 Orgelspel; 8.50 Voo 9.00 Gramofoonmuziek; terstanden; 9.35 Gramo: 10.00 „Kinderen", caus Morgenwijding; 10.20 vrouw; 11.00 Radio Vo siteit; 11.30 Gramol 12.00 Solovox en accorc 12.30 Mededelingen; 12.: platteland; 12.38 Piano Nieuws; 13.15 Kalender roeporkest en soliste; sproken portretten"; 14. en piano; 15.00 Voor 15.30 Kinderkoor; 15.50 kinderen; 16.00 Gramol 16.15 Voor de kinderen; mofoonmuziek, 17.45 He zee; 18.00 Nieuws; 18, Varia; 18.20 Gramol 18.30 Radio Volks I 19.00 Lezing; 19.15 Nie' donesië; 19.30 Voor de j Nieuws; 20.05 Actualite „Klaar voor de star spraak; 20.17 Socialists 20.20 Metropole orkest; Weense i ballade", hoon Orgelspel; 22,45 Boek 23.00 Nieuws; 23.1524 foonmuziek. BRUSS 12.00 Gramofoonmuj Weerberichten 12.32 r. Nieuws; 13.15, 14.0015 Gramofoonmuziek; 17.C 17.15 Zang, piano en sti 17.40 Gramofoonmuziek: rinet-recital; 18.30 Voo: ten; 19.00 Nieuws; 19.5 foonmuziek; 19.50 Radi 20.00 „Middernachtstanf te; 22.00 Nieuws; 22.15 muziek; 22.50 Nieuws; I Gramofoonmuziek. BRUSS 12.05, 13.10, 13.32, 17.10, 18.30, 19.00 en 19 foonmuziek; 20.00 Syn kest; 21.15, 21.30 en 1 Gramofoonmuziek. O

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2