Nieuw Toch geschilpunten op de R.T.C. Centralecommissie komend weekend naar buitenland Devaluatie kan niet worden voorkomen Plan voor internationaal bestuur van Jeruzalem De Nederlanders moeten meer offers brengen Nieuwe serie besprekingen te Washington Een strop voor Indonesië De mening van Eugene Black Aussen Bevin en ;n" 235 65' EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN' Woensdag 14 September 1949 45e Jaargang No. 11666 NHD s Wij moeten zuiniger van de Wereldbank Geschoten op bruiloftgangers? De verliezen sedert staakt het vuren Grote brand in Parijse voorstad De wensen van de minderheden Vuurzee op strand van Atlantic City Jaarverslag van de Wereldbank Slechts bescheiden lening voor Tito in overweging Het 38ste veto van Rusland Praag zal gelegener tijd antwoorden Politieversterking naar Bandjermasin Interimregeling ingetrokken een, m- 435 sn direc- n. boven- rken, in :mden, eit 220 rectoirs, dames- 250 ï- of filet- n boter- ang voor- I mze col- en! - grote ,u 59c Adverteert in dit blad op aangename en ple- trijddagen. gebracht aan de ont- -eniging voor de keu- ng van de wedstrijden werk en tijd vergt en leer en gastvrouw, de rr. Breeuwer met hun strijden werden hierna eries werden geslagen ntje. St. Maartensbrug C. Zeeman St. Maar- t 54 G. Blauwboer te n met 55; K. Kistema. ingerhorn met 51; G d Scharwoude met 51; te Zd. Scharwoude Gorter te Krommenie Rentenaar te Barsin- 49 eries werden geslagen l te Koog aan de Zaan J Schenk te Barsin- t 36: G. Blauwboer te -n met 49. sonele wedstrijd leiden lauwboer te Barsinger. 04 pt.; Jn. Boontjes te isbrug met 102; Jn. te Barsingerhorn met :orpswedstrijd leidt het Barsingerhorn met 296 eries bij de gummikol- 2e is Over de Helft te dorp met 255 pnt. jetkolvers is het het de Schone Twaalven te ïsbrug met 242 pt. Op ts volgt Vriendenkring en op de 3e plaats Met g aan de Zaan met 221. O ÏERMER. Dezer da- jaarvergadering van de Die avond nam de 4. Groot Lz. afscheid, Iders een werkkring ge- De Aalmoezenier dank er 't vele werk, dat hij iefde voor de vereniging an. Gods beste zegen I Daar bewaar ik de de cadi-rantsoen- uitdeling daarvan erkelijk niet weten en dag niet op mijn a -proposwat kan e Majesteit Koning Mart-yn te kennen. ,Wilt u zo vriende- zo familiair met de lirect bij hem kan ugd op. „Edoch em binnen lopen en een knaap om. je te adat ik de ordinaris l u daarom eerst bij Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod.. Inclusief incasso. Advertentie-tarie' per ediNe 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aMe edities 26 ct. per m.m., minrmum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. j. M. Stompe). Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederf. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens Vondel A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 <2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Z. K. H. Prins Bern- hard reikte Dinsdag morgen in de Mari nierskazerne te Rot terdam een groot aantal dapperheids onderscheidingen uit terwijl een tweetal -idders M.W.O. wer den beëdigd. Over zicht tijdens de plechtigheid. Prins Bernhard neemt de sed af. Op de voor grond de twee te benoemen ridders, links de gepension- neerde generaal-ma- joor van het K.N.I.L. 5. de Waal, rechts de majoor der mariniers C. G. Lems, KAMERLID GOEDHART STELT VRAAG' Het lid der TweeSe Kamer de heer Goedhart (P. v.d. A.) heeft de min. van Overzeese gebiedsdelen de vol gende vragen besteld: Heeff de minister kennis genomen van een artikel in het te Batavia verschijnende blad „Kritiek en Op bouw", waarin medegedeeld wordt, dat op 1 Augustus j.l. een Neder landse patrouille onder bevel van een eerste-luitenant Franken in de dessa Gunungsimping (Tjilatjap) met een mitrailleur en stenguns het vuur geopend heeft op een argeloos gezelschap bruiloftsgangers, waar bij 27 vrouwen, mannen en kinderen a bout portanf doodgeschoten en 31 anderen gewond werden? Kan de minister nadere medede lingen verschaffen over de juistheid van dit bericht en is hij bereid, in dien de feiten zich hebben toege dragen, gelijk in bedoeld artikel vermeld, door doortastend optreden duidelijk te maken hoe de Neder landse regering over dergelijke ver bijsterende drama's denkt? LENING VAN 25 MILLIOEN DOLLAR GAAT NIET DOOR 'sGRAVENHAGE 13 Sept. De minister van financiën heeft aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal mede gedeeld, dat hij geen gebruik zal maken van de machtiging, hem ver strekt bij de wet van 28 Mei 1949, tot het verlenen van de garantie van het rijk voor de nakoming van de verplichtingen, voortvloeiende uit de ten laste van Indonesië bij de „Commodity credit corporation" aan te gane geldleningen tot een ge- zani&nlijk bedrag van ten hoogste 25.000.000 Amerikaanse dollars. De Commodity credit corporation" heeft namelijk te kennen gegeven van het verstrekken dezer leningen te willen afzien. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta) Vol gens welingelichte kringen bedra gen de Nederlandse verliezen sedert het van kracht worden van de order tot het staken der vijandelijkheden tot 12 dezer 14.00 uur: op Java 18 doden, 52 gewonden, 2 vermisten, op Sumatra 1 dode en 5 gewonden en in Zuid-Borneo 2 doden en 4 ge wonden. 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. (A.N.P.). Minister van Maar- seveen heeft Dinsdagmiddag, na afloop van de vergadering der centrale commissie, wederom het perscentrum bezocht en deelde aan de aanwezige journalisten mede, dat de voltallige centrale commissie aanstaande Vrijdag zich voor een weekend in het buitenland zal terugtrekken. Men zal hier op informele wijze de geschilpunten, welke zijn gerezen, bespreken en trachten op deze wijze de voortgang van de conferentie te bespoedigen. Men hoopt Maandag a.s. weer in Nederland terug te zijn. De voorzitter van de conferentie, dr. Drees, zal bij de besprekingen aanwezig zijn, evenals de Unci. conferentie is thans zover gevor derd, aldus gaat het communique verder, dat een intensief en niet telkens door vergaderingen en der gelijke onderbroken contact op het hoogste niveau van de conferentie, waarbij alle aspecten, welke zich geleidelijk tijdens de besprekingen in de commissies hebben voorge daan, gewenst is, teneinde een ver der vlot verloop van de conferen tie te vergemakkelijken. Het is op grond van deze over weging, dat de Nederlandse rege ring de Centrale Commissie heeft verzocht, haar gasten te willen zijn tijdens het aanstaande weekeinde. De uitnodiging werd door de Cen trale Commissie gaarne aanvaard, In de vergadering van de Cen trale Commissie van Dinsdagmid dag is, naar minister van Maarse- veen mededeelde, nog gesproken over de kwestie betreffende het horen der minderheden. De resul taten hiervan zullen aan de verte genwoordigers der Europeese min derheid worden medegedeeld. „In ieder geval zullen hun redelijke verlangens bevredigd worden" al dus verklaarde de minister. In het communique van het Se cretariaat-Generaal der R. T. C. over de bijeenkomst onder presidi um van de voorzitter van de week, mr. J. H. van Maarseveen, voorzit ter van de Nederlandse delegatie van de Centrale Commissie van de R.T.C. wordt gezegd, o.a. dat de be spreking werd hervat over het verslag van de subcommissie inza ke „gewichtige belangen", een be slissing terzake kan spoedig worden tegemoet gezien. De leden van de Nederlandse minderheidsgroep ter R. T. C. heb ben op uitnodiging van de R. T. C. medegedeeld, welke aangelegenhe den, naar hun oordeel, gelet op ar tikel 8 van het reglement van orde, hun belangen raken, waarover zij op de vergaderingen der R, T. C. gehoord zouden willen worden. Zij hebben daartoe een dertigtal pun ten opgegeven. De ingestelde subcommissie heeft aan de hand daarvan een eenstem mig advies aan de Centrale Com missie uitgebracht, hetwelk door de Centrale Commissie werd aangeno men. Conform dit advies zal aan de vertegenwoordigers dêr minder heden worden geantwoord over welke onderwerpen zij gehoord zullen worden. De ontwikkeling van zaken in de WASHINGTON, 13 Sept. (Reu ter). De president van de In ternationale Bank voor Herstel en Wederopbouw, Eugene Black, heeft, bij de indiening van het jaarverslag der Wereldbank op de gemeenschappelijke bijeenkomst der gouverneurs van I.M.F. en Wereldbank, rechtstreeks aange drongen op herwaardering van Europese valuta's, als middel tot tievordering van de export naar het dollargebied. Het belangrijkste voor Europa, zo zeide Black, is de exportkosten te verminderen en de export naar het dollargebied minstens even aantrekkelijk te maken als de verkopen op de binnenlandse markt of in andere gebieden. „Naar mijn mening", aldus Black, „moeten verschillende gedragslij nen gevolgd worden, om dit doel te bereiken. De eerste gedragslijn is invoering van een stelsel van wisselkoersen, dat de landen met een nadelig dollar-saldo zal steu nen, om op de wereldmarkten te kunnen concurreren, voor expor teurs een stimulans zal vormen, om hun verkopen in het dollarge bied te vergroten en de impor teurs zal aanmoedigen, om te ko pen in landen, wier valuta zij het best kunnen verkrijgen. Ik onder schat de ingewikkeldheid en de verstrekkende gevolgen van een dergelijke maatregel niet, maar ik weet niet, hoe deze maatregel voorkomen kan worden". PARIJS 14 Sept. (Reuter) Door blikseminslag is brand uitge broken in een distilleerderij in de Parijse voorstad Puteau. De brand weer bestreed de vlammen, die soms 180 meter hoog opschoten, met 37 stralen. Na drie uur had men de brand in bedwang. De fabriek is geheel afgebrand. Van de voorraad alcohol, groot 12.000 hl., konden 4.000 hl. worden gered. De schade \yordt op verscheidene millioenen francs geschat. Een aangrenzende fabriek ging voor de helft ook ver loren. De bewoners van naburige staten werden geëvacueerd. In het grootste deel van Parijs kon men de rode gloed van de brand waarne men. De politie moest barricaden oprichten om de duizenden toe schouwers aan beide oevefs vgn de Seine dn bedwang te houden. President-directeur Javasche Bank overleden BATAVIA, 13 Sept. (Aneta). Hedenmorgen is tengevolge van een hartaanval op 50-jarige leef tijd overleden dr. R. E. Smits, president-directeur van de Java sche Bank. ATLANTIC CITY (New Jersey) 13 Sept. (A.F.P.)Een geweldige brand heeft het beroemde strand van Atlantic City in een ware vuur zee herschapen. Hedenochtend brak brand uit in het weelderige paleis aan de pier. In minder dan een uur stortte dit paleis, dat verscheidene millioenen dollar waard is, in, en bedreigde het vuur, dat door de zeewind werd aangewakkerd, de andere gebouwen aan het strand. Brandweerafdelingen uit de gehele streek worden opgeroepen, doch op dit ogenblik is men het vuur nog niet meester kunnen worden. INSTITUUT ST. MARIE ZAL HERRIJZEN Het Instituut St. Marie te Huij- bergen, thans bijna 100 jaar gele den gesticht op de plaats waar de Wilhelmiet'. gedurende eeuwen hun werk verrichtten en dat ge durende de oorlog met zijn waar devolle inhoud totaal door de be zetter werd vernield, zal weer herrijzen. I rlannen hiertoe heb ben inmiddels de nodige instanties doorlopen om algehele goedkeu ring te verkrijgen. Het gehele werk dat mogelijk acht millioen kosten zal, kan ech ter niet in eerjs worden uitge voerd. Begonnen wordt met de bouw van tien klasselocalen en een internaat Geen uitbreiding van de 10 pet, Dollarregeling In verband met''geruchten, dat de regering het voornemen zou hebben de 10 pet. dollar-regeling uit te breiden tot het gehele Ame rikaanse dollar-gebied, vernemen wij uit de meest bevoegde bron, dat een dergelijke uitbreiding bij de regering momenteel geen punt van overweging uitmaakt. WASHINGTON, 19 Sept. (A.P.) In het vierde jaarverslag van de Wereldbank wordt milde critiek geleverd op Nederland. De Nederlandse regering, aldus het jaarverslag, moet meer opofferingen van de zijde van de bevolking vragen indien Neder land zijn dollartekort wil wegwerken. De Bank beseft, dat de econo mische positie van Nederland moei lijk is, maar niettemin moet zij aan de Nederlandse bevolking vra gen niet terug te schrikken voor een drastische actie, indien dit nood zakelijk zou zijn om het land op een gezondere economische grond slag te plaatsen. In het rapport wordt niet vermeld, of de Bank het verstrekken van een nieuwe lening aan Nederland aan het overwegen is. Inzake België zegt het rapport, dat de Bank nauwlettend de eco nomische en financiële ontwikkeling in België volgt en zij heeft met de regering overleg gepleegd inzake haar investeringsprogram opdat de Bank op de hoogte hiervan is in dien het in een later stadium nood zakelijk mocht blijken dat de Bank nieuwe Belgische projecten finan ciert. De Bank verwacht, in de eerst komende 12 maanden langlopende leningen aan haar Europese leden te verstrekken. Geen leningen zul len verstrekt worden aan Oost- Europese landen achter het zoge naamde ijzeren gordijn, tenzij de LAUSANNE, 13 Sept. (Reuter). De verzoeningscommissie voor Pa lestina van de V.N. heeft een plan gepubliceerd voor een interna tionaal bestuur van Jeruzalem, volgens hetwelk de stad perma nent verdeeld zou blijven in twee gedemilitariseerde zönes, die een hoge graad van zelfbestuur genie ten. Volgens het plan zou er een commissaris van de V.N. voor Je ruzalem komen en een bizonaal parlement van Joden en Arabie ren met een vertegenwoordiging van de minderheden. Het plan zal worden ingediend bij de alge mene vergadering van de V.N., welke 21 September te Lake Suc cess begint. Volgens het plan zal de V. N.- commissaris een toeziende en coördinerende taak hebben terwijl de andere bevoegdheden bij de plaatselijke autoriteiten in beide zones zullen berusten. De commissaris zou door de algemene vergadering moeten worden benoemd. Hij zou een gar de mogen vormen voor de be scherming van de Heilige Plaat sen in Jeruzalem en voorsteden en voor gebruik als lijfwacht voor zichzelf en zijn staf. Het plan voorziet verder in „passende economische en finan ciële onderhandelingen" tussen de Joodse en Arabische zones van Palestina. Men neemt aan, dat de KOUDE IN AMERIKA NEW YORK 13 Sept. (Reuter). In grote gebieden van de Ver. Staten heeft de koude thans haar intrede gedaan, waardoor de Oost kust bedreigd wordt met storm. In Montana, Wyoming en Dakota daalde de temperatuur tot zes graden (Celsius) onder nul. I» Alaska woedde een sneeuwstorm waardoor duizenden bomen ont worteld werden, een hoogspan ningslijn gestoord en het verkeer gestremd. regering van Israël waarschijnlijk een eigen ontwerpstatuut aan de Verenigde Naties zal voorleggen. Zij zou dan echter eveneens inter nationaal toezicht op de Heilige Plaatsen n. De vier ische landen, die op de conferentie te Lausanne ver tegenwoordigd waren, hebben nog met te kennen gegeven of zij ook een ontwerp zullen opstellen. De verzoeningscommissie, die door de algemene vergadering van de Verenigile vorig iaar is ingesteld, heeft met het ontwerp statuut vooi Jeruzalem een deel van haar drieledige taak vol bracht; is er niet in geslaagd het probleem der Arabische vluchte ling op te lossen of de grenzen van Israël vast te stellen. De commissie, die de besprekin gen te Lausanne gisteren heeft verdaagd, heeft Joden en Arabie ren verzocht tussen 15 en 20 Oc tober opnieuw te.New York bij een te komen. LAKE SUCCESS, 13 Sept. (Reuter) De Sowjet-Unie heeft Dinsdag voor de 38ste maal haar veto in de Veiligheidsraad uitgesproken, toen zij zeven maal achtereen haar stem verhief tegen het meerderheidsbe sluit om Portugal, Italië, Oosten rijk, Finland, Eire, Trans-Jordanië en Ceylon voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties aan de al gemene vergadering aan te beve len. De Sowjet-afgevaardigde ,ver- tie ingediend om deze landen met Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Al banië, de Mongoolse republiek en Nepal en bloc voor het lidmaat schap goed te keuren. De Sowjet-ofgevaardigde ver klaarde, dat het aandringen van ar- gentinië en de Verenigde Staten op afzonderlijke stemming over elke aanvraag voor het lidmaatschap ge baseerd was op „discriminatie te gen de volksdemocratieën". WASHINGTON, 13 Sept. (Reu ter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, en zijn Amerikaanse ambtgenoot, Acheson hebben gedurende drie uur vraag stukken met betrekking tot het Verre Oosten en het Midden-Oos ten besproken. In een gemeen schappelijk communiqué, dat na hun bijeenkomst werd uitgegeven, verklaren de ministers, dat hun bespreking in de eerste plaats, gericht was op een analyse van de ontwikkelingen en problemen, waarvoor hun beide regelingen zich geplaatst zien" in het Verre Oosten en Midden-Oosten. In het communiqué wordt ge zegd, dat de besprekingen worden beschouwd „als van het grootste nut bij het tot stand brengen ar, een gemeenschappelijk oordeel ten aanzien van de tu. en bij het vormen van een evenwijdig lopende politiek". De ministers zullen ueden weer Dij een komen. De bijeenkomst van Dinsdag was de eerste van een se rie, welke te Washington zal wor den gehouden, aldus het commu nique. Naar Dinsdag is vernomen, zul len Bevin en Acheson veelomvat- PRAAG, 13 Sept. (Reuter) Waarnemers te Praag waren Dins dag van mening dat het memoran dum, dat de Tsjechoslowaakse bis schoppen aan de regering te Praag hebben doen toekomen, waarschijn lijk tot gevolg zal hebben dat de strijd tussen kerk en staat in Tsje- cho-Slowakije een scherper aspect zal krijgen. Vi)h regeringszijde is Dinsdag ver klaard dat „te gelegener tijd" een verklaring zal worden uitgegeven waarin het standpunt der wereld lijke autoriteiten uiteen zal worden gezet, thans werd slechts te ken nen gegeven dat de inhoud van het -memorandum der bisschoppen „n'ot op waarheid 'is gebaseerd". Namens het ministerie van voorlichting werd te kennen gegeven dat thans geen verder offcieel commentaar zal wor den gegeven. s i WITTE TARWE VOOR ZWART LOON In de Haarlemmermeer hielden C.C.D.-ambtenaren een wagen aan met een lading stro, waaron der 50 mud tarwe was verborgen. Deze tarwe zou voor 22'/2 gulden per mud in Hilversum zwart wor den verkocht en uit de opbrengst wilde een boer aan zijn loondor- sers een clandestiene toeslag op het loon uitbetalen. tendë besp. en voeren over de houding, die hun landen tegen over de nieuwe Duitse regering zullen aannemen. Zijdelings zouden ook enkele ontmantelingskwesties worden aangeroerd. Ee.. op de voorgrond tredend probleem is, naar men weet. de levering van ontmanteld mate riaal aan de Sowiet-Unie. De Sowjets moeten goederen aan het Westen leveren in ruil voor het materiaal, dat zii als hersteldbe talineen uil West-Duitsland ont vangen, doch op het ogenblik ziin zij op het ruilschema ten achter. DONDERDAG VERKIEZING WEST-DUITSE KANSELIER BONN, 13 Sept. De West- Duitse partijleiders hebben Dins dagavond besloten Donderdagmor gen een bijeenkomst van de Bondsdag (Tweede Kamer) tè houden voor de verkiezing van de Bondskanselier. De verkiezing zou Woensdag avond worden gehouden, maar is uitgesteld om de vrije democraten in staat te stellen een nieuwe par tijleider te kiezen in plaats van prof. Heuss, die het president schap heeft aanvaard. Dr. Adenauer, leider van de christen-democraten, die de groot ste partij vormen, verwacht, dat hij, indien hij tot kanselier wordt gekozen, Vrijdag ziin kabinet zal kunnen voorstellen aan de bonds dag. garantie gegeven kan worden, dat de aflossing op tijd zal plaats heb ben. De Wereldbank is thans bereid een lening van 8.000.000 dollar te verstrekken aan de vijf hout-ex- porterende landen van Europa, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Fin land, Polen en Zuidslavië. De Bank zegt te willen, dat de exporteurs waar mogelijk West- Europeese machines krijgen zonder dollars uit te geven en dat de vijf exporterende landen er mee in stemmen al hun hout boven het in het binnenland noodzakelijke kwan tum uit te voeren tegen redelijke martkprijzen. In het verslag wordt de lening 'n experiment genoemd in de handel tussen Oost- en West-Europa. Verder werd gezegd, dat de on derhandelingen voor de leningen met Zuidslavië, Finland en Tsje choslowakije in een vergevorderd stadium zijn. De Bank maakte duidelijk, dat zij niet van plan is gunstig te rea geren op het verzoek van maar schalk Tito om een lening ten be drage van 500,000.000 dollar voor verschillende objecten in Zuidsla vië. Gezegd werd, dat een beschei den lening in overweging genomen is. STAKINGEN DUREN VOORT BATAVIA, 13 Sept. (Aneta) Eind vorige week is per vliegtuig een volledige brigade politie van Batavia naar Bandjermasin over gebracht. Dit was noodzakelijk ge worden, doordat door verschillende oorzaken het poiitie-apparaat in Zuid-Borneo ruim honderd man be neden de organieke sterkte was ko men te liggen. De stakingen te Bandjermasin du ren onverminderd voort. Hoewel incidenteel enkele werkers zijn te ruggekeerd, zijn er geen tekenen, die er op wijzen, dat de stakingen verlopen. Het stadsbeeld is rustig, dank zij intensieve patrouillegang door de politie en militairen ge durende de nacht en overdag. Hoe wel de incidenten, waarbij militai ren betrokken waren, beperkt ble ven tot één geval, waarbij een Ne derlandse patrouille bij het oprui men van borden met het opschrift Demarcatielijn op 9 September werd beschoten, wijst alles er op, dat de politieke strijd onverminderd wordt voortgezet. 's-GRAVENHAGE, 13 Sept. Krachtens machtiging van H. M. de Koningin hebbende minister zon der portefeuille mr. J. R. H. van Schalk, de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. H. van Maar- seveen en de minister zonder porte feuille, de heer L. Götzen aan de voorzitter der Eei-ste Kamer mede gedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende een interimregeling voor Suriname, bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend bij Ko ninklijke Boodschap van 12 Juli 1949, wordt ingetrokken. Hitte in Algerie ALGIERS, 13 Sept. (Reuter). In Algerie deed een sirocco uit de Sahara de temperatuur Maandag stijgen tot veertig graden Celsius in de schaduw. Honderden Londense brandweerlieden liepen van County Hall naar Caxton Hall met grote spandoeken, waarop zij hun eisen voor hogere lonen kenbaar hadden gemaakt. Deze demonstratie was op touw gezet nadat de onderhandelingen over hogere lonen op een dood punt warén gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5