Viermai ond< Alkmaar deed Franse gesneuvelden uitgeleide Tiende R.K. Onderwijzersdag te Alkmaar Onderlinge brandweerwedstrijd te Heerhugowaard 2de „Gemidza"-tentoonstelling geopend Medewerkt PAC. 2 Woensdag 14 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN U.N.O.-protest-actie KLEERMAKERIJ „MODERN STYLE" Coupeur A. F. Eskes J Belangstelling der autoriteiten Eis twaalf j Veertien eenvoudige bruinhou ten kisten, gedekt met de Fran se tricolore en bedolven onder bloemen, stonden in de hal van de Algemene Begraafplaats. Zij bevatten de stoffelijke rewten van 14 Franse militairen, kost bare resten van helden. En het volk van Alkmaar had bloemen gelegd op hun kisten, Jhls een posthume hulde aan hen die on- 7»e vrijheid kochten met bun rfood. Bij Duinkerken waren zij geval len. de zee had hun lijken aan onze kusten neergelegd. In kleine graven, aan het Hollandse strand, waren zii tenslotte te rusten ge legd. Tn kleine, welverzorgde gra ven, want Holland eert zijn hel den Hun strijd was de onze. het verbeten gevecht om de vriiheid tegen de tvrannie. Hun strijd was de onze, maar ons vaderland was het hunne niet. De Franse grond vroeg de resten der martelaren van Frankriiks vriiheid terug. En zij 7Ün fregaan Tn veertien eenvoudi ge kisten, maar gedekt met de tri, colore en bedolven onder bloemen, cin gen de rekten dezer gesneuvel de Franse soldaten op weg naar dr. grond van hun vaderland. EEN LAATSTE HULDE Tn de hal van de Algemene Be graafplaats vond /gisterenmiddag een korte en sobere plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van de Franse consul-generaal, de heer Mondon. van de inspecteur-generaal chef de mission van de bond van Franse oud-strijders van de Franse Cavalerie-kapitein. Watremee des T.o«?es. van de burgemeester van Alkmaar, dr dr. H J. Vfytema, van de wethouders v Slingerland, Foerts en Bakker, van de gemeen te-secretaris. mr. Veendorp, van de beer ir. Knol. van de heer mr, J Krabbe, van de garnizoenscom mandant. maj, Houbolt en zijn staf, in tegenwoordigheid van al de zen bad de legeroredikant. ma joor ds Brouwer het Onze Va der en ^nrak de aalmoezenier, ka pelaan Buurman, een ander gebed, voor de zielrust dezer gesneuvel den En Alkmaars burgemeester sprak een kort woord ter herdenking van hen die bun leven gaven voor hun eigen vriiheid en de onze, en voeg_ de een bloemstuk toe aan de bloe men die de kisten bedekten. Een grote menigte, die gekomen was om de gevallen Franse vrien den de laatste eer te bewijzen, sloeg daarna geroerd gade. hoe, onder de tonen van ..Wilt heden nu treden' en ..Abide with me", de stoffelijke resten der Franse militairen door hun Hollandse wapenbroeders werden neergelegd in drie auto's, waarna de stoet, geëscrrteerd door de muziekkapel van 2 TB uit Haar. lem, onder leiding van sergeant Van Willifen. en van erewacht van het Alkmaars garnizoen, te voet ook begeleid door de aanwe zige autoriteiten en enkele oud reserve-officieren, langzaam haar weg begon langs de in de Prinses Julianalaan opgestelde mannen van het garnizoen, die voor hun gevallen vrienden het geweer pre senteerden. En voort ging het, bij het roffelen der 'omfloerste trom men. bij de plechtige tonen der treurmuziek, langs de Kennemer- straatweg, waar de bewoners de Nederlandse driekleur halfstok lie ten getuigen van hun hulde aan hen die ook voor ons vielen. TOESTAND SLACHTOFFERS TREINONGELUK ALKMAAR. Zoals wij giste ren reeds meldden, zijn bij het treinongeluk bij Wolfheze twee Alkmaarse soldaten, Jan Leek en Bob Groot, gewond geraakt. Naar wij vernemen is de toestand van Jan Leek, die behalve een been breuk een ernstige hoofdwonde kreeg en die klaagt over inwen dige pijnen, thans iets vooruit gaande. Er zijn röntgenfoto's van hem Femaakt, doch de uitslag is nog niet bekend gemaakt. Bob Groot, die een zware operatie heeft moeten ondergaan en op wie bloedtransfusie is toegepast, ver keert nog steeds in zeer ernstige toestand. Bij het ongeval gaven de jon gens, die beiden katholiek zijn, te kennen dat zij in een katholiek ziekenhuis wilden worden opge-. nomen. Zij verblijven inderdaad in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Arnhem en de familie verwacht dat zij daar, zolang zij bedlegerig zijn, ook zullen mogen blijven. Jan Leek, die zijn vacantie had ongeofferd om een polshorloge te kunnen konen, en die dit horloge bij het ongeval was kwijtgeraakt, was de koning te rijk, toen zijn moeder hem het klokje, dat on geschonden teruggevonden was, aan zijn ziekbed kon overhandi gen. Wij wensen de beide Alk maarse militairen van harte spoe dige beterschap. Fietsen-recidivist ALKMAAR. H. van Z. uit Amsterdam, die in April bij een der kerken een fiets had gestolen en van dergelijke zaken er al meer aan de hand had gehad, hoorde 8 maanden tegen zich eisen. In reclassering of voorwaardelijk straf zag de Officier van Justitie geen heil meer. DE CRENSCANCER ALKMAAR. Gerardus B. v. M. uit Nijmegen, verpleegd in de Willibrordusstichting te Heiloo, had op een goede dag de fiets van de kleermaker der stichting ge leend en was naar Antwerpen ge peddeld. Daar, in „den Anvers", was hij gepakt en weer over de grens gezet, doch nadat hij de fiets had verpand voor 100 fran ken. Een dergelijke stunt had ver dachte al meer uitgehaald. In Heer b-" Maastricht had hij ook al eens de benen ge—men. H:' berieo zich voor de Meervoudige Kamer op het feit, dat dr. Vaessen in Heiloo hem beloofd had, dat hij na een half jaar goed oppassen naar huis mocht. Maar na een half jaar was er gezegd, dat dat naar huis stu ren alleen door het departement gedaan kon worden. En dat was verdachte's bezwaar tegen de in richting. Dc eis in deze zaak luidde zes maanden met aftrek en ter be schikking stelling van de regering. IIET AFSCHEID Tot dc Kattenberg in Heiloo ver gezelde het escorte de stoffelijke resten der Franse militairen. Daar stond weer een erewacht van mi litairen. Daar hield de stoet halt en daar naam het escorte afscheid van de gesneuvelden Daar speel de de muziekkapel de indrukwek kende Marseillaise als een laatste groet. En daarnl gingen de wagens met de overblijfselen der helden verder, naar Roosendaal, waar de onbekende soldaten op het Franse kerkhof zullen worden begraven en vanwaar de anderen verder zullen vervoerd worden naar hun vaderland, naar het land. waarvoor ze de vriiheid hebben bevochten. En dagr. in Arras. zullen zii rus ten on het erekerkhof. dat Frank rijk zijn gevallen helden heeft be reid Een stille ontroerde schare deed hen uitgeleide op Hollandse grond en in Frankrijk zal hun eigen volk hen ontvangen, stil en ontroerd. Zii gaven hun leven voor Frank rijk en voor ons Zij rusten vrede ALKMAARDFR ONDERSCHEIDEN ALKMAAR. Onze stadgenoot, de heer A. J. Hassing, Eendracht- straat 16, ontving gisteren in de van Genthkazerne te Rotterdam, uit handen van Z.K.H. Prins Bern- hard, het bronzen kruis van de Militaire Willemsorde. Deze on derscheiding werd hem door H.M. de Koningin verleend op grond van dappere daden, verricht in de Meidagen van 1940. De heer Has sing, die destijds was ingedeeld bij het vernielingsdetachement van de Genie, heeft zich op 10 Mei 1940, aan het Wilhelminakanaal bij Oosterhout, onverwijld bege ven naar een aldaar geland vijan delijk vliegtuig. Onder het mitrail- leurvuur van de vliegtuigbeman ning nam hij hun stelling onder schot en bracht met zijn karabijn de mitrailleur tot zwijgen, waarna hji, met enkele andere militairen, de vliegtuigbemanning. bestaande uit 11 man, gevangen nam. Klaverjassen voor een sympathiek doel ALKMAAR De nog jonge Kla- verjasvereniging 1. K„ clublokaal ,.'t Vosje", Bierkade, heeft het ini tiatief genomen begin November een grote klaverjaswedstrijd te or ganiseren. Het batig saldo van de opbrengst zal worden besteed om de T.B.C.-patiënten in de lighallen van alle gezindten een St. Nicolaas pak ket te. bezorgen. Voorwaar een sym pathieke geste, waarvoor reeds nu alle klaverjassers worden opgeroe pen. Het ligt in de bedoeling 'n grote zaal af te huren, doch nadere mededelingen volgen nog. ALKMAAR Ook in Alkmaar wordt actief gewerkt voor het wel slagen van de UNO-protest- en Gebedsactie. A.s, Zondag zal er na iedere H. Mis in de drie paroehies gelegenheid zijn om Uw handteke ning te plaatsen op de lijst, om daardoor te protesteren tegen de geloofsvervolging en de schending van de rechten van de mens in Oost-Europa. De Katholieke Actie, welke zich in overleg met het Centraal UNO- actie comité van Pater H. de Gree- ve heeft belast met het verzamelen van de handtekeningen vertrouwt er op dat ieder weldenkend mens, deze gelegenheid zal ben /.en en gevolg zal geven aan de radio-op roep van H. de Greeve in zijn licht bakens van Zaterdagavond. We schrijven hier met opzet leder wel denkend mens, omdat ook niet- katholieken aan deze actie kunnen medewerken. Voor een vlot verloop dezer actie, wijzen wij op het volgende: Alleen zij die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt mogen het pro test tekenen. Kinderen beneden die leeftijd tekenen dus niet. Het hoofd van het gezin kan vanzelfsprekend achter zijn naam, het aantal gezins leden vermelden, die jonger zijn dan 18 jaar, zodat hij als gezins hoofd mede namens zijn kinderen beneden 18 jaar het protest kan ondertekenen. Waar men kan tekenen is voor iedere parochie verschillend en zal nog nader \%prden bekend gemaakt, desnoods vanaf de preekstoel. De geestelijkheid heeft zijn volle mede werking, toegezegd. Wanne'er de stroom van mensen, dié we uiteraard verwachten, niet ten volle kan worden opgevangen, zal er waarschijnlijk nogmaals ge legenheid zijn te tekenen, doch wie kan tekent a.s. Zondag. Tekst van het U.N.O.-protest Aan de Voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties Met nadruk protesteren onderge tekenden tegen de schending van de Goddelijke en menselijke rech ten waaronder de bevolkingen, die zuchten onder een communistisch regime, te lijden hebben. Zij protesteren in Met bijzonder tegen de godsdienstvervolging, te gen de aantasting der menselijke vrijheid en tegen de onrechtvaar dige geestelijke en lichamelijke kwellingen, welke deze regeringen systematisch in praktijk brengen. Zij vestigen de aandacht der Vere nigde Naties op haar verantwoorde lijkheid tegenover God en tegenover alle volkeren. Het is de plicht der Verenigde Naties te bevorderen, dat de God delijke en menselijke rechten in alle landen worden geëerbiedigd. Aan deze plicht beantwoordt ook de in Artikelen 10, 13 en 14 van het Charter van de Verenigde Na ties omschreven taak. Zij geven uitdrukking aan hun overtuiging, dat ter wille van de thans bestaande verhouding met de betrokken staten de bedoelde o n- rechtmatige toestanden niet mogen worden geduld. Daarom verzoeken zij de Verenigde Naties haar plicht ten volle te vervullen en al het mo gelijke te doen om een einde te maken aan de onrechtvaiudige toe stand in de betrokken landen. Moge God haar zegenen in de vervulling van haar verantwoorde lijke taak. VERKEERDE INCASSO ALKMAAR. Marinus J. K. uit Schoorl, employé van de Coöp. Alkmaar cn Omstreken, had zich Dinsdag voor de Meervoudige Ka mer van de Alkmaarse Rechtbank te verantwoorden voor het feit, dat hij zich in de loop vap dit jaar een groot bedrag van de coöpera tie. uitstaande onder de leden der coöperatie, had toegeëigend, in totaal plm. f 928.^et geld was gebruikt in het huishouden en om een kampeerterrein wat op te knappen. Verdachte bleek al meer ver oordeeld te zijn en was als ge tuige van Jehova ook al eens te heftig van leer getrokken. Als motief voor zijn daad gaf hij op, dat zijn vrouw, met wie hij nu in een echtscheidingsproces betrok ken was, geld nodig had. De Offi cier van Justitie, mr, Meischke, die ook deze zaak uitvoerig bleek te kennen, vond het een laf ver weer, daar juist de vrouw haai kinderen goed verzorgde en de boei nog netjes bij elkaar hield. De eis luidde 1 jaar en 3 maanden met aftrek." De verdediger, mr. H. Iinuwer uit Schagen, voerde als verzach tende omstandigheid aan, dat zijn cliënt onder verkeerde invloed had gestaan en voorts zou volgens verdachte een schuldbekentenis getekend zijn voor die f 928.—, waarbij overeengekomen was, dat het geld terugbetaald zou worden. Uitspraak over 14 dagen. Katholieke meisjesvereniging ALKMAAR Meisjes boven de 17 jaar, weet je dat er in de Paro chie van St. Dominicus een vereni ging bestaat, die je wil helpen om een rijlce en mooie toekomst op te bouwen; een vereniging die avon den organiseert speciaal voor jou, waar al je idealen, belangen en moeilijkheden besproken worden. Kom eens luisteren a.s. Donder dag in Hotel Victory, dan kun je eens kennis maken. Je kunt dan eens zien, wat de J. G. „Klimop" eigenlijk wil. Zij is er speciaal voor jou: zij wil jc geven een goede, degelijke ge wetensvorming, begrip van de waarde van eigen godsdienstig le ven; zij wil je helpen problemen op te losser), zij wil je bijbrengen je eigen taak als vrouw. Het ideaal van de J.G. is een groots ideaal omdat de Vrouwelijke Jeugd zich weer haar hoge waarde in de toekomst moet bewust wor den; zij zal weer eerbied voor zich zelf moeten krijgen, haar taak in gezin, kerk en land weer gaan zien. Kom eens luisteren a.s. Donder dag naar Pater Toebosch uit Heiloo, die komt spreken over jouw idea len. Kom gerust eens luisteren, het verplicht je tot niets. De J.G, „Klimop" van de St. Do minicus Parochie heet je hartelijk welkom. Tot Donderdag 8 uur in Victory! Twee Alkmaarse missionarissen vertrekken naar Curasao ALKMAAR Twee jonge Alk maarse Dominicanen, de Weleer, waarde Paters Adelbertus N. Er- kamp en Bonaventura A. Engeln, zullen Donderdagmiddag vanaf Schiphol per vliegtuig vertrekken naar het hun toegewezen missie gebied in Curacao. Pater Erkamp is een zoon der St. Joseph-parochie, Pater Engeln stamt uit de parochie van St. Dominicus. Beiden zijn ge boren Alkmaarders. Wij wensen de beide jonge mis sionarissen, die een goede Neder landse traditie gaan voortzetten met hun werk aan de verbreiding van het Rijk Gods in de missie, een zegenrijke arbeid toe. Moge het gebed van hun stadgenoten hen en hun werk onder de bevolking van Curacao onderstéunen, opdat Gods bescherming hen in hun eerste zes jarige missioneringsperiode zicht baar moge bijstaan. Alkmaarse Reddingsbrigade ALKMAAR In een circulaire, die de Alkmaarse Reddings Brigade dezer dagen haar oud-leden toe zond, wordt gevraagd, wie er (nog) in staat, is, bij een voorkomende ge legenheid, een drenkeling van de verdrinkingsdood te redden. In een der Alkmaarse dagbladen stond onlangs het bericht, dat in een der grachten een vierjarig kind was gevallen. Een der omstanders, een behoorlijk zwemmer, sprong te water en wilde het kind redden. Het lukte hem echter niet. Geluk kig kreeg hij hulp en met een an dere zwemmer wist hij pet kind op het droge te brengen. Wat zou er gebeurd zijn, zo vraagt de circu laire, wanneer dit eens op een een zame plek was gebeurd? Het is in ieders belang, in geval van nood met succes als redder te kunnen optreden. De Alkmaarse Reddings Brigade oefent haar leden in slepen, popduiken, bevrijdings grepen enz. enz. Voor de gediplo meerde leden is een gratis verzeke ring voor eventuele ongevallen of nadelige gevolgen van een redding, mogelijk. Iedere Donderdagavond van 9 tot 10 uur wordt er in J de Overdekte geoefend. Eenieder kan daar komen kijken om kennis te maken met het reddingswerk. De contributie van 3e Brigade is voor een heel jaar slechts f2,50. „Zolang niet ieder zwemmen kan, moet iedere zwemmer kunnen red den", is het devies van' de Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen. En het is inderdaad in het belang van de zwemmer zelf en van ons gehele volk, dat 'de zwem mer redden leert. Daarom willen wij de propaganda van de Alkmaarse Reddings Bri gade van harte ondersteunen. UW ADRES voor BETER MAATWERK is vanaf heden Voordam 5, Alkmaar (Ingang Reisbureau „De Magneet") Telefoon 5187 en 4839 PRIMA KAMGAREN COSTUUM, vandf 165 WINTERJASSEN, prima sortering, vanaf 145. MANTELCOSTUUM, vanaf 135 ROK- EN JAQUETCOSTUUM180.— Uitsluitend eerste klas maatwerk Speciale service: Alle maatkleding blijft één jaar onder controle van de firma Men heeft recht op eenmaal gratis oppersen Op Woensdag 5 October zal door dc afdelingen Hoorn, Alkmaar, Alkmaar-buiten en Den Helder van de R.K. Dioc. Onderwijzersvereni ging St. Augustinus in het Gulden Vlies te Alkmaar de tiende On derwijzersdag worden gehouden. We mogen met vreugde consta teren, dat deze dagen in de harten der R.K. Onderwijzers een bijzon dere plaats innemen. De opkomst werd steeds groter en dank zij een uitgelezen groep sprekers in de ochtend mogen wij zeggen dat de afgelopen negen dagen voor allen zijn geweest dagen van bezinning en begeestering, die ten goede kwa men aan hel; hun toevertrouwde kind. De indeling van de dag is als volgt: 9 uur plechtige H. Mis in de St. Jozefkerk aan de Singel op te dragen door de Geestelijk Adviseur Rector Holthuizen met predicatie door pastoor C. Vis, adviseur van de afd. Den Helder. 10.15 Opening der tentoonstelling. Hierop zullen de uitgevers weer 'n uitgebreide collectie van hun nieuw ste leermiddelen tonen, o.a. een stand voor handenarbeid, terwijl de nieuwe uitgaven in verband met de nieuwe kathechismus niet zul len ontbreken. 10.45 Opening der morgenverga dering. Als spreker zal optreden prof. dr. J. J. Gielen, oud-minister van O., K. en W. met het onder werp: „Tegenstellingen in onder wijs en opvoedkunde". 2.30 Opening der middagvergade ring, waarin optreden van de Ghe- sellen van de Spelewei, in het Meis je van Domremy, De Woesteling en Peerke Kustermans. - Al met al een programma dat veel leerzaams inhoudt, en we spreken de hoop uit dat deze tien de dag voor allen weer een dag moge zijn die vrucht zal dragen voor het kind, waarvoor allen de beste krachten inspannen, KILIMA HAWAIIANS BESTAAN 15 JAAR Het prominente Nederl. Ha- waiianensemble de Kilima Hawai- ians viert zijn 15 jarig bestaan cn maakt een grote jubileumstournée door ons land, waarbij dr meest populaire Hawaiian melodieën ten gehore worden gebracht. Waar het hier een bijzondere gebeurtenis be treft zijn hiervoor de beste artisten geëngageerd, zodat naast de KVi ma's in dit 'feestprogramma optre den: Ted Valerio, Wim en Bram Scholte, Zeeuwse Boertjes, Drie Willy's, Coos Speenhoff, Paul Enge len en Bill Kilima en zijn jubile rende Cowboys. Voor deze avond wordt grote be langstelling verwacht. Het optreden in Noordholland vindt plaats op Zoildagavond 18 Sept. in Schouw burg ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien cn in de nacht tijdens opklaringen plaatselijke vor ming van mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. "N ONZE AGENDA BIOSCOPEN:- Harmonie: Red River, 18 jr. Vic toria: Nacht van terreur, 18 jr. A.B.T.: Striid om de Matterhorn, 14 jr. Cinema Americain: De Villa onzer dromen, alle leeft. GULDEN VLIES: A.F.C.- feestavond. KINHEIM: K.J.M.V.-avond. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. Opbrengst collecte ALKMAAR De opbrengst van de op 31 Aug., 2 en 3 Sept. j.l. ge houden inzameling ten bate van het Kon. Wilhelminafonds voor kan kerbestrijding is f2.284.30. Dit komt neer op pl.m, 20'/i cent per speldje, aangezien in totaal 11168 speldjes werden uitgegeven. Het Uitvoerend Comité dankt hiermede voor het slagen dezer actie. HEERHUGOWAARD. Op uit nodiging van het bestuur der Vrij willige Heerhugowaardse Brand weer zijn we naar het gemeente sportterrein gegaan om de onder linge brand weer wedstrijden bii te wonen. Onder de genodigden za gen we de burgemeesters van Heerhugowaard cn Langedijk, de lieer P. Tromp, wethouder en de heer G. Specker, gemeente-secre taris van Heerhugowaard. Als juryleden fungeerden de heren Middelburg, Kommer en Blauw, commandanten van de brandwe ren te Beemster, Heiloo en Ber gen en de heer Hartog van de Alk maarse Brandweer. De wedstrijden bestonden uit twee delen voor ieder corps. Elke ploeg nam deel met. 8 man en een bevelvoerder. Het ging niet slecht met Heerhugowaard, dat onder bevel stond van André Breed en wanneer het corpslid Adriaan Breed zijn traditionele nijp niet had behoeven te missen, was het mogelijk nog beter gegaan. Resul taat: le tijd 4.12; 2e tijd 3.27. Straf- punten 5. 2e corps was Broek op Lange dijk. Een goede prestatie leverde het corpslid Jan Kool, die in drie tellen de schutting over was. le tijd 6.30 4/5; 2 etijd 3.46. Straf - punten 48.1 3e corps Noord-Scharwoude. Men kon direct aan deze ploeg zien, dat hier flink geoefend was. Er werd goed gewerkt en een woord van hulde aan de bevel voerder is hier wel op z'n plaats. Met het eerste gedeelte was dit corps naar onze mening wel erg gelukkig, le tijd 2.43; 2e tijd 3.02. Strafpunten 5. 4e corps Oudkörspel. In dit corps was eep lid waarvoor we bang waren, dat de schutting zou bezwijken, maar nee, Piet Klin- ger kwam er goed over. le tijd 6.12; 2e tijd 3.13. Strafpunten 22. 5e corps was Koedijk. Ook deze ploeg werkte niet onverdienste lijk. Hier vergat men op de schut ting de slang op het zadel te leg gen. le tijd 5.18 2/10; 2e tijd 3.17'/s. Strafpunten 20. Als 6e en laatste qorps kwam Zuid-Scharwoude. Als bijzonder heid kan hier worden vermeld dat de bevelvoerder, Vroling, toen hij over de schutting zou gaan, terug viel en op de grond terecht kwam, maar het liep zonder incidenten af. Overigens een goed corps, iat vooral succes had met de tweede tijd. le tijd 4.27; 2e tijd 2.45. Straf punten 10. Bijzonder verzorgd was het ma teriaal der corpsen. Om ongeveer 4 uur waren de wedstrijden ten einde, waarna de prijsuitreiking plaats vond in café Halfweg. Er waren vier fraaie prijzen, waaronder als eerste prijs de mooie wisselmedaille. De verdere prijzen waren geschonken door T.O.G., de Ambtenaren-sportver eniging uit HeerhuFowaard en een fles aqua viva distellata van de heer v. d. Heiligenberg. Nadat de commandant der Heer hugowaardse brandweer, de heer E. Besteman, de aanwezigen had verwelkomd, kreeg de Edelacht bare heer burgemeester Sutman Meyer van Heerhugowaard het woord en sprak een geestig woord, waarin hij liet uitkomen dat een brandweerman geoefend moet zijn cn dat hij het daarom toejuicht dat men dergelijke wedstrijden organiseert. Hij bracht hulde aan de organisatoren van deze dag en aan de deelnemende corpsen, waarna de prijzen werden uitge reikt aan de bevelvoerders, wier corps een prijs had behaald. Hier volgt de totale uitslag: le prijs Noord-Scharwoude, 8 min. 38 sec.; 2e prijs Zuid-Scharwoude. 11 min. 5.9 sec.; 3e prijs Heerhugo waard; 12 min. 1 sec.; 4e prijs Koedijk, 14 min. 33.9 sec.; no. 5 Oudkarspel, 16 min. 21 sec.; no.-6 Broek op Langedijk, 18 min. 23.6 sec. Hierna sprak de heer Schebia-is, burgemeester van Langedijk, nog een kort woord. Hij prees de pa raatheid der brandweren. Ook de leden der verschillende corpsen spoorde hij aan liefde voor dit werk te blijven tonen. Kermis op 8 October ALKMAAR. Bjf gelegenheid van de 8 October viering zal er op de Paardenmarkt en het Canada plein weer een kermis worden ge houden. Het ligt in de bedoeling deze kermis reeds op 7 October open te stellen. R.K. Esperantoclub Ni Triumfos ALKMAAR. Op de Maandag jL in café Haring gehouden con versatie-avond had onze vereniging het genoegen vier Franse Espe rantisten te mogen begroeten. Voor leden die betrekkelijk korte tijd met het Esperanto ken' 13 maakten was dit een uitzonderlijke gelegenheid om de wereld-hulptaal aan de practijk te toetsen. De schepping van Dr. Zamenhof heeft ookop deze avond weer haar nut en deugdelijkheid bewezen want he, was mogelijk om de gehele avond vlot en aangenaam met elkander te converseren. De leden worden er op attent gemaakt dat het Internatio nale Esperanto-blad Espero Kato- lika met ingang van 1 Qctober weer zal verschijnen. He, Nederlandse bondsorgaan zal niet meer afzon derlijk worden uitgegeven zoals voorheen, doch met ingang van de zelfde datum een onderdeel vormen van het Internationale blad. Werkzaamheden veroorzaakten ongeluk ALKMAAR. Gistermorgen omstreeks 11 uur waren 2 werklie den van de lichtbedrijven aan de Bierkade aan de hoek van het Ver- dronkenoord bezig een ladder op te stellen tegen een gaslantaarn. Dit gelukte hun niet zodat de ladder in zijn volle lengte naar beneden viel Een toevallig passerende wielrijder, de 20-jarige O. uit Limmen kreeg de ladder met de haak op zjjn schouder. De jongeman werd bij de waterpolitie ii\ de accjjnstoren binnengedragen waar Dr. Degenaar een kneuzing aan de linkerschouder vaststelde. Per politieauto werd hij naar huis gebracht. INGEZONDEN Dansonderricht aan Katholieken Mijnheer de redacteur. Onder dit onderschrift verscheen in het N.H.D. van Vrijdag 2 Sept. j.l. een schrijven van een katho liek dansleraar te Alkmaar, waar in z.g. door middel van deze dans leraar bekend gemaakt wordt, dat 't Hoogwaardig Episcopaat wenst, dat dansonderricht aan katholie- ken uitsluitend wordt gegeven door katholieke danslcraren, die zijn aangesloten bij het Katholiek Cultuur Verbond van Dansleraren Sint Filippo Neri. Om die reden voelde het Alkmaarse Dansinsti tuut Arendse zich gedrongen, in Hoorn een danscursus voor uit sluitend katholieken te openen, aangezien in deze stad geen kath. dansleraar gevestigd is. Tot zover dit bericht. Allereerst mag worden opge merkt, dat de heer A. zich hier ten onrechte meester maakt van een bekendmaking van het Epis copaat, tot welker publicatie nie mand hem geroepen heeft. Ook het Verbond staat op het stand punt, dat katholieke leraren zich niet ten eigen bate op deze wens v,de bisschop móeeu beroe pen. Hierdoor worden de richt lijnen en wensen van de Kerke lijke Overheid wel wat in een verkeerd daglicht geplaatst en in verschillende kringen maakt dit een onjuiste indruk, terwijl tegen stellingen, die we willen overwin nen, weer worden aangescherpt. Het is trouwens de moeite waard, aan de heer A. te vragen, waar om hij in Hoorn op deze wijze als katholiek leraar voor het voetlicht treedt en dat in Alkmaar niet doet. Hij weet toch ook, dat de richt lijnen van de Bond bepalen, dat een katholiek leraar uitsluitend aan katholieken les mag geven, dat het vormen van clubs voor gehuwden en scholieren hem niet is toegestaan. Waarom houdt 'e heer A„ die zich zo sterk waant met de bisschop —lijke bepalin gen, zich in Alkmaar daaraan dan niet? Men moet in -uiV« dingen dan toch consequent zijn, niet waar? En nen mag in Alkmaar in zijn aankondiging niet ver- waar -»n in Hoorn graag mee leurt. Zou de heer Arendse dat nog eens nader willen ver klaren? Dankend plaatsruimte, D. AN KLeLJ. Hoorn, 10-9-'49. HEILOO Dinsdagmiddag 14.30 vond de officiële opening van de tweede „Gemidza" tentoonstelling plaats. De officiële opening werd in „Dc Oude Herberg" gehouden in het bijzijn van vele autoriteiten. Dc Commissaris der Koningin ver richtte de opening van de tentoon stellingstent, aan dc Nic. Beetsweg, met het doorknippen van een lint. De schaar, welke hiervoor gebruikt werd, was op een kussen gelegen, dat in de Heilooër kleuren was uit gevoerd. Het kussen werd aangebo den door de jongedames Corrie Deutekom en Marjcta v. d. Kom mer. Voorzitter Herm. Groot spreekt een woord van welkom De heer Herm. Groot heette op de eerste plaats de Commissaris der Koningin hartelijk welkom, alsook de zeer vele autoriteiten, w.o. het College van B. en W„ verschillende raadsleden, kerkelijke autoriteiten, hoofden der scholen, vertegenwoor digers van de St. Willibrordusstich ting, alsmede de standhouders met dames. Spr. schetste de moeilijke tijd die de middenstand momenteel mede maakt en -de strijd die zij moet voeren om het hoofd boven water te houden. Hierbij komt nog dat speciaal de Heiloër middenstand ook nog het hoofd te bieden heeft aan de concurrentie van Alkmaar cn Amsterdam. Vervolgens merkte spr. op dat de tentoonstelling een tweeledig doel heeft, nml. te laten zien dat de prijzen die hier gemaakt worden de toets der concurrentie glansrijk kunnen doorstaan met de grote stad, en het tentoonstellen van de artikelen welke de midden stand in Heiloo aan te bieden heeft. Hierna verleende de voorzitter het woord aan de Commissaris der Koningin Deze dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en zeide zich over 't initiatief van het samen werken der middenstandsverenigin gen te verheugen. Spr. merkte ver der op dat de middenstand niet alléén een zware tijd tegemoet gaat. Ook anderen kampen met grote moelijkheden. De middenstand staat hier echter middenin; zij zorgt zo wel voor de producent door het ver kopen der goederen, als voor de consument. Deze bemiddelende functie heeft de middenstand, die 'n schakel tussen genoemde groepen vormt. Niets is meer riskant dan om in 'n hoogconjunctuurtijd steeds weer nieuwe zaken op te richten, want sneller dan voorheen komt de tijd dat men om steun komt vragen. Een punt staat voor spr. vast, n.l. „Geeft goede waar, weest eerlijk en geeft een prima service". Ik stel mij voor dat U met dit laatste zult instemmen. Wat U levert is goede waar, de tentoonstelling bewijst dit, Spr 'besloot met de beste wensen voor het welslagen van deze ten toonstelling uit te spreken en wens te verder de beide middenstands verenigingen een grote bloei toe. Hierna werd de erewijn geser veerd. Burgemeester Kalff De Burgemeester dankte de com missaris voor zijn aanwezigheid. Vervolgens zeide spr. reeds een kijkje op de tentoonstelling te heb ben genomen. Verder zeide hij het standpunt te huldigen, dat de mid denstand de ruggegraad is van de democratie: tot zijn spijt moest spr. constateren dat veel Nederlanders op de staat wensen te steunen. Hiertegen waarschuwde de Burge meester. Hij wees vervolgens op de P.B.O. Tenslotte merkte spr. op dat de tentoonstelling op hoog peil staat. Denkt er om, het gaat om uw Étand, uw bedrijf en voor Heiloo. Spr. bracht dank voor de energie hiervoor ontplooit. De heer Jan Bakker, hoofd bestuurder van de Diocesa ne Middenstandsbond Deze spr. zeide het niet eens te zijn met de uiteenzetting van Bur gemeester Kalff betreffende de P. B.O. en wilde hierover gaarne t.z.t. met' de Burgemeester discussiëren. Verder merkte spr. op dat de beide middenstandsorganisaties door de oorlog naar elkaar toegegroeid wa ren. Deze samenwerking is een. zeer belangrijk iets. Spr. verwacht dan ook binnen niet al te lange tijd een maatschappelijk en cultureel over leg. Verder wees hij op de bespre kingen welke voor de oorlog met coöperaties en boerenbonden ge voerd waren. Uit alles is gebleken dat de leden meer begrip voor el- kaars streven aan de dag leggen; daarom is het een verheugend ver schijnsel dat de huidige tentoon stelling in een zware tijd georgani seerd wordt. Hierna dankte de voorzitter de sprekers en begaven alle genodig den zich naar de tentoonstellings tent voor een rondgang. Wij zullen één dezer dagen een overzicht van de stands geven. Dc prijswinnaars op de eerste dag Spoedig na de opening was de, 100ste bezoeker door de controle. Dit was mevr. de wed. Heeman (Heiloo); de 200ste was de heer G. v. d. Pork (Heiloo); de 300ste de heer J. Stigster uit Aalsmeer; de 400ste de heer N. v. d. Steèg (Hei loo); de 500ste de hoer J. Jansen uit Apeldoorn en de 600ste de heer F. H. Koek uit Akersloot. Deze mochten allen de hiervoor beschik bare premies in ontvangst nemen. Niet kakelen, maar doen! De kip, die de gouden eieren legt, ging goed van start. Om 20 uur legde de kip op nr. 3711 een ei van f 5.20.30 uur een ei van f 5.— op nr. 3572; om 21 uur op no. 82 f 10.een half uur later weer 'n ei van f' 5.op nr. 2801 en het laatste ei werd geproduceerd te 22.30 uur op no. 675 en was weer f 5.waard. Hierna bleek de kip te veel van haar krachten gevergd te hebben en ging staken tot de tweede dag! Kermesse d'été De attracties, die rond het witte kerkje waren gegroepeerd, genoten in de vooravond /veel belangstel ling en verheugde de feestvreugde danig. Heiloo kan in de komende 4 tentoonstellingsdagen het hart weer eens ouderwets ophalen. R.K, Handbalclub A.O.C. ALKMAAR. De eerste wed strijden van de competitie zijn ge speeld. Al hebben wij niet bereikt wat wij wilden, het is toch niet tegengevallen. Het eerste elftal speelde tegen Zeevogels I en ver loor de wedstrijd met 43. Het tweede heeft echter gewon nen met 10 van Zeevogels 3. De wedstrijd was van beide elftallen technisch zeer goed. Willen alle leden denken ean de training vanavond in het gymnas tieklokaal van de St. Bavoschool. Aanvang half acht. Aanbesteding EGMOND AAN ZEE Door het gemeentebestuur is aanbesteed het eerste gedeelte van de aanleg der riolering. Voor de persleiding was hoogste J. P. Boot te Limmen met f79.000 en de laagste de firma Gebr, Keevel te Amsterdam met f32.623.—. Voor het rioolgemaal was hoogs li de firma Wed. Houtenbos te Bergen met f9.450,de laagste de firma gebr. Apeldoorn te Egmond binnen met f5.190. De gunning zal plaats hebben aan de laagste inschrijver. Loco-burgemeester EGMOND AAN ZEE B. en W. hebben als loco-burgemeester voor de nieuwe zittingsperiode aangewe zen wethouder p- C. de Graaff Gezellige middag voor de oudjes EGMOND AAN ZEE Zondag middag waren alle verpleegden van de Prins Hendrik Stichting te Eg- mond aan Zee bijeen in de gezellige concertzaal van de Stichting om getuige te zijn van een schitterend programma, aangeboden door het personeel van de Stoomvaart Maat schappij Nederland. Behalve de oudjes waren ook nog vele genodigden aanwezig, die door de directeur van de Stichting har telijk welkom werden geheten. Met korte schetsjes, muziek en zang werd een programma aange boden, dat alle critiek kon weer staan. Het ensemble „Irene", onder leiding van Ab van Velsen zorgde de gehele middag voor de muzikale begeleiding en verzorgde na de pauze bet nummer „Hongaarse klanken dat een daverend applaus oogstte, Corrie Heijblo.U met zang w?,s, Ze,er goed' evcnaIs de tenor Willy le Noble. Het dubbelmannen- kwartet o.l.v. Frits Bergisch was vooral in de cowboy-songs heel goed. Tér afwisseling trad Roberto op met goocheltoeren, die de aanwezi gen versteld deden staan. Zeer in de smaak vielen ook de liedjes, ge zongen door Jaap Moulijn, vooral het verzoeknummer „Kakkerlak ken Het was een middag van hoog staande kunst en de dankwoorden die de directeur aan het eind sprak' waren dan ook wel op htin plaats! Na afloop kwam voor de ver pleegden nog een aardige verras- sing. De heer Carel Holman, die als conferencier medewerkte, deelde mede, dat de „Oranje", waarmee de artisten waren aangekomen, nog een andere lading aan boord had Voor de vrouwelijke verpleegden werd een grote taart aangeboden en «*le„;mannuverPleegden uit Stichting had de Oranje voor n„ SiSrrfn en een pakje tabak. De chef-kapper van de „Olden- barneveld had voor de vrouwen een flesje eau de cologne en de fir- ÏÏL v.", Snijder uit Amsterdam pij'p 6 mannen een nieuwe De tabak en sigaren waren aan geboden door het personeel van de „S.M.N.". Dit alles maakte het voor de verpleegden tot een ware feest dag. „Vicrmann was de 1 de slechten", aldus spr de eerste getuige in de een der natste meden de chef der S.D., Wi Friedrich Carl Ferdir mann, de 50-jarige Ki kretaer bij de S.D., h een lange Ijjst van be gen voorlezen. Zo was V. ten laste g begeleiden van twee lec Sonderkommando Feld in Purmerend een s moord moesten uit\ „Het commanderen va pelotons in Overveen, Zaandijk, Wormerveer end en aan de Apollol; sterdam, waarbij in tot zetsstrijders werden gi Het geven van ee aan zijn minderen on een tweetal Nederland schieten". Viermann erkende d laste gelegde feiten, t neerschieten van de Ni in Laren. De thans 24-jarige H vertelde hoe hij op 19- tjjd als lid van het mando Feldmeijer de moord in Purmerend J. Kolijn had gepleegi was, zijn uniform bede: regenjas, in de auto r om, zoals de opdracht luidde: „het command leiden en eventueel t men". Toen de president, Lubbers, aan de verdt of hij zich niet was b weest medeplichtig te z moord, antwoordde „Dit was voor mij geel ik zie het nu nog nie moord, het was repres; Willy Lages, als g hoord over de executie de, dat Viermann van drachten had ontvang! executies uit te voeren, heeft mij meerdere vraagd om niet met de; ten te worden belast.' Na de middagpauze tiental getuigen a deel verklaringen af. Uit d ringen bleek, dat Viei wijls zijn bemiddelinj leénd om gevangenen gen. Volgens de get Vierman altijd uiterst gevangenen vertelden, man hun eten en cig en dat hij briefjes uit vangenis smokkelde, note van mr. J. de Poi dat Viermann er vooi DONDERDAG 15 SEPT1 HILVERSU 7 00 KRO, 10.00 NCRV, 14.00—24.00 NC 7,00 Nieuws, 7,15 Ochi tiek, 7.30 Gramofoonm Morgengebed en lltur 8.00 Nieuws en weerbe Gramofopnmuziek, 9.00 vrouw, 9.05 Gramofooni Schoolradio, 10.00 Gra 10.15 11 Morgendienst, 10. eert, 11.00 Voor de zi Gramofoonmuziek, 12.0 12.03 Pianospel, 12.30 M 12.33 Lichte muziek, wijzer, 13.00 Nieuws nieuws, 13.20 Septet, 13 vrouw, 14.00 Metropole Voor de vrouw, 15.00 16.00 Bijbellezing, 16,45 muziek, 17.00 Voor de Madrigaalkoor, 18.00 muziek, 18.15 Land- ei praatje, 18.30 Voor de ten, 19.00 Nieuws, 19. eert, 10.30 BBC Symp solist, «20.45 Gramofoonn Causerie over sociale b< ciale zekerheid, 21.20 Li 21,50 Gramofoonmuziek tet, 22.15 Buitenlands 22.35 Gramofoonmuziek, overdenking, 23.00 Nie 24.00 Residentie-orkest HILVERSU 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Gra 7.50 Dagopening,, 8.00 weerberichten, 8.15 Gra 8.55 Voor de vrouw, 9.00 muziek, 9.30 Waterst Gramofoonmuziek, 10 wijding, 10.15 Grami 10.50 Voor de kinderen mofoonmuziek, 11.45 T serie, 12.00 Gramofoonr Mededelingen, 12.33 „Ir tje", 12.38 Piano en Nieuws, 13.15 Vioolri Gramofoonmuziek, 14 sus 14.30 Solistenconcer de zieken, 16.00 Gev 17.00 Kaleidoscoop, 17.30 muziek, 17.40 Ronde rentie, 17.50 Het Rijk Nieuws, 18.15 Sportpr Dansmuziek, 19.00 Klan Causerie, 19.30 Pianosf 20.00 Nieuws, 20.15 Rad Orkest, 21.00 „Jody en jong", hoofdspel. 22.15 gramma, 22.45 „Ik dach rie, 23.00 Nieuws, 23.11 23.25-—24.00 Gramoföon) BRUSSEL 3: 322 M: 12.00 Gram 12.15 Piano en zang, 1 13.15 Gramofoonmuziek Omroepsymph.-orkest, i foonmuziek, 17.05 Nieuv deruurtje, 18.15 Syndic 18.25 Gramofoonmuziek de soldaten, 19.00 N Zang en piano, 19.50 ton, 20.00 Verzoekprog en 22.45 Gramofoonm Nieuws, 22.5523.00 G ziek. 484 M.: 12.05 Omroer 14.00, 14.55—15.00 en 1 foonmuziek, 18.30 C 19,40 Gramofoonmuziek spel, 22.15 en 22.45 ziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6