Viermann was de beste onder de slechten Weerbericht per 1 October ook per telefoon Hatta wil geen emigratie van Jappen naar Indonesië DO DAT De schat van Matabonga instelling Medewerker van Lages voor 't hof RADIO Op zoek naar wrakstukken van de Roermond Woehsdag 14 September 1949 J iteiten Eis twaalf jaar Ruime geldmarkt Reindert Kooiman vertelt De vacante zetel aan „Binnenland" Utrecht komt het eerst aan de beurt 50 H.A. bos en heide in de vlammen De moordaanslag te J<ampen Nederland's eerste gasturbine Derde Congres der Kath. Volkspartij MUGGEN PAG. 3 ERW ACHTING dooi- het K.N.M.I, te iig van Woensdag- nderdagavond. OPKLARINGEN Ie bewolking met erspreid optredende in de nacht tijdens ;n plaatselijke vor- mist. Zwakke tot ind tussen zuid en Morgen overdag iets nperaturen dan van- E AGENDA IN:- Harmonie: :r, 18 jr. Vic- cht van terreur, A.B.T.: Striid om ■rhorn, 14 jr. Americain: De ser dromen, alle VLIES: A.F.C.- id. K.J.M.V.-avond. 3NST TAXI'S: we, Geestersingel 90. ENST APOTHE- H J. Schouten, at 47. N. v. d. Steèg (Hei de heer J. Jansen ;n de 600ste de heer it Akersloot. Deze de hiervoor beschik- in ontvangst nemen, kakelen, maar doen! e gouden eieren legt, start. Om 20 uur nr. 3711 een ei van ir een ei van f 5.— ■n 21 uur op no. 82 If uur later weer 'n op nr. 2801 en het d geproduceerd te o. 675 en was weer lierna bleek de kip ar krachten gevergd ging staken tot de Kermesse d'été die rond het witte egroepeerd, genoten ld #veel belangstel- gde de feestvreugde kan in de komende gsdagen het hart rwets ophalen. balclub A.O.G. De eerste wed- competitie zijn ge ien wjj niet bereikt i, het is toch niet Het eerste elftal Zeevogels I en ver- ijd met 43. leeft echter gewon- raxi Zeevogels 3. De van beide elftallen goed. den denken ean de nd in het gymnas- de St. Bavoschool. icht. esteding ■N ZEE Door het r is aanbesteed het van de aanleg der de persleiding was oot te Limmen met ïgste de firma Gebr. rdam met f32.623,—. gemaal was hoogs).- ioutenbos te Bergen i laagste de firma te Egmond binnen «unning zal plaats laagste inschrijver. rgemeester N ZEE B. en W. burgemeester voor igsperiode aangewe- P. C. de Graaff. middag voor oudjes V ZEE Zondag- lle verpleegden van k Stichting te Eg- ijeen in de gezellige de Stichting om 'an een schitterend geboden door het i Stoomvaart Maat- nd. djes waren ook nog aanwezig, die door de Stichting har- /erden geheten, etsjes, muziek programma critiek kon nble „Irene', ullu„ van Velsen zorgde g voor de muzikale verzorgde na de immer „Hongaarse n daverend applaus ieijbloV met zang, evenais de tenor Het dubbelmannen- rits Bergisch was cowboy-songs heel trad Roberto op en, die de aanwezi- len staan. Zeer in ook de liedjes, ge en aange- weer- onder P Moulijn, ïmer -j... vooral .Kakkeriak- niddag van hoog- n de dankwoorden, aan het eind sprak' wel op htin plaats.' im voor de ver- aardige verras- el Holman, die als de werkte, deelde ranje" waarmee de aangekomen, nog g aan boord had. elijke verpleegden aart aangeboden en ke verpleegden uit de Oranje voor een pakje tabak. van de „Olden- '°or de vrouwen cologne en de fir- uit Amsterdam men een nieuwe igaren waren aan- t personeel van de s maakte het voor at een ware feest- „Viermann was de beste onder de slechten", aldus sprak gisteren de eerste getuige in de zaak tegen een der natste medewerkers van de chef der S.D., Willy Lages. Friedrich Carl Ferdinand Vier mann, de 50-jarige Kriminal Se- kretaer bij de S.D., hoorde toch een lange lijst van beschuldigin gen voorlezen. Zo was V. ten laste gelegd: „Het begeleiden van twee leden van het Sonderkommando Feldmeijer, die in Purmerend een silbertanne- moord moesten uitvoeren".... „Het commanderen van executie pelotons in Overveen, Zaandam- Zaandijk, Wormerveer, Purmer end en aan de Apollolaan in Am-, sterdam, waarbij in totaal. 55 ver zetsstrijders werden gefusilleerd'-' Het geven van een opdracht aan zijn minderen om in Laren een tweetal Nederlanders neer te schieten". Viermann erkende de hem ten laste gelegde feiten, behalve het neerschieten van de Nederlanders in Laren. De thans 24-jarige H. Kromhout vertelde hoe hij op 19-jarige leef tijd als lid van het Sonderkom mando Feldmeijer de silbertanne- moord in Purmerend op de heer J. Kolijn had gepleegd. Vierman was, zijn uniform bedekt door een regenjas, in de auto meegereden om, zoals de opdracht van Lages luidde: „het commando te bege leiden en eventueel te bescher men". Toen de president, mr. A. G. Lubbei'S, aan de verdachte vroeg of hij zich niet was bewust ge weest medeplichtig te zijn aan een moord, antwoordde Viermann: ..Dit was voor mii geen moord en ik zie het nu nog niet als een moord, het was represaille". Willy Lages, als getuige ge hoord over de executies verklaar de, dat Viermann van hem de op drachten had ontvangen om deze executies uit te voeren. „Viermann heeft mij meerdere malen ge vraagd om niet met deze opdrach ten te worden belast." Na de middagpauze legden een tiental getuigen a decharge hun verklaringen af. Uit deze verkla ringen bleek, dat Viermann dik wijls zijn bemiddeling had ver leend om gevangenen vrij te krij gen. Volgens de getuigen was Vierman altijd uiterst correct. Ex- gevangenen vertelden, dat Vier man hun eten en cigaretten gaf en dat hij briefjes uit en in de ge vangenis smokkelde. De echtge note van mr. J. de Pont vertelde, dat Viermann er voor heeft ge- PROGRAMMA DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1949 HILVERSUM 301,5 M. 7 00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed en liturg, kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Gramofoonmuziek, 9.40 Schoolradio, 10.00 Gramofoonmuz., 10.15N Morgendienst, 10.45 Orgelcon cert, 11.00 Voor dc zieken, 11.45 Gramofoonmuziek, 12.00 Angelus, 12.03 Pianospel, 12.30 Mededelingen, 12.33 Lichte muziek, 12.55 Zonne wijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Septet, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Metropole-orkest, 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Kamerorkest, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gramofoon muziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Madrigaalkoor, 18.00 Gramofoon muziek, 18.15 Land- en tuinbouw- praatje. 18.30 Voor de strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Orgelfon- cert, 19.30 BBC Symph.-orkest en solist, ,20,45 Gramofoonmuziek, 21.00 Causerie over sociale belofte en so ciale zekerheid, 21.20 Lichte muziek, 21.50 Gramofoonmuziek, 22.00 Kwar tet, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gramofoonmuziek, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23,15 24,00 Residentie-orkest en solisten. HILVERSUM II 416 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuz., 7.50 Dagopening,, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuz., 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gramofoon muziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgen wijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Gra mofoonmuziek, 11.45 Tuinbouwcau- serie, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 „In 't spionne tje", 12.38 Piano en orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Vioolrecital, 13.45 Gramofoonmuziek, 14.00 Naaicur sus 14.30 Solistenconcert, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Gev. programma, 17 00 Kaleidoscoop, 17.30 Gramofoon muziek. 17.40 Ronde Tafel-confe- rontie, 17.50 Het Rijk overzee, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Dansmuziek, 19.00 Klankbeeld, 19.10 Causerie, 19.30 Pianospel en zang, 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Philharm. Orkest, 21.00 „Jody en het herten- jong", hoofdspel. 22.15 Verzoekpro gramma, 22.45 ,,Ik dacht zo", cause rie, 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage, 23.25—24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEI, 322 en 484 M. 322 M: 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Piano en zang, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 14.0015.00 Omroepsymph.-orkest, 17,00 Gramo foonmuziek. 17.05 Nieuws, 17.15 Kin deruurtje, 18.15 Syndicale kroniek, 18.25 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Zang en piano, 19.50 Radiofeuille ton, 20.00 Verzoekprogramma, 21.00 cn 22.45 Gramofoonmuziek, 22.50 Nieuws, 22.55—23.00 Gramofoonmu ziek. 484 M.: 12.05 Omroeporkest, 13.15, 14.00, 14.55—15.00 en 17.10 Gramo foonmuziek, 18.30 Omroeporkest, 19.40 Gramofoonmuziek, 20.00 Hoor spel, 22.15 en 22.45 Gramofoonmu ziek. zorgd, dat haar huis niet werd platgebrand, toen in het huis naast haar op de Apollolaan was ingebroken en de Duitsers de hui zen aan weerszijden in brand wil den stekeri. Toen als represaille voor de aanslag op mr. Feitsma een vijftal gevangenen moest wor den gefusilleerd, waartoe mr. de Pont behoorde, heeft Viermann al zijn macht aangewend om mr. de Pont hieraan te doen onttrekken. Dit gelukte inderdaad. De pleiter van verdachte, mr. G. N. Hovius, legde aan het Hof een aantal brie ven over, waaruit blijkt, dat Vier mann ongeveer 200 personen uit de gevangenis heeft gehaald of op andere wijze heeft geholpen.' De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser, zei aan het begin van zijn requisitoir: „Dit is voor mij geen gemakkelijke taak. Het wettig en overtuigend bewijs van alle ten laste gelegde punten in deze zaak is geleverd, maar daar naast heb ik de taak om de ge hele figuur van de verdachte te belichten. Uit de getuigenverkla ringen bliikt wel. dat Viermann vrijwel altijd correct is opgetre den en ook is bij het gehele pro ces niets p '-'ken van mishande lingen van zijn ziide". Mr. Louet Feisser besloot met 12 jaar gevan genisstraf te eisen. Het Hof zal in deze zaak op 27 September a.s. uitspraak doen. Tot 26 September „Jeugd van Nederland" Het drukke bezoek van de laat ste dagen heeft de organisatoren van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" genoopt de sluitings datum, die oorspronkelijk was vastgesteld op Zondag 18 Septem ber, te verschuiven naar Zondag 25 September a.s. WEEKSTAAT NED. BANK De geldmarkt, die de laatste da gen al tekenen van verruiming had gegeven, is nu weer duidelijk beter van middelen voorzien, zodat Dins dag de koers van call-money ver laagd kon worden van 1% op 1 pro cent. Op de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank per 12 September blijkf de verruiming reeds uit de vermindering van de voorschotten met ca. 13 millioen gld. Het saldo van de schatkist, dat vorige week vrij sterk was gedaald, heeft zich met 11 millioen gld. hersteld, doch aan de saldi van banken is 3 mil lioen gld. onttrokken. De ontwikkeling der deviezenpo- sitie is ditmaal weer minder gun stig als gevolg van een daling van de post correspondenten in het bui tenland met niet minder dan 35 millioen gld. Voor het eerst deze maand is de biljettenomloop ge daald en weer beneden de 3 milliard gld gekomen op f 2994.3 millioen gulden. SLUITING DER STATEN GENERAAL De beide Kamers der Staten Ge neraal zijn in verenigde vergade ring bijeengeroepen, ter sluiting van de Staten-Generaal. in het gebouw van de Tweede Kamer, op Zaterdag 17 September a.s. des namiddags te kwart voor drie. Gedood bij poging om in rijdende tram te springen In de Jonker Fransstraat te Rot terdam probeerde de 66-jarige J. B. Aanen op lijn tien te springen. Daar de tram juist van de halte wegreed; waarschuwde de con ducteur hem nog om niet te sprin gen. De man sprong toch, greep de linkerhandgreep, maar sprong echter mis en werd tegen de ach terwand van de tram geslingerd. In bewusteloze toestand werd hij naar het Bergwegziekenhuis ver voerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. ,-r «V ■- - Prof. Theodor Heuss (rechts) legt na zijn verkiezing tot eerste president van de nieuwe West-Duitse Republiek de eed af in handèn van Bondsraad Koehler. Reindcrt Koojjman is na een ver blijf van bijna vijf weken In Bari, in zijn woonplaats Benningbroek te ruggekeerd, nadat hjj op een af stand van ongeveer drie kilometer van de Italiaanse kust, belast was geweest met het opsporen van de wrakstukken van het verongelukte KLM-toestel „Roermond". Nog vrij onverwacht was het ty- delijke vertrek uit Nederland vast gesteld, aangezien enige bekwame duikers, reeds eerder door tussen komst van de K.L.M. waren ver trokken. De heer Kooijman heeft in hef niet alledaagse beroep een res pectabele reeks jaren op zijn naam staan, daar hij zijn duikers-brevet in 1923 behaalde. Thans dient hij actief als kwartiermeester bij de Koninklijke Marine Reserve. Hoe wel hij momenteel van een korte vacantie geniet, zal hij binnenkort zjjn werkzaamheden in dienst van de Nederlandse Marine voortzetten. Zo zal hij zich wederom belasten met het opleiden van nieuwe dui kers, waarbij aan vele en velerlei proeven aandacht wordt geschon ken. Vermeldenswaard is, dat Koog- man in zijn lange loopbaan meer dan 24 vliegtuigen heeft „opge vist", meerendeels uit het IJselmeer in de periode na 1946. Bijna alle toestellen waren brokstukken, wel ke overal op de bodem verspreid lagen, uiteraard op betrekkelijk geringe diepte. Slechts één vlieg tuig, dat vermoedelijk tijdens een winter in de nabijheid van Harder wijk op- het ijs moet zijn terecht gekomen, na het intreden van de dooi in de golven was verdwenen, kon vrijwel onbeschadigd naar bo ven worden gebracht. In Italië heeft Kooijman een zeer moeilijk karwei moeten opknappen. De mogelijkheden tOf berging van het wrak werden door allerlei om standigheden ten zeerste bemoei lijkt. Het toestel was volkomen in stukken geslagen, terwijl de bodem van de Adriatische Zee ter plaatse, waar de duikerswerkzaamheden werden verricht, rotsig en zanderig, is. Op één dag heeft onze zegsman meer dan tien uren achtereen „on der druk" moeten werken, zoals daf in vaktermen heet, waarbij de grootste diepte, welke kon worden bereikt ongeveer 45 meter bedroeg. De tijd van dalen tot deze diepte is ongelooflijk kort, nl. minder dan één minuut. De zgn. „opkomtijd" daarentegen neemt vele uren in be slag, daar het naar boven komen, evenals het afdalen, geheel op we tenschappelijke basis berust. Het gevaar voor hef ontstaan van dui- kerziekten is, vooral bij het nnar boven komen, lang niet denkbeel dig. Öm deze ziekten te helpen be strijden, is b.v. steeds een arts aan wezig, die zo nodig geneeskundige hulp kan verlenen. De Italiaanse duikers, die eveneens slechts weinig in getal zijn, hadden de beschikking over slecht materiaal. Met een spo- ciaal vliegtuig was prima Neder lands gereedschap overgebracht, waarmede men beter overweg kon. De heer Kooijman uitte zijn grote waardering voor de KLM, welke de werkzaamheden en het leven in Italië zoveel mogelijk had verge makkelijkt en veraangenaamd. Op de dag van de zilveren bruiloft van het echtpaar Kooijman, kon de bruidegom met vrouw en kinderen in Holland een telefoongesprek voe ren. Bij en na de thuiskomst heeft het vanzelfsprekend aan belang stelling niet ontbroken. Deze be langstelling en sympathie bleek o.m. uit de te zijner ere opgerichte erepoort, terwijl een door de buren aangeboden passend herinnerings vaantje aan de „Italiaanse periode" waarop marinemuts en -kraag prij ken, in de huiskamer een blijvende plaats heeft verworven. _MR. FRANS TEULINGS OPVOLGER VAN MR. VAN MAARSEVEEN? DEN HAAG Uit goede bron wordt vernomen, dat de heer mr. F. L. C. J. M. Teulings, thans lid van de Eerste Kamer, vroeger vele ja ren van de Tweede, is aangezocht als minister van Binnenlandse Za ken, als opvolger van mr. van Maarseveen. De heer Teulings is een katholiek politicus met groot gezag. Hij is 57 jaar oud. Meisje onder stoomtram Dinsdagmorgen raakte de 18 jarige mej. H. de Groot te Rotter dam aan de Boergoenschevlièt on der de stoomtram. Zij werd op slag gedood. De A.N.W.B. heeft de filmstudio „De Hoge Vuursche" opdracht gegeven tot het vervaardigen van de speelfilm „De horizon wijkt". In deze film wordt de ontwikkeling van het verkeer en tourisme in beeld gebracht. Zowel een postkoets als de eerstë auto, velocipèdes en draisiné's (loopfietsen) hebben een belang rijke rol. In de buurt van Schipluiden worden opnamen gemaakt. De eerste auto passeert een postkoets. Met ingang van 1 October zal men door het draaien van 001 de weersverwachting per telefoon kunnen beluisteren. Voorlopig kun nen alleen aangeslotenen op het telefoondistrict Utrecht van het telefonisch weerbericht profiteren. Het district Den Haag is na Utrecht aan de beurt. Het ligrt in de bedoe ling dit geleidelijk uit te breiden over de andere districten. De maximum duur van het weerbe richt is drie minuten, doch dit zal in het algemeen korter zijn. Door het kiezen van 001 krijgt men verbinding met de weerbe richtmachine, die is opgesteld m het telefoonkantoor te Utrecht. Het KN.M.I. te de Bilt geeft hiervoor een speciaal opgemaakte weersver wachting per telex door. Daar wordt het bericht direct door een tele fonist (e) vastgelegd op de staal- band van de weerberichtmachine. Vier keer per dag zal een nieuw bericht worden gegeven. Het eer ste bericht, dat 's morgens om zes uur wordt verstrekt, bevat de weersverwachting tot hedenavond. Op Zondagen en gedurende het tijdvak van 1 November tot 1 Maart zal dit eerste bericht om zeven uur worden gegeven. Het tweede be richt, van 's middags 12 uur, geeft allereerst de verwachting voor he denmiddag. Daarna van hedenavond tot morgenavond en tenslotte een zeer korte beschrijving van de al gemene weerstoestand. Dit laatste alleen indien de lengte het toelaat. 's Avonds zes uur wordt het der de bericht gesproken. Dit bevat de verwachting van hedenavond tot morgenavond, gevolgd door een iets uitgebreider toelichting op de al gemene luchtdrukverdeling. Het laatste weerbericht wordt gege ven om 's avonds elf uur, met de verwachting voor de volgende dag benevens een tamelijk uitgebreid weersoverzicht. Deze indeling van de berichten moet als voorlopige worden be schouwd. De inhoud zal zonodig aangepast worden aan bepaalde Maandagmiddag ontstond op het terrein van het artillerieschietkamp van de legerplaats Oldenbroek een bos- en heidebrand, die weldra een grote omvang aannam, aangewak kerd door een straffe Oostenwind. Toen het eigen personeel ontoe reikend bleek om het vuur te be strijden werd de hulp van het gar nizoen Wezep ingeroepen en bovem- dien kwamen burgers uit de om geving assistentie verlenen. Tegen zes uur had men het vuur overwonnen tot laat in de avond bleven de militairen met de na blussing bezig. Telkens laaiden hier en daar nog weer kleine vuurhaar den op. Zelfs Dinsdagmorgen nog was dit het geval. Vijftig H.A. gingen in vlammen op. De oorzaak is nog een raadsel, vast staat echter, dat noch het schieten, noch val-vuur uit locomo tieven de brand deden ontstaan. dringende wensen, die van de zijde van de gebruikers naar voren wor den gebracht. In Zwitserland en Amerika zijn de telefonische weerberichten reeds lang ingeburgerd. Zo worden in Washington gemiddeld bijna zestig duizend oproepen per dag gedaan, terwijl in Detroit zelfs wel eens 267.952 oproepen op een dag zijn ge daan. Ook in Engeland worden de telefonische weerberichten inge voerd. SLACHTOFFER OVERLEDEN Het slachtoffer van de Maandag té Kampen gepleegde moordaan slag, de 60-jarige W. Siebert is Dinsdagmorgen overleden. De daderes, de 40-jarige F. B„ geboren te Apeldoorn, vertoefde reeds geruime tijd te Kampen, toen zij in December 1948 huishoudster werd bij de zestigjarige W. Siebert Het kwam tot trouwplannen doch er kwamen ruzietjes en zelfs hand tastelijkheden. Maandagmorgen was er weer ruzie, de huishoudster ver voegde zich Maandagmiddag bij de politie om een klacht in te die nen tegen haar a.s. man wegens mishandeling. De klacht werd op genomen en inderdaad heeft de re cherche haar verhoord, evenals Siebert, en de zaak werd gesust. In vrede cn vriendschap verliet men het politiebureau, doch thuis ont brandde de strijd opnieuw. Drie kwartier later vervoegde de da deres zich geheel overspannen aan het bureau van politie en vertel de, dat zij haar a.s. man had dood geslagen. De politie begaf zich naar de wo ning en vond het slachtoffer zwaar gewond en buiten kennis op de grond liggen. Het bleek, dat Sie- berts hersenpan was ingeslagen met een hamer, die op de tafel lag. Het slachtoffer werd naar het zieken huis vervoerd, waar bloedtransfusie werd toegepast. De daderes is in overspannen toestand in arrest ge steld en bevindt zich nog te Kam pen. Leerling van v. Meegeren in Canada TORONTO (A.P.). De dertig jarige Albert Oudendag, een Am sterdams schilder en de enige leerling van Han van Meegeren, de 'Nederlandse schilder, die de hele kunstwereld bij de neus heeft gehad, is als immigrant te Toronto (Canada) aangekomen. Oudendag verklaarde te Toron to: „Ik ben goed onderlegd in de techniek van van Meegeren. Ik zou alles kunnen doen wat hij heeft gedaan, behalve Vermeers namaken. Dat zou ik ook nog wel kunnen, maar in Canada hebben ze ook gevangenissen. En ik zou het bovendien niet willen". Prinses Wilhelmina te Amsterdam Prinses Wilhelmina is Dinsdag voor een kort verblijf in Amster dam aangekomen. DEN HAAG, 13 Sept. Drs. Moh. Hatta heeft Dinsdag te genover de correspondent van Reuter te Den Haag verklaard, dat de toekomstige R.I.S. elk plan voor emigratie van Japan ners naar Borneo, Celebes of Nederlands Nieuw-Guinea „vol komen zou verwerpen". Deze verklaring legde Hatta af in verband met de recente berich ten uit Tokio, volgens welke de adviseurs van generaal Mac Ar thur een dergelijk plan voor stonden. Drs. Hatta noemde drie redenen, waarom hij er tegen was, dat Ja- pannezen zich vestigden op Indo- nisisch gebied: Ten eerste, de bittere gevoelens, die in Borneo nog steeds bestaan tegen de Japannezen, die geleide lijk vooraanstaande families en intellectuelen van Borneo hadden uitgemoord gedurende de bezet ting. De familie van sultan Hamid van Pontianak was eveneens ver moord. „Wij zouden de haat niet verder willen aanwakkeren' door Indonesiërs te dwingen met de Japannezen om te gaan", zo zei- de hij. Als tweede reden noemde Hatta, dat de toekomstige Indonesische regering geen besluiten wenste te nemen betreffende de te volgen immigratiepolitiek, voordat de plannen voor herstel en wederop bouw waren uitgevoerd en het nieuwe bestuur goed functioneer de. Ten derde zou het niet mogelijk ziin de levensstandaard in Indo nesië op te voeren, indien een groot aantal Japannezen toestem ming kreeg zich in Indonesië te DE ZWITSERSE HANDBAL- PLOEG TE EINDHOVEN Voor de wedstrijd tegen Neder land op Zondag 18 Sept. a.s. te Eindhoven is de Zwitserse-ploeg als volgt samengesteld: Doel: Hunziker (Aarau) of Schlund (Grasshoppers); achter: Dubs (Grasshoppers) en Baum- gartner (Kafleute Zuerich); mid den: Schwarz (Grasshoppers), Ruegg (Pfadfinder, Winterterthur) en Kuhn (Unterstrass)voor: Schweizer, Bolli Guedel, Stroh- meier, (allen Grasshoppers) en Kloeti (Kaufleute Zuerich); reser ves: Struebi (Thun) en Buscor (Unterstrass). OPDRACHT VAN B.P.M. VLISSINGEN, 13 Sept. Naar wij vernemen heeft de Bataafse Pe troleum Maatschappij aan de „Gas turbine -Maatschappij N.V." op dracht gegeven een gasturbine-ge nerator te levcven bestemd voor een boorterrein in Venezuela, Dit is de eerste opdracht, die de Gas turbine Maatschappij ontvangt. De gasturbine-generator moet een maximum-vermogen hebben van 2000 'KW. Het electriciteitsverbruik op het boorterrein neemt steeds toe. Daardoor worden aan de terrein centrales steeds hogere eisen ge steld en ontstaat de behoefte «an krachtiger machine-eenheden. De opdracht wordt uitgevoerd door de vijf in de „Gasturbine-mij. N.V." samenwerkende onderne mingen, te weten de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de „Rotterdamse Droogdok Mij.", Wilton, Werkspoor en Stork. Zij kan van groot belang worden voor de toekomstige ont wikkeling der Nederlandse Ma chine-industrie. De ondernemingen zullen ieder een deel van de opdracht voor haar rekening nemen. De onderdelen worden dan samengevoegd. Daarna zal het geheel worden beproefd op de raffinaderij van de B. P. M. te Pernis, waar gas beschikbaar is van ongeveer gelijke samenstelling als op het boorterrein in Venezuela. De gasturbine-generator van 2000 K.W. heeft een grondvlak dat ge lijk is aan dat van een gasmotor- generator van 500 K.W. vestigen. „Een dergelijke immi gratie zou namelijk de levensstan daard nog meer drukken", aldus Hatta. Hij wees er op, dat de haat te gen de Japannezen het sterkste is in Borneo, doch, zo zeide hij, hun gedrag gedurende de bezetting heeft een bitter gevoel nagelaten in geheel Indonesië. „Wij zouden slechts moeilijkheden tegemoet treden", zo vervolgde hü, „in dien wij instemden met dergelijke grootscheepse immigratieplannen". Hatta zeide, dat hij niet op de hoogte was van de bijzonderheden der in omloop zijnde plannen, maar hij was er zeker van, dat de nieuwe R.I.S. er niets mee te ma ken zou willen hebben. Hij voegde er aan toe, dat hij met grote belangstelling de ver klaring gelezen had, volgens wel ke Australië elk plan voor even- tuele Japanse emigratie zou dwarsbomen. Hatta wenste hierop geen commentaar te leveren, doch het bleek, dat hij verheugd was, dat een van Indonesië's naaste bu ren eveneens niets van deze plan nen wilde weten, zij het dan ook om andere redenen OP 12 EN 13 NOVEMBER TE UTRECHT Zaterdag 12 en Zondag 13 Nov. a.s. zal in Gebouw Tivoli te Utrecht het 3e congres der Katholieke Volks partij plaats vinden. Behalve de reglementair voorgeschreven verga deringen, waarin het woord gevoerd wordt door de Partijvoorzitter W. J. Andrlessen, de partijsecretaris dr. L. A. H. Albering en de voorzitter vap de Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, zullen vijf sec tievergaderingen op de Zaterdag middag worden gehouden. Als in leiders voor deze sectievergaderin gen vond het Partijbestuur bereid mej. A. H. Nol te, die spreekt over ,,De vrouw in de maatschappij", drs. G. Veldkamp, die spreekt over „So ciale Zekerheid en Persoonlijkheid", dr. G. Pompen, die het onderwerp „Volksgezondheid en Overheid" be handelt, burgem. mr. dr. R. Geul- jans, die een inleiding houdt over: „De gemeente en haar burgers", prof. dr. A. Albregts, die „De onder neming in deze tijd" behandelt. Voor de Zaterdagavond is evenals vorig jaar een grote avondbijeen komst op het programma opgevoerd. In die bijeenkomst zal o.m. prof. dr. J. Gielen, vice-voorzitter van de Partij, spreken over de grondge dachte van het Congres. Als titbl voor zijn inleiding koos prof. Gielen ,,Mens en Maatschappij". Aan het Partijcongres zullen ver moedelijk 1500 personen deelnemen, afgevaardigd uit alle afdelingen der Partij. Over de onderwerpen, die in de sectievergaderingen behandeld wor den, verschijnen in de loop van de maand September of begin October brochures, waarvan de inhoud vóór het Congres in de afdelmgsvergade- ringen der Partij besproken worden. Dit zal de beraadslaging op het Congres, ten goede komen. Voor deze beraadslaging is zeer veel tijd ter beschikking gesteld. Ook dit Congres zal weer grote betekenis voor de Partij en daar door voor het land blijken te heb ben. v Boerenzoon knoeide bij middenstandsexamen Een dertigjarige boerenzoon, die reeds twee keer voor het midden standsexamen was gestraald, pleegde toen hij het voor de derde keer probeerde, in zijn angst op nieuw te zullen zakken, valsheid in geschrifte. De papieren, waarop de opgaven moesten worden uit gewerkt, moeten slechts van een nummer, niet van de naam van de examinandus worden voorzien. De vertwijfelde candidaat zette na zijn laatste examen zijn nummer op het werk-van zijn achterbuur man en op diens werk zijn eigen nummer, met het gevolg.... dat hij tot één maand gevangenisstraf werd veroordeeld. De advocaat- generaal van het Amsterdamse Gerechtshof achtte het een zeer ernstig feit, en vroeg niet alleen bevestiging van het vonnis, maar eiste nog oen maand extra. Over veertien dagen zal het Gerechtshof uitspraak doen. Is «én middel, dat en VLIEGEN radicaal uitroeit J O.DT.POEDER in dc praciische. voordelige siuilzak 65 cent FEUILLETON 52. Dicht naast Hendrik gezeten be steedde Lida een groot deel van de tijd met op zijn gezicht te letten. Ze had hem nog nooit zo onbevan gen, zo vergenoegd, zo door en door ongedwongen blij gezien. Ze aten gekookte - kreeft, die ze met hun vingers uiteentrokken en waarbij ze koele, heerlijke kokosnotenmelk dronken. Zelfs Jack Benders scheen ple zier te hebben, al deed hij niet aan het maal mee. Hij zat afzonderlijk op een kleine afstand van de ande ren en het rode vuur weerspiegelde in zijn brilleglazen. Naast Hendrik zat kapitein Hol by en vertelde oude geschiedenissen van z(jn avonturen op zee en Tara hurkte naast hem neer en luisterde met ingespannen aandacht toe. De schitterende witte sterren van het zuidelijk halfrond verschenen aan de hemel en overdekte de zee met een zilveren glans. Er was die avond geen maan. Het werd laat en het dansen werd steeds wilder en gejaagder. Hendrik scheen zich hoe langer hoe meer te vermaken met dat tropisch toneel. Tara sloop ongemerkt even weg en kwam na een poosje weer terug. Hg fluisterde Hendrik iets in het oor en deze knikte goedkeurend en keek op zrjn polshorloge. Onwil lekeurig keek ook Lida op het hare. Het was tien minuten over twaal- in. Hendrik stak een nieuwe sigaar op en tegelijkertijd verliet de grijze sloep haar ankerplaats op twee honderd meter van het strand en voer naar zee. Jack Benders sprong overeind. Hij rende naar de rand van het wa ter en schreeuwde uit alle macht: „Hisimuri! MakiH" Doch kreeg geen antwoord. Met regelmatig slaande motor voer het scheepje tussen de giffen door naar de open zee. Alle mogelijkheden, die uit deze dramatische wending, welke de zaak opeens nam, konden voortko men, schoten Lida door het hoofd en brachten haar in een staat van onbegrijpelijke verbazing. Ze nam Jack Benders ^jiet levendige be langstelling aandachtig op. Hij keerde zich om en kwam langzaam naar het gezelschap terug met een van woede èn razernij doodsbleek gezicht. Het Z-vormige litteken op zijn kin was nu vurig rood. Hij bleef tegenover Hendrik stil staan. „Dat heb jg 'm gelapt!" hijgde hij woest. „Bedaar wat, man!" zei Hendrik. „Daar zul je voor boeten!" schreeuwde Benders nog woester. Dat zul je betalen!" „Betalen heb je al gedaan," ant woordde Hendrik doodkalm. „Ik heb die schuit gekocht. Die is se- dert vanmiddag mgn eigendom. Ik kan 'm heensturen, waar ik wil." „Dat lieg je!" schreeuwde Ben ders schor. „Ik had die boot ge charterd!" „Ja, maar van dag tot dag," zei Hendrik nuchter zakelijk. „Dat heb je mij zelf verteld. En je' bent gis teren achterstallig gebleven met betalen." Jack Benders keek Hendrik nij dig aan en balde zijn vuisten. Zijn onderlip hing omlaag en gaf hem een dwaas aanzien. Maar al zijn woede was gezakt. „Kapitein Holby," wendde Hen drik zich rustig tot deze, „zoudt u het zo kunnen regelen, dat u mij als passagier meeneemt? Alleen maar tot Honolulu?" „Dat zal gemakkelijk gaan," ver zekerde de schipper hem. „En hebt u aan boórd soms nog ruimte voor iemand anders... voor een derde passagier?" Kapitein Holby stak zijn lippen naar voren en keek heel bedenke lijk. „Dat betwijfel ik heel hard.. U hebt de laatste hut, die nog open was, al besproken." „Met andere woorden", vroeg Hendrik, „u hebt dus geen ruimte voor Jack Benders?" „Neen," was het antwoord. yOf u moest er ei-g bij me op aandrin gen. Heel erg erop staan." „Nou, Benders," zei Hendrik ge moedelijk, „het heeff er veel van weg. dat het een lange logeerpartij op Matabonga voor je zal worden." Het was duidelijk, dat Benders reeds uit zichzelf tot dié conclusie gekomen was, maar die van zich afgezet had. „Dat loopt niet meer zo helemaal op rolletjes voor joq, Jack?" zei Lida met een lief lachje. Hij keek haar ijskoud aan. Het zweet brak hem uit en zelfs in de gloed van het vuur onder de ketel met' kreeften zag zijn gelaat nog bleek. Zijn stem bleef echter nog rustig en zacht. „Goed zo, Rynmann," zei hij, „wat is je voorstel?" Hendrik nam zijn sigaar uit de mond en bekeek die aandachtig. „Lida heeft me verteld, dat jij drie duizend dollar in deze onderneming hebt gestoken, Benders. Ik zal je heel schappelijk behandelen." Zij heeft me twintig procent ge boden," zei Benders vasthoudend. „Ja, dat weet ik; maar volgens haar voorwaarde zakte dat met vijf procent per dag en vandaag is het tot nul gedaald." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 7