Nieuw Laszlo Rajk „bekende" schuld tot in de kleinste details Eerste Synchro-Cyclotron van Europa is gereed Tito gaf hem opdracht voor staatsgreep in Hongarije Poolse Dakota gedwongen in Zweden te landen Sir Stafford Cripps met optimisme naar huis Minister Stikker tevreden over de dollarbesprekingen Geheimzinnige uittocht Voor-Unie op 1 October? EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd s f Nederland primeur van synchro- cyclotron Zaterdag 17 September 1949 45e Jaargang Np. 11669 Instrument door Philips gebouwd Moeder van acht kinderen vermoord Bemanning werd bedreigd Gesneuveld in Indonesië Aflossingstroepen naar Indonesië Reimann Jr. heeft er genoeg van Centrale Commissie te Namen R. T.C. niet in een impasse Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aMe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederi. Cred iet bank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondet) H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEM HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van onze parlementaire redacteur) De Ronde Tafel-week eindigt ditmaal met een wat geheimzin nige uittocht van de Centrale Commissie, de voorzitter van de conferentie Dr. Drees en de Unci. Belangrijk is, dat dit conclaaf bui ten de landsgrenzen noodzakelijk is geworden. Buitenlandse corres pondenten hebben in een en ander aanleiding gevonden om reeds van een impasse te spreken, van een dood punt, waarop de conferentie thans zou z:' 'angeland. Wij zou den deze sombere conclusie voor lopig nog niet willen onderschrij ven, maar liever willen spreken van een gewichtig ogenblik, dat overigens wel van beslissende in vloed zou kunnen zijn voor het verdere verloop van de conferen tie. Ook een hoge autoriteit van de Centrale Commissie gaf dezer dagen toe, dat essentiële proble men waren gerezen, die verband houden met vrijwel alle ter tafel liggende vraagstukken. Dat het in dit stadium nog te vroeg is om van een „dood punt" te spreken, wordt het beste duidelijk, wan neer men zich de voorgeschiede nis van deze conferentie nog eens in het geheugen terug roept. Van meet af aan kon duidelijk zijn, dat de problemen, die de afgelopen weken steeds scherper voor ogen zijn komen te staan, vroeger of later dé punten van de conferentie zouden worden. Toen de partijen besloten om aan de Ronde Tafel plaats te ne men, betekende zulks niet, dat reeds een soort van basisaccoord bereikt was, dat nog slechts in onderdelen zou moeten worden uitgewerkt. Het was veeleer zo, dat de hopeloos verwarde kluwen, slechts zoals die daar lag, naar Den Haag werd gezonden in de hoop dat daar, in gezamenlijk overleg, zowel het begin als het einde zou kunnen worden gevon den. De eerste weken van de con ferentie konden gevuld worden met het oplossen van procedure kwesties. De delegaties splitsten zich in groepjes en elk groepje begon maar vast aan haar kant te puzzlen. Dat ging goed zolang de aandacht zich kon blijven richten op het ontwarren van de eerste knopen. Allengs kwamen echter ook steeds meer draden vrij en wat nog veel voornamer was, werd duidelijk dat in de kluwen ook twee kleuren domineerden, waartussen een keuze zou moeten worden gemaakt. Met andere woorden: Nu ging een beslissing nodig worden over de in het alge meen te volgen lijn. Vanaf dat ogenblik wendden zich de blik ken steeds vaker naar de mannen aan het hoofd van de tafel, zijnde de Centrale Commissie. Welke kleur moest domineren, die van de globaal aangegeven samenwer king of die van de tot in details uitgewerkte Unie? Eenmaal dit vastgesteld zijnde, zou het verder veel minder moeilijk vallen om naar elkaar toe te werken. Het is hierover, dat thans een beslissing moet worden genomen, nogmaals een inderdaad zeer gewichtige, maar zoals reeds gezegd, wij blij ven van oordeel dat dit ogenblik eenmaal komen moest en hiervan uitgaande, zouden wij het dit weekend te houden conclaaf, al thans voorlopig, nog geen alar merend karakter willen toeken nen. Elke partij zal ongetwijfeld graag aan de haar vertrouwde kleur vasthouden. Voor de Indo nesiërs is het zo, dat zij duidelijk de kroon op hun vrijheidsstrijd willen zien gezet. De verkrijging van eigen souvereiniteit moet door niets in twijfel kunnen worden getrokken. Hier spreekt een jong volk, dat nog niet aan den lijve heeft ervaren, dat het welbegre pen eigen belang kan zijn som mige zaken in hogere verbanden gemeenschappelijk te behartigen. Wel zou dit begrip, ook naar hun mening, in de practijk kunnen groeien. De conclusie van een dergelijke gedachtengang moet zijn: Een duidelijke souvereini- téitsoverdracht, vergezeld van of nog liever gevolgd door een over eenkomst, waarin slechts de grote lijnen voor de toekomstige samen werking worden aangegeven. Dit voor ogen houdende, kan men ook beter begrijpen, dat in de afgelo pen weken steeds duidelijke moest blijken, dat door vrijwel alle kwesties de zelfde draad liep. Bij deze gedachtengang komt de vorm van de overdracht in het geding, de vorm van de samenwerking in de top, de defensie, zelfs de finan- cieeleconomische verhouding waar het gaat om het geven van garan ties, die de eigen bevoegdheden minder speelruimte zouden laten. Aan Nederlandse zijde zit onge twijfeld het oprechte streven voor de Indonesiërs zo ver mogelijk tefemoet te komen. Toch bleef tot nu toe ook de Nederlandse ge dachtengang in alle vraagstukken als een eigen kleur te onderken nen. De Unie van de Nederlandse delegatie moe* een Unie blijven in het kader van de Grondwet, een Unie, die de samenwerking in omschreven gevallen als het ware boven de partijen uitheft. Een der gelijke gedachtengang leidt er toe, dat souvereiniteitsoverdracht en Uniestatuut geacht worden oor zakelijk bij elkaar te horen, dat de Unie in organen aanwijsbaar werkzaam moet zijn en dat de Uniekroon meer moet worden dan een symbool. Neemt men aan Ne derlandse zijde gaarne aan, dat het souvereine Indonesië een ook slechts globaal aangegeven samen werking in de practijk nader zal willen uitdiepen, voor Nederland, dat zich voor velerlei belangen Ter nagedachtenis van de gevallenen onder het spoorwegper soneel is heden door Z. K. H. Prins Bernhard voor het derde hoofdgebouw der Nederlandse Spoorwegen aan de Catharijne- singel te Utrecht een monument onthult. Het gedenkteken, dat door de beeldhouwer W. J. Valk uit Eelderwolde (Groningen) werd vervaardigd en waaraan hij 2Va jaar heeft gewerkt, beeldt de gemeenschappelijke verzetsstrijd als een op hetzelfde doel gericht streven van verschillende mensengroepen uit. Europa's eerste synchro-cyclo tron is Vrijdag gereed gekomen en men heeft er bij wijze van proef ook reeds zilver, koper en phos- phorijzer radio-actief mee ge maakt. Deze cyclotron is gebouwd door de N.V. Philips en geplaatst in de oude retortennal van de voormalige gasfabriek in de Wa tergraafsmeer te Amsterdam. In dit geweldige apparaat van enkele honderdduizenden kilo grammen wordt aan de allerklein ste deeltjes der materie, de ker nen van de atomen van waterstof, een dergelijke snelheid gegeven, dat zij bij botsing tegen de ato men van andere stoffen daarin zulke fundamentele veranderingen teweegbrengen, dat er een totale atoomsoort, dus een nieuwe stof, ontstaat. Een cyclotron is een zeer kost baar instrument. Geen enkel land kan zich dan ook de weelde ver oorloven elk zijner universiteiten met een cyclotron uit te rusten. In Nederland heeft men daarom een stichting in het leven geroepen, het instituut voor kernphysisch onderzoek (afgekort: I.K.O.), waarin het rijk, de gemeente Am sterdam en de N.V. Philips Gloei lampen te Eindhoven deelnemen. Deze stichting beheert en finan ciert het laboratorium voor kern physisch onderzoek, de gemeente Amsterdam heeft voor de labora toriumgebouwen gezorgd en de N.V. Philips heeft er zijn cyclotron ingebracht. Zij houdt dit in bedrijf met eigen wetenschappelijke werkers en technici, onder leiding verantwoordelijk moet achten, blijven uitgeschreven rechten en verplichtingen aantrekkelijker dan in beginsel gedane toezeggingen. Zoals reeds gezegd, de Centrale Commissie, de voorzitter van de conferentie en de Unci zullen zich in dit weekend over de meest ver kieselijke kleur moeten beraden. Op dit ogenblik liggen de stand punten ongetwijfeld nog bedui dend uiteen, maar er valt niet aan te ontkomen thans een keuze te doen of althans naar een combi natie te streven, welke laatste op lossing wel vooral door de Unci zal worden begeerd. Vanuit de rust van het eigen weekend zal het goed zijn ditmaal ook eens de gedachten te laten uitgaan naar de mannen, die voor beslissingen staan, die het heil van beide volkeren raken. Geen kleur behoeft zonder meer boven de andere de voorkeur te verdie nen, wel gaat het er om, dat de gekozen kleur doelmatig en duur zaam zal kunnen zijn. van prof. dr. C. J. Bakker, de di recteur van het I.K.O. en prof. dr. ir. F. A. Heyn, de beide ont werpers van het cyclotron. Het Philips cyclotron zal dag en nacht in gebruik zijn. Overdag zal er zuiver wetenschappelijk werk mee worden verricht.* Des nachts zullen er door de N.V. Philips die kunstmatige radio actieve stoffen mee worden gemaakt, welke de wetenschappelijke instituten en onderzoekers in Nederlard en daar buiten voor hun werk nodig hebben. Kunstmatige radio-actieve stoffen zijn tegenwoordig namelijk een zeer belangrijk hulpmiddel voor tal van onderzoekingen op landbouwkundig, biologisch, ge- neeskui. 'ig «"hcikundig gebied, in de techniek zijn zij zelfs bezig tot een .nieuw stuk gereedschap te worden DADER BENEEMT ZICH HET LEVEN LEEUWARDEN, 16 Sept. Vrijdag omstreeks 12 uur is aan de Achter weg onder Surhuizum de ongeveer 50-jarige echtgenote van de grond werker P. G. uit Augustinusga, moeder van acht kinderen, door de liedjeszanger D. T. uit Surhuister- veen vermoord. De dader, die 15 jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht wegens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht een relatie met de vrouw aan te kno pen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poogde hem steeds weer te ontwijken daar zij wist dat hij in het bezit was van een revolver. Toen zij Vrijdagmiddag met was goed op weg was naar haar moeder, ontmoette zij hem echter. Na een korte woordenwisseling schoot T. haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dragen. Met een twee de schot maakte hij een einde aan haar leven. Vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf en doodde zichzelf. K.L.M.-lijn AmsterdamLydda Naar wij vernemen is het de bedoeling van de K.L.M. de dienst AmsterdamLydda (Israël) in de loop van de volgende maand te hervatten. Het is de bedoeling dat een Laszlo Rajk, de 40-jarige oud-minister van buitenlandse zaken van Hongarije en eens een der machtigste communistische lei ders in Hongarije, heeft Vrijdag voor het gerecht te Boedapest, de eerste dag van de behandeling van zijn proces, volmondig bekend, dat hij sinds zijn 22ste jaar een politie-spion in de communistische partij was geweest. In een kalm voorgedragen be kentenis, die vier uur duurde, be schuldigde Rajk herhaaldelijk de hoogste Joegoslavische leiders en verklaarde hij te menen, dat de Amerikaanse geheime dienst be zwarend materiaal over Tito had en hem daarmee dwong tot colla boratie met de Verenigde Staten. Rajk, die zeer hoge posten in de Hongaarse communistische partij en regering verwierf en achtereenvolgens minister van binnenlandse en van buitenlandse zaken was, stond terecht met ze ven anderen, waaronder lt-gene rechtstreekse vlucht met een DC 6 Jraal Palffry de voormalige stafchef gemaakt wordt. Deze vlucht zal j van het Hongaarse leger en oud negen uren duren. I vice-minister van defe..:ie. STOCKHOLM, 16 Sept. (Reuter) Vijf jonge Polen hebben de piloot van een Dakota van de Poolse luchtvaartmaatschappij „L.O.T." ge dwongen inplaats van naar Katto- witz, naar Zweden te vliegen. Het toestel landde Vrijdagmorgen op Soedermanlands, een vliegveld bij Stockholm. De piloot was bedreigd met twee ouderwetse revolvers, de overige le den van de bemanning en zeven andere passagiers waren in bedwang gehouden met speelgoedpistooltjes. De vijf Polen verklaarden aan de Zweedse beambten, dat zij door de Poolse geheime politie werden gezocht en naar Amerika wensten door te reizen. De vreemdelingen dienst heeft hun verzoek om visa in beraad genomen. De bemanning De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 6 Sept. 1949: soldaat le kl. W. Th. Wolters uit Dui ven (Gelderland) Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 2 Sept. 1949: soldaat 2e kl. Moehamad Enoeng uit Indonesië. NEW YORK, 16 Sept. (Reuter). Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën kwam Vrijdag per trein uit Washington te New York aan. Vandaar ver trok hij om half negen naar En geland terug. Voor zijn vertrek zeide Cripps: „ik ben vol opti misme". Cripps voegde er aan toe: „Ik ben er van overtuigd, dat wij wer kelijk werk hebben verricht, dat zal bijdragen tot de oplossing van het dollarvraagstuk". Sir Stafford gaf geen commen taar op het vraagstuk van de de valuatie van het pond sterling. De verslaggevers waren juist aan dat punt toe met hun vragen, toen de minister te kennen gaf, dat het interview geëindigd was. In zijn verklaring zeide sir Staf ford nog: „Wij geloven een nieu we weg te zijn ingeslagen, die ons veel kans geeft, dat wij de moei- De overval te Ijsselmonde Het onderzoek betreffende de overval op de Boerenleenbank is in volle gang. De assuradeuren van de bank hebben een beloning van tien procent van het terecht te brengen bedrag uitgeloofd aan hen, die aanwijzingen kunnen ver strekken, welke tot aanhouding van de daders leiden. lijkheden zullen oplossen. Maar, zoals dit met alle moeilijkheden het geval is, met de oplossing der moeilijkheden zal wel enige tijd gemoeid gaan. Maar wij zijn zeer optimistisch, dat het resultaat goed zal zijn". Sir Stafford is van me ning, dat door de dollarbesprekin gen der drie land* ,i prote vorde ringen zijn gemaakt. Er zijn ech ter nog vele vraagstukken slechts ten dele opgelost, die behandeld zullen worden door de permanen te commissie, die in het commu niqué genoemd wordt. De Britse minister wenste in het bijzonder zijn dank uit te spreken voor het zeer goede werk, dat de Ameri kaanse minister van financiën, John Snyder, als voorzitter der besprekingen heeft gedaan. Vrijdagmiddag is het s.s. „Water man", dat vorige week met een groot aantal demobiliserende mili tairen uit Indonesië de haven van Rotterdam binnenliep, weer met af lossingsdetachementen van de Kon. Landmacht en van het K.N.I.L. naar Indonesië vertrokken. De stemming aan boord was uitstekend. Onder de hoge militairen, die de troepen uitgeleide deden, behoorde de bevelhebber van het eerste mi litaire gewest, generaal-majoor J. Sitsen. en de zeven andere passagiers heb ben toestemming verkregen naar Polen terug te keren, zodra de ma chine in orde is. De Poolse legatie heeft verzocht om een onderhoud met passagiers en bemanning. Het Zweedse minis terie van buitenlandse zaken heeft geantwoord, dat een bijeenkomst gearrangeerd zal worden na be ëindiging van de verhoren en wan neer een der Polen dit wenst. Joseph Reimann, de zoon van de Westduitse communistische leider Max Reimann, die na zijn vlucht uit de Sowjetrussische zóne, waar hij in dienst was bij de politie te Ahlen in NoordrijnWestfalen is aangeko men, verklaarde daar aan een cor respondent van Reuter, dat hij „ge noeg had van de Sowjet-Unie" en dat alle Duitsers, die in Sowjetrus sische krijgsgevangenschap waren geweest, van hetzelfde gevoelen waren. Reimann Jr. was absoluut niet van plan in de politiek te gaan. Ook daarvan had hij zijn bekomst. De politie in de Sowjet-zóne was vol gens hem een pseudo-militaire or ganisatie „waarvan het doel geheel duidelijk is". Joseph zeide verder er in 't geheel niet naar te verlangen, met zijn vader te gaan praten. Hij had zijn vader slechts zelden gezien. Zijn vader had hem „ondanks zijn ver schrikkelijke ondervindingen in Sowjetrussische krijgsgevangen schap" voorgehouden, dat het com munisme de enige redding voor Duitsland was. Nieuwjaarsgroeten voor Sumatra Het strijdkrachten-programma van radio Palembang opent voor familieleden en verloofden van de militairen op Zuid-Sumatra de mogelijkheid, nieuwjaarsgroeten op te geven. De groeten zullen worden uitgesproken in de nacht van oud op nieuw en moeten wor den opgegeven aan radio Palem bang. Op de envelop dient „Nieuwjaarsgroeten" te worden vermeld. Lievelingsplaten van de jongens kunnen worden opgege ven en zullen zo mogelijk worden gedraaid. Rajk, die zich apatisch toonde, bekende het hem ten laste gelegde tot in de kleinste details. Hij ging terug tot een dag in 1931, toen hij als jong communist door .de poli tieke politie van de Hongaarse dictator Horthy werd gearresteerd. Hij zou toegestemd hebben in een voorstel, dat hij zou worden vrij gelaten, indien hij voortaan voor de politie in de communistische partij wilde spionneren. Aan het eind van de tweede wereldoorlog kwam Rajk naar zijn zeggen in dienst van kolonel Kovacs een vroegere Ameri kaanse militaire attaché te Boeda pest, met wie hij gecomplotteerd zou hebben om een rechtse rege ring te Boedapest aan het bewind te brengen. Rajk verklaarde te genover het Hof, dat hij kolonel Kovacs gedetailleerde inlichtin gen gaf over alle anti-Sowj et- Russische groepen in Hongarije. Ten slotte zou hij spion voor Tito geworden zijn. Op een geheime bespreking, die Rajk in de zomer van 1947 te Aba- zia bij Triest met Rankovic zou hebben gevoerd, zou deze hem hebben meegedeeld, dat hij voor de vooroorlogse fascistische politie zou hebben gewerkt en hem heb ben gedreigd, dat hij Rajk aan de kaak zou stellen, indien hij niet voor Tito zou gaan werken. Rajk verklaarde, dat Rancovic hem had opgedragen Hongaarse politie- en legermissies naar Bel grado te zenden om daar een ideo logische opleiding te ontvangen. Het gehele Hongaarse bestuurs- en politiek apparaat zou met agenten doordrongen worden. Op een andere geheime bijeen komst, die hij vier maanden na de uitbanning van Joego-Slavië door de kominform met Rancovic zou hebben gehad, zou deze hem Joe- go-Slavische troepen voor de staatsgreep in Hongarije aangebo den hebben, in eep zou Rajk minister-president en de tweede beklaagde, generaal Palf fry, minister van eb fensi- gewor den zijn. Rajk zeide, dat hij het plan van Rancovic en Tito fantistisch vond, doch dat hij geen andere keuze had dan er aan i werken. In de zomer van 1948 zou de toestand vi el moeilijker geworden zijn omdat door de arrestatie en veroordeling van Kardinaal Min r- szent\ _n verzamelpunt van Je Hongaarse oppositie verloren zou zijn gegaan. Op de vraag van de esident van het Hof, Peter Jankof. waar aan hij het weet, dat het plan van Tito is mislukt 7*4-' Rajk: „Om dat de Hongaarse nartii en haar leiding de juiste lijn volgen", hij verklaarde, dat de Joegoslavische propaganda r Sowjet-Sussische disci i'* - teen kleine landen, onjuist is. Na een verklaring van Rajk, die vier uur in beslag nam, verdaag de het Hof dc zitting. Heden zal het Perech -""metaal Palffry aan een o. ,rzoek onderwerpen. De leden van de Centrale Commissie van de Ronde Tafel Conferentie zijn Vrijdagmiddag om 2 uur per aufo uit Den Haag naar Namen in België vertrokken voor het doorbren gen van het weekeinde op het Chateau de Namur. Het gezel schap, dat in totaal negentien personen telt, kwam Vrijdag avond te Namen aan, nadat het allereerst te Brussel op de Ne derlandse Ambassade was be groet door de ambassadeur, Ba ron van Harinxma thoe Slooten. ROND DE BENELUX DEN HAAG, 16 Sept. (ANP) Naar ANP-Aneta's diplomatieke correspondent uit betrouwbare bron verneemt, bestaat er grote kans, dat de Benelux-Voor-Unie thans op zeer korte termijn tot stand zal ko men. Als de onderhandelingen, die gaande zijn, met succes worden be kroond, zou het zelfs mogelijk zijn, dat de Voor-Unie nog op 1 October a.s. zal ingaan. EEN NIEUW BOEK VAN SCHACHT HAMBURG, 16 Sept. (D.P.A.). In de Duitse boekhandel zal bin nenkort een nieuw boek van dr. Hjalmar Schacht, getiteld „Meer geld, maar kapitaal, meer arbeid", verschijnen. Schacht geeft daarin, onder meer, mogelijkheden aan, waardoor Duitsland volgens zijn mening uit de bestaande onduide- iiike economische en monetaire situatie zou kunnen komen. Schacht's eers' «k na de oor log heette „Afrekening met Hit- Ier". WASHINGTON, 16 Sept. (Reu ter). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft tesamen met mr. van Kleffens Vrijdagochtend een onderhoud gehad met zijn Ameri kaanse collega, Dean Acheson, dat een voorbereiding vormde voor de bijeenkomst van de Raad voor het Noord-Atlantische Pact, die Zaterdag wordt gehouden. Minister Stikker noemde de be lofte van de Verenigde Staten, dat alle Marshall-landen zullen profi teren van de besluiten, die geno men zijn tijdens de besprekingen der drie mogendheden over de - - b -* - J Vvr X -- - o- X fv T H l I'll - - V j ppwpi v De intergeallieerde vriendschapstrein, welke door de Belgische spoorwegdirectie ter beschikking is gesteld, is heden in tegen woordigheid van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, en een aantal andere autoriteiten, op het station Maliebaan te Utrecht overgedragen. In deze trein, welke uit vier rijtuigen bestaat, is een tentoonstelling ingericht, welke het verzet in beeld brengt. dollarcrisis, „zeer bevredigend", en voegde hieraan nog toe, dat het besluit van de Verenigde Staten, om belangrijke goederen uit het buitenland op te slaan, waar schijnlijk zal betekenen, dat dit land meer tin en rubber uit In donesië en meer bauxiet uit West- Indië zal gaan invoeren. .Wij "er- heugen ons daarover zeer en ook zijn wij zeer verheugd, dat de Verenigde Staten een onderzoek zullen instellen naar de mogelijk heid van verzachting der Ameri kaanse douaneprocedures", zo zei de de minister. Minister Stikker ontkende, dat de Ronde Tafelconferentie te den Haav in een impasse zou zijn ge raakt. „Wat dat betreft wil ik met nadruk verklaren, dat verhalen over een impasse van de aan de ganv zijnde onderhandelingen tot het riik der -nsatie behoren", al dus mhv Stikker. ALBANESE KLACHTEN TEGEN GRIEKENLAND De adjunct-minister van buiten landse zaken van Albanië heeft in een schrijven aan de secretaris generaal van de V.N., Trygve Lie, kennis gegeven van 71 gevallen van „gewapende provocatie door de regering van Athene tegen de territoriale onschendbaarheid en de souvereiniteit van de Albanese volks republiek", die tussen 6 en 26 Juni 1949 zouden zijn gecon stateerd. Heuss xal Berlijn bezoeken Prof. Heuss, "resident van de West-Duitse Bondsrepubliek, zal tussen 10 en 15 October ziin eerste officiële b iek aan Berlijn bren gen, wa- o.m. een rede zal houden in de vrije universiteit van West-Berlijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1