Alle beschuldigden in proces-Rajk bekenden Probl Pl< RADIO ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Universiteit van Nijmegen mocht zich in toenemende bloei verheugen Stort verzet in Z.-China in? Worden Nederl. troepen van Midden-Java teruggetrokken? De visi Dinsdag 20 September 1949 Belangstelling van Katholieke zijde is nog niet bevredigend Internationaal maritiem congres De besprekingen te Namen ,Het Vizier Het vrijheidsvuur te Nijmegen Ingewikl tot o O Aan de universiteiten en hoge scholen in ons land is de overdracht van het rectoraat gepaard gegaan met plechtigheden, die als middel punt hadden de redevoeringen der aftredende rectores magnifici. In de aula van de R.K. Universi teit te Nijmegen droeg prof. mr. J. W. G. P. Jurgens zijn bevoegdheid over aan zijn opvolger prof. dr. H. H. Jansen. De scheidende rector gaf daarbij een overzicht van de lotgevallen der universiteit in het afgelopen jaar. Hij releveerde de benoemingen van een groot aantal nieuwe hooglera ren, die welsprekende getuigenissen zijn van de bloei en de uitbreiding van dit katholieke bolwerk der we tenschap. In het afgelopen jaar werden 267 nieuwe studenten ingeschreven zo dat hun aantal steeg tot 985, waar onder 169 damesstudenten. Op 1 Oc tober 1948 herdachten de hooglera ren mgr. dr. F. A. M, van Welie, dr. G. Brom, dr. W. Kosch, mr. G. Russel en dr. F. Röttger, hun zilve ren ambtsjubileum aan de R.K. Universiteit. Als enige aanduiding naar op richting van de medische faculteit releveerde de rector de benoeming van dr. A. van der Werff ter voor bereiding van de oprichting dier faculteit. Men grote vreugde herdacht de rector de grootse viering van het vijfde lustrum der R.K. Universiteit gedurende de afgelopen Rectoraats periode. Tegelijkertijd werd daarbij herdacht het 25-jarig bestaan van het Nijmeegse studentencorps. Ten slotte deed de rector een klacht horen over katholieke stu denten, die andere dan katholieke universiteiten bezoeken. Hij deed een beroep, vooral op de katholieke ouders, hier hun plicht spontaan te vervullen. Vooral vroeg de rector ook hoogachting voor de katholieke universiteit, waarvoor andersden kenden dikwijls meer bijzondere aandacht tonen dan eigen geloofs genoten. De rector magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. ir. C. B. Biezeno, aan wie EEN DODE BIJ MIJNONTPLOFFING Gistermiddag werd Roermond opgeschrikt door een hevige ont ploffing. Deze bleek zich voorge daan te hebben aan de Minder broedersingel. Daar waren twee stadsarbeiders aan het werk in een der plantsoenen, waar in de win ter van 1944 een tankversperring met mijnen had gelegen. Deze ver sperring en de mijnen zijn des tijds opgeruimd en het terrein was afgezocht. Toen de stadsarbeider Uiterwijk met een zodenklopper het grasveld egaliseerde, heeft de verborgen mijn de vereiste druk gekregen en is tot explosie geko men. De arbeider werd op slag gedood en het lichaam zwaar ver minkt. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen, waarvan er drie minderjarig zijn. WOENSDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301,6 M. 7.00-24.- NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek: 7.46 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek: 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gramofoonmuziek. 12,00 Sextet 12.30 Mededelingen. 12.33 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksmuziek. 13.45 Gramofoonmu ziek. 14.00 Utrechts Stedelijk Orkest 15.30 Fluit, viola da gamba en clave- cimbel. 16.00 Gramofoonmuziek. 19.30 Actualiteiten 19.45 Gramofoonmuziek 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.06 Proloog 20.15 Koor. 20.45 Gramofoon muziek; 21.25 Causerie over werk loosheids-voorziening. 21.45 Omroep orkest en solisten. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 416 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.60 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Kinderen" causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mede delingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kwartet; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Gramofoonmuziek; 14.00 „Gesproken kinderportretten" 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de zie ken; 15.30 Kinderkoor; 15.50 Voor de kinderen; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor fle kinderen; 17.15 Dans muziek; 17.45 Het rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Gra mofoonmuziek; 18.30 Radio volksuni versiteit; 19.00 „Economische cause rie"; 19.16 Nieuws uit Indonesië; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Promenade-orkest en klein koor; 20.55 „Mariandel", hoor spel; 22.20 Viool en piano; 22.45 „Er zijn maar weinigklankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weer berichten; 12.32 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15, 14.00-15.00 en 17.00 Gramofoon muziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Gramo foonmuziek; 17.30 Voordracht; 17.45 en 18.00 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radiofeuil leton; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Strijkkwar tet; 22.50 Nieuws; 22.55—1-23.00 Nieuws BRUSSEL 484 M. 12.05, 13.15, 13.32, 14.00—15.00, 17.00, 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmu ziek; 20.00 Symphonie-orkest; 21.15 en 21.30 Gramofoonmuziek; 22.15 Jazzmuziek. het rectoraat is opgedragen tot 6 September 1954, deelde in de verga dering van de senaat mede, dat in het afgelopen jaar 309 studenten af studeerden. Het aantal ingeschreve nen bedraagt 5608. Prof. dr. J. Wisselink. rector mag nificus aan de economische hoge school te Rotterdam, droeg het rec toraat over aan prof. Ch. Glasr. Z. 1. moet het vraagstuk van ver korting del- studie door specialisatie ernstig onder ogen worden gezien; in de eerste plaats omdat het van belang is dat de jonge economisten op jeugdiger leeftijd in de practijk komen en vervolgens omdat de al gemene verarming dwingt tot effi ciency in de opleiding en bespoedi ging van de opname in het maat schappelijk productieproces. BRITSE M.P.'S OP BEZOEK IN ONS LAND Met het lijntoestel van de Bri tish European Airways arriveer den gistermorgen uit Londen op Schiphol een zestal Britse parle mentsleden onder leiding van Lord Samuel en Lord Gifford. Het gezelschap brengt een te genbezoek aan ons land, nadat een aantal Nederlandse Tweede Ka merleden een bezoek bracht aan Engeland. Zij zullen in Nederland diverse grote ondernemingen bezoeken, wonen de opening van de Staten- Generaal bii, worden door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer ontvangen en worden officieel ontvangen op de stadhuizen te Rotterdam, Arnhem en Amsterdam. Op 23 September, nadat die dag de traditionele boot tocht door de Amsterdamse t rach ten en havens is gemaakt, ver trekt het gezelschap weer naar Engeland. Personeelssterkte en omzet in de industrie In het tweede kwartaal waren er blijkens het C.B.S. in 9282 Ne derlandse bedrijven 784.054 perso nen werkzaam. De omzet was f 2.920.975.000. De metaalnijverheid stond aan de kop met een personeel van 242.711 en een omzet v f 676.172.000. REDE MINISTER WIJERS Bij de opening van het 21e Ihter- nationaal Maritiem Congres heeft de Minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, in de Kamer van Koop handel te Amsterdam een redevoe ring gehouden, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat Amsterdam voor de derde maal is gekozen als conferentiestad door het Comité Maritime. De minister onderscheidt twee aspecten van het werk, dat door het comité verricht wordt, een po sitief en een negatief. De positieve functie van het Comité Maritime heeft er in bestaan belangstelling te wekken, ideeën te stimuleren en initiatieven te nemen. Over de ge hele wereld zijn de theoretici over tuigd van het nut van een interna tionale regeling van het zeerecht. Nadat de minister gesproken had werd de bijeenkomst geopend door de president van het Comité Mari time International Albert Lilar, minister van justitie in België. De voorzitters der 14 landen spra ken vervolgens enkele woorden ter begroeting. Deelnemende landen zijn Nederland, België, Denemar ken, de Ver. Staten, Finland, Frankrijk, Griekenland, Engeland, Ierland, Italië, Noorwegen, Portu gal en Zweden. Tussen de oude, afgedankte oorlogsschepen van de Britse vloot bij Portsmouth ligt een schip met een groot verleden. Het is de „Implacable", die eens in de slag bij Trafalgar streed. In de tweede wereldoorlog deed de oude „Implacable" dienst als drij vend hotel voor de admiraliteit. Nu is men overeengekomen, dat het schip moet verdwijnen omdat de onderhoudskosten veel te hoog zijn. De „Implacable", gereed voor de laatste tocht. Beroep van der Vaart-Smit verworpen De procureur-fiscaal van de Bij zondere Raad van Cassatie, mr. Baron Tuyll van Serooskerken, concludeerde gisterenmorgen in de zaak tegen de 60-jarige voor malige predikant dr. v. d. Vaart Smit tot vernietiging van de sen tentie. Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeelde requirant tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. Hem was onder meer ten laste gelegd dat hij als hoofd van het bijkantoor van het A.N.P. te Den Haag zijn goedkeuring had ge hecht aan het publiceren van een artikel in de Nederlandse pers, dat in hoge mate beledigend kon wor den geacht voor het Nederlandse vorstenhuis en de toenmaals in Londen verblijvende Nederlandse regering. Sigarenzaak afgebrand Maandagmorgen brak brand uit in de sigarenwinkel van de heer Palmboom aan het Blok te Krom menie. In een oogwenk stonden winkel en woonhuis in lichter laaie. De vrijwillige brandweer uit Krommenie was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat de inboedel en winkel voorraad geheel verloren gingen. De oorzaak moet vermoedelijk ge zocht worden in een defecte gas kachel. Verzekering dekt de schade. OPNIEUW STAKINGEN TE BANDJERMASIN Naar Aneta van welingelichte zjjde verneemt is, als een gevolg van verspreiding van pamfletten gedurende de nacht van 17 op 18 dezer, waarin op de bevolking druk werd uitgeoefend, de staking wederom begonnen. Het stakings beeld is gelijk aan dat van na 1 September. De post-, telegraaf- en telefoondienst werkt met krach ten, die door de militaire autori teiten ter beschikking zijn gesteld. Voor het overige liggen alle be drijven stil. Tot dusver hebben zich geen verdere complicaties voorgedaan. BOEDAPEST, 19 Sept. (Reuter). Alle acht communistische leiders, onder wie Laszlo Rajk, de voor malige Hongaarse minister van buitenlandse zaken, die te Boeda pest op beschuldiging van verraad cn spionnage voor de Amerikanen en de Joegoslaven terecht staan, hebben thans bekend. Mogelijk zullen eind deze week de vonnis sen worden uitgesproken. Lazar Brankof, die aan 't hoofd gestaan zou hebben van de Joego slavische inlichtingendienst in Hongarije, deed bij zijn Maandag voortgezette verklaring medede lingen over de organisatie van de Joegoslavische spionnage in Tsje- cho-Slowakije. Hij noemde Drndic, assistent-leider van de Joegosla vische militaire missie te Praag, als de leider hiervan. Een der andere beschuldigden, dr. Tibor Szonyi, die tot zijn arres tatie centraal personeelssecretaris was bij de Hongaarse communis tische partij, verklaarde o.a., dat Alan Dulles, een broer van de Amerikaanse senator John Foster Dulles, tijdens de oorlog chef was van de Amerikaanse inlichtingen dienst in Zwitserland en een aan tal politieke immigranten in Zwit seriand, trotskysten, in dienst had genomen. Szonyi zeide verder, af Wilde staking bij Velasquez opgeheven Van de zijde der directie van de Velasquez Sigarenfabrieken te Breda vernamen wij, dat bemid deling van werknemersorganisa ties en de patroonsorganisatie op Zaterdag j.l. geleid heeft tot her vatting van de werkzaamheden in de fabriek te Reusel. DELEGATIES MOETEN HAAR STANDPUNT NOG BEPALEN De informele besprekingen te Namen tussen de leiders van de drie delegaties ter R.T.C. hebben de standpunten ten aanzien van de Nederlands-Indonesische Unie nader tot elkaar gebracht, zo verklaarden welingelichte waarnemers tegen over het A.N.P. Zij vestigden er de aandacht op. dat bespreking van de voorlopige resultaten in interne vergaderingen der verschillende delegaties nog moest plaats vinden. De B.F.O. cn de Republikeinse delegatie zouden zich hierover nog Maandag beraden. Van de Neder landse delegatie is slechts bekend, dat zij Maandag niet meer bijeen zou komen. Zolang de delegaties hun standpunten te'genover de voorlopige resultaten van Namen nog niet hebben bepaald is elke veronderstelling ten aanzien van de inhoud dezer resultaten nog prae- matuur. Waarnemers geven echter te kennen, dat gezien hetgeen er de laatste weken van de Uniebespre kingen en de meningsverschillen daaromtrent is bekend geworden, deze resultaten het karakter zelf van de Unie betreffen. De indruk bestaat, aldus het A.N.P. dat de delegatieleiders het thans met el kaar eens zUn. dat middelen kunnen worden gevonden om de slandpun-t ten in dit opzicht met elkaar te verzoenen door niet al te veel vast te houden aan te voren opgemaakte definities, doch in plaats daarvan te zoeken naar een gemeenschappe lijke basis. Prijsval voor aardappelen wordt niet verwacht Uit thans beschikbare gegevens omtrent de aardappelsituatie kan geconcludeerd worden, dat dit jaar geen enkele aanleiding bestaat tot enige prijsval voor aardappelen. De Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw kwam tot deze conclusie en voegt hier aan toe, dat de prijs zich haars inziens op een redelijk peil zal handhaven. Arbeider door electrische stroom gedood In de staalfabriek van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden is Zaterdagmid dag de 23-jarige hulpbankwerker E. Blaak uit Bloemendaal op slag gedood toen hij tijdens werkzaam heden op een kraan in aanraking kwam met de stroomrails, welke onder een spanning stond van 380 volt. Het slachtoffer was enkele weken geleden in het huwelijk getreden. te weten van contact tussen maar schalk Tito en de Amerikaanse inlichtingendienst. Hij zeide ook nog, er prijs op te stellen te ver klaren, dat zijn getuigenis „op recht en waar in elk detail" was. „Ik weet uit ervaring", aldus Szonyi, „dat er bij politieke pro cessen zoals dit altijd mensen zijn, die menen, dat de bekentenis van de verdachte aan verdovende mid delen of pressie te wijten is. Ik als deskundige weet, dat dit on mogelijk is. „De staatsgreep, waar toe de beschuldigden gecomplot teerd zouden hebben, zou deel uit gemaakt hebben van een plan tot vorming van een anti-Sovjet-Rus sisch Balkanblok onder leiding van Tito", aldus Szonyi. De laatste, die een verklaring aflegde, was Paul Justus, voorma lig voorman van de Hongaarse sociaal-democratische partij. Er werd luid gelachen toen hij zeide „zeer, zeer veel spijt" te hebben van alles wat h>: gedaan had. Dinsdag begint het verhoor der getuigen. NIEUW WEEKBLAD VOOR DE KATHOLIEKE SOLDATEN DEN HAAG (K.N.P.) De geeste lijke verzorging van alle Katholieke militairen ligt Katholiek Thuisfront na aan het hart. Opnieuw is een stap in de goede richting gedaan door de uitgave van een weekblad voor de soldaten in Indonesië. Onder de titel ,,Het Vizier" zal dit week blad naast godsdienstige overwegin gen een keur van artikelen bevatten op sociaal en cultureel terrein. Ook wordt er een plaatsje ingeruimd voor zaken van meer algemeen mi litair belang. Voorlopig zal het blad, onder redactie cn voor rekening van Katholiek Thuisfront, gedrukt worden op 4 pagina's en gratis worden uitgereikt door tussenkomst van de aalmoezeniers. De oplage is bepaald op 10.000 exemplaren. Met deze uitgave produceert het Hoofdbureau Katholiek Thuisfront, tezamen met haar andere uitgaven: „Salvo", „Katholiek Thuisfront Overal", „En nu.... soldaat", zang bundels, „Christus voor alles" en verdere apologetische lectuur, nu per jaar ruim drie millioen 'stuks drukwerk. Pauselijke onderscheiding voor Hearst ROME, 19 September (A.P.) William Randolph Hearst, de Ame rikaanse krantenkoning is door Paus Pius XII tot Ridder in de Or de van St. Sylvester benoemd. Erepromotie dr? ir. de Blocq van Kuffeler In de buitengewone Senaatsver- gaderir^g van de Technische Hoge school, welke gistermiddag in de Westerkerk te Delft is gehouden, promoveerde, na de rede van de rector-magnificus prof. dr. ir. C. B. Biezeno. dr. ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud directeur-gene raal van de Zuiderzeewerken tot ere doctor. HONGKONG, 19 Sept, (Reuter) Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek zou Maandag de terugtrekking van de geregelde nationalistische troe pen gelast hebben uit Noord-Kwan- toeng, en hiermede, volgens een ge woonlijk betrouwbare bron, de in storting van het nationalistisch ver zet in Zuid-China hebben aange kondigd. Enige uren later werd van nationalistische zijde de val van hot eiland Pingtan, het hoofdkwartier van de nationalistische troepen in de provincie Foekien, toegegeven. Men is verder van mening, dat het vermeende bevel om Kwantoeng te ontruimen en op Kanton terug te trekken, ook de verplaatsing van de regeringszetel naar Formosa (Tai wan) inhoudt. Volgens dcizelfde bron is het be vel gericht tot generaal Lioe Antsji, die evenwel zou dralen het na te komen, omdat hij voor de gevolgen ervan niet zou durven instaan. De generaal zou met zijn troepen goede posities in de bergen van Noord Kwantoeng innemen. Zijn terugtocht zou de rechterflank van de nationalistische legers in Kwangsi en Zuid-Hoenan ontbloten. De Duitse Republiek BONN, 19 September (Reuter) Naar het Duitse nieuwsagentschap DPA meldt, zullen de drie gealli eerde Hoge Commissarissen voor West-Duitsland 21 September het bezettingsstatuut aan bondskanse lier Adenauer ter hand stellen en daarmede officieel de Bondsrepu bliek afkondigen. Dr. Adenauer zal terzelfdertijd de leden van zijn regering officieel aan de Hoge Commissarissen voor stellen en hun het officiële docu ment van de constitutie overhan digen. 18 doden bij vliegramp Achttien mensen zijn omgeko men in een Halifax van de Franse luchtmacht, die bij landing te Brazzaville in Frans Equatoriaal Afrika in brand vloog. Een der slachtoffers was dr. G. J. Stefano- poulos, de voornaamste der gele- koortsdeskundigen aan het Insti tuut-Pasteur te Parijs. Drukkersstaking te Chicago na 22 maanden beëindigd CHICAGO, 19 Sept. (Reuter). De drukkers te Chicago hebben Zondag de staking, die 22 maan den geleden aan vijf van de groot ste dagbladen van Chicago begon, beëindigd. Zij besloten het nieu we contract te aanvaarden, waar over de lpiders der vakvereniging en de uitgevers het Woensdag eens werden. 1500 drukkers ont vangen nu 10 dollar per week meer. Tijdens de staking bleven de bladen verschijnen dank zij een fotocopieprocedure. Tsjechoslowaakse vliegers gevlucht WIESBADEN (Reuter) Twee Tsjechoslowaakse vliegers, een luitenant en een officier in op leiding, zijn de vorige week met een klein lesvliegtuig op het vlieg veld Erding in Beieren geland. Zij waren in Praag opgestegen, zo meldde het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wies- baden Maandag. De beide vliegers hebben verzocht om geheimhou ding van hun namen. Droevig gevolg van drankmisbruik Gisteravond is de 43-jarige bouwkundige W. M. uit 's-Gra- venhage op zijn motor tegen de achterkant van een stilstaande be stelauto gereden. M. verkeerde onder invloed van sterke drank. Het ongeluk gebeurde in de Prins Willemstraat. M. kreeg een sche- delbasisfractuur en overleed ter plaatse. Gasverstikking'in Amsterdam Op de Wingerdweg in Noord te Amsterdam vond gistermiddag om vijf uur een vrouw haar 49-jarige echtgenoot dood in de keuken lig gen. De man bleek door gas ge stikt te zijn. Water uit een over kokende ketel had de vlam ge doofd, waarna het gas bleef uit stromen. Italiaanse vliegers vermist NEW YORK, 19 Sept. (Sept.) Het zoeken naar twee vermiste Italiaanse vliegers Brondello en Barioglio is opgegeven, zo wordt door de Amerikaanse kunstwacht medegedeeld. De vliegers deden een poging de Atlantische Oceaan over te ste ken in een klein eenmotorig vlieg tuig. van de Azoren uit. Het toe- stel werd sedert Zaterdagmorgen vermist De vliegers hadden het plan geld gijeen te krijgen voor Italiaanse oorlogswezen door een non-stop vlucht LissabonNew York. BATAVIA, 19 Sept. (A.P.). Een zegsman uit Ned. regerings kringen deelde heden mede, dat de regering te Batavia wacht op het antwoord uit Den Haag op het dringend advies van Batavia om op Midden-Java te beginnen met het terugtrekken van de troepen. Hij zeide, dat de bevelhebber van het Ned. leger, de Ned. dele gatie en de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon te Batavia unaniem de Nederlandse regering hebben geadviseerd, haar troepen naar de grote steden terug te trekken. Dn zegsman verklaarde ter toe lichting, dat republikeinse troepen zich tengevolge van „koude infil tratie" in 't door de Nederlanders bezette gebied bevonden en dat de Nederlandse buitenposten gevaar liepen. Hij merkte hierbij op, dat 't „geen zin (had) de troepen daar te houden als wij ze toch over een paar maanden moeten terugtrek ken". Tot dusverre is Den Haag het struikelblok geweest, aangezien de Ned. regering de aanwezigheid der Nederlandse troepen op Midden- Java wenst te gebruiken als een Gisterenavond werd het vrij heidsvuur uit Eindhoven langs de historische corridor door snelle lo pers naar Nijmegen overgebracht, waar het tegen acht uur door wet houder J. B. Tilman werd overge reikt aan'de loco-burgemeester de heer W. Beukema. Deze ontstak er mee het licht in de kom van het vrijheidsmonument nabij de Waal brug. De vlaggen van Amerika, En geland, Nederland en Nijmegen, die om het monument stonden opge steld, werden in de top van de mast gehesen. De loco-burgemeester herdacht de bevrijdingsvreugde van Nijmegen en richtte afzonderlijke woorden van welkom tot de Amerikaanse en En gelse militaire attaché's die. de plechtigheid bijwoonden. Na de ontsteking van het vrij heidsvuur defileerden duizenden langs het vrijheidsmonument. WISJINSKY TE NEW YORK NEW YORK, 19 Sept. (A P.). De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Wisjinsky, is vandaag hier aangekomen voor de algemene vergadering der Ver. Naties, die morgen begint. Hij zei, dat zijn delegatie hier is met „de vaste wil tot versterking der Ver. Naties bij te dragen" Op de vraag of hij optimistisch was t.a.v. het resultaat der zittin gen, zei Wisjinsky: „Ja, ik ben van nature optimist". Toen hem verzocht werd com mentaar te leveren op de devalua tie van het pond, zeide hij: „Ik bezit noch ponden, noch dollars en daarom maak ik mij voorlopig met erg ongerust. Ik ben een slecht financier". De Franse plaatsvervangend mi nister en vroeger directeur per soneelszaken van het ministerie van buitenlandse zaken, jean- Paul Garnier, zal Jean Rivière als Frans ambassadeur in Neder land opvolgen. Hl de onderhandelinger aan de R.T.C. Een officiële Ned. woordvoerder ontkende dat de Ned. regering van plan was haar troepen uit Midden- Java terug te trekken, maar gaf toe, dat de legerleiding plannen maakt voor een zekere „hergroe- /pering". Koning Gustaaf van Zweden ziek Te Stockholm is gisteren bekend genjaakt, dat koning Gustaaf van Zweden aan bronchitis en aan algemene zwakte lijdt. De genees heer van de koning verklaarde dat deze geen koorts heeft en dat de toestand van zijn hart geen aanleiding geeft tot ongerustheid Koning Faroek naar Franco Volgens Radio Madrid zal ko ning Faroek van Egypte binnen kort een bezoek aan Spanje bren gen als officiële gast van generaal Franco. Nationalistisch vlaggeschip verloren SJANGHAI, 19 Sept. (A.F.P.). De 1200 ton metende torpedojager „Tsjang Tsjin", het vlaggeschip van de nationalistische vloot der Tsjoensaneilanden, is de commu nisten in handen gevallen. Een twintigtal matrozen zou er in ge slaagd zijn de overige bemanning op te sluiten. Vijf officieren, die weerstand boden, zijn gedood. Twee der muiters werden gewond Nederlandse m.s. „Sirius" vlot Het 200 ton metende Ned. motor schip „Sirius" is, na ruim vijf da gen bij Eccles in Norfolk, tussen Great Yarmouth en Cromer, aan de grond te hebben gezeten, Maan dagavond vlot gesleept. Het werd door de Nederlandse sleepboot „Maas" naar de haven van Yar mouth gesleept. Prof. Kranenburg blijft voorzitter Eerste Kamer Bij K.B. is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, die zal aanvangen op 20 September 1949, professor mr. R. Kranenburg, lid dier Kamer. Groothandelsprijzen in Juli Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende in dexcijfer van groothandelsprijzen op basis 1938/'39 100, vertoont voor Juli 1949 een daling van 0.3 pet. ten opzichte van Juni. In de hoofdgroep voedingsmid delen deden zich enige prijsstij gingen en -dalingen gelden, welke elkaar compenseerden. Bij de plantaardige voedingsmiddelen waren het de marktprijzen van aardappelen en bruine bonen wel ke een verhoging ondergingen, terwijl bij de dierlijke voedings middelen prijsdalingen voorkwa men voor melk en rundvlees MUTATIES BIJ DE R.K. UNIVERSITEIT Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is dit seizoen afgetreden als hoogleraar in de Engelse taal en letterkunde prof. dr. Aurelius Pompen O.F.M. De voorzitter van het college van curatoren der R.K. Universi teit, dr. W. A. Boekelman, is we gens hoge leeftijd afgetreden en als zodanig opgevolgd door Z.Exc. minister mr. J. R. H. van Schaik te 's-Gravenhage. Wegens over lijden van mr. A. Baron van Olde- neel tot Oldeneel als lid van de Radboudstichting en van de be stuursraad, werd tot lid van het bestuur der Sint Radboudstich ting en van de raad van bestuur benoemd de heer Chr. Mol. We gens het aftreden als lid van de raad van bestuur van mr. L. F. H. Regout te Maastricht werd als zo danig benoemd dr. ir. J. v. Aken. NAAR WIJ VEfcNEMEN is een Nederlands motorschip in de haven van Kiel gezonken. Zes personen werden gered; een ma troos wordt vermist. hoopt de Haagse zanger Willem Ravelli 18 October de dag te her denken, waarop hij voor 35 jaar zijn zangersloopbaan begon. is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in een bontwinkel aan de Piet Heinstraat te Den Haag ingebroken. De gezamenlijke waarde van de 18 jassen en 14 bontjassen beloopt ongeveer f 20.000. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN Tante Dina bezorg de nu eenmaal de meeste mensen een zekere verlegenheid. „Ik had zo gedacht, als we vanmiddag de streek eens gingen rondrijden, dan zouden we u kunnen laten zien, hoe mooi het landschap hier tn de buurt is. Of mijn man moest van plan zjin, u de fabriek rond te lei den" Wat het plan van mijnheer Kus- ters ook geweest mocht zijn, het kwam niet tot uiting, want op dat ogenblik werd de voordeur geopend en een vrouwenstem riep door de gang: „Bent u thuis, mevrouw Kus- ters? We zitten erg verlegen om... O, neemt u me niet kwalijk!" Op de drempel van de kamer stond een meisje in een blauwe lange pantalon met een wit sport hemd erboven. Ze was niet groot, maar maakte toch de indruk van een flink postuur te hebben. „Dat zit 'm in de houding van haar hoofd," dacht Karei. „Ze had een aardig open gezicht door bruine krullen omlijst. En Karei zag dat ze ook bruine ogen had. En terwijl hjj naar haar keek. voelde hij zijn hartslag onrustbarend versnellen. „Bedaard aan, ouwe jongen!" dacht hij. „In dat apenland heb je niet al te veel aardige meisjes gezien. Maar spring nu niet ineens uit je vel! Doe gewoontjes.een beetje nonchalant zelfs.dat is beter." Hij ontdekte, dat de bruine ogen hem aandachtig opnamen. Zo onverschillig mogelijk haalde hij een pakje cigaretten uit zijn zak te voorschijn. En hij stak er een op. Ook heel gewoontjes. Daarop zag hij, dat de bruine ogen van hem af op tante Dina werden gericht, die er in haar stijve grijze japon nog hoekiger uitzag dan ze was. Van tante Dina dwaalden de ogen af naar Lorre, die belachelijk trots met zijn kleurige veren zat te pronken. „Zo, Lorretje," zei het meisje. „Wie heeft dat mooie pakje voor je gemaakt?" Mijnheer Kusters stond op. „Emmy, mag ik je voorstel len, mijnheer Vromans en zijn tante, juffrouw Vromans. Mijn heer Vromans komt bij ons in de zaak." En zich tot Karei en Dina wendend: „Dit is juffrouw Graaf onze buurvrouw van links. Ze heeft de slechte gewoonte, telkens weer iets te vergeten, als ze boodschappen doet in de stad en komt hier met het smoesje, dat er staking uitgebroken is, of dat de winkels gesloten waren." „Maandagsmorgens zijn alle winkels dicht. Gaat u zelf maar eens proberen!" zei Emmy lachend. „Aangenaam kennis te maken, mijnheer Vromans. Ik ben er al benieuw naar geweest, wat u voor iemand zijn zou". Karei voelde een vreemde ril ling tussen zijn schouderbladen. „Wist u dan, dat ik hier zou komen inwonen?" „Natuurliik dat weet immers het hele dorp. En het heeft in de krant gestaan, dat u aan de fa briek...." Mijnheer Kusters viel haar vlug in de rede. „U moest het me niet kwalijk nemen, maar juffrouw Laakman kwam bij meze is verslaggeefster voor die krant en vroeg me, of ik nog iets nieuws had en toen heb ik haar verteld over u. Ze is altijd dol op zulke nieuwtjes.... ik hoor dat u er niet boos om bent." „Ik niet antwoordde Karei la chend. „Om in een grote stad in de krant te komen moet je min stens een moord of diefstal be gaan hebben". Emmy sloeg haar ogen neer. „U ziet, mijnheer Vromans, dat we hier in Goirle maar heel gewone buitenmensen zijn. Hoe het in de grote steden toegaat, weten we niet zo precies. Maar nu u een maal hier bentZe keek hem plotseling met wijd open ogen en glimlachend aan en Karei kreeg het gevoel, of er een schijnwer per op hem gericht werd. „Nu u hier bont, kunt u ons heel wat over de wonderen van de grote steden vertellen. En u bent im mers in Indonesië geweest ook?" „Schei uit, Emmy", kwam Kus- tcr tussenbeide. „U moet weten, dat ze in Parijs of ten minste in die buurt op een internaat is ge weest." „Ik heb een meisje gekend, dat ook vlak bij Parijs op kostschool was", zei Karei. „Heus? En vond ze het daar prettig?" vroeg Emmy. „Daar ben ik nooit achter ge komen. Want, ziet u, die school was nog al streng en ze hadden er weinig vrijheid om uit te gaan. Wat ze van de stad wist, had ze geleerd uit beschrijvingen en prentbriefkaarten, die ze gekocht had!" (Wordt vervolgd) ROME (K.N arriveerde ee met het cent bert Nieswis het dagblad I hij heeft opg dat hij naar i persbureau A de oplossing lieke wereld Robert Niesw naam van zijn eigen initiatef een campagne gunste van de o bleem Jeruzalei Hij kent de opl lieken willen: in de H. Plaatsen, clieken naar vot oplossing heeft tholieken. Zij zi verwezenlijking vooral zal afhar die de katholiek< reld uitoefenen c door tussenkon Verenigde Nati zijn eveneens slechtste eerzut kunnen ontkete verloren zou zij heid. Deze Joodse j tegen van menir lisatie van de sl nu af onmogelijl zal een beroep o ties er slechts in op de lange baar onderstel zelfs ei hypothesen, dat eind van eindelo verenigde naties een gunstige Sten de international! dan zal toch de ken over voldoen ten om haar besl digen. De interns H. Plaatsen zal lossing moeten k rael zal een aecoc niet_met de UNC tcsta"nten, die alt niet met de Ort schien morgen ki de orders van Mo enige internationa van geen enkele Katholieke Kerk ming aangaande dus, volgens Norb ten geschieden mi zo ook practlsch concessie van een verdrag van Late ticaan een enclav aans gebied. Bedevaarten De tweede bot Joodse journalist de 'sympathie voo staat, waaraan de vertrouwen zoude ken. Een tastbaar sympathie en vai zou gegeven wor bedevaarten naar zouden kunnen wc al tUdens het H, Op de tafel van juist enige brieves Jeruzalem over be H. Land. Een bri na een oproep om te gaan houden, „De bedevaarten z en zelfs gemakkei minste de juiste w roet en Damascus heden en zonder Bethlehem en de der de Hemelvaa berg, Gethsemani, en het H. Graf d maritaanse, Jerlch oevers van de Rod den van de Missios vonden geen moei! niet de Franse ver naristen, die over men". Een andere brie zegt daarentegen: het H, Land moett beinvloeden door ganda die doet gel ven in heel Palt normale gang hee tijd is er nog tusst Arabische zones e< bijna hermetisch ii reizigers. Onlangs Priester in een J< land. Hij kon Gals Joodsezone ligt, de Arabieren stonc de heiligdommen zone te bezoeken. Arabische zone ligi Gethsemani, de Bethlehem, de Put cho enz. Hij heeft zijn program niet ken". Norhert Nieswi uit, dat de Arabie Joden verantwoord de moelijkheden, d Pelgrims geschapen de verzekering, dal der Jaden alles ig de pelgrims alle fa zekeren; en daar reizen en de logies Over die welwlll Joden met betrekki tenen, bevat een br respondent van Aj interessante passage sturen van Israël 1: gseuzen alle reden beminnelijkheid en hgheid, waarmede (yin dienst staan, zij in die geest inst ontvangen. Bovendi van die ambtenarer net is niet mider volk in het algeroe zind is aan de chr ten in het bijzonde den, zelfa als het ga Kruis!" De Joden hebben den, die zij in de

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6