Broadway's Ierse Knokkebroer wil de politiek in Problemen rondom Heilige Plaatsen in Palestina Een origineel experiment in Engeland ~)en van rokken? De visie van eep Joods journalist Zorgwekkende conclusies van een Missie Er zijn obstakels in het pad van John Broderick Maandag 19 September 1949 PAC. 5 Ingewikkeld vraagstuk, dat met goede wil tot oplossing kan worden gebracht Engeland-Amerika onderhandelinger Ned. woordvoerder de Ned. reEering var. troepen uit Midden- te trekken, maar gaf legerleiding plannen een zekere „hergroe- jstaaf van Zweden ziek olm is gisteren bekend koning Gustaaf van bronchitis en aan akte lijdt. De genees- koning verklaarde koorts heeft en dat van zijn hart geen eeft tot ongerustheid aroek naar Franco ladio Madrid zal ko- van Egypte binnen- :oek aan Spanje bren- ,ële gast van generaal istisch vlaggeschip verloren 19 Sept. (A.F.P.). metende torpedojager in", het vlaggeschip onalistische vloot der eilanden, is de commu- handen gevallen. Een matrozen zou er in ge- 'e overige bemanning Vijf officieren, die boden, zijn gedood, muiters werden gewond m.s. „Sirius" vlot metende Ned. motor- is, na ruim vijf da- cles in Norfolk, tussen mouth en Cromer, aan hebben gezeten, Maan- vlot gesleept. Het werd Nederlandse sleepboot de haven van Yar- leept. Kranenburg blijft tter Eerste Kamer is benoemd tot voor de Eerste Kamer der reraal voor de zitting, vangen op 20 September ssor mr. R. Kranenburg, amer. delsprijzen in Juli het Centraal Bureau atistiek berekende in- m groothandelsprijzen 38/'39 100, vertoont 949 een daling van 0.3 lichte van Juni. ofdgroep voedingsmid- zich enige prijsstij- dalingen gelden, welke compenseerden. Bij de ge voedingsmiddelen de marktprijzen van en bruine bonen wel- 'erhoging ondergingen, de dierlijke voedings- prijsdalingen voorkwa- melk en rundvlees ITATIES BIJ DE UNIVERSITEIT het bereiken van de rechtigde leeftijd is dit 'ctreden als hoogleraar >lse taal en letterkunde urelius Pompen O.F.M. zitter van het college iren der R.K. Universi- A. Boekelman, is we- leeftijd afgetreden en opgevolgd door Z.Exc. J. R. H. van Schaik enhage. Wegens over- mr. A. Baron van Olde- ldeneel als lid van de chting en van de be- werd tot lid van het ;r Sint Radboudstich- de raad van bestuur de heer Chr. Mol. We- aftreden als lid van de bestuur van mr. L. F H. Maastricht werd als zo- loemd dr. ir. J. v. Aken. Wl) VERNEMEN Nederlands motorschip in van Kiel gezonken. Zes werden gered; een ma- vermist. Haagse zanger Willem October de dag te her- waarop hij voor 35 jaar rsloopbaan begon. nacht van Vrijdag op in een bontwinkel aan deinstraat te Den Haag De gezamenlijke n de 18 jassen en 14 beloopt ongeveer om bent." antwoordde Karei la- )m in een grote stad in te komen moet je min- moord of diefstal be- bcn". loeg haar ogen neer. „U heer Vromans, dat we oirle maar heel gewone ïsen zijn. Hoe het in de len toegaat, weten we ecies. Maar nu u een- bentZe keek hem met wijd open ogen en id aan en Karei kreeg of er een schil nwer- m gericht werd. „Nu u kunt u ons heel wat wonderen van de grote rtellen. En u bent im- ndonesië geweest ook?" jit, Emmy", kwam Kus- ïbcidc. „U moet weten. Parijs of ten minste in op een internaat is ge- een meisje gekend, dat bij Parijs op kostschool Karei. En vond ze het daar vroeg Emmy. >en ik nooit achter ge- fant, ziet u, die school al streng en ze hadden vrijheid om uit te gaan. m de stad wist, had ze uit beschrijvingen en kaarten, die ze gekocht (Wordt vervolgd) ROME (K.N.P.) Aan het einde van een studiereis door Europa arriveerde een Joodse journalist in Rome om contact op te nemen met het centrum van de Katholieke wereld. Deze journalist, Nor- bert Nieswiski, is van Poolse oorsprong en is correspondent van het dagblad Maariv; hierin zal hij zijn indrukken weergeven, die hij heeft opgedaan bij zijn reis door de christelijke landen. Voor dat hij naar zijn land terugkeert vertrouwde hij reeds nu aan het persbureau Agenzia Fides te Rome toe, dat hij wilde werken aan de oplossing der H. Plaatsen en om de sympathie van de Katho lieke wereld voor de jonge staat Israël te veroveren. De toekomst der H. Plaatsen. Robert Nieswiski spreekt niet in naam van zijn regering. Het is op eigen initiatef dat hij in de Maariv een campagne wil ontketenen ten gunste van de oplossing van het pro bleem Jeruzalem, zoals hij dit ziet. Hij kent de oplossing die de Katho lieken willen: internationalisatie van de H. Plaatsen, wat door twee ency clieken naar voren is gebracht. Deze oplossing heeft de steun van alle ka tholieken. Zij zijn overtuigd, dat de verwezenlijking van deze oplossing vooral zal afhangen van de invloed, die de katholieken van de gehele we reld uitoefenen op hun regeringen en door tussenkomst van hen op de Verenigde Naties. De katholieken zijn eveneens overtuigd dat de slechtste eerzuchten zich zouden kunnen ontketenen en Jeruzalem verloren zou zijn voor de christen heid. Deze Joodse journalist is daaren tegen van mening dat internationa lisatie van de stad Jeruzalem van nu af onmogelijk is. Volgens hem zal een beroep op de Verenigde Na ties er slechts in slagen om de zaak op de lange baan te schuiven. Ver onderstel zelfs eens de beste van de hypothesen, dat namelijk aan het eind van eindeloze besprekingen alle verenigde naties zonder uitzondering een gunstige stem zouden geven voor de internationalisatie van Jeruzalem, dan zal toch de UNO nooit beschik ken over voldoende materiële krach ten om haar besluit te doen eerbie digen. De internationalisatie van de H. Plaatsen zal dus een andere op lossing moeten krijgen. De staat Is rael zal een accoord moeten aangaan niet met de UNO, niet met de pro testanten, die altijd nationaal zijn; niet met de Orthodoxen, die mis schien morgen kunnen overgaan tot de orders van Moskou; maar met het enige internationale christendom, dat van geen enkele natie afhangt: de Katholieke Kerk. De overeenstem ming aangaande de H, Plaatsen zal dus, volgens Norbert Nieswiski, moe ten geschieden met Rome alleen, om zo ook practisch te komen tot de concessie van een enclave, zoals het verdrag van Lateranen van het Va- ticaan een enclave maakte in Itali aans gebied. Bedevaarten naar het H. Land De tweede boodschap van deze Joodse journalist is een beroep op de sympathie voor de jonge Joodse staat, waaraan de katholieken hun vertrouwen zouden moeten schen ken. Een tastbaar bewijs van die sympathie en van dat vertrouwen zou gegeven worden, wanneer de bedevaarten naar Jeruzalem weer zouden kunnen worden hervat, voor al tudens het H, Jaar. Op de tafel van de redactie lagen juist enige brieven uit Libanon en Jeruzalem over bedevaarten naar het H. Land. Een brief uit Beiroet gaf, na een oproep om weer bedevaarten te gaan houden, nadere gegevens: „De bedevaarten zijn weer mogelijk en zelfs gemakkelijk, als men ten minste de juiste weg kiest over Bei roet en Damascus. Zonder -moeilijk heden en zonder gevaar kan men Bethlehem en de grot bezoeken, ver der de Hemelvaartsberg, de Olijf berg, Gethsemani, de Calvarieberg en het H. Graf, de Put van de Sa- maritaanse, Jericho, de Jordaan, de oevers van de Rode Zee, enz. De le den van de Mission Frangais onder vonden geen moeilijkheden en ook niet de Franse verkenners en semi naristen, die over de Libanon kwa men". Een andere brief van Jeruzalem zegt daarentegen: ,,De pelgrims van het H, Land moeten zich niet laten beinvloeden door de Joodse propa ganda die doet geloven, dat het le ven in heel Palestina weer zijn normale gang heeft gekregen. Al tijd is er nog tussen de Joodse en Arabische zones een frontlijn, die bijna hermetisch is afgesloten voor reizigers. Onlangs nog ging een priester in een Joodse haven aan land. Hij kon Galilea, dat in de Joodse.zone ligt, bezoeken, maar de Arabieren stonden hem niet toe de heiligdommen in de Arabische zone te bezoeken. En juist in de Arabische zone liggen het H. Graf, Gethsemani, de Hemelvaartsberg, Bethlehem, de Put van Jacob, Jeri cho enz. Hij heeft dus de helft van zijn program niet kunnen afwer ken". Norbert Nieswiski besluit hier uit, dat de Arabieren en niet de Joden verantwoordelijk zijn voor de moelijkheden, die er voor de pelgrims geschapen zijn en hij geeft de verzekering, dat van de kant der Joden alles is gedaan om aan de pelgrims alle faciliteiten te ver zekeren; en daar is zelfs ook het reizen en de logies in begrepen. Joden welwillend Over die welwillendheid van de Joden met betrekking tot de chris tenen, bevat een brief van een cor respondent van Agenzia Fides een interessante passage: „In alle be sturen van Israël hebben de reli gieuzen alle reden tot lof voor de beminnelijkheid en de bereidwil ligheid, waarmede de Joden hun ten dienst staan. Het schijnt, dat zij in die geest instructies hebben ontvangen. Bovendien zijn velen van die ambtenaren oprecht. Maar het is niet mider waar, dat het volk in het algemeen vijandig ge zind is aan de christenen. Zij ha ten in het bijzonder de kruisbeel den, zelfs als het gaat om het Rode Kruis!" De Joden hebben alle kruisbeel den, die zij in de geplunderde hui zen te pakken konden krijgen, ge broken, Poolse Zusters vonden zo pas in een van hun nabij gelegen bezittingen de overblijfselen van een groot aantal kruisbeelden van hun klooster. Wanneer zij in de Joodse stad lopen, dan bunnen de Zusters hun kleine kruisjes niet zichtbaar dragen, want dan worden zij door jongens erf meisjes van 10 tot 15 jaar beledigd, die dan boven dien nog proberen de kruisjes af te rukken; of ook maken zij met hun twee vingers wel een kruis en doen dan net alsof zij er op spu wen. Kinderen verbergen hun ge- voplens niet, zoals volwassenen wel doen, maar men ziet bij hen dan ook de mentaliteit waarin zij leven. Toen Nieswiski deze bijzonderhe den vernam, nam hij er wel degelijk nota van en betreurde die inciden ten. Hij hoopte, dat het slechts al leenstaande feiten waren. Wel poog de hij die haat jegens het christen dom te verklaren door het feit, dat veel immigranten uit Polen en Hon garije kwamen en daar slechts priesters hadden gekend die open lijk anti-semitisch waren. Maar de Katholieke Italianen, Fransen en Belgen hebben vooral tijdens de oorlog zoveel sympathie voor de Joden getoond toen zij vervolgd werden door de nazi's, dat van de kant der Joden, die uit die landen komen, dergelijke beledigingen on mogelijk zijn. Munitiedepot het H. Graf bedreigt Norbert Nieswiski vroeg toen of de Katholieken momenteel nog re denen hebben om zich te beklagen over schade, berokkend aan gods dienstige gebouwen. Dit was een mooie aanleiding om iets te zeggen over het munitiedepót, dat het be staan van een der dierbaarste her inneringen voor de christenen be dreigt. Hier volgen dan nadere bij zonderheden. Reeds enige tijd gele den werden Katholieke kringen in Jerusalem opgeschrikt door het nieuws, dat de Joden van plan wa ren om het H. Graf te doen sprin gen. Maar al spoedig bleek dit ge rucht vals. Misschien drie maanden geleden hebben de Joodse autori teiten de commissie van wapenstil stand met Transjordanië ingelicht over het bestaan van een munitie depot in een souterrain. Dit souter rain bevat 3000 kg. explosieve stof fen en is momenteel in z'n toestand, dat het onmogelijk is om het weg te nemen of. onschadelijk te maken zonder gevaar voor explosie. De Joden hebben beweerd, dat de ver antwoordelijke officier dood was, dat zijn papieren verloren waren gegaan en dat het daarom onmoge lijk is het depót te ontruimen en derhalve noodzakelijk om het doen springen. Maar wanneer die lading gaat branden dan brengt het alle huizen in de omtrek in gevaar, en daar is ook het reeds zeer vervallen H. Graf bij. Het commentaar op dit feit is voor de Joden niet erg gunstig. Een Katholiek ontkomt niet aan de in druk, dat de echte naam voor een munitieo> pot, dat gelegen is in een souterrain, welk doorloopt tot de vijandelijke linie, gewoonlijk geen „munitiedepot" is, maar „mijn"! En dergelijke strijdmiddelen wor den gewoonlijk gebruikt voor objec ten, waarvan de verwoesting niet belangrijk is. Hij kan zelfs niet verhinderen om te verdenken dat die plaats gekozen is, omdat daar het grote centrum is van christelij ke bouwwerken. Het is zelfs moei lijk te begrijpen, dat dergelijk on- dermijningswerk en het plaatsen van 3 ton springstof alleen op re kening te schuiven is van een plaatselijk commandant, spoorloos Verdwenen is. Die mijn had 23 Augustus moeten springen. De weg naar Jericho was vol met vluchtelingen uit de Arabische stad, die geëvacueerd waren uit een ge bied met een straal van 500 meter rondom de mijn. Maar tenslotte is de explosie niet gekomen en Nor bert Nieswiski verzekert, dat uit stel juist te danken is aan veilig heidsmaatregelen en aan de zorg om de gebouwen van die zóne te sparen. Van een bericht, dat Fran se officieren zouden hebben aange boden om de mijn onschadelijk te maken, maar dat de autoriteiten van Israël het zouden hebben ge weigerd, is hem niets bekend. Conclusie: Dit openhartige en rustige gesprek toont, dat er Israë lieten zijn, die oprecht verlangen naar een leven in vrede met de christelijke wereld. Men kan dus hopen, dat het eens tot een oplos sing komt van het probleem der H. Plaatsen en dan zoals de Katholie ken het eisen. Twintig onde grilden uit Brabant zijn Zondag naar Breda gekomen voor een daar georgani seerde Gildedag. Na de feestelijke rondgang door de stad, werd voor 't stadhuis op de Markt een demonstratie in vendelzwaaien gegeven. Een van de grote voorbereidin gen in dit land voor het Heilig Jaar en het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie in Enge land en Wales, is een missie-actie over het hele land geweest. Deze campagne had enkele bijzondere kenmerken. Ten eerste werd door de Bis- (Van onze correspondent) NEW YORK. Er wordt dit najaar een nieuwe burgemeester van New York gekozen of eigenlijk: burgemeester O'Dwyer wordt herkozen. Een tijd lang was het twijfelachtig of hij zich voor herkiezing beschikbaar zou stellen. Het burgemeestersambt is zwaar, de vergoeding betrekkelijk gering en O'Dwyer is 59. Maar tenslotte zei hij .van ja, tot vreugde van vrijwel iedereen, politieke satellieten, concurrenten in eigen partij en officiële tegenstanders uit het Republikeinse kamp incluis. O'Dwyer is er de afgelopen jaren in geslaagd tussen Scylla en Charybdis van corruptie en partijpolitiek die in een metropolis met 9 mil- lioen zielen onvermijdelijk is heen te varen; heel ernstige gemeentelijke schandalen hebben zich niet voorgedaan; politio neel en moreel is New York beter aan kant gehouden dan menige kleinere stad in de rimboe. De Ierse immigrant, die via de rangen der politie tot het burge meestersambt is opgeklommen, heeft officieel echter enige tegen- candidaten. Een daarvan. New- bold Morris, is al eens eerder tsgencandidaat geweest. Gedu rende enige dagen is er zelfs be trekkelijk onverwachts doch zeer tijdelijk een nieuwe burgemees- ter-in-spe op het tapijt gekomen, eveneens een Ier, eveneens een oud-politieman John J. Broderick, de beroemdste detective, die het New Yorkse corps ooit in zijn ge lederen heeft gehad. Broderick's carrière is de levende bewijsvoe ring, dat de Ieren zo u dit nog niet wist knokkebroers van je welste zijn, En New Yorkse poli tici hadden eigenlijk op hun vin gers kunnen nateilen, dat John Broderick, die twee jaar geleden wegens het bereiken van de leef tijdsgrens uit het corps werd weg- gepensionneerd, bleef hunkeren naar een come-back, een kans om zijn ijzeren vuisten nog eens te planten in een pafferige wang van een Broadway revolverheid, die een fractie van een seconde zijn qui vive was verloren, Waar zelfs Broderick besefte, dat het heren van boven de zes kruisjes zelfs al zijn zij Ierse knokkebroers niet voegt het oog om blauw oog, tand om uitgeslagen voortand te huldigen. Dus werd Broderick candidaat voor burgemeester. Op klaarblijkelijk overtuigende wijze wisten Broderick's vrienden hem hiervan te weerhouden. Het ging toch niet aan, zeiden zij, dat hij zijn voormalige chef, mede-Ier, mede-democraat, mede-katholiek een paar stemmen zou trachten af te pikken. Broderick was daarmee burgemeester-in-spe af, maar wil de toch in de politiek. Met zijn vrienden besloot hij dan maar een candidatuur te aanvaarden als hoofd van een Democratisch dis trict, dat, daarvan was iedereen overtuigd, broodnodig „gezuiverd" moest worden. Broderick de zuiveraar Wat voor een man is deze Bro- derick-de-zuiveraar? In de goede oude tijd toen hij, in burger en in welk een stel perfect getailleer de costuums, met een bloem in het linkerknoopsgat de schrik van alle Broadway-boeven was, was hij te allen tijde de volmaakte gentleman-detective. Toen een restaurateur zijn nood bij hem klaagde, dat drie lummels vlak voor zijn deur post hadden gevat en er zich mee vermaakten on hebbelijke opmerkingen tegen voorbijgangers te maken, was dat al voldoende om Broderick naar buiten te doen snellen: hij maaide de lummels stuk voor stuk op het trottoir, lichtte ze als waren het veertjes en smeet ze, dwars door 's etaleurs ruit in de etalage van het restaurant. Daarop arresteerde hij ze wegens het moedwillig ver nielen van andermans eigendom men. De lummels kregen dertig dagen om in afzondering op hun verhaal te komen en moesten daarna de restauranteur schade vergoeding betalen. „Waarom smeet je ze eigenlijk door m ij n ruiten", zou de spijsverkoper Bro derick later gevraagd hebben, al dus is de Broadway-legende. „Om dat je langzamerhand een nieuwe ruit nodig had", zeu het anU.oor i hebben geluid. Beschermer van Dempsey Maar Broderick beschouwde een dergelijk avontuur als een bij komstig akkefietje. In de dagen toen Jack Dempsey op het hoogte punt van zijn roem was en door een groep vertegenwoordigers van New York's onderwereld geprest werd hen een aandeel te geven in de opbrengst van zijn verschijnin gen in de ring, huurde hij Brode rick als lijfwacht. Elke nieuwe vertegenwoordiger van de kwa lijke lieden, die het waagde maar in de buurt van Dempsey's hoofd kwartier te komen, werd door Broderick persoonlijk ontvangen en vertrok, voorgoed bekoeld van alle verlangens om met Dempsey verder „zaken te doen". Revolverhelden, die niet karig met blauwe bonen omgingen, wa ren bevreesd voor de handdruk van Broderick. Mike Jacobs, de beroemdste aller bokspromotors, bood John een contract aan voor meer dollars dan John als politie man in tien jaar zou verdienen. Broderick sloeg het aanbod van de hand met de mededeling, dat hij in de worstelsport alleen ge ïnteresseerd was, indien hij zijn eigen spelregels zou kunnen vol gen, Een daarvan was zijn slacht offer bij de knoop van ziin das te vatten, hem daarmee in Oost- West-richting heen en weer te schudden, terwijl Broderick's knuist 's mans gezicht al spoedig van Noord naar Zuid deed knik ken. Het is nog pas tien jaar geleden, dat Broderick er op uittrok om de daders te vinden van een moord aanslag op een politie-agent. Ieder Amerikaans misdadiger weet, dat wie het leven van een politie agent uitblust, onherroepelijk op de electrisehe stoel in Sing-Sing belandt. De man in kwestie was zich daarvan ongetwijfeld bewust toen hij met vier van zijn kornui ten in een kroeg zich moed was gaan indrinken. Broderick, alleen op zijn nachtronde, vond hen daar. Men had kunnen verwachten, dat het vijftal middels krachtige op positie zich een heenkomen zou zoeken. „Vooruit, meekomen. Alle vijf", was alles wat Broderick be hoefde te zeggen. Zijn revolver zat nog in zijn broekzak, al was Bro derick's vinger aan de trekker. Als makke lammetjes begaven de zware jongens zich met hem naar het politiebureau. Schrik van de filmwereld sePst way en talloze toneelstukken, waarin detectives onder de dra matis personae behoren, zijn over duidelijk geïnspireerd door de figuur van John J. Broderick. Niet lang geleden, even voor hij de politiek in wilde, kocht R.K.O, de rechten van zijn levensgeschiede nis voor een siordige 75.000. In dien hij bovendien nog als advi seur zou dienen bij de opnamen van de film, zou hem nog een 30.000 ten deel vallen. Maar één gerucht uit Hollywood luidt, dat het personeel van de stüdio daar op niet bijster gesteld is, uit vrees, dat Broderick zich al te zeer zijn jongere dagen zou herinneren en b.v. één van Hollywood's kostbare sterren voor enige weken uit de roulatie zou slaan. Dit is echter de man, die thans de politieke leiding van een van New York's Democratische dis tricten opeist. In de kringen van de Democratische partij heeft dit een mate van ongerustheid ge wekt. En al is iedereen het er over eens, dat een laaiende ruzie in de democratische gelederen zelfs al gaat het om een betrekkelijk ondergeschikt partijpostje deze tamme verkiezingsstrijd althans een tikkeltje leven inblaast. Het is toch duidelijk, dat het Broderick menens is en zijn tegen standers al evenzeer. De oppositie kwam enige dagen geleden met de verklaring, dat Broderick eigen lijk niet uit het politiecorps was getreden en gepensionneerd, maar „op advies van hogerop zijn ont slag zou hebben gekregen". Er werd aan toegevoegd, dat Brode rick's misdaad geweest zou ziin schoppen Pater John Heenan met >dè leiding ervan belast. Pater Hee nan is een betrekkelijk jonge pries ter van ongewone begaafdheid, die bij de Jezuïeten zijn opleiding ont ving. Hij is een uitstekende spreker, predikant en schrijver, die eenmaal de naam verwierf van de Engelse „Radio-priester", ofschoon ik vrees, dat zijn moedig gebruik van de na tionale microfoon aan zijn radio loopbaan een al te vroeg einde maakte in een land waar de radio vooral nooit iemand mag „kwet- Ben". Doch merkwaardiger dan dit alles is misschien zijn eigen geest. Diep godsdienstig en zelfs vroom hij was nationaal directeur van het Maria-legioen is hij toch te gelijkertijd een beetje een opstan deling. Hij wraakt graag eerbied waardige gebruiken en zelfs de ach tenswaardige leiders, die vinden dat wat voor hen goed genoeg was, voor alle tijden goed genoeg moet zijn. Het zegt wel iets voor de toene mend moderne geest van de Kerk in Engeland, dat een man als Pater Heenan het volle vertrouwen van het Episcopaat geniet en dat juist hij werd uitgekozen als leider van deze grote missie-actie. Een originele missie Rond zich heen heeft hij een schare jonge, uitgelezen geestelij ken, die behoren tot de Katholieke Missie Congregatie, jaren geleden door Kardinaal Vaughan gesticht, speciaal voor de verbreiding van het Evangelie in het eigen land. Onder Pater Heenan zijn deze gees telijken speciaal opgeleid als mis sionarissen en als de generale staf van de Missie-actie, Maar zij kon den natuurlijk onmogelijk zelf al die duizenden missies houden. En hier komen we aan het twee de originele punt van deze Missie. Pater Heenan meende, dat een van de redenen der godsdienstige luste loosheid in de parochies hierin ge legen was, dat steeds dezelfde gees telijkheid aan dezelfde parochie verbonden bleef. De parochianen raken daardoor gewend aan het zelfde stel geestelijken; geleidelijk groeien er betrekkingen tussen de geestelijken en de gezinnen en de laatstgenoemden vinden het mis schien moeilijk hun hart geheel uit te spreken of acties te ondernemen, waardoor mistoestand of verrassing zouden kunnen veroorzaakt worden. En als dezelfde geestelijke steeds hetzelfde gezin bezoekt, kan het bezoek gemakkelijk een maatschap pelijke sleur worden in plaats van een evangelisch bezoek. Als we dus er eens voor zorg den, dacht Pater Heenan, dat al onze katholieke paro. hianen en gezinnen dit jaar bezocht werden door een nieuwe geestelijken Dit plan gaf tevens de oplossing voor het probleem de beschikking te krijgen over het benodigd aantal zich te hebben geassocieerd met misdadigers, „Nogalwiedes", was Broderick's commentaar. „Daarvoor werd ik immers be taald". En teneinde zijn tegenstan ders de blamage van een "blag in het gezicht te besparen, stuurde hij prompt de deurwaarder, met een eis tot een half millioen dol lars schadevergoeding. Wie enig inzicht in de Ameri kaanse politiek gekregen heeft, krijgt sterk de indruk, dat nie mand een half millioen pegulan- ten aan Broderick» zal uittellen, en dat uiteindelijk de oorlogvoe rende kliekjes van de Democra tische partij elkaar wel weer om de hais zullen vallen ep alle kwaads zullon terugnemen, dat zij nu van elkaar beweren. Wie er gelijk heeft, wéten wij natuurlijk niet. En, eerlijk gezegd, wij willen het liever niet weten. Maar het verheugt ons in ieder geval, dat in deze tijd van kleine mensjes, kleine knoeiertjes en kleine grote- stads-politici er nog een man van boven de 60 is, die niets liever doet dan zijn tegenstanders uit dagen „op de blote knuist". Want dat is, wat John J. Broderick, de grootste knokkebroer die Broad way ooit gekend heeft, ongetwij feld het liefst was geweest. missionarissen om over het gehele land missies te houden. Het was eenvoudig een grote tijdelijke uitwisseling van geestelijken. Het idee was eenvoudig, doch de organisatie, die er voor nodig was, geweldig. Pater Heenan en zijn helpers kregen het voor elkaar. En de actie gaat op deze wijze het hele jaar door, waarbij de missies gewoonlijk twee weken duren. Bo vendien werden ook leken inge schakeld voor het houden van de missies. Zorgwekkende conclusies Nu is de grote vraag: wat is het zichtbare resultaat' van deze unie ke actie? Pater Heenan heeft -getracht zelf een voorlopig antwoord te geven in „Catholi® Gazette", het tijdschrift van de Katholieke Missie Congre gatie. Realist zijnde, weigert Pater Heenan de wensgedachten te steu nen van velen, die niet zijn buiten gewone ervaring bezitten. Hij geeft toe, dat de rriissies een werkelijk succes zijn in zover de kerken vol waren en vele niet-katholieken voldoende interesse toonden om vragen te komen stellen. Maar „ik weet heel goed, dat we geen flinke beweging hebben ge zien van ongelovigen naar het Ge loof of van gelovigen naar nieuwe vurigheid", „Er moet de nadruk op worden gelegd", zo gaat hij verder, „dat diepe godsdienstige overtuiging niet langer een kenmerk is voor de be woners van ons eilandDe gods dienst is zo ver verwijderd komen staan van het dagelijkse leven der meerderheid van ons volk, dat er heel wat nodig zou zijn om hen verstandige antwoorden te laten geven bij een opinie-onderzoek. Doeh zonder de hulp van enquet- teurs durf ik gissen, dat voor 80 o/j van het volk van ons land gods dienstige overtuiging en practijk min of meer van elkaar zijn komen staan". Katholieken zelf missen belangstelling Misschien nog verontrustender en op de lange duur belang rijker is Pater Hi man's over tuiging, dat „de meeste katho lieken" zelf geen „bijzondere be langstelling voor de katholieke godsdienst hebben". En Pater Heenan's getuigenis moet helaas gevoegd worden hij dat van vele andéren, wanneer ft(j schrijft: „Ik geloof dat de practiserende katholieken weinig besef hebben van het kolossale aantal afvalli gen in eng land..,. Dit is, onge lukkig genoeg, heel gewoon in de armste streken". Maar hij verzekert, dat „wanneer we maar belangstelling konden kweken zowel voor onze eigen men sen als voor die buiten de Kerk, hij overtuigd is van de geweldige in vloed die het geloof zou uitoefe nen" op de godsdienstig onver schillige man en vrouw van heden. Dergelijke conclusies, gegrond op een uitzonderlijke ervaring in En geland, kunnen waarschijnlijk ook worden toegepast op andere sterk- beschaafde landen van het Westen. Zij zijn overal voor de katholieken van belang. Hier in Engeland hebben we dit jaar een ongewoon experiment on dernomen, Het moet rijke vrucht hebben gedragen, doch we moeten er de conclusie uit trekken, dat wij licht de actieve belangstelling van de" moderne mens voor werkelijke godsdienst overschatten, dat de goede katholiek zelf dikwijls slechts half gein \sseert Is, dat het aan tal afvalligen enorm is, vooral on der de armen, maar dat, als we de manier zouden kunnen vinden om de goederen af te leveren" blijkbaar is de traditionele missie niet voldoende er dan voldoende mogelijke belangstelling is om gro te resultaten te bereiken. Welk figuur maakt Nederland in een vergelijking met deze Engelse ervaring? Late aardbeien „Bij de heer K. Tanis te Ouddorp op Overflakkee zijn al drie dagen rijpe aardbeien gegeten. Er waren er zoveel, dat d« familie Tanis ze zelf niet op kon en ook buren en kennissen mee liet genie ten. (.Van onze bijzondere medewerker) Op het bestaan van tegenstellingen tussen Engeland en Amerika heb ben wij vroeger al eens gezins- speeld. Er zijn een aantal feiten, die zonder twijfel in die richting wijzen. Een der voorwaarden van het weislagen van het Marshall plan is b.v. nauwe economische samenwerking tussen de 16 landen die daarvan de voordelen trekken. Amerika heeft die voorwaarden bij herhaling en met nadruk gesteld. Engeland heeft tot nu toe die sa- stematisch bemoeilijkt. Het stelt menwerking onmiskenbaar en sy- daarbij, dat zulk een economische coördinatie pas zin heeft, als de landen die zij moet omvatten ook gevat zijn in één afdoend en werk dadig veiligheidssysteem. Maar op het punt van die veiligheid nam Engeland andermaal een standpunt in, dat aanmerkelijk afweek van dat der vastelandse mogendheden en met name van Frankrijk. Wil dit laatste land een daadwerkelijke verdediging van West-Europa Montgomery was, blijkens een open lijke door hem ondertekende ver klaring, tot niet meer bereid dan tot de vaststelling, dat de eerste verdedigingslinie van West-Europa niet buiten dit, vasteland zou ko men te liggen. Montgomery vertolk te daarbij zonder twijfel de aloude Britse zienswijze, dat Engeland al lereerst vecht tot de laatste vaste lander. Deze verschillen zijn niet verborgen gebleven voor de Ame rikaanse stafchefs, die deze zomer een inspectietocht van tien dagen maakten door West-Europa. Met betrekking tot West-Europa zegt Groot-Brittannië du; enerzijds: geen economische coördinatie voordat de veiligheid is verzekerd, anderzijds wenst het zo min mogelijk ver plichtingen aan te gaan ter verze kering van die veiligheid. Ten aanzien van de Sovjet-Unie en de landen achter het IJzeren' Gordijn is er eveneens een tegen stelling te bespeuren tussen de bei de Angelsaksische mogendheden. Amerika wenst weinig of geen eco nomisch contact met deze commu nistische dictaturen in de verwach ting, dat hun toestand na niet al te lange tijd zo zorgwekkend zal worden, dat zij wel economische toenadering tot het Westen zullen moeten zoeken. Het Westen zou dan in staat zijn, om in ruil voor het openen van economische betrekkin gen bepaalde zaken van het Oosten te bedingen, waardoor Europa's po sitie als geheel zou kunnen verbe teren. Engeland doorkruist die po litiek zonder blikken of blozen. Het knoopt handelsrelaties aan met b.v. Rusland, om zijn importen uit Ame rika te kunnen beperken. Alleen daarom? Of ook om de Verenigde Staten onder druk te zetten en zo doende te bewegen, Groot-Brittan nië in een bevoorrechte positie te brengen. Men weet dat Londen het zover wil krijgen, dat de rest van Europa alleen nog maar vla Londen de weg naar Washington zal kun nen vinden, In dat streven past het tegenhouden van Europese samen werking en het dwars zijn tegen Amerika ten opzichte der Sovjet- Unie. Maar, zal men zeggen, Churchill, de grote voorvechter van het Ver enigd Europa, zal toch de Europese eenheid niet tegenzittan? Het ant woord is voorlopig: ook Churchill heeft nog nooit verklaard, dat En geland bij West-Europa hoort en mét West-Europa tot een eenheid moet zien te geraken. In het Verre Oosten staan de za ken al niet anders. Om ook hier een enkel voorbeeld - te vermelden: als de V.S. hun oónsulaire en diploma tieke vertegenwoordigers uit com munistisch China terugtrekken, doet Engeland dat niet, Amerika pro beert ten opzichte van de Chinese communisten een politiek te voeren die gelijkt op die tegenover de Sov jet-Unie. Dus: voorlopig geen han del, totdat de communisten uit nood wel economische toenadering moeten zoeken. Alsdan voorwaar den stellen, waardoor men pogen kan de ergste gevolgen der com munistische dictatuur weg te ne men of te verzachten. Vanuit de Britse kolonie Honghong echter verlaten elke nacht de schepen met massa's de haven om de blokkade der Chinese nationalisten te ontlo- te drijven en daraaan niet slecht pen, met de communisten, handel te verdienen. Met de Duitsers -beramen de Brit ten vergaande plannen. Daarbij ma ken zij wel gebruik van het feit, dat de Amerikanen het Duitse geld weer gezond en zelfs tot „harde munt" hebben gemaakt, maar met de Amerikaanse en andere Europe se belangen houden zij daarbij geen rekening, 2ouden de Amerikanen wel graag de Benelux zien, de Britten laten geen middel onbe proefd om haar te torpederen. Zij weten, dat de Belgen graag een verbeterde Sehelde-Rijn-verbinding zien. Zij weten, dat dit met Neder land tot heden zo vlot niet liep, hoewel de Belgen daaraan in het kader van Benelux grote waarde hechten. Het is allerwaarschijnlijkst onder Britse invloed, dat Duitsers thans aan België een kanaal Ant- werpen-Neuss aanbieden. Want de Bènelux moet dood, nog voor zij is geboren, omdat zij wellicht anders meer op Amerika dan op Groot- Brittannië gericht zou zijn. Dat zou niet stroken met plannen, die Enge land ook in Afrika heeft en waarin wel een minder sterk België, maar niet een^door de Benelux verstevigd België past. Ook in de Atoom-samenwerking tusschen Engeland en Amerika bo tert 't niet, Groot-Brittannië en Ca nada hebben zeer belangrijke urani- umvoorraden in handen en men heeft nu de V.S, te verstaan gegeven, dat de levering van deze onmisbare grondstof aan de Amerikanen wel eens in de nabije toekomst moei lijkheden zou kunnen opleveren. Men meent zelfs te weten dat Groot- Brittannië al een eind op weg is naar het zelf Vervaardigen van atoombommen. Door de tweede wereldoorlog boef- te Groot-Brittannië veel aan macht in. Na die oorlog werd het nog verder verzwakt door gebeurtenis sen in het Nabije en Verre Oosten. Het behield echter in niet te on- dereschatten mate wat men in het Engels noemt een „Nuisance-pov.'er" de macht om schadelijk te zijn. Die macht om schadelijk te zijn heeft het overal ter wereld ontplooid in do afgelopen maanden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 7