Nieuw 0.00 P.v.d.A. wenst grotere overheidsinvloed in de bedrijfsschappen J Het publiek wilde gisteren de winst binnenhalen Chinees beroep op de V.N. HEATER Levens" Amerikaanse Senaat aanvaardt het militaire hulpprogram L „Naco" SEN in HERT" Aanvang 7.30 'INE WAY EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Een wetsontwerp van grote betekenis Vrijdag 23 September 1949 45e laargang No. 11674 t Maffe ouverture van een historische zitting Zes ton voor oorlogsinvaliden Joego-Slavië contra volksdemocratieën Suriname stemt in! Gedemobiliseerden naar Nieuw-Zeeland Eerste slachtoffers van de groentijd Sjahrir verwacht meer nationalisme Gepantserde auto stond in btand k zeep, dat weegt, ■trouwen, gewicht. En Sunlight- aigheid een Dor een :ht zuinig, S 884)99 ;dt de ELING worden o.m. als Enkhuizen v.v. ïdemblik v.v. (Vaard (Kruis) dijk De Kaag laar vanaf 25 Sep- en bij het lijn- DE DIRECTIE September 30N AMECHE EtANDA uur; Zaterdagavond .30, 7 en 9.30 uur; 14 jaar. 3641 SEPTEMBER /ALTER JrTDUEUN 1RT in FAY HOLDEN jaar e misdeelde kinderen 8 uur; Zaterdag 7 4.30, 7 uur en 9.30 lelijks telef. van 11 vanaf 1.30 uur. die oude dode ha- er bovendien nog 3 zijn schouders op, hoot af en bracht et park, vlak tegen k omringde. „Kijk, aan. „Het waren ker wel." Martijn bomen doch zocht de grond af. „Wat rtijn. „Hebben hier empjes?" vroeg hij Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nedert. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77» teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Van de hand van Prof. Dr. J. L. Mey, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, ontvingen wij onder staande belangrijke bijdrage over de devaluatie en de gevolgen daarvan, waaraan wij, mede gezien de actuali teit van het onderwerp, gaarne in ons blad plaatsing verlenen. Indien gij lezer tevens luiste raar zijt en indien gij bovendien voldoende frequent uw spoor boekje raadpleegt, om dit opschrift chronologisch te interpreteren, dan zult U weten, dat dit het tijd stip aangeeft op de schone eersté herfstdag waarop de omwisselings- koers van de gulden werd gewij zigd van f 2.65 in f 3.80 per De devaluatie komt: „als een dief in den nacht". Deze gedachten gaan ongetwijfeld terug naar een tijd stip van twaalf jaar geleden, toen op 26 Sept., eveneens „nul uur nul" de gouduitvoer werd verbo den, en daarmee de inwisseling van de gulden tegen goud onmo gelijk werd gemaakt. Een officiële devaluatie had toen niet plaats, maar er werd een egalisatiefonds ingesteld, dat tot taak had vraag naar en aanbod van vreemde va luta zodanig te beïnvloeden, dat de gulden, op een bepaald door de Regering gewenst niveau bleef zweven. De goudaankopen, welke het egalisatiefonds gedwongen was te verrichten, bewezen spoe dig, dat het niveau, waarop onze overheid de gulden wenste te fi xeren te laag was, anders gezegd, dat het buitenland blijkbaar onze gulden hoger waardeerde, dan waarvoor de Regering zelf hem beschikbaar wilde stellen. Niet ontkend kan worden, dat deze politiek voor sommige sectoren van het economisch leven gunstig heeft gewerkt. Onze exportcijfers vertoonden een belangrijke verbe tering en ook onze „onzichtbare" uitvoer, de verlening van dien sten aan het buitenland vertoonde een niet onbelangrijke opleving. Begrijpelijk is, dat toentertijd de verzuchting werd geslaakt: „had den we dit maar eerdej^jecjaan". Vooral toen de omslag der wereld conjunctuur de verkregen voor delen in de daarop volgende jaren weer goeddeels te niet deed. Ze ker niet het zwakst werd dit ge luid vernomen in Rotterdamse kringen, waar de repreciatie van de gulden een aanvankelijk zeer krachtige opleving betekende. Is het wonder, dat de toenmalige Rotterdamse hoogleraar Lieftinck, nu als bewindsman, zich uit eigen beschouwing de nadelen herinne rend, die een vijf jaar wachten, met het beantwoorden van de de valuatie, in het bijzonder in zijn onmiddellijke omgeving veroor zaakte, nu tot een onmiddellijke reactie besloot. Echter de omstan digheden van toen en de omstan digheden van nu, zijn niet de zelfde. De structuur van onze wereld economie was een geheel andere dan nu. Bovendien was de deva luatie toen veel meer algemeen dan nu het geval is. Immers met name ook de dollar werd toen- dertijd gedevalueerd. Dit nu stemt ons niet gerust, ten aanzien van de vraag of de voordelen van dit op de voet volgen van de Engelse monetaire politiek nu zullen op wegen tegen de nadelen die daar van ongetwijfeld het gevolg zul len zijn. Trouwens de ietwat my- sterieuse woorden van de be windsman in zijn parlementaire verklaring, lnet evengrote ondui delijkheid herhaald in zijn radio rede, bewijzen wel, dat hij zelf daarop niet al te gerust is. De devaluatie van onze gulden met 30 procent betekent hierop mag wel even de aandacht worden ge vestigd dat dollars voor ons ruim 43 procent duurder zijn ge worden. Uiteraard geldt het ook voor de dollars, die wij krachtens de Marshall-hulp verwerven. Bo vendien zullen onze importen uit andere landen na kortere of lan gere tijd eveneens duurder wor den. Met name in Engeland zal men de stijging in de kosten van levensonderhoud, die daar zeker nog sterker zal zijn dan ten onzent behoeft te worden verwacht, stel lig niet zonder overeenkomstige loonsverhogingen aanvaarden, zo dat uiteindelijk Engeland als le verancier eveneens veel duurder zal worden. Hetzelfde zal uiter aard ook gelden Voor de andere landen, die de devaluatie van het pond hebben gevolgd. Zou Nederland niet hebben ge devalueerd of minder drastisch, dan waren de offers, nodig om goederen uit Engeland en de ove rige Sterlinglanden te verkrijgen, niet alleen niet gestegen, maar waarschijnlijk zelfs niet onaan zienlijk verminderd. Het is in dit verband leerzaam ons rekenschap te geven van de stand van onze in- en uitvoer. Hoewel onze handelsbelans wel voortdurend verbetering vertoont, bedroeg over 1948 de waarde van de invoer nog altijd vijf milliard tegenover een uitvoer van nau welijks iets meer dan de helft. Voor een waarde van bijna ne genhonderd millioen gulden hier in, was afkomstig uit de V.S. Voor bijna vijfhonderd millioen gulden uit Gr. Brittannië. Uit het gebied van onze Beneluxpartners werd voor ruim zevenhonderd millioen geïmporteerd. Daartegenover werd naar de V.S. slechts geëxporteerd voor ruim 73 millioen gulden. Naar Gr. Brittannië voor bijna (Vervolg op pag. 3.) WETSONTWERP P.B.O. IN DE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wètsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Een historisch uur, omdat nu een onderwerp aan de orde werd gesteld, dat al jaren lang de geesten heeft beiig gehouden. Vooral het werkende volk beschouwt dit wets ontwerp als de kroon op zijn emancipatie. Tegen deze achter grond beschouwd was het begin van dit belangrijke debat wel wat teleurstellend. Wel sprak de heer Nederhorst (P.v.d.A.) van een groot moment in ons politieke leven en gewaagde de heer Koersen (K.V.P.) van een geheel nieuwe maatschappij structuur, maar èn in hun redevoeringen èn in die van de heren Suurhoff (P.v.d.A.) en Schmal (C.H.) bleven wij toch teveel de nagalm van de machtige voorgeschiedenis missen. Ook het feit, dat de vergadering na de tweede spreker reeds ge schorst moest worden, kennelijk met het doel om een derde spreker alsnog de gelegenheid te geven zijn speech gereed te maken, ten slotte moest de heer Suurhoff zelfs als invaller fungeren, droeg er niet toe bij om onder de indruk te komen van dit toch ongetwij feld historisch gebeuren. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) gaf in een overigens goed ge bouwd betoog een Vossiaanse vi sie op het ontwerp. Vooropstel lende dat de tegenstelling Staat en maatschappij door middel van de P.B.O overbrugd diende te wor den, waren hiervoor naar zijn mening twee methoden, waarvan hij de eerste afkeurde en aan de tweede zijn socialistische zegen gaf. De eerste methode was die van: Laat het bedrijfsleven het zelf doen. In deze constructie stond de Staat op de achtergrond. Zij kan slechts achteraf ingrijpen. Volgens de heer Nederhorst was dat de seinpaal achter de wissel plaatsen, hij wilde deze echter daarvóór een plaats geven. Rede nerend vanuit deze gedachtengang kwam hij terug bij het oorspron kelijke ontwerp-Vos, de tweede methode. In de bedrijfschappen zou de Overheid naast de werk gevers en werknemers als derde en gelijkberechtigde partij een plaats moeten hebben. Gebeurde zulks niet, dan bleef de baan vrij voor groepsegoïsme. Het besef voor het algemeen belang kon slechts geleidelijk groeien en on derwijl dienden de groepen van werkgevers en werknemers voort durend geconfronteerd te worden met de vertegenwoordigers van dat algemeen belang. In de practijk gaf deze visie aanleiding tot critiek op tal van punten. Het wetsontwerp wijdde te weinig aandacht aan de verti cale organen. En toch, 't product schap zou moeten werken als een zeef van belangen. Dat de Over heid in de Sociaal Economische Raad een derde van de plaatsen MISSIONARISSEN IN TIBET VERMOORD i MARTIGBY (Zwitserland), 22 Sept. (Reuter) De monniken van het St. Bernardklooster in Zwitserland hebben heden een kort telegram ontvangen met de mededeling, dat een vierde van hun missionarisseh in het Ti betaanse bergdorp Jerkalo is ver moord. Kanunnik Tornay had tevoren een waarschuwing ontvangen van de lama's om zijn missie te Jerka lo te verlaten, indien hij niet ge dood wilde worden. De kanunnik zou het dorp ostentatief verlaten hebben, doch telkens heimelijk zijn teruggekeerd om zijn gelovi gen te bezoeken. bezette, achtte de heer Nederhorst vanzelfsprekend juist. Onjuist achtte hij het echter, dat de voor zitter uit alle groepen kon geko zen worden. Hier zou dit beslist een Overheidsvertegenwoordiger moeten zijn. Bij de benoeming van de voorzitter van de bedrijfschap pen was de Overheidsinvloed in dit wetsontwerp volkomen teloor gegaan. Vooral op dit punt koes terde de heer Nederhorst ernstige bezwaren. Zou hierin geen ver andering kunnen worden ge bracht, dan vroeg hij zich af of het loonbeleid, de vestiging en de prijsvorming wel tot de bevoegd heden van het bedrijfschap zou den mogen worden gerekend. In elk geval stelde hij eventueel een amendement in het vooruitzicht. De heer Koersen (K.V.P.) was het volledig met het wetsontwerp eens. Voor hem beantwoordde het aan het ideaal van de gebonden vrijheid. Met de heer Nederhorst was hij het eens, dat er op het ogenblik een disharmonie bestond, maar deze wet zou de harmonie kunnen herstellen en wel volgens regelen, die door allen gezamen lijk werden gemaakt. Ook achtte hij het juist, dat de kwestie van de pariteit geen star begrip moest zijn. Het was góed dat de moge lijkheid open bleef om hiervan in bepaalde gevallen (bedrijfschap pen met een gering aantal werk nemers) af te wijken. Juist op dit punt liet de heer Suurhoff (P.v.d.A.]} een geheel ander geluid horen.: Hij betreurde het dat dit wetsontwerp in de productschappen geen pariteit noodzakelijk acht, waardoor de arbeiders in economische aange legenheden niet gelijkberechtigd zouden kunnen meespreken. Het ideaal was altijd geweest, dat ook dit terrein voor hen zou worden ontsloten. Hier van pariteit afzien was in strijd met de menselijke waardigheid en ook was er een oorzakelijk verband tussen sociale en economische kwesties. Op dit punt stelde de heer Suurhoff dan ook een amendement in het voor uitzicht. Hij wenste pariteit in de productschappen, die niet voor tweederde uit ondernemers be staan. In de overige zou in elk geval de voorzitter door de Over heid moeten worden aangewezen. Had de heer Nederhorst (P.v. d.A.) allerminst reden om te jui chen, ook de heer Schmal (C.H.) deed zulks niet, zij het om geheel andere reden. Ging de heer Neder horst het wetsontwerp niet ver genoeg, van de rede van de heer Schmal behield men de indruk, dat het hem rijkelijk ver genoeg ging. Vooral nu met de devaluatie achtte hij het moment van behan deling weinig gelukkig gekozen. Of zijn fractiegenoot, de arbeiders vertegenwoordiger Kikkert, er ook zo over denkt? De vergadering eindigde reeds om half vijf. de sprekerslijst was waarschijnlijk andermaal uitge put Tengevolge van het toenemende aantal oorlogsinvaliden als ge volg van de actie in Indonesië is in de begroting van Oorlog geraamd voor uitkering aan oorlogsinvaliden f 400.000 en voor kosten van scho ling tot een nieuw beroep van oor logsinvaliden f 200.000. Bij de raming van het artikel „kosten demobilisatie" (ad f38.500.000.is uitgegaan van een aantal van 45.000 demobilisanten, waarvan naar schatting 3.000 man in Indonesië zullen demobiliseren. DE BEURS VAN DONDERDAG Donderdag waren er opnieuw veel kijkers op de galerij van de Effectenbeurs, die hoopten een herhaling te zien van het woelige marktverloop van Woensdag. Ze werden ietwat teleurgesteld. Al was de drukte nog groot, de aanblik was normaler geworden en het koersverloop viel tegerp Ter stond vormden zich weer de twee bekende grote hoeken, de favorie ten van de markt. Koninklijke Olie en dollarlening Nederland. In eerst genoemd fonds bleken winstnemin gen sterk te overwegen; in het al gemeen kon geconstateerd worden, dat het publiek er Donderdag de voorkeur aan gaf zijn devaluatie winst binnen te halen. Werd olie voor beurs nog gedaan op 342 de officiële opening kwam op 335 en was er gjeen grote kooporder ge weest van Zwitserse kant, de koers zou stellig scherp zijn gedaald. Die daling voltrok zich- in het verdere verloop toch, want het hoofdfonds min 6). verliet de markt op het laagste punt van de dag n.l. 328%, na tot 2 uur gefluctueerd te hebben tus sen 330 en 335. Ook in de dollar lening Nederland hadden verkopen de overhand, hetgeen niet verbaas de, gezien de belangrijke koersstij ging die dit fonds, op basis van de oude omrekeningskoers, heeft on dergaan. Niettemin bleef de markt prijs vrijwel in evenwicht op circa 96 (Woensdag 96%) dank zij een belangrijke kooporder. Woensdag is volgens de officiële opgave voor 2,7 millioen gulden aandelen omgezet in de 40 minuten die voor de handel beschikbaar wa ren en ruim 6 millioen gulden obli- gatiën. Ook Donderdag schenen de omzetten zeer behoorlijk te zijn. De Woensdag gestelde verkooplimites waren te hoog en moesten Donder dag aanmerkelijk verlaagd worden. Er viel dan ook een achteruitgang te constateren o.a. voor Unilever op 260 (min 7) en Philips op 250 Ongeveer driehonderd gedelegeerden uit 59 lan den woonden de openingszitting van de vierde Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Flushing Meadows bij. Een overzicht tijdens de rede van de Australische ambassadeur in Amerika, Norman J. O. Makin, die tijdelijk het voorzitterschap van de Australische delegatie waarneemt. In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten heeft Woens dagmiddag de Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, te Delfzijl de nieuwe dagnijver heidsschool met internaat voor schipperskinderen van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart geopend. De leerlingen van de nieuwe school vormen een ere-haag. Op de voorgrond de heer Ebels, naast hem de burgemeester van Delfzijl, de heer L. H. van Julsingha. FLUSHING MEADOWS, 22 Sept. (Reuter). Geen van de minis ters van buitenlandse zaken der grote vier was vanochtend aan wezig, toen China een beroep op de assemblee deed acht te .slaan op de „storm", die het communis me in China heeft veroorzaakt. Tsiang zei, dat d.e communisten in China een „integrerend deel van de internationale communis tische beweging" vormen. Zij zijn even fanatiek als elders, zei hij. De organisatie van de V.N. kon haar prestige niet handhaven en niet aan bruikbaarheid winnen als zij miskent wat in China ge beurt. In een derde wereldoorlog zou het communistische China aan de zijde der Suvjet-Unie vechten. Dit had Mao Tse Toeng gezegd. In de avondzitting kwam het tot de eerste botsing tussen Joego- Slavië en een lid van de Slavische groep. Polen, gesteund door andere afgevaardigden van de Slavische MET INTREKKING ONTWERP- INTERIMREGELING PARAMARIBO, 22 Sept. (ANP) De staten van Suriname hebben de gouverneur verzocht de regering mede te delen, dat zij instemmen met de intrekking van de ontwerp- interim-regeling. Zij handhaven on verkort hun standpunt inzake de geamendeerde artikelen. Ten aan zien van het besluit in de motie van 23 Juli om niet in overleg te treden met Nederland, hebben de staten toegelicht, dat dit besluit beperkt dient te blijven tot het overleg omtrent de structuur van het rijk, waaronder alle besprekin gen tussen Nederland en Suriname op politiek gebied vallen en voorts elke deelneming van Suriname in Nederlandse delegaties tot het voe ren van besprekingen en het bij wonen van conferenties met poli tieke strekking. LEGERCOMMANDANT NAAR MIDDEN-SUMATRA BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). Teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de uitvoe ring der order tot het staken der vijandelijkheden in Midden-Su- matra, heeft de legercommandant zich naar Padang begeven, verge zeld door het Nederlandse mili taire lid van de centrale gemengde commissie, de kolonel van der Wijck. BATAVIA, 22 Sept. (Reuter) Honderd gedemobiliseerden uit Batavia zullen zich in Nieuw-Zee land vestigen en zullen in de ko mende drie weken per vliegtuig naar Wellington vertrekken. Dit werd heden medegedeeld door de heer J. H. Flowers, die thans in Batavia vertoeft om met de Ne derlandse autoriteiten een emigra tieplan vast te stellen. groep, maakte bezwaar tegen het voorstel, bespreking van het in acht nemen van de rechten van de mens in Hongarije, Bulgarije en Roemenië, in het bijzonder met betrekking tot de jongste proces sen tegen geestelijken, op de agenda te zetten. Dr. Ales Bebler (Joego-Slavië) maakte daarop be kend, dat hij zich Van stemming zou onthouden, daar enkele der betrokken landen de vredesver dragen en andere verdragen met ons land hebben geschonden". De vergadering besloot met 38 tegen 5 stemmen met 11 onthou dingen deze kwestie op de agenda te plaatsen. IEREN POSTEN VOOR BEVIN'S HOTEL Ongeveer 200 Amerikanen van Ierse afkomst hebben Woensdag avond j.l. wederom voor het ho tel te New York, waarin minister Bevin verblijf houdt, gedemon streerd; evenals de vorige maai werden anti-Britse leuzen geroe pen, terwijl de demonstranten borden met zich meedroegen met opschriften, waa-de vrijlating van Ierse republikeinse gevange nen, die zich in gevangenissen in Groot-Brittannië en Ulster bevin den, wordt geëist. De demonstranten verklaarden elke _,ond te allen posten voor het hotel van „„uister Bevin, tot dat deze New York zou hebben verlaten. 5 gewonden Tijdens een „openluchtspel" op de roeibaan van de Groningse studen ten roeivereniging „Aegir" werden bij een brand 5 candidatenleden van het Groninger Studentencorps „Vindioat Atque Polit" ernstig aan hoofd en voeten gewond. Twee slachtoffers, de heren Duinker uit Tholen en Mulder uit Den Haag, moesten ter verpleging in het zie kenhuis worden opgenomen. De toestand van de heer Mulder is gunstig te noemen. Bij informa tie in het ziekenhuis hedennacht bleek dat de toestand van de heer Duinker ernstig is, maar het levens gevaar is geweken. De drie andere slachtofiers konden na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De politie deelde ons hedennacht mede, dat van een moedwillige brandstichting sprake is. De candi- daat-studenten moesten een z.g. „burcht", welke uit hopt en karton was opgetrokken en op een drijvend vlot was gebouwd, veroveren. Voor deze „verovering" begon werd de burcht met benzine over goten, terwijl 5 van deze candidaat- leden van Vindicat in de burcht aan het vechten waren, werd nog maals benzine over het obstakel ge goten, waarna het in brand gestoken werd. De candidaat-studenten waren voor het merendeel gekleed in bad- costuum. De politie heeft proces-Verbaal opgemaakt. BRITSE PARLEMENT DINSDAG BIJEEN LONDEN, 22 Sept. (Reuter) Officieel is medegedeeld, dat het Britse parlement a.s. Dinsdag zal worden bijeengeroepen voor een speciaal debat over de devaluatie van het pond. De zitting, waarom door de leider der conservatieven, Churchill, is gevraagd, zal ver moedelijk twee dagen duren. Ook de liberalen en aanhangers van de regering juichen de speciale vergadering toe. Het wordt onwaarschijnlijk ge acht, dat de conservatieven een motie van wantrouwen zullen in dienen. De onafhankelijke labour- fractie, bestaande uit vier parle mentsleden, heeft te kennen gege ven zulks wel te zullen doen. Het zijn Pritt, Platts-Mills, Zilliacus en Solley, die uit de labourpartij zijn geroyeerd. BATAVIA, 22 Sept. (Reuter) De aanstaande souvereiniteitsverle- ning aan de verenigde staten van Indonesië zal zeer waarschijnlijk een stimulerende invloed hebben op de nationalistische bewegingen in Brits-Borneo en Portugees Timor aldus heeft de voormalige repu blikeinse premier Sutan Sjahrir verklaard. Sjahrir was niet van lening, dat dit eveneens het geval zou zijn met Australisch Nieuw Guinea, aange zien de politieke toestand daar ge heel anders is. Hij zag Indonesië als „een land met een socialistisch- agrarische staatsvorm" en verklaar de, dat er geen „vaste communis tische kern" in Indonesië was. 132 DODEN BIJ RAMP VAN DE „NORONIC" TORONTO, 22 Sept. (Reuter) - Bij de brand op de „Noronic" zijn 132 personen om het leven geko men, aldus meldt het Canadese Nieuwsagenschap. 567 personen hebben de ramp overleefd. WASHINGTON, 22 Sept. (Reu ter). De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het militaire hulpprogramma van president Truman aangenomen, volgens hetwelk 1.314.000.000 dol- lor aan West-Europa en enkele landen buiten Europa zullen wor den toegewezen voor aankoop van wapenen, waarvan 1 milliard dol lar voor de landen van het Atlan tisch Pact. Amendementen van de demo cratische senator Walter George en tje republikeinse senator Wil liam Knowland om het hulppro gram voor de landen van West- Europa met 200 millioen dollar te verminderen werden verworpen. Daar het Huis van Afgevaar digden de militaire hulp aan Europa reeds tot 580 millioen dol lar heeft teruggebracht, moet het wetsontwerp thans aan een gecom bineerde commissie van de Senaat en het Huis worden voorgelegd, opdat een compromis tussen de beide versies bereikt wordt. In de Senaat werd geen motie ingediend tegen de toewijzing van 314 millioen dollar aan Grieken land, Turkije, Perzië, Korea, de Limburgse geestelijke emigreert naar Canada Rector A. van den Bosch uit Heerlen zal binnenkort naar Ca nada Vertrekken om daar werk zaam te zijn onder de katholieke emigranten. Hij vangt zijn werk zaamheden aan in het bisdom St. Paul, provincie Alberta. Philippijnen en „het algemeen gebied" van China. Aangenomen werd een amende ment, dat bepaalt, dat minstens de helft van de wapenverschepin gen naar het buitenland door Amerikaanse handelsschepen moet worden verricht. In dronkenschap dood gevallen In een woning aan de Oog in 't Zeilstraat te 's-Gravenhage viel Woensdag de bewoner, de 58-ja- rige koopman C. F. H. S., in be schonken toestand zo ongelukkig van de trap, dat hij een schedel- basisfractuur kreeg en ter plaatse overleed. LUIJKSGESTEL, 22/9 Donder dagmorgen vroeg bemerkten omwo nenden, dat op het rijwielpad Berg- eijk-Riethoven een vrachtauto in brand stond. Er was niemand bij de auto te zien. De brand werd ge blust en men riep de rijkspolitie te hulp. De lading bleek te bestaan uit 35 kalveren, die vermoedelijk bestemd waren voor frauduleuze uitvoer naar België. De vrachtwa gen was gepantserd en droeg ver stelbare nummerborden. De auto heeft vermoedelijk we gens banden- of motorpech moeten stoppen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de inzittenden de auto in brand hebben gestoken en daar na de vluoht hebben genomen. Lading en wagen zijn in beslag genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1