een uitgezochte collectie Ab. HOES De Indo Amerik r STOFFEN De Marineconcentratie in Den Helder Vrijdag 23 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De R.A.O. opent het seizoen Toonaangevend in Ziet onze schitterende Najaarscollectie! J Wij brengen voor het Najaar Vliegveld de Kooy weer in gebruik Marktberichten Motorrijwiel van 60 cc Geen bijeenkomst der Grote Vier Delegatie door f PAG, 2 GEZAMENLIJKE KRUIS-COLLECTE ALKMAAR. De beide Alk- maarse Kruisverenigingen, het Witte en het Wit-Gele Kruis, hou den morgen in de stad een grote collecte om in de komende winter maanden, een periode waarin de zwaarste eisen worden gesteld aan verenigingen, die zich op het terrein van de volksgezondheid bewegen, aan een ieder weer de nodige hulp te kunnen bieden. Het Witte en het WiLGeie Kruis, die hier in de stad aan het overgrote deel van de bevolking naar zor gen besteden, die een uitgebreide en goed functionerende zieken- en kraamzorg uitoefenen, die in tal van gevallen van langdurige ziek te de helpende hand reiken aan zovele onzer stadgenoten, deze beide Kruisverenigir "en doen weer een' beroep op de vriigevig heid, on het sociale medegevoel van de ene burger voor de andere, om hun mooie werk, een der meest practische vormen van ehristelöko charita-5 voort te kunnen zetten. Het zi.in beide verenigingen, die geen geldeli'ke winst maken dirti alle gelden besteden aan het ver i strekken van hulp voor zieken, daarom rekenen zli dan ook op een grote steun en een royale bij drage. In het belang van de volks- gezondheid, waarvan het wel en wee in wezen een ieder ter harte moet gaan, wordt iedere mede werking verwacht om deze inza- 1 meling te dt.en slagen, Devaluatie stimuleert kooplust ALKMAAR Naar wij van de zijde van de middenstand vernemen, kenmerkten de eerste dagen van deze week zich door een geweldige kooplust, er Werd in tal van win - kels meer omgezet per dag dan an ders in weken. De kooplust van de dames werd echter getemperd door dat verschillende winkeliers, die Za terdag nog over behoorlijke hoe veelheden stoffen bleken te beschik ken, deze Maandag schijnbaar niet meer hadden, Toch moet men voor zichtig zijn met iedere winkelier te verdenken, daf hij die stoffen en ar tikelen onder de toonbank gestopt heeft. Zo is er b.v, een grote vraag naar Herencostuums, sinds de vacan» tie echter hebben de confectiefa brieken geen postuums meer afge leverd en zijn zij begonnen aan de winterjassen. Dit is de oorzaak, dat er niet aan de grote vraag naar herencostuums kan worden voldaan, Overigens begrijpen wij niet, waar om de winkeliers bepaalde stoffen tijdelijk zouden opbergen, immers de prijsstop verhindert hen er straks een hogere prijs voor te vragen. Tenslotte geloven wij, dat de deva luatie de winkeliers tot dusver geen strop bezorgd heeft, zij hebben veel verkocht, waaronder artikelen, die zij anders niet zo gauw zouden kwijtraken, en zo'n extra'tje vlak voor de eigenlijke winkelweek kon den zij best gebruiken. BELANGSTELLING VOOR DE TEST Hindernissen op 8 meter spoor ALKMAAR. Ongeveer een 750 Alkmaarders zijn bij de heer W. C. van Vliet, de propagandist der Nederlandse Spoorwegen, die nu al weer een week lang bij V. D. iedere morgen en middag een tweetal clecirische treinen been en weer laat rilden, on r het mes smweest. Na enige aarzeling komt vrijwel iedereen, die het welis waar ingewikke.,.e, maar interes sante gedoe aan de tafel met scha kelborden heeft gezien, over de brug en probeert zijn kans. In theorie is er ook betrekkelijk wei nig aan om op een paar knopjes te drukken. Alleen moet men de juiste volgorde nemen en zich niet overhaasten. Het aardige van deze test is, dat er voor een ieder ongekende moeilijkheden in lig gen. Zo zagen wij oen spoorweg man, die zelf iedere dag zijn trein zonder ongelukken over de grote baan brengt, in eon 8 meter spoor twee fouten maken, die in werke lijkheid stukken gemaakt en men senlevens zouden hebben gekost. En hoe meer men van het spoor wegbedrijf afweet, hoe meer fou ten men maakt. Intussen zijn er al vele adspi- rant spoorweg-directeuren trots met hun diploma naar huis ge gaan en er zijn er bij, die de prijs van de dag in de wacht konden slepen: Het boek der spoorwegen, van Tom Bouws of De veilige weg, van Cees van den Hoek. Deze prij zen liggen op het dak van het glazen station te lokken. Jonge lui, ziet dat je er bij komt! De heer Kohnert ter aarde besteld ALKMAAR. Op de Alg. Be graafplaats te Alkmaar vond giste renmiddag de begrafenis plaats van de heer C. S. D. Kohnert, die verle den Maandag in de ouderdom van 63 jaar, overleed en die tijdens zijn lev^n, gedurende 40 jaar, als leraar aan de Ambachtsschool verbonden was bij de begrafenis van de heer Kohnert waren ongeveer 150 be langstellenden aanwezig, onder wie de burgemeester van Alkmaar. Aan de groeve voerden verschillende sprekers het woord. De kist met 't stoffelijk overschot was bedekt door een schat van bloemen. De heer Scholten, de directeur van de am bachtschool, de heer Reurslag van de Bond van leraren, de heer Har der namens het hoofdbestuur van het nijverheidsonderwijs wethouder Bakker, een bestuurslid van de Nazorgvereniging, de heer Henne- man als vriend en namens de Alk- maarse afdeling van de weer en sterrenkundige vereniging en ds. F. Kuiper herdachten de grote ver diensten van de heer Kohnert, die een goed en idealistisch mens was. Een schoonzoon van de overledene dankte tenslotte, namens de familie voor de belangstelling. Levert alle oorlogstuig in! ALKMAAR. Nogmaals willen wij er op wijzen dat een ieder die in het bezit is en blijft van mu nitie, explosieven en ander oor logstuig zich niet alleen schuldig maakt aan een strafbaar feit, maar ook een toestand bestendigd die levensgevaarlijk is voor hem zelf en anderen. Wij wekken daarom al degenen die oorlogstuig in hun be zit aantreffen op zich onmiddellijk te melden aan het politiebureau. Men kan dit straffeloos doen en het gevaarlijke tuig zal worden weggehaald. De R.A.O., de afdeling in het leger, die de recreatie en algemene ontwikkeling van de militair ver zorgt, opende gisteravond in het Gulden Vlies het winterseizoen met een in alle opzichten geslaagde avond, waaraan de bekende radio- artisten, de Wama's, de Chico's, Guus Jansen. Louronce Tailor en het orkest van Ger van Leeuwen hun medewerking verleenden. De avond was voorbereid door Luit. Herrebout, die binnenkort gaat ver trekken en door de vaandrig der infanterie W. Boswinkel, als RAO- officier wordt opgevolgd. De regie was in handen van de heer B. Steg- gerda. Een gedeelte van het programma is op gramofoonplaten opgenomen en wordt Zaterdagmiddag om 13,15 door de Wereldomroep PCJ uitge zonden voor de strijdkrachten in Indonesië. Een groot succes oogstten de Wa ma's, die, begeleid aan de vleugel door Guus Jansen, met hun praatjes en liedjes de 500 aanwezigen, die voornamelijk bestonden uit man schappen van het 2e bataljon Infan terie, de Luchtdoelartillerie, de Ma rechaussee en de Indelingsraad uit Heiloo, deden schateren van het lachen. Ook de Chieo's en het or kest van Ger van Leeuwen toonden zich artisten van naam. Aan het slot van deze geslaagde avond, die werd bijgewoond door de garni zoenscommandant, de reserve-ma joor M. Houboit, de commandant van de Luwa, majoor v. d. Broek en door de Posthai'monie, die op deze avond de gast was van de mi litairen, hadden de medewerkers dan ook een applaus te incasseren, zoals dat alleen maar door een en thousiast soldatenpubliek gegeven kan worden, Reserve-majoor Hou- bolt besloot de avond. HET STAAT IN DE STERREN Toon Hermans in het nieuwste Show-product ALKMAAR. Dinsdag 27 Sept. des avonds 8 uur wordt door het Theater Pezier van Floris Meslier het nieuwste show-product „Het staat in de Sterren" in 't Gulden Vlies vertoond.. De hoofdrollen; Toon Hermans, Wiesje Bouw meester en Jan van Ees worden op knappe wijze door een keur van artjsten bijgestaan, in welk ver band speciale aandacht gevraagd wordt voor het nummer van Maxim Herman Raft. Het vak manschap van Flpris Meslier is een borg voor een prima show, terwijl Toon Hermans en de zij nen volledig in staat zijn U boven dien een recht vrolijke avond te bezorgen. De heer Grevelink te Arnhem benoemd ALKMAAR. De heer W. M. Grevelink, die gedurende drie jaar als PTT-direeteur te Alkmaar werk zaam was, is met ingang van 1 Dee, in gelijke functie to Arnhem be noemd. Deze promotie van de heer Grevelink, die in Alkmaar een ge ziene chef was, is zeker een geluk wens waard. Die mooie molen Nabij het Bergerhof, in de vroe gere Eendrachtspolder staat een oude molen; eens was het een mooie molen, doch de felle Noordwesten wind neemt telkens weer een stukje mee van de vier wieken, die een molen toch eigenlijk mooi maken. Eens was deze molen in bedrijf, doch nu de Eendrachtspolder geen geen polder meer is, staat hot oude monument op non-actief. Eens had den de voortrekkers er hun bivak en later diende de molen tot var kenskot van een boer uit de buurt. Die bewoners hebben de molen niet ongemoeid gelaten, het onderstuk van de ronde bakstenen molen, is danig gehavend; grote gaten zitten er in en steeds meer brokkelt de oude steen af. Van de wieken zijn een paar armzalige staketsels met hier en daar een dwarslatje over gebleven; 't is een zielig gezicht. Desondanks betekent deze hele oude molen een aardige stoffering van bet schilderachtige Bergerhof, met zijn witgepleisterde woningblokken, die begroeid zijn met bloeiende wingerd. Maar heel jammer is het, dat de eigenares van deze molen dit kostbare bezit zo schandelijk ver waarloost. Was deze eigenares een arme weduwe b.v., die de kosten van reparatie niet zou kunnen dragen wij zouden er het zwijgen toe doen. Maar nu de eigenares nie mand anders is dan de gemeente Alkmaar, zoals men ons vertelde, durven wij wel zeggen, dat het een schande is, dat de gemeente dit kostbare stuk stadsstoffering zo ver waarloost- Dat kan de kop toch niet kosten, om die wieken weer het uiterlijk van volwaardige wieken te geven en de oude bakstenen wat steun te geven met soortgelijke oude stenen en wat cement. Het zou heel jammer zijn, als de verwaar lozing van deze oude molen werd bestendigd, het is, ai is het een oud beestje, een mooi bezit,, vooral nu de molen zo zoetjesaan tot een prae- historisch verschijnsel begint te be- horen. Wij hopen, dat Gemeentewerken, dat zoveel duizenden uitgeeft aan andere ook belangrijke zaken nog eens 'n paar honderd gulden weet te vinden, om dit stukje stads- schoon te behouden. Odéon ALKMAAR. Het Alkmaarse Operette Gezelschap Odéon, dat Zondag a.s. de „Walsdroom" zal presenteren, heeft reeds bij voor baat succes. De eerste voorstelling bleek n.l. reeds geheel uitverkocht te zijn. Dit pleit voor een uitste kende reputatie, welke door Odéon, door haar uitstekend ver zorgde uitvoeringen in het verle den, geleidelijk aan werd verwor ven. Ook nu weer hebben dirigent en toneel-leiding er alles op ge zet zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het lijkt ons dan ook niet overbodig operette-liefhebbers aan te raden zich voor de tweede voorstelling tijdig van toegangs bewijzen te voorzien. Anders ont gaat U beslist een aller-charmant- ste Strauss-operette. Concert ALKMAAR. De zangleraar Henk Lansen zal Vrijdag 30 Sept. 'n liederenavond geven in 't Wapen van Heemskerk. De pianist Jan Couvée zal hem accompagneren en ook enkele piano-soli spelen. We wensen onze stadgenoot, de tenor Lansen, die zijn opleiding genoot bij de alt-zangeres Agathe I Rengen te A'dam, veel belangstel- I ling. I ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur pre cies; Schola Publica, lezing door dr. Anton van Duin kerken over de verhouding tussen Zuid en Noord. 3IOSCOFJ3NHarmonie: Vergeten Levens, 18 jaar; Victoria; Een vrouw werd verkocht, 14 jaar; Cinema Amencain: Down Argentine way, 18 jaar; A.B.T.: De Schijndode en e groene papagaai, beiden 18 jaar. IPENJNt WINKELWEEK: 's avonds 7 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langeatraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D, de Leeuw, Stuartstraat 90, tel, 2288. VJ Nieuws van Olympus ALKMAAR. De leden van Olympus worden er opmerkzaam op gemaakt, dat ei geen veldtrn- ning meer is. Over de aanvang der zaaltrainir volgt nader bericht Zondag a.s. 25 Sept. (dus geen 2 Oct.) verwachten wij alle led n met introducé om 8 uur bii Beem ster, Waagplein, waar op echte Qlympus-wijze de sluiting van het zomerseizoen wordt gevierd, Deze avond zullen er enige films ge draaid worden afgewisseld met... niets zeggen, u zult 't wel zien! Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Michaël G. A. A. M., z, v. F. A. Nijpels en M. A. C. Rupert; Martinus N. C., z, v. C. M. Duinmayer en C. Com mandeur; Josephine E. W. M„ d. v. W. A. Engel en J, W, B. Ferburg; Robert F., z. v. J, Soutendijk en H. A. A. Timmer. Ondertrouwd: Pieter J. Luiting, 20 j. en Margaretha W. Rempt, 2l j,; Hendrik G. Melchior 25 j. en Jaooba P, Visser, 28 j.; Folkert R, Park 36 j. en Margaretha Manne- veld, 37 j-! Gouke Sipkema 31 j. en Jacoba P. Haakman, 23 j.; Adrianus Hemel 34 j. en Eva P. Bierman, 34 j.; Sjoerd W. Hidma 20 j, en Elisabeth C. du Pont 21 i, Overleden: Cornelis M, Schoen maker, 82 j, wedn. van M. C, Jan nes; Johannes P. J. Jungerhans, 14 I K.A.B. aantreden! HEILOO. Er wordt wel eens gezegd dat het georganiseerd zijn geen nut heeft .Dit is ten enemale onjuist, Wij vragen U alleen,; Hoe zijn onze soc. wetten tot stand ge komen? Tooh zeker niet door de ongeorganiseerde werknemers! Nog steeds moet er gestreden worden om meer bestaanszeker heid. Deze zullen wij te samen eer der bereiken dan individueel. Het is 'n plicht van elke werknemer om zich aan te sluiten bij de vak- en standsorganisaties. Voor U, als Katholiek, kan dat niet anders zijn dan een lidmaatschap van de Ned. Kath. Arb. Beweging. Alleen Zij, die er niets op tegen hebben om klaplopers te zijn, slui ten zich niet aan. Voor ieder ander is het devies; Aantreden! Eerste steenlegging HEILOO. Woensdagmiddag te 17 u. vond de eerste steeen-legging plaats van de veertien woningen aan de Butterlaan gebouwd door de R,K. Woningbouwvereniging St. Willibrordus. De heer Fester, voorzitter der R.K, Woningbouwver. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, z (Pr in het bijzonder de Zeereerw. heer Pastoor j. J. M. v. Muyep en bur gemeester Kalff. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de tot stand- koming der Bouwvereniging en sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur, de gemeente-ar chitect de heer Toreke en de archi tect A. Ham voor de medewerking welke aan de vereniging gegeven was. Hierna sprak de Zeereerw. heer Pastoor v. Muyen, Spr. wees op de grote betekenis van de zegening der eerste steen en deed vervolgens 'n beroep op de arbeiders dit werk naar best vermogen te beëindigen. Na deze toespraak verrichtte de Zeereerw heer Pastoor de steen legging. De heer Aad Ham sprak als architect van het bouwobject tot de arbeiders, hij zeide o.a. Voorheen bestond voor de arbei ders de leuze „betere woningen voor de arbeiders". Nu wordt die leuze verwerkelijkt. Ik doe een be roep op de arbeiders die deze wo ningen voor hun mede-arbeiders bouwen; bouwt de woningen zoals behoort d.w.z. goed! De heer W. Kaandorp dankte de heer Festen voor het initiatief dat door hem genomen was om tot op richting van een woningbouwver. te komen. Ten slotte dankte de heer Festen de Zeereerw. heer pastoor v. Muyen voor het verrichten van de steenlegging. H.S.V.-nieuws HEILOO Het programma voor a.s. Zaterdag en Zondag is als volgt Zondag: RCZ I (Zaandam)HSV I 14.30 uur, HSV II—Zaandijk IV 14.30 uur; Egmonndia IIIH)3V III 12 uur; HSV Jun, A—Kolping Boys 12 uur; HSV Jun. BPSCK 13.15 uur; Kolping Boys adsp. AHSV A 13.15 uur. Zaterdag: AFC adsp. g—HSV b 15 uur: HSV c—AFC f 15 uur; HSV e AFC i 16.15 uur; AFC h—HSV d 16 uur. Zoals men ziet moet er weer een groot programma afgewerkt wor den. De HSV elftallen kunnen 20 punten thuis brengenWe zul len zien! Supporters, die met HSV 1 naar Zandam mee willen, kunnen zich opgeven bij D. Pepping, Heren weg, Heiloo. Uno-acrie Pater de Greeve CASTRICUM. Weken achtereen al heeft de bekende radio-spreker Pater de Greeve 't hele Nederlandse volk getracht wakker te schudden voor de protestgedachte. Wat staat ons nu te doen? 1. Onze handtekening te plaatsen onder het protest. 2. Het niet alleen te laten bij de handtekening, maar God door ge bed en boete te smeken de actie te doen slagen. Natuurlijk wil» Castricum niet achterblijven. Daarom is er in zaal Roosendaal gelegenheid om uw handtekening te plaatsen en wel Zaterdag van 45 uur. Alleen zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, worden daar toe uitgenodigd. Gegund CASTRICUM Aan gebr. J. J. Schuit van Heiloo is gegund door de architecten W. A. Keesom en N. J. Schaap te Alkmaar, het bouwen van een dubbel WQonhnis te Castri cum aan de Sehelgeeatstraat voor f 35.275.—. Kath. Arbeidersbeweging SCHERMERHQRN De K.A.B, hield haar eerste vergadering in dit seizoen. De bijeenkomst ving aan met een uiteenzetting van de pro pagandist van Herwonnen Levens kracht, met het doel om ook in Sohermerhorn te komen tot oprich ting van een afdeling van deze mooie instelling. De heren Th. Bless, J. Hoek, Jan Oud, H. Jonk, C. Commandeur en P. Kuijper stel den zich beschikbaar voor het vor men van een comité, dat waar schijnlijk spoedig een actie tot het werven van leden zal aanvangen. Vervolgens was het woord aan de heer Jaarsveld, bandsbestuurslid te Alkmaar. Hij gaf een inleiding op enkele ontwikkelingsavonden wel ke onze afdeling deze winter zal houden, waarbij voornamelijk de jongste vastenbrief van de Bis schoppen stof voor bespreking en studie zal leveren. Deze brief is op het gebied van de sociale vraag stukken van een veelomvattende inhoud en biedt belangrijke richt' lijnen voor een vooruitstrevende politiek, Voorzitter de Ree bracht als laat- ste helangrijke punt het plan naar vpren voor het oprichten van een retraiteclub. De heer Bless, dig in een andere afdeling met een derge lijke club goede ervaring had opge daan, toonde zich een warm voor stander en hij stelde voor niet al leen arbeiders, maar alle parochia nen gelegenheid te geven om lid te worden van een dergelijke re- tralteclub. Besloten werd om in de ze aangelegenheid overleg te ple gen met. de andere organisaties in de parochie. Een vijftal jongeren ggf zieh op als propagandist voor de retraiteolub, R.K.V.V. „Con Zelo" WAARLAND. Zondag 25 Sept, a.s, heeft zowel het etrste als het tweede een zware wedstrijd vpor de boeg. Het eerste gaat naar Petten, om de gelijknamige eiub partij te geven. Het tweede gaat naar de Sint Boys op bezoek. Ons derde elftal, dat zo goed van start is gegaan, speelt thuis tesen Koedijk III, Mogen wij weer op een overwinning rekenen? Aanvang 2.30 uur, De adspiranten A gaan naar Den Helder om WGW- adsp. te bekampen, Begeleider C. Bakker Qz. Vertrek per trein om 11.20 uur uit Schagen, dps om 10,30 vanaf de kerk, De adsp, B ontvange" Hollandia b om 1 uur. Terreindienst P. Volkers en C, Davenberg. STOFFENHUIS KOUSENBAR Langestraat 93, telef. 4326 ALKMAAR V__ (Ing. Med.) HOTEL IN EXPLOITATIE RUSTENBURG. In het be kende „Kanaalzieht" te Rusten burg, dat door de Heer G. de Geus, onder de naam van „De Gouden Karper" in exploitatie is geno men, wordt een eerste klas hotel- caf é-restaurantbedrij f gevestigd, dat dezer dagen reeds voor een groot deel aan zijn nieuwe be stemming bleek te beantwoorden. Het café-restaurant werd Donder dag in gebruik genomen, waarbij de heer en mevrouw de Geus, die in Blokker enkele jaren het „Gou den Hoofd" hebben geëxploiteerd, vele felicitaties en bloemstukken in ontvangst hadden te nemen. Het hotel, dat zeventien kamers met stromend water en badkamers zal bevatten, en dat op een zo druk knooppunt van zeven be langrijke wegen zeker in een be hoefte zal blijken te voorzien, wordt deze winter geheel gereed gemaakt en zal het volgend voor jaar gasten kunnen ontvangen. In een ruim, landelijk gelegen ter rein richt de heer de Geus nog een. theetuin in en de komende zomer zal men in de „Gouden Karper" ook boten kunnen huren, zodat ook watersportliefhebbers en vis- vers er terecht kunnen. Met alle gemakken, die zelfs menige inri .1- ting in vele steden niet kan bie den, er is zelfs ook een ruime ga rage aanwezig, wordt dit ongetwij feld een goed uitgaanscentrum. De officiële opening vindt plaats op Zondag 25 September met een bal. Op Donderdagavond was er een feestavond voor de ingezete nen van Rustenburg en a.s. Don derdag ziin de bewoners van Blok ker, cyaarmede de heer de Geus nog vele vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, uitgeno digd. Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Ansje F., dochter van D. Haringa en S. Bos; Johannes A. B., zoon van G. Meere- boer en W. van der Peet; Manja, dochter van G. J. Brouwer en C. W. Zomervrucht. Getrouwd: J. de Groot en M. Steege; P. J. Keuris en J. van den Brink. Overleden: H. Visser, oud 69 jaren, gehuwd met T. Kramer; J. Z. Blanket, oud 74 jr., geh. met A. Stoelenga; A. H. Kos- sen, oud 69 jr, geh. met A. van Lienen. KLEERMAKERS STATIONSWEG 16, TeL 4081 Ateliers: VOORDAM 1 In de Memorie van Toelichting tot de begroting van Marine verklaart de Minister, dat de concentratie van de Koninklijke Marine in den Helder voortgang heeft, Hij deelt ook mede, wat al bekend is, dat de Commandant Zeemacht aan het einde van dit jaar wederom naar den Helder zal worden verplaatst, althans zegt hij, ,,dat het in het voornemen ligt, dit te doen". Daarmede zal dan, zo lezen wij verder, niet alleen worden bereikt, dat de C.Z.M. wederom in de Marinebasis zal zijn gevestigd, doch tevens dat een rationalisatie bij het bezetten van staffuncties wordt nagestreefd. Met bijzondere belangstelling zal worden vernomen, dat het in het voornemen ligt, het vliegveld de Kooy weer in gebruik te nemen! Het ligt p.l zo deelt de minister mede, in het voornemen om op het terrein van het voor de oorlog bestaande vliegveld Pe Kooy te Den Helder een orjderJiQudsjnrieh- ting te bouwen voor reparatie en revisie van vliegtuigen in eigen be heer. Hier zal dan in de toekomst tevens de opleMing voor vliegtuig- makers plaats kunnen vinden, ter-, wijl eveneens de orthodoxe vlieg tuigen van de legerluehtmacht in onderhoud zullen kunnen worden genomen. Een bedrag van f 750.000 is voor dit doel opgebracht. De minister mag niet verhelen, dat de samenstelling van de be groting voor het jaar 1950 grote zorgen heeft gebaard. Enerzijds brengen de verplichtingen, welke voor ons land uit het Westers Pact voortvloeien aanzienlijke fi nanciële consequenties mede, an derzijds staat vast, dat «Je extra militaire inspanning de economi sche wederopbouw van ons land niet mag vertragen. Het bleek onvermijdelijk het hoogtepunt in de uitgaven voor de aanbouw te verlagen. Uiteraard heeft een dergelijke verlaging haar terugslag op de ge. reedheictalatum van bepaalde pro jecten- Met name zullen hierdoor de beide kruisers en de 6 onderzee- bootjagers 1947, instede van in 1952, eerst in 1953 gereedkomen. Doch behalve deze ook door de minister slechts node aanvaarde beleidswijziging, baart de verdere toekomst hem grote zorgen, lm mers tn die toekomst zfjn verdere wisselingen van de politieke situa tie alleszins waarschijnlijk. De minister is tot de conclusie gekomen, dat gestreefd moet wor den naar een binnen de grenzen van ons vermogen liggende, scherp afgebakende marine, welke die ele menten bevat, die de beste waar borg geven, dat wij de door ons aanvaarde en nog te aanvaarden verplichtingen, alsmede de taken, welke de regering in eigen handen meent te moeten houden, zo goed mogelijk zullen kunnen volbrengen. Daarbij zal ten volle profijt moe ten moeten worden getrokken van de karakteristieke eigenschap van de vloot, de mobiliteit, welke het mogelijk maakt de schepen op korte termijn daar ter wereld in te zetten, waar de strategische eisen van het ogenblik dit noodzakelijk maken. Aan de marinestaf is dan ook opdracht gegeven op korte termijn het plan voor een dergelij ke marine, blijvend binnen het ka der van het financieel toelaatbare en rekening houdende 'met een re delijk te verwachten materiële en financiële steun van buiten, alsme de een zo groot mogelijke rationali- Burgerlijke Stand DE RIJP. Geboren: Maria C. C. d. van J, Blokdijk en C. J. Hul. Wilhelmina J. d. van M. Noë en J. W. Klooster. Getrouwd: Jacobus van Iwaarden, en Cornelia v. d. Kreeke. Harddraverij SCHAGEN. Vorige week pu bliceerden we de lijst van paar den die Dinsdag a.s. zullen deel nemen aan de draverij. Hoewel het nog ruim voor de tijd was, hebben zich nadien geen paarden eigenaars meer aangemeld. Wan neer ze dus alle opkomen, dan zullen Dinsdag a.s. 31 bijzonder goede paarden aan de start ver schijnen, zodat het toch nog een zeer interessante draverij belooft te worden. Na afloop van deze draverij zal traditiegetrouw we derom een groot vuurwerk wor den afgestoken En dit is op zich zelf reeds in staat om duizenden bezoekers naar Schagen te lokken. DOKTERSDIENSTEN Doktoren 25 September 1949 Rayon West-Friesland (West) Dr. Ferwerda te Twisk, Tel. 8; Dr. Boeckhorst te Wognum, Tel. K 2297: 215; Dr. Vloem te Spierdijk, Tel. K 2296: 204. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 25 Sept. 1949 hebben dienst de dierenartsen N. J. Bouwman, tel. 146 te Slootdorp en Hakkesteeght, tel. 437 te Schagen. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 24 Sept. te 14 uur tot Maandag 16 Sept., te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: Olree, Tamsma, De Boer. v. Sloten, v. d. Sluijs, Posthu- ma Groenhardt, De Groot en Swa- ters. satie van walinricht|igen e,d„ te ontwerpen en het ligt in het voor nemen naar gelang van de gereed heid van het plan, daaromtrent in de defensiecommissie en bij de ver dere schriftelijke en mondelinge behandeling van de begroting me dedelingen te doen. De personeelssterkte, welke in 1949 tot een gemiddelde van onge veer 26.700 man zal worden terug gebracht zal, indien geen storende invloeden de bestaande personeels- ptannen doorkruisen, gedurende 1950 verder dalen tot een gemid delde van 24,000 man. Op goede gronden mag worden verv| pht, dat binnenkort een vliegveld zal wor den toegewezen aan de Marine luchtvaartdienst. (Adv.) Nieuwe correspondent ANNA PAULOWNA Inplaats van dhr. J. A. Smit, is als corres pondent voor Anna Faulov/na aangesteld de heer Th, Jansen, onderwijzer van de R. K, School wonende Nieuweweg, Anna Pan- lowna. Aan H.H. Verenigingsseeretarls- sen e.d." wordt verzoeht om hem behulpzaam te willen zijn, door het toezenden van convocaties voor vergaderingen of vereni gingsmededelingen. ALKMAAR- 23 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 34.000 kg. 5 stapels boe renkaas f 88.per 50 kg; 8 sta pels fabriekskaas, prijs niet be kend. Handel stug. BLOEMBOLLENVEILING De aanvoer van kleine maten en voer voor het Sui'plusfonds afgekeur de partijen blijft stabiel. Ook de aanvoer van plantgoed vindt regel matig doorgang. Besteed werd voor: Aiberio 10-11 1.00 Bartignon 1011 0.850.75 Bandoeng 10—11 1.65 Campfire 10—11 0.75—0.90 Coplands Rival 10—11 1.20 Crown Imperial 10—11 1.35 Golden Harvest 110 Ing- lesc. Yellow- 10—11 0.50—0.60 Krel. Triumph 1011 1.40 Lincolnshire 10 —11 0.951.00 Mothersday 1011 1.65 Th. de Commines 1011 1.35 Prunus 1011 1.05 Rose Copnad 1011 1.65 2.10 Sonja 10—11 0.70 Tindal 10 0.85 Vict. d'Oliveira 1011 0.95 Vlammenspel 1011 0,95 Will. Cop land 10—11 1.05—1.15 Will Pitt 1.05 Weber 1011 1.35 Yellow Giant 10 —11 0.95 Zenober 10—11 0.80—1,00 Alles per 100 stuks. Plantgoed: All Bright 0.25 BartignOD 0.180.20 Bartignon max. 0.35 Ban doeng 0.35 Clar.Butt 0.10—0.35 Crown Imperial 0.50—0.75 Coul Cardinal 0.851.00 Crimson Queen 0.30 Dillen burg 0.45 Earley Queen 0.45 Electra I.101.30 Fred. Moore 0.40 Grena dier 0.70 Golden Harvest 0.40— 0.70 Gende Wet 0.60—0.90 Ibis 0.45—0.60 KreL Triumph 0.350.65 Korneforus 0.50 Lincolnshire 0.250.45 La reine max. 0.25—0.40 Malta 0.20—0.30 Mad. Krelage 0.12—0.25 Mr. van der Hoef 0.40 Oranje Ibis 0.200.50 Progressi- 0.601.00 Mad. Lefeber 1.10 Nardi on 0.75 Prins van Oostenrijk 0.60 Peach Blossom 0.801.20 Rose Cop land 0.350.65 Red Pitt 0.25 Sonja 0.30 Sultane 0.300.45 Scarlet Won der 0.20 Sunshine 0.801.50 Schle- gel max. 0.300,60 Titiaan 0.90 Tri- umphator 1.1 Vlammenspel 0.45 Will Copland 0.20—0.50 Will Pitt 0.30—0.45 White Sail 0.30—0.75 Weber 0.25 Witte Valk 0.700.90 Yellow Giant 0.35 Zenober 0.100,18. Alles per Kg. WARMENHUIZEN, 23 Sept. 19.000 Kg. aardappelen. Bl. eigenh. 7,10 7.60 Witte eigeh. 6.30—9.60 Bevelan ders 6-60 Alva 5.00 Bintjes 7.508.10 3.000 Kg. uien 13.4013.70 Drielingen II.70—12.00 Nep 12.80—13 3700 Kg. Slabonen 25.046.00 26.000 Kg. rode kool 5.505.60 5900 Kg. witte kool 6.00—6.40 LANGEDIJK Andijvie 5.00— 6.20 Witte kool 6.008.20 Groene kool 9.4011.50 gele kool 5.009.10 rode kool 5.506.80 Slabonen 20.0047.00 Bloemkool I 2635.50. Afwijkend I 6.8016.10 Aardappelen: Bevelanders 6.60 Bl. eigenheimers 6.907.40 Uien 13.40—13.80 grove uien 11.30—11.70 drielingen 10.9012,40 uien nep 9.60 —12.50 Bieten 5.30—5.40 Peen II 8.00 8.10 Peen III 6.907.60 Druiven: frankenthaler 6675 alicanten 7374 Tomaten a en b. 21.00 c. 16.00 NOORD SCHARWOUDE. Grote eerstelingen 7.90; bl. eigenh. 7.80 8; bevelanders 66.80; rode kool 5.506; gele kool 56.90; witte kool 6—6.80; uien 12.10—13.90; drie lingen 11.80—12.20; nep 12.20—13'. peen II 7.10; peen III 5.50; slabonen 31—49; afw. 20—35. AVENHORN. 22 Sept. Grove schot 7.60—8— Witte kool 46.50 Rode kool 5.50—7.20 Gele kool 5.00—6.50 Grove uien 11.9012.90 Gewone uien 12.70—14.40 Driel 11.60—12.30 Nep 13.00—13.60 Bieten I 5.00—6.90 Bie ten II 4.00—4.10 Peen II 6.70—8.40 Peen III'5.70—7.30 Slaboon I 42.00— 44.Slaboon II 38.0041.00 Slaboon III 23.00 Slaboon I ste pluk 51.00 WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. OPNIEUW ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met voorna melijk vanavond of vannacht plaatselijk enkele buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke wind hoofdzakelijk tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. KONINKLIJK BEZOEK AAN OVERIJSEL UITGESTELD Naar wij van officiële zijde ver nemen is het bezoek van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard aan Zwolle en QveriJsel, we gens ongesteldheid van Prins Bernhard uitgesteld tot 11 en 12 October ak. Naar de Volkskrt. vermeldt zou een Nederlander, wiens naam tot nu toe onbekend is, een motor hebben geconstrueerd van 60 cc en een bonzinegebrwik van 1 liter per 100 km. Deskundigen beweren dat deze uitvinding een revolutie betekent voor de huidige motor- productie. Motorrijwielen, waarin deze kleine motor zal worden ge bouwd, worden binnenkort in Ne derland gefabriceerd, Ir staan reeds 25.Q00 van deze lichte moto ren op stapel. De verkoopsprijs zal komen te liggen tussen f 500 en 1600. De maximumsnelheid zal pl.m. 60 km per uur bedragen, DE WEDSTRIJDEN IN HET OLYMPISCH STADION Gisteravond konden de reeds tweemaal uitgestelde sluitings- wedstriiden op de wielerbaan van het Olympisch Stadion te Amster dam plaats vinden- De uitslagen luiden: Sprint amateurs: 1. Bellanger; g. Patterson; 3. Hijzelendoorn, Achtervolging prof, over 5 km.: 1. Schulte 6.42,6; 2. v. Steenber gen (B.) 6.49,0. Stayers profs over 40 km.: 1, Lesueur 33.10; 2, Bathery op 5 m; 3. Bakker op 100 m; 4. Pronk op 250 m. NEW YORK, 22 Sept. (Reuter) Uit gezaghebbende bron te New York verneemt Reuter, dat het, in tegenstelling tot hetgeen vroegere berichten meldden, „on" rgchijn- lijk lijkt", dat er op het ogenblik te New York een bijeenkomst van de raad van de ministers van buiten landse zaken der vier grote mo gendheden zal worden gehouden. MARKTOVERZICHT SCHAGEN. Ondanks het feit dat vele landbouwers nog midden in de oogstwerkzaamheden zitten, mocht de Schager markt zich Don derdag toch in een flinke belang stelling verheugen. Druk of niet druk, men wil blijkbaar graag eens in de week temidden van het mm-ktrumoer vertoeven. Ook al is het belangrijkste object voor de betrokkene soms granen, zaden of bloembollen, dan nog biedt het bonte marktvertier hem het genoe gen, dat hij b.v, op een beurs tever geefs zoekt. Ongetwijfeld vormde de schapen- handel nu wel het belangrijkste onderdeel van de markt en we gelo ven niet, dat de afzet naar Enge land daaraan alléén debet is. De exporteurs betalen immers practisch evenveel dan de centrale voor de binnenlandse vleesvoorziening. En daarenboven vormen de levering op Vrijdag en de lang niet denkbeel dige kans op „afkeuring" van de aangevoerde dieren evenzovele remmende factoren. De exporteur wenst immers uitsluitend dieren van lste kwaliteit te accepteren, en de kwalificaties daaromtrent lopen dikwijls nogal uiteen. In elk geval was de handel' in lammeren best. De prijzen liepen tot f 50.'en de dieren gingen vrij vlug van de hand. Fokschapen waren eveneens ge wild, doch de notering van devze dieren staat naar verhouding lager dan de lammeren. Het allerbeste schaap bracht juist f 80.op. Han del kalm. De rundveehoek was niet zo best bezet en dat terwijl juist de outillage hier zo aanzienlijk is verbeterd. Ter plaatse ontwikkelde zich echter vooral een vrij willige handel in verse koeien, waarvan de gemiddel de prijs zo ong. f 550.— tot f 700. was, met een enkele uitvlieger die de 800 bijna wist te halen. De handel in tijd- en geldekoeien verliep redelijk goed en in elK geval prijshoudend. Voor de krulstaarten was belangstelling genoeg, maar kopers meldden zich zeer sporadisch en dan nog schoorvoetend aan. Dies kreeg de handel de gedrukte stem ming, zo eigen aan markten bij een gemis aan kooplust. Voor de enkele biggen die tenslotte nog verkocht werden mocht f 30 tot f 50 en voor de schrammen I 50 tot f 60 worden genoteerd. De paardenmarkt was zo mogelijk nog slechter. Heel wat handelaren wachten het nog wat af. Maar waar wachten ze eigenlijk op? Meent men dat ook de paarden duurder zullen worden tengevolge van de devalua tie? We helpen'het hun hopen, maar vreeen Omdat er practisch geen paarfc van eigenaar verwisselde, is het verstandig, om voorgaande noterin gen aan te houden. De enkele veu lens brachten f 125.tot f 175 op. De pluimveehandelaren zien hun geest helemaal dwalen. De oude kippen (voor de slacht) moesten zij voor 1 a 2 gulden laten, en de jonge hanen eveneens. Lofwaardig zware en vette konijnen zouden voor f 3. te koop zijn geweest, edoch, te 11 uur waren zij dat nog niet. De aan gevoerde jonge hennen waren van té inferieure kwaliteit, om daarop een notering te bouwen. De geiten werden iets vlugger verkocht tegen f 20 a f 30 per stuk. VGRAVENHAGE Republikeinse deli uitgegeven„Het als de Nederlands zenden van zijn ge; ei een copie van R. Matthews aan genaam verrast. W het begeleidende genoemde organisati In zijn begeleidende maakt de voorzitter K.v.K. kleinerende over de Indonesiërs lijk de zaken onjuist draait volkomen de treffende de zaken gaat. Het artikel zegt, siërs in hun eisen me zijn; dat de productie zal zijn vanwege gebi ganisatie, efficiëntie dat het de wens van siërs is de activiteit delingen in Indonesië ren, in het bijzonder derland. Wij hebben het duidelijk gemaakt di wust zijn van de eco sociale problemen die liggen, dat om de pre voeren, buitenlandse men van uitrusting nodig zal zijn en dal king tussen de nieuv van Indonesia en de regering tot gemeen voordeel kan strekken Het artikel verklaart de Indonesiërs acht m hebben ingediend. Ee verklaring kan nauw heid bevatten, aange geen uitwisseling van heeft plaats gehad. De voorzitter van de ZATERDAG 24 SEPTE HILVERSUM I 301 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Oc nastiek; 7.30 Gramofi 7.45 Morgengebed en i kalender; 8.00 Nieuws richten; 8.15 Gramofc 10.00 voor'de kleuters mofoonmuziek; 11.00 V ken; 11.45 Gramofc 12.00 Angelus; 12.03 12.30 Mededelingen; i mentsmuziek; 12.55 Zc 13.00 Voor de strijdkrac Harmonie; 13.50 Film- 14.15 Gramofoonmuzic Boekennieuws; 15.00 koor en -orkest en solist zondheidszorg: 16.10 16.30 „De schoonheid va goriaans"; 17.00 Voor 18.00 Gramofoonmuziek tualiteiten; 18.15 Jo weekoverzicht; 18.30 strijdkrachten; 19.00 Nic „Pelgrimeren naar Rc serie; 19.25 Amusem 19.45 Voor de Neder] Duitsland; 20.00 Nieuws gewone man zegt er 't 20.12 Gramofoonmuze „Lichtbaken"; 20.45 G muziek; 21.00 Gevari gramma: 21.45 Gramofc 22.00 Licht concert; 22 den de Zondag in; 23 23.2024.00 Gramofoom HILVERSUM II 416 7.00 VARA; 10.00 VPi VARA; 19.30 VPRO; VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 i muziek; 8.00 Nieuws richten; 8.15 Orgelspel mofoonmuziek; 10.00 Vc ken; 10.05 Morgenwijd Voordracht; 10.35 Voor ders in de continubedri. Trio; 12.00 Gramofo 12.30 Mededelingen; 1 meens orkest; 13.00 Nie Kalender; 13.20 Metrop 14.00 Voor de jeugd; mofoonmuziek; 14.50 zending; 15.15 Kamen solist; 16.00 „Komt i: 16.15 Gevarieerd prograi Sportpraatje; 17.00 Grar ziek; 17.30 Voor de je Nieuws; 18.15 Zang, pi gel; 19.00 Artistieke 19.30 Bijbellezing; 19. partout", causerie; 20.01 nity Singing; 20.45 Bont ma; 21.45 Socialistische taar: 22.00 Sextet; '2 dracht; 22.40 Lichte F ziek; 23.00 Nieuws; 2 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. Vlaams programma; mofoonmuziek; 12.32 13.00 Nieuws; 13.15 Gran ziek; 14.00 Causerie ovei samenwerking; 14.10 Or phonie orkest en solist; mofoonmuziek; 15.30 melodians"; 16.00 K 16.30 Strijkkwartet; 17. 17.15 Accordeonmuziek; mofoonmuziek; 17.40 muziek; 17.55 Economi zicht; 18.00 Jazzmuziek mentaar; 18.30 Voor de 19.00 Nieuws; 19.30 G muziek; 19.50 Robert 22.00 Nieuws; 22.15 Gran ziek; 23.05 Nieuws; 2 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. Frans Programma. mofoonmuziek; 12.30 kest; 13.32, 14.30, 15.00 Gramofoonmuziek; 17. Bill Alexandre; 18.30, 19.40 Gramofoonmuzie Koorconcert: 20.45 Gran ziek; 21.00 Omroeporke 22.15, 23.00 en 23.30—23. foonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2