De heer Schouten demonstreert zijn oratorische talenten mee! Eigenmachtig optreden van deT.N.I. in Pasundan De Wiener Sangerknaben Bevolking van Zuid-Borneo onder extremistische druk Oost-Duitsland een politiek kerkhof Schoenen zullen zich aanpassen aan het toilet Zaterdag 24 September 1949 PAG. 3 I.S. BIJ richt Instelling van bedrijfschappen bij de wet of Kon. besluit? Ook terreur door de Darul Islam Tenminste wat de kleur betreft Een wereldberoemde traditie van 450 jaar Grootboek 1946 Stakingen duren voort - Na vier jaar ongeremde dictatuur Karlshorst tracht nu voormalige officieren in te schakelen KAMERDEBAT IN GROOTSE STIJL roducten der lijk goed Adv. WACHTING ing, medegedeeld te De Bilt, geldig md tot Zondag- plaatsen enkele wegend zwaar he chter hier en daar naar raid-west en snd, iets koeler dan T~ minuten gratis urder en sein- ler zijn, wan de N.S. Test- Ite bezoekt. t/m Zaterdag Op werkdagen y.m.. 2-6 n. n.m. ming voor k/nd«ron 14 eterr. (Ingez. med.) i met de viering verjaardag van r, de heer E. M. schijnt de krant ;n vroeger tijdstip, raarvan enige be- rerslagen vandaag worden opgeno- r naar engeland gonnen Deze week is de slachte schapen naar het eerst sinds vele jonnen. Ook de Har- igerijen hebben hier- si. De uitvoer gmg >g uitsluitend over ar naar verluidt zal =ek de Harlinger ha- ingeschakeld wor- Harlinger en ver voor het in Alkmaar OCONCERT er de aandacht op, elde concert van Ge- 1 zal plaatsvinden op ■pt. 3 uur, in 't Gul- kmaar. Scholieren en ziekscholen hebben ijs toegang. Sept. Spercibonen ■n 25—36, pronkbonen i 14—25, andijvie 9-15 spinazie 2834 ct. •nmer 617, meloenen 27, bloemkool 19-34 ortelen 12—16 ct. per 24—30 ct. P. doosje, i: kriel 3,60—3.80, late PEL, 23 Sept. 1500 -8.10; 18,000 kg bloem- 11 9—24, afw. 6, 4000 .50 22000 kg kroten I 5000 kg peen I 5.—, peen II 5.50, 600 kg 5,50, 30.000 kg Uien 00 kg stambonen 20 DEK, 23 Sept. 25.000 u blauwe Eigenh. 7.40 sr 5.70—6.20, Bintje ske Eigenh. 6.80; Be- —7.10, Koopmans bl. (1 3.40—3.60; 14000 kg tO, 3000 kg slabonen g rode kool 5.506.40, tooi 5—6.40; 2500 kg -5,50; 95000 st. bloem- 11 11—20, afw. 6—13 O kg uien 11.3013,30. dn el 11.40—12,20 en D, 23 Sept. Schotse jl. eigenh. 7; bevelan- iopmans blauwe 68; Ir. 2042; slabonen z. stoksnijbonen 4660; 2044; pronkbonen ommers 12—24; toma- bloemkool 836, rode :ne kool 510, spinazie 5, andijvie 712, rode ispeen 10—18; waspeen 4—10, uien drielingen ziken 421, druiven s 5479, Alicant 75, i58, Meloen; Suiker ïen 10—39, Bramley 0, Codlin Ceswick 5— ;toria 5—14, Graham Jacques Lebel 510, 840; Manks Codlin ■appel 520, Signe Til- 'ransparante de Cron- igeunerin 934, Zoete 515, Beurré d'Aman- ré Hardy 5—28, Beurré Beurré Mérode 310, d'Avranches 6—28, rite 618, Conférence lius Guyot 313, Fer- Gie6er Wildeman 13, 311, Maagdepeer 3— d'Esperen 316, Tri- enne 628, Williams (Van onze parlementaire redacteur) Kon de gedachtenwisseling de dag tevoren maar moeilijk op gang komen, gisteren was het Kamerdebat over de P.B.O. groots van stijl. Dat was op de eerste plaats te danken aan het werkelijk magistrale betoog van de heer Schouten, de leider van de Anti- Revolutionnaire fractie, maar ook de gedragen voordracht van dr. Korthals (V.V.D.) en zelfs dè ook nog de klassenstrijd pre dikende rede van de communist Wagenaar gaven mede cachet aan deze middag. De eerste dag van het debat had een koel, leerstellig karakter, dat van gisteren was niet minder principieel van toon, maar het was daarnaast ook warm en levend. Onder de oratorische toverstok van de heer Schouten sprong zelfs nu nog het de dag tevoren gehou den betoog van de heer Nederhorst (P.v.d.A.) naar voren, toen hij het karakteriseerde als een matige in stemming, waarbij het „ja" of „neen" nog als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de heer staatssecretaris bleef hangen. En vooral toen de socialistische fractieleider hierop instemmend knikte en de heer Schouten ge tuigde dat zulks bizondere waarde had, omdat hem niet iedere dag een dergelijke eer te beurt viel, was de sfeer geschapen zonder welke het parlement niet werke lijk leeft. De heer Schouten begon zijn rede met de taakomschrijving van de P.B.O. aan te vallen. Hij achtte een dergelijke omschrijving in het geheel niet nodig, maar als er toch een moest zijn, gaf hij aan die, welke de commissie-v. d. Yen indertijd voorgesteld had, verre de voorkeur. De genoemde commissie gaf indertijd als taakomschrijving: „Het bevorderen van het belang van het gehele bedrijfsleven, met inachtneming van het algemeen belang". Het wetsontwerp is des ondanks blijven spreken van „be vordering van een het belang van het Nederlandse volk dienen de werkzaamheid van het bedrijfs leven, alsmede van het belang van het bedrijfsleven en de daartoe behorende personen". De heer Schouten bleef vragen waarom de regering haar eigen formulering juister bleef achten, waarbij van zelfsprekend de bedoeling voorzat om hetgeen hij als een compromis tussen K.V.P. en P.v.d.A. zag, andermaal tot een strijdvraag te maken. In de Sociaal Economische Raad gispte de heer Schouten, dat zij een tweeledig karakter had. Enerzijds een adviserende, ander zijds een organiserende taak. Naar zijn mening moesten deze twee functies duidelijk van elkaar ge scheiden blijven. Iemand, die te gelijk bestuurt, staat als adviseur niet vrij meer. Ook de regeling van de productschappen zou hij afzonderlijk behandeld hebben willen zien. Hoofdbedrijfschappen achtte de heer Schouten op dit ogenblik nog niet nodig. Door deze in te stellen zonder dat de bedrijfschappen gevormd waren en deze mogelijkheid liet de wetgever open, zouden de hoofd bedrijfschappen in de lucht komen te hangen en niet kunnen stoelen in het bedrijfsleven zelf. Sterk kantte de anti-rev. fractieleider zich vervolgens tegen de moge lijkheid om bedrijfschappen bij K.B. in te stellen. Volgens de heer Schouten bepaalde de Grondwet uitdrukkelijk, dat zulks bij de wet zou moeten geschieden. Ook mi nister Goseling, die de desbetref fende wijziging van de Grondwet indertijd verdedigd had, zou deze gedachte hebben voorgestaan. En zelfs sterker, ook de staatssecre taris, die thans achter de rege ringstafel zat, zou in andere kwa liteit verklaard hebben, dat de Grondwet helaas geen andere mogelijkheid liet dan instelling HARING NAAR POLEN Met Polen is een compensatife- transactie tot stand gekomen, waarbij is overeengekomen, dat Nederland aan dat land in ruil voor een partij rogge 10.000 vaten haring zal leveren ter waarde van f 350.000. De haring, die op het ogenblik nog in Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk ligt opgeslagen, is ge vangen in het seizoen 1948-1949. Met deze levering is de oogst van deze periode vrijwel opgeruimd. bij de wet! Daarnaast zag de heer Schouten een en ander ook als een belangrijke beleidskwestie. De mede-wetgever, het parlement, werd op deze manier uitgescha keld. De heer Schouten 'eindigde zijn betoog, nadat dr. Kortenhorst al enkele malen bedenkelijk naar de klok had gekeken, met de leer van de souvereiniteit in eigen kring tegenover die van het subsidiari teitsbeginsel te plaatsen. Erkende men aan katholieke zijde dat er hier trappen waren van belang rijkheid en dat er een organische samenhang bestond, zijn voorkeur ging uit naar afgeronde organen, waarin, zoals dan vanzelf spreekt, voor de Overheid in het geheel geen plaats is. Ondank^ al deze critiek ging de heer Schouten tenslotte echter toch niet zover dat hij, ondanks vele bezwaren, zijn zegen aan het ontwerp wilde onthouden. Dit debat is er een dat dwingt tot principiële stellingname en als zodanig mocht men -met recht nieuwsgierig zijn naar het stand punt van de V.V.D., in eerste aan leg vertolkt door dr. Korthals. Hij begon met de regering te verzoe ken nader duidelijk te maken waarom voor een zekere ordening in het economisch leven, waarvan ook hij overigens wel de wense lijkheid inzag, nu juist de P.B.O. het alleen zaligmakend middel was. Daarnaast bleef dan altijd nog de vraag klemmen waarom juist op dit ogenblik, nu het be drijfsleven meer behoefte had aan armslag dan aan binding. Hoe het verder mocht zijn, in elk geval wenste de heer Korthals niet ver der te gaan dan het bedrijfsleven zelf zou begeren. Evenals in het betoog van de heer Schmal (C.H.) beluisterde men in de rede van dr.« Korthals een ondertoon van „het moet dan maar, maar niet graag". Met de heer Schouten was dr. Korthals het eens, dat in stelling van bedrijfschappen uit sluitend bij de wet zou moeten geschieden. Ook vonden zij elkaar in de overtuiging, dat in de So ciaal Economische Raad de over heidsvertegenwoordigers niet thuis hoorden. Eventuele amendementen ma ken dus misschien nog wel een kans. Vóór de heer Korthals was Gerben Wagenaar (C$m.) als hardnekkig prediker vari de klas senstrijd ten tonele verschenen. Hij maakte vooral van de gelegen heid gebruik om de P.v.d.A. in de hoek der reactie te duwen. En dan de moraal: Wie zich ook onder het kapitalistische hoedje mocht la ten vangen, zij, de Communisten bleven de werkelijke behartigers van de arbeidersbelangen. Dinsdag gaan de debatten ver der. Ter herdenking van de 200ste geboortedag van Goethe, zal het Zwitserse toneelgezelschap Maandag a.s. in de Stadsschouw burg te Amsterdam een voorstelling geven van Goethe's Faust. Verleden jaar heeft dit gezelschap een tournee door ons land gemaakt met „Spoken" van Ibsen. Drie hoofdrolvertolkers: links Albert Basserman, rechts Heinz Woester en Maria Schell. De Piasecki HRP-2 „Rescuer", die de bijnaam kreeg van de „vliegende banaan", is een groot hefschroefvliegtuig, dat o.m. door de Amerikaanse kustwacht wordt gebruik voor het redden van schipbreukelingen. Daar het bij sommige reddingen kan ge beuren dat het vliegtuig op zee, ijsvelden, sneeuw of moerassige grond moej: dalen, heeft men het wielonderstel voorzien van op blaasbare nylon-drijvers. De drijvers liggen in opgevouwen toe stand om de drie wielen (kleine foto rechts onder)Wanneer de drijvers moeten worden gebruikt, dan draait de piloot de kraan van een cylinder, die met samengeperste koolzuur is gevuld, open en de drijvers zijn binnen 90 seconden opgeblazen. BANDUNG 23 Sept. (Aneta) Het lid van het parlement van Pasun dan, de heer Wiriadiputra heeft aan de regering der Negara vragen ge steld, welke stappen er zijn onder nomen naar aanleiding van het feit, dat in 'het Tjiamise door de T.N.I. een eigen ressort en een eigen ci viel bestuur is ingesteld in het ge bied der Negara. Naar de. correspondent van Aneta verneemt heeft thans ook in het Dat een baby in één jaar tijd 'n flink kind kan worden, bewees de schoen-show de tweede in de modegeschiedenis. die in het Kurhaus werd gehouden onder aus piciën van het Maandblad voor Schoenhandel en Schoenindustrie „De Pasbank", de Nederlandse Vereniging van Winkeliers in Luxe Schoeisel, 5 Nederlandse en 1 Bel gische fabrikant van Modeschoeisel en de fabrikante van onderhouds middelen, de N.V. Tana Mij. te Amersfoort. Over het algemeen zijn er geen grote wijzigingen gekomen in de modellen. Het geheel deed wel veel rustiger aan dan het vorig jaar. De enkelbanden zagen we niet meer; de zeer hoge hakken nog maar weinig. Wat altijd in de smaak valt, vooral bij jonge meisjes, is de geklede lage-hakschoen, die ons ook het meest bekoorde. Bij 't spor tieve schoeisel zagen we veel bruin grijs en warm beige, hetgeen voort vloeit uit het feit, dat de hiermede harmoniërende kleuren ook in de sportieve kleding domineren. In 't geklede genre voert zwart de bo ventoon, onmiddellijk gevolgd door bruin. Suède was absoluut favoriet. De open-hielschoenen zullen vrijwel uitsluitend geklede en avondtoilet ten completeren. In de aan de show voorafggaande persconferentie werd naar voren gebracht, dat de schoenen speciaal wat de kleur betreft zullen gaan aanpassen aan het toilet. Daar het kleurengamma voor schoenen veel beperkter is dan voor textiel, is 'n nauw contact tussen de verschillen de modebranches noodzakelijk voor de zozeer gewenste harmonie in de kleding. Om dit contact te onder houden en daardoor het kopend pu bliek van voorlichting te dienen is men in Waalwijk gekomen tot vor ming van een instituut, het „Mo decentrum", waarin behalve de leer- schoen-, stoffen- en confectie- industrie binnenkort ook de hoe- den-, tassen- en handschoenbran ches elkander zullen vinden. Op een vraag naar de prijzen in verband met de devaluatie kwam een vrij geruststellend antwoord. Men is slechts voor de import van leer op dollars aangewezen; de prijsverhoging zal nog geen 10 bedragen. Sumedanlse de T.N.I, een eigen ci viel bestuur ingesteld in het onder district Tjikeruh, district Tandjong sari, de in dienst der Negara Pasun dan zijnde Lurah's worden voor de keus gesteld om hun ambt neer te leggen, dan wel in dienst te treden van de republiek. Indien het laatste wordt gekozen, krijgen zij van de t.N.I. een nieuw aanstellingsbesluit en moeten dan bij de bevolking belasting innen tot een gelijk bedrag als door de Negara Pasundan wordt geheven. Maar bo vendien moet elke Deasabewoner voor iedere gulden betaalde belas ting 4 kg. rijst leveren. Deze be lastingvordering geschiedt met te rugwerkende kracht tot begin 1948. Aan de onderwijzers is aangezegd, dat zij niet meer in dienst zijn van de Negara Pasundan doch in die van de republiek en dat de schoolgelden aan de T.N.I. moeten worden afge dragen. Naar aanleiding van het bericht dat te Leles reeds ongeveer 4000 woningen door de Darul Islam in de as zijn gelegd stelde het lid van het parlement, Ranuwidjaja, aan de regering van Pasundan de vraag, of zij de» Darul Islam als een wettige organisatie erkent en zo ja, of de regering dan bereid is, in het. ka der van de besprekingen over het staken der vijandelijkheden ook besprekingen te voeren met deze organisatie en zo neen, welke maat regelen de regering denkt te nemen tegen de voortdurende terreur door de Darul Islam. NIEUW ZWEMRECORD De 15-jarige Robben-zwemster Geertje Wielema, Jan Stender's meest belovende pupil van het ogenblik, heeft gisteravond in het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum haar eerste record ver overd, nl. het Nederlands record 400 meter rugslag. Ware het wereldrecord over deze afstand niet van de lijst ge schrapt, dan zou de recordtijd van de snelle Deense Ragnild Hveger met niet minder dan 10.2 seconde verbeterd zijn. Keizer Maximiliaan I van Oos tenrijk gaf in 1498 opdracht een knapenkoor voor de kapel van zijn Hofburcht te Wenen op te rich ten. Reeds in het volgende jaar zongeij jongens tijdens de kerk diensten van Zijne Keizerlijke Majesteit, die zuiks zeer waar deerde. Deze vorst, heeft waar schijnlijk niet geweten, dat hij in zijn reeds bij uitstek muzikale land een daad van grote, blijvende waarde heeft verricht. Duizenden en nog eens duizenden jongens hebben door de eeuwen heen tot 1918 toe gratis zang- en muziek' onderwijs ontvangen. Zij leefden oorspronkelijk als jonge klooster lingen. Later genoten zij meer vrijheid, dan de kloosterregels toestaan. Naast geestelijke liede ren en kerkmuziek brachten zij in de 16e muziek reeds wereldse muziek aan het Hof ten gehore. Door het Keizerlijk bevel van 1498 is een daad van blijvende cultu rele waarde verricht. In 1918 stortte het koor, tege lijk met de Oostenrijks-Hongaar- se monarchie, ineen. Pater Josef Schnitt heeften die periode met vijrtien jongens (in vroeger eeu wen waren het er vaak tachtig en meer) de traditie hooggehouden. Een nieuw instituut werd, zonder geld en met rammelende magen, ter ere van de kunst en haar be oefening gesticht. In de moderne tijd werden moderne methoden van muziek- en zangonderwijs en van opvoeding ingevoerd. Die le venslustige jongens van tegen woordig leven, in tegenstelling tot de vroegere even levenslustige kloosterlingetjes op een echte muziek-kostschool, die bovendien aan hun ouders geen cent kost. Ook in de laatste tientallen jaren zijn vele bekende musici uit de rijen van de Saengerknaben te voorschijn gekomen. Deze moder ne mensen krijgen in het slot Wilhelminenberg, waar thans het instituut gevestigd is, der traditie getrouw het onderwijs, dat steeds weer de roem van het wellicht meest muzikale land ter wereld Oostenrijk naar alle wind streken bevestigt. Ieder jaar weer kunnen twintig tot vijfentwintig jongens in het instituut worden opgenomen. In dien men bedenkt, dat er jaarlijks soms twee- tot drieduizend jon gens van een jaar of acht zijn, die ten overstaan van beroemde Weense musici het examen yoor Saengerknabe willen afleggen, dan bewijst dit enerzijds wel de roem van koipr en opleiding. An derzijds echter is deze stormloop een demonstratie, hoezeer Wenen en de muziek verweven zijn. De oude Keizer Maximiliaan zou wel licht verbaasd zijn. In zijn tijd en nog eeuwen daarna werden jon gens, die de baard in de keel kre gen, eenvoudig op straat gezet. Dit gebeurde zelfs de dromer Franz VERWISSELING INSCHRIJVINGEN iN OBLIGATIES In het tijdvak van 1 November 1949 tot en met 31 October 1950 zullen de inschrijvingen in 't Groot boek 1946 van minder dan f 10.000.- geleidelijk worden verwisseld in obligaties Grootboekschuld '46 met dezelfde voorwaarden als de in schrijvingen. Met de opgeheven rekeningen kunnen geen handelingen (verkoop, belastingbetaling e.d.) meer worden verricht. Deze handelingen zijn ver der met de obligaties mogelijk, het is daarom in het belang van de in schrijvers dat zij zo spoedig moge lijk na ontvangst van het bericht vanhet Grootboek 1946 aan het daarin gestelde voldoen. De rente op de opgeheven reke ningen zal op de gebruikelijke wijze en datum door het Grootboek '46 aan de inschrijvers worden betaald. Deze rente loopt tot 1 November 1949 of tot 1 Mei 1950, al naar ge lang de opheffing der rekening voor of na 1 Mei 1950 geschiedt. De rente met ingang van genoem de data wordt betaalbaar gesteld op de. zich aan de obligaties bevin dende coupons. Bij bovenbedoelde ambtshalve uit gevoerde verwisseling wordt door de banken en commissionnairs geen provisie aan de inschrijvers bere kend, deze wordt door het Rijk uitgekeerd. Met ingang van 1 November '49 kunnen alle inschrijvers behalve in de gesloten periode, d.i. de maand voorafgaande aan de rentebetaling op verzoek ten laste van hun reke ning obligaties verkrijgen. In dit ge val dient de lopende rente te Wor den bijbetaald. Schubert nog, die zichzelf in de wereld niet kon redden en reeds op 31-jarige leeftijd stierf. Aan zijn tijd als koorjongen dankt hij echter ook de opleiding, die hem mogelijk maakte aan dq wereld zoveel schoons te schenken. Ook Haydn verhongerde bijkans na zijn tijd als Saengerknabe. Tegenwoordig worden de jon gens, die de baard in de keel krij gen, naar hun ouders teruggezon den. Er wordt strikt op gelet, dat zij verder een goede opvoeding krijgen. Velen hunner kiezen een muziekloopbaan. Zingen voor de boterham Sinds 1918 heeft de wereld ken nis gemaakt met de Wiener Saen gerknaben, die, omdat geen over heidssubsidie meer kon worden gegeven, zelf aan de kost moesten zien te komen. De opleidi'ng van de jongens duurt thans drie jaar, meestal in teams van ongeveer 20. De beste en verst gevorderde jon gens gaan op tournée door geheel Europa om geld voor de opleiding en het levensonderhoud voor zich zelf en hun kameraadjes bijeen te zingen. Deze noodmaatregel is op een grote vreugde van geheel muziekminnend Europa uitgelo pen. Telkenjare bezoekt een koor enige landen en steeds loopt het storm om h,en te horen. De Saen gerknaben zijn van een Weens tot een Europees symbool van pure, heldere zang geworden. De invloed BATAVIA, 23 Sept. (Aneta) De stakingen in Zuid-Borneo duren voort. In de ülu Sungai duurt de druk op de bevolking voort en zijn de plaatse Buntok, Rantau en Kan- dangan verlaten. Uit Kandangan zijn ook de reeds teruggekeerde inwoners ongeveer een derde deel van de bevolking weer ver trokken. In deze plaats zijn pam fletten verspreid van een strijd groep, die zich Lasjkar Rakjat Mur- ba (volksstrijdkrachtcn) noemt. Hierin wordt verklaardt, dat deze groep de strijd niet wenst te sta ken en worden bedreigingen geuit tegen Nederlandse militairen. Voorts werd aldaar op 22 Sep tember j.l. door onbekenden o.a aan het personeel van verkeer en waterstaat onder bedreigingen ge last, het werk neer te leggen. Dit bevel werd door velen opgevolgd. Tokohouders kregen de aanzegging hun winkels te sluiten. Een hun ner, die weigerde daaraan gevolg te geven, werd door vier leden van de Alri (Republikeinse marine) ontvoerd. Te Bandjermasin is de toestand evenmin gewijzigd; het aantal diefstallen, voornamelijk van schrijfmachines en rijwielen, is niet verminderd. Andere inci denten werden in Zuid-Borneo niet gemeld. van hun voorbeeld is zeer groot. Het stichtingsbevel van Keizer Maximiliaan heeft bewezen een blijvende, grootse daad voor de ganse wereld te zijn. Meer dan door veldslagen en staatsmansbe- leid is zijn roem door de traditie der Saengerknaben bevestigd. In Wenen en overal elders Terwijl de te Wenen blijvende jongens geregeld in beroemde kerken en in de Opera zingen, treedt de tournéegroep tot in de kleinste plaatsen van allerlei lan den op. Daar zingen zij geestelijke A-capella-muziek uit de zestiende eeuw. Dat zijn moeilijke vier-, zes- en achtstemmige motetten van Palestrina, Lassus en Gallus. Dan volgen Mozart, Haydn, Schubert, Brahms, Gluck, Bruckner en tal van anderen, die met hun liederen gulden randen aan het vaak don kere leven toverden. Denk eens aan de kinderopera „Bastien et Bastienne" van Mozart in Rocoeo- costuums en poederpruiken. Of aan de „Apotheker" van Haydn of een dozijn andere zangspelen van Schubert, Offenbach en anderen, waarmee de Wiener Saengerkna ben de wereld in verrukking brengen. En dan tot slot, te Wenen en overal elders, de gezongen wal sen, die onverbrekelijk tot de tra ditie behoren. Momenteel zijn ze op tournée door Noord-Nederland. En daar- orrf leek het ons aardig enige bij zonderheden te vertellen over de „Wiener Saengerknaben". Gisteren is door de resident en de territoriale commandant te Bandjermasin een verordening van het militaire gezag afgekondigd, waarin bepaald werd, dat het voor de afdelingen Ulu Sungai en Band jermasin verboden is zonder bij zondere vergunning van het mili taire gezag gebruik te rrlaken van motorvoertuigen. Dit verbod geldt voor alle voertuigen, uitgezonderd die van leger en politie. Het werd uitgevaardigd op grond van de overweging, dat de algemene sta king drastische maatregelen eist. Bij overtreding wordt maximaal een jaar gevangenisstraf of 10.000 gulden boete opgelegd. MISLUKTE OVERVAL TE OUD-VOSSEMEER Naar eerst thans bekend wordt, is Donderdagavond in de Hollare- polder te Oud-Vossemeer door drie mannen getracht een overval te plegen op de boerderij van de gebroeders van Engelen. Omstreeks negen uur hoorden de bewoners van de hoeve, dat er tegen een buitendeur werd ge klopt. Er werd geroepen: „we hebben een lekke band". De landbouwer Kees v. Engelen ging naar de deur, opende deze op een kier en zag drie mannen met maskers voor. Zij drongen naar binnen en dwongen Kees van En gelen met de handen omhoog te gaan staan. De verdere bewoners van het huis waren inmiddels ook ter plaatse. Een broer van v. Engelen vermoedde wat er ging gebeuren, greep een jachtgeweer en schoot op de indringers. Deze namen overhaast de vlucht. De bewoners van de hoeve brachten telefonisch de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze zette onmiddellijk het veer bij Vosmeer en de brug te Tholen af: Om ongeveer half tien hield wachtmeester de Jong op de Brug een auto aan, waarin'twee perso nen zaten. Een ervan was gewond. Een derde voegde zich bij de auto en vroeg of hij kon lijften. De wachtmeester heeft het drietal ge arresteerd. Twee ervan komen uit Rotterdam, een uit Bodegraven. Een van de drie is nog verre fa milie van de gebroeders v. Enge len. De drie mannen zijn opge sloten. ZWITSERLAND DEVALUEERT NIET De Zwitserse federale raad van ministers heeft Vrijdag voor de tweede maal een verklaring afge legd, dat de Zwitserse franc niet zal worden gedevalueerd. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat nadat deze aan gelegenheid opnieuw is bestudeerd „de raad nog steeds geen aanlei ding zag voor Zwitserland de pariteit van de franc ten opzichte van het goud te wijzigen". BERLIJN, September. De Russische bezettingsautoriteiten zijn over de successen der communistische eenheidspartij, de SED, slechts matig tevreden. Vier jaar ongeremde communistische dictatuur heeft het politieke leven in de Sovjetzóne volkomen lam gelegd. Iedere oppositie is radicaal uitgeroeid. Daarmee hebben de rode machthebbers echter ver over hun doel heen- geschoten. De communisten hebben ieder contact met de massa verloren, beïnvloeding van die massa is daardoor onmogelijk geworden. Dit is een fout, die de Sovjets hun Oost-Duitse karperaden zeer zwaar aanrekenen. De Sovjets hebben de Oostduitse communisten reeds eenmaal op tac tische fouten gewezen. Dit was in het begin van 1948, toen de commu nisten na gelijkschakeling der chris- telijk-democratische unie een derge lijke terreur uitoefenden, dat de Sovjet-zone een zwijgend politiek kerkhof werd. Zelfs de schijn van een min of meer onafhankelijk po litiek leven was door Piecks volge lingen radicaal weggevaagd. Het gevolg hiervan was, dat de communisten een onbeperkte macht uitoefenden, wellke echter uitslui tend op de Russische bajonetten steunde. In hun zucht naar macht hadden de communisten 't volk'Ten- voudig vergeten. De Sovjets achten dit in strijd met het tot dogma verheven Leninisme en dwongen daarom de communisten zich neer te leggen bij het ontstaan van nieuwe partijpolitieke groepe ringen. De communisten moesten zich terugtrekken en plaats vrij ma ken voor de nationaal-democrati- sche partij en de democratische boe renpartij, welke als burgerlijke par tijen gecamoufleerd, het nationaal denkende element onder de Oost duitse bevolking en de boerenstand voor het communisme stormrijp moesten maken. #De democratische boerenpartij bleek spoedig een doodgeboren kind. doch over de bntwikkeling van de nationaal-democratische partij waren de Sovjets niet ohtevreden. Zij slaagden er in door te dringen in kringen, die zich van de communis tische eenheidspartij streng afzijdig hadden gehouden en de Sovjets ia- gen hierin een teken, dat zij op de goede weg waren om de vastgelopen wagen van het politieke leven weer op gang te brengen. Een „liberaal" front. Zij besloten daarom nog een stap verder te gaan en dwongen de com munisten zich in versterkte mate uit hun veroverde machtposities te rug te trekken. Aldus werd het pa rool uitgegeven van een „nationaal front", dat alle partijen zou om vatten en naar buiten een liberaal karakter zou dragen. Het werd aan de tweede voorzit ter der SED, Ullbricht, voorbehou den dit nationaal front ten doop te houden. In communistische stijl be treurde hij de fouten, die de partij in het verleden had gemaakt en be toogde, dat in de bestuursorganen der Soyjet-zone steeds meer natio naal denkende mannen en vrouwen moesten worden aangesteld. Met na me noemde hij in dit verband de leden der nationaal-democratische partij. Hij prees de vroegere natio- naal-socialisten, „die in de Sovjet zone verantwoordelijk werk verrich ten", en waarschuwde zijn commu nistische kameraden geen verdere onteigeningen meer door te voeren, „die de tegenstander zich op dema gogische wijze ten nutte kan maken. De bijzondere vermelding, die de nationaal-democratische partij uit de mond van do invloedrijkste figuur in de Oostduitse communistische partij ten deel viel, heeft een ge heel eigen betekenis. Deze partij vormt n.l. de politieke voortzetting van het vroegere officicrencomitó „Vrij Duitsland" en haar kader be staat uit voormalige officieren, die in de Sovjet-Unie in communisti sche zin werden omgeschoold. Wan neer Ullbricht in naam van het na tionale front verlangt, dat meer leden van deze partij in be stuursfuncties worden toegelaten, dan eist hij dus een versterking van het militaire element in het bur gerlijk bestuur. Hiermede geeft hij openlijk toe,dat 't streven der com munisten om de officieren bij 't co mité „Vrij Duitsland" waren aange sloten, tot geen bestuursfuncties toe te laten een mislukking is geble ken en door de Sovjets niet werd goedgekeurd. „Rcculcr pour mieux sauter" Karlshorst denkt cr niet aan een' instrument uit handen te geven dat tot nu toe zeer betrouwbaar is gebleken en bovendien uitstekend dienst kan doen als wegbereider voor een ideologische overwinning van 't communisme. Daarom ont ving de communistische partij ook het bevel zich uit een groot aan tal openbare functies terug te trek ken en een belangrijk gedeelte van haar macht over te dragen aan de nationaal-democratische partij. Het is de zoveelste tactische manoeuvre met 't doel de Oost- duitsche bevolking zand in de ogen te strooien, doch veel succes zullen de Sovjets ook hiermede niet oog sten. - Ook al verklaart Karlshorst, dat 60-Pet, der leidende bestuursfuncties moeten worden overgedragen aan leden der nationaal-democratische partij-, de Oostduitse bevolking weet dat deze nieuwe ontwikkeling niets anders is dan een tijdelijke strate gische terugtocht, die de vestiging der communistische dictatuur op hechtere basis dan tot nu toe het geval was, moet voorbereiden. Tus sen de communisten en de officieren die zich als soldeniers in dienst der Sovjets hebben gesteld, kan een on derscheid bestaan inzake de te val- gen methode. Het uiteindelijk doel dat zij nastreven, blijft echter voor beide groepen onveranderlijk het zelfde. Automobilisme DE NIEUWE CITROEN Wat is het verschil toch groot tussen de onlangs nog in onze stra ten gesignaleerde Citroen 1919 en haar nazaat 1949. Niet dat dit ouwe- tje haar plicht niet verstond. Inte gendeel. Heeft onze vriend Ab de Wit er niet geheel Nederland mee doorkruist van Noord naar Zuid en van Oost tot West? En dat zonder ook maar één enkele maal pech te hebben gehad, terwijl „Tom Poes" toch belast was met een vracht om er grijze haren van te krijgen. En ze liep nog 1 op 16 bij 40 km. snel heid. Het jongste lid van de Citroen ge neratie de 11 Sport gebruikt welis waar een paar druppels benzine moer maar levert daartegenover haast sprookjesachtige prestaties. .Het model 1939 was reeds beroemd om haar muurvaste ligging op de weg. De 11 Sport zuigt zich met haar befaamde voorwielaandrijving practisch aan het wegdek vast, zo dat de bestuurder met hoge snelheid bijna haakse bochten kan nemen, of over de weg kan zig-zaggen, zonder enig gevaar voor slippen of kantelen. De sensatie van een demonstratierit bijgewoond op uitnodiging van de Citroen dealer in dit gewest, die fa. Louwe te Huisduinen, heeft ons hiervan overtuigd. Probeer het maar eens om met 60 km snelheid over de weg te zig-zaggen met draaistra- len van nauwelijks 5 meter. Of lie ver probeer het maar niet. Uw nieuwe wagen overleeft het niet. en uzelf misschien ook niet. Na deze monsterlijke test met de 11 Sporf hebben we ons eerst in de arm ge knepen, om te beseffen dat we weliswaar witjes. ">ar overi gens klaar wakker in een fonkel nieuwe citroën verder zweefden. Met dit laatste is niets teveel ge zegd, want de vering met torsie staven en hydr. schokbrekers, is zodanig daj, men inderdaad meent te zweven en dan nog Teel lang zaam, terwijl de teller toch nuchter vertelt dat we de zeventig reeds zijn gepasseerd. Dit toont ook aan dat deze wagen op hoge gemiddelde snelheden is gebouwd, hetgeen het motorvermogen en de zware lagers ook bewijzen. Het remmen gaat, dank zij de bijna wrielgrote hydr. progressieve Lockheed remmen practisch onmerkbaar, maar daarom niet minder doeltreffend. De zeer lage lange cn brede bouw voorkomt daarbij het over de kop slaan, een gevaar dat bij hoge wagens niet alleen denkbeeldig is. Toch kan deze schijnbaar kleine cabine 6 weldoorvoede mensen comfortabel vervoeren, mede dank zij de, ook tijdens het rijden, verstelbare zit tingen, en de absoluut vlakke vla*.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3