De kruitdamp op het monetaire slagveld is nog niet opgetrokken Vijf arbeiders bouwen huis in een week tijds Wat de stenografen in de Kamer alzo moeten opschrijven! Zaterdag 24 September 1949 PAC. 5 fland gen rqpord Deze week in het buitenland De U.N.O. voor de vierde maal bijeen - Onvriendelijkheden tegenover Nederland Wordt Albanië aan zijn lot overgelaten? Terug naar de blokkendoos Beneluxjaarbeurs te Antwerpen krijgt de primeur Honderd jaar parlementair kortschrift n Kunstmest de reddende engel van de landbouw- „Op een aanbieding met beide handen toehappen ibal al weer voor de ïk de tekening in de clubs zijn, die kunnen knappe kerel, die me den" zweren, dat ze een medeconcurrent ij, na deze derde dag, sn degradatieplaatsen n toe zijn, een enkele kansloos tegen Koedijk, aar 3—1 zege op LSVV op weg is, maar deze wel niet zal kunnen ne- De tweede klassers ;t voorlopige onbestreden Grootschermer, gaat die derde zege behalen ten Purmerland, dat daar op t. Aardig kan worden de >n St. Bavo en WBSV. i.i. de Urscmmers iets naar eigen terrein kan boel doen en bovendien Bavo-ers er van tegen ichte tegenstanders goed trekken. Een overwin- ie WBSV-ers is nog lang In Graftdijk zal Knol- zware tegenstand stoten, de kans te behouden mer te zijner tijd vaJJ net 5 halen, is een volledig dzakelijk. Ook voor Jisp k geldt de gulden regel: een overwinning wat ij kan zetten, want beide ïuden zich nog in de op. In Egmond zal Eg- en Zaanse boys met opti- nncn aantreden. HEO— is wel ,.het van het in de ex eerste klasser een ex" dito te bekampen aar de resultaten te oor- wel eens een voorlopige e aanvaarden zou kunnen twee andere ongesla- atcn voor de eerste plaats 1 en RK EDO zullen zon- hun successenreeks kun- ctton Winkel ten koste en RK EDO ten koste van ar het Woudia veld nog restauratie ls, hebben de ;rs Zondag al twee wed- hterstand. Witrood wint ■>rrein van Zwaagdijk, als de ZZVcrs- niet uit een tje tappen dan verleden ;t de vraag of WGW ook sal gaan winnen. In Den daar veel kans op, maar i de geelwitters zich voor te hoeden, want iedere in de tweede klasse zit gels cn klemmen. Conze- aan de Hondsbossezee- !r zwaar krijgen en de irlaag van de Waarlanders het verschiet. Aan jullie ideman c.s. om ons eens verrassen. boys zal met geringe ucces het Marsdiep over- mt in Dirkshorn is het •innen, temeer daar de ;rs nog een appeltje te zbben met de Texelaars, met het gelijke spel ver- op het Eiland, dat de het kampioenschap kost- •endien mogen v.d Molen untje meer verspelen om achter te komen. Het- It voor Wiron en Hollan- rdoor we een harde kamp Oever verwachten met iets meer favoriet. Ten- SVW in de Waard van winnen daarmee de eer- rnhoog op de ranglijst ,lkm. Boys—Helder )VVO—DCG iloomendaalDEM Vierde Klasse A. 'exelOudesluis iergen—Wieringerw. 1KCSehoorl IrasshoppersV rone Vaterv.—N. Niedorp B. indijkZAP )e Rijp—St. George Vest FriezenZouaven tKAFC—Berdos 'urmerendWW C. chellingw.Energia '.CZ—HSV landersZeevogels VSV '30—CSV .immenAssendelft 2 man, met een zwart en glimlachende zwarte de drempel. Hij droeg ;ent ""ijs pak. Trimbach", zei Emmy egen Karei. „Knappe waar? Ik zou bijna ver- ,ein worden". Maar haar is oor Karei veelbete- Trimbach!" riep Kus- al. „Mogen we binnen- :h kwam de stoep af vagen toe. Hij bewoog ikkeliik, maar l.au oh terigs in zijn houding, ■lijk! Kom binnen, mijn- ters. En dit is juffrouw 3 ik het wel heb. niet e maakt u het?" eend", zei Emmy. „Even n! Juffrouw Vromans en meneer Vromans. Ze w huis graag even be- k beginnen met te zeg- ik scbiMeres h'mijn- Lach". begon tan... wiia. dit huis een '"mer met hefst op het noorden? 'me de bovenverdieping. i n en I» ld' de deur wijd voor a en lifet haar voorbn- t binnen. IWordt vervolgd) I^AT DE VAL van het Engelse Pond, zovele medeslachtoffers *ou maken, schijnt tot nu toe in deze week met zijn vele sensaties, wel de grootste verrassing te zijn geweest. Landen die na het bekend worden van de val van het Pond, nog met nadruk verklaarden, niet te zullen devalueren, moesten toch na enkele dagen reeds overstag gaan, zoals België, of erkennen, dat hun positie minder stevig is, dan ze zelf hadden gemeend. Zoals Zwitserland. Waaruit zou mogen worden geconcludeerd, dat de door velen zo vurig gewenste eenheid van West-Europa, toch al grotere vorderingen heeft gemaakt, dan ogenschijnlijk zou lijken. Toen in 1931 het Pond devalueerde, deerde dit de meeste Europese valuta niet. Nu 18 jaar later, kan practisch geen enkel Europees land zich aan deze gevolgen onttrekken. Eigenlijk zijn het nog Zwitserland en Spanje, die trachten staande te blijven, maar dit zijn dan ook twee landen, waarvan de eerste zich angstvallig buiten de internationale samenwerking houdt en waar de voor-oorlogse neutraliteitsgedachte nog heel sterk leeft, terwijl Spanje even angstvallig door de anderen buiten de internationale samenwerking wordt gehouden. Toch is het nog zeer de vraag of bij de huidige internationale verhoudingen-in West-Europa, deze beide landen hun isolement kunnen hand haven. In Zwitserland gaan reeds tal van stemmen op, die waarschuwen tegen een financiële politiek, welke van dit touristenland, een duurte- eiland zou maken, waardoor de vreemdelingen-industrie zeer ern stig zou worden getroffen en voor het land veel grotere nadelen zou veroorzaken, dan een devaluatie van de franc zou kunnen doen. Er is nog een land in West-Euro pa, dat aarzelt, maar dan om ge heel andere motieven, n.l. Italië. In Italië leeft en werkt nog altijd 'n zeer krachtige communistische partij en de ene staking, waarin dit ongelukkige land na het andere vervalt, bewijst wel duidelijk, hoe sterk daar nog de krachten werken, die de Marshall-hulp hier willen saboteren. Een nieuwe valu- taverlagfhg, waarop geen loons verhoging mag volgen, zou in dit land een nieuwe golf van stakingen veroorzaken, die waarschijnlijk ook wel eens ernstige politieke gevolgen zou hebben. Dat de Regering de Gasperi er dan ook ernstig tegen opziet deze weg op te gaan, ligt voor de hand. Al zal natuurlijk ook een te hoge koers van de lire, de export en daarmee de werkgelegen heid verkleinen wat ook tot stakin gen zal kunnen leiden;. Voor ongeveer dezelfde moeilijk heden staat ook de Franse Rege ring, die de gulden-middenweg ge kozen heeft en het Pond in zijn val maar voor de helft heeft gevolgd. Maar ook met deze 15 daling is de tocH reeds zo précaire verhou ding in Frankrijk tussen lonen en prijzen andermaal verstoord en dreigt het leven opnieuw duurder te worden. Het zijn dan ook niet al leen de communistische vakbondbe stuurders, maar ook de nlet-com- munistische, die de Regering Woensdagavond reeds te kennen hebben gegeven, dat wanneer deze devaluatie niet door een algemene loonsverhoging wordt gevolgd, de arbeiders niet alleen overal in sta king zullen gaan, maar een op stand zelfs niet tot de onmogelijk heden behoort. Maar het lifJlfc voor de hand, dat wanneer de devaluatie door een algemene loonsverhoging zou worden gevolgd, de Regering beter niet had kunnen devalueren. Want een loonsverhoging maakt onmiddellijk elk effect van een de valuatie onmogelijk. Voor dit pro bleem staan nog andere landen en daarom kunnen we op dit ogenblik nog allerminst zeggen, welke ge volgen deze devaluatie voor de weinig rooskleurige toestand op economisch gebied in Europa zal hebben. hebben. De kruitdamp op het finan ciële slagveld van Europa is nog lang niet opgetrokken. De U.N.O. voor de vierde maal bijeen. Dezb week is de algemene verga dering van de U.N.O., de vierde sinds haar bestaan, in New York geopend. Deze plechtigheid had voor ons Nederlanders een enigs zins pijnlijk karakter, doordat by de benoeming van alle commissies en sub-commissies bleek, dat de Nederlandse afgevaardigden nauw gezet uit alle leidende functies wer den geweerd. In dit opzicht werden wij zelfs achtergesteld hij de anti democratische communistische sta ten, die tot nu toe zich van do U.N.O. weinig hebben aangetrok ken. Deze Nederlandse uitsluiting demonstreerde intussen wel weer heel scherp, hoezeer de anti-Neder landse stemming, door de Indone sische kwestie veroorzaakt, nog al tijd de boventoon voert, ondanks 't feit, dat de Amerikaanse minister Dean Acheson de volgende dag in zijn grote redevoering, juist deze kwestie aan de wereld ten voorbeeld stelde, betogend hoe door 'n vrijw. samengaan van beide partijen in 't kader van de U.N.O-beginsèlen, moeilijke problemen tot een goede oplossing kunnen worden gebracht.. De waardering voor deze voor beeldige houding van het kleine Nederland, schijnt echter in dit in ternationale milieu nog niet bij zonder groot te zijn, en dit ver schijnsel is wel in hoge mate be droevend. Nog niet zo zeer voor Ne derland, dan wel voor de internati onale sfeer, die bij de U.N.O. blijk baar nog altijd domineert. Woensdagmorgen zijn de debat ten direct op een grootse wijze in gezet door een zeer belangrijke rede van de Amerikaanse minster van Buitenlandse Zaken, die daarin een achttal ingrijpende punten aan de orde stelde, waarvan wij hier voor lopig ons willen bepalen tot twee problemen. Allereerst, dat de Ame rikaanse minister met grote nadruk op de voorgrond stelde, dat de Ver. Staten in zake de Palestijnse kwes tie bljjven vasthouden aan 'n inter nationale controle op de heilige plaatsen ln Palestina en niet zullen dulden, dat deze zonder meer on der het Joodse bestuur komen. Zo als men weet, heeft nog kort gele den de Israëlische regering deze eis, wat betreft Jeruzalem bijv. na drukkelijk afgewezen. Wij hopen, dat voor het standpunt van minis ter Acheson, in de U.N.O. een ster ke meerderheid aanwezig zal zijn! Het andere belangrijke punt uit deze rede, was de aankondiging dat de Ver. Staten voornemens zijn om de kwestie van de eerbiediging der menselijke rechten, welke door de godsdienst-vervolgingen in de communistische landen, als Honga- ry'e, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulgarjje met voeten worden ge treden, voor het Internationale Hof van Justitie te brengen, omdat hier sprake ls van een flagrante schending van de aangegane vre desverdragen. Het is alleen maar de Vraag of deze poging meer dan morele gevolgen zal hebben. Want het Int. Hof van Justitie kan alleen optreden, als heide partijen zich bij voorbaat accoord verklaren met haar beslissing en van deze ac- coordverklaring door deze Commu nistische staten, verwachten wij niot veel! Wordt Albanië aan zijn lot overgelaten De vorige week hebben wij ln de ze rubriek melding gemaakt van ernstige geruchten in internatio nale kringen, dat Stalin voornemens zou z(jn, de landen in centraal Eu ropa, die nu door Moskou-satellie ten worden geregeerd, aan hun lot over te laten. Tot nu toe is van dit gerucht nog niet veel bevestigd of het moest de verklaring van de Russische minister Wisjinsky zijn, deze week Donderdag voor jour nalisten ln New York afgelegd, dat hjj geen voorstander is van een voortzetting van de koude oorlog. Maar welke waarde aan deze Russische verklaring moet worden gehecht, zullen we misschien iets beter kunnen beoordelen, wanneer Wisjinsky zyn grote rede heeft ge houden. Intussen komen er wel be trouwbare berichten van achter 't ijzeren gordijn, dat men in Moskou er weinig voor zou 'voelen, om zich terwille van Albanië in een wespen nest te steken en van meer dan één zijde wordt bevestigd, dat het de overheersende mening in Moskou is, dat een bescherming van de z.g. Griekse rebellen in Albanië geen oorlog waard is. Zoals men weet is het Griekse leger er eindelijk met Amerikaanse hulp in geslaagd de Communistische rebellen uit het land te verdrijven en deze zijn gro tendeels naar Albanië gevlucht. De Griekse Regering schijnt ern stige plannen te hebben, haar troe pen Albanië te laten binnenrukken en daar de laatste resten van de re bellen op te ruimen, omdat zij en misschien niet geheel ten on rechte meent, dat alleen door deze radicale methode, de binnen landse rust in Griekenland kan worden hersteld. Tot nu toe waren echter de Amerikanen enigszins huiverig en gaven de voorkeur aan een radicale afsluiting van het ge bergte tussen beide landen, ook omdat zij deze Albanese rebellen- basis geen oorlog waard achten. Intussen heeft Woensdag ook de Amerikaanse minister met nadruk verklaard, dat de Albanese Rege ring de voornaamste bedreiging is voor de vrede op de Balkan, zoals ook nadrukkeiyk door de U.N.O.- eommissie, die ter plaatse een on derzoek heeft ingesteld aan de hand van feiten en verklaringen wordt gerapporteerd. Dit rapport zal nu in deze UNO-vergadering aan de orde komen en tot een con clusie moeten leiden. En deze kan niet anders zijn, waar Albanië elke medewerking weigert, dat de UNO hier ingrijpt, wat nog heel iets an ders is, dan dat Griekenland het zelf doet. Welnu het schijnt wel vast te staan, dat in het geval van een- UNO-optreden, het Kremlin niet voornemens is, Albanië in dit geval de beschermende hand te reiken. De ervaringen met de Griekse rebellen opgedaan zijn zo teleur stellend geweest voor Moskou, dat we deze houding wel enigermate kunnen begrijpen. Door straks in de propaganda de Albanezen dan op één lijn te stellen met de Tito-ban- dleten. Is dan ook propagandistisch voor Moskou, dit verraad van de kleine bondgenoot, die men eerst de kastanjes uit het vuur liet halen, volkomen in orde. De nieuwe politiek in West- Duitsland. De nieuwe Duitse Republiek heeft ■nu niet alleen een eigen grondwet, een eigen Bondspresident en een eigen parlement, maar zij heeft nu ook haar eigen regering weer en wel onder de Bondskanselier Dr. Adenauer. Dat deze nieuwe eerste Regering in meerderheid uit Ka tholieken zou bestaan, lag voor de hand, waar de C.D.U. de grootste party v mt in de jiieuwe Duitse staat. Met belangstelling is uitge zien, naar de grondiynen van het regeringsprogram van deze eerste Duitse Regering en zij heeft Euro pa daarop niet lang laten wachten. Het meest belangryke daarin was wel, dat de nieuwe Duitse Rege ring de annexaties van de Russen en Polen in Oost-Duitsland niet wil erkennen en zal blijven streven naar een liquidatie, van wat de re gering Adenauer noemt, de Odcr- Neisse grens. Dat betekent dus practisch een soort oorlogsverkla ring aan Polen en Rusland en de Duitse nationalistische mentaliteit kennende, kunnen wij er zeker van zijn, dat de nieuwe regering met dit belangrijke punt naar voren te schuiven, de overgrote meerderheid van het Duitse volk aan zich bin den zal. Inderdaad is de annexatie- honger van Rusland en Polen hier, wel uitermate grof geweest en ook volkomen in strijd met de beginse len van de vrede van Potsdam, dat alleen-hoowel dit natuurlijk zeer gevaarlijk was voorlopig deze bezetting van Oost-Duitsland goed keurde, maar nadrukkeiyk ver klaarde, dat de definitieve regeling van de Duitse oostgrens, later aan de orde zou komen, by de vaststel ling van het vredesverdrag. De Russen en Polen hebben echter di rect gedaan alsof deze grensrege ling definitief was. Zij hebbenniet alleen Duitsers uit deze gebieden verjaagd en door PoVn en Russen vervangen, maar zy hebben de Duitse namen, van steden en dor pen „verpoolst ën verrust" en daar belangrijke werken tot uitvoering gebracht. Wat de binnenlandse politiek be treft, mag er op gewezen worden, dat de regering Adenauer alles wat zweemt naar socialisatie en over heidsbemoeiing op het terrein van de particuliere nijverheid met na- .tlnik afwijst en een economische politiek in de geest van „Quadra- gesimo anno" in Duitsland wenst door te voeren. Of zoals Dr. Adenauer het noem de een vrije economie, maar ge grondvest op sociale verhoudingen, ontleend aan de christelijke naas tenliefde en de sociale r<|htvaar- digheid. Dat ook wij Nederlandse katholieken, de resultaten daarvan met grote belangstelling tegemoet zullen zien, spreekt voor zich zelf. J. H. 16DE ZONDAG NA PINKSTEREN .en zij bespiedden Hem t Was op een Sabbath dat Jezus dineerde bij een voorname Fari zeeër. Jezus at nu hier, dan daar. Ook wel bij tollenaars. Die mee aan tafel zaten, be spiedden Hem, of Hij iets ver keerds zou doen. Dit lezend moest ik denken aan onze tegenwoordige tijd. Men heeft van het bespieden een vak gemaakt. Van het wantrouwen, dat Jezus zo hinderlijk om zich heen voelde, heeft men een sy steem geschapen. Controle heet dat. De conducteurs in de bussen, de winkeliers, de agenten, de boe ren, iedereen wordt gecontroleerd. Zelfs de koster in de kerk geeft tegenwoordig kaartjes af, rood of groen. „De ene helft van de Ne derlanders controleert de andere helft", las ik laatst in een boek. Ongetwijfeld zal het voordeliger zijn voor de onderneming, de zaak, de distributie. Maar voor onze huidige tijd, vind ik het een lelijk ding. En gevaarlijk. Ik kan niet vergeten, omdat ik het paedago- gisch zo oer-dom acht wat in mijn jeugd een leraar bij proefwerken verkondigde: „Je mag gerust spie ken cn afkijken, maar wee je ge beente, als ik je snap"! Ik vraag me af of men de men sen nog oneerlijk mag noemen als ze niettegenstaande de contro leurs en de controleurs van de controleurs weten te smokkelen? Die mensen zijn er juist voor om het te verhinderen. Speelt men het toch klaar, dan is men slim, uitgeslapen: Maar oneerlijk Waarom? Het geweten wordt hoe langer hoe meer uitgeschakeld. De con trole over mijn daden hoeft niet van binnen uit te gebeuren. Daar zorgen officieel aangestelde men sen voor. Maar ik ben bang dat deze volkspacdagogie zich wreken zal. Het verschil tussen het mijn en dijn, dat in de oorlog verzwaKt was, wordt de mensen niet ge leerd door verscherpt toezien. De meesten doen dan, wat ze doen moeten, om wille van het tdez.cht, de controle; anderen, de slim merds maken een sport van hot zwemmen door de mazen. Aan bei de kanten ontbreekt de christe lijke opvatting die Sint Paulus weergaf: „gehoorzaamt uw aardse meesters in alles, niet als ogen- dienaars, die mensen behagen, maar in eenvoud van hart, uit vrees voor de Heer. Al wat ge doet, doet het van harte, als voor de Heer en niet voor de mensen". Col. 3,22,23. Niet de controle maakt mensen eerlijk, maar het weten: vertrou wen te genieten. P. C. DE HAAS O.F M Feestdagen in de komende week: Dinsdag 27 Sept.: H.H. Cosmas en Damianus. Woensdag 28 Sept.: H. Wenees- laus. Donderdag 29 Sept.: H. Michael De in Duitsland vertoevende Engelse staatssecretaris voor Duitse aangelegenheden, Lord Henderson, heeft een bezoek gebracht aan de president van de West-Duitse republiek, dr. Theodor Heuss. Lord Henderson in gesprek met dr. Heuss te Bad Godesberg. Het klinkt nogal ongelooflijk, maar men speelt 't tegenwoordig klaar om vijf ongeschoolde arbeiders in een week tijds een middenstandswoning te laten bouwen van materiaal dat door zeven arbeiders in drie dagen tijds wordt vervaardigd! Wie het niet gelooft moet eens een kijkje gaan nemen op de Benelux jaarbeurs te Antwerpen, welke Vrijdag j.l. is geopend. Het kan niet missen, want de Simplo-stand beslaat een oppervlakte van Vtjaar even 1000 vierkante meter! Het is begrijpelijk, dat de gene- luxjaarbeurs te - Anntwerpen de primeurvan het Simplo-bouwsys- teem krijgt, want dit systeem, dat een besparing oplevert van 80 'Pet. op arbeidskrachten en 50 Pet. op bouwkosten,is. een Belgische vin ding van de laatste maanden. De onderneming, die nu reeds ver zekerd is-van speciale excursies van deskundigen uit de bouwnijverheid uit geheel Europa, is van mening dat met haar systeem het bouw- vraagstuk dat zich over de gehele wereld voordoet, in korte tijd kan worden opgelost. Het Simplo-systeem wijkt geheel af van de traditionele bouwwijze en ook met „prefab" heeft het niets te maken. Het principe berust min of meer op dat van de blokkendoos uit onze kinderjaren. Simplo ver vaardigt namelijk allerhande ele menten, die in elkaar schuiven en haken en die een hechte construc tie vormen zonder dat er ook maar een emmertje cement aan te pas komt. Mep die elementen kunnen muren worden opgetrokken, maar zij kunnen ook dienen voor hoeken» dorpels, stijlen, ramen .deuren en schoorstenen. De hoofdelementen zijn 80 cm lang en 20 cm. hoog. Buitenmuren worden dubbelwan dig opgetrokken, en hebben verti caal doorlopende luchtkanalen. Zij hebben 'n dikte van 28 cm. De bin nenmuren zijn 18 cm. dik. Alle mogelijkheden. Het Simplo-systeem is in zijn uit voering of toepassing niet aan ma ten of vormen gebonden. Men ziet kans met de elementen alles te bouwen, van een eenvoudige woning tot een luxueuze villa, van een schuurtje tot 'n fabriekshal en van een dorpsschool tot een kerkge bouw. Het aardige is bovendien, dat Simplo-bouwsels weer even vlot uit Bij de Lipsfabrieken te Dordrecht is een enorme kluisdeur ge maakt voor het nieuwe kantoor van de Amsterdamse Bank te Rotterdam. De deur weegt 37 ton en is de zwaarste, die Lips tot nu toe heeft vervaardigd. Een jaar lang heeft men er aan gewerkt. De aankomst van de deur voor het bankgebouw. De sociale culturele betekenis van het Ambacht In zijn zo juist verschenen prae- advies „De sociale en culturel» be tekenis van het ambacht", voor het 15e Congres van de Ned. Kath. Middenstandsbond, dat op 12 en 13 October in Rotterdam wordt gehou den, stelt Prof. Heere uit Tilburg, de grote waarde voor onze samen leving van de zelfstandige am bachtsman tegenover de massifica tie van de ongetelde duizenden, die zo weinig verantwoording behoeven te dragen. Economisch gezien ligt de uitweg uit onze armoede in de vervaardi ging van het goede product, waarin zoveel mogelijk arbeid schuilt. De verhouding in: ustrie-ambacht besprekend, wijst Prof. Heere erop, dat de groot-industrie enenzijds vele ambachten dooddrukt, maar ander zijds vele nieuwe ambachten in het leven roept. Voor alles zijn er vak mensen nodig. De persoonlijke rcla- tle's met kopers en opdrachtgevers, economische samenwerking en be- dryfsrationalisatie, vakopleiding en organisatie zijn de factoren, welke de toekomst van het ambacht ga randeren c- de morele en sociale waarden van het ambacht voor de samenleving zullen behouden doen blijven. i a LZO wij in overweging genomen hebben, dat er behoefte r\ bestaat aan het gebruik maken van de stenographic tot verbetering en bespoediging van het verhandelde in de beide Kamers der Staten GeneraalHet was dit wetsontwerp, dat op 24 September 1849 tot wet werd verheven. De Stenogra- phische inrichting was hiermede geboren en heden viert zij dus haar honderdjarig bestaan Het ligt in de bedoeling dit jubileum te herdenken in een eenvoudige bijeenkomst in het gebouw der Tweede Kamer op Dinsdag 27 September a.s. De huidige direc teur der inrichting, de heer Wt. J. Bastiaan, schreef bij deze gelegenheid een gedenkboekje waarin de ganse geschiedenis van de stenographic de revue passeert en waarin haar be£jng- rijheid in het democratisch bestel met klem wordt verdedigd. Na de Franse overheersing deed zich als gevolg van het openbaar worden van de beraadslagingen in de Tweede Kamer voor het eerst do behoefte voelen aan een geschikt stelsel van stenografie voor het op tekenen van het verhandelde, zulks ook in navolging van andere landen. Mej. Eckhardt, een muziekon- derwijzeres te Utrecht, werd na mens Koning Willem I gepolst of zij bereid zou zijn een geschikt manspersoon onderricht in de steno grafie le geven. Mej. Eckhardt ant woordde, hoewel zij in de kunst der stenografie genoegzaam ervaren was, zij zich toch „beleefdelijk van het geven van onderricht aan een mans persoon excuseerde (alsook geen heren, maar wel dames in de mu ziek onderwijzende)!" Na enkele andere mislukte pogin gen werd door het Kon. Genootschap „Concordia" te Brussel een prijs vraag uitgeschreven voor een bruik baar Nederlands stelsel. Maar ook het bekroonde ontwerp bracht geen oplossing. Het was tenslotte de heer Tetar van Elven, die uit een veer tigtal systemen een bruikbare me thode samenstelde. Deze methode is vooral in praktijk] gebracht door een van zijn leerlingen ,de heer Cornells Anthonius Steger, de eer ste vakstenograaf in ons land en van 1849 tot 1901 bij de Steno grafische Inrichting der Staten- Generaal werkzaam. Inmiddels was de roep om een nauwkeurige weer gave van het in de Kamers verhan delde steeds sterker geworden. De Grondwetseis inzake openbaarheid mocht geen dode letter blijven. De redacteuren van de Staatscourant, die geen stenografie kenden en van af de gereserveerde tribune met hun rug tegen een kachel, die de hele zaal had te verwarmen, het ver handelde maar zo goed en zo kwaad als het ging moesten trachten te volgen, konden aan deze opgave niet voldoen. De verslagen kwamen maanden te laat en de ministers maakten onderwijl van de gelegen heid gebruik om nog „een en ander aan het verslag te veranderen of te doen schrappen". Nadat de zaak uitvoerig van alle kanten bekeken was, waarbij ook de kosten, zijnde f. 16.800.- per jaar een rol hadden gespeeld, kwam eindelijk, nu hon derd jaar geleden, de Stenografi sche inrichting ten dienste van bei de Kamers tot stand Te weinig bekend vak. De weg van de nieuwe inrichting ging de eerste tijd niet over rozen. De ouderen deden het goed, maar de openvallende plaatsen konden maar moeilijk met kundige jonge krachten worden bezet. Toch heeft de Nederlandse Ste nografie grote mannen vortgebracht, pok de huidige minister-president, dr. Drees, behoorde vele jaren tot het corps. Bij de aanvang van de vergadering treedt thans de eerste stenograaf de arena binnen. Hij stenografeert hoogstens vijf minuten en onder wijl zit een tweede reeds klaar om over te nemen. De eerste verlaat dan de zaal om zijn stenogram op de schrijfmachine uit te werken. Tenslotte wordt de laatste steno graaf van de ketting weer door de eerste afgelost. Terwijl de onder directeur de dienst in het bureau regelt, is de directeur tijdens de vergaderingen in de zittingszaal elkaar kunnen worden genomen als zy werden opgetrokken. Een -uit komst bij verhuizingen en verbou wingen! De Simplo-onderneming, die in Lint (bij Antwerpen) is gevestigd, gaat op de Benelux-jaarbeurs als demonstratie ccn definitieve bunga low bouwen en men doet dat met een gerust hart. Op de fabricage- werven van de firma zag een gewo ne arbeider immers kans om in I ruim anderhalf uur een muur te 1 bouwen van 10 meter lengte, 1 me ter hoogte en 28 cm dikte! aanwezig, hij is de man die leiding geeft en die ook de „draad" bij houdt, waaraan alle uitgewerkte ste nogrammen moeten worden geregen. In October '48 werd een record ge slagen bij de behandeling van ae noodwet-Indonesië die in de Tweede Kamer, ook wel aange duid als „de nacht van Sassen". Niet minder dan zeven uur hadden de debatten geduurd en reeds zeven uur later waren de stenografische handelingen, een compleet boekdeel, ten behoeve van de Eerste Kamer verschenen. Iets uit de keuken. De schrijver van het gedenkschrift vertelt bij "deze gelegenheid ook aardige dingen uit de keuken van het „bedrijf". Tal van redenaars, die een vlot speechje moeten weggeven, beginnen volzinnen, die zij verge ten te voltooien of verwarren zich in hun woordspelingen, het aan de stenograaf overlatende de rede goed gestyleerd af te leveren. Uit de mond der sprekers werden gewaag de beelden vernomen als „De kunst mest is de reddende engel waar de landbouw op drijft," „de vorige spre ker heeft de spijker precies op de verkeerde kop geslagen", „bij een dergelijke aanbieding moet men met beide handen toehappen", „A maakt zich bly met een dode mus, die hij eerst heeft opgeblazen terwyi B zicht verheugt met een nog dodere mus", „deze zaak is het waard daar- DE TIJDSCHRIFTEN „Filmfront-filmstudiën" geeft in een van haar laatste nummers 'n reeks beschouwingen over het deze zomer te Knokke gehouden film festival. In dit speciale festival-nummer dat met 32 pagina's verscheen, wor den verscheidene belangryke fijms uitvoerig besproken zoals „De fiet sendief", „Luchtbrug naar Pim- loco", terwijl in luttele notities de waarde van de voornaamste, op 't filmfestival vertoonde films wordt aangegeven. Een verheugend geluid is het, met dit nummer, zoals ove rigens ook al uit vele verslagen van het festival viel op te maken, te vernemen, dat dit filmfestival heeft aangetoond, dat de film nog niet geheel tot een handelsobject is verworden, doch dat er nog wel degeiyk plaats is voor goed, aesthe- tisch en moreel verantwoord werk en dat zelfs de „betere" film een grotere kans in Knokke heeft ge kregen. Moge dit verheugende ver schijnsel zich ook afspiegelen in 'n betere ^rnaak bij het publiek en 'n betere selectie door de theater directies. Het „Katholiek Bouwblad", waar in tevens opgenomen 't Technisch Bouwblad, bevatte de laatste we ken zeer lezenswaardige artikelen over de plannen voor de nieuw bouw der Katholieke Universiteit te Nijmegen, over de geschiedenis der pottenbakkerskunst en 'n zeer fraai geïllustreerd artikel over de tentoonstelling „Uit de Schatka mers der Middeleeuwen", een' expo- sitie die met recht schitterend en uniek genoemd wordt genoemd. Bijzonder belangwekkend, vooral uit sociaal-economisch standpunt bezien, is het artikel van Drs. L. J. S. de Jonge, die in „Gezinsverdun ning en Woningvoorziening aan toont, dat de huidige situatie, n.l. het lage sterftecijfer in Nederland (7 4 8 op de 1000) niet bestendigd zal blijven en dat over enkele jaren het sterftecijfer stabiel zal worden en zich dan bewegen zal op een ni veau van 14 15 per 1000. Daaruit volgt dan onvermijdelijk een veran dering in de woningpolitiek, waar bij weer aan grotere gezinnen de haar toekomende plaats zal moeten worden ingeruimd. voor een warme lans te breken" enz. Maar ook taalkundig moeten bij het uitwerken van het stenogram „Rednerblllten" als de volgende woorden gestyleerd: „Een winkelier wordt niet aangesloten op een kookgasmeter", de bomen langs de wegen lijden aan vernielzucht", „die man heeft een boerderij, waar melk gewonnen .wordt van elf koeien en een stier",' welke stier nog steeds voortleeft als „de stier van Braat!" Men ziet het, ook de leden van de Volksvertegenwoordiging hebben re den om dit eeuwfeest met gepaste dankbaarheid te herdenken! REIZEN NAAR ROME De Nederlandse Kath. Reisvereni- ging zal in het H. Jaar een aantal reizen naar Rome organiseren, waaraan naast de leden ook niet- leden deel kunnen nemen. De gro te Rome-reis, die door het Comité voor het H. Jaar officieel als bede vaart wordt erkend, zal gehouden worden van 5 tot 15 Augustus 1950. Naast deze grote Rome-reis worden nog een zevental andere reizen, eveneens van tien dagen, georgani seerd met Rome als doel. De eerste reis begint in April, de laatste wordt in September gehouden. Voorts bestaat er ook gelegenheid bij het bureau van de Ned. Kath. Reisvereniging te boeken voor 'n particuliere reis. Deze particuliere reizen kunnen iedere Vrijdag be ginnen. Inlichtingen worden verstrekt door het bureau der vereniging, Keizersgracht 229 te Amsterdam. ZELF EEN HANDTASJE MAKEN! Naar aanleiding van een ver zoek van enkele lezeressen, wil ik deze week uw aandacht vragen voor een handtasje, dat weliswaar erg simpel en ongecompliceerd is van model, maar dat toch enige vaardigheid vereist, indien we het zelf willen maken, daar de afwer king zowel als het in elkaar zetten nogal nauwkeurig steekt. We kunnen het tasje vervaar digen van ribsfluweel en dan liefst in felle kleuren ruitstof- fen, leder of „plastics", terwijl we verder nog wat veterband en een voering nodig hebben. De bodem van de tas, waarvan de afbeelding hierbij gaat, is rechthoekig en we nemen deze vooral niet te groot en bestaat met de lange zijkanten uit een stuk. In dit deel van de tas ma ken we aan de bovenzijde acht gepassepoilleerde knoopsgaten, hierna naaien we de voering aan de binnenzijde ertegen aan, waar bij we de voering iets kleiner houden, zodat deze dus niet hele maal tot de randen reikt; nu kun nen we de knoopsgaten geheel af werken! Wanneer u de bodem iets ver stijven wilt, dan kunt u tevoren tussen bodem en voering een stuk je karton aanbrengen. Op dezelfde wijze voorzien we nu ook de kor tere zijkanten van een voering. Nu zijn we zover, dat we de tas in elkaar kunnen zetten. Dit doen we met behulp van het veterband, we dienen hierbij nauwgezet te werk te gaan, zodat we straks strakke randen krijgen, terwijl deze veterband-steken tegelijker tijd voor een aardige garnering moeten dienen! Zoals u op de af beelding kunt zien, werken we ook de bovenranden met het ve terband om. Nu kopen of maken we een koordje van dezelfde kleur als het veterband, we rijgen dit door de knoopsgaten, zodat we de tas hiermee dicht kunnen snoeren. Hebt u liever een andere manier van sluiten, dan kunt u ook van hengsels en een ritssluiting ge bruik maken, maar daarmee gaat er veel van de aantrekkelijke een voud van dit model verloren! Willen we dit tasje van leder vervaardigen, dan maken we met een gaatjestang gaten langs de randen en werken deze met be hulp van een leertand om. Het voering-leer plakken we erin met behulp van tube-lijm. „Plastics"- materiaal stikken we op de ma chine, waarbij we er vooral aan dienen te denken, dat we een grote steek moeten gebruiken. AnneMieka

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5