Bouwplan „Goed Wonen" aangenomen met 21 tegen 4 stemmen Een kleine kaasmarkt Ter FILMS VAN DE WEEK f 7000.— subsidie voor de 8 October-vereniging Mao AC 2 Zaterdag 1 October T949 Gemeenteraad van Alkmaar PROGRAMMA CURSUSSEN De cursussen van Schola Publico DINDUA SPEELT „STORMEILAND UNIFORMENFONDS „ST. CAECILIA De best geklede heer van ieder gezelschap Kleermakerij MODERN STYLE k.f.c.-keuring N J Toporgaa voor Mid De Raad dezer gemeente verga derde gistermiddag voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema, die na 'n woord van eerbiedige hulde ter na. gedachtenis van de heer Kohnert, 'n woord van gelukwens tot het raadslid Goudsblom wegens de ge boorte van zijn dochtertje en aan het adres van de heer v. d. Borden, wegens het bereiken van de 50-ja- rige leeftijd, overging tot installatie van Mr. van Dijk als lid van de raad in de vacature-Oortmeyer. Na dat de heer v. Dijk in de handen van de voorzitter de vereiste eden had afgelegd, werd hij door deze 'gelukgewenst; het raadslidmaat schap is geen sinecure, aldus de Voorzitter, doch kan het raadslid in grote mate vreugde en innerlijke rijkdom verschaffen; spr. hoopte dat deze onder Gods zegen de heer van Dijk ten deel mochten vallen. Het voorstel van de raadsleden Berkhouwer, v. d. Borden en de Zeeuw, om de raadsvergaderingen 's middags te houden, werd in han den van B. en W. gesteld om advies; de heer Hoytink vond, dat dit voor stel niet op de gebruikelijke wijze was ingediend en kon ook de aan gevoerde argumenten niet onder schrijven; hij vroeg bespreking vooraf in het Seniorenconvent, het geen de Vooitzit' cr toezegde. Een verzoek van V.V.V., om op één Zondag per seizoen motorraces te mogen houden, werd in handen van B. en W. gesteld om prae. advies. Aan M'|j. A. J. C. Keijzer werd op haar verzoek met ingang van 16 Oct. ontslag verleend als onderwij zeres aan de school voor buitenge woon lager onderwijs. Benoemingen Tot tijdelijk leraar aardrijkskunde aan het Murmelliusgymnasium werd benoemd de heer Chr. v. Dam te Amsterdam; tot tijdelijk leraar aan de Handelsavondschool werden be noemd voor handelswetenschappen de heer C. v. d. Beidt, en voor Duits de heer M. v. d- Ploeg. (Bij de gebruikelijke thee bood de 50-jarige heer v. d. Borden 'n ge bakje aan, waarvoor de Voorzitter hem namens de Raad dank bracht; wij doen dit bij deze namens de pers). De thans zittende leden van de Adviescommissie Woonruimte wet, mw. Tr. M. Roos-Cikot en de heren H. Bruin. Mr. H. Lesterhuis, J. F. Plas en A, Zeegers werden herbe noemd evenals de plv. leden mw, A. E. Meijer-Siewertsen en de heren M. Erkanip en J. v, Wijk. Ip de va- cature-Mr. Noordi.ik werd tot plv. lid benoemd mr, j, Warnaer; in de vac, Couwenhoven zal later worden voorzien. Wegens het aan de heer B, Velt- man verleend buitengewoon verlof van 6 maanden, werd voor die tijd, met ingang van 1 Oct. tot ambte naar van de Burgerlijke Stand, spe ciaal belast met het voltrekken van huwelijken benoemd de heer W. v. d. Vall, alhier. In plaats van de burgemeester werd weth, R. Bakker benoemd tot gedelegeerde der gemeente in de besturen van gesubsidieerde bijzon dere scholen voor nijverheidsonder wijs en voorbereidend onderwijs; Mr. K. L. de Ronde werd benoemd tot commissaris In hef bestuur van de chr. woningbouwver. „De Voor zorg". De directeur van de gem. ac countantsdienst werd aangewezen tot boekhoudkundige, bedoeld in art. 265 van de gemeentewet, ingevolge welk artikel de rekeningen van de takken van dienst, t.a. waarvan art. 252 der gemeentewet is toegepast, door een buiten de tak van dienst staande boekhoudkundige, deugde, lijk worden verklaard. Tot lid van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordenin gen en die van Openb. Werken en Plantsoenen werd (in de vaeature- Venneker) benoemd Mr. W. v. Dijk. Onderwijs Conform voorstel van B. en W. werd besloten de ingevolge de L.O.- wet gevraagde medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van meubelen, leer. en hulpmiddelen vak-handenarbeid St. Laurentius- sehool (v.g.l.o.); voor de aanschaf fing van schoolboeken aan de St. Willibrordussohool; voor de aan schaffing van vloerbedekking in lo. kalen van de St. Josephschool en St. Annaschool en voor de aanschaf fing van schoolboeken voor de Ju- liaschool. Aangezien de voorschriften be treffende het houden van bokken ter verbetering van het geitenras door het in werking-treden van een prov. verordening overbodig gewor den zijn, werden de desbetreffende bepalingen in de gem. politieveror dening ingetrokken. Voorts werd voorgesteld de tekst van de ge meentelijke verordening i.v.m. ont siering der gemeente in overeen stemming te brengen met de ter zake gewijzigde provinciale rege ling. De heer Berkhouwer voert na enkele juridische en technische ook principiële bezwaren aan, om dat volgens 'n bepaling in deze ver. ordening 'n bepaald college 'n hem onwelgevallige propaganda, b.v. 'n kruis op de Domlnicustoren. of 'n reclame voor 'n bepaald politiek plan, kan weren. De heer Hoytink vroeg in ver band hiermee terugverwijzing naar de commissie, waarbij zich de heren Siefsma en Venneker aansloten. De Voorzitter wijst er op, dat de Commissie met deze verordening bekend verondersteld mag worden en deelt de bezwaren van Mr. BerkhouweT niet, omdat het niet gaat om de inhoud maar om de vorm van propaganda of reclame. Spr. acht de strekking der verorde ning aanvaardbaar. Mr. Berkhouwer handhaaft zijn bazwaar tegen het scheppen van de mogelijkheid, dat onder het mom van de vorm ook de inhoud kan weren. Terugverwijzing lijkt spr. overbodig; spr. dient 'n amendement in, waarin aan zijn bezwaren wordt tegemoet gekomen. De heer de Zeeuw acht het amen dement overbodig; als er eventueel 'n linkse meerderheid 'n rechtse minderheid zou willen onderdruk ken, zou zij van haar meerderheid toch gebruik kunnen maken, om de verordening in haar geest te wijzi gen, zoals in Oost-Europa aan de lopende band gebeurt. Na nog enige discussie werd het amendement-Berkhouwer verwor pen met 13-12 stemmen. Vóór de V.V.D., de Communisten en de te ren Hoytink (A.R.), v. d. Borden (C.H.U.), v. Dijk (K.V.P.) en Siets- ma, Kirpensteyn, Couwenhoven en Koot (P.v.d.A.). Het gehele ontwerp werd met de 2 Communisten tegen aangenomen. Bouwplan „Goed Wonen" Medewerking werd verleend aan het bouwplan van de R.K. bouwver. „Goed Wonen" omvattende 75 wo ningen op het terrein in Overdie en Achtermeer in het verlengde van het Baanpad en de 1ste Ooster straat. Aan Goed Wonen werden voor schotten verstrekt voor aankoop grond (van de gemeente) van f130.181 en voor de bouw van f740.202. De heer Venneker (K.V.P.) juicht het voorstel toe, omdat dit bijdraagt tot leniging van de Woningnood, doch maakt enkele opmerkingen over de grondprijs, die in dit geval fl.meer per M2 bedraagt, dan in het desbetreffend voorstel van Rochdale. Goed Wonen wil zó economisch mo gelijk bouwen, door ook bovenwo ningen te bouwen, doch wordt daar voor als 't ware gestraft met 'n ho gere grondprijs. Bovenwoningen vragen 'n lagere huur, welke op deze wijze onmogelijk wordt ge maakt- Waarom aldus vraagt spr. moet „Goed Wonen" fl.— meer betalen? Hij vraagt B. en W. het geval nog eens te bekijken. De Voorzitter wijst er op, dat ip dit kwartier gelijke huizen worden gebouwd en dat per woning de grondprijs gelijk moet blijven, om gelijke huren te krijgen. Deze grondprijspolitiek wordt gevoerd door het Min. van Wederopbouw. Deze woningen van „Goed Wonen" komen aan 'n bredere straat en de hogere grondprijs is daarom ver antwoord. De heer Venneker blijft er bij, dat het niet aangaat de ene woning bouwvereniging fl.meer te bere kenen dan de ander; als hier 'n fout gemaakt is, moet het Grondbedrijf dit lijden en niet de woningbouw vereniging. De Voorzitter beschouwt de drie complexen door drie verschillen de woningbouwverenigingen ge bouwd als één geheel en acht 'n andere grondprijs voor „Goed Wo nen" uitgesloten. De heer Hpizmuller vreest geen schade voor de gemeente, daar het exploitatie-tekort toch door het Rijk gedragen wordt. De heer Couwenhoven gelooft wel. dat hier 'n fout door het grond bedrijf is gemaakt, doch het lijkt hem niet wenselijk de zaak te trai neren; hij gelooft niet dat de bo venwoningen leeg zullen blijven staan. Het voorstel wordt aangeno men met 21 tegen 4 stemmen. Tegen Mej. Kamphuys en de heren Venne ker, v. Dijk en Woldendorp. Voorts besloot de Raad weer in het leven te roepen het raadsbesluit, waarbij een crediet van f42,250 werd verstrekt voor de bouw van een aula op de algemene begraafplaats. Aan de 8 Octobervereniging werd een subsidie van f1000 verleend, in dien en voorzover nodig om het te kort te dekken van de op 8 October te organiseren feestelijkheden. De heer Kirpensteyn herinnert er aan, dat hij in Maart 'n amende ment van dergelijke strekking had ingediend, dat echter geen genade bij B. en W. en de Raad kon vinden. De heer Hoytink behoudt zich zijn standpunt t-a.v. het principe voor, waarop de heer Berkhouwer zien juist om principiële redenen vóór verklaarde, omdat z.i. de fes tiviteiten van 8 October niet voor het heffen van vermakelijkheidsbe lasting in aanmerking komen. De heer F. Hol werd als onderwij zer aan de Tesselschadeschool over geplaatst (izulks op zijn verzoek) naar de school voor buitengewoon lager onderwijs. Verkeer en Marktwezen Aan de orde was hierna een voor stel tot het instellen van een Com missie ter bestudering van het ver- keersiAaagstuk in verband met het marktwezen; onder voorzitterschap van burgemeester Wytema zal deze commissie bestaan uit; G. v. Slin gerland, ondervoorzitter, Ir. Knol, Dr. W. Voorthuizen, J. Dreeuws, de heer v, d. Borden; voorts een vijftal deskundigen uit het bedrijfsleven, een stedebouwkundige en een ken ner van oud-stedeschoon; als secre taris zal optreden de referendaris ter secretarie. De heer Couwenhoven zag gaarne, dat de Commissie ook het vraagstuk van het grote doorgaand verkeer in de binnenstad onder de ogen zag, hetgeen door de heer Berkhouwer wordt ondersteund. De Voorzitter maakt hier bezwaar tegen, de commissie zou overbelast worden en haar rapport niet tijdig kunnen indienen; het verkeers, vraagstuk is 'n ander onderwerp, dat hij nog even wil laten rusten; zodra daartoe tijd en gelegenheid is, zal spr. voorstellen een commissie ad hoe in het leven te roepen. De heer Couwenhoven hoopt, dat dit niet te lang zal duren. Conform besloten. Besloten werd voorts tot aankoop van de boerderij van J. Borst aan de Helderseweg, groot 9.25,90 ha voor in totaal f92.590; het is de be doeling van deze terreinen gebruik te maken voor het aanbrengen van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. De Raad gaf voorts, na enige be spreking in comité, goedkeuring aan een voorstel tot het verlenen van een crediet van f12.000 voor de aan schaffing van een manschappen- matenaal-wagen voor de Brand weer, Aan het eind van de vergadering richtte de Voorzitter woorden van afscheid en waardering aan het adres van de raadsnotulist, Mr. de Vries Jr., die deze functie twee jaar had vervuld, (appl.), Mr. de Vries dankte voor deze woorden en het hem geschonken vertrouwen. Hierna sluiting. De kaas was duur en de markt was klein, gisteren, toen een ge- luids-reporter van de BBC bij de Kaasdragenskamer bezig was de liedjes van het carillon en kreten van de kaasdragers yopr zijn maat schappij vast te leggen. En die kaasdragerskamer zat toen vol met officieren en matrozen van het Deense schip „Thetis". De Engelse zeelieden, die hier laatst zijn ge weest, waren ZQ enthousiast over onze kaasstad, dat zij hun Deense collega's een bezoek aan Alkmaar van harte hadden aangeraden. Er waren nog veel meer buitenlanders op de markt een Zwitsers reisgezelschap van 65 man, een groep Fransen, een groep Engelse jonge plattelandslieden. de nodige Amerikanen en waarlijk ook weer eens een gezelschap uit Bom bay met drie prachtige jonge vrou wen in heur schitterende kledij. En toch was de grote gezellige kaas markt van een maand goleden ge worden tot een klein gezellig kaas- marktje. De verkoop van kaasjes aan buitenlanders is nu ten einde. De laatste maal, en dat was giste ren, werd er vooral aan twee Ame rikanen verkocht, maar erg vlot is het niet gegaan. Wij schrijven elke week dat het 3 en 17 Nov. en 1 Deo. 1949 SCHILDERKUNST Cursusleider J. JONGEN EE EN, Kunstcriticus te Utrecht 12 en 26 Jan. en 9 Febr. 1950 MUZIEK Cursusleider CASPER HóWELER, musicoloog te Blaricum. 23 Febr., 9 en 23 Maart 1950 SCHEPPINGSVERHAAL Cursusleider drs. JOS EYCKLER. Montfortaan. Alle cursusavonden worden ge geven op een Donderdag in de grote zaal "van Victory en beginnen om 8 uur. CURSUSGELD (per 3 avonden) voor leden en dona teurs f 1.50; voor niet-leden f2. (per 3 avonden). Opgave aan de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la, Alkmaar. (Zie verder stadsnieuws). (Adv.) ALKMAAR. Op de openings avond van Schola Publica, '23 Sep tember 1.1., zijn aan de leden de programma's voor de drie cursus sen uitgedeeld, met aangehecht aanmeldingsformulier. Het is voor het Bestuur een gro te voldoening, dat nu ook de naam van de docent van de Bijbelcursus bekend gemaakt kan worden, n.l. Drs. Jos Eyckeler, Montfortaan, de bekende radiospreker over Bijbelse onderwerpen en oud-directeur van de H. Landstichting te Nijmegen. Betere keus had men waarschijn lijk niet kunnen doen. Wie nog geen aanmeldingsfor mulier en verder program der cursussen in zijn bezit heeft, kan dit schriftelijk aanvragen bij het secretariaat (J. Dominicus, Roe mer Visscherstraat la te Alk maar), waarna het direct wordt toegezonden. Op de volgende Scho- la-avond van 21 October, waarop Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van De Tijd, zal spreken over „Ontmoe tingen met grote personen", zal nogmaals gelegenheid zijn. om een programma van de drie cursussen in ontvangst te nemen. Men kan zich echter reeds tevoren ook per briefkaart aanmelden. Hieronder volgt in het kort een overzicht der drie cursussen, „Het zien en genieten van schil derijen" door J. Jongelen, kunst, criticus te Utrecht op de Donder dagen 3 en 17 November en 1 De cember 1949. „Het genieten van muziek" door Casper Höweler. musicoloog te Blaricum op de Donderdagen 12 en 26 Januari en 9 Februari 1950. „De nieuwste opvattingen over het Bijbelse Scheppingsverhaal" door Pater Drs. Jos. Eyckler op de Donderdagen 23 Februari en 9 en 23 Maart 1950. Alle cursussen worden gegeven in Hotel Victory, Lnngestraat 70 te Alkmaar, en beginnen om 8 uur en eindigen om ongeveer 10 uur. Deze avonden zijn óók toegankelijk voor niet-leden der Schola, Men zie verder de annonce in dit blad. REPATRIËRENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip de Zuiderkruis, dat op 17 September van Tandjong Piok vertrok, en dat op 10 October te Rotterdam ver wacht wordt, zullen de volgende militairen uit Alkmaar en omge ving terugkeren uit de Oost, R, Agricola, Kennemersingel 281 Alkmaar; P. Brouwer de Koning, Stationsweg 86, Heerhugowaard A. Jongejans, Ropjgskuil 8; Alk maar; L. Korf, Stroet 177, St. Maarten; C. M. Lambrechts, Snaar- manslaan 110, Alkmaar; H. van der Meulen, Eerste Groenenlaan 4, Bakkum; Th. Pater, Baansingel 12 Alkmaar; Luit. W. J. Schoonhoven, Kennemerstraatweg 107, Alkmaar; R. A. Stet, Eerste Groenlaan 68, Castrloum; J. H. de Vet, Polder straat 15, Alkmaar; P. W. de Waard, Jullanastraat 4, Egmond; K. Wltziers, van Leeuwenhoek straat 36, Alkmaar; N. M. Bak ker, Dorpsstraat 190, Warmenhui- zen; T. S. Gieling, Zakedijkje 13, Bergen; B. B. Snelling, Pierson- straat 31, Alkmaar; J, G. Swan, Dorpsstraat 33, Warmenhuizen; O, H, IJssels, Jan v. Scorelkade 24, Alkmaar; H. A. Witte, Walingsdfjk U 17, Ursem; A. J, Bleeker, Dr, Lenartsstraat 28, Castrioum; J. Bruynes, Nekkerweg 16, Beemster; H, P. van der Eem, Rijksweg 33, Limmen; P. van Twuyver, Scha- gerwaard 704, Harenkarspel. LIEDERAVOND HENK LANSEN Voor deze avond was er een zeer goede belangstelling in het Wapen van Heemskerk. We menen dat Lansen deze belangstelling wel heeft verdiend, gezien de wijze waarop hij kennelijk zijn debuut se rieus heeft voorbereid. Wanneer we in enkele woorden onze opinie van dit concert willen samenvat ten, dan zouden we willen zeggen, een beginnend zanger met zéér goede kansen. Technisch deed hjj reeds uitste kende dingen, o.m. in de liederen van Scarlatti, Caldara en Gluck. De liederen van Schubert o.a. „Du bist die Ruh" en „des Miillers Blumen" werden correct en ge nuanceerd gezongen. Ook in de serie Brahms liederen viel veel goeds te waarderen. Dat er wat de voordracht betreft nog onver vulde wensen z(jn is te begrepen. Lansen is nog niet volkomen los van de materie, om elk lied een le vende gestalte te geven, maar dit is zeer moeilijk, en wel het hoogste wat een zanger kan bereiken. Maar zoals reeds opgemerkt, begrip voor dit alles is latent aanwezig, en zal in de toekomst zelcer wel tot ont wikkeling komen./ De zanger be sloot zijn avond met ene drietal lie deren van de componist Dupare. Aan de pianist Jan Couvée had de zanger een muzikaal en bekwaam begeleider. Ter afwisseling speelde de pianist o.m. een Sonate van Mozart, „Deux Arabesques" van Debussy en „Jeu d'eau" van Ra- vel, waarmede hij terecht veel suc ces had. Moge dit debuut voor Henk Lansen een stimulans zijn om serieus verder te werken. Het aanwezige publiek was zeer welwillend en hartelijk gestemd, en liet het aan applaus lang niet ont breken. Er waren zelfs nog wat onervaren concert-bezoekers aan wezig. die tussen de, delen van één nummer of liederen-groep applau riiseerden. Dit was wel goed be doeld, maar allerminst gebruikelijk het werkt min of meer storend, ook voor de executanten. Voor Henk Lansen werd 't ten slotte een succesvolle avond, waar op de bloementjes ook niet ontbra ken. W. SCHREURS fl ten bate van het Dinsdag 4 en Woensdag 5 October aA 's avonds 8 u. in het Wapen v. Heemskerk Kaarten a f 1.— (alles inbegrepen) verkrijgbaar in Sigaren magazijn De Sport, Nieuwesloot, en bij de leden van „St. Caecilia" (geen plaatsbespreken) seizoen verloopt en elke week weer komen er toch nog talrijke buiten landers naar de kaasmarkt. Welnu, het seizoen verloopt, niettegenstaan de de vreemdelingen. Maar hun be zoek bewijst de populariteit van de markt en dat doet ons Alkmaarse hart goed. GROOT MIDDENSTANDSAPPËL ALKMAAR, De afdeling Alk maar van de Ned. R.K. Midden- standbond organiseert op 3 Octo ber a.s. een groot appèl, waarop alle leden worden verwacht, In Huize St. Augustinus wordt 's mor gens om 7.30 een H. Mis gelezen voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der leden 's Avonds is er in het Victory-hote elen algemene le denvergadering waaronder o.a. ter tafel zullen komen de a.s. St. Nico. laas-actie, de voorstellen voor de Centrale Raad op 16 November te Amsterdam en enkele andere pun ten. De Directeur van het Bureau van Sociale Zaken, de heer J. F. H. Plas zal een belangrijk onderwerp aansnijden, de oprichting van een Alkmaars Instituut tot bemidde ling bij financiering van aankopen bfj de detailhandel. Een onderwerp, vooral in deze tijd aotueel en be langrijk genoeg om de aandacht van alle leden te trekken. Het be stuur hoopt dan ook dat men deze avond zoveel mogelijk vrij zal we ten te maken. R.K, Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. Het le elftal speelt Zondag a.s. om 2 u ur in Bergen tegen Dio I. Het vertrekt om half 2 vanaf de Ambachts school. Het 2de elftal speelt deze keer niet. En de junioren gaan naar Heems kerk. Deze wedstrijd begint om half vijf. Vertrektijd uiterlijk om 3 uur vanaf de Heilooërbrug. (in uni form). De elftallenopstelling staat aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Het Bestuur. Oplichters aan het werk ALKMAAR. De Alkmaarse politie ontving dezer dagen van een viertal winkeliers klachten over oplichting. In de desbetref fende zaken werden door onbe kende personen bestellingen ge daan. die deels moesten worden thuisbezorgd en anderdeels wer den meegenomen, De thuisbe zorgde goederen bleken te moeten worden afgeleverd op een adres dat gefingeerd was. Betaling van de meegenomen goederen vond natuurlijk niet plaats. Men zij ge waarschuwd aan onbekende per sonen geen goederen mede te geven. BBC-cabaretgroep naar Alkmaar ALKMAAR. Op Zaterdag 8 October zal ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het ontzet in de Marijke-zaal van het Victory Hotel een kleine cabaret groep van de BBC een program ma verzorgen. De artisten, die aan dit pro gramma medewerken, genieten bekendheid over de gehele wereld. O.a. treden er in op: de Londense toneelspeelster Anona Winn en de radioster Daphne Pardell. Het op treden van dit gezelschap is het eerste en enige in Nederland; het programma staat op zeer hoog peil. Verschillende gasten uit Am sterdam en Den Haag zullen deze unieke uitvoering bijwonen. kunt en moogt U zich voe len, als U uw maatkleding laat aanmeten door MO DERN STYLE, Dan is het af, in elk onderdeel. Neemt U eens een proef met ons voortreffelijk maatwerk voor DAMES en HEREN, -Het zal U uitmuntend bevallen, Vraagt stalen bij; VOORDAM 5 - ALKMAAR Telefoon 4839 C, W, Broersen A. F, Eskes (Coupeur) (Adv.) DOKTERSDIENSTEN Rayon Wesf-Friesland (West) Dr. Mulder te Midwoud, telef. Oostwoud 1; dr, Pool te Hoogwoud, tel. Spanbroek 297 (K 2263); dr, Barnhoorn te Blokker, tel. K 2292: 533. Victoria-theater: Sensaties van 1948 Het voorprogramma bevatte dit maal een uitstekend journaal en een aardig filmpje van het Rode Kruis. De stille film van Charlie Chaplin was wel erg aftands, maar gaf wel een kijkje op de vooruit gang der filmtechniek- „Sensaties van 1948" is een vol maakte Showfilm, waarin de Cir- cus-variété-sensaties in een bonte rij de bezoekers worden voorgezet. Twee bekende orkesten werken er aan mee en wie zich voor show en jasz-muziek interesseert, kan in Victoria-Theater terecht, doch de leeftijdgrens van 18 jaar dient wel in 't oog gehouden te worden. A.B.T.: Colorado onder terreur Het A.B.T. staat deze week weer in het teken van revolvervuur en de breedgerande cowboyhoed, met het schilderachtige landschap van het Wilde Westen op de achter grond. Vooraf gegaan door het uit gebreide nieuws uit binnen- en bui tenland en een filmpje van het Rode Kruis „Paraat", waaraan een collecte verbonden is draait als eerste hoofdfilm „De drie Cowboy- Musketiers", die ons een strijd ver haalt tussen kolonisten en veehou ders, met de nodige bandieten op de achtergrond. In de film „Colorado onder ter reur" worden de hevige gevechten van man tegen man. zo nu en dan afgewisseld door aardige songs, ten beste gegeven waarin de melkoor- log in het Westen wordt uitgebeeld. Harmonie: In de Harmonie draait deze week de Arthur Rank-film „De Grote Passie", waarin Ann Todd de vrouw speelt, die huwde uit berekening met een rijk bankier, terwijl zij de oprechte liefde versmaad van een jonge doctor, met wie zij later ontmoetingen heeft, die tot allerlei onaangename situaties leiden. Het geheel is een wat mistroostig ver haal, dat zich afspeelt in de grote wereld van luxe en rijkdom, de on werkelijke wereld, waar men geen mensen ziet werken, doch waar 'n teder schijnt te leven om te genie ten. Wij voor ons vonden het ac tuele journaal met de twee aardige bijfilmpjes meer genietbaar dan de hoofdfilm, al vergoedde het knappe spel van Claude Rains veel. (volw.) Cinema Americain: De laatste etappe Onder auspiciën van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) draait deze week in Cinema Americain de Poolse film „De Laatste Etappe". Dit semi- doeumentaire filmwerk, dat ge maakt werd door twee vrouwen, die zelf tijdens de afgelopen oorlog de hel van Auschwitz hebben leren kennen, Gerda Schneider en Wanda Jabubowska, en waarvan de laatste de regie voerde, verhaalt van de gruwelen der onmenselijkheid van Auschwitz, De lotgevallen van aldaar gevan gen vrouwen, verteld in een sober fllmrelaas .rijten alle wonden open die de oorlog sloeg en die de tijd ge nas, Deze film, die niet alleen als een brok cinematographic waarde vol is, maar die vooral haar waarde ontleend aan haar betekenis als menselijk document, is een ver schrikkelijke film en tegelijkertijd een teken aan de wand. Het is niet prettig, jaren na de verfoeide oor log, geconfronteerd te worden met de gruwelen van die oorlog in hun wreedste vorm; het is niet prettig te zien hoe deze met de dood als A.F.C.-nieuws WW 1—AFC1; AFC 2—WFC 6, 2.30, A-veld; Alcm. V. 5—AFC 3, 12 uur; AFC 4Kolp, B. 1, 12 uur, A- veld; AFC 5Limmen 4, 2.30, B,- veld. Junioren: AFC aPurmerend a, 1.15, B-veld; Alw. Forw. aAFC b, 1.15; HSV b—AFC c, 1 uur. Adspiranten: HSV aAFC a, 12 uur; LSVV b—AFC b, 1.15; Limmen bAFC c, 12 uur; AFC dVitesse c, 12 uur; Kolp. B. bAFC e, 1.15; AFC fBerdos b (Zat.) 4.30, A-veld, AFCgvrij; AFC bVitesse d (Zat.) 3.30, A-veld; AFC iKolp. B.c, (Zat.), 4 uur B-veld. (A-veld is Westerweg: B-veld is Overdie). De spelers van het eerste gaan naaf Wervershoof, dat wordt een een zware opgaaf, de Werversho- vers zijn lang niet mals op eigen veld, dus opgepast!! Het 2de ont vangt WFC b, aidie. lui heb ben soms van die uitschieters, een gewaarschuwd man....! AFC 3 moet naar Alcm. 5, een zuivere derby, Brugman c.s. zorgen altijd voor een sportieve kamp, maar liefst met de beide punten. Het 4de ontvangt Kolp, B, 1, mannen van Cee Dee, dat is niet zo eenvoudig. AFC 5 moet in staat geacht wor den Limmen 4 te weerstaan. De ju niores hebben een paar interessante ontmoetingen. Evenzo mij de adspi ranten. Jongens zorgt voor. de volle buit. De senioren hebben een uit nodiging ontvangen voor de feest avond, deze is voor 11 (elf) Octo ber, houdt hier rekening mee. Tot Zondag. DE NIEUWE FRIESEBRUG TE ALKMAAR Uitvoering uitgesteld? Naar wij vernemen is zulks in strijd met de gestelde verwachtin gen het bouwen van een nieuwe Friese brug tegenover het Victo riepark te Alkmaar uitgesteld. Het plan was dit werk. waarmee een bedrag van een half mUlioen ge moeid is, in 1950 uit te voeren. Dit bedrag komt echter in de Rijks begroting van Waterstaat niet voor, er is slechts een pro memoriepost voor dit object geraamd, hetgeen betekent, dat er geen zekerheid be staat dat in 1950 met de uitvoering van dit werk zal worden begon nen. Dit bericht zal ongetwijfeld dor Alkmaar met grote teleurstel ling worden ontvangen. De ver keerssituatie op de oude Friese brug is ten enenmale verouderd en een nieuwe Friesebrug is hard no dig voor een aan de eisen des tijds aangepaste verbinding tussen Alk maar en heel 't West-Friese achter land. Wij vertrouwen dat de Ka merleden uit ons gewest zich in deze dilgent zullen tonen. Herwonnen Levenskracht collecteert HEILOO. Het plaatselijk comité Vereniging tot bestrijding der Tuberculose Herwonnen Le venskracht houdt door middel van het aanbieden van speldjes Zon dag a.S. haar jaarlijkse oolleete- dag. Herwonnen Levenskracht ex ploiteert het bekende sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, waar dagelijks 520 patiënten, mannen, vrouwen en kinderen, worden verpleegd. Van de bevrijding tot 1 Juli '49 heeft Herwonnen Levenskracht reeds 4993 aanvragen om verple ging ontvangen. Ongeveer 1502 van de betreffende patiënten wa rén toen verpleegd geweest en weer ontslagen; ongeveer 1013 patiënten waren op genoemde datum door middel van deze ver eniging in Berg en Bosch en an dere sanatoria in verpleging. Meer dan 1000 ontslagen en thulsku- rende patiënten ontvangen ver sterkende middelen. Naast de grote financiële las ten, die deze verpleging met zich meebrengt, ziin ook de kosten, noodzakelijk voor verbéuwingen en het aanschaffen van nieuwe medische installaties voor het sanatorium, waarvan de kosten op f 700.000 geschat worden, zeer hoog. Bovendien exploiteert Herwon nen Levenskracht het rust- en herstellingsoord „Sonnehaert" te Zeist, waar sinds 1 Juli 1948 386 rustbehoevende vrouwen ver pleegd werden. Wij bevelen deze collecte gaarne aan. ■Op weg naar huis AKERSLOOT. Op het troe pentransportschip „Zuiderkruis", dat 17 September 1949 uit Tand jong Priok vertrokken is en ver moedelijk 10 October 1949 te Rot terdam aankomt, bevindt zich onze dorpsgenoot A. Molenaar, matroos II, wonende Akersloot, Julianaweg 228. gezel opgesloten vrouwen, vechten om de allerellendigste rest die haar van het leven nog gebleven is. Doch deze film werd gemaakt en wordt vertoond „opdat wij nooit zullen vergeten". En het is goed, dat wij het weten en dat wij er aan herin nerd worden bij tijd en wijle, hoe in de mens de geneigdheid tot het kwade, die het erfdeel is van Adam's zonde, tot in het absurde toe op de meest lugubere wijze kan worden gerealiseerd. De menselijke waardigheid wordt in deze film op een zodanige manier verkracht, dat de aanschouwing hiervan redelij kerwijze zal voeren tot bezinning op de menselijke waardigheid. Deze goedgemaakte film waarin bijna al les, wat zweemde naar pathetiek, vermeden werd, voert tot de apo theose die in de slotwoorden is uit gedrukt: „Nooit meer Auschwitz". En elkeen die zichzelf en zijn men selijkheid heeft getoetst aan dit na vrante document humain, zal daar van harte mee instemmen. Dit ern stige filmwerk, groots in zijn ver schrikkelijkheid, kunnen wij aan rijpe mensen, met volle overtuiging aanbevelen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: NAAR WEST DRAAIENDE WIND Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar tijdelijk mist, overigens weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige, langs de Wadden eilanden later vrij krachtige naar Westelijke richtingen draaiende wind. ALKMAAR: ABT: Colorado onder terreur, 14 jr. (B); Harmonie: Da grote passie, volw, (C 2); Victo ria: Sensatie van 1948, 18 Jr. (C 1); Americain: De laatste etappe, 18 jr. Cl). ONZE AGENDA BIOSCOPEN' Harmonie: De grote Passie, 18 jr.; Victoria: Sensaties van 1948, 18 jr.; Cinema Ame ricain: De laatste Etappe, 18 jr.; A.B.T.: Colorado onder terreur, 14 jr, 't WAPEN VAN HEEMS KERK: Uitvoering Muziek vereniging Crescendo. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. K. H. Kolk, Gees tersingel 36, telef. 2017 en Dr. E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8, telef. 3136. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de Wed. C. M, B. Wanna, Mlent H, NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Het wintersei zoen, zoals wij dat steeds noemen, staat weer voor de deur. Een pe riode, waarin men weer tiid kan vinden voor een mooi toneelstuk, een cabaretavond enz. Veel valt er te genieten en het is dikwijls moeilijk uit die veelheid een keuze te maken. Dezer dagen ont vangt u een bericht omtrent het optreden van onze eigen onderaf delingen, maar daarnaast vragen wij deze week uw zeer bijzondere belangstelling voor de toneel avonden van „Dindua", welke ge geven worden op 4 en 5 October a.s. Het stuk, dat wordt opgevoerd, „Stormeiland", zal zeker in staat zijn uw avond tot een onvergete lijke te maken, maar bovendien heeft de opvoering nog een bij zondere betekenis. Want de baten zijn bestemd voor het Uniformen fonds van onze eigen onderafde ling St. Caecilia. De entrée is zo laag mogelijk gehouden, nl. f 1. om een ieder in de gelegenheid te stellen een van beide avonden van het spel te genieten. Nogmaals, wij kunnen het u aanbevelen. Voor kaartverkoop verwijzen wij naar de wekelijkse rubriek „St, Caecilia" in uniform". R.K. Handbalclub E.I.O. BERGEN. Zondag 2 October spelen onze beide elftallen thuis op het terrein a. d. Nesdjjk. De senioren spelen om 2 uur te gen A.O.G. en om 3 uur komen de junioren uit tegen Vitesse. Beide elftallen moeten er voor zorgen een kwartier voor het begin van de wedstrijd op het terrein aan wezig te zijn, De opstellingen staan bij de kerk op het bord aange geven, Gerepatrieerd AKERSLOOT, Met het troe pentransportschip „Kota Inten" komt vermoedelijk 1 October a.s. te Rotterdam aan onze plaatsge noot N. F, Verduin, Kerklaan 316 alhier. wonende H.S.V.-NIEUWS HEILOO. Het programma a.s. Zondag luidt a.v.: HSV 1— Schellingwoude 1 14,30 uur, terrein MallevQortsdük. SVA II—HSV II 13,30 uur, Vitesse jun,AFC jun. 13 uur; HSV A adsp.—AFC A Adsp. 12 uur. Het bestuur heeft alles in het werk gesteld om de wedstrijd van het eerste in Schellingwoude te doen plaatsvinden, dit met het oog op de parochiële bedevaart. Schel lingwoude was berqid mede te wer ken. De KNVB wilde echter geen toestemming verlenen, zodat HSV noodgedwongen deze thuiswedstrijd moet spelen Het bestuur drukt alle leden op het hart vooral 's morgens de Hoogmis in de grote kapel van het Genade-oord h(j te wonen. V.V. Meervogels Programma voor Zondag a.s. BeemsterMeerv, A 2.30 u. ver trek per bus om 12 uur; Meerv. A II—OFC II, 2.30; Graftdijk 3— Meerv. A 3 12.vertrek per fiets om 11.15 uur. Meerv. adsp. A Limmen adsp. A 1,15; Meerv. adsp. B—Zeevogels adsp. B 12.Meerv. adsp, CHSV B Zaterdagmiddag 4 uur. Het 1ste elftal heeft een zware opgave om Beemster I in eigen home een nederlaag te bezorgen. Het verschijnt ditmaal voor het eerst volledig. Het 2de ontvangt OFC II. De jongens komen uit in wit shirt. Het 3de gaat naar Graft dijk. Om 11.15 bij de pont! Adsp. A speelt tegen Limmen adsp. A elftal. De B'tjes spelen om 12 uur tegen Zeevogels B en C speelt van middag om 4 uur tegen HSV B. Twee mens moet met (P.v.d-A.) behandelen ten onrechl op een scha gelden, mit' blijken. In onrecht wei grijpen, ter toen de re< briefje hebb komen. Voor de even de altij beeldspraak vast te houdi ring als het van de volge geen geld of aan mijn vro zag, aangezii wordt betaalc wat minder dan de heer S alle woordvoe van zijn bete Scheps was gaan. In een zich die wens sonen moeten die op de een dens of na de hadden geled materiële aari deze verruimi gen sterk uite toonden zich voor schadeloe tingsslachtoffe geheel niet VO' vrijding. Daar een steekje a Anderen, hoe' ook tijdens de geleden van a aard, wilden van blijven u gevallen de Ne in rechte kon ken. Ten aanzien tot de slachtof ging het er nu ring hiertoe al Freule Wttewa deloo (p.v.d.a.) stra (a.r.), Bac (st. ger.) en oefenden in di drang uit. Min echter zijn ami cjlën meegebrac al op, dat er te halen zou va streekse vraag meester liet mii In zijn prae-a F. L. van Muist gres van de Ni standsbond op te Rotterdam komt deze prae drijfs-economisc conclusie, dat sche-, sociale- ei behartiging van het noodzakelijk denstandstoporg in te bouwen. De wet op de opent de moge Het z.g. „functio sen detailhand aldus het prae niet op waarlijk sche gronden, do nisch verschil, kleinbedrijf hee drijfseeonomisch waarvan de bete boven die van vraagstukken. D matiek van het bedrijf vraagt in orgaan, ter ge behartiging van SLAGERS MET MINISTE Dezer dagen 1 van Landbouw, selvoorziening ontvangen van slagers-organisat onderhoud zijn d de slagers in he sprake gekomen distributie en de een eventuele oj distributie op di sprekingen hadd< karakter. Tot be is men niet geko HET SCHA WAS TE LA Zoals gemeld is ministerie van Vc een klacht ingedie ding schapenvlee die bij .aankomst geschikt zou zijn consumptie. Van bevoegde wij, dat het sch Engeland wordt gens een contrac bepaald, dat de 1 vlees leveren tot land. De Engelser dat het, met het breken van koele van het schip gev ding Zaterdag te drukkende weer delijke invloed zi ben. Bij de lossing, Zaterdag maar 1: schijnt men het voor consumptie ben geacht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2