Ten onrechte gedetineerden hebben recht op schadeloosstelling Ik heb vertrouwen in de Hollanders' Half November levering van Amerikaanse wapens Maar slachtoffers van M.G. grijpen er naast Buitenlands overzicht 480 millioen (40000 woningen) uitgetrokken voor huisvesting ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Zaterdag 1 October 1949 PAG. 3 Zitting van de Tweede Kamer Toporgaan in P.B.O. voor Middenstand? Kardinaal Spellman op Schiphol Ontmoeting met beminnelijk prelaat Kinderen speelden met vuur 200 technici naar Europa Bouwplan 1950 Schriftelijk of Mondeling? RESA - HILVERSUM Rep. regering zal verklaring geven Mr. Dr. van Thiel nam afscheid rwachtinc loor het K.N.M.I. te van Zaterdagavond i; (RAAIENDE WIND nde wolkenvelden wegend droog weer. koude nacht met daar tijdelijk mist, weinig verandering a-tuur. Zwakke tot angs de Wadden- ater vrij krachtige stelijke richtingen wind. -KEURING BT: Colorado onder (B); Harmonie: De volw. (C 2); Victo- van 1948, 18 jr. ericain: De laatste C 1). AGENDA Harmonie: Passie, 18 jr.; Sensaties van r.; Cinema Ame- s laatste Etappe, A.B.T.Colorado reur, 14 jr. VAN HEEMS- .voering Muziek- r crescendo. IIENST DOKTO- H. Kolk, Gees- 36, telef. 2017 en M. van Gilse, -park 8, telef. NST APOTHE- -. de Wed. C. M. i, Mient 11. INST TAXI'S: J. ival 60, tel. 3931. J.-HOEKJE Het wintersei- dat steeds noemen, ar de deur. Een pe- men weer tijd kan en mooi toneelstuk, mnd enz. Veel valt i en het is dikwijls die veelheid een ;n. Dezer dagen ont- bericht omtrent het onze eigen onderaf- ir daarnaast vragen uw zeer bijzondere voor de toneel- „Pindua", welke ge- i op 4 en 5 October lat wordt opgevoerd, zal zeker in staat 1 tot een onvergete- en, maar bovendien jering nog een bij enis. Want de baten mor het Uniformen- ze eigen onderafde- lia. De entrée is zo gehouden, nl. f 1. in de gelegenheid te n beide avonden van •enieten. Nogmaals, het u aanbevelen, rkoop verwijzen wij lelijkse rubriek „St. miform". dbalclub E.I.O. - Zondag 2 October ide elftallen thuis op d. Nesdjjk. spelen om 2 uur te- om 3 uur komen de sgen Vitesse. Beide en er voor zorgen voor het begin van op het terrein aan- De opstellingen staan p het bord aange- spatrieerd )T, Met het troe- chip „Kota Inten" delijk 1 October a.s. aan onze plaatsge- Verduin, wonende alhier. A.-NIEUWS Het programma luidt a.v.: HSV 1— e 1 14.30 uur, terrein c. SVA II—HSV II esse jun.AFC jun. !V A adsp.—AFC A heeft alles in het om de wedstrfjd van Sehellingwoude te iden, dit met het oog ële bedevaart. Schel- i bereid mede te wer- B wilde echter geen verlenen, zodat HSV n deze thuiswedstrijd drukt alle leden op ioral 'h morgens de s grote kapel van het lij te wonen. Meervogels voor Zondag a.s. kïeerv. A 2.30 u. ver- om 12 uur; Meerv. A 2.30; Graftdljk 3— 2.- vertrek per flets Meerv. adsp. A— A 1.15; Meerv. adsp. adsp. B 12.Meerv. 7 B Zaterdagmiddag ftal heeft een zware leemster I in eigen erlaag te bezorgen. ditmaal voor het 1 Het 2de ontvangt ongens komen uit in 3de gaat naar Graft- 5 bij de pont! Adsp. ■n Limmen adsp. A |es spelen om 12 uur is B en C speelt van uur tegen HSV B. Hr (Van onze parlementaire redacteur) Twee mensen hebben kiespijn. De een wordt geholpen, de ander moet met pijn blijven lopen. Zo karakteriseerde de heer Scheps (P.v.d.A.) het wetsontwerp dat de Tweede Kamer gisteren te behandelen kreeg. Krachtens deze regeling zullen personen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld, recht op een schadeloosstelling van acht gulden per dag kunnen doen gelden, mits een en ander uit een gerechtelijke verklaring kan blijken. In de practijk komt dit er op neer» dat mensen» die onrecht werd gedaan ten tijde van het Militair Gezag, er naast grijpen, terwijl zij, die van rechtsvervolging werden ontslagen toen de rechtstaat weer op toeren ging komen, en dus een briefje hebben gekregen, wel voor een vergoeding in aanmerking komen. Voor de eerste groep, om nog even de altijd wat wonderlijke beeldspraak van de heer Scheps vast te houden, plaatste de rege ring als het ware een advertentie van de volgende inhoud: Gelieve geen geld of goederen af te geven aan mijn vrouw, het Militair Ge zag, aangezien door mij niets wordt betaald...-.! Hoewel zich wat minder gecharcheerd uitend dan de heer Scheps waren vrijwel alle woordvoerders het met de zin van zijn betoog eens. De heer Scheps was echter nog verder ge gaan. In een regeling, zoals hij zich die wenste, zouden alle per sonen moeten worden betrokken, die op de een of andere wijze tij dens of na de bezetting schade hadden geleden van andere dan materiële aard. Ten aanzien van deze verruiming liepen de menin gen sterk uiteen-. De communisten toonden zich vooral geporteerd voor schadeloosstelling aan bezet tingsslachtoffers en zelfs in het geheel niet voor die van na de be vrijding. Daar zou toch altijd wel een steekje aan los zijn geweest. Anderen, hoewel erkennend dat ook tijdéns de bezetting schade is geleden van andere dan matèriële aard, wilden er met de regering van blijven uitgaan, dat in deze gevallen de Nederlandse Staat niet in rechte kon worden aangespro ken. Ten aanzien van een verruiming tot dc slachtoffers van het M. G. ging het er maar om of de rege ring hiertoe alsnog bereid zou zijn. Freule Wttewaal (c.h.), Mej. Ten- deloo (p.v.d.a.) en de heren Terp stra (a.r.), Bachg (k.v.p.), van Dis (st. ger.) en Ritmeester (v.v.d.) oefenden in deze richting aan drang uit. Minister Wijers had echter zijn ambtgenoot van Finan ciën meegebracht en dat wees er al op, dat er wel niet veel meer te halen zou vallen. Op een recht streekse vraag van de heer Rit meester liet minister Lieftinck dan In zijn prae-advies, dat prof. dr. F. L. van Muiswinkel op het con gres van de Ned. Kath. Midden standsbond op 12 en 13 October te Rotterdam zal uitbrengen, komt deze prae-adviseur op be- drijfs-economische gronden tot de conclusie, dat voor de economi sche-, sociale- en fiscale belangen behartiging van de middenstand het noodzakelijk zal zijn een mid denstandstoporgaan in de P.B.O. in te bouwen. De wet op de bedrijfsorganisatie opent de mogelijkheid daartoe. Het z.g. „functionele" verschil tus sen detailhandel en ambacht aldus het prae-advies berust niet op waarlijk bedrijfseconomi sche gronden, doch is een vaktech nisch verschil. Het midden- en kleinbedrijf heeft een eigen be drijfseconomische problematiek, waarvan de betekenis ver uitgaat boven die van de vaktechnische vraagstukken. Deze eigen proble matiek van het midden- en klein bedrijf vraagt in de P.B.O een top orgaan, ter gemeenschappelijke behartiging van belangen. SLAGERS SPRAKEN MET MINISTER MANSHOLT Dezer dagen heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening afgevaardigden ontvangen van de verschillende slagers-organisaties. Tijdens dit onderhoud zijn de problemen van de slagers in het algemeen ter sprake gekomen evenals de vlees distributie en de prijsbepaling bij een eventuele opheffing van de distributie op dit artikel. De be sprekingen hadden een informeel karakter. Tot bepaalde conclusies is men niet gekomen. HET SCHAPENVLEES WAS TE LAAT GELOST Zoals gemeld is, heeft het Britse ministerie van Voedselvoorziening een klacht ingediend over een zen ding schapenvlees uit Nederland die bij aankomst in Engeland on geschikt zou zijn bevonden voor consumptie. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat het schapenvlees naar Engeland wordt verscheept vol gens een contract, waarin o.a. is bepaald, dat de Nederlanders het vlees leveren tot Hoek van Hol land. De Engelsen is medegedeeld dat het, met het oog op het ont breken van koelcellen aan boord van het schip gewenst was de la ding Zaterdag te lossen omdat het drukkende weer anders een scha delijke invloed zou kunnen heb ben. Bij de lossing, die niet op die Zaterdag maar iater is geschied, schijnt men het vlees niet meer voor consumptie geschikt te heb ben geacht ook later een pertinent „neen" horen en hiermede was de zaak in feite reeds beslist. Het blijft ongetwijfeld onbevre digend, dat de rechtstaat niet ver der kan gaan dan het financieel mogelijke, maar waar niet is heeft nu eenmaal zelfs de keizer zijn recht verloren. De groep van de heer Scheps gaf de strijd echter nog niet op. Thans trad Mr. Bur ger (p.v.d.a.) met een motie naar voren, waarin de Kamer, ondanks het feit dat de minister reeds een beperkte verruiming had afgewe zen, zelfs zou moeten uitspreken, dat zü een regeling begeerde, die alle oorlogsslachtoffers in de zin van de heer Scheps zou moeten omvatten. Minister Lieftinck was het aan te zien, dat hij met deze actie van zijn partijgenoten alles behalve ingenomen was. Van de motie zei hij terecht, dat nog af gezien van de financiële conse quenties, zij ook ten onrechte de indruk wekte, dat er voor de an dere groepen niets zou zijn ge daan. Ondanks dit verzet hield de heer Burger aan zijn motie vast. Zij werd verworpen met alleen de stemmen van de P.v.d.A. En de communisten voor. De heer Terp stra had er van te voren nog van gezegd, dat hij liever de ene vogel van het ontwerp had, waardoor toch duizenden mensen zouden worden geholpen, dan de tien vo gels van de motie. Dat zagen na de verwerping van de motie ten slotte ook enkele P.v.d.A. leden in. Met K.V.P., A.R., C.H. en V.V.D. stemden mede mej. Tendeloo, en de heren Schilthuis, v. d. Burg, v. d. Born en Emmens voor het ontwerp, dat met 47 tegen 23 stemmen werd aangenomen. Ook werd het wetsontwerp dat de aan sprakelijkheid van de Staat regelt ten aanzien van verbintenissen etc. tijdens de bezetting aange gaan, met 56 tegen 5 stemmen aanvaard. Tegen de communisten en de heer v. d. Feltz (c.h.). (Van een onzer verslaggevers) Op Schiphol heerste gisterenmorgen grote bedrijvigheid achter de schermen. Terwijl de lucht potdicht zat door de mist, was alles wat met receptie te maken had, druk in de weer. Kardinaal Spellman werd op doorreis naar Rome verwacht en iedereen die representatief was, stond klaar om hem te ontvangen. Het hoofdkantoor van dc K.L.M. had doorgegeven, dat de kardinaal met alle egards moest worden opgewacht en deze tip was aanleiding te over om eens te laten zien dat „Dutch service" betekent. Men is hier de ellendige anti-climax in de goodwill van het bedrijf in vérband met de ramp van de „Nijmegen", waarbij een groot aantal Amerikaanse journalisten is omgekomen, nog niet vergeten. Wat het noodlot daarmede verprutst heeft, zal men nog lang op alle mogelijke manieren trachten goed te maken. Een goede gelegenheid daarvoor is de aankomst van een Amerikaanse kardinaal, die, naar het gerucht wilde, op Nederlandse bodem de H. Mis zou lezen. Ergens in het gloednieuwe douane-kantoor tussen de wir-war van kamers en hokjes, waar men dagelijks een continue stroom van luchtreizigers doorheen leidt, is een ontvangkamer voor hoge be zoekers. Excellenties, die een interview willen geven en zelfs koningen en prinsen hebben hier al eens ver toefd. Op deze plaats had men reeds in alle vroegte alles in gereedheid gebracht om de Kardinaal de ge legenheid te geven de H. Mis te lezen. Men was nog verder gegaan. Er waren op het eerste gerucht van zijn komst reeds dagen gele den ook twee miskoffers naar de nieuwe wereld gestuurd, om in de twee vliegtuigen, van welke de kardinaal er één moest kiezen, gereed te staan. Het toestel, dat uit Curacao via New York naar Amsterdam kwam, had dus een koffer aan boord, evenals het lijn- toestel New YorkSchiphol. Zo was de situatie toen wij van morgen op Schiphol kwamen. Tot negen uur belette een dikke mist iedere landing en stijging. Eerst daarna kwam een enkele zilveren vogel traag in beweging. „Het toestel uit New York is gedaald". Het was eerst twee uur, toen de omroepster van Schiphol bekend maakte, dat de machine, waarin Kardinaal Spellman de reis maak te, dalen zou. Zijne Eminentie ver liet terstond na de landing de Constellation. De kardinaal zal van zijn oponthoud in ons land gebruik maken om Kardinaal de Jong te bezoeken. Hedenmorgen zal hij via Zwitserland naar Rome vertrekken voor zijn normaal be zoek „ad limina" aan Rome. In de korte tijd dat hij zich met de pers onderhield, deed hij niet anders dan ingaan op allerhande bijzon derheden, waarover de journalis ten begonnen te praten. Hij deed dit met een beminnelijkheid en een humor, die de Amerikaan in hem volkomen typeerde. Men kon hem wel vragen naar zijn belang stelling voor de base-ball sport, waarop de kardinaal heel diplo matiek antwoordde met een tegen vraag; „Hebben' jullie de laatste uitslagen al?" Hij heeft o.m. de journalisten uitgelegd, wat een bisschopsring is en haalde de zijne van zijn vin ger om het gezelschap zulks dui delijk te maken. Ook het gouden bisschopskruis, dat hem als Aarts bisschop op de borst hing, heeft hij in bijzonderheden laten zien. Voorts las de kardinaal een offi ciële verklaring voor, welke hij op weg naar ons land aan zijn secretaris heeft gedicteerd. In deze verklaring herinnert kardinaal Spellman eraan, dat hij vijf jaar geleden de grens van ons land passeerde en daar voor de Ame rikaanse troepen een H. Mis op droeg. Hij las de berichten, die sindsdien over ons land ook in Amerika bekend zijn geworden, met grote aandacht en wenst ons geluk met de merkwaardige voor uitgang, waarvan in Nederland alle bewijzen worden gevonden. „Wij Amerikanen", aldus de kar dinaal, „zijn er van overtuigd, dat wii het recht aan onze kant heb- en 4 gewonden. ben en zullen winnen. Wij zijn evenzeer vol vertrouwen, dat gij Hollanders dit ook zult kunnen. Gij hebt de bewijzen geleverd, dat gij grote moeilijkheden de baas kunt worden". Kardinaal Spellman was in ge zelschap van de vicaris-generaal van het bisdom New York, J. J. MacQuire, en de directeur van de Katholieke Charitas in New York, Mgr. C. J. Waldon. Op het vlieg veld waren ter begroeting aanwe zig, Mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius, Mr. J. Visser, chef van het protocol van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken, de heer J. L. S. van Son, secretaris voor bijzondere diensten van de heer Piesman, en de heer J. H. J. M. Vingerhoet, vertegenwoor diger van het Amsterdams passa gekantoor van de K.L.M. DE BRAND TE FINSTERWOLDE Zoals wij reeds gisteren in ons verslag over de enorme brand, welke te Finsterwolde Donderdag middag en -nacht heeft gewoed, veronderstelden, is thans na in tensief onderzoek door de plaatse lijke politieautoriteiten gebleken, dat vier jongens van vijf tot acht jaar met lucifers speelden in de schuur van de landbouwer Ten Have, waardoor het zeer brand baar materiaal, in deze schuur aan wezig, in een ommezien vlam vat te. De gehele nacht en ook giste ren heeft men getracht het rond- waaiende brandende koren te do ven. Wanneer een flinke wind gaat opsteken, is nog altijd het ge vaar aanwezig, dat ook het ge meentehuis en een dichtbij gele gen café door dit brandende koren worden aangetast. Dag en nacht wordt er dan ook door brandweerlieden gewaakt te gen uitbreiding. De grote moeilijk heid is echter, dat men niet over voldoende water beschikt. Men vermoedt, dat de korenopslagen nog wel enkele dagen zullen blij ven branden. MASSA-ONTVLUCHTING TE MALANG 6 doden en 12 gewonden BATAVIA, 30 Sept. (Aneta). Donderdagmiddag hebben onge veer 50 gevangenen, toen zij wer den ingeënt tegen pokken, van de gelegenheid gebruik gemaakt om een ontvluchtingspoging te onder nemen uit de gevangenis op Lo- wok Waru te Malang. Zij sloegen een bewaker neer, overmanden de wachtcommandant en maakten zich meester van wapens. Vervol gens werd de portier neergesla gen en maakten zij zich uit de voeten in de richting van Batu. Twee militairen openden onmid dellijk het vuur op de vluchten den, waarna een gevecht ontstond tussen militairen en bewakers enerzijs en de vluchtelingen an derzijds. Van de militaire bewa kers werd een man gedood en werden acht gewond, aan de zijde der vluchtelingen waren 5 doden Dat de devaluatie niet alleen financiële en economische gevolgen zou hebben, maar ook politieke lag voor de hand. En de afgelopen week heeft ons daarvan reeds en kele staaltjes gedemonstreerd. Al lereerst in Frankrijk, waar deze de valuatie, reeds de zoveelste binnen een jaar, in het probleem van lonen en prijzen een nieuwe spanning ver oorzaakte. Vrijwel alle arbeiders organisaties eisten dan ook na deze nieuwe devaluatie van de franc een loonsverhoging. De socialistische ministers, bij monde van de minis ter Daniel Mayer, meenden dat aan dit verlangen tegemoet gekomen moest worden, maar de minister van Financiën Petschen en de pre mier Queuille verzetten zich hier tegen met hand en tand. Op grond van het feit, dat loonsverhoging weer tot een nieuwe inflatie-ellende zou leiden. Het geschil liep zo hoog, dat Woensdag de val van het Kabi net Queuille werd verwacht, maar Woensdagavond schijnt er weer een soort compromis te zijn bereikt, op deze grondslag, dat het debat over deze kwestie tot Januari zou wor den verschoven en wanneer dan zou blijken, dat de levensstandaard ge stegen Is, een looncorrectie zal wor den toegestaan. In afwachting daar van zouden de allerlaagste lonen nu reeds een duurtetoeslag krijgen. Een ander politiek geschil is onti staan tussen de pas opgetreden Duitse Bondsregering en de gealli eerde Raad voor West-Duitsland, die een lager devaluatie percentage voor de Mark wilde toestaan, dan de Duitse Regering noodzakelijk achtte. Het was vooral Frankrijk, dat zich hier verzette, omdat men in Parijs vreesde, dat een te lage koers van de Mark, de Duitse con currentie, waarvoor Frankrijk zo beducht is, opnieuw zou stimuleren. Dit is het eerste ernstige conflict, dat zich tussen de nieuwe Duitse regering en de Geallieerden ont wikkelde, waarbij naar verluidt, Engeland tegenover Frankrijk zou staan. Bij het afsluiten van dit over zicht, scheen de Duitse Regering nog niet veel bereidheid te tonen tot een capitulatie. Felle politieke debatten over de devaluatie, al wil de Engelse Rege ring van dit woord niets weten, maar spreekt men van een koers wijziging van het pond, zijn er op dit ogenblik in het Engelse Lager huis gaande, waar de leider der op positie Churchill, Woensdag in een felle rede, het aftreden van het Ka binet eiste en vervroegde algemene verkiezingen. Hoewel Churchill hierbij steun kreeg van de liberalen. Ook is het een bekend feit, dat onder de labourfractie er velen zijn, die maar matig enthousiast zijn over het financiële en economische be leid van de regering Atlee-Cripps. Toch is het niet erg waarschijnlijk, dat de motie van Churchill een meerderheid zal vinden. Al was het alleen maar, omdat er geen meer ongelegen moment voor de Labour- partij, voor het houden van alge mene verkiezingen zou kunnen zijn, dan nu. Men heeft nu nog een kans, door het treffen van krachtige maatregelen, dat in het voorjaar zal blijken, dat de devaluatiegevolgen nog al meegevallen zijn. En dit feit zou voor Labour in niet onbelang rijke mr.|e weer de wind in de zei len kunne# blazen. Maar verkiezin gen op dit moment, zou voor Labour niet anders^zijn, dan een politieke zelfmoord. Aan de Hemweg te Amsterdam verrijst een centrale opslagplaats voor tropisch hout voor West-Europa. De montage van een loods, die een oppervlakte heeft van 100 x 1 50 meter, en een hoogte van 23 M. Op de achtergrond links de opslagplaats voor triplex. WASHINGTON, 29 Sept. (A.P.). De eerste verschepingen van Amerikaanse wapens en uitrus ting naar de landen van het Noord-Atlantisch Pact zullen te gen half November beginnen. Regeringsautoriteiten hebben meegedeeld, dat groepen Ameri kaanse militaire deskundigen bin nen veertien dagen zullen ver trekken naar de Wcst-Europese hoofdsteden. Volgens het schema zal Frank rijk de eerste voorraden en ook het grootste aandeel ontvangen. De eerste verschepingen omvatten „grote uitrusting" zoals kanonnen, tanks, uitrusting voor vervoer en verbinding afkomstig uit de sur- plusvoorraden van het Ameri kaanse leger, de luchtmacht en de marine. De woordvoerders hebben ver klaard, dat Amerika „snel wil be- WINSTUITKERING BIJ „DE SCHELDE" Aan hen, die in 1948 bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" in dienst waren, is gisterenavond een winstuitkering uitbetaald van vijf uurlonen voor elke volle ka lendermaand dienst in 1948, dus 60 uurlonen' wanneer 't volle jaar is gewerkt. Voor degenen, die een vast weekloon genieten, was de uitkering 1 weekloon. Het bouwplan 1950, dat minister in 't Veld de leden van de Staten- generaal heeft aangeboden, sluit met een bedrag van f 1450 mil lioen. Dit is f 110 millioen meer dan het totaal bedrag van 1949, toen het bouwplan sloot op f 1340 millioen. In beide gevallen werden buiten beschouwing gelaten die werken, waarvoor geen of weinig materialen nodig zijn, benevens het onderhoudswerk van schilders, witters en behangers. Van deze f 1450 millioen zullen voor weg- en waterbouwkundige werken f 300 millioen worden be steed. De rest, dus f1150 millioen is bestemd voor gebouwen. Voor nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van woningen is f 480 millioen beschikbaar gesteld, (bouwplan 1949: 400). Het volume van f 480 millioen komt overeen met rond 40.000 woningen. Voor herstel Van oorlogsschade werd f35 millioen (57), voor onderhoud en herstel niet-oorlogsschade 86 millioen (85) en voor verbouw van gebouwen f55 millioen (51) bestemd. Een andere grote post is die voor bedrijfsgebouwen, n.l. f300 millioen (1949: 272,5), welke post eventueel in de loop van het jaar nog met f 50 millioen zal worden verhoogd, indien daartoe de nood zaak blijkt. Voor boerderijen en overige agrarische gebouwen zal f 69 mil lioen word'en bestemd (1949: 58,5). Voor scholenbouw is in het bouwplan 1950 een bedrag opge nomen van f 40 millioen tegen f 25 millioen in 1949. Tenslotte zijn voor ziekenhuizen enz. 14 millioen (10), voor kerken fll millioen (f4) en voor over heidsgebouwen f 51 millioen (f 32) uitgetrokken. Bij de samenstelling van het bouwplan kon geen rekening wor den gehouden met de devaluatie van de gulden. Indien hiervan een verhoging van de bouwkosten het gevolg is, zal dit uiteraard leiden tot wijziging in het plan. Alvorens te beslissen moet U beslist een prospectus aanvragen bij Bekende Schriftelijke Cursus) Hef kan U een jaar studie schelen! ginnen met de herbewapening van West-Europa, hoofdzakeliik om psychologische redenen". Ongeveer 200 Amerikaanse technici en officieren zullen naar Europa komen om de wapens te demonstreren. Een derde deel van de wapens komt uit de reserve- voorraden, een vijfde deel uit de surplusvoorraden en de rest is nieuw. WEEKENDVERGADERING OP DE HOGE VUURSE De Republikeinse regering zal heden of uiterlijk Maandag een verklaring uitgeven over de poli tieke ontwikkelingen van de laat ste tijd. Hierin zullen o.m. aange legenheden rond de R.T.C. en de onderhandelingen met de Neder landse delegatie in Indonesië wor den toegelicht. In een communiqué van het Se cretariaat-generaal der RTC werd het volgende medegedeeld: De centrale commissie van de R.T.C. kwam in de Treveszaal on der praesidium van Z. H. Sultan Hamid II, voorzitter van de B.F.O., bijeen voor haar tiende vergade ring, waarbij de UNCI aanwezig was. Na het afdoen van een aantal ingekomen stukken kwam als eer ste punt aan de orde de wenselijk heid om de besprekingen van de centrale commissie voor financiële en economische aangelegenheden voort te zetten gedurende het weekeinde, teneinde op systema tische wijze de vorderingen der werkzaamheden in de vier sub commissies der financieel-econo- mische commissie te bestuderen. Besloten werd, dat elke delega tie enige leden voor dit doel zon aanwijzen, welke tezamen met de leden van de UNCI in hotel de Hoge Vuurse het weekeinde zullen doorbrengen. De behandeling van dc ontwerp- procedurcregcls voor het horen van de,.waardevolle belangen" werd voortgezet. Onder grote belangstelling heeft mr. dr. J. A. van Thiel, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, gisterenmorgen in een bijzondere zitting afscheid ge nomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Prof. mr. Verdam presideerde de zitting, die o.a. werd bijge woond door de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord-Holland en Utrecht. In zijn toespraak, waarin hij de succes volle carrière van mr. dr. van Thiel memoreerde en wees op het vertrouwelijke en subtiele karak ter van de verhouding tussen de procureur-generaal en het college, deelde prof. Verdam mede. dat het H.M. de Koningin had behaagd mr. dr. van Thiel te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Hierna werd het woord nog ge voerd door mr. van Dullemen, die mr. van Thiel zal opvolgen en door mr. Th. Masthoff, deken van de Orde van Advocaten, die sprak namens de Balie. Auto-ongeluk eist één dode Gistermorgen slipte op de Weesperzijde te Amsterdam een personenauto merk „Hotchkiss", die uit de richting Hilversum kwam, honderd meter voorbij de Duivendrechtse ophaalbrug. Met volle vaart raakte de wagen een langs de op dit punt op een dijk gelegen weg staande gietijzeren iantaarnpaal, die afknapte, waarna de wagen schuin vooruit de hoge berm afslipte, een of twee keer over de kop sloeg, en tien meter lager met de wielen omhoog zwaar beschadigd aan de rand van de daargelegen volkstuintjes bleef liggen. De bestuurder kwam er wonder boven wonder met enkele lichte verwondingen af.'Zijn echt genote, die naast hem zat, was echter op slag dood. Hoorspelprijsvraag Teneinde tegemoet te komen aan een van verschillende zijden geuite wens, is besloten de ter mijn van inzending van manus cripten voor de door de Neder landse Radio-Unie uitgeschreven hoorspelprijsvraag te verlengen tot 1 Februari 1950. De voorwaarden voor deelne ming aan deze prijsvraag, waar voor een prijs van f 2000.is uit geloofd, zi.in verkrijgbaar bij het secretariaat van de Nationale Pro gramma Commissie (Heuvellaan 28), Hilversum. ARBEIDER VERMOORDDE ZIJN VROUW Voorbijgangers aan de spoor baan KesterenNijmegen hebben het ontzielde lichaam gevonden van een 26-jarige vrouw uit Val burg. Daar uit een nader onder-' zoek bleek, dat de vrouw niet door een passerende trein was gegre pen, zoals aanvankelijk werd ver ondersteld, heeft het parket te Arnhem haar echtgenoot, de 26- jarige A. v. d. B. uit Valburg aan een verhoor onderworpen en hem daarna in arrest gesteld. Van de B„ een los arbeider, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij heeft zijn vrouw door worging om het leven gebracht. De moord heeft in het ruim 1000 inwoners tellende Overbetuwse dorpje veel opschudding verwekt. Staatspractijkdiploma Bedrijfsadministratie 's-GRAVENHAGE, 30 Sept Bij Kon. besluit is ingesteld een staatspractijkdiploma voor be drijfsadministratie dat in de plaats komt van het staatspractijkdiplo ma voor handel en administratie. Donderdag heeft het voor de Finse regering bij de Scheepswerf- en machinefabriek „de Merwede" te Hardinxveld gebouwde stoomschip „Sirius" proef gevaren. Ten gevolge van de mist kon de „Sirius" 's avonds niet naar Rotterdam terugkeren en moest op de Nieuwe Waterweg voor anker gaan. De „Sirius" tijdens de snelheidsproef op de Nieuwe Waterweg. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 12 „Best mogelijk. Maar ik zou niet durven zeggen, dat ze het altijd uit vrije keuze doen'.', merkte tan te Dina snibbig op. „Kijk mij maar eens. Ik ben een oude vrijster. Ik trek er me niets van aan, dat de mensen het van me zeggen. Het is nu eenmaal waar. Maar ik geloof, dat als ik mijn kansen van vroe ger nog eens kon hebben „Hendrik?" vroeg Karei, haar in de rede vallend. „Zo.weet je ook al van hem af? Zeker van je vader gehoord! Ja. Als ik niet zo dom geweest was, zou ik hem genomen hebben. En kijk nou eens, waarmee ik het nu moet stellen!" Ze glimlachte tegen Karei. „Met een jongmens, dat mijn papagaai leert „Ouwe taaie!" tegen me te zeggen!" Allen begonnen te lachen en Emmy zei: „Misschien is dat de reden wel geweest, waarom Marie Trimbach hem genomen heeft om niet te zitten opgescheept met een neef, die dergelijke lelijke din gen aan een papagaai leerde. Hoe dan ook, ik weet wel, dat de vader van Marie niets van Trimbach hebben moest." „Dat is vast en zeker", zei Graaf grimmig. „Ik was goed bevriend met Sanders. Toen Marie hem vertelde, dat ze met Trimbach trouwen ging, Was dat een zware slag voor hem. Maar hij heeft niets gedaan om het te verhinderen." „Hij gaf hem zelfs dat huis", zei Kusters. „Ja.hij gaf hun dat huis. En toch, toen Marie met Trimbach in dat huis ging wonen, geloof ik, dat haar vader het gevoel had.dat ze in dat huis geen geluk zou vin den." „Kom nou, vader, dat is zuiver bijgeloof!" riep Emmy uit. „Be doelt u daarmee, dat er een soort vloek op dat huis zou rusten?" „Geen denken aan!" Er kwam weer een glimlach op zijn gelaat. „Hoe dan ook, ik geloof nu juist niet, dat juffrouw "Vromans veel geloof hecht aan schimmen en spoken. Is dat zo niet?" „Dat doet alleen de lui mis schien, die boeken voor andere mensen schrijven. En, als er een spook zou zijn.dan zal ik het uitschilderen!" „Laten we daarop eens klin ken!" riep Kusters uit. „Op het huis in dc bocht van de weg en op zijn nieuwe bewoners!" Ze hieven hun glazen omhoog. Het dienstmeisje verscheen op de drempel. „Het eten is klaar, me vrouw", zei ze. De volgende dag trokken Dina en Karei in het huis en het leek hun, alsof ze op een van ouds be kend plekje terecht gekomen wa ren. Er hing geen vreemde sfeer in dat huis. Het kwam hun als een onmogelijkheid voor, dat er toch feitelijk in dat huis een vrouw vermoord was. En voorzeker was er geen spoor van een dergelijk treurspel daarbinnen waar te ne men. Veeleer was de hele om geving vriendelijk en gezellig te noemen. Tijdens de eerste week, dat ze er woonden, had Karei weinig ge legenheid om van zijn nieuwe wo ning te genieten, 's Morgens om even over zevenen bevond hij zich al op de fabriek en het kwam vaak voor, dat hij eerst tegen acht uur 's avonds thuis kwam en dan te vermoeid was, om iets anders te verlangen dan naar bed te kunnen gaan. Het vraagstuk, dat de che mici aan de fabriek verbonden, reeds zolang bezig gehouden had, was nog steeds niet opgelost. En ook Karei had nog steeds geen uit komst gevonden. Op papier leek alles heel mooi en eenvoudig ge noeg. Maar wanneer de gevonden formules Jn praktijk werden ge bracht, kwamen er telkens weer mislukkingen en moeilijkheden. Het verwachte en verhoopte re sultaat bleef uit. Toch nam dit werk Karei niet zozeer in beslag, dat hij het met Trimbach gevoerde telefoonge sprek geheel uit zijn hoofd kon zetten. Reeds meer dan eens had hij aan Dina gevraagd, of ze soms nog iets van hem gehoord had, of rèeds bij haar geweest was om de eigendommen van zijn vrouw te halen. Maar even vaak kreeg hij een ontkennend antwoord. In een opwelling van nieuws gierigheid liep hij op zekere dag het hotelletje, waar Trimbach zijn intrek genomen had, binnen om inlichtingen te vragen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3