Nieuw Devaluatie gunstig voor Benelux Tito bijt van zich af KOOP TEUN Komt Mgr. Stepinac vrij? DE P.B.O. Russen bereiden regering voor geheel Duitsland voor Overstromingsramp bij Napels eist tenminste 30 doden Grote brand in de hoofdstad i EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Dinsdag 4 October 1949 nHD fNationale" Duitse regering op komst 45e Jaargang No. 11683 Jen Vlies'' ["CONCERTEN rkest Vereeniging ADVERTEREN doet VERKOPEN G.% A L E A R I L. O. P. UWING /EEK 9.36 21.25 2.04 2.98 2.25 89 6.33 5.35 Herstel van evenwichtNederland zal meer uitvoeren en minder betrekken Leger staat gereed om te vechten tot de laatste ademtocht Aantal Katholieken thans 423 millioen Op sommige plaatsen 20 meter water Vaticaan acht het waarschijnlijk I Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarie' per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; NederL Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 ,K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lRnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 99, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 KENDE CULTURELE EN TE ALKMAAR 12 Oct., 2 Nov, 7 Dec. 8 Maart '50 8 uur or de VERHEY KREBBERS, viool. Luctor PONSE, piano harp Dick DE REUS, m ODE, piano f 2.bel. inbegr. f 2.40, bel. inbegr. f 0.75, bel. inbegr. prten f 10.— bel. inbegr' besp. bij 't Gulden Vliesj PALEARI ALS INSTALLATEUR Stelt U nimmer teleur ELECTR. TECH. BUR. Alkmaar - Te. 3082 Spoorstraat 63 Gooi het oud papier niet weg. Bewaar t voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee! ollen jongenstruien iet jacquard rand en rolkraag 11e maten, vanaf Marine Herentruien achtige Jaegerwol „Spoeltjes" Prima flanel rose en bleu acht Schortenbont Extra zware kwaliteit tte molton dekens Jok extra, extra groot aan Zee aar de vertrekken zo goed was af- prinses een mooi log ziek was, zag lie kringen onder ze plotseling op- vrouw. Martyn ze wijze aan de man mocht toch van vorstelijke Of zou het niet raam staan en racht en kon hij j moest de hele I. DE TWEEDE KAMER maakte de afgelopen week een begin met de behandeling van de publiekrechte, lijke bedrijfsorganisatie. Een wets ontwerp, waarvan de betekenis moeilijk overschat kan worden. Het gaat hier niet om een maatregel op beperkt terrein, maar om een in grijpende wijziging der maatschap pelijke orde. Wel moet hier direct aan worden toegevoegd, dat deze wijziging zich, in het kader van dit wetsontwerp, slechts geleidelijk zal voltrekken, evenals de bereidheid ertoe geleidelijk ontstond. De be reidheid is ongetwijfeld in de so ciale sector het meest ver gevor derd. Er is een tijd geweest, dat werkgever en werknemer elkaar als natuurlijke vijanden beschouwden. De arbeidsvoorwaarden waren het resultaat van hetgeen enerzijds ge geven moest worden en anderzijds afgedwongen kön worden. Langza merhand is in deze toestand veran dering gekomen. Strijd maakte plaats voor overleg en vooral na de bevrijding is de Stichting van de Arbeid de uitdrukking geworden van deze nieuwe geest. In de economische sector heeft de ontwikkeling zich als volgt voltrok ken. De oude toestand was deze, dat elk bedrijf een geheel zelfstandig leven leidde. Het vocht zich om hoog, kwijnde of ging onder, al naar gelang de uitkomst van de strijd. Reeds voor de oorlog was het dui delijk, dat ook op dit terrein veran deringen moesten plaats vinden. Bedrijven met gelijke belangen stelden normen vast, waaraan men zich vrijwillig onderwierp en ook de Overheid greep in, men denke hierbij slechts aan de Vestigingswet Kleinbedrijf, die de vrijheid van vestiging inperkte. Tijdens de be zetting en na de bevrijding nam deze Overheidsbemoeiing, als ge volg van de schaarste-economie, be duidend toe. Thans kunnen welis. waar veel van deze maatregelen on gedaan worden gemaakt, maar vrij wel iedereen is het duidelijk, dat het economisch spel ook onder nor maler verhoudingen niet meer zon der bepaalde regels kan worden ge speeld. Bij de debatten heeft minis, ter v. d. Brink op het merkwaardige verschijnsel gewezen, dat er op het ogenblik kunstmatige beperkingen worden geschapen op terreinen waar de Overheid juist een grotere vrijheid had gegeven. Ware ook mi nister Mansholt het woord verleend, hij zou hebben kunnen wijzen op de nieuwe roep om bescherming, die van een ruimere landbouwpolitiek het gevolg is geweest. Het is nu de bedoeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie om deze geleidelijke ontwikke ling, zowel in de sociale als in de economische sector, in wettelijke banen te leiden en wel met zoveel speelruimte dat nog groei naar alle kanten mogelijk is. Het gaat er om de tegenstelling werkgever-werkne mer te overbruggen, evenals die van Overheid en bedrijfsleven, waaraan nog een derde, die van de bedrijfs genoten onderling, zou kunnen wor den toegevoegd. Het thans in be handeling zijnde wetsontwerp maakt het mogelijk, dat op de eer ste plaats bedrijfschappen kunnen worden ingesteld. Een bedrijfschap is een groepering van bedrijven van dezelfde aard. Alle metaalbedrijven vormen b.v. het bedrijfschap voor de metaalindustrie. Daarnaast kent de wet productschappen. Hier is de groepering van andere aard. Alle bedrijven, die belang hebben bij eenzelfde product, worden in zo'n productschap tesaam gebracht. Bij leer hebben b.v. handelaars in hui den belang, maar ook schoenfabri kanten. Aan deze bedrijfschappen en productschappen zal nu verordenen, de bevoegdheid worden verleend, de bevoegdheid dus om regelen vast te stellen, waaraan de bedrijfsgenoten zich op sociaal en economisch ter rein hebben te houden. De besturen van de bedrijfschap pen zullen, behoudens bedrijfschap pen die zeer weinig werknemers tellen, altijd paritair zijn samenge steld, voor de ene helft werkgevers voor de andere helft werknemers, aangewezen door de erkende orga nisaties. De besturen van de pro ductschappen zullen van soortge lijke samenstelling zijn, maar hier wordt niet uitdrukkelijk voorge schreven dat zij precies evenveel werkgevers als werknemers moeten tellen. Als gevolg van deze opzet worden dus de volgende bruggen geslagen: Werkgevers en werkne mers hebben voortaan vaste colle ges, waarin zij elkaar kunnen vin. den. Het overleg over sociale aan gelegenheden, dat tot nu -toe nog van geval tot geval geschiedde, krijgt vaste vorm. Daarnaast legt de Overheid de bevoegdheid om rege- BLIKSEM-INTERVIEW MET PREMIER EYSKENS (Van onze Brusselse correspondent) Ondanks de drukke werkzaamheden van de Belgische premier, Gaston Eyskens, mocht het ons gelukken een bliksem-interview met hem te hebben. Met het oog op de zo overbezette tijd van de premier, die zich thans in de drukke voorbereidingswerk zaamheden tot de a.s. Benelux-conferentie bevindt, had een van zijn onmiddellijke medewerkers ons nadrukkelijk op het hart gebonden, toch vooral niet te veel tijd op te eisen met het stellen van allerlei vragen. Deze drukte belette echter de heer Eyskens niet om temidden van de voortdurend rinkelende tele foon ons kalm en vriendelijk te vragen, waarmede hij ons van dienst kon zijn. We stelden de zo voor de hand ligglende vraag hoe de premier kon verklaren dat de devaluatie gunstig is voor de Benelux, terwijl het verschil gulden-franc vergrootte Les uit de geschiedenis „Ik sprak zo-even een professor aan de Brusselse universiteit, die 'n boek schrijft over de geschiedenis der BelgischNederlandse samen werking", was het eigenaardige ant woord van de heer Eyskens. ,,In dat boek zal voorzeker staan, dat de Benelux vroeger onmogelijk was wegens psychologische moeilijkhe den. Men wenste toen ook niet de Benelux, omdat in het regime van liberale vrijhandel, dat toen be stond, een gewone Tolunie voldoen de was om alle moeilijkheden op te lossen. Thans hebben we al een Tolunie, maar we moeten verder gaan, omdat er geen vrijhandel meer bestaat en dus ook geen vrij be talingsstelsel. Voor 1914 was het de internationale goudstandaard, die de betalingen tussen de landen auto matisch regelde. Deze standaard bestaat niet meer en werd vervan gen door monetaire reglementen, die juist de grootste hinderpalen zijn voor een economische unie, want ze beletten een vrij verkeer van goederen en kapitaal." Tekort ten nadele van Nederland Na deze historische inleiding kwam de premier terug op onze vraag, met de verklaring dat er voor de devaluatie een groeiend deficit was waar te nemen in de handelsba lans tussen Nederland en België. En wel in het nadeel van Nederland. Elke poging tot vrijhandel had als direct gevolg, dat de Belgische uitvoer steeg, terwijl de Neder landse uitvoer niet mee omhoog ging. Vandaar de groeiende vraag naar credieten door Nederland. Daarbij kwam dan, dat de dispa riteit tussen de officiële en de vrije koers van de gulden een hinderpaal betekende voor het kapitaalverkeer tussen beide landen en zeker voor de Belgische investeringen in Ne derland. Uitvoer van Nederland zal toenemen. Nu is de devaluatie gekomen van de Nederlandse gulden met 30 pet. en de franc met 12,5 pet. Het kost geen hoofdbrekens te ontdekken, dat deze devaluatie het on-even- wicht in de betalingsbalans gevoe lig verminderen moet. De Belgische producten worden duurder, dus zal Nederland er min der invoeren. Terwijl de Belgen nu in Nederland goedkoper kunnen len te maken in handen van de be drijfsgenoten zelf. De tegenstelling Overheid-bedrijfsleven kan minder worden. En ten derde is hier ook een vorm gevonden om de tegen stellingen van de bedrijfsgenoten onderling te overbruggen. In het bedrijfschap kunnen zij gezamenlijk bepalen wat voor allen het beste is. Gaat het bij dit alles om voor het grootste deel reeds algemeen aan vaarde verhoudingen, wel is een nieuw element, dat de arbeider nu ook in economische aangelegenhe den gaat meespreken. Zoals het ont werp nu luidt, zal dat echter slechts op voet van pariteit in dc bedrijf schappen het geval zijn en daar zullen vooral sociale aangelegenhe den aan de orde komen. (Slot volgt) De Veluwse eenden-, kippen- en kalkoenfokkerijen zijn lang zamerhand de schade, die door de oorlog aan de bedrijven was toegebracht, te boven gekomen. Behalve voor onze Kersttafel, worden er ook beesten ter veredeling der rassen gefokt. De eigenaar van het fokkerijbedrijf „Het Harde" op de Veluwe toont een gans met een gewicht van ongeveer 12 kilo en een vleugelwijdte van 2 meter. kopen en de uitvoer van Nederland naar België zal toenemen. De grootste hinderpaal voor de unie, n.l. de onevenwichtige han delsbalans ingevolge de beperkte gelduitwisseling, valt dus weg. „Natuurlijk heb ik goede hoop." U hebt dus goede «hoop voor de besprekingen te Luxemburg? Welja, antwoordde premier Eys kens, natuurlijk heb ik goede hoop, want ik heb de indruk, dat men een ernstige poging zal kunnen doen om het betalingsverkeer vrijer te maken zonder te grote eenzijdige risico's. Alhoewel we eigenlijk maar één vraag mochten stellen, riskeerden we het er nog een te doen. Zal er te Luxemburg ook over een Schel- de-Rijnkanaal gesproken worden? Men zou zeggen, dat U aandelen hebt in dat kanaal, zei de heer Eys kens lachend. Natuurlijk zal die kwestie be sproken worden, maar het komt er vooreerst op aan de technische com missie samen te stellen. Dit zal binnen zeer korte tijd ge beuren, zegt U dat maar aan allen, die met ongeduld op het kanaal zien te wachten. Bulgarije zegt' grensconventie met Joego-Slavië op SOFIA, 3 Oct. (Reuter) Bulga rije heeft de in Augustus 1947 met Joego-Slavië gesloten grensconven tie opgezegd. Volgens Poptomof, de Bulgaarse minister van buitenlandse zaken, die dit de Joego-Slavische ambassa deur te Sofia heeft meegedeeld, heb ben de Joego-Slavische autoriteiten het bereiken van het doel der con ventie onmogelijk gemaakt. Deze conventie beoogde, de vriendschap pelijke betrekkingen tussen beide landen te bevorderen door het grensverkeer te vereenvoudigen. Argentijnse mijnenveger vergaan BUENOS AIRES, 3 Oct. (A.P.) De Argentijnse mijnenveger Four- nier, welke sinds 21 September ver mist werd, is, naar de Argentijnse marine vandaag meedeelde, in Straat Magelhanes gezonken. De marine berichtte, dat bij de plaats des onheils, ongeveer 100 km ten zuiden van Punta Renas twee lege reddingsboten gevonden wa ren. Aan boord van de foumier be vonden zich 68 personen. Zestien doden bij botsing in Californië Bij Los Angeles is een autobus van het leger door een personen trein geramd. Hierbij werden zes tien personen gedood en 24 gewond In de bus zaten militairen en hun vrouwen, di'e van een partijtje te rugkeerden. Brand in Kemi Een brand in het Finse hout centrum Kemi heeft een vijfde Finlands jaarlijkse houtexport vernietigd. BELGRADO, 3 Oct. (Reuter). Maarschalk Tito heeft, tijdens een noenmaal, dat gisteren, na afloop van uitgebreide manoeu vres van het Joegoslavische leger, aan zeshonderd generaals en andere officieren werd aangeboden, een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat het leger gereed stond om „Joego- Slavië tot de laatste ademtocht van zijn strijders en ongeacht het tijdstip, waarop een eventuele aanval zou worden uitge voerd, te verdedigen". Het is ons levensdoel, aldus de Joegoslavische leider, hen te ont maskeren, die leugens en lasterlij ke aantijgingen over ons versprei den. Door dit te doen, dragen wij bij tot de zege van het socialisme in een wereld, wier geloof in dit socialisme aan het wankelen is ge raakt. De oefeningen van het Joegosla vische leger hebben op mij een zeer goede indruk gemaakt. Ik ben er zeker van, dat ons leger in elk opzicht als uitstekend kan worden beschouwd. Het is beter, kameraden, op het slagveld in een eerlijke strijd voor waarheid en gerechtigheid te val len, dan het te aanvaarden dat men u vertrapt of dat gij, gelijk sla ven, de nek zoudt moeten buigen en het zoudt moeten aanzien, dat de grote beginselen van het Mar xistisch Leninisme zonder strijd teniet zouden worden gedaan. Omtrent het te Boedapest ge voerde proces verklaarde Tito o. m.: Deze zaak is op touw gezet, omdat men in de Hongaarse hoofd, stad de meest corrupte lieden, die de belangen van hun land voor een buitenlandse mogenheid heb ben verraden, aantreft. Het Hon gaarse volk is zeer ontevreden en om vele redenen de Sowjet-Unie slecht gezind. Dit maakte het noodzakelijk de gevoelens der Hon garen tegen Joego-Slavië op te zetten. Rajk heeft 'n hot onzekere ver keerd over de houding, die Hon- VATICAANSTAD, 3 Oct. (A.P.) Radio Vaticana berichtte vandaag, dat er op het ogenblik 423 millioen Katholieken op de wereld zijn, het geen een groei van 119 millioen zou betekenen tussen 1920 en 1949. In dezelfde periode steeg de be volking van de wereld met 600 mil lioen, ofwel een vermeerdering van één zesde, aldus de radio-uitzen ding, terwijl de groei van de Ka tholieke Kerk op één derde gesteld kan worden. In de radiouitzending werd de groei van de Kerk toege schreven aan de activiteit van de missionarissen. Zo is het aantal katholieken in Afrika in deze periode van 29 jaar verdrievoudigd, terwijl ook in Azië, India en Zuid-Amerika het aantal leden van de Kerk sterk is toegeno men. garije tegenover Joego-Slavië moest aannemen. Het was om deze reden dat hij zich in 1948, zogenaamd voor herstel van gezondheid naar Moskou begaf. Nadat Rajk was gearresteerd, werd hij opnieuw, voor herstel van gezondheid naar Moskou gezonden en daar is hij murw gemaakt voor het proces. Ik weet niet. hoe men het klaar spceij beklaagden er toe tc krijgen, zichzelf tijdens een open bare rechtszitting zoveel moge lijk te beschuldigen, doch het staat vast dat monsterachtige methoden zjjn gebruikt, om dit resultaat te verkrijgen, aldus Tito. 3 October 1574 voeren de Watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der Sleutelstad van de tyrannie der Spanjaarden te bevrijden. De door de lange belegering uitgehongerde bevolking werd op haring en wittebrood onthaald. Jaarlijks vieren de Leidenaren met haring en wittebrood dit heugelijke feit. Omdat de ontzetting van Leiden 375 jaar geleden is, reikte Prins Willem van Oranje „persoonlijk" aan de bevolking haring en wittebrood uit. BERLIJN, 3 Oct. (Reuter en A.P.). - Volgens gewoonlijk be trouwbare Duitse bron hebben vooraanstaande Duitse politieke leiders uit de Sovjet-zóne een bespreking gevoerd met Sovjet- Russische functionarissen op het Sovjet-Russische hoofdkwar tier te Karlshorst om de bijzonderheden' uit te werken van een nieuwe regering, die voor geheel Duitsland zou gelden. Hoge Britse functionarissen ver wachten, dat de nieuwe regering in de komende dagen zal worden uitgeroepen. De besprekingen werden bijge woond door generaal Tsjoeikof, leider van het Sovjet-Russische militair bestuur, ambassadeur Semeonof, zijn politieke adviseur, en de hoofden van alle afdelingen van het Sovjet-Russisch militair bestuur, aldus deze bron. De nieuwe Duitse regering zou „Duitse democratische republiek genoemd worden. Na het regelen van de details zou de „volksraad" de nieuwe regering officieel uit roepen. De volksraad zou vermoe delijk deze week nog bijeenkomen. Tevoren zouden de Sovjets in een proclamatie de bevoegdheden der nieuwe regering bekend maken en het sluiten van een vredesverdrag garanderen benevens een regeling betreffende de door Duitsland aan de Sovjet-Unie te verrichten her stelbetalingen. Er kan nu een verklaring ge geven worden van de spoed waar mee de pompeuze Berlijnse rege- Hongarije veroordeelt vorming West-Duitse regering Na de Sovjet-Unie heeft thans ook Hongarije de vorming van de West-Duitse regering veroordeeld als een schending van de overeen komst van Potsdam. In een nota, die aan de Ameri kaanse, Britse, Franse en Sovjet- Russische regeringen is gezonden, wordt het tot stand brengen van een Verenigd Duitsland geëist. NAPELS, 3 Oct. (A.P, en Reuter)In de omgeving van Napels hebben grote overstromingen plaats gevonden, waarbij tenminste 30 personen om het leven zijn gekomen en duizenden anderen dakloos zijn geworden. In Benevento vonden elf personen de dood, toen een huis tengevolge van het hoge water inzakte. In San Lorenzo Maggiore verdronken vijf mensen, onder wie vier kinderen. In Nosera bij Salerno werd een overvolle bioscoop door het water verrast. Er ontstond een paniek, waarbij ten minste drie kinderen en een man werden gedood. ringswijk de laatste maanden her steld is. Zo is het vroegere nazi- propaganda-ministerie in de Wil- helmstrasse, dat zich in de Sovjet sector bevindt, dit jaar voor het grootste deel in orde gebracht en ook achter de wederopbouw van andere regeringsverblijven is vaart gezet. WESTEN WIJST PROTEST AF LONDEN. In diplomatieke kringen is men er zeker van, dat de Westelijke mogendheden het jongste Sovjet-Russische protest tegen de vorming van een West- Duitse regering van de hand zul len wijzen. Men acht het Russi sche verwijt, dat de Westelijken door hun toestemming te geven aan de vorming van een West- Duitse regering de overeenkomst van Potsdam hebben gebroken, een „routine-reactie" Gisterenmorgen om kwart voor twaalf ontstond door nog onbekende oorzaak een grote uitslaande brand in het pand Elandsgracht 15 in de hoofdstad. De brandweer, die on middellijk met groot materiaal uit rukte, slaagde er om half één in het vuur zowel aan de voor- als achterzijde meester te worden. Op de eerste étage van dit oude pand is een verfspuitinrichting ge vestigd en hier is de brand ontstaan. Het personeel, dat zich eensklaps temidden van vlammen en dichte rookwolken bevond, zag kans aan de voor- en achterzijde van de eer ste étage naar beneden te springen. Een oude man is van de tweede étage, die spoedig ook in lichter laaie stond, op de eerste étage ge vallen. Hij werd weliswaar licht ge wond doch zag kans ook het gebouw te verlaten. Een grote handicap voor de bestrijding van het vuur was, dat de trappen van de tweede naar de derde en van deze naar de vierde étage al spoedig waren uitgebrand, zodat van buitenaf de vlammenzee moest worden aangepakt. Totaal werkten de brandweerlieden met elf stralen, twee over de ladder, twee over de percelen er naast en verder nog van de achterzijde in de Oude Looiersstraat. De „Jan van der Heyden", die ook was uitgeva ren, moest onverrichterzake terug keren. Buren zo werd verteld had den geprotesteerd bij de brandweer tegen de aanwezigheid van een glas blazerij in dit zeer oude gebouw in verband met het brandgevaar. DE POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. LAKE SUCCESS, 3 Oct. De Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie der V.N. heeft heden voorgesteld, dat het pro bleem der voormalige Italiaanse koloniën in drie afzonderlijke hoofddelen zou worden verdeeld. Een commissie zou drie afzonder lijke resoluties moeten opstellen over Lybië. Erythrea en Somali- land. De Nederlandse afgevaardigde zei het eens te zijn met het stand punt der Engelsen en Amerika nen, dat onafhankelijkheid voor Lybië in drie of vier jaar beoogt, alsmede de verdeling van Ery threa tussen Ethiopië en de Soe dan en Italiaans beheerschap over Somaliland. De politieke commissie besloot met 44 tegen 6 stemmen bij vijf onthoudingen de commissie der V.N. voor Korea te laten voortbe staan „om het oog te houden op de toestand en verslag uit te bren gen over alle ontwikkelingen, welke zouden kunnen leiden tot een militair conflict in Korea". Een Sovjet-Russisch voorstel om het werk der commissie te be ëindigen "d verworpen. De overstroming is een gevolg van een zware storm, die gisteren de rivieren Calore en Sbato en talloze andere in de provincies Benevento, Caserta en Avellino opzweepte. De verbindingen ten zuiden van Napels waren verbroken en het spoorwegverkeer stond stil. Italiaanse verkenningsvliegtui gen, die boven het overstroomde gebied van 2500 vierkante kilo meter gecirkeld hadden, meldden, dat zij vele mensen op de daken der huizen hadden gezien, die met de armen zwaaiend om hulp rie pen. In Benevento, dat op 65 km van Napels ligt, zijn tenminste 2000 mensen dakloos. Delen van de stad staan 20 meter diep onder water. De overstroming heeft ook grote schade aan de oogst aangericht. Functionarissen verklaarden he denochtend, dat het waterpeil snel zakt. Het reddingswerk wordt met de grootste energie aangepakt. Het wordt echter door de ontred derde verbindingsmiddelen be moeilijkt. De Paps heeft telefonisch op dracht gegeven, met spoed voed sel en geneesmiddelen uit de voor raad van het Vaticaan naar het overstroomde gebied te zenden. Minder zware stormen in de rest van Italië hebben veel storing veroorzaakt in de telefoon- en telegraafverbindingen, waardoor het internationale verkeer sterk vertraagd werd. Het Italiaanse kabinet heeft tijdens een heden gehouden spe ciale zitting besloten een bedrag van vijftig millioen lire beschik baar te stellen voor het verlenen van hulp. Leger, politie en brandweer werken samen om de slachtoffers van levensmiddelen, medicijnen en drinkwater te voorzien. Er wordt vooral naar gestreefd het gevaar voor het uitbreken van epidemische ziekten te verminde ren. NEW YORK, 3 Oct. (A.P.) De New York World Telegram bericht te vandaag uit Lake Success, dat maarschalk Tito voorbereidingen treft om Aartsbisschop Alois Stepi nac vrij te laten. In het bericht werd gezegd, dat verscheidene afgevaardigden bij de V.N. reeds officieus op de hoogte waren gebracht van Tito's plannen. Mgr. Stepinac, de primaat van Joego-Slavië, werd in 1946 gevan gen gezet onder de beschuldiging gecollaboreerd te hebben met de Nazi's. Hij was toen tot 16 jaar ver oordeeld. Uit Vaticaanse kringen wordt ge meld, dat de berichten zeer aanne melijk klinken. Een goed ingelichte woordvoerder verklaarde: „Indien Tito bereid is zich definitief naar het Westen te wenden en Moskou in de steek te laten, dan zal een van de eerste dingen die hij zal doen zijn, Mgr. Stepinac vrij te laten." Hij voegde er aan toe, dat Tito in het afgelopen jaar Mgr. Stepinac DEVALUATIE IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 3 Oct. (Reuter) De Argentijnse Centrale Bank heeft heden de vrije marktkoers voor de peso verlaagd met 47 pet. De vrije markt koers voor' de dollar bedraagt thans 9 pesos te gen voorheen 4,80. Er is een prijs- stop uitgevaardigd voor alle es- sentiele goederen. Het gedevalueerde pond sterling dat tot dusverre 13,53 peso's waard was, zal in het vervdlg slechts 9.40 pesos waard zijn. BULGARIJE ERKENT CHINESE COMMUNISTISCHE REGERING SOFIA, 3 Oct. Door het Bul gaarse persbureau werd heden avond bekend gemaakt, dat de Bulgaarse regering heeft besloten diplomatieke betrekkingen met de regering van de Chinese „volks republiek" tot stand te brengen. Er zullen wederzijds diplomatieke vertegenwoordigers worden ge accrediteerd. Bulgarije is het tweede land, dat de Chinese „volksrepubliek" erkent. twee maal aangeboden had hem uit de gevangenis te ontslaan indien hij het land zou verlaten. Mgr. Stepi nac zou geantwoord hebben, dat hij in zijn aartsbisdom wilde blijven. Over zijn vrijlating wordt in het Vaticaan veel gesproken en deze wordt daar dan ook verwacht. Marine-samenwerking BRUSSEL. De regeringen van Nederland en België, die zich beijveren om de nauwe samen werking tussen de wederzijdse vloten te versterken, zijn overeen gekomen een vereenvoudigende regeling te treffen met betrekking tot de toegang der oorlogsschepen van een der beide staten in de havens van het andere land, als ook omtrent de doorvaart van ge meenschappelijke waterwegen. De formaliteiten zijn tot een mini mum beperkt. Vandenberg geopereerd Op senator Arthur Vandenberg, de deskundige voor buitenlandse aangelegenheden van de Ameri kaanse republikeinse partij, is een operatie uitgevoerd, welke meer dan zes uur heeft geduurd en waarbij de helft van zijn linker long is weggenomen. De toestand van de geopereerde is „uitstekend". Om er dorst van te krijgen Hengelo is de enige ge meente in Nederland, die voor haar drinkwaterlei ding gebruik maakt van condenswater. Dit wordt betrokken van de Kon. Ned. Zoutindustrie, doch het brengt enig risico mee, want bij proeven voor het maken van grof korrelig zout slipten zout kristallen in de drinkwa terleiding, waar ze oplos ten. Het gevolg was, dat heel de gemeente ove rigens slechts gedurende korte tijd zoutig water uit de kraan tapte. v 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1