Nieuw FRANSE KABINET IS AFGETREDEN Ontwerp-overeenkomst werd gisteren geparafeerd Belangrijke wijzigingen in wetsontwerp materiële oorlogsschade Oost-Duitse Volksraad voorlopige Tweede Kamer' EDITHS VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD] Wederom kabinetscrisis in Frankrijk Donderdag 6 October 1949 45e Jaargang No. 11685 IRKKSMAXX OOR E. H. B. O. tlkmaar nnkinstellingen »r GESLOTEN PRIJSVRAAG October APPELSTEEG Meningsverschillen over loon- en prijspolitiek onoplosbaar Naar opheffing van invoerbeperkingen De loon- en prijspolitiek De Voor-Unie-Benelux li Voor vorming van constitutionele regering Premieregeling voor woningen Bijdrage ineens voor bedrijven Dt£TjpriKhtig+ huiska. merkap geheel compleet" met sierbafc, pendel, en» Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederf. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K 2290; ALKMAAR, I Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 rcoüectie verlichting?"' prijsklassen en mi tt noemen wij U: 790 zijdeo blender i? montage 3®® ie versiering en afdeling 2e Etage. i» jegint op Donderdag 13 Oct inbegrip lidmaatschap f 7.50. /leugel, Pr. Hendrikstraat 7. mlaan 33. Het Bestuur E VEREENIGING EN EFFECTENHANDEL de kantoren der PRACHTIGE PRIJZEN étalages vormt U een elijk inzendt in de bus ■i" Fnidsen 111. Alkmaar Praat eens met hem..-- Dan doet U goed werk voor uw eigen dagblad n opentrok, vervolgde paleis. Ik zal er nu en laten we eerlijk :h meteen hoe ik ben, als ik je niet bij de van die hele dokters- ten en dan was onze irom, zei ik, dat wij vat knap hadden ge- verbaasd aan. Goeie Toch meende hij het iet glas wijn aan, dat hief het op. Ook de onken ze. Ting i de jonkheer. „Daar i onze lieve prinses!" Queuille, de Franse minister-president, heeft Woensdagmiddag bekend gemaakt, dat zijn kabinet is afgetreden. Het kabinet was in bijzondere zitting bijeengekomen, na afloop waarvan in een communiqué werd gezegd, dat premier Queuille, wegens het aanhoudende meningsverschil in de regering over loon- en prijspolitiek, besloten heeft zijn pogingen om het probleem door verhoging van de abnormaal lage lonen op te lossen, te staken. Het parlement zal thans aan staande Zaterdag bijeenkomen. De eerstvolgende parlementszitting was oorspronkelijk op 18 October bepaald. De regering van Queuille heeft een levensduur van iets meer dan een jaar gehad, de langste van de acht kabinetten, die na de bevrij ding aan het bewind zijn geweest. Queuille, die juist een bezoek had gebracht aan president Auriol deelde de pers mee, dat de presi dent Woensdag zal beslissen, of hij zijn ontslag zal aanvaarden. Het is mogelijk, dat Auriol hem verzoekt, het parlement hierover te polsen, aldus Queuille. Auriol had eerst geweigerd het ontslag te aanvaarden, doch Queuille had hem daarop gezegd, dat hij tengevolge van onenigheid in het kabinet niet anders kon doen. Vérstrekkend besluit van Engeland, Frankrijk en Italië PARIJS, 5 Oct. (Belga). Vrij dag a.s. zullen te Parijs de bespre kingen van de deskundigen van Benelux, Frankrijk en Italië een aanvang nemen. Op 11 October worden de onderhandelingen op ministerieel niveau voortgezet. De besprekingen worden ge houden in het kader van de onder handelingen tussen de landen van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking, en zullen voornamelijk gaan over de af schaffing van de contingenterin- gen. De E.C.A.-administrator, Paul Hoffman, heeft heden verklaard, dat Engeland, Frankrijk en Italië overeenstemming hebben bereikt over een opheffing op grote schaal van de handelsbelemmeringen tussen deze drie landen onderling en met de andere landen van het plan-Marshall. Hij deelde mede, dat de drie genoemde landen de invoerbeperkingen hadden opge heven voor 55 procent van hun totale aankopen van de 13 andere landen, welke aan het Europese herstelprogramma deelnemen. Nieuw licht in de valse bankbiljetten-affaire De Nederlandse Rijksrecherche heeft in samenwerking met de Bel gische politie opnieuw enige resul taten geboekt bij haar onderzoek naar de herkoms van valse bank biljetten van honderd gulden. Nadat onlangs in Den Haag een Belg was aangehouden, die bekende in enkele steden* in Nederland val se bankbiljetten uitgegeven te heb ben, werd Maandag jl. in Maas tricht 'n zekere L. B. gearresteerd. B. was ook betrokken bij de uitgifte Van Maastricht liep het spoor naar Luik, waar toen de 52-jarige druk ker E. D. werd gearresteerd. Deze drukker was niet de vervaardiger van de bankbiljetten. Hij was een schakel in het uitgifteproces en voorzag o.m. de Maastrichtenaar L. B. van vals geld. Het onderzoek naar de drukkerij wordt met kracht voortgezet. Op het ogenblik bevinden zich drie ministers buitenslands: Schu- man en Ramadier in de V.S., Moch te Rome. Indien Auriol het ont slag* aanvaardt, zal het oude kabi net als „zakenkabinet" de lopen de zaken afhandelen. Samenwerking met West-Duitsland De regering der V.S. heeft he den verklaard deelneming van de West-Duitse regering aan ver schillende internationale organi saties voor te staan. Volgens een woordvoerder van het State Department kon hij voor Engeland en Frankrijk geen ver klaring afleggen, maar deelde mee, dat de regering der V.S. er voor is, dat de West-Duitse rege ring spoedig uitgebreid deel zal nemen aan het werk der inter nationale organisaties. De drie ministers hadden ook erkend, dat voor Japan dezelfde kwestie onder ogen gezien moest worden, aldus deze woordvoerder. Joego-Slavië erkent Chinese volksrepubliek BELGRADO, 5 Oct. (Reuter). Joego-Slavië heeft de Chinese com munistische volksrepubliek erkend. Opening Centrale Begraafplaats te Loenen De Centrale Begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe zal op 18 October door Prinses Wilhelmina worden ge opend. H.K.H. zal dan ook de ge denkplaat in de kapel, waarop de namen der gevallen Engelandvaar ders zijn vermeld, onthullen. Dit gedenkbord heeft in de „Oranjeha ven" te Londen gehangen en wordt aan de Oorlogsgravenstichting over gedragen. De „Grote Beer" op weg naar huis Met de „Grote Beer", die 2 Octo ber j.L uit de haven van Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen: 14 A.A.T., hygiënische afd. 7 Dec.-divisie; de divisie-apotheek en het veldhospi taal van deze divisie en 3-1 A.A.T. OVERLEG MET DE STICHTING VAN DE ARBEID In antwoord op de schriftelijke vragen van de heer Oosterhuis (PvdA), betreffende de daling van de koopkracht der lonen ln verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud, heeft de Minister van Sociale Zaken, mede namens de Minister van Economische Zaken en de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening geant woord, dat het overleg met de Stichting van de Arbeid gaande Is. In dit overleg tussen de Stich ting van de Arbeid en de interde partementale commissie voor de loon- en prijspolitiek, vormen alle in de vragen aangeroerde onder werpen punten van bespreking. Onder deze omstandigheden zou den de ministers het niet juist ach ten, om van een bepaald standpunt te doen blijken. Het overleg im mers, zou dan in belangrijke mate aan betekenis verliezen. Nadat de regering van de resultaten der be spreking heeft kennis genomen, zal zij definitief haar standpunt kun nen bepalen. De Ministers stellen er prijs op te verklaren dat zij het verloop van het indexcijfer met grote aandacht volgen. Zij antwoorden voorts dat de loonbijslag nimmer ten doel heeft gehad alle fluctuaties in het prijspeil op te vangen, doch slechts prijsverhogingen te compenseren, voorzover deze bij gelijktijdige ge- bruiksgewoonten voortvloeien uit de vermindering der 'subsidies. De Ministers zijn bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de prijsstijgingen die hebben plaats gevonden. in het bijzonder bij voe dingsmiddelen. Woensdag is te Den Haag in naam van drie landen een ont werp-overeenkomst overhan digd en geparafeerd, krachtens welke de Voor-unie met ingang van 1 October 1949 in werking zal treden. Deze ontwerp-overeenkomst zal ter goedkeuring aan de regeringen van de drie landen worden voorgelegd. Zodra bo venbedoelde goedkeuringen zullen zijn ontvangen, zal de overeenkomst van kracht wor den. De heer Max Suetens, directeur- generaal voor de buitenlandse handel, parafeerde namens de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie en de heer D. P. Spie renburg, directeur-generaal voor de buitenlandse economische be trekkingen, parafeerde namens ons land de ontwerp-overeen komst. Van de punten, welke op de •- De luchtbrug naar Berlijn, die ten gevolge van de Russische blokkade op 26 Juni 1948 in dienst werd gesteld, is met ingang van 1 October j.l. opgeheven. De laatste vlucht van Frankfort naar Berlijn (in totaal werden er 277.264 vluchten gemaakt) ging met een korte plechtigheid gepaard. Generaal Alexander tijdens zijn toespraak voor het vliegtuig, dat de laatste vlucht maakte. Benelux ministersconferentie in Maart 1949 in verband met deze Voor-unie en de latere economi sche unie werden aangegeven, heeft deze ontwerp-overeenkomst voornamelijk betrekking op de geleidelijke vrijmaking van het onderlinge handelsverkeer. Alhoewel nadere mededelingen over deze overeenkomst na de goedkeuring door de drie landen zullen worden bekend gemaakt, kan reeds worden gezegd, dat 30 pet. van de invoer in Nederland uit België zal worden vrijgegeven en dus niet meer aan contingenten get>onden is. Wat de uitvoer uit Nederland naar België betreft vernemen wij, dat deze voor wat de industriële sector betreft, op enkele producten na, vrij is. Voor wat de producten aangaat, welke niet op de vrije Hist voor komen in dit geval wordt aan landbouwproducten gedacht deelde de heer Spierenburg mee, dat de bestaande contingenten belangrijk zijn verhoogd. Ook ten aanzien van de textiel hebben de beide delegaties een bevredigende oplossing gevonden. Dit betekent een verhoging van de textiel-importen, waaronder ook eindproducten begrepen zijn. Een versnelde declaratie-proce dure zal worden gevolgd, zodat zich geen moeilijkheden zullen voordoen. De goud- en dollarclausule zal belangrijk worden verzacht. Ver wacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd de delegaties weer bij een zulien komen ter bespreking van een verdere vrijmaking van het handelsverkeer. Het toeristenverkeer komt niet op de lijsten voor. Poging tot omkoping op departement te Batavia BATAVIA, 5 Oct. (Aneta). De' „Java Bode" van heden bevat de volgende advertentie: Het departement van Economi sche Zaken maakt Bekend, dat op de afdeling middenstandszaken is achtergebleven een enveloppe, in houdend f 1000,—. Hoewel er sterke vermoedens be staan, wie deze poging tot omko ping heeft gewaagd, is het bewijs helaas niet te leveren. Het geld is mitsdien gebruikt voor liefdadige doeleinden. Het Nederlandse vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" heeft een lange onderhouds- en herstellingsperiode doorge maakt, waardoor zeer veel verbetering in de accomodatie van onderofficieren en manschappen werd verkregen, terwijl ook de hygiënische, huishoudelijke en verplegingsinrichtingen aan zienlijk werden gemoderniseerd. Van de „Karei Doorman" wor den grote houten stootblokken te water gelaten, om te voor komen dat de vliegtuigen, welke per Rijnaak worden aange voerd langszij het schip, beschadigd kunnen worden. BERLIJN, 5 Oct. (Reuter). Vooraanstaande politici uit de Sovjet-zone zijn vandaag in het vroegere gebouw van het natio- naal-socialistische ministerie van propaganda aan de Wilhelms- platz in de Soyjet-Russische sector van Berlijn bijeengekomen ter opstelling van definitieve plannen voor de proclamatie van een Oost-Duitse regering. De vergadering werd bijgewoond door leden van het praesidium van de volksraad en het „blok van democratische partijen". Op deze bijeenkomst is beslo ten, de volksraad Vrijdagmiddag bijeen te roepen. Deze zal zich dan uitroepen tot de „voorlopige Tweede Kamer" als antwoord op de vorming van de West-Duitse regering te Bonn. In een communiqué wordt ver klaard: „Om de nationale belan gen van het Duitse volk te bevei ligen door nationale zelfhulp wordt de derde Duitse volksraad, die door liet derde Duitse volks congres op 30 Mei 1949 werd ge kozen, hierbij verzocht zich uit te roepen tot voorlopige Kamer van Afgevaardigden op grond van de artikelen van de constitutie, aan vaard door het volkscongres en de volksraad, en een constitutio- 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Verschenen is een verslag van het mondeling overleg, dat heeft plaats gehad tussen de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de minister van financiën over het wetsontwerp betreffende de materiële oor logsschade. Als resultaat van dit overleg is tevens een nota van wijziging verschenen. De commissie heeft aangedron gen op een bijdrage a fonds perdu tot een bedrag der prijsstijging voor woningen en courante be drijfspanden, uit overweging, dat zulk een systeem voor de staat niet nadeliger zou zijn dan het systeem van de financieringsrege lingen, omdat de toen in overwe ging zijnde huurbelasting de kapi taalswinst, welke bij huurverho ging ontstaat, zou afromen. De regering gaf te kennen, dat op deze suggestie niet kan worden ingegaan, mede omdat een huur belasting, welke een equivalent kan zijn van de financieringsrege lingen, niet zeker lijkt. Wel is de regering op de ge dachte van de suggestie ingegaan om de financieringsregelingen met haar hypotheken en credieten door een bijdrage ineens te ver vangen. Zij heeft nl. te kennen gegeven, dat zij in studie heeft gegeven de vraag of naast de fiancieringsregeling een premie regeling in het leven zou kunnen worden geroepen, welke voor de betrokkenen zo aantrekkelijk is, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige financieringsregelingen, die be stendigd zullen blijven. Opnieuw maakte de commissie bezwaar tegen art. 71, waarin cre dieten en uitgestelde bijdragen in uitzicht worden gesteld voor her bouw van de overige (niet cou rante) bedrijfspanden en herin- staliatie van bedrijfsuitrustingen. Voor de regering zijn deze be zwaren aanleiding geweest de desbetreffende financieringsrege lingen naar het tweede plan te drukken en in de plaats daarvan een bijdrage ineens in uitzicht te stellen, voor de herbouw en de herinstallatie van alle bedrijven met een bedrijfsvermogen bene den de 500.000 gulden. Deze toeslag zal voor de her bouw van bedrijfspanden en sche pen naar gelang de kapitaals grootte van het bedrijf variëren van 100 pet. tot 40 pet. der bouw kosten van Mei 1940 en voor de bedrijfsuitrusting van 150 pet. tot 50 pet. van de verleende bijdragen. DEFENSIECOMMISSIE Bij Kon. Besluit is benoemd tot voorzitter van de uit leden der Eerste en Tweede Kamer bestaande defensiecommissie de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer, zulks ter vervanging van de heer H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, die benoemd is tot lid van de Raad van State. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. H. J. L. Fievez is tot lid benoemd de heer J. J. Fens, lid der Tweede Kamer. Tot adviserende leden zijn be noemd de schout bij nacht H. Scha per; de commandeur A. de Booy en de kapiteins ter zee W. van den Donker en J. N. Sluyter. Wat de huisraadschade betreft is vanuit de commissie vooral be zwaar gemaakt tegen de z.g. be schadigingsfactor, welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke bescha diging de toeslag relatief geringer zal zijn dan bij meer volledige schade. De commissie achtte zulk een reductie bij gedeeltelijke be schadiging niet gerechtvaardigd in die gevallen, waarin elk aan wezig stuk huisraad onmisbaar is. Met het oog hierop heeft de regering te kennen gegeven, dat zij met betrekking tot het meubi lair in de panden met geringere huurwaarde de beschadigingsfac tor buiten toepassing zal laten. In die gevallen zal dus in het alge meen ook bij partiële schade de, toeslag 100 pet. bedragen. Buiten deze drie belangrijke wijzigingen, welke de regering heeft aangebracht, zijn nog vele verfijningen in overweging gege ven door de commissie, overge nomen, verfijningen, die voor de belanghebbenden evenzovele ver beteringen betekenen. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare behande ling voldoende voorbereid. Denemarken besteedt meer aan defensie KOPENHAGEN, 5 Oct. (Reuter). In het komende belastingjaar zal Denemarken 37 millioen kronen meer voor defensie uitgeven, aldus heeft Hans Hansen, de minister van financiën, bij de indiening van zijn begroting in het parlement ver klaard. Het laatste jaar heeft De nemarken 316 millioen kronen aan zijn verdediging besteed. De 37 millioen zullen voorname lijk gebruikt worden om scheeps materiaal en straaljagers te kopen. HET ATOOMBOMGEHEIM WASHINGTON 5 Oct. (Keuter) i De commissie tegen on-Amerikaan- se activiteit van het Huis van Af gevaardigden heeft bekend ge maakt te kunnen bewijzen, dat „een belangrijke Sowjetrussische spion" reeds in 1944 op de hoogte was met alles wat in een strikt geheim Amerikaans laboratorium voor atoombommen gebeurde. Een voormalige arbeider aan het metallurgisch laboratorium van de Universiteit te Chicago was bereid hiervoor als getuige op te treden. Deze getuige zou contact gehad hebben met Arthur Alexandro- wietsj Adams, die in dit bericht van de commissie „een Sowjetrussische spionnage-agent" wordt genoemd, wiens opdracht verband hield met ontwikkelingen „betreffende kern splitsing". De arbeider zelf zou on schuldig zijn. De commissie gelooft dat Adams zich thans in de Sowjet- Unie bevindt. De ravage welke ontstond bij de trailers-botsing gister avond op de weg HoornOosthuizen blijkt wel duidelijk uit deze eigen opname. De zware trekker (G 51810) is midden tussen de vrachtwagen en aanhanger gedrongen, wefke in de richting Hoorn reed. Voor het verslag ver wijzen we naar pagina 3. nele regering van de Duitse demo cratische republiek te vormen". De bedoelde constitutie voor ziet in een „volkskamer" van 400 afgevaardigden, tot stand gekomen door vrije en geheime verkiezin gen, en een Eerste Kamer van vertegenwoordigers van de sta ten, in de verhouding van een af gevaardigde op 400.000 mensen. De bijeenkomst van vanavond werd door alle leidende politieke figuren uit de Sovjet-zóne bijge woond. De genoemde besluiten werden eenstemmig genomen. Verklaring van Otto Nuschke De provinciale verkiezingen in de Sovjet-zóne van Duitsland, die deze maand gehouden zouden worden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld in verband met de vor ming van een Oost-Duitse rege ring op Vrijdag a.s. Dit werd gis teravond meegedeeld door Otto Nuschke, voorzitter van de chris ten-democratische partij in de Sovjet-zóne en een der voorzit ters van de volksraad. Hij verklaarde: „De regering, onze grootste democratische pres tatie sedert het eind van de oor log, zal eerst moeten komen' Nuschke zei volgens A.F.P. ver der: „De Sovjet-Russische auto riteiten hebben ons de verzeke ring gegeven, dat de door de volksraad opgerichte Duitse rege ring volledige onafhankelijkheid zal genieten bij haar binnen- en buitenlandse politiek en slechts aan een eenvoudige controle van haar ziide zal worden onderwor pen". T.N.I.-majoor Djarot in vrijheid gesteld BATAVIA, 5 Oct. (Aneta). De TNI-majoor Djarot, die in de nacht van het van kracht worden van het staakt het vuren (de nacht van 10 op 11 Augustus) aan het hoofd van 65 man in Surabaja in filtreerde en dezelfde nacht gevan gen werd genomen, is Zondag in vrijheid gesteld. Djarot betuigde zijn tevredenheid over de behande ling tijdens zijn gevangenschap te Surabaja. De eerste minister van Enge land, Clement Attlee, bracht een bezoek aan de basis van de Royal Air Force in Norfolk, waar hij enige bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht inspecteerde. Lachend kijkt Attlee uit de cockpit van de Nifty 50", een B 50 bommen werper.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1