Nieuw Meer militairen uit Indonesië terug dan oorspronkelijk werd vastgesteld Arrestaties te Praag nemen in omvang toe Verpletterende nederlaag voor Noorse communisten De wereld van vandaag JULES MOCH WILHELM PIECK PRESIDENT VAN OOST-DUITSE STAAT r Massale vlucht uit Kanton EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Noorwegen rekent af met de communisten Woensdag 12 October 1949 45e Jaargang No. 1 1690 Ruimer Voor-Unie Extra scheepsruimte gecharterd Officieel formateur Middenstand moet het vooral ontgelden Tien van de elf zetels verloren Nieuw Sovjet-veto in Veiligheidsraad Rode betoging op Unter den Linden STE SUCCES VAtt -0»a~ warmt Een nara wollea ram asa kans mom», een echo najaars-Topstvte- jurk, verknjgbaat inde maten Ï2/3Ó 27.» ROUWEN BEWEGING Vrouwenbond afd. Heiloo et winterseizoen met een De voorzitster, Mevr. heette de talrijke aanwe- telijk welkom en deelde ook in Heiloo de Gezins- richt zal worden. Ter pro- hiervan zal in November nkomst worden gehouden, ille meisjes boven de 18 j. rden uitgenodigd. Aan de bereid waren, mee te wer- Je naaiactie, werden ge- ederen verstrekt. Dezezui- lerstmis uitgedeeld worden men. Serw. Zusters zal wederom id zijn een naaicursus te lkens op Donderdagavond, ding van 15 cent per keer. isclub betreft, werd er be- i in het vervolg eens per zegels te verstrekken, een loterij worden geor- waarbij de leden zelf voor zorgen. De baten zijn be- de kas. Bij genoegzame zal er deze winter een irden gegeven in het ma- aken. De leden, die brei- de armen in hun bezit rorden verzocht, dit voor aan het bestuur af te De penningmeesteresse, Schouten gaf een humo- rslag op rijm over de reis jooi, die in September on- werd. Hierna werd door w. heer Adank de ontroe- „Onze Lieve Vrouw van n'' vertoond. Deze fillm zeerste geapprecieerd. Al zeer geslaagde avond. Het an de R.K. Vrouwenbe- :eft hiermede blijk gege- taak goed te verstaan. lerman druk bezig van de bovenver- k, ouwe schelm!" mijn werk. Ik heb usenwinkels. Ein- vinkelhuis op een ■oor je te pakken ben, niet? Welnu, sste timmerlui en in de stad te vin- laag een aanvang vervolgde de ïeiden neersloeg, en praalhanzerig zeker de nadruk •n uit mijn eigen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nedert, Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel WHO A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsïngel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 8S, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K2240 (Van onze bijzondere medewerker) De beperktheid van de Benelux- voor-unie heeft èn in België èn hier teleurstelling gewekt. Nu deze week in Luxemburg de ministers der drie lage landen bijeen gaan komen, lijkt het nuttig, aan die teleurstelling ook uiting te geven. Een aantal be langrijke landen die samenwerken in het kader der Marshall-hulp kondigden deze week aan, dat zij 55 pet. van hun handelsverkeer met andere „Marshall-landen" vrij lie ten. Voor ons was dit percentage slechts 24 pet., dus minder dan de helft. De handelsvrijheid die de lang verwachte en veelvuldig uitgestelde voor-unie heeft opgeleverd omvat niet meer dan 30 pet. van het han delsverkeer tussen de Benelux-lan- den. Daarin zijn de 24 pet. „Mars- hall-vrijheid" inbegrepen, zodat de Benelux daarenboven niet meer op levert dan een schamele 6 pet. Het eerste wat nu nodig zal zijn is, onze partners duidelijk te ma ken, dat ook wij Benelux metter daad willen. Verdere verruming van het handelsverkeer met betrekking tot nog niet „vrije" producten metaal en textiel b.v. is daartoe een belangrijke bijdrage en wij ho pen, dat de minister-conferentie van Luxemburg op dit punt posi tieve resultaten zal opleveren. Een andere bijdrage zou zijn, een tege moetkomende medewerking onzer zijds aan verlangens onzer Zuider buren inzake het Rijnverkeer. Men heeft kunnen lezen, dat de huidige minister, P. W. Segers, voormalig Schepen van Antwerpen voor de zaken der haven, deel zal nemen aan Belgische kant aan de bespre kingen te Luxemburg. Het vraag stuk van van 't Schelde-Rijnkanaal zal daar dus zeker ter sprake ko men. Dit is niet alleen een Ant werps of een Belgisch probleem en ook niet alleen een vraagstuk van Antwerpen tegen Rotterdam. Het is een typisch Benelux-vraagstuk. Behalve Antwerpen, heeft b.v. ook Luik er belangstelling voor, zonder dat de opvattingen der Sinjoren evenwijdig lopen met die der Lui kenaren. En behalve voor Rotter dam is deze kwestie ook van be lang voor het verkeer en de indus trie-vestiging in ons Brabant. Men zegt wel, dat men deze aangelegen heid moet oplossen „in Benelux- geest" en dat men de verscheidene belangen met elkaar in harmonie moet brengen. Dat klinkt wel goed, maar het zegt te weinig. Het zegt met name niet, ddt hier inderdaad belangentegenstellingen bestaan evengoed als overeenstemming van belangen. Want de verschillen zijn niet die tussen Nederland en Bel gië. Brabant en Antwerpen hebben in deze meer dingen die hen zouden kunnen verenigen dan scheiden. Luik en Rotterdam hebben opvat tingen gemeen, die tussen Luik en Antwerpen niet noodzakelijk ge meenschappelijk zijn. Daarom is dit probleem met goede wil tot ëen bevredigende oplossing te brengen. Het gaat er maar over, die goedé wil nü te activeren. Daarmee raken wij andermaal aan de cardinale vraag: willen wij Benelux metterdaad, ja of neen? Al vroeger zagen wij, dat de Brit ten grote vreugde zouden beleven aan het overlijden van deze Drie- landen-unie. In ons land zijn er ook onder de politici, die met een soort „Engelse ziekte" behept schijnen en volledige Benelux-unie op korte termijn „een ramp" vinden. OOSTENRIJKSE RECERINC AFGETREDEN Na de Zondag gehouden verkie zingen heeft de Oostenrijkse rege ring, overeenkomstig de Grond wet, ontslag genomen. Het tegen woordige kabinet, van Kanselier Figl, leider van de Volkspartij (Kath.), zal de regeringszaken blijven behartigen tot een nieuw kabinet is gevormd. Koninklijk bezoek aan Zwolle. Ver pleegsters van het Sophia Ziekenhuis aan de Rhijnvis Feithlaan juichen het Koninklijk echt paar tijdens hun op onthoud bij dit zie kenhuis toe. Zoals in het z.g. „Paascommuniqué" van de Minister van Oorlog d.d. 14 April 1949 bekend werd gemaakt, zullen de militairen van de 7 December-divisie en zij, die hiermee gelijk gesteld zijn, in de periode October 1949 t.m. Januari 1950 uit Indonesië vertrekken. Oorspronkelijk werd het totaal aantal militairen, dat in deze pe riode zal terugkeren op 20.000 man berekend, doch bij het opma ken van het definitieve afvoer- schema bleek echter onder meer als gevolg van de door de minister vastgestelde uitbreiding van het „Paascommuniqué" dat het definitieve cijfer van de troe pen, die tussen October 1949 en Januari 1950 uit Indonesië moeten worden afgevoerd, belangrijk ho ger ligt dan de oorspronkelijke berekening. Het totale aantal militairen dat van Juni tot en met September 1949 uit Indonesië zou vertrek ken, werd op 12.000 man begroot. Deze laatste groep is thans reeds voor het grootste gedeelte thuis of varende. Reeds werd een begin gemaakt met de afvoer van de 7- December Divisie. Daar .van het gepubliceerde schema, zoals meermalen werd medegedeeld, onder geen beding zal worden afgeweken, zal het Di rectoraat-Generaal van Scheep vaart extra scheepsruimte charte ren waardoor ook dit belangrijk groter aantal militairen op de vastgestelde tijd uit Indonesië zal kunnen vertrekken. Het eeste schip, dat voor dit doel werd in gelegd, is het Engelse stoomschip „Impire Brent", dat als emigran tenschip een u-eis naar Australië heeft gemaakt. Op de terugreis, die vermoedelijk in de loop van deze week zal aanvangen, zal dit schip Nederlandse troepen thuis brengen. Daar het huidige demobilisatie centrum eveneens van onvoldoen de capaciteit is om het groter aan tal militairen van de Kon. Land macht te verwerken, zal binnen kort een nieuw demobilisatiecen trum worden betrokken, waarvan de capaciteit wel voldoende is. De verbouwing van dit kamp voor ge noemd doel is reeds in volle gang. President Auriol heeft thans of ficieel de Franse socialist Jules Moch opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Moch heeft de opdracht aanvaard. De Nationale Vergadering is voor Donderdag a.s. bijeengeroepen. Jules Moch was minister van bin nenlandse zaken in de afgetreden regering Queuille. Als hij er in slaagt een regering te vormen, zal het de dertiende sinds de bevrijding zijn. De algemene verkiezingen, die Maandag in Noorwegen werden gehouden, hebben een verpletterende nederlaag ge bracht voor de communisten. Zij verloren tien van de elf ze tels en de enige zetel, die zij in het Storting houden, werd behaald met een meerderheid van slechts tien stemmen. Hoewel de einduitslagen nog niet geheel vaststaan rekent „rtien op de volgende zetelverdeling in het Storting: Socialisten 87 (76), Conservatie ven 21 (25), Liberalen 20 (20), Boerenpartij 13 (10), Chr. Volks partij 8 (8), Communisten 1 (11). Drukkersstaking in Italië ROME, 11 Oct. (Reuter). On derhandelingen tussen de druk kers en hun werkgevers in Italië zijn op niets uitgelopen. Als ge volg hiervan zullen in het gehele land naar schatting 75.000 man het werk 48 uur staken. Er zullen zo goed als geen kranten verschijnen. Acht en een half jaar voor Kriminal Sekretar Schmitz Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 40- jarige Kriminal Sekretar M. H. W. Schmitz tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht jaar en zes maanden met aftrek en bepaalde, dat de z.g. jubileumgratie op deze verdachte niet van toepassing zal zün. Schmitz deed gedurende de bezettingstijd bij de S.D. in Am sterdam dienst, maar trad pas na dolle Dinsdag naar buiten op. Het hof rekende het Schmitz zwaar aan, dat hij is opgetreden als lei der van het executiepeleton, dat op 10 April 1945 in de Bloemen- daalse duinen Hannie Schaft heeft doodgeschoten. Eveneens zwaar worden hem aangerekend de mis handelingen, die hij in de gevan genis heeft gepleegd. Ten aanzien van de brandstichtingen in Cas- tricum werd hij ontslagen van rechtsvervolging, omdat het Hof niet bewezen achtte, dat het hier oorlogsmisdrijven betrof. Reuter meldt uit Praag, dat men opnieuw tot arrestaties is over gegaan en thans op grotere schaal dan ooit tevoren. Maandagavond en Dinsdagavond deden leden van de veiligheidspolitic weer de ron de na een rustig weekeinde. Vol gens berichten uit de eerste hand zouden de arrestaties reedS vijf weken gaande zijn. Ook na Zon dag gold de actie vertegenwoordi gers van de middenstand. Hierdoor wordt de theorie ver sterkt, aldus Reuter, dat de veilig heidspolitie het uiteindelijk ge munt heeft op de ontbinding van deze groep, L-die door de commu nisten beschouwd wordt als de klasse, waarvan het het meest NED. PASTOOR IN CHICAGO benoemd tof huisprelaat van Z.H. de Paus CHICAGO (K.N-P.) De Neder landse pastoor van Chicago, pastoor L. P. Hurkmans van de parochie van de H. Joannes Berchmans al daar, is benoemd tot huisprelaat van Z.H. de Paus. De nieuwe pre laat vierde op 6 Juli 1948 te mid den van zijn familie te Eindhoven zijn gouden priesterjubileum. Bij deze gelegenheid werd hij door H.M. de Koningin benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij het zilveren jubileum van zijn parochie ontving hij van de koning van België het Ridderschap in de Kroonorde van België. Mgr. Hurkmans werd op 30 Maart 1875 in Gemonde (N.-Br.) geboren. Op 6 Juli 1898 werd hij te Milwau kee in Wisconsin (V.S.) priester gewijd. Na vijf jaar rector te zijn geweest in De Pere, Wisconsin, werd hij benoemd tot pastoor van de pa rochie van de H. Joannes Berch mans, de Nederlands-Belgische pa rochie van Chicago. Hij was tijdens het Eucharistisch Congres van Chi cago hoofd van het huisvestings comité. Hij was ook zeer bevriend met de overleden Kardinaal Mer- cier van België. Mede door zijn gro te gastvrijheid geniet hij grote be kendheid onder de Nederlanders en Belgen, die Amerika bezoeken. aannemelijk is, dat zij het regiem vijandig gezinde elementen bevat. De politie weigert aan achter gebleven familieleden inlichtin gen te verstrekken en ook op ver zoeken van de buitenlandse pers om een verklaring zijn de autori teiten niet ingegaan. Er zijn een aantal vooraanstaan de juristen gearresteerd, onder wie enkelen grote practijken heb ben. In de weinige gevallen waar men inlichtingen heeft kunnen verkrijgen werd vernomen, dat de gearresteerden bijna onmiddellijk naar arbeidskampen zijn overge bracht. Vele gearresteerden kregen het advies warme kleren en zwaar schoeisel mede te nemen. Meesterwerk van Rembrandt tijdelijk in Rijksmuseum Gedurende enkele weken zal in één van de Rembrandtzalen van het Rijksmuseum het beroemde late schilderij van Rembrandt, de „familiegroep", uit het Herzog An ton tllrichmuseum te Brunswijk, te zien zijn. Het stuk is op verzoek van de Brunswijkse museum directie in het afgelopen voorjaar op het restauratie-atelier van het Rijksmuseum ontdaan van de dikke laag gele vernis, die er bij een behandeling in 1898 over was gelegd en die zo verhard was, dat zij de verf in gevaar bracht. Het bestuur van het Brunswijkse mu seum heeft er in toegestemd, dat het doek thans, vóór het definitief naar Duitsland terugkeert, nog koste tijd in Amsterdam wordt opgehangen tezamen met de Rem- brandts van het Rijksmuseum, op dat het Nederlandse publiek het meesterwerk in zijn nieuwe kleu renpracht kan aanschouwen. FRANCO TWIJFELT AAN RUSSISCHE ATOOMEXPLOSIE WASHINGTON (Reuter). Volgens de republikeinse Senator Owen Brewster, die Zaterdag met andere congresleden een bezoek heeft gebracht aan Franco, twij felt Franco er aan, dat de Sowjets een atoombom tot ontploffing heb ben gebracht. Volgens Franco kan 3.000 ton dynamiet een explosie te weeg brengen, die evenveel kracht heeft als een atoombom. LAKE SUCCESS (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad haar veto uitgespro ken over een meerderheidsrapport van de commissie voor conventione le bewapening, waarin wordt ver klaard, dat men niet tot ontwape ning kan komen, zolang er geen atmosfeer van internationaal ver trouwen en veiligheid was. Dit is de 39e maal. dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. Te voren had de Sovjet-gedele geerde Malik de beschuldiging her haald, dat Amerika en Engeland grotendeels verantwoordelijk waren voor de mislukking van de bespre kingen over vermindering van de wcreldbewapening en het buiten de wet stellen van de atoombom. Malik wees een voorste] van Frankrijk van de hand om een tel ling te houden van strijdkrachten en conventionele bewapening, met uitsluiting dus van de atoombom. Hij zei, dat dit een poging was om gegevens over de Russische strijd krachten te krijgen zonder dat in lichtingen over atoomwapens wor den verstrekt. Koning Abdoellah te Bethlehem JERUZALEM (A.F.P.). „Wij zullen nooit toestaan, dat dit land onder een internationaal bestuur zal komen te staan", zo heeft ko ning Abdoellah van Transjorda- nfë te Bethlehem verklaard". Wij zijn vast besloten de trouwe be wakers van de Heilige Plaatsen der Christenen te blijven". zo voegde hij er aan toe. Noodweer in Colorado DEVER (Colorado), (A.F.P.). Door een hevige orkaan die over Colorado heeft gewoed, zijn 24 personen om het leven gekomen. De orkaan heeft bovendien grote materiële schade aangericht. Slag regens hebben overstromingen verwekt tot in Texas en Okla homa. Wilhelm Pieck, Duitslands 73- jarige communistische veteraan, is Dinsdagmiddag door beide Kamers van het Oostduitse parlement een stemmig tot staatshoofd der „Duitse uemocratiscne republiek" gekozen. Zijn eerste rede was er geheel en al op geïnspireerd, indruk te maken op de nationale gevoelens in West- Duitsland, op welks bewoners hij een beroep deed de strijd voor Duitslands eenheid voorop te stel len. Pieck sprak in gematigde woor den over de federatieve regering van Bonn. Het ging er niet om) zei hij, of de beide Duitse regeringen elkaar zouden erkennen maar of wij beiden eerlijk zouden streven naar het herstel van de eenheid van Duitsland. Met uitbundig feestvertoon heb ben de eenheidsorganisaties van Oost-Berlijn en de Sowjet-zóne de nieuwe president begroet. Deze or ganisaties hadden op Unter den Lin den, reeds zo vaak het toneel van massale, door rode vaandels over heerste demonstraties, de grootste en kleurigste volksoploop tezamen gebracht, die de stad na de oorlog gekend heeft. Pieck had plaats ge nomen op een tribune, die door een woud van fakkels was omgeven. Oratorisch vuurwerk dreunde door de luidsprekers, afgewisseld door muziek. De nieuwe president zeif richtte zich tot de massa met een toespraak volgens het bekende the ma: uitsluitend de westelijke mo gendheden waren verantwoordelijk voor Duitslands splitsing. Wat zij met Duitsland voor hadden was hun zaak, maar wat zij zouden kunnen uitvoeren was de zaak der Duitsers. Aan de urenlange demonstratie werd door honderdduizenden Berlijners deelgenomen, die schier onafzienbar" rijen vaandels langs de tribune droegen. Voor het eerst Varen het niet alleen rode. De Duitse nationale kleuren overheersten. De betogers lieten minutenlange ovaties horen, toen Pieck het ere saluut bracht aan lange colonnes van de volkspolitie, wier taak het vol gens hem was de nieuwe democratie te beschermen en haar vijanden „uit te roeien". Een grote politiemacht was in Oost-Berlijn op de been. Ten dele was zij in de zijstraten van Unter den Linden opgesteld, ten dele moest zij kennelijk zorgen voor een passend machtsvertoon bij de ge boorte der nieuwe republiek. Toen Pieck het Ministerie van Luchtvaart verliet, stond een grote met kara bijnen gewapende politiemacht ge reed om hem op militaire wijze een saluut te brengen. De ruïnes der Wilhelmstrasse, waarlangs Pieck SPOORWEGSTAKING IN LUXEMBURG Dinsdagmorgen hebben meer dan 4000 Luxemburgse spoorweg arbeiders het werk neergelegd. Alle stations zijn gesloten en geen enkele trein rijdt. De Luxemburgse regering heeft bekend gemaakt, dat zij de spoor wegstaking als onwettig be schouwt en dat degenen, die aan de staking deelnemen, gevaar lo pen ontslagen te worden. De stakers hebben inmiddels doen weten dat het hier een waar schuwingsstaking van 24 uur be treft, waartoe Zondag j.l. door het congres der Luxemburgse spoor wegarbeiders is besloten als pro test tegen de houding der regering ten aanzien van de door hen ge stelde looneisen. De vakbond der katholieke spoorwegarbeiders neemt geen deel aan de staking. Tijdens de keuring van de voor New York bestemde beiaard te Heiligerlee, bespeelde de Mechelse beiaardier Stat Nees de nieuwe beiaard. In Groningse klederdracht gestoken jongens en meisjes zien belangstellend toe. (Eigen foto). staande in een open auto naar Un ter den Linden reed, waren afgezet door keurcorpsen van jonge politie mannen, allen in gloednieuwe blauwe uniformen gestoken. Zijn wagen werd gevolgd door een cor don van witgehelmde motorrijders. Wilhelm de Derde Het met Franse licentie te Berlijn verschijnende West-Berlijnse blad „Der Kurier" heeft de nieuwe Oost-Duitse staat, waarvan Wilhelm Pieck president ge worden is, „Pieckistan" ge doopt". „Der Abend", dat met Amerikaanse vergun ning werkt, sprak van Wil helm Pieck als „Wilhelm de derde". V. Nu de militaire positie van de Chinese Nationalisten slechter is geworden, heeft er een massale uit tocht plaats uit Kanton, dat steeds meer wordt bedreigd. 800 nationa listische functionarissen, o.w. pre mier Yen Sji-Sjan, hebben de uit tocht ingeluid en zijn gisterenavond door vele buitenlandse diplomaten gevolgd. De bureaux van de scheep vaart- en luchtvaartmaatschappijen worden bestormd voor passages „waar ook heen". Koning Leopold van België ver toeft op het ogenblik met zijn echtgenote, prinses de Rethy, in Italië, om de internationale golfkampioenschappen bij te wonen. De koning en zijn vrouw op het golfveld van Monza. HET DEBAT over het houden van een Volksraadpleging inzake de Koningskwestie zal 25 October in de Belgische Senaat beginnen. De Senaatscommissies van Justitie en Binnenlandse Zaken, die onlangs in beginsel de Volksraadpleging goedkeurden, hebben Dinsdag be sloten de stemming per arrondis sement te houden. Hiermede wordt in belangrijke mate tege moet gekomen aan de wensen van de Waalse provincies, die een eventuele Volksraadpleging regio naal willen houden, om duidelijk te doen uitkomen, dat Leopold slechts de vorst der Katholieke Vlamingen is. DE AMERIKAANSE TROEPEN blijven in Japan en in de andere Amerikaanse bases van het Verre Oosten, waar zij nodig zijn om de veiligheid van de Ver. Staten te waarborgen. Dit werd verklaard door generaal Lawton Collins, die in Japan is aangekomen om de Japanse militaire installaties te inspecteren. De generaal zei ver der, dat de getalsterkte der Ame rikaanse troepen in Japan (125.000 man) onveranderd zou blijven. HET GROOTSTE DEEL van de bemanning van het 10172 ton me tende Amerikaanse tankschip „Saint Christopher", dat te Singa pore is aangekomen na een lading parafine in de Russische haven Wladiwostock te hebben afgele verd, heeft verzocht af te mogen monsteren omdat zij geen verder deel wensen te hebben aan het verstrekken van oorlogsmateriaal aan de Sowjet-Unie. Een prachtig voorbeeld van daadwerkelijke ac tie tegen de Sowjet-Unie. f 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1