Pleegkinderen naar huis Zes maanden geëist tegen gevangenbewaker De tactiek het op Uw Borst 1 'ABD9S1R0C»V* R.K.A.F.C. vierde derde lustrum Hij was te gemakkelijk K.A.B. opent 't Winterprogram RADIO Woensdag 12 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Afscheid van Holland was moeilijk VJ De bouw van de „Friese Brug" AKKERS Hevige brand in Schoorl Marktberichten Feitelijk mislukt zal afhangen WiM-jSsJi PAG 2 Gepakt en gezakt, en naar wij vernamen met aanmerkelijk meer bagage dan ze waren gekomen, verzamelden zich op het stations plein te Alkmaar de ruim honderd Duitse kinderen, die drie maanden in zovele liefderijke gezinnen wa ren opgenomen, voor de terugtocht, naar 't ouderlijk huis. Wat schoor voetend traden ze in de bleke och tendmist, voor het laatst aan de hand van pleegouders en hollandse vriendjes, bjjeen, eerst wat beduusd later, toen de bagage werd opge laden en het moment van vertrek werkelijk was aangebroken, druk pratend. De meeste van, hen waren nog eens netjes in de kleren gesto ken en het was te zien, dat de pleegouders, waarvan er velen met een traan in de ogen hun pupillen lieten gaan, meer gedaan hadden aan deze kinderen dan van hen yerwacht was. Hoeveel meisjes konden niet alleen met trots hun rijk beladen pakketten tonen, maar koesterden bovendien nog 'n mooie pop in de armen en vele jongens torsten naast de lekkernijen, voor thuis medegegeven, een autotje of ander speelgoed. Ruim een uur lang hadden pater Colbe en de heer Koopmeiners de handen vol aan de controle en het verzamelen van de, precies 111 kleinen tellende, groep die door 'n viertal Rode Kruis helpsters van de colonne uit Castricum en de heer Jasky van het Ned. Rode Kruis, werden overgenomen en naar het perron werden begeleid. Maar voor het zover was, werd nog menige groet gewisseld met de talrijke pleegouders, waarvan de meesten om half acht in de morgen al aanwezig waren, groeten, die in de meeste gevallen niet zonder een traan, vooral van de zijde der kin deren, werden afgedaan. Want, en dat konden wij zowel uit de mond der kinderen als uit gesprekken met de pleegouders opmaken, de verhouding tussen deze Duitse kin deren, vele halve, zelfs hele wezen, en de hollandse ouderen is, op en kele incidentele gevallen na, uit stekend geweest. De kinderen heb ben zich in een betrekkelijk korten tijd hier goed weten aan te pas sen, hebben hun vriendjes en vrien dinnetjes gevonden en hebben in Nederland, dat kleine, weliswaar zorgvolle, maar gastvrije land, een tweede vaderland gevonden. Om even over half negen ver- VOLKSTUINDERS ZONDER TUINGROND ALKMAAR. De Alkmaarse volkstuinders bevinden zich in een impasse. Zij hebben geen zekerheid, dat zij het volgend jaar weer over hun volkstuintjes zul len kunnen beschikken. Wat is nl. het geval? De Alk maarse Ver. voor Volkstuinders huurde telkenjare van de ge meente voor haar circa 250 leden de verschillende percelen in het Grondbedrijf, die voor deze ver huur in aanmerking kwamen. Het was gebruikelijk, dat de pachtacte op naam stond van het Ned. Ver bond van Volkstuindersverenigin- gen te Amsterdam, dat hierdoor controle uitoefende op de te be talen pachtsommen der afdelin gen. In dit voorjaar echter besloot de afd. Alkmaar uit dit Ned. Ver bond te treden, omdat men de te betalen contributie te hoog oor deelde. Dit besluit werd door een algemene ledenvergadering met grote meerderheid van stemmen genomen. Toen nu het pachtcontract voor het volgend jaar vernieuwd moest worden, maakte het hoofdbestuur van het Ned. Verbond te Amster dam er bezwaar tegen, dat de per celen aan de Alkmaarse volks tuinders verhuurd werden; daal de vorige pachtcontracten op naam van het Verbond stonden, had dit volgens de gangbare procedure voorrang. Het spreekt, dat de Alk maarse Vereniging van Volkstuin ders, die in feite steeds degene was, die de percelen huurde en ook de huursom betaalde, hier tegen protest heeft aangetekend en zich tot het gemeentebestuur gewend heeft met het verzoek de percelen wederom te mogen hu ren. Aan dit verzoek zal naar wij vertrouwen worden voldaan; doch het Ned. Verbond te Amsterdam, dat formeel de pachter was, zal hiertegen in beroep gaan bij de pachtrechter, mr. Boerrichter, die uiteindelijk in deze puzzle zal moeten beslissen. Schaakkampioenschap Alkmaar en Omstreken ALKMAAR. De uitslagen der beslissingswedstrij den Hoofdklasse zijn: W. Kwak-C. Langedijk 10. W. Kwak kampioen. Eerste klasse: C. Woutersen-P. v. d. Struijs 10. C. Woutersen kampioen. Tweede klasse: P. Hoekstra Jr.- F. Bosch 10. P. Hoekstra Jr. kampioen. De drukbezochte wedstrijden zijn hiermede beëindigd. 17 October speelt dr. Euwe simultaan en 24 October begint de wintercompetitie voor de NHSB met een wedstrijd van twee tien tallen tegen Schaakmat uit Lange dijk. DIERENBESCHERMING ALKMAAR. Sinds enige we ken zwerven te Schoorl 2 honden. Kentekenen: herder, licht ge kleurd, reu, aan één oog blind; en een zwart hondje, teef, bijna 1 jaar oud. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich voor het zwarte hondje ver voegen bij de heer burgemeester van Schoorl en voor de herders hond bij de heer Timmerman, „Duinvermaak", Schoorl. Zondagavond is in de Nieuw- poortslaan aan komen lopen een bouvier, zwart ruwharig, klein van stuk, reu, ongeveer 1 jaar oud en in de omgeving van de Ridderstraat een mooi zwart hondje, plm. 6 wéken oud. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de heer C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. trokken ze met de sneltrein naar Amsterdam, door de stationschef de heer Avegaard en zijn staf in twee extra-rijtuigen geholpen en nagewuifd door de dames van het comité en de talrijke pleegouders. Naar de reisleider ons mededeelde, zouden de kinderen, waarvan er verscheidene uit Flensburg, bij de Deense grens, afkomstig waren nog dezelfde avond thuis komen. Hiermede was weer een periode besloten, die van velen offers heeft gevraagd doch waarop met trots door de pleegouders kan worden te ruggezien. Katholiek Nederland heeft weer eens bewezen, dat alle beroep, in naam der Christelijke liefdadigheid op velen gedaan, niet tevergeefs is geweest. PROF. CAKIE IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder berichtten, komt de be kende Alkmaarse goochelaar pn conferencier prof. Cakie (Herman Caarls) morgen. Donderdagavond naar 't Gulden Vlies, om de dans avond op te luisteren, welke onder auspiciën van 't Comité Jubileum ,,St. Caecilia" aldaar wordt gege ven,. Wij vernamen, dat er voor deze avond, waarvan de baten bestemd zijn voor het Uniformenfonds van „St. Caecilia", nog kaarten ver krijgbaar zijn: in sigarenmagazijn De Burg van de heer de Boer, Schoutenstraat, bij de leden van „St. Caecilia" en 's avonds, voor zover nog voorradig, aan de zaal. Het bal staat onder leiding van de heer Jack Smit! Politie-voetbal ALKMAAR. Het elftal van de Alkmaarse politie heeft Dins dagmiddag een wedstrijd gespeeld tegen de Haarlemse gemeente politie. De Alkmaarders wonnen met 30, hetgeen een hele over winning betekende op technisch sterker Haarlem. 'MAAST 'T STADHUIS éApruMERlÉ 'TOILÉT-AbT:: (Advertentie) Geslaagd ALKMAAR. Onze stadgenoot, de heer J. B. Smorenberg, slaagde te Amsterdam voor het diploma Pedicure van de Ned. Vereniging voor Voetverzorging. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ma rianne E. en Robert J., dochter en zoon van J. Deugd en J. G. Bak ker; Marijke E., dochter van K. Knol en M. J. Elderman; Dirk, zoon van A. Nauta en M. Kieft; Anja C„ dochter van J. Roos en C. A. Schilder. Gehuwd: Gouke Sipkema en Jacoba P. Haakman; Lourens Ad miraal en Clasina J. Constant; Willem Degenhart en Femmetje H. Douwma; Aaron Polk en Lena van der Eist; Marinus J. Vos en Willemijntje Dusseljee. Overleden: Albert Doves, oud 48 jaar, gehuwd met E. Jansen. Z.A.P.—A.F.C. A.s. Zondag 16 October de ont moeting tussen deze clubs te Anna Paulowna. Het bestuur van de Supportersclub meent goed te doen de AFC'ers, die belang stel len in deze wedstrijd, die voor beide clubs belangrijk is, gelegen heid te geven mede naar Anna Paulowna te gaan. Om teleur stelling te voorkomen bijtijds op geven en wel vóór Donderdag 13 Oct. bij H. Muller, kapper, Bier kade of Jac. Smit, Sigarenmaga zijn „De Sport", Ged. Nieuwsloot. De kosten zijn gering: voor leden van de Supportersclub f 1.voor niet-leden f 1.50. Vóór Donderdag 7 uur. Hockey: ALKMAAR-IJSVOGELS De eerste thuiswedstrijd van heren I mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Direct na de beginbully werd een hoog tempo ingezet, een tem po zo hoog, dat het verwonderend was dat dit nagenoeg de gehele wedstrijd gehandhaafd bleef. Beide partijen waren het sterkst in de verdediging. Ijsvogels doel puntte het eerst uit een scrim mage, die uit een lange corner ontstond. Alkmaar trok meteen weer ten aanval en prachtig af geven van F. Beek aan D. Edens stelde laatstgenoemde in staat met een hard schot de stand op 11 te brengen. Ook na rust werd hetzelfde aantrekkelijke spel vertoond als hiervoor. Ook nu weer domineer den de verdedigingen. Alkmaar bracht door F. Beek, die een kleine kans benutte, de stand op 21. Ijsvogels toonde nog niet te kort adem te hebben, iets wat verschillende Alkmaarders wel hadden. De laatste tien minuten waren dan ook geheel voor de Amsterdammers. Een strafcomer leverde een tweede doelpunt voor hen op; het derde ontstond op dezelfde manier. Met deze over winning kreeg Ijsvogels wel iets te veel. Bij Alkmaar kunnen midden linie en backstel op een prima wedstrijd terugzien. ONZE AGENDA Harmonie: Het Regiment der verdoemden, 18 jr.; Victoria Virginia, 14 jr.; Cinema Amc- ricain: Enamorada, 14 jr.; ABT: Duivels van het Wilde Westen, 14 jr. NACHTDIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstraat 47 NACHTDIENST TAXI'S: Nassau Garage, Nassauplein, tel. 3545. GULDEN VLIES, 8 uur: Concert Haarlemse Orkest Vereniging. PAVILJOEN KINHEIM: 8 uur: K.J.M.V.-bijeenkomst. EEN ADRES VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL Het kantoor Alkmaar van de Ka mer van Koophandel voor Noord holland heeft een adres gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin gewezen wordt op de onhoudbare toestand aan de Friese brug. Als uitgave voor de eerste werkzaamheden voor de houw van een nieuwe Friese brug over het oud-Noordhollands Kanaal was op de Rijksbegroting voor 1949 een bedrag van f 150.000 uitgetrok ken. Met de werkzaamheden werd ech ter nog nimmer begonnen en met grote teleurstelling nam het kan toor Alkmaar van de Kamer van Koophandel er kennis van, dat op de Rijksbegroting voor 1950 geen verdere uitgave voor deze brug is opgenomen, waaruit de conclusie moet worden getrokken, dat de uit voering der plannen voorlopig wordt opgeschort, In het adres wordt voorts gewezen op het de laatste decennia steeds toenemende ver keer over deze brug, die niet al leen voor Alkmaar van belang is. doch voor al het verkeer, dat in 'n zeer ruim gebied ten Noorden en ten Zuiden van Alkmaar van het Westen van het NoordhollandsKa naal zich begeeft in de richting van Westfriesland, de Langendijk, de Wieringermeer, Groningen en omgekeerd. Reeds in een schrijven van 17 Augustus 1938 werd naar aanleiding van een verkeerstelling de aandacht van de minister geves tigd op de moeilijke, gevaarlijke en zeer tijdrovende verkeerstoestand bij de Friese brug, waarover slechts éénrichtingverkeer mogelijk is. Me de door het nieuwe industrieterrein in Alkmaar-Noord moet een spoe dige vernieuwing van deze brug als zeer urgent worden beschouwd. Het kantoor Alkmaar van de K. van K. geeft daarom de minister dringend in overweging alsnog op de Rijksbe groting 1950 een bedrag op te ne men, waardoor verzekerd wordt, dat met de werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe Friese brug aanstonds begonnen kan worden. Het gehele bedrijfsleven van dit gewest zou de minister daar zeer erkentelijk voor zijn. R. K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. De uitslagen zijn als volgt: AOG 1-USVU 1 1—1 Zeevogels 2-AOG 2 51 Junioren tegen DIO 31 Het zijn deze keer de junioren geweest, die de eer van de club hoog hielden. In de le helft waren beide elftallen vrijwel even sterk, zodat de rust in ging met 11. Echter na de rust kwam AOG ge vaarlijk opzetten en benutte haar kansen ook met succes. Een 31 overwinning is voorwaar een pres tatie. vooral omdat er met 1 speel ster minder gespeeld werd. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf f dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop (Adv.) ALKMAAR. Onze R.K. voet balvereniging A.F.C., die zich door haar goede prestaties op het groe ne veld, steeds meer in de belang stelling van de voetballiefhebbers mag verheugen, herdacht haar der de lustrum met een tweetal feest avonden. Maandagavond heeft de jeugd junioren en adsplranten het derde lustrum gevierd. Deze jonge mensen, de toekomst der vereniging, hebben het bestuur aangenaam'verrast door de aanbie ding van een bloemstuk en een tweetal spiegels voor de kleedka mers. Dinsdagavond was het 't feest der groteren en de grote zaal van het gulden Vlies was haast niet toe reikend de grote A.F.C. familie te bevatten. Voorzitter Ten Berge heeft op de hem eigene wijze deze avond ge opend. Hij heette allen welkom en vertelde, dat het eigenlijk niet de bedoeling was geweest het derde lustrum feestelijk te herdenken, want de toestand van de kas liet dit niet toe. Aan de andere kant was dit lustrum toch een mijlpaal in de vereniging, die niet onopge merkt voorbij mócht gaan. Daarom was besloten, met aller medewer king het feest toch mogelijk te ma ken. De voorzitter van de Supporters club, de heer Borst, bood een mooie bloemenmand aan, vergezeld van de beste wensen voor A.F.C. Namens de leden heeft de heer S. Groot het bestuur een ballennet en een drietal voetballen aangebo den, welk geschenk door een paar welpen werd overhandigd. Daarna werd opgevoerd het 3- bedr. blijspel „meneer Klaproos". Dit blijspel, dat door een groep toneelspelers onder leiding van Br. Amandus, voor het voelicht werd bracht, werd uitstekend gespx*-! en Kind te water ALKMAAR. Gisterenmiddag bij het uitgaan van de R.K. Frö belschool op de Oudegracht, werd een vijfjarig jongetje spelender wijs in het Oudegracht-water ge duwd. Een der Fröbelonderwijze ressen, mesi. M. S„ die het kind voor de tweede maal onder zag gaan, sprong gekleed te water en redde het kind. Proces-verbaal tegen winkeliers ALKMAAR. Proces-verbaal is opgemaakt tegen 2 manufactu- riers wegens overtreding van de wet op de uitverkopen. De winke liers hadden speciale verkopen aangekondigd, die niet toegestaan waren. Voorts werd nog proces verbaal opgemaakt tegen een brood- en banketbakker alsmede tegen de eigenaar van een rijwiel- bedrijf, die de wet op de vestiging haddén overtreden, Koe gevonden ALKMAAR. Bij een veehou der in de omgeving van Alkmaar (Egmondermeer) is een jonge koe aangetroffen, waarvan de eigenaar onbekend is. In een derde zitting werd Dinsdag morgen voor de Meervoudige Ka mer van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank de zaak tegen de Alkmaarse gevangenisbewaker A.K., bijgenaamd ,,Ome Arie", behandeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij geld zou hebben aangenomen om aan een aantal gevangenen, tegen de voorschriften in, tabak te verschaf fen. In een uitvoerig getuigenver hoor, tijdens de eerste en de tweede zitting gehouden, was wel komen vast te staan, dat verdachte af en toe, al was het dan maar een klei nigheid, de gevangenen wel eens iets toestopte. Het was volgens ver dachte louter goedigheid van hem geweest, dat hij deze en gene wel eens een rokertje gunde, maar de getuigen, gevangenen, afkomstig uit Amsterdam, hadden reeds eerder be. weerd, dat K„ wat in de terminolo gie dozer heren ,,plat" heette, was. Ook de getuige B. die op deze laat ste zitting het woord voerde, ver telde, dat hem het adres van K, was gegeven met de mededeling, dat hier wel iets te bereiken viel. Ver dachte echter ontkende een groot deel van de hem ten laste gelegde feiten en beweerde, dat de getui gen, voor het merendeel zware jon. gens, een complot tegen hem had den gesmeed. Dat was ook de lezing van de verdediger, Mr. Sluis, die het getuigenis van de gevangenen, of liever gezegd, de ex-gevangenen, niet au serieux wilde nemen. Hij zag liever dat men naar de persoon van verdachte, een man met een flink aantal dienstjaren en blanco straflijst, zou luisteren. Maar de Officier van Justitie, die in deze zaak een uitvoerig requisitoir hield, Mr. Meischke, was van een andere mening. Dat getuigen het niet gun stig voorstelden, weet hij aan het feit, dat verdachte ook de getuigen bedrogen zou hebben. Het laakbare feit zou volgens de officier meer dere malen gebeurd zijn en ver dachte stond algemeen bekend als gemakkelijk. De tegemoetkomende houding van K. tegenover de gevan genen wilde hij zien als een manier, om er beter van te worden. Mr. Meischke eiste in deze zaak 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Sluis, voerde aan dat er in de gevangenis gere geld met tabak werd geknoeid, chauffeurs van auto's die een en ander aanvoerden, brachten ook wel tabak binnen en volgens verdediger waren er meerdere kanalen het leek hem onjuist nu alle schuld maar op K. te gooien. A. K. het laatste woord hebbende, vond het niet mooi, dat men alle lelijks voor de rechtbank tegen hem uitspeelde en dat zijn goede hoedanigheden niet genoemd wer den. Voorts gaf hij een lezing, in grote trekken op het verweer van Mr. Sluis gelijkende, van het geval, waarin het gerucht, volgens hem, een zeer grote rol zou hebben ge speeld. Uitspraak over veertien da gen. Een ontspoorde vrouw Mevrouw M. A. K.-B., die inder tijd verpleegster was in Oudkarspel, waren twee oplichtingen ten laste gelegd. In Langedijk had zij onder gedeeltelijk valse voorwendsels f300 verkregen van C. K. en in Apel doorn had zij door een leugenachtig verhaal de hotelhouder A. G. A. D. bewogen tot afgifte van f25. Deze vrouw, die een zeer slecht leven had met haar man, was, vol gens een over haar uitgebracht psy chiatrisch rapport, van psychopathi sche constitutie. Ditzelfde rapport verklaarde haar ook ten tijde van de gepleegde feiten verminderd toe rekeningsvatbaar. Deze verpleeg, ster, die reeds 11 veroordelingen wegens oplichting achter de rug heeft, weet haar misstap aan de be roerde huiselijke omstandigheden, waarin zij verkeerde en die haar ze nuwziek hadden gemaakt en aan de drank hadden gebracht. Haar veel bewogen leven had deze verdachte in de vorm van een autobiographic van 65 getypte pagina's aan de rechtbank overgelegd. De Officier van Justitie hand haafde in zijn requisitoir de eis, die hij bij een vorige behandeling van deze zaak had gesteld. Hij vorderde 9 maa'nden met aftrek en daarna onvoorwaardelijke ter beschikking stelling. Mr. A. V. M. Leesberg vroeg zich af of de geldgevers inderdaad door de valse voorwendsels \ten verdach te waren bewogen tot afgifte van geld. Zijns inziens was er eerder sprake geweest van afgifte uit me. deiijden. Pleiter wees op de omstan digheden waarin verdachte ver keerde en vroeg, voor het geval dat oplichting bewezen geacht zou wor den, een gevangenisstraf gelijk aan de preventieve hechtenis. Verdachte zelf verzocht om een gelegenheid tot rehabilitatie door opname in een inrichting, waar zij als verpleegster zou mogen werken. Over 14 dagen zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. zonder twijfel heeft ieder genoten van de dolle verwikkelingen, waar aan dit blijspel zo rijk is. Vermelden we nog, dat promi nente figuren op sportgebied aan wezig waren, o.a. Rector van den Hoek, districts-sportadviseur, de heer Mol van de K.N.V.B. Het was een geslaagd feest en we behoeven het nauwelijks te ver melden, dat men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Uitvoering NOORD-SCHARWOUDE. Ter gelegenheid van de opening van het winterprogramma van de N.K, J.B. wordt Zondag a.s. een uit voering gegeven in De Burg. Door de R.K. Gem. Toneelvereniging „Elk wat wils" wordt het blijspel „De Privé-secretaresse" voor het voetlicht gebracht. GEALLIEERDE VLOOTOEFENINGEN INVEGORDON (Nrd-Oost-Schot- land), 11 Oct. (Reuter). De Ned. Luchtdoelarlillerie-kruiser „Heems kerk" en de Noorse torpedoboot ja gers „Oslo", „Bergen" en „Stord", die, tezamen met eenheden van de Britse thuisvloot, oefeningen heb ben gehouden, zullen hiin bezoek aan Britse wateren beëindigen, met tactische oefeningen in de Noord1- zee, die drie dagen zullen duren en waaraan door oppervlakte-oorlogs bodems, onderzeeboten en vliegtui gen van de betrokk enlanden zal worden deelgenomen. De oefeningen zullen in drie fa sen worden gehouden. Tijdens de eerste fase zullen onderzeebootaan- vallen op de vloot worden uitge voerd, in de tweede fase zullen op pervlakte-oorlogsschepen nachtelijke aanvallen uitvoeren, terwijl gedu rende de derde fase verkennings vluchten zullen plaats vinden, tér- wijl doelen in Noorse wateren zul len worden aangevallen. TREINRAMP TE BUENOS AIRES BUENOS AIRES. 12 Oct. (Reuter) Kort voor middernacht zijn te Bue nos Aires een passagiers- en een goederentrein met elkander in bot sing 'gekomen, waardoor 40 personen om het leven zijn gekomen, terwijl ruim 100 anderen werden gewond. Drie wagons werden bijna geheel vernield. HEILOO. De voorzitter riep Eerw. Spreker Kap. Drost; G.A. en Kap. Adank, alsmede de aanwezi gen, na de opening met Christelijke groet een hartelijk welkom toe. Hij zeide dat het Winterprogram der K.A.B. zich aanpast bij het H. Jaar. Het bestuur der afdeling had dan ook gemeend, zeide de heer Bol- ten, om het Winterprogramma te openen met de film „Pastor Ange- licus" Een Engelachtige Herder over het leven van Z. H. Paus Pius xn. Na het openingswoord genoten de aanwezigen van de werkelijk mooie en interessante film. Wij brengen dan ook gaarne een woord van dank aan de WelEerw. Heer Kap. Adank voor de keurige ver zorging van dit gedeelte van het programma. Na de film werd er een korte pauze gehouden, waarin de voorzit ter enige mededelingen deed en waarin een 10 tal Retraite-kaarten werden verloot. Als verrassing kwamen er nog 2 kaarten extra uit de bus, welke door de Zeer- Eerw. Heer Pastoor beschikbaar werden gesteld, waarvoor ook onze hartelijke dank. Na de pauze was het woord aan de spreker van deze avond de Wel Eerw.. Heer Kap. Drost, die als in valler voor zijn broer Pastoor Drost een gloedvolle rede hield. Spreker zei o.a.: „Z.H. Paus Pius XII heeft eens bij een audiëntie te gen een deputatie arbeiders gezegd dat hij alle arbeiders bemint. Dit herhaalde hij tot 3 x toe. Hij bidt iedere dag voor alle arbeiders, dus ook voor ons in Nederland. Hi] bidt voor ons en voor de vrede. Naar Zijn ideeën is dan ook ons jaarprogramma; Geen vrede zon der rechtvaardigheid. Z.H. leert ons daarover, geleid door God. Hij is de Vredevorst. Wij als Katholieken willen luisteren naar Paus en Bis schoppen. Wat kunnen wij dan? Bij oproe pen voor onze vergaderingen zijn wij laks, dat moeten wij eeriijk- TONEELVERENIGING „FALKLAND" IN 'T ZILVER HEILOO Maandag herdacht de gem. toneelvereniging „Falkland" haar 25 jarig bestaan. De vereniging recipieerde des avonds in „de Rustende Jager". In de smaakvol versierde zaal waé 'n schat van bloemstukken opgesteld. De voorzitter, de heer Keesman, heette alle aanwezigen, zeer in het bijzonder burgemeester J. Kalff en wethouder Rus hartelijk welkom en sprak zijn genoegdoening erover uit dat zoveel verenigingen gekomen waren om hun felicitaties aan te bieden. Dan gaf spr. 'n overzicht van de afgelopen 25 jaar. De grote financiële moeilijkheden' waarin de vereniging verkeerd had cn de offers die door vele leden gebracht waren voor de vereniging. Spr. memoreerde dat Falkland in haar bestaan 78 toneelwerken heeft ingestudeerd en hiermede 250 maal op het toneel gestaan heeft. Ook herdacht spr. de leden die door de dood aan de vereniging ontvallen waren. Twee jubilaressen Dan richtte spr. zich tot Mevr. J. Joosten de Gier en Mevr. N. Spaans, die beiden 25 jaar lid waren. Hij gaf aan wat derze vrouwelijke leden voor de vereniging gedaan hebben. Uit erkentelijkheid bood spr. na mens de vereniging bloemstukken en boekwerken aan. Vervolgens kwam de voorzitter zelf aan de beurt. De heer J. Hoed (regisseur) feliciteerde hem met het feit dat hij 12'/» jaar voorzitter was en bood de voorzitter 'n boekwerk aan. 'n RU sprekers Nadat 'n'ogenblik gepauzeerd was en verversingen waren aangeboden, kregen dè afgevaardigden van de aanwezige verenigingen gelegenheid de jubilerende vereniging toe te spreken. Eerst sprak burgemeester J. Kolff. Deze feliciteerde de vereniging in 'n geestige speeczi, gaf enige welge meende wenken en dankte de vere niging voor alles wat zij op toneel gebied gedaan had om het culturele leven in de gemeente te dienen. Spr. besloot zijn speech met de wens uit te spreken dat de vereniging op de ingeslagen weg zal voort gaan. Hierna spraken nog de heren Ven- nik (toneelver. ,,'t Ontluikende Roosje"), A. Borst (R.K. Gem. To neelver. ,,'t Masker"); P. Greeuw (fanfarecorps „Eensgezindheid"), Majolée (Instituut Arbeiders Ont wikkeling, balletgroep en Ouden v. dagen), A. Greeuw Sr. (Bond voor Staatspensionering), N. Speur (Vara afd. Heiloo), Olivier (P.v.d.A.), van Gemeren (de V.V.V. -Heiloo) e.a. Tot slot dankte de voorzitter van de jubilerende vereniging voor de toespraken en cadeaux welke aan geboden waren. heidshalve erkennen. En toch, onze activiteit is zo dringend noodzake lijk. Onze tegenstanders komen veel, zelfs iedere week. Zij zijn er vol van. En niet alleen vader, doch ook moeder en de kinderen, zijn vol van hun beweging. En wij? Nu zijn wij hier, en nu moeten ook wij enthousiast zijn en vooral blijven. Iedere dag opnieuw moeten wij onze Kath. levensbeschouwing in woord en daad uitdragen In de wereld. Wij moeten propagandisten zijn van de vredesgedachten. Door het Communisme wordt het tegenovergestelde gepredikt. Zij proberen onrust en revolutie te ver wekken. Wij willen vrede. Vrede is er echter niet zonder rechtvaardig heid. Er is een tijd geweest dat het individualisme hoogtij vierde. De mens had toen alleen rechten en hield geen rekening met zijn medemensen. Men was vrij. Zo vrij zelfs dat men om zich zelf te verrijken een ander het brood uit de mond nam. Daarna de wereld valt immers van het ene uiterste in het andere - kregen Wij het socialisme. De mens heeft geen rechten, heette het toen. De mens heeft alleen maar plichten tegenover de gemeenschap. Dit was het begin van het Commu nisme. Alles voor de staat. De Kath. Kerk leert ons echter de gulden middenweg. De mens heeft wèl rechten, doch daarnaast ook plichten tegenover God en zijn medemensen: de gemeenschap. Men leeft immers niet als persoon al leen, men is immers ook een deel van de samenleving, zoals«een long b.v. een onmisbaar deel van het menselijk lichaam is. Wij als indi viduen hebben recht op een per soonlijk bezit, doch daarbij hebben wij rekening te houden met onze medemensen. Wij moeten als ge meenschapsmens, verantwoord zijn tegenover die gemeenschap. Dit zal echter niet kunnen zonder offers en lijden. Het houdt ook in dat er liefde moet zijn voor elkander. Wij als Katholieken moeten kruis dragers zijn achter onze Verlosser Jezus Christus. Er is tegenwoordig ook nog een dwaling in de wereld, die zich noemt het Humanisme. Zij willen het ieder zo aangenaam mo gelijk maken doch zij sluiten daar bij het Geloof uit. Zij willen niet dat er lijden is. Lijden is echter noodzakelijk en wij moeten het lij den uit Gods hand als een genacV- brengende gave aannemen. Laat het ons een troost zijn te weten dat onze Goddelijke Verlosser voor ons onnoemelijk veel geleden heeft. Laten anderen proberen onrust te zaaien. Zij zullen nooit die vrede kennen in hun harten waarvan de engelen boven Betlehem zongen. Als wij allen ons kruis dragen, dan zal die hartevrede zich naar bulten openbaren. Dan pas zal er een wer kelijke vrede heersen. Als de kopstukken In een wereld- verbond de vrede zullen kunnen be werken en zij doen het niet op Christelijke grondslag, dan zal het geen duurzame vrede zijn die zij tot stand brengen. God wil heersen in de wereld. Zijn heerszucht is echter: Liefde. Als wij voor de vrede willen wer ken, moeten wij bidden zonder op houden. Al biddende moeten wij het spoor van Gods Liefde volgen, dan zullen wjj zijn: werkers in Zijn wijngaard. Dan alleen terkry. wij daadwerkelijk mede aan een recht vaardige vrede, gebaseerd op de Liefde. Na de rede van Kap. Drost, dankte de voorzitter de spreker voor zjjn boelend betoog, waarna nog een tekenfilm werd vertoond om, zoals de voorzitter zeide, ook de lachspieren los te maken. Daar na volgde sluiting met Christelijke groet en voor de liefhebbers en lief hebsters was er tot 12 uur nog even gelegenheid om te dansen, tot slot van deze mooie en leerzame avond. Weer twee behouden binnen HARENKARSPEL. De „Zui derkruis" spuide zijn veelbeminde last over 't land uit. Ook Piet van Twuijver en Loe Korf repatrieer den met dit schip uit Indië. Of schoon Piet ergens in de binnen landen van Harenkarspel, in de Schagerwaard, ver van de harde weg af woont, kwam het fanfare corps „Onder Ons" hem opzoeken en bracht hem een serenade. Ex pediteur Spoor-vervoerde 't corps daarna naar de Stroet, waar onder de schaduw van een hele mooie erepoort aan Loe een serenade werd gebracht. Natuurlijk waren de jongens voor deze onverwachte hulde erg dankbaar. Nu zitten er nog 44 in Indië, maar 12 October gaat Jo Duin uit Tuitjenhorn scheep. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. RUSTIG DROOG WEER In de nacht en ochtend wei nig wind met plaatselijk mist en voornamelijk in het bin nenland kouder dan de afge lopen nacht. Overdag droog en aanhoudend zacht weer met enkele overdrijvende wol kenvelden afgewisseld met flinke opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dinsdagavond omstreeks 6 uur werd de brandweer van Schoorl gealarmeerd voor een uitslaande brand in het pension „Het Witte Huis" te Aagtdorp, bewoond door de fam. J. Ridder. De brand was ontstaan bij een Butagas-apparaat, waaruit op een gegeven moment een steekvlam omhoog schoot, die via een openstaand keukenraam naar buiten straalde. De brand vond daar gretig voedsel in een juist daar ter plaatse laag over hangend rieten dak, dat in een minimum van tijd vlam vatte en het gehele perceel in de brand zette. Het pension brandde vrij wel geheel uit. Slechts enig meu bilair en wat beddegoed kon wor den gered. Verzekering dekt gro tendeels de schade. VIJF DODEN BIJ OVERVAL IN HET MALANGSE BATAVIA, 12 Oct. (Aneta). Maandag zijn in het Malangse, nabij het bergoord Tretes in Oost- Java, 5 Nederlandse militairen gesneuveld, toen een uit 8 man bestaande patrouille werd over vallen door een gewapende bende van ongeveer 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ont komen en één wordt vermist. Onder de gesneuvelden bevindt zich de patrouillecommandant. Reuter meldt hierover nog, dat de patrouille werd tegengehouden door guerillastrijders, die de ge weren van de militairen opeisten. Toen dit werd geweigerd, opén- den de guerillastrijders a bout portant het vuur. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank, onder presidium van mr. A. D. van Regteren Altena, deed Dinsdagmorgen de volgende uit spraken: Cornelis Albert de K. uit Haar lemmermeer, tegen wie wegens het toebrengen van lichamelijk letsel f 60.— of 30 dagen was ge- eist, werd wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Grietje S. uit Schagen, tegen wie 4 maanden was geëist wegens diefstal, werd tot 2 maanden ver oordeeld. Jan van H. uit Huizen werd wegens belediging en mishande ling tot 1 maand hechtenis ver oordeeld; de eis was 2 maanden. Gerrit Pieter K. uit Texel, die een hond, welke zijn schapen op joeg, had doodgeschoten, werd, daar de rechtbank hier een geval van noodweer zag, eveneens vrij gesproken. Jan P., wegens diefstal reeds gedetineerd, afkomstig uit Alk maar, werd veroordeeld tot 5 mnd gevangenisstraf met aftrek van preventief. Gevaarlijk kinderspel EGMOND AAN DEN HOEF. Er lag een pas opgeworpen zand hoop langs de Julianaweg, waarin zich nog enige kalk bevond. Jon gens natuurlijk in die hoop aan het stoeien en ravotten. Er werd gesmeten en gegooid. Ongelukki gerwijze ook met de kalk, waar van een flinke kluit in het gelaat van Corrie Groot uit de Egmon- derstraatweg terecht kwam. De kalk brandde in zijn ogen, zodat hij niets meer kon zien. Het kind werd door dr. S. Moons onmiddel lijk naar Alkmaar vervoerd, waar het onmiddellijk werd behandeld. Het ergste wordt gevreesd. Voor één oog heeft men nog hoop. Ter stond is een onderzoek ingesteld of zich nog meer kalk in de zand hoop mocht bevinden. N. SCHARWOUDE, 12 Oct. 8500 kg aardappelen bintje 9, noorderlingen 6,40; 5500 kg peen II f 5,70—6,00; peen III f 5,80—6,80; 3800 kg uien f 11,8013,40; drie lingen f 12,60—13,70; nep f 14,40— 15,20; 800 kg andijvie f 5,30; 12000 kg rode kool f 5,549,10; 3000 kg gele kool f 55,50; 94000 kg witte kool f 66,20; 9400 kg. slabonen f 44—56; afw. f 28—43,—. AVENHORN. 11 Oct. Aanvoer 72.400 kg witte kool 6—6.40, 18.200 kg rode kool 5.50—10.10, 8850 kg eg- Ie kool 56.80, 1050 kg Chinese kool 67, 12.700 kg uien: grove 11.10 12.20, gewone 12.7013.80, drielin gen 15.10—15,90, nep 15.40—16.20, 51.700 kg bieten I 6—6.30, II 4—4.10, 38.500 kg peen II 5.50—5.90, III 5.50 5.70, 8130 kg slabonen, le pluk 62, I 53—57, II 48—51, III 42, stek 28. HOOGKARSPEL ,11 Oct. Aanvoer 30.000 stuks bloemkool I 2038, II 1218, a£w. 827, stek 25. TEXEL, 10 Oct. 18 schapen 40— 55, 50 lammeren 3450, 24 graskal veren 180220, 4 koeien 425550, 22 rammen 6190, '20 biggen 4570. PURMEREND. 11 Oct. 4500 kip eieren 1015 p. 100 st„ 3000 eenden eieren 78 p. 100 st. Veemarkt: totaal 737 stuks run deren. 228 Vette koeien, levering, 317 geldekoeien 385625. goed; 118 m «.'kkoeien 580825, kalm; 22 pin ken 325430, matig: 17 stieren 375 —550, stil, 35 graskalveren 160210, goed; 83 nucht. kalveren, levering, 33 vette varkens, idem; 27 fokzeugen 250375, vlug: 647 biggen 3055, kalm en prijsh.; schapen 57.5075; foklommeren 60115, kalm prijsh.; 2044 lammeren 3562.50, stug; veu lens 160190, stug. Totale aanvoer 3709 stuks vee. Pluimveemarkt; 8700 oude kippen en hanen, w. en r. 1.601.80, 500 id. blauwe 22.15 p. kg; 950 hennen 4 6 p. stuk, 800 jonge hanen bl. 2 2.25 p. kg, 900 jonge eenden 12.50 p. stuk, 800 konijnen 0.50550 p. st. (Van onze II. (Slot.) Dat de partijen tenslott1 duidelijk tegenover elkaar 1 te staan en in een groeper men krachtens de voorgescl niet zou hebben verwacht, 1 gevolg van een wonderlijk-, niet zo uitgesproken amendement. Ook hier eer; de voorgeschiedenis. Het is de bedoeling geweest, da bedrijfschap bij aparte we worden ingesteld. Ook c geringsverklaring van het k Drees spreekt daar nog u kelijk van. In laatste aanle, nu echter alsnog iri het o bepaald, dat de instelling b mene maatregel van bestu kunnen geschieden, wannee minste overeenstemming d trent met het georganiseer drijfsleven zou kunnen verkregen. Wat was de grond? Aan katholieke zi men van mening, dat het voor de publiekrechtelijk; drijfsorganisatie bezig is te pen. En daar zit ongewijfel waars in. De nieuwe metho nu de mogelijkheid bieden c tempo wellicht te versnellei heeft niet telkens opnieuw dewerking van de Volksvei woordiging nodig. Bij di1 komt echter een grote mai zulks niet in strijd met de wet, die uitdrukkelijk van ling bij de wet spreekt? Romme meent van niet. de Schouten, Schmal en Oud van wel. In de staatsrecl redeneringen van voor en zullen wij ons maar niet pen, maar genoeg zij dat n dit amendement-Schouten, weer instelling bij de we: langde, de strijd in alle her ontbrandde. Vanaf dat ogenblik kon sluierde strategie niet meer den volgehouden. Het amenc -Schouten werd verworpen K. V. P. en P. v. d. A., een pering, die temeer relief omdat het wel eens zou fc zijn, dat de eindstemming ov ontwerp, als gevolg van di werping van bedoeld amend dezelfde verhouding zal te geven. Zou dit inderdaad h val zijn, dan zo-u de gooi n breedst mogelijke medew tenslotte toch nog op een n king zijn uitgelopen. Ondanl PROGRAMMA DONDERDAG 13 OCTOB HILVERSUM I, 3( 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendg stiek; 7.30 Ochtendblad; 7.50 opening; 8.00 Nieuws en w richten; 8.15 Ochtendblad; 8.41 mofoonmuziek; 8.55 Voor de 1 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 genwijding; 10.15 Gramofoonir 10.50 Voor de kinderen; 11.00 muziek; 11.30 Gramofoonn 11.45 „Binnen, en buitenland minnelijkheid", causerie; Amusementsmuziek; 12.30 M lingen; 12.33 „In 't spionnetje' Zuid-Amerikaans orkest; 13. Nieuws; 13.15 Populaire nr 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 de vrouw; 14.30 Altviool en 15.00 Voor de zieken; 16.00 G eerd programma; 17.00 K scoop; 18.00 Nieuws; 18.15 praatje; 18.30 Voor de Neder Strijdkrachten; 19.00 Voor de ren; 19.05 Gramofoonmuziek; Pianovoordracht; 19.45 Reg voorlichtingsdienst antwoordt Nieuws; 20.05 Actualiteiten; Philharmonisch orkest, kinde dameskoor; 21.40 Klankbeeld Chopin; 22.00 Philharmoniscl kest; 22.45 „Flitsen uit Papoe causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.0C 16.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Septet; 7.45 gengebed en liturgische kal 8.00 Nieuws en weerberichten Gramofoonmuziek; 9.40 Schoo 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 gendienst; 10.45 Orgelconcert Voor de zieken; 11.45 Schoo 12.00 Angelus; 12.03 Populair ziek; 12.30 Mededelingen; 12. pulaire muziek; 13.00 Nieuv katholiek nieuws; 13.20 Zang, en luit; 13.45 Voor de vrouw Metropole orkest; 14.30 Gram muziek; 14.45 Voor de vrouw Gramofoonmuziek; 16.00 Bi zing; 16.45 Gramofoonmuziek; Voor de jeugd; 17.30 Zang en 17.50 Koor; 18.55 „Een goed voor een goede zaak"; 19.00 N 19.15 Muzikale causerie; 19.4C diokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 koor, orkest en solisten; 21.00 liecompetitie; 21.35 Klein kooi solisten; 22.05 Repc 42.15 Buitenlands overzicht; Gramofoonmuziek; 22.45 A overdenking; 23.00 Nieuws; 44.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (Vlaams programma): 12.00 On orkest; 12.30 Weerberichten; v>°™ «e Inndbouw; 12.40 Li Njeuws; 1315 Gramofoi 17 nn ti 15 00 Uramo'foonm i (.00 Idem; 17.05 Nieuws; 17.15 ^J^deren; 18.25 Gramofoi ziek, 18.30 Voor de soldaten; Nieuws. 19.30 Zang; 19.50 21 rS^°n: 20'00 Verzoekprogr- 41.UO yoor de vrouw; 21.30 Oir rkest; 21.45 Actualiteiten; 22. Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; Gramofoonmuziek; 22.50 Ni 44.5523.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 4 (Frans programma): 12.05 Oir Wkest; 13.15 en 14.0014.30 G roonmuziek; 17.10 Ensemble io7nn<U 18'30 en 19 00 Omroepo r"1™ Gramofoonmuziek; 20.00 22.15 Gramofoonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2