Nieuw Oost-Duitse regering beëdigd Geen gezonde Volkshuishouding zondereen gezonde Middenstand Alle oud-nazi's worden in het opbouw programma opgenomen 17000 Grieken uit Georgië door Russen gedeporteerd Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie De wereld van vandaag Tweede Komer aanvaardt P.B.O. Het verloop der R. T. C. Met 55 tegen 35 stemmen ist - Gem. Zijpe October a.s. Onze reclame duurt voort! AANBESTEDING EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Donderdag 13 October 1949 45e Jaargang No. 11691 Ruimer Voor-Unie Het vijftiende Middenstandscongres Vriendelijke woorden in de Burgerzaal te Rotterdam TEBROEK, 11 Oct. Aard- Blauwe eigenheimers 1,10; IJselster f 6,60; Beve- f 6,706,80; Noordeling Bintje f 6,50—8,20; Kriel 3,70, 15.000 kg.; 2000 kg ol f 8,60; 5.500 kg Witte ,007,00; 4.500 kg Groene ,00—9,20; 4000 kg Peen II r,80; III f 5,50—6,70; 7000 f 13,20—13,50; grof f 1200 driel. f 12,10—12,30; nep 3000 kg slabonen f 52,00 225.000 stuks bloemkool I -42,00; II f 8,00—21,00; ,00—22,00; stek f 200—13. ARKTOVERZICHT PURMEREND 11 October 1949. intal runderen was, gezien dat morgen de grote na- rkt wordt gehouden, heel noemen. De handel in eikkoeien was iets minder a de vorige week. In de laats waren de vraagprij- ;er en er scheen wel iets bezoek. Waarschijnlijk i enkelen met hun inko- morgen. De handel in leien was heel goed, maar t vooral gelet op melk. De t spreekt ook mee; die voldoen vinden rap ge- pers en brengen goed geld levering van de vette olijft voor de tijd van het maar heel gematigd. Het eer houdt deze nog in het et de pinken ging het nog iel matig. Meer animo was de graskalveren. Deze vrij vlug verhandeld; er c schot in dan gisteren op luden najaarsmarkt van e, daar toen het gehele bestond uit 15 graskalve- beste daarvan brachten f 240 per stuk, maar ove- vas er geen handel. Het lanbod van stieren kon ar zeer moeilijk geplaatst De wolveemarkt was :el goed bezet, maar de as heel traag. Wel werd export gekocht; ook deze iet heel kalm aan, maar n zeggen dat de prijzen aren. Ook met de fokram- ig het slepend-aan. In de en geiten zat een vlugge o de biggenmarkt was het •oef, maar de afloop was tn de vorige week. In de :n, waarvan nogal een nbod was, was het een oei met lagere prijzen. En paardenmarkt brachten e slachtpaarden wat le- [ers weer een stugge boel. nveemarkt begint met het van het jonge goed weer kken, maar evengoed een andel, doch wel prijshou- ID van Vrijdag 14 Oct. a.s. worden op Mooie stoofpaling f 0.85 per pond. Ie klas Hol', gerookte paling f 1.25 per half pond. 4 a 5 in 'n half pond v. d. Stok's Paiinghandel Hekelstraat 29, Alkmaar Telefoon 3195 Eigen palingvisserij Namens het R.K, School bestuur van de Parochie v. d. H. Dionysius te HEER-HUGOWAARD zal in het OPENBAAR wor den aanbesteed, overeen komstig het Aanbeste dingsreglement W.B.: Het bouwen van oen 4-klassige school voor V. G. L. O. te Heer- hugowa>ard, uitgezon derd het glas- en verf- wcrk. Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar bij on dergetekende architect te gen betaling van f 10. bij toezending na ont vangst van f 10.60. Resti tutie f6.bij ongeschon den inlevering, uitslui tend, op de dag der aan besteding. De aanbesteding heeft plaats op Donderdag 27 October a.s. des voormid dags 11 uur in de R.K. pastorie, Middelweg G 110 te Heerhugowaard. De architect, B. J. J. M. Stevens, Kampersingel 2, Haarlem daan en ik wens je in als hofleverancier van Zijne Majesteit dat al mijn hove- zullen kopen, maar de oude kousen te ondje niets te doen inMaar verder 'mg werd hij in zijn gesnik van de lieve Iers van verdriet en wangen. „Wat is er koning Prudentius w ziek?" r Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij, contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De „Oslofjord", het nieuwe vlaggeschip van de Noorse koop vaardijvloot, dat bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij te Amsterdam werd gebouwd, is bijna voltooid. Het prach tige schip ligt thans in het „stenen dok", waar de kiel wordt geschilderd en de schroefassen worden aangebracht. Een overzicht van het machtige schip, dat nu nog op het droge ligt, en over enige dagen zijn proef vaart gaat maken. (Slot). Daarvoor hebben zij natuurlijk wel him argumenten. Wij hebben ook vroeger in ons handels verkeer met België-Luxemburg al tijd meer gekocht dan verkocht en het verschil aangezuiverd met mid delen, die wij elders verdienden. Thans is dat minder eenvoudig; omdat dit „elders verdienen" zo vlot niet meer gaat en omdat het niet meer genoeg is, elders „zach te" valuta te verdienen, om daar mede onze schulden in „harde" Bel gische francs af te doen. Ook vreest men van die zijde, dat een spoedige, volledige unie met Bel gië-Luxemburg hier de rentevoet zou doen stijgen. Die was bij onze Zuiderburen doorgaans hoger dan hier. Dat zou voor ons bezwaarlijk zijn op een moment waarop Neder land van zijn fantastisch hoge staatsschuld nog zowat niets „ge consolideerd" heeft, d.w.z. vastge legd in langlopende staatsleningen tegen matige rente. Het feit, dat ook in de toekomst te verwachten is, dat uit België meer zou worden uitgevoerd dan onze export daar heen, doet sommigen zeggen, dat onze economieën elkaar niet „aan vullen" en dat daarom het denk beeld van een economische unie eigenlijk niet gezond is. Tegen al die beschouwingen is wel het een en ander aan te voeren. De devaluatie-stroom van enige weken geleden heeft vele „zachte" valuta's althans voorlopig - weer verhard. Doordat België min der devalueerde dan wij, mag men verwachten, dat onze uitvoer naar de Zuiderburen zal worden bevor derd, doch hun invoer naar ons ge remd, zodat ons nadelig saldo op de Nederlands-Belgische betalingsba lans zal inkrimpen. Het is dan ook alleszins redelijk, dat de Benelux- ministers zich in Luxemburg eens over de gevolgen van de devalua ties willen gaan beraden. Ons hoofdbezwaar tegen de anti- Benelux-argumenten is echter, dat zij de zaak te klein en te eng zien. Er zijn zeker hinderpalen, zelfs ob stakels, die niet of bezwaarlijk door de kleine Drie alléén kunnen wor den overwonnen. Wij denken h.v. aan het vraagstuk van grotere munteenheid. Dan is het juist zaak, gezamenlijk voorstellen of plannen te beramen, om daarvoor een op lossing te vinden. Men is teveel nog geneigd om een volledige eco nomische unie af te meten naar de voor- en nadelen voor de volks huishoudinkjes van drie kleine landjes, die zichzelf onmogelijk meer volkomen zelfstandig kunnen handhaven. Zelfs één gezamenlijke Benelux - volkerenhuishouding is niet zelfgenoegzaam en zai dat niet zijn. Vandaar dat het geleerd-aan- doende bezwaar „dat onze econo mieën elkaar niet aanvullen", niet zo veel indruk op ons maakt. Een voltooide economische unie tussen de Drie Lage Landen betekent niet alleen voor hen een economisch feit van grote betekenis, het is in Eu ropa en in de wereld behalve van economisch, ook van verstrekkend politiek belang. Dè.t is dan ook de reden, dat sommige grote „be vriende" mogendheden Benelux öf helemaal niet willen, öf haar door al te grote en snelle uitbreiding willen verwateren. Wij hopen, dat noch het een noch het ander ge beurt; dat men de grootheid van doei en belang niet teloor zal laten gaan in een veelheid van kleine be- tuttelarijtjes. Men heeft daar in Ne derland in sommige kringen een neiging toe. Men moge echter be denken, dat vele andere Nederlan ders daarvan een hartgrondigen af keer hebben; dit „Holland op zijn smalst" vinden en niet in overeen- steming met de grootheid, waartoe ook het kleine Nederland in staat moet zijn, waartoe zijn pittig volk ook bereid is, méér wellicht dan al te schoorvoetende en aarzelende, officiële woordvoerders van dat volk vaak beseffen. Moge uit Lu xemburg een ruimer voor-unie groeien. BERLIJN, 12 Oef. (Reuter). Otta Grotewohl, premier van de Oost-Duitse regering, heeft vandaag zijn kabinet voorgesteld aan het parlement. Vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie en Oost-Europese landen, w.o. Joegoslavië, woonden de vergadering bij. In het nieuwe kabinet treden op als plaatsvervangende ministers-presidenten Walter Ulbricht (SED), Otto Nuscfike (CDU) en prof. Hermann Kastner (LDP). De verdeling der ministerportefeuilles onder de verschillende partijen is in totaal als volgt: Socialistische Eenheidspartij 8, Christelijk Democra tische Unie 4, Liberaal-Democratische Partij 3, Nationaal-Demo- cratische Partij (kleine nazi's) 1, Boerenpartij 1 en 1 partijloos. De SED bezet de ministeries van industrie, opvoeding, justitie, binnenl. zaken, bevoorrading en planning. In een rede leverde Grotewohl ritiek op de regering van Bonn. De Oder-Neisse grens noemde hij ,een vredesgrens". De buiten landse politiek wordt gebaseerd op de vriendschap met Rusland. De regering is bereid met alle landen vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden op basis van gelijkheid. Grotewohl zou streven naar de terugkeer van alle krijgsgevangenen „onverschil lig waar zij zich bevinden". Alle oud-nazi's worden in het opbouw- program opgenomen, „zonder dat naar hun politiek verleden wordt gekeken". Tegenover de economische toe standen in West-Duitsland, die volgens Grotewohl naar een cata strofe moeten leiden, gaf hij een rooskleurig beeld van de indus triële herleving in de Sowjet- zöne. Daarbij beloofde hij, dat eind 1950 de industriële productie met achttien procent zal zijn ge stegen en het niveau van 1936 zal hebben bereikt. Na de rede van Grotewohl trad van elk der partijen een spreker naar voren om zijn volledige in stemming met Grotewohls pro gram uit te spreken. De enige spreker die kennelijk tussen de regels van zijn betoog door de eenheidspartij wilde critiseren, was de christelijke afgevaardigde Rohner. Zijn partij, de CDU, be schouwde vrijheid van het indi vidu en rechtszekerheid als de voornaamste voorwaarden, die de nieuwe staat te vervullen heeft, zei hij. In verband daarmee vroeg hij van de regering ook een „grootmoedige amnestie voor eco nomische en politieke delicten". Daarnaast bepleitte Rohner tole rantie tussen de partijen en in de verhouding tot West-Duitsland. De goedkeuring der regeringsver klaring en de erkenning der rege ring geschiedde met algemene stemmen en toejuichingen. Later heeft Grotewohl zijn ka binet voorgesteld aan de presi dent van de Oost-Duitse republiek, Wilhelm Pieck, in diens ambtswo ning, het vroegere kasteel van de Hohenzollerns. Pieck heeft bij die gelegenheid de leden van het ka binet beëdigd. Hij verklaarde, dat hun voornaamste taak was de eenheid van Duitsland en een rechtvaardig vredesverdrag te be werkstelligen en het vertrouwen te winnen van alle vredelievende landen. „Door het vertrouwen van het Duitse volk in uw regering te ver sterken", aldus de president, „zult u de tijd rijp maken voor de alge mene verkiezingen, die in October van het volgend jaar zullen wor den gehouden. Namens het Duitse volk dank ik de Sowjet-Unie en generalissimus Stalin voor het vertrouwen in onze democratische republiek". De West-Berlijnse leiders, die hebben aangedrongen op aanslui ting van hun stadsdeel bii de fe deratie van Bonn zijn heden door de drie westelijke commandanten ontvangen. De commandanten hebben gesuggereerd, dat de ont- werp-grondwet koor Berlijn zou worden herzien, teneinde haar aan te passen aan de grondwet van Bonn. Het ontwerp voor Ber lijn, dat vorig jaar gereed kwam, is veel vooruitstrevender dan de grondwet van Bonn en eist socia lisatie van de voornaamste in dustrieën. FRACTIELEIDERS INGELICHT Van officiële zijde vernemen wij: Woensdag kwamen de voorzitters en vice-voorzitters der drie dele gaties ter R.T.C. bijeen om te be raadslagen over maatregelen, welke genomen kunnen worden om de R.T.C. nog deze maand te doen sla gen. Dienaangaande werd over ver schillende punten overeenstemming bereikt. De Nederlandse regering, verte genwoordigd door de ministers van Schaik, van Maarseveen, Götzen en Lieftinck, heeft gistermorgen in een samenkomst met de fractieleiders van de Eerste en Tweede Kamer een overzicht gegeven van de stand van zaken ter R.T.C. Minister van Maarseveen gaf een algemeen beeld van de ontwikke lingen ter conferentie, terwijl de ministers Lieftinck en Götzen in het bijzonder de financiële en eco nomische aspecten hebben toegelicht (Van onze eigen redacteur) Rotterdam, 12 October 1949. IN DE MAASSTAD, waar de ha mer van de Wederopbouw davert in de vele bouwputten, die plaats heb ben gemaakt voor ruïnes en puin hopen. kwamen gister ruim 700 katholieke middenstanders uit alle hoeken van het land bijeen, om zich te beraden over de economische positie, waarin de middenstand zich thans bevindt en aan de hand van zwaargedocumenteerde prae-advie- zen van enkele hij uitstek terzake deskundigen de richting te zoeken, waarin de economie van de midden stand zich in de naaste toekomst zal moeten bewegen. De plaats van samenkomst was de hiervoor zo doeltreffende Rivièrahal in de Diergaarde, Blijdorp, welke grote vergaderzaal geheel gevuld was met afgevaardigden, waaronder vele Z.E. Heren Geestelijk Advi seurs. Hoog boven het met bloemen, pal men en vaandels aangeklede po dium, waarop het hoofdbestuur ge zeten was, prijkte onder het Kruis de leuze: „Eenheid is onze kracht", geflankeerd door de beeltenis van de pionier dr. t. Beurden en het Wapen van de N.R.K.M. Namens de afd. Rotterdam, waar aan .een compliment toekomt voor de voorbeeldige organisatie van het Congres, verwelkomde de voorzitter, de heer L. v. Doorn, de congressis ten in de Maasstad. En terwijl buiten in het fraaie dierenpark de tropische dieren zich koesterden in het voor deze October- dag nog warme herfstzonnetje, span den in de ruime Rivièrahal de 700 afgevaardigden hun aandacht voor het aanhoren van een drietal rede voeringen. De bondsvoorzitter, de heer J. H. Koops uit Venlo, sneed op overtui gende wijze in een enthousiast be toog enkele actuele problemen aan, waarbij hij zoals men elders leest de nadruk legde op het probleem van de vergoeding der materiële oorlogsschade. De Nijmeegse hoogleraar prof. dr. G. W. Groeneveld, hield zijn audi torium de nuchtere economische realiteit van het ogenblik voor ogen. In zijn prae-advies, dat hij hield on der het motto: „Geen gezonde volks huishouding zonder 'n gezonde mid denstand" wees prof. Groeneveld op de toestand der schijnwelvaart, waarin ons land de laatste jaren ver keert. Het internationale milieu, waarin Nederland is verzeild, is 'n beïnvloe dende factor van groot belang op het regeringsbeleid. Het Nederlands economisch leven drijft op de Marshallhulp; als deze in 1952 weg valt, moet het evenwicht van de handelsbalans hersteld zijn. Het opvoeren van de export en het zo klein mogelijk houden van de im port, is hèt grote zorgenkind van de regering. Daar koopkrachtverhoging 'n stij ging van de import tengevolge zou hebben, zou het 'n gevaarlijke poli tiek zijn nieuwe koopkracht te cre- eren. Het import-niveau is reeds te hoog en daarom moet Nederland zuinig leven en hard werken. Die groepen in de bevolking, die nog versoberen kunnen, mogen dit niet nalaten. Versobering is nodig, om tot 'n gezonde volkshuishouding en daardoor tot 'n gezonde midden stand te komen. Dit vrij ongunstige aspect, aldus spr., dwingt tot rationalisatie van 't bedrijfsleven. Geen wonder, dat prof. Groeneveld bij de beantwoor ding van vragen, de z.g. Engelse Zaterdag 'n luxe noemde, die de Ned. Volkshuishouding zich nog niet kan permitteren. In de tweede congreszitting split sten zich de deelnemers in drie sec ties; in de Beurszaal van St. Homo bonus luisterde 'n deel naar de in leiding van drs. G. W. J. Vlek over diens prae-advies „Bedrijfsrationali. satie en commerciële samenwer king". In de blauwe zaal van het Beursgebouw sprak prof. dr. W. R. Heere, hoogleraar aan de Kath. Ec. en Sociale Hogeschool te Tilburg over ,,De sociale en culturele bete kenis van 4iet Ambacht", terwijl in het voor bouwondernemers zo ge- eigende „Bouwcentrum" mr. H. A. Diderich, secretaris van de Nederl. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, op de hem bekende geestige wijze sprak over de P.B.O. in het bouw bedrijf. Hij benadrukte daarbij, dat de P.B.O. beoogt: niet slechts de organisatie der bedrijven maar van de ondernemingen in actie, terwijl het algemeen belang bij de (Zie vervol? pa?. 4' ATHENE, 12 Oct (Reuter) De Griekse regering heeft, naar thans bekend is gemaakt, op 24 Juni in een nota aan het Sovjet- Russische departement van Bui tenlandse zaken haar „diepe be zorgdheid over de deportatie van ongeveer 17.000 Grieken uit de Sovjet-Russische republiek Geor gië" uitgedrukt. Griekenland heeft nog geen antwoord ontvangen. Volgens Griekse diplomatieke kringen zijn de Grieken op 14 Juni in Tiflis en andere streken van Georgië gearresteerd en onder mi litaire bewaking naar naburige spoorwegstations gebracht. Zij zouden naar Zuid-Kazakstan ten Noord-Oosten van de Kaspische Zee aan de oogst te werk zijn ge steld zonder loon te ontvangen en onder omstandigheden, die een schending van de conventie der V,N. over rassenmoord en de rech ten van de mens betekenen. Te Londen ziet men de beweer de deportatie als deel van een NEDERLANDS SPORTVLIEG- TUIC IN FRANKRIJK VERONGELUKT NANCY, 12 Oct. Een „Piper Cub" sportvliegtuig. gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam is gisteren bii Nancy verongelukt. Het toestel was op weg naar Oran (Noord-Afrika) om daar deel te nemen aan de „Inter nationale Rally des Vins fins d'Oranie" die op 15 en 16 Octo ber wordt gehouden. De machine is tengevolge van de mist in aan raking gekomen met de toppen van de bomen van het bos van Brahe in het 'departement Meur- the en Moezel. Het vliegtuig werd vernield. De inzittenden konden het ongedeerd verlaten. Secretaris Middenstandsraad Als opvolger van wijlen de heer Biickmann is benoemd tot secreta ris van de Middenstandsraad de heer L. J. C. Beukers te 's-Graven- hage. Gisteravond tegen middernacht heeft de Tweede Kamer na een urenlang voortgezette behandeling van de ingediende amende menten, met 55 tegen 35 stemmen het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aangenomen. Vóór stem den de KVP, PvdA en de heer Kikkert (CH), tegen de AR, CH, VVD, Staatk. Geref., de heer Weiter en de communisten. Vooraf verklaarde de heer van der Goes van Naters (PvdA) dat hij ernstige bezwaren had tegen het wetsontwerp, doch zijn stem er niet aan wilde onthouden omdat een aantal verbeteringen is aangebracht. Dc heren Korthals (V.V.D.), Ti- lanus (C.H.) en Schouten (A.R.) verklaarden dat zij hun stem niet aan het ontwerp konden geven op grond van grondwettelijke be zwaren, terwijl de heer Korthals bovendien gewaagde van de be leidsfouten die het vertoont. De voorzitter deelde nog mede, dat in de vergadering van 25 Oc tober een aanvang zal worden ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp materiële oorlogs schade, terwijl de Kamer voorts besloot dat de voorzitter de re gering zal herinneren aan haar toezegging, de Kamer over de ge volgen der devaluatie in te lich ten. Gevraaed zal worden dit zo spoedig mogelijk te doen. De heer Schouten zag gister avond opnieuw een aantal van de door hem voorgestelde amende menten verworpen, en andere amendementen trok hij in, b.v. dat volgens hetwelk hij de rechts gang voor de berechting van door straf gesanctionneerdo overtredin gen van verordeningen bij de wet wilde doen regelen. Verworpen werd zijn voorstel bij de wet te doen bepalen welke overtredingen kunnen worden aangewezen als strafbare feiten. Zo verging het ook zijn amendementen om hoger beroep van tuchtrechtelijke uit spraken mogelijk te maken en de mogelijkheid van het opleggen van tuchtrechtelijke maatregelen bii de wet te doen regelen. Aanvaard werd, hoewel staats- systematische gedwongen volks verhuizing van niet-Russische vol ken uit de kust- en grensgebie den van de Sovjet-Unie. De Griekse bevolking van de Krim ,die ongeveer 10.000 personen omvatte, is enige jaren geleden naar Centraal-Azië gedeporteerd, aldus verklaarden Griekse krin gen te Londen. Hetzelfde zou ge schied zijn met Balten, Krimtar- taren en Kalmuklïen. Kazakstan heeft een streng kli maat. Na de Russische invasie van Polen in 1939 zijn vele Polen naar dezelfde streek gedeporteerd. BUISSERET, Belgisch minister van Openbare Werken heeft ver klaard, dat de nodige credieten zijn aangevraagd om in 1950 over te gaan tot de afschaffing van de zgn. Stop van Ternaaien, zodat schepen van 2000 ton tussen Luik en het Nederlandse waterwegen net zullen kunnen varen. Voorts zullen' drie kleine sluizen tussen Luik en Namen worden afgeschaft terwijl het waterwegennet van de bekkens van Schelde en Maas door een kanaal zullen worden verbonden. Henegouwen krijgt daardoor communicatie met de zeehavens en de andere Belgische industriegebieden. AANZIENLIJKE VOORUITGANG wordt door Acheson gemeld in de besprekingen van de Grote Vier over Oostenrijk. De Ver. Staten en de Sowjet-Unie zouden informeel zijn overeengekomen Oostenrijk de grenzen te laten die het land had „voor Hitier binnenviel". De kwesties van de Donauscheep- vaart, de herstelbetalingen en de Duitse activa moeten nog geregeld worden. Over dezelfde besprekin gen liet Bevin zich gisteren even wel pessimistisch uit. DE CONSERVATIEVE PARTIJ in Engeland heeft op de jaarlijkse conferentie gisteren met algemene stemmen een resolutie aanvaard waarin de economische politiek van de Labourregering en de de valuatie worden veroordeeld. Eden zei dat de val, die in elk geval pijnlijk zal zijn, catastrofaal zal worden als niet onmiddellijk een andere koers wordt ingeslagen. Labour heeft te veel tijd besteed om jde welstand te vernietigen en te weinig om hem te scheppen. De partij stelt zich voor zoveel mogelijk van de reeds genationa liseerde industrieën en diensten aan het particulier initiatief terug te geven. secretaris v. d. Grinten zulks ont raadde, het amendement van de heer Schilthuis (P.v.d.A.) om het de besturen van de verschillende schappen mogelijk te maken, aan leden van organisaties tot een deel van hun contributie aan die orga> nisatics aftrek toe te staan op de heffingen, die aan de ondernemin gen zullen worden opgelegd. Het amendement dat bedoelt een krachtige ontwikkeling der vrije organisaties te bevorderen, vond o.m. steun bij de heer Hooy (K.V.P.). Succes had de heer Schouten met zijn voorstel de bevoegdheid van het scheidsgerecht voor het bedrijfsleven uit te breiden tot niet-bedrij fsgenoten. Dank zij een door de regering overgenomen amendement van de heer Bachg (K.V.P.) zullen het 2e en 3e lid van art. 145 terstond in werking treden. Het betreft hier de bevoegdheid van de mi nister om de in bezettingstijd tot stand gekomen bedrijfsorganisa ties op te heffen of te verenigen, dan wel haar gebied te wijzigen etc. Voor het verslag van de mid dagzitting verwlizen wii naar pag. 3. Tijdens het bezoek dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan Almelo brachten ter gelegenheid van Hun tocht door Overijsel, legde de vorstin een krans in het Rosarium bij het houten kruis, dat aldaar is opgericht ter nagedachtenis aan de in de jongste wereldoorlog gevallen ingezetenen der gemeente f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1