ALKMAAR EN OMSTREKEN Het zwarte busje ouóe WAAG OUXÏG r Gemeente-sportterrein verkeert weer in prima staat PAG. 2 Donderdag 13 October 1949 0?&U2O€k f5.50 f5.25 p. 1. onze agenda J betrouwbaarhei dsrit voor motoren H.O.V. concert De prinses jes werden ongeduldig De rondet ALKMAAR Ieder Katholiek kent de Sint Vincentius-Vereniging, die zich ten doel stelt de geeste lijke en tijdelijke noden van de evennaaste te lenigen. De leden dier vereniging worden hierbij geleid door het verlangen zichzelf te hei ligen vooral door het meer daad werkelijk beoefenen van het gebod: „Gij zult de Heer, uw God, bemin nen boven alles en Uw naaste zoals Uzelf". Dat er veel geestelijke nood is zal niemand ontkennen! Doch er is ook tijdelijke nood. Al treedt deze niet zo duidelijk naar voren als enige decennia terug, ze is er. En ook deze moet gelenigd worden. Doch daartoe is geld nodig. Er zijn mensen, die menen dat daarvoor de staat heeft te zorgen en dat de particuliere liefdadigheid geen reden van bestaan meer heeft in 'onze eeuw van staatszorg en staatsbemoeiing op allerlei gebied. Doch telkens als de Paus of on ze Bisschoppen spreken over de Christelijke Charitas, vernemen we dat men zich niet eraf kan maken met de opmerking: ,,Ik betaal mijn belasting en die is hoog genoeg en nu moet de staat maar zorgen, dat de noden gelenigd worden". Noen, Christus verlangt onze persoonlijke deelname, ons particulier initiatief. Een dier vormen van pacticulier initiatief is de St. Vincentius-vcr- eniging. Maar om Vipcentiaan te worden moet men volwassen zijn en geeste tijk rijp. En tochook de jeugd zou eigenlijk ingeschakeld moeten worden in dit schone werk. Zo dachten enige leden. Zou er geen middel zijn om ook de jeugd te winnen voor dit werk om hun be langstelling te wekken, hen daad werkelijk in te schakelen. Men zocht en vond. De stad werd in wijken verdeeld en voor elk dier wijken zocht men een flinke jon gen, die van zijn vrije uren er één reserveerde, om in die wijk bij de Katholieken een kleine gave in ont vangst te nemen en zo zijn aandeel te leveren in dit mooie.werk. Het resultaat zou drievoudig gunstig zijn: le. Iedere Katholiek kan werke lijk zijn bijdragen leveren (hoe •klein ook). 2e. De financiële bijdrage aan de St.- Vincentius zou 'n aanmerkelijke steun vormen voor de altijd behoef tige kas. Ter illustratie diene het volgende: In 1948 bedroeg het to taal der gelden opgehaald door de jongens f 2000. 3e. De jongens zelf leren open oog te krijgen voor de noden van de evenmens. Zij vormen het leger, waaruit straks de Vincentianen voortkomen, die het werk zullen voortzetten. Straks zullen de jongens weer aan uw deur verschijnen met hun zwarte busjes. Steunt ons door hun een kleinigheid te geven, helpt hen aan de adressen van Katholieken in uw straat, waarvan u denkt dat ze ook graag zullen meewerken. Een kind is zo gauw ontmoedigd en uw steunende en waarderende hulp helpt hen om hun mooie werk -ter blijven volhouden. Bij voorbaat danken wij U voor uw milde steun. De St. Vincentius-vereniging th. kRaakman g zoon PLATTE SIEENENBRUt ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2300) PRIJS PER LITER PER 12 LITER (Adv.) Derde Orde van St. Dominicus ALKMAAR. Door bijzondere omstandigheden zal a.s. Vrijdag (14 Oct.) de Apostolaatsvergadc- ring gehouden worden, waar de Weied. Zeergel. heer dr. Arnold ons zal spreken over de komende tentoonstelling over „Het Gezin" in verband met de komende Ge- zinsweek. Daar hier ook een apos- tolaatsterrein ligt voor onze Derde Orde, verwacht ik veel leden op de Apostolaatsvergadering. De heer dr. Arnold begint om half 8 te spreken, dus weest op tijd aan wezig. De gebeden worden daar na gedaan. Op Vrijdag 28 October is de Kerkvergadering van deze maand. De Directeur, p. fr. J. M. COLBé, O.P. Te hoog arbeidsloon berekend ALKMAAR. De Alkmaarse schilder, H. V., die personeel heeft werken bij de N.V. Machinefabriek Alkmaar, stond gistermiddag vqor de Bijz. Politierechter, Mr. Markus tereoht, omdat hij deze fabriek te veel arbeidsuren in rekening heeft gebracht. V., tegen wie in totaal f 1000 boete of 4 maanden hechte nis geëist werd, voerde tot zijn verdediging aan, dat er z.g. op ta rief gewerkt werd. Voorts be schouwde hij het extra-genoten voordeel als vergoeding voor con- tróle en toezicht. Uitspraak, totaal f 850 boete, subsidiair 3 maanden en 20 dagen hechtenis. Bij schriftelijk vonnis van Mr. Peereboom, werden de Gebr. K„ te gen wie elk f 3000 boete geëist was wegens overtreding van de prijzen- besohtkking herenmaatkleding 1948 veroordeeld tot f 1000 boete, te ver vangen door 1 mnd. hechtenis. D.A.W. naar Hilversum ALKMAAR. Zondag organi seert de Hilversumse Zwemclub voor de tweede maai Nationale adspirantenwedstrijden. Vorig jaar is gebleken, dat er grote behoefte is aan dergelijke ontmoetingen, daar de jongeren elkaar wel in Kring- doch zelden in Nationaal verhand ontmoeten. Voor DAW zal starten de Jeugd- Kringkampioen, W. de Jong, die, wanneer hij in vorm is, zeker kans heeft bij de eersten te eindigen. Verder zwemt H. Willemse even eens de 50 m. börstcrawl, terwijl P. Bielfeldt de 50 m. rug voor zijn rekening neemt. Op de 100 m. schoolslag meisjes starten de DAW-sters Tr. Schot en L. Spierenburg waarvan eerstge noemde de beste papieren heeft. Zaterdag a.s. gaat een groepje DAW-ers naar de eerste wedstrijd voor het Bierenbroodsportfonds. De gelden van dit fonds worden ten dele gebruikt voor een pen sioenregeling van het personeel der Nederl. Overdekte zweminrich tingen en ten dele worden ze ge stort in het trainingsfonds van de K.N.Z.B., waaruit de training en uitzending van Nederlandse zwem mers naar het buitenland wordt bekostigd. De wedstrijden van a.s. Zaterdag in Amsterdam worden beschouwd als de revanches van de Nationale Kampioenschappen, zodat het zeker niet aan spanning zal ontbreken. Het schoonspringen wordt ver zorgd door de beste Nederlandse springsters, terwijl het hoogtepunt van de avond wordt de huldiging van het Nederlands zevental dat in Italië Europees kampioen werd, en daarmee officieus wereldkampioen. Tot besluit zal dit zevental een wedstrijd spelen tegen het Neder lands militair zevental, dat even eens Europees Kampioen is. De wedstrijden zullen een officieel tin tje krijgen door de aanwezigheid van enkele ministers en andere hooggeplaatste personen. Kath. Arbeiders Beweging in Alkmaar ALKMAAR. Voor de op Vrij dag a.s. te houden ontwikkelings avond bestaat reeds grote belang stelling. Het onderwerp „Bezit voor iedereen", belicht door de bekende spreker, Pater Engelbertus, zal er toe bijdragen, dat de K.A.B. reeds op 'de eerste vormingsavond een hoogtepunt zal beleven. Met het oog .op de vertrektijd van do spreker mogen wij de leden ver zoeken op tijd aanwezig te zijn, ten eerste verzekert U zich van een goede plaats, ten tweede kunnen de gestelde vragen rustig en zake lijk worden beantwoord. Belangstellende dames van de leden zijn eveneens welkom. Maatkleding te duur? ALKMAAR. Voor de econo mische rechter stond dezer dagen terecht de Alkmaarse kleermaker van G. wien ten laste was gelegd overtreding van de prijzenbeschik- king in de textiel-branche en het niet voldoen aan de voorschriften betreffende het bijhouden van een administratie. De zaak Vas al eer der behandeld, zodat de officier van justitie, Mr. Vellinga snel tot zijn eis kon komen, die luidde: f 3750, boete. Mr. Leeberg, die deze oude zaak ook al uitentreuren kende, noem de de gehele affaire eigenlijk maar een kleinigheid, er was aan ver schillende kledingstukken extra lang gewerkt, er was meer dan normaal gepast en verscheidene grondstoffen waren duurder inge kocht, welke duurdere prijs door verdachte was doorberekend. Ove rigens was de dagvaarding geba seerd op de prijzenbeschikking 1946 terwijl die van 1948 voor de kleer makers voordelig uitvalt. De boete vond Mr. Leesberg heel niet mee vallen. Gezien het karakter van deze zaak meende de verdediger vrijspraak te moeten vragen, be halve voor de tenlastelegging t.a.v. de onjuiste administratie. Mr. Peereboom deed gisterenmid dag in deze zaak uitspraak en ver oordeelde de kleermaker van G. tot een boete van f 2000,totaal. BIOSCOPEN: Harmonie: Het Regiment der Verdoemden, 18 jaar; Victoria: Virginia, 14 jaar; Cinema Americain: Ena- morada, 14 jaar; A.B.T.: Duivels van het Wilde Westen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstr. 47. NACHTDIENST TAXI'S; Nassau Garage, Nassaupl., tel. 3545. HET GULDEN VLIES: R.K. Dansavond (ten bate van het Uniformfonds St. Caecilia). BERGEN: DE RUSTENDE JAGER: 8 u. Maria-avond R.K. Vrouwenbond. ALKMAAR. Evenals in de vorige jaren organiseert de M. C. Alkmaar e. o. ook dit jaar als slot van het motorsportseizoen 1949 een grote Betrouwbaarheidsrit met als inzet het Club- en Individueel Kampioen schap van' de Provincie Noord Hol land 1949. Deze rit staat alleen open voor motorrijders, die lid zijn van een motorclub, die gevestigd is in de Provincie Noord Holland. De lengte van de rit zal 112 kilometer bedragen, terwijl deze rit zal gaan langs gebaande wegen, gelegen in de kop van de Provincie Noord Hol land. De start vindt plaats op 15 Oct. des namiddags om 14.30, pre cies bij garage J. Moejes te Heer- hugowaard. Vandaar gaan de rijders via diverse binnenwegen over Veen- huizen, Oude Niedorp. Waarland, Het Wad, Reinsmeerbrug, Callands- oog, Camperduin, naar Schoorl, waar bij hotel Timmerman de finish is. Ik noem u natuurlijk slechts enkele passeerplaatsen, omdat het ondoen lijk is hier een hele beschrijving van de routekaart te geven. Gedu rende deze rit kunnen de rijders ge nieten van het schoon dat Noord Holland Noord hun kan bieden. (Ais ze daar tenminste tijd voor hebben.) Er wordt gestart in drie klassen, allen echter solorijders met of zon der duo-passagier, naar eigen keuze. Klasse I zijn de solorijders (met of zonder duo), tot en met 125 c.c., die een snelheid rijden gemiddeld van 36 K.m. per uur. Klasse 2. Solorij ders, (met of zonder duo), boven 125 c.c., die met een gemiddelde snelheid van 40 K.m. rijden, terwijl klasse 3 bestaat uit de clubteams die ook 40 km. gemidd. rijden. Voor deze wed strijd kan een team-rijder tevens in dividueel rijden. De uitslag wordt na afloop der wedstrijd bekend gemaakt en de prijzen aan de diverse winnaars uit-, gereikt. Op dit moment hebben reeds 95 deelnemers ingeschreven, waaronder enkele zesdagenrijders, die kortgele den uit Engeland terugkeerden waar ze zulk een prachtige successen heb ben geboekt. Negen motorclubs schreven reeds met een clubteam in. Dierenbescherming ALKMAAR. Heden ontvin gen we voor het te stichten die- renasyl via de Netherlands Em. Bassy uit Londen van mevr. v. B. een chèque groot f 10.motto: Oud-inwoonster van Alkmaar. Mevr. v. Benthem, onze harte lijke dank voor uw blijk van medeleven. Ter beschikking een rode kater en een klein rood poesje. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat. ERNSTIGE AANRIJDING ALKMAAR. Gistermorgen om tien minuten over tien reed een auto uit de Emmastraat de Kenne- merstraatweg op. De bestuurder van de auto stopte even en zag van links noch van rechts iets naderen. Toen hij de Kennemerstraatweg op reed naderde een motor uit de richting Heiloo. De motorrijder, de heer Deutekom dacht dat de auto zou doorrijden doch de wagen stopte en de motor had voorlangs kunnen passeren. De motorrijder reeds de auto echter in de flank aan. Met een hersenschudding en een gecompliceerde linkerbeen breuk is hij per ziekenauto naar "t St. Elisabethziekenhuis overge bracht. HEERHUGOWAARD In het centrum van Heerhugowaard ligt de Nieuweweg, in de toekomst Sport- laan, geheten en aan het einde hier van bevind zich het gemeente sportterrein. De ligging van dit ter. rein is schitterend. Omlijst door een fraaie beplanting, biedt dit terrein voor de sport, zowel voor spelers als publiek vele voordelen. Voor en ook nog gedeeltelijk in de oorlog stond er een muziektent, maar deze verdween spoorloos evenals het hekwerk aan de achter zijde van het terrein en de beide doelpalen. Na de bevrijding kwa men er weer nieuwe doelpalen en het sportterrein werd druk be speeld, ja zelfs vorig jaar nog door twee voetbalverenigingen en het resultaat was dat het terrein door de hoofdconsul der K.N.V.B. werd afgekeurd. Het Gemeentebestuur van Heer hugowaard bleef echter niet bij de pakken neerzitten en zocht naar mogelijkheden om in de zo kortst mogelijke tijd het terrein weer be speelbaar te doen maken. De gem. architect de heer K Bes- ■teman en het deskundig raadslid de heer H. Schouten, zochten mee naar die mogelijkheden en zij vonden ze. Aan de firma de Boer van de Hens- broekerweg, specialist op het gebied van drainage en terreinaanleg werd opdracht gegeven, de zaak weer in orde te brengen. Van doel tot doel met over de breedte van ongeveer 10 meter werd het terrein omgeploegd, van drai- neerbuizen voorzien, bemest, ge ëgaliseerd en ingezaaid. En nu maar wachten wat de natuur zou doen. Het zat mee. Af en toe een regenbui en dan een kunstmatig regenbuitje verzorgd door de Heer- hugowaardse brandweer dit alles maakte dat het gras al heel spoe dig begon uit te lopen. Na enkele weken werd gemaaid en gewenteld en het is nu zover, dat het veld weer bespeelbaar is. Zondag j.l. zijn er reeds enkele wed strijden op gespeeld, maar a.s. Za terdag en Zondag zal dit meer met een officieel tintje gebeuren. Niet dat er dan lange toespraken zullen worden gehouden. A.s. Zaterdag om half vier n.m. speelt een elftal van de supportersvereniging D.A.S., de ciub die zoveel voor S.V.W, doet, tegen dat van *de Heerhugowaardse ambtenaren. De vorige wedstrijd werd gewonnen door de ambtena ren waardoor zij voorlopig in het bezit zijn van de fraaie wisselprijs, aangeboden door de heer H. Veen- boer. D.A.S. zal dus haar be9t doen om daze wedstrijd te winnen om hierdoor tijdelijk in het bezit te komen van deze prijs, maar of de ambtenaren daar genoegen mee ne men staat te bezien. En dan a.s. Zondag zal S.V.W. 1 op het gerestaureerde terrein haar eerste thuiswedstrijd in dit seizoen spelen en wel tegen Con Zelo 1 uit Waarland. S.V.W. wist op het ge meente-sportterrein vele successen te behalen, zodat het wel is gebeurd dat honderden belangstellenden langs de lijn stonden. Vorig seizoen eindigde S.V.W. vrij ongelukkig met J.V.C. op de onderste plaatsen en speelt nu in de tweede klas en nog niet erg succesvol. Van de drie uitwedstrijden werden er drie ver loren. Het gaat de groen zwarten dus nog niet voor de wind, maar naar onze mening kan het beter en zal dat ook wel komen. A.s. Zondag zal dus moeten blij ken, of het pas gerestaureerde ter rein S.V.W. geluk zal brengen. Laten de aanhangers van S.V.W. Zondag a.s. present zijn op het ge meente sportterrein om hun favo rieten aan te moedigen, want dat hebben de spelers nodig. Het gerestaureerde terrein is in schitterende conditie. Een woord van dank aan het gemeentebestuur en aan allen die hebben meege werkt om het zo te krijgen. ALKMAAR. Voor een zeer goed bezette zaal heeft de H.O.V. o.l.v. de nieuwe dirigent Toon Ver- hey de serie Orkest-concerten ge opend. Evenals in Haarlem is ook hier ter stede het hernieuwde op treden van de H.O.V. een ware mu zikale verrassing geworden. De culturele verenigingen alhier en de Burgemeester Mr. Dr. Wijte- ma, welke deze concerten stimu leerden zullen daarvan geen spijt hebben gehad. Uit het inleidend woord dat de Burgemeester in het programma schreef willen we het volgende citeren. „Nederland heeft op gebied van orkestrale muziek een wereldrepu tatie op te houden. Maar geen mu- ziek-leven kan zich staande houden zonder een toegewijd publiek. Dat betekent, dat wij in Alkmaar ook ons steentje hebben bij te dragen". Hopen we dat deze woorden niet tevergeefs zijn geschreven. De directie van 't Gulden Vlies had met eenvoudige middelen van de grote zaal, een waar concert gebouw gemaakt, door voor het podium een uitbouw te maken, waardoor het mogelijk was dat het orkest in grotere bezetting kon op treden. Hiervoor een extra compli ment. Toen de eerste maten van de Ouverture „Dié Hebriden" van Hendelsohn weerklonken, was het reeds duidelijk dat dit ensemble meer dan ooit gediciplineerd en met toewijding speelde. Vooral de groep „strijkers" heeft o.i. aan glansrijke toongeving, zeer veel gewonnen. Hierna kwam de violist Herman Krebbers ons het beroemde viool concert van Mendelsohn voor spelen. Hij speelde dit in één woord „meesterlijk". Het virtuose spel werd geadeld door een voorname muzikale inter pretatie. Het orkest begeleidde zeer volgzaam. Zijn succes was te recht zeer groot en de solist liet dirigent en orkest in de hulde de len. Na de pauze „de vijfde" van. Tschaikowsky. Van deze beroemde symphonie werd een interpretatie gegeven, zoals we het alhier nog: niet hoorden. De be heerste directie van Toon Verhey hield het werk in de juiste ver houding, we bedoelden daarmee, dat alle romantische overdrijving werd geweerd. Een top-prestatie van de H.O.V. Een stromachtige ovatie van het publiek was het besluit van dit zéér mooie concert. Laat dit schitterende entreé van de H.O.V. voor velen aanleiding zijn om bij het tweede concert ook acte de precense te geven. W. SCHREURS Oplossing Fnidsen-prijsvraag ALKMAAR, f— De gezamenlijke actie der winkeliers van 't Fnidsen en de Appelsteeg tijdens dë 8-Octo- berfeesten is een groot succes ge worden. Niet alleen aangelokt door de attractieve prijsvraag, waaraan prachtige prijzen waren verbonden, maar ook door de aantrekkelijke etalagers in deze kleine, maar ge zellige winkelbuurt, hebben velen de weg naar deze stadswijk gevon den Ruim 100 oplossingen kwa men bij het bestuur binnen waar van 84 juist waren. Waar er 24 prij zen te verdelen vielen kon prac- tisch 1 op de 3 inzenders voor een prijs, die door loting werd toege kend, in aanmerking komen. De juiste slagzin luidde: 't Fnidsen is klein; t Winkelt er fijn! Vanavond dansen in „Het Gulden Vlies" ALKMAAR. Voor de jongelui van Alkmaar en naaste omgeving is er vanavond dansen in „Het Gul den Vlies" onder auspiciën van het Jubileum-comité St, Caecilia. Cakie de bekende fonfereneier én goo chelaar vult de gaatjes tussen het gedans. MARIA-AVOND KATHOLIEK BERGEN BERGEN Vanavond om 8 uur wordt er in de Rustende Jager een grootse Maria-avond gehouden, waarop als spreker zal optreden Pastoor H. Drost uit Schoorl. Het programma vermeldt verder nog declamatie door de heer G. Stock- mann en Mevrouw Hooff-Bijwaard alsmede het optreden van een Vo- lendammer kinderkoor. Deze avond, die voor de Kath. Vrouwenbewe ging tevens als openingsavond van het seizoen geldt, wordt georgani seerd door de K.A.B., de L.T.B., de Hanze en de 'afdeling Bergen van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de zaal. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN Geboren: Nicolaas Cornelis zoon van N. C. Leurs en J. van Dongen; Margare- tha Divera Catharina dochter van J. C. Kuijs en C. A. van der Eem; Cornelis Wilhelmus Gerardus zoon van G. Boendermaker en J. C. van der Maat; Johannes Jacobus zoon van J. Kool en J. M. Zentveld; Ve. ronica Alberdina dochter van J. den Houdijker en J. Kraakman. Overleden: Adelbertus Bommer oud 53 jaar, echtgen. van A. M. Apeldoorn, overleden te Alkmaar; Gerardus Petrus Apeldoorn, oud 43 jaar, echtgen. van M. P. J. van Schouwen. Ondertrouwd: Jacobus Bras en Johanna Helena de Raadt, beiden alhier. Gehuwd: Johannes Adrianus Morsch, Haarlemmermeer en Jaco- ba Glorie, alhier; Cornelis Theodo- rus van der Molen en Agatha Maria Apeldoorn, beiden alhier; Cornelis Adrianus Ruiter en Margaretha Polle, beiden alhier. De onderlinge wedstrijd van „Damlust" ZUIDSCHARWOUDE. Uitsla gen van de 2e ronde. le Klas. P. v. d. Molen won na zware strijd van C. Schuffelen. A. Goudsblom kon het niet bolwerken en moest de punten aan A. v. d. Welle afstaan. N. Jol verspeelde 'n kostbaar punt door tijdnood, ver loor van Joh. Huitema. J. Zijp moest de meerdere erkennen in E. Slot. Th. de Haas speelde in grote stijl en wist remise te spelen tegen P. Beers. 2e Klas. A. Mosk won na span nende strijd van J. Weel. H. Enge- ripgh en S. Mienes deelden de pun ten. De overige wedstrijden wer den uitgesteld. 3e Klas. H. v. d. Hoven wist te winnen van P. Broersen. Fr. Berk hout verloor opnieuw nu van H. Glas. N. Kroon zette goed in en won van P. Bekker. Ledenvergadering K.A.B. HEERHUGOWAARD De afd. Heerhugowaard der Kath. Arbeiders Beweging hield vorige week haar eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen bij de heer H. Veen- boer. De opkomst was zeer goed. Het voornaamste punt dat behandeld werd, was de viering van het 25- jarig bestaan der afdeling in Ja nuari a.s. (Er is een comité uit de bestuursraad benoemd, dat de voor bereidende werkzaamheden zal verrichten). De verschillende instellingen der K.A.B., o.a. Herwonnen Levens kracht, Hulp in Nood, het Kanunnik van Schaikfonds werden besproken en besloten werd, dat de leiding over deze instellingen plaatselijk door het K.A.B.-bestuur zal wor den uitgevoerd om zodoende meer centralisatie te krijgen en de zaken vlugger te behandelen. De Geest. Adviseur kwam met ,'n prachtig plan, om met de leden onderling actuele onderwerpen te bespreken in clubjes van 8 10 man. Hiervoor bestond wel belang stelling en een 40-tal leden gaven zich reeds op. De voorzitter deed nog een be- beroep op de leden behorende tot de parochie van de H. Dionysius om lid te worden van de herencongre gatie. Dit beroep had in zoverre re sultaat, dat het aantal weer groter werd, maar de kapelaan is nog lang niet tevreden en verwacht nog meer heren. De rondvraag verliep in goede har monie en omstreeks 10 uur sloot de voorzitter deze vergadering. VOOR DE POLITIERECHTER HEERHUGOWAARD. De gebr. A. G. en J. G. te Heerhugo waard, die beiden een broedbe- drijf voor kippen hebben, stonden gistermiddag voor de Alkm. Bijz. Politierechter, mr. Markus, terecht Hun werd ten laste gelegd, dat zij in de periode, liggende tus sen 30 Juni en 15 Aug., aan een persoon uit de grensstreken on gestempelde broedeieren hadden- verkocht, waarvan zij konden ver moeden, dat deze bestemd waren om over de grens gesmokkeld te worden. In de boeken hadden zü de verkoop gecamoufleerd, door ze als geleverd aan vaste afnemers te noteren. Bij A. G. is dit ten aanzien van 7200 en van J. G. ten aanzien van 4800 eieren geconsta teerd. Tegen de tenlastelegging voer den verdachten aan, dat het geen broedeieren waren, die zij hadden verkocht, maar gewone consump tie-eieren, waarin de handel vrij is. In zijn requisitoir zei de Offi cier, mr. Vellinga, dat het hem tegenviel dat verd, met dit ver weer aankwamen, daar alle feiten, en vooral de 'prijs die voor de eieren gemaakt was, er op wijzen, dat hier wel degelijk broedeieren verkocht zijn. Verdachten, die vooraanstaande kippenfokkers zijn, doen door dergelijke prak tijken de Nederlandse naam in het buitenland' schade. Tegen A. G. eiste hij f 750 boete of 3 maanden en tegen J. G„ rekening houdend met financiële omstandigheden, f 200 subs..2 mnd. hechtenis. De raadsman van verdachten, mr. C. Berkhouwer, bestreed de juistheid van het proces-verbaal, waarin gesproken wordt van broedeieren. De bestemming van de eieren kan door deze mensen zelf uitgemaakt worden. In eerste instantie zou hij gaarne verbali sant horen. Verder bepleitte hij vrijspraak of anders een minimum straf. Mr. Vellinga bleef bij zijn eis en ook de rechter kon het verweer niet aanvaarden. De uitspraak tegen A. G. luidde 600 gulden of 3 maanden, tegen J. G. 300 gul den pf 2 maanden. Herdenking verzetshelden STOMPETOREN. Dinsdag avond verzamelden zich bij het monument voor de gevallen ver zetsstrijders uit de Schermer, op gericht te Stompetoren, nabe staanden der verzetsstrijders en belanghebbenden-, - voornamelijk uit kringen der illegaliteit, om met een sobere plechtigheid de slag bij Rustenburg te herdenken. Opperwachtmeester N,. Water drinker uit Heiloo sprak hier een welkomstwoord, waarin hij herin nerde aan de gebeurtenissen, die hier vijf jaar geleden plaats von den. Vervolgens werd door ds. Keja een korte herdenkingsrede gehouden, waarna het zangkoor van de Ned. Herv. Kerk enige liederen ten gehore bracht. In het café Zwart verzamelden zich ver volgens alle belangstellenden om te luisteren naar een aantal voor drachten, geheel in het kader van deze bijeenkomst passende, en voornamelijk bestaande uit ver- zets-poëzie, die door de Hoornse toneelspeler en regisseur Frans 't Hoen werden voorgedragen. De avond werd besloten met een dankwoord van opperwachtmees ter Waterdrinker. Uitslag aanbesteding CASTRICUM. De uitslag van de alhier gehouden aanbesteding van bestratings- en rioleringswerk is als volgt: J. Dienaar, Santpoort f 65.900, Aann. Mij. de Moei en Hermes Alk maar f 71.414,J. Twisk, Castri- cum f 72.600,G. Hulsebosch; Bloemendaal f 74.700,—j W. Jan sen, Haarlem f 75,825,—; Fa. Schram, Beverwijk f 76.200,Fa. Meijer Velsen f 80,000,Fa. Posch en Zn., B'wijk f 80.675,—-; Gebr. Bruisschaart, IJmuiden f 81.765, W. Bontje, Heemstede f 82.000, T. Polman, Heiloo f 86.600,—; R. Wiersma, Sloterdijk f 86.702,—; Fa. de Jong en Borst, CastricuV f 87.449,-; „Kennemertand", H\- loo f 87.770,Fa. Huiberts en Stuut Alkmaar f 88.652,Fa. v. d. Heide en Bos, A'dam f 89.997,j. (De begroting was f 80.250,29.) Behouden thuis WARMENHUIZEN De fam. Burger mocht Piet gezónd, uit de Oost terug zien. Ook J. Swan en onze Nic. Bakker wensen wij profi ciat met hun behouden thuiskomst. Ongeluk WARMENHUIZEN Gisteren middag viel K. G. van een wagen beladen met penen. Ongelukkiger wijze kwam hij zo onder het voer tuig terecht, dat er een wiel over zijn borst ging. Met zware ribben- kneuzingen is hij naar het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Een wilde staking PURMEREND Bij de firma Scherpenhuysen hout- en staal- bouwwerken alhier is een wilde staking uitgebroken. De oorzaak hiervan is een door de Directie in gevoerde loonsverlaging van f4. per week. De fa. Scherpenhuysen deelt mede dat zij tot die loonsver. laging genoodzaakt is tengevolge van het feit dat de overheid haar deze oplegt. Reeds eerder is de heer Scherpenhuysen geverbaliseerd we gens het uitbetalen van te hoge lo nen en daarbij is de mededeling ge daan dat indien dit een tweede keer zou voorvallen een zwaardere boete of hechtenis zou volgen. De loonsverlaging betreft niet anders dan het te hoog betaalde en de lo nen welke thans worden uitgekeerd zijn die volgens het collectief con tract. De E.V.C. zit achter deze sta king, hoewel bij de onderhandeling de vertegenwoordiger van de ar. beiders geen uitweg voor het geven van meer loon kon aangeven. De Uniebonden adviseren de mensen om aan het werk te blijven. De loonsverlaging betrof 7 man en van de 19 man personeel zijn er 18 in staking gegaan. Aan hen is ontslag aangezegd. De najaarsveemarkt PURMEREND Hoewel de na jaarsveemarkt op geen stukken na zo druk is als een dertigtal jaren terug, was de aanvoer van vee toch nog flink. Niet minder dan 923 stuks Was de aanvoer. De jaar markten zijn ook voor wat Pur. merend betreft in het algemeen aan het teruglopen, doch ruim 900 beesten is toch nog wel de moeite waard. Overigens wordt dit cijfer op de weekmarkt ook bijna iedere week bereikt. En het is nu eenmaal een gewoon verschijnsel, waar de weekmarkten bloeien daar lopen de jaarmarkten terug. Soldatentrouw beloond STROET. Als militairen had den Jan Blokker en Loe Korf hun vaderlandse plicht gedaan, en nu ze weer veilig binnen zijn, vond de Stroef dat hun een huldigings avond moest worden aangeboden. Dat gebeurde in de eivolle zaal van Bijlhout. Het „Nut" had „De truc van Tinus" ingestudeerd en uit de wijze waarop deze twee-acter werd gespeeld, viel niet af te leiden dat ze maar 6 dagen gerepeteerd had den, Hun optreden was dan ook 'n succes. De Chr. Zangver. zong op voortreffelijke wijze een drietal liederen. Toen kwam een tweetal troubadours ten tonele, maar aan alles was nog te merken dat dit hun eerste optreden was. Met wat meer oefening komen ze er echter wel. De Gymn. vereniging „UDI— WIK", waarvan Jan Blokker vanaf zijn prille jeugd lid is geweest, liet zien dat ze, in de 3 jaar dat Jan weggeweest was. niet achteruit ge boerd waren in kwaliteit. Er wer den sublieme staaltjes van rek- en brugwerk te zien gegeven. Beide gerepatrieerden kwamen ook even voor het voetlicht om hun hart te luchten. Allereerst natuurlijk dank baarheid voor alles wat men door middel van Thuisfront voor hen had gedaan. Ome Jan en tante Trien kregen een extra beurt, maar dat hebben ze ook wel verdiend. Klaas Wit vertelde in dichtvorm wat er op 't ogenblik omging in de harten van alle Stroeters en toen togen de beide oud-millitairen naar de uitgang om de offers voorr Thuisfront in ontvangst te nemen. Die vielen mee, want er was f 73.44. Een taart van bakker Blokker die Amerikaans was verkocht, bra.cht f21.75 op. KATH. VOLKSPARTIJ AKERSLOOT Op Maandag 17 October a.s. om 7.45 uur organiseert de Kath. Volkspartij afd. Akersloot eeh algemene ledenvergadering in de zaal van de heer J. Th. Verduin. De agenda bevat de volgende pun ten: le. Opening door de voorzitter; 2e enkele ingekomen stukken en mededelingen; 3e bestuursverkie zing. Volgens het reglement moet het gehele bestuur aftreden, bestaande uit 9 leden, m.n. de heren A. Leijen, voorz.; G. A. v. Vliet, seer.; P. Buur Jzn„ penn.; R. Swart; P. Mul; J. Konijn; André van Sikkelerus; Jac. Swart en W. V. d. Eng. De heren Jac. Swart, P. Buur Jzn. en W. V. d. Eng zijn niet herkiesbaar, de 6 an dere wel. Ieder lid kan 4 dagen voor de vergadering bij de secretaris per aangetekend schrijven een candi. daat indienen voor elke vacature van het bestuur. Als spreker zal deze avond op treden de Zeer Eerw. Pater J. Fran- cino, Kruisheer te Uden. Hij zal spréken over het belangrijke onder werp: „Solidariteit in de Stands- organisaities". Een zeer actueel punt voor een solide maatschappij. Leden van de K.V.P. zorgt U er voor dat de zaal tot in alle hoeken gevuld is. Wij rekenen nu ook eens op vele dames. Neemt vooral Uw echtgenote, verloofde, zoon of doch. ter mee. Het is de moeite waard. De muzikale omlijsting van deze avond zal verzorgd worden door de R.K. Harmonie „St. Cecilia" onder lei ding van de heer Jn. Krom. R.K. Toneelvereniging „Nieuw Leven" TUITJENHORN Onder leiding van haar nieuwe regisseur, de heer Jaap van Baar te Warmènhuizën, heeft de R.K, Gemengde Toneelver eniging „Nieuw Leven" in studie genomen het Indisch toneelspel „Boeng Toni", een tropenspel in 3 bedrijven van Arie van der Lugt. Het is de bedoeling dit stuk op te voeren op 20 en 22 Nov. in het Ver enigingsgebouw en op 24 Nov. in zaai Super- te Dirkshorn. De baten zijn voor Kath. Thuisfront. Thuisfrontdag EGMOND A/D HOEF Zaterdag a.s. organiseert het Kath. Thuisfront alhier een z.g. Thuisfrontdag. Des middags een originele muzikale rondgang met draaiorgel en des avonds dansavond in de zaal van J. den Houdijker. Zaterdag leeft dus heel den Hoef mee, met onze jon gens overzee. Waterschap Zijpe en Hazepolder In de openbare vergadering van het college van hoofdingelanden van het Waterschap Zijpe en Haze- polder, welke op 18 October a.s. in café Kuiper te Schagerbrug zal worden gehouden, worden voor stellen behandeld tot aankoop van een perceel bouwland Van mevr. de wed, J. Dekker-Bruin, ten be hoeve van de afdeling I; tot ver hoging van de jaarwedde van de secretaris-penningmeester en her- nieuwdè vaststelling van diens pensioensgrondslag; tot toeken ning van de 2 pet. gratificatie aan al het personeel van het Water schap; tot vaststelling van reke ning en verantwoording over 1948 en het toelaten van nieuw- en herbenoemde hoofdingelanden, heemraden - en molenmeesters. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. ZACHT OVERDAG Tamelijk koude nacht en ochtend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. La ter op de dag echter perioden van zonneschijn en voor de tijd van het jaar hqge middag- temperaturen. Langs de kust zwakke tot matige zuidelijke wind, elders meest zwakke wind. WANT DE ZWOLSE TAART BLEEF WAT LANG WEG Een telefoontje uit Zwolle had 's middags een kleine opwinding veroorzaakt op het Koninklijk Paleis. Er werd namelijk in aan gekondigd, dat een deputatie uit Overijsels hoofdstad op weg was naar Socstdijk met een reusachtige taart, aangeboden aan het Ko ninklijk paar door de Zwolse be volking. De taart kon om half vijf verwacht worden. Dat de komst met spanning verbeid werd, toonde wel het telefoontje dat het Zwol se gemeentehuis om ruim half vijf bereikte. Soestdijk bleek in onge rustheid over het uitblijven van de Zwolse delegatie. Een kwar tier later was het toch zo ver. Voorop de bestelwagen waarin zich de reusachtige taart bevond onder de hoede van de heer Lindeboom en daarachter drie volgwagens met enkele afgevaardigden van de Centrale Commissie. De Zwolse de putatie werd op Soestdijk ontvan gen, waarna de taart, die de grootste bewondering van de prin sesjes ha<J, het paleis werd bin- nengedrgen. Daar werd dit mees terstuk van bakkerskunde de heer Lindeboom vertelde ons dat hij er drie weken aan gewerkt had door prinses Beatrix aan gesneden, waarna de prinsesjes en het zoontje en dochtertje van de heer Lindeboom er elk een stuk van mochten proeven. De comité leden werd een verversing aange boden, terwijl voor het vertrek dat om ongeveer kwart v°«r zes plaats vond op het bordes van het koninklijk paleis nog een foto werd gemaakt van de prinsesjes en het gezelschap. ARBEIDER VERMOORDT ZIJN VROUW Gisteravond heeft de 41-jarige fabrieksarbeider H. van L. in de echtelijke woning aan de Nijver heidsstraat te Capelle aan de IJsel zijn vrouw van het leven beroofd. In overspannen toestand stak hij haar een mes in de keel, waarna de dood vrij spoedig intrad. De dader heeft zich later op de avond bij de politie gemeld. Omtrent de toedracht is nog niets bekend. DE INTERIM REGELING VOOR SURINAME Naar het A.N.P. ter ore komt ia het wetsontwerp, dat als vrucht van het hernieuwde overleg met Suriname dezer dagen de Tweede Kamer zal bereiken, reeds bij de Raad van State. In parlementaire kringen wordt verwacht, dat bij de behandeling in de Tweede Ka mer geen grote moeilijkheden meer zullen worden ondervonden. Minister van Schaik zal het wets ontwerp verdedigen. HERKEURING ARTSEN EN TANDARTSEN Blijkens een beschikking van de ministers van Oorlog en Ma rine, opgenomen in de Staatscou rant van gisteren, zullen Neder landers, die arts of tandarts zijn, of voor arts of tandarts studeren en als ingeschrevene voor de dienstplicht voor 14 Mei 1040 on geschikt voor de dienst zijn ver klaard en nog geen 45 jaar oud zijn, worden opgeroepen om zich opnieuw aan een onderzoek om trent hun geschiktheid voor de dienst te onderwerpen. De f 20.000 er uit 's-GRAVENHAGE, 13 Oct. In de 508e Staatsloterij 2e klasse, 2e lijst is de f 20.000 gevallen op 12338. Te hoge prijzen in het zwart WIERINGERMEER Voor de Bijz. Politierechter, Mr. Markus, had de handelaar in vaste brand stoffen, J. Rm uit de Wieringermeer, zich te verantwoorden voor het feit, dat hij, tussen Juni 1948 en Mei 1949, aan verbruikers brandstof had verkocht tegen te hoge prijzen. Zo had hij de anthraciet 5 cent en gas kolen 15 cent per eenheid te duur verkocht. Voorts had verd: aan een zekere K. kolen van mindere* kwa liteit geleverd, tegen prijzen van betere soorten. Verdachte, die de ten laste legging volmondig toegaf, verklaarde zo tegenover K. gehandeld te hebben, teneinde een compensatie te ver krijgen voor een onbetaalde vorde ring, die verd. op K. heeft. Tegen de andere prijsverhogingen kon hij geen steekhoudende verklaringen aanvoeren. De Officier, Mr. Vellinga vond het een ernstig felt en was van me ning dat R. een meer geordende weg had moeten bewandelen om zijn vordering binnen te krijgen. De eis luidde f500 subs. 2 maanden Uitspraak f350 of 1 maand hech tenis. MARKT PURMEREND Op de grote najaarsmarkt werden aangevoerd 923 runderen. Het vorig jaar 939 stuks. 158 melk- en kalf- koeien f 550.00—800.00; 704 gelde koeien f 375.00-650.00; 45 pinken f 350.00450.00; 16 graskalveren f 150.00—230.00. De handel in gelde koeien was aanvankelijk vlot. Maar het werd spoedig stiller en over het geheel "genomen was de markt vrij stug. Met de melkkoeien vlotte het ook niet. De aanvoer, wat de kwaliteit betreft, viel tegen. Het aanbod van liet jonge vee was voor een grote markt al heel gering. De besten wer den vlug geplaatst en brachten een flinke prijs op. dat Indor Indonesië trek op een schuld dat Nederland milliard van Ir niet. Die milit rekening zal m ncsische volksl huishouding, z geen schuld zo omgekeerd we de vordering v; duidend groter weer met andi maar Nederlan Na de besprek! Vuurse" zijn in gen wederzijds s waarin de bovei gegeven standp uitvoerig wordei die wat dit b nieuwe gezicht: Afgezien van de quenties is het vooral vanuit pr: toch ook wel zee in feite te moet: een groot deel faven niet in he onesië zou zijn donesië bij de vf gen niet minster bedrag uitgaan, onderhandelen di lijk. Hebben de gevoeligheden, v Los van de pr van de militaire vraag klemmen c een schuldverhou liard niet te z\ worden. Bij de be deze vraag moet het oog worden jonge staat het tijd zeer moeili Staande op een krachtige basis heeft nog niet ge! ren in geld) zal hi uitstrevende polit ren, wil het altha de wind uit de nemen. Een argi ook de wereld z Maar anderzijds Nederland geen gaan zelf al onder schuldenlast gebi voor het overige d met de grootste m De verlichting, thans bedingt, zo wel een ondragel betekenen. Daar k de devaluatie, alt eerste tijd, onze f: eerder zal ve'rslec beteren. De pri.jzf lonen niet lager. Hoe komen wij ook voor ons kiei extremisme niet zeilen mogen blaz nesië liggen de m het kader van de entegen veel gunst Nederlandse zijde handigde geschrif- recht op gewezen, sische exportartike luatie wél zullen wordt verwezen n in „E.S.B.", waari ferd dat na de dei reeds 59 pet. van schuld aan Nedei verdwenen. Dit i dan tenslotte nog a verlichtingen, die danks zijn moeil positie, reeds heel zijnde een aftrek v en een ontheffing gedurende de eerst al wil het ons w Nederland zich in i onredelijk heeft ge< de moeilijkheden staat indachtig, h Indonesië zover als moet te komen. C Van een herfstwan der parken kan ook

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2