Belangrijke vraag stukken voorde toekomst van de Middenstand Labou Vrije lijst Benelux in- en uitvoer 17 Oct. van kracht Tweede Kamer aanvaardt de P. B. O. D.D.D. ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Zal Jules Moch slagen? Donderdag 13 October 1949 Noodzaakvan breed program van middenstands- politiek Oorlogsschade regeling onbevredigend Gunstig rapport over de ontwikkeling van de organisatie RADIO v programma Vereenvoudiging van procedure De middagzitting Katholieke spoor wegmannen bijeen Schoenen en leder waren duurder behalve volks- en kinderschoenen Arnhemse Rijnbrug wordt verrold buitenlands overzicht Wacht tot nc Engeland is eer Familieberichten Advertentiën Flinke slagers knecht en -halfwas ^arbeiders h.h. Winkeliers adverteren doet verkopen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 12 October 1949. RJ ET VELE SPREKERS en een program dat de Middenstands- ■VI problemen aan alle kanten belicht, is vanmorgen in Rotterdam het vijftiende congres van de Ned. Katholieke Mid denstandsbond geopend. Men had daarvoor de Rivièrahal gekozen en de sfeer van deze lichte, ruime en moderne zaal vormde een dankbaar contrast met de donkerder lokaliteiten, waarin vroe gere congressen vaak hun entourage vonden. Overigens was die moderne lichtheid geen symbool dat in alle opzichten klopte met de aspecten waarvoor deze belangrijke standsorganisatie zich thans gesteld ziet. Reeds een enkele blik in de prae-advie- zen en de rede van voorzitter J. A. Koops bracht de illusies die de honderden samengestroomde leden daaromtrent mochten hebben gekoesterd, tot de orde van de dag. Men hoorde voorzitter Koops in zijn inleiding dan ook over een ander symbool spreken, n.l. dat van de nijvere stad Rotterdam, die gewend is met problemen te wor stelen. Het Congres wil meer zijn dan een momentopname van het leven en streven der beweging, het wil constructief meewerken aan de oplossing van de vraag stukken, die de toekomst van de middenstand bepalen. In vogel vlucht trokken deze vraagstukken in deze inleiding reeds voorbij. Een felle aanklacht lanceerde de heer Koops tegen de wijze, waar op de vergoeding van oorlogs schade door de betreffende com missie uit de Tweede Kamer is voorbereid. „Een reeks onbevre digende Kamerstukken, waarop het verslag der commissie geen uitzondering maakt", was zijn oor deel. dat verder het standpunt der regering, in het wetsontwerp neergelegd, op vele punten aan viel. Geen woord over de onzekerheid bij onteigening .geen woord over de rente van de waarde van al dan niet onteigende gronden on der verwoeste panden, geen er kenning van oude rechten. Laat de volksvertegenwoordiging zich eens realiseren hoe eng de rege ring de economische belangen van de gemeenschap ziet, wanneer zij geen rekening houdt met bedrij ven, die economisch minder aan- VRIJDAG 14 OCTOBER HILVERSUM I, 301,5 M. 7 00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21 00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 cause rie; 10.05 morgenwijding; 10.20 gra mofoonmuziek; 10.30 voor de vrouw; 10 45 A Capella koor; 11.05 Voor dracht; 11.25 Orgelspel; 12.00 uur Amusementsmuziek; 12.30 uur Me dedelingen; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor dracht; 15.20 Dameskoor; 16.00 Film programma; 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Pianoduo; 19.30 „Mensen komen tot geloof", causerie; 19.50 Kerkelijk nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamer muziek; 20.30 „De mens in het heelal", causerie; 20.55 Boekbespre king; 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 „De ducdalf"; 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22.15 Gramo foonmuziek; 22.40 „Vandaag", cause rie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Het Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM n, 416TvI, 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gemengd koor; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.35 „Als de ziele luistert"; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Pianoduo; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Kameror kest en soliste; 14.15 Gevarieerd programma; 15.00 Schoolradio; 15.30 Omroeporkest; 16.00 Voor de zieken; 16.45 Declamatie-wedstrijd; 17,15 Kinderkoor; 17.45 Amusementsor kest; 18.45 Voor de jeugd; 19.00 Het Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.30 Brabants halfuur; 20.00 Het Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 „Hiawadha's lied" oratorium; 22.10 Voordracht; 22.20 Blaaskwintet; 22.45 „De zin van het huwelijk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 322 M. (Vlaams programma); 12.00 Gramo foonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.0014.45 Gramofoonmu ziek; 17.00 Idem; 17.05 Nieuws; 17.15 Engelse les; 17.30 Gramofoonmuziek; 18.10 Voordracht; 18.20 Gramofoon muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 en 19.50 Gramo foonmuziek; 20.15 Filmrevue; 20.30 Symphonie-orkest: 21.30 Kunstkalei- doscoop; 21.45 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmu ziek; 22.50 Nieuws; 22.5523.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. (Frans programma): 12.05 Licht en semble; 13.15, 14.15—15.00 en 17.10 Gramofoonmuziek; 17.40 Zang en piano; 18.39, 19.10 Gramofoonmu ziek; 19.15 Literaire causerie en voordracht; 19.25, 19.40 Gramofoon muziek; 20.00 Omroeporkest en aceordeonduo; 21.15 en 21.45 Gramo foonmuziek; 22.15 Kamermuziek. trekkelijk zijn, omdat zij weer moeten worden opgebouwd, maar waarin herstel van ons economisch apparaat verdisconteerd zit, zo luidde zijn kijk op deze zaak. En zo was er meer critiek, die ongezouten in deze rede naar vo ren kwam. Waar blijft een bevre digende regeling voor de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen? Opname van deze gehele groep in de algemene wettelijke kinderbij slagregeling en oudedagsverzor- ging is het enige dat in een brede en royale politiek past, was zijn advies. Wilde concurrentie Naar het donker van deze pun ten, waarbij zich nog het ver schijnsel van een weer opkomen de wilde concurrentie dank zij een schrikbarend faillissement-totaal (788 in het eerste halfjaar van 1949!) voegde, was er in deze ope ningsrede echter ook voldoende licht om te constateren, dat de middenstandsbeweging haar taak niet voor niets vervult. Hierover kwam de heer Koops te spreken toen hij de verwezenlijking van een waarlijk volwaardig program van middenstandspolitiek op het oog had. Dit is slechts mogelijk, wanneer dit program van het volk uit met grote kracht door een eensgezinde middenstand wordt gedragen en gestuwd. De zorg voor de midden- en kleinbe drijven zag hij over een reeks van departementen verdeeld en hij waarschuwde voor voldoende cen trale en massale belangenbeharti ging, opdat het overheidsbeleid niet scheef groeide. Pluim op ministeriële hoeden. Minister van de Brink kreeg een pluim op zijn hoed voor zijn belangstelling voor het midden- en kleinbedrijf, minister Mansholt voor de wijze, waarop hij de fruit handel in bescherming heeft ge nomen. Dit ging de tip vergezeld, dat de minister de melkhandela- rcn geen marge-verlaging moest gaan opleggen. Eerstgenoemde ex cellentie werd vooral geprezen om hét voortreffelijke werk dat het Economisch Instituut voor de Middenstand onder zijn patronage verricht. Twee ton is er weer voor uitgetrokken, maar daarna kwam er een ernstige wenk voor minis ter Lieftinck naar voren, om de adviezen die de bond aan de Ka mer heeft gestuurd over belasting herziening en wijziging van -de ondernemingsbelasting eens ter dege. te bestuderen. Twee prae- adviseurs, de heren Schras en drs. Krouwels, zullen er zich op dit congres nog uitvoerig mee be zig houden. Met spanning ziet het bestuur ook de wet op de P.B.O. in de Kamer groeien tot een complex, waarvan althans dit met zekerheid kan worden gezegd, dat vrije or ganisaties de besturen zullen vor men van de te scheppen bedrijfs organen. De bedrijfschappen zul len met de vakbonden correspon deren en zo hoopt men met be kwame spoed deze bedrijfsorga nen te kunnen creëren. Over deze zaak zullen dr. Delfgaauw en prof. van Muiswinkel het congres nader voorlichten. Grepen uit de organisatie De eerste, die na voorzitter Koops vanmorgen het woord kreeg, was de secretaris, mr. F. J. H. Bachg, die rapport uitbracht over de ontwikkeling der organi satie van de bond. Het aantal le den is gestegen tot ruim 51.000. Twee jaar geleden was het 47.000. Een meesterproef op het terrein der vrije middenstands-organisatie noemde mr. Bachg het tot stand komen van de centrale contribu tie-inning. Als zevenendertigste katholieke ondernemers-vakorganisatie is on langs de Katholieke Bond van Be- roepsgoederenvervoer over de weg toegetreden. Sinds in 1937 de Vestigingswet tot stand kwam, hebben 26.077 personen zich aan het middenstandsexamen onder worpen. Niet minder dan 85 plaat selijke kernen werken in de sectie voor godsdienstig-sociaal-zedelijke aangelegenheden. Op Draken- burgh wordt een toenemend aan tal instructie-weekends gehouden. 8000 deelnemers hebben de eerste eenjarige schriftelijke cursus ka dervorming en commerciële ont wikkeling afgemaakt, terwijl „Santos" sociaal-charitatief voor treffelijk werk verricht. De jeugd beweging kreeg een ere-saluut voor wat zij, ondanks de grote handicap van de militaire dienst, bereikt heeft met haar 155 plaat selijke afdelingen en 5000 ieden. Maar ook mr. Bachg had zijn klachten over organisatorische kwesties. Een middenstands-top orgaan in de komende P.B.O. zal hier een eind aan kunnen maken; de dreiging van splitsing in De tailhandel en Ambacht, zoals men van de zijde der richting Wolter- som gaarne zou zien, moet voor komen worden. Ook de interne organisatie van de Bond zal meer tot eenheid moeten komen. De raad van vakcentralen en Vak unies van de K.A.B. stelde mr. Bachg hierbij ten voorbeeld. Ter bevordering van het snelle verwerken van het reizigers verkeer wordt te Hoek van Holland in opdracht van de Nederl. Spoorwegen een nieuw kantoorgebouw opgericht, waarin accomodatie zal zijn voor verschillende bedrijven en instanties. In het nieuwe gebouw, dat ongeveer 84 kamers zal bevatten, zullen worden ondergebracht de kantoren van de Mij „Zeeland", firma Hudig en Pieters, de P.T.T., de douane en marechaussee. Het gebouw zal pl.m. 106 meter lang, 17'/: meter breed en 8'/j meter, hoog worden. Met ingang van 17 October a.s. zal de vrije Hjst voor invoer uit en uitvoer naar België, Luxemburg en de Belgische Congo van krach! worden. Voor de op deze ljjst vermelde monopolieproducten zal de bestaan de vergunningen-procedure van kracht blijven. Voor de in- en uit voer van deze goederen-uit en naar de genoemde landen zullen dus ook na 16 October vergunningen-mach tigingen op de gewone wijze moe ten worden aangevraagd brj de ge bruikelijke instanties. Bij de verle ning van deze vergunningen-mach tigingen zullen dan echter geen quantitatieve beperkingen meer gelden. Wel echter kunnen bij de afgifte van deze verguningen- machtigingen voorwaarden uit hoofde van de monopolie-wetge ving worden gesteld. Voor de invoer uit en de uitvoer naar België, Luxemburg en de Congo van alle overige op bedoel de lijst vermelde goederen zal ech ter eveneens met ingang van 17 October een. vereenvoudiging in dé procedure worden aangebracht, zulks in aansluiting aan het in Bel gië bestaande declaratie-systeem. Onder de werking van de nieuwe procedure de z.g. vcrklarings- proeedure zal voor de desbetref fende in- en uitvoeren niet meer een „verguning" dienen te worden aangevraagd, maar kan de impor teur of exporteur volstaan met het zelf uitschrijven van een verkla ring, waarmede zowel de In- of uit- (Van onze parlementaire redacteur) De belangrijke wijziging die de Tweede Kamer gisteren in het wetsontwerp op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie heeft aan gebracht is ongetwijfeld die waar bij wordt, bepaald, dat ook de pro ductschappen paritair zullen wor den samengesteld. De arbeider heeft steeds verlangd ook in economische aangelegenhe den volwaardig te mogen meespre ken. Deze wens is nu, dank zjj het amendement Suurhoff (PvdA) een recht geworden. Het amendement werd met zitten en opstaan a vaard, een nogal wat vreemde methode voor een dergelijke be langrijke beslissing, voor zover te zien waren sleehts de VVD de St. Ger. en de heer Schmal (CH) te gen. Staatssecretaris v. d. Grinten had van te voren verklaard dat de re gering een eventuele aanvaarding zeer zou betreuren en in tweede in stantie sprak nij zelfs van „ernstig ontraden". Desondanks ging de Kamer toch haar gang. Van rege ringszijde klemde vooral het be zwaar, dat de pariteit de evenwich tigheid in de productschappen zou doorkruisen. De heer Suurhoff voerde hiertegen aan. dat de wet toch altijd nog de mogelijkheid open liet om uit hoofde Van bizon- dere redenen af te wijken. Het be ginsel van de paritaire samenstel ling kon dus zonder bezwaar wor den vastgelegd. Ook de heer Koer sen (.KVP) en de heer Stapelkamp (AR) bleken deze mening te zijn toegedaan. Van de zjjde van de Communis ten tvas een soortgelijk amende ment ingediend, dat omdat het eer der was ingediend zelfs voorrang had. De regering had echter reeds laten doorschemeren, dat haar als het moest de tekst van de heer Suurhoff liever zou zijn. Voor de heer Gortzak (Com.) was dat aan leiding om te veronderstellen, dat de voorkeur in feite wel meer de indiener dan de tekst zou gelden. De heer Suurhoff maakte er zijner zijds een NW-EVC relletje van. Waar de Communisten reeds .ge sproken hadden van een knevelwet, ontzegde hij hun het recht om nu ook verder aan die „kneveling" mee te werken! Overigens niet on aardig gevonden. Het Communis tische amendement werd, met al leen de eigen broeders voor, ver worpen. Een zelfde lot was beschoren aan 'n amendement-Cornelissen (WD) dat het mogelijk wilde maken ook stemrecht te verlenen aan bepaal de aantallen van werkgevers en werknemers, een stemrecht dus buiten de organisaties om. Vanuit democratisch oogpunt zat daar on getwijfeld wel iets in. maar het schiep ook de mogelijkheid om EVC-mensen in de besturen te ha len. Met de VVD s temden drie FvdA-leden (Vondeling, Emmens en Goedhart) en de heer Weiter voor. Een amendemcnt-Romme werd bij zitten cn opstaan aanvaard. Het legt het toezlch op de verordenin gen niet in alle gevallen in handen van de SER. De staatssecretaris had tevoren gezegd dat h\j er niet veel voor voelde en de heer Neder- horst (PvdA) was dat met hem eens geweest. In het ontwerp was na tal van wijzigingen tenslotte neergelegd, dat de voorzitters van de hoofdbe drijfschappen en de bedrijfscha ri pen zonder meer zouden worden benoemd door het eigen bestuur. Van de heer Nederhorst (PvdA) die van de Overheidsinvloed pro beerde te redden wat er nog te redden viel, was er nu echter een amendement dat de benoeming al thans achteraf de goedkeuring van de betrokken minister zou behoe ven. Onder normale omstandighe den vou de KVP waarschijnlijk te gen hebben gestemd, na het prin cipiële debat over de wiize van in stelling van de schappen voelde zij zich nu echter blijkbaar min of meer op de PvdA aangewezen. Prof. Romme beproefde dan ook 'n verdediging van het amendent, echter meer in de geest van „nou vooruit dan, een kinderhand is gauw gevuld"Voor het amen dement stemden de KVP de PvdA en de Communisten. Door de rege ring werd vervolgens een amende ment Koersen (KVP) overgenomen dat paritaire medezeggenschap in bepaalde aangelegenheden veilig stelt, voor het geval uit hoofde van bijzondere redenen, het aantal on dernemers en werknemers niet ge lijk zou zijn. Het tweede offer dat de KVP aan de PvdA-steun bracht gold een amendement-Nederhorst (PvdA) waarbij werd bepaald, dat wanneer de voorzitter van de be drijfschap niet door de Kroon is aangewezen, de betrokken minis ters een of meer vertegenwoordi gers in de desbetreffende schappen moeten aanwijzen. Zij hebben een raadgevende stem. Bij de KVP deed men er ditmaal maar het zwjjgen toeHet amendement werd met stemmen van de KVP en de PvdA aangenomen. Het laatste amendement in de middagverga dering was een van de heer Kort hals VVD). Het wilde de bevoegd heid van de schappen om ten aan zien van bepaalde aangelegenhe den telkens bij afzonderlijke wet vastleggen. Uit dit amendement bleek wel duidelijk dat de bereid heid aan die zijde toch inderdaad niet zeer groot is. Het amendement werd verworpen, alleen de WD voor. Eerste Amerikaanse vrouwelijke ambassadeur WASHINGTON. Mevrouw Eugenie Anderson is benoemd tot ambassadeur van de Verenigde Staten in Denemarken en zal als zodanig de eerste vrouwelijke am bassadeur zijn in de Amerikaanse diplomatieke dienst. Mevrouw An derson werd in 1909 in Iowa ge boren. voer als de corresponderende beta lingen kunnen worden bewerkstel ligd. Vooralsnog is het om techni sche redenen noodzakelijk deze verklaringen door de centrale dienst voor in- en uitvoer te laten afstempelen. Deze afstempeling zal, gelet op het eenvoudige en formele karak ter daarvan, niet stagnerend wer ken. Getracht zal worden de ver klaringen binnen de 24 uur aan be langhebbenden te retourneren. Verklaringsformulieren zijn ver krijgbaar bij de Kamers van Koop handel. 'Deze moeten door de im- of exporteur worden ingevuld en ondertekend en voor afstempeling worden toegezonden aan de CDIU, Piet Heinplein 6, Den Haag. dus niet aan de tot dusverre bevoeg de gedelegeerde van de CDIU. Met deze verklaring moet een bewijs stuk van'de tranactie aan de CDIU worden gezonden. Met nadruk worde er nog de aandacht op gevestigd, dat de „Verklaringsprocedure" eerst van kracht wordt met ingang van 17 October. Voor die datum worden geen verklaringen door de douane geaccepteerd. De besturen van alle afdelingen van ,.St. Raphael" de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, kwamen gisteren in buitengewone vergadering in gebouw Tivoli te Utrecht bijeen. Het te behandelen onderwerp op deze bijeenkomst, die door bondsvoorzitter J. M. Blommers werd geleid, was de herziening van de arbeidsvoor waarden (het Reglement Dienst- voorwaarden) De vergadering warop wij mor gen nader terugkomen nam een motie aan waarin St. Raphaël eist: dat de lonen van het spoorweg personeel met het sinds 1946 ge stegen loonpeil worden gelijk ge trokken de opvatting verwerpt, dat de arbeidsvoorwaarden van het N.S.- personeel afhankelijk mogen wor den gesteld van de financiële uit komsten van het bedrijf en er met klem op aandringt, dat de R.D.V.- besprekingen zodra de gevolgen van de devaluatie en andere re geringsmaatregelen zijn te over zien spoedig worden hervat. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en j sterkt de huidweefsels. HET 15E MIDDENSTANDS- CONGRES (Vervolg) bedrijfsgenoten moet praevalercn boven het persoonlijk belang. Het leidend beginsel moet zijn de maat schappelijke rechtvaardigheid, zoals wij lezen in par. 88 van Q.A. Na de middag werd het Congres door het gemeentebestuur van Rot terdam officieel ontvangen in de monumentale grote Burgerzaal van het Stadhuis; dit was voor de Con gressisten op zichzelf ai 'n gebeur tenis. Burgemeester Oud sprak 'n woord van welkom; sprak over do problemen van zijn stad cn van de Rotterdamse. Middenstand; hij ge tuigde van zijn respect voor het Congres en zijn belangstelling voor de actuele problemen, die het aan de orde stelde. Hij wees op de evo lutie van individualisme tot solida- risme en betoogde, dat alleen het streven naar de juiste verhouding tussen individucel-, groeps- en al gemeen belang kan leiden tot de goede harmonie in de samenleving. Praeses Koops getuigde van zijn waardering voor het Rotterdams Gemeentebestuur, waarvoor de bei- langstelling voor de middenstand geen frase is. Hij feliciteerde Rot terdam met een burgemeester als mr. Oud, de man van de eeuwige jeugd; hij hoopte dat het Rotterdam gegeven mocht zijn mr. Oud nog lang als burgemeester te behouden en het mr. Oud gegeven mocht zijn sijn stad nog voor 'n groot deel te zien opgebouwd. Hij besloot met 'n leve Rotterdam, leve burgemeester Oud, waarmee de honderden con gressisten hartelijk instemden. Het machtige orgel zette daarna het Wilhelmus in, dat allen meezongen. En terwijl het orgel speelde, geno ten de congressisten in de hall van de aangeboden verversingen en na men zij 'n kijkje in het fraaie stad huis. Des avonds bood de afd. Rot terdam 'n toneelvoorstelling aan in de Stadsschouwburg. In de Nederlandse Staatscourant van 12 October is een vierde uit zonderingsbeschikking Prijsstop 1949 gepubliceerd. Op grond van deze uitzonde ringsbeschikking is het geoorloofd bij het bepalen van de prijzen van hieronder vermelde goederen, wel ke onder de Beschikking Prijsstop 1949 vallen, de verhoging van de importprijs van de in deze goede ren verwerkte importgoederen door te berekenen,voor zover tenmin ste deze verhoging ook inderdaad betaald of verschuldigd is. Door de directeur-generaal van de prijzen kunnen in bijzondere gevallen afwijkingen worden vast gesteld. De beschikking treedt in wer king met ingang van 13 October. De bovenbedoelde goederen zijn: schoenen en pantoffels, met uit zondering van volksschoeisel en kinderschoenen bij verkoop door kleinhandelaren, leder en leder waren. De publieksprijs voor volks- en kinderschoenen zal dus niet stijgen boven het niveau van 17 Septem ber i.l. Dei prijzenbeschikking klompen '46 blijft onverminderd van kracht. Dinsdagmiddag is men begonnen met het verrollen van de nieuwe Arnhemse Rijnbrug. In totaal moet 3600 ton verrold worden, waarvan 2600 ton staal en 1000 ton beton voor het halve wegdek. Vier vijzels met 80 ton druk duwen deze massa centimeter na centimeter over een afstand van twee maal zes meter en 70 centimeter op zijn plaats. Men vorderde Dinsdag 30 centimeter. Toen wees de wijzer van de mano meter 200 atm. druk aan. Woensdag morgen werd het 400 atmosferen. Ir. H. ten Bokkel Huinink, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, afdeling Bruggenbouw, verklaarde gistermorgen, dat hij tevreden was over de gang van zaken. Over de rolsnelheid kon men ons nog wei nig zeggen. Een vertragende factor is het feit, dat na 40 cm de vijzels moeten verplaatst worden. Het rol len zelf gaat zeer vlot. Zodra de nieuwe brug tegen het laatstover- geblevcn Bailybrug-gcdeelte is ge schoven, zal men hot verkeer over de nieuwe brug leiden. Vervolgens begint men met het afbreken van de Bailybrug. Is dit geschied, dan kan dé nieuwe brug naar de defini tieve plaats worden verrold. Het bijzondere feit doet zich daar bij voor, dat het verkeer gewoon doorgaat. De automobilisten, die aldus over de rollende brug rijden, zullen daar niets van merken, want het gewicht van deze auto's maakt niets uit op het toaal Cn is nauurljjk al in de berekeningen opgenomen. Het was te voorzien, dat de na cn door de devaluatie veroorzaakte Franse kabinetscrisis. een zeer moeilijke oplossing zou hebben, al was het alleen reeds, omdat het buiten-parlementaire machten wa ren, die deze crisis hadden gefor ceerd. Het waren Immers de vak verenigingen, die zich niet konden verenigen met het in de minister raad gesloten compromis en de beide grote politieke groepen, die zich aan deze vakorganisatie nauw verwant gevoelden, n.l. de socia listische en de katholieke, beschik ken in het parlement niet over een voldoende meerderheid om al leen een kabinet te vormen. Het lag ook voor de hand. dat de an dere groepen in het kabinet, die daarbinnen niet wensten te buk ken voor de eisen van de vakver enigingen, dit nu ook daarbuiten wel niet zouden doen. De socialistische minister van binnenlandse zaken, die volgens de parlementaire stelregel „wie breekt betaalt", do opdracht kreeg een nieuw kabinet te vormen, staat dan ook voor een vrij moei lijke taak. In de korte dagen van zijn formateurschap heeft hij reeds ondervonden, dat het ook in Frankrijk nog altijd gemakkelijker is een kabinet tc doen 'vallen dan te vormen. Immers, het was deze socialis tische minister, die met zijn brief aan de minister-president, de heer Queuiile, verdere medewerking van zijn groep opzegde, indien niet aan de eisen van de vakvereni gingen voor een loonsverhoging werd tegemoetgekomen. Dit leidde tot het ontslag van het kabinet, dat ruim 'n jaar voortreffelijk had geregeerd. De heer Moch kreeg nu tot taak, de door hem gemaakte stukken weer te lijmen. Hij heeft daarmee nu vier dagen in allerlei langdurige en vermoeiende confe renties doorgebracht en hoewel hij nog niet veel resultaat heeft be haald, heeft hij de opdracht aan vaard. Maar de moeilijkste hinder nis heeft hij nog te nemen, n.l. het verkrijgen van een meerderheid in het parlement, als formateur. Want de na-oorlogse Franse grondwet bepaalt, dat eerst dan de formateur met de vorming van zijn kabinet mag beginnen, als hij naast de opdracht van de president van de republiek, ook als formateur het vertrouwen heeft van de Ka mer. Voor dit vertrouwen zal hij in dë Franse Kamer minstens 311 stemmen moeten krijgen en die kunnen hem de socialistische frac tie en die van de M.R.P. niet op leveren. Deze zitting van de Fran se Kamer wordt dan ook vol span ning tegemoet gezien, want bij de voorbesprekingen heeft Moch nog geen meerderheid verkregen, door dat de rechts-radicalen bleven weigeren aan een algemene loons verhoging mee te werken. Wil men dus niet bij de communisten of de Gaullisten terecht komen, dan is de nieuwe formateur gedwongen, het weer met Queuiile eens te worden. Maar wanneer dit ge beurt, is er ook geen enkele reden, waarom het kabinet Queuiile niet zou terugkeren. Het verluidt nu. dat het cómpro- mis Moch inhoudt, om aan de laagst gesalarieerden, dat is de groep van arbeiders, die minder dan 15000 francs per maand ver dient, dat is ongeveer f 150.—, voor eenipaal een premie te betalen van 3000 fr. of 30 gld. Voorts zou hij dan de steenkolenprijzen weer willen verlagen en weer enkele subsidies invoeren. die kortgele den door het kabinet Queuiile zijn geschrapt. De radicalen en U.D.S.R. hebben bezwaren tegen het opnieuw invoe ren van subsidies op levensmidde len en ook willen zij een zeer dui delijke verklaring,' dat de premie van 3000 fr. slechts éénmaal gege ven zal worden en geen verkapte loonsverhoging wordt, doordat Zij over twee maanden weer zou wor den gegeven. Daarnaast verlangen zij als contra-prestatie voor deze premie een verhoging der produc tie, waarbij zij dan als concessie willen stellen, dat van het loon. dat door overwerk verdiend wordt, geen loonbelasting wordt geheven. Het zijn deze problemen, waarop de nieuwe formateur bij het debat in de Assemblee een duidelijk ant woord zal moeten geven, alvorens hij er in zal slagen de steun van de radicalen voor zijn kabinet te krijgen. Daarbij zou ook nog geëist wor- den, dat de portefeuille van finan ciën en binnenlandse zaken, sleu telposities in het loonvraagstuk. in handen komen van rechts-radica len. „Men ziet. dat de heer Moch en zijn politieke vrienden heel wat water in hun politieke wijn zul len moeten doen. alvorens zij een meerderheid in de Kamer achter zich zullen krijgen. Maar ook de Franse vakorgani saties zullen zich daarbij niet on betuigd laten. Want het klinkt niet erg waarschijnlijk dat deze. de correcties op der loonplannon erg enthousiast zullen zijn. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 22 „Héus niét nodig. Ik bén weer helemaal beter. Nouwat zeg je van een ritje?" Hij scheen het met zekere aan drang te vragen, want ze keek hem onderzoekend aan. Hij was zich daarvan echter niet bewust. „Mij best. Als je even wachten wilt, tot ik me wat verkleed heb." „Nergens voor nodig, je te ver kleden. Kom zo maar mee. Bo vendien, als we soms een lekke band krijgen, ben je er beter op gekleed om me te helpen." Hij grinnikte jongensachtig„Ik hoop, meneer Graaf, dat u me op de hoogte zult houden van uw proefnemingen en resultaten. Ik vind ze hoogst belangwekkend." „Zeg, schei nou uit!" zei Graaf lachend. „Je hebt helemaal niet gelet op wat ik verteldeGaan jullie nou maar rijden.... Ik rijd 20 nu en dan graag op mijn stok paardje en praat er dan over met iedereen, die in mijn buurt komt. Vooruit, schieten jullie op.... ik heb nog heel wat te doen." Het was heerlijk weer naast Emmy te zitten. Karei nam haar van terzijde op, toén hij de wagen de voortuin uitdraaide en de weg opreed. Ja, ze had beslist iets van een wipneusje.... „Wat is er aan de hand, Karei?" vroeg Emmy een poosje later. „Er is iets gebeurd, is het zo niet?" „Ja. Maar hoe weet jij dat?" „Ik kan gedachten lezen. Boven dien, het was aan je praten duide lijk te horen. Kom, vertel maar op!" „Nu dan...." En toen vertelde hij het. Hij begon met zijn gesprek met Cor in de ziekenkamer over Marie Sanders. Emmy luisterde aandachtig toe. En vervolgens ver telde hij haar van het vreemde telefoongesprek. Hij reed heel langzaam. De schemering begon te vallen. In de verte lagen de bossen in een paarse nevel. „Ik ben niet dom genoeg", zei Emmy eindelijk, „om me te hou den, of ik niet begrijp, wat je van het geval denkt. Jij zoekt natuur lijk verband tussen die hese stem aan de telefoon en de moord op Marie Trimbach." „Dat kan ik toch zeker niet hel pen? Het hele geval doet me zo vreemd aan. Ten eerste heeft Trimbach tegen ons gezegd, dat hij er op stond, het huis zo gauw mogelijk te verlatenHij was er zelfs zo op gesteld, dat hij de hele boedel erin wilde achterlaten; dat hjj zelfs vijftien mille op zijn vraagprijs laat vallen om er toch maar zo gauw af tc zijn. En dan belt hij me op met de vraag, of hij nog een week in het huis kan blij ven. En als hij dan uit het dorp weg is, komt dat telefoontje.... van iemand, die er groot belang in stelt en vermoedelijk bij heeft, dat Trimbach weggetrokken is en dat hij vijf en dertig mille voor het huis ontvangen heeft." Karei zweeg even en greep het stuurwiel steviger vast. „Zeg nu eens, wat denk jij daarvan?" „Ik weet het echt niet", zei Emmy bedaard. „Het is ongetwij feld heel erg vreemdhet hele geval.... Wat Trimbach zelf be treft, er kan natuurlijk geen spra ke van zijn, dat hij bij die moord op zijn vrouw ook maar enigszins betrokken is. Hij was aan het kaar ten, toen het gebeurde; twee vrienden brachten hem thuis en één van die twee ging met hem mee naar binnen en was erbij, toen hij het lijk vond." „Hij heeft een volkomen vast staand alibi! Geen twijfelen aan!" meende Karei. „Ja, dat is zo. 'n Doorslaand be wijs voor zijn onschuld." Ze keek hem even aan en vroeg toen lich telijk verbaasd: „Ofbedoel je soms, dat het te mooi is om waar te zijn?" „Dat is niet onmogelijk. Ik ben geen rechercheur; ik weet niets van opsporingsmogelijkheden af. Maar ik meen wel eens gehoord te hebben, dat een tè volmaakt alibi vaak verdacht is. Ik zou wel eens willen weten „Ja, Wat?" „Of ik eens zou kunnen praten met de man, of de mannen, die een onderzoek naar de moord op Ma rie Trimbach hebben ingesteld. Door wie is dat gebeurddooi de politie hier? Of door...." „Die heeft er natuurlijkaan meegewerkt. Maar ik meen, dat de recherche uit Tilburg er ook in gemoeid is. Ik weet wel zéker, dat Henk Mastboom er in betrok ken is geworden." (Wordt vervolgd) Van Het verkeer h maten, munten en j af. De Engelsen dei dan de nerveuze Ei van morgen zal bri kelijke veiligheid vaak onrealistisch. 1 de werkelijkheid w kon het moeilijk r vluchtte terug naar my castle" voo bemachtigen, naar c onvolprezen sportve De Engelsen hadd weer eens gelapt. Nu terug, naar de goede Slechts weinigen war wust, dat de klok niet gezet kon worden. Mt dat er Iets aan het v perde en was bereid te kalefateren. De dra hoorlijke sociale voon thans gemeengoed. Toryprogramma geti Maar moeilijker was kennen, dat de ooHof verschuivingsproces, d nomische zwaartepunt rika verlegde, honderd sneld heeft. Engelar zelfstandige machtsf; ven met een hervor nebest weliswaar en a anders kon, vooruit i ook met het uitgeplunc pa. Engeland is door «J» vj» ♦JmJ» *J» <j« «J» «J» «j» «JwJ» «j 21 Oct. 1949 hopen on lieve ouders D. DE KORTE C. C. DE KORTE BOERSE de dag te herdenke waarop zij 30 jaar geledi in het huwelijk traden. Hun dankbare kind ren. Receptie 23 Oct. van 2- uur,^Huiswaard no. 11 -»j» *5**2* C« 'I' 't' *t' Op 16 Oct. 1949 hopt onze lieve pappie e mammie, N. POLAND L. R. POLAND-SM1 hun 12'/2-jarige echtvei eniging te herdenken. Dat God hen nog lan moge sparen is de wer van hun dankbare kin deren. Alkmaar, Scharloo 24 Heden overleed, geheel onverwachts, nog voor zien van het H. Oliesel onze geliefde vader, behuwdvader en broer de heer THEODORUS BERGEN weduwnaar van Alida Huibers, in de leeftijd van bij na 65 jaar. Zijn -diepbedroefde kinderen en zuster Heiloo, 12 Oct. 1949 Oosterzij 35 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats vinden in de parochie- kérk van de H. Willi- brordus te Heiloo op Zaterdag 15 Oct. te 10 uur, waarna begra fenis in het familie graf op het R.K. kerk hof, aldaar. Rozen- kransbidden 's avonds 8 uur. In kl. gezin te Amster dam, op eerste" stand, gevr. net, betrouwbaar en flink MEISJE voor d. en n. Aangeb. wordt een preth, zelfst. betrekking teg. ruime verg. Ook ge schikt voor 2 vriendinnen van wie er dan een bij bevriende familie in dienst kan komen in dir. omg. Aanm. mevr. Fischer, G. van der Veenstr. 45huis Amsterdam-Zd. Gevr. een flinke HULP in de HUISHOUDING voor hele of halve dagen Aanm. Wilhelminalaan 9, Alkmaar, Wordt gevraagd: GERARD EKEN, Spoor straat 54, Alkmaar. gevraagd voor aardappel- of bietenrooien voor dir. J. LIEFHEBBER, Purme- renderweg 1, Nrd.-Beem- ster. Wie heeft idee om gez. GHOC. en SUIKERWERK 'n te kopen tegen fabr.- Prijs? Men schrijve o. no. 16376, bur. van dit blad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4