WELKOM IN SPEELGOEDSTAD Schola Publica r MORGEN 19 October Kapitale boerderij afgebrand Vincentianen herdachten Frédéric Ozanam PAG. 2 Dinsdag 18 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Mr. JAN DERKS Ontmoetingen met grote persoonlijkheden m Ar Wij brengen hier 'n keur van 't nieuwste en beste speelgoed Ouders komt met uw kinderen Voor hen is dit 'n feest en Uzelf geniet 't meest! VROOM DREESMANN ALKMAAR Blikseminslag te Barsingerhorn Grandioze inleiding van Dr. Jos. de Boer Tentoonstelling Zo is Noordholland DE TOESTAND IN OOST-JAVA Marktberichten TWEE KAPELAANS JUBILEREN ALKMAAR. Op 20 November i llen twee kapelaans van de Sint lurentiusparoehie, de W.Eerw. He ien Zoutenbier en Voets, hun 12'/s- jarig priesterfeest vieren. Zondag 20 November zal kapelaan Zoutenbier de Plechtige Hoogmis opdragen, om half 10; om 7 uur zal kapelaan Voets 'n plechtig Lof cele breren. Onder de Hoogmis zullen de kajotters, waarvan kapelaan Zou tenbier de Aalmoezenier is, de ge zangen uitvoeren. Om 2 uur 's middags houden beide jubilarissen in het Jeugdhuis aan de NSeuwstraat receptie; het feest comité zal dan de feestgaven namens de parochianen aanbieden. Van half 3 tot 4 uur bestaat er voor parochia nen en anderen gelegenheid de beide priesterjubilarissen hun gelukwen sen aan te bieden. Dinsdag 22 November zal kapelaan Voets om kwart voor 7 een gazon gen H. Mis opdragen, waaronder de gezangen worden uitgevoerd door de meisjes van de vrouwelijke jeugdbeweging der parochie, waar van Kapelaan Voets de aalmoezenier is. Dinsdag- en Donderdagavond worden in het gebouw aan de Nieuwstraat uitvoeringen gegeven. COMMISSIE VOOR HET MARKTWEZEN Door de burgemeester geïnstalleerd ALKMAAR. De burgemees ter van Alkmaar, Mr. H. J. Wy- tema, heeft 15 October ten stad- huize een commissie geïnstalleerd die tot taak zal hebben een oplos sing te vinden voor de ruimtelijke moeilijkheden van het marktwe zen in Alkmaar. In zijn installatierede wees de burgemeester er op, dat de steeds groter wordende vervoermidde len door de nauwe toegangswegen de markten slechts zeer moeilijk kunnen bereiken. Op de kaas markt was het deze zomer zo overstelpend druk, dat de kaas handelaren hun handel haast niet konden drijven. Het gemeente bestuur acht het noodzakelijk te onderzoeken, welke maatregelen tot verbetering kunnen leiden doch ontveinst zich niet, dat deze waarschijnlijk zeer ingrijpend zullen moeten zijn. Echter mag het Alkmaarse stedeschoon, dat gelukkig nog in zo ruime mate aanwezig is, door deze maatrege len niet, of althans slechts zo weinig mogelijk, worden aange tast. Het nageslacht aldus Mr Wytema mag ons niet verwij ten, dat wij ter wille van mate rieel gewin nodeloos culturele goederen opgeofferd hebben. Spre ker brengt ten slotte de erkente lijkheid van het gemeentebestuur aan de leden der commissie over, dat zij bereid zijn gevonden hun krachten te besteden aan de op lossing van dit zeer moeilijke vraagstuk, waaraan voor Alkmaar een levensbelang verbonden is. De commissie is samengesteld uit Mr. H. J. Wytema, voorzitter, G. van Slingerland, vice-voorzit- ter, P. van der Borden, Mej. Ir. E. F. van den Gan, D. J. Scheffel, C. W. Keysper, H. Ringers, J. M. Groot, J. Borst, J. Kieft Hzn., W. Voorthuysen, Ir. H. Knol, J. Dreeuws, leden, Mr. K. L. de Ronde, secretaris. Zij is terstond met hare arbeid begonnen. Rookwedstrijd in de Nachtegaal ALKMAAR. Het is geen man die niet roken kan; maar roken en roken is twee. Als twee mannen een sigaar opsteken, dan is de een soms pas op de helft van de sigaar, als de ander het peukje in de asbak deponeert. Roken is ook een kunst en de grootste kunst bij dit aangename werk is het langst genot te puren uit z'n sigaar. In een vreedzame wedstrijd rokers zijn meestal vreedzame mensen; er is zelfs een spreek woord: een goed roker is geen onruststoker - in een vreedzame wedstrijd dus zullen Vrijdagavond 'n 50-tal mannen zich meten in de kunst van het roken van 'n si gaar. De heer L. Hagenaar uit de Langestraat, hoek Hoogstraat stelt daarvoor de gelegenheid open, zonder daarbij een of ander siga- renmerk te propageren. De deelnemers maken kans 100 prima sigaren van 30 ct. te win nen; wie n.l. het langst de as aan zijn sigaar weet te houden, krijgt een kistje van 50; en als hij bo vendien het langst zijn sigaar brandende kan houden, krijgt hij nogmaals zo'n kistje; de 2e prijs in elke,rubriek is een kistje van 25 stuks; de 3e prijs een doos van 10 stuks. Bovendien wordt, om de keel te smeren, 'n verversching aangeboden. Het zal de heer Ha genaar niet aan rookliefhebbers ontbreken en de jury zal zeker de handen vol hebben. Het rookfes- tijn is Vrijdagavond. Kajottersnieuws Het jaarprogramma ALKMAAR. Morgenavond spreekt de Aalmoezenier over het jaarprogram. Dit jaarprogram is theorie, die wij in het dagelijks leven zoveel mogelijk in praktijk moeten brengen. Deze praktijk is de ruggegraat van de K.A.J. Daarom moeten wij het jaarpro gram goed kennen. Dus: kom mor genavond half negen op het Var- nebroek. Ook de jonge arbeiders die de K.A.J. nog niet kennen, zijn van harte welkom. Tweede avond Schola Publica ALKMAAR. Na het succesvol begin met het optreden van Prof. Anton van Duinkerken vraagt de Schola Publica deze week Vrijdag de aandacht voor Mr. Jan Derks, nog dezer dagen uit Rome terug gekeerd, waar hij door Z. H. de Paus op Castel Gandolfo in audiëntie werd ontvangen. Jan Derks, die wij kennen als 'n vlot en geestig spreker komt de donateurs en leden van Schola Publica het een en ander vertel len over de ontmoetingen met grote persoonlijkheden, die hij gedurende zijn journalistieke loopbaan heeft gehad en wij kun nen garanderen, dat deze tweede Schola-avond zeker niet minder interessant zal zijn dan de eerste van dit seizoen. 25-jarig jubileum bij Vroom Er Dreesmann ALKMAAR. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mej. Een horst in dienst trad bij de firma V. D. tc Alkmaar. Zij werd per auto van huis gehaald en op het privé-kantoor door de directie ontvangen. Hier is zij toegespro ken door de directeur en be drijfsleider, die haar ijver, plichts betrachting en vcrkoopkunde roemden, waarna haar cadeaux en bloemen werdeh aangeboden Diverse inkopers en chefs getuig den van hun achting, die zij ver worven heeft door haar voorbeeld en karakter. Er werden uit naam van het gehele personeel diverse cadeaux overhandigd. Vermelden wij nog dat vele klanten hun op wachting kwamen maken en haar complimenteerden met haar jubi leum. Na afloop van deze receptie werd deze feestdag verder in hui selijke kring doorgebracht. Zeer zeker is de dag voor mej. Een horst een onvergetelijke gewor den. DANSAVOND IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR. Zondagavond organiseerde het R. K. Danscomité een dansavond voor Rooms Katho lieken in het Gulden Vlies te Alkmaar. Een kleine 250 jongelui maakten van de gelegenheid ge bruik om in een prettige geani meerde sfeer in katholiek verband de Zondagavond dansende door te brengen. Th. Groen's band zorgde op beschaafde wijze voor de dans muziek., De avond stond onder de eminente leiding van de heer Jack Smit. Hoofdredacteur van „De Tijd" VRIJDAG 21 OCTOBER. 8 uur, in 'T GULDEN VLIES over Donateurs vrij entrée - Leden i 0.50 - Niet-leden f 1. Opgave van nieuwe leden aan de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la «Telefoon 4506) (Adv.) Dierenbescherming ALKMAAR. Nog ontvangen voor het te stichten dierenasyl: van mevr. H. f 1.mevr. D. uit Groet f 2.50; mevr. P., Heiloo f 2.50; van J. IJ f 2.en van Sake en Jaapje f 2.50. Zwervend in de Baanstraat aangetroffen een donker Cypers poesje, wit plekje op de borst, pl.m. 3 maanden oud. Adres In specteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Meervogels-uitslagen De uitslagen zijn deze keer zeer gunstig. Van de 10 punten kwa men er 8 binnen. Het eerste, dat de reis naar Broek ondernam, heeft een goede wedstrijd ge speeld. Met 41 bleven zij in de meerderheid. Verder werden er 2 doelpunten afgekeurd en een hard schot van Krom. dat door het net werd geschoten, had de scheidsrechter niet gezien. Broek heeft een hard werkend elftal, maar toonde zich deze keer een slechte verliezer. Broek trachtte het spel te verplaatsen en toen bleek, dat er een paar spelers slechte verliezers waren: haken en natrappen, waartegen de scheidsrechter onvoldoende op trad. Toen er nog een kwartier te spelen was doelpuntte van Duin nog drie maal, waarvan er 1 werd goedgekeurd. Even voor het einde ï'edde Broek de eer. Het 2de speelde thuis een heel goede wedstrijd en won met de zelfde cijfers. De adsp. a hielden Berdos a, dat nog ongeslagen was, met 40 er onder. Goed zo, jon gens; als jullie zo blijven spelen, dan is een hernieuwd kampioen schap lang niet denkbeeldig. De b-tjes schoten geweldig uit hun slof en wonnen met niet minder dan 111. De c-tjes konden het niet bolwerken tegen de beter getrainde ATC-ers. Jongens van het 1ste en 2de, komt toch vooral Donderdagavond op de training. Het bestuur en vooral trainer Kuilenburg reke nen op jullie. Feestnummer Kath. Bouwblad Ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig professoraat van Prof. Ir. M. J. Granpre Moliere die op 22 October a.s. plaats vindt, heeft de redactie van het Katholiek Bouwblad haar eerste nummer van de nieuwe jaargang geheel gewijd aan deze, voor de bouwkunst in ons land zo belang rijke figuur. Naast een afbeelding van een buste van de jubilaris, vervaardigd door Prof. Wenke- bacb, geeft Lector C. Barendse O.P. een beschouwing over Gran pre Moliere als kunstphilosoof, terwijl de heer v. d. Mandele het werk van de jubilaris meer van de practische kant bekijkt. Ver der wordt het veelzijdige talent van de Delftse professor nog be licht door de architect Klijnen en Alphons Siebers. Ned. Kath. Vrouwenbeweging Alkmaar afd. Gemengde Groep ALKMAAR. Helaas is het uur van aanvang op de kaarten voor a.s. Donderdag weggelaten. Wij verwachten u op de gewone tijd, (ingang v. d. Boschstraat), dus om acht uur, in Hotel Victory Namens het bestuur, M. A. J. Kamphuys. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het Venster, 18 jaar; Victoria: De avontu ren van O'Flynn, 14 jr.; Ci nema Americain: Een roe keloos avontuur. KFC keu ring onbekend; A.B.T.: Dui vels van het wilde westen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. 'T GULDEN VLIES: Cante- cleer, De Klucht van de gestrafte met den koorde. VICTORY: 8 uur. Jaarver gadering „Oud Alkmaar". V. BELASTINGDELICTEN VOOR DE POLITIERECHTER ALKMAAR Op Maandag 17 October stond voor de Alkmaarse Politierechter, mr. J. N. Alblas, terecht de jeugdige Alk maarder 4D. V., die een motor had gekocht, waarvan hij de nog geldige belastingkaart niet op zijn naam had laten schrijven. De kaart, die hij had getoond, toen hij geverbaliseerd werd voor het rijden zonder dat de verschuldigde belasting was vol daan, bleek ter zitting inderdaad bij de motor te behoren, die de jongen bereden had. De rijksadvocaat, mj. P. W. van Doorne, vorderde f 1(V of 4 dagen, omdat hij de tenlasteleg ging bewezen achtte. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M, Vellinga, sloot zich aan bij het requisitoir van de Rijksadvocaat, maar de Politierechter meende dat hier slechts sprake was van een formele nalatigheid en veroordeelde V. tot f 1.of 1 dag. Ook J. K. uit Zaandam moest op het matje komen, omdat hij do ver sehuldigde belasting niet had vol daan. Verdachte was op de dag van zijn bekeuring al eerder bekeurd en had van de verbalisanten toestem ming gekregen om door te rijden, althans zo luidde zijn .verweer. De eis was f 15.of 6 dagen en het vonnis luidde conform. A. P. de B. uit Heiloo, werd even. eens voor overtreding van de motor rijtuigenbelastingwet, bij verstek veroordeeld tot f 15.of 6 dagen, conform de eis. H. B. uit Bergen, beschuldigd van eenzelfde feit, werd bij verstek, conform de eis, tot f 40 of 16 dagen veroordeeld. Ook K, R. uit Heiloo en N. J. V. uit Bergen werden terzake van dergelijke feiten veroordeeld tot f 15.of 6 dagen. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Wederom een prachtdag, er was tenminste volop vreugde in het A.F.C.-kamp. A.F.C.-ers van het eerste elftal jullie hebt je in een sportieve kamp de sterkste getoond. Bravol Het,tweede was minder en toch was het niet nodig geweest, want het is met elf man er aan te wer ken! Het derde, prima!! Het vier de hadden wij anders verwacht, iets diamantachtiger. Het vijfde een pluim, dat was werken. Het zesde volgende maal het eigen doel dicht en gaten bij de tegen standers. Bij de junioren en adsp. werd winst en verlies gedeeld, volhouden hoor. Goede prestatie van D.A.W.-adspiranten ALKMAAR. Zondagmiddag organiseerde de Hilversumse Zwemclub nationale wedstrijden voor adspiranten. Hieraan werd ook door een aantal D.A.W.-ers deelgenomen, die hoewel er geen prijzen behaald werden, enkele goede prestaties leverden. T. Schot en L. Spierenburg no teerden resp. 1.40.8 en 1.41.5 op de 100 m. schoolslag, waarbij vooral laatstgenoemde haar per soonlijk beste tijd weer een stuk verbeterde. C. J. Zut werd op dit nummer bij de jongens 8e uit een groot aantal deelnemers in 1.31.2. Een verrassing en een verbete ring van zijn persoonlijk record was de 30.6 van H. Willemse op de 50 m. borstcr., waarmee hij met H. de Jong, die dezelfde tijd noteerde, op de 8e plaats eindigde. De tijd van F. Bielfeldt op de 50 m. rug was 46.—. H. Willemse, C. Zut en H. de Jong eindigden op het nummer 3 x 50 m. wisselslag est. als 6e in 1.53.2 temidden van diverse ster ke clubs. We zijn er van overtuigd, dat deze jonge D.A.W.-ers veel op deze wedstrijden hebben geleerd, wat ze van toepassing kunnen brengen op de komende ontmoe tingen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan nes F. z. v. H. J. Helmer en A. J M. Kroeders. Overleden: Geertje Ploeger, 81 jr, wed. van A. Bas; Johanna Kuij- per, 63 jr, geh. met K. Kroon; Pie- ter Boll, 66 jr, geh. met M. Mulder. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. P. Bras, chauf feur, en gezin, van Den Helder naar Nieuwpoortslaan 118; A. A. Biekus, kantoorbediende, R.K., van Apel doorn naar Spoorstraat 55; B. W. de Wit, verpleegster, R.K., van Den Haag naar v. Everdingenstr. 18; J. U. M. Wiersma, radio monteur, NH, van Wieringermeer naar Emanuel de Witstraat 6: A. C. Jansen, dienstbode, RK, van N.- Nledoirp naar Nieuwesloot 2; Wed. J. Swagerde Geus, NH, van Langedijk naar Pr. Julianalaan 14; C. S. Meijssen, banketbakker, RK, van Amsterdam naar Houttil 13; A. F. Veldman, dienstbode, RK, van Heerhugowaard naar Oude gracht 283; C. G. Veldman, dienst bode, RK, van Heerhugowaard naar Langestraat 32; P. M. Brink, frö belonderwijzeres, NH, van Delft naar Akeleistr. 22; Wed. J. Kars- senJonkman, NH, van Hoorn naar Westerweg 80; C. Mors, los- werkman, RK, van Krommenie n. Molenbuurt 23; C. Oud, 11. verpleeg ster, RK, van Noord wijk naar van Everdingenstraat 18; M. Prins, z.b. van Zijpe naar Laat 219a; J. M. Rietveld, 11. verpleegster, RK, van De Bilt naar van Everdingenstr. 18; T. J. L. Verbeek, 11. verpleeg ster, RK, van Noordwijk naar van Everdingenstraat 18; .1. Vriend, ar beider hoogovens, RK, en gezin, v. Hoorn naar Andoornstraat 4; C. A. v. Zeist, 11. verpleegster, RK, van Noordwijk naar van Everdingenstr. 18; P. van Breemen, zuivel-chemi- cus, NH, van Oudorp naar B. Bot- temannestraat 52; J. R. Hilbrands, luit. infanterie, NH, en gezin, van Leeuwarden naar Kortenaerkade 8; E. Hilferink, huishoudster, GerK., van Voorst naar Comansstraat 11; C. Visser, techn. employé BPM., NH, en echtgenote, van Den Haag naar Kanaalkade 40; J. B. W. Eggers, NH, van Oss naar Wes terweg 5; A. Meyering, grossier galanterieën, RK, en gezin, van Oudorp naar St. Annastraat 9; D. Bruin, dienstbode, en M. Bruin, dienstbode, RK, van Hardenberg n. van Everdingenstraat 18; A. J. van den Heuvel, Insp. verz. mij., RK, en gezin, van Maartensdijk naar Ruys- daelkade 4; S. Met, van Baarn naar De Ruyterstraat 43; C. Roos, NH, en echtgen., van Koedijk naar Pr. Julianalaan 14; H. G. Sneeboer, landarbeider, RK, van Schagen n. Anjelierstraat 1; J. Sneeboer, chauffeur, RK., en gezin, van Scha gen naar Anjelierstr. 1; C, Zwart, typograaf, NH, en gezin, van Hoorn naar Rekerstraat 46M. H. de Bast hulp in de huishouding, NH, van Amsterdam naar Oudegracht 220a; H. R. van Duin, sergeant KNIL, RK, van Soest naar Luttik Oudorp 28; E. M. RijpkemaHalma, RK, van Haskerland naar Kennemer- straatweg 193; S. W. Hidma wever, van Deventer naar Geest 20; J. C. de Wit, verpleegster, RK, van Vlaardingen naar Wilhelminal. 11. Onverlaat gegrepen ALKMAAR. Indertijd maak ten wij melding van de aanran ding van een meisje in een steeg tussen de Laat en het Vijvertje op de lappendag, 28 September. Een 40-jarige fabrieksarbeider uit Alkmaar is thans elders aange houden. Bij onderzoek bleek deze man zich aan die aanranding te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is thans gedetineerd in het huis van bewaring. P A R F U M ERIE PAYGLOP 23 ALKMAAR (Adv.i WIT GELE KRUIS EN KATH. VROUWENBEWEGING Matrassen cursus HEILOO. Het Wit Gele Kruis en Katholieke Vrouwenbeweging van Heiloo zullen voor hun leden bij voldoende deelname een ma- trassencursus geven. De prijs van de te maken matrassen zal zijn ongeveer f 45.— voor 2-oersoons, f 40.voor l-pers-„ns, alles in begrepen. Ook oude matrassen kunnen hersteld worden. Men kan zich hiervoor opgeven bij een van de volgende adressen, met vermel- king van dag en tijd waarop men het beste kan. Heerenweg 117 of Heerenweg 164. Geslaagd HEILOO. Aan de Rijksuni versiteit te Leiden slaagde voor 't doctoraal examen geneeskunde de heer R. Zeven te Heiloo. Uit een der losse en verspreide onweersbuitjes, die omstreeks 8 uur boven Schagen en omgeving woed den, schoot plotseling een verblin dend felle bliksemstraal omlaag in de nabijheid van de oude Ned. Herv. Kerk te Barsingerhorn, en trof daar het dak van de kapitale boerderij van de heer C. Pool, bewoond door diens schoonzoon, de heer Blokker. Een ogenblik scheen de vurige bal op do vorst te staan, doch luttele seconden later braken de vlammen reeds door de panncnbedekking.heen en gretig voedsel vindend in het op getaste hooi, verspreidden zij zich angstig snel door het gehele nauwe lijks 12 jaar oude gebouw, zodat het, met uitzondering van het aange bouwde voorhuis, in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. Toe snellende omwonenden trachtten nog huisraad en een aantal zakken graan van de pas afgedorstc oogst 1949 te redden, doch moesten we gens de enorme hitte weldra hun menslievend werk staken. De brand weer van Barsingerhorn, die onder persoonlijke leiding van Burge meester Blaauboer in recordtijd op de plaats des onheils verscheen, vatte de brand met drie fikse stra len aan, teneinde het voorhuis te behouden. Na ongeveer een uur intensief spuiten, dacht men de brand in zo verre meester te zijn, dat het groot ste gevaar voor dit woonhuis was geweken, al bleef wegens de af en toe tot stormsnelheid aanwakkeren de wind tijdens de buien, oppassen geboden, temeer omdat de branden de massa hooi een taaie en hoogst verraderlijke tegenstand bood. De gehele hooi-oogst en bedrijfs- inventaris, alsmede bijna de gehele graan- en peulvruchtenoogst ging verloren, terwijl het woonhuis enor me waterschade kreeg. De schade, welke op ong. f 90.000.is te schat ten, wordt goeddeels door verzeke ring gedekt. Vermeldenswaard is nog, dat de boerderij, waarvan de bewoners met uitzondering van de oude heer Pool en twee zijner klein kinderen, ten tijde van de bliksem inslag afwezig waren, ongeveer 12 jaar geleden tengevolge van hooi- broei is afgebrand. Een belendende arbeiderswoning, die midden in een hevige vonken- Wilt ge een hoek, maar niet „het" hoekje om? Kijkt dan vóór 't afslaan achterom; VEILIG VERKEER VINCENTIANEN HERDACHTEN Vincentianen van verschillende conferenties en diverse parochies waren te Schagen bijeengekomen, om de grote stichter van de St. Vincentiusvereniging Frederic Oza nam te herdenken tijdens een bij eenkomst van de Bijzondere Raad, waaronder Dr. Jos. de Boer uit Den Haag een grootse rede uitsprak over Frederic Ozanam, zijn tijd en de oprichting van de conferenties. 's Morgens om tien uur droeg de Weleerw. heer de Bot, kapelaan te Schagen in de Parochiekerk al daar een plechtige Hoogmis op tot intentie van de verzamelde Vin centianen uit Bergen. Langedijk, Schagen en Den Helder, onder welke H. Mis een collecte werd gehouden ten bate van het zegen rijk werk. Des middags kwam men in hotel Huiberts bijeen voor de middagconferenties, waar behalve de confrères ook verschillende be langstellenden aanwezig bleken te zijn. De president van de Bijzondere Raad de heer N. B. v. d. Vring had maar weinig woorden nodig om de spreker voor deze middag Dr. Jos de Boer in te leiden, om dat deze grote voorvechter voor de Bond van het Gezin alom in Westfriesland en Noordhollands Noorderkwartier bekend is om zijn vurig woord voor de H. Kerk en de goede levenshouding van de Katholiek. Dr. de Boer, die in Den Haag door de Bijzondere Raad aldaar be last is met het toezicht op de scho len van de St. Vincentiusvereni- gingen wilde deze middag in de grote kring der Vincentianen in het bijzonder de prachtige negen tiende eeuwse figuur Frederic Ozanam belichten in de omlijsting van de tijd, waarin hij leefde en in het raam van de toestanden, waardoor hij uiteindelijk kwam tot het oprichten van de inmiddels wereldbekende St. Vincentiuscon- ferentie's. Hij schilderde het Frank rijk van die tijd in de felle kleu ren, waarin kapitaal en arbeider getekend staan in de historie, hij vertelde ook van het misbruik, dat de Staat en de dienaren ervan maakten, van de Kerk en de kerke lijke hiërarchie in die dagen van revolutie op revolutie, van armoe de naast overdadige en misdadige weelde. In het bijzonder gaf Dr. Jos. de Boer een kijk op het in tellectuele leven uit die tijd, spre kend over de politicus Montalam- bert, de dichter Victor Hugo, de schrijver Abbé de Lamenais, de La- martine en vele anderen, die allen de vreselijke toestanden uit die dagen hekelden en dikwijls door de opvattingen en levenswijze van vele geloofsgenoten aan het twij felen werden gebracht en tenslot te zelfs de Kerk de rug toekeer den. In die geruchtmakende jaren trad Frédéric Ozanam met enkele vrienden naar voren en stelde programma's op, om tenminste iets te kunnen doen voor de armen in materiële en geestelijke zin. Tot hij de stichter werd van de nu be staande conference's. Dr. Jos. de Boer behandelde voorts enkele episoden uit dit rijke leven vdn 'n man, begenadigd met vele talen ten, daarnaast geestelijk gemar teld door dat wat hij rond zich gebeuren zag, tot hij tenslotte op vrij jonge leeftijd in Marseille stierf, omdat zijn „ziel kapot was gemaakt door de tegenstand van eigen mensen", aldus besloot Dr. Jos. de Boer zijn indrukwekkende en hier en daar zelfs aangrijpende inleiding over een tijdperk, dat in alle tijden bekend zal staan als het begin van een totale omwenteling der wereldgeschiedenis. Het sluitingsgebed, dat de pre sident na afloop van deze Ozanam- Zondag uitsprak en dat voordurend vraagt om de Zaligverklaring van Frédéric Ozanam, had die middag een bijzondere klank, omdat diens strijdend en lijdend leven door de pakkende woorden van een bij zonder spreker ten volle tot zijn recht kwam. Moge het daarom zeer spoedig in vervulling gaan. regen stond, alsmede een landbouw- sehuur, waarin een aantal varkens en kalveren waren ondergebracht, zijn eveneens behouden gebleven. De brandweer is de gehele nacht voortgegaan met het nablussings- werk en nathouden van de brand muur van het voorhuis, waar het brandende hooi juist tegenop lag. De heer Pool en de kinderen von den onderdak bij de buren, waar ook het in veiligheid gestelde huis raad was heengebracht. R.K. Toneelvereniging St. Jan BERGEN. Het spel „En de bossen zingen hun lied", dat a.s. Woensdag en Donderdag door „St. Jan" wordt gespeeld, is een Noors familiestuk. Het brengt verschil lende karakters naar voren, van goede en minder-goede opvatting en is vol spanning en afwisseling. Bovendien brengen décor, kleding enz. een kleurrijk geheel. Laten vele Bergenaren hun be langstelling tonen en laat de Rustende Jager beide avonden goed bezet zijn. Dat is voor „St. Jan" een stimulans om steeds de toneelavonden goed te verzorgen. BERDOS—ANDIJK 1—0 Het is Berdos dan toch weer gelukt de beide puntjes te be machtigen. Deze magere 10 overwinining is niet de verhou ding. Berdos kwam meer toe, maar de ware schutter ontbreekt nog steeds. Ook Andijk lijdt aan deze kwaal, zij zochten het veel te veel in de breedte, het enkele schot dat hij tenslotte loste, miste ver het begeerde doel. Over de wedstrijd valt weinig te zeggen: het spel golft van doel tot doel en weten de beide ach terhoeden steeds van opruimen. Als Bos actief is weet hij vaak heel gevaarlijk te zijn, maar deze middag verviel hij weer in z'n oude kwaal, van ik kan er toch niet bij. Opvallend was het werk van Schouten. Hij was bijna niet te passeren en z'n plaatsen naar voren was subliem. Vele spelers van Berdos kunnen een voorbeeld nemen aan het doorzettingsver mogen van deze jonge speler. De rust gaat in met blanco stand. Na de thee is het Berdos wat de klok slaat. Aanval op aanval wordt ondernomen totdat het Kui per gelukt de bal in het net te jagen, maar de scheidsrechter geeft offside. Er is dan nog tien min te spelen alsdan Dé door een wirwar van benen de keeper van Andijk weet te verschalken. Onhoudbaar was deze bal niet, maar de invaller keeper (de kee per zelf was wegens een knietje van het veld gedragen) dook te laat naar de uiterste hoek. Nog enig heen en weer getrap en daar is dan het einde en heeft Berdos weer twee punten meer. Dc federatie van V.V.V.'s in Noordholland heeft het initiatief genomen tot het houden van een tentoonstelling, die onder de titel „Zo is Noordholland", belangstel ling zal wekken voor het gedeelte van Noordholland van de Wadden tot het IJ. Deze tentoonstelling zal o.m. bevatten op verkleinde schaal het monument op de Af sluitdijk, specifiek Noordhollandse molens, een levend tafereel van de Alkmaarse kaasmarkt en inzendin. gen uit handel en industrie, zoals van de Hoogovens, de groentencul- tures, kwekerijen enz. De ten toonstelling zal een beeld geven van de voornaamste bezienswaar digheden van Noordholland boven het IJ, zulks ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De ten toonstelling wordt in Alkmaar ge houden omtrent het terrein wordt nog overleg gepleegd. Ingevolge een verzoek van de initiatiefneem ster stellen B. en W. van Alkmaar voor, de federatie van V.V.V.'s voor deze tentoonstelling een subsidie te geven, gelijk aan de door de gemeente terzake ontvangen ver makelijkheidsbelasting, tot een maximum van f 7.500 en de kosten van de tentoonstelling te garande ren tot 'n bedrag maximum f 15000, mits een evenredig deel van 75% der te maken winst aan de gemeen te zal worden uitgekeerd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. AANVANKELIJK REGEN Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Morgen overdag krachtige zuidwestelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tijdelijke opklarin gen. Weinig verandering in tem peratuur. GEEN DERDE POLITIONELE ACTIE Een officieel woordvoerder van de Nederlandse strijdkrehten te Bata via heeft hedenmorgen omtrent de toestand op Oost-Java verklaard, dat er geen sprake is van een plotselinge opleving van de guerilla-activiteit, zoals buitenlandse persberlenten hebben gemeld. Bij zijn aankomst te Djogja heeft de Sultan nog verklaard, dat tot dus ver ruim 1000 man van de T.N.I. en een aantal Republikeinse ambtena ren door de Nederlanders gevangen genomen werden. Dr, Koets heeft heden tijdens een persconferentie te Batavia gezegd dat „niemand, die wel b{j zijn zin nen is, denkt aan een politionele actie", dit naar aanleiding van de uitlating van de Sultan van Djogja. VEEMARKT ALKMAAR. 162 Vette koeien; 32 Nuchtere kal veren (slacht); 176 Vette Schapen. ALKMAAR Slabonen z. dr. 42- 64; afw. 26-38; Stoksnijbonen 42-85; Pronkbonen 22-40; Komkommers 13- 27; Tomaten A '26-40; afw. 16-20; Tomaten Bonken 16-20; Witlof 52- 75; II 28-42; Bloemkool IA 35-50; I 19-28; II 12-16; Rode Kool 5.50- 10.80; Savoye Kool 5.50-8.80; Groene Kool 5.50-10.40; Spruitkoool 44-51; Spinazie 9.50; Sla 1.50-800; Kas 8- 13; Andijvie 5.50-800; Ellison's Oran ge 8-13 Groninger Kroon 7-12; Jac ques Lebel 7-14; Rode Bieten 4-8; Bospeen 6-18; Winterpeen 6-18; Was- peen 6-19; Uien 13-19; afw. 8-11; Uien Drielingen 7-9; Uien Nep 8- 10; Prei 8-12; Soep 2-4; Selie. 1-3; Augurken Grof-Grof 22; Klein-Grof 52; Basterd 75; Druiven, Franken- thalers 52-85; Alicant 46-82; Bonne Louise d'Avrances 8-24; Boeregroen 6-7; Conférence 7-14; Emile d'Heyst 6-7; Hertogin Elsa 5-7; Legipont 6- 12; Maagdepeer 6-10; Noveau Poi- teau 7-8; St. Germain 5-7; Triomphe de Vienne 5-10; Williams Duchess 7-15. WARMENHUIZEN, 18 Oct. 2000' kg uien 12.10, grove 13,10, driel. 13.40—14.40, nep 15.20—15.60, 800 kg peen II 7.20, 3300 kg slabonen 47— 65, 2000 kg aardappelen voran 6.10 schotse .muizen 7.80, 6000 kg gele kool 5, 36000 kg witte kool 5, 15000 kg rode kool 5.508.30 N. SCHARWOUDE, 18 Oct. 2000 kg aardappelen. BI. eigenh. 8, noor delingen 6.50, 23000 kg peen II 7.30 —9, III 6.30—7.30, 13000 kg uien 13.3014, drielingen 12.6013.20, nep 13.8014.50, 14000 kg rode kool 5.50—8.20, 9000 kg gele kool 5—5.40, 10.000 kg groene kool 6.108.90, 150.000 kg witte kool 5—5.20, 3000 kg kroten I 6, 2000 kg andijvie 6.60 —8.10, 7200 kg slabonen 52—65, afw. 27—56. Een mechanisatiedag PURMEREND. Er zal hier op 3 November a.s. een Mechani satiedag voor het weidebedrijf worden gehouden. Deze gaat uit van het Rijkslandbouwconsulent- schap alhier en de Federatie van de Verenigingen Bedrijfsvoorlich ting. Er zal 's morgens 9.30 uur een vergadering worden gehou den en deze zal om half drie des middags eindigen. Besproken zul len worden de onderwerpen: 1. De mechanisatie op het weidebe drijf in het algemeen; 2. het coöperatief gebruik van werktui gen en 3. de melkmachine. De toegang tot de vergaderin gen is vrij. FRANKFURT, 17 Oc Press). Gisteravond katholieken naar het 61! tellende dorp Thurn ter van Neurenberg getrokh aan de rand van een bos Maagd Maria zou zjjn aan enige kinderen. De hadden medegedeeld, dat schjjning een week lang hadden gezien. De uit steden en dorpen trek gekomen volwasseni evenwel teleurgesteld, i kinderen die hadden verti de Heilige Maagd hadd met het Kind Jesus op de den dat zij het visioen o gen. Terwijl de menigte ba< zoom van het bos waar d ning zou zijn waargenom de kinderen: „daar is d Gods weer, Zij zweeft berken". De ouders van de kind' gen dezen wat de Helli; had gezegd. De kinderen antwoor zelde dat wij moesten bi menigte begon opnieuw t Onder de menigte bevc de Pastoor van het dor] vertegenwoordiger van d< van Bamberg. PLANCOMMIS5 PARTIJ VAN DE A Vorige week Vrijdag, h< gemeen voorzitter van van de Arbeid, de heer 1 rink in een vergadering Dagelijks Bestuur der p plan-commissie gelnstaUe* gevormd om namens het der partij toezicht te hou samenstelling van een economisch meerjaren-pla Voorzitter is ir. H. Vi zijn mr. dr. E. Brongei M. van der Goes van N Ph. J. Idenburg, mr. J. F. mr. dr. A. A. van Rhijn, M. Ruygers, J Sehilthuii Suurhoff, A. Vermeulen, Vondeling, K. Vorrink, A. man, secretaris; drs. J. M (directeur dr. Wiardi Stichting). PROGRAMMA WOENSDAG 19 OCTI HILVERSUM L 301.5 M VARA, 10.00 VPRO, 10.! 19.30 VPRO(, 20.00—24.00 7.00 nieuws, 7.15 ochter tiek, 7-30 gramofoonmu: oog in aL 7.38 gramofo 8.00 nieuws en weerberic oog in al, 8.23 gramofoonm voor de vrouw, 9.00 gran ziek, 10.00 „kinderen", 10.15 morgenwijding, 10.2' vrouw, 11.00 gramofoonmu orgelspel, 12.30 mededelin voor het platteland. 12.38 foonmuziek, 12.55 kaleni nieuws, 13.15 promenadeor „gesproken portretten", 14 concert, 15.00 kinderkoor, de jeugd, 15.50 pianov 16.00 voor de jeugd, 16.3 zieken, 17.30 dansmuzi nieuws, 18.15 VARA-va: gramofonmuziek, 18.30 vo< derlandse strijdkrachten, lementair overzicht, 19.15 19.30 nieuws, 20.20 „Der ger", operette; 21.35 „1 hoorspel. 22.20 kwartet, 2! lair wetenschappel ke caus nieuws, 23.1524.00 gran ziek, HILVERSUM XL 416 N 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 gpwijd 7.45 een woord voor de nieuws en weerberichten, mofoonmuziek; 9.00 voor 9.30 waterstanden; 9.35 g muziek; 10.30 morgendien populaire muziek; 12.30 n gramafoooimuziek; 11.10 ces Harry Lange", hoorsj gen; 12.33 volksmelodie nieuws; 13.15 orgelconci koor en solisten; 14.30 li ziek; 15.00 kamermuziekg 16.00 gramofoonmuziek; lf de kinderen; 17.30 volksi 17.45 het rijk overzee; 18.1 koor; 18.30 voor de kinde gramofoonmuziek; 19.00 19.15 nieuws uit Indone: sportcommentaar en gran ziek 19.40 radiokrant; 20.0 20.05 commentaar familiec 20.15 concertgebouworkest ten; 20.45 gramofoonmuzit „de anti-christ in zijn pe werk", causerie; 21.35 zang 22.00 populaire muziek; 22 kwartet; 22.45 avondov( 23.00 nieuws; 23.1524.00 foonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.1 foonmuziek; 12.30 weer 12.32 trio; 13.00 nieuws, 13. foonmuziek; 14.00 en 17.0 foonmuziek; 17.05 nieuws, mofoonmuziek; 17.30 liter serie: 17.45 en 18.00 grarr ziek; 18.30 vor de soldal nieuws; 19.30 gramofot 19.50 radiofeuilleton; 20.00 orkest en soliste; 21.00 act 21.15 gramofoonmuziek; 21 loesische muziek; 22.03 nie en 22.4023.00 gramofoonn BRUSSEL 484 M.— 12.1 muziek; 13.15, 14.15—15.00, 18.30 gramofoonmuziek; terlinck-herdenking, 19.10 gramofoonmuziek, 20.00 gi phonie-orkest; 21.40 zang 22.15 jazzmuziek, 22.45 gi muziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2