Kinderen deden poging tot roofoverval RADIO Met een klapperpistool ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Kinderen zagen verschijning van de H. Maagd Dinsda? 18 October 1949 PAG. 3 Bisschoppelijke commissie stelt onderzoek in Amerika verwerpt Sovjet-nota Politiemotor botste op loslopende paarden Prins Bernhard naar Londen 12 jaar geëist tegen „Hakkie" Holdert Jongens stalen jeep Lusteloze markt Het Nederlands Openluchtmuseum Politieke chaos in Frankrijk VOLKSREPUBLIEK 4letr bier weer best/ FRANKFURT, 17 Oct. (Assx. Press). Gisteravond zijn 15000 katholieken naar het 618 inwoners tellende dorp Thum ten noorden van Neurenberg getrokken, waar aan de rand van een bos de Heilige Maagd Maria zou zijn verschenen aan enige kinderen. De kinderen hadden medegedeeld, dat zij de ver schijning een week lang elke avond hadden gezien. De uit steden en dorpen in de om trek gekomen volwassenen werden evenwel teleurgesteld. Alleen de kinderen die hadden verteld, dat zij de Heilige Maagd hadden gezien met het Kind Jesus op de arm, zei den dat zij het visioen ook nu za gen. Terwijl de menigte bad aan de zoom van het bos waar de verschij ning zou zijn waargenomen, riepen de kinderen: ..daar is de Moeder Gods weer, Zij zweeft boven de berken". De ouders van de kinderen vroe gen dezen wat de Heilige Maagd had gezegd. De kinderen antwoorden: ,,Zij zeide dat wij moesten bidden". De menigte begon opnieuw te bidden. Onder de menigte bevonden zich de Pastoor van het dorp en een vertegenwoordiger van de Bisschop van Bamberg. PLANCOMMISSfE PARTI] VAN DE ARBEID Vorige week Vrijdag, heeft de al gemeen voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vor- rink in een vergadering van het Dagelijks Bestuur der partij een plan-commissie geïnstalleerd, die is gevormd om namens het bestuur der partij toezicht te houden op de samenstelling van een sociaal- economisch meerjaren-plan. Voorzitter is ir. H. Vos, leden zijn mr. dr. E. Brongersma, mr. M. van der Goes van Naters, dr. Ph. J. Idenburg, mr. J. F. de Jongh, mr. dr. A. A. van Rhijn, G. J. N. M. Ruygers, J Schilthuis, J. G. Suurhoff, A. Vermeulen, dr. ir. A. Vondeling, K. Vorrink, A. W. IJzer man, secretaris; drs. J. M. den Uyl directeur dr. Wiardi Beekman Stichting). PROGRAMMA WOENSDAG 19 OCTOBER HILVERSUM L 301.5 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPROj, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gramofoonmuziek, 7.33 oog in aL 7.38 gramofoonmuziek, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 oog in al, 8.23 gramofoonmuziek, 8.50 voor de vrouw, 9.00 gramofoonmu ziek, 10.00 „kinderen", causerie; 10.15 morgenwijding, 10.20 voor de vrouw, 11.00 gramofoonmuziek, 12.00 orgelspel, 12.30 mededelingen, 12.33 voor het platteland. 12.38 gramo foonmuziek, 12.55 kalender, 13,00 nieuws, 13.15 promenadeorkest, 14.00 „gesproken portretten", 14.15 jeugd- concert, 15.00 kinderkoor, 15,20 voor de jeugd, 15.50 pianovoordracht, 16.00 voor de jeugd, 16.30 voor de zieken, 17.30 dansmuziek. 18.00 nieuws, 18.15 VARA-varia, 18.20 gramofonmuziek, 18.30 voor de Ne derlandse strijdkrachten, 19.00 par lementair overzicht, 19.15 kwartet; 19.30 nieuws, 20.20 ..Der Gberstei- ger", operette; 21.35 „Marcadet", hoorspel. 22.20 kwartet, 22.45 popu lair wetenschappel ke causerie, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoonmu ziek. HILVERSUM IL 416 M. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 gpwijde muziek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gra mofoonmuziek; 9.00 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 gramofoon muziek; 10.30 morgendienst; 11.00 populaire muziek; 12.30 mededelin- gramafoanmuziek; 11.10 ,,het pro ces Harry Lange", hoorspel; 12.00 gen; 12.33 volksmelodieën; 13.00 nieuws; 13.15 orgelconcert; 14.00 koor en solisten; 14.30 lichte mu ziek; 15.00 kamermuziekgezelschap; 16.00 gramofoonmuziek; 16.15 voor de kinderen; 17.30 volksmelodieën; 17.45 het rijk overzee; 18.00 dames koor; 18.30 voor de kinderen; 18.45 gramofoonmuziek; 19.00 nieuws; 19.15 nieuws uit Indonesië; 19.30 sportcommentaar en gramofoonmu ziek 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 commentaar familiecompetitie; 20.15 concertgebouworkest en solis ten; 20.45 gramofoonmuziek; 21.15 „de anti-christ in zijn persoon en werk", causerie; 21.35 zangen piano, 22.00 populaire muziek; 22.30 vocaal kwartet; 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws; 23.1524.00 gramo foonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.00 gramo foonmuziek; 12.30 weerberichten; 12.32 trio; 13.00 nieuws, 13.15 gramo foonmuziek; 14.00 en 17.00 gramo foonmuziek; 17.05 nieuws. 17.15 gra mofoonmuziek; 17.30 literaire Cau serie; 17.45 en 18.00 gramofoonmu ziek; 18.30 vor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 gramofoonmuziek; 19.50 radiofeuilleton; 20.00 omroep orkest en soliste; 21.00 actualiteiten; 21.15 gramofoonmuziek; 21.30 Anda- loesische muziek; 22.03 nieuws; 22.15 en 22.4023.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M.— 12.05 lichte muziek; 13.15, 14.15—15.00. 17.10 en 18.30 gramofoonmuziek; 9.00 Mae- terlinck-herdenking, 19.10 en 19.40 gramofoonmuziek, 20.00 groot sym- Phonie-orkest; 21.40 zang en piano, 22.15 jazzmuziek, 22.45 gramofoon muziek. Hedenmiddag is een bisschoppe lijke commissie uit Bamberg aan gekomen om een nader onderzoek in te stellen. Verwanten van de kinderen deel den mede, dat de kinderen reeds lang uiting hadden gegeven aan de hoop, de Heilige Maagd te zullen zien. De kinderen zjjn van 10 tot 13 jaar oud. WASHINGTON, 17 Oct. (Reuter) De Amerikaanse regering heeft he den in een nota de Sovjet-Russische beschuldiging, dat de Ver. Staten West-Duitsland tot een „militair exercitieterrein" maken, van de hand gewezen en op haar beurt de Sovjet-Unie er van beschuldigd, dat zij de volkspolitie in de Oostelijke zone versterkt. De Amerikaanse nota bevestigt 't geloof van de regering in de begin selen van de overeenkomst van Potsdam en spreekt de hoop uit, dat de Sovjet-regering binnen niet te lange tijd tot samenwerking met het Westen zal komen en alle Duit sers in staat zal stellen gezamenlijk en zonder dwang de politieke toe komst van hun land te bepalen. EEN DODE, TWEE ZWAARGEWONDEN Gistermiddag reden drie politie mannen van de groep Tietjerk- steradeel op een motorrijwiel naar Buitenpost voor een dienstbe- spreking. Plotseling verschenen enige paarden op de weg, die blijkbaar uit het weiland gebro ken waren, wat gebeuren kon omdat de sloten langs de weg droog staan. Op dit moment pas seerden juist de politiemannen op hun motor. Een botsing met de paarden was onvermijdelijk. De mannen sloegen tegen de grond en bleken ernstig gewond te zijn. Direct werden zij, na ter plaatse verbonden te zijn, naar het Dia- conessenhuis te Leeuwarden over gebracht. De slachtoffers zijn de opperwachtmeester J. Jongstra uit Bergum, groepscommandant van de Rijkspolitie in Tietjerksteradeel wachtmeester le klas L. Boer uit Tiet jerk en opperschipper van de Waterpolitie W. van der Valk uit Bergum. De heer Jongstra is in middels overleden. Hij was 51 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. De toestand van beide anderen is zeer ernstig, vooral die van de heer Boer. LONDEN, 18 Oct. (Reuter) Prins •Bernhard zal vandaag te Londen het woord voeren op het jaarlijkse diner van het Britse instituut voor de navigatie. Ook de Britse minis ter van luchtvaart, Lord Pakenham, zal één der sprekers zijn. Het instituut werd ongeveer 2 jaar geleden door vooraanstaande Engelse autoriteiten op het gebied van de navigatie ter zee en in de lucht opgericht. De prins is vanmorgen Per vlieg tuig naar Engeland vertrokken. 26STE DIES NATALIS R.K. UNIVERSITEIT Gisteren werd de 26ste Dies Natalis van de R.K. Universiteit te Nijmegen gevierd met een Pontificale Mis, opgedragen door Mgr. J. W. M. Baeten, bisschop coadjutor van het Bisdom Breda. De kerk aan het Keizer Karei- plein was bijna geheel gevuld met leden der universitaire ge meenschap en geestelijke, bur gerlijke en militaire autoriteiten. Des namiddags om drie uur hield de nieuwe rector-magnifi- cus, prof. dr. H. H. Jansen, in de aula der R.K. Universiteit zijn diesrede onder de titel: „Gedach ten over het lijden in klassieke oudheid en christendom". Gistermiddag heeft het Amster dams Bijzonder Gerechtshof het proces voortgezet tegen de voorma lige directeur van het dagblad „De Telegraaf", de 42-jarige „Hakkie" Holdert, die sedert 1932 bij de NSB was aangesloten. Het Hof hoorde eerst nog twee getuigen waarna mr. A. H. van de Veen. de advocaat fiscaal in zijn requisitoir Holdert schuldig achtte aan dienstneming bij de vijand als S.S.-er en aan ver raad, waarvan de administrateur van De Telegraaf, de heer van der Linde, het slachtoffer is geworden, doordat hij vijftien maanden ge vangen is gehouden. Als directeur van De Telegraaf had de verdachte bovendien het dagblad geleidelijk dienstbaar gemaakt aan het natio- naal-socialisme. Mr. van de Veen eiste tenslotte 12 jaar gevangenisstraf met ontzet ting voor het leven uit alle rechten. De uitspraak volgt op 31 Oct. MINISTERRAAD BESPREEKT SITUATIE IN INDONESIË (Vervolg van pag. 1) De stijgende spanning in Oost- Java hield waarschijnlijk verband met het feit, dat goed bekend was aan de republikeinse regering, dat een grote republikeinse legereen heid twee dagen geleden naar de republikeinse hoofdstad had ge seind, dat zij zich niet langer ge- borfden beschouwde door de order tot het staken der vijandelijk heden. „In de wetenschap daar van',, aldus dr. Koets, „is het mogelijk, dat de Sultan zijn op merkelijke verklaring deed, zodat de republikeinen in geval van een gewapende botsing zouden kun nen zeggen: „Wij hebben het u gezegd en de Nederlanders hier van de schuld zouden kunnen geven". Dr. Koets las een Engelse ver taling van een buitgemaakt repu blikeins legerdocument voor, dat, naar hij zeide, aantoonde, dat het republikeinse bevel een order tot infiltratie uitgaf, drie dagen na de ondertekening van de order tot staken der vijandelijkheden. Deze order tot infiltratie, die als „geheime" was aangeduid, werd getekend door luitenant kolonel Suprapto, chef-staf van de tweede divisie van het repu blikeinse leger. Hierin werd medegedeeld, dat het leger orders moet uitvoeren „op niet te opvallende wijze, om de bevolking de indruk te geven, dat de republikeinen* „de facto" controle over het gebied uitoefen den, door politieke infiltratie in de dorpen in de Nederlandse ge bieden en door militaire infiltra tie langs de Nederlandse verbin dingslinies, waarvoor „stoot"- troepen gebruikt worden". Aide-memoire aan H.V.K. Na het bereiken van overeen stemming tussen de Nederlandse en Indonesische militaire staven inzake de zones van gecoördineer de patrouillegang in Oost- en Midden-Java, zo ging dr. Koets voort, overhandigde de Sultan van Djogja aan de H.V.K. een aide- memoire, die „een schrikwekken de verandering bracht in de toe stand, waarvan de Nederlanders gehoopt hadden, dat daarin bijna een oplossing gebracht was". Het republikeinse verzoek tot terugtrekken van de Nederlandse troepen was onaanvaardbaar voor de Nederlanders. De Nederlanders verschaften de Sultan daarna het bewijs van de republikeinse infil tratie, waardoor de Sultan „niet toonde verrast te zijn". De Nederlanders stemden in, het republikeinse verzoek naar Den Haag te zenden en deelden de Sultan mede, dat de deur nog wijd open was voor een bespre king van het oorspronkelijke plan, waarmede de Indonesische dele gatie in Batavia en de republi keinse militaire staf slechts een week tevoren instemden. Dr. Koets verwierp de verkla ring van de Sultan, volgens welke de toestand werd veroorzaakt door Nederlandse „onredelijkheid" Hij las een brief voor van kolonel Surigkono, de republikeinse com mandant in Oost-Java, die vol gens dr. Koets in het openbaar werd voorgelezen bij de afscheids- plechtigheid van de Nederlandse commandant aldaar, generaal- majoor Baay. In deze brief prees kolonel Sungkono generaal Baay voor de manier, waarop hij „met tact en overleg werkte voor we derzijdse samenwerking". Documenten naar Unci Dr. Koets verklaarde, dat de documenten, die hij in zijn bezit had, „aan de Unci werden over handigd ter behandeling in haar eerstvolgende vergadering te Ba tavia. Hij voegde toe, dat „de republikeinse strijdkrachten wel gehoorzaamden aan het staakt het vuren, doch niet aan het staakt de vijandelijkheden". De Nederlanders wilden stre ven naar het bereiken van een vreedzame oplossing, doch hier aan werd schade toegebracht door de republikeinse infiltratie, de buitengewone eisen en de uitda gende verklaring van de republi keinse minister van defensie. Een functionaris van de Unci verklaarde heden, dat hij „niet het flauwste idee had, wanneer de Unci de toestand zou bespreken". EN REDEN ECHTPAAR AAN Drie opgeschoten jongens van '8 en 19 jaar hebben 2k>ndagavond uit een garage in Gouda een jeep gesto len. Twee van hen de derde durfde op het laatste moment niet gingen daarmee een ritje maken. Zij kwamen echter niet ver. Bij het nemen van een bocht op de West haven reden zij het echtpaar Burg hoorn uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersen schudding. Zij moesten in het Dia- conessenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stuur kwijt en reed de gracht in. Hij en zijn metgezel werden door voor bijgangers uit het water gehaald en zetten het onmiddellijk op een lo pen. Een voorbijganger vertrouwde deze eigenaardige reactie niet en ging de druipende vluchtelingen achterna. Hij wist er een te grijpen, en aan het politiebureau af te leve ren. De andere drenkeling kon niet direct worden gepakt Hij is zich, zoals later bleek, thuis gaan verkle den en vertrokken met de medede ling, dat hij niet meer terugkwam. Hij is inmiddels ook gepakt even als de derde medeplichtige. Allen zijn opgesloten. Gisterenmorgen in alle vroegte werd van de Centrale Markthallen te Amsterdam een internationale wagon van de Nederlandse Spoorwegen per trailer naar Sloten vervoerd. De wagon gaat dienst doen als woning voor een Slotense familie. De stroom van roofovervallen in de hoofdstad van de laatste tijd is waarschijnlijk de ooszaak geweest, dat twee jongens, vermoedelijk van elf en vijftien jaar, Zaterdagmiddag ook voor rovertje zijn gaan spelen. Zij hebben van dit spel ernst ge maakt en een serieuze poging ge daan de kas van een winkel in elec- trische artikelen aan de Overtoom te Amsterdam, notabene pal bij het politiebureau, te veroveren. Omstreeks vier uur kwamen de twee jongens de winkel binnen. Een lampekap, aan de vrouw van de van hen vroeg, wijzende op een eigenaar wat de prijs was. De vrouw, die verbaasd was dat deze kinderen belangstelling hadden voor een dure lampekap, antwoordde: Ze is nogal duur. Geef me dan de kas maar. was het antwoord van de jeugdige ko per. Tegelijkertijd haalde hij een klapperpistool te voorschijn en richtte dit op de vrouw met de mededeling; Hij is geladen. De vrouw, die wel schrok, maar niet bang was uitgevallen, riep meteen haar man te hulp, die in het sou terrain met reparatiewerkzaamhe den bezig was. De man snelde on middellijk naar boven en greep de jongen beet. Tijdens de vechtpartij is het pistool vermoedelijk afge gaan en op de grond gevallen. Do jongste rover heeft het gauw opge pakt en de benen genomen. De win kelier was niet bij machte de oud ste jongen in bedwang te houden en na een hevige vechtpartij, die zich tenslotte op straat voortzette, wist ook deze jongen te ontkomen. Merkwaardig genoeg hebben voor bijgangers zich helemaal niet met de vechtenden bemoeid. De politie werd snel gewaarschuwd maar was niet in staat nog een spoor van de roverij es te ontdekken. Gisteravond omstreeks 7 uur ar riveerde op het bureau van de Kin derpolitie evenwel een vader met zijn twee zoontjes, de daders van UITZENDING DIENSTPLICHTIGEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij verlenging wordt gevraagd van de machtiging voor uitzending van dienstplichtigen, ook zonder hun toestemming, naar Indone sië, Suriname en Curacao. De machtiging geldt thans tot het einde van 1949. Daar het de innige wens der regering is, dat dank zij een wel slagen van de R.T.C. en na de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië zo spoedig moge lijk, de voorgenomen repatriëring van de dienstplichtigen der land macht zoveel als de scheepsruimte toelaat in versneld tempo wordt voortgezet, meent zij niet verder te moeten gaan dan verlenging van één jaar te vragen, ofschoon louter technisch bezien de vraag kan worden gesteld, of het wel mogelijk zal zijn alle thans in Indonesië aanwezige dienstplich tigen voor einde 1950 van daar te doen vertrekken. deze overval. Inmiddels was al ge bleken, dat zij die zelfde middag niet slechts in één zaak, doch in minstens 6 winkels waren geweest. Overal hadden zij met hun klapper pistool gedreigd, maar nergens had den zij enig succes geboekt. De vader had zijn beide spruiten omstreeks 5 uur, dus bijna een uur na. het gebeuren in de electriciteits- winkel op de Overtoom gezien en ook bemerkt, dat zij met een pis tool in de winkel stonden te zwaaien. Hij had hen het pistool af genomen en de jongens naar huis gebracht. Gisteravond las hij het verhaal van de overval in de krant, hetgeen hem aanleiding gaf onmid dellijk de kinderpolitie op te bel len. Vervolgens toog hij met zijn jongens naar de hoofdinspecteur. Na een verhoor heeft deze de kna pen weer naar huis gestuurd. Het voorgevallene wordt echter als een ernstige zaak beschouwd, vooral omdat de oudste jongen zijn 11-jarig broertje, die de consequen ties van zijn daden nog niet kan overzien, heeft meegenomen. INDONESISCHE FONDSEN LAGER Een volkomen lusteloze markt met uiterst weinig handel en een gedrukte stemming voor Indonesi sche fondsen, was het beeld van de Amsterdamse Effectenbeurs op de eerste dag van de nieuwe week. De verklaring van de Sultan van Djoc- ja werd als voornaamste oorzaak genoemd voor de lagere stemming op de cultuurmarkt, waar in door snee de koersen 1 a 2 punten terug liepen. Het verslag der H.V.A. bleef Zo goed als onbesproken, het fonds was op 163 ruim drie punten lager. Van de Indonesische bankaandelen, die eveneens eerder wat lager wer den genoteerd, viel de koers van koloniale banken op. Dit aandeel werd tegen 62 "verkocht bij een laat ste notering van 67, als gevolg van enig aanbod waartegenover zo goed als geen vraag bestond. Op de industriemarkt was de han del zo gering, dat in vele tapes geen notering tot stand kwam, zelfs niet voor de honfdfondsen. Philips werd pas tegen het einde genoteerd en verloor evenals Unilever een punt. Voor het overige kwamen kleine verschillen naar beide zijden voor. De hoek van Kon. Olies lag stil en verlaten; een ongewoon gezicht voor het hoofdfonds. Gehandeld werd tussen 309 en 311, evenals vo rige week, dus een uiterst geringe fluctuatie. Op de scheepvaartmarkt was de stemming eveneens stil, doch niet gedrukt- Grotendeels werd ge handeld tegen prijzen die vrijwel overeenkwamen met die van Vrij dag. De staatsfondsenmarkt was de enige hoek waar de ondertoon vast was, hetgeen gepaard ging met voordelige verschillen voor zo goed als alle beleggingspapieren. Investe ringscertificaten boekten bijna een halve punt winst. De conversiele ning 1947 en de dollarlening Neder land waren eveneens vast. Prolon gatie 214 procent. DIT JAAR TOTNOGTOE 130.000 BEZOEKERS Het Rijksmuseum voor Volks kunst „Het Nederlands Openlucht museum" te Arnhem mag zich in een steeds stijgende belangstel ling verheugen. In de periode 1918- 1941 werd het museum door gemid deld 20.000 personen per jaar be zocht. Na de oorlog liep dit getal zeer snel op en steeg in het jubi leumjaar 1948 tot 108.000, terwijl in dit seizoen het recordcijfer 130.000 dezer dagen zal worden bereikt. Buitengewoon verblijdend is het feit, dat het aantal jeugdige bezoe kers in sterke mate toenam. Van 31.000 en 32.000, resp. in 1947 en 1948 steeg het tot bijna 37.000 in dit jaar. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk de grote waarde die men in onder wijskringen hecht aan de ongeëve naarde mogelijkheid tot het geven van aanschouwelijk onderwijs in kennis van eigen volk en cultuur. Ook het aantal buitenlandse be zoekers nam belangrijk toe en voor 1950 wordt een grootscheepse re clamecampagne in Amerika op touw gezet, waardoor ook het Open luchtmuseum zijn aandeel hoopt te kunnen bijdragen in de verwerving van deviezen. In het uitgestrekte museumpark van 30 hectaren zijn thans aanwe zig 8 boerderijen, 6 molens, 10 am bachten en bedrijven en 15 andere woningen en gebouwen, allen af komstig uit de verschillende provin cies van ons vaderland. Vooral het Twents loshoes, de Zaanse buurt met oud-Hollands restaurant en de kruidentuin staan in het middel punt der belangstelling. Een prachtige Westfriese stelp- hoeve uit het jaar 1745, afkomstig uit Zuid-Seharwoude, is thans i;x aanbouw en wordt bij het begin van het nieuwe zomerseizoen fees telijk geopend. Tevens is in opbouw een historisch wegkapelletje van mergelsteen uit Zuid-Limburg. Geleidelijk aan gaat dit Neder lands museum voor volkscultuur een niet oneervolle plaats innemen naast de vermaarde volkskundige musea in de Scandinavische landen. BUITENLANDS OVERZICHT Hoe zwak een eventueel kabinet onder leiding van de Franse socia list Moch zou zijn geweest, is wel het meest afdoende gebleken, door de wijze waarop de formateur ten slotte gisteravond, in het zicht van de haven, is gestrand. Het wachten op het al of niet slagen bleek Zondagavond te zijn op de resultaten van de bijeenkomst van de Katholieke Kamerfractie, welke gistermorgen gehouden werd. Het ging hier om de porte feuille van Financiën, welke de M.R.P. was aangeboden, maar wel ke de katholieken alleen wilden be zetten op bepaalde voorwaarden. Althans de katholieke candidaat voor Financiën, de hoofdredacteur van Laube, stelde deze voorwaar den. Intussen, waar de katholieken zagen dat Moch door het accep teren van deze voorwaarden in eigen kring weer zou verliezen, wat hij aan de katholieke kant won en men voor alles de oplossing van deze crisis noodzakelijk achtte, hebben de katholieken water in de wijn gedaan en gistermiddag Moch meegedeeld, dat zij op het aan hen voorgelegde program een minister van Financiën zouden afstaan. Mits de portefeuilles van Voor lichting en van ^rbeid aan de ka tholieken kwamen. Moch had daar tegen geen bezwaar en men meende dan ook reeds, dat alle hindernissen genomen waren. Gistermiddag meldde Parijs dan ook reeds, dat Moch toch was geslaagd en zijn nieuwe kabinet nog des avonds aan president Auriol kon aanbieden. Maar reeds tegen de avond bleek, dat men te vroeg victorie had ge roepen, want de socialistische frac tie bleek niet bereid de toezeggin gen aan de M.R.P., wat de porte feuille voor Voorlichting betreft, te willen honoreren. Toen daarna ook nog bleek, da* de socialist Mayer niet bereid w?s de door hem bezette portefeuille van Arbeid af te staan, bedankten de katholieken verder voor de eer. Ze waren, wat ook volkomen be grijpelijk is, niet bereid de zware en verantwoordelijke portefeuille van Financiën op zich te nemen, als de socialisten de propaganda naar bui ten zouden voeren, en ook de voor de Financiën zo belangrijke porte feuille van Arbeid bleven bezetten. Toen zich de moeilijkheden zo op stapelden, zag Moch in, dat zijn kabinet op zulke zwakke basis geen levenskracht zou hebben. Ook al zou hij er in slagen deze nieuwe obstakels uit de weg te luimen. Men is dus in Frankrijk nog even ver als 14 dagen geleden. Alleen is de politieke situatie nu moeilijker en verwarder geworden en zullen de socialisten ook wel moeten erkennen, dat breken ge makkelijker is dan herstellen en dat zij op een zeer onverantwoordelijke wijze deze crisis hebben uitgelokt. Het was de vrees voor de vakver eniging, welke hen noopte aan het kabinet Queille hun vertrouwen op te zeggen en zij hebben daardoor, in een der moeiiijkste perioden van Frankrijk, het land in een crisis ge bracht, waarvan de oplossing vrij hopeloos lijkt. Zal er nu nog een andere mogelijkheid zijn, dan een kamerontbinding, waarop generaal de Gaulle al zo lang zat te wach ten Mocht het daartoe komen, dan hebben de socialisten, maar ook de katholieken van de M.R.P., in de laatste weken wel zo ongelukkig gemanoeuvreerd, dat ze de Gaulle, wiens succes de laatste maanden onder het kabinet Queille aardig aan het tanen was, weer een nieu we krachtige wind in de zeilen blie zen. En zou zijn greep naar de macht, en dan langs parlementaire weg, nu wel eens een zeer goede kans kunnen maken. Er zullen er wellicht velen zijn, die dit misschien nog niet eens zo erg vinden. Maar zij zullen piet mogen vergeten, dat in een land als Frankrijk een ka binet de Gaulle het zeker ook niet lang zal kunnen uithouden. Frank rijk is geen Duitsland en ook geen Italië of Spanje. En wat dan, als ook de Gaulle het moet opgeven? Dat dan weer een parlementair democratisch kabinet zal komen, is daarna allerminst zeker. Het feit, dat de communist Duclos een oude politieke rot, gaarne zou zien, dat de Gaulle aan de macht kwam, zo als hij nog dezer dagen in de l'Hu- manité schreef mag wel een ern stige waarschuwing zijn. Het parle mentair democratische Frankrijk is momenteel op een gevaarlijk hel lend vlak. En dat is de grote schaduwzijde van de politieke chaos, thans in Frankrijk door de democratische parlementaire partijen geschapen. (Volgens de laatste berichten is Robert Schuman (M.R.P.) aange zocht als kabinetsformateur; zie pag. 1). Alles gaat weer „volgens plan" In het land van Pieckistan Vlechtend aan hun eigen stroppen, Dansen daar de ledepoppen Rond het nieuwe bloedsymbool Wilhelm Pieck en Grotewohl Steken luid de loftrompetten Als getrouwe marionetten, Op hun opperheer en tsaar Ergens staan de galgen klaar CHIEL. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN ijl 26 „Natuurlijk. Beslist. Zodra ik iets hoor, weet u het ook." Hjj keek Emmy glimlachend aan. „Be tekent dit soms de oprichting van een nieuw recherche- en informa tiebureau?" „Beslist", antwoordde Emmy. „Firma Vromans Graaf, Parti culier Recherche-bureau. Verze kert directe uitvoering van ieders opdracht!Ik ben wel niet van de nieuwste detective-lectuur op de hoogte, maar ik doe toch mee. Stille vennoot, snap je?" „In orde", zei Mastboom lachend. „Ik zal me wel met jullie in ver binding stellen, zodra het nodig is." Hij liet hen uit. Het was donker geworden en de straatlantaarns brandden reeds. „Als ik u vragen mag, mijnheer Vromans, hoe bevalt het u hier in onze gemeente?" „Buitengewoon goed. Ik vind het een prettig plaatsje en aardige mensen." „Vertel dat niet verder, want de mensen beschouwen hem als een grote stadsmens", zei Emmy. „En die kijken altijd laag neer op dorpjes als Goirle." „Geloof haar maar niet", lachte Karei. „Stadsmensen zijn juist ja loers op de buitenmensen." Mastboom wuifde bon nog eens na, voordat hij naar binnen ging. Karei zette- de motor aan en zei: ,,'n Aardige kerel, die Mastboom. In het begin dacht ik, dat ik niets van hem zou moeten hebben." „Ja, dat heb ik gemerkt", zei Emmy. „Ik heb wel gezien, hoe je naar hem keek, toen ik het over het schuttersfeest had." „Och datzei Karei achte loos. „Alsof ik me daarvan wat aantrok. Ik stond er alleen maar verwonderd over, dat niet alleen het gewone volk daarheen ging." Emmy keek hem wantrouwend aan. „Je weet blijkbaar van dorps gewoonten nog niet veel af. Op het schuttersfeest komt vrijwel iedereen, ook de notabelen. Je be hoeft er je neus dus niet voor op te halen." „Dat was mijn bedoeling ook niet. Maar laten we het over iets anders hebbenIk heb een prachtig idee gekregen. Je hebt tante Dina in bijna een week niet gezien. Rijd met me mee naar huis en blijf bij ons eten." „Ben je helemaal gek?" riep Emmy uit. „Je hebt me in mijn werkbroek nu al meegesleept naar de politie, maar je krijgt me zo niet mee te eten!" „Om wedden?" vroeg Karei lachend en trapte het gaspedaal dieper in. „Neen, Karei, je moet me thuis afzetten!" zei Emmy beslist. „Ik kan in geen geval bij jullie eten. Ik heb vader beloofd, dat ik sa men met hem zou eten." „Je kunt hem bij ons immers opbellen?" „Ik wil beslist niet in deze kle ren bij jullie te eten komen. Denk je soms, dat een meisje geen fat soen heeft? Dat ze niet weet, hoe het hoort? Wat zou je tante ervan zeggen, als ik in een werkbroek bij haar aan tafel kwam?" „Ze zou,je vragen, waar je die gekocht hebt", zei Karei op slag en gevat „En er dan zelf ook een gaan kopen voor in haar werk. Hoe dan ook, toen ze je de eerste keer ontmoette, had je datzelfde pakje immers ook aan. En nou niet langer tegenstribbelenje gaat mee, of je wilt of niet!" „Ik veronderstel, dat je beseft, dat dit onrechtmatige vrijheidsbe roving is", zei Emmy, die zich niet gewonnen wilde geven. „Vast en zeker. Wil je soms je vriend Mastboom thuis opbellen om je te komeii bevrijden? Dat zal ik je niet beletten." Emmy keek Karei tersluiks van terzijde aan. „Ik denk zo", zei ze een beetje vinnig, „dat ik mezelf wel redden kan. Ik zal een japon van tante Dina te leen vragen. Rijd dus maar verder." Onder de bomen rondom het huis in de bocht van de weg hing diepe duisternis toen ze er aan kwamen. Karei reed de oprijlaan in en stopte voor de deuren dei- garage. Hij doofde zijn koplam pen. Hij stapte uit en trok de deu ren open. „Dina schijnt uit te zijn", zei hij, weer achter het stuur plaats ne mend om de wagen binnen te zet ten. „Haar auto staat niet in de garage." Hij trok het portier voor Emmy open en hielp haar uitstap pen. „Laten we maar vast naar binnen gaan voor een borrel." (Wordt vervolgd) t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3