De Zuidlaarder paardenmarkt overtreft alle markten in West-Europa Vergadering R.K. Bond van Melkhandelaren ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS DUS1R00P Centrale begraafplaats voor Ned. verzetsstrijders geopend VWDE. >TE BEER' uisreis Woensdag 19 October 1949 PAG. 3 Grootse viering van eeuwenoude traditie in Drentse gemeente Het geheim van de bokking RADIO Prinses Wilhelmina onthulde gedenkbord uit Oranjehaven DE BEURS Wijkindeling van de hand gewezen Melkhandel en P.B.O. Engeland en de val van Kanton VOOR-UNIE BENELUX tWACHTINC door het K.N.M.I. ig van Woensdag- ierdagavond. ELER. eneilanden en dc in Friesland, Hol- matige tot krach- ijke wind. Wisse- net enkele regen- Ier. Voor het ove- an het land: van- d en overwegend matige tot zwakke elijke richtingen, ig wisselend he le verspreid optre- en en iets koeler Als andere middelen ge aaid hebben l'w hoestaan- allen minder benauwd te neem dan het middel nog slechts zelden beroep is gedaan AKKER'S (Adv.) MILITAIREN 3 GEWEST ansportschip „De op 1 October uit vertrokken en zal 24 October in de sterdam aankomen, uit de kop van N. i dit schip op weg namen zijn: laars. Markt A 85, J. B. Bakker. Nu- iat 29 Castricum. ioerlage, Regenten igen. Soldaat le itl. Tuinstraat 34, Me- A. Peereboom, Vee- Sold. le kl. L. v.d. eg 43 Alkmaar. Kor- man, P. J. Jongstr. old. le kl. P. Pronk Oudorp. Korp. C. eg G 19, Wognum. 13 Scharwoude. Janzenstr. 64 Den f. Dee, Begoniastr. Sold, le kl. C. J. str. 64 Den Helder. Kathoek 85 Andijk. 'h. Hoogeboom, Ka- edijk. Sold, le kl. le. Jan Blankenstr. Sold, le kl. F. P. izen G 115 Aven- M. v. Laar, Brou- aar. Sold. C. Mey- str. 32 Den Helder. Mek, Heerenweg F F. G. v. Niel, Be- eg 46 Castricum. J. W. v. Santen, r Alkmaar. Serg. C. pad 21, Z.O. Beem- 1. R. Smit, Zesste- Grootebroek. Sold, tenpohl, Pieter Flo- Serg. H. P. A. v. imstr. 42 Den Hel- G. Koolstra, Wil- Den Burg. Sold. L. tuil 40 Alkmaar, nekeet, Kennemer- ;iloo. Serg. F. Last, Hoorn. Sold, le kl. mphaanstr. 46 Den v. d. Vreede, Am- Helder. Mar. A. P. lort 60 Alkmaar, totgans, Polderweg Cwmr. T. Hemmers n Helder. Sold. B. elpenbolweg F. 41 J. H. W. v. Enge- 16 Alkmaar. Sold, ekelharinghaven 12 d. J. Hamming, >woud. Sold, le kl. Sperwerstr. 5 Den Jonker, Ged. Ap- rn. Sold. G. Mole- 195 Uitgeest. Sold, istenmaker, Broek- Sold. T. Kooy, W.- oringcrwaard. Huz. liland E 74 Texel. /AN RECHTER ïents-Rechtbank te ,er vervulling van n rechter in haar Igende alphabeti- anbeveling opge- A. Achterbergh, r bij de Hoge landen mr. A. W. van en rechter- in de Arrondisse- te Leeuwarden, js, substituut-grif- er-plaatsvervanger ements-Rechtbank mr. J. A. Markus, r bij en rechter- ip de Arrondisse- te Alkmaar. Mr. .mbtenaar van het erie bij de Kan iet Arrondissement waarnemend sub- in Justitie bij de rechtbank te Alk een van bovenge- ;n met het lot af- chappen iet ingang van de in October 1949 {graaf in het Wa- 'ewormer, J. D. indijk. I een goede dag! ondag j.l. was een leel Zwart. Van de strijden kwamen Alleen de adsp. b >dje leggen tegen rest werd gewon- iorlijke cijfers! De ;t eerste tegen V ivestigde de stand tallers in de kop- jeelde wedstrijden 9 punten bij el- Bravo, Geeltjes! iig nog danig mee! ,1 herstelde zich 'orige week gele- n zond Succes 3 i naar Wieringen bewijs dat goede fingsvermogen in tot stand kunnen a a en adspiran- beide een klin- »le jeugdelftallen esultaat dat er Op de paardenmarkt in Zuidlaren heerste gisteren weer een enorme drukte. (Van een onzer redacteuren) ZUIDLAREN. „Zuidlaardermarkt" met al zijn tradities, ge woonten, drukte en jolijt wedijvert telkenjare met die van het voorgaande jaar om het record. Record in aantal bezoekers, record in de verkoop van „Zuudloarder boll'n" en record in cijfers op deze grootse paardenmarkt, die op zichzelf reeds alle andere markten in Nederland en West-Europa aan grootheid overtreft. Sinds de eerste markt, ver in het grijs verleden, 749 jaren geleden, is langzaam maar zeker een vaste traditie ge groeid op de 3e Dinsdag in October. En gisteren was het dan weer zover! Aan het vrolijke rumoer van de vele kermisvermakelijkheden, de berstens-volle Brink met zijn hon derden verkooplieden en nog meer paarden, runderen en schapen en 't overweldigend feestvertoon waaraan al die duizenden uit alle delen van het land en ver daarbuiten deel namen en waarin ieder van hen apart welhaast verloren ging, aan dit alles was enorm veel werk voor afgegaan. Maar de bevolking van deze PROGRAMMA DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 HILVERSUM I, 301,5 m,: 7 uur AVRO, 7.50 VPRO, 8—24 Uur AVRO. 7 uur nieuws, 7.15 ochtendgym nastiek, 7.30 radio-ochtendblad, 7.50 dagopening, 8 uur nieuws en weerbe richten, 8.15 radio-ochtendblad, 8.40 gramofoonmuziek, 8,55 v. de vrouw, 9 uur gramofoonmuziek, 10 uur mor genwijding, 10.15 populair concert, 10.50 voor de kinderen, 11 uur caril- lonspel en orgelconcert, 11.45 eco nomische causerie, 12 uur lichte mu ziek, 12.30 mededelingen, 12.33 „in 't spionnetje", 12,38 pianoduo, 13 uur nieuws, 13.15 populaire muziek, 13.45 gramofoonmuziek, 14 uur voor de vrouw, 14.30 viool en piano, 15 uur voor de zieken, 16 uur gevarieerd programma, 17 uur kaleidoscoop,, 18 uur nieuws, 18.15 sportpraatje, 18.30 voor de strijdkrachten, 19 uur voor de kinderen, 19.05 radio volksmu ziekschool, 19.35 ronde tafel confer., 19.45 regeringsvoorlichtingsdienst, 20 uur nieuws, 20.05 actualiteiten; 20.15 radio philharmonisch orkest en solist, 21.05 avondschool, 21.30 Amerikaanse muziek, 22 uur gramo foonmuziek, 22.10 interview, 22.25 orkestconcert, 23 uur nieuws, 23.15 24 uur gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7T0 nieuws, 7,15 gramofoonmuziek, 7.45 morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 nieuws en weerberich ten, 8.15 gramofoonmuziek, 9.30 wa terstanden, 9.35 gramofoonmuziek, 9 40 ^schoolradio, 10.00 gramofoon muziek, 10.15 morgendienst. 10.45 gramofoonmuziek, 11.00 voor de zie ken, 11.45 schoolradio, 12.00 Ange lus, 12.03 amusementsorkest, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katho liek nieuws, 13.20 zang en orgel; 13.45 voor de vrouw, 14.00 metro- pole orkest. 14.45 voor de vrouw, 15.45 gramofoonmuziek, 16.00 bijbel lezing. 16.45 Arnhemse orkestvereni ging, 17.00 voor de jeugd, 17.30 zang en piano, 17.50 rijk over zee, 18.00 gramofoonmuziek, 18.15 causerie van de christelijke middenstandsbond, 18.30 gramofoonmuziek, 18.40 repor tage, 19.00 nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Groningse avond (om 2100 familiecompetitie). 22.05 gra mofoonmuziek, 22.15 buitenlands overzicht, 22.35 gramofoonmuziek, 22 45 avondoverdenking, 23.00 nieuws 23.1524.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M.: 12.00 gramo foonmuziek, 12.15 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 gramofoonmuziek, 14.00 voor de jeugd, 17.00 gramofoonmu ziek, 17.05 nieuws, 17.15 voor de kinderen, 18.15' causerie over Mar- ?„x GÜ.sen, 18-30 voor de 'soldaten; 19.00 nieuws, 19,30 zang en piano, 19.50 radiofeuilleton, 20.00 veczoek- programma, 21.00 klankbeeld. 21.30 gramofoonmuziek, 21.45 actualitei ten, 22.00 nieuws, 22.15 strijkkwar tet, 22.40 gramofoonmuziek, 22.52 nieuws, 22.5623.00 gramofoonmuz. 484 M.: 12.05 omroeporkest, 13.15 en 14.0014.30 gramofoonmuziek, 17.10 lichte muziek, 18.30 omroeporkest, 19.00 idem. 19.40 gramofoonmuziek, 20.00 hoorspel, 22.15 gramofoonmuz. Drentse plaats leeft voor deze groot se markt en gedeeltelijk ook van dit jaarlijks terugkerende markt- festijn. Dit is trouwens ook in het wapen van deze plaats vastgelegd in de vorm van een schild dat door 2 paarden gedragen wordt en op welk schild eveneens een paard is uitge beeld. Zuidlaren is in de zomer een tou- ristenplaats, dat bekend is in heel het Noorden. De omgeving is er prachtig maar gisteren was het on herkenbaar geworden door de druk te en het rumoer. De tingel-tangel van de kermis attracties en heel die feestelijke roezemoes van een uitbundige sa menleving was in verre omtrek hoorbaar. Zelfs in de prachtige, herfstge- tooide bossen, die deze rustige Drentse plaats omgeven, werd de stilte verstoord door „Zuidlaarder markt". DE MARKT Reeds vroeg in de morgen kon digden ruiters te paard de aanvang aan van de dag der dagen en toen begon het handjegeklap, het bieden en kopen, het keuren der duizenden stuks vee en paarden. De aanvoer van paarden was dit jaar minder groot dan het vorige jaar. Dit was ook wel te verwach ten in verband met de steeds voortschrijdende mechanisatie. Er werden 2396 paarden op de markt gebracht (v.j. 2870), 709 koeien (v.j. 808) en 250 schapen (gelijk aan vorig jaar). Volgens de ver wachtingen waren de prijzen over het algemeen iets beter dan het vorige jaar. Er was ook dit jaar weer grote internationale interesse. Zo was er naar Zuidlaren gekomen, kopers uit een aankoopcombinatie uit Spanje België, Frankrijk, Italië en Amerika. Een zekere mr. Terburg uit Ame rika was zelfs naar Nederland ge vlogen om de traditionele markt te kunnen bezoeken. Maar de vreem delingen gingen verloren in die plotselinge toename van 150.000 mensen, die voetje voor voetje Zuid laren doordromden, de grootse ker- mis-attracties overstroomden, de honderden stalletjes achter elkaar geplaatst een lengte van 850 meter! leegaten en probeerden iets te eten of te drinken te krijgen in de café's, restaurants of tot café inge richte particuliere woningen. Want ook dat is een traditie! Op die dag heeft de bevolking vergunning hun woning tot café of restaurant in te richten. Langs de Brink kan men schier in elk huis terechtof niet, vanwege de tientallen gasten die de overal weggesleepte stoelen reeds bezetten en die u net even voor waren. Maar geduld is een schone zaak. Wacht in de rij voor eten, voor Zuidlaarder koeken, wacht uw beurt af voor knffie, thee of iets anders, staat rustig in queu voor de bus, onverschillig voor wel ke richting, waijt het is Zuidlaar dermarkt. Er is genoeg, u wordt ge holpen, maar ondanks de extra ver sterking kan men de vloedgolf be zoekers nauwelijks verwerken. LANDBOUWBEURS Dit jaar voor het eerst is de Zuidlaardermarkt uitgebreid met een landbouwbeurs, want het ge meentebestuur was van mening, dat met de voortschrijdende me chanisatie naast de paardenmarkt ook aandacht geschonken moest worden aan bedrijfsverbetering en gemechaniseerde landbouw, ten einde ook de moderne landbouwer op verschillend terrein van dienst te kunnen zijn. Dit jaar bestaat de beurs nog uit één grote tent, een kleine tent en diverse stands, doch het volgende jaar hoopt men dit nieuwe onder deel van deze aloude markt aan zienlijk uit te breiden. Ook overweegt het gemeentebe stuur de gehele markt uit te brei den, in ieder geval de monsterbanen want deze worden bij een dergelijke toevloed van mens en dier te klein. De markt stond dit jaar voor de 31ste keer onder de bekwame lei ding van marktmeester P. Mekkes. Hulde voor deze nijvere werker, hul de voor het gemeentebestuur onder aanvoering van burgemeester Rou- kema. Gelukwensen verder aan de oliebollenfirma J. DerkHuizinga, die haar gouden jubileum op deze markt viert! Toen na ruim 6 uur „het zaken doen" was afgelopen op de eigen lijke markt, brak de feestviering eerst goed los. Maar ondanks de uitbundigheid toch met overleg. Het is een publiek geheim dat er „tame lijk veel" geschonken wordt. Weet u waarom ze hem zogezegd haast nooit „om" krijgen? Er wordt veel vis gegeten, héél veel! Eén kraam verkocht deze dag 25.000 bokkingen en was toen leeg! Och. en er zijn tientalen viskramen! Tenslotte, nog een woord van lof voor de keurige verkeersregeling door de Rijkspoli tie, die in extra versterking naar Zuidlaren was gekomen. Gisterenmiddag waren enkele duizenden uit het gehele land te Loenen op de Veluwe bijeenge komen voor de officiële opening van de Centrale Begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loe nen. Daar zullen de stoffelijke resten komen te rusten van onge veer 4000 goede Nederlanders, die als gevolg van de oorlog en be zetting de dood vonden in het buitenland. De Sint Bavokerk in het oude Zeeuwse stadje Aardenburg, dat eens een belangrijke handelsstad was, werd tengevolge van oorlogshandelingen in September 1944 zwaar beschadigd. De 68 meter hoge toren hield tot 28 December 1946 stand. Toen waaide hij tijdens een zware storm omver. Op het ogenblik is men bezig met de restauratie van de fraaie toren en het kerk gebouw. LUSTELOZE MARKT, STAATSFONDSEN VAST De strubbelingen in Indonesië, met name de toestand in Oost-Java, blijven van invloed op de Amster damse effectenbeurs, waar gisteren de stemming weer aan de gedepri meerde kant was. In zo goed als alle hoeken waren de openingsprijzen lager dan Maandag, terwijl de groot ste verliezen bij de Indonesische cultures vielen waar te nemen. Wel bleek de beurs op een iets te laag niveau geopend te zijn. maar de koersverbeteringen gedurende het verdere verloop bleven beperkt. De hoogste prijs voor Kon. Olies, waar weder weinig in te doen viel, was 309V-I, de laagste 308</4. Bij de indu strieaandelen vielen certificaten Unilever op, die na een prijshouden de opening tot 247'/. avanceerden. Hierna liep de koers terug tot 246, toch nog twee punten hoger dan gisteren. Voor het overige ging er weinig in de industrie-sector om en bleven de koersafwijkingen beperkt. Van de cultuuraandelen opende HVA op 159'/< met ruim drie punten verlies, Amsterdam Rubber met 2Vt punt en certificaten Deli 2 punten, welke verliezen tegen slot geredu ceerd waren tot 2, 1en 2 punten. Voor deze categorie ontbreekt de animo nu eenmaal zo goed als ge heel en behoudens enkele uitzonde ringen valt er hier de laatste dagen een toenemend pessimisme waar te nemen. Scheepvaartwaarden volgden de markttendens en werden overwe gend op iets lagere prijzen verno men. De staatsfondsenmarkt stond gis teren evenals Maandag als een rots in de branding. De drie meest ver handelde papieren, de conversiele ning 1947 investeringscertificaten en Grootboek waren vast, waarbij de koerswinst van laatstgenoemde met 1/4 punt het meeste opviel. De dol larlening Nederland was per saldo zo goed als onveranderd. Prolonga tie 2 1/4 pet. BRAND OP DE „EUROPA" ST. NAZAIRE, 18 Oct. (A.P.). Aan boord van de vroegere Duitse oceaanstomer Europa, welke hier omgebouwd wordt tot La Liberté, is vandaag tengevolge van een ontplofte acetyleen-cylinder brand uitgebroken. 100 hutten werden beschadigd. Reeds zijn tot dusver 260 van hen in de vaderlandse grond ter aarde besteld, doch door verschil lende omstandigheden moest het officieel in gebruik nemen tot dit ogenblik wachten. Onder de 1100 genodigden, die de ruime tent, neergezet buiten het terrein van de begraafplaats, vulden, bevon den zich tal van vooraanstaande persoonlijkheden. Klokslag 3 uur arriveerde Prin ses Wilhelmina op het terrein, vergezeld door kapitein Buhrmann en mej. Geldens. Nadat het Apel- doorns Mannenkoor de plechtig heid had geopend met het „Ecce Quomodo Moritur" van Handl, nam mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenaer, presidente van de Oorlogsgravenstichting, als eerste het woord. Na mevr. van Anrooy sprak prof. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Als derde spreker nam mr. H. P. Linthorst Homan het woord, voorzitter van het Comité Reünie Engelandvaarders. Nadat het koor het Wilhelmus had gezongen begaf H.K.H. Prin ses Wilhelmina zich, gevolgd door de voornaamste genodigden, naar de ingang van de begraafplaats, waar twee kinderen uit Loenen haar op een kussen de sleutel aanboden. Vervolgens ging de prinses tussen de erewacht, be staande uit leden van land- en luchtmacht en marine, naar de kapel, waar zij het gedenkbord onthulde van de omgekomen En gelandvaarders. Dit houten wand bord was destijds aangebracht in het huis „Oranjehaven" te Lon den, zij het ook, dat de uitbrei ding van de namenreeks later de toevoeging van twee zijpanelen noodzakelijk maakte. Vervolgens werd door Prinses Op de landelijke vergadering van de R.K. Bond van Handela ren in Melk en Melkproducten in Nederland, welke Dinsdagmiddag te Utrecht werd gehouden, werd door de voorzitter, de heer C. A. Heuft, medegedeeld, dat vorige week door de samenwerkende organisaties van de klein-melk- handel overleg is gepleegd met leden van de Tweede Kamerfrac ties van K.V.P., C.H., A.R. en P.v.d.A. over de van overheids- zijde in het vooruitzicht gestelde regeling van de winstmarges der melkhandelaren. Bij dit overleg is overeengeko men, dat binnenkort aan de volks vertegenwoordiging een nota zal worden gericht, waarin de moei lijkheden van de kleine melkhan delaren uiteen zullen worden ge zet, mede in verband met de sterk verlaagde omzet, en er op zal worden gewezen, dat doorvoering van de voorgestelde winstmarge verlaging de klein-melkhandel in een uitermate moeilijke positie zal brengen. De heer Heuft noemde de ver gadering enkele cijfers om de omvang van de omzetdaling aan te tonen. Van 4-16 Juli van dit jaar zetten de slijters 7'/= procent minder om dan in de gelijke pe riode van het vorig jaar en de bezorgers 10.2 pet.; voor de pe riode van 18 Juli tot 13 Augustus waren deze cijfers resp. 16.5 pet. en 18.7 pet.; voor de periode van 12 September tot 1 October 13.2 pet. en 13.3 pet. Nogmaals verklaarde de voor zitter met nadruk, dat de kleine melkhandelaren zich blijven stel len achter hetgeen in het rapport- Ouderkerk is vastgelegd. Sprekend over het standpunt dat de R.K. Bond van Melkhande laren aanneemt ten opzichte van de melksanering, zeide de heer Heuft, dat het systeem van wijk indeling om practische zowel als principiële redenen van de hand moet worden gewezen. De sector indeling geeft in theorie meer vrijheid tot ontplooiing, doch wordt vaak in de practijk niet meer dan een verlengstuk van de wijkindeling. Het meest te aan vaarden achtte spreker het sy steem van de vrijwillige klanten- ruil zonder grenzen, dat rekening houdt met het belang van de 'con sument en toch bedrijfs-econo- misch verantwoord is. Eerder op de vergadering voer de mr. C. v. d. Hoek, voorzitter van de Algemene Organisatie voor Melkvoorziening, het woord over de eventuele medezeggenschap van de melkhandel in de standa risatiebedrijven, gezien in het licht van de P.B.O. Spreker achtte het niet waar schijnlijk, dat de melkhandel bij de invoering van de P.B.O. directe invloed zal kunnen uitoefenen op de standarisatiebedrijven. In de Sociaal Economische Raad, die. zoals bekend, uit 45 leden zal be staan, zal het gehele bedrijfsleven vertegenwoordigd moeten zijn, waarbij dus alleen plaats zal wor den verleend aan de grote groe peringen, die daarin voorkomen. De vraag behandelend, welke vorm van organisatie voor de zut velhandel en de zuivelindustrie het beste zou zijn, oordeelde mr. v. d. Hoek, dat het productschap de meest aannemelijke vorm zou zijn. In het bestuur van de be drijfschappen moeten de werkge vers en werknemers paritair ver tegenwoordigd zijn. Omdat echter de groep werknemers b.v. in de zuivelhandel uitermate zwak ge noemd mag worden, zou het be drijfschap, gezien zijn structuur, niet de gewenste resultaten af werpen. Indien men er echter toe over gaat productschappen voor d^ Wilhelmina namens Koningin Juliana een krans gelegd aan de voet van de met de Nederlandse driekleur bedekte katafalk. Vele anderen volgden met het leggen van bloemen. Minister Teulings legde een krans namens de regering. zuivel te stichten, dan zal daarbij rekening moeten worden gehou den met de plaatselijke differen tiatie. Het product consumptie- melk b.v. is sterk onderhevig aan gewestelijke en plaatselijke ver schillen. Het komende wetsontwerp op de ondernemingsraden zal belang rijke regelingen kunnen bevatten omtrent de medezeggenschap van de ondernemingsgenoten in het bedrijf. Voor de klein-melkhandel zou de mogelijkheid bestaan in vloed op de gang van zaken bij de standarisatiebedrijven uit te oefenen, door bijvoorbeeld het aanbrengen van aandelen in die bedrijven of door stichting van eigen bedrijven. Ook over dit punt bestaat ech ter nog geen zekerheid; de indie ning van het wetsontwerp zal moeten worden afgewacht. Aan het slot van de vergade ring hield de geestelijke adviseur van de bond, pater E. Comman deur, een causerie over de be nauwde positie, welke de midden stand momenteel in het maat schappelijk leven inneemt. Welke de maatregelen ook zullen zijn, aldus concludeerde pater Com mandeur, nooit mag men tot het verkrijgen van enig economisch voordeel zijn zelfstandigheid op offeren. Steeds zal men moeten beseffen, dat de persoonlijkheids waarde als het hoogste goed dient bewaard te blijven. „Beneluxkermis" te Putte Officieel heet de kermis van de grensdorpen Nederlands en Belgisch Pufte wel niet Beneluxkermis, maar in de practijk lijkt het er toch wel aardig op. Zondag is in beide ge meenten de jaarlijkse kermis begon nen. Vele West-Brabanders bezoeken de kermis in het Belgische dorp. Iedereen mag zonder paspoort de kermis in Belgisch Putte bezoeken Bovendien wordt toegestaan 15 gul den mee te nemen en die mogen nog opgemaakt worden ook BUS OMLAAG GESTORT CHILPANCINGO (Mexico), 18 Oct. (A.P.). Tien van de 30 in zittenden werden gedood en vier ernstig gewond toen vandaag een bus van een 100 meter hoge rots stortte. BUITENLANDS OVERZICHT De val van de belangrijke Chinese havenstad Kanton in de handen der Communisten is in meer dan één opzicht een nieuwe en belangrijke fase in de Chinese burgeroorlog, want zij brengt het door de Commu nisten beoogde doel, de verovering van geheel China, in belangrijke mate nader tot verwezenlijking. Immers door het bezit van deze be langrijke havenstad in Zuid-China hebben de Chinezen vrijwel de ge hele Chinese kust in handen en voor een zeer belangrijk deel bete kent dit ook de macht over het ge hele achterland. Zeker, men kan met een beroep op Japan, dat in de jongste oorlogsjaren ook de gehele Chinese kust in handen had, terwijl Tsjang Kal Sjek het binnenland be heerste, een tegenover gestelde opi nie volhouden, maar de toenmalige nationale regering in Tsjoenking beschikte over de krachtige steun van de Geallieerden en ook over hun luchtmacht. En van die steun is nu weinig sprake. Een ander belangrijk punt, dat door de val van Kanton nu aan de orde komt, is het feit, dat de En gelsen in de Engelse nederzetting Hongkong, nu direct door de Com munisten worden bedreigd. En hier dus alle brandstof aanwezig is voor een nieuw en ernstig conflict tussen Engeland en de Communistische Re gering. Engeland heeft de mogelijk heid van dit conflict reeds lang voorzien en tijdig maatregelen ge troffen, om desnoods met geweld, zijn rechten hier tegenover het Communistisch bewind te doen eer biedigen. In Hongkong zijn alle le geronderdelen van de Britse strijd macht geconcentreerd en van de meest moderne wapenen voorzien. Niet minder dan 40.000 man Engelse troepen zijn hier ondergebracht en de stad wordt dan ook beheerst door de groene baretten van de commando's de kilts van de Schotse Hooglanders en de kleurrijke hoofd doeken van de Gurkhas en de kaal geschoren hoofden van de Sikh troepen. Verder zijn er enige tank regimenten en belangrijke onderde len met de meest moderne bommen werpers van de R.A.F. En bij dit alles heeft zich nu ook nog een be langrijk deel van de Engelse vloot gevoegd. De Engelse regering heeft de militaire commandant van Hong kong meegedeeld, dat met de val van Kanton „phase nummer I" is ingegaan, wat betekent, dat de code voor de volledige paraatheid, thans in werking is getreden. Dit alles wijst er wel heel duide lijk op, dat de Engelsen ditmaal niet van plan zijn, dezelfde lijdelijke rol te spelen als in de Kerstdagen van 1941, toen de Japanners deze En gelse kroonkolonie veroverden. En geland was toen in oorlog met Japan en had wel andere zorgen en belangen dan die van de kroonkolo nie in China. Maar ditmaal schijnen de Engelsen zich tegenover een eventuele communistische aanval krachtig te willen verdedigen en ge zien het feit, dat de Engelsen over een krachtige vloot hier beschikken n.l. een vliegtuigdekschip, twee kruisers en 10 torpedojagers en ook over een geduchte luchtmacht een wapen, waarmee de Russen hun Communistische Chinese vrienden maar schaars bedeeld hebben, ziet de toestand er voor de Engelsen zeker nog niet hopeloos uit. En zal het misschien zeer de vraag zijn, of de Communisten, hoe overmoedig zij door hun grote successen ook zijn, er wel toe zullen overgaan om ook dit stukje strategisch belangrijk Chinees gebied, in hun handen te krijgen. Hoewel zij natuurlijk met een verdrijving der Engelsen hier, de sterke nationale gevoelens van heel China zouden strelen. Maar al zullen de Communisten waarschijnlijk de stad niet recht streeks aanvallen, een economische boycot van Hongkong zou deze stad toch ook in ernstige mate kunnen schaden en zelfs op de duur de po sitie voor de Engelsen vrij hopeloos maken. Tot deze boycot zijn de Communisten, nu ze de gehele Chi nese kust in handen hebben zeker in staat Maar niet alleen staan de commu nistische legers nu aan de grenzen van het Engelse kroondomein, maar ook aan die van het Portugese Ma- cao! Maar zelfs al zouden de Commu nisten voorlopig beide gebieden met rust laten, de situatie is daar nu toch wel zo, dat de Chinese com munistische regering, thans een srterke druk op beide staten kan uitoefenen om het Communistische Chinese bewind de facto te gaan er kennen. Dat schept enerzijds voor Enge land al moeilijkheden genoeg en anderzijds kunnen de Communisten deze erkenning momenteel heel goed gebruiken, ook ter versterking van hun internationale diplomatieke positie. Een venster is opengestoten! Wij doen het niet langer alleen: Drie kleinen temidden der groten Slaan krachtig de handen ineen. Het is nog wel geven en nemen, Nog heeft niet een ieder zijn zin; Maar wie is er bang voor problemen? Er straalt nu een hoopvol begin. De roemruchte lage landen In het Rijn-, Maas- en Scheldedal Hernieuwen hun aloude banden. Die de tijd niet weer breken zal! Wij schrijven met Vlamen en Walen Een nieuw blad geschiedenisboek. Wij gaan vrijer ademhalen In de West-Europese hoek! CHIEL. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 27 „Ik vertrouw erop, mijnheer Vromans", zei Emmy, zich met moeite ernstig houdend, „dat dit geen soort samenzwering is met uw tante." „Beslist niet", zei Karei even vormelijk. „Mijn tante is vermoe delijk een paar boodschappen gaan doen in de stad, juffrouw Graaf. Ze zal wel gauw thuis zijn. Ze is nog al stipt op tijd voor het eten. En bovendien zijn Cor en haar man in huis, als u soms be zwaar hebt, met me naar binnen te gaan." „Bij ons thuis zijn we niet bang. En ik zou best trek hebben in een glas port." Ze wandelden naar de voordeur. Aan de voorkant was er geen licht te zien, maar ergens in het achterhuis brandde licht. Toen ze de voordeur naderden, bleef Emmy voor een der benedenramen staan. „Kijk, als kinderen waren we op die manier gewoon, ergens naar binnen te gluren. En als we dan niemand zagen, maakten we een tikkertje aan het kozijn. Weet je hoe? Je neemt een speld en een lange draad enKarei Hij stond vlak achter haar. Ze stak haar hand uit en greep de zijne. „Nee maarik had het heus niet verwacht....' begon hij. „Karei! Sst! Er is iemand in die kamer!" Hij hoorde aan haar gefluister, dat ze geschrokken en bang was. Het was een raam van de woon kamer. In het vage licht, dat door de deur naar de gang scheen, kon den ze een man voor de schoor steenmantel zien staan. Het was een lange man. Hij bewoog zich niet.... hij stond roerloos als 'n standbeeld. Ze konden niet veel meer dan zijn omtrekken van hem onderscheidenbrede schou ders, vrij hoekig en een magere nek. Zijn volkomen strakke onbe weeglijkheid bezorgde Karei een kleine rilling. „Kareifluisterde Emmy, „hijhet is immers een man? „Zeker", antwoordde hij bruusk, om het sinistere gevoel, dat hem bekroop, van zich af te schudden. In de gang, recht achter de plek, waar die man stond, had het lijk van Marie Sanders gelegen... „Ja zeker, het is een man. Waarschijn lijkOp dat ogenblik bewoog zich de gestalte. De man deed een stap naar de schoorsteen toe, leg de zijn armen op de schoorsteen mantel en liet zijn hoofd op zijn armen zakken. Karei begon plot seling te lachen. „Wat zijn we toch 'n sufferds! Dat is Jan! Ja, kijk maar, Jan en niemand anders. Maar wat zou hem in vredesnaam mankeren?" Emmy hield zijn hand nog steeds krampachtig vast. „Weet je zeker, dat het Jan is? Hij komt me zoveel groter voor en. „Neen, het is Jan, vast en zeker. Kom, ga maar mee naar binnen." „Wacht nog even." Emmy trok hem wat achteruit. „Waarom staat hij daar op zo'n vreemde manier? Het schijnt, of hij staat te huilen." „Ja, dat is zo, zou ik zeggen", zei Karei verbluft. „Verdraaid, als ik het snap. Laten we naar binnen gaan en kijken, wat het betekent. Hij is erg somber van aard zegt nooit veelstaat heel erg op zichzelf en zit meestal alleen. Dat is hem, dunkt me, niet kwa lijk te nemen. Meer dan hard, zo blind te moeten wordenMaar ik heb hem nog nooit eerder zien huilen...." Ze gingen naar de voordeur. „Laten we zachtjes naar binnen gaan", zei Emmy. Als hij staat te huilen, zal hij het niet prettig vin den, dat we hem zo zien. Als we er zeker van zijn, dat het Jan is, kunnen we altijd wel een beetje lawaai maken in de gang, zodat hij tijd heeft, ergens anders heen te gaan." „Ben je er nog niet zeker van, dat hij het is?" vroeg Karei grin nikend. „Nou goed, dan zullen we .zachtjes aan doen." Hij deed de deur zachtjes met zijn sleutel open. Hij draaide het licht in het portaal niet op. Emmy by de hand vasthoudend, liep hy naar de openstaande deur der woonkamer. Heel stilletjes. Zwij gend bekeken ze de gestalte, die daar voor de schoorsteen stond. Het was Jan. Daaraan viel niet meer te twijfelen. Ze konden zich niet vergissen in die magere, moe deloze, medelydenwekkende ge stalte. De man stond er nog steeds roerloos stil. Zyn hoofd rustte op zijn armen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3