VAN HOUTEN Kamer v. Koophandel bespreekt de arbeidsmogelijkheden RADIO Jaarvergadering Oud-Alkmaar ouóe WAAG KOSTER Eisen van de Republikeinen Maak gec Schreiedi PAG. 2 Donderdag 20 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Lezing over invasie van 1789 seeato J /irsmmts EGYPTISCH Voor Dames en Heren Kledingmagazijnen ALKMAAR Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Tekort aan woningen funest „En de bossen zingen hun lied" Advies van I Op Dinsdag 18 October werd in de chterzaal van Hotel „Victory", de jaarvergadering gehouden van de Vereniging „Oud-Alkmaar". De voorzitter, de heer H. Ringers, opende met een woord van welkom. De notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiën van de ver eniging gezond zijn. Naar aanleiding echter van dit verslag werd het destijds gestichte fonds tot herbouw van de klokke- toren, ter sprake gebracht. De finan ciële medewerking aan dit fonds bleek niet groot te zijn. Het liep slechts op tot f 12.000.Het geld is rendabel en zal worden bewaard tot er meer animo is voor het doel waarvoor het fonds werd gesticht. Enkele leden toonden zich weinig optimistisch ten aanzien van de herbouw van de toren en wensten het geld voor andere doeleinden be steed te zien. De voorzitter zegde nadere bespreking van de kwestie in het bestuur toe, doch verklaarde zich persoonlijk met hand en tand to zullen verzetten tegen aanwen ding van het fonds voor een ander doel, omdat het geld nu eenmaal is gestort voor de herbouw van een klokketoren. Na het jaarverslag van de secre taris, de heer W. F. Slinger, werden de twee aftredende bestuursleden, do heren Ringers en v. Regteren- Altena, bij acclamatie herkozen. Na een korte pauze hield de heer R. P. Goettsch een lezing over de invasie van Engelsen en Russen in Noord-Holland, in verband niet de tentoonstelling, die in het Gemeen temuseum wordt gehouden en die aan deze historische gebeurtenis is gewijd. De heer Goettsch, die dit onder werp reeds eerder voor „Oud-Alk maar" heeft behandeld, gaf ditmaal geen overzicht van de gehele veld tocht, doch belichtte slechts enkele facetten van het onderwerp. De tentoonstelling, die thans in Alkmaar wordt gehouden, beval spreker van harte in de belangstel ling aan. Achtergrond van de houding der Nederlandera. De heer Goettsch liet ons in zijn interessant betoog een blik werpen op de nationale toestand ten tijde van de invasie en hij verklaarde de negatieve instelling van het Neder landse volk, dat zich destijds in de tijd van de Bataafse Republiek be vond, ten opzichte van de „bevrij ding", uit teleurstelling over de stadhouders, die na het stadhouder loze tijdperk optraden. De anti stadhouderlijke stemming, die hier heersite, kon ontstaan uit reactie tegen het politiek onmondig houden van de grootste groepen van ons volk. Uit rancune gingen deze groe pen de patriottenpartij uitmaken. Uit verweer tegen de Pruisische curatele, waaronder ons volk moest leven tengevolge van de inmen ging van de Pruisische koning bij het herstel der stadhouderlijke rechten, zochten de patriotten aansluiting bij de Fransen. Bij de komst van de Fransen in 1795, ver dween Stadhouder ..lllem V. Door met behulp van een vreemde mo gendheid hun wensen te Verwezen lijken, maakten de patriotten zich, volgens spreker, wel degelijk aan landverraad schuldig. Doch een verschil met de toestand, zoals die in 1940 was, blijkt uit het eerste artikel van het Haagse Verdrag met Frankrijk, dat Holland een onaf hankelijke staat maakte. In elk ge val was er in zoverre van onafhan kelijkheid sprake, dat in 1799 een poging gedaan kon worden om te komen tot een nèufrale status van de Bataafse Republiek tussen de onenige mogendheden. De Nederlanders, die de Engel sen en Russen in 1799 zagen lan den aan de Noordhollandse kust, vroegen zich af, wat hen te wach ten zou staan bij een eventuele overwinning van de gelande legers. Wat hen te wachten stond was in derdaad het herstel van de oude toestand van vóór 1787 in vrijwel gelijke staat. De Stadhouder wens<- te daarover zelfs geen discussie. Vandaar de gereserveerdheid van th.kRa^kniAnGzoon PLATTE STEENENBRU& ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER f5.50 PER 12 LITER f5.25 p. 1. (Adv.? Uitspraken Alkmaarse Rechtbank G. Berkhof, Den Haag; verduis tering van flessen room, ten na dele van de fabriek Horna te Hoorn; eis f 5.of 3 dg. en onv. ter beschikkingstelling van de Re gering; uitspraak: zaak wordt op nieuw behandeld op 17 Oct. 1950. J. H. ten Brink, Den Helder: verduistering van gouden siera den; eis 6 mnd voorw. met proef tijd van 2 jaar, alsmede f 500. boete, subs. 2 mnd hechtenis. Uit spraak f 250.of 1 mnd. C. W. H., Anna Paulowna, appèl vonnis kantonrechter wegens overtreding vuurwapenwet; eis conform vonnis f 10.Uitspraak f 10.of 5 dagen. Fr. P. R„ Hoorn; appèl vonnis kantonrechter Hoorn; veroorzaken aanrijding op 11 Jan. j.l. op het Koepoortsplein; eis f5.uit spraak f 5.of 3 dagen. het volk. dat zich niet achter een Stadhouder wenste te plaatsen, die zijn tijd kennelijk niet begreep. Deze reserve achtte spreker in de gegeven omstandigheden niet al leen begrijpelijk, maar zelfs ge rechtvaardigd. In het tweede gedeelte van zijn lezing behandelde de heer Goettsch de gebeurtenissen, die in Alkmaar plaats vonden tussen 3 en 8 Octo ber van het jaar 1799, in de tijd dus waarin Alkmaar door de En gelsen was bezet. De ontvangst van de Engelsen was hier welwillend. Men droeg oranje en de oranje vlaggen waaiden van de torens. Op 4 October reden de hertog van York en de Erfprins de stad bin nen en namen er hun intrek. Op 8 October werd de stad door de bezetters verlaten, hetgeen een aanleiding was om het feest van I Alkmaars ontzet weer te gaan vie ren. Reactie der Katholieken. I Naar aanleiding van de lezing i van de heer Goettsch werden de j inleider enkele vragen gesteld. De I Weleerw. Heer Kapelaan Voets vroeg de spreker hoe de katholie ken hadden gereageerd op de om standigheden, in verband met voor katholieken gunstige toezeggingen, die door Stadhouder Willem V wa ren gedaan. De heer Goettsch antwoordde Kapelaan Voets, dat het hem niet bekend was of de katholieken al of niet de zijde van de Prins had den gekozen. Naar spr. mening, on derscheidden de katholieken zich in deize niet van de rest van de bevolking, zelfs niet in specifiek katholieke delen van onze provin cie. Dit is dan ook wel ver klaarbaar, volgens spreker, want het grootste deel van de katholieke bevolking moet onkundig geweest zijn van de toezeggingen die te hunnen gunste door de stadhouder waren gedaan. Op een vraag van de heer Rin gers over de houding van de aan de invasie deelnemende Russische soldaten, antwoordde spreker, dat de Russen in elk geval niet be hoorlijk onder tucht stonden, het geen Zeer duidelijk blijkt uit de houding van deze als haveloze bar baren gekenschetste lieden in Bergen. De voorzitter richtte hierna een dankwoord tot de heer Goettsch en bood hem namens het bestuur van Oud-Alkmaar" een boekwerk aan. Nadat nog mededeling was ge daan van het feit, dat de heer dr. Hofstee zich bereid verklaard heeft het gerestaureerde huis van v. d. Feen de Lille in de Langestraat te doen bezichtigen door belangstel lenden, sloot de voorzitter deze zeer interessante vergadering. Indië-avond voor Zosno ALKMAAR. Dezer' dagen hield de heer P. J. Bosman voor de R. K. Lyceumvereniging Z.O.S. N.O. een lezing, getiteld: „Mijn indrukken uit Indonesië". Spreker die drie jaren in de tropen ver toefd heeft, zwierf rond over Su matra, Java en Banka en kwam daarbij in contact met vrijwel alle kringen der bevolking. Spr. be gon met te wijzen op de grote taak die iedere Nederlandse sol daat in Indonesië heeft, n.l. het kweken van goodwill bij de be volking. Ook komt door de brie ven van de soldaat zijn kennissen kring in Holland meer in aanra king met het volksleven daar, het geen ongetwijfeld een beter be grip van hen voor de Indonesi sche taak tot gevolg zal hebben. Vervolgens vertelt spr. krasse staaltjes over toestanden in som mige streken. Op zeker ogenblik bediende men zich van gesten- cile bankbiljetten!! Discipline is evenals bij de andere Oost-Aziati sche volkeren, in Indonesië ver te zoeken. Zo zijn de Indonesische Chinezen de geslepen handeldrij- vers daar, die overal munt uit we ten te slaan en nergens voor te- gdemzen. Smokkelen doen zij graag, al is het alleen maar om de sport. Communisme in Indonesië? Nee, zegt de heer Bosman. De meesten die zich „communist" noemen, we ten niet wat communisme is en wat voor consequenties het met zich meebrengt. De Indonesiër erkent de fouten en gebreken van zijn eigen volk wel, doch fouten, begaan door eigen landgenoten, zien zij eerder door de vingers dan fouten die door Nederlanders gemaakt zijn. Spreker besloot met er op te wijzen, dat wij ons hier met onze „polder"-opinie zo moeilijk de toestand van dat Oosterse volk zijn eigen mentaliteit, cultuur en volksaard kunnen begrijpen. De lezing van de heer Bosman viel bij de lyceïsten in goede smaak, wat bleek bij de rondvraag, waar van door velen gebruik werd ge maakt. Huur-auto of niet? De jeugdige chauffeur-monteur N. J. uit Zi.jpe, wiens vader te 't Zand een autobussenbedrijf heeft en auto's verhuurt, was op 7 Fe bruari, toen hij nog geen 21 jaar was, met een auto van zijn vader op de Rijksweg AlkmaarDen Helder, onder de gemeente Zi.jpe door een controleur der Rijksver keersinspectie aangetroffen. Er werd proces-verbaal opgemaakt Wegens het op te jeugdige leeftijd rijden in een huurauto. Maar de zaak lag in werkelijkheid even anders, de jongen, die reparatie werkzaamheden aan de auto had verricht, moest de remmen con troleren! Hij .jreed dus niet met een huurauto, op dat moment, doch met een auto zonder meer, welke moest gecontroleerd wor den op de remmen. Van deze zaak was een principe-kwestie ge maakt. die de Alkmaarse Meer voudige Kamer Dinsdag te beoor delen kreeg. De officier van Jus titie, die de zaak grondig van alle kanten had bekeken, waarbij trouwens door de betreffende con troleur erkend was, dat de jongen in overall reed en verklaarde de wagen voor controle te berijden, meende dat op het moment van de aanhouding de wagen niet te beschouwen was als een huur auto. Hij vroeg in dit geval dan ook vrijspraak van het ten laste gelegde, waarmede de verdediger Mr. Hoecke uit den Haag, uiter aard accoord ging. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het Venster, 18 jaar; Victoria: De avontu ren van O'Flynn, 14 jr.; Ci nema Americain: Een roe keloos avontuur, KFC keu ring onbekend; A.B.T.: Dui vels van het wilde westen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. 'T GULDEN VLIES: Hein tje Davids: De beste uren van je leven. VICTORY: 8 uur bijeen komst Katholieke Vrou wenbeweging. Op de loop ALKMAAR. Op 24 Augustus werd voor de St. Jozefkerk te Alkmaar het damesrijwiel van mej. M. U. gestolen door Dirk J. G. S. uit Alkmaar, die van deze diefstal niet veel pllezier heeft gehad en zich voor de Alkmaarse Rechtbank moest verantwoorden. Nu, daar kwam niet veel van te recht, want het verweer was maar slapjes. Eerst verklaarde hij dat de opleiding, waarvoor notabene de Reclassering had gezorgd, niet naar zijn zin was, en later bracht hij onenigheid met zijn zuster, die de jongen wat wilde laten leren om hem op het goede pad te houden, ter tafel. Het mocht niet baten, vooral toen bleek, dat de jongeling al meer op zijn kerf stok had en nog een voorwaarde lijke straf boven het hoofd had hangen. De Reclassering bleek veel voor de jongen te hebben gedaan maar, zoals de officier van Justitie zeide, het was allemaal voor niets, want de kansen ble ven onbenut. Ook de houding van verdachte kon de officier niet be koren. Uit alles bleek volgens de officier, dat de jongen de handen niet uit de mouwen wenste te ste ken. De eis luidde in deze zaak 2 jaar met aftrek preventief. Dc verdediger, Mr. Thijs, voerde aan dat de jongen werk moest doen dat hem niet zinde en dat hij na ruzie thuis on de loop was gegaan, hetgeen hem achteraf noodlottig is geworden. R. K. Handbalclub A. O. G. Het is A.O.G. I gelukt Zeevogels met 10 te verslaan. Van beide kanten werd er fel gestreden om de overwinning mee naar huis te ne men. Nu eens was het A.O.G. dan weer Zeevogels, die haar kansen waagde, maar de stand bleef 0—0. Zo ging de rust in. maar hierin kwam toch vrij spoedig een veran dering. De voorhoede van A.O.G. wist zich los te maken van Zeevo gels en de midvoor R. Groefsema bracht dc stand op 10, met een keurige hoekworp. Eindelijk was 't zo begeerde doelpunt gescoord.Doch hierna moesten de A.O.G.-ers alls krachten inspannen om deze stand zo te houden, hetgeen hen ook ge lukte. Deze keer heeft A.O.G. 2 het er beter afgebracht en stuurde Dimmen- met een 21 nederlaag n. huis. En dejunioren deden het niet minder dan met een 110 Overwin ning. K.F.C.-KEURING ALKMAAR Alkm. Biosc. The ater: Buffalo Bill grijpt in, 14 jaar. Cinema American 't Zal je niet gebeuren, alle leeftijden. Harmonie: De Rat, 18 jaar. Victoria: Nattigheid, 14 jaar. ONDERWIJS AAN HET SLECHTHORENDE KIND ALKMAAR Over dit onder werp heeft de directeur van de Prof. H. Burgerschool te Amster dam, de heer W.C. Andreae, Dins dagavond in 't verenigingsgebouw aan de Heul, een lezing gehou den. De prof. H. Burgerschool is geen school voor doofstommen, maar voor kinderen met vermin derd gehoor en met gehemelte-de fecten. Dit initiatief is een unicum •in Europa en heeft 8 afdelingen voor slechthorenden en 3 afdelin gen voor kinderen met gehemelte defecten. Elf leerkrachten, 'n log- opaedist, 'n schoolarts, tevens spe cialist op keel- en neusgebied en 'n kaakchirurg behoren tot de vas te staf van het instituut, waar de kinderen al op zeer jeugdige leef tijd sinds enige tijd vanaf hun derde jaar leren liplezen en an der speciaal onderwijs genieten. Op boeiende en duidelijke wijze besprak de spreker, voor een aan dachtig gehoor, de moeilijkheden en mogelijkheden van dit onder wijs, het gesproken woord aan vullend met lichtbeelden. Het is geen school voor leerlingen met geestelijke tekorten. Vroeger heer ste de mening nog vrijwel alge meen, dat deze kinderen door hun gebreken gedoemd waren tot een sterke achterstand in hun geeste lijke ontwikkeling. Gelukkig is de ze mening, op grond van de erva ringen ap dit terrein, terug ge drongen en het is wel zeer duide lijk gebleken, dat de aanwezige be gaafdheden, ook bij deze kinderen tot volkomen ontwikkeling kun nen worden gebracht. Een warm applaus beloonde de spreker van de avond. Gemoedelijke rijder De schoenhandelaar van K. uit Brunssum, een gemoedelijke Lim burger, reed op 3 Augustus van dit jaar voor zijn plezier in Schoorl rond, toen hij op een gegeven moment tegenover een motorrijder, J. B. kwam te staan en de man pardoes aanreed. Voor de Alkmaarse rechtbank, waar deze aanrijding uit de doeken werd gedaan, bleek dat de gemoe delijke Limburger op de weg, waar hij niet bekend was, niet goed had uitgekeken. Dat erkende hii ook wel, het was echt een ongeluk! Het was een misverstand geweest betreffende de voorrangs kwestie, alleen was het jammer dat de voetrem van verdachte's wagen niet in orde was. De offi cier van Justitie, die verdachte's houding na het ongeval sportief vond, de man heeft zich namelijk geregeld van de toestand van zijn slachtoffer op de hoogte gehouden en de schade vergoed, verweet hem alleen zijn onoplettendheid en vroeg daarvoor een boete van f 50.—. Katoenen Regenjassen (Adv.) Invalide te water ALKMAAR Woensdagmiddag te half een ge raakte de 56-jarige mevr. Metz, woonachtig aan de Oude Gracht, door 'n noodlottig ongeval te water. Terwijl de verpleegster, die mevr. M. in een invalidenwagentje had gereden, het wagentje tegen het woonhuis van mevr. M. had neer gezet om de voordeur te openen, ge raakte het wagentje in beweging en reed het water van de Oude Gracht in. Een tweetal omstanders, die di rect hulp boden, konden na enkele ogenblikken het genoegen smaken, de dame uit het water te halen. Het bleek echter dat mevr. M. door dit ongeval erg overstuur was geraakt. Nadat haar de eerste hulp was ver leend, werd zij naar huis gebracht, waar zij door Dr. Lourens onder be handeling is genomen. Ongeveer om 1 uur is mevr. M. overleden. Getuigen van het ongeval en de beide onbekende redders wordt ver zocht zich met spoed te willen mel den bij de politie te Alkmaar. Verkeerstelling ALKMAAR Vanwege de dienst van Gemeentewerken zal Maandag 31 October en Woensdag 2 Novem ber van 85 uur in de omgeving van de Friese Brug en Helderseweg een verkeerstelling gehouden wor den, waarvoor de medewerking is ingeroepen van de leerlingen van de Middelbare scholen. Aanrijding ALKMAAR Gistermorgen om kwart over zeven ontstond er een aanrijding op de Kanaaldijk tussen een wielrijder en een motorrijder. De wielrijder reed daar in de rich ting Friesebrug, bij het passeren van de nieuwe Schermerweg hoor de hij 'n signaal waarvan hij schrok Er kwam een motorrijder van de nieuwe Schermerweg de Kanaal dijk oprijden en tussen beiden ont stond een botsing. De wielrijder liep zodanig letsel op dat hij naar 't St. Elisabethziekenhuis vervoerd moest worden. Het ongeval speelde zich juist buiten de Gemeentegrens af, zodat het onderzoek door de politie te Oudorp is ter hand ge nomen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Rudolf, zn. van C. Hiemstra en W. Mul der. Gehuwd: Nicolaas G. de Groot en Johanna N. Jonker, Cornelius Th. Koenen en Martiena Winters, Casi- mir J. Everhard en Cornelia Ad miraal, Anne E. Schuil ^n Arendina K. Houwing. Mijn en dijn Voor de Alkmaarse Meervoudi ge Kamer stonden Dinsdag te recht L. F. B. uit Beverwijk en M. H. uit Heiloo, die samen met een zekere Z. in Wieringen, in hotel Smit, tijdens ee korte-baan draverijen aldaar op 21 Septem ber j.l. gehouden, een spelletje Mijn en Dijn, een gokspel, hadden gespeeld met een aantal bezoe kers. De eigenlijke speler, Z.,' die bij de komst van in burger ge klede politiemannen was ver dwenen, kwam niet meer boven water en in zekere zin waren het de verdachten, die voor hem de kastanjes uit het vuur moesten halen. Want verdachte H. b.v. nam juist waar voor Z. toen de politie ingreep. Er werd hier ge speeld met bedragen van f 2.50 tot f 10.Voor een bedrag van f 22,50 was er in beslag genomen daar de aanstichter Z. juist met de bank was verdwenen. De offi cier van Justitie, Mr. Holsteyn, die een der verdachten al meer onder handen had genomen en de man een ernstige waarschu wing had gegeven, vond het jam mer dat zijn goede raad in de wind was geslagen en eiste tegen beide verdachten een gevangenis straf van 2 maanden. De beide verdedigers, Mr. Thijs en Mr. Dr. C. Berkhouwer, wezen er op dat de Staat het spel aan de ene zijde verbiedt en aan de andere zijde aanmoedigt. Zij brachten de loterij en de totaiisator ter sprake en Mr. Berkhouwer sprak in dit verband zelfs over een dubbele moraal; hii vond de zaak geen halsmisdrijf en bepleitte onmiddellijke invrij heidsstelling en een geldboete. Het eerste verzoek werd door de rechtbank, na raadkamer, inge willigd, de straf wordt over veer tien dagen bekend gemaakt. (Adv.y In de raadszaal van het Alkmaarse Stadhuis werd Woensdag middag door de Plaatselijke Raad van Bijstand van het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordhoiland een vergadering belegd, grotendeels gewijd aan de de mogelijkheid om de werkgelegenheid in dit, steeds in bevol kingsdichtheid toenemende, gewest tot groter ontwikkeling te brengen. De vergadering, bijgewoond door een twintigtal leden uit alle streken van Noord-Holland, werd door de voorzitter van de Alk maarse Kamer van Koophandel, de heer S. W. Arntz, geopend, waarbij allereerst de heer F. Put man, die voor het eerst de bijeen komst bijwoonde, werd begroet. Vervolgens werden waarderende woorden aan de nagedachtenis van het onlangs overleden lid, de heer Ben Kuvper, gewijd. De heer Grondsma, die van een langdurige ziekte genezen is en zijn werk zaamheden inmiddels heeft her vat, werd hartelijk begroet terwijl ook de 70ste verjaardag van de heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn, een gelegenheid waarbij het be stuur van zijn belangstelling had doen blijken, in herinnering werd gebracht. Door de heer L. Bandsma, direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Alkmaar, werd een in leiding gehouden over de ontwik keling der werkgelegenheid in dit gewest in de toekomst. Werkgelegenheid in Noord-Holland. Er is een interdepartementale commissie voor de werkgelegen heid ingesteld onder voorzitter schap van Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Sociale Zaken, welke de regering heeft te adviseren en maatregelen heeft voor te be reiden om werkloosheid te voor komen. De commissie heeft reeds en kele malen een vergadering ge houden, in combinatie met de ge lijksoortige commissies, ingesteld voor de ressorten van de arbeids- bureaux Amsterdam en Haarlem. Zoals bekend, gaat het hier om een agrarisch gebied, waarin slechts in beperkte mate werk gelegenheid in de industrie aan wezig is. Over deze laatste werkgelegen heid kan de Kamer van Koophan del een oordeel geven. In de land- en tuinbouw doen zich steeds de bekende seizoen schommelingen voor. Het verdient aandacht, dat de duur der seizoenwerkloosheid de tendenz vertoont in de loop der jaren langer te worden. Dit wil niet zeggen dat er thans reeds reden is voor pessimisme. In de jaren na de bevrijding hebben honderdtallen arbeiders van buiten het gewest hier arbeid gevonden in land- en tuinbouw. Ook dit jaar hebben mensen van buiten in het gewest gewerkt, maar in veel geringere mate. De oorzaak hiervan is: de toegenomen mechanisatie: de grote 'verbete ring der arbeidsprestaties; wijzi ging van het teeltplan (minder aardappelen, meer bieten en gra nen). Dank zij hun goede prestaties en mentaliteit konden grote groe pen arbeiders uit ons gewest el ders in de industrie worden te werkgesteld. De situatie is niet gunstig onder het kantoorpersoneel. Vooral als gevolg van het vrijkomen van krachten door het opheffen of inkrimpen van overheidsdiensten. Ook elders is de werkgelegen heid voor deze krachten miniem. Daar er minder opnemingsmoge lijkheden zijn in de land- en tuin bouw en er reeds een geringe werkloosheid onder het kantoor personeel heerst, is het van groot belang, dat er meer werkgelegen heid komt door industrievestiging en uitbreiding van de bestaande industrie. Daar deze industrie niet alleen met ongeschoolden kan werken, zijn scholing en omscholing mid delen om hieraan tegemoet te komen. Zij, die daarvoor geschikt bevonden zijn, kunnen een oplei ding ontvangen in een rijkswerk plaats en genieten dan tijdens de scholing een zeker weekinkomen en vergoeding van reiskosten. In de Rijkswerkplaats in Den Helder zijn reeds vele metselaars opgeleid, terwijl gedurende de laatste jaren in de Rijkswerk- plaats in Amsterdam tientallen andere vaklieden uit onze streek zijn geschoold. Te Hoorn zal zeer binnenkort een rijkswerkplaats worden ge opend, waar begonnen zal worden met scholing in de bouwvakken. Het ligt in de bedoeling, zodra mogelijk ook op te leiden in de metaalvakken. Voor de werkkrachten uit De Streek, waar de bevolking zich snel uitbreidt en het steeds moei lijker wordt in land- en tuinbouw voldoende werk te vindén, is het van' groot belang deze kans aan te grijpen. Door de arbeiders zelf wordt over het algemeen wel gevoeld, dat er iets gebeuren moet. Dit blijkt ook wel uit de vele verzoe ken om emigratie. Alleen in De Streek is de belangstelling hier voor niet zo groot. Emigratie alleen is niet vol doende. Verheugend is, dat het mogelijk is geweest zo goed als alle gede- mobiliseerden binnen redelijke tijd weer in het arbeidsproces op te nemen. Hoewel er geen reden is tot soberheid, moet in het algemeen belang tijdig onder ogen worden gezien wat er moet worden ge daan om de werkgelegenheid op peil te houden. Tijdens de uitvoerige discussie, waartoe de inleiding aanleiding gaf, bracht de heer D. Scheffel, secretaris van de K. v. K. naar voren dat verschillende openbare werken verschoven worden om in de toekomst werkobjecten te heb ben. Desondanks zal het niet mo gelijk zijn de gehele bevolking aan een bestaansmiddel te helpen. Het bevolkingsoverschot is daar voor té groot. In emigratie zag de heer Scheffel nog wel mogelijk heden. Sprekende over grote werkob jecten drong de heer Wolf uit Purmerend aan op verbetering van de weg AmsterdamPurmer end. De voorzitter wees er daar bij op dat verschillende werken door gebrek aan het benodigde kapitaal op uitvoering moeten wachten. Wat de medewerking van het Rijk betreft t.a.v. het scheppen van mogelijkheden tot werkver ruiming bracht de heer Bandsma aan alle kanten medewerking ver onder de aandacht, dat het Rijk leent tot het omscholen en her scholen van arbeiders. linitiatief wordt bedreigd Wat de toekomst der platte- landsjeugd betreft verwachtte men weinig heil van de jpechani- satie. De beste mogelijkheden lig gen in emigratie en industriali satie. De grote industrie, meest internationale huizen, met ver spreid risico, liggen hier gunsti ger dan de kleine bedrijven, op nationaal niveau, die zich gemak kelijk op het platteland kunnen vestigen, zoals conserverings- bedrijven voor landbouwproduc ten, die echter, door de huidige regeringsmaatregelen, aan een te groot risico zijn gebonden. Veel zakenlieden immers worden er momenteel van weerhouden hun geld en energie in een nationaal bedrijf te steken. Men heeft te genwoordig meer kwade dan goe de kansen. Overigens zijn wij, wat import van grondstoffen betreft, zeer kwetsbaar. Huisvesting een probleem De heer Stumpel, die dankte voor de belangstelling bij zijn 70ste verjaardag ondervonden, constateerde een groot tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders. Hij wilde eventuele omscholing gaar ne in deze richting zien gestuurd terwijl hij voorts bang was dat omscholing in de techniek, vooral de fijnere, te tijdrovend zou zijn en naar verhouding weinig nut zou afwerpen daar op deze wijze gevormde arbeiders toch niet de ervaring van in het vak groot ge worden ambachtslieden zouden kunnen verwerven. Het woning vraagstuk is van grote invloed op de werkmogelijkheid, er zijn nog vele bedrijven, die werkkrachten kunnen plaatsen maar geen woon ruimte kunnen aanbieden. Daarin te voorzien acht de heer Stumpel van primair belang. Voorts biedt intensievere woningbouw een dub bel nut, velen uit de landbouw kunnen in de toekomst ook in het bouwbedrijf een zekere toekomst zien. Ook deze spreker achtte het investeren uit eigen middelen mo menteel vrijwel onmogelijk door de te grote kapitaals-onttrekkin gen door de belastingen. De emi gratie wordt verder, zeker wat de „Streek" betreft, belemmerd door de gehechtheid aan eigen milieu en omgeving, dat veelal in het buitenland gemist wordt. In dit verband prees de heer Stumpel het werk van de L.T.B., die o.l.v. Ir. Hcymeyer Hollandse kolonies vormt in Brazilië en Canada. Algemeen bleek men voorts van gevoelen dat de hoge lonen in de industrie en de beknotting van het bedrijfsleven een belemmering vormen voor verdere industriali satie. Aan de andere kant bleek, zoals uit de woorden van de heer Valkering uit Limmen kon wor den beluisterd, dat verscheidene groot-industrieën werknemers uit de landbouwbedrijven, in casu uit het bollenvak, weg lokken. Er doet zich de vreemde figuur voor der er enerzijds een tekort aan werkkrachten is, anderzijds een WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. NU EN DAN BUIEN Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige en in de kustgebieden tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. „Baron Kneut" in Gulden Vlies ALKMAAR Siem Nieuwenhuyzen, Neerlands grote revue-komiek, die jaren ach tereen m. „Buziau" triomphen vier de in de grootste revus-shows ooit vertoond, zal Zondag 23 Oct. as. met zijn gezelschap optreden in „Baron Kneut" in het Gulden Vlies. „Baron Kneut" is een ongelooflijk lachsucces en wordt thans voor de 19e maal opgevoerd in Alkmaar. BERGEN Gisteravond heeft de R.K. Gemengde Toneelvereni ging „St. Jan" te Bergen, met het Noorse karakterstuk ,,En de bossen zingen hun lied", haar wintersei zoen geopend. Het verhaal speelt zich af, tus sen de eeuwenoude bomen op het landgoed van een jonker, in de wo ning van de houtvester Lars Krach. Tussen zijn twee zoons zijn sterke tegenstellingen gegroeid en vijandig staan zij tegenover elkaar. Claus, de jongste is 'n dichter en dromer, die een heimelijke liefde koestert voor de dochter van zijn brood heer, de bekoorlijke Olga, welke rol juist getypeerd werd door Miep de Vos. De oudste zoon, Peter, is rentmester van de landjonker. Zeer goed was ook het spel van Aat Groot, als de houtvester, die gena deloos achtervolgd wordt door de chanteur Mikkel Nielsen, een stro per, waarmee de houtvester vroe ger 'n houtdiefstal, ten nadele van zijn patroon had gepleegd. Deze karakterrol werd op uitmuntende wijze door Geinier Mosch vertolkt. Ook Wout Evers als de landjonker gaf goed spel te zien evenals Mej. Tiebie, als de huishoudster van Krach, Karin Reimers. Complicaties ontstaan als Bénté, de dochter van de houtvester, op 'n natuurlijke wijze gespeeld door Gitta Tiebie, verliefd wordt op Ole, de zoon van de landjonker, een lodbol van de ergste soort en met deee de vlucht neemt. Ongetwijfeld is het derde deel, met zijn vele hoogtepunten het sterkst. In de twee eerste bedrijven is de dialoog o.i. iets te langdradig. De regie en grime waren voortreffelijk ver zorgd door de heer J. van Baar. De zaal was zeer goed bezet en de spelers hadden aan het slot van de avond, een warm en verdiend ap plaus te incasseren. Hedenavond vindt de tweede voorstelling plaats. In het communiqué van de UNCI betreffende de gisteren gehouden vergadering van de centrale ge mengde commissie, wordt gemeld dat overeenstemming is bereikt over de afbakening van patrouille- gebieden. De Rep. vertegenwoordiger vond ten opzichte van de situatie op Oost-Java geen reden tot pessimis me. Hij verzocht de Nederlandse autoriteiten de volgende maatrege len te treffen: a. onmiddellijke vrijlating van alle gevangenen en burgerambte naren die na 10 Augustus zijn aan gehouden. b. teruggave van alle wapens, die sindsdien in beslag zijn genomen; c. geen arrestaties of ontwape ning zonder voorafgaand overleg met de plaatselijke gemengde com missies of zonder overeenkomst tussen de commandanten van beide partijen. De Nederlandse vertegenwoordi ger beloofde het Republikeins ver zoek te zullen voorleggen aan de regering van Indonesië en hoopte binnen een week de houding van zijn regering te kunnen bekend maken. P. B. O. IN EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft besloten over veertien dagen te beginnen met de afdelingsgewfjze behandeling van het wetsontwerp op de PBO. Tevens zal dan worden behandeld het voor stel van de VVD, om liet reglement van orde zodanig te wijzigen dat een commissie van Indonesische Za ken kan worden ingesteld. DRIE DODEN OP ZUID-BORNEO BATAVIA, 20 October (Aneta). Drie doden vielen, toen een Neder landse patrouille, die in Zuid-Bor- neo in een prauw stroomopwaarts op de Baritorivier voer, uit een hin derlaag beschoten werd. Een mili tair van het K.N.Ï.L. werd dodelijk getroffen, twee anderen verdron ken na het omslaan van de boot. Een opsporingsactie is ingezet. Wonosobo op Midden-Java Is zonder incidenten door de Neder landse troepen ontruimd. Autorijders, kent Uw plichten: Dimt op de weg bijtijds Uw lichten! VEILIG VERKEER te veel aan werkkrachten in an dere streken. Mogelijkheden werden gezien in de confectie-industrie, waarbij medewerking van de overheid no dig is. Ook in de drooglegging van dc Zuid-West-polder liggen grote mogelijkheden. Een aanvaardbaar voorstel voor de etalageverlichting is door de K. v. K. van Noordholland inge diend, waarvoor bij alle instan ties zeer veel waardering is en dat binnenkort in werking zal treden. Nadat enkele problemen van verkeers-technische aard bespro ken waren, werd de vergadering met een dankwoord van de voor zitter besloten. Dinsdagmiddag is hei schip „Oslofjord" na De Nederlandse Boek' bond heeft aan al zijn circulaire gezonden na ding van het feit, dat t onder de titel „Het Eng een boek zal verschijne seph Schreieder. De bo mening, dat de Nederlai verkopers er niet aap di« te werken Schreieder g ten verdienen aan he landse volk, waartegen kwaad heeft nitgericht. Het bestuur van de kopersbond adviseert handelaren wel het boek het wordt besteld, p exemplaar af te leveren, de taak van de boekhan gewenst boek te levere ganda maken voor dez komt het bestuur echt wenst voor. De heer N. Hesseler, secretaris van de Ned. kopersbond, verklaarde ning te zijn, dat pracl propagandamateriaal voc VRIJDAG 21 OCTOl HILVERSUM I, 301,5 10.21 VAD 22.4 och VARA, 10.00 VPRO 12.00 AVRO, 16.00 VPRO, 21.00 VARA, 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 nastek. 7.30 gramofoonmu nieuws, 8.15 gramofoonmu: voor de vrouw, 9.00 gram ziek. 10.00 „thuis", cause morgenwijding, 10.20 gr muziek, 10.30 voor de vrou gramofoonmuziek, 11.10 vc 11.30 accordeonorkest, 12 en zjng, 12.30 mededelijij sportpraafjje, 12,45 gramo: 13.00 nieuws, 13.15 dar 13.45 gramofoonmuziek, 14 de vrouw, 14.20 solistenconc boekbesprekng, 15.20 gr: muziek, 16.00 filmprogramrr voor de jeugd, 17.00 gr: muziek. 17.20 muzikale 18.00 nieuws. 18.15 felicitat: voor de strijdkrachten, 19.C om de bocht", 19.15 orgel 19.30 „mensen komen tot causerie; 19,50 kerkelijk 20.00 nieuws, 20.05 pianovoi 20.30 „de mens op aarde" rie, 20.55 boekbespreking verzoekprogramma, 21.30 dracht, 21.50 buitenlands o 22.05 lichte muziek, 22.40 „f causerie, 22.45 avondwijdir nieuws, 23.15—24.00 gra muziek, HILVERSUM n, 416 M 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 gewijdi Ziek, 7.45 een woord voor 8.00 nieuws en weerbericht blaaskwintet en piano, 8.45 foonmuziek. 9.15 voor de 9.30 waterstanden, 9.35 gra muziek, 10.30 morgendienst gramofoonmuziek, 11.15 pi tal, 11.45 gramofoonmuziek sextet, 12.30 mededelingen trio. 13.00 nieuws, 13.15 pre ^est, 13.45 gramofoon 14.15 „boefjes?", hoorspel, 15.00 strijkkwartet, 15 30 foonmuziek, 15.40 voordracl omroeporkest, 16.40 voc 17.00 gramofoonmuziek, 17.! en piano, 17.45 Friese uit: 18.00 pianoduo, 18.15 causer derlandse vertalingen va oude testament", 18.30 g koor, 18.45 „de stem van d( gelijke vakbeweging", c 19.00 nieuws, 19.15 reger zending, 19.30 radiokrant, onViws' 20-°5 gramofoon: 49-15 strijkorkest, 20.45 foonmuziek, 20.55 „het Harry Lange", hoorspel, 21 dio philharmonisch orkest liste, 22.45 avondoverdenkini nieuws, 23.15—24.00 gramof ziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 foonmuziek, 12.30 weerbei io,e Sramofoonmuz., 13,00 ,2-45 orgel en zang, 14.00—1 Jt.oo gramofoonmuz., 17.05 17.15 muzikale causerie, 18.1 srie over Goethe, 18.20 loonmuziok, 18.30 voor de so 19.00 nieuws, 19.50 hoorspel gramofoonmuziek, 22 00 i 22.55—23.00 ni BRUSSEL 484 M. 32.05 ^l^zick, 13.00 nieuws, 13.15, 17 22 e!\ 17,10 gramofoonr io i2 altvi0°l en piano, 18. iy.10 gramofoonmuziek, 19.15 ^ar>g, 19.40 gramofoonmuziek «e'vaneerd programma, 21.15 en 22.15 gramofoonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2