RADIO ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS van de likeinen Maak geen propaganda voor Schreieder's „Englandspiel" Militairen in Schoonhoven kwamen in verzet Donderdag 20 October 1949 PAG. 3 ssen zingen lied a Advies van de Boekverkopersbond Witte mieren bedreigen het Vaticaan Een veelbetekenend bezoek Tegen hun verplichte uitzending naar Indonesië De Beurs De Bonnen!ijst Naar v/ij vernemen: WACHTING loor het K.N.M.I. g van Donderdag avond. lAN BUIEN olkt met vooral in es enkele buien, ring in tempera- t krachtige en in tijdelijk harde ind. 'in Gulden Vlies huyzen, Neerlands iek, die jaren ach- iu" triomphen vier- e revus-shows ooit jndag 23 Oct. as. ;hap optreden in -i het Gulden Vlies, s een ongelooflijk >rdt thans voor de erd in Alkmaar. Gisteravond heeft igde Toneelvêreni- ;e Bergen, met het stuk ,,En de bossen haar wintersei- peelt zich af, tus- ude bomen op het rt jonker, in de wo- tvester Lars Krach, e zoons zijn sterke gegroeid en vijandig iver elkaar. Claus, dichter en dromer, jke liefde koestert r van zijn brood- rlijke Olga, welke rd werd door Miep zoon, Peter, is de landjonker. Zeer het spel van Aat rutvester, die gena- Igd wordt door de Nielsen, een stro- houtvester vroe- tal, ten nadele van ad gepleegd. Deze •d op uitmuntende ier Mosch vertolkt, als de landjonker zien evenals Mej. huishoudster van ontstaan als Bèntê, de houtvester, op 'n gespeeld door -liefd wordt op Ole, ,e landjonker, een irgste soort en met neemt. Ongetwijfeld met zijn vele iet sterkst. In de is de dialoog dradig. De regie en voortreffelijk ver deer J- van Baar. »r goed bezet en de aan het slot van de m en verdiend ap- iren. vindt de tweede ats. mlqué van de UNCI gisteren gehouden de centrale ge- ssie, wordt gemeld raming is bereikt ting van patrouille- egenwoordiger vond an de situatie Op reden tot pessimis- :ht de Nederlandse volgende maatrege- ke vrijlating van n en burgerambte- i Augustus zijn aan- /an alle wapens, die ;slag zijn genomen; staties of ontwape- oorafgaand overleg ijke gemengde com- nder overeenkomst landanten van beide jse vertegenwoordi gt Republikeins ver- voorleggen aan de ndoneaë en hoopte ek de houding van te kunnen bekend EERSTE KAMER imer heeft besloten gen tc beginnen met Üze behandeling van op de PBO Tevens behandeld het voor- 1, om het reglement lig te wijzigen dat ?an Indonesische Za- ingesteld. DODEN OP -BORNEO 0 October (Aneta). en, toen een Neder- die in Zuid-Bor- .uw stroomopwaarts ier voer, uit een hln- en werd. Een mili- N.I.L. werd dodelijk e anderen verdron- islaan van de boot. actie is ingezet, p Midden-Java is en door de Neder- ontruimd. :ent Uw plichten: eg bijtijds Uw lichten! VERKEER erkkrachten in an- en werden gezien e-industrie, waarbij van de overheid no drooglegging van polder liggen grote dbaar voorstel voor ichting is door de Noordholland inge- >or bij alle instan- waardering is en rt in werking zal le problemen van aard bespro- erd de vergadering woord van de voor- Dinsdagmiddag is het bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij gebouwde Noorse schip „Oslofjord" na een geslaagde proefvaart op de Noordzee in IJmuiden teruggekeerd. De Nederlandse Boekverkopers bond heeft aan al zijn leden een circulaire gezonden naar aanlei ding van het feit, dat binnenkort onder de titel „Het Englandspiel" een boek zal verschijnen van Jo seph Schreieder. De bond is van mening, dat de Nederlandse boek verkopers er niet aan dienen mede te werken Schreieder geld te la ten verdienen aan het Neder landse volk, waartegen hij zoveel kwaad heeft uitgericht. Het bestuur van de Boekver kopersbond adviseert de boek handelaren wel het boek, wanneer het wordt besteld, per enkel exemplaar af te leveren, daar het de taak van de boekhandel is elk gewenst boek te leveren. Propa ganda maken voor deze lectuur komt het bestuur echter onge wenst voor. De heer N. Hesseler, adjunct- secretaris van de Ned. Boekver kopersbond, verklaarde van me ning te zijn, dat practisch alle propagandamateriaal voor Schrei- PROGRAMMA VRIJDAG 21 OCTOBER HILVERSUM I. 301,5 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16,00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym- nastek. 7.30 gramofoonmuziek, 8.00 nieuws, 8.15 gramofoonmuziek. 8.50 voor de vrouw, 9.00 gramofoonmu ziek. 10.00 „thuis", causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 gramofoon muziek, 10.30 voor de vrouw, 10.45 gramofoonmuziek, 11.10 voordracht, 11.30 accordeonorkest, 12.00 orgel en zgng, 12.30 mededelingen, 12.33 sportpraatje, 12.45 gramofoonmuz., 13.00 nieuws, 13.15 dansmuziek, 13.45 gramofoonmuziek, 14.00 voor de vrouw, 14,20 solistenconcert, 15.00 boekbesprekng, 15.20 gramofoon muziek, 16.00 filmprogramma, 16.30 voor de jeugd, 17.00 gramofoon muziek. 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 „denk om de bocht", 19.15 orgel cn zang, 19.30 ..mensen komen tot geloof", causerie; 19.50 kerkelijk nieuws, 20 00 nieuws, 20.05 pianovoordrach.t 20.30 „de mens op aarde", cause rie, 20.55 boekbespreking, 21.00 verzoekprogramma, 21.30 voor dracht, 21.50 buitenlands overzicht, 22.05 lichte muziek, 22.40 „vandaag" causerie, 22.45 avondwijding, 23.00 nieuws, 23.1524,00 gramofoon muziek. HILVERSUM n, 416 M. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 nieuws. 7.15 gewijde mu ziek. 7.45 een woord voor de dag, 800 nieuws en weerberichten, 8.15 blaaskwintet en piano, 8.45 gramo foonmuziek. 9.15 voor de zieken, 930 waterstanden, 9.35 gramofoon muziek, 10.30 morgendienst, 11.00 gramofoonmuziek, 11.15 pianoreci tal, 11.45 gramofoonmuziek, 12.00 sextet, 12.30 mededelingen, 12.33 trio, 13.00 nieuws, 13.15 promenade orkest, 13.45 gramofoonmuziek, 14.15 „boefjes?", hoorspel, 15.00 15.00 strijkkwartet, 15.30 gramo foonmuziek, 15.40 voordracht, 16.00 omroeporkest, 16.40 voordracht. 17.00 gramofoonmuziek, 17.15 cello en piano, 17.45 Friese uitzending, 18.00 pianoduo, 18.15 causerie „Ne derlandse vertalingen van het oude testament", 18.30 gemengd koor, 18.45 „de stem van de chris telijke vakbeweging", causerie, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuit zending, 19.30 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gramofoonmuziek, 20.15 strijkorkest, 20.45 gramo foonmuziek, 20.55 „het proces Harry Lange", hoorspel, 21.45 ra dio philharmonisch orkest en so liste, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoonmu ziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 gramo foonmuziek, 12.30 weerberichten, 12.35 gramofoonmuz., 13.00 nieuws, 13.15 orgel en zang, 14.0014.45 en 17.00 gramofoonmuz., 17.05 nieuws, 17.15 muzikale causerie, 18.10 cau- srio over Goethe, 18.20 gramo foonmuziek, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.50 hoorspel, 21.35 gramofoonmuziek, 22.00 nieuws, 22.15 cabaret, 22.5523.00 nieuws. BRUSSEL 484 M. 12.05 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15, 14.15 15.00 en 17.10 gramofoonmuziek, 17.40 altviool en piano, 18.30 en '9.10 gramofoonmuziek, 19.15 koor zang, 19.40 gramofoonmuziek, 20.00 gevarieerd programma, 21.15, 21.45 en 22.15 gramofoonmuziek. eder's boek, dat reeds in verschei dene Nederlandse boekhandels is geëtaleerd, op slag zal verdwij nen. Ruim duizend van de veer tienhonderd Nederlandse boek handelaren zijn bij de bond aan gesloten. De uitgever van het boek, de N.V. Holkema Warendorf te Amsterdam, deelde desgevraagd mede, dat Schreieder zijn hono rarium heeft bestemd voor het betalen van zijn in Nederland ontstane verplichtingen. Het boek zal waarschijnlijk nog deze maand uitkomen. Er zijn reeds vele be stellingen van boekhandelaren binnengekomen. De opvatting van de uitgever is: „Wij wensen Schreieder niet in bescherming te nemen. Hij heeft gewerkt voor de Sipo en de Duitse contra-spionnage tegen ons land en zijn bondgenoten. Er be staat echter in ons land een ge rechtvaardigde vraag naar klaar heid omtrent het Englandspiel. Bijdragen daartoe zijn reeds van vele kanten geleverd. Een bekend Nederlands weekblad, voortge sproten uit de illegaliteit, heeft de publicatie van delen van Schreieder's boek in de eerst komende dagen aangekondigd". Delegatie uit Suriname op Schiphol Met het K.L.M.-vliegtuig uit Pa ramaribo, dat gisterennacht op Schiphol landde, arriveerde de staatsdelegatie uit Suriname, be staande uit de heren G. van der Schroeft, mr. dr. J. A. E. Buiskool, D. Findlay en Schriemisser. De de legatie is naar Nederland gekomen om met de regéring overleg te ple gen. De delegatie wenst thans be sprekingen te voeren of Suriname al of niet tot het Koninkrijk zal be horen. Prof. ir. Granpre Molière 25 jaar hoogleraar Zaterdag 22 October a.s. is het 25 jaar geleden, dat prof. ir. M. J. Granpre Moliere het ambt van hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft aanvaardde. Ter gelegenheid van dit feit zal hij die dag, 's middags om half drie in het gebouw voor de bouwkunde, worden gehuldigd. Marinus Jan Granpre Moliere werd 13 October 1883 te Oudenbosch geboren en studeerde in Delft voor bouwkundig ingenieur. Op stedebouwkundig gebied werkte hij o.m. aan de uitbreidings plannen van Leiden en Arnhem en verder was hij de eerste stedebouw- kundige adviseur van de Zuiderzee werken. Als zodanig werkte hij mee aan het plan van de Wieringermeer en ontwierp hij de dorpsplannen daarin. In 1924 werd hij benoemd tot hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft. Ook de kerkelijke architectuur had zijn belangstelling. Na de be vrijding maakte hij het ontwerp voor de wederopbouw van de kerk aan de Boschkant in Den Haag en o.a. voor de wederopbouw van het centrum van de stad Groningen. Tenslotte is prof. Granpre Moliere de leidsman van de katholieke ar chitecten en een vooraanstaande fi guur in de Bond van Nederlandse Architecten o.a. in de studiedagen te Doorn. LUC VAN DAM-KID MARCEL Het staat thans vast dat Luc van Dam op Dinsdagavond 22 Nov. a.s. in de Haagse Dierentuin zal uitko men tegen de Fransman Kid Marcel (Marcel Bouazziz) die afwisselend als weiter en als middengewicht bokst. De contracten voor de wed strijd Giel de RoodeOmar le Noir zijn nog niet getekend maar de Scheveninger zal in elk geval die zelfde avond een wedstrijd boksen, vermoedelijk tegen Omar le Noir doch, indien deze de voorwaarden niet mocht accepteren, tegen een andere goede Weiter. Maandagavond 31 October komt de Roode te Parijs in de ring met de Fransman Humaz als tegenstan der. Technici van het Vaticaan zijn gisteren gealarmeerd om de strijd aan te binden tegen een leger witte mieren, die druk bezig zijn zich door muren en plafonds een weg tc vreten naar het Pauselijk archief. Dignitarissen van het Vaticaan deelden mede, dat twee colonnes van deze insecten afkomstig uit de wijk Monteverde, waar verschillen de ondermijnde huizen waren inge stort, door de muren van het Vati caan waren gedrongen. De spits van de eerste colonne ontdekte men in het vertrek van kardinaal Angelo Mercati, de Pau selijke bibliothecaris en archivaris. De mieren hadden reeds enkele boeken en documenten verslonden, een statiegewaad van de kardinaal tot grijze poeder verwerkt en een zware eiken balk zozeer aangetast, dat hij op het punt stond het te be geven op een plaats juist boven het bed van de kardinaal. De tweede colonne werd ontdekt in de zes voet dikke muur van de Cortile del Pal- lagallo (Papegaaien-hof), „opruk- INTERNATIONALE BENDE SMOKKELT GOUD MET PARTICULIERE VLIEGTUIGEN (Vervolg van pag. 1.) Goud uit de lucht Inmiddels was alles wat rijks politie en douane was in Europa en ver daarbuiten gealarmeerd en kwamen de nieuwtjes los, die reeds eerder genoteerd waren, maar die men nooit precies had kunnen thuisbrengen. In Lyon had men een poosje geleden een dropping geconstateerd van pak ketjes uit een vliegtuig, die per parachute waren neergelaten aan het adres van een tweetal auto mobilisten, die hun wagens her kenbaar hadden gemaakt door ze met witte lakens te overtrekken. In Luxemburg, in Brussel, in Barcelona en last not least in Tangcr waren talloze mysterieuze vliegtuigen geland en weer op gestegen. Reeds werd de naam van de Ierse vrijhaven Shannon genoemd en het is de rijkspolitie na al deze berichten wel heel wat duidelijker geworden. Men is er thans achter gekomen, dat een groep Poolse emigranten, die in West-Europa als Zwitser en Fransman genaturaliseerd zijn, zich van het vervoer door dc lucht en de nog gebrekkige mogelijk-1 is"nög"nïêTte bekaken! kend" naar het geheime archief van het Vaticaanse staatssecretariaat. Ofschoon het moeilijk zou zijn de mieren te verdelgen door de dikte van de muren, hoopte men dat de indringers spoedig vernietigd zou den zijn, zo verklaarden autoriteiten ten Vaticane. De Zwitserse schildwachten bij de klokkenboog aan de Zuidzijde van de Sint Pieter hebben intussen gerapporteerd een nieuwe zwerm gezien te hebben. heden om dit goed te controleren bediend hebben om een smokkel handel op grote schaal te organi seren. Er zijn vele namen bij de politie bekend die, om het onder zoek niet in de war te sturen, nog niet vermeld kunnen worden en er zijn vele strafbare feiten ach terhaald. Echter niet in ons land, dat blijkbaar alleen maar gebruikt is om de zaken een camouflage van legaliteit te verlenen. De Neder landse douane behoort tot de zeld zame in de wereld, die ieder tran sito nauwkeurig registreert en van een manifest voorziet, dat als begeleidend document voor de heren waardevolle diensten heeft kunnen bewijzen. Het is met deze regelingen zo gesteld, dat zij in ternationaal slechts goed werken, wanneer de documenten werkelijk overal in de wereld gebruikt en erkend worden. Daar er nog tal loze landen en vliegvelden zijn, waar men van geen douane-mani fest af weet en de zaak maar met de Franse vlag afwerkt, hebben de papieren van Nederland ver moedelijk als nevelgordijn voor treffelijke diensten bewezen. Eén ding is er uit alles wel duidelijk naar voren gekomen: dat de op sporing van dergelijke zaken van de politie een zeer nauw interna tionaal contact vereist. Hieraan mankeert nog wel het een en ander, zo werd ons door de rijks politie volmondig toegegeven. Maar de thans onderhanden af faire zal vermoedelijk een stimu lans zijn om achterstanden op dit gebied spoorslags in te halen. Men is er nog niet in geslaagd de achtergrond van deze affaire te achterhalen: of dit goud is van de nazi's uit Duitsland. Of er andere politieke bedoelingen ach ter zitten of dat het een groot scheepse maar overigens ordinaire internationale smokkelaffaire is. BUITENLANDS OVERZICHT Het bezoek dat de premier van India Pandit Nehroe op dit ogenblik aan de Ver. Staten brengt, trekt de internationale belangstelling. Want wanneer we zien hoe deze po litieke leider van een land dat arm en behoeftig is, nog in de politieke kinderschoenen staat en daardoor internationaal nog volkomen on wennig is, door het machtige Ame rika met grote hartelijkheid en bij zondere eerbewijzen wordt ontvan gen, dan begrijpen we onmiddellijk, dat hier een belangrijk politiek spel gespeeld wordt. Het was Truman zelf die deze hoge xgast op het vliegveld verwelkomde en als eigen gast in zijn ambtswoning ontving. Het was terwille van deze Indische staatsman, dat de New Yorker za kenwereld hem Zaterdag een groot se receptie bereidde. Het was ter- wille van Pandit Nehroe, dat bijna alle delegaties Zondag bijeenkwa men om hem te ontvangen, toen hrj een bezoek bracht aan het gebouw van de UNO. Het New Yorker ge meentebestuur bereidde hem Maan dag een grote ontvangst en verder werd de Indische staatsman ont vangen door mevr. Roosevelt, door Generaal Eisenhower, terwijl ver schillende universiteiten hem uit nodigden als hun gast een korte rede uit te spreken. Dat bij zoveel eerbetuigingen ook de Amerikaanse pers aan dit bezoek grote aandacht schenkt en kolommen copie aan Nehroe wijt, is begrijpelijk. Zoals we boven reeds zeiden, geldt dit alles niet de machtige staatsman van een rijk en invloed rijk land, welks vriendschap voor de Ver. Staten van grote materiële waarde is. Neen, Pandit Nehroe is niet naar de Ver. Staten gekomen om wat aan te bieden, maar om te vragen. India heeft dringend hulp nodig, economisch en technisch, en alleen de Ver. Staten kunnen het helpen. - Enige maanden geleden kwam een andere staatsman van een groot maar arm Aziatisch Rijk naar de Ver. Staten nl. de echtgenote van generaal Tsjang Kai Sjek, die door haar studie in de Ver. Staten daar vele vrienden had. Maar mevr. Sjek werd nauwelijks door de Ame rikaanse upperten ontvangen en moest, na overal tevergeefs om hulp te hebben aangeklopt, met lege handen naar China teruggaan. Vanwaar dit grote verschil De Ver. Staten hebben in China Aziatische ervaringen opgedaan en ingezien, dat het volkomen doelloos is, goed geld te geven aan een machteloos en corrupt land, hoe zeer de bedreiging van dit land ook een bedreiging was voor de Ver. Staten. China moest deswege af geschreven worden" en helaas aan de Communisten prijs gegeven. Maar juist daarom moeten de Ver. Sta ten elders in Azië nieuwe en be langrijke steunpunten zoeken. Ja pan, waar de pacificatiepolitiek reeds lang in volle gang is, zal een betrouwbare dam moeten vormen tegen het Chinese communistische gevaar en anderzijds zien de Ver. Staten in een vriendschappelijke samenwerking met India een ster ke basis om het snel groeiend com munisme in Azië te isoleren. De geweldige successen der rode troe pen in China zijn wel snel bezig het wereldtoneel grondig te wijzigen. Er zijn 'er in Amerika, die wat hui verig staan tegenover de politiek om Japan te maken tot betrouw bare bondgenoot van Amerika. Mannen als Acheson en Jessup ge loven daar niet aan, en juist daar om geven zij de voorkeur aan een steun bij India. Of in dit opzicht de opvallende vriendschap van Amerika voor In dia aan deze wensen zal beantwoor- den? Nehroe liet tot nu toe reeds dui delijk blijken, dat hij al komt hij met opgehouden handen, de schepen achter zich niet wenst te verbran- den. Want toen men hem vroeg of hij een communistisch bewind in Chi na zou erkennen en er mee zou samenwerken, antwoordde hij met Oosterse scherpzinnigheid: „Er ko men momenten, dat men de reali teit niet langer kan weerstreven". Hij houdt dus heel duidelijk twee ijzers in het vuur. Nog meer onheilspellend voor ons klonken zijn waarschuwende woor den, tegen het Westen, dat alle Oosterse volkeren, hoe verdeeld zrj overigens ook ztjn, hierin één van zin zijn, dat elke bevoogding van het Westen over het Oosten moet afgelopen zijn. En speciaal tot In donesië zich wendend, voegde hij daaraan toe, dat de spanningen in dit land en daarbuiten niet eerder tot rust zullen komen, voor Nederc land hier zijn gehele souvereiniteit heeft overgedragen. Deze waar schuwing en wens van Nehroe, om In hel garnizoen te Schoonhoven werd gisterenmorgen aan een aan tal militairen medegedeeld, dat zij binnenkort naar Indonesië zullen vertrekken. Het betreft hier circa 180 jongemannen, die in hun vorige garnizoensplaats reeds inschepings- verlof genoten hebben, doch daar van niet tijdig waren teruggekeerd en zich aldus aan hun inscheping hadden onttrokken. Met grote nauwgezetheid zijn tij dens hun verblijf in het Algemeen Depót der Koninklijke Landmacht de oorzaken daarvan nagegaan en voorzover daarvoor geen geldige redenen aanwezig bleken, zullen deze militairen op normale wijze worden ingescheept om hun dienst plicht in Indonesië te vervullen. Door deze maatregel wordt voorko men dat deze militairen als deser teur voor de Krijgsraad worden ge bracht. Hun zaak is derhalve gese poneerd. CVvangenisstraffen tot een totaal aantal jaren van enkele eeu wen worden hiermede voorkomen. De mededeling van hun a.s. ver trek heeft echter enige reactie ge wekt. Een aantal hunner heeft zijn afkeer van deze uitzending geuit door het indrukken van ruiten en het maken van misbaar, waardoor enige deining ook bij de anderen ontstond. De garnizoenscomman dant, kolonel J. W. Sluyter, begaf zich te midden dezer mannen en heeft eens rustig met hen gespro ken, waarna het resultaat was, dat France's bezoek aan Portugal In Madrid verwacht men, dat het officiële bezoek, dat generaal Frari- co dit weekeinde aan Portugal zal brengen, zowel het regiem in Span je als dat in Portugal zal verster ken. De Spaanse minister van bui tenlandse zaken, Artajo, die van marine, Regalado, en de opperbe velhebber van de vloot, admiraal Moreno, zullen Franco bij zijn vijf daags bezoek vergezellen. LICHT VERDEELDE MARKT De iets gunstiger berichten om trent de situatie in de Oost hebben niet die uitwerking gehad, die men er van verwacht had. De actieve Indonesische waarden werden wel iswaar niet in die mate aangebo den als de beide vorige dagen, maar tot flinke koersverbeteringen is het Woensdag niet gekomen. HVA was per saldo ruim een punt hoger dan Dinsdag, certificaten De- li en Amsterdam Rubber waren goed prijshoudend. De minder cou rante cultuuraandelen werden over wegend aangeboden, waarbij in de dunne markt de verliezen niet kun nen uitblijven. Op de industriële markt werden door de arbitrage Olies gekocht en Unilevers aangeboden, zij het niet in grote mate. Hierdoor stegen Olies na op 310'/" geopend te zijn, tot 312. Van publieke zijde kwam er toen enig aanbod los, waardoor het hoofdfonds weer terugliep tot 310i/<, op welke koers eveneens de eind- notering kwam. Unilevers golden 245 na gisteren nog op 246'/= geslo ten te zijn. Philips viel na een prijshoudende opening op 241 op door tegen slot tot 244 op te lopen. De handel in Aku's was evenals die in de meeste andere industriepa pieren onbelangwekkend met ge ringe afwijkingen. De Scheepvaartmarkt gaf een goed prijshoudende stemming te zien, waarbij incidentele koersver beteringen geboekt konden worden. Op de staatsfondsenmarkt waren de omzetten weder gering en kon de goede stemming van de beide vorige dagen niet behouden plijven. Vooral de dollarlening viel met een verlies van ongeveer een half punt enigszins uit de toon. Na Dinsdag nog op 94 verhandeld te zijn, stel de de koers zich Woensdag rond 93'/.. wiens vriendschap Amerika zo os tentatief bedelt, voorspelt voor ons niet veel goeds. Het zal de Ameri kaanse druk op Nederland, bij het steeds onverzoenlijker optreden der Indonesiërs hier in Den Haag en in Indonesië zelf, alleen maar verster ken. Ondanks het feit, dat de rap porten van de helaas omgekomen journalisten bezig waren de open bare mening in de Ver. Staten over Nederland en Indonesië wat te cor rigeren. Want we zullen er reke ning mee moeten houden, dat de Amerikanen om Nehroe's gunst te winnen, zonder veel scrupules, Ne derland en Indonesië aan de ver langens van Pandit Nehroe zullen uitleveren. allen zich weldra normaal gedroe gen en er niet de minste sprake van verzet meer was. Geruchten als zéu getracht zijn de barak in brand te steken, dat er geweld zou zijn gepleegd of derge lijke worden met grote nadruk te gengesproken. NEDERLANDSE KRIJGT BOETE IN FINLAND De 26-jarige Nederlandse Sylvia van der Moer is Dinsdag tot een boete van 2100 Finse mark veroor deeld wegens bedrog, misleiding van de autoriteiten en het verblijf van vreemdeling in Finland. Zodra zij de boete heeft betaald of zeven tig dagen gevangenisstraf heeft uit gezeten, zal Sylvia uit Finland wor den gewezen. Vrienden zijn een in zameling begonnen voor betaling van de boete. De Nederlandse lega tie in Helsinki weigerde tussenbeide te komen aangezien de veroordeelde de Finse wet had overtreden. De legatie had de Finse autoriteiten voor Sylvia gewaarschuwd op grond van uit Nederland verkregen in lichtingen. Sylvia verklaarde zelf, dat de politie haar verkeerd had begrepen. NAT. KLEDERDRACHTEN VOOR PRINSES WILHELMINA Gistermiddag werd aan H.K.H. Prinses Wilhelmina in het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem een collectie nationale klederdrachten aangeboden ter vervanging van de tijdens dc oorlogsjaren verloren gegane collectie, die haar in 1898 ten geschenke was gegeven. De collectie bestaat thans uit 80 cos- tuums uit alle streken van het land, maar die van 1898 bestond uit 240 costuums, zodat een en ander thans nog niet volledig is. Dr. W. Roukens, directeur van het Openluchtmuseum, ontving Prinses Wilhelmina, die te 14.15 uur per auto van 't Loo arri veerde. De Prinses nam vervolgens plaats in de Zaanse pronkkamer, waar de landgenoten, die de ver worven costuums droegen, aan haar voorbij trokken. Groningen opende de rij o.a. met de vrouwen- en mannen- feestdracht omstreeks 1825, een kerkcostuum en een werkcos- tuum. Opvallend was het Friese vrouwencostuum met de Duitse muts van omstreeks 1790. Natuur lijk mocht het Hindeloper vrou wencostuum van omstreeks 1800 niet ontbreken. Voorts kon men diverse vrouwencostuums van omstreeks 1825 en 1850 bewonde ren, evenals een mannencostuum van 1850. Van Drente trokken ook de aandacht de rouwcos- tuums. In Overijsel vindt men nog vele volksklederdrachten, die vandaag nog gedragen worden. Men denke slechts aan Staphorst en Markelo, hier uiteraard ook vertegenwoordigd. Noord-Holland trok de belangstelling met de Westfriese klederdracht, het Hui- zer vrouwencostuum en natuur lijk de Marker, Urker en Volen- damse klederdrachten. Er waren vele prachtige sieraden, waarvan sommigen zeer veel waarde heb ben. 's-GRAVENHAGE. 19 Oct. Voor het tijdvak van 23 October tot en met 5 November 1949 geven de volgende bonnen recht op het ko pen van de daarachter vermelde levensmiddelen 300 gram vlees 100 gram vlees 250 gram Rijst 200 gram kaas Voedingsmiddelenkaarton 909. 361 Vlees (A, B. D) 100 gram vlees 362 Vlees (A. B) 363 Vlees (D) 364 Alg. (A, B, D) 366 Alg. (A, B) of 250 gr. korstl. kaas 374 Alg. (D) 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 (Bjjz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken). Geldig zjjn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 356, 357, 358, 359 Algemeen kunnen worden vernietigd. is de 63-jarige P. uit Spekholzer- heide in de nacht van Maandag op Dinsdag in beschonken toe stand op de rails gaan liggen en door de tram uit Kerkrade over reden en gedood zal de K.L.M. binnenkort een nieuwe luchtlijn op Duitsland openen, waarbij gevlogen zal worden met Convair-machines. De route wordt Amsterdam-Dus- seldorf-Neurenbcrg-München viel in de nacht van Zaterdag op Zondag de 40-jarige J. B. te Maas tricht van de zeer steile trap van de woning van zijn vriend. B. kreeg een schedelbasisfractuur en overleed Dinsdagavond in het ziekenhuis werd de 59-jarige treinmachinist J. G. W. uit Heerlen conform de eis, veroordeeld tot een boete van honderd gulden. W. reed op 16 Mei met een kolentrein, die door de remmen schoot en een ware ravage aanrichtte op het Heer- lense emplacement kwam te Den Haag een 43-jarige wielrijdster Woensdagmiddag op de hoek van de Zeestraat te val len op de tramrails vlak voor een haar tegemoetkomende tram. Zij kwam onder de baanschuiver te recht, kreeg een schedelbasis fractuur en overleed ter plaatse arresteerde de Amsterdamse re cherche Woensdagmiddag een 28- jarige venter, die er zijn ge woonte van maakte verschillende kantoren te bezoeken, z.g. om offerte te maken. Als de man even alleen werd gelaten nam hij echter mee wat voor het grijpen lag en verdween kfeeg dc directeur van een Am sterdamse textiel-groothandel, J. W. J. S„ gisteren een boete opge legd van f 15.000, omdat hij aan enkele cliënten kamgaren stoffen had geleverd, waarvoor hij, boven de officiële prijs, f 5.per meter extra ontving. Hierdoor had S. een bedrag van ruim f 10.000. te veel ontvangen Het 4000 bruto register ton metende Engelse stoomschip „Empire Baltic'' liep eind September voor de Duitse kust op een mijn. Het schip werd naar Hamburg gesleept, waar thans de herstelwerkzaamheden in volle gang zijn. De „Empire Baltic" in het Hamburgse dok. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 28 „Arme man!" fluisterde Emmy. „Arme, arme stumper!" „Ik kan hem niet alleen laten tobben", zei Karei. „Of ik hem hel pen kan, weet ik niet, maar ik wil het in elk geval proberen." Hij liet Emmy los en trad de kamer binnen, onderwijl het licht aandraaiend. „Jan", zei hij zachtjes en legde zijn hand op de schouder van de man. „Jan, ik hen het, Vromans. En juffrouw Graaf is hier ook. We willen ons niet indringenmaar is er soms iets, wat ik voor je doen kan?" De man verstijfde en bleef on beweeglijk staan. Langzaam richt te hij zich uit zijn gebogen hou ding op en draaide het hoofd naar Karei om. En toen ze zijn gezicht zagen/stiet Emmy een lichte kreet uit, want er stond doodsangst op zijn verwrongen gelaat te lezen. „Jan", herhaalde Karei, „kunnen we iets voor je doen?" Langzaam, heel langzaam, loos de de man een zucht. En daarbij kreeg hij zijn zelfbeheersing terug. Hij scheen met een uiterste in spanning .van al zijn krachten zich te vermannen, zijn gezicht ont spande zich, zijn uiterlijk werd weer normaal en de druk van zijn verdriet gleed van hem af. „Mijnheer Vromans, het spijt me.... heel erg.... dat u me in deze toestand hebt aangetroffen", zei hij met haperende stem. „Spijten? Het hoeft je niet te spijten", zei Karei, hem bij zijn arm vattend. „Kom nou maar mee ga zitten. Ik zal een borrel voor je halen." „Needank uU moet me heus niet kwalijk nemen, me neer ik wist niet, dat u zo vroeg thuis zoudt komenuw tante is uitgegaanZe zei, dat ze wat uit de stad moest hebben en „Ja, ja, natuurlijk", suste Karei, terwijl hij Emmy een wenk gaf. „We zijn juist blij, dat we vroeg teruggekomen zijn, Jan", zei ze, de wenk begrijpend en dichterbij komend. „Iemand moet niet lang alleen zijn, als het niet goed met hem gaat. Waar is Cor ergens?" „Boven.... Ik ben alleen naar beneden gegaanik leer mezelf behelpen en overal de weg vinden. Het zal niet zo lang meer duren, of.... ik kan niets meer zien. Ik wil anderen niet graag tot last zijnDe man was met de ar men over elkaar geslagen gaan zitten en staarde weer met strak gespannen gelaat recht voor zich uit. „Stond je daarover te tobben?" vroeg Karei. „Wat zei u?" Hij hief het hoofd op en bewoog zijn lippen„O, ja.ja, meneer." „We zagen je met je hoofd op je armen tegen de schoorsteen mantel geleund staan", zei Emmy. „We meenden, dat het niet goed was, je alleen te latenen daar om zijn we binnengekomen." „JajuistWeer staar den zijn ogen in de ruimte. Hij zag eruit, alsof zijn hoofd zo uit een ijskast kwam. „Ik bedank u wel.. omdat u me hebt willen helpen.. „Volstrekt niet nodig, Jan", zei Karei gemoedelijk. „Vertel me nu eens, kun je nog licht en donker onderscheiden?" „Ja, meneer. Dat nog wel. Maar veel meer niet." „En wat zegt de dokter ervan? Geeft die je nog enige hoop? Ben je al eens bij een specialist ge weest?" Jan schudde treurig het hoofd. „Ze zeggen allemaal hetzelfde. Niets aan te doen. Het gaat lang zaam maar zeker verder. Ze geven me zes maanden. Zes maanden op z'n hoogst, voordat ik totaal blind ben." Emmy zuchtte. „Maar als je eens naar een an dere dokter ging. Weet je zo ze ker, dat „Heel zeker, juffrouw. Niets aan te doen", zei Jan. Het bleef even heel stil. Toen zei Karei bemoedigend: „Het is heel erg voor je, Jan. Maar het zou nog veel erger kunnen zijn. Je hebt nu een huis en een om geving, die je heel goed gezind is. We mogen je graag lijden en „Een huis?" Langzaam wendde Jan zich naar Karei om. Het gaf de indruk, dat hij naar hem keek en hem zien kon. „Dit huis is. „Dit huis is jouw tehuis voortaan en voor goed. Jouw huis en dat van je vrouw." „Dit huismjjn tehuis Karei dacht een ogenblik, dat de man zijn beheersing weer zou kwijtraken. Maar met zichtbare inspanning hield hij zich toch goed. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3