Nieuw Georges Bidault derde formateur in huidige Franse crisis Nog meer arrestaties van Tsjechische priesters Familie van militairen nam afscheid te Schoonhoven Oorlogsgetroffenen willen op scherpere wijze ageren Zweedse houtboot moest het noodsein hijsen ZEEP Prof. Granpré Molière gehuldigd Grote brand in Rotterdam Afzet van kool baart zorg ~fewi6 "f Wjn'':;::;::: dio, stofzuiger en »r een nieuwe rsem - Tel. 287 abaretgezelschap WEST-FRISIA's" „Café Halfweg'' IANSEN Players d. Heiligenberg EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Bidault mag het nu proheren Maandag 24 October 1949 45e Jaargang No. 11700 Door Paus en Koningin onderscheiden René Mayer moest zijn opdracht teruggeven Ontslagen bij Fokker verwacht Kroniek en Kritiek Met moeite te IJ muiden binnengesleept *11 85 vrouwen de iur gedaan onder i. Twee van de sds na 14 dagen sint. Dit is de uurWas Uw :p. Masseer Uw iet het weldadig- Daarna iwater-apparaten, RADIO-TOESTELLEN, IGERS met garantie SIJZEN VRIJ in Nov. en Dec. beschaafd programma :ende pers en vrije datums 5 Tel. 532, SCHAGEN Verplichte garderobe anbevelend, elangrijk nieuws nieuws van een n op patrouille amen van twee eveld. De mans- ren werden ge hand. Wij ver is en hebben de laar het lijken- ning begaf Mar- ■.huisje toe. De voorzichtig het is heengespreid. ieric en Coridon ij de waarschu- ider dat laken", i jullie het met e Hemel je ge- ■Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In a He edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bü contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grot© Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2048 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 83, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Wisjinsky houdt zijn neus vast tijdens de discussie met Jacob Malik vertegenwoordiger der Sovjet Unie (midden) en Wladimir Clementis, de Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken, over de verkiezing van Joego Slavië in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Prof. ir. M. J. Granpré Molière heeft Zaterdag onder grote be langstelling zijn zilveren ambts jubileum herdacht als hoogleraar aan de Technische Hogeschool. Des morgens werd in zijn paro chiekerk te Wassenaar een plech tige II. Mis opgedragen. Tijdens het ontbijt, dat hierna plaats had, deelde Mgr. Ammerlaan, de vica ris-generaal van het Bisdom Haar lem, mede, dat het Z. H. de Paus had behaagd Prof. Granpré Mo lière te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. Th. Rutten, maakte hierna bekend, dat H. M. de Koningin de jubilaris hkd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In het gebouw voor bouwkunde der Technische Hogeschool te Delft vond 's middags, onder zeer grote belangstelling, een huldiging plaats. Nadat de jubilaris, verge zeld van zijn familieleden, was binnengeleid, wenste de rector- magnificus prof. dr. ir. C. B. Bie- zeno de jubilaris, namens curato ren en senaat, van harte geluk met zijn jubileum en bracht hem dank voor alles, wat hij in de loop der jaren voor de Technische Ho geschool heeft gedaan. Hij schet ste hem als een man van buiten gewone gaven. De feestrede werd uitgesproken door prof. ir. F. J. Berghoef. Prof. ir. H. T. Zwiers bood hier na namens het comité een door Julie van Wijnbergen geschilderd portret van de jubilaris aan. Voorts een boek met handtekenin gen van allen, die aan deze .huldi ging hadden bijgedragen en sym bolisch het boek „Gedachten en werken van Granpré Molière". Als voorzitter van de Bond van Nederlandse Architecten huldig de ir. A. J. van der Steur de ju bilaris en overhandigde hem de versierselen van het Ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ook sprak nog dr. ir. F. Teile gen, vertegenwoordiger van de Alg. Ned. Kath. Kunstenaarsver eniging. Prof. Granpré Molière sprak een dankwoord, waarin hij zeide, dat hij zich altijd heeft gekeerd tegen de mechanisering, die geen ruimte PRINS BERNHARD HAD AANRIJDING BIJ KEULEN Prins Bernhard is op het nipper tje aan een verwonding ontsnapt, aldus seint Reuter uit Keulen, toen hij Zaterdag met zijn auto, die door hemzelf werd bestuurd, in botsing kwam met een door een paard ge trokken wagen te Wann, bij Keulen Het paard werd gedood en de kar beschadigd, Prins Bernhard en de 3 inzittenden in zijn auto bleken on gedeerde Prins Bernhard bracht dit weekend een bezoek aan West- Duitsland. Volgens de Prins zelf, zo deelt diens secretaris mede, reed hij met de auto naar het vliegveld bij Keu len om vandaag per vliegtuig naar Nederland terug te keren, toen het paard juist op het moment dat hij met ruime afstand wilde passeren, schrok en steigerend naar links uit week. Het kwam daarbij zelfs op de wagen van de Prins terecht. Daarbij werd het niet gedood, doch liep slechts een lichte verwonding op. Prins Bernhard acht 't Reuter- bericht als zou hij zelf ternauwer nood aan verwonding ontsnapt zijn dan ook ten zeerste overdreven. Nehroe in Canada OTTAWA, 23 Oct. (Reuter). De premier van India, Pandit Neh roe, is te Ottawa aangekomen. Nehroe maakt een reis door Noord- Amerika. meer laat voor objectivering van de menselijke geest. Hij heeft ge meend, dat een nieuwe wereld orde langs continue weg zou kun nen worden verkregen. Maar het lot van Rusland, Spanje en China wijst erop, dat deze hoop tever geefs is en dat wij nog vele jaren van rampspoed tegemoet zullen gaan. Gelukkig echter, zo zeide spr., hebben we ervaren, dat er een brede vaargeul is om vrucht baar en harmonisch te kunnen sa menwerken voor hen, die niet zijn verstrikt in extremisme en zelf genoegzaamheid. Na deze officiële slechtigheid begaf het gezelschap zich naar de binnenplaats van het gebouw, waar door mevrouw Grannré Mo lière, een door prof. L. O. Wen ckebach vervaardigde buste in brons van de jubilaris werd ont huld. Hierna volgde een zeer druk bezochte receptie. Rene Mayer de financiële deskundige der Radicalen, heeft Zondagmorgen xijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen opgegeven. In de loop van Zondag heeft President Auriol aan Georges Bidault van de katholieke M.R.P. en oud minister van Buitenlandse Zaken, verzocht een regering samen te stellen. Bidault heeft de opdracht aanvaard. Hij is de derde man, die in de huidige crisis, een oplossing moet beproeven. Heden zal Bidault beginnen met besprekingen met partij- en frac tieleiders. Waarnemers in de wan delgangen van de beide Huizen staan sceptisch tegenover zijn kan sen om een vier-partijen-coalitie tot stand te brengen.. De mede werking der vier partijen is nood zakelijk voor het verkrijgen der vereiste meerderheid. In de laat ste twee weken is een verwijding van de kloof aan het licht getre den, welke socialisten en M.R.P. enerzijds van de radicalen en onafhankelijke conservatieven scheidt Het falen van René Mayer is het gevolg van een meningsver schil tussen socialisten en radica len over de verdeling van de por tefeuilles. De socialisten wensten Daniël Mayer en Paul Ramadier gehandhaafd te zien, resp. als mi nisters van Arbeid en Landver- dediging. De radicalen daarentegen willen een socialist, maar niet Daniël Mayer als minister van Arbeid, geen socialist als minister van Landsverdediging en ten derde: een socialist (Daniël Mayer of desgewenst Ramadier) als minis ter van Staat (zonder porte feuille). De socialistische fractie en het partijbestuur konden zich niet met de voorwaarden van de ra dicalen verenigen. Socialisten en radicalen ver schillen ook van mening over de binnenlandse economische politiek en over Indo China, waar Frank rijk nog steeds in oorlog is met Reuter meldt uit Praag, dat de voorlichtingsdienst van de R. K. Kerk melding heeft gemaakt van nieuwe arrestaties onder de Tsje chische priesters, die zich blijven verzetten tegen de nieuwe Kerk wet, welke op 1 November van kracht zal worden. In het bijzon der zou pressie worden uitgeoe fend op de geestelijkheid van het Bisdom Budejovice in Zuid-Bo- hemen, waar, aldus de Katholieke Voorlichtingsdienst, „niet één priester naar de zijde van de re gering is overgegaan". Behalve mgr. Béran, de aarts bisschop van Praag, en mgr. Voj- tassak, bisschop van Scepusio in Slowakije, zijn alle Tsjescho-Slo- waakse bisschoppen Vrijdag te Praag in conferentie bijeengeko men. Zij hebben een beslissing ge nomen inzake de houding van de clerus ten aanzien van de nieu we wetten, aldus meldt A.F.P. uit Praag. Officieel is over die beslissing, welke eerstdaags ter kennis van de priesters zal worden gebracht, niets bekend. Vele priesters, die gewoonlijk bovenaan hun brieven „Laus Deo" (lof aan God) schreven, hebben' sedert enkele tjjd die leuze ver vangen door „ne timerë" (niet vrezen). Volgens kringen, die in betrek king staan met het Tsjecho-Slo waakse Episcopaat, dient de ver klaring van de Tsjecho-Slowaakse minister van Justitie, Cepicka, volgens welke mgr. Trochta, bis schop van Litomerice, zijn instem ming met het wetsontwerp be treffende de begroting voor de kerken zou hebben betuigd in een schrijven van 6 Juli 1.1., als on juist te worden beschouwd. Cepicka heeft, aldus de zegs lieden, slechts sommige passages van de brief voorgelezen, waar door de juiste betekenis ervan verdraaid werd. de communistische leider der op standelingen Ho Tsji Minh. Het op een na grootste Franse (niet-communistische) vakver bond, de „Force Duvrière" heeft zich „in beginsel" voor een alge mene staking van 24 uur uitge sproken om kracht bij te zetten aan de eis tot algemene loonsver hoging en het voeren van een nieuwe nationale politiek voor Io nen en prijzen. Het vaststellen van de datum werd overgelaten aan het bestuur. Prins Bernhard naar de Ardennen Z. K. H. Prins Bernhard zal op nodiging van Prins Regent Karei van België op 16 en 17 November deelnemen aan een jachtrit in de Ardennen. Nog steeds op zoek naar de mustangjagers MEDAN, 23 Oct. (Aneta) Het zoeken naar de sedert 10 dezer vermiste twee Mustangjagers duurt voort. Er wordt thans voornamelijk giespeurd boven 't Padangse, nadat na een uiterst nauwkeurig onder zoek in het Djambische niets is kunnen worden ontdekt dan het wrak van een Japans oorlogsvlieg tuig ten zuiden van Bagan Si Api Api. De familieleden van te Schoon hoven gelegerde militairen, wier aangekondigd vertrek naar Indo nesië de afgelopen week nogal opschudding verwekte, hebben Zondag afscheid genomen. Met 30 legerauto's, waarvan een gedeelte Zaterdag de reis naar de verst afgelegen plaatsen reeds had ge maakt, en met een groot aantal autobussen en particuliere auto's, kwamen de verwanten, in totaal ongeveer 1500 personen, om on geveer 12 uur te Schoonhoven aan. Vooraf hadden in een der be- rakken reeds kerkdiensten plaats gevonden. Voor de katholieken onder leiding van- aalmoezenier Brugmans en voor protestanten onder leiding van de legerpredi- kant ds. J. Zwaan. Beide diensten werden druk bezocht. Gezamenlijk werd door de gas ten de koffiemaaltijd gebruikt. Er was gelegenheid voor allerlei in lichtingen, ten behoeve, waarvan de sociale dienst, de geestelijke verzorging, en de medische dienst tal van» ouders of verwanten te woord stonden. Voor het uur van afscheid aanbrak, hield de garni zoenscommandant, de kolonel J Zaterdag hield de landelijke Fe deratie van Stichtingen voor oor logsgetroffenen te den Bosch een openbare vergadering om de be sturen der aangesloten Stichtin gen gelegenheid te bieden critiek te leveren op het beleid van het federatiebestuur gevoerd met be trekking tot het wetsontwerp op de materiële "oorlogsschade. De productie van de oliebedrijven in Indonesië, in het bijzonder die van Zuid-Oost Sumatra, is thans zo ver ontwikkeld, dat Indonesië over voldoende vliegbenzine beschikt voor de plaat selijke behoeften. Een K.L.M. Constellation van de Interconti nentale lijnen tankt op het Bataviase vliegveld Kemajoran Indonesische vliegbenzine. De voorzitter van het federatie bestuur, de heer J. A. Koops zeide, dat het bestuur behoefte gevoelde een openbare vergadering te be leggen, doch het niet con amore deed. Het bestuur heeft niets te verbergen en wil gaarne het hier en daar gerezen wantrouwen weg nemen. Uit hetgeen de leden van de Stichtingsbesturen naar voren brachten bleek duideliik de grote ontevredenheid, die bü de oor logsgetroffenen heerst ten ''aan zien van het regeringsbeleid voor de oorlogsschaderegeling. Men voelt zich bedrogen en op sleeptouw gehouden en men wil, hoewel men volledig vertrouwen stelt in het bestuur, op veel scher pere wijze ageren, dan tot op he den door de federatie werd ge daan. Men wil graag een andere dan de parlementaire toon laten horen. Men beriep zich op de beloften destijds door de Nederlandse re gering in Londen gedaan, van welke belofte, volgens de oor logsgetroffenen, niets is terecht gekomen. Voorzittér Koops wist de ver gadering te overtuigen, dat op het ogenblik niet geageerd kon wor den tegen de partijen, daar men nog niet weet wat deze Dinsdag in de Tweede Kamer zullen doen. De onteigeningsprocedure achtte de heer Koops ten enenmale on juist, terwijl hij ten opzichte van de ambtelijke inmenging zeer sceptisch stond. Aan het slot werd besloten een motie aan de leden der Tweede Kamer te zenden. W. Sluyter een toespraak in het bijzonder tot de ouders, waarin hij hen op de grote betekenis van hun houding jegens hun zonen wees. Verschillende autoriteiten uit den Haag toonden hun belang stelling. Geen enkele politie maat regelen tot handhaving van orde en rust behoefden te worden ge nomen. Vrijdag heeft het Tweede Ka merlid, E. A. Vermeer, een onder houd gehad met minister Schok king om het standpunt van de P.v.d.A. naar voren te brengen inzake de deserteurs, die in Schoonhoven zijn ondergebracht. Ook ontving de minister de voor zitter van de communistische Tweede Kamerfractie, Gerber Wagenaar. Naar de heer Vermeer mede deelde gaf de minister te kennen dat de rechtsgang ten aanzien vaD de deserteurs blijft zoals vroeger Indien zij bereid zijn naar Indo nesië te vertrekken worden zit niet voor de Krijgsraad gebracht Indien zij bij hun weigering vol harden, zullen zij voor de Krijgs raad worden geleid. DRIE-JARIG KIND JN BED VERBRAND Zaterdagmiddag is het driejarig zoontje van de familie K., wonende in de Van Swindenstraat te 'sGra- venhage, door de ouders levenloos aangetroffen op de resten van een verbrand bed in de slaapkamer. Toen de ouders even te voren de woning hadden verlaten om een boodschap te doen, hadden zij het kind slapende in zijn ledikantje ach tergelaten. De jongen heeft vermoe delijk lucifers weten te bemachtigen en is daarmee gaan spelen op het bed van zijn ouders, dat in brand geraakte. Door de rookontwikkeling is het kind vermoedelijk gestikt. Het had enige brandwonden aan 't linkerbeen en aan de linkerarm. In verband met te verwachten re geringsmaatregelen, die een drasti sche beperking inhouden voor het bouwen van vliegtuigen naar eigen ontwerp, zal het werk van het con structiebureau der Fokkerfabrieken in belangrijke mate worden inge krompen, hetgeen inhoudt, dat van de ruim 200 constructeurs en tech nici een zeer groot aantal zal wor den afgevoerd. De regering heeft dus kennelijk haar oorspronkelijk doel, het opbou wen van-een krachtige, zelfschep- pende Nederlandse vliegtuigindus trie, voorlopig losgelatep. Het lijdt geen twijfel, dat ook het werk van het nationaal luchtvaartlaborato rium door deze beslissing sterk zal moeten worden ingekrompen. DR. BARUCH GETROUWD De voormalige Amerikaanse am bassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, is Zaterdag op „Baga telle", zijn huis in Wyandanch op Long Island, in het huwelijk getre den met Anna Maria Baronesse Mac- kay, dochter van Dirk Rijnhard Jo- han Baron Mackay te Den Haag en van wijlen Johanna Elisabeth Blaauw van Amsterdam. Baronesse Mackay werd in 1913 te Den Haag geboren. ROTTERDAM, 24 Oct. Een ge weldige band, aangewakkerd en bijna niet te stuiten door de gie rende Zuidwesterstorm, heeft van nacht van Speelman's Oliefabrieken en van de Graanmaalderij van M. C. en P. Speelman op de langs de Schie gelegen Delftweg een troos teloze ruïne gemaakt. Hoe de brand is kunnen ont staan is op het ogenblik nog een mysterie. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt en zelfs de stoker was nog niet aanwezig voor het verzor gen der vuren. Dit zou nodig zijn, omdat om middernacht de nacht ploeg aan het werk zou gaan. OOK BRAND IN AMSTERDAM AMSTERDAM, 24 Oct. Aange wakkerd door de stormachtige wind groeide een door onbekende oor zaak in een meubclpakhuis te Am- stedam ontstaan brandje vannacht tegen half twee in enkele minuten tijds uit tot een loeiende vonkenzee die hoog boven de huizen uitwoei en het nauwje straatje, waaraan het pakhuis staat in een angst aanjagend licht zette. Blom's wo ninginrichting aan de Verver straat vormde met de finecrlak- ken. die op de tweede en derde verdieping stonden, voor de brand goed voedsel en ging dan ook geheel in vlammen op. De brandweer trok met groot materiaal uit, omdat het gevaar voor uitbreiding niet denkbeel dig was. De huizen aan de overkant bleven gespaard en liepen zelfs geen wa terschade op. Het pakhuis zelf waarin door de firma Blom bovendien meubelen' werden ver vaardigd, ging goeddeels verloren. Do tweede en derde verdiepingen brandden geheel uit, de vierde bleef gedeeltelijk behouden, terwijl de eerste verdieping en het ge- lijkvoers gelegen gedeelte water schade oplieperj. De afzet van kool baart In het N oordhollandse kooldistrict zorgen. Door het wegvallen van de export naar Frankrijk en flauwe export naar andere landen heeft men de minimumprijs van witte kool van zes cent per kilogram op de drie grootste veilingen weer tot vijf cent moeten terugbrengen. De minimumprijs op de kleinere veilingen bedraagt vier cent per kilogram, aangezien de zuurkool industrie het centrale inkopen van kool heeft losgelaten is door het ruime aanbod en de geringe vraag van het buitenland eveneens een groot overschot ontstaan. „Interpreteren" (Sm.) De „Nieuwe Eeuw" ver dedigt in een polemiek (met de Heerenveense Koerrier") ziin me ning, dat er maar één opvatting (interpretatie) over de Konink lijke Rede van 7 December 1942, met betrekking tot Indonesië, be staat: die van prof. Gerbrandy. Zijn interpretatie is de authen tieke, want hij was als minister president in Londen dato 1942 verantwoordelijk voor deze rede, die feitelijk een regeringsverkla ring was. De „Nieuwe Eeuw" maakt zich hier aan een denkfout schuldig. Ten eerste is de „authen tieke interpretatie" van prof. Ger brandy, gelijk de „Nieuwe Eeuw" in herinnering brengt, door deze oud-premier gegeven in de Twee de Kamer in Augustus.... 1948. Dat is zes jaar na de bekendma king der rede. Toen was Ger brandy niet meer aan het bewind. Interpretaties van documenten aangaande kabinetspolitiek ko men trouwens niet van één man. Zelfs in 1942 was Gerbrandy geen dictator en de verantwoordelijk heid voor de Kon. Rede, werd door hem in het bijzonder gedeeld metdr. van Mook. Deze had in 1948 nu niet bepaald dezelfde opvatting over de strekking van die rede als Gerbrandy! De inter pretatie van de toepassing van de Koninklijke richtlijnen komt na zes jaar, vanzelfsprekend toe aan het dan regerende kabinet. Bo vendien is het onmogelijk een re gering in 1948 te binden aan in terpretaties van 1942 aangeno men al dat ze er waren en net te doen alsof er tussen 1942 en 1948 niets is gebeurd, dat rede lijk aanleiding kan zijn, om dan bepaalde dingen anders te zien dan toen. Niemand kon b.v. in 1942 voorzien, dat Japan in 1945 zo plotseling zou capituleren, met alle internationale gevolgen daarvan enz. Het ware onmogelijk, in die omstandigheden en „in terpretaties" z ij n vaak afhan kelijk van omstandigheden! iedereen te binden aan woorden en opvattingen van zoveel jaren terug. Enthousiaste bewonderaars van de Indië-koers zijn wij niet, maar wie zo conservatief wil ziin, om de dynamische invloed van zes, zeven jaren oorlogs- en na oorlogs politiek en diplomatiek spel te miskennen, doet niet aan staatkunde maar aan mummi ficering. De „Nieuwe Eeuw" zelf is het bewijs, dat behalve staten, naties, regeringen en par lementen, ook weekbladen niet kunnen leven, als ze zouden zweren bij vroegere opvattin gen of interpretaties! Nieuwe he ren, nieuwe wetten, in de krant en in het weekblad; maar ook in de politiek, ook al zouden de nieuwe wetten, meningen en op vattingen, (zowel in de politiek als in het weekblad!) menigeen niet aanstaan. Van de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde"" te Vlissingen is het eerste van 'de twee voor rekening van de Compagnie Génerale Atlantique te Parijs in aanbouw zijnde schepen, de „Carbet" met goed gevolg te water gelaten. Een unicum bij deze tewaterlating is het feit, dat het schip, geheel afgebouwd, de helling verlaat, 't Moment van de te water lating. Zondagmorgen om 9.30 uur is de 1140 ton metende Zweedse hout boot „Ketty" met een slagzijde van 37 graden door twee sleepboten van de firma Wijsmuller IJmui- den binnengesleept. De Ketty, die met 'n zware deklast hout door de Zuidwesterstorm werd overvallen, kreeg ter hoogte van de Wadden eilanden moeilijkheden en toen 't scheepje de pieren van IJmuiden naderde zag de kapitein zich ge noodzaakt het noodsein te hijsen. Zowel de sleepboten Nestor en Slentor als de reddingboot Neel- tje Jacoba voeren onmiddellijk de Ketty tegemoet. De beide slepers hebben het schip, na vrij wat moei te de pieren binnen gekregen, waar bij de slagzijde steeds heviger werd Tenslotte liep het water de logiezen binnen en ook de achterste ruimen kwamen blank te staan, zodat het achterschip geleidelijk in het water verdween. Men zag zich daarop genoodzaakt de onfortuinlijke Zweed in de IJmuidense bijleggershaven aan de grond te zetten en de Neeltje Jaco ba heeft daar de bemanning van boord gehaald. Ook het voorschip maakte op dat moment water. Het ligt in de bedoeling, de deklast van boord te halen en het vaartuig daarna droog te pompen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1