Aan de Omval wonen ook stadgenoten Verschi f 35.000.— voor regen- en bedrijfskleding r R.K. Bond van Smedenpatroons Matthieu Wiegman restaureert muurschildering in Frankrijk D.DD. Dinsdag 25 October 1949 Raad-napraat Tentoonstelling 1950 aan de Bergerweg Bundeling noodzakelijk Wiener Sangerknaben Thuisfrontdag Een 18-j volhouden v PAC 2 Het was ogenschijnlijk 'n vrij- onschuldige agenda, die de Raad voor de derde maal in deze nieuwe periode bijeen bracht; zij die dach ten er met enkele uurtjes af te zijn, hadden echter buiten de waard ge rekend, in casu de nieuwe raadsle den, zoals de heren Berkhouwer en Holzmuller, die zich al aardig in de discussie's beginnen te mengen. An deren, w.o. mevr. Holzmuller en de heren Mr. v. Dijk en Goudsblom schijnen hun maidenspeech tot later te bewaren. Wat ons in deze derde raadsver gadering opviel, was de genoeglijke stemming, die er heerste. Vier raadsleden hadden zelfs 'n bijzon dere reden, om in 'n goede stem ming te zijn. Tot dusverre hadden zij het met 'n doodgewone armleu- ningloze zetel, tijdelijk afgestaan door de raadsverslaggevers, moe ten stellen. Nu waren de bij de vo rige begroting bestelde nieuwe raadszetels eindelijk afgeleverd en het waren mevr. Holzmuller, Mr. Berkhouwer en de beide commu nisten, die zo'n spiksplinternieuwe zetel kregen toegewezen; zetels, die door de kleur van de gloednieuwe bekleding wel wat afstaken bij de verschoten zetels der overige raads leden, doch verder in geen enkel opzicht hiervan verschilden, hetgeen 'n compliment betekent aan het adres van de meubelmaker, die hiermee 'n knap staaltje van vak manschap heeft geleverd. Met ze kere trots werden de nieuwe zetels door de betrokken raadsleden in gebruik genomen en dat is te be grijpen, als men bedenkt, dat deze zetels zes a zevenhonderd gulden per stuk kosten. «- Zoals men weet, feit de Gemeen teraad 25 leden, waarvan er 4 aan de tafel van B. en W. nog veel mooiere zetel hebben gekregen. Van de overige 21 leden zitten er 10 aan de ene en 11 aan de andere kant. De P.v.d.A. met de 3 V.V.D.-ers vormen de rechtervleugel van 10 gezien van de tafel van B. en W.; de K.V.P. neemt van de linkervleu gel 7 zetels in beslag; de twee com munisten kregen de twee laatste zetels van deze „rechter"-vleugel toegewezen; tussen hen en de K.V.P. zitten de twee Christelijke eenmansfracties, de C.H.U. en de A.R. In elke vleugel zit dus 'n dame; mej Kamphuijs van de K.V.P. en Mevr. Holzmuller van de V.V.D. De twee grootste praters zitten, gescheiden door 'n open ruimte in de U-vormige tafel, naast elkaar en ze heten allebei Cees; het zijn de heren Berkhouwer en Torenvlied; laatstgenoemde draait z'n chec-jes; eerstgenoemde rookt lange Chur- chill-sigaren; zó lang, dat het raads lid Wiese hem vroeg, of hij soms 'n stutje nodig had! o Er schuilt onder de raadsleden 'n onbekende grapjas. Het is gebruike lijk, dat bij de benoeming van een of andere functionaris door de raadsleden „de voorgedragene" op het stembriefje wordt geschreven. Een der raadsleden haalt strijk en zet de lugubere grap uit, door hier van te maken: „de voorgehangene". Wij hebben zo'n stil vermoeden, dat deze grapjas schuilt in de fractie, die nogal 'ns voorkeur laat blijken voor 'n bepaald regime, dat er geen been in ziet, om politieke tegen standers te hangen. Hoe het ook zij, wij kunnen dit grapje maar matig waarderen. o 'n Simpel agenda-punt, de aan vraag van de heer Smit, om aan de Omval 'n tankstation met garage en vergaderzaal te bouwen, werd onverwacht aanleiding tot 'n lang durige discussie, onderbroken door 'n schorsing van de vergadering. B. en W. stonden o.i. terecht af wijzend tegenover deze aanvraag en vonden daarbij de heren Kirpen- steyn. Berkhouwer en Torenvlied als tegenstanders op hun pad. Geen wonder; het college hield de grote lijn van het uitbreidingsplan in het oog, dat vastgesteld werd overeen komstig de richtlijnen van de Prov. Planologische Dienst, die de ge meentelijke uitbreidingsplannen be kijkt in "het kader van de z.g. streekplannen; de opponerende raadsledei) bekeken het geval o.i. teveel uit het oogpunt van plaatse lijk en persoonlijk belang. De Omval is 'n handje vol huisjes aan de uiterste rand van de vtad tussen het Kanaal en de Noorder vaart; men zou het gevoeglijk de blinde darm van Alkmaar kunnen noemen. De bewoners van deze kleine gemeenschap zijn Alkmaar- ders, en worden door het gemeente bestuur geenszins als tweederangs burgers beschouwd zoals de Voorzitter met nadruk zei; doch zij zijn meer op de Schermer Gemeen schap georiënteerd, hoewel ze nog verder van de dorpscentra Stompe- toren en Oterleek verwijderd zijn, dan van de bebouwde kom van Alkmaar. Had adressant 'n aanvraag inge diend voor slechts 'n bescheiden benzine-tankstation, wellicht zou zijn aanvraag zijn ingewilligd. Maar hij had grotere plannen en wilde behalve 'n garagebedrijf ook nog 'n verkoopruimte en 'n vergaderzaal laten bouwen. 'n Tankstation zou daar zeker op z'n plaats zijn; er bestonden reeds plannen voor 'n dergelijke inrich ting bij het verkeersplein aldaar, dat binnenkort verlicht zal worden, 'n Benzinepomp zou hier ook zeker in 'n behoefte voorzien en het ver- lceersbelang dienen. In zoverre zou den B. en W. dan ook de aanvrager tegemoet willen komen. Maar voor *n groter project, dat 'n verkoopruimte, 'n wachtlokaal en 'n ontspanningszaal wil omvatten, voelden B. en W. niets. Uit stede bouwkundig oogpunt, aldus de Voorzitter, hoort dat klompje hui zen, daar, aan de rand van de polder, niet; uitbreiding moet hier althans voorkomen worden. Uit het oogpunt van weloverwogen planolo gisch beleid kan vestiging van nieu we bedrijven hier niet begunstigd worden. Ged. Staten zouden zich er zeer terecht ook niet mee kunnen verenigen. Deze alleszins steekhoudende ar gumenten konden echter de heer Kirpensteyn en zijn medestanders eerstgenoemde motie, waarbij niet overtuigen; kwam zelfs met 'n niet minder dan wijziging van het uitbreidingsplan gevraagd werd, 'n procedure, die jaren kan duren, waarmee dus adressant niet gediend zou zijn. Nu is 'n motie slechts 'n motie, die B. en W. rustig naast zich neer kunnen leggen; het maakt echter wel enig verschil, of de hele Raad zich achter 'n motie schaart, of dat deze met grote meerderheid ver worpen wordt. Mr. Berkhouwer dacht, dat de motie wel 'n meerderheid zou halen en zo schorste de Voorzitter even de vergadering, om de fracties ge legenheid te geven zich te beraden. Het resultaat van dit vertrouwvol beraad was, dat de heer Kirpen steyn zijn motie, zij het niet-noe- menswaard gewijzigd, handhaafde, met het resultaat, dat deze verwor pen werd met 14 tegen 10 stemmen; een voorstel tot aanhouding kon bij slechts 6 raadsleden genade vinden. Zo zegevierde het standpunt van B. en W„ dat de heer Torenvlied 'n „bot" standpunt meende te moeten noemen; 'n kwalificatie, waartegen de Voorzitter terecht bezwaar maakte. o Ook het z.g. Kledingreglement, dat door Weth. v. Slingerland l1/» jaar geleden al op de helling was gezet, liep nu van stapel. Het G. O., waarin de verschil lende organisaties van arbeiders en ambtenaren vertegenwoordigd zijn, had bij de voorbereiding 'n woordje mee gesproken en verschillende raadsleden waren van mening, dat, nu het G. O. gesproken had, de Raad er het zwijgen maar toe moest doen. Anderen, die zich hun taak als raadslid dieper bewust zijn, zei den er echter het hunne van. De heer Venneker vroeg, of Alkmaar een van de weinige steden van ge lijke grootte, die er zo'n reglement op na houden, zich deze luxe wel kon permitteren; hij vond, dat in enkele gevallen de grens was over schreden. Enkele raadsleden vonden het wel wat royaal, om een slacht huisdirecteur of archiefambtenaar, 'n witte of grijze jas, of bepaalde ambtenaren-in-buitendienst 'n wol len gabardine van f100.cadeau te doen. Cees Torenvlied begon alvast Sinterklaas te spelen en wilde de 25%, die de betrokkenen zelf moe ten betalen, ook uit de spaarpot van de weth. van financiën halen. De heer Hoytink had daar ook neiging toe, mits de uitgave over de hele linie wat gedrukt kon worden. De heer Holzmuller, die de uitgaven uit de gemeentelijke schatkist altijd ftntW gahaal (Adv.) scherp in het oog houdt, vroeg naar de financiële consekwenties en ves tigde de aandacht oP de Alkmaarse Middenstand als leverancier. Weth. v. Slingerland deelde mede dat de eerste uitgaven f 35000 a f40.000 zullen vergen en voorts elk jaar f 17000, waarvan ca. f 4000 zal worden terug ontvangen van de betrokkenen. Dit laatste achten wij helemaal niet gek, want de geste van het gemeentebestuur zal des te meer gewaardeerd worden en de betrokkenen zullen des te zuiniger op hun werk- en regenkleding zijn, als zij er zelf aan mee betalen. Weth. Coerts wilde aan de Alk maarse Middenstand denken, als die weet te concurreren met de fabri kanten, waarop de heer De Zeeuw terecht opmerkte, dat dit wel wat teveel gevraagd was; 'n detaillist kan nu eenmaal niet concurreren met 'n fabrikant, terwijl de midden stand, die voorheen toch deze be- drijfs- en regenkleding rechtstreeks aan de betrokkenen leverde, schade zou lijden, als dit bedrag van f35000 zonder meer bij de fabrikant besteed werd. Men was het er ech ter over eens, dat er centraal moest worden ingekocht en gedistribueerd. Tenslotte werd het reglement on veranderd vastgesteld; het treedt 1 Jan. 1950 in werking. o De sociale werkplaats krijgt 'n pand. De gemeente kocht op het Luttik Oudorp de nrs. 9 en 11 niet duur. Maar Mr. Berkhouwer pro testeerde, omdat hier 'n woning wordt onttrokken aan de Volkshuis vesting. Zijn protest had weinig zin, want er blijft in deze twee percelen één woning, zoals ook nu het geval is. De oplossing, die hij aan de hand deed, 'n dure barak te kopen en die ergens aan de rand van de stad te zetten, vond geen bijval. Eerstens is 'n barak niet geschikt voor deze mensen, die bovendien niet elke dag naar de buitenkant van de stad ge dirigeerd kunnen worden. Boven dien zou zijn plan veel duurder uit komen. Hij was en bleef de enige tegenstander van dit voorstel, dat met op één na algemene stemmen werd aangenomen. o Het was 6 uur geworden, toen de Raad na 4 uur discussie in het openbaar nog even in comité ging, om 'n nadere toelichting van B. en W. te vernemen op het inge trokken voorstel tot financiële me dewerking aan de grote tentoon stelling, welke in 1950 door de Fe deratie van V.V.V.'s in Alkmaar wordt gehouden. Het was eerst de bedoeling, dat deze tentoonstelling in de Bergerhout zou worden opge bouwd; maar op het verzoek van de initiatiefneemster, om daar enkele bomen te verwijderen, kon het ge meentebestuur niet ingaan. Daarom zal de,tentoonstelling als zij door gaat nu worden gebouwd op de fundamenten van de nog steeds niet gebouwde Kazerne aan de Ber- gerweg-Egmonderweg. Ongetwijfeld een geschikt terrein, al zal de be ruchte Berger Overweg hier 'n ge weldige handicap zijn. Het schijnt ook, dat het gemeen tebestuur de reeds voorgestelde be langrijke financiële bijdrage nog aanmerkelijk wil verhogen. Wel licht wilde het college de Raad hier eerst eens over polsen. We zullen er t.z.t. wel meer van horen. ALKMAAR. In het Gulden Vlies te Alkmaar werd Zaterdag middag een districtsvergadering gehouden van de R.K. Bond van Smedenpatroons en Werkgevers in Staalverwerkende industrieën. Ruim 40 leden uit alle delen van de provincie Noord-Holland wer den door de voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer N. Koelman, welkom geheten, die constateerde dat het noodzakelijk is, eens met elkaar de belangrijke zaken, die de smedenpatroons bezig houden, te bespreken. Waar twee der aangekondigde sprekers niet waren verschenen, werd het woord gegeven aan de heer M. Fri.jns uit Den Bosch, hoofdbestuurslid, die over de za kelijke belangen van de bond het een en ander ter sprake bracht. Hij constateerde, dat er onder de vastgestelde prijzen wordt ge werkt, dat er weinig belangstel ling is voor organisatie, terwijl er toch zoveel omgaat dat de aan dacht der leden verdient. Op eco nomisch gebied is er een grote kentering gekomen, waarmede terdege rekening dient gehouden. Er wordt gewerkt aan een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, terwijl ook 'een ver plichte vacantietoeslag voor het personeel in behandeling is. Voorts staat op het program een pensioenregeling, terwijl er ook door de zakenmensen zal moeten worden medegewerkt aan de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering en de premie daarvoor op rekening der werkgevers te laten komen. Allemaal punten waar men, vooral als de P.B.O. in werking zal treden, over mede moet kunnen praten. De heer Frijns drong aan op het volgen van vakcursussen, speciaal wat reparatie van landbouwwerk tuigen en tractoren aangaat, daar anders een deel van het werk der smeden naar andere bedrijfstak ken dreigt over te gaan. De heer Alders, bondsvoorzitter, was niet tevreden over de op komst, speciaal wat betreft de kop van Noord-Holland. Ook deze spreker drong aan op meer samen werking, die zeker nodig is als straks de prijzencontról'e weg valt en men voor concurrentie komt te Geslaagd ALKMAAR. Op een dezer da gen te Amsterdam door een tech nische commissie afgenomen exa men ter verkrijging van het diplo ma Gasfitter, Waterfitter en Lood- en Zinkwerker, slaagde als enige in onze stad de heer J- C. M. Coppens, die daardoor een drieledig diploma verwierf. staan. De heer Alders wees ook nog op het nut van een goede boekhouding en deelde mede, dat er door het hoofdbestuur een boekhoudbureau wordt opgericht, dat zeker de leden goede diensten zal kunnen bewijzen. Rector Brans uit Haarlem hield vervolgens een begeesterende waarin hij, na het beroep der sme den te hebben besproken, even eens wees op het belang der samenwerking in vak- en stands organisaties. Arbeid is geen koop waar, maar een stuk leven van de mens, in dienst der gemeenschap verricht. Het samengaan van vak- en standgenoten, in katholiek ver band in de P.B.O., kan een grote zegen voor deze bedrijfstak wor den, mits nu het .werk met bezie ling wordt aangepakt. Nadat nog een rondvraag was gehouden en men van gedachten had gewisseld over de samenstel ling van 't bestuur, werd de bij eenkomst gesloten. ACHTERKLAP GESTRAFT ALKMAAR. Hermina J. uit Alkmaar, ook al voor de politie rechter verschenen, heeft in Juni te Bergen het meisje v. H. beledigd. Het oordeel, dat verdachte over getuige had gegeven, bleek, ook na een grondig onderzoek, wel zeer lichtvaardig. De geschiedenis speel de zich af in een pension te Bergen, zoals bleek uit verklaringen van ge tuige D. K., die in dat pension als serveerster werkte. Ook uit andere, schriftelijke verklaringen bleek wel, dat verdacht zich niet vleiend over het meisje v. H. had uitgelaten. De Officier van Justitie vond het een ongepaste manier van doen en riste f 40 of 20 dagen. De politie rechter, mr. Alblas, die de zaak ook niet fraai vond, legde een boete op van f 40 of 20 dagen. HANDEN THUIS ALKMAAR. Hendrik B. uit Alkmaar heeft op de 22ste Juli. al thans volgens de dagvaarding zeke re G. E. P. T. een pak rammel ge geven. Verdachte was uitgescholden in de Spoorstraat door getuige en toen was B. kwaad geworden met het gevolg, dat hij met T. slaags raakte. Verdachte verklaarde voor de politierechter dat getuige hem meerdere malen had uitgescholden, maar getuige ,die nogal flink er van langs had gekregen, ontkende, de heer B. ooit iets krenkends te hebben toegevoegd. De officier eiste een geldboete van f 40 of 20 dagen. De politierechter vonniste de woe de-uitbarsting van B. met f 30 of 15 dagen. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Abonne mentsvoorstelling. CAFE HARING. Oudegracht Maria-avond K.A.V. BIOSCOPEN: Harmonie: De Rat, 18 jr.; Victoria: Nattigheid, 14 jr.; A.B.T.: Buffalo Bill grijpt in; 14 jr., Cinema Americain: 't Zal je niet gebeuren, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTH.: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: :Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 423. V Confactavond Thuisfront St. Dominicus ALKMAAR. De afd. St. Do minicus van Katholiek Thuisfront houdt Maandag 31 October a.s. in de grote zaal van Instituut-Arend- sen in de Langestraat een contact avond voor ouders en verloofden van militairen in Indonesië, de aal moezenier, majoor Koot uit Am sterdam zal op deze avond een cau serie houden. ,,Odéon" naar Heerhugowaard ALKMAAR. Op uitnodiging van de R.K. Zangvereniging „Huy genwaert" te H.H. Waard zal het operette gezelschap Odéon uit Alk maar ter gelegenheid van het 2e lustrum van genoemde vereniging een fragmenten-concert geven van de tot dusverre door haar opge voerde operettes „Vogelkoopman", „Zigeunerbaron", „Klokken van Corneville" en „Walsdroom". Het behoeft wel geen betoog, dat „Odéon" dan zijn beste beentje voor wil zetten"1 en ons werd verzocht, alle oud-leden die hiervoor van de secretaris vandaag een convocatie hebben ontvangen, op te wekken agn deze oproeping gehoor te wil len geven. Het concert zal worden gegeven op een Zondag (welke is nog niet bekend) in Januari a.s. Oude stadswal opengelegd ALKMAAR Bij graafwerk' zaamheden aan de Kanaalkade, ver richt ten behoeve van het leggen van een nieuwe weg-fundering, legden arbeiders gisterenmorgen een gedeelte van een oude muur open. Deze lag slechts een 20 a 30 cm onder de bestrating en strekte zich over de gehele lengte van het graafwerk, een 100 a 150 m. uit. Naar wij, mede van de zijde van de stads-archivaris, de heer Th. P. H. Wortel, vernamen, heeft men hier te doen met een gedeelte van de oude stadswal. Ongeveer in het midden van het opengelegde stuk moeten zich ook de funderingen van een bolwerk bevinden. Naar een en ander worden nog andere onderzoe kingen gedaan, de muur wordt op gemeten en vergeleken met oude kaarten en archiefstukken om de juiste ligging van andere delen te kunnen vast stellen. AANWINSTEN KATHOLIEKE BIBLIOTHEEK ALKMAAR 8766 A. J. Cronin Dr. Robert Shannon; 8767 Jan Val- tïn Litanie van het verraad; 8768 J. Russell Het wonder der klokken; 8769 Margaret Elzer Welkome gas ten; 8770 Friede Birkner De Vor- stensaffier; 8771 M. C. v. Zeggelen De zwarte galei; 8772 S. Undset Vig- dis Gunnars dochter. Meisjes boeken: 8747 S. v. Havelte Hanna's vlucht; 8748 S. v. Havelte Ietje's hongerkuur; 8749 S. v. Havelte De rozen van Hofwijck; 8765 Ems van Soest Adorée. Kinderboeken: 346 D. J. Hillen Marijke's nieuwe leven; 347 Jan Bongaarts Amazonegehei men; 348 H. IJzerman Het verhaal van Pieter Muis; 349 Guus Betlem Om de zilveren beker; 350 N. K. Bieger De familie konijn; 351 Nanda Kleine Bart en grote Bart; 352 Joh. Kievit Okke Tannema. MEER TECHNIEK DAN GEEST ALKMAAR. De beroemde „Sangerknaben" o.l.v. Peter Laco- vich vonden deze keer in het Gul den Vlies wel geen uitverkocht huis zoals we dat vroeger gewend wa ren, maar de belangstelling was toch op z'n minst genomen zéér goed. Wanneer men de prestaties van dit wereldvermaarde jongens koor artistiek onder de loupe neemt, dan moet men wel tot een dualistische conclusie komen. De stemmen van de jongens zijn ver rukkelijk, hun zangtechniek moet wel aller bewondering afdwingen, maar toch de levendmakende geest welke de muzen zo bitter nodig hebben, wordt min of meer belem merd door een ijzeren discipine. welke zich uitsluitend schijnt te be palen, tot de preciese weergave van de partituur. Men kan echter van kinderen niet verlangen dat ze de essentie van de werken, bv. van Mozart „door heb ben". Maar het technische décor blijft in ieder stuk volmaakt be waard. Zo hoorden we glaszuiver van klank o.m. „Duo Seraphim" van Vittoria, „O bone Jesu" van Inge- neri en het beroemde „Ave Verum" van Mozart. Hierna volgden twee soli, een terzet uit de „Zauberflöte" van Mo zart en een duet van Mendelssohn. De jeugdige solisten hadden hier mede een éclatant succes. De Wie ner Sangerknaben zonder een één- acter zijn niet denkbaar. Zo kre- >en we dan de komische opera „De Bruiloft bij Lamplicht" van Offen bach, juister uitgedrukt „Het zang spel van Offenbach" waaruit de la tere Weense operette's zijn ontstaan. Met een simpel décor, werd hier veel bereikt, en natuurlijk weer perfect gezongen, veel applaus en zelfs open doekjes. Na de pauze twee wereldlijke lie deren van Fuchs. De tekst van deze liederen viel meer binnen het be gripsvermogen van de „knaben", zodat eigenlijk hier pas van bezie ling kon worden gesproken. De Weense wals van Strauss bracht de aanwezige luisteraars be grijpelijk in vervoering en zonder toegift kon men geen afscheid ne men. Tenslotte is de nasmaak van al deze perfecte techniek „zeer kunstzinnige dressuur". Maar hier mede zulen de Wiener Sangerkna ben de grote massa wel blijven boeien. W. Schreurs, Zaterdag is de bekende Neder- derlandse schilder, Matthieu Wieg man, naar Frankrijk vertrokken om een wandschildering, die hij 30 jaar geleden maakte in een kapel letje te Fleury en Blère, te gaan restaureren. De schildering heeft door de jaren van vocht te lijden gehad en is enigszins beschadigd. De schilder meent in 3 a 4 weken met de restauratie gereed te zijn. Toen de schilder Matthieu Wieg man, een jaar of dertig geleden in de omgeving van Barbizon, ten Zui den van Parijs, verbleef, bracht hij een bezoek aan een, uit de 12de eeuw daterend. Romaans kapelletje, dat behoort bij het landgoed, waar eens Richelieu en Lodewijk XIII verbleven. De pastoor van 't kerkje verkeerde in moeilijke omstandig heden en was genoodzaakt door handenarbeid in zijn onderhoud te voorzien, zoals in Frankrijk meer voorkomt. Wiegman bood de pas toor belangeloos enige wandschilde ringen aan, die hij aanbracht in de absis van de kapel. Hij signeerde zijn schilderingen niet, doch zette wel zijn handtekening in het z.g. boek der eeuwige schenkers. Enige tijd geleden hing er werk van Wiegman op de expositie die in het museum te St. Etienne werd gehouden. De directeur van dat mu seum had veel bewondering voor het werk van de Nederlandse schil der. Deze directeur ontdekte on langs in Fleury en Bière, de wand schilderingen van Wiegman, die in de loop der jaren nogal geleden hadden. Hij schreef erover in vak bladen en deze herontdekking werd aanleiding, dat de Nederlandse re gering de kunstschilder spontaan IN DE ST. JOSEPH-PAROCHIE ALKMAAR. Zondag werd, in de parochie van St. Joseph, thuis frontdag gevierd. In de parochie kerk was het priesterkoor met de Nederlandse driekleur gesierd. On der alle H.H. Missen werd de predi katie gehouden door de majoor aalmoezenier Croonenburg, die on langs uit Indonesië is teruggekeerd De pre'dkant vertelde van het leven van onze jongens in Indië, van dat moeilijke leven, dat onze hulp zo zeer behoeft. Katholiek Thuisfront, aldus de predikant, is een zaak, al lereerst van gebed en daarnaast ook van geld. Ons gebed en onze stoffelijke steun moeten eraan meewerken, dat, onze jongens uit Indië weerkeren als rijker, stand vastiger en bewuster leden van Christus' Kerk. Indonesië, aldus de predikant, is een offer van ons volk, een offer, dat is uitgegroeid boven ons kun nen. De moeder kan haar zoon niet missen en de vrouw haar jonge echtgenoot niet, maar zij moeten hun geliefde afstaan. Laten wij ons offer, geestelijk en materieel in overeenstemming brengen met het hunne, zo besloot de aalmoezenier. Plechtig Thuisfrontlof. Des avonds assisteerden de Wel- eerw. Paters Trooster en Buijs de Weleerw. Pater Colbé, moderator van de Thuisfrontkern van St. Do minicus, die het plechtig Thuis frontlof celebreerde. Trompetge schal verving de altaarschel en de portretten van de soldaten in Indië waren in het priesterkoor opgesteld De Zeereerw. Pater Binkhorst pastoor der parochie, hield een ontroerende predikaie, waarin hij een parallel trok tussen de zorgen die het lecen van Maria hebben be geleid en di van de Moeder, wier zoon in Indonesië vertoeft. Maria is de enige, die de zorgen en het leed van die moeder begrijpen en meevoelen kan. Haar liefde is wijd als de zee en haar macht reikt tot n de hemel. Na een aansporing tot allen wier geliefden in Indië zijn, om dagelijks hnu toevlucht te nemen tot Maria, eindigde Pastoor Binkhorst met een gebed van toewijding van alle jon gens in Indonesië aan onze hemelse Moeder. Kruis en vlag gingen voorop in de processie, waarin daarna door 4 onlangs gerepatriëerde soldaten het versierde beeld van de Moeder Gods werd rondgedragen. In het midden van de kerk werd het beeld een ogenblik neergezet en baden de jon gens en de meisjes van de hoogste klas der kleuterschool met hun schuldeloze stemmen een kinderlijk gebed tot Maria voor hen die ver moesten gaan om hun vaderland te dienen. Nadat voor de zielerust van de jongens die gesneuveld zijn, was ge beden en een kaarsenoffer bij het Mariabeeld was gebracht, werd na het lof, door allen die de overvolle kerk vulden, het Wilhelmus gezon gen. Dat er gisteren voor de inten ties van Katholiek Thuisfront is gebeden, daarvan zijn wij over tuigd en wij vernamen, dat de rode bussen van Thuisfront voller waren dan ooit. Feestavond Kath. Bouwvakarbeidersbond ALKMAAR. Ter voorkoming van verder misverstand, delen wij nog even mede, dat de Vrijdagavond in 't Wapen van Heemskerk gehou den feestavond niet uitging van de K.A.B. doch van de Kath! Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph". Dierenbescherming ALKMAAR. In de omgeving van het Centraal Ziekenhuis zwerft een grote rode kater. Ter beschik king een middelmatig grote hond, reu, langharig, lief karakter. Ont vanger voor het te stichten asyl van wed. D. uit Schoorl f 1,Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. EXAMEN POLITIEDIPLOMA GEMEENTEPOLITIE ALKMAAR In Juni en October zijn de examens gehouden vanwege de centrale van politieorganisaties voor het politiediploma. Geslaagd zijn: F. C. M. van Osta, K. Stroop, H. A. W. Feijen en Th. Eilander. De heren van Osta en Stroop ver wierven het diploma met de aante kening: met lof. opdracht gaf zijn muurschilderingen te Fleury te gaan restaureren. De schilderingen stellen voor de Emmaüsgangers en de Vermenig vuldiging der broden. Bij zijn werk wijze hield de schilder rekening met het schaarse licht, dat het kerkje binnenvalt. De bedoeling van de schilderingen heeft de schilder, aldus weergege ven: In de Emmaüsgangers moet men zien het openbloeien der har ten in Christus en in de broodver menigvuldiging: een voorzegging van het Brood dat Christus is. Heden vertrok Matthieu Wieg man om het werk der restauratie te gaan ondernemen. Hij koos de jonge Bergense schilder Henk van den Idsert om hem bjj dit werk te assisteren. Wij vernamen, dat de directeur van het Stedelijk Museum in Am sterdam, Jhr. Sandberg, binnenkort over de wandschilderingen van Matthieu Wiegman, in een der Ne derlandse weekbladen een gedocu menteerd artikel zal publiceren. UITSPRAKEN MEERV. KAMER De Meervoudige Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar deed in de volgende zaken uitspraak: Arie K„ Alkmaar, die als ambte naar een gift had aangenomen ten einde iets te doen of te laten in strijd met zijn plicht waartegen ge- eist was 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld tot 3 maanden. Willem M. van D„ Wieringer- waard, die door zijn schuld een an der lichamelijk letsel had doen toe komen f30.of 10 dagen. Marie A. B„ Oudkarspel, die zich schuldig had gemaakt aan oplich ting werd conform de eis veroor deeld tot 9 maanden gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regering. Cornelis P. de S., Wieringen, tegen wie f25.of 25 dagen was geëist wegens diefstal van een portemon- naie werd conform de eis veroor deeld. Q. P. f. K„ Alkmaar, die zich schuldig had gemaakt aan valsheid in geschrifte werd veroordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. A. G. Hollen- berg, soc. werkster, N.H., van 's-Gravenhage naar Nassaulaan 21; M. T. M.' Reekers, db, R.K. van Joure naar Bierkade 11; G. Wetsteijn geb. de Haas, zonder, Ger. Kerk, van Leiderdorp naar Huiswaard 8; J. T. Kunnen en gezin, kantoorbed., N.H., van Sij- bekarspel naar Heemraadstr. 11 L. M. Niessen, kantoorbed., R.K., van Winschoten naar Rembrandt- straat 12; S. Siersema, 1.1. verpl. Chr. Ger., van Ooststellingwerf naar Wilhelminalaan 11; C. M. v. d. Pavert geb. Slisser, zonder, R.K., van Amsterdam naar Spoor straat 26; A. Zwanepol, 1.1. verpl, Ger. Kerk, van Ooststellingwerf naar Wilhelminalaan 11; A. D. Bier, verpleegster, geen, van Hilr versum naar Rembrandtstraat 68; A. F. M. van Erven, bakker, R.K., van Goirle naar Rippingstraat 23; J. F. Koelemeij en echtg., instruc teur autorijschool, N.H., van Ber gen N.H. naar Bergerweg 12a; J. Leurs en gezin, arbeider, geen, van Bergen N.H. naar Kortenaer- kade 7; L. Reitsma en gezin, win kelier, R.K., van Zaandam naar Luttik Oudorp 87; M. de Ruijter, db, N.H., van Wormerveer naar Verdronkonoord 94; H. Selders en gezin, wachtmeester rijkspolitie, Ger. Kerk, van Bergen N.H. naar Corfstraat 51; A. M. de Beurs, 1.1. verpleegster, N.H., van Zijpe naar Pr. Julianalaan 14; W. C. Vinke geb. van der Graaf, zonder, geen, van V.O.W. naar P. A. de Lange- plein 10; Th. Langenberg en gez„ korporaal KNIL, Ger. Kerk, van Batavia naar Omval 112; M. G. Los, loc. kracht PTT, N.H., van Schermerhorn naar Toussaintstr. 22; M. Roos en echtg., zonder, geen, van Den Helder naar Speen- kruidstr. 1; W. P. Rijper, slagers knecht, R.K., van Beemster naar Zoutstraat 4; Th. Sta vers, zonder, N.H., van Batavia naar Omval 112; H. Huisjes en gezin, bureauchef, Ger. Kerk, van Groningen naar Gerard Doustraat 32; C. J. Lake- man, broodbakker, R.K., van Me- demblik naar Fnidsen 53; P. J. Nauta, zonder, geen, van Naarden naar Wollebrandstraat 13; J. A. Groeneveld geb. van der Schaft, zonder, N.H., van Hilversum naar Marktstraat 5; A. Wagenaar, naai ster, N.H., van Arnhem naar Spoorstraat 77; F. R. Park, win kelier, N.H., van Beverwijk naar Magdalenastraat 10; R. Pos, bak ker, Ger. Kerk, van Groningen naar Magdalenastr. 18; J. Broes- ma, timmerman, geen, van Leeu warden naar J. v. Heemskerckstr. 27; G. F. Diercks en gezin, leraar Grieks en Latijn, R.K., van Am sterdam naar Cabeljaustraat 12; J. Setz, 1.1. kok, geen, van Vlo drop naar Groot Nieuwland 45; M. Beinema, stationsambtenaar N.S., N.H., van Heerhugowaard naar Spoorstraat 30; H. Mooi en gezin, bureelambtenaar PTT, N.H van Amsterdam naar Pinkster- bloemstr. 6; A. Muis, fabrieks arbeider, geen, van Amsterdam naar Huiswaard 1; P. Visser en echtg., opz. cult. t. dienst, geen, van Nijmegen naar Kortenaer- kade 10. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond: NIET VEEL WIND In de loop van de dag toenemen de bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later tot matig toenemende Zui delijke wind en weinig verande ring in temperatuur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren Petrus Th. J„ zv J. A. Toornent en W. J. Kaandorp; Gerardus J. M„ zv G. J. Vreeker en J. A. M. Janssen, Gerrit zv J. van 't Veen en J. Paarlberg; Hendrikus, zv J. Compas en A. Blokker. Gehuwd: Herman J. B. Hoek en Hendrika P. Visser. Overleden: Maartje Noordeman, 80 jr., wed. v. Adam Winkelman; IJtje Buma, 63 jr., echtg ,v. Ph. J. Gijselaar; Margaretha M. Zentveld. 69 jr., echtg. v. J. Hoekmeijer. KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR. A.s. Zondag is het Christus Koning. Overeenkomstig de traditie die in de laatste vier ja ren is gegroeid, zullen we morgen avond dit feest op waardige wijze vieren. Wegens onze beperkte mo gelijkheden, zal de viering eenvou dig zijn, terwijl eenvoud toch ook het meeste tot ons spreekt. Jonge arbeiders, vier met ons dit feest mee. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Adv.) OPVARENDEN VAN STAVERSE JOL OP MARSDIEP VERONGELUKT (Vervolg van pag. 1.) Door de kracht van het zeewa ter werd de losstaande mast uit zijn voegen gelicht. Wellicht heb ben beide verongelukten nog ge tracht door middel van deze hou ten paal het leven enige minuten te rekken. Van politiewege is het verzoek gericht aan alle instanties langs de kusten van Texel en Friesland en de Afsluitdijk om uit te zien naar de stoffelijke resten van de beide slachtoffers. De mast en het grootzeil werden door de Dorus Rijkers meegeno men. Naar wij nog nader hebben vernomen, heeft het bij oordeel kundige personen wel enige ver wondering gewekt, dat de heren Beth en Kos zijn uitgevaren ter wijl de stormbal practisch was gehesen. Van verschillende zijden werden zij gewaarschuwd, doch zij waren al te optimistisch ge stemd. Zij stonden bekend als voortreffelijke zeilers. De heren Beth en Kos, resp. 46 en 32 jaar oud, waren gehuwd. De heer Kos laat een dochter na. DEENS VRACHTSCHIP OP MljN GELOPEN Naar eerst thans blijkt is het gehele nauwkeurig opgezette reddingsschema, waaraan werd deelgenomen door de sleepbo ten „Holland" en „Oceaan", de reddingsboten „Dorus Rijkers" en „Insulinde" en een marine vliegtuig, gebaseerd geweest op verkeerde gegevens. Men heeft namelijk uit de mede delingen van kapitein Larsen begre pen dat de sloep met de 8 man om ongeveer 8 uur over boord was ge zet, doch dit blijkt op een nood lottig misverstand te berusten. De boot is namelijk reeds afgezet direct na de explosie, dus om ongeveer 4 uur des middags. De reddingboten hebben daardoor de hele avond en een deel van de nacht gezocht vol gens verkeerde gegevens. MEIjER VERVANGT VAN ROESSEL Naar het A.N.P. verneemt zal de Longa midvoor van Roessel, die Zondag tijdens de wedstrijd tussen het Zuidelijk elftal en Lu xemburg te Lutterade een vrij ernstige beenblessure opliep. Woensdag a.s. voor de wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Engelse ploeg Middle sex Wanderers vervangen worden door Meijer van de Amsterdamse tweede klasser de Spartaan. ACHTTIEN TSJECHISCHE PRIESTERS VEROORDEELD PRAAG (A.P.). Achttien ka tholieke priesters zouden ieder tot twee jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het voorlezen van verboden herderlijke brieven van hun Bisschoppen, aldus wordt van betrouwbare zijde vernomen. K.J.B.-NIEUWS HEILOO Deze week hebben we weer onze maandelijkse film avond. De congregatie is om kwart voor acht, daarna zijn alle leden natuurlijk aanwezig in ons K.J.B.- huis. Ook nieuwe leden zijn nog steeds van harte welkom. Kom Woensdagavond eens bij ons kijken en geef je op als lid. Programma's voor de komende drie maanden zijn er weer.Waar zijn de jongens die verleden jaar lid waren? Leven jul lie niet meer? Ben je als een dooie vis, die met de stroom is meege- dreven? Of leef je nog en durf je er tegenin te gaan? Help met aan de opbouw van de KJB in je eigen parochie, dan zal het worden wat iet zijn moet, nl. een beweging die de jongemannen pakt, ontwikkelt, verrijkt en ontspant. Wij wachten op je. Denk om de spreuk van dit seizoen: „Wij werken mee aan onze KJB"!! KUNSTKRING BERGEN King Lear op het programma BERGEN. De Kunstkring te Bergen heeft zijn uitvoeringen vast gesteld op 3 November, 1 Decem ber, 2 Februari en 13 April. Op de eerste avond komt het „Ballet der* Lage Landen". Op 1 Dec. het Re sidentietoneel en op 13 April het Rotterdams Toneel met 'n nog na der aan te geven toneelstuk. Op 2 Februari zal het Amsterdams To neel het successtuk van Van Dal- sum „King Lear' in de vertaling van A. Roland Holst. Si. Deus Dedit URSEM. Op Woensdag 26 October houdt de R.K. Landarbei- dersbond St. Deus Dedit een leden vergadering in café Mulder. Door de belangrijkheid der agenda wordt éénieder opgeroepen deze vergade ring bij te wonen. Een hoofdbe stuurslid zal spreken over de wachtgeld- en werkeloosheidverze kering, tevens over het in werking zijnde pensioenfonds der land- en tuinbouw. Voor éénieder dus iets om er van te leren. Landarbeiders houdt deze avond vrij, wij rekenen op U. Het feit, dat enke fende het gerucht 18-jarige schildersl een enorme menst langs de weg Weer van 4 a 5 kilomei mensen dat zich hebben, had sam een enigszins nau Dit alles heeft ons te Weert plaats door ons geconsta een uiterste gerei De eersi Zondag 16 Octot Mathieu Jacobs verklaarde, de eer: hebben plaats geh; uur 's avonds oi Weert naar Stam fietste toen over en keerde van hij had gekaart, de verklaringen z naam hebben waarna hij is afgi kruispunt Keent< straat, nabij een bomen zou voor Maagd aan hem Wij hebben vragen gesteld. Hl dat Dinsdag de H. hem is verschenen hem toen afgerader naar de bewuste Maar op Woensdag is de H. Maagd verschenen. De dens het werk aai bouw, waar ik als bezig was, en 's om 10 uur op het Zondag j.l. was kende mensenmassa wuste kruispunt Enkele minuten werkte Mathieu mensenmassa naar de verschijning hebben. Het was jeugdige Mathieu dat wij hem niet ben kunnen gades Toen Mathieu Canadese bomen drong het tienduiz bliek naar een de aan een klein was bevestigd, c sneed men de sch Omstreeks 11 WOENSDAG 26 HILVERSUM I, 301 10.00 VPRO, 10 VPRO, 22.00,—2 7 00 Nieuws, 7.15 tiek, 7.30 Gramofc Oog in al, 7.38 8.00 Nieuws- en Oog in al, 8.23 8.50 Voor de vrou foonmuziek, 10.00 mensen", causerie, ding, 10.20 Voor d< Gramofoonmuziek, 12.30 Mededelingen platteland, 12.38 12.55 Kalender, 13 Omroeporkest, 14.00 tret, 14.15 Jeugdconi derkoor, 15.20 Voor Pianoconcert, 16.00 woording, 16.30 17.00 Voor de jeu: spel, 18.00 Nieuws, 18.20 Sportreportage strijdkrachten, 19.00 antithese", causerie 19.30 Voor de jeugd 20.05 Actualiteiten tisch nieuws, 20.20 kest, 20.55 „Van spel, 22.15 Herdei lander, 22.45 Popi pelijke causerie, 23.15—24.00 Grami HILVERSUM n, 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 7.45 Een woord Nieuws- en weer Gramofoonmuziek, jonge zieken, 9.30 9.35 Gramofoonmuz: gendienst, 11.00 11.20 „De gestolen hoorspel, 12.00 Mededelingen, 12 13.00 Nieuws, 13.15 13.45 Gramofoonmuz merorkest en solist foonmuziek, 15.30 16.00 Philatelistische Voor de kinderen sprek, 17.45 Rijk Fanfarecorps, 18.30 ren, 18.45 Streeku: Nieuws, 19.15 19.30 Sportcommei foonmuziek, 19.40 Nieuws, 20.05 Com competitie, 20.15 nisch orkest en belse causerie, 21 no, 21.50 Blaaskwinu 22.15 Strijkkwartet overdenking, 23.00 24.00 Gramofoonmuz BRUSSEL 322 en 322 M.: 12.00 12.30 Weerberichten 13.00 Nieuws, 13.15, 17.00 Gramofoonmuz 17.15 Gramofoonmuz dracht, 17.40 18.15 Causerie o\ raai, 18.30 Voor Nieuws, 19.30 19.50 Radiofeuilleton lanus", opera, 21,00 21.15 Gramofoonmuz 22.15 Strijkkwartet 22.5523.00 Gramoi 484 M.: 12.05 13.00 Nieuws, 13. 15.00, 17.10, 18.30 Gramofoonmuziek 20.00 Symphonie- 21.30 Gramofoonn en piano, 22.15 22.50 Gramofoon

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2