Laatste getuigenis van een Amerikaans journalist Residentie krijgt bekwaam en integer magistraat Debat over Koningskwestie in de Belgische Senaat De kostprijs van de melk RADIO Voorstel referendum wordt waarschijnlijk aangenomen Productie steeg aanzienlijk De Beurs "H:T GEHEIM VAN HET OUDE HUIS hoest Woensdag 26 October 1949 PAG. 3 Van Groningen naar Den Haag 25 jaar Wereldspaardag T.b.c.-bestrijding onder rundvee °r~'* 1SVER WACHTING eld door het K.N.M.I. te geldig van Woensdag- Donderdagavond. NOG STORMACHTIG icht aan de kust tijdc- og zware storm, in het aland stormachtige wind i West en Noord. Mor- verdag langzaam afne- )an de storm. Wisselend kt met enkele buien, grijk kouder dan van- Bedenk, dat nit een onvol- 1 doend verzorgde kinder- hoest een zwakke borst en asthmatische aanleg kunnen overblijven. Neem geen risi co, bestrjjd kinderhoest on middellijk met de heerlijk ver- 1 7achtende, sljjmoplossende: AKKER'8 (Advertentie) bij jong en oud nog eemt. ng Alkmaar der Nederl. irische Vereniging wil paddestoelen ook in z in nog ruimere mate maken en houdt daartoe 29 en Zondag 30 Octo- ;en tentoonstelling van natuurproducten in het gebouw aan de Heul no. ar. Men zal hier vele paddestoelen, door be- anden in de omstreken ad verzameld, in al hun kleurenpracht kunnen terwijl verschillende taartjes met de namen E ze eetbaar dan wel gif- iat men vooral de gele- ït verzuimen om aan nstelling, die nog door e takken met herfst- een mooie verzameling net kegels opgeluisterd een bezoek te brengen! gevens treft men aan in tie in ons blad van van- arvcrgadering kkerspatroonsbond aarvergadering van de rspatroonsbond Gewest and „St. Clemens" te l, die Woensdag 19 Oct. werd in Krasnapolsky lam. was als extra at- onderlinge broodkeu- nden, waarbij de heer mr. bakker te Groote- hoogste aantal punten Ook de dames waren tgenodigd. Aan deze as de vergadering een aangeboden door de k „Holland". Na afloop rgadering was er ge- tot het gebruiken van ief in de congreszaal, dat in de puntjes ver werd aangeboden door ion's Kon. Fabrieken ormerveer. De Broad- laders verzorgden de dansmuziek en muzi- ft juist een grote plicht pende hand te reiken, emelrijk, die deze zaak gische gronden verde- een sterk voorstander prstel. Hjj noemde het sociale maatregel. Het crediet is ook voor ve in geweest, dit aan het e heer Ellis, emde de voorzitter het ede, waarbij een cre- van l'/i millioen het de gemeente prhctisch weest. Zulke voorbeel- :r meer. roersma bleek na deze voor het voorstel ge- ir de heer Ellis bleef in Toch zag hij nu ook ntencrediet in tegen- eerdere verklaringen. :n. Wat het volkscre- wilde hij eerst ande- leden beproeven. Maar iet! Jrak bleek ook voor- het voorstel, reede verdediging van r van sociale zaken, de heer Taets, zij het >rbehoud, gewonnen. L. Driessen, die ook orstel was, argumen- mening met er op te deze tijd van devalu- leren duurder worden, er direct kopen en via nk afbetalen dan spa- en na enige tijd be de gespaarde som toch nd is omdat het beno- inmiddels in prijs is mming, waarbij de he- lllis en Swaag tegen ■d het voorstel van B. en jaar aan de volks deel te nemen, aange- st van de agenda was dachtenwisseling. De rijgt f2600 om de kle- isting te vervolmaken, irijgen duffelse jassen, iescommissie voor de 'et werden herbe- heren P. Algra, J. Swaag, J. Wittebrood lis toonde zich over de et erg tevreden. Hij /oorts over, door de ;t vriendelijk te zijn :tgeen hij echter, naar ie burgemeester, aan wijten had. lis meende dat de za- ioor de wethouder en ■en worden klaarge- de commissie te wei- brengen. uis had echter andere lij was steeds goed n dr. Hemelrijk deed door de commissie lof voor de serieuse ma de het werk was ge- :d van de vergadering heer Swaag een ver- de bouwverordening at het verboden zal i met rieten daken in ouwen. lis hoopte dat de Chr. nu eindelijk eens een ting zou krijgen, tter verklaarde dat spoed werd gewerkt, zal voorts nog een trn bedrage van den aangegaan. 11i II en Slot. Hier volgt het tweede gedeelte, tevens slot, van de beschouwing over de toestand in Indonesië, die de Amerikaanse journa list H. R. Knickerbocker enkele dagen voor het ongeluk met 'de „Frane- ker" op gramofoonplaten naar New York zond. Het eerste deel ervan publi ceerden wij in onze edi tie van j.l. Maandag. Hier in Indonesië zijn de men sen na de strijd teruggekeerd naar hun verwoeste bezittingen om te levenin inheemse kampongs, strijdend voor de wederopbouw. Geld hebben ze niet. Nederland was straatarm na de Duitse be zetting. Alleen met de hulp van het Marshall-plan konden zij her bouwen. Van het Marshall-geld hadden zij een onbeduidende 57 millioen dollar gehad toen zij hun poli tionele actie begonnen. De poli tionele actie was het sein voor het Kremlin om tegen de Neder landers te schreeuwen van „Impe rialisme". De heerser van alle Sovjets, die vele van de oude haarden der beschaving in Euro pa heeft veroverd en onderworpen en wiens Aziatische satellieten China onder de voet lopen, riep evenzo de Verenigde Staten toe: „Imperialisten". Wij krompen in een bij die kreet en mompelden: ,,Wij zijn geen imperialisten, in tegendeel. Hoe durf je ons impe rialisten noemen! Welnu, om je te bewijzen dat wij geen impe rialisten zijn, zullen we je over treffen en de Hollanders nog lui der dan jij het kunt toeschreeu wen: „Imperialisten" en nog meer zullen we doen". Dus trokken wij onze hulp aan de Nederlanders in, iets waar de Sovjets met recht zeer verheugd om waren. De Sovjets konden alleen maar een grote mond opzetten tegen de Nederlanders, maar wij kondon hen werkelijk schade toebrengen. En we hebben het gedaan. WAT zal er nu gebeuren in Indonesië? Gisteravond had den wij een onderhoud met Soe- tan Sjahrir, eens premier van de Republiek, nu wachtend op het einde van de troebelen. Hij is de man die de Indonesische zaak zo kundig voorlegde aan de Ver enigde Naties. Hij is de Indonesiër die onderhandelde met de voor malige Luitenant-Gouverneur-Ge neraal van Mook, Nederlands be kwaamste staatsman in Indone sische zaken. Van Mook en Sjah rir vertrouwen elkaar. Als de PROGRAMMA DONDERDAG 27 OCTOBER HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Ochtendblad; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Ochtendblad; 8.40 Gra- mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Populaire muziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gra mofoonmuziek; 11.45 Causerie over Indonesië; 12.00 Dameskoor en or gel; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionnetje": 12.38 Hongaarse mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vraagge sprek; 13.25 Dansorkest; 13.45 Gra mofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Kaleidoscoop; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Radio Volksmuziekschool; 19.35 Ronde Ta fel conferentie; 19.45 Regerings voorlichtingsdienst; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philharmomisch Orkest; 21.15 „Plak boek 1925"; 22.00 Populaire muziek"; 22 20 Orkestconcert; 23.00 Nieuws; 23.15 Klankbeeld over werkstuden ten 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 416 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 16.00—24.00 NCRV 7.00iNieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Septet; 12.30 Medede lingen; 13.00 Nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Promenade Orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.45 Gramo foonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Zigeunerkwintet; 17,50 Rijk Overzee; 18.00 Gramofoonmu ziek; 18.15 Voor land- en tuinbouw; 18.30 Koor en piano; 18.55 .„Een goed woord voor een goede zaak"; 19.00 Nieuws; 19.15 Muzikale cause rie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 21.00 Familiecompetitie; 21.35 Gevarieerd programma; 22.05 Gramofoonmu ziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524,00 Kamerorkest en soliste. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weer bericht; 12.33 Voor de landbouw; 12.40 Gramofoonmuziek; 13.00 Het Nieuws; 13.15 en 14.00—15.00 Gra mofoonmuziek; 17.00 Idem; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Syndicale kroniek; 18.25 Gra mofoonmuziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoon muziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Verzoekprogramma 21.00 Klank beeld; 21.20 Gramofoonmuziek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22.30 Gramofoonmu ziek; 22.5523.00 Nieuws. BRUSSEL 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.00—14.30 Gramofoonmu ziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Omroeporkest; 19.00 Idem; 19.40 Gramofoonmuziek 20.00 Hoorspel; 22.15 Gramofoonmuziek. zaken aan hen overgelaten waren, zou er nu misschien een oplos sing geweest zijn. Sjahrir scheen de beste Indonesisché leider van allen. Hij is het brein van de Republiek, ondanks zijn jong uiterlijk. Hij beweert dat de Ver enigde Staten van Indonesië vijf jaar nodig zouden hebben met buitenlandse en Nederlandse hulp om op eigen benen te kunnen staan. Als Sjahrir president geworden was van de Verenigde Staten van Indonesië en van Mook de raads man van de nieuwe staat was ge worden, zou de toekomst hoopvol zijn. Want de Indonesiërs kunnen niet slagen zonder de bestuurders bekwaamheid van de Nederlan ders. Als het de Nederlanders toe gestaan wordt te blijven werken, bekwaam als ze zijn, voor de Ver enigde Staten van Indonesië, als adviseurs in het leger, de politie, de rijksfinanciën en de admini stratie, als de Nederlandse plan tages worden hersteld en de han del hervat, dan heeft dit land een kans. Als de Verenigde Staten spoe dig de Marshall-hulp aan Indië hervatten, dan heeft dit land een kans. ALS we doorgaan met de Neder- landers gebrek te laten lijden en te treiteren, zullen de commu nisten het enige volk zijn dat een kans in dit land heeft. Als we onze huidige politiek voortzetten, zal er een uittocht van Nederlanders zijn wanneer de Verenigde Staten van Indonesië gevestigd zijn. Tienduizenden zul len het land verlaten. Het is on waarschijnlijk dat er in de steden massa-moorden zullen plaats vin den op de Europeanen, maar alle Hollanders zullen verwijderd worden uit alle staatsbetrekkin gen. Want de bekwaamheid van de regering zal twee jaar lang snel verminderen, tot het tijdstip is bereikt waarop de Indonesiërs de noodzaak voelen de hulp in te roepen van de Nederlanders of andere Europeanen om hun land in het juiste spoor te houden. Ondertussen zullen de commu nisten hier, als zij zich kalm hou den, hun tijd afwachten en niets doen totdat de nieuwe staat zijn beslag heeft gekregen en alle Nederlandse troepen en politie manschappen vertrokken zijn. Zij zullen er wel voor oppassen dat het Amerikaanse State Depart ment wordt wakker gemaakt vóórdat de Nederlanders weg trekken. En als dat gebeurd is, zullen de corpmunisten ,des te beter in staat zijn om wapens te krijgen van het Aziatische conti nent en nieuwe kaderleiders te ontvangen vanuit de communis tische staf-opleidingsscholen in Moskou. ER zijn vjjf factoren <lie het communisme hier tegenwer ken. Die zijn: het feit dat de bevol king Mohammedaans is, dat ze niet proletarisch is, grotendeels landbouwers, dat zij is verdeeld in vele stammen en talen en dat de Indonesiërs in hun familieleven reeds gemeenschap van goederen in practijk brengen. Een zesde factor die al of niet beslissend kan worden is of de Verenigde Sta ten de Indonesische Staat helpen het communisme te weerstaan. door: H. R. KNICKERBOCKER"! De factoren die het communis me in de hand werken zijn de volgende; Ten eerste de indruk die de triomphale snelle versprei ding van het communisme naar het Zuiden vanuit China door de andere staten van Zuid Oost Azië gemaakt heeft. Deze snelheid neemt het karakter en de afmetin gen aan van de verspreiding van de Islam of de kruistochten van het middeleeuwse, christelijke Europa. Dit is de allervoornaam ste factor. Het is het belangrijkste van alles wat er momenteel in de wereld gebeurt. De tweede factor ten gunste van het communisme is de waarschijn lijkheid van een economische in eenstorting hier als de Verenigde Naties de Nederlanders uit Indië drijven, de onervaren Indonesiërs achterlatend die dan zelf hun za ken moeten behartigen. Het derde is de aanwezigheid van meer dan 30.000 communisten in de wilder nis met een onbekend maar aan zienlijke hoeveelheid wapenen die de Nederlanders hen hebben wil len ontnemen. De Verenigde Na ties hebben hun dit belet. Ten vierde: Als de Hollanders weg zijn, zullen de communisten hun wapenvoorraad onbeperkt kunnen vergroten door smokkel uit de communistische centra in Centraal Azië en ten vijfde is daar het feit dat het vertrek van de Nederlanders het sein zal zijn voor de aankomst van nieuwe communistische leiders uit Mos kou. r\E nieuwe Indonesische staat zal onmiddellijk door de Sovjet- Unie erkend worden en het Krem lin zal naar de Rijkshoofdstad een gezantschap sturen, compleet met enkele honderden attaché's. Zij zullen hun cultuur verspreiden en voordat 't Mr. Jessup mogelijk is zijn memoires van de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd te vol tooien, zal het Kremlin hem laten zien waarom de Russen zo haastig de Hollanders uit Indië weg wil len hebben. Wij noemden de zesde factor die naar verwacht mag worden in de toekomst een struikelblok voor het communisme zal worden: De Verenigde Staten. En als de zesde factor die ten gunste van het communisme werkt, de Sov jet-Unie. Maar wij moesten de meest effectieve factor die in het verleden het communisme in In dië tegengewerkt heeft overslaan. Die factor was Nederland. Wat we nu gedaan hebben is de Nederlanders zo snel uit te scha kelen dat de machtspositie die zij leeg achter laten of door de Sov jet-Unie, of door de Verenigde Staten gevuld zal worden. Als wij wat minder haastig geweest wa ren dan zouden de Nederlanders het wellicht zo geregeld hebben en mijn mening is dat zij het inderdaad gedaan zouden hebben dat de Indonesiërs zelf die lege plaats hadden kunnen vullen. Nu zullen de Verenigde Staten van Nederland de taak moeten overnemen om het communisme uit Indonesië te weren en gezien onze prestaties in China zijn de enigen die bij deze gang van za ken voordeel kunnen hebben de Communisten. Batavia, Juli 1949. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden werd in 1893 te Hilversum geboren en is dus 56 jaar oud, zo dat hij niet zo heel veel jaren meer 65 is de pensioengerechtigde leeftijd voor burgemeesters als eerste magistraat de residentie zal kunnen besturen. Overigens^ be hoeft de heer Cort van der Linden zich in de Haagse toestanden niet zozeer in te werken, want hij kent de residentie uitstekend. Vanaf zijn derde jaar woonde hij er, totdat hij 1 Oct 1934 werd benoemd tot bur gemeester van Groningen. Bij zijn installatie verklaarde hij in de raad, dat dit ambt voor hem een levenspositie was en hij geen verdere aspiraties had, wat naar wij meenden ook een der voor waarden was, welke de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. de Wilde, hem voor de benoe ming had gesteld. Want de laatste ambtsvoorgangers hadden Gronin gen zo'n beetje, beschouwd als een doorgangshuis, wat juist nu niet in het belang van de gemeente was. Maar niemand zal het de heer Cort van der Linden euvel duiden, dat hij nu na een burgemeester schap in Groningen van 15 jaar, de eervolle benoeming als burgemees ter van Den Haag aanvaardt, wat bovendien geschiedt op een drin gend verzoek van de regering zelf. Intussen verliest Groningen in hem een bekwaam en integer magi straat, die de stad en haar belan gen een warm hart toedroeg en daarvoor steeds krachtig op de bres heeft gestaan. Al was de heer Cort van der Linden hier niet populair in de zin bijv. als wijlen burge meester Ketwich Verschuur was, en is hij ondanks deze 15 jaren voor een groot deel der burgerij eigen lijk een onbekende figuur gebleven, aan zijn grote verdienste voor Gro ningen doet dit zeker geen afbreuk. Hij was in zijn optreden steeds correct en waardig, maar zekér niet ongenaakbaar. Als voorzitter van de raad was hij een krachtig maar toch ook wel soepel leider der debatten en geen der raads leden zal ooit het gevoel gehad' hebben, dat de burgemeester hem niet het volle pond gaf. Ook het gezag en de waardigheid van de raad heeft hij altijd, zorgvuldig erkend. Wij vinden dezer dagen nog wel eens de gelegenheid op de grote verdiensten in velerlei opzicht van de vertrekkende burgemeester te wijzen, dat zijn burgemeesterschap voor Groningen van grote beteke nis is geweest en hij daardoor voor geruime tijd zijn stempel op deze stad en haar ontwikkelingsmoge lijkheden heeft gedrukt. Het zal de burgemeester niet zo gemakkelijk zijn op zijn betrekke lijk hoge leeftijd vooral de moei- WAS DE VOORZITTER TE GOEDER TROUW? Het bestuur van de bond van mobilisatie-invaliden, waarvan de voorzitter P. de B. zich in arrest bevindt, heeft Maandag te Drach ten vergaderd. Medegedeeld werd dat de bond de officier van Jus titie te Leeuwarden, en enkele krantenredacties en correspon denten wil dagvaarden in verband met de Vrijdag op een persconfe rentie gedane mededelingen en de eerder in sommige bladen over de arrestatie van P. de B. versche nen berichten. Het bondsbestuur is van mening, dat voorzitter P. de B. geheel te goeder trouw heeft gehandeld. lijke en zware oorlogsjaren, toen hij geruime tijd moest onderduiken voor de vijand, zijn niet langs hem heengegaan het zware en voor al moeilijke representatieve ambt van burgemeester der residentie te vervullen. Het burgemeesterschap van Den Haag, als zetel der rege ring en van het Hof met het diplo- matencorps en andere internationale instituten eist vooral representatief van de eerste magistraat buitenge woon zware verplichtingen. Maar de burgemeester, die uit een Haagse regentenfamilie stamt welke in Den Haag altijd een vooraanstaande rol heeft gespeeld, zal hier makkelijker slagen dan menig ander. De Haagse burgerij krijgt in hem een bekwaam burgemeester, die aan het bestuur van de residentie, gezien ook zijn grote werkkracht, ongetwijfeld een krachtige en doelbewuste leiding zal geven. NOBELPRIJS VOOR CHURCHILL? STOCKHOLM, 25 Oct. Ass. Press. Winston Churchill en de Italiaanse filosoof Benedette Croce zullen dit jaar waarschijnlijk voor de Nobel prijs voor literatuur voorgedragen worden, aldus verluidde vandaag in literaire kringen ih Stockholm. Dit jaar is de prijs 107168 pond groot. Men wilde echter niet zeggen wie van deze twee candidaten de voor rang zou hebben. COMET NAAR TRIPOLITANIË EN TERUG LONDEN, 25 Oct. (Reuter). Een met vier straalmotoren uitge ruste „De Havilland Cornet", het snelle Britse lijnvliegtuig, heeft heden in drie uur en 23 minuten een vlucht volbracht van 2400 kilo meter, van Groot-Brittannië naar Vasel Benio in Tripolitanië. Het toestel werd bestuurd door kapi tein John Cunningham. De afstand werd afgelegd in min der dan de helft van de normale vliegduur. Er was ballast aan boord die overeenkwam met het gewicht van 36 passagiers. Bovendien be vatte het vliegtuig een normale hoeveelheid vracht en post. Een vertegenwoordiger van de Havil land zei dat verwacht werd, dat de Cornet voor zijn ingebruikneming in 1953 nog grotere snelheden zou bereiken. BRUSSEL, 25 Oct. (ANP.) De Belgische Senaat heeft hedenmiddag een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp- Struye. in zake het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold. De publieke tribune was geheel bezet, terwijl ook van de zijde van het corps di plomatique grote belangstelling be stond. De katholieke Senator Struye er kende, dat tegen de grondwettigheid van het voorstel enige argumenten kunnen worden aangevoerd. De Belgische constitutie verbiedt het houden van 'n dergelijke volks raadpleging evenwel niet nadrukke lijk. Aangezien de tekst van de Grondwet inhoudt, dat alles gedaan mag worden wat niet uitdrukkelijk is verboden, kan, aldus Struye, een volksraadpleging niet a priori als strijdig met de Grondwet worden beschouwd. Doch wij hebben dit noodmiddel aangegrepen om aan een onhoud bare toestand een einde te maken. De Katholieke Volkspartij heeft kenbaar gemaakt, dat zij zich bij de uitslag van de volksraadpleging zal neerleggen. Is het van onze tegen standers te veel gevraagd dezelfde houding aan te nemen? zo riep Struye uit. De socialistische senator Van Remoortel verklaarde dat de socia listische partij zich eenparig zal blijven verzetten tegen het voorstel, daar zij dit in strijd met de Grond wet acht. Sprekende over de gebeurtenissen na 1940, betoogt van Remoortel ver volgens, dat de „onbezonnen daden van de Koning door niets anders waren ingegeven, dan door zijn overtuigdheid van een Duitse over winning" (tumult). Giljon (liberaal) sprak vervol gens over de verdeeldheid, die er onder de liberalen bestaat met be trekking tot de koningskwestie. Hoewel de meerderheid onder hen tegen een terugkeer van de Vorst is, wil de Partijraad de andersdenken den niet het zwijgen opleggen. Het debat wordt morgen voortge zet. De stemming ove> het voorstel zal morgen of Donderdag geschie den. Het voorstel zal zonder twijfel worden aangenomen, daar de katho lieken in de Senaat over de abso lute meerderheid beschikken en waarschijnlijk bovendien ook enkele liberale senatoren voor zullen stem men. Het betreffende voorstel zal pas in de laatste helft van Decem ber in de Belgische Kamer worden behandeld. EXTRA VLEES! Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aanvoer van vee op de slachtmarkten veroorzaakt. Hier door is het mogelijk voor de lo pende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) een extra vlees bon aan te wijzen, n.l. bon 365 „Algemeen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. MORPHINE-HANDELAAR GEKNIPT De Bossche politie heeft Maan dagnacht een inval gedaan ten huize van v. d. L. te Den Bosch. De Amsterdamse recherche en het internationale bureau tot bestrij ding van handel in verdovende middelen verdachten van der L. ervan, te handelen in voor de ge zondheid schadelijke middelen. Een hoeveelheid van 23.000 mor- phinetabletten werd bij hem aan getroffen. Van der L. heeft deze morphine destijds uit een En gelse dump gestolen met de be doeling deze te verkopen. 31 October a.s. is het 25 jaar ge leden, dat het eerste internationale spaarbank-congres te Milaan zijn werkzaamheden beëindigde. Daar toe behoorde o.a. de oprichting van een Internationaal Instituut voor het Spaarwezen, dat zijn zetel na de oorlog naar Amsterdam verplaat ste. Op voorstel van een der deelne mers werd besloten, de 31 October, tot Wereldspaardag uit te roepen, om de hele mensheid een aanlei ding te geven, zich ten minste een maal in het jaar te bezinnen op de waarde van het sparen. Kunnen wij er niet heter over zwijgen? Het klimaat" is immers niet gunstig voor sparen? Het zij zo, maar. We moeten immers wel. Zo is sparen voor verreweg de meeste mensen de enige manier om kleding, schoeisel, brandstoffen enz. te kopen. Er is ook nog de afbetaling, maar dat is sparen achteraf en in één heel wat ongunstiger „klimaat". In de bijna anderhalve eeuw van spaarbank-werkzaamheid in West- Europa en in Nederland is er na tuurlijk nogal eens wisseling in het „klimaat" geweest, maar de spaar banken hebben zich daardoor nim mer laten afbrengen van hun doel stelling; het aankweken van de spaarzin ter bevordering van de volkswelvaart. Het gezin, dat zich na een lange tijd van moeizaam sparen een radio toestel verwerft, geniet van de pro gramma's, maar ook op een heel bijzondere wijze van het bezit op zichzelf, waarvan het een diepe vol doening ondervindt. Ja, zelfs het be zit alleen al van een bescheiden spaarduitje op het spaarbankboekje is voor velen op zichzelf reeds een bron van voldoening. Daarom is het goed, dat de spaarbanken voortgaan, bij jong en oud deze spaarzin in stand te houden, los van commerciële of po litieke oogmerken. Daarom mogen bij alle polemiek over het sociaal en economisch beleid, de grote psycho logische waarden van het sparen niet lichtvaardig worden geschaad. En daarom is het goed, ook de 25e verjaardag van de Wereldspaardag niet stilzwijgend voorbij te laten gaan. K.V.P.-raadslid geroyeerd Dc heer J. B. Roukens, oud wethouder van Kerkrade, die on langs ontslag nam als lid van de K.V.P. en van de K.V.P.-fractie in de Kerkraadse gemeenteraad, om dat hij zich niet kon verenigen met de gang van zaken bij de wet houdersverkiezing, is thans door de gemeentelijke centrale van de K.V.P. Kerkrade geroyeerd als lid van de partij. Dit royement houdt in, dat hij zijn raadszetel ter be schikking van de K.V.P. dient te stellen. Beroep op deze beslissing is mogelijk bij het kringbestuur van de K.V.P. ZILVEREN PRIESTERFEEST PROF. VROKLAGE Prof. dr. B. A. G. Vroklage S.V.D. buitengewoon hoogleraar in de Volkenkunde aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen, viert heden in het Missiehuis der missionarissen van het Goddelijk Woord te Tete- ringen bij Breda zijn zilveren pries terfeest. H. Mis voor gesneuvelden Op Zaterdag 12 November zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht des morgens om half tien een plechtige Requiemmis worden opgedragen voor alle in Indonesië gesneuvelde en overleden militai ren. Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaa'brenche. Het Landbouw-Eeonomisch Insti tuut heeft een onderzoek gedaan naar de vermoedelijke kostprijs van de melk voor de periode 1 Novem ber 19491 November 1950. Op basis van beschikbare gege vens werd een prijs berekend, die onder gemiddelde weersomstandig heden verwacht mag worden, per 100 kg met 3,5 procent vet berekent het L.E.I. voor Friesland kleiveen- gebied 15 gulden, Friesland zand gebied 17.40 gld., Noord-Holland 15.20 gld., Zuid-Holland consump- tiemelkgebied 15.60 gld. en ZuidHol- land zelfkazend gebied 16.60 gld. De nieuwe richtprijs is vastgesteld op 17.75 gld. per 100 kg met 3,5 pet. vet. Volgens het rapport steeg de melkproductie over 1948-1949 ten opzichte van het voorafgaande jaar bij gelijkblijvende netto-kosten over geheel Nederland met plm. 30 pet. Zweeds stoomschip op wrak gevaren Het Zweedse stoomschip Astri van de rederij Brodin te Stock holm is op de Noordzee bij Zee- brugge op een wrak gestoten en aan de grond gezet. Het voorschip maakt water. De sleepboot Go liath uit Vlissingen is uitgevaren. De Astri was op weg van Ant werpen naar Mombassa en meet 2578 reg. ton, netto 1366 ton. TRAGE STEMMING De Amsterdamse Effectenbeurs had gistermiddag onmiddellijk na opening een traag verloop en van handel was er in de meeste hoe ken totaal geen sprake. Invloedrijk nieuws was er niet en het behoeft geen verwondering te wekken, dat na een ongeveer prijshoudende ope ning de koersen door het totaal ge brek aan affaire een neiging tot af brokkeling vertoonden. Aku's vielen op door een forse koersdaling, waarbij de prijs van 194 terugliep tat 189, tegen het slot trad een licht hedstel in, waardoor de eindnotering zich op 190 stelde. Fokker, eveneens een aandeel, dat Maandag en ook gisteren in de be langstelling stond, leed een nog groter verlies. Hier werd een koers vernomen van 135 tot 137, welke koers tegen slot geadviseerd werd op 131 tot 133, dus ruim 10 punten lager dan gisteren. Bij de overige industriëlen vielen weinig opmer kelijke koersveranderingen te be speuren. Aandelen Kon. Olie schom melden aanvankelijk tussen 312": op 147 vast. Ook hier sloegen de taal gebrek aan affaire duidelijk merkbaar, waardoor de koers te rugliep tot 311V:, hetgeen een ver lies van ruim 2 punten betekent. De Indonesische cultures lagen aanvankelijk enigszins verdeeld. Amsterdam Rubber was op 144'/: flauw. H.V.A. op 166% prijshoudend en certificaten Deli Maatschappij op 147 vast. Ook hied sloegen de koersen echter een benedenwaartse richting in, waardoor H.V.A. per saldo een verlies leed van ruim een punt, certificaten Deli eveneens een punt en Amsterdam Rubber ruim drie punten. Ook de Scheepvaart markt vormde gisteren geen uitzon dering en de koersen, die hier tot stand kwamen, waren in doorsnee een kleinigheid beneden die van Maandag. De meeste koersverliezen bleven hier beperkt tot ongeveer een punt. Op de beleggingsmarkt vielen al evenmin verrassende koersen te be speuren. De conversielening 1947 was goed prijshoudend. De meeste overige soorten boekten eveneens fractionele winsten. Prolongatie 2% procent. In het afgelopen melkjaar waren de financiële uitkomsten van de weidebedrijven over het algemeen goed, hetgeen van het voorafgaan de jaar allerminst gezegd kan wor den. Bij het voorcalculeren der kost prijzen in de genoemde gebieden is onder meer rekening gehouden met stijging van sociale lasten (be drijfspensioenfonds), met 20 pet. stijging van het gebruik van thans bonloze stikstofmeststoffen en met afschrijving en rente van werktuigen op basis van de huidige aanschaf fingswaarde. FRIESLAND EN GRONINGEN AAN DE KOP De resultaten van het onderzoek op tuberculose onder het rundvee in het seizoen 1948-1949 zijn thans alle bekend. In dit seizoen werden 2.095.004 runderen aan het onderzoek onder worpen (in 1947-48 bedroeg dit aan tal 1.725.223), zich bevindende op 193.506 (158.805) bedrijven. Hierbij werden 334.819 (209.119) reagerende dieren aangetroffen. Het reactie-percentage bedroeg 16 pet. (12.3 pet), het aantal tuberculose- vrije bedrijven (daaronder begrepen de reactievrije bedrijven) bedroeg 103.616 (99.386), m.a.w. het percen tage vrije bedrijven was 54 pet. (63 pet.). De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op het seizoen 1947-'48. Friesland en Groningen staan aan de top der tbc-vrije bedrijven met resp. 70 en 83 procent der boerde rijen. In de provincies Noord-Bra bant, Utrecht en Zuid-Holland is dit percentage resp. slechts 36,5, 30,9 en 26,2. In Nederland werden 5572 koeien wegens open tubercu lose opgeruimd. Met de leiding van de chemi sche sector van het Staatsmijn- bedrijf zal worden belast dr. ir. J. v. Aken, hoofdbedrijfsinge nieur van het stikstofbindings- bedrijf der Staatsmijnen. Deze volgt als zodanig wijlen difec- teur dr. jr. D. P. Ross van Lennep op. De nieuwe directeur wordt a.s. Vrijdag geïnstalleerd door de minister van Economi sche Zaken, die ook, zoals be kend, op deze dag de nieuwe watergasfabriek op het S.B.B. in bedrijf zal stellen. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 33 „Zeg Karei, is dat geen aardig ding?" vroeg Emmy. „Hè? O, dat meisje, dat ons be dient? Ik heb niet naar haar ge keken. Ik keek naar die reclame plaat. Van die gevulde reep. Let eens op de hoek, waaronder die op die tekening doorgesneden is. Zo, dat je de verschillende lagen van het vulsel goed kunt zien. „Nou, wat zou dat? Wat heeft dat te maken met. Karei staarde met schitterende ogen naar de reclameplaat. „Emmy.luister eens.... Ik heb een idee gekregen.... Het viel me net in. Ik geloofik ge loof, dat dit de oplossing is, waar na ik al zo lang zoek." „De oplossing?Bedoel je soms de oplossing van de kwestie, waarnaar je al zo lang op het lab zoekt?" „Ja, dat is het! Ik heb het ge vonden, EmmyIk ben er ze ker van!" Met beide handen greep hij het tafelblad vast. „Zeg eens. je zult het me vermoedelijk nooit vergevenmaar ik moet nu da delijk naar het lab toe.Ik moet het op papier zettenIk weet niet, hoe lang het duren kan. Ik...." 1 Emmy loosde een zuchtje. „Ik had het kunnen voorzien", zei ze, opnieuw zuchtend. „Goed hoor, Karei, ik zal me dapper hou den. Ga jij maar naar dat muffe lab toe. Ik blijf hier rustig van mijn sorbet genieten. Misschien neem ik de jouwe er nog bij. En dan ga ik naar huis. Ik zal jouw wagen wel nemen. Want, zover ken ik je wel, dat je niet voor morgenochtend uit het lab van daan komt. „Emmy, je bent gewoonweg 'n wonder!" „Ja, dat weet ik wel! Ik ben van 'n wonderbaarlijke bevatte lijkheid. Ga jij nu je gang maar gauw, jongen." „Bedankt, hoor!" Hij stond naast haar en keek op haar neer. Ze stak haar hand omhoog en hij vatte die in de zijne, trok die hand ho ger en drukte er heel even een kus op. Ze glimlachte en hij zei nogmaals: „Dank je wel, Emmy...." „Veel succes, Karei!" Hij boog zich over haar heen en ze bleef glimlachend rustig zitten, met opgeheven gelaat. En voordat hij het zelf wist, had hij haar een zoen gegeven. Hij schrok een beet je van zijn vrijpostigheid en zei: „Ik was eigenlijk nietIk had het niet. „Je krijgt toch geen nieuwe aan val van malaria?" vroeg Emmy glimlachend. „Nee. Het wasik had „Nou, dan is het immers in or de", zei Emmy. „Ik vroeg het maar voor de zekerheid. Ga nuvoor dat je vergeet, wat je goede idee was." De volgende dag tegen de mid dag kwam Karei uit zijn labora torium te voorschijn. Hij begaf zich naar het kantoor van Kusters. Zijn gezicht was grauw van ver moeidheid. Kusters bekeek hem Verschrokken over wat hij zag. „Maar Karei! Ben je ziek? Wat...." „Zo gezond als een vis, meneer Kusters. Maar ik heb vannacht aan één stuk doorgewerkt en ben wat slaperig. Dat is alles." „De hele nacht doorgewerkt? Maar dat had je niet mogen doen En aldoor in het lab?" „Ja, gisteravond kreeg ik een goed idee en besloot het meteen maar uit te werken. Kijk eens", vervolgde hij, enkele lapjes stof op de schrijftafel van zijn patroon leggend, „hier is het spul." Kusters staarde hem verbluft aan. „Wat is dat?" „De.... de synthetische stof, waar ik naar zocht. Het is me ge lukt!" Kusters nam de lapjes stof in handen. „Ik begrijp er niet veel van" zei hij. „Dit is toch natuurvezel?' Karei glimlachte. „Een ogen blikje geduld." In een kast stond een kleine microscoop. Hij haaldc- die eruit en zette hem op dc schrijftafel. Hjj legde enige vezeb onder de lens. „Kijk u nu maar eens, mijnheer Kusters." Kusters ging voor de micros coop zitten en stelde hem in. „Juist... nu staat hij scherp..." „Dat is natuurvezel", zei Karei. „Let nu eens op de barstjes in de membranen. Die maken het op slorpingsvermogen zo groot. Daar door neemt het goed de verf zo gemakkelijk op. (Wordt vervolgd) i V.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3