VAN HOUTEN ouóe WAAG Gedistilleerd-prijzen Twe ov Voor de politierechter PELS' Alweer een speldjesdag! ZO ZIJN ONZE MANIEREN ""I St. Fidelis 25 jaar goed gewerkt RADIO HILVERSUM I Moderne kunst in opspraak? Albert van Dalsum 40 jaar bij het toneel *1 wordt morgen geopend r Welt uitstrij J Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Vanavond van 8.05 8.15 tot uur HET SPAREN IN DEZE TIJD Typerend tijdsverschijnsel Huldiging in Alkmaar ALKMAAR TELEFOON 2585 f5.50 f5.25 p. 1. De Alkmaarse Biljartcompetitie -*US. T--- iUÜCI r> II ALKMAAR. Gistermorgen w*isd met man en macht begonnen aan de opbouw van de tentoonstel ling „Zo zijn onze manieren" in de grote gymnastiekzaal van het R.K. Lyceum en heel de dag, alsook van daag werd er koortsachtig ge werkt, om alles op tijd klaar te krijgen, want hedenavond om 8 uur zal in tegenwoordigheid van vele genodigden de tentoonstellling offi cieel geopend worden. Aan weerskanten tegen de wan den zijn fraaie stands aange bracht, met als achtergrond muur schilderingen van Lode Sengers. In, het midden van de zaal komt een lange tafel, waarop eveneens een drietal stands wordt aangebracht. Gezien de voorbereidingen, die wij van nabij hebben meegemaakt, belooft het een goedverzorgde en bezienswaardige tentoonstelling te worden. „Moeders op vacantie" Het Tentoonstellingscomité van Zo zijn onze manieren" is zo ge lukkig geweest beslag te kunnen leggen op de pasuitgekomen film Moeders op vacantie", welke in opdracht van de Zusters Augusti- nessen naar een scenario van Mr. ■Tan Derks door de katholieke cine ast Piet van der Ham werd ver vaardigd. Men zal zich herinneren, dat de Rijksfilmkeuringscommissie deze film meende te moeten afkeuren, omdat naar haar mening deze film aanstoot zou geven aan katholieke Nederlanders. De keuringscommis sie vond hiertoe aanleiding, omdat in de dialoog o.m. de volgende woorden voorkomen: „Schei uit met dat gefemel; je had non moe ten worden; zo halfzacht kun je al leen maar in een klooster zijn." Deze woorden, die gesproken wor den door een „booswicht, die in een toneelstukje, dat in de film wordt opgevoerd" gesproken worden, kun nen dan ook niet voor de strekking van deze film essentieel worden genoemd, zoals de filmcriticus Van Domburg in De Tijd terecht op merkte. Intussen is de film toegelaten voor vertoning voor personen van alle leeftijden en Alkmaar is een der der eerste plaatsen, waar deze film vertoond wordt. Wat de film zelf betreft, hoewel zij >in opdracht van de Zusters Au- gustinessen werd vervaardigd, streeft zij geen directe propaganda na; zij behandelt het werk dezer zusters, die er echter niet met name in genoemd worden. De film vertelt van moeders, die voor haar gezondheid haar gezin tijdelijk moeten verlaten om rust te vinden in en om een klooster van d e Zusters Augustinessen. De sfeer, waarin deze moeders leven, is het voornaamste thema van de film, waarop wij, na de première in de aula van het Lyceum, nader terug komen. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De Rat, 18 jr.; Victoria: Nat tigheid, 14 jr.; Cinema Americain: 't Zal je niet gebeuren, alle leeft.; ABT: Buffalo Bill grijpt in, 14 jr. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. 'T GULDEN VLIES: Recital Louise Camerik en Guus Renaud. R.K. LYCEUM: 8 uur, Ope ning tentoonstelling: „Zo zijn onze manieren" (al leen voor genodigden). Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maarloopt dan gltijd op 't trottoir. VEILIG VERKEER (Adv.) Zilveren jubileum bij „St. Christoffel" ALKMAAR. De heer Jb. v. d. Bosch is ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap van de R.K. Vereniging voor Handels reizigers, Handelsagenten en Ver zekeringsinspecteurs „St. Chris toffel" in café Haring op feeste lijke wijze door collega's gehul digd. Op deze bijeenkomst voer den het woord de voorzitter van de Vereniging, dé heer J. H. M. Kollmer, kapelaan Voets, 't hoofd bestuurslid, de heer F. H. v. Hest uit Utrecht, die hem een ere medaille met oorkonde aanbood. Voorts werd een bloemstuk aan geboden namens de oud-voorzit ter, de heer B. H. E. Feldmans, terwijl de jubilaris van de voor zitter een rookstandaard en zijn echtgenote een bouquet, namens de Vereniging, ten geschenke kre gen. Het feest werd hierna nog enige tijd gezellig voortgezet. STORM LANGS DE KUST Schade op het land De zuidwester storm, die giste ren in alle hevigheid weer langs onze kust woedde en, naar blijkt, langs de Noordhollandse kust het sterkst was, heeft weer heel wat schade toegebracht. Op vele plaat sen langs het strand stond de zee abnormaal hoog ep bereikte het water zelfs de duinrand, zoals te Bergen aan Zee en omgeving. In de middag bood het schouwspel der woedende golven hier een fantastische aanblik en velen heb ben zich naar de kust begeven, per tram, bus of auto, om dat spel der elementen gade te slaan. In Bergen zelf vielen verscheidene bomen ten offer aan de wind kracht, terwijl iri Bergen aan Zee ook verscheidene ramen er aan moesten geloven. In Alkmaar be perkte de schade zich, voor zover kon worden nagegaan, tot meer of minder grote ravage op daken en het sneuvelen van een grote boom bij de Heilooërbrug aan de Nieuw- landersingel. Wie kent Fidelis niet? De vereni ging staat onder de schutse van St. Fidelis van Sigmaringen. Zij is een interparochieële vereniging voor onze echte Alkmaarse jongens van 725 jaar, die zich bij haar thuis voelen en op geestelijk en maat schappelijk terein door haar geleid worden. Het was kapelaan v. d. Berg thans pastoor in Akersloot, die met dit grote werk begon. Hem stond voor de geest, om de vele jongens, die zich in het parochieële jeugdwerk niet zo thuis voelden en daarom buiten elke jeugdleiding -om leef den, in een aparte vereniging op te vangen. Allerwegen vond hij steun bij de Alkmaarse burgerij en hij, die bekend stond als een stille wer ker, maar één, die wist welke weg moest worden gegaan, heeft 't na eindeloze moeite klaar gespeeld 'n eigen gebouw aan het Verdronken- oord op te zetten, vdn waaruit de de victorie voor Fidelis is begon nen. Overzien wij haar 25-jarige ar beid onder het vrolijke, loslopende jongensvolkje van Alkmaar, dan mogen wij uod zo dankbaar zijn voor Zijn barmhartigheid en goed heid aan zoveel jongensharten be wezen, in wie het ia. ueioot en dé trouw aan de raerk werd bewaard en aangewakkerd. Directeur van üteijn zette het mooie werk met kiacnt voort en paste in nel palronaaisscnema nieu we vormen 10e met ae opneming van ue Verkennerij. Dn braem meer leven en nieuwe sensaties mee hordenoien werden getim merd, troepioaaieii opgezet. Vele uarteie knapen scnenen uij uitsieK geknipt 0111 uoor miuuei van dit systeem hpn geestelijke vorming ie omvangen, ivioeiiijke tijden bianen aan. maar tenuauen van alle oor- logsgeruciiten eu oorlü;gsonueil vouu rioeiis de juiste man op ue juiste plaats. Dat was ue huidige pastoor van Leeuwen, die onver vaard en met groot enthousiasme de scepter zwaaide in die moeilij ke jaren en al fietsend en rennend zijn volkje bij elkander hield. zo bleef het i'iuellsgezln tijdens ue oorlog gespaard. .Na de oorlog waren de moeilijk heden met geringer, integendeel! Alom immers was de mensheid en met haar de jeugd op hol. Het was oi de wereld zien van alle banden losrukte. Daarbij kwam dat net jeugügebouw zeer gehavend uit de oorlogsjaren te voorschijn kwaih, hetgeen grote financiële zorgen met zien mee bracht. Maar jvoor aiies geldt: komt tijd, komt raad. Met Gods hulp zijn de moeilijkheden langzamerhand opgelost, In haar nieuwe gedaante vaart St. Fidelis onder haar directeur, kapelaan N. Buurman met vreugde de toekomst tegemoet. Werd hier gesproken over direc teuren, met evenveel recht moet hier gesproken worden van die tal- 8 Kind te water ALKMAAR. De zes-jarige Willy Dikkeboom uit de St. Anna- straat stond gisterenmiddag op het Verdronkfenoord aan de waterkant te kijken naar een zeilbootje, waarmee de 15-jarige T. Meyer, eveneens- uit de St. Annastraat, aan het spelen was. Door een windstoot geraakte het kind te water. Meyer sprong gekleed in de gracht en bracht het jongetje op het droge. „DE HALTER" TURNT TEGEN DE T.B.C. ALKMAAR. Op Zaterdag 29 October zal de gymnastiekvereni ging „De Halter" grote gymnas- tiekdemonstraties houden in de Korenbeurs. Zaterdagmiddag zal er een adspiranten-uitvoering zijn die om 2.30 uur begint en waar voor de toegangsprijs f 0.75 is. En Zaterdagavond zal er een grote gala gymnastiekuitvoering worden gegeven met medewer king van Halter-keurploegen, w.o. K. Boot, de kampioen van Neder land. Deze avond zal om 7.45 uur beginnen en de toegangsprijs is f 1.50. Na de voorstelling is er een groot bal. De baten van deze sym pathieke Halter-demonstratie zul len ten goede komen aan de t.b.c.- bestrijding. Een bezoek aan de uitvoeringen kunnen wij dan ook van harte aanbevelen. Kapelaan N. Buurman, de te genwoordige directeur van het St. Fidelis-jeugdwerk. loze medewerkers en werksters, die met onverdroten ijver met opoffe ring van niet te tellen uren, zich ter liefde Gods voor dit liefdewerk hebben ingezet. Met grote dank baarheid gedenkt de vereniging hun onschatbare hulp. Zo zal er Zondag 30 Oct. in de Laurentiuskerk een plechtige H. Mis worden opgedra gen aan God, de Beschermer, Be waker en Levenswekker van het Fidelisgezin. spreekt Dr. J. namens R. de A. B U N I N G Spaarbanken over Gedurende 10 minuten wordt uw aandacht gevraagd vqor dit tegen woordig zoveel omstreden onder werp. Adv. Naar aanleiding van ons verslag over de lezing over moderne kunst, de vorige week door de schilder Piet Stcnneberg voor de K.J.M.V. gehouden, ontvingen wij van de heer Stenneberg, die over ons ver slag niet voldaan bleek, een uitvoe rig schrijven, waarin, naast enkele persoonlijke opmerkingen en een kleine hatelijkheid over het beroep van de journalist, ook de mening wordt geuit, dat de verslaggever met een zekere voldoening zou heb ben geschreven, dat er over de stellingen van de spreker nog wel meer te zeggen zou zijn, doch dat hij (de verslaggever) het er maar bij zou laten. Dat laatste heeft de briefschrijver die met een voorbeeld illustreert hoe hij op Zijn beurt via het Schild voldoende van de Katholieke ge loofsleer af zou weten echter lie ver niet. Hij wil daar meer van weten! Verder meent de Heer Stenne berg dat zijn lezing geen gevaar zou inhouden voor Kath. jongeren, omdat hij het Katholieke standpunt niet zou hebben aangevallen. En besloten wordt met de opmerking dat alles de domper zet op des he ren Stenneberg's werk. Uit ons verslag is echter wel dui delijk gebleken, dat wij de intentie van de schilder waarderen. Ook de wijze, waarop hij zijn stof behan delde, liet mets te wensen over. Alleen het standpunt, van waaruit dè heer Stenneberg zijn onderwerp besprak, vonden wij niet juist. En déar ging het ons om! Wij hebben op de eerste plaats stelling genomen tegen het idee dat overigens zónder enige bedoeling werd gelanceerd, dat godsdienst louter èen kwestie van gevoel zou zijn. Daarin moeten wij als Katho liek. als gelovig Christen, nu een maal met de heer Stenneberg van mening verschillen. En wat de moderne kunst be treft het volgende: Moderne kunst is moeilijk te be grijpen eigenlijk helemaal niet te begrijpen. De vormgeving is losge laten en de lijnen, vakken en kleu ren van Vele kunstgewrochten uit ons verlicht tijdperk stellen de be- schouwer voor het feit, dat hier veelal niet intellect, maar louter het gevoel een functie heeft gehad in de totstandkoming van het werk stuk. De voorstanders van de meest moderne kunst verheerlijken zon der enige rem de fantasie, de droomtoestand, waarbij alle reali teit uit het oog verloren wordt. De ze opvatting moet ons met een ze kere huivering voor de toekomst der beeldende kunst vervullen, vooral wanneer men het wil doen voorkomen,, alsof déze kunst, dit surrealisme, de meest belangrijke richting van deze tijd is. In zekere zin is zij wel typerend voor de ver warring der geesten. Juist het ge brek aan logica in deze kunst, het gebrek aan het verbonden zijn met God en Zijn schepping en het zich verliezen in een onbestemdheid zon der einde stempelt deze vorm van kunst tot een uitzichtloos iets, waarvan zeker wij Katholieken ons verre moeten houden. Met recht noemt A. C. Willink deze moderne kunst, die al eens eerder een onderwrp van discussie is geweest tussen Jan Engelman en Hammaeher, geen gemeenschaps kunst. Deze schilder, die over deze ma terie onlangs in De Tijd een op zienbarend artikel schreef, is zelf van gevoelen, dat men op de duur van dit werk, van deze, verkeerd ingeslagen weg, zal terugkeren. En het was juist deze zijde van het geval, waartegen wij meenden te moeten waarschuwen. Met de oude waarden, ook in de kunst, hebben wij gelukkig nog niet afge rekend en het werk van scheppen de genieën als een Rembrandt, Ru bens, van Eyek blijft ook in onze dagen waarde houden. Men moge andere methoden toe passen, andere inzichten volgen, 'n andere visie hebben, de grondslagen onzer cultuur, de zich naar de le vende werkelijkheid en niet naar 'n fata morgana richt, kan men niet straffeloos verwerpen. En wij blijven bij onze mening, dat men een dergelijke materie, hoe voorzichtig ook aangevat, toch voorbehoudt voor geestelijk meer volwassenen. Wij hopen dat men in bovenstaande zal begrepen hebben, waarom wij een dergelijke bespreking onbevredigend hebben genoemd. Dal voor ALKMAAR Albert van sum, wiens grote verdiensten het Nederlandse toneel onmisken baar zijn, viert zijn 40-jarig toneel- jubileum. Overal In den lande zal men deze grote toneelkunstenaar de hulde brengen, die hij verdient en ook in Allernaar zal van Dalsum worden gehuldigd In zijn jubileum- rol In Elliot's stuk „De moord in de kathedraal", waarvan hij de regie voert en waarin hij op Dinsdag 1 November in het Gulden Vlies de hoofdrol zal vertolken. Hiertoe heeft zich in Alkmaar een huldigings comité gevormd onder erevoorzit terschap van Mr. Dr. H. J. Wytcma, burgemeester van Alkmaar. In verband met van Dalsum's 40- jarig toneeljubileum lijkt het ons dienstig enkele woorden te wijden aan het leven en het werk van deze rijkbegaafde acteur en regisseur. Van Dalsum werd op 5 Januari 1889 te Amsterdam geboren. Hij doorliep d^ 3-jarige H.B.S., waar o.a. Cor Ruys en Adolf Bouwmees ter zijn klasgenoten en vrienden waren. Van Dalsum kwam na zijn schooltijd op kantoor en trad later in dienst bij de Nederlandse Spoor wegen. Doch toen zijn oud-klasge- hoot, Adolf Bouwmeester, uit Duits land, waar hij bij het toneel was ge gaan, terugkeerde en „De Koopman van Venetië" ensceneerde, nam van Dalsum verlof om in dat stuk de rol van de prins van Marocco te vertolken. Het toneel trok hem en hij ging In 1908 les nemen bij Jan C. de Vos. In 1908 debuteerde hij bij Roy- aards als de aartsengel Rafaël in „Adam in Ballingschap". Daarna werd van Dalsum verbonden aan de Kon. Vereniging Het Nederlands Toneel. Hier speelde hij voor het eerst, onder regie van Louis Bouw meester, de rol van Gijsbrecht. Bij Royaards had van Dalsum uitslui tend romantisch en klassiek werk gespeeld; bij de K.V. kreeg hij de kans om zich ook op het moderne repertoire toe te. leggen. Zijn eerste grote rol in dit genre speelde hij in Björnson's „Het Faillissement". Tij dens de eerste wereldoorlog werd het Groot Toneel opgericht, in de leiding waarvan o.a. van Dalsum zitting had. Hier voerde hij ook p,ijn eerste regie in „Eenzaam" van Fa- bricius. Het gezelschap kon echter slechts een jaar blijven bestaan. Na dat jaar keerde van Dalsum terug naar de Kon. Vereniging, waar Ver kade intussen directeur geworden was. Toen Verkade naar Engeland trok, kwam van Dalsum bij het Rotterdams Hofstad Toneel (1921). In de eomer van '22 regisseerde hij het „Maskerspel" van Yeats en van dat moment dateert feitelijk zijn ontwikkeling in de richting, die hij thans vertegenwoordigt. In 1922 keerde Verkade terug en begon „de HaghespiMers". Van Dalsum speelde hier zeer belangrijke rollen. In '23 regisseerde hij „Bouwmeester Sol ness", waarin hij ook de titelrol vervulde. Terzelfdertijd speelde I Bassermann des» rol. De vergelij king was interessant. Bassermann zag de rol volkomen reëel, terwijl van Dalsum haar veel meer symbo lisch interpreteerde. In 1924 werden de Haghespelers saamgevoegd met Comedia tot Het Verenigd Toneel. Van Dalsum trok met Verkade naar Amsterdam en bleef tot '29 bij het Verenigd To neel. Hier regisseerde hij o.a. im pressionistische stukken. Tot het impressionisme voelde van Dalsum zich zeer aangetrokken en hij zag het als de eerste krachtige poging om het toneel uit het naturalisme te verlossen. Het is als zódfnig ook inderdaad van grote betekenis ge weest voor het toneel. En deze pe riode was voor de ontwikkeling van van Dalsum eveneens van het groot ste belang evenals de studentenop voeringen in Utrecht en in Delft, die hij in dat tijdvak regisseerde. In 1929 begon van Dalsum, met Dr. Wijnand Frans, het Oost-Nederlands Toneel. In 1930 had hij met Ver kade de artistieke leiding van het Amsterdams Toneel, welk gezel schap, met uitzondering van Ver kade, in 1931 werd ingelijfd bij de Kon. Ver. Het Nederlands Toneel o.l.v. Saalborn en Verbeek. Na de ineenstorting van dit gezelschap, richtte van Dalsum in '32 met De- fresne de Amsterdamse Toneelvere niging op onder de zinspreuk: „Wij spelen het levend toneel van onze tijd". Hij regisseerde hier o.a. de Gijsbrecht, ter gelegenheid van de 300ste herdenking van Vondels sterfdag. Van '38 tot '40 was van Dalsum mede artistiek leider van het Nederlands Toneel, dat onder directie stond van Cor van der Lugt Melsert. In '40 nam hij ontslag en richtte de toneelgroep „Studio" op, waarmee hij o.a. „Het Huis der Ge broken Harten" van Shaw, „Maria Boodschap" van Claudel en ,De Ge temde Feeks" van Shakespeare speelde. Door van Dalsum's weigering lid van de Kultuurkamer te worden, hield deze groep in '42 op te be staan. Van Dalsum dook onder en hield honderden huisvoordrachten. In '44, na de bevrijding van Bra bant, waar hij ondergedoken was, werkte hij voor Radio Herrijzend Nederland. Tijdens zijn onderdui kerstij d, zat hij in een z.g. raad van 13, die ijverde voor reorganisatie van het toneel, vastgelegd in het „Plan van het Toneel", waaruit het Centraal Coördinatiebureau voor Toneel is ontstaan. Na de bevrijding Van Westelijk Nederland, kwam van Dalsum bij de toneelgroep „5 Mei '45". Op 1 November '45 kwam de Stichting A'dams-R'dams Toneelgezelschap tot stand, waarvan van Dalsum mede artistiek leider werd. Zijn belang rijkste regies, in dit tijdvak, waren „De Schending van Lucretia", „Gijs brecht van Aem'stel", „Het Witte Ros", ^Driekoningenavond", „School der Dapperen" en „Doden zonder graf", zijp voornaamste rollen: de Zegger in dè „Schending van L.", Gijsbrecht, de Pastoor in „Het Witte Ros", Rabbi Gamaliel in „Paulus onder de Joden" en de psychiater in „School der Dapperen". Op 1 Sept. '47 ontstond het Am sterdams Toneelgezelschap. Hier speelde hij o.a. de hoofdrol in Ri chard III en Lear in King Lear, hij ALKMAAR. Op 16 Augustus was het kermis in Harenkarspel en als het in Noord-Holland ker mis is, doen de café's goede zaken. Een van de lieden waaraan de café's hun goede kermiszaken te danken hebben, is de jeugdige N. S. K. uit Kalverdijk, die op die 16de Augustus met de sterke arm uit een Harenkarspels café ver wijderd moest worden en die zich bij die gelegenheid met geweld verzette tegen de politie, tegen wie hij zich bovendien beledigend uitliet. Deze jongeman stond op 26 October voor de Alkmaarse Politierechter, mr. J. Krabbe, te recht, om zich te verantwoorden. Van de verteringen, die hii op die kermisdag gemaakt had, wist hij het getal niet meer en evenmin herinnerde hij zich zijn recalci trante houding. Wel wist hij nog. dat hij er met de gummiknuppel van langs gekregen had. De knaap kreeg een dure kermis, want de Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, eiste 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en f 40.of 20 dagen. Het vonnis was f 40.of 15 dagen en een maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Een ondergedoken meisje Het minderjarige meisje C. T. v. D. kon het met haar vader en haar stiefmoeder niet al te goed vinden en de onenigheid liep op een kwade dag zo hoog, dat het meiske de ouderlijke woning ont vlood en onderdak zocht bij haar a.s. zwager, J. J. H. te Ursem. De ouders, die in Alkmaar wonen, zetten de politie op haar spoor. De politie kwam ook bij H„ maar H. zei, dat het meisje niet bij hem was. Hoewel hij wist zich daar mee aan een strafbaar feit schul dig te maken, huisvestte hij zijn a.s. schoonzusje daarna nog 10 dagen, tot zij meerderjarig was. De Politierechter en de Offi cier van Justitie verweten H„ die om dit alles terecht moest staan, zijn eigenmachtig optreden in deze zaak. Alles had volgens hen geregeld kunnen worden door een openhartig gesprek met de politie. De eis was f 50.of 25 dagen. Bij het vonnis werd rekening ge houden met het feit dat er inder daad moeilijkheden waren bij het meisje thuis en dat alles zo kort voor de meerderjarigheid van het meisje was gebeurd. Het luidde f 20.of 10 dagen. Verduistering F. J. L, uit Heerhugowaard werd bij verstek wegens verduistering van een rijwiel, conform de eis veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden, met een proeftijd van 3 jaar. G. M. uit Schoorl, werd eveneens bij verstek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2 maanden. Te gen verdachte die in staat van fail lissement verkeerde en zonder zijn curator hierin te kennen, een partij hout verkocht had aan een zekere F„ waarvoor hij f 70.ontving, luidde de eis 3 maanden gevange nisstraf. Belediging Ook Wilhelmina D. uit Egmond aan Zee, was niet op het matje verschenen. Op 5 Aug. had zij haar buurvouw, die vuil leegde in een teil van verd. welke klaar stond om opgehaald te worden, met lelij ke scheldwoorden tot de orde ge roepen,' D. die al drie maal eerder met de rechter had kennis gemaakt werd nu veroordeeld conform de eis, tot f20.of 10 dagen hechteni.s CONCURRENTIESTRIJD J. H. heeft in Lim- men een ijszaak. Zijn concurrent K. die niet zo gelukkig is, verkoopt zijn ijs uit een kar, maar had de onhebbelijke gewoonte, dit steeds in de omgeving van 't ijspaleis van H. te doen, tot grote ergernis van de laatste. Op 6 Aug. stond de kar weer voor de zaak van H. H. ver zocht de 17-jarige verkoper (een zoon van K.) op zijn eigen rayon te blijven, dat door B en W is vast gesteld. Het bleef echter niet bij praten. H. gaf de jongen een schop en een klap, waarvoor hij door de politierechter conform de eis werd veroordeeld tot f 15.subs. 9 da gen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. BUIIG Wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagel buien, vooral in de kustpro vincies. Vannacht in het bin nenland zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noordwest. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. MISHANDELING In 'n zaak, die al eerder is voor- geweest en een geval van mishan deling betreft, werd tegen de Alk maarder J. C. T. bij verstek f 15. of 9 dagen geëist. Uitspraak con form. VRIJSPRAAK A. D. ui Bergen, wie ten laste was gelegd dat hij op 14 Aug. een jongeman een schop zou hebben ge geven, toen deze hem op het voet pad langs de Berger Hertenkamp met de fiets aanreed, werd vrijge sproken, daar niet vaststaat, dat er sprake van mishandeling was. Wij ontvingen verschillende verzoeken om toe zending van onze gebruikelijke Kerstmis-Oude- jaars prijscourant, welke steeds begin November werd uitgegeven. Met het oog op de a.s. accijns verhoging is het niet mogelijk de straks geldende hogere prijzen reeds thans vast te stellen. Ten spoedigste echter zullen wij onze cliëntèle de nieuwe prijscourant doen toekomen. Tot dien blijven de huidige prijzen onveranderd van kracht OUDE GENEVER per liter f5.60 ADVOCAAT per fles f4 05 CITROEN-JENEVER per liter f4.40 KORTINGEN: bij afname van 6 stuks 0.20, bij 12 stuks 0.30, bij 24 stuks 0.40 p. fles of ltr. ALKMAAR. Gaarne verlenen wij plaatsruimte voor het volgende: Waarvoor nu weer? Voor het Consultatiebureau voor Zuigelingen, waarvoor na 1947. nu pas voor het eerst weer een be roep op uw plichtsgevoel en vrij gevigheid wordt gedaan. Verleden jaar heeft het bestuur zonder de „jaarlijkse" speldjesdag 'de eindjes aan elkaar weten te knopen, zij het dan ook met moeite. Daarom ko men wij nu zonder schroom bij u aankloppen; Voor wie het nog niet weten de volgende inlichtingen: Het Consultatiebureau voor Zui gelingen werkt controlerend, dus ziekte-voorkomend. In het gebouw naest dat van „Het Witte Kruis", In de Gasthuisstraat, houdt dr. Schoo, bijgestaan door Zr. Drentje zitting: Dinsdag van 2.303.30 en Vrijdags van 9.3010.30. Moeders van alle gezindten en al le maatschappelijke standen kun nen haar kinderen van 12 tot 18 maanden daar regelmatig laten on derzoeken, raad ontvangen omtrent voeding en behandeling en gewezen worden op eventuele wenselijkheid STEidENSüUa AUHAAII TELEFOON 2604 (K 2200» PRIJS PER LITER PER 12 LITER (Adv.) regisseerde o.a. een reprise van „De Komedie van het Geluk", „Elisa beth van Engeland" en „Een Mid- zomernachtsdroom". Thans voert van Dalsum de regie van het stuk, dat hij als jubileum stuk gekozen heeft, „Moord in de Kathedraal", waarin hij de hoofd rol speelt. Op Dinsdag 1 November zal dit stuk door het Amsterdams Toneel gezelschap worden gebracht in het Gulden Vlies, alhier, bij welke ge legenheid ook Alkmaar de grote toneelman de hulde niet zal ont houden, die hem bij zijn 40 jarig toneeljubileum terecht Van alle kanten wordt toegezwaaid. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. A. de Ridder geb. van Baaren en gezin, zonder, geen, van Boomkampstr. 28 naar Den Helder; J. Uijleman, 1.1. mon teur, N.H., van Djjkgraafstr. 33 naar Hilversum; A. H. Peet, thee expert, R.K., van Kennemersingel 12 naar Batavia; E. M. Effmert, verkoopster, R.K., van Westerweg 85 naar Heiloo; J. A. Himmelreich vertegenwoordiger, R.K., van Sta-1 tionsstr. 21 naar Amsterdam; T. Muelink geb. Keijzer, zonder, N.H. van Westerhofje 13 naar Schoorl; G. A. van Kempen, arbeider N.S., R.K., van Korenbloemstr. 19 naar Amsterdam; G. J. Schinkel, zonder beroep, geen, van Hulststraat 10 naar Bergen; M. Bastmeijer, zon der beroep, N.H., van Rippingstr. 10 naar Ermelo; C. A. van Trap pen, los arb., R.K,, van Baanpad 17 naar Zaandam; J. P. Melchior geb. Visser, zonder, Herst. Apost., van v. d. Meystr. 4 naar Barsin- gerhorn; A. M. Schagen, hulp in de huishouding, R.K., van Boom kampstr. 4 naar Amsterdam; A. J. Ruiter en gezin, tandarts, R.K., van Kennemerstr.weg naar Bloe- mendaal; ,T. C. Pepping, fabrieks arbeider, R.K., van Vermeerstr. 52 naar Egmond Binnen; A. J. Govers, db, geen, van Wilhelmina- laan 5 naar Hoorn; W. Schweig- mann geb. Teppema, zonder, R.K., van Houttil 64 naar 's-Graven- hage; M. J. van Assema, db, R.K., van Nassauplein 11 naar Heem stede; M. M. Langeweg geb. Kos en gezin, zonder, geen, van Tuin straat 67 naar Den Helder; R. Coevert, chauffeur-monteur, geen, van Hoeverweg 27 naar Egmond aan Zee; M. C. Oort, 1.1. verpl., geen, van Grensstr. 6 naar Blari- cum: P. J. Schmidt, hulp i.d. huis houding, geen, van Boomkamp str. 8 naar Amsterdam; J. Schot ten, onderw. L.O., R.K., van Oude gracht naar Castricum; D. Oud, db, R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar Heemstede; H. J. Kranen burg, los werkman, N.H., van Nieuwlandersingel 15 naar Kam pen: A. Jansen van Jorksveld en kind, zonder, geen, van v. Leeu- wenhoekstr. 1 naar Zd. en Nrd. Schermer; J. W. Bleeker en gezin, wachtmeester Rijkspolitie, R.K., van Schermerweg 52 naar Heiloo; J. Poot, 1.1. verpl., N.H., van v. d. Woudestr. 13 naar Amsterdam; A. C. Sijm, db, R.K., van Nassau- laan naar Hensbroek: G. Houbein, zonder, geen, van Wilhelminalaan 11 naar Andijk- P. Ploeger, kwar tiermeester K.M., R.K., van le Tuindwarsstr. 14 naar Den Helder; J. Boekholt, db, N.H., van Nassau plein 11 naar Glipperweg 85. van doktersbehandeling als door 't onderzoek een gebrek of ziekte bij het kindje aan het licht zou ko men. Ongeveer op de tijd, dat het kind begint te lopen, neemt het Consultatiebureau voor Kleuters de taak van dat voor de Zuigelingen over, totdat de Schoolarts het kind weer opvangt op de lagere school. De bezoeken aan\Ons Consultatie bureau zijn in principe gratis, maar bij de inschrijving van een kind is een vrijwillige bijdrage van de moe der zeer welkom. GemeenteBUbsidie en een subsidie van de Commissie voor Kinderhygiëne in Noord-Hol land, de Inhoud van „de bus" in 't lokaal van het bureau en enkele veel te weinige donateursgelden zijn onze bronnen van inkomsten. Aan u de geringe taak door uw bijdrage ons te helpen, de begro ting sluitend te maken. Onze collec- trices zullen a.s. Zaterdag hoe slechter het weer, hoe groter de toewijding! u aanklampen op straat en aan huis. Niet voor haar plezier! Onze dank bij voorbaat aan allen die door een goede gave in de bus er voor te zorgen dat zij het, ondanks kou en natte voeten, doen met plezier. Het bestuur van de Vereniging voor Zuigelingenbescherming. D. A. KOENLIYT—De Jong, Voorz. DRINGENDE OPROEP Wie nog wil meehelpen, melde zich bij Zr. Drontje, Nassauplein 28, of kome Zaterdag vanaf 9 uur op het Consultatiebureau naast „Het Witte Kruis" in de Gasthuisstraat. OPERA-CONCERT IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR. Maandag 31 October komt 't volledige Haagse Operakoor o.l.v. Coen Ruitenkamp met Marisa Mari, sopraan, Mataja von Bülow, alt, Leo Larsen, tenor en Gée Smith, bas, in 't Gulden Vlies een operaconcert geven, waarbij fragmenten uit de meest bekende opera's, o.a. Traviata, Rigoletto, Freischutz, II Trova- tore, La Forza del Destino etc., ten gehore zullen worden gebracht De talloze operaliefhebbers van Alkmaar en omgeving wacht een schone avond. DOORNROOSJE ALKMAAR. In het Gulden Vlies-programma wordt ook de jeugd van Alkmaar en omgeving niet vergeten. Zaterdagmiddag half drie komt het bekende Rot terdamse Kindertoneel met het wondermooie sprookje „Doorn roosje". Wij zijn er van overtuigd, dat de jeugd Zaterdag eett prach tige toneelmiddag zal kunnen mee maken. ALKMAAR. Stand B-klasse (cadre) per 26 October: Alg. M. Gr. Vereniging Carb. Brt gem. pt. P Onder Ons 1702 286 595 14 4 Drie Ruiten 2047 256 799 12 4 ZEKZ? 1977 261 '757 12 4 optimisten II 1673 262 638 12 4 Optimisten I 2283 285 801 9 4 Stand C-klasse (libre) per 26 Oct. Vereniging Gebr. Valk Witte Huis Excelsior - II ZEKZ? Excelsior I Driesprong Ale. Victrix iptimisten Lfndenhoek Drie Ruiten Alg. M. Gr. Carb. Brt gem. pt. P 2374 640 370 31 5 2905 634 458 23 5 2496 649 384 22 5 2063 604 341 20 5 2655 537 494 18 5 2317 550 421 18 5 1957 535 365 18 5 1997 683 292 18 5 1986 644 308 16 6 2479 588 421 15 S Er is in de k, die zich bek nodig hebbe van de debat slaagde. De onderscheidd digers van e het genoegei kunnen was dat men in Juist, prees dus eindelij! methoden Dit debat bi Hoogcarspel ei eens opvatting men een comn makkelijk zoi enige verwond hem pleiten v van de kleine zijn eigen hui: eigen meubelt wat over de co ging, bleek de tussen ook zei Het privaatbei later goed, was geweest, om zi van de kapita te beschermen Ook op daze strijd tussen ir graal voortgez: had de heer Di verdediging va: ding zelfs tot terug gegrepen zich op vro Frankrijk en oj Radio Oranje. De heer We vanzelf sprekern toezeggingen ei reid hiervoor ging het er vo spraak op voll in de rechtsove leefde. Beschoi de heer Ten Ha niet in de krin gaan vertellen de moed. „Ik Lieftinck, waai vaststelde, dat moedig man is voor de gevolg met haast een deur. Overigen: goed de heer v. IJsselmuidei over de welspr VRIJDA( HIL 7.00 VARA 10.0 12.00 AVRO 16 21.00 VARA 22 7.00 Nieuws; stiek; 7.30 Gi Nieuws en wet gelspel; 8.50 V< Gramofoonmuz causerie; 10.05 Gramofoonmuz vrouw; 10.45 Voordracht; ziek; 12.00 Mi dedelingen; 1; Gramofoonmuz 13.15 Zang en foonmuEiek; 14 14.20 Strijktrio serie; 15.15 Re liste; 16.00 Fi Voor de jeugd Muzikale caus 18.15 Felicitat strijdkrachten bocht"; 19.15 19.30 „Mensen causerie; 19.50 20.00 Nieuws; piano; 20.30 De serie; 20.55 B Verzoekprograi dalf'; 22.00 Bu zicht; 22.15 Gr „Vandaag", cat wijding; 23.00 Gramofoonmuz: Hl 7.00 7.00 Nieuws; 7.45 Morgengeb lender; 8.00 N ten; 8.15 Gra Waterstandek; 10.00 Gramofoo de zieken; 1 luistert"; 11.45 12.00 Angelus orkest; (12.30- 12.55 Zonnewij katholiek nie eert; 13.45 G Gevarieerd Schoolradio; Voor de zieken 17.15 Kinderkc orkest en solis' deren; 19.00 F ringsuitzending 20.00 Nieuws; zegt er 't zijn orkest; 21.22 klankbeeld; 25 „De zin van 23.00 Nieuws; ziek. 12.00 Gramc W eerberichten 13.00 Nieuws; ziek; 14.0014 17.05 Nieuws; 1 Gramofoonmuz stige causerie ten; 19.00 Nier mueiek; 19.45 zicht; 20.30 Oir kest; 21.05 Kul Gramofoonmuz 22J5 Gramofot Nieuws; 22.55— ziek. 12.05 Lichte 15.00 en 17. 17.40 en 18.3( causerie; 19.1C foonmuziek; 2L35 Reportagt mofoonmuziek

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2