Tweede Kamer zette het debat over de oorlogsschade voort 4/ET GEHEIM Bemiddelingsvoorstellen van de UNCI aanvaard Volksraadpleging in België of niet? VAN HET OUDE HUIS Het Unie-statuut geheel gereed De Beurs Socialistisch Natipnalisme Weiter wil de vergoedingen uitstrijken over langere termijn RADIO De houding van de Belgische Senaat Eind December behandeling in de Kamer Naar wij vernemen: (Van onze parlementaire redacteur) Er is in de kapitalistische wereld meer vreugde om een zondaar, die zich bekeert, dan om tien kapitalisten, die geen bekering nodig hebben. Het was de heer Welter, die op de tweede dag van de debatten over de oorlogsschaderegeling, deze verzuchting slaagde. De omstandigheid, dat hij zich hiermede duidelijk onderscheidde van de katholieke broeders, die vertegenwoor digers van een volkspartij zijn, telde hij blijkbaar lichter dan het genoegen om de heer Hofstra eens de socialistische oren te kunnen wassen. Deze had namelijk de vorige avond verklaard, dat men in deze tijd maar niet lukraak geld kon uitgeven, juist, prees de heqr Weiter nu, zelfs de heer Hofstra keerde dus eindelijk terug tot de ouderwetse, degelijke financierings methoden! Dit debat bleek gisteren ook voor Hoogcarspel een reden te zijn, om eens opvattingen te huldigen, die men een communist anders niet ge makkelijk zon toeschrijven. Met enige verwondering boorden wij hem pleiten voor het privaat bezit van de kleine man. "Wie gaf hem zijn eigen huisje, wie gaf hem zijn eigen meubeltjes terug? Dat hij wat over de communistische schreef ging, bleek de heer Hoogcarspel in tussen ook zelf wei te begrijpen. Het privaatbezit, zo maakte hij het later goed, was voor deze nnn nodig geweest, om zich tegen de hardheid van de kapitalistische maatschappij te beschermen. Waarvan acte! Ook op de<ze tweede dag werd de strijd tussen integraal en niet inte graal voortgezet. De avond tevoren had de heer De Haas (KVP) bij een verdediging van de integrale vergoe ding zelfs tot op Hugo de Groot terug gegrepen. Verder beriep hij zich op vroegere regelingen in Frankrijk en op de toezeggingen van Radio Oranje. De heer Weiter herinnerde zich vanzelfsprekend ook deze Londense toezeggingen en was dan ook nu be reid hiervoor te opteren. Voor hem ging het er vooral om, dat de aan spraak op volledige vergoeding ook in de rechtsovertuiging van ons volk leefde. Beschouwingen als die van de heer Ten Hagen, moest men maar niet in de kring van de getroffenen gaan vertellen. Wie had daarvoor de moed. „Ik", gebaarde minister Lieftinck, waarop de heer Weiter vaststelde, dat de minister dan een moedig man is, maar hij stond niet voor de gevolgen in. Een debat dus met haast een echte stok achter de deur. Overigens deed het't hart weer goed de heer Weiter de KVP-man v. IJsselmuiden te horen prijzen over de welsprekende wijze waarop PROGRAMMA VRIJDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I, 301,5 M. 7 00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Or gelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 A Capella koor; 11.05 Voordracht; 11.25 Gramofoonmu ziek; 12.00 Musette orkest; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang en orgel; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Strijktrio; 14.55 Literaire cau serie; 15.15 Residentie orkest en so liste; 16.00 Filmprogramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kwartet; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Accordeonmuziek; 19.30 „Mensen komen tot geloof", causerie; 19.50 Kerkelijk nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Hobo, fagot en piano; 20.30 De mens op aarde, cau serie; 20.55 Boekbespreking; 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 „De Duc- dalf'; 22.00 Buitenlands weekover zicht; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416,5 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Populaire muziek; 7/45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstande*; 9.35 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.35 „Als de ziele luistert"; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements orkest; (12.30—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchcon cert; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.15 Gevarieerd programma; 15.00 Schoolradio; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Promenade orkest en solist; 18.45 Voor de kin deren; 19.00 Nieuws; 19.15 Rege ringsuitzending; 19.30 Blaaskwintet; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Omroep orkest; 21.22 „Ja, zo was 't klankbeeld; 22.25 Pianoconcert; 22.45 „De zin van 't huwelijk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Dansmu ziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonm uziek12.30 Weerberichten; 12.32 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmu ziek; 14.00—14.45 en 17,00 Idem; 17.05 Nieuws; 17.15 Engelse les; 17.30 Gramofoonmuziek; 18.15 Godsdien stige causerie; 18.30 Voor de solda ten; 19 00 Nieuws; 19.30 Gramofoon- mueiek; 19.45 Idem; 20.15 Filmover zicht; 20.30 Omroep Symphonie Or kest; 21.05 Kunstkaleidoscoop; 21.20 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.50 Het Nieuws; 22.55—23.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Lichte muziek; 13.15, 14.15 15.00 en 17.10 Gramofoonmuziek; 17.40 en 18.30 Idem; 19.00 Literaire causerie; 19.10, 19.40 en 20.00 Gramo foonmuziek; 20.35 Radiovariétê; 21.35 Reportage; 21.50 en 22,15 Gra mofoonmuziek. hij de belangen van de getroffenen verdedigt Toch maar niet leven als mensen, die geen hoop hebben Op deze dag werd meer dan op de vorige aandacht aan de kwestie van de dekking gewijd. De heer van de Wetering was wei een voorstander van integrale vergoeding, maar hij informeerde toch ook naar de in vloed, die nieuwe leningen op de kapitaalmarkt zouden hebben. De heer Hoogcarspel (comm.) dacht vanzelfsprekend aan een tweede vermogensheffing en ook de heer Welter, die wei meer voor de oor logsgetroffenen wilde doen, durfde, getrouw aan zijn „oude methoden van financiering"' toch niet te zeg- gem Leen dan nog maar een beetje. Hij koos de minst gevaarlijke me thode van een uitstrijken der ver goeding over een langere termijn. Het was nu toch al vijftig jaar een half milliard, dat kon ook wel ze ventig jaar worden. De heer Hofstra kreeg in het bijzonder te horen, dat de socialisten de laatsten moesten zijn om hiertegen bezwaren te ma ken. Volgens hem hadden juist zij er altijd maar de voorkeur aan ge geven om uitgaven op de toekomst af te wentelen. De agrarische sector. Met de heer de Hartog (WD) bracht de heer Droessen (KVP) in het bijzonder de agrarische belan gen ter sprake. Een kleine boerderij kon krachtens art 8 integraal ver goed worden de katholieke afge vaardigde nam aan dat ook een aantal panden gezamenlijk onder deze regelng zouden kunnen vallen. Voor de grote boerderijen was er echter nog geen enkele zekerheid. De ontwerpregeling, die de heer Droessen al had ingezien, zag er overigens niet zo kwaad uit. Een andere vraag gold het herstel van de kassen. Vielen deze ook onder de boerderijregeling en zo niet kwam hier dan een aparte regeling voor? Wat de bedrijfsuitrusting be treft, kwamen de boeren ook na de tweede uitkering straks maar aan hoogstens 60 pet. van de vervan gingswaarde. Met de vergoeding voor verloren gegaan vee was het al niet veel beter. Veel nieuw aan gekocht vee moest in de eerste maanden na de bevrijding weer als ondeugdelijk van de hand worden gedaan. De huisraadschade ging de heer Droessen niet minder ter harte. In elk geval konden de 600.000 getrof fenen niet naar huis worden ge stuurd met een regeling, die zelfs niet met zoveel woorden in de wet voorkwam. Deze moest er dus als nog in opgenomen worden. Dat dit niet aan de schoonheid van het ontwerp ten goede zou komen, telde hij terecht minder zwaar. Over die „schoonheid" van het ontwerp wa ren door vorige sprekers trouwens al harde waarheden gezegd. De heer Weiter zei ervan, dat het meer op een handleiding voor ambtenaren dan op een wet leek en de heer Hofstra (PvdA) had in hetzelfde verband de avond tevoren nog die per gegraven. Het was toch maar zielig, aldus zijn conclusie, dat op een dergelijke wijze blijk moest worden gegeven van de ontoerei kendheid van ons wettelijk appa raat. Hoe moeilijk deze wet ook wel is, bleek wel heel duidelijk, toen op een gegeven ogenblik twee le den van de commissie van voorbe- deiding met elkaar over de uitleg van een artikel stonden te twisten. Als zo het groene hout is De heer Droessen pleitte voor grotere uitkeringen aan grote ge zinnen en opperde het plan nog eens een commissie in te stellen, waarin ook betrokkenen zouden moeten zitting hebben, ten einde te onderzoeken of de maatstaven van de regering wel de toets van de critiek konden doorstaan. Ds. Zandt bleek voorstander van volledige schadevergoeding naar vervangingswaarde en vroeg bij zondere aandacht voor Walcheren. Hij zou het billijk achten als de ge allieerden medebetaalden in de schadevergoeding. Mejuffrouw Tendeloo (arb.) zei- de, dat haar fractie niet is tegen integrale vergoeding, maar wel te gen erkenning van een recht daar op. Zij vond het ontwerp een knap stuk werk. De kath. heer Janssen meende, dat de gevolgen der devaluatie de oorlogsslachtoffers niet mogen treffen. Hij merkte o.a. op, dat in de memorie van toelichting wordt becijferd, dat het totaal der uitga ven in de particuliere en de over heidssector f 7.4 milliard zal bedra gen, waartoe gedurende 50 jaar f 250 millioen nodig zal zijn. In de memorie van antwoord echter wordt becijferd, dat f 7.1 millard nodig zal zijn. Dit leidde niet tot verlaging der annuïteit, hetgeen spr. bevreemdde. Heden zal de minister aan het woord komen. Het wordt een be langrijke dag, mede omdat de Ka mer zich dan over de KVP-motie zal moeten uitspreken, door de heer Hoogcarspel (com.) gekarak teriseerd als een bundel pijlen, die dreigend op tafel was gelegd. „Onder praesidium van de voor zitter van de week, mr. J. H. van Maarseveen, kwam de centrale commissie van de R.T.C. Woens dagochtend voor haar twintigste vergadering bijeen in de Treves- zaal, in tegenwoordigheid van de U.N.C.I. Op de agenda stond de behan deling van de resterende punten van verschil in de commissie voor militaire aangelegenheden. De be sprekingen over dit onderwerp welke om half twee werden be ëindigd, zullen heden, Donderdag middag worden voortgezet, waar bij o-a. bemiddelingsvoorstellen GEDRUKT MARKTVERLOOP AMSTERDAM, 26 Oct. In de on geanimeerde houding van de Ef fectenbeurs kwam geen enkele wijziging. Er was trouwens geen aanleiding toe, want over het al gemeen ziet men in de situatie nog niet veel lichtpunten. Van het verloop der R.T.C. die deze week zou gaan eindigen, heeft men geen bijster grote verwachtingen. De Europese politieke toestand is vol onzekerheid. Daar komt bij, dat men zich afvraagt, in hoeverre het streven om de export naar Amerika op te voeren, effect zal hebben. De jongste bezuinigings maatregelen van de Britse rege ring hebben nog eens duidelijk de economische moeilijkheden van Engeland bloot gelegd, terwijl in Frankrijk de pogingen om een nieuwe regering te vormen, nog steeds vruchteloos zijn gebleven. Het publiek prefereert derhalve om buiten de effectenmarkt te blijven en de ontwikkeling af te wachten. Veel variaties legden de koersen dan ook niet aan de dag, eerder was de stemming ietwat gedrukt, uitgezonderd voor Kon. Olie, die twee procent hoger noteerde, maar tegen het slot weer iets inzake. Aku was na de koersdaling van Dinsdag nog een fractie luier. De emissiegeruchten zijn verstomd. Zou de Aku de bouw van de nylonfa- briek niet uit eigen middelen kun nen financieren, vraagt men zich af. Voer Unilever en Philips was er markt volkomen ongeanimeerd. Ook de locale industrieën waren maar weinig veranderd. uitgezonderd Fokker, die zich wederom een koersverlies van 10 procent moes ten getroosten. Men acht het nodig, dat een duidelijke uiteenzetting om trent de situatie in dit bedrijf ver strekt wordt. De cultuurmatkt lag practisch verlaten. In H.V.A.^kwam pas in de derde tape een pestering tot stand op 163'/! (min 1). Amster dam Rubber bleef vrijwel Se ge hele beurs onveranderd genoteerd op 143, om tegen slot in te zakken tot 141%. Tabakken stil en flauw voor Deli Maatschappij. voor de U.N.C.I. over enkele pun ten aan de delegaties zullen wor den voorgelegd. De besprekingen, welke Dins dag werden gevoerd met betrek king tot de werkzaamheden der commissie voor financiële en eco nomische aangelegenheden, wer den Woensdagmiddag voortgezet, waarbij een vijftal door de U.N. C.I. opgestelde bemiddelingsvoor stellen over punten welke Dins dagavond nog in beraad waren gehouden door alle delegaties werden aanvaard. Vervolgens werden meerdere nog niet behan delde punten in behandeling ge nomen. De besprekingen hierover v/orden Vrüdagmorgen om 9 uur voortgezet". De moeilijkheden, die nog be stonden op de R.T.C. omtrent de uiteindelijke tekst vajj^ het Unie- statuut zijn thans geheel uit de weg geruimd, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. Het vraagstuk van de weder zijdse uitoefening der burger schapsrechten is in deze zin op gelost, dat tussen de Unie-partners geen noemenswaardig verschil zal worden gemaakt in de behande ling van elkanders burgers. Als er wel een verschil van betekenis moet worden gemaakt zal dit ge- In verband met het feit, dat het wapen der Kon. Marechaus see 135 jaar bestaat, werd Woensdag op het terrein van de Koning Willem III kazerne te Apel doorn ter herden king van alle mili tairen, die in dienst van het vaderland rijn gevallen, een nonument onthuld. De onthulling ge schiedde door H. K. H. Prinses Wilhel- mina. Na de plech tigheid legde de Prinses een krans aan de voet van het monument. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond. Het belangrijke Senaatsdebat over het wetsvoorstel van oud-minis ter Struye inzake het doen hou den van een volksraadpleging, van welk debat veel afhangt zo wel voor de dynastie als voor de regering-Eyskens, is vanmiddag begonnen. Het zal vermoedelijk Woensdagmiddag worden beëin digd met een goedkeurend votum, waarna het voorstel bij de Kamer aanhangig gemaakt wordt. Welk lot het daar beschoren is, waagt niemand nu reeds te voorspellen, aangezien 'hier de C.V.P. minder sterk is en de liberale Kamerleden vrijwel allen als uiterst links te boek staan. De Kamer zal het pas eind December in behandeling nemen. Zuster van prinses aanwezig De publieke belangstelling voor de debatten in de Senaat was zeer groot. Men merkte o.m. de aan wezigheid op van mej. Baels, zus ter van de gemalin des konings, de prinses van Réthy. Sommigen hadden gerekend op een warme discussie, want de Bel gische senatoren genieten de re putatie voor geen klein geruchtje vervaard te zijn. Het zou niet de eerste maal zijn, dat zij hun argu menten ondersteunen door het smijten met inktpotten en boeken. Het debat verliep echter betrek kelijk rustig. Een enkele maal was er vrolijkheid. Dat gebeurde toen de socialist van de Remoortel herinnerde aan een vroegere ver klaring der liberalen, dat zij nooit voor de volksraadpleging zouden stemmen, en de kleine vinnige CVP-senator Baur daarop inter rumpeerde: „Nooit is een woord, dat zomin bestaat in de politiek als in de liefde". De zaal gierde, want Baur is een verstokt vrij gezel! baseerd zijn op redenen van na tionaal belang of gemotiveerd moeten worden door de noodzaak economische zwakke groepen van eigen burgers te beschermen. Aan het Unie-statuut zal voorts worden toegevoegd een opsom ming van de algemeen menselijke rechten en vrijheden, welke par tijen op zich nemen te waarbor gen. Voor de rest was er maar wei nig nieuws te vernemen. De oud- CVP-minister Struye heeft zijn voorstel krachtig verdedigd, al gaf hij toe dat het geen volmaakte oplossing biedt. „Maar wie wat beters kan voorstellen, late zich horen", riep hij uit. In 't bijzon der betoogde hij, dat de volks raadpleging niet in strijd is met de grondwet. Aan Spaak wilde hij de vraag stellen, waarom de volksraadpleging met een percen tage van 55 pet. wel ongrondwet telijk zou zijn en bij een percen tage van 66 pet. blijkbaar niet. Immers op voorwaarde van 66 pet. zijn de socialisten wel bereid er genoegen mee te nemen. Gevaren voor de eendracht zag Struye niet: de eendracht is immers allang zoek. En wat Wallonië aangaat, hij was er zeker van, dat daar ge noeg koningsgezinden zijn om te zorgen, dat de volksraadpleging geen zuiver Vlaamse zaak wordt. Een socialistisch dreigement Namens de socialisten bestreed de heer Van de Remoortel de volksraadpleging als nutteloos, kostelijk (20 millioen franc) en gevaarlijk. Hij uitte vervolgens het dreigement, dat de democra tische krachten van het land schouder aan schouder zouden vechten tegen de koning, die hij noemde de „aanvoerder" van de reactie. De communist Noël, die na hem het woord voerde, had het niet beter kunnen zeggen. Hij voor spelde, dat er bloed zou vloeien. Jammer voor hem maakte die profetie niet de minste indruk; de meesten geloven, dat er alleen maar bier zal vloeien! Ook de liberale woordvoerder, de heer Gillon,. had niet veel op te biechten. Hij maakte nog eens duidelijk, dat zijn partij in deze kwestie zeer verdeeld is, iets wat iedereen al weet. Nu de koning bij minder dan 55 pet. niet zal terugkeren, willen de liberalen de risico van ongrondwettelijkheid wel voor lief nemen. Voor het overige legde Gillon, evenals de C.V.P.-woordvoerder, er de nadruk op, dat de campagne, die aan de volksraadpleging voor af zal gaan, kalm en waardig moet zijn, omdat de eer van het land op het spel staat. Aangezien de socialistische bla den nu al vuur en vlam spuwen tegen de koning en daarbij voor tekstvervalsing en flagrante leu gens hun hand niet omdraaien, moet men zich van een opvolging van die goedbedoelde raad maar niet te veel voorstellen. ging vijftien ton in balen verpakt papier verloren toen te Zaandam doordat kinderen met lucifers speelden, brand uitbrak in een lompenopslagplaats. De schade bedroeg ongeveer 3000 gulden. heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina te Apeldoorn een gedenkteken onthnld ter nagedachtenis aan de, tijdens oorlog en verzet, gevallen leden der Kon. Marechaussee en mannen der politietroepen brachten 50 Franse parlements leden Woensdag een bezoek aan Amsterdam. De inrichting van het vliegveld Schiphol had de spe ciale aandacht van het gezel schap werd Dinsdagmiddag op de onbe waakte overweg bij Echt tussen Roermond en Sittard een zware trailer door de trein gegrepen. De drie inzittenden van de trailer ontkwamen aan de dood door uit de cabine te springen hebben ruim 250 leden van de be manning van het Marine-oplei dingskamp te Hilversum, officie ren zowel als manschappen, Dins dagmiddag, ieder een halve liter bloed geofferd voor de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis. werd tot heden reeds een kwan tum van ruim 20.000 ton aardap pelen via de haven van Delfzijl geëxporteerd naar Portugal en Noord-Afrika. kwam Woensdagmorgen te Am sterdam een anto in de Binnen- Amstel doordat de voet van de bestuurder, die wilde parkeren, van de voetrem gleed met als ge volg, dat de auto doorschoot. De bestuurder wist tijdig uit de wa gen te springen en kreeg slechts een nat pak NED. KATH. BOND voor hei' Beroepsgoederen- vervoer over de weg opgericht Op initiatief van enige voor aanstaande katholieke beroeps- goederenvervoerders is thans op gericht een landelijke katholieke vakorganisatie van beroepsgoede- renvervoerders over de weg. Over wegingen zowel van principiële als van vaktechnische aard heb ben hierbij voorgestaan, waar onder vooral de gewenste tot standkoming van een publiek rechtelijk orgaan en het openen van de mogelijkheid tot aanslui ting bij de katholieke centrales van ondernemersorganisaties. Katholieke beroepsgoederenver- voerders kunnen zich" wat de noordelijke provincies betreft, aanmelden bij het secretariaat: Jan van Nassaustraat 10 te 's-Gra- venhage. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 34 Maar die zijn ook de oorzaak ervan, dat het zo bros isveel te bros voor ons doel." „Natuurlijk. Ja, dat snap ik heel goed." „Mooi zo. Wacht u nu eventjes." Karei legde enige andere vezels onder de lens. „Kijkt u nu nog eens." Kusters keek door het oculair. „Dat is.dat isf „De synthetische vezel. Het re sultaat van mijn nachtarbeid. Kijkt u eens aandachtig! Ziet u de struc tuur van de oppervlakte? Over het algemeen dezelfde als die van de natuprvezelmaar dit zal niet brekendit is niet bros." Kusters uitte een kreet van ver bazing en vreugde. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Ik geloof, dat je geslaagd bent, Ka- rel!" „En voelt u nu eens", vervolgde Karei, Kusters een lapje stof over reikend. „Verkreukelt u dat nou eens flink. Wrijf het hard over elkaar. Hoe voelt het dan aan?" Kusters knipte opgetogen. Zijn ogen straalden. „Het voelt aan als de fijnste stof, die we tot nog toe fabriceerden. En, als ik er enig verstand van heb, dan zal het net zo sterk zijn als enig natuurpuroduct." „Dat dacht ik ook. We kunnen het natuurlijk wel niet met vol strekte zekerheid zeggenmaar ik zou er heel wat op durven ver wedden, dat we geslaagd zijn." Kusters bekeek de stof nogmaals aandachtig. „Van synthetische vezels. Dat zal niemand ooit ontdekken! Het kan een hele omwenteling in onze industrie veroorzaken. En het is ons werk.... we hebben het hier in Tilburg gevonden! Beste kerel, besef je wel, dat je nog eens een beroemdheid kunt worden?" „Daar twijfel ik hard aan", grin nikte Karei. „Hoe dan ook, ik ben er niet 'eens erg happig op. Ik heb al zoveel van die beroemdheden zien duikelen." „Kunstvezels", zei Kusters nog maals, terwijl hij de stof bevoelde. „Het komt me bijna onmogelijk voor. Hoe heb je het voor mekaar gekregenen dat in zo'n korte tijd!!" „Geboft!" antwoordde Karei. Opeens voelde hij zich doodop. Hij leunde tegen de lessenaar aan. Kusters kwam naar hem toe en legde zijn arm om zijn schouders. „Je hebt schitterend werk ge daan, Karei", zei hij ontroerd. „Ik zal er maar niet te veel over zeg gen. Ik weet, dat je er niet op ge steld bent. Maar alleen dit mijn beste dank en mijn harte lijke gelukwensen!" „Dat is wel in orde, meneer. Daarvoor hebt u me immers in dienst genómen?" „Maar het lukt niet altijd, zo als 'n mens graag wil. En, luister eens.ik zou graag hebben, dat je iets voor me deed. Ik zou name lijk graag hebben, dat je een week vrijaf nam." „Een week vacantie? Maar dat gaat toch niet? Nee, onmogelijk! Er moeten nog meer proeven ge nomen wordenik moet de machines op het nieuwe weefsel laten instellener moeten en kele veranderingen worden aan gebracht en „Je hoeft helemaal niets te doen. Zeker niet in de eerste week. Je hebt je formules opgeschreven, niet waar? Mooi zo. Nou dan, ik zal in de volgende week uitge breide proefnemingen laten ver richten. Daar heb jij niets meer aan te doen. Jouw werk is afge lopen. Ten minste voorlopig en jij moet nu wat rust nemen. Je weet ook wel, dat ik niet alleen de baas ben in onze onderneming, maar dat ik vroeger zelf ook heel wat wetenschappelijk onderzoek heb gedaan." „Ja, mijnheer Kusters, dat weet ik wel. En het was mijn bedoeling dan ook niet. Kusters gnuifde. „Dat weet ik heel goed. Maar ik wil ook graag mijn aandeel in dit geval hebben. Wel niet zo'n voornaam aandeel als het jouwe, maar toch ook enig aandeel. Ik zal die proefnemingen zelf leiden. En over een dag of acht hoop ik het zover voor elkaar te hebben, dat jij het weer van me over kunt nemen en dat we met de productie kunnen beginnen. (Wordt vervolgd) BUITENLANDS OVERZICHT We zouden misschien deze kop ook om kunnen keren en dan was het taalkundig, hetgeen wij hier willen belichten, misschien ook beter aangeduid. Maar „nationaal socialisme" heeft sinds het Hitier- regiem een lugubere klank ge kregen en deze term is daardooi buiten Hitleriaanse kringen mei bruikbaar meer. In elk geval be doelen wij met de woorden „socia listisch nationalisme" het steeds duidelijker optredend nationalisme van de verschillende socialistische partijen, vooral in West-Europa, dat zich steeds scherper demon streert en de zo noodzakelijke samenwerking in dit deel van Europa meer en meer moeilijk, zo niet onmogelijk maakt Men treft dit verschijnsel, dat de socialisten, in elk land waar zij een machts positie bekleden, een eigen sterk afgebakende nationale politiek voeren, op een steeds breder ter rein aan. Niet alleen op zuiver politiek-staatkundig terrein, maar ook op financieel en sociaal-eco nomisch gebied, zien we in socia listische kringen een eigen natio nale politiek verdedigd, waarbij met de internationale belangen al heel weinig rekening gehouden wordt. Een merkwaardig groei- verschijnsel in een partij, die zich juist altijd op haar sterk interna tionaal karakter en beginsel liet voorstaan en waarvan Troelstra nog eens zeide, dat het wel heel sterke nationale gevoelens moeten zijn, die de partij er toe konden leiden, dat de nationale belangen de nationale geschillen over heersten. Deze woorden van Troelstra werden gesproken in 1914. Nu, nauwelijks 35 jaar later, is de evo lutie wel een geheel andere kant opgegaan, dan toen velen hebben vermoed. Het meest duidelijk is dit wel tot uiting gekomen op de grote bijeenkomst van het federa listisch Europa, enkele maanden geleden in Straatsburg gehouden, waar de socialisten uit de verschil lende West-Europese landen el kander nergens vonden, maar als zovele op zichzelf staande groepen tegenover elkander stonden en daardoor volkomen machteloos waren. In de socialistische pers is er toen enigszins verwijtend op ge wezen, dat zich in Straatsburg een anti-socialistische tendenz open baarde, welke conclusie gebaseerd was op het feit, dat behalve de verkiezing van Spaak tot alge meen voorzitter, welke bovendien meer de persoon dan het door hem gedragen beginsel gold, in geen enkele belangrijke subcommissie een socialist tot leider werd ge kozen. Het was niemand minder dan de secretaris van de Ned. Federalistische Beweging, de heer P. Stam, allerminst een anti-socia list, die in het weekblad „De Per- sonalist" van deze maand, in een nabeschouwing gewijd aan de bij eenkomst te Straatsburg, welke hij bijwoonde, constateerde, dat het merkwaardig was, dat juist hier de socialisten het sterkst een nationale politiek voerden en het meest conservatief waren. Krach tens hun beginsel en hun verle den zou men juist verwacht heb ben, dat elke poging tot een nau wer internationaal contact jijist door hen warm gesteund en sterk gestimuleerd zou worden. Maar men zag juist het tegendeel. De socialisten remden en waarschuw den voortdurend en krachtig te gen elke voortvarendheid op dit gebied. Zij bleken het onderling dan ook nergens over eens te kunnen worden en men zag Engelse, Franse, Duitse en Italiaanse socia listen herhaaldelijk tegen elkan der in stemmen, terwijl de katho lieken, radicalen en conservatie ven, ook internationaal, veel meer één lijn trokken. De katholiek Serrarens schreef dan ook na Straatsburg, dat de geringe invloed, welke de socia listen in Straatsburg uitoefenden, alleen aan hun onderlinge ver deeldheid te wijten was en niets met een anti-socialisme te maken had. Hier mag direct aan toege voegd worden, dat dank zij de goede en geslaagde katholieke contacten, de laatste jaren gelegd, de katholieken in Straatsburg een g9ed figuur maakten en niet wei nig hebben bijgedragen om te be vorderen, dat de structuur van het toekomstige Verenigd Europa sterk geleid wordt door het kath beginsel, wat voor de toekomst van ons werelddeel van geweldige betekenis kan zijn. Ook op ander terrein zien dit socialistisch isolationisme. ooit door Torry of Whip in Enge land de beruchte leuze „Right or wrong, my country" zo sterk na tionalistisch in toepassing ge bracht, dan door de huidige La bour-regering? De Franse ont stemming tegen Engeland, dat tot epn devaluatie besloot zonder de andere West-Europese landen ook maar even te waarschuwen, is niet geheel ongemotiveerd. Met wat overleg zouden ernstige eco nomische schokken, welke nu het economisch herstel van Europa zo ernstig hebben ontwricht, waar door vooral de arbeiders in die landen de dupe werden, in belang rijke mate zijn voorkomen Maar alleen de vrees, dat Engeland bij dit overleg dan niet geheel had kunnen doen, wat de Labour-re- gering op dat moment als een Engels belang zag, hield de socia listen Attlee, Bevin en Cripps van deze internationale samenwerking terug. En de versoberingsrede. Maandagmiddag door Attlee ge houden, welke verdiensten aan openhartigheid en morele moed deze ook had, ging toch opnieuw zeer sterk uit van de gedachte: als Engeland er maar baat bij vindt, deert het ons niet of andere West-Europese landen het daar door nog moeilijker krijgen. Te recht schreef het orgaan van de Franse katholieke M.R.P. „l'Aube" gisteren over Attlee's rede: „Ook nu weer onderscheidde de socia list Attlee zich in niets van zijn conservatieve voorgangers Dis raeli of Gladstone; ook de socia listische Engelsen kennen geen ander algemeen belang dan dat van het Engelse Gemenebest". Maar zolang de socialisten in deze houding volharden, komt er van het „Verenigd Europa" niet veel terecht. we Is

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3