rav Nieuw GELD Constellation der Air France verongelukt Woensdag 2 November slotzitting van de R.T.C. Man schoot zijn vrouw dood en pleegde zelfmoord Mr. van Lanschot overleden Rundvlees komt waarschijnlijk over drie weken van de bon Rode terreur 1 November Geen radio op de spitsuren best! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN 48 doden bij vf'enramp Zaterdag 29 October 1949* 45e Jaargang No. 11705 Het Koningschap van Christus Acht en veertig personen gedood in Sovjet-Duitsland 161 zgn. deserteurs gingen aan boord Oud-burgemeester van Den Bosch De meest populaire burgemeester Duits protest tegen grenscorrectie verworpen Hogere toeslag voor varkens? Vanaf Dinsdag nieuwe prijzen voor textielgoederen Gesneuveld in Indonesië Surabaja blijft Ned. vlootbasis 75 BB 140-0194 k. Voor die herberg •hoonmaken van de ie woest Arend aan ;n een pint gersten- lerkennen, want hij .Mooi! Die zal ik", ie herberg open en zwarte lap voor zijn dief! Dat zijn mijn /de Arend Draed- ijn strijkbout op de Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. tel 4243. Grote Noord 77. iel 4362 K 2290; ALKMAAR. Laat 221. teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tsL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 TOEN DE PAUS vier en twin tig jaar geleden het feest van het Koningschap van Christus instelde, stond laten wij het eerlijk bekennen de katholie ke wereld vreemd tegenover de ze gedachte, zo was men de be tekenis van dit feest en van dit feit als het ware ontwend. Men selijk opzicht weerhield ons vaak, met warmte en overtuiging mee te zingen en mee te bidden, of in het dagelijks verkeer te ge bruiken de leuze, die toch eigen lijk als een program moest zijn: Leve Christus, onze Koning. Be tekende dit, dat wij behalve te genover de leuze, ook gereser veerd waren komen te staan te genover de inhoud ervan? Toch had de instelling van dit feest dan ook juist tot doel, de mensheid, de katholieke wereld op de eerste plaats, opnieuw te doordringen van het besef, dat Jezus Christus de Koning is van al het geschapene en dat Zijn Rijk van rechtvaardigheid en lief de erkend en bemind moet wor den, Christus, Koning van het persoonlijke en openbare leven, Koning in de harten der mensen, Koning in de gezinnen, Koning in het maatschappelijk leven. Ko ning in de regeringsgebouwen en de Parlementen, Koning in heel de menselijke samenleving. Deze wereld is d.w.z. moet zijn de wereld van God, zegt een gewijde schrijver in een ac tueel tijdschrift. Dat hangt nauw samen met Gods verhevenheid en heerschappij. God heeft alles ge maakt en God kan over alles be schikken. En daarom moet op deze aarde een Godsrijk worden opgebouwd. Hier behoort alles te geschieden en geregeld te zijn volgens de wetten van God. Hier moet alles geschieden in een geest van gehoorzaamheid, van onder werping, van eerbied. De rede loze natuur gehoorzaamt vanzelf aan de wetten, die God in haar aard heeft vastgelegd, maar de mensen moeten zeer speciaal die heerschappij van God erken nen, om him wil naar de Zijne te plooien. Christus Koning, de Zoon van God, Koning van alle mensen en dingen. Vondel wist het zo schoon te zingen in zijn hoge en brede dichterlijke visie: Wie is het, die zo hoog gezeten, Zo diep in het grondeloze licht Van tijd noch eeuwigheid gemeten, Noch ronden, zonder tegenwicht Bij zich bestaat? Dat's God. Oneindig, eeuwig wezen Van alle ding dat wezen heeft. Zijn geheimenis zij bondig Men aanbidde zijn bevel. Dat men overal verkondig' Wat de trouwe Gabriël Ons met zijn bazuin kwam leren. Laat ons God in Adam eren, Al wat God behaagt, is wel. Christus Koning. Laat ons God in Adam eren! Dat betekent ook, dat wij God zoeken in het wel zijn van de mensen, het geestelijk welzijn in de eerste plaats. Ên dan lezen wij in het laatste num mer van „Actio Catholica", dat uitvoerige documentatie bevat voor het Jaarprogram 19481949 „Meebouwen aan de Vrede", die scherpe herinnering van Paus Pius XII aan de plicht tot naas tenliefde en rechtvaardigheid: ..Evenals de reiziger, waarover het Evangelie spreekt, is het mens dom in handen van rovers geval len. Zij stelen zijn rijkdom aan geloof en liefde weg en laten het verkwijnen in grote verkomme ring. Ofschoon gij slechts leken zijt in de wereld, toch spreekt u deze grote invalide aan. En ter wijl ge hem brood brengt om het lichaam te voeden, en er persoon lijk naar streeft, om in zijn ver schillende noden te voorzien, moet ge u als goede Samaritanen diep over hem heen buigen en voorzichtig proberen zijn wonden te onderzoeken en er de olie in te gieten van Christus' verzach tende boodschap. Fluistert in z ij n oren, die misschien reeds lang doof zijn voor de raad van de priester, woorden van bemoe diging en hoop en vrede. En het voorbeeld van uw liefde, die is als de liefde van Christus, zal de dag verhaasten, waarop een ver bitterd slachtoffer van zorg of gebrek of onrechtvaardigheid, zal terugkeren tot hen, die God heeft aangesteld als bewakers en ge neesheren van de zielen. Wij zou den alle mensen, die jong zijn van hoofd en hart, verenigd wil len zien voor het werk der chris telijke charitas. Het is geen kwes tie van geld geven. Het is een kwestie van het geven van zich zelf! Laat ons God eren in Adam, in de .christelijke broederschap der mensen, waar de vrede der christelijke liefde en der christe lijke rechtvaardigheid heerst. Geen vrede zonder Christus, God alleen is onze redding. De enige grond voor hoop en optimis me in deze zware en verworden tijd, ligt in God. Wij Christenen, aldus schreef drs. Romeijn in het maandblad van de Katholieke Ac tie, weten beter dan wie ook, dat uitkomst, bevrijding, redding en verlossing ons van Godswege is geworden in Christus Jezus. Wij weten dat dit de absoluut enige oplossing is. Er is in de Hemel, op aarde of onder de aarde geen andere naam, waarin wij zalig kunnen worden dan de naam van Jesus Christus. Deze beginselen vormen de grondslag voor het hele wereldbestel na de zondeval. Als PARIJS, 28 Oct. (Reuter-AFP) Op het vliegveld Orly, bij Parijs, is bericht ontvangen, dat een Constellation van de Air-France op het eiland San Miguel (Azo- ren) verongelukt is. Alle inzit tenden kwamen om het leven. Men heeft het wrak van het toe stel, aan boord waarvan zich 31 passagiers en elf bemanningsle den bevonden, op de top van de Algarvia gevonden. De verkeerstoren van het vlieg veld Santa Maria ontving van de piloot, Jean de Lanoue, heden morgen vroeg de boodschap, dat hij wilde landen. De verkeersto ren antwoordde, dat alles gereed was, doch men wachtte tever geefs. Het weer was helder en men voorzag geen moeilijkheden Er stegen onmiddellijk opspo ringstoestellen op. Het eerste deel van de vlucht was normaal ver lopen en het vliegtuig had nog voor vier uur benzine bij zich. De Constellation was op weg van Pa rijs naar New York, waar hij he dennacht half tien verwacht werd Toen men het wrak ontdekte stond het in brand. Air-France deelt mede, dat de gezagvoerder. De NA DE LIBERALEN DE C.D.U.? BERLIJN. (KNP) - Nauwelijks is de Oost-Duitse Sovjetstaat be geleid door welwillende democra tische tirades gesticht of de kwa lijk verborgen bolsjewistische geest steekt zijn kop op. Angstig wacht de bevolking van Oost- Duitsland op de onvermijdelijke rode terreur. De eerste „zuive- ringsactie"-golf liet inderdaad niet op zich wachten. Blijkbaar zijn het de liberalen, die de eerste stoot moeten opvangen. Reeds zijn in het land Mecklenburg verschillende lei dende figuren van de L.D.P. in ar rest gesteld, waaronder de secreta ris-generaal der Partij Arnold Och. Als reden van hun aanhou ding werd aangegeven, dat zij de openbare veiligheid in gevaar zou den hebben gebracht. Vele leden der liberale partij pro beren zich aan een dreigende ar restatie door de vlucht te onttrek ken. Aangezien de grens tussen Oost- en West-Duitsland tengevol ge van de zeer verscherpte contró- le uiterst moeilijk is te passeren, pogen de meeste vluchtelingen de Westelijke sector van Berlijn te be reiken, waar zij in betrekkelijke vei ligheid zijn. De leiding der L.D.P. in West-Duitsland. heeft al een hulpactie in het leven geroepen en ten behoeve der vluchtelingen een kantoor ingericht, de „Betreuungs- stelle Ost". Zoals de leider der hulpactie, Dr. Scheffler, verklaart, is het doel van deze „zuivering" klaarblijkelijk de vernietiging der niet-marxistisehe partijen. Ook de „Norddeutsche Zeutung", het in de Westelijke sector vart Berlijn ver schijnende orgaan der L.D.P., uit de vrees, dat deze arrestaties slechts het begin vormen van een breed opgezette actie, en dat ook de C.D.U. er mede rekening zou moeten houden, binnenkort hard handig te zullen worden uitge kamd. DE WERKLOOSHEIDSWET Enkele bepalingen in werking Een aantal artikelen van de Werkloosheidswet zullen 1 Novem ber a.s. in werking treden, en wel de artikelen betreffende 't instel len van het apparaat, dat straks de wet zal uitvoeren, n.l. de be drijfsverenigingen en het algemeen werkloosheidsfonds (A.W.F.). De artikelen betreffende de pre mieheffing en het toekennén van uitkeringen treden nog niet in werking. De minister van Sociale Zaken heeft onlangs in de Eerste Kamer medegedeeld, dat dit eerst in de loop van 1950 (wellicht 1 Juli) zal kunnen plaats vinden. het mensdom in onze dagen één waarheid vergeten heeft, dan is het juist de waarheid omtrent Christus als de enige redding, de waarheid dus ook, dat Christus erkend en geëerd moet worden als de Koning van de maatschap pij. Wij moeten onszelf en ande ren weer van deze waarheid door dringen. Deze waarheid was de blijde boodschap, die de apostelen aan de wereld mochten brengen en ze is het nog. Wij moeten dat weer prediken door woord en daad, in ons persoonlijk en open bare leven. „Dit moet weer vlees en bloed voor ons worden en die waarheid moet ons weer gans ver vullen." Staande voor heel het maat schappelijk vraagstuk, op natio naal terrein, in heel zijn lengte en breedte, moeten wij weer we ten, dat er oplossing is in Chris tus en in Hem alleen! En ons ver plicht wetende om te helpen waar wij kunnen, dienen wij te weten, en daarnaar te handelen, dat wij alleen helpen kunnen door de we reld te brengen aan Christus en Christus aan de wereld! Lanoue, een der bekwaamste pi loten van de Noord-Atlantische route was, die reeds 6700 vlieg uren op zijn naam had. Onder de passagiers bevonden zich twaalf Amerikanen, 16 Fran sen, twee Canadezen, een Cubaan, een Israëliër, een Mexicaan, een Lybiër, een Irakees, een Pers en een persoon van nog onbekende nationaliteit. Tot de verongelukten behoren onder meer de bekende violiste Ginette Neveu en de Franse boks kampioen Marcel Cerdan, die op weg was naar Amerika om zijn titel van Jake la Motta terug te winnen. Ook Cerdans manager. Longman, was in het toestel. 32 MAN BLEVEN BIJ HUN WEIGERING Ruim duizend militairen, beho rende tot aflossingsdetachementen van de K.L., het KNIL, de Kon. Marine en de Luchtstrijdkrachten, gingen Vrijdag scheep voor Indo nesië op het troepentransportschip „Zuiderkruis. Onder hen waren 161 zg. deserteurs, afkomstig uit het kamp te Schoonhoven. De insche ping van deze militairen, die aan vankelijk niet naar Indonesië wil den, verliep zonder incidenten. Van de 193 man, die Vrijdagmorgen vroeg uit Schoonhoven zouden ver trekken, hebben er 11, na herhaald bevel om in de auto's te stappen, geweigerd. Op de kade te Rotter dam aangekomen, waren er nog 21 militairen, die niet aan boord wil den gaan. Zij zullen overgebracht worden naar het depot detentie kamp Nieuwersluis en zullen te rechtstaan voor de krijgsraad. Aan boord van de „Zuiderkruis" bevindt zich ook 'n Niwin-cabaret- gezelschap, dat de jongens ontspan ning hoopt te brengen met de re vue „Pakjes uit Holland". 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) Vrijdagavond werd, na afloop van de vergadering der Centrale Commissie, in een communiqué van het secretariaat generaal van de R.T.C. medegedeeld, dat Woensdagmiddag 2 November om 14 uur de plenaire slotzitting van de R.T.C. zal worden gehouden. HET NIEUWE FRANSE KABINET ONDER LEIDING VAN GEORGES BIDAULT In een woning aan de Wolma- ranstraat te Den Haag heeft Vrij dagmiddag de 24-jarige J. J. den D., werkman bij een zuivelbedrijf, zijn 21-jarige vrouw R. G. na een woordenwisseling doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. De vrouw zou omgang hebben gehad met een andere man en had Zaterdag j.l. haar man en haar kindje van elf maanden ver laten, hetgeen al eens eerder ge beurd was. Enkele dagen geleden had de man echter zijn vrouw weer ontmoet. Hij eiste toen, dat zijn vrouw weer met hem naar huis zou gaan, doch zij weigerde. Vrijdagmorgen kwam de vrouw, volgens afspraak, kleding in de Wolmaranstraat afhalen. Om on geveer 12 uur hebben de buren Op het kasteel Zwijnsdrecht, on der de gemeente Helvoirt, is Vrij dagavond op 74-j. leeftijd overle den mr. Frans Johan van Lanschot die van 1917 tot 1941 als burge meester van 's Hertogenbosch be kend stond de meest populaire bur gemeester van ons land te zijn. Mr. van Lanschot werd op 16 September 1875 in Brabants hoofd stad, waar ook zijn vader burge meester was, geboren. Hij bezocht het St. Willibrorduscollege te Kat wijk aan de Rijn en studeerde rech ten aan de Utrechtse Universiteit. In 1902 promoveerde hij, waarna hij zich in zijn geboortestad als ad vocaat en procureur vestigde.. In 1907 werd hij gekozen tot lid van de gemeenteraad van 's Hertogen bosch en in 1917, tijdens de eerste wereldoorlog, nam hij als burge meester het bestuur der stad over van Jhr. P. van der Does de Wille- bois, die dit ambt 33 jaar had be kleed. De ambtsperiode van burge meester van Lanschot is voor Bra bants hoofdstad een zegenrijke tijd geworden. Dit is niet alleen te danken aan de grote bestuurskwaliteiten, die hij bezat, maar vooral door de wij ze waarop hij met iedereen wist om te gaan. Hij was een kenner van de stad uit alle eeuwen van haar bestaan en het was vooral de baseliek van St. Jan, de trots van 's Hertogen bosch, die zijn volle aandacht trok. Als gids heeft hij duizenden bij hun rondgang door de kathedraal, waarvan hij alle details besprak, begeleid. Door zijn voortvarend be stuur groeide de stad tijdens zijn langdurig ambtsperiode naar alle richtingen uit. Met kracht steunde hij wat cultuur, handel en industrie kon bevorderen. De bekende Bos sche Veemarkthallen danken voor een niet gering deel haar ontstaan aan zijn persoonlijk ijveren. In 1941 achtte burgemeester van Lanschot de tijd gekomen zijn ambt, dat zoveel van zijn krachten gevergd had, neer te leggen, het gemeentebestuur te zamen met de burgerij bereidde hem een afscheid, waarbij hij met dank, goede wen sen en geschenken werd overladen. Behalve het Ridderkruis van de Nederlandse Leeuw, het Officiers kruis van de Oranje Nassau-Orde, sierden talrijke buitenlandse onder scheidingstekenen zijn borst. 's Hertogenbosch bewaart aan mr. van Lanschot de herinnering aan een magistraat, die zijn vader stad tot grote bloei heeft gebracht. TRUMAN TEKENT WET BETR. ATOOMENERGIE WASHINGTON, 28 Oct. Reuter. President Truman heeft heden de wet betreffende de bespoediging van de uitvoering der plannen van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie getekend. Na het nieuws van de atoomontplof fing in de Sowjet-unie had de commissie besloten tot een pro gram van uitbreiding in twee der voornaamste atoomfabrieken. ten bedrage van meer dan 300 milli- oen dollar. daarop een hevige woordenwisse ling gehoord en om tien minuten voor twee deed de moeder van de man de tragische ontdekking. De moeder was naar het huis ge gaan, enigszins bezorgd, omdat haar zoon had gezegd: „Als ik zus terugzie, dan weet ik niet wat ik zal doen." Het jonge dochtertje lag schreiend in haar bedje. De hevig ontstelde moeder is toen met het kindje op haar arm naar de buren gegaan, waarna de poli tie werd gewaarschuwd. EXPORT-MOGELIJKHEDZN NAAR WEST-DUITSLAND Nu het nieuwe handelsverdrag met West-Duitsland tot stand is gekomen en er aan de Nederlandse invoer, met uitzondering van een enkel product, van die zijde geen belemmeringen meer in de weg worden gelegd, liggen er voor de Nederlandse producten aldaar goe de kansen. Hier te lande bestaat het voornemen deze kansen ter dege te gaan benutten. Het Centraal Instituut ter be vordering van de buitenlandse handel is daartoe thans, in samen werking met de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duits land, begonnen regelmatig markt- exploratiewerkzaamheden in West- Duitsland te verrichten. DE ONDERNEMINGEN IN INDONESIË 's GRAVENHAGE, 28 Oct. ANP In enige Nederlandse bladen is medegedeeld, dat de Nederlandse delegatie ten aanzien van het do micilie van Indische ondernemin gen zou hebben ingestemd met 'n regeling, volgens welke onderne mingen in Indonesië, waarvan de voornaamste werkzaamheden in de R.I.S. liggen, in de R.I.S. ge vestigd moeten zijn. Van bevoegde zijde wordt deze voorstelling van zaken volstrekt tegengesproken. Tussen de dele gaties is t.a.v. bedrijven welker arbeidsveld in hoofdzaak in In donesië is gelegen, overeengeko men, dat in Indonesië gevolmach tigde organen aanwezig zullen zijn. In het communiqué wordt nog het volgende medegedeeld: „Onder praesidium van de voor zitter van de week, mr. J. H. van Maarseveen, kwam de centrale commissie van de R.T.C. Vrijdag middag te 15.00 uur in de Treves- zaal bijeen voor haar drieën twintigste ^vergadering, in tegen woordigheid van de U.N.C.I. Aan de orde was de voortzet ting der besprekingen van de werkzaamheden der commissie voor militaire aangelegenheden. Begonnen werd met de behan deling van een bemiddelingsvoor stel van de U.N.C.I., dat, na als gevolg van de gevoerde bespre kingen te zijn geamendeerd door alle delegaties, werd aanvaard. Vervolgens werden de laatste kwesties besproken, welke door de militaire commissie aan de centrale commissie waren voorge legd. De militaire commissie zal thans voor het einde der week de laatste hand leggen aan het NIEUWE TELEFOON TARIEVEN De nieuwe tarieven voor de in tercommunale telefoongesprekken zullen met ingang van 1 Nov. a.s. van kracht worden. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET WEST-DUITSLAND BONN, 28 Oct. (Reuter). Zwit serland, Eire, België en enkele Zuid-Amerikaanse landen zijn voornemens per December diplo matieke betrekkingen aan te kno pen met West-Duitsland, zo meldt het Duitse persbureau D.P.A. De Heilige Stoel, Zweden en Italië hebben hun voornemen hiertoe reeds aangekondigd. FRANKFURT, 28 Oct. (Reuter) Een Amerikaans ambtenaar heeft medegedeeld, dat de geallieerde hoge commissie een protest van de Westduitse regering tegen correc ties van de Nederlands-Duitse grens heeft verworpen. In een brief aan kanselier Ade nauer zegt de commissie, dat de overdracht van het gebied bij Wij- Ier en een deel van een Duitse weg slechts was geschied om de douan- necontrole te vergemakkelijken en dat dit geen annexatie betekende. De Nederandse regering had als compensatie vrijwillig afgezien van andere gebieden. De regering van Westduitsland protesteerde op 4 October bij de geallieerde hoge commissie tegen „eenzijdige" grenswijzigingen in de provincie Kleef en de wijze waar op zij werden uitgevoerd. NOODTOESTAND IN GUATEMALA QUATEMALA, 27 Oct. (Reuter). Na een bijzondere zitting van het Kabinet van Guatemala onder lei ding van President Juan Jose Are- valos is in het gehele land heden fle noodtoestand afgekondigd. „De nationale noodtoestand, die door de recente overstroming ver oorzaakt is", aldus luidt de officiële reden voor deze stap, wijdverbreide geruchten spreken echter van de ontdekking van een revolutionnair complot (Eigen bericht) Sinds Donderdag circuleert het hardnekkige gerucht, dat met ingang van Maandag a.s. zowel de vlees- en kaasdistributie als de textieldistributie zal worden opgeheven. Wat het vlees aan gaat, vernemen wij te bevoegder plaatse, dat minister Mansholt juist gisteren, Vrijdag, een bespreking heeft gehad met be trokken instanties, o.a. het bedrijfschap, en dat deze bespreking heeft gelopen over de vraag of de distributie al dan niet zal worden losgelaten. Dit in aanmerking nemend, lijkt een vrij geven van het vlees met ingang van Maandag onwaarschijnlijk. De verwachting is, dat de dis tributie inderdaad verdwijnt, waarbij dan tevens en tegelijker tijd de rayonmarkten zullen ko men te vervallen; en het meest aannemelijk is, dat volgende week nog een iaatste bon zal worden aangewezen, waarna dan, ingaan de over nu ongeveer drie weken, de opheffing der distributie zal volgen. Deze lezing van de zaak lijkt temeer waarschijnlijk, omdat voor het vlees ook straks nog maxi mumprijzen zullen gelden, daar de prijzen niet geheel zullen wor den vrijgelaten, en de nieuwe prij zen nog niet zijn vastgesteld. Zelfs is daarover met de vakorganisaties die er wel in gekend zullen wor den, nog geen overleg gepleegd. Wat de varkens betreft, waar van de slachtingen voorlopig cen traal blijven geschieden, de hier voor geldende toeslagen zullen niet als voor het rundvee worden opgeheven, maar integen deel wordt een verhoging der subsidie in zeer ernstige overwe ging genomen. Vanaf 1 November nieuwe textielpunten. Met betrekking tot de textiel staat enkel vast, dat met ingang van 1 November a.s. de nieuwe prijsberekening ingaat. De goede- king vragen, zullen slechts wei nig, de „bewerkelijke" goederen daarentegen een vrij aanzienlijke verhoging ondergaan (tot circa 35 pet.). Geschat wordt, dat de gemid delde verhoging van de textiel- prijzen ongeveer 10 tot 15 pet. zal bedragen. Over een opheffing der distri butie op zeer korte termijn is in betrokken kringen niets bekend, al hoorden we de opmerking, dat deze distributie momenteel eigen lijk geen zin meer heeft. Wat de kaasdistributie aangaat, geïnteresseerde kringen zijn van mening, dat deze omstreeks 5 No vember zal worden opgeheven, maar niemand heeft hierover ze kerheid. Een vraag van belang is ook, of al dan niet maximumprijzen zul len blijven gelden, zoals bij het vlees het geval zal zijn. Wanneer het vlees, de textiel en de kaas vrij komen van distri butie, blijft alleen de kolen- en koffierantsoenering nog over. Te weinig dus om nog te kunnen spreken van een distributiestelsel én zeker te weinig om daarvoor nog een distributie-apparaat no dig te hebben. De nodige maatre gelen in verband daarmede zullen dan ook niet uitblijven. Zo zullen weldra alle CCD-ambtenaren in bet gehele land worden ontslagen; alleen het hoofdbureau in Den opstellen van de ontwerp-overeen- komsten haar werkterrein betref fende. Vervolgens werd besloten, dat de resultaten van de commissie werkzaamheden zullen worden geformaliseerd in de verschillen de commissies op Dinsdagmorgen 1 November. Op Woensdagmiddag 2 Novem ber 14.00 uur zal de plenaire zit ting, welke tevens de sluitings zitting der R.T.C. zal zijn, plaats vinden. De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 9 October '49 na vermissing: Sold. N. A de Korte uit Leidschendam (Z.H.); gesneuveld 9 Octo ber '49, na vermissing: sold. J. A. Scholten, uit Didam; gesneuveld 9 October '49, na vermissing: sold. H. A. Selie uit Amsterdam (C.). Kon. Ned. Ind. leger: Geen verliezen. DOCH ONDER GEZAG VAN DE R.I.S. 's-GRAVENHAGE. Een van de nog overgebleven punten van verschil In de militaire commissie ter R.T.C. is Donderdag tot oplos sing gebracht, aldus verneemt de speciale correspondent van 't ANP. De Nederlandse Marine 7,al Sura baja als vlootbasis houden, Deze vlootbasis komt echter geheel on der gezag van do R.I.S. De basis bestaat in de werkplaat sen en emplacementen van de ma rine in deze stad. De commandant van de marine zal de verantwoor delijkheid dragen voor de bewaking van deze gebouwen en emplace menten. Hij is hierin echter op zijn beurt verantwoordelijk aan de mi nister van defensie van de R.I.S. Het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie heeft Vrijdagmiddag besloten, dat de beide zenders voor de binnenlandse omroep in de periode van 15 November tot 15 Januari a.s. op de werkdagen van 7.30 tot 8.30'en van 16.30 tot 17.30 uur zullen worden stilge legd met uitzondering van de Za terdagmiddagen. Deze maatregel, die door de omroep zeer wordt betreurd, doch die als noodzakelijk in het alge meen belang moest worden aan vaard, zal alleen dan zijn volledig effect hebben, als alle luisteraars gedurende de sluitingsuren hun toestellen ook afzetten, waaruit een zeer belangrijke stroombespa- ring resulteert. ren, welke een minimale bewer-Haag blijft voorlopig nog intact. Het zijn wel zeer jeugdige per sonen die in het communisti sche China belangrijke functies vervullen. Sommigen van hen zijn niet ouder dan 14 of 15 jaar. Een voorbeeld hiervan is kapitein Tsoi Tat, hoofd van de communistische militaire poli tie in Sjoemtsjoen, een stad die ean het Engelse gebied van Hongkong grenst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1