Nieuu/ Historisch uur in de Ridderzaal Reacties op R.t.C.-0vereen komst GELD Washington is voldaan Enthousiasme te Londen Geen maximumprijzen meer voor rundvlees Nieuwe bon voor koffie Centraal Distributiekantoor is in liquidatie getreden Apostolisch Delegaat in Canada ondertekent UNO protest-actie HET WONDER ES - ALKMAAR ELISABETH EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN nHd\ Washington voldaan, Londen enthousiast Donderdag 3 November 1949 45e Jaargang No. 11708 Allen moeten thans voor hun woord instaan *De samen- werking Varkensvlees goedkoper, kaas duurder Applaus te Lake Success, behalve van Wisjinsky Import van stoffen 1 Januari vrij Heden debat over de oorlogsschade Bonkaarten bewaren Plan voor vrijere handel goedgekeurd Ook een massa-protest uit België Naar opheffing van Zondag-rijverbod? wonderbaarlijk, hoe veel lekkerder koffie is op koffie bespaart. de koffie jrstellimg „COVOTO" 1MBER a.s. 8 uur [EDIA" sun shines) ace Rattigan f 3.—, f 2.50 en f 2.—. [enochtend van 11 tot 3 u. EP SLAGERIJ" s, wèg met die kaar- aangelopen! Die was veest. Peter bleef rus oen deze naderbij ge- uk boef", bromde de r weer een plannetje sesteyn van een paar >r, want als ik je be- ijn hoofd. „Maar kod- in zwijgt, want slechts j enigszins aanvaard- 1 van uw misplaatste echter vraagt, wat ik d U ten antwoord te iet vreemde individu, •en florijnen ten ge- 1 ze U tonen." Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mm., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nedert. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grot© Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van onze parlementaire redacteur) De slotzitting van de Ronde Tafelconferentie verliep de eerste uren zeer eentonig. De meeste punten waren van formele aard, het ging nog slechts om een officiële bevestiging van het over- eengekomene. Ook de herhalingen van de tolken droegen niet aan een verlevendiging van de sfeer bij.. De vergadering kreeg eerst karakter toen de voorzitters van de delegaties werden uitgenodigd hun handtekeningen te plaatsen, een handeling, waarbij alle filmapparaten snorden en alle camara's blitzten. Ook de leden van de Unci, de voorzitter van de conferentie, dr. Drees, en de secretaris-generaal van de R.T.C. plaatsten hun handtekening onder het gewichtige document. Na deze hande ling viel over deze vergadering eerst recht het gewicht van een historisch uur. Alle ogen gingen zich richten op de Nederlandse minister-presi dent, die de taak had het slot woord te spreken. Hij deed dat op rustige, maar voorname wijze. Dr. Drees wees er op, dat het resul taat van deze conferentie noch in Nederland noch in Indonesië met algemene instemming zou worden ontvangen. In Nederland zijn er, die er niet toe kunnen komen om een taak los te laten, die dit land buiten zijn eigen grenzen uithief, en bij welks vervulling toch ook werkelijk iets groots werd ver richt. In Indonesië zal dc afspraak van een duurzame samenwerking mis schien niet stroken met de opvat tingen van hen, die zich op geen enkele wijze meer met Nederland verbonden willen weten. Niet mis te verstaan was de minister-presi dent toen hij de hoop uitsprak, dat allen thans echter voor hun woord zouden willen staan en zich zou- IN HET PROBLEEM der nieuwe rechtsorde van Indonesië ging het er voor ons om, samenwerking tot stand te brengen tussen het sou- vereine Nederland en het souverein wordende Indonesië. Dit was met name het doel, dat door alle moei lijkheden en teleurstellingen heen, de K.V.P. op grond van haar pro gram voor ogen hield. De Indische paragraaf van het K.V.P.-program heeft, begrijpelijk sinds Maart 1946, een evolutie doorgemaakt. Het doel: samenwerking, tussen Nederland en Indonesië, blèèf. Wanneer men zich nu afvraagt, in hoeverre dit doel in de resultaten van de R.T.C. verwezenlijkt is, dan mag er, geen reden tot juichen zijn en blijft er plaats voor vóórbehou dend afwachten, er kan niettemin ook op goede gronden worden be toogd, dat het R.T.C.-resultaat, met name de inhoud van het Unie-sta tuut, veel mogelijkheden voor de beoogde samenwerking in zich bergt- De p r a c t ij k zal hier moe ten worden afgewacht. Wie in dit verband meent, dat er derhalve een „grote gok" gewaagd wordt, heeft gelijk. Wie aarzelt, ten aanzien van vitale belangen van Indonesië tot een „grote gok" over te gaan, heeft eveneens gelijk. Maar die „grote gok" is ten principale beslist door de vervroegde overdracht der sou- vereiniteit, (welke vroeg of laat toch moest komen) en nu vast stond dat dit zo zou gaan, was en is het zaak, de gevolgen van deze daad zo doeltreffend mogelijk te regelen. Evenals tal van pijnlijk aandoende resultaten van de R.T.C., o.a. ten aanzien van het terughalen van onze troepen te land en ter zee, moet veel van het mindere dat wij kregen in het Unie-statuut feite lijk het charter der samenwer king, worden gezien in het kader van de overgedragen souverei- niteit. Men is souverein of men is het niet. Is men het, wordt met name de nieuwe staat Indonesië het, dan moet ook aanvaard worden, dat men die souvereine macht niet op allerlei punten kan inperken. En dit toch zou gebeuren, indien aan de Nederlands-Indonesische Unie grote bevoegdheden werden gegeven. Het Unie-statuut spreekt niette min herhaaldelijk van „samenwer king". Wanneer de resultaten der in deze Unie belichaamde samenwer king evenredig zullen zijn aan het aantal keren, dat het woord „sa menwerking" in dit statuut voor komt, dan hebben wij er de beste verwachtingen vanIntussen wordt ook door ons meer dan een papieren samenwerking beoogd en verhööpt. Of dit allemaal zo zal lopen, als in de tekst van de nieuwe Grondwetsartikelen van 1948 is be paald, blijft intussen een open vraag. Aan de parlementsmeerder- heid, die deze Grondwetsartikelen vaststelde, stond stellig een verder gaande samenwerking (belichaamd in een z.g. „zwaardere Unie") voor ogen. En ook daarom is het bijv. de vraag, of allen, die aan deze Grond wet medewerkten, in het Unie-sta tuut voldoende zullen terugvinden om hun fiat aan dit Unie-statuut straks in het parlement verantwoord te vinden! De tekst van het Unie-statuut klopt zeker niet altijd met de tekst van de Grondwet-1948; misschien zal een samenwerking in de gèèst van eerlijk-beoogdesa menwerking méér dan naar de letter, vruchtbaar resultaat ople veren, in het belang van de Volke ren van Nederland en Indonesië, waar alles toch tenslotte om begon nen is! den willen beijveren om de resul taten van deze conferentie te rea liseren. Tevoren had dr. Drees dank gebracht aan allen, die aan het slagen van de conferentie hadden meegewerkt. In deze dank betrok hij ook de Unci, die zich bij een normale voortgang steeds terzijde had gehouden, doch bij menings verschillen suggesties had gedaan, die een oplossing naderbij kon den brengen. Dr. Drees herdacht ook de slachtoffers van de strijd, de hoop uitsprekend, dat deze droeve lijst thans definitief zou kunnen worden afgesloten. De redevoeringen van de drie dele gatievoorzitters waren met het oog op de tijd zo afgestemd, dat ieder een bepaald punt voor zijn rekening nam. Heel gelukkig was deze regie niet. Dr. Hatta's rede had een staatkundige inslag, die van Sultan Hamid een militaire, terwijl mr. van Maarseveen het culturele gedeelte voor zijn reke ning nam. Vooral de laatste rede kreeg daardoor in dit historisch uur wel een zeer bescheiden ka rakter; men was er echter blijk baar van uitgegaan, dat dr. Drees deze leemte met zijn slotrede kon vullen. Hetgeen dan ook, zoals reeds gemeld, geschiedde. Dr. Hatta bracht in zijn rede dank aan de Unci, daarbij er zijn voldoening over uitsprekend, dat deze zich bereid had verklaard om ook de uitwerking van 't accoord te observeren. Dank bracht hij ook aan Nederland voor de goede ontvangst. Geheel tevreden was dr. Hatta intussen niet. De vreug de werd iets getemperd omdat nog niet alle problemen waren opge lost, waarbij hij vooral dacht aan Nieuw Guinea. De Unie met Nederland wilde hij vooral zien in het licht van een samenwerking tussen Oost en West. De Sultan toonde in zijn rede een verblijdend begrip voor de militaire bijstand, die Neder land aan Indonesië zou kunnen bieden. Met name noemde hij de Militaire Missie, die na de terug trekking in Indonesië met onder delen van Marine en van Land- en Luchtstrijdkrachten werkzaam zal blijven en die naast adviserende taken ook andere taken zou kun nen verrichten. Mr. van Maarse veen wees er in zijn rede op, dat de wederzijdse culturele betrek kingen snel en goed geregeld zijn. De stoffelijke belangen, aldus de Nederlandse delegatievoorzitter, mogen de mensen soms uit elkan der drijven, de geest, die boven het stoffelijke uitzweeft. zoekt naar wat vereent. Namens de Unci sprak het Bel gische lid, de heer Herremans. Hij roemde deze dag als een van on gemeen grote betekenis. Aan een smartelijke twist was nu een einde gekomen. Een nieuwe staat zal geboren worden, een nieuwe staat, die ook onder nieuwe ver houdingen met Nederland zal wil len samenwerken tot heil van beiden. Deze historische vergadering werd door een groot aantal geno digden bijgewoond. Onder de le den van dc Eerste en Tweede Ka mer misten wij de V.V.D. en de A.R. Van de laatste groep was wel de heer Anema, lid van de Eerste Kamer, annwezig. Van de C.H. zagen wij fr. Wttewaal en de heren v. d. Wetering, de Ruiter en Kikkert. Ook aan de groene tafel was bij de negen mannen een plaats onbezet. De heer Meye- rink (A.R.) heeft naar verluidt geweigerd aanwezig te zijn, om dat hem geen gelegenheid kan worden gegeven zijn afwijzend standpunt kenbaar te maken. Zo wierpen de schaduwen van het parlementaire debat zich reeds over deze vergadering vooruit Minister-president dr. W. Drees tijdens zijn rede op de slot zitting van de R.T.C. Door de afschaffing van de rant soenering is verdere subsidiëring van rundvlees technisch niet meer mogelijk. Het rundvlees zal om de zelfde reden niet meer gebonden zijn aan maximumprijzen, die met ingang van 6 November a.s. worden ingetrokken, aldus deelt het Minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Terwille van de verstrekking van subsidie op varkensvlees zal het onder de rantsoenering bestaande systeem van centrale varkensslach tingen worden gehandhaafd, het- Voor het tijdvak van 6 t/m 19 November 1949 bon 386 algemeen van de Voedingsmiddelenkaart 909, aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op Vrijdag 4 November worden besteed. De volgende bonaanwijzing zal plaats hebben over vier weken. Het resultaat van de R.T.C. is door verschillende woordvoerders te New York en te Lake Success met vreugde begroet. Woord voerders van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaven te Washington uiting aan hun grote voldoening, dat de te Den Haag gevoerde besprekingen tot het bereiken van een vreed zame oplossing hadden geleid, waarbij zowel de natuurlijke aspi raties van de Indonesische volken, als de wettige rechten en belangen van Nederland op gelijke wijze erkenning hadden ge vonden. Ook te Londen werd het resultaat der R.T.C. door diplo matieke kringen met algemeen enthousiasme begroet. hart, de vice-voorzitter van de Ned. delegatie, deed in een ple naire zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties te Lake Success mededeling van de op de R.T.C. bereikte overeen komst. De meerderheid der ver gadering begroette deze medede ling met applaus. Wisjinsky, de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, alsmede zijn collega van Tsjecho-Slowakije, Clementis en de vertegenwoordiger van de Oekraine applaudiseerden niet. Men is te Londen van mening, dat er een constructieve oplossing, die getuigt van staatsmanschap, voor een der meest na-oorlogse proble- is gevonden hardnekkige men. Mr. G. J. van Heuven Goed- De oudste dochter van prinses Silbylla en de overleden prins Gustaf Adolf, prinses Margaretha, vierde haar vijftiende ver jaardag. Hoewel dit een feestdag voor haar was, mocht zij niet van school verzuimen. Hier ziet U haar met haar zusjes Birgitta (links) en Desirée (rechts) voor de schooldeur. Generaal McNaughton, het Ca nadese lid van de Veiligheidsraad, dat op 28 Januari j.l. een reso lutie in,, de Veiligheidsraad in diende om tot een oplossing van het Indonesische vraagstuk te ko men, verklaarde tegenover Aneta; „Het succes van de R.T.C. is een van de meest opwekkende ge beurtenissen, die in de geschie denis der Ver. Naties staan ge boekstaafd. Een dergelijk resul taat kan worden bereikt, indien men de door de Veiligheidsraad aangegeven werkwijze op objec tieve wijze en met geduld en vol harding toepast". Ook Benegal Rau, de voorzitter van de delegatie van India bij de Ver. Naties, toonde zich zeer ver heugd. Tegenover Aneta ver klaarde hij, dat het speciaal India voldoening heeft geschonken te vernemen, dat het Indonesische vraagstuk is geregeld. Hij was van mening, dat de in het begin van dit jaar te New Delhi gehouden conferentie van de Aziatische landen het uitgangspunt heeft ge vormd van de onderhandelingen, die tot de thans bereikte overeen stemming heeft geleid. Austin zei Woensdag uit naam van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties, dat de ontwikke ling, die heden in de Indonesische kwestie heeft plaats gevonden, voor alle leden der Ver. Naties een reden tot voldoening dient te zijn. Nog geen jaar geleden was er oorlog tussen de Nederlanders en de Republiek, doch heden is er een belangrijke stap gezet op de weg naar een vreedzame staat kundige oplossing. Van Langehove, de Belgische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, noemde het resultaat van de R.T.C. een „gebeurtenis van wereldomvattend belang" De Nederlandse confectie-indus- trie voert op het ogenblik bespre kingen met de Regering om de im port van buitenlandse stoffen per 1 Januari vrij te krijgen. De Rege ring staat, aldus een der organisato ren van de komende Fashionweek, niet afwijzend tegenover dit voor stel, dat, indien het werd aanvaard, het mogelijk maakt, dat de Neder landse confectie-industrie in het jaar 1950 onder gunstige voorwaar den zou werken. Over 1949 wordt een omzet be raamd van 500 millioen gulden, waarvan 40 millioen op rekening komen van de export. Door de im port van buitenlandse stoffen vrij te geven zouden er voor de export nieuwe mogelijkheden ontstaan. Momenteel werkt de Nederlandse confectie-industrie met 50000 arbei ders. geen mogelijk is door het gering aantal slachtplaatsen. Door een verhoging van de sub sidie zal de prijs van varkensvlees dalen, zodat een verschuiving van de consumptie van rundvlees naar varkensvlees de mogelijkheid biedt de gezinsuitgaven te beperken, waarbij tevens de vraag wordt ge richt op vlees, dat in onbeperkte hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. Deze verhoging van de subsidie op varkensvlees maakt een verla ging van de geldende maximum prijzen voor varkensvlees en hieruit vervaardigde vleeswaren met ge middeld 50 cent per kg. mogelijk, welke verlaging op 6 November 1949 met een nieuwe prijsregeling van kracht wordt. De kaas Nu de uitvoermogelijkheden van kaas bijzonder goed zijn vooral ook naar de landen met harde va luta acht de regering het noodza kelijk, dat een grote hoeveelheid van dit artikel wordt^eëxporteerd. Men dient te bedenken, dat een ex port van 10 millioen kg. kaas de deviozenopbrengst van circa 25 mil lioen guldens betekent. Hoewel de zeer grote exportmo gelijkheden op zichzelve een rant soenering van de binnenlandse con sumptie van kaas zouden recht vaardigen, acht de minister het on gewenst voor de distributie van een artikel een omvangrijk, over het ge hele land verspreid, distributie apparaat in stand te houden, waar mede vele millioenen zouden zijn gemoeid. Een zekere verhoging van de prijs van jonge kaas, mede als gevolg van de afschaffing van de subsidie, zal tot gevolg hebben, dat het bin nenlandse verbruik beperkt blijft, zodat zoveel mogelijk kaas voor de uitvoer beschikbaar komt. De nog voor jonge kaas geldende maxi mumprijzen worden met ingang van 6 November 1949 ingetrokken. (Van onze parlementaire redacteur) Na enige discussie heeft de Twee de Kamer gisterenmiddag besloten om de debatten over het wetsont werp „Materiële Oorlogsschaden" hedenmiddag voort te zetten. Dan zullen de amendementen in behan deling komen, voor zover die, als vrucht van het nieuwe overleg, nog niet zelf door de minister zijn aan gebracht. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gra- venhage zal in de loop van de maand November 1949 de uitvoe rende werkzaamheden van het in liquidatie getreden Centraal Dis tributiekantoor met betrekking tot de distributie van koffie over nemen. Daar ook de distributie van textiel ten einde is, zullen de werkzaamheden van het Centraal Distributiekantoor en van de plaatselijke distributiediensten een einde nemen. Door het uitvallen van de plaat selijke distributiediensten kan vergoeding van op welke wijze dan ook verloren gegane bon kaarten niet meer plaats hebben. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten zal voor de koffie-distributie gebruik ma ken van de bonnen van de thans in gebruik zijnde, door de distri butiediensten uitgereikte levens middelenkaarten. Deze kaarten (zowel A-, B- als D-kaarten) moe ten dus bewaard worden, aange zien men anders het risico loopt, zichzelf blijvend van de distribu tie van koffie uit te sluiten. Bij zondere verstrekkingen van kof fie aan particulieren, overheids instellingen enz. zullen niet meer gedaan worden. Wat ten aanzien van het publiek geldt voor het bewaren van distri butiebescheiden, geldt eveneens voor de handel, inrichtingen, in stellingen en Horecabedrijven ten aanzien van bonnen, toewijzingen, coupurekaarten e.d. De inlevering van eerder aangewezen bonnen voor koffie (dus bonnen, die vóór 1 November zijn aangewezen) kan tot 6 November 1949 op de gebrui kelijke wijze bij de distributie diensten plaats hebben, daarna op een door het Bedrijfschap nog aan te geven wijze en plaats. In levering van eerder aangewezen coupures voor koffie kan tot 26 November 1949 bij de plaatselijke distributiediensten plaats hebben. Zo spoedig mogelijk zullen aan wijzingen voor de handel en in- 1 dustrie gegeven worden hoe met de nieuw aangewezen bonnen moet worden gehandeld. Tot zo lang dient elke inlevering bij plaatselijke of centrale distributie- diensten, het bedrijfschap, gros sier of brander, van nieuwe bon nen achterwege te blijven. BESLUIT TE PARIJS PARIJS (Reuter). De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OE ES) heeft hedenavond zijn goed keuring gehecht aan een plan voor vrijere Europese handel, dat be oogt het tot stand komen van economische eenheid in Europa te bespoedigen. Het plan is ontworpen door de Britse minister van financiën. Sir Stafford Cripps, en de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en België, Robert Schu- man en Paul van Zeeland, in sa menwerking met Paul Hoffman, de leider van de ECA. Volgens het plan stellen de leden van de OEES zich ten doel uiterlijk 15 December a.s. de be perkingen op minstens 50 pet. van hun particuliere invoer uit andere deelnemende landen af te schaf fen. Voorts besloot de raad, dat ge streefd zal worden naar een vrijer betalingsverkeer tussen de deel nemende landen en dat gezocht zal worden naar middelen om het euvel der dubbele prijzen te eli mineren. PROF. BARGE UIT DE EERSTE KAMER In de Woensdag gehouden verga dering van de Eerste Kamer deelde de voorzitter mede, dat bericht was ingekomen van Prof. Dr. J. A J. Barge te Leiden, dat hij zijn ontslag heeft genomen als lid der Kamer. Als opvolger van Prof. Barge komt in aanmerking de heer H. J. Kuiper te Maartensdijk. HCT0NTWERP UNIE-STATUUT KONINKRIJK OER NEDERLANDEN Onafhankelijk en souverein <7777777, REP DER VER STATEN VAN INDONESIA 1 REPUBUK INDONESIA SERIKAT) Onafhankelijk en souverein NIEUW GUINEA Over sfahjs zal laler worden be schikt- SAMENWERKING Defensie Buitenland Financiën Economie Cultureel 777WA. PERMANENT SECRETARIAAT Jaarlijks wisselende Indone- sische ol Nederlandse leiding UNIE HOF VAN ARBITRAGE Hof voor geschillen hjssen de deeloen oien CART0-49139I DEN HAAG (K.N.P.). Dc Uno-protest-actie heeft thans ook haar weg gevonden naar Canada. Het landelijk centrum van de actie is gevestigd in Ottawa bij de heer A. J. Wijtenburg,„ c/o 188 James- street. Als eerste succes meldt dit centrum, dat de Apostolische De legaat in Canada, Mgr. Antoniutti, zijn instemming met de actie heeft betuigd en het protest heeft onder tekend. Het centrum van de Uno-pro- test-actie in België bericht, dat het bestuur van het Alg. Christe lijk Vakverbond een eigen protest heeft opgesteld. Dit Christelijk Vakverbond omvat ruim 500.000 arbeiders, die met hun gezinnen meer dan een anderhalf millioen mensen vertegenwoordigen. Behalve het Christelijk Vakver bond hebben reeds getekend de Katholieke Burgers en Midden- standsjeugd te Gent, de Gebeds actie O.L. Vrouw van Goede Raad met 210.000 leden, eveneens te Gent, de Boerinnen jeugdbond te Leuven met 27.500 leden, de Eucharistische Kruistocht geves tigd te Zichem, de Chiro-jeugd te Antwerpen met 27.500 leden, het Christelijke Arbeiders-Vrouwen gilde met 200.000 leden 'te Brus sel, de Boerinnenbond met 92.000 leden te Leuven, de Belgische Boerenbond te Leuven, die 90.000 gezinnen vertegenwoordigt, de K.S.A. Jong Vlaanderen te Roese- laere met 18.000 leden, de Katho lieke Werkliedenbonden met 53.000 leden te Brussel en de Caritas Oost Vlaanderen te Mere. Het centrum heeft naar alle parochies, rectoraten en kloosters een brochure gestuurd, waarin het de geestelijkheid opriep om de actie zoveel mogelijk te bevorde ren en ingang te doen vinden. Dank zij de activiteit van dit cen trum is in geheel België gedu rende de maand October het ro zenhoedje gebeden voor de ver volgden onder het communisme. HET JUBILEUM VAN DE NRD- EN ZUIDHOLLANDSE REDDINGMAATSCHAPPIJ De Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij en de Zuid-Hol landse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, die 125 jaar ge leden, respectievelijk op 11 Novem ber in de hoofdstad en 20 November 1824 te Rotterdam werden opge richt, zullen dit feit Dinsdagmiddag, 15 November a.s. op een door het Ministerie van Verkeer en Water staat in de Ridderzaal te 's-Graven- hage georganiseerde bijeenkomst op sobere wijze herdenken. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, ligt het niet in de be doeling over te gaan tot verlen ging van de noodwet, waardoor het tot 1 Januari a.s. verplicht js om bij gebruik van een personen auto of motorrijwiel in het bezit te zijn van een vergunning. Dit zou tot gevolg hebben, dat met ingang van 1 Januari van boven genoemde motorrijtuigen zonder rijvergunning gebruik kan wor den gemaakt en dat dan tevens het rijverbod op Zondagen komt te vervallen. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat in ieder geval voor vracht- en bestelauto's de vergunningsplicht blijft gehandhaafd. Voor deze laatste motorrijtuigen is het rij verbod op Zondag echter niet van kracht. In een gesprek met een der redacteuren van Elsevier's Week blad heeft de minister van Ver keer en Waterstaat kort geleden verklaard, dat de noodwet wordt verlengd. Een beslissing hierom trent zal door duizenden met be langstelling worden tegemoet ge zien. De spaarsaldi in September De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wij zen uit, dat in de maand September werd ingelegd f 31.5S3.639 en terug betaald f30.188.839. Hef spaartegoed vermeerderde dus met f 1.364.800, Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Sept. resp f 2.534.917 en f2.153.863.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1