Illlllllll.. 4 Ons leger vertrekt binnen zes maanden I I I I I I I I Koomen Geraffineerde arts tracht zich onschuldig te houden Vrachtboot zat beklemd tussen Meppeler spoorbrug ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS RADIO THEATER tn Aarde SOECKER Amateursgezelschap brengt attractief program Donderdag 3 November T949 PAC. 3 *3 j er E.C.A.-hulp in Indonesië? III BEST IDER BON a reclame ct p. halve kilo 1.20 per halve kilo 1.30 11 EN Tenzij er niet genoeg scheepsruimte beschikbaar is Rechtenconcessies en vergunningen worden in beginsel erkend Het Noordhollands Toneel De Kollumer moordzaak Jongen uit de trein geslingerd Grote stagnatie in spoorwegverkeer Naar wij vernemen: PUROL in huis! De Beurs iERSVER WACHT INC ■deeld door het K.N.M.I. te t, geldig van Donderdag tot Vrijdagavond. IAG TAMELIJK ZONNIG èn overdag meest zonnig laar in de noordelijke pro- nu en dan overdrijvende velden. Langs de Wadden- atige, tijdelijk krachtige ussen Zuidwest en Zuid. zwakke tot matige Zuide- ind. Vannacht en morgen- I opnieuw nachtvorst, die in het Zuidoosten van het yaar zal zijn. Ongeveer de middagtemperaturen als Ï- ïINGTON, 2 Nov. De indent, van Aneta te Was- heeft een woordvoerder ECA om commentaar ver- p de resultaten van de Tafel Conferentie. Deze nerder gaf daarop te ken- t de mogelijkheid bestaat, ECA-hulp aan Indonesië zal worden hervat dan srwacht. en was door de ECA- lerder verklaard, dat geen naking over een hervat- i de ECA-hulp aan Indo- in worden verwacht, voor- riran in de Ver. Staten was keerd. Grenswijziging heemda-Termunten middag heeft de Tweede E.h.s. aanvaard het wets- tot wijziging van de grens e gemeenten Scheemda en en. Bernhard op inspectie H. Prins Bernhard heeft gmorgen in zijn hoedanig- inspecteur-generaal van de jke Landmacht het artille- te Ede geïnspecteerd, als- Engelse demonstratiebatte- de luchtdoelartillerie te ar. R-COURANT TER ZIELE l jaar exploitatie, omderno- de steun der Schouwburg, en en acteurs, heeft de van de theater-courant, rek aan belangstelling voor eke uitgave in de toneel- mis, waarbij alle belangen, an het toneel waren be- moeten besluiten de uit- •p te zetten. Hiermede is igrijke schakel in de keten ubliek en kunstwereld he- iwenen. 3N 3641 3AG 4 NOV.: find" bracht Hollywood pwindend, zó grandioos. )OTS) SUSAN HAYWARD In technicolor om 8 uur; Zaterdag 7 lur. 4.30, 7 uur en 9.30 Dagelijks telef. van 11— id vanaf 1.30 uur. MAAR - Telef. 2485 per halve kilo VETTE LAPPEN, RBONADE HCANDO ORST varkensvlees) J Q 142, Houttil 58 Ten aanzien van de landstrijdkrachten zegt- de overeenkomst van de R.T.C., dat zij zo spoedig mogelijk uit Indonesië worden teruggetrokken, dan wel gereorganiseerd. De overdracht van daarvoor in aanmerking komende roerende en onroerende goe deren zal in onderling overleg geschieden op een ordelijke en zakelijke basis. Het samentrekken van de Nederlandse troepen zal geschieden in bij onderling overleg vast te stellen gebieden, waarvoor gebieden in aanmerking komen, gelegen in de buurt van havens en beschikkend over legeringsruimte. Het Konink lijk Leger zal na de overdracht van de souvereiniteit binnen de kortst mogelijke tijd uit Indonesië worden verscheept, voor welk doel Nederland en de R.I.S. alle beschikbare middelen zullen benutten. Mocht blijken, zoals de Ne derlandse regering voorziet, dat gebrek aan scheepsruimte het onmogelijk maakt, binnen zes maanden de troepen terug te trekken, dan zal de Neder landse regering de autoriteiten van de R.I.S. in de gelegenheid stellen kennis te nemen van de door de regering van het ko ninkrijk voor de repatriëring der K.L. getroffen voorzienin gen en verrichtte inspanningen. Na de souvereiniteitsoverdracht wordt een gezamenlijke tech nische commissie ingesteld om de mogelijkheden voor repa triëring te bestuderen. De Unci kan hierbij medewerking ver lenen. Met ingang van de souvereini teitsoverdracht wordt een reorga nisatie uitgevoerd, ten doel heb bend, de daarvoor in aanmerking komende leden van het K.N.I.L. gelegenheid te geven naar de krijgsmacht van de R.I.S. over te gaan. Er zal hierbij er naar ge streefd worden de overgang zo veel mogelijk onderdeelsgewijs te doen plaats vinden. De reorgani satie zal geschieden binnen een periode van 6 maanden. Met het einde der reorganisatie houdt het K.N.I.L. op te bestaan. Verder worden in de overeenkomst uit voerige bepalingen vastgesteld, betreffende de sociale voorzienin gen van het personeel van het K.N.I.L. De militaire missie De taak van de Nederlandse militaire missie bestaat uit mede- PROGRAMMA HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.30 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gramofoonmu ziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.10 Voor dracht; 11.30 Accordeonorkest; 12.00 Musette orkest; 12.30 Mede delingen; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.28 Hobo en piano; 14.40 Literaire causerie; 15.00 Geva rieerd programma; 16.00 Film land; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kwartet ;17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Piano duo; 19.30 Dansorkest; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.45 Verzoek programma; 21.20 Klankbeeld voor de jeugd; 21.50 Buitenlands overzicht; 22.05 Theaterorkest en -koor, met solisten; 22.40 „Van daag", causerie; 22.45 Avondwij- ding: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 7.00—24.00NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek ;7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Sextet; 10.00 Gramofoonmuzielt; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek 11.15 Tenor en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Om roeporkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevarieerde muziek; 13.45 Kamerorkest; 14.40 Blaaskwintet en solist; 15.00 Omroepkoor; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.40 Voor dracht; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.20 Bariton en piano; 16.40 Voordracht; 17.00 Piano-duo; 17.15 Cello en piano; 17.45 „Under de Fryske flagge", causerie; 18.00 Volksmelodiën; 18.15 „Waarom Arjos?", causerie; 18.30 Gemengd koor; 18.45 „20 jaren bedrijfspen- sionen", causerie; 19.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.45 Jeugd-discussie; 21.20 Gramofoon muziek: 21.30 Strijkorkest; 22.00 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond overdenking 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 13.15 Orgelspel; 14.0014.45 en 17.00 Gramofoon muziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Mu zikale kroniek; 18.10 Voordracht; 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 en 19.45 Gramofoonmuziek; 20.15 Filmoverzicht; 20.30 Sym- phonie Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws; 22.5523.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05, 13.15, 14.15, 15.00 en 17.10 Gramofoonmuziek; 17.40 Piano concert; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Literaire causerie; 19.10 Gra mofoonmuziek; 19.15 Knapenkoor; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Ra dio variëté; 21.15 Gramofoonmu ziek; 21.45 klankbeeld; 22.15 Ka mermuziek. werking verlenen aan de rege ring van de R.I.S. bij de opbouw en de opleiding van de strijd krachten alsmede adviserend op te treden in vraagstukken van militaire aard. De overeenkomst inzake de militaire missie wordt aangegaan voor een periode van drie jaren, waarna zij kan wor den verlengd. De regering van de R.I.S. geeft aan de Nederlandse regering haar wensen te kennen, inzake samenstelling van de mis sie. Het personeel van de missie voert die opdrachten uit, waar omtrent inzake aard en wijze van uitvoering tussen de minister van defensie van de R.I.S. en 't hoofd van de militaire missie overeen stemming bestaat. De leden van de missie blijven behoren tot het personeel van de Nederlandse strijdkrachten. De financiële en economische overeenkomst Ten aanzien van de erkenning en herstel van de rechten, con cessies en vergunningen naar het recht van Nederlands Indië ver leend, neemt de R.I.S. als uit gangspunt, dat deze worden er kend. Ten aanzien echter van be langrijke rechten, concessies en vergunningen verleend na 1 Maart 1942, behoudt de R.I.S. zich het recht voor een nader onderzoek in te stellen. Aan rechten, concessies en ver gunningen zal slechts kunnen worden getornd in het algemeen belang langs de weg der minne lijke schikking met de rechtheb benden en indien deze niet tot stand komt door onteigening te algemenen nutte. Tot onteigening, nationalisatie, opheffing, gedwon gen afstand of overgang van zaken of rechten zal niet worden over gegaan, dan te algemenen nutte volgens wettelijk geschreven vorm van proces en bij gemis aan overeenstemming tussen de partijen tegen vooraf genoten of verzekerde schadeloosstelling door de rechter te bepalen op de werkelijke waarde van het ont- nomene. Vreemdelingen van alle naties zullen gelijke rechten genieten in de deelname in de handel met Indonesië en in de economische activiteit en industriële ontwik keling van het land. Echter erkent de R.I.S. dat ten volle rekening gehouden moet worden met de bijzondere belangen van de Ne derlandse staatsburgers en rechts personen binnen Indonesië. De ondernemers zijn verplicht ten aanzien van bedrijven, welker arbeidsveld in hoofdzaak in Indo nesië is gelegen, volledig gemach tigde organen in Indonesië aan wezig te doen zijn. Financiële betrekkingen Over wijziging van de wissel koers van de munteenheden van Nederland en de R.I.S. zal tussen beide landen voorafgaand overleg worden gepleegd. Zolang de R.I.S. schuldverplichtingen heeft aan Nederland, zal zij tevoren met Nederland overleg plegen, zowel ter zake van voorgenomen wijzi gingen in de muntwet en Javase bankwet, als ten aanzien van een door de R.I.S. nieuw vast te stel len muntwet en circulatiebankwet en eventueel nadien daarin aan te brengen wijzigingen. In het algemeen zal de R.I.S. zolang een schuldverhouding bestaat, overleg plegen bij belangrijke maatrege len op monetair en financieel ge bied, voor zover belangen van Nederland daarbij zijn betrokken. De regeringen der deelgenoten dragen verantwoordelijkheid voor hun eigen handelspolitiek. Ten aanzien van de landen van Europa zullen Nederland en Indonesië op handelspolitiekgebied samenwer ken. Schuldenregeling De laatste afdeling der overeen komst stelt vast, welke schulden door de R.I.S. worden overgeno men en welke niet. In de eerste plaats dan neemt de R.I.S. alle interne schulden op de datum der souvereiniteitsoverdracht over; zij neemt voorts over een aantal ge consolideerde leningen, de schuld aan derde landen (Amerika, Ex- port-Importbank, Australië en Canada) en een aantal schulden aan het Koninkrijk der Nederlan den tot een totaal van 1.3 milliard, doch een externe schuld aan Ne derland wordt niet terugbetaald. De R.I.S. aanvaardt de verant woordelijkheid voor betaling van rente en aflossing van de overge nomen schulden. Tenslotte is vastgesteld dat het bepaalde in deze overeenkomst uitsluitend be trekking heeft op Nederland. In een afzonderlijk accoord wordt de positie geregeld van de burgerlijke overheidsdienaren in verband met de souvereiniteits overdracht. Tenslotte is aan het Unie-statuut nog bijgevoegd een cultureel accoord, dat de samen werking tussen de deelgenoten op cultureel gebied omschrijft en regelt. In de reeds vermelde „mantel resolutie" van de R.T.C. is een punt toegevoegd, dat luidt: „De Unci of een ander orgaan van de V.N. zal in Indonesië toe zien op de nakoming van de op de R.T.C. bereikte overeenkom sten". Het wrak van de Skymaster, die Dinsdag bij' Washington ver ongelukte en waarbij 55 personen het leven lieten. Vertegenwoordigers der landen, die het Noord-Atlantisch Pact ondertekenden, kwamen in Lacaster House te Londen bijeen voor de eerste bespreking in verband met tactische plannen, productie en verdeling van militaire uitrusting voor de defensie. De Belgische en Nederlandse gedelegeerden tijdens de be spreking. Dc betekenis van het amateur toneel moge men in sommige krin gen misschien wel eens in twijfel trekken, het staat vast dat ook van daag de dag het amateur-toneel, mits goed geleid, een belangrijke taak in het culturele leven van ons land heeft te spelen. De ervaring leert immers, dat vele toneelliefheb bers tot het toneel kwamen via het amateur-toneel. En onze beroeps gezelschappen zouden zeker niet een zo grote belangstelling genieten, als een groot deel van het publiek niet door het amateurtoneel liefde voor deze vorm van kunst was gaan gevoelen. De laatste jaren is er in de krin gen der amateur-spelers een kente ring merkbaar, er op gericht, het peil der opvoeringen steeds te ver hogen. De regisseurs werden meer en meer gerecruteerd uit de kringen der vakmensen en technisch kregen vele gezelschappen een goede naam. Vooral in de, in grote getale verre zen openluchttheaters, kregen deze herboren gezelschappen een nieuw speelterrein. Naast enkele zeer goéde amateur- clubs, welke in onze steden plegen op te treden, werkt sinds enkele jaren in ons gewest een combinatie, het Noordhollands Toneel, dat onder de zakelijke leiding van de heer C. Stuyfbergen uit Hoorn en de artis tieke leiding van de Alkmaarse to neelregisseur Jos Groenland, tracht het beste te geven, wat er op dit gebied te geven valt. Vooral voor verenigingen en co- mité's werden reeds vele stukken opgevoerd. Dit lijkt de leiding voor lopig de beste wijze om aan het ideaal, goed toneel voor een ieder, gestalte te geven. Het gezelschap, dat op katholieke leest geschoeid is, speelt door heel het gewest en gaf op velerlei avonden acte de presen ce. Naast het zorgen voor een ar tistiek verantwoord stuk heeft men het vooral gezocht in werken, die een opvoedende waarde hebben en bevattelijk zijn voor een groot pu bliek. Dat blijkt het beste uit het reper toire, waarin opgenomen waren stukken als De klucht van de Ge hangene met de Koorde, De Ebben houten olifant; schetsen van God fried Bomans als De Honderdjarige, De Mensenredder, en fragmenten uit Kopstukken. Het ligt voorts in de bedoeling van de leiders, in de toekomst ook fragmenten van beroemde werken naar voren te brengen, teneinde ook de allergrootste werken uit de toneelliteratuur voor het publiek bevattelijk te maken. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aan goed amusement, waarvoor een ca baret-groep in het leven werd ge roepen. Men heeft, naar wij verna men, plannen, om, wanneer God fried Bomans van zijn Amerikaanse reis thuis is, deze bekende schrij ver te verzoeken, speciaal voor het Noordhollands Toneel, een stuk te schrijven. Met een geselecteerd gezelschap, spelers uit verschillende toneelge zelschappen, hoopt men dit seizoen, rond de Kerstdagen het prachtige spel van Felix Timmermans „En waar de ster bleef stille staan" te brengen. Het tableaux de la troupe ver meldt als medewerkers de dames: Mea Coppens, Bep Speet, Wiesje Blom en Lien Bruineberg en de heren: Jan Fernee, Jan Dogger, Arie Jonker en Wim Pieters. (Van onze redacteur) LEEUWARDEN. Een moei lijke dag heeft de Leeuwarder Rechtbank gisteren gehad met de behandeling van de zaak tegen de Kolumer arts Th. de J. Moeilijk, omdat nagenoeg alle gegevens van de verdachte moesten komen, moeilijk, omdat deze man zo uiterst gesloten, ego-centrisch, zo sluw en berekend was. Lang heeft het geduurd voordat hij tot een bekentenis kwam: dan volgden er weer dagen waarop hij die be kentenis afbrokkelde, om ten slotte het fundament aan die be kentenis weer te ontnemen. En ook gisteren kon de presi dent, mr. H. J. Maanen, hem niet tot andere gedachten brengen, hoezeer ook op hem werd aange drongen om terwille van zichzelf en terwille van deze zaak toch de volle waarheid te zeggen. Ver dachte bleef er bij zich niets te herinneren van hetgeen er op de Wijgeesterbrug, op 1 Juli 1943, is gebeurd. Hij stond daar met het meisje Riemke Veenstra, die hem terzijde stond bij bevallingen, te praten in een niet zeer vriend schappelijk onderhoud. Verdachte, die een eind dacht te kunnen maken aan zijn vorig leven dat zeer afkeurenswaardig was geweest door naar Indonesië te vertrekken, zag zich hierin ge dwarsboomd door Riemke, die er op stond de dokter te trouwen. Het meisje zat daar met één been geslagen over de brugleu ning en had hem gedreigd zich van het leven te zullen beroven als de dokter niet toestemde. Ten einde raad voegde verdachte haar HII MAAKTE HET PORTIER OPEN (Van onze verslaggever) GRONINGEN Gisterenmorgen cm pl.m. kwart voor tien vond nabij Koekange een dodelijk treinongeval plaats. De D.-trein, komende uit de rich ting Zwolle, reed met de gangbare snelheid in dc richting Groningen, toen plotseling een portier van een balcon apartement openwaaide en de zestienjarige Gerrit van Eer uit Utrecht uit de trein viel. Passagiers trokken aan de noodrem, waardoor de sneltrein vrijwel onmiddellijk stopte. Het jeugdige slachtoffer werd met de diesel naar Assen vervoerd. Voordat het bij het zie kenhuis te Assen aankwam was het echter reeds overleden. Een onderzoek, dat werd inge steld, wees uit, dat de sluiting van het portier niet defect was. zodat waarschijnlijk de knaap gestoeid heeft in de balconruimte, waardoor het slot geopend werd. De trein die om 9.45 uur in Groningen moest binnenlopen had 29 minuten vertra ging. toe: „Verdrink je dan maar". Hij stoof op haar af enhet meisje was verdwenen. Dit nu wilde de president niet als de volle waarheid aanvaarden, omdat verdachte bij het vooron derzoek verklaard heeft: Ik heb het meisje toen een duw gegeven. Verdachte blijft volhouden er niets meer van te weten. Maar u hebt het toch bekend, Goed, zegt hij thans: dat was om van al die verhoren af te komen. Mijn leven is toch verwoest en ik zeide maar iets, dat wel geloofwaardig leek. Hierna werd de vader van het slachtoffer voorgeroepen, die bij het weer oprakelen van de feiten nog zeer onder de indruk was. Het requisitoir De Officier van Justitie, mr. Hollander, begon met het betui gen van leedwezen aan het adres van de familie van het slacht offer, maar hij wilde ook ver dachte en diens uiteengerukte ge zin er in betrekken. Verdachte's ontkennen noemde spreker van zodanige aard, dat ze strafverzwarend is. Deze verdach te is een misdadiger, ook al heeft hij zijn goede zijden. Zo werd hij door zijn patiënten op de handen gedragen. Hij was sluw en deed als een godvrezend mens, maar zijn godsdienst was van conven tionele aard. Hoewel het spreker spijt, moet hij verklaren moord niet bewezen te achten. Wegens doodslag vorderde de officier 12 jaar met aftrek van 8 maanden voorarrest en ontzetting voor de tijd van 15 jaar uit het recht het ambt van arts uit te oefenen. Het pleidooi De verdediger, mr. D. Okma, wees er op, dat verdachte op het punt stond een nieuw leven in Indonesië te beginnen. Met zijn vrouw was hij weer verzoend. Maar op dit voor verdachte aller ongelukkigste ogenblik komt Riemke weer ten tonele. Het meisje eiste dat de dokter zijn gezin voor haar in de steek zou laten. Verdachte ging daarop niet in en toen dreigde Riemke zich van het leven te zullen beroven. Verdachte, ten einde raad, heeft haar toen toegevoegd: „Verdrink je dan maar". Hij is op haar toe gesprongen, maar wat toen ge beurd is, kan hij zich niet herin neren. De verdediger vroeg de rechtbank de uiterste clementie te betrachten en geen ontzetting uit het ambt uit te spreken. Het vonnis wordt over 14 dagen geveld. Arnhems KNVB-elftal- Nederlands Politie Elftal Het Nederlands politie-elftal, dat op Zaterdag 5 November op het Vitesseterrein te Arnhem tegen het Arnhems K.N.V.B.-elftal speelt is als volgt samengesteld: Doel: Kokhuis (Haarlem); ach ter: Kammeyer (Be Quick, Gronin gen) en Woltjes (Veendam); mid den: Remmers (B.V.V.), Gilissen (R.B.C.) en Huybrechts (B.V.V.); voor: Baams (U.V.V.), C. v. Eist (Theole), van Onselen (V.S.V.), van de Beek (G.V.A.V.) en Bex (Willem II). MEPPEL Vijf treinen stonden gisterenavond omstreeks 6 nur onder stoom te wachten totdat een vrachtboot, welke klem zat tussen de spoorwegbrug nabij Meppel, uit zijn benarde positie bevrijd was. Óm kwart voor zes draaide de brugwachter van de brug over de Hoogevcensc Vaart de brug open voor een met cokes geladen vracht schip, niet vermoedende dat deze brug anderhalf uur voor het trein verkeer gestremd zou blijven. Alle mopperende reizigers, die zich de verbinding zagen ontglippen, ten spijt. Toen het vrachtschip nog maar enkele meters binnen het brugge- hoofd zat, raakte het beklemd en bleef daar onwrikbaar vast zitten. Alle technische hulpmiddelen wer den aangewend om het schip los te krijgen, doch zonder succes. In middels kwamen de treinen uit Groningen en Leeuwarden met be stemming Zwolle aan, die voor de brug onder stoom bleven staan. Het telegraafstation van Meppel werkte onder hoogspanning om de komende treinen met deze stagna tie in kennis te stellen; evenwel men kon niet verhinderen dat vijf treinen geduldig moesten wachten tot het obstakel was verwijderd. De kraanwagen „Jumbo" van de Dabo was spoedig met zwaar ma teriaal aanwezig en men trachtte met deze kraanwagen het schip los te trekken. Voor dat het echter zover was, braken drie dikke ka- Stier doet trein ontsporen PARIJS (Reuter). Bij Farges in Oost-Frankrijk heeft een stier een dieseltrein doen ontsporen, waarbij 't beest zelf gedood werd en de treinbestuurder ernstige verwondingen opliep. Het rood geverfde dieseltreinstel werd door de stier aangevallen toen 't vaart minderde voor een overweg. Het eerste rijtuig werd door de stoot van de stier uit de rails gelicht. PLECHTIGE UITVAART MR. F. J. VAN LANSCHOT In de parochiekerk van de H. Ni- colaas te Helvoirt heeft Woensdag, onder grote belangstelling, de plechtige uitvaart plaats gevonden van de oud-burgemeester van 's Hertogenbosch, Mr. F. J. van Lanschot. Het stoffelijk overschot werd van kasteel Zwijnsbergen vervoerd op een boerenkar en door buurtbewoners de kerk binnen gedragen. De absoute werd verricht door Mgr. Valenberg O.C. Aan het graf sprak een zoon een dankwoord namens de familie, speciaal aan het adres van het gemeentebestuur van Den Bosch. Het bidprentje was dooi de overledene zelf samengesteld. is de „Willem Barendsz" Woens dagmorgen voor de vierde maal naar het Zuidpoolgebied vertrok ken werd de 28-jarige gehuwde mijnwerker P. J. Renierkens uit Bleijerheide, tijdens de nacht dienst in de Domaniale Mijn te Kerkrade, onder vallend ge steente bedolven en onmiddellijk gedood vierde de Rotterdamse kunst schilder G. D. Labots Woensdag zijn tachtigste verjaardag. Hij zal op 8 November worden gehul digd gaat deze week een nieuw con tingent in Italië geworven mijn werkers. groot meer dan honderd man, aan de slag in de mijnen van Zuid-Limburg zal van 17 tot en met 27 Mei 1950 te Amsterdam de zesde Da- mesbeurs worden gehouden kreeg de Rotterdamse slager P. E. v. T. in hoger beroep een boete opgelegd van f 2500.omdat hij 200.000 ballen gehakt zonder bon had verkocht. De rechtbank had hem tot f 4000.boete veroor deeld. Eén van zijn afnemers, de grossier J. S„ behield een boete van f 500. werden Woensdagmiddag drie meisjes uit Diemen, die bij het oversteken van de Middenweg bij de Hartveldsebrug te Amsterdam weifelden, door een autobus ge grepen. Eén van de meisjes, die er ernstig aan toe was, werd in het O.L. Vrouwe Gasthuis opge nomen is Woensdagmorgen ter hoogte van Pier 1 in de Waalhaven te R'dam de baggermolen „Noord zeehaven" van de firma Volker te Siiedrecht lek gestoten en gezon ken. Bij het baggeren werd een grote paal mee naar boven ge trokken, die een groot gat in de bodem van de baggermolen stootte bels als lucifersstokjes af. Men zag zich genoodzaakt ook nog een sleepboot in te schakelen, waarna het met veel inspanning gelukte het schip vlot te krijgen. Kwart na zeven precies stoom den de eerste treinen over de brug en liepen met veel vertraging het Groninger en Leeuwarder station binnen. Het gebeurt zelden, zo verzekerde men ons, dat een schip klem komt te zitten. De invallen de duisternis belemmerde het on derzoek dermate, dat eerst heden een deskundig onderzoek kan wor den ingesteld. De brug liep slechts geringe schade op. BRITSE VERKIEZINGEN OP 6 JULI 1950? LONDEN (AFP). Naar men uit een verklaring van Lord Cal- verley (Labour) in het Hogerhuis meent te moeten opmaken, zou den de algemene verkiezingen in Engeland op 6 Juli 1950 gehou den worden. Lord Calverley liet namelijk in de loop van een be toog het volgende uit: „Ik ga zelfs verder. Na de algemene verkie zingen op 6 Juli 1950 zullen de conservatieven nog steeds in de oppositie zijn". SALZBURGER MARIONETTEN-THEATER Maakt tournee door ons land Het wereldberoemde Salzburger Marionetten-theater, dat een der grootste attracties vormt van de Salzburger Festspiele. zal onder auspiciën van het Internationaal Concertbureau Ernst Krauss een tournee door ons land maken en o.a. optreden te Amsterdam van 2 tot en met 6 November; Groningen 12 en 13 November; Leeuwarden, 14 November; Zwolle, 15 November; Alkmaar, 21 November en Haarlem, 30 November. Opgevoerd worden opera's van Mozart en de Stervende Zwaan van Anna Pavlova. Voorts hoopt men voor hogere en middelbare scholen speciale voorstellingen te geven van Dr. Johannes Faust. f Geen brandgevaar meer bij het afsteken van verf Een schilder uit Hoensbroek, de heer J. H. Jussen, heeft octrooi aan gevraagd op een z.g. electrischc verfafsteker. In dit apparaat zijn de brander en het plamuurmes gecom bineerd. Dit laatste wordt door stroom op temperatuur gebracht en weekt zelf de verf los, zodat de ben zinebrander overbodig wordt. Het grote voordeel van deze verfafste ker, die slechts behoeft te worden aangesloten op een stopcontact, is, dat hij het ontstaan van brand ten gevolge van schilderswerkzaamhe den onmogelijk maakt. Bovendien zou hij in gebruik handiger zijn dan de traditionele gereedschappen. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. (Advertentie) INDONESISCHE FONDSEN IN TREK AMSTERDAM, 2 Nov. De bereikte overeenkomst op de Ronde Tafel Conferentie vormde vandaag een stimulans voor de Indonesische fondsen. Reeds voor beurs was tegen oplopende prijzen gehandeld en waren de voor naamste cultuurwaarden drie tot vijf punten geavanceerd. Bij ope ning van de middagbeurs bleven deze winsten volkomen gehand haafd en was er doorlopend zo veel vraag, dat de stemming te gen twee uur willig werd. Tegen slot trad er weliswaar een lichte reactie in, maar de behaalde win sten waren per saldo aanzienlijk. HVA, gisteren 154, opende op 159 en steeg daarna tot 162, op welke prijs ook de eindnotering tot stand kwam. Amsterdam Rubber open de vijf punten hoger en liep daar na op tot 154, waarmee dit fonds ruim tien punten hoger was dan gisteren. De slotkoers stelde zich op 152. Ook aandelen Deli Maat schappij werden druk verhan deld en boekten een winst van 6 punten. Ook de minder courante Indonesische fondsen stonden vandaag op de voorgrond en be haalden winsten van 1 tot 3 pun ten. De belangstelling voor de cul tuurwaarden ging enigszins ten koste van de locale industrie-aan delen. Van de courante soorten werden slechts AKU en Unilever genoteerd. Olies fluctueerden van 313 tot 314 en lagen vrijwel ver waarloosd. In het algemeen was de stemming prijshoudend. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 39 „Dat zou ik zelf ook wel graag weten", zei Karei. „Zodra ik het weet, zal ik het u vertellen. En mocht u iets in die Antwerpse krant ontdekken, dat van belang zou kunnen zijn.... laat u het mij dan weten?" „In elk geval. En bedankt voor uw mededelingen. Tot ziens!" VI. Karei had zelden een week be leefd, zo prettig als die achtdaagse vacantie na zjjn welgeslaagde onderzoek. Verscheidene malen maakte hij met Emmy grote rit ten in de omtrek. Emmy zorgde dan voor proviand. Het was laat in de lente en het jonge groen der berken stak helder af tegen de donkere dennenbossen. De vruchtbomen stonden in bloei en de akkers beloofden een rijke oogst van haver en rogge. Zaterdagsmorgens vroeg belde Karei Emmy op. Het was een nevelachtige morgen, die een stra lende dag voorspelde. „Het wordt prachtweer vandaag. Is het goed, als ik je nu dadelijk kom afhalen?" Toen hij voor haar huis stilhield, kwam ze de voordeur al uit in een fleurig gebloemd japonnetje en liep op een drafje naar zijn auto toe. „En?" vroeg ze. „Ja, Emmy.Uitstekend hoor! Uitstekend!" „Sta nou toch niet zo naar me te staren! Dat is onbeleefd!" zei ze plagend. „Beleefdheid is soms erg lastig", antwoordde hij. Ze stapte in en hij zei: „Ik kan je niet naar het wonderland bren gen, waar de bomen zilveren blaadjes en de huizen diamanten vensters hebben en waar jij thuis hoort, omdat ik de weg erheen vergeten ben. Het is ook al te lang geleden, dat ik daar geweest ben. Maar heb je soms een idee, waar we dan kunnen heenrijden?" „Mijn plannetje is al kant en klaar en vraag nu niet verder. Rijd om te beginnen naar Hilvaren- beek, dan zal ik je de weg wel verder wijzen. Eno, wacht even, ik heb nog iets vergeten.. Ze sprong uit de wagen en holde het huis in. Binnen enkele secon den kwam ze terug met een kar tonnen doos. „We moeten vandaag toch iets te eten hebben", zei ze. „En, waar we heengaan, is niets te krijgen." „We gaan toch niet op de Moo- kerhei zitten?" „Neen, ik weet wat beters." „Ik heb overal vrede mee", zei Karei. Ze reden de weg naar Tilburg een eindje op, sloegen dan rechts af en nog eens rechtsaf, tot ze op de weg naar Hilvarenbeek waren. Ze stalden de auto bij een café en gingen te voet verder. Dwars door de hei en laag dennenbos. Na een wandeling van een flink half uur kwamen ze bij een langgerekt meertje, vlak aan de Belgische grens. De westelijke uitloper ervan lag over de grens heen. Het was ongeveer drie kilometer lang en had hier en daar een breedte van bijna een kilometer. Karei zag het in de verte liggen. „Gaan we naar dat meertje?" vroeg hij. Emmy knikte bevestigend. „Het werd tijd, dat je het beetje water, wat we hier in de omtrek hebben, ook eens te zien kreeg. Ik weet een roeibootje te liggen. Kun je roeien?" „Of ik roeien kan? Wacht maar eens, tot je me aan de riemen ziet!" Het meertje lag midden in de heide, omzoomd door laag eiken hakhout en de spiegelgladde op pervlakte weerkaatste het heldere blauw van de wolkenloze hemel. In een kleine inham stona een laag afdak op palen, waaronder een vrij grote platte roeiboot met twee roeibanken was vastgemeerd. Ach ter een paar hoge struiken ontdek te Karei een planken huisje of schuur. „Wat 'n prachtig plekje", riep Karei uit. „Hoe komt het, dat ik dat niet eerder ontdekt heb?" „In de winter bergen we het op", zei Emmy lachend. „Vandaag voor het eerst is het weer te voor schijn gehaald. (Wordt vervolgd) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3