Het werk van het Wit-Gele Kruis Het Ballet der Lage Landen FILMS VAN DE WEEK Motorclub Alkmaar en Omstr. huldigt haar kampioenen n ERRESp'0^*»® r Zaterdag 5 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Radiostraling van de zon Korporaal Elisabeth r J J Danskunst op echt artistiek peil N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Reorganisatie "bij „St. Raphaël" R.K. Noorder Handbalkring WEER of iC Marktberichten PAG. 2 ALKMAAR. Over dit onder werp heeft dr. J. Houtgast van de sterrewacht Sonneborgh te Utrecht gisteravond in Valk's Lunchroom een lezing met lichtbeelden gehou den, voor de afdeling Alkmaar van de Nederlandse vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. In 1936 hoorden radioamateurs soms een versterkt geruis in hun toestel. Deze storing werd toege schreven aan onbekende stralen, af komstig van de sterren of uit de hemelruimte. Om te bepalen of de ze stralen door de zon werden uit gezonden, richtte men hierop syste matisch ontvangers. De radioinstru menten waren echter in die dagen nog niet zo geperfectionneerd, dat dit onderzoek resultaat opleverdo. Later werd dit, door de gevoeliger apparatuur wel mogelijk en uit de onderzoekingen bleek inderdaad, dat ook de Zon radiostralen uit zond, met een golflengte van 1 cen timeter tot 10 Meter. Op een ook voor leken bevattelijke manier, besprak dr. Houtgast vervolgens de werking van deze apparaten, waar van de voornaamste wel de para- boloïde is. In een parabolische spie gel, die naar de Zon is gericht, worden hierin de stralen opgevan gen en door terugkaatsing in een klein volume geconcentreerd, wat de meting van de stralingsintensi teit mogelijk maakt. Ook hier te lande staan dergelijke apparaten opgesteld, waarmee de radiostra ling van de Melkweg en van de Zon wordt aangetoond. Bij Koot wijk bevindt zich een paraboloïde, waarvan de spiegel een doorsnede heeft van 7 meter. De plannen gaan echter nog veel verder. Men wil deze apparaten gaan houwen met een spiegeldiameter van 1525 m., wat geweldige bouwwerken wor den. Komen deze paraboloïdes tot stand, die veel gevoeliger zijn dan de kleinere, dan is men in staat de zonneschijn af te tasten en na te gaan of de stralen inderdaad van een groep zonnevlekken afkomen, zoals nu algemeen wordt aangeno men. Binnenkort zal de gehele lezing, die dr. Houtgast gisteravond heeft gehouden in het blad „De Damp kring" verschijnen. Met een hartelijk woord van dank aan dr. Houtgast besloot de voorzitter van de vereniging doze avond, waarbij hij de spreker een Alkmaars kaasje aanbood. VREUGD IN DE ZAKENWERELD Met reden hebben de zakenmen sen, en dan doelen wij hier spe ciaal op de textielhandelaren en de eigenaars van stoffenzaken, dezer dagen de vlag uitgestoken als teken van hun vreugde, om het verdwijnen der punten-misère. En al mag er dan een enkeling zijn, die nog tien jaar langer het pun tensysteem had willen zien ge handhaafd, de meeste winkeliers zijn blij, dat de administratieve rompslomp, die de verkoop vaak ophield, is afgelopen. Toen we de zer dagen dan ook ons oor te luis teren legden in vele zaken, was men algemeen over de maatregel tevreden. Enkele zaken hadden het aanmerkelijk drukker gekregen, anderen meenden, dat de vprkoop geen abnormale vormen aannam en derden zagen in de toeloop der kopers een zekere angst voor stij ging der prijzen. Met dit laatste schijnt het echter zeer geleidelijk te gaan. In zakenkringen had men over het algemeen de indruk, dat de mensen nogal over punten beschik ten, anderzijds is de aanvoer van textiel nog beperkt. Er wordt nog steeds veel geëxporteerd en be paalde artikelen als lakens en slo pen zijn nog steeds slecht te krij gen. Men heeft zelfs de indruk hier en daar, dat de verkoop op de duur wel wat minder zal wor den. Hoe het zij, een grote hinder paal, de bonnen-affaire, is einde lijk uit de wereld geholpen. K.A.B.-Koekje ALKMAAR. Op Zondag 13 Nov. a.s. zal de K.A.B. haar jaar lijkse Dodenherdenking houden op het kerkhof St. Barbara. Het is 'n goede gewoonte dat op de verga deringen het overlijden van een .lid wordt herdacht en een gebed voor zijn zielerust wordt gestort, maar eens in het jaar voelen wij ons nog weer eens in het bijzonder verbonden met onze overleden oudleden en bidden wij als trouwe kameraden voor hun zielerust. Velen hebben jaren lang aan onze zijde gestaan, onze moeilijkheden en zorgen helpen dragen, laten wij hen nu bijstaan, terwijl het mis schien zo hard nodig is. Daarom zullen we in grote geta- len op 13 Nov. naar St- Barbara komen. Volgen nu nog enkele data, welke we moeten onthouden: Voor Deus Dedit: Jaarvergade ring op Dinsdag 22 Nov. a.s. Voor alle leden van de K.A.B.: let op onze parochieavonden op 29 Nov. en 1 Dec. Nadere convocatie volgt. Maar uw bijzondere belangstel ling vragen wij wel voor het ju bileum van St- Caecilia in de 2de helft van November. Bent u al donateur?? De Fa. Roobeek heropent ALKMAAR. De Fa. J. J. Roo beek opende Vrijdagmiddag haar gemoderniseerde zaak aan de Laat 163. In de lichte, fleurige ruimte die de winkel is geworden, ziet men een keur van begerenswaar dige lederwaren. Prima leer en prima handwerk. Behalve leder waren, als actentassen, reistassen, boodschappentassen, koffers, hon- dentuigen, riemen, fietstassen, voetballen en kunstleren artikelen, biedt de firma ook alles op het ge bied van autobekleding. Uw kin derwagen kiunt u er bovendien to taal laten opknappen. Ook voor zadelsm akersartikelen en zonne schermen is de zaak van de heer Roobeek een uitgelezen adres. De fa. Roobeek heropende haar zaak op een uiterst geschikte tijd. Men heeft niet meer zo, als voorheen, te kampen met materiaalschaarste en men staat voor de fcMsteo van St. Nicolaas en Kerstmis. Voor Sinterklaas- en Kerstgeschenken kan men bij Roobeek te kust en te keur g<|m en wij zijn er van over tuigd, dat hij of zij, bij wie de Sint zo'n onverslijtbare leren tas rijdt als er bij Roobeek in de eta lage staan, een dergelijk geschenk aüeszins op l prijs zal -stellen. Aardig, maar luchthartig blijspel De eerste abonnamentsvoorstel- ling van COVOTO waarbij Come- dia het blijspel Korporaal Elisabeth bracht, was uitstekend bezocht. Zoals we dat van Comedia gewend zijn, werd het aardige, maar nogal luchthartige blijspel weer met veel elan ten tonele "gevoerd en de tal rijke toeschouwers, die blijkbaar 't stuk ten volle konden appreciëren, uitten hun waardering dan ook met gul applaus. Op zich heeft dit geestige werk van Terrence Rattigan betrekkelijk weinig om het lijf. Het laat ons zien hoe in Engeland tijdens de oorlog werd geleefd en hoe de aristocratie uit haar siolement werd gehaald. Dat dit niet altijd op een zacht zinnige manier gebeurde, laat zich begrijpen als men ziet hoe de Ame rikanen, sommigen ajthans, zich in het gezelschapsleven gedragen. Op 'n amusante, luchtige, en soms wel eens wat al te luchtige wijze, laat de schrijver zien tot welke situa ties men in een totaal veranderde maatschappij kan geraken. Korporaal Elisabeth is het meisje, dat door vele aanbidders aanbeden wordt en uiteindelijk toch de man krijgt die voor haar scheen weg gelegd. Het spel stelt geen enkel probleem en geeft de toestanden, zoals die zich moeten hebben voor gedaan in een wereld, waarin al lerlei tradities en gewoonten door een worden gemengd. Onder regie van Jan Teullngs speelde Ellen Vogel op aantrekke lijke wijze de begeerde korporaal, wier keuze even op de proef wordt gesteld. Fons Rademakers geeft haar als de graaf van Harpenden, in het militaire leven een eenvou dig matros, goed partij met vlot en uitstekend getypeerd spel. Mimi Boesnach als het soclëtybloempje Mabel had een rol, die haar wel licht niet geheel lag, maar waarvan ze, als gerotineerd actrice, veel wist te maken. Jan Teulings gaf een kostelijke """N Retraite 1215 Nov.: Heren kerkzan gers. 1518 Nov.: Dames Midden- stand. 2225 Nov.: Gehuwde dames. 2629 Nov.: Jongemannen. 29 Nov.2 Dec,: Meisjes. 1013 Dec.: Dienstplichtigen. 1417 Dec.: Verloofde meisjes en die verkering hebben. 1720 Dec.: Heren L.T.B. Aanmelden: Directie Re traitehuis, Bergen N.H. ONZE AGENDA BIOSCOPEN Victoria: Tragische Jacht, volw.; Cinema Americain: De moordenaars zijn onder ons, 18 jr.; Harmonie: Om streden aarde, 18 jr.; ABT: Zijn laatste rit, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuarstraat 90, telef. 2288. NACHT- EN ZONDAGS DIENST APOTHEKEN: Apotheek Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. ZONDAGSDIENST DOKTO- IEN: Dr. J. Degénaar, Em- mastraat 95. teief. 2310 en Dr. J. Lourens, Oudegracht 293, telef. 2892. GULDEN VLIES: 8 uur Danza. Zondag 8 uur: De Tante van Charley. V. Amerikaanse luitenant weer, spor tief type, die het uitstekend wist te doen in deze warwinkel van na tionaliteiten. Bob Verstraete als de Franse luitenant Colbert wist zijn moeilijke rol ook goed te brengen, nl hadden wij hem wat meer spel willen zien geven. Ook Ludzer Erlnga was als de huisknecht Hor ton op zijn plaats. De schoonvader kolonel werd door Jules Verstraete fijntjes uitgebeeld. Deze wedder en speler, die eigenlijk maar een on betekenend soldaatje was, kwam uitstekend uit de verf. Dat in het laatste bedrijf het ge heel wat minder pakte, lag meer aan het stuk, dan aan het spel, dat, vooral moet dat gezegd van Ellen Vogel, om wie eigenlijk alles draai de, door de regisseur tot het laatste moment goed in de hand werd ge houden. Het decor accentueerde te sterk het zeer luchtige karakter van dit stuk, dat zjjn verdienste meer heeft in zijn kostelijke spel, dan in zijn inhoud, L.S. Uitgesproken faillissement ALKMAAR. Door de Alk- maarse Arrondissementsrechtbank wérd het faillissement uitgespro ken van de commanditaire ven nootschap Butter, kantoorbediende St. Jacobsstraat 7, Alkmaar. Rech- ter-commissaris rar. R. J. C. v. d, Wall Bake. Curator mr. Schuur man. K.F.C.-keu ring ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater: Zijn laatste rit, alle leeft.; Cinema Americain: De moordenaars zijn onder ons, 18 jr.; Harmonie: Om streden aarde, 18 jr.; Victoria: Tragische Jacht, Volw SCHAGEN: Royal: Abbott en Co- stello zwaaien af, alle leeft. WIERINGEN: de Haan: Mensen op de tweesprong, volw.; Vlammende Wouden, 14 jr. ALKMAAR. Het voornaamste werk van het Wit-Gele Kruis wordt verricht dóór de wijkzusters, die direct met de leden, die hulp nodig hebben, in aanraking komen. Dat zjjn dan hen die gerangschikt wor den onder de zieken. Maar het is een aparte groep van zieken, waar heen de wijkzuster, dag in dag uit, naar toe trekt. Het zyn geen grlep- patiënten of operatie-patiënten, de R. K. Handbalclub „A.O.G." ALKMAAR. Deze Zondag speelt het Ie elftal thuis tegen Dio, om kwart over 2, 2 uur aan wezig. Het 2e elftal speelt ook thuis tegen Zeevogels 2. Deze wedstrijd begint om half vier. Deze speelsters zorgen er voor uiterlijk kwart over drie aanwe zig te zijn. En de junioren binden de strijd aan met Limmen. Deze wedstriid wordt oo kthuis ge speeld en wel om half twee. Zij zijn natuurlijk uiterlijk kwart over een aanwezig. Vergeet niet het legitimatiebewijs mee te ne men en allemaal in uniform. De opstelling staat aangeschreven bü de heer Smit, Nieuwesloot. DE BABYLONISCHE TEMPELTOREN ALKMAAR. Voor de studie kring Alkmaar van het Voorazia- tisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" hield gisteravond in Victory de heer Th. A. Busink, architect te Den Haag een cause rie over de ontwikkeling en sa crale betekenis van de Babyloni sche tempeltoren. Recente opgravingen in Eridu hebben enig licht geworpen op het ontstaan van de Babylonische Tempeltoren. Vroegere opgravin gen, o.a.te Nippur, XJruk, Ur en Babyion verschaften reeds gege vens over de ontwikkeling van deze merkwaardige sacrale bouw vorm. De toren werd beschouwd als de troon van een godheid, zo als ook Herodotus reeds vermeld de. De bekende Franse archeoloog Père Vincent kwam ook tot de conclusie, dat de Babyloniërs hun tempeltorens bouwden als wonin gen voor de godheid. De bolwerk- achtige bouwvorm was bedoeld, om het heiligdom te beschermen tegen aanvallen van plunderaars. Na nog een vergelijking met de tempels van Egypte en de pyra- miden, besloot de heer Busink zijn inleiding. I "N Het lidmaatschap van het Wit-Gele Kruis bant vele zorgen uit Uw huis, „Patent Mannequin" ALKMAAR. Een vinding van een Alkmaars chef-etaleur, de heer Verburg, trekt momenteel de aan dacht in de kringen der dames- confectionnalrs. Modellen van ja ponnen in de etalage, keurig uit gestald. verloren naar zijn mening hun effect als zij op de toonbank kwamen te liggen. Daarom heeft de heer Verburg gezocht naar 'n eenvoudig apparaat, dat de ver koopster in staat stelt met één handgreep hetzelfde effect teweeg te brengen, dat men in de goed verzorgde etalage ziet. Hij noemde zijn vinding, die in confectie- kringen zeer de aandacht trekt, Patent Mannequin en heeft er in middels octrooi op aangevraagd. eersten komen er wel zonder de wijkzuster, de laatsten zjjn in het ziekenhuis opgenomen. Het Is ei genlijk de tussenklasse, de lijders aan chronische kwalen, de thuis- lijders, die door de wijkzusters moeten worden behandeld. Het zijn de mensen, die de hele dag te bed liggen, soms jaren lang, en die de komst van de wijkzuster, naast de hulp, die er wordt geboden, ook zien als .een verzetje in de eento nige dag. En de wijkzuster, die of ficieel komt om een spuitje te ge ven, een verband te leggen of was beurten te geven kan er zich niet altijd toe beperken, alleen haar werk te doen. Er wordt wel eens iets meer van haar gevraagd. Want het vak van ziek zijn is moeilijk en velen hebben wel eens een woordje van de zuster nodig. De zuster is dikwijls een vraagbaak, een sociale werkster en in sommige gevallen ook wel eens een leken-apostel. En het gebeurt vaak, dat de zusters veel meer werk verzetten, dan het bestuur van het Wit-Gele Kruis ei genlijk wel weet. Om dit mooie werk, waaraan zo'n grote behoefte Is, te kunnen voort zetten en uit te kunnen bouwen is hulp nodig. Veel hulp. En 't Wit- Gele kruis, dat eigenlijk een instel ling van allen voor allen is, moet dan ook kunnen rekenen op de hulp van allen. Het Wit-Gele kruis moet eigenlijk een instelling zijn, die in elk gezin een plaats heeft, daarom meldt U als lid aan bij het bureau in de Emmastraat 45, telef. 2057. Men noteert U gaarne en ge mak heeft U er te zijner tijd zeker van! U BERGEN. De Kunstkring Bergen opende het speelseizoen met een avond, gewijd aan het ballet. In de zaal van De Rustende Jager trad „Het Ballet Der Lage Landen." op, dat onder leiding staat van Max Dooyes en Mascha ter Weeme, die beiden zjjn geschoold door Yvonne Georgi. De zaal van De Rustende Jager was geheel gevuld, toen Mascha ter Weeme en Karei Poons een drietal oud-Franse dansen uitvoer den, waarin men een kleine indruk kreeg van de ontwikkeling van de ballettechniek. De tweede dans „Herinnering" van Peter Leoneff, op muziek van Sibelius, gedanst door Hanny Bouman en Johan Mit- tertreiner, was al dadelijk een ver rassing. Dit paar liet in deze zwaar met tragiek geladen dans een su bliem en uiterst expressief staaltje danskunst zien. Elizabeth Hermann danste een wat onbezielde, maar technisch wel knappe Jota van Pe ter Leoneff op een volkswijs. Kleur rijk, sierlijk en knap gedaan was ook „De Pagode-prinses verveelt zich",, waarvan Max Dooyes de choreographie voor zijn rekening had genomen en waarin Mascha ter Weeme, Max -Dooyes, Andrine de Clerq en Ine Rietstap dansten op muziek van Maurice Ravel. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHAN DELING (Adv.) Wisselbeker voor Hoogschagen van DOVES HEILOO, De uitslag van de Mu iier- veldloop te Velsen was: 1 J Hoogschagqn DOVES 14 min. 9,6 sec. 2 J. Akkerman Zaanland 14 min. 20,6 sec. 4 W. Groen AV 23 14 min. 33 sec. 5 J. de Boer AV 23 14 min 44,6 sec. De junioren hadden tevoren een 1500 M gelopen, die met ruime voorsprong gewonnen werd door Roodsaert van de Gazelle uit Zee land. De Doves jongens liepen min der goed als we gewend zijn. Niet temin werd de ploeg 3e uit 9 clubs. Het gemiddelde was dus nog be hoorlijk. Van de 60 junioren werd S, Hopman 13e, KI. Blokker 15e, M. Meyer 19e, C Dekker 24e, F. Struyf 28é en A. Vader 39e. De nestor van de Athletiek in Nederland, de heer Pim Muiier, reikte persoonlijk de wisselbeker uit aan Hoogschagen, die hiernaast nog een grote beker mee naar huis mocht nemen, welke zijn eigendom blijft. Expressief, mannelijk, en bezield danste daarna Johan Mittertrelner „De Rattenvanger van Hameln" in eigen choreographie, die naar onze smaak wat al te weinig variatie toeliet. De zuivere dans had hier plaats gemaakt voor een wel zeer naar de pantomime neigende be wegingskunst. De muziek was van Peter Kellenbach. Een Tarantella van Mascha ter Weeme op Ital. volksmelodieën bewerkt door Albert Bocai, werd door de choreographe en Karei Poons feestelijk en uitdagend ge danst. Aart Verstegen, die bij Kurt Jooss en het Metropolitan Ballet zjjn sporen reeds verdiend heeft, verraste met de uitstekend ge brachte Krijgsdans uit Prince Igor, op muziek van Borodine en in de choreographie van Fokine. In de Notenkraker-Suite, in de cho reographie van Max Dooyes, op muziek van Tsaikowsky, toonden Andrine de Clerq en Ine Rietstap hun uitmuntend spitzenwerk even als Elizabeth Hermann, die na een koele inzet fijntjes en "virtuoos ver der danste.' Hanny Bouman, die bij Trudi Schöop heeft gedanst en met haar een wereldtournee maakte, toonde zich, lief en los en licht eens te meer een begenadigde dan seres. Ook het ensemblewerk was goed van techniek en plezierig van harmonie. „Zo is het Leven", in choreographie van Greetje Donker en Karei Poons, op muziek van Satle, gedanst door beide choreo- graphen, was een humoreske, die ons om haar onbelangrijkheid niet bijster kon bekoren. Hanny Bou man en Aart Verstegen toonden zich bezielde virtuozen in Les Syl- phides, op muziek van Chopin en In choreographie van Fokine. Tenslotte bracht het Ballet der Lage Landen „Het Bruidsboeket" op muziek van Dvorzak en in cho reographie van Pleter van der Sloot. Hierin was weer op hoog peil staand ensemblewérk te be wonderen en zelfs Mascha ter Weeme, die wij matter vonden dan wjj haar voorheen hebben gekend, kwam in deze dans weer los en vrjj. Onze totaalindruk van dit ballet gezelschap is, dat het Ballet der Lage Landen er op vooruit gegaan is. Wolfgang Wijdeveld begeleidde de dansen aan de vleugel, en hij deed dit op een zeer loffelijke wijze. De kunstkring Bergen mag terug zien op een uitstekend geslaagde avond. S. K, Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Matthias Constantinus z.v. Nicolaas Corne lls Dingerdis en Maria Agnes Brammer, Kastanjelaan 8; Johan nes Leonardus z.v. Michiel Chris- toffel Belt en Christina Liefting, Russenplein 4; Jozef Herman Ma ria z.v. Arend Gerardus Jozef den Broeder en Theresia Wilhelmina Bosch, Stationsstraat 13a. Ondertrouwd: Wilhelmus Dek ker, Dorpsstraat 16 en Annie Blokker, Geestweg 17, beiden te Bergen. Bastianus Knopper. Bui tenhaven 5 Den Helder en Mar- garetha Martha Ledermann, Ka- rel de Grootelaan 36 te Bergen. Overleden: Pieter van Leeuwen, 72 jaar, echtgen. van Jantje Mooij, Mathieu Wiegmanweg 8. Harmonie Theater Omstreden aarde Deze film speelt zich af in de tijd van de Amerikaanse Burger oorlog. Het is de geschiedenis van het geslacht der Dabney's, die van hun vallei een welvarend oord hadden gemaakt. Met trotse ze kerheid wordt de gehele bevol king gemobiliseerd, om zich te weer te stellen tegen de Geconfe- dereerden. Het parool is de vrij heid of de dood. Natuurlijk wor den deze mensen verslagen, maar de grond blijft leven, en op het zelfde punt, waar de trotse eik met het devies der Dabney's ver woest werd, begint weer een nieuw leven. Het geheel is een romantische strijd met een opvoe rende spanning, doorweven door een liefdesverhaal. Gezien enkele scenes is enige voorbehoud gebo den. ALKMAAR. In de vrolijke sfeer van de ledenkring: der Motorclub Alkmaar, werden Donderdagavond in het café van de heer Wanner de twee leden van de vereniging M. Metselaar en D. de Geus op fees telijke wijze gehuldigd, in verband met de door hen geleverde pres taties in de Speedway 1949. Metse laar behaalde in deze wedstrijd het kampioenschap 1949, terwijl de Geus als derde eindigde voor de Limburger Bisschops. Nadat de voorzitter van de M. C. Alkmaar, de heer J. Moejes allen hartelijk welkom had geheten, gaf hij een overzicht van de groei der vereniging, die vooral in de jaren '48 en '49 een grote vlucht heeft genomen. Momenteel telt de vere niging ruim 200 leden, terwijl de verdere uitbloei nog sterk gesti muleerd wordt door een ledenwer vingsactie, waarbij degene, die de meeste leden heeft een prachtige electrische klok wint, gemaakt en beschikbaar gesteld door de heer G. A. du Pont. Aan de prijswinnaars van de op 15 October gehouden betrouwbaar hei dsrit voor Noord Holland, wer den vervolgens de bekers en me- dalles uitgereikt. Door de secretaris, de heer Col- jee werden de uitslagen bekend ge maakt van de 4 clubkampioen- schapsritten, die in Mei en October verreden zijn. De kampioenen wer den pas later op de avond door de heer Moejes genoemd, die hen tevens, met een geestig speechje de fraaie bekers uitreikte. De voornaamste uitslagen zijn: Zware sportklasse: 1 Cor Butter (clubkampioen). 2 J. de Ridder. 3 Maarten Dekker. Lichte sportklasse: 1 Maarten Reek (clubkampioen) 2 S. Barsin- gerhorn. 3 Duif. Zware tourklasse: 1 Cor Boot (clubkampioen) 2 Rozing 3 Hou- tenbos. Lichte tourklasse: 1 Piet Bood (clubkamp.) 2 Vendel 3 P. Beers. Het hoogtepunt van de avond was de officiële huldiging van de speedway-renners. Allereerst wer den zij toegesproken door de heer J. Moejes, die de trots van de M. C. Alkmaar uitsprak over het bezit van 2 zulke renners. „Deze man nen", aldus spr. „hebben de wed strijd niet gewonnen door wild en woest rijden, maar door het ge bruiken van hun hersens en dank zij de rijcapaciteiten die zij bezit ten". De verloofde van Metselaar en mevr. de Geus bood de heer Moejes vervolgens een bloemstuk aan. De renners zelf ontvingen een oorkonde als herinnering aan deze speedway. Een groot, getekend portret van de kampioen, Tinus Metselaar, om gord met het erelint, dat onthuld werd door zijn verloofde, werd de kampioen aangeboden door de heer Wanner. De heer D. Heinering bracht een bloemenhulde namens de Beverol-fabrieken, terwijl de heer J. de Ridder, namens het be stuur van de motorrennersbond 't woord tot de helden van de avond richtte. Een zeer interessant vraagge sprek tussen de heren Metselaar en de Geus enerzijds en de heer Col- jee anderzijds, over hun belevenis sen op de speedway in Amsterdam ,ea Polen was hierna te. bel«isteEeiv|,iiiet verzuimen. A.B.T.: Zijn laatste rit In het Alkmaars Bioscoop-Thea ter kan men weer volop genieten van alles wat met de paardensport samenhangt. Zelfs in de voorfilm, maar daarin werd tenminste nog eens met de vuisten en de pistolen gewerkt. Daarbij vergeleken was de hoofdfilm „Zijn laatste rit" vrij tam én sentimenteel. Het nieuws gaf verschillende in teressante snapshots van allerlei aard te zien. Cinema: Moordenaars onder ons Temidden van de massa Holly wood-films, die cuns pogen te ver-, plaatsen naar een wereld van luxe en schijnschoon, is deze eerste Duitse na-ooriogse film een ver ademing; in zoverre althans de verfilming van het leven van de Berlijners in hun stad van puin 'n verademing kan scheppen. Het is een film Van barre wer kelijkheid met de puinhopen van Berlijn als het gruwelijke décor; slechts 'n enkele maal deed 'n studio-décor wat goedkoop aan. Overigens een uitstekende film, zowel wat de intrige als wat het cinematografisch product betreft. Het is, zoals Henri de Greve on langs zei in 'n lichtbaken, 'n zeer aangrijpende schuldbekentenis. De sfeer kan zeer geslaagd genoemd worden en verraadt de hand van 'n begaafd filmkunstenaar. Victoria Theater Tragische Jacht In de film „Tragische Jacht", die deze week in het Victaria Theater wordt vertoond, bewijst de regisseur Giuseppe de Santis eens te meer het filmmeesterschap der na-oorlogse Italianen. „Tra gische Jacht" is een boeiend mees terwerk van het begin tot het einde. De film stelt het probleem aan de orde van de uit oorlog en gevangenschap terugkerende Ita lianen, die materiële en geeste lijke verworpenen geworden zijn. Een groep van deze armzaligen begint een boerenbedrijf op coö peratieve grondslag. Zij worden door een andere groep, die door de ellende tot misdaad vervallen is, beroofd. Hun haat ontketent een grote klopjacht op de bandie ten, die tenslotte worden gegre pen. Hoe goed en kwaad in een mens, in een verworpen mens, kunnen samenwonen en inderdaad samenwonen, leert ons dit ma gistrale filmbetoog, dat tenslotte de haat in liefde doet verkeren aan het prachtige slot van deze voortreffelijke film, die knap ge maakt is met de eenvoudigste middelen en die zeer goed is van psychologie. De waarachtige film liefhebber mag deze film bepaald Naar wij vernemen, zal op 28 en 29 Nov. a.s. de Raad van Afge vaardigden van „St. Raphaël", te Utrecht, o.a. hebbei. tc beslissen over de nieuwe statuten, waarbij de Bond dan voortaan zal heten: Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerpersoneel „Sint Raphaël". Aan de top komt te staan het Hoofdbestuur met de Bondsraad gekozen op een om 'e 2 jaar te houden congres. Dit congres is te vens de wetgevende vergadering, waarop de grote lijnen inzake het bestuursbeleid worden uitgestip peld en besproken. Voorts worden er 3 bedrijfsgroe pen gevormd en wel Spoorwegen Wegvervoer (inclusief tramwegen) er Burgerluchtvaart. Iedere Be' drijfsgroep behartig": voor haar rayon de belangen der aangesloten leden en houdt op geregelde tijden haar algemene vergaderingen met afgevaardigden van de afdelingen op welke vergaderingen tevens het Bectuur van de betrokken bedrijfs groep wordt gekozen. Elke bedrijfsgroep kan weer worden onderverdeeld in meerdere vakgroepen, zoals b.v, de bedrijfs groep „Spoorwegen" In: treinperso neel, statlonspersoneel e.d. Elke vakgroep behartigt dan weer de belangen van de leden van deze groep en houdt geregeld haar algemene vergaderingen. Tenslotte is het nog mogelijk om in bepaalde plaatselijke afdelingen van enige omvang z.g. afdelings bedrijfsgroepen te vorr-.en, T.z.t. hopen wii op bovenstaande te houden vergadering van de Raad van afgevaardigden, welke dan te vens de laatste in deze vorm zal zijn, nader terug te komen. POST VOOR TROEPENSCHIP „VOLENDAM" Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Vo lendam" welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 10 November in Neder land worden ter post bezorgd. Naast de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: Aan boord van het troe penschip „Volendam" op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. Daar vrijwel overal het voetbal len stilstaat, kan onze kring er mooi van profiteren om weer eens een behoorlijk programma af te werken. Het programma luidt: lste klasse: VI. Vlug DOS TOP F.S.A. Geel Zwart Con Biro 2e klasse: Hugo Girls 1 VI. Vlug 2 V. Z. V. 3 Geel Zwart 2 K.S.V. W.G.W. V.Z.V. D.W.O. Edo Hugo Girls 2 V.I.O. V.Z.V. 2 F.S.A. 2 D.T.S. Strandvogels 1 BI. Reigers Juniores: T.O.P. a VI. Vlug b W.G.W. a Hugo Girls a Geel Zwart a D.W.O. a Hugo Girls b BI. Reigers a Con Brio a K.S.V. a In de eerste klase gaat D.O.S. een zekere nederlaag tegemoet. Vliegens Vlug komt er meer en meer in. De verdediging van DOS zal in staat zijn zich een te grote nederlaag te besparen, maar de voorwaartsen van VI. Vlug zullen het net zeker enkele malen weten te vinden. T.O.P. F.S.A. kan een wed strijd worden met wisselende kansen. T.O.P. zal echter moeten zorgen voor een overwinning om de naaste concurrenten op veilige afstand te kunnen houden. Wij houden het op een gelijk spel, dat blijft in de geest van F.S.A. Geel Zwart krijgt Con Biro thuis en tevens de gelegenheid te tonen dat ze niet op de onderste plaats thuis horen. De mogelijk heid is er, maar Con Brio is ook niet voor de poes, en eerlijk ge zegd, we zien ze nog wel met de volle buit huiswaarts trekken. In de tweede klas komt Hugo Girls voor 't eerst uit en er is dus niet veel van te voorspellen. Voor VI. Vlug is hier misschien een kansje om ook eens 2 puntjes bin nen te halen. V.Z.V. 3 zal met Geel Zwart 2 de punten kunnen delen, terwijl K.S.V. een harde dobber zal hebben aan W.G.W., dat nog een serieuze kans heeft op de bovenste plaats, echter K.S. V. aan jullie de eer op sportieve wijze daar nog even tussen te ko men, wat W.G.W. wel niet zal toelaten. D.W.O. zal moeten winnen en daar wel een klein kansje toe zien bü V.Z.V. No 2 ligt op de loer om van plaats te verwisselen. V.Z.V. speelt nog erg wisselvallig, zodat ook hier nog wel een verrassing mogelijk is. E.D.O. zal het wel klaren met de reserves van Hugo Girls. Bei den beginnen pas, 't kan een spannende strijd worden met E.D. O. iets meer favoriet. V.I.O. zal doorgaan met het her stel en V.Z.V. 2 met lege handen huiswaarts sturen. T.S.A. 2 zal het te kwaad krij gen met de koploper D.T.S. even als Strandvogels met Blauwe Rei gers. Beiden zijn sterk in de run ning, en ze zullen dat wel door zetten. Bij de Juniores kan T.O.P. a weer eens een overwinning beha len over VI. Vlug b, terwijl W.G. W. a wel een lesje zal geven aan Hugo Girls a, die deze wedstriid voor 't eerst aan de competitie deelnemen. Geel Zwart a ontvangt D.W.O. a al in return match, uit werd met 10 verloren, maar we achten ze toch wel zo sterk dat het nu, met de steun van de aan hang, wel een overwinning kan worden. Hugo Girls b tegen Blau we Reigers a is een wedstrijd met gelijke kansen. Tot nu toe pres teerde Blauwe Reigers niet veel, dus de Girls hebben een kansje. Evenals K.S.V. a tegen Con Brio a. Moge het voor allen een pret tige wedstrijddag zijn- zijn onveranderlijk goedl WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. ZACHTER DES NACHTS Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en aanvankelijk krachtige zuidelijke wind, tijdens frontpas sages ruimend naar westelijke richtingen en iets afnemend. Zach- ier dan afgelopen nacht. Morgen overdag: wisselende be wolking met nu en dan opklarin gen en enkele verspreid optre dende buien voornamelijk in de kustprovincies. Krachtige tot ma tige westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. ONTRUIMEN SOLO EN MADIUN BATAVIA, 5 Nov. (Aneta). In een officieel communique wordt gezegd: „Tot dusverre werd de veiligheid in de regentschappen Madiun, Ngawi en Magetan van de residentie Madiun en in de re sidentie Solo, uitgezonderd het re gentschap Wonogiri, verzorgd door de gecoördineerde patrouillegang van de Nederlandse en republi keinse troepen. Thans is in on derling overleg tussen de betrok ken militaire commandanten be sloten deze gebieden geheel ter bewaking af te staan aan de T.N.I. in verband waarmede de residen ties Solo en Madiun in hun ge heel uiterlijk 15 November a.s. door de Nederlandse troepen zul len worden ontruimd" GEDEMOBI LISEERDEN NAAR NIEUW ZEELAND BATAVIA, 5 Nov. (Aneta). Maandag zullen 50 gedemobiliseer de Nederlandse militairen per ge charterd vliegtuig van de K.L.M. als emigranten naar Nieuw Zee land vertrekken. Zü zullen in verschillende delen van Nieuw Zeeland in de landbouw tewerk worden gesteld. Zü zijn allen on gehuwd. Labour wint zetel in Londen LONDEN, 4 Nov. (Reuter). De Labourpartij heeft vandaag de zetel North Kensington in de Lon- dense gemeenteraad terug gewon nen. Hierdoor heeft zij de meer derheid in de raad, die zij bij de dit jaar gehouden verkiezingen verloor, opnieuw verkregen. DE REIS VAN HR. MS. „VAN SPEIJK" Zoals bekend, vertrekt deze maand Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speijk" naar Willemstad (Curacao) ter aflossing van het stationsschip aldaar, Hr. Ms. mijnenlegger „Wil lem van der Zaan" welke bodem deze winter zal thuisvaren. Hr. Ms. „van Speijk" zal 15 No vember a.s. van Nieuwendiep afva ren om 1 December a.s. te Barbados te arriveren. Op 3 December a.s. vertrekt het schip van Barbados, op 5 December wordt het té Wil lemstad verwacht. ALKMAAR, 4 Nov. BI. eigenhei mers 7.70, slabonen z. dr. 79, afw. 2040, tomaten A 58—78, afw. 30 48, witlof 66—35, II 36—45, bloem kool I 2944, II 1523, rode kool 5.509.40, sav. kool 6.509.70, gr. kool 715, spruitkool I 76—107, afw. 4257, boerekool 1427.50, spinazie 2162, sla 7, kas 11.50—16, andijvie 58, rode bieten 67, bospeen 6—15, winterpeen 713, waspeen 720, uien 1925, afw. 1116, prei 18—26, afw. 911, soep 610, selie 26, frankenthalers 1.16, alicant 851.12, afw. 52 gron. kroon 1325, jacques lebel 1116, ster appel 1625,clairgeau 711, boëre- groen, conference 723, doyenné du cornice 34, emile d'heyst 6—11, gie- ser wildeman 718, legipont 19 26, nouv. poit. 611, sold, laboureur 814, zwijndr. wijnpeer 718. zaadmarkt: Bruine bonen 7072, ALKMAAR, 4 Nov. Graan- en citroenbonen 633, witte bonen 80, groene erwten (kl) 3839 p. 100 kg. OBDAM, 4 Nov. 33000 kg breek- peen B 9.60—10.90,C 9.50—10.40, 5700 kg kroten A 6.20—6.80, 2500 kg uien 21.4021.90, grove 20.70 21.30, 14000 sav. kool 6—13.10, 6700 kg rode kool 6.909.90, 9000 kg witte kool 6.40, 1000 kg andüvie 10.40, 800 kg bevelanders 7, 2700 kg gele kool 6. PURMEREND 5 Nov. Bevelan ders 89, koopmans blauwe 810, tomaten A 73114, witlof 3268, bloemkool 854, rode kool 513, witte kool 4, savoye kool 511, gr. kool 516, spruitkool 63114; boe- rekol 22, spinazie 1635, sla 312, andijvie 611, rode bieten 47, gare bieten 714, bospeen 1630, winterpeen 812, waspeen 1328, uien 822, driel. 13, nep 13, prei 2430, frankenthalers 5890, ali cant 64112, brabantse bellefleur 516, bramley seedling 5—18, cox orange peppin 1255, goudreinette 634, groninger kroon 526, jac ques lebel 516, jonathan 6 36, notaris appel 6 26, present van engeland 524, zoete winterkroon 524, beurré al. lueas 636, beur- ré clairgeau 439, bonne louise d'a- vranches 839, conférence 649, doyenne du comice 6054, emile d'heyst 613, ferliton 5—14, gieser wildeman 516, kamperveen 311, maagdepeer 315, nouveau poiteau 516, soldaat laboureur 327, win- terlouwtje 3—14, winterjan 3—13, zwijndrechtse wijnpeer 328. WARMENHUIZEN, 5 Nov. 4500 kg uien 22.80—24, grove 23.10—24.20, driel. 14.90, stek 14.50, 2000 kg peen 1010.20, 1800 kg andijvie 8.10 8.50, 21000 kg rode kool 5.50— 10.50, 19000 kg witte kool 6.20 6.40, succes witte 7.808, 500 kg groene kool 17.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2