JDAG! Nieuw Scherp memorandum Tsjechisch Episcopaat GELD NAUWE ECONOMISCHE BANDEN TUSSEN REPUBLIEK EN V.S. Voorbereidingen op de Soevereiniteitsoverdracht VERENIGDE STATEN HEBBEN DE BESTE WAPENEN Candidaat-notaris verduisterde ruim f 100.000 Derde wereldoorlog zou einde van kapitalisme zijn Gevallenen der twee wereld oorlogen plechtig herdacht Wild-West in Nieuwerkerk >terdamse tudste en okin 34, J bij C. Duyves, Tuitjehorn T IN HOORN EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Eindelijk revanche der Rode Duivels Maandag 7 November 1949 45e Jaargang No. 11711 Nederlandse handel gaat zware concurrentie tegemoet Eis van de eerste orde Rede minister van defensie Herdenkingsrede van Malenkof Benoemingen in het- Bisdom Haarlem Bijeenkomst in de Nieuwe Kerk Bioscoop uitgebrand De minderheden protesteren Ceremonie in Amsterdam en in Indonesië lam ltis, Hermelijn, enz. otsen, om van - Tel. 42222. ZONDAG 6 NOV. ten bate v. d- Muziekver. „St. Hildegardis" Muziek v d. Cabelero's Aanvang 3 uur Jat was mannewerk ij echter een hevige et leuk wat hem ge- r was het namelijk t, dat de kleermaker schrandere dier had akt, was tot de aan- jldige knauw in zijn r lang last van heeft koddebeier ook weer grommend overeind, op zijn beurt Arend De stukken vlogen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbank Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (V ondel A S H VAN HEDEN Pag. 4. Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 De heer Palar heeft in New York een verklaring afgelegd over de komende economische verhouding tussen de Republiek en de V. S.., hetgeen een zware concurrentie zal betekenen voor de Nederlandse handel. Nu de R.T.C. is beëindigd is niet langer Den Haag meer de nieuwsbron, maar valt de klemtoon op de berichten uit Batavia en Djocja. De Souvereiniteits-overdrabht, de Status van Nieuw Guinena en het terugtrekken van de Ne. derlandse troepen vormen de onderwerpen van gesprek in Indo. nesische politieke kringen Moh. Rum naar Sukarno Moh. Rum, die gistermiddag in Batavia aankwam, is vandaag naar Djocja vertrokken om president Su karno en de Republikeinse regering verslag uit te brengen over de RTC. Tegenover persvertegenwoordigers betuigde hij nogmaals zijn tevre denheid, hoewel hij de kwestie ERG BEMOEDIGEND ziet het er voor de door velen verhoopte re geling van de kinderbijslag voor zelfstandigen niet uit- Wat de Re gering dienaangaande in haar Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot hoofdstuk I van de Rijksbegroting mededeelt, is bepaald onbevredi gend. Natuurlijk zal de K.V.P., die het in het V.V. kloekmoedig voor deze sociale regeling had opgenomen, in deze houding van de regering niet berusten. Het is misschien niet zó, dat van een botte afwijzing kan worden gesproken, maar men kan zich toch ook niet aan de indruk onttrekken, dat de oplossing van het probleem naar de lange baan wordt geschoven. Dat mag niet. De regering verklaart in begin sel te voelen voor een regeling, welke het karakter zou hebben van „een herverdeling van het ge zamenlijk inkomen der zelfstandi gen", maar daartegen bestaan „een aantal bezwaren van practische en financiële aard". Het wil ons ech ter voorkomen, dat het in het ver leden, het heden en de toekomst vermelde, wemelt en wemelen zal van practische en financiële be zwaren tegen diverse zaken op het terrein van het politiek handelen. Dit is echter in het algemeen geen reden om daarom niet naar een oplossing te streven. De regering heeft er voorts be zwaar tegen, onder de tegenwoor dige omstandigheden een grote nieuwe last op de Staat te leggen. Begrijpelijk! Maar in het leggen van een „grote nieuwe last op de Staat moet de oplossing ook niet worden gezocht. Wel moet de Staat indachtig zijn de eisen van de sociale rechtvaardigheid ten aan zien van het probleem der sociale zekerheid! Verder ontveinst de Regering zich niet, „dat aan een regeling op verzekeringsbasis vele moeilijkhe den zijn verbonden." Ook dit is geen schrikwekkende nieuwe ont hulling! Deze en andere moeilijk heden zijn even begripsvol als doeltreffend onder het oog gezien in een rapport van het Katholieke Centrum voor Staatkundige Vor ming, dat zelfs een proeve van een wetsontwerp op het verlenen van kinderbijslag aan zelfstandigen be vat. Om nu echter niet geheel en al met lege handen te komen, spreekt de Regering in haar Memorie van Antwoord uit, dat de oplossing „vooralsnog" niet gezocht moet worden in „een alle zelfstandigen gelijkelijk omvattende regeling", maar dat veeleer moet worden „aangeknoopt bij bedrijfstaksge- wijze regelingen. Die gedachte heeft de regering uitgewerkt in 'n aantal voorlopige conclusies, waar omtrent het gevoelen is gevraagd van de organisaties van zelfstandi gen. Het ziet er naar uit, dat het zo toch weer een lange geschiedenis zal worden. Dit mag niet. Terecht bijv. schrijft drs. Veldkamp in zijn pas verschenen prae-advies voor 't a.'s. KVP-congres, „dat uit een oog punt van verwezenlijking der so ciale zekerheid in solidaristische zin, uitbreiding van de kinderbij slag- en ouderdomsverzekering tot zelfstandigen een eis van de eerste orde is". Deze maatregelen, zegt de prae-adviseur, zullen zeker niet de persoonlijke verantwoordelijkheid ondermijnen, doch deze veeleer groter maken, „daar hun zelfstandigheid wordt versterkt". Dit laatste is, naar het ons wil voorkomen, een belangrijke en ac tuele overweging. Er is nl. reeds geruime tijd een verloop van de categorie van allerlei zelfstandi gen naar die van de loontrekken- den. Dit verloop geschiedt openlijk maar vaak ook clandestien, teneinde te profiteren van de so ciale regelingen, die alleen voor loontrekkenden bestemd zijn Hier bestaat een gevaar voor de „uit holling" der groep van zelfstandi gen, en die uitholling is weer be denkelijk voor de ruggegraat van de nationale volkskracht! Een regeling voor de kinderbij slag voor zelfstandigen moet in derdaad een „eis van de eerste orde" worden genoemd. En tegen over zulke, derhalve urgente, eisen, mag niet te véél de nadruk gelegd worden op allerlei moeilijkheden, waarvan wij de betekenis intussen niet willen onderschatten. Nieuw Guinea betreurde. De Rep. Adviesraad zal 18 en 19 Nov. ver gaderen. Nieuw-Guinea Nu de RTC is beëindigd, heeft men van bevoegde Indonesische zij de aan een vertegenwoordiger van het ANP verklaard, dat tijdens de behandeling van de kwestie Nieuw Guinea op de RTC nooit van Indo nesische zijde is voorgesteld om dit gebied in beginsel te doen behoren tot de R.I.S en daarna het Neder landse bestuur te continueren voor de eerste 55 jaar. Politieke kringen in Djocja zijn evenwel niet bijster ingenomen met de houding der In donesische delegatie tijdens de RTC. Men is van oordeel, dat de delegatie haar „economisch-financiële pijlen" reeds had afgeschoten. In dezelfde kringen is men echter ook van op vatting dat de R.I.S. inzake de kwestie Nieuw Guinea, indien deze aan de V. N. zou worden voorge legd, geen „overwinning" zou be halen. Een belangrijke functie vacant In Djocja houdt men zich bezig met de vraag, wie president moet worden van de Republikeinse deel staat, wanneer Sukarno tot presi dent wordt aangewezen van de R.I.S. De correspondent van Aneta weet te melden, dat de Sultan van Djocja de meest serieuze candidaat Sultan ook een post krijgt in de re gering van de R.I.S.? Positie der Nederlandse troepen Algemeen is men in Djocja van oordeel, dat nu geen „conflictsitua tie" meer bestaat, het voorstel van de Sultan van Djocja de moeite waard is te overwegen en dat een verplaatsing van de Nederlandse troepen in het Rep. gebied behelst. Een ander bericht van Aneta meldt dat de plaatselijke gemengde com missie te Bukuttingie is overeenge komen, dat de Nederlandse troepen in dit gebied en dat van Paja Lom bok en Pariaman vandaag zouden worden teruggetrokken. De heer Palar heeft aan de re dactie van de „Journal of commer ce" verklaard, dat de handel tus sen de Republiek en de V. S. zal toenemen. Hij zeide verder, dat het verkrijgen mn volledig economisch beheer, de driehoekshandel via maatschappijen, waarvan de hoofd kantoren in Nederland zijn geves tigd, zou doen verdwijnen. Er zul len pogingen worden gedaan om ,,de meeste, zo niet alle handel rechtstreeks tussen Indonesische verkopers en buitenlandse kopers te doen geschieden", teneinde In donesië meer dollars te verschaf fen voor de noodzakelijke invoer. Daartoe zal een inkooporganisatie in de V. S. worden gesticht. Palar wilde er zich niet over uit laten of de American Indonesian Corpo ration, o. I. v. Matthew Fox voor dit doel gebruikt zou worden. De Republiek wil zich verbinden met het gebied van de harde valuta. De president Trade Commissioner voor Indonesië in de V.S., E. C. Zimmerman, zeide dat het vrij ze ker was, dat een toeneming van de handel tussen Indonesië en de V.S. te verwachten is, nadat de nieuwe regering het bewind heeft overge nomen. Nederlandse firma's wer kende in Indonesië, zullen zich ge plaatst zien tegenover nieuwe con currentie van andere buitenlandse maatschappijen met inbegrip van is. Wat moet gebeuren, wanneer de Amerikaanse. INDIANAPOLIS, 6 Oct. (Reuter). Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie, heeft in een rede te Indianapolis verklaard, dat naar zijn mening de V.S. over wapens beschikken, die veel beter zijn dan die van elke mogelijke vijand. „Onze wapens moeten ont wikkeld worden, niet voor ge bruik tegen een theoretische vij and van een ander tijdperk, maar voor verdediging tegen de huidige macht van een groot land. Onze tactiek moet zijn, terug te slaan, waar dit land volgens waarschijnlijkheid het zwakst is zijn lange verbindings- en ver voerslijnen, zijn productiefacili teiten en ons te verdedigen te gen de tactiek, waar dit land zich waarschijnlijk op zal concentreren een snelle aanval over land op de met ons bevriende landen, atoombomaanvallen op onze in dustriecentra. Wij hebben meer tijd gehad, ons voor te bereiden op de middelen om de uitwerking van een atoombomaanval te niet te doen, indien wij daar het slachtoffer van zouden worden. Wij geloven, dat wij nog munities hebben, waarmee wij de tegen standers groter schade kunnen be rokkenen dan zij ons kunnen toe brengen, en betere verdedigings middelen om hun agressieve be doelingen te dwarsbomen". Vol gens Johnson moeten de V.S. en hun westelijke geallieerden reke ning houden met de mogelijkheid, dat zij in geval van oorlog in hoe veelheid manschappen overtroffen worden. De V.S. zijn de rest van de wereld nog voor op het stuk van munitieproductie, „maar even als bij allen, die in enige wedren de leiding hebben, voelen wij de warme adem van degenen, die ons op de hielen zitten, in onze nek", aldus Johnson. MULTILATERALE SOCIALE VERZEKERINGSCONVENTIE BRUSSELSE MOGENDHEDEN GETEKEND PARIJS, 7 Oct. (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Pact van Brussel Engeland, België, Frankrijk, Nederland en Luxem burg tekenden hedenochtend een multilaterale conventie, die de sociale verzekeringsstelsel der vijf landen samenvoegt. Een der zwaarst getroffen kerken in Arnhem is ongetwijfeld de St. Walburgerkerk. Nu de opbouw van andere gebouwen en huizen gedeeltelijk is voltooid, is men begonnen aan deze kerk. De zwaar gehaeende kerk in de steigers PRAAG. 5 Nov. (ap) Zaterdag avond Is bekend geworden, dat het Episcopaat de communistische re gering van Tsjechoslowakije er van beschuldigd heeft de kerk in feite buiten de wet geplaatst te hebben. Verleden week hebben de bis schoppen de priesters hun herder lijke toestemming gegeven om de wetsbepalingen te gehoorzamen ten einde uit de gevangenis te blijven. Zij weken hierin af van' hun vroe gere standpunt, maar in hun laatste memorandum verklaren de bis schoppen: De nieuwe wetten en hun uitvoe ringsbeschikkingen tasten op ver ontrustende wijze de grondwettige rechten en vrijheden van het Tsje- chosiowaakse volk direct en indi rect aan, voor zover zij ten doel hebben als basis te dienen voor dee rechtvaardiging en verscherping van tot dusver genomen maatrege len die de rechten van de kerk aantasten en haar vrijheden beper ken en de facto buiten de wet Stelt. In een memorandum aan de regering eisten de bisschoppen on middellijke herziening van de on langs tot stand gekomen kerkwet ten einde de katholieke kerk een stevige juridische positie te geven en haar handelingsvrijheid in in terne aangelegenheden te herstel len. De regering heeft er niet op geantwoord, maar sinds de ont vangst er van hebben regerings leiders nieuwe aanvallen op de katholieke hiërarchie gedaan. Het memorandum was getekend door 10 bisschoppen en de aposto lische administrateur. Het was ech ter niet getekend door Aartsbis- De 47-jarige candidaat-notaris J. A. S. uit den Haag, beheerder van vermogens en bewindvoerder over diverse nalatenschappen waartoe hij bij testament was aan gewezen, is door de recherche ge arresteerd. Men heeft namelijk ontdekt, dat S., die tot 1942 op het kantoor van een notaris werk zaam was op ernstige wijze mis- Terwijl de voor Noorse rekening gebouwde „Oslofjord" voor vertrek gereed ligt, wordt op de werf van de Ned. Dok- en Scheepbouw Maatschappij te Amsterdam hard gewerkt aan de bouw van drie andere schepen voor Noorse rekening, nl. de reders A. F. Klaveness Co te Stockholm. Voor deze rederij zijn in aanbouw het vracht- en passagiersschip „Bonneville", me tende 13.380 ton en twee tankschepen, metende 20.700 ton. De „Bonneville'', links op de foto, wordt nog dit jaar te water gelaten. Rechts een der beide tankschepen, eveneens in ver gevorderd stadium; meer I inks-ligt de kiel van de tweede tanker. bruik heeft gemaakt van het hem geschonken vertrouwen. Hij heeft van 1942 af tot heden een bedrag van ruim 100.000 gulden van de aan hem toevertrouwde vermo gens ten eigen bate aangewend. Een groot deel van dit geld be steedde hij om de kosten van een te hoge levensstandaard te dek ken, terwijl een ander deel door hem voor particuliere beleggingen werd gebruikt. Om het ene gat met het andere te stoppen sloot hij leningen af. Hij gaf dan de mantels van effecten, welke hij onder beheer had, in onderpand. Zijn administratie verkeert in een dermate chaotische toestand, dat het juiste bedrag van het verduis terde niet is op te geven. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. OVERMAKING GELDEN NAAR INDONESIË In aansluiting op de mededeling dat de controle op postpakketten aan militairen in Indonesië is ver scherpt in verband met geconsta teerde gevallen van bankbiljetten- smokkel, wordt van officiële zijde nog de aandacht gevestigd op een door de Nederlandse Bank getroffen regeling, op grond waarvan maan delijks gelden naar Indonesië kun nen worden overgemaakt tot een be drag van ten hoogste f200 per maand voor betalingen van niet- commerciële aard. Onder betalingen van niet-com- merciële aard dienen o.m. te wor den verstaan: betalingen wegens ondersteuningen, kosten van ver pleging van familieleden of militai ren, geschenken en studiekosten. Men wende zich hiervoor tot een bank, welke tegen geringe kosten gelden voor deze doeleinden kan overmaken. schop Josef Beran van Praag. In he memorandum zeggen de bisschoppen o. m .van de nieuwe wet: 1. Dat zij de constituties van de katholieke kerk en de Tsjechische republiek schendt, 2 Dat zij de autonomie v. d. kerk in zaken van geloof en moraal ver nietigd heeft. VERZOEK SALARISVER HOGING BRITSE AMBTE NAREN VERWORPEN LONDEN, 6 Nov. (Reuter) Een verzoek tot een salarisverhoging van 15 pet. voor 60.000 Britse amb tenaren is door de Arbitrage-Com missie verworpen. Het verzoek was gebaseerd op de redenering dat de kosten van het levensonderhoud on geveer met 86 pet. omhoog gegaan waren terwijl de salarissen slechts met 28.5 pet. waren gestegen. Ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie heeft Georgi Malenkof, lid van het Politbureau, tijdens een rede in het Bolshoi-theater te Moskou voorspeld, dat een derde door de imperialisten te ontkete nen wereldoorlog het einde van het kapitalisme zou zijn. De door de imperialisten ont ketende eerste wereldoorlog, al dus Malenkof, leidde tot de over winning van de revolutie; de twee de wereldoorlog, ook door de im- DRIE MILITAIREN GESNEUVELD Zwaar gevecht met Darul Islam-bende SEMARANG, 7 Nov. (Aneta). 2 man van de Kon. Landmacht sneuvelden en een zwaargewonde is later overleden, toen in de dessa Tembelang nabij Brebes, in Mid- den-Java, een patrouille in een hinderlaag viel van een Darul Islam-bende van meer dan 200 goed gewapende lieden. Na een hevig vuurgevecht, waarbij van Nederlandse zijde tweemaal om versterking werd gevraagd, werd de patrouille uit haar zeer be narde positie bevrijd. De bende leed zware verliezen, w.o. 7 doden. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Rector te Leiderdorp (Gesticht de Goede Herder) de Weleerw. Heer J. C. de Groot; tot Pastoor te Lisse (H.H. Engelbewaarders) de Wel eerw. Heer H. C. A. M. Roelvink; te Bleiswijk, de Weleerw. Heer B. J. M. Dorbeck, die kapelaan was te Rotterdam (H. Elisabeth). Tot Pastoor te Voorhout, de Weleerw. heer A. Kramer; te Le- wedorp, de Weleerw. heer F. S. Wolff; te Tholen de Weleerw. heer A. A. Trouwborst, die kapelaan was te 's Gravenhage H.H. Engelbe waarders). Op indrukwekkende wijze zijn was, geflankeerd door een ook dit jaar weer in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de soldaten herdacht, die in de laatste twee wereldoorlogen het leven lieten. De plechtigheid werd bijgewoond door de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, de garnizoenscommandant van Am sterdam, kol. W. C. Maas, de com mandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, de commissarissen van de Konin gin der provincies Friesland en Overijsel, voorts talrijke andere hoge civiele en militaire autoritei ten w.o. de burgemeester van Am sterdam. De geallieerde landen waren vertegenwoordigd door hun am bassadeurs, gezanten en zaakge lastigden. Voor de kansel was een groot zwart kleed op de stenen vloer van de kerk uitgespreid. Hierop Drie mannen uit Oud-Beijer- land lieten zich door een 38-jarige taxichauffeur uit Rotterdam naar Nieuwerkerk aan de IJssel bren gen. Ofschoon de heren in Rotter dam reeds het een en ander ge dronken hadden, moest er in Nieuwerkerk voor een café wor den gestopt, waar zij naar binnen gingen. De 26-jarige A. V. was het eerst bij de taxi terug en verzocht de chauffeur zijn vriend even te halen. Deze ging naar binnen toen nummer één, die kennelijk te veel had gedronken, er met de taxi vandoor ging. Zigzaggend ging de wagen in de richting Rotterdam. Twee tegenliggers, die de slinge rende wagen zagen naderen, kon den echter een aanrijding niet voorkomen. Niettemin bleef de taxi nog altijd rijden. De taxi chauffeur had inmiddels met een vrachtauto de achtervolging inge zet. Het gelukte hem 200 meter voorbij de spoorwegovergang op de Terbregseweg de taxi tot stop pen te dwingen. Bij deze manoeu vre werd de wagen flink bescha digd. Toen de ongewenste passa gier de taxi niet wilde verlaten, sleurde de opgewonden chauffeur hem uit de wagen en gaf de man een paar opstoppers, die zo hard aankwamen, dat deze met een hersenschudding in het ziekenhuis terecht kwam. Dit is niet de eer ste maal dat V. zich aan een der gelijk feit heeft schuldig gemaakt. De justitie zal nu een hartig woordje met hem spreken. wacht van Nederlandse militai ren, de baar opgesteld aan de voet waarvan tijdens de herden kingsdienst de vertegenwoordigers der diverse landen kransen leg den. Als eerste legde minister Schokking namens de Nederlandse regering de krans getooid met de nationale driekleur. Gedurende de kranslegging zong het mannenkoor „Mastreechter Staar" het „Ecce quomodi mori- tur" van Jacob Haendl en het „O domine Jesu Christe" van G. P. da Palestrina, Ds. B. van Ginkel, hervormd predikant te Amsterdam hield een korte herdenkingsrede. Omstreeks 2 uur gisterochtend is in de bioscoop „Van Eyck" te Maaseik brand uitgebroken. On danks het spoedig ingrijpen van de gemeentelijke brandweer van Bree, Sittard (Nederland), Hasselt en Genk, is het gebouw geheel ver nield. Alle films, welke er zich in bevonden, zijn verloren gegaan. De omliggende woningen konden te gen het vuur beschermd worden. INCIDENT AAN TURKS BULGAARSE GRENS ANKARA, 6 Oct. (A.F.P.). In de streek van Kirklarelli, in Thra- cië, heeft zich volgens het blad „Yeni Sabah" een nieuw Turks- Bulgaars grensincident voorge daan. Enkele personen werden ge wond tijdens een vuurgevecht. perialisten ontketend, bracht het kapitalisme het verlies van de landen van de volksdemocratie en van China en wanneer een derde wereldoorlog door de kapitalisten zou worden ontketend, zou deze oorlog niet slechts het graf van de afzonderlijke kapitalistische staten zijn, maar van het gehele kapitalisme. „Wij willen geen oorlog", zo ging Malenkof verder. Wij zullen al het mogelijke doen om een oor log te voorkomen. Niemand moet echter denken, dat de oorlogssto kers en hun sabelgerinkel Rusland schrik aanjagen. „Niet wij, maar de agressors moeten een oorlog vrezen", aldus Malenkof, die een van de beste sprekers is van de Sovjet-Unie. In de grote zaal van Krasna- polsky werd Zaterdagmiddag te Amsterdam een openbare bijeen komst gehouden onder de titel: „Indonesische minderheden kla gen aan". Na een korte inleiding nam de heer L. Polhaupessy, ver tegenwoordiger van de minderhe den uit Oost-Indonesië, 't woord. Hij zeide o.m.: „Wij zijn door de Nederlandse regering zeer gast vrij ontvangen en wij mochten overal komen, maar de B.T.C. was voor ons absoluut gesloten en daarom waren wij juist gekomen. Wat wij willen is", zo zeide de heer Polhaupessy, wiens rede spontaan onderbroken werd door het Wilhelmus door alle aanwezi gen meegezongen en door uitroe pen als „Leve Ambon", „Opge nomen te worden in het Konink rijk nieuwe stijl, tezamen met Suriname en de Ned. Antillen, met de driekleur als onze vlag, het Wilhelmus als ons volkslied en met behoud van onze eigen gewoonten, zeden en godsdienst". De heer D. H. Undap, gedele geerde van het comité „De Grote Oost", sprak als afgevaardigde van de vereniging „De Twaalfde Pro vincie". „Wij zijn trouw en aan hankelijk aan het Huis van Oranje en het volk van Nederland". De Minahassa kan niet van het Ko ninkrijk der Nederlanden worden losgerukt. Wij moeten daar toch op zijn minst in worden gehoord en dat is niet gebeurd. De heer Verboom sprekend als vertegenwoordiger van de Nederlanders in Indonesië zei: Iedereen ziet met huivering de toekomst tegemoet. De Nederland se regering is volkomen onaan doenlijk geweest voor de wensen die er leven bij de minderheden in de gehele Archipel. Ook de de legatie van de Nederlanders die in Indonesië wonen is buiten de zaken gehouden. De oplossing, die nu gevonden is, leidt tot terreur. De heer Vigeleyn-Nikigulun, vertegenwoordiger van Ambon, besprak uitvoerig het ontstaan van de innige verhouding tussen Ambon en Nederland. Het zijn de soldaten van Ambon geweest zo zeide spreker die een be langrijk aandeel hebben geleverd in de pacificatie van de Archipel en daardoor hard hebben meege werkt aan het brengen van een heid in Indonesië. De loop der gebeurtenissen heef' 'oij ons de vraag doen rij zen: „Heeft Nederland vergeten wat door ons is gedaan?" Wij, die bij Nederland willen blijven, moe ten vechten. Zij, die de band met Nederland willen verbreken, kre gen alle hulp, zo riep spreker uit. De volgende spreker was de heer Zacharias, afgevaardigde van Timor, die zeide, dat van het zelf beschikkingsrecht voor onze eilan den niets terecht is gekomen. Tot besluit van de bijeenkomst sprak nogmaals de heer L. Polhau pessy: „Men heeft ons geken schetst als waardevolle belangen, doch men heeft met ons omge sprongen als waardeloze belan gen". Met het zingen van het Wilhel mus en het uitbrengen van een driewerf hoera op H.M. de Konin gin en de Indonesische minder heden, werd de vergadering be sloten. BATAVIA, 6 Oct. (Reuter). Moh. Rum heeft in een later na zijn aankomst gehouden perscon ferentie medegedeeld, dat een na tionaal voorbereidend comité, dat vertegenwoordigers zal bevatten van republikeinen en federalisten, binnenkort zal worden ingesteld om voorbereidingen te treffen voor het overnemen van de sou- vereiniteit door de R.I.S. De samenstelling van dit comité zal haar beslag krijgen na de te rugkomst der Indonesische gedele geerden. Het comité zal de werk wijze vaststellen voor de verkie zing van een voorlopig parlement, van een president en van een ka binet voor de R.I.S. Een delegatie uit het te vormen kabinet zou naar den Haag gaan om van Koningin Juliana de souvereiniteit te ont vangen. Naar de verwachting van Moh. Rum zal dan gelijktijdig met deze ceremonie een ceremonie voor de overdracht der souverei niteit in Indonesië plaats vinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1