Nieuw PLEIDOOI VOOR BREDE BASIS MET DE P.v.d.A. 1 GELD Russisch vredesoffensief? Marinegezinnen voorlopig niet meer naar Indonesië Deens avonturier op Schiphol demobilisatie irktberichten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Waarheen koerst Rusland Woensdag 9 November 1949 45e Jaargang No. 11713 „Tegen roer" 49246 werklozen Romme opent politiek debat Jonkheer v. d. Goes stelt voorwaarden Nood regeling voor kleine zelfstandigen gevraagd Rokossofsky trad in functie Geruchten over ontmoeting Stalin—Truman weersproken Rug van hoge druk nadert ons land Nederlanders zijn vriendelijke mensen Onze uitvoer naar de V.S. stijgt Voorlopig Verslag Tweede Kamer Nederland exporteert electriciteit Geraffineerde autodiefstallen Het 10,000ste schip te Rotterdam PECIALE RADIO UITZENDING er straks vele duizenden n uit Indonesië terugke- hun demobilisatie ons verschillende problemen Hierop zal de aandacht gevestigd in een speciale sending, die in samen- met de Nationale Demo- aad tot stand is gekomen, itzending, die in het pro van de N.C.R.V. zal val- Woensdag 9 November te x, zal worden ingeleid .H. Prins Bernhard, voor- n de Nationale Demobi- d. DIJK, 8 Nov. 7.700 kg 25,70; grove 24—25,40; >een 10,50—10,90; 12.165 kg T—12,80; 60.000 kg witte —8,70; succes witte 9,60— 00 kg groene kool 17,10 100 kg gele kool 510,10; rode kool 5,7012,00. SNHUIZEN, 7 Nov. 750 kg 350 kg uien 23,40; 1300 0,40; 600 kg gele kool 9,30; vitte kool 5,807,50; succes i8,60. nber. 44.000 kg rode kool 24000 kg witte kool 6 es witte 9,1010,10. -SCHARWOUDE. 1500 kg en. BI. eigenheimers 9,00; ien 24,1025,30; drielingen 0 kg peen II 10,7010,90; 11000 gg rode kool 5.50 kg gelei kool f 7,20 kg gele kool 7.209.80; xoene kooll 1525; 165000 kool 58.60; Succes witte -10,30; 1000 kg, andijvie 0. vast. „Hohoho", zei Als het aan mij lag, ;r de graaf zegt, dat ik hem alleen maar d betrap. We leven ;er de graaf, en dan i zulke luidjes maar r komaan, ik moet plakken en ga me roet en kruitdamp. Dor." Zo namen de tn elkaar. En Peter? verdwenen. Hij zat zoeten in het frisse wijsje bij floot Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mrtd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarie' per editie 16 ct. per m.m. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2241 EEN VERHEUGEND ARTIKEL me nen wij te mogen signaleren, voor komend in het dagblad „Trouw" van j.l. Zaterdag. Het betreft een be schouwing over de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, naar aan leiding van een brief van 'n Trcmw- lezer, die o.a. vindt, dat „de christe lijke partijen" voor de wet hebben gestemd ter wille van de kiezers gunst. Hij vindt, dat deze wet een „afdrijven" in socialistische richting betekent en „het eigendomsrecht aantast". „Trouw" spreekt dat alles tegen op een wijze, waarvan we haast zouden zeggen, dat ze van katho lieke zijde nauwelijks verbeterd zou kunnen worden, al zouden wij niet alle formuleringen en accenten voor onze rekening willen nemen. Maar de geest, die het artikel ademt, na dert zo dicht de katholieke sociale overtuiging, dat wij ons afvragen, of dit van A.R.-zijde wel voldoende tot uiting gekomen is in het Kamer debat over de P.B.O. Daar viel het zwaartepunt wel zeer 0P het grondwettelijke bezwaar dat de Bedrijfschappen niet bij de Wet, maar bij Maatregel van Be stuur zouden worden ingesteld. Op grond van de mening, dat men in A.R. kring maar jnatig geporteerd was voor de inhoud en strekking van deze P.B.O.-wet, rees zelfs de verdenking, dat de A.R. zich achter het Grondwettelijk bezwaar ver scholen, om zo aan de gehele wet te ontkomen. Waar die verdenking al gerezen mocht zijn, draagt het artikel in „Trouw" </r in elk geval toe bij, haar uit de weg te ruimen. De schrijver betoogt herhaaldelijk met nadruk, dat men „in christelijke kring" voorstander is van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. (Het is niet duidelijk, of hij, en de briefschrijver trouwens ook, met „de christelijke partijen" - ook .de katholieke bedoelen of alleen de protestants-christelijke, maar wij nemen voorshands het laatste aan.) Het artikel gaat er, overigens zeer terecht, van ui/f, dat „de aanvaar ding der bedrijfsorganisatie door de christelijke politiek (en wij vatten daar dan wèl de katholieke óók onder! Red.) niet een buiging naar links is; „de idee der bedrijfs organisatie is niet in socialistische, maar in christelijke kring ontstaan reeds meer dan vijftig jaar geleden." (Dat zou misschien van de p u- bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie niet zó sterk beweerd mogen worden. Red.) Betogend, dat de nu tot stand ge komen wet een compromis is, zegt de schrijver, dat dit „niet zo ongun stig is, dat de bedrijfsorganisatie daarom zou moeten worden afgewe zen". De plaats van de Overheid in de nu getroffen regeling mag „iets te groot zijn", het spreekt ook voor deze schrijver vanzelf, dat de rege ling niet buiten de staatsoverheid kan omgaan, en in de nu getroffen regeling, ligt het zwaartepunt ,,niet bij de Staat, maar bij het georgani seerde bedrijfsleven". Men (d.i. de A.R Red.) stemde tegen „met leedwezen", omdat men de Wet an ders (als het Grondwettelijk be zwaar er niet was geweest Red.) „gaarne had aanvaard". Het ging hier om „de vervulling van een ideaal, dat het tegenover gestelde van socialistisch is." Deze bedrijfsorganisatie „is niet de weg, die ons tot het socialisme voert". Zij zal, aldus „Trouw", mede „de weg banen om aan de socialistische staat te ontkomen". Waarom vinden wij deze uitlatin gen van het A.R. dagblad „Trouw" zo interessant? Omdat op deze wijze inderdaad tegenroer gegeven wordt ook in de christelijke krin gen van het bedrijfsleven, die scep tisch tegen deze P.B.O.-regeling staan. Dit geven van tegen-roer kan gunstige gevolgen hebben in die kringen! Het kan er dus toe bijdra gen, dat toch nog voor een groter deel dan wel eens, na de eindstem ming over de wet verwacht werd, in vervulling gaat het ideaal der katho lieke politiek, om door een bredere regeringsbasis te bereiken, dat de vooruitstrevende gedachte van de hier beoogde maatschappelijke her vorming gedragen wordt door ge zond inzicht in breder kringen der samenleving; breder dan alleen die van katholieken en socialisten. Dit „tegenroer" werkt dan naar twee kanten: het neemt de wind uit de zeilen van het socialisme en richt de koers ook uit het oude liberale vaarwater! „Empire Brent" 10 November verwacht Het troepenschip Empire Brent wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag 10 November a.s in de haven van Amsterdam ver wacht. Behoudens onvoorziene omstandigheden begint de ont scheping op Donderdag 10 Nov. des morgens om 9 uur. IN OCTOBER: In de maand October nam het aantal bij de Arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen toe van 41.236 tot 49.246. Dit aantal van 49.246 werklozen kan worden ge splitst in 35.866 geheel werklozen (vorige maand 32.229), 12.092 te- werkgestelden bij een object van de dienst uitvoering werken (8.831) en 478 wachtgelders (176). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25.109 tot 21.688. Het hoogste aantal werklozen per 1000 mannelijke inwoners vertoont de provincie Drenthe, nl. 18, gevolgd door Noord-Brabant met 14. Zeeland vertoont met 4 per duizend het laag ste werkloosheidscijfer. Het gemid delde voor Nederland bedraagt 10. Het aantal werkloze wouwen daalde van 6.228 tot 5.759. De vraag naar vrouwelijk personeel nam toe van 17.341 tot 17.420. HET M.S. „OSLOFJORD", DAT IN OPDRACHT VAN DE NORSKE AMERIKA LINJE OP DE WERF VAN DE NEDERLANDSE DOK- EN SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJ TE AMSTERDAM WERD GEBOUWD, BIJ AVOND (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag ving in de Tweede Kamer het grote tournooi aan, dat daar jaarlijks bij de behandeling van de Rijksbegroting ge houden pleegt te worden. De aandacht ging dit keer vooral uit naar de ridders Romme en v. d. Goes van Naters, van wie gezegd was, dat zij het vooral op elkaar gemunt zouden hebben. Prof. Romme begon echter al met deze geruchten als lasterpraatjes of proefballonnetjes fe karakteriseren en ook uit de rest van zijn rede bleek, dat hij zeker geen verscherping van de verhoudingen begeerde. Hij bond de P. v. d. A. op het hart, thans niet te zoe ken naar wat scheidt doch veeleer naar wat verenigt. In de eerste categorie plaatste de katholieke fractieleider onderwer pen als socialisatie, en financiële deelname van de Overheid in bedrijven, in de tweede de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de omvorming van de onderneming. Ook de heer Tilanus (C.H.) bleek later van mening, dat in deze tijd geen onderwerpen naar voren moesten worden geschoven die het politieke gemoed prikkel den. De heer v. d. Goes (P.v.d.A.) hanteerde zijn lans minder vriend schappelijk. Hij stelde de mede werking van zijn partij van ver schillende voorwaarden afhanke lijk, zijnde o.m. behoud van het goede sociale klimaat, geen ver laging van de levensstandaard, wel eventuele consumptiebeper king maar dan over de gehele lijn, voorwaarden die overigens nogal ruimte lieten voor meerdere uit leg. Prof. Romme bleef erbij, dat de brede basis gewenst was en thans zelfs meer dan ooit. P.v.d. A. en K.Y.P.er in en geen van beide er uit. De heer Schouten (A.R.) gun de zich de vrijheid om een beetje tussen de huidige „regeringspar tijen" te stoken. In het voorlopig verslag was gezegd, dat de P.v.d. A. en de K.V.P. de kernen van die brede basis moesten blijven. Kernenergie, aldus de heer Schou ten, had echter ook de eigenschap wel eens explosies te veroorzaken. En verder concludeerde hij uit deze beeldspraak, dat de twee andere partijen dan blijkbaar op het tweede plan kwamen. Voor een dergelijke positie zou de A.R. zeker feestelijk bedanken. Dit noopte de heer Tilanus (C.H.) om ook zijnerzijds te verklaren, dat hij de beeldspraak van het voor lopig verslag afwees. Had de heer Romme op de wenselijkheid ge wezen om in deze tijd vooral te zoeken naar wat verenigde, de heer Schouten was van mening, dat ook thans de diepste levens overtuigingen moesten spreken. Zo alleen zou -het regeringsbeleid kunnen inspireren. In feite spra ken die overtuigingen toch ook wel. De heer v. d. Goes stak zijn liefde voor de geleide economie niet onder stoelen of banken, en vandaar dan ook dat hem het be leid van minister v. d. Brink in het geheel niet bekoren kon. Prof. Viering van een „Europese dag"? Door het secretariaat van de permanente commissie van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties is bij de „Kleine Assemblee" een voorstel inge diend om elk jaar vijf Mei als ..Europese dag" te vieren. Op deze dag werd dit jaar het statuut van de Raad van Europa getekend Voorgesteld wordt de viering door radio-uitzendingen, lezingen voor scholen, nationale feestdagen en openbare bijeenkomsten te doen plaats vinden. Romme verklaarde er zich daar entegen graag mee accoord, en evenzo deed de heer Schouten. Ook sprak het politieke ideaal in de klemmende oproep van prof. Romme om met de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen ernst te maken. Bij voorbaat zei hij tegen minister Joekes (die met acht an dere ministers achter de rege ringstafel troonde) dat geen ge noegen kon worden genomen met zijn plan om de zaak voorlopig maar aan het vrije initiatief over te laten. Eventueel zou er dan maar een noodregeling moeten ko men. De heer v. d. Goes noemde dit later een aanval op zijn partijge noot, het zal dus straks bij de begroting van „Sociale Zaken" wel spannen. Over Indonesië werd deze mid dag weinig gezegd, dat werd ge reserveerd voor het debat over het R.T.C.-accoord. Wel critiseerde de heer Schouten de behandeling, die zijn partijgenoot Meyerink was aangedaan; de heer Tilanus (C.H.) nam het echter al bij voorbaat voor de minister op, iedereen had nog wel iets bij de slotzitting op zijn hart gehad en het was in strijd met het reglement van or de dit te uiten. De heer v. d. Goes verweet prof. Romme nog eens dat hij indertijd Hatta ongeschikt ge noemd had en de hele Indonesië- politiek van de K.V.P. zou trou wens onzeker zijn geweest. (Vervolg pag. 3) GAAT POLEN GEHEEL IN SOV7ET-UNIE OP? De Sowjet-maarschalk Rokos sofsky, de in Warschau geboren overwinnaar van Stalingrad, heeft gisteren in het Poolse parlement zijn plaats aan de regeringstafel ingenomen, nadat het Huis zijn benoeming tot minister van De fensie en bevelhebber van de Poolse strijdkrachten had goedge keurd. Rokossofsky was gekleed in het groot tenue van een Poolse maar schalk, met het Grunwald kruis eerste klasse de hoogste Poolse militaire onderscheiding op de borst. Welingelichte Poolse kringen Ie Berlijn verklaarden, dat de over neming van het bevel over het Poolse leger door de Russische maarschalk te Warschau grote zorgen baart. Deze kringen spra ken onomwonden hun vrees uit, dat de voortduring van de tegen stellingen tussen oost en west voor hun land in een volledig opgaan in de Sowjetunie zal eindigen. Rokossofsky's benoeming wordt niet alleen door Westelijke waar nemers doch ook door met het huidige bewind samenwerkende Polen gezien als eën belangrijke stap in deze richting. Op een receptie te Washington, die de Sowjetrussische ambas sade gaf ter gelegenheid van de 32ste verjaardag der October- revolutie, heeft Wysjinsky verklaard, dat de vriendschap, die tijdens de oorlog tussen de V.S. en de Sowjet-unie bestond, op een goede dag weer zal herleven, „en dan zullen de vijanden van de vrijheid sidderen". De banden van vriendschap zijn sterker dan het gevoel van haat", aldus Wysjinsky. Acheson die gisteren te Parijs aankwam, heeft ontkend dat er tijdens het bezoek dat Wysjinsky hem Maandag bracht, gesproken zou zijn over een Russisch voor stel tot een bijeenkomst te Ber lijn waaraan ook Stalin en Tru man zouden deelnemen. Een bericht hierover was des morgens in grote opmaak op de voorpagina van het Franse blad L'Aurore verschenen. Het blad zag in het onderhoud Acheson Wysjinsky, dat Maandag plaats had, „de eerste fase van 'n nieuw Sowjet-vredesoffensief". De eigen correspondent te New York, die dit bericht aan zijn blad seinde, wees er op, dat een uit Moskou via Washington naar New York ge zonden cijfertelegram aanleiding was tot de ontmoeting Acheson Wysjinsky. De berichtgever voeg de er aan toe, dat 1 November j.l. het volgende telegram uit Moskou ter kennis werd gebracht van de (Van onze weerkundige medewerker) De depressie-activiteit die het weer in ons land vanaf Zater dag beïnvloedde, en die de barometer te Eelde van Zaterdag 0 uur tot Zondag 0 uur, deed dalen van 1023 m.b. tot 995 m.b., neemt af. Zij, die hun barometer geraadpleegd hebben, zullen hebben gezien dat deze weer stijgende is. Er nadert nu n.l. over de Britse eilanden een rug van hoge druk in de richting van ons land die de buiigheid doet afnemen. Alleen trok ten Zuiden van ons land nog een randstoring voorbij. Hoe deze voor ons een gunstige situatie, zich verder ontwikkelt, valt nog niet met zekerheid te zeggen, daar zich op de oceaan reeds een nieuwe depressie heeft gevormd, die zware stormen met zich mede brengt. Hoe deze depressie zich verder zal gedragen en wat haar invloed op het weer in ons land zal zijn, is volgens het K.N.M.I. nog niet te bepalen. In ieder geval zal de rug van hoge druk ons tijdelijk weer wat kalmer weer geven. Minder wind en minder buiig. Als uitvloeisel van de militaire overeenkomsten, gesloten op de Ronde Tafel Conferentie, is de ver wachting gewettigd dat personeel der Koninklijke Marine voorlopig niet voor lange duur naar Indonesië zal worden gezonden. Dit brengt een aantal consequen ties met zich mee voor het marine personeel en de gezinnen daarvan, waarvan de voornaamste is, dat voorlopig geen gezinnen van mili tairen der zeemacht voor rijksreke ning naar Indonesië zullen kunnen gaan. De reeds hiervoor verleende vergunningen worden ingetrokken, In het restaurant van Schiphol zat gisteren een treurende Deense knaap vaii 22 jaar uit Kopenha- ven, die naar de naam luistert van Kjeld Langbolle. Op 17 Oc tober ging hij zonder een cent op zak de wereld in en hij sloot met. 14 vrienden een weddenschap, dat hij zes Enropese landen zou be reizen en vandaag om zes uur te rug zou zijn in Kopenhagen voor het stadhuis. Een moderne Filias Fogg. Gistermiddag zag het er voor de jonge Deense avonturier niet rooskleurig uit. Wel had hij ai liftende de zes landen bereisd, daarbij op alle manieren door iedereen geholpen; hij reisde zelfs per vliegtuig, maar gistermiddag toen hij het laatste traject voor de boeg had, de terugkeer naar Kopenhagen, kwam de tegenval ler op Schiphol, die later op de avond in een gunstiger zin voor de globetrotter uitviel. Er werd door de combinatie K.L.M.-S.A.S. over gesproken, de Deense knaap te helpen, maar men vreesde een precedent te scheppen. Kjeld Langbolle was gistermiddag van Zuerich gekomen met een toestel van de Scandinavische Lucht vaartmaatschappij. Hij droeg een 2 kilo wegende reuzensleutel bij zich en een Deense vlag. „De eer ste is om de harten van de men sen te openen, de tweede om te getuigen, dat ik een goed patriot ben" vertelde hij. Hij had Duits land, Frankrijk, België, Italië en Zwitserland bereisd. Nederland was het zesde land. Kjeld vond de na-oorlogse mens vriendelijker dan die van voor 1939 en de vriendelijkste waren volgens zijn zeggen, de Fransen en deNe derlanders. Gisteravond om 9 uur kwam er een oplossing toen hij een lift aangeboden kreeg van de chartermaatschappij van Fred Ol- sen voor de vlucht Amsterdam Oslo. Hij moet dan zien hoe hij vandaar nog op tijd in Kopenha gen zal komen. Op Schiphol \,erd hem een paar miniatuurklompjes en een flesje Hollandse genever aangeboden, terwijl nu zijn hand tekening prijkt in het boek voor niet-alledaagse gasten. NEW YORK, 8 Nov. (ANP-Aneta) Naar de heer Smit, directeur van het bureau voor exportbevordering; van het Nederlandse Ministerie van Economische Zaken tijdens een door de „New York Times" gegeven lunch verklaarde, vertoont de invoer van Nederlandse goederen door de Ver. Staten op het ogenblik een stijging met 15 a. 20 in vergelijking met 1948, terwijl een nog grotere stij ging kan worden verwacht in 1950. Nederland exporteert meer dan 50 producten, waaronder bloembol len de grootste post uitmaken. Men is begonnen met een grote export campagne voor Nederlandse kaas soorten, waarbij de Nederlandse producenten zich aanpassen aan de smaak van de Amerikaanse markt. Voorts heeft men een campagne ontworpen voor de export van Ne derlandse sigaren en voor Neder landse chocolade en andere versna peringen. voor zover de gezinnen later zouden vertrekken dan op 18 December met het m.s. „Oranje". De Koninklijke Marine bereidt een regeling voor, volgens welke een tegemoetkoming zal worden verstrekt aan gezinnen die reeds onkosten hebben gemaakt. Lopende verzoeken om vergunning tot uitzending van het gezin voor rijksrekening worden niet verder behandeld. Aan militair personeel der zee macht wordt aangeraden voorlopig hun gezinnen ook niet voor eigen rekening naar Indonesië te laten overkomen, aangezien de tijdsduur van het verblijf van het gezinshoofd aldaar thans nog niet valt te bepa len. Gehuwde militairen zuilen voor lopig uitsluitend voor twee jaar worden uitgezonden. Aan in Indo nesië vertoevend marinepersoneel zal men voorlopig geen verlenging van hun verblijf toestaan, ook niet wegens huwelijk aldaar. CRITIEK OP DE MIDDENST ANDSPOLITIEK In het Voorlopig Verslag „er Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken, spreken zeer vele leden hun waardering uit over het door de minister ge voerde beleid. Andere leden spre ken hun ongerustheid uit over wat zij noemen de „liberale rich ting" van de economische politiek en'de gebondenheid welke voor de lonen der arbeiders blijft bestaan. Sommigen achten de pogingen om het tekort op de betalingsbalans te doen verdwijnen, niet te rijmen met de politiek die alleen voor in dustrialisatie f 1 milliard per "aar vergt. Zij dringen ook aan op de jaarlijkse publicatie van een cen traal plan. Met grote waardering werd veelal kennis genomen van de in houd der industrialisatie-nota; cri- tiek werd daarentegen geleverd op het vermelden van een aantal oncontroleerbare cijfers en vag veronderstellingen. Geïnformeerd wordt naar de stand van zaken bij de besprekin gen over de Benelux. Vele leden achtten de toegezegde maatrege len ten bate van de middenstand niet tot verwerkelijking gekomen. Gewezen wordt op het gevaar voor overbezetting van takken van de detailhandel. Verscheidene Kamerleden vragen de minister of hij van plan is het middenstands- crediet uit te breiden. ZURICH, 8 Nov. (A.P.). Neder land zal de komende winter electri- sche stroom leveren aan Zwitser land over een van de langste hoog spanningsnetten in Europa. De stroom zal des nachts geleverd worden uit Nederland via Duitse hoogspanningsnetten aan krachtsta tions in Oost-Zwitserland met een hoeveelheid van 50.000 kilowatt per uur. Tengevolge van de droge zomer lijdt Zwitserland onder een tekort aan stroom. Koningin ontvangt leden der Unci H. M. de Koningin ontving he den ten paleize Soestdijk de he ren Cochran, Critchley en Herre- mans, leden van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, in audiëntie. Sowjetminister van buitenlandse zaken, waarvan de correspondent de authenticiteit waarborgde: „Treedt onmiddellijk in verbin ding met het Kremlin. Verwach ten per kerende post verslag over uw eerste contact met de Weste lijke diplomaten" Volgens de berichtgever, had Wysjinsky een gesprek van twin tig minuten met het Kremlin en ontving hij de volgende dag een lang cijfertelegram, waarin hem werd opgelegd door bemiddeling van de Sowj et-ambassade te Washington een onderhoud met Dean Acheson te beleggen. EEN INTERNATIONAAL COMPLOT De rijkspolitie te Amsterdam heeft in samenwerking met de rijksrecher che een bijzonder geraffineerde autodiefstal van internationale al lure tot klaarheid gebracht. Enkele Belgen hadden tot gewoonte geno men auto's zonder chauffeur in Bel gië te huren, met deze wagens dan naar Frankrijk of Nederland te gaan daar met inlevering van de papie ren en de contactsleutel aangifte van diefstal te doen en intussen de auto bij een Nederlandse garage houder. die mee in het complot zat, onder te brengen. Dit lucratieve spelletje was al me nigmaal goed gegaan en had nog verscheidene malen doorgespeeld zullen en kunnen worden, was er floor de riikspollitie niet een stokje voor gestoken. Tijdens een actie tegen smokke laars was n.l. een van de op deze wijze gestolen auto's, inmiddels voorzien van een geheime berg plaats, in handen van de politie ge vallen. Bij het onderzoek kwam spoedig naar voren waar de wagen vandaan kwam en de rest volgde niet lang daarna. De Nederlandse garagehouder-op koper en zijn leveranciers zijn allen gepakt. De gedupeerde eigenaars kregen de auto's terug. Het onderzoek geschiedde in nau we samenwerking met de Belgische en Franse politie. HEDEN OF MORGEN: Heden of morgen wordt, voor het eerst na de oorlog, het 10.000e schip in de Rotterdamse haven verwacht. De gezagvoerder zal, volgens de tra ditie, door de stichting „Havenbe- langen" aan de grens der gemeente worden verwelkomd, waar de ha venloods aan boord komt. Voorts staat een ontvangst van de beman ning ten stadhuize op het program ma. Onafhankelijk van de dag van aankomst zal de verschijning van 't 10.000e schip van gemeentewege of ficieel worden gevierd op Zaterdag a.s. Dan zullen des avonds muziek corpsen optrekken naar de Coolsin- gel, de burgemeester zal een rede houden en de avond wordt besloten met een taptoe door de kapel van dc Kon. Marine. Morgen zal het Philips-cyclotron van de Oostergasfabriek te Amsterdam in aanwezigheid van talrijke autoriteiten officieel in gebruik worden genomen. Prof. dr. ir. F A Heijn meet met een duimstok de energie der geproduceerde straling Op het ogenblik, dat deze foto werd gemaakt, bedroeg de snelheid, die de kernen van waterstofatomen binnen het cyclotron hebben bereikt, vijftig duizend kilometer per seconde. Deze snelheid is zo groot, dat de kernen in minder dan één seconde de omtrek van de aarde zouden kunnen afleggen. Bij een botsing op een stukje zilver, koper of andere stof, brengen de waterstofkernen hierin een fundamentele verandering teweeg, zodat een geheel nieuwe stof ontstaat

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1