ABDIJSIROOP] Tegen Bronehït/S Schoorlse Raad debatteert over gemeentelijk sportterrein Wens€ voor Woensdag 9 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Van gasthuis tot Centraal Ziekenhuis Kunsthandel HOPMAN „Emigranten" Nationaal concours Amsterdamse Kegelbond AKKERS ■mmmm* Aufobotsing met dodelijke afloop Marktberichten ^AG. 2 ALKMAAR Voor de vereniging Oud Alkmaar" hield de heer G. Chr. Dun gisterenavond een lezing over de historie van het Alkmaarse stadsziekenhuis, die hij getiteld had: ,Van gasthuis tot Centraal Zieken- mis". Bij deze lezing waren behalve de teneesheer-directeur van het C. Z., Or. Lojenga en de directrice, zuster Te Kiefte, verschillende Alkmaarse artsen aanwezig. Ook de oud-Alk- maarse geneesheer. Dr. Schroder, gaf van zijn belangstelling blijk en werd door de voorzitter van „Oud Alkmaar", de heer H. Ringers, har telijk welkom geheten. De heer Dun, van wiens hand binnenkort een boekje over de historie van het stadsziekenhuis zal verschijnen, gaf een interessant overzicht van de geschiedenis van het gasthuis, waarvan de oorsprong 6 eeuwen terug ligt. De stichting van het zo geheten St. Elisabeth-Vrouwengasthuis da teert van 3 Juni 1341, toen het ge bouw aan de Gasthuisstraat tot stand kwam. Uit die tijd dateren 3 in moeilijk Middeleeuws Latijn geschreven documenten, waarvan er een de goedkeuring der stichting behelst en afkomstig is van de bis schop van Utrecht. Het huis had een dubbele doelstelling. Er zouden ouden van dagen verzorgd worden en er zouden zieken worden ver pleegd. Reeds in 1459 schijnt het stadsbe stuur een grote invloed op het zie kenhuis te hebben gehad. Naast dit gasthuis bestond het O. L. Vrouwe mannengasthuis, dat later in het St. Elisabeth-gasthuis werd onderge bracht en daar aanvankelijk zijn onafhankelijke staat handhaafde. In 1785 werden beiden verenigd tot het St. Elisabeth mannen- en vrouwengasthuis. Tot 1800 diende het gasthuis te vens als proveniershuis. De finan ciële toestand was aanvankelijk zeer slecht. Vóór 1595 reeds ge schiedde de benoeming van de re genten door het stadsbestuur. In 1898 werden de eerste drie verpleegsters aangesteld. In 1899 vinden we voor het eerst een direc trice genoemd. Het ziekenhuis werd Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR Voor de winter competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: SeewaldP. Vreeken 10, ïr. G. F. CoolA Vis 0—1, W. Kwak—C. Meyer Sr. 1—0, D. Appel Sr.—P. Hoekstra afgebr., E. J. KayzerJ. Korsman afgebr. In de damesafdeling werd ook met animo gespeeld. De uitslagen in die afdeling waren als volgt: J. Motema—J. Honijk 1—0, mevr. de Jongmevr. Dagelet 10, mevr. Veismej. Bouman 10. Het tweede tiental van V.V.V. speelt Woensdag 16 Nov. tegen Dirkshorn I. Dierenbescherming ALKMAAR Ontvangen voor het te stichten asyl van Nanky te Heiloo f 2.50 en van Hassebas f 1.-. Zwervend aangetroffen in de Rippingstraat een mooi cypers poesje, pl.m. 3 maanden oud, en op de Stationsweg een witte poes. Ter beschikking: een jong klein hondje, teef, (blijft klein) en een jonge hond pl.m. 3 maanden oud, kortharig, reu. wit wordt middel matig groot. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. STROOMBESPARING TIJDENS DE PIEK UREN ALKMAAR Bij de door de plaatsel. controle-commissie voor de etalage-verlichting gehouden controle op de stroombesparing tijdens de piek-uren kon worden geconstateerd, dat de winkelstand in het algemeen zijn medewerking verleent. In enkele gevallen werd zelfs vrijwillig belangrijk meer stroom bespaard dan volgens de regeling minimaal voorgeschreven is. Dit is een zeer lofwaardig stre ven, hetgeen de commissie gaarne aan alle winkeliers ter navolging voorlegt. Ter herinnering volgt hier nog maals de regeling voor de winke liers: Indien een daartoe gesloten overeenkomst is ondertekend, moet deze in de etalage zichtbaar wor den aangebracht en mag de helft van het aantal lichtpunten in de etalage en de helft van het aantal lichtpunten in de winkel tijdens de piek-uren branden, mits de sterkte van deze lampen gelijk is aan de normale sterkte. De piek uren zijn: Maandag t.e.m. Vrijdag: tussen 7 en 9 uur v.m. en tussen 4 en 6 uur n.m. Zaterdag tussen 7 en 9 uur v.m. Tijdens de piek uren geen reclame-verlichting of verlichting van portieken, door gangen, etc. De plaatselijke controle- com missie blijft -op de loyale mede werking van de Alkmaarse win kelstand rekenen, opdat de getrof fen gunstige regeling, die een be langrijke verbetering is in verge lijking met het vorige jaar, kan worden gehandhaafd. WINKELOPENSTELLING TIJDENS DE MARKTDAGEN ALKMAAR. Zoals U uit de Dagbladen reeds hebt gelezen, is de Alkmaarse Vetveemarkt, die op Maandagmorgen wordt gehouden, na een gedwongen rusttijd van ca. 10 jaren, weergekeerd. Hoewel de verwachtingen voor de 1ste markt reeds zeer hoog gespannen waren, heeft de aanvoer de verwachtifigen ver overtroffen. De Contact-Commissie voor de Middenstand wekt in verband hier mede de Alkmaarse winkeliers op, voorzover deze tot nu toe nog op Maandagmorgen gesloten zjjn, in den vervolge open te stellen. In haar pogingen om Alkmaar tot Koopstad van Noord-Holland te maken, is het herverschijnen van de Vetveemarkt een stap in de goe de richting. De Alkmaarse Win kelstand mag daarom niet achter blijven en tijdens de markturen haar zaken niet gesloten houden. Reeds is een verzoek bij B. en W. ingediend de Verordening op de voor de Textielhandel verplichte sluiting op Maandagmorgen in te trekken. De Contact-Commissie vertrouwt dat de betreffende winkeliers het belang voor de stad voor zichzelf zullen Inzien en aan het verzoek gehoor zullen geven. steeds uitgebreid en in 1902 werd de operatiezaal feestelijk geopend. In 1925 werd voorgesteld het zie kenhuis, dat inmiddels te klein was geworden, over te brengen haar het gebouw van de cadettenschool, het geen in 1929 inderdaad geschiedde, Aan het hoofd kwam de genees heer-directeur; naast hem de direc trice. Op 30 Mei 1929 werd het nieu we Centraal Ziekenhuis geopend, dat thans 325 bedden telt. Bij zijn wetenswaardig betoog bracht de heer Dun dank aan de stadsarchivaris, de heer Wortel, en diens assistenten, die hem bij de bestudering van zijn onderwerp tot grote steun zijn geweest. Na de pauze, waarin men gele genheid had verschillende, op het ziekenhuis betrekking hebbende foto's en plaatwerken te bezichti gen, gaf ten slotte een wetenswaar dig amateursfilmpje over de dage lijkse gang van zaken in het zieken huis, enig idee van wat er, in een grote inrichting als het C. Z. is, zo al komt kijken. Dit alles te zien, kan de waardering voor het dage lijks bestuur en het verplegend per soneel van een dergelijke inrichting slechts stimuleren. De voorzitter bracht dank aan de heer Dun en sloot vervolgens de vergadering, die een talrijk publiek had getrokken. Geslaagd ALKMAAR De heer M. Loh- man, alhier, is te 's Gravenhage ge slaagd voor het examen Candi- daat-Notaris. MEERVOUDIGE KAMER Op Dinsdag 8 November deed de Meervoudige Kamer van de Alk maarse Arrondissementsrechtbank de volgende uitspraken: I. B.. Amsterdam, eis: f75.of 25 dagen wegens het in gevaar bren gen van het verkeer; uitspraak: f50 of 25 dagen. J. H„ Koedijk, eis: 8 maanden gevangenisstraf wegens verduistering en oplichting; uit spraak: 12 maanden waarvan voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijizon- dere voorwaarden. A. de J. te Alk maar, uitspraak 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf door te brengen in bijzondere strafgevangenis, we gens oplichting en tweemaal ge pleegde verduistering. J. B. uit spraak: 1 maand wegens zedende lict. J. H. uitspraak: 2 maanden en f40.of 20 dagen en 3 jaar voor waardelijk met oplegging van bij zondere voorwaarden, wegens open bare schennis der eerbaarheid. Geef uw kind een EIGEN BEKER met naam DEJEUNER 4 75 Voor de a.s. ST. NICOLAAS tijdige bestelling gewenst. LANGESTRAAT 56 (Adv.) „HET BEGON IN DE GRACHT" ALKMAAR Zo luidde de titel van het vrolijke blijspel dat de R.K. Gemengd*e Toneelvereniging van de L.T.J. Dinsdagavond in het „Wapen van Heemskerk" voor het voetlicht bracht. Vooraf sprak de heer P. Roskam een hartelijk welkomst woord in het bijzonder tot de Hoog- eerw. Deken J. Th. Jacobs, tot de Aalmoezenier Pater E. Buys O.P. en tot de Eerw. Broeder Arsenius, de Culturele leider van de L.T.J. Nadat het zinvolle jongerenlied gezongen was ging het doek open en maakte de volle zaal kennis met de zekere Frederic Katoen, de man die eerst tegen wil en dank doch la ter met volle ovtergave de held speelt, totdat hij van de grote hoog te waartoe hij geklommen is, neer valt in de diepte van een bittere ontgoocheling. Het was een bijzon der geestig blijspel, dat- de lachspie ren onophoudelijk in beweging bracht, en waarvan de honderden L.T.J.-ers en hun aanhang enige uren volop genoten hebben. Het zou ons te ver voeren de vele medespe lenden afzonderlijk te noemen doch een woord van lof komt wel toe aan de heer J. Blom, die de hoofdrol vervulde, rolvast was en een aar dige typering gaf van het tot roem gekomen boekhoudertje. Het décor was goed venzorgd. Een verloting in de pauze, tot dekking van de on kosten van de avond, had vlotter kunnen verlopen als de jongelui in de „Engelenbak" en daaronder wat meer discipline getoond hadden. Na afloop amuseerde men zich nog een uurtje met een dansje bij de muziek van Arie van Twuyver en de zijnen. R.K. HANDBALCLUB A.O.C. ALKMAAR. De R.K. Hand balclub A.O.G. verheugt zich in een grote belangstelling. De ciuo bezit een eigen speelveld met kleedkamers, enz. en speelt met Meisjes, die deze sport willen be- drie elftallen in de competitie, oefenen, kunnen zich opgeven bii de Secretaresse: Mej. K. Koopman, Baansingel 31b, Alk maar, als ook op de wekelijkse trainingsavond op Woensdag avond van half acht tot half tien in het gymnastieklokaal van de St. Bavoschool in de Nieuwstraat Ook junioren kunnen zich op geven (van 15 tot 17 jaar). Hedenavond wordt iedereen verzocht op de training te komen in verband met het mededelen van enkele zeer belangrijke .en prettige mededelingen. Hieronder treft men de standen aan van de drie meest bekende afdelingen: Afd. 3A: BLIKSEMINSLAG ALKMAAR. Tijdens het hevi ge onweer van gisternacht sloeg te omstreeks half een ten huize van de heer Blom, op de hoek Wester- weg- -Lamoraalstraat, de bliksem in. De bliksem nam zijn weg langs de leiding van het electrisch licht en verliet het huis via de antenne. Verschillende schakelaars werden afgerukt, de antenne werd ver nield evenals het bovenste stuk van de schoorsteen, terwijl de schoorsteenpijp werd afgeslagen. De gordijnen kregen lichte brand schade. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In dezelfde buurt, op de Wester- weg en in de Rozenstraat, braken tijdens dit onweer verscheidene ruiten. usvu 6 4 1 1 9 19—4 AOG 4 3 1 0 7 10—1 Zeevogels 4 3 0 1 6 7—3 Excelsior 4 1 1 2 3 6—12 ADO 5 1 1 3 3 3—10 DIO 4 0 0 4 0 3—17 Afd. 4: Z'vogels 2 4 4 0 0 8 10—2 Limmen' 2 5 3 0 2 8 10-5 AOG 2 5 3 0 2 6 7—13 USVU 2 4 0 1 3 1 1—3 Z'vogels 3 4 0 1 3 1 0—4 Afd. Jun. I: Limmen 4 3 1 0 7 10—3 Zeevogels 5 3 1 1 7 10—6 ADO 3 3 0 0 6 22—0 AOG 3 2 0 1 4 14—3 DIO 5 1 0 4 2 3—11 Vitesse b 6 0 0 6 0 2—38 Dammen ALKMAAR. Onze plaatse lijke damclub D.D.D. speelt dit seizoen met haar le en 2e tiental in de le klasse van de Prov. N.H. Dambond. Nadat het le tiental met flink verschil van D.D.D. II gewonnen had, behaalde het deze week een benauwde en fel omstreden overwinning op de Zijper dam club. Nadat Woonijk en de Bree voor 'n 40 voorsprong gezorgd hadden, namen de gastheren de zaak in handen en zetten de ach terstand om in 'n 64 voor sprong Begrijpelijk was men toen in 't Alkmaarse kamp, alhoewel de overige borden gunstig stonden, lang met gerust. Pas toen Toe poel voor 'n remise en Mart. Oud en Hemels voor 'n 7—9 stand zorgden, keerden de kansen en spoedig nam Oud aan bord èèn het le punt voor zijn rekening. Wegens het vergevorderde uur bood Kruider remise aan, hoewel er voor hem volop winstkansen waren. Zo werd de eindstand dus 9—11 vor D.D.D. I. De Zypers beschikten over een goede ploeg, met sterke kopspe- lers als Waiboer. Mijkerman Jr en Sr. Zondag a.s. D.D.D. I—Den Hel in in Haring, aanvang 12.30 uur. Ing, Cleveringa komt ALKMAAR. Op uitnodiging van de L.T.J. komt de bekende Ign Cleveringa Maandagavond om half acht in „Het Wapen van HeemS' kerk" spreken over: „De Gezond heidstoestand van de grond en de gevolgen hiervan voor mens, dier en plant." Geschenk uit Limmen ALKMAAR. De firma's Chr. Kieft en Zn., van 't Hof en Blokkel en P. Voorn en de N.V. J. Valkering te Limmen hebben aan de Gemeen te Alkmaar ten behoeve van de Stadsparken een collectie bloem bollen aangeboden, bestaande uit 2975 tulpenbollen, 2750 narcissen bollen en 2 maaden Crocussen. Met bijzondere erkentelijkheid is dit ge schenk door het Gemeentebestuur aanvaard. Nieuwe pachter Muziektuin ALKMAAR. Met toestemming van B. en W. werd op verzoek van de exploitant van de muziektuin de heer Jager, de exploitatie van deze tuin sinds Mei van dit jaar gevoerd door een bedrijfsleider de heer H. van Dijk uit Rijswijk zulks onder verantwoordelijkheid van de heer Jager. Deze laatste verzocht B. en W. met ingang van 1 Octo ber de pacht te mogen overdragen aan de heer van Dijk. In overeen stemming met de commissie van bij stand voor Openbare Werken en Plantsoenen stelden B. en W. aan de Raad voor aan dit verzoek te voldoen, en het desbetreffende Raadsbesluit dienovereenkomstig te wijzigen. Adviescommissie 'ioonruimtewet. B. en W. stellen de Raad voor in de vacature A. S. Zeegers tot plaats vervangend lid van de commissie van advies bedoeld in Art. 8 van de Woonruimte wet te benoemen de heer G. Peereboom, voorzitter van de Christelijke Woningbouwvereni ging „de Voorzorg", alhier. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Gerardus M. zn. van F. J. Peeters en J. F. P. Genefaas; Ingrid K. H. dochter van J- B. N. Nierop en V. Rietveld; Ouke z. van J. Mostert en T. C. Jansen; Jeannette dochter van A. J. van Zanen en J. J. Willemse. Gehuwd: Cornelis A. Rumping en Margaretha G. van Baarsen; Corne lis Melker en Johanna de Wit. Overleden: Theodorus Leegwater oud 66 jr. geh. met C. Wester; Anna M. van der Voord oud 49 jr. geh. met J. Moedt- Appelsteegbrug aangevaren ALKMAAR De Appelsteegbrug geraakte gisteren door een aanva ring ontzet en kon niet meer wor den gesloten. Thans is de brug weer hersteld. AANRIJDING ALKMAAR Gisterenavond te omstreeks kwart voor zes verleende de chauffeur van de stadsbus die uit de Harddraverslaan kwam rij den geen voorrang aan een motor rijder die op de Singel de Kenne- merstraatweg opreed. De motorrij der, een bloembollenkweker uit Akersloot, trachtte uit te wijken doch kon een aanrijding niet voor komen. Hij reed tegen de rechter zijde van de bus op en kwam ver volgens in botsing met een wielrijd- ster. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De motor echter werd ernstig beschadigd. Tegen de bestuurder van de stadsbus werd proces-verbaal opgemaakt. St. Maarten ZUID-SCHERMER EVenals vorige jaren zal de buurtvereni ging Zuid-Schermer ook dit jaar prijzen beschikbaar stellen voor de aardigste Sint Maartenlampen. De keuring zal plaast hebben op de speelplaats van de St. Michaël- school, Vrijdagavond om 5 uur. Alleen lampen, die werkelijk mee gedragen Kunnen woraen, kunnen meedingen naar een prijs. Opening kolonie „Prinses Beatrix" EGMOND AAN ZEE De nieu we kolonie Prinses Beatrix van de Vereniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekolonies in Nederland, zal Woensdag 16 No vember a.s. om 14 uur worden ge opend. Dr. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, zal de officiële ope- 238 ningsplechtigheid verrichten. Terug in Patria EGMOND AAN ZEE Met het ms/ss Batjan is op terugreis uit Indonesië de heer G. Niele, hof meester, dienende bij de zeemacht, Na een verblijf van ongeveer twee jaar in de tropen, wordt hij op 19 November a.s. in het vaderland terugverwacht. DOOR DE HUYGENOTEN OP LOFWAARDIGE WIJZE OPGEVOERD HEERHUGOWAARD. Zondag jl. speelde de R.K. Toneelvereniging de Huijgenoten in de toneelzaal van café Halfweg voor een goed bezette zaal het spel van Ad. v. d. Lugt „Emigranten". Het spel van de Huygenoten is merkbaar vooruit gegaan. Zwakke plekken zag men niet en wanneer men op deze weg voortgaat dan kan de regisseur met dit materiaal nog wel meer bereiken. Het publiek in de zaal leefde mee. Alleen gebeurt het nog zo vaak, dat er geheel ver keerd op het spel gereageerd wordt, Men gaat lachen, waar zulks geheel overbodig is en het soms vele pra ten onder het spel is vaak hinder lijk. Alle lof dus over het spel van deze avond. Zeker, er kleven nog wel fouten maar die kunnen wor den verbeterd. Een storende fout was het om in het eerste bedrijf steeds de deuren naar de verkeer de kant te duwen. Hinderlijk von den we die lamp op tafel, waar door de persoon die achter tafel zat vaak niet zichtbaar was. De kle ding was op enkele foutjes na per fect en de toneel aankleding was in orde, al misten we er in 2e en 3e bedrijf de „Canadese" sfeer. We be hoeven wat betreft de medespelen den niet in bijzonderheden ti treden. Het was en zo hoort het ook één geheel en hier steken we een pluim op de hoed van de regisseur Marti'en Wessels. Hij heeft zeer goed werk geleverd. We zouden de regiseur echter willen aanraden zelf niet te veel mee te spelen, want we weten het bij ondervinding, daar lijdt het gehee onder. Het kapwerk van de heer Vlie gendehond was zeer goed, al hadden wij van enkele personen een ander type willen zien, maar ja, smaken verschillen. We kunnen ons dan ook volledig aansluiten bij de woorden die de geestelijk Adviseur Kap. B. C. Hoogeveen sprak, dat het publiek reclame moet maken voor dit spel. De aanwezigen hebben genoten het stuk is niet te lang en men kreeg een hele poos gelegenheid, om met een gezellig dansje na afloop der uitvoering enkele uurtjes gezel lig bijeen .te zijn. Het muziekensemble stond onder leiding van de heer M. Beemster boer. We willen nog even vermelden dat Dinsdagavond om half acht de tweede voorstelling gaat en als er dan weer zoveel publiek is als Zon dagavond dan zullen de Huygenoten tevreden zijn en zich weer vol lief de gereed maken voor de volgende uitvoering die naar wij vernemen met Kerstmis zal plaats hebben met een pracht kerststuk. Dammen HEERHUGOWAARD - Op Don derdag 10 Nov. zal S.N.A. de strijd aanbinden tegen O.N.D. uit Obdam Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de club uit Obdam houden zij nederlaagwedstrijden. Dus mannen van S.N.A., zet u schrap om één van- de beschikbaar gestelde prijzen in de wacht te slepen. WIT GELE KRUIS HEERHUGOWAARD. Het Wit- Gcle Kruis alhier hield jl. Vrijdag avond een bestuursvergadering in café „Halfweg". Naar mededeling van de voorzit ter, zijn de onderhandelingen met de provinciale commissie voor Kin- derhygiëne zijn thans zover gevor derd, dat de aanvang der moeder- cursus is bepaald op Donderdag, 24 November a.s. des avonds 7.30 uur. Van burgemeester en wethouders is bericht ontvangen, dat de sub sidie voor interne kraamzorg bij raadsbesluit m.i.v. 1 September jl. is verhoogd van f 1,tot f 2,per verzorgingsdag. Besloten wordt om in de tarief- schaal voor interne kraamzorg een tussentarief in te voegen, nl. voor een gemiddeld inkomen per gezins lid van f 500,— tot f 600.—. Voor deze categorie zal tarief A f 1,50 per dag en tarief B f 2,75 per dag be dragen. Aangezien verschillende personen i.v.m. aanvrage voor kraamhulp nogal achterbaks zijn t.a.v. het op geven van hun gemiddeld inkomen wordt besloten om, wanneer geen gegevens worden verstrekt of wan neer sterke vermoedens rijzen, dat het opgegeven inkomen onjuist is, het hoogste tarief toe te passen. Kan belanghebbende zich hiermede dan niet verenigen, dan moet hij maar aantonen, dat zijn inkomen lager is. Aan de wijkverpleegster en de wijk-kraamverzorgster wordt over 1949 een vergoeding voor ge mis van vacantiedagen toegekend van f 3,per vacantiedag tot een maximum van f 42 ieder. Voor volgende jaren zal de vacantie vroegtijdig moeten worden gere peld. opdat het bestuur zo nodig in de vervanging kan voorzien. De in dienst der vereniging zijn de kraamverzorgsters krijgen de in structie, dat zii voortaan niet eerder bij een bevalling mogen komen, voordat de behandelende arts heeft geconstateerd, dat hun assistentie nodig is. zulks om te voorkomen, dat de kraamverzorgsters een be valling geheel alleen verrichten. De artsen zullen van deze opdracht in kennis worden gesteld. De aanvrage van het Wit-Gele Kruis te Deventer om een gift voor herbouw van haar wijkgebouw wordt voor kennisgeving aangeno men, aangezien onze vereniging grotendeels door subsidies wordt in stand gehouden. Van de plaatselijke R.K. Boeren leenbanken mocht d-e vereniging wederom een subsidie ontvangen in haar werkzaamheden t.b.v. de ge zondheidszorg. Besloten wordt om een dankschrijven te zenden. De begroting vooor 1950 wordt ac- cnord bevonden en zal conform aan de algemene ledenvergadering ter vaststelling worden aangeboden. Aan inkomsten en uitgavPn is ge raamd een bedrag van f 13.555. terwiil de post onvoorziene uitga ven een bedrag van f 90,50 ver meldt. Teneinde de ledenvergadering 1950 zo attractief mogelijk te maken wordt het dagelijks bestuur ge machtigd om te trachten een film te laten draaien bijv. „Wit Wint" of Achter de wolken schijnt de zon". Aangezien deze films echter uit sluitend beschikbaar ziin voor plaat selijke verenigingen, die bij de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der t.b.c. zijn aangesloten, wordt besloten tot deze vereniging toe te treden tegen de minimum-jaarcontributie van UITSTEKENDE FANFARE UITVOERING DE RIJP. Zaterdag jl. is de uitvoeringenreeks van de plaatse lijke verenigingen gedurende het winterseizoen begonnen met een uit voering van de muziekvereniging Kunst na Arbeid, o.l.v. de heer D. Veenman. waaraan tevens medewer king verleende het Graftdijker Ac cordeonorkest o.l.v. de heer G. Hop Geopend werd met Appèl aux Troupetters van Ney. De voorzitter van het corps, de heer B. Visser, sprak hierna een kort woord, waar bij hij allen welkom heette, in het bijzonder burgemeester Dalenberg ên echtgenote en de leden van het accordeonorkest. Het corps vervolg de met het meer rustige nummer Muttersegen, een romance van Ger- hardt en de uitstekende uitgevoer de fantasie La Dame blanche van Boieldieu. Ook' de zware selectie uit Rosamunde van Schubert werd door het corps goed gespeeld, waarbij vooral het uitstekende werk van de heer J. van Tiel, piston, opviel. Hierna gaf het Graftdijker Ac cordeonorkest een viertal nummers ten gehore, waarvan vooral Doorn roosjes Bruidsvaart van Rhoden opvallend beschaafd en zuiver werd gespeeld. Na de pauze speelde het accordeonorkest Fidéles Wien en Wiener Schwalben. De heer B. Vis ser dankte de nog jeugdige mede werkenden voor hun prachtige spel en complimenteerde de heer Hop met het behaalde succes en hoopte dat het orkest nog vele triomfen mocht behalen. De muziekvereniging vervolgde de avond met de wals Versmahte Lie- be van Lincke en een selectie uit de Vogelkoopman van Zeiler. Beide nummers werden uitstekend ge speeld en de heer Veenman toonde hiermee, het kleine corps tot grote prestaties te kunnen brengen. Het corps zorgde met de mars Sabre et Lance van Starke voor een klin kend slat van de uitvoering. In ziin sluitingswoord deed voor zitter Visser een dringend beroep op de jeugd om de gelederen van het corps te komen versterken, daar de vereniging een moeilijke tijd doormaakt en soms van ge- i-cnde krachten gebruik moet ma ken. EEN ZELDZAAM NATUURPRODUCT BURGERBRUG. Er is uit onze deugdelijke Westfriese klei een voederbiet ontsproten, welke zónder loof (doch vol lof) de 28 ponden haalt. Het gevaarte is ruim een meter lang. Deze peen overtreft de recordbieten uit het verleden, welke de 25 pond nim mer plachtten ,te overschrijden. Zo'n bietje is een compleet run: der-souper. Voor de insiders zii nog vermeld, dat de biet tot het ras groenkraag behoort. Het gevaarte is entreeloos te bezichtigen bij de Gebr. Nanne aan de Vlotbrug, op wier akker de kolossus tot wasdom kwam. Genoemde akker leverde dit jaar tóch al een abnormale oogst. Een negen a tien voor de vuist- weg getrokken bieten wegen te zamen grif honderd pond. Humor en zang ten bate van de Kleuterschool BURGERBRUG. Wederom is er een ontspanningsavond m 't verschiet. Zaterdagavond om 7.30 uur zullen de humorist J. Lansdaal en zijn muzikale assis tent optreden in zaal Visser. Het programma- omvat sketches, zang, conférence, vuur-eten, als mede enkele „spiritistische" en telepathische experimenten. Dit duo Lansdaal is geen onbekende in ons dorp. Op 23 April j.l. heeft het zich in een eerste uitvoering aan ons voorgesteld. Een buitengewoon cachet aan deze avond geeft het eerste op treden in ons dorp van de Gem. Zangvereniging „Zanglust" uit 't Zand. Dit uit zestig leden be staande koor, dat onder leiding staat van de heer P. Kroonenburg uit Schagerbrug, zal doen horen: ..Eram quasi agnus" van Pales- trina, „Jesu dulcis memoria" van Göthe, „Pelgrimskoor" uit de Tannhauser van R. Wagner, „Rus sische Vesper koor" van Bortnian- ski. De „baten" van deze avond ko men ten goede aan de Kleuter school. Aankomst kinderen uit Duitsland BURGERBRUG. Het algelo pen voorjaar werd er in ons deke naat een oproep gedaan voor de tijdelijke opname van Duitse kin deren van Nederlandse origine. Ook in onze parochie verklaarden zich toen enkele huisgezinnen be reid om een dergelijk kind op te nemen. Deze kinderen arriveren nu Vrijdag a.s., 's avonds om onge veer acht uur, per bus op het kerkplein. Men wordt verzocht om aldaar zijn pleegkind te komen fhalen. In Sint Maarten komt de bus aan huis. Die dag, 11 Nov., is het juist „Sint Maarten". Een goede dag voor een goed werk. W.I.K. (ALKMAAR) OP EERSTE TWEE PLAATSEN Heftig wordt er geknabbeld aan de prestaties der favoriete Lim burgse kegelaars. In de drietallen heren was het „De witte raaf" uit Den Haag, die met 191 hout het Maastrichter „S.T.I.K." van de tweede plaats verwees. In de vijf tallen heren wist Limburg zich nog te handhaven maar voor hoelang? Geheel kegelend Nederland doet zijn best de Limburgers het vuur na aan de schenen te leggen. De Amsterdammer Keuter plaats te zich gisteren op de eerste plaats vrije baan met twee maal 45. Leuf- kens uit Maastricht heeft hier een veer moeten laten. De dames uit Alkmaar van de club „W.I.K." heb ben zich met twee drietallen vast- genesteld op de eerste twee plaat sen. Van de uitslagen van de derde concoursdag vermelden wij nog: Vijftallen dames: 1. MZT (Den Haag) 282; 2. WIK (Alkmaar) 266. Drietallen dames: 1. WIK (1) (Alkmaar) 166; 2. WIK (2) (Alk maar) 166. Personele baan serie: 1. Baggen (Heerlen) 129; 3. Genefaas (Alk maar) 120. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. ZACHTER Gedurende de nacht zwaar be wolkt met tijdelijk regen, matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk 'harde zuidelijke wind, later rui mend naar Zuid-West tot West en flinke stijging van temperatuur. Morgen overdag wisselende be wolking met enkele verspreid op tredende buien. Matige tot krach tige, aan de kust later tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuid-West. NAJAARS CENTRALE RAAD van de Haarlemse Katholieke Middenstandsbond Woensdag 16 November a.s. be legt de Dioc. Kath. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem een Najaarsbijeenkomst in hotel Kras- napolsky te Amsterdam. Deze bijeenkomst, die om 11 uur aanvangt, zal worden vooraf gegaan door een H. Mis in de Sint Nicolaaskerk (Prins Hendrikstr.) om 10 uur. In de uiteraard belangrijke agenda is als spreker opgenomen de heer Frans Schneiders, parle mentair redacteur van de Maas bode, die spreken zal over het zeer actuele onderwerp: „Oost- Europa in de branding". Los het vastzittende slijm op, verzacht de snijdende, scheurende pijn van het veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke (Advertentie) MARKTOVERZICHT PURMEREND PURMEREND. Bij het openen van de markt had men de vlag in top. De vrije markt, waarnaar velen reeds zo lang hadden uitge zien, schiep een ware feestvreugde, hoewel het barre weer deze vreugde wel iets temperde. Zoals begrijpe lijk was het eerst weer kennisma king met de vele slagers die hier reeds voor de oorlog vaste klan ten waren; maar ook vele jongere slagers waren aanweziv, die het klappen van de zweep nog moeten leren, daar hier 477 maal achter een het slachtvee door de centrale is overgenomen, hetgeen nu weer tot het verleden behoort. Het aan bod van vette koeien was heel goed: daaronder waren prima bees ten. Het bleek wel dat iedere sla ger om te beginnen goed voor de dag wilde komen. Met de melkkoeien ging het kalm; met de gelde koeien was dit even eens het geval; een prima beest vond nog wel vrij vlug zijn weg. Het aanbod van jong vee was vrij groot, de handel er in echter was goed bezet; en ook de slagers deden daar hun inkopen. De besten gin gen dan ook -ver boven de notering uit, maar ook voor export werd flink gekocht. Met de bokken en geiten weer een stugge handel. En op de varkensmarkt met de vette varkens eveneens een kalme gang. Met de biggen echter was het heel stug, evenals met de fokzeugen, daar gaan de prijzen flink kelderen. De paardenmarkt was inderdaad iets beter met iets hogere prijzen. Maar de pluimveemarkt was min der goed, een stugge gang. Dinsdagavond kwam de Raad van Schoorl in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgermeester Mr. C. A. J. Jachems. Er was veel belang stelling op de publieke tribune. Naar aanleiding van het schrij ven van het Algemeen Bestuur van de Vereniging van Polders en oningepolderde landen onder Schoorl en Petten wkarin de Ge meente verzocht wordt het on derhoud van de navolgende weg gedeelten op zich te willen ne men: le de Houterdijk, van He- reweg tot Kleiweg, 2e de onder weg van Floorweg tot Oudendijk 3e de Aagdorperbuurtweg van Duinweg tot West-Graftdijk ont stond een kleine discussie tussen de heren Blankenstijn en Kaag. De heer Blankenstijn was van oordeel, dat de Gemeente zelf reeds genoeg wegen had die maar zeer matig konden worden onderhouden zodat uitbreiding van het aantal Gemeentewegen uit de boze moest worden ge acht. De heer Kaag merkte daarentegen op. dat het Bestuur van de Vereniging van Polders destijds zich vrijwillig tot het onderhoud van de 30 km. weg had belast en nu bedoelde kleine weggedeelten door bebouwing daarlangs toch zeer moeilijk als polderweg konden worden beschouwd, was het niet meer dan billijk dat de Gemeente deee weer overnam. De heer Duin sloot zich volledig hierbij aan. Na nog enkele discussies werd het voorstel van B. en W. om deze weggedeelten, mits in behoorlijke staat gebracht, in onderhoud over te nemen, aan genomen. Op een verzoek van 't R.K. Schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van materiaal voor be oefening van het vak „handen arbeid" werd na ingewonnen advies van de Inspecteur van 't Lager Onderwijs gunstig be schikt tot een bedrag van f 1200. Een zelfde verzoek van de Openbare Lagere School aan de Molenweg werd eveneens inge willigd tot een bedrag van f 800.Het R.K. Schoolbe stuur verzocht tevens de volgen de hulpmiddelen voor het onder wijs beschikbaar te stellen: Een projector voor de vertoning van filmbeeldstroken en verduiste- rir materiaal en filmstroken, een radiotoestel en een naaima chine. B. en W. stelden voor een bedrag van f 725.— beschikbaar te stellen en daarbij tevens de op ■-it gebied bestaande wensen van de Hoofden der Scholen te Groet en Schoorl te vervullen tot een bedrag van resp. f 320— en f 200. Mevr. Jansen vroeg „Of dit er nu zomaar afkan?" waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. De heer van Lienen voelt niet veel voor dergeliike nieuwighe den als schoolradio en is in de veronderstelling dat daarbij de „Samba" wordt geleerd. Wethou der Kaandorp hield hem hierop KAMPIOENSCHAP HOOFDKL. CADRE 47-2 Voor het kampioenschap van Nederland Hoofdklasse. groot biljart cadre 47-2, dat van 15 tot en met 18 December a.s. te Hel mond wordt gespeeld, georgani seerd door het district Helmond van de N.B.B., hebben de volgen de zeven spelers ingeschreven: Eichelsheim. Rotterdam: Kobus. Haarlem; de Leeuw, Amsterdam: Metz, Den Haag; van der Pol, ti telhouder, Rotterdam; de Ruyter, Waalwijk en Jan Sweering. Am sterdam. De achtste speler zal moeten komen uit het kampioenschap le klasse cadre 47-2, dat van Don derdag tot en met Zondag a.s. in „De IJsbreker" te Amsterdam ge speeld wordt. Mochten uit dit eerste klasse kampioenschap een of meer spe lers promoveren dan zal een er van kunnen deelnemen aan het hoofdklasse-kampioenschap. Dit is echter een zware opgave want het algemeen gemiddelde voor de hoofdklasse bedraagt minimaal 16. Indien geen speler in het eerste klasse kampioenschap promoveert dan zal de kampioen naar Hel mond gaan. enige clausules onder de neus van de schoolradio van de KRO waarop de heer van Lienen ver klaarde, dat het dan misschien wel nutig kon zijn. Het voorstel van B. en W. werd hierop aan genomen. Hierna kwam aan de orde het schrijven van de voetbalver. „Schoorl" houdende het verzoek aan het permanent gebruik van een behoorlijk sportterrein te verzekeren en de aan verbete ring en onderhoud te besteden kosten van het bestaande terrein van door de gemeente te doen dragen. In hun zeer uitvoerig prae-advies zeggen B. en W„ lat het thans in gebruik zijnde ter rein, voor zover de afmetingen betreft aan de officiële normen voldoet. (Wordt vervolgd) DALEN. Door de dikke rook, veroorzaakt door het verbranden van aardappelloof gebeurde op de verkeersweg Dalen—Oosterhesselen een ernstige autobotsing tussen een luxe wagen en een vrachtauto. De bestuurder van de luxe wagen zag door de vele rook de tegenligger niet, waardoor een aanrijding volg de. Dc man, J. W. Terpstra uit Gro ningen werd op slag gedood. Diens vrouw beliep inwendige kneuzingen. De chauffeur van de vrachtwagen werd naar buiten geslingerd, doch bleef ongedeerd. De personenauto werd ernstig beschadigd. De vracht wagen kantelde en belandde in de sloot. N. SCHARWOUDE, 9 Nov 15000 kg uien f 23,40—24,90; drielin gen f 19,50—19,80; nep 18.70; 500 kg peen II f 10,60- peen III f 9,10- 18000 kg rode kool f 5,50—7,90; 9000 kg groene kool f 14,10—19,00. 140.000 kg. witte kool f 6,70—7; succes witte f 6.809,50; 1700 kg andijvie f 7,40 10,60, LANGEDIJK, 9 Nov. 12000 kg uien 22.70—25; grove 22.60—25.40; drielingen 20—20,90; 2500 kg peen 9.6011; 6000 kg andijvie 11.40— 13.70; 57000 kg witte kool 68 40; succes witte 6—10.10; 12000 kg groe ne kool 17—26.30; 16000 kg gele kool 57.80; 13000 kg rode kool 5.50 9.10. WARMENHUIZEN, 9 Nov. 31000 kg rode kool 5.50—8.40; 85000 kg witte kool 88.30; Succes witte kool 9.30—9.60. PURMEREND, 8 Nov. 4000 kip eieren 14—17, 3000 eendeieren 10 50, runderen, totaal 986, 387 vette koeien 1.80—2 p. kg, kalm, 351 gel- dekoeien 350—375 matig, 138 melk koeien 725825 kalm, 58 pinken 320—425 stug, 18 stieren 450—800 kalm, 34 graskalveren 140—230 stug, 108 nuchtere kalveren 25—55 vlug vette varkens 1.041.70 p. kg, fok zeugen 175—225 stug, 677 biggen 25 - 50 stug, 1013 schapen en lamme ren 7590, 4260 matig, 91 bokken en geiten 10—40 stug, 48 paar den 380575 stug, 6900 oude kip pen en hanen (witte en rode) 2— 2.25 p. kg, 550 oude kippen en ha nen (blauwe) 2—2.30, 800 hennen 5 7.50, 350 jonge en oude eenden 1.502.50, 800 konijnen 0.50—6 50, 250 ganzen 7.70—10. *a -^VENHOORN. 8 November. ,kK- Wltte kooi 7.10—8.70; 32.500 kg. rode kool 5.50—11.70' 7700 kg. vele kool 58.10: 1500 of™ froe2,?. k°o1 15.50—19.70; 2500 kg. Chinese kool 6.5011- 200 st. bloemkool I 55: II 21; 12.200 kg. uien grove 23.2024.61' gewone 23.80—25.20: driel 18.50 —19.20: nep 17.60—19.70: 11.700 kg. bieten I 6.30—7.80; II 4— 250 kg. witlof I 62—63: II 50—55 3*.500 kg. neen II tl 10—12.10' III 9.30—11.70: IV 8.20—9.10. GROOTEBROEK. 8 November 6500 kg. aardappelen: Bevelan der 7.608.30: eersteling 7.00: 2£2„ rode k°o1 7.10—8.60: 3000 kg. witte kool 7—7.70: 12500 kg. gele kool 5—7.10: groe ne kool 5.50—10.30:6500 kg. peen II 8.60—10.10: III 9 70: 6400 kg. £le1-en 66.70: 1400 kg. andijvie 9—10: 26.000 kg. uien 23.60 24: grof 21.80—23.20: driel 17.40 —18.00: afw. 14.40—16.70: 50.000 st. bloemkool I 75—88: II 39—71 I afw. 3554: II afw 831: stek 5—25: Blocv°iling: Pastina- ken 11.30. 30.000 kg. Met bezorgdhe mige leden van d zich in het Voorlc de begroting van serij en Voedselv de land- en tuint wordt overgelat voerd wordt naai bestaande achter; re sectoren van t lijk leven. Zij wijzen er garantie- of stre zicht worden gf scherp zijn dat al' drijven daarmede staan hebben. Speciale aandachl voor het probleei boeren. 70 proce ren moet genoet een derde van d Hoe staat het met kleine bedrijven len de kleine boe de 11 millioen gu Ook vragen sor de minister zich j keling van de bl naar de dollargel Vele leden vrezei ven van de hai granen behalve t kleine veehouder zal berokkenen, o: controle ontbreek op de handel in zwarte prijzen. Zijn er zo v den zich af no me redenen om te beperken via c zing? De regering zal optreden bij de i de tuinbouw, waa: gemaakt die niet i DONDERDAG 1 HILVERSUM II 41 10.00 NCRV, 11 24.00 NCRV. 7.00 Nieuwsbericht foonmuziek, 7.45 ft Nieuwsberichten, dag, 9.00 Voor de Waterstanden, 9.35 ziek, 9.40 Schoolra kwartet, 10.15 Mo Gramofoonmuziek, kenbezoek, 11.45 Angelus, 12.03 Lu) Zonnewijzer, 13.01 ten, 13.20 Gramof' Roeromme, 14.00 I 14.45 Gev. prograrr soli, 16.00 Bijbelle mofoonmuziek, 17.( journaal, 17.30 Za ringsuitzending, 1 muziek, 18.15 Ei heden, 18.30 Kope Causerie, 19.00 Nie ker, 19.40 Radiokra in 't kort, 20.05 Familiecompetitie, (vervolg)22.05 ziek, 22.15 De vai 22.35 Gramofoor Avondoverdenking, berichten, 23.15 G HILVERSUM I, 31 24.00 AVRO. 7.00 Nieuwsbericht tendgymnastiek, 7. 8.40 Gramofoonmu: vrouw tot vrouw, muziek, 10.00 Mor; Arbei sdvitcm ijlen, tje luister, 11.00 i Gramofoonmuziek, als staatsburgeres, Roth, 12.30 Mededi 't spionnetje, 12. muziek, 13.00 13.15 Avro's Muse Gramofoonmuziek, en schaar, 14.30 Al 15.00 Klimop, 16.01 vijf, 17.00 Avro-K Nieuwsberichten, 1 je, 18.30 Regerings Het klokje van zev 19.05 De Radio Vc 19.35 Gramofoonmi geringsuitzending, j 't kort, 20.15 In he 20.15 Qmroepkam Hoorspel, 21.35 Coi leeft er in ons voll da. 22.55 Reportage berichten, 23.15 R Radiodansorkest, 2i muziek. BRUSSEL, 322 en 322 M.: 12.00 Coi de landbouw, 12. Bachman, 13.00 Nie rettemuziek, 14.00- Gramofoonmuziek, 17.15 Voor de kind eert, 18.30 Voor de Nieuws; 19.30 ma, 19.50 Radiof Verzoekprogramma, vrouw, 21.30 Concei 22.15 Kwartet, 22.40 22.50 Nieuws, 22.55 484 M.: 12.05 Omi Amusementsmuziek, sche muziek; 17.10 Symph. jazzmuziek foonmuziek, 20,00 ture", comedie, 2 mentén. Uitsluitend verkrijgbaar b

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2