Nieuw WASHINGTON ZAL DE R.I.S. Laat Soekarno nu zijn eigen boontjes zelf maar doppen GELD SPOEDIG ALS STAAT ERKENNEN Ambtenaar importbureau nam steekpenningen aan ïNVLEES Soekarno wordt president Uw 'kap niet als schijnwerper! ielfant9WK£ vL 7 te Egm. a. d. Hoef t goedkoper en gezond! UYTER ZN., EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Amerika zal R.I.S. erkennen Donderdag 10 November 1949 45e Jaargang No. 11714 D jog ja in staat geacht recht en orde te handhaven Renteloze lening van Philippijnen Ambtenaren hielpen bij veesmokkel Dollard en Eems vrij viswater De E.C.A.-buIp voor Indonesië Fritalux in wording Englandspiel nooit uit de doeken? Verklaringen van Hatta: Overdracht op 27 of 28 December Onze jongens in Indonesië zeggen: Interview met kolonel Somer Kamp Vossenbos moet worden ontruimd Vier gewonden bij autobotsing Vijf procent van ieder factuurbedrag Manieren van een politiestaat 4 1 1 Philips lantaarn ver en U heeft toch een veiligheid voor U mee een Philips vcrlich- handelaar U niet kan et lang behoeft te wachten. ON DAG 13 NOV. met MUSICAL PLAYERS 7 en van 812 uur DAT SMAAKT! PRIMA CROQUETTEN, loter en room, 20 ct. P. st. et orig. mayonnaise 50 ct. WORST 20 ct. per stuk. >ns vlees 40 ct. Diverse 3 25 ct. De echte GEL- ST 65 ct., circa 2 otns per 1 alleen vlees 25 ct. p. st. rgen, telefoon 4405 ALENENSTRAAT 8 s nachts geopend. lLLEN HIERVAN! Metworst p. p. Tongenworst p. o. Boterham worst p. o. Hamworst P. Lunchworst p. o. Leverkaas p. o. Rookvlees p. o. Pekelvlees p. o. Plokworst, p. o. Gekookte ham p. o. Bacon p. o. Procureurspek p. o. Ontbijtspek P- o. f L25 f 0.20 f 0.25 f 0.28 f 0.25 f 0.25 f 0.33 f 0.33 f 0.33 f 0.38 f 0.38 f 0.35 f 0.32 erom verkrijgbaar: 5 VLEES en PRIMA •gen de STERK VER- JND-, VARKENS. EN iSLAGERIJ TEL. 304, SCHAGEN Hij had de voor de gd, waar ze nu lagen gij slechts aanwezig zei Peter. „Het was e de domme Anne- Doch een nog amu- Arend Draedsticker nam, toen de kodde- jl had ook des kod- jd geleverd door nu et onder in zijn rug er in, maar het eind e eigenlijk nog weg, ie koddebeier zal nu Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief., per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vonde.) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K2240 Autoriteiten van het State Department te Washington hebben Woensdag verklaard, dat de Verenigde Staten waarschijnlijk Zeer binnenkort na de souvereiniteitsoverdracht de R.I.S. als staat *u!!en erkennen, aldus deelt Reuter mede. stemd, dat de lening zal worden terugbetaald, wanneer de repu bliek Indonesia over de middelen daarvoor zal beschikken. „Hieruit blijkt", aldus dr. Laoh, „haar goe de wil en vertrouwen in ons". Een van de voornaamste vraag stukken, waarmede men zich thans te Washington bezig houdt is, hoe de Indonesiërs in feite in staat zullen zijn in hun gebied recht en orde te hand haven en hoe snel zij onder eigen gezag stabiliteit kunnen vestigen. Voorts bestudeert men de Nederlandse handels belangen en de bevoegdheden, die de Nederlanders nog zullen uitoefenen na de souvereini teitsoverdracht. Men meent verder, dat een souvereine In donesische regering geen moei lijkheden zal hebben in de handhaving van recht en orde en daarom zou voldoen aan een van de toetsstenen voor de er kenning door buitenlandse re geringen. Autoriteiten van het State Department voorspelden, dat economische bijstand aan de nieuwe Indonesische repu bliek wellicht op komst zou zijn. Dr. H. Laoh, minister van openbare werken van de repu bliek Indonesia, heeft na zijn aankomst te Singapore uit Ma nilla verklaard, dat de regering van -de Philippijnen een rente loze lening van 1 millioen Amerikaanse dollar aan de In- donisische republiek heeft ver strekt. De lening is bestemd voor de betaling van de installaties voor de wederopbouw afkomstig uit oorlogssurplusgoederen welke bin nen de eerstkomende maanden naar Indonesië zullen worden ver scheept. Dr. Laoh deelde voorts nog mede, dat de regering van de Philippijnen er in heeft toege- Twee ambtenaren van het Bureau van de Provinciale Voedselcommis- saris, werkzaam op de doorlaatpos ten te Dongen en Ti-lbnrg, zijn ge arresteerd wegens hulpverlening aan veesmokkelaars. Op de geleidebiljetten, die voor 't vervoer van koeien van Nederland naar Frankrijk vereist zijn, teken den de ambtenaren meer koeien aan dan er in werkelijkheid over de ■grens gingen. Er bleven daardoor koèien in Nederland over, die zon der al te veel risico over de grens gesmokkeld konden worden. De ambtenaren ontvingen van de smok kelaars een geldelijke beloning voor hun medewerking. Het onderzoek in dsze zaak wordt voortgezet. De Indonesische aankoopcom missie voor de Philippijnen. welke onder leiding stond van dr. Laoh, heeft voorts op crediet voor een bedrag van 500.000 dollars aan in stallaties gekocht van particuliere firma's te Manilla. GRONINGEN, 9 Nov. Tijdens besprekingen in Aurich in Duitsland tussen Engelse, Nederlandse en Duitse autoriteiten, is voorlopig be sloten de Eems en de Dollard tot vrij viswater te verklaren voor de Nederlandse en Duitse vissers. Met deze bepaling is waarschijnlijk een einde gekomen aan een lange lij densgeschiedenis. De Duitse vissers konden na de oorlog vrij tot onder de Nederlandse kust vissen. Dit recht werd echter aan de Nederlandse vissers onder de Duitse kust ontzegd. Meermalen werden door de Duitse wasserschutz polizei Nederlandse vissers naar Emden opgebracht en zelfs met „bunkerstraf" bedreigd. NEW-YORK, 9 Nov. (A.N.P.— Aneta). In verband met de E.C.A.- mededeling in zake de hervatting van de hulpverlening aan Indonesië heeft de heer Koetsier, voorzitter van de Nederlandse Aankoopcom missie in de Ver. Staten, die belast is met E.C.A.-aangelegenheden die betrekking hebben op Indonesië, te genover Aneta verklaard, dat in overeenstemming met de aanbeve ling van de O.E.E.S. 37.5 millioen dollars zouden worden beschikbaar ■gesteld voor het jaar 1949/50 plus bepaalde E.C.A.-fondsen van het voorafgaande jaar, die nog niet ge bruikt waren toen de hulp aan In donesië werd stopgezet. Het totaalbedrag, dat vóór 1 Jan. 1950 zal worden toegewezen, is nog niet definitief vastgesteld, doch het zal ongeveer 40 millioen dollars be dragen. Dit bedrag zal uitsluitend worden gebruikt voor verbruiksgoe- deren met een grote prioriteit. De besprekingen betreffende de totstandkoming van Fritalux (een economische Unie tussen Frank rijk, Italië en de Lage Landen) zullen in de tweede helft van No vember geopend worden. Juiste data zijn nog niet bepaald. Eerst zullen de deskundigen bijeenko men en daarna de ministers van Financiën. Zo men tot overeen stemming komt, zullen de deskun digen de uitvoeringsbepalingen uitwerken. Waarschijnlijk zal het overleg wel een tijd duren. Aanvankelijk zal men niet meer dan een begin selverklaring bereiken. KOLONEL Dr. J. M. Somer, ge wezen hoofd van de militaire in lichtingendienst in Indonesië, des tijds hoofd van de Nederlandse inlichtingendienst te Londen na het Englandspiel, heeft bij zijn aankomst met de „Oranje", ver klaard, dat volgens zijn mening het onderzoek van de Enquette- commissie inzake het England spiel een zaak die hem zeer nauw aan het hart ligt uiterst nauwkeurig wordt gevoerd. Dr. Somer achte het niet uit gesloten, dat omstreeks Januari de Enquêtecommissie hierover zal rapporteren. De grondoorzaak van het Englandspiel ligt. aldus de kolonel echter in Engeland en daar de Engelsen vermoedelijk geen inlichtingen zullen willen verstrekken, blijft het voor mij de vraag zo ging dr. Somer verder of de feiten van het Englandspiel wel ooit volledig uit de doeken zullen komen. Schipper Simons en loods eerste klasse Stam, die op 23 October het troepentransportschip Croote Beer, ondanks de storm, bin nenloodsten, ontvingen Woensdag van het loodswezen te Am sterdam van de directeur, kapitein-lt. ter Zee H. Tichelman, na mens minister W. F. Schokking, een tevredenheidsbetuiging. CAIRO (Ass. Press). De Indonesische premier dr. Moh. Hatta heeft exclusief aan Associated Press medegedeeld, dat de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië op 27 of 28 December zal plaatsvinden. Volgens Hatta lijdt het geen twijfel, dat de republikeinse president ir. Soekarno gekozen zal worden tot eerste president van de nieuwe staat, die 75 millioen zielen telt. Op een persconferentie, die dr, Hatta voor zijn gesprek met de correspondent van A.P. had, gaf hij uitdrukking aan zijn overtui ging, dat de in den Haag gesloten overeenkomst het definitieve eind Met het m.s. „Oranje", het vlaggeschip van de maatschappij Nederland, dat Woensdag in Amsterdam terugkeerde, arriveer de onder anderen kolonel dr. J. M. Somer, gewezen hoofd van de militaire inlichtingendienst in Indonesië. Daar hij zich niet kon verenigen met het regeringsbeleid heeft kolonel Somer ontslag genomen als chef van de inlichtingendienst. In een in- teiview toonde kolonel Somer zigh over de situatie in Indonesië in het bijzonder nu de R.T.C. tot resultaat heeft geleid, zeer pessimistisch. Hij noemde de stemming in Indonesië verbitterd. Men heeft daar het gevoel, dat het Nederlandse volk zowel door zijn kranten als door zijn regering zeer slecht is voorgeCcht en daarom nimmer tot een reactie tegen het beleid van de regering is gekomen. Over de toekomst van Indonesië was de kolonel uiterst kort. „Het wordt een chaos", zo zeide hij, „en dit komt omdat de T.N.I. de situatie onmogelijk kan beheer sen. Een accoord van de sultan van Djogjakarta met de commu nisten heeft de activiteit van deze laatste opgeschort. Zodra echter Een zakelijk briefje van de Minis ter van Financiën heeft grote wan hoop gebracht onder de tien fami lies, die het kamp Vossenbos bij Wierden bevolken. Ruim een jaar geleden nam een familie uit Wierden, die als „wo ning" een varkenshok en een koestal had, wederrechtelijk haar intrek in het voormalige kamp van de Ar beidsdienst „Vossenbos". Andere fa milies, die al even slecht behuisd waren, volgden dit voorbeeld. Hoe wel de barakken verre van ideaal zijn, voelen de bewoners zich volko men tevreden. Zij trotseren de dage lijkse lange wandeling naar het dorp. Reeds enige malen ontvingen zij sommaties het kamp te verlaten, doch de afwezigheid van een andere woongelegenheid noopte de bewo ners de sommaties te negeren. Nu hebben zij echter een schrijven van de Minister van Financiën ontvan gen, waarin zij worden gelast de barakken te ontruimen vóór 15 Nov. a.s. De tien families zijn radeloos, want de burgemeester van Wierden kan in zijn overbevolkte gemeente geen woongelegenheid aanbieden. Met angstige spanning zien deze mensen, waaronder drie a.s. moe der, de 15e November tegemoet. Het kamp Vossenbos, waarin thans het angstspook rondwaart. de souvereiniteitsoverdracht zal hebben plaatsgevonden zal met name de Murba, de partij van Tan Malakka, niet aarzelen tot revo- lutionnaire daden over te gaan. De stemming onder de Neder landse troepen noemde de kolonel zeer gedrukt. Er is geen sprake van, zo zeide hij, dat de Neder landse troepen nog geschikt zijn om het federale leger eventueel te zijnertijd te helpen in de strijd tegen communistische benden. Bij de jongens heerst algemeen de opinie: nu Sukarno souverein is moet hij zijn eigen boontjes maar doppen. Wij zijn niet van plan ons leven te wagen in de strijd voor de republiek. De van Royen-Rum-overeen- komst noemde de kolonel het be slissende keerpunt. Deze overeen komst dreef de federalisten in de armen van Sukarno en verspeel de de stevige positie, die dr. Beel ten opzichte van de Federalisten had opgebouwd. Een tweede oor zaak behalve het communis tische gevaar die kolonel So mer zag voor de z.i. te verwach ten chaotische toestand, is de hou ding van de Ambonnezen, de Ti- morezen en de Menadonezen, de minderheden van de Grote Oost. Deze mensen, zo zeide hij, voelen zich letterlijk verkocht en verra den en zullen' zich nimmer neer leggen bij een bestuur van Java uit. De houding van Amerika was gebaseerd op onwetendheid en op de behoefte economisch een vin ger in de pap te houden. De Chi nese invloed in Indonesië acht ko lonel Somer uiterst gevaarlijk. Het communisme onder de Chi nezen breidt zich uit als een rode vlam en daar de- Chinezen in de Indonesische wereld een volko men onmisbare economische fac tor vormen zij zijn de midden stand legt hun politieke over tuiging een zeer belangrijk ge wicht in de schaal. De Republiek Djogja zo ver volgde kolonel Somer ziet het communistische gevaar wel doch leeft in de overtuiging het te kunnen beheersen. Maar dit zal een idee-fixe blijken. Heel onaangenaam noemde hij de situatie voor het Indonesische KNIL-personeel, dat gezien de loop der geschiedenis naar zijn ifiening onmogelijk naar de T.N.I. kan overgaan. De economische verhouding Ne- derland-Ind'onesië zal in de toe komst een zeer onaangename verrassing opleveren, zo ging de kolonel verder. De republiek In donesia Serikat heeft straks gro te hoeveelheden materiaal nodig, locomotieven, bruggen, textiel, voedsel en wat dies meer zij, goederen, welke Nederland niet zal kunnen leveren en die dus voornamelijk met dollars en pon den gekocht zullen moeten wor den. Indenosië moet zich dus tot Amerika en het Engelse gemene best wenden. Daartegenover staat, dat Neder land een stroom van mensen zal krijgen, die zich niet langer in Indonesië zullen kunnen handha ven of thuis voelen. Deze men sen mogen hun geld meebrengen en Nederland zal dus een zeer groot bedrag Indonesische valuta ontvangen. Maar wat kan ^.ief- tinck hiermee doen, zo vroeg ko lonel Somer zich af. Goederen kan hij er niet voor kopen, want In donesië wil voor haar goederen dollars ontvangen, bovendien zal de R.I.S. binnen niet al te lange tijd tot devaluatie moeten over gaan, waardoor Nederland een verliespost zal kriigen te boeken, die niet mis zal zijn. Prins Bernhard ook naar Venezuela, Brazilië en Mexico Prins Bernhard zal, in aanslui ting op zijn reeds aangekondigde bezoek aan de Nederlandse Antil len en Suriname, in Januari 1950 een officieel bezoek brengen aan resp. Venezuela, Brazilië en Me xico. Volgens het voorlopig, reispro gramma zal Z. K. H„ na zijn be zoek aan de Antillen, aan boord van Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck" naar Caracas, de hoofdplaats van Venezuela, ver trekken. Daarna zal het bezoek aan Suri name worden gebracht en ten slotte zal prins Bernhard zich per vliegtuig naar Brazilië en Mexico begeven voor een officeel bezoek. Bulgaarse minister ontslagen De Bulgaarse onderminister van electrificatie en verbetering, Lu- bomir Kayrakof, is als „schade lijk" van zijn functie ontheven en vervangen door de Bulgaarse ge zant te Rome, Milko Tarabanof, aldus is in een gezamenlijk de creet van het kabinet en het com munistische centrale comité be kend gemaakt. betekent van vier jaren strijd tus sen de Nederlanders en de Indo nesische republikeinen. De overeenkomst is onder aus piciën van de Veiligheidsraad ge sloten. Wij hebben vertrouwen, dat de Nederlanders haar ten uit voer zullen leggen, zei hij. In antwoord op vragen zei Hatta dat de Unie desgewenst later door de Indonesiërs zou kunnen wor den opgezegd. In het interview met A.P. prees dr. Hatta de Ver. Staten voor hun besluit om de hulp aan Indonesië eerst voort-te zetten nadat de Ne derlanders overeenstemming met de republikeinen hadden bereikt. Indirect gaf hij te kennen, dat hij dit besluit beschouwde als een belangrijke factor om het getij van het communisme, dat op het ogenblik Azië overspoelt, uit In donesië te keren. Dr. Hatta zei, dat hij de noodza kelijkheid van een Aziatisch pact tegen het communisme niet inzag. Hij voegde eraan toe, dat het de economische toestand van de Azia tische volken zou zijn, die een be slissende invloed zou hebben op hun politieke toekomst. Dr. Hatta zei, dat de nieuwe Ver. Staten van Indonesië het plan om 12 millioen mensen van het over bevolkt Java naar Sumatra over te brengen, zouden voortzetten. Dr. Hatta maakte bekend, dat hij op 14 November in Batavia denkt te arriveren, waar hij on middellijk het kabinet zou bijeen roepen. Op 18 November zal een bijeenkomst plaats vinden van vertegenwoordigers van alle In donesische staten. Hij deelde verder mede, dat de handelsovereenkomst tussen de Indonesische republiek en de In donesischAmerikaanse Fox Mij herzien moet worden om de mo nopolistische trekken er uit te verwijderen. Op de rijksweg EdeArnhem is Dinsdagavond een luxe Skoda op 'n vrachtauto met aanhangwagen ge botst, die met een motordefect rechts van de weg geparkeerd stond. De Skoda naderde met volle vaart uit de richting Arnhem. Door nog onopgehelderde oorzaak vloog deze tegen de aanhangwagen op. De voor kant van de Skoda werd volkomen vernield. Van de vier inzittenden, allen vertegenwoordigers van Smit en Co's Transformatorenfabriek N.V. te Nijmegen, werden de heren H. Therink uit Amsterdam en H. van Haarlem uit Alkmaar, levensgevaar lijk gewond, terwijl de bestuurder, de heer H. van Kampen uit Haar lem, een beenbreuk en inwendige kneuzingen opliep. De naast de be stuurder gezeten heer Th. Smit uit Haarlem kreeg ernstige hoofdwon den. De twee zwaar gewonden wer den naar het Juliana ziekenhuis te Ede overgebracht. Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek eiste Woensdag de Officier van Justitie bij de Am sterdamse Rechtbank tegen C. de G., de vroegere adviseur voor de import van instrumenten bij het Rijksbureau van genees- en ver bandmiddelen. De Officier noem de de verdachte „een zeer type rend voorbeeld van een door en door corrupte ambtenaar". De G. was er onder meer van beschuldigd in 1946 van de di recteur van Monthagen's handels onderneming te Hilversum de be lofte te hebben aangenomen 5 procent van het factuurbedrag te zullen ontvangen van geïmpor teerde goederen, waarvoor hij de importvergunning had bespoe digd. Ter zitting bleek, dat de verdachte, naast zijn functie op het Rijksbureau, ook nog verte genwoordiger was van buiten landse firma's. De 5 pet. zou hij volgens zijn verklaringen niet ontvangen voor zijn bemiddeling bij het verkrijgen der benodigde vergunningen maar als vertegen woordiger voor de Hilversumse firma. De directeur van deze fir ma had echter tegenover de poli tie verklaard, dat het als zaken man van groot belang was goe de relaties te hebben met ambte naren van Rijksbureaux. De president van de Rechtbank nam de Hilversumse directeur 'n uitvoerig verhoor af over zijn re latie tot verdachte, speciaal in verband met het doel, dat hij met het beloven van een bepaald per centage nastreefde. Hierbij wees de president de getuige meerma len op het feit, dat hij onder ede stond en op de gevolgen, die on juiste verklaringen voor hem zou den hebben. De Officier van Justitie achtte het bewijs in deze zaak betrekke lijk eenvoudig te leveren. De ver dediger. Mr. J. van Proostdii, was van oordeel, dat van Rijkswege nooi een deugdelijkte poging was gedaan om het samengaan van ambtenaar en koopman tegen te gaan. Het Rijk heeft nooit ge zorgd voor een deugdelijke wachtgeldregeling zodat deze mensen in feite verplicht waren uit te zien naar een andere basis van bestaan. De verdediger zei tenslotte, dat de verantwoordelijke instanties eveneens in het verdachtenbank je horen te zitten.. Uitspraak op 23 November a.s. Bij het signaleren van de metho den, welke fiscale ambtenaren van het dep. van financiën in Zwitser land uitoefenden, wezen wfj er reeds op, dat we hier in Nederland, na de oorlog nog bedenkelijk veel heb ben overgehouden van de beruchte Duitse politiestaat, waaronder we bijna vijf jaar lang gezucht hebben. De persprocessen, die we in de laatste jaren in een snel tempo el kander zien opvolgens en waarbij vandaag om fiscale en morgen om andere reden, getracht wordt een der grondpijlers van de persvrij heid te ondermijnen, zijn in dit op zicht wel 'n bedenkelijk teken. Het is dan ook al zover gekomen, dat de bekende Amsterdamse politie rechter Mr. De Blécourt zich dezer dagen openlijk verzette tegen de wijze waarop men in Den HaaS meer en meer de beste tradities van de Ned. pers met voeten treedt. Waar hebben wij nu eigenlijk vijf jaar voor gevochten, zo vroeg de zer dagen deze Amsterdamse po litierechter, als de Justitie steeds naar gedwongen wordt door de Haagse departementen, om de pers vrijheid op alle mogelijke wijze te besnoeien. Er zijn intussen ook rechterlijke ambtenaren die deze tactiek van de politiestaat, blijk baar niet zo erg vinden. Dat er- vaardde dezer dagen een collega van het Limburgs Dagblad, die zich enige critiek had veroorloofd op de kantonrechter in Sittard, tegen de wijze, waarop hij de verdachten te woord stond. Deze kantonrechter was daarover zó verbolgen, dat hij deze journalist voor de Maastricht se rechtbank daagde wegens bele diging, waarbij deze collega geluk kig werd vrijgesproken. Maar waar gaan wij naar toe met dergelijke manieren, die er blijkbaar op gericht zijn, de vrijheid van het woord langs allerlei zij wegen te beknotten. In Engeland is men al zover, dat in socialisti sche vakbonden moties worden ingediend, waarbij het lezen van conservatieve bladen, op straffe van het verlies van het lidmaatschap, verboden wordt. Het wordt dan ook hoog tijd, dqt er tegen deze dwaze perspro cessen een scherpe reactie komt, maar ook, dat de volksvertegen woordiging, die voor de rechten van het volk heeft op te komen, bij de behandeling van nieuwe wetten ook eens goed toeziet, dat door te ver gaande of stuntelige wetsbepa lingen, deze rechten niet worden beknot. Toen, wijlen de heer Loh. man lid van de Kamer was, werd eens geklaagd over de grote vrij heden in Nederland. Lohman ant woordde: „Laten we daar niet te veel over praten, want deze vrij heid is een der kostbaarste geeste lijke goederen van ons volk, maar het z°u, door er veel over te pra ten, gevaarlijk kunnen worden, wanneer ons volk eens precies wist hoe vrij het in Nederland wel was Deze waarschuwing van Lohman wordt m onze tijd wel zeer actueel. DE ATOOMEXPLOSIE IN DE SOVJET-UNIE „Neues Deutschland", het offi cieel orgaan van de Socialistische Eenheidsparty, heeft eerdere be richten in de met Sovjet-licentie verschonende bladen bevestigd, dat de Sovjet-Unie reeds gebruik heeft gemaakt van atoomenergie in een plan, de loop van 2 rivieren in Siberië te wijzigen. „De atoom explosie, die Amerikaanse seis- mografen dit jaar registreerden, vond plaats in de Torgai-bergpas (ongeveer 600 kilometer ten zui den van Tsjelyabinsk)", aldus het blad. Na de eerste vlucht van het Engelse reuze vliegtuig Brabazon in September j.l. zijn nog tal van oefenvluchten gevolgd. Acht machines drijven de Brabazon, die het grootste burgervliegtuig ter wereld is (de lengte is 54 meter), voort. Zij zal non-stop van Londen naar New-York vliegen met 100 passagiers aan boord. De koningin der vliegmachines in de lucht. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1