Nieuw Minister Acheson bezocht Berlijn 980.- GELD Wisjinsky wil vredespact tussen de Grote Vijf De Gaulle uit critiek op Washington en Londen Poolse minister ontheven uit al zijn functies REGEN EN WIND 2240-214 „Hoffmans vertellingen' De Masjumi stelt eisen Terroristen acties op Java Rokossofsky neemt zijn plaats in Midden Java wil een staatshoofd .UB ING 'aviata EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN. DEN HELDER. SCHAGEN NHD Tsjoeikof op receptie bij minister Acheson Dinsdag 15 November 1949 45e Jaargang No. 11718 1 Amerika helpt degenen, die zich zelf helpen Tsjoeikof op de receptie Mgr. J. P. Huibers Staat v. Oorlog met West-Duitsland eindigt niet Treinramp in Transvaal Kroniek en Kritiek Kansen op oorlog nemen af 1 irdoes in de Zuiderhaven, getuige van het ongeval ;dig ter plaatse met een )e chauffeur van de wa- heer Lont uit Berlikum, had weten te bevrijden ian een ankertouw van een lip vastklemde, werd in i gebracht. De andere in de heer G. Westerhuis, [handelaar uit Minnertsga, ich toen nog in de wagen, ist men de uitgestoken aog te grijpen, terwijl de ige zich aan de polsen van Ier vastklemde, maar hij meer naar buiten komen, cht van de koplampen van ie wagens werd de auto 'ce kraanwagens gelicht, ïen, door de moeilijke situ- ter plaatse na enige mis gingen, pas na 40 minuten De inmiddels gewaar- dokter van Rij, heeft nog ige ademhaling toegepast, lp mocht niet meer baten, ronkene was gehuwd en n drie kinderen. die „rood" is. En Jaap Jaap bedoelt hier ijdperk der voorwaar- zich hebben „nou liet genoeg huizen ge- :uwe kazernes, die ze 'n regering nog langer te nieuwe kazerne nog gerd worden in afge- ongontsteking dreigen lilde Jaap, „die arme godgeklaagd, dat die ms in staat is d'r sol- b leggen i 17 NOVEMBER 1949, des uur in CAFé CENTRAAL len, jaarverslag penning- ;ie, benoeming kascommis. zing vacature J. H. Merkx, aan, rondvraag, sluiting. HET BESTUUR w zeer fraaie olide eetkamer fijzer-kwaliteit onie met sander soir entafel Delen dteuils fering keuze BILDERDIJKSTR. 77-85 AMSTEROAM-W. NOVEMBER A.S. omes-, heren- en larzen, pantoffels id nu die zak vond! vergenoegd omhoog icd stond en er niet i houding aannemen Peter. „Wij zullen en wij zullen de man weet, wat wer- cken." Peter liep er af zich op weg naar tad uitgezet. En ter- al ais een edelman stond. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief Incasso. Advertentie-tarie' per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4 familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 i. (Van onze bijzondere medewerker) Wij zullen het niet hebben van daag over de welluidende, beval lige, muzikale schepping van Of fenbach, de toonzetter van een naar de dichter Hoffmann genoem de opera. In plaats van over mu ziek, toneel, dichtkunst en sprook jes uit de tijd der romantiek te schrijven, moeten wij onze aan dacht vestigen op wat Paul Hoff man vertelde te Parijs. Paul Hoff man, de administrateur der Mars hall-hulp, heeft twee maal in de afgelopen weck te Parijs de minis ters der 16 Marshall-landen in het openbaar toegesproken. Wat hij zei was zeker geen muziek, geen sprookje en geen romantiek. In zijn eerste rede eiste hij eco nomische integratie van West- Europa op korte termijn. Integra tie is veel méér dan samenwer king; het is samensmelting. Het was geen litterair genot naar deze speech te luisteren. Amerikaanse verslaggevers hebben uitgerekend, dat de grootmachtige 15 maal het woord „integratie" gebruikte en wel ééns op de 100 woorden. Het was vermoedelijk ook geen poli tiek- en economisch genot voor de daar verzamelde ministers, om zich op zo nadrukkelijke wijze de les te horen lezen. Toch stond Hoffman sterk. De Marshall-hulp is destijds gegeven onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat West- Europa al het mogelijke zou doen om zichzelf te helpen door samen werking. Van de vervulling dier voorwaarden is tot heden weinig terecht gekomen. Het kan zijn, dat Hoffman thans gehamerd heeft op integratie, in de hoop tenminste de coöperatie of samenwerking te bereiken. De Britten, die tot nog toe de economische vereniging van West-Europa het meest dwars heb ben gezeten, niet het minst door hun brute devaluatie van 't pond, trekken altijd een verongelijkt ge zicht, als men in de V. S. er op wijst, dat van de voorwaarde, waaronder de Marshall-hulp ver leend is, nog maar zo weinig ver wezenlijkt is. Zij zeggen dan, dat het onbillijk is, in 4 jaren eenheid te willen in West-Europa, met zijn geschiedenis van 20 eeuwen en zijn diepgaande verschillen van taal, karakter en instellingen, ter wijl Amerika zelf zonder die lange historie en zonder die enor me verscheidenheid er drie maal zo lang over gedaan heeft om samen te smelten, om dan ver der' niet te spreken van de Ame rikaanse burgeroorlog, die daarna nog is gekomen. Dit argument zou echter overtuigender klinken, als de Britten in de afgelopen twee jaren, behalve met nog uiterst voorzichtige woorden, ook met daden hun best haddon gedaan, om met de andere Marshall-landen tot groter economische harmonie te komen; maar dat is, helaas, be slist niet het geval. Integendeel, de socialistische regering van En geland heeft tot nu toe steeds in practijk gebracht het overjarige, versleten, oud-liberale, egoïstische beginsel: ik alleen voor mijzelf en God voor ons allen. De ministers moeten, na Hoff- mans betoog in Parijs, na zijn eis tot integratie, in elk geval iets doen. In zo'n geval neemt men een resolutie aan, wat niet altijd be hoeft te betekenen, dat men nu ook iets doet. Sir Stafford Cripps, die de storm had voelen naderen, had maar vast vooruit zo'n reso lutie ontworpen. Men zal nu de handelsbelemmeringen trachten weg te nemen en per 15 December van dit jaar moeten alle Marshall- landen 50 van hun particuliere invoer vrij en onbelemmerd toe laten. Dat geldt dus alleen voor import via particuliere handels kanalen. Het laat de vrije hand aan invoerbeperkingen, voor zover het betreft de handel over rege ringsmonopolies. Het laat ook de mogelijkheid open, de import, ge- heei of ten dele, te socialiseren en aan de particuliere invoerhandel te onttrekken en dus de daarvoor toegestane vrije 50 vrijwel in houdloos te maken. De heer Hoff man had dat natuurlijk ook door zien en nadat deze resolutie was aangenomen, hield hij een tweede toespraak. Daarin waarschuwde hij zijn excellent gehoor, dat in de komende luttele maanden voort gang moest worden gemaakt met het scheppen van „een enkele Eu ropese markt", dus van één West- Europees economisch geheel, zoals de heer Hoffman dat ziet. Gebeur de dat niet, zo klonk het tenslotte dreigend, dan zou opnieuw een soort „Zwarte Tijd" over de we reld aanbreken. Voorwaar een niet-bepaald vrolijk geluid, waarin men een eerste aankondiging zou kunnen beluisteren van Amerika om zich te gaan terugtrekken. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag een bezoek aan Berlijn gebracht. Op het Amerikaanse vliegveld Tempelhof arriveerde de minister, waar hij werd begroet door een erewacht en een politie-orkest. Groepen Duitsers, onder wie leden van het anti-communistische Vakverbond, juichten Acheson toe. Dc politie had strenge veilig heidsmaatregelen getroffen en trad hardhandig op tegen foto grafen, die de minister te dicht waren genaderd. Op een perscon ferentie op 't Amerikaanse hoofd kwartier zeide Acheson, dat hij niet naar Berlijn was gekomen om een politieke verklaring af te leggen, doch om een belofte van meer dan een jaar geleden na te komen. Berlijn was in die tijd een symbool van geestkracht en moed van het Duitse volk. Thans was Berlijn het symbool van de strijd om tot vastbeslotenheid te komen. Amerika hielp degenen, die zich zelf hielpen. De bezettende mo gendheden konden echter geen wilskracht en energie leveren. Acheson zeide de laatste maan den geïrriteerd te zijn door „de fraze van de mislukking der Ame rikaanse politiek in China". Dit was onzin. Het betrof hier een mislukking van de Chinese poli tiek. Indien een land de energie had om zijn eigen problemen op te lossen, dan zouden de V.S. steunen. Op een desbetreffende vraag zeide Acheson, dat hij niets wist van plannen voor het houden van een viermogendhedenconferentie over Duitsland. In de middag bracht Acheson een officieel bezoek aan het ge meentebestuur van West-Berlijn. De route, welke de auto van de DJOGJAKARTA, 14 Nov. (Ane- ta). De Masjumi eist in de regering der R.I.S. de portefeuille voor godsdienstaangelegenheden op, waarvoor zij candidaat stelt Hadji Rasjidi, thans vertegen woordiger van de republiek te Cairo. Voorts werd in kringen der Masjumi aan de correspondent van Aneta te Djogja verklaard, dat, ingeval Sjahrir zou worden benoemd tot minister van buiten landse zaken, de Masjumi een harer leden wenst te zien be noemd tot vice-minister voor bui tenlandse zaken, waarvoor dan candidaten zouden zijn de heren Moh. Rum en Sjamsuddin: inge val Moh. Hatta minister-presi dent wordt van de R.I.S.. wenst de Masjumi Sjafruddin Prawira- negara, thans vice-premier te Kotaradja, als minister-president van de republiek. CATECHISMUS-ACTIE WEST-DU ITSLAND De Cultuurdienst van de K.A.B. heeft in samenwerking met het Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing te Bilthoven een actie opgezet om de katholieke arbeiders, leden van de Katholi- sche Arbeiters/ereine in het bezit te stellen van een Duitse catechis mus, hun aangeboden door de le den van de K.A.B. in Nederland. De grote geestelijke nood, waarin het Westduitse voik verkeert, ver ergerd door het gebrek aan pries ters, de dagelijkse stroom van vluchtelingen uit de Russische zone en de vernietiging van een groot aantal kloosters, kerken en scholen, is tot een beklemmend hoogtepunt gestegen. Aan dc be kende catechismus-actie van ge noemd genoodschap hetft nu ook de Cultuurdienst van de K.A.B. een aandeel genomen, om te be reiken, dat in tal van katholieke arbeidersgezinnen althans aan de ouders en kinderen enig houvast wordt gegaven. Admiraal Forrest Sherman, die Louis Denfeld opvolgt als chef van de Marinestaf der Ver enigde Staten. Admiraal Forrest Sherman achter zijn bureau. minister volgde, werd streng door de politie bewaakt. Op het stadhuis werd Acheson begroet door de burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, die in zijn rede o.a. zeide: „U weet, dat u op de Berlijners kunt rekenen en de Berlijners weten, dat zii op u kunnen vertrouwen". De plaats vervangend burgemeester van West-Berlijn, Friedensburg, ver klaarde, dat de Berlijners onge duldig beginnen te worden. De tijd is gekomen voor het vinden van een oplossing in positieve geest van het Berlijnse vraagstuk. In een kort antwoord zeide Acheson, dat naar zijn mening de Berlijners niet ongeduldig begin nen te worden. „De Berlijners hebben echter veel te lijden ge had en u kunt er van verzekerd zijn, dat McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, alles zal doen, dat in zijn vermogen is, om hun problemen te helpen oplossen". Acheson wees er verder op, dat de geallieerden in sommige op zichten de Berlijnse situatie niet volledig beheersen. Na het stadhuis bezocht te heb ben, maakte Acheson een uiterst snelle tocht door Berlijn, waarbij hij ook de Sovjet-Russische sector bezocht. Bij het bereiken van de „Bran denburger Tor", die de grens aan geeft van de Sovjet-Russische sector van Berlijn, hielden de jeeps van de Amerikaanse mili taire politie halt en reed Ache- son's auto alleen verder. In de „Unter den Linden", die de hoofdverkeersweg vormt van de Sovjet-Russische sector van Berlijn, moest Acheson's auto drie maal bij kruispunten wachten, tot het verkeerssignaal weer op veilig stond. Terwijl de auto wachtte, keken leden van de niet saluerende Sovjet-Russi sche volkspolitie nieuwsgierig naar de in zijn Limousine gezeten Amerikaanse minister van buiten landse zaken en naar de pers auto's, die volgden. Acheson be vond zich in gezelschap van de Amerikaanse Hoge Commissaris, John J. McCloy. (Vervolg op pag. 3) PRINS BERNHARD HEEFT CRIEP Prins Bernhard zal zich, ten gevolge van een lichte aanval van griep enige dagen moeten ontzien. Derhalve zal Z.K.H. ook niet kun nen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe Prins Regent Karei van België hem had uitge nodigd. Het eerste contingent gedemobiliseerden van de Koninklijke Landmacht, die in Nieuw Zeeland een nieuwe toekomst willen opbouwen, is per Constellation naar het nieuwe vaderland ver trokken. De ex-militairen betreden enthousiast het vliegtuig. Wy&jinsky, de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag In de politieke commissie van de Verenigde Na ties een resolutie ingediend tot; 1. veroordeling „van de voor bereidingen voor een nieuwe oor log, die thans in een aantal lan den, waarvan in het bijzonder Engeland en de Verenigde Staten, worden getroffen"; 2. onmiddellijke aanvaarding van „practische maatregelen" voor het onvoorwaardelijke ver bod van de atoombom en instel ling van een passende strenge internationale controle; 3. sluiting van een pact „ter versterking van de vrede" tussen Amerika, Engeland, China, Frank rijk en Rusland. Wysjinsky verklaarde, dat de „Engels-Amerikaanse meerder heid" in de Verenigde Naties tot dusver alle pogingen van de Sov jet-Unie om de vrede te verster ken had verijdeld. Krachtig keerde Wysjinsky zich tegen het Atlantische Pact, dat volgens hem openlijk gericht is tegen de Sovjet-Unie. „Het Noord- Atlantische Pact omvat staten, die niet in het Noord-Atlantische Pact liggen, doch aan de Sovjet- Unie grenzen, zoals Turkije en Perzië. Dit alleen al toont de agressieve bedoelingen van het Atlantische verbond". De Amerikaanse vertegenwoor diger, Austin, verklaarde, dat de Sovjet-Russische resolutie was gebleken een namaak-olijftak te zijn, omgeven met doornen. Vol gens Austin was het vertrouwen in Sovjet-Russische beloften on dermijnd door de ervaring van de afgelopen jaren. Als bewijzen hiervoor voerde hij o.a. aan de onderwerping van Polen, „waar een maarschalk van het Rode Leger was geïnstalleerd als mi nister van defensie". Indien de Soviet-Unie, aldus Austin, maat regelen wilde nemen om de vrede te versterken, had zij daarvoor de middelen direct ter beschikking. „Staak uw haat-campagne tegen de wereld buiten de Kominform. Verloochen uw doctrine, dat de niet tot de Kominform behorende wereld uw vijand is en laat uw volken met de onze samenkomen om te praten over onze gemeen schappelijke problemen. Haal uw ijzeren gordijn op en u zult de vrede versterken", zo verklaarde Austin ten slotte. SURABAJA, 14 Nov. (Aneta). Maandag te half zeven 's mor gens werd een bus met school kinderen van de suikerfabriek „Krembung" beschoten. Het vuur was slecht gericht, waardoor geen der kinderen werd getroffen, wel werd de bus geraakt. In de loop der vorige week werd een jeep van dezelfde onderne ming tussen Poring en Krembung beschoten. Hierbij werd een kor poraal van de bezetting gewond; deze is thans aan zijn verwon dingen overleden. Zaterdag werd te Malang een wachtmeester van het regiment Huzaren van Boreel neergescho ten. Het kantoor van het kadaster te Malang werd beroofd van kan toormachines ter waarde van f 6000.—. Twee militairen van het KNIL, die sedert enige weken in het Tumpangse (oostelijk van Malang) werden vermist, zijn. naar thans is bekend geworden, in de omge ving van Wadjak vermoord; de lichamen waren deerlijk ver minkt. HEDEN 74 JAAR Heden herdenkt Mgr. J. P. Huibers, de Bisschop van Haarlem, zijn 74ste verjaardag. Een bijzondere aanleiding, om het zware werk en de grote verant woordelijkheid van de Bisschop nog eens extra in ons aller gebed te ge denken, in de hoop en het vertrouwen, dat Z.H. Exc. nog vele jaren onder Gods zegen het bestuur van de Haarlemse Kerk mag voeren Generaal de Gaulle heeft Maan dag op een persconferentie ver klaard, dat het thans dwaas zou zijn een gewapend Duitsland als deelgenoot van het Atlantisch Pact op te nemen, zelfs indien men zou menen, dat er ooit een tijdstip zou aanbreken, waarop dit mogelijk zou zijn. Het schijnt echter, dat niet iedereen zo voorzichtig is als ik. Het schijnt, dat er aan de over zijde van de Atlantische Oceaan personen worden gevonden, die menen, dat Duitsland zo spoedig WARSCHAU (Reuter). De Pool se communistische partij maakt een zuivering onder de vooraan staande leden van de partij be kend. Het lid van het politbureau Marian Spychalski is uitgesloten van alle leidende functies, doch niet geroyeerd als partijlid. Spy chalski is minister van wederop bouw. Als zijn opvolger als lid van het politbureau der partij is benoemd maarschalk Rokossofsky zo meldt A.F.P. Een zelfde maatregel is getrof fen tegen de oud-vice-premier Go- mulka en tegen Kliszko, vice-mi nister van justitie. Na een debat van drie dagen heeft het hoofdbestuur der partij Spychalski beschuldigd van „vals opportunisme en het niet aan de kaak stellen van de infiltratie van een vreemde ideologie". Gomulka en Kliszko worden beschuldigd van nationalistische afwijkingen HATTA IN DJOCJA TERUG T.N.I. ontwapent extremisten Opgewacht door een grote me nigte is Moh. Hatta, na afwezig heid van drie maanden in Indo nesië teruggekeerd. In Batavia had hij een korte onderbreking van zijn reis en een uur later ver trok Hatta naar Djocja. Ook de heren Mansur en Kaliamsjah ar riveerden in Indonesië .Duizenden verwelkomden hen. De overdracht van de souver- einiteit zal in Indonesië met fees telijkheden gepaard gaan. De mi nisterraad heeft besloten hier voor een bedrag van f 300.000 uit te trekken. en van critiek op de pro-Russische politiek van de partij. In een kort na middernacht door het kabinet uitgegeven communi que wordt gezegd, dat Spychalski is „afgetreden" als minister van wederopbouw en dat zijn vice-mi nister Roman Piotrowski met de leiding van het ministerie van defensie is belast. Spychalski was tevoren vice- minister van defensie, in welke functie hij belast was met de ideo logische opvoeding van het leger. De vergadering koos in het partijbestuur maarschalk Rokos sofsky, die vorige week minister van defensie geworden is. Een woordvoerder van de West- Duitse regering heeft Maandag medegedeeld, dat de Westelijke Mogendheden thans hebben afge zien van de gedachte om de staat van oorlog met West-Duitsland te beëindigen, „omdat daardoor de rechtvaardiging van de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in Duitsland zou komen te vervallen." De Westduitse regering deelde dc mening, dat de verdere aanwezig heid van bezettingstroepen, „hoe zeer dergelijke troepen nadelig zijn voor een land", in het belang van Duitsland is en wel wegens „bewa pening" van de volkspolitie in de Sowj et-zóne en de „militaire bete kenis" van de benoeming van Maarschalk Rokossofsky tot Op perbevelhebber van het Poolse le ger, aldus de woordvoerder. RUIM 70 DODEN WATERVALSBOVEN 15 Nov. (Reuter) Minstens 70 inheemsen en 1 blanke zijn om het leven ge komen, doordat een trein van een zestien meter hoge brug in een ri vier niet ver van het stadje Water- valsboven in Oost-Transvaal is neergestort. Het ongeluk geschiedde kort na middernacht. De trein was op weg van Witwatersrand naar Lourenco Marquez in Portugees Oost-Afrika met 500 inheemsen, die juist hun contract met de Witwatersrandmij- nen hadden beëindigd en naar huis terugkeerden. SEMARANG, 14 Nov. (Aneta). „Het zal nodig zijn, dat Midden- Java een staatshoofd krijgt, en wel vóór de overdracht der sou- vereiniteit", aldus verklaarde de heer Sudjito, voorzitter van de Midden Javaraad aan de pers. Hij zette uiteen, dat Midden- Java (een gebied, behorend tot het z.g. Recomba-gebied, een ge bied dus onder een regerings commissaris) als een zelfstandige staatkundige eenheid deel zal uit maken van de R.I.S. en dat op de Ronde Tafel Conferentie is over eengekomen dat de positie van de zelfstandige staatkundige eenhe den, die niet de status van negara hebben, zal worden geregeld bij een federale wet. Dit besluit brengt een grote consequentie met zich, aldus de heer Sudjito, dat het ten eerste geen zin meer zal hebben, om aansluiting te vragen van een gebied bij welke negara ook, dus ook niet bij de republiek, vóór de overdracht der souvereiniteit en ten tweede, dat aan het begrip „zelfstandige staatkundige eenheid" inhoud zal moeten worden gegeven. mogelijk opnieuw moet worden bewapend. „Het schijnt, dat de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie botweg pogen verbolgenheid van Duitsland jegens Frankrijk op te wekken. Hun houding komt er op neer, dat zij tegen Duits land zeggen: „Alle zaken, Duits land betreffende, kunnen thans afdoende worden geregeld. Er zijn geen moeilijkheden meer te ver wachten, tenzij Frankrijk die zou veroorzaken". Generaal de Gaullc voegde hieraan toe: „Ik verklaar tegen over de regeringen te Washing ton en te Londen, dat hun poli tiek het gevaar in zich bergt, dat de organisatie van Europa er door wordt getorpedeerd. Dc Britse en Amerikaanse regeringen bederven thans de wellicht laatste kans op het behoud van de vrede en op het bereiken van een Euro pese eenheid". De leider der R.P.F. verklaarde verder nog, dat Frankrijk een be wind nodig heeft, dat in staat is „ja" of „neen" te zeggen, een regering, die rechtstreeks met de .-.„—.-..f,, .ciinimcciia mei uc suiuun.eii aiuus generaal de Duitsers besprekingen voert, zon-Gaulle Geslaagd congres (Sm.) Het derde Partijcongres van de Katholieke Volkspartij mag, over het algemeen genomen, uitstekend geslaagd heten. Ook deze grote demonstratie heeft weer geleerd, dat er regie-verbe teringen mogelijk zijn. De ope ningsochtend ging weer topzwaar aan zwaartillende redevoeringen Ook werd de congresrede van voorzitter Andriessen nogal van overwegend of overdreven? polemisch karakter gevonden De belangstelling van de (im mers extra-parlementaire!) katho lieke ministers was verheugend en veelbetekenend. Al is het ka binet dan extra-parlementair, de persoonlijke band tussen de be windslieden en de Partij is er ook. In de sectievergaderingen zit even eens muziek voor regie-herziening. Dat er veel gepraat wordt, be hoort tot de natuur van een con gres, waar men rond 1500 afge vaardigden bijeen roept, die ge middeld met 300 man vijf secties vullen Maar tenslotte komt de waarde van de resoluties in het gedrang, als de soms niet onbe langrijke meningsverschillen door tijdsgebrek niet voldoende kun nen worden uitgepraat, ook al gel den de sectie-resoluties slechts als adviezen, omdat bindende beslui ten inzake Partij-uitspraken ge nomen worden door de Partij raad. De Zaterdagavond was ge wijd aan kwaliteitsmuziek en -zang en aan het „politieke caba ret", een proefneming, die voor verbetering vatbaar is, als de Partij de mogelijkheid heeft van ruimer keuze van auteurs. Het woord van minister Gielen zou misschien beter aan het begin van de avond op zijn plaats Geweest zijn. Het was te serieus en te dringend, om ingemetseld te wor den tussen artistieke omlijsting en cabaretkolder. Zonder twijfel vormde de Zondagzitting een hoogtepunt, niet alleen door de traditionele rede van prof. Romme welke 't congres wel eens drin gender aansprak), maar vooral door het eloquente betoog van de Oostenrijkse minister van onder wijs. Hij had de menigte in de ban van zijn machtig woord. Het internationale accent van het con gres trof vreugdevolle accoorden. die véél beloven voor de naaste toekomst! Als geheel is het con gres tot nog toe geslaagd. Tot nog toe. Nu moet de doorwerking komen in de diverse partij-instan ties. Yooral voor de afdelingen ligt hier een grote taak! NEHRU TE BOMBAY: Pandit Nehru, de minister-pre sident van Indië, is Maandag, na een reis van vijf weken door Ame rika en Engeland te Bombay aan gekomen. Nehru verklaarde, dat hij vol optimisme was „niet alleen voor mijn land, doch voor de ge hele wereld!" Op een grote bijeen komst zeide de premier, dat de kansen op oorlog, naar zijn mening, afnamen. Indië zou zich afzijdig houden van ieder blok van mogend heden. der dat het buitenland druk uit oefent. „Het gevaar bestaat, dat Duits land op zekere dag in het ver keerde kamp terecht komt. Wat heeft het Oosten Duitsland aan te bieden? In de eerste plaats eenheid. Verder: mogelijkheden betreffende de Oost-Duitse gren zen. Het is niet zeker, dat op het tijdstip, dat de Russen een derge lijke politiek oppertuun zouden achten, veel aandacht aan de wen sen van Polen zal worden ge schonken", aldus generaal (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in de afgelopen dagen is wel bijzonder rijk geweest aan neerslag. Dit was het gevolg van een depressie, die in het weekend over de Noordzee trok en die zich gisteravond boven de Oostzee bevond, maar nu sterk in activiteit afneemt. In de nacht van Zaterdag op Zondag nam de wind in verband hier mee toe en groeide vooral langs de kust aan tot stormkracht. Den Helder registreerde omstreeks middernacht windstoten van plm. 100 km per uur. Achter de depressie overstroomde zeer onstabiele lucht ons land, die overal, maar vooral in het Noorden van ons land, regen bracht. In een periode van Zater dag 18 uur tot gisteravond 18 uur viel er te Eelde de grootste hoeveelheid regen, nl. 44 mm. Twente en Leeuwarden volgden hierop met resp. 36 en 35 mm. De neerslag in het Zuiden van ons land was daarentegen belangrijk minder, zoals bijvoorbeeld te Vlissingen en te Beek, die resp. 5 en 14 mm meldden. Den Helder noteerde 27 mm neerslag. Gisteren overdag vooral viel de regen zeer plaatselijk. Zo viel er van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds te Eelde niet minder dan 15.9 mm, terwijl Leeuwarden daarentegen slechts 1.4 mm meldde. Voor Den Helder, Eindhoven, Schiphol en De Bilt waren deze hoeveelheden resp. 2, 6, 1 en 5 mm. Hier traden dus wel zeer grote plaatselijke verschillen aan de dag. Mogen we dan veel regen en wind gehad hebben, de temperatuur bleef voor de tijd van het jaar aan de hoge kant en varieerde tussen de 7 en 10 graden. Op het ogenblik stijgen de barometers en vormt zich een langgerekt gebied van hoge luchtdruk, dat de ver binding vormt met de hogedrukgebieden boven de Azoren en Groenland. Dit zal tengevolge hebben, dat de buiigheid zal afnemen. Op de Atlantische Oceaan echter is het nog verre i van rustig. Een zeer diepe depressie, die flinke stormen ver- oorzaakt, trekt hier in de richting van IJsland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1