Nieuw Parijse conferentie besloot tempo der ontmanteling op te schorten Onze Reddingmaatschappijen zijn thans „Koninklijk" GELD Ook in Polen verwacht men processen DLLE Hoffmans vertellingen Hoe zal het eerste kabinet van de R.I.S. zijn samengesteld? 1200 bakkers gedagvaard EESMANN S DAGBLAD IN DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHACEN Woensdag 16 November 1949 NHD\ Een onvergetelijke dag voor onze zeeridders 45e Jaargang No. 1 1719 Dr. Adenauer deelt de Bondsdag mede: Duitsland mag lid worden van internationale organisaties n a Marshall-rek. steeg met 100 millioen Van Dalsum krijgt „de Leeuw" Nederlandse tanker heeft aanvaring Lothar Wallerstein overleden ■S :i Vrachtauto in ravijn gestort Koningin en Prinses Wilhelmina te midden van de Zeeridders Een hoogtepunt op het K.V.P.-congres Zuiver wollen plaid, ruime collectie, in frisse ruiten Al Old-flnish boekenkasten, grote collectie, 120 cm h., 90 cm. br. 105.' Herenfauteulls, in een keur- collectie modellen, - met kussen IOU.« Handweel tafelkleed, 'n mooi en sterk kleed, age in diverse kleuren dag receptie r K. Dagblad voor OMGEVING neterprijs 15 ct. <le;kmurkt 10, Tel. 7676 Dnijnen uit de bossen den met het feit, dat >n, aanwenden of toe- rchten aan te wenden ken verbiedt! Kun je as maar op, want ik hoofd en die zou ik Schiet op, en ga nu de graaf, dan kan die Vooruit! Kom mee!" p Peter's schouder en de richting van het Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentle-tarie* per edit*' 16 ct. per m.m. minimum f 2.50; In atle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. SHimpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank' Nederf. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grot© Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, tol 2046 (2 lilnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 8S, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 Dr. Adenauer, de bondskanselier van West-Duitsland, heeft Dinsdag een verklaring afgelegd in de Bondsdag over de ge volgen voor Duitsland van de besluiten, welke op de conferentie te Parijs tussen de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken zijn genomen. Na deze verklaring deed Schumacher, de leider van de sociaal-democraten, een heftige aanval op Adenauer. De bondskanselier deelde later mede, dat samenwerking met de socialistische oppositie inzake de buiten landse politiek „onmogelijk" is. Adenauer legde zijn verklaring af enkele uren nadat hij zijn eer ste aanwijzingen had ontvangen van de geallieerde Hoge Commis sarissen. De bondskanselier deelde mede, dat West-Duitsland als toe gevoegd lid in de kring der West- Europese mogendheden zal wor den opgenomen. De Hoge Com missarissen der Westelijke geal lieerden zullen de lijsten der oor spronkelijk voor ontmanteling be stemde fabrieken der Duitse staal- en synthetische industrie opnieuw nagaan. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek zal het tempo der ontmanteling in West-Duitsland worden vertraagd. De geallieerden machtigden hun Hoge Commissarissen in Duits land verder besprekingen te voe ren met de West-Duitse regering over het verlenen van vergunning voor het bouwen van groter en sneller varende oceaanschepen, dan tot nu toe was toegestaan. Alsmede zijn zij gemachtigd over de volgende punten met de West- Duitse regering te onderhandelen en overeenstemming te bereiken: 1. Duitsland krijgt vergunning tot een groot aantal internationale organisaties toe te treden. 2. Er zal worden beraadslaagd over de beste manier om elke na delige uitwerking voor Duitsland van het formeel nog voortbestaan van de staat van oorlog tussen dit land en de geallieerden op te heffen. 3. Duitsland zal worden toege staan in het buitenland consula ten te openen. Ook zal het over handelsvertegenwoordigingen in andere landen mogen beschikken. (Van onze bijzondere medewerker) ÏI (slot) Want zelfs, als de „ene, enkele Europese markt" er komt, mag West-Europa aan Marshall-hulp het derde jaar op niet meer reke nen dan op 75 van het tweede, en het vierde en laatste jaar op 2/3 van 't daaraan voorafgaande Het tweede jaar kreeg Nederland al rond 200 millioen minder dan het eerste. Het volgend jaar krij gen wij dus omtrent én het laatste jaar nog de helft van wat wij nu ontvangen. Als alles ten minste goed gaat. Zal dat gebeu ren? Daarover kan men gegronde twijfel koesteren. In West-Europa heeft de Britse houding en vooral de devaluatie van het pond het nog tere onderlinge vertrouwen ernstig geschokt. In groeiende mate ziet men, dat de afzonder lijke landen trachten, naar zich toe te halen, wat zij krijgen kun- y nen behalve Nederland, dat ten aanzien van eenzijdige souvereini- teitsafstand ongeveer hetzelfde doet, als de socialisten na de eer ste wereldoorlog wilden op het punt van de eenzijdige ontwape ning. De eenzijdige ontwapenaars van toen zijn bij de tweede we reldoorlog te laat ontnuchterd. Laat ons hopen, dat niet een derde wereldoorlog nodig is, om de een zijdige souvereiniteits-overdragen van nu weer tot de harde wer kelijkheid terug te brengen. Tegenover dit nationaal-egoïsme in West-Europa het sterkste bij de socialistische Britse regering staat het vrijhandels-idealisme van de gevers der Marshall-hulp. In overgrote simpelheid stellen zij eenvoudig: maak van de 16 Mars hall-landen één enkele, grote, vrije markt en de zaak is gezond. Vrij heid van handels- en betalings verkeer is echter geen feilloos ge neesmiddel tegen alle economische kwalen. Ook wij geloven, dat welvaarts vergroting alleen bij economische lijk wordt. Bovendien is daar nog méér voor nodig, n.l. gezonde ver houdingen tot de gebieden overzee in Azië en Afrika en tot de Nieu we Wereld, doch helaas sprak Hoffman daarover niet. Maar en dit is belangrijk behalve het integratie en groter vrijheid moge- vraagstuk der welvaartsvergroting is er ook nog dat der eerlijke wel vaartsverdeling. Natuurlijk moet men eerst iets hebben vóór men het kan verdelen, maar in het ver leden heeft er aan die verdeling heel wat gehaperd; men denke maar alleen aan de crisis der der tiger jaren. Het is dus verklaar baar en redelijk, dat met name de arbeiders stellen: wij zijn zeker bereid mee te werken aan wel vaartsvergroting (alleen de com munisten willen dat niet, omdat die het van de ellende moeten hebben), maar dan moeten ook wij zeker zijn van een eerlijke verdeling. Dit probleem nu lost men niet met alleen-maar-vrijheid op, want dan wordt de verdeling het resul taat van een machtstrijd, die op zichzelf weer de welvaartsvergro ting belemmert, maar het commu nisme bevordert. Noch het natio naal-egoïsme der geholpenen, noch 't recept van meer produceren en meer vrijheid der Marshall-helpers schijnt daarom de oplossing. Die zien wij veeleer in het organiseren van één Westerse economie, zó ge ordend, dat alle deelgenoten aan het productieproces daarop in vloed en medezeggenschap erin hebben en dus niet staats-socialis- tisch geleid, noch in oud-liberale zin ongeordend (tenzij door het z.g. automatisch werkend macht mechanisme). Deze denkbeelden zijn echter in de vergaderzalen van de Organisatie van Europese Economische Coördinatie (O.E.E. C., de organisatie der 16 Marshall- landen plus West-Duitsland) nog nauwelijks aan het gloren. Van hun verwezenlijking echter zal het afhangen, of wij een Lichte, dan wel een Zwarte Tijd tegemoet gaan. Het is zo jammer, dat Hoff man daarvan niets vertelde. Nog WEEKSTAAT NED. BANK Voor de tweede maal deze maand is de biljettencirculatie vermin derd en wel tot 2941,6 millioen gul den, waarmede het niveau van voor de ultimo (2938,2) weer vrijwel be reikt is. Hoewel de geldmarkt aan de ruime kamt blijft, heeft een lich te geldbehoefte, die zich omstreeks het midden van de maand wel eens meer pleegt voor te doen, geleid tot een toeneming met 4'/= millioen gulden van de voorschotten in reke ning courant. Op de geldmarkt blijven de middelen overvloedig beschikbaar en Callmoney noteert nog steeds onveranderd 3U pet. Een belangrijke overschrijving heeft plaats gehad van de andere vrije saldo's naar de bijzondere re kening, waardoor eerstgenoemde met 100 millioen gulden daalde en laatstgenoemde met een even groot bedrag toenam. De Local Currency rekening is hiermede aangegroeid tot 642,7 millioen gulden. In de de- viezenpositie is enige wijziging ge komen. De correspondenten in het buitenland stegen met 100 millioen gulden, maar het papier op het buitenland daalde met 14 millioen, zodat per saldo de totale vorderin gen op het buitenland tot 822.7 mil lioen gulden opliepen. De vorderin gen in guldens op vreemde circu latiebanken zijn met 22 millioen afgenomen. Tijdens de huldiging van Albert van Dalsum, welke Dinsdagavond ter gelegenheid van zijn 40-jarig toneeljubileum na afloop van de eerste Haagse opvoering van „De moord in de kathedraal" in de Koninklijke Schouwburg werd ge houden, deelde de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Rut ten, mede, dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd Albert van Dalsum te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. meer te betreuren is, dat de O.E. E.C.-ministers er hem niets van vertelden. Want deze richtlijnen, die al in Quadragesimo Anno wer den getrokken en dus niet bepaald gloednieuw meer zijn, zijn géén romantische sprookjes uit de sfeer der Hoffman-vertellingen. Zij ho ren thuis in de harde economisch- sociale werkelijkheid van vandaag, waarover de staatsman-financier Paul Hoffman zijn machtig woord moet spreken. Dr. Adeauer had een voorstel gedaan aan de geallieerden, af komstig van de „Vereinigte Stahl- werke". Dit concern had dringend een bedrag van driehonderd mil lioen „Deutsche mark" nodig om in de oorlog vernielde fabrieken weer op te bouwen en het zag geen kans een lening tot dit be drag in Duitsland zelf te plaatsen. De „Vereinigte Stahlwerke" stelde voor een bedrag van 225 millioen mark van buitenlandse geldschieters te lenen en de rest van de benodigde som op te ne men bij de autoriteiten van de steden Duisburg, Düsseldorf, Es sen, Bochum en Dortmund. Dr. Adenauer had de geallieerden medegedeeld, dat dit financiële project mogelijk als basis zou kunnen dienen voor een bespre king in het algemeen van het vraagstuk van de deelname van buitenlands kapitaal in de finan ciering van Duitse bedrijven. Dr. Adenauer deed een beroep op de leden van de Bondsdag niets te doen, waardoor de onderhande lingen in gevaar zouden worden gebracht of waardoor in het bui tenland vrees zou kunnen ont staan voor het eventueel optreden van een nieuw Duits nationalisme. De West-Duitse bondskanselier beëindigde zijn toespraak die veertig minuten had geduurd met een boodschap aan 't Franse volk, waarin hij verklaarde dat het lot van Europa afhing van het tot stand komen van bevredigende betrekkingen tussen de Franse en Duitse volken. Nationalisatie Britse staalindustrie uitgesteld De Britse regering heeft in een resolutie voorgesteld, het in wer king treden van de wet tot natio nalisatie van de Britse staalin dustrie tot October 1950 uit te stellen dat wil zeggen tot na de algemene verkiezingen, die in Februari of Maart worden ver wacht. Deze resolutie is de vrucht van een door het kabinet geno men besluit om tot een compro mis te komen met het in meer derheid conservatieve Hogerhuis. Het radiostation van North Foreland heeft Dinsdagavond laat van het Britse schip „Se dulity" de mededeling gekre gen, dat het in aanvaring is geweest met een kleine Neder landse tanker, nl. de „Mercu- rius". Enkele leden van de tanker konden aan boord van de „Se dulity", die bij de Thameshaven voor anker ligt, worden geno men. Daar er nog mensen in hét water moeten zijn, beeft de „Sedulity" een reddings boot uitgezet. Hoewel men wel de noodkreten van de beman ning in het water kan horen, lukte het aanvankelijk niet een van hen te vinden. Volgens nadere berichten van de „Sedulity" zijn de kapitein en vier leden van de bemanning van de „Mcrcurius" met een reddings boot van het Engelse schip op zoek gegaan naar overlevenden Zij troffen de „Mercurius" ter hoogte van Hole Haven aan met lichte slagzij. De gehele beman ning werd gered. De „Mercurius" behoort toe aan de N.V. Oliescheepvaart en be- vrachtings Mij te Rotterdam en meet 399 bruto registerton. Het schip ,dat een bemanning van ne gen koppen aan boord had, was op weg van de Theems naar Lo westoft. Merkwaardig is, dat de „Mer curius" en de „Sedulity" in het begin van dit jaar ook al eens met elkaar in aanvaring zijn geweest bij de Engelse kust. NEW ORLEANS, 15 Nov. (Reu ter) De beroemde opera-reg's- seur dr. Othar Wallerstein is on 67-iarieo leeftiid te New Orleans aan een hartverlamming overle den. Vóór de tweede wereldoorlog werd dr Wallerstein aan het ko ninklijk conservatorium te Den Haag verbonden als leider van de dramatische cursus en de opera klasse. Kort na het uitbreken van de oorlog week hij naar de V.S. uit, waar hij tot regisseur van de Metropolitan Opera te New York werd benoemd. Spoedig na de oorlog keerde hij naar Nederland terug. Dr. Wallerstein, die consta teerde, dat in Nederland, waar de muzikale cultuur zijns inziens op hoog peil staat, de opera geen wortel wilde schieten, wilde trachten de opera hier dezelfde kansen te geven als in andere lan den. Wallerstein werd te Praag ge boren. Aanvankelijk was hij arts doch hij liet deze loo„b'ian rarpn om zich aan de muziek te wijden. Ül 'V .Jflll 233S ■WWi HlÉlit - iiiiiiii mm Bij de firma Bruynzeel te Zaandam, afdeling potloodindustrie, brak Dinsdag een grote brand uit. Twee enorme loodsen vielen aan de vlammen ten prooi. Met groot materiaal bestreed de brandweer het vuur. BATAVIA, 15 Nov. (Aneta). - Volgens betrouwbare Djogjase kringen zijn de drie personen, die het meest in aanmerking ko men om als formateur van het eerste kabinet der Verenigde Staten van Indonesië op te tre den, Mohammed Hatta, Anak Agung en de sultan van Djogja, aldus meldt de correspondent van Aneta te Djogja. Volgens deze kringen zal het kernkabinet er naar alle waar schijnlijkheid als volgt uitzien: Hatta minister-president, de sultan van Djogja minister van Defensie, Anak Agung minister van Binnen landse Zaken en Djuanda minister voor Welvaart. Er worden drie per sonen genoemd die in aanmerking komen om minister van Buiten landse Zaken van de R.I.S, te wor den, namelijk Sjahrir, Palar of pre mier Hatta zelf. De verdere samen stelling van de regering hangt nog in de lucht. Supomo wordt genoemd als mi nister van Justitie, Prof. Husein Djajadiningrat als minister van Onderwijs en Sjamsudin zou een goede kans maken om minister te worden, belast met voorlichtings aangelegenheden. Het verluidt voorts te Djogja. dat Mohammed Hatta de leiding zal hebben van de Indonesische de legatie; waaraan, indien de parle menten in Nederland en in Indone sië hun goedkeuring hebben ge hecht aan de ter Ronde Tafel-Con ferentie genomen besluiten, de sou- vereiniteit over Indonesië door Ne derland zal worden overgedragen. CONTRIBUTIE VAKGROEP NIET BETAALD Ongeveer 1200 bakkers in ons land hebben in de laatste weken een dagvaarding ontvangen, omdat zij weigeren te voldoen aan de ver plichting om contributie aan hun Vakgroep te betalen, aldus deelde de secretaris van de Nederlandse Bakkersbond mede. De secretaris voegde hieraan toe, dat het aantal van 1200 alleen maar betrekking heeft op de leden van zijn bond, die 5000 leden telt. Er zijn in ons land echter nog twee andere bakkersorganisaties, die t.a.v. de contributiebetalingsplicht eveneens weerspannige leden tel len. Men kan wel zeggen, aldus de secretaris, dat enkele duizenden bakkers voor de rechter moeten verschijnen. WARSCHAU (Reuter). Waar nemers te Warschau geloven, dat een Zondag gehouden redevoe ring van de Poolse president Bie- rut de voorbereiding heeft inge luid van verraad-processen, die waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zullen worden gehouden. In een rede van drie uur voor het centraal comité van de Verenigde Arbeiderspartij sprak de presi dent over „misleiden en verra ders", die hij beschuldigde van het veroorzaken van een broeder moordende strijd in de Poolse (communistische) arbeiderspartij. De president zeide, dat voor malige leiders van de partij in hun „politieke verblindheid" en wantrouwen jegens de Sovjet- Unie, saboteurs en spionnen de kans gegeven hadden in hoge staatsposities door te dringen. In de categorie der „misleiden' plaatste hij drie leiders, wier ver laging van positie Maandagavond werd bekend gemaakt Marian Spychalski, invloedrijk lid van het politbureau en minister van wederopbouw, Wladyslaw Go- mulka, voormalige vice-premier ACHT DODEN IN INDONESIë BATAVIA, 16 Nov. (Aneta) Een vrachtauto met voetballers en supporters is in de omgeving van Semarang in een ravijn gestort, doordat de rem weigerde. Alle 78 inzittenden werden gewond, van wie circa 50 ernstig. In het zie kenhuis in Kendal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het ziekenhuis in Semarang 2; de chauffeur en de naast hem zitten de knecht konden tijdig uit de auto springen, toen zij bemerk ten dat de remmen weigerden. Zij liepen slechts schaafwonden op. Zij bevinden zich thans in arrest op de politiepost te Kendal. De auto kwam van Kaliwungu en reed naar Bodja. NED. ELFTAL-DJURCAARDEN Het staat thans vast, dat Djur- gaarden, een van de goede clubs uit Stockholm, op Woensdag 30 No vember te Amsterdam een oefen wedstrijd tegen het Nederlands elf tal zal spelen. De viering van het 125-jarig bestaan van de Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij en de Zuidhollandse Maat schappij tot redding van Schipbreukelingen, is voor de helden der zee onvergetelijk geworden. Het hoogtepunt van de feest dag was wel het bezoek van H.K.H. Prinses Wilhelmina op de receptie in de Ridderzaal en iedereen was dankbaar verrast toen, na het officiële gedeelte, tijdens het serveren van een kopje thee, H.M. Koningin juliana geheel onopvallend de Ridder zaal binnen kwam en met Haar Moeder zich met vele zeeridders onderhield» Ook verschillende ministers, met aan het hoofd onze minister president, dr. W. Drees. gaven door hun aanwezigheid blijk het werk van onze Reddingmaat schappijen hogelijk te waarderen. Premier Drees deelde in een hartelijke rede mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd aan de jubilerende maatschappijen het praedicaat „Koninklijke" te ver lenen. De minister bood de be stuurders vervolgens een vlag aan gesierd met de Koninklijke Kroon. Van Z.K.H. Prins Bernhard, die had medegedeeld de receptie te zullen bijwonen, was bericht ont vangen dat hij door een lichte griep niet in staat was aan zijn voornemen gevolg te geven. De minister-president las een tele gram van Z.K.H. voor, waarin deze zijn hartelijke gelukwensen aanbood. Minister Drees deed ook mede deling yan verschillende onder scheidingen, die waren verleend ter gelegenheid van dit jubileum. Zo werd de heer de Booy, de bekende directeur van de N. en Z.H. Reddingmaatschappii, be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De schipper van de reddingboot „Insulinde", de heer Mees Toxopeus, werd Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij had deelgenomen aan 157 red dingstochten, waarbij 241 mensen werden gereid. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich ook, behalve dr. Drees, de ministers van Schaik, Wijers, in 't Veld en Spitzen en vele leden van het Corps Diplo matique, onder wie de ambassa deurs van China en Canada en de gezanten van Zweden, Noor wegen en India. De receptie had een zeer onge dwongen verloop. H.M. de Konin gin wisselde hartelijke woorden met vele onzer redders, die tal rijke medailles op de borst droe gen. „Heeft u wel eens met mijn vader gevaren?" zo vroeg de Ko-, ningin aan een onzer dapperen, die reeds vele mensenlevens had gered. Hij kon er een bevestigend antwoord op geven, want vaak ontmoette men in vroegere jaren Prins Hendrik aan boord van de schepen. H.K.H. Prinses Wilhelmina, die het officiële gedeelte bijwoonde, reikte persoonlijk, na de rede van dr. Drees, de verleende onder scheidingen uit. De Marinierskapel zorgde tijdens de receptie voor de muzikale omlijsting. In de morgen had reeds een plechtigheid plaats gehad in Kras- napolsky tc Amsterdam. Hier werd een glas-in-lood-raam, een ge schenk van het personeel, dat ge plaatst zal worden in het hoofd kantoor van de N.Z.H.R.M. te Amsterdam, aangeboden aan de heer de Booy, de directeur van de jubilerende maatschappij. en Zenon Kliszko, voormalig vice- minister van justitie. Onder de „verraders" rangschikte de presi dent de voormalige minister van voedselvoorziening. Wlodzimierz Luchowicz en zijn medewerker Jaroszewicz, de voormalige onder minister Jozef Dubiel, die reeds is gearresteerd, en vele onge noemde anderen, onder wie hoge functionarissen van het ministerie van defensie. Bierut drong aan op een grondige reorganisatie dei- partij. MOORDAANSLAG OP NEDERLANDS KOLONEL OP JAVA BATAVIA, 16 Nov. (A.F.P.). Dertien niet-geïdentificeerde per sonen hebben Maandagavond een moordaanslag gepleegd op een Nederlandse brigade-commandant, toen hii zich met zijn gezin in zijn huis bevond te Djangli bij Se marang. Zijn 16-jarige zoon werd door een kogel in het hoofd gedood, zijn vrouw en dochter werden gewond. De gezamenlijke bemanning van de N.Z.H.R.M. bood Dinsdag morgen aan de directie van deze maatschappij ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum een glas in lood raam ten geschenke aan. Links van het raam W. Klijn, inspecteur; aan de andere kant v.l.n.r. schipper Tot, de heer H. Th. de Booy, directeur der N.Z. H.R.M. en schipper Mees Toxopeus. (G. G.) Het was ongetwijfeld één van de hoogtepunten op het derde congres van de K.V.P. toen de bui tenlandse gasten, tijdens de plenai re zitting op de tweede dag, het spreekgestoelte beklommen en zich in hun landstaal, een Italiaan die voortreffelijk Frans sprak uit gezonderd, tot de aanwezigen richtten om hun dank uit te spre ken voor de vriendelijke en gast vrije ontvangst en om de groeten over te brengen van onze geloofs genoten 'en politieke geestverwan ten uit andere delen van Europa. Zij bleken de gave der welspre kendheid te bezitten, en vooral de Oostenrijkse minister Hurdes ont popte zich als een redenaar van groot formaat. Het viel ook des te meer op, omdat wij nu eenmaal in de K.V.P. niet verwend zijn met first class woordvoerders, prof. Romme buiten beschouwing gela ten! Het was één en dezelfde bezorgd heid, die uit de woorden van deze Katholieke politici viel op te ma ken, n.l. hun zorg over het lot van Europa en de wereld in de toe komst. Maar het was ook één en hetzelfde geneesmiddel, dat zij aanprezen om ons werelddeel en de Westerse beschaving voor een ondergang te behoeden, t.w. het voeren van een staatkundig, een sociaal-economisch en cultureel be leid, dat gedragen wordt door de Christelijke opvatting inzake de verhouding van individu en ge meenschap. Zij koppelden daaraan vast een pleidooi voor de vestiging ener vrijheid binnen 't raam van de Christ, maatschappijordening, om aldus de ontplooiing v. d. mens tot persoonlijkheid en gemeenschaps wezen veilig te stellen. De prac- tische politieke overwegingen, die zij, ter versteviging van deze stel lingen aanvoerden, waren van ver schillende aard en inhoud, al naar gelang van de toestanden en ver houdingen in de betrokken landen. De Belg beklemtoonde de histori sche plicht van de volkeren der Lage Landen om de traditie van 'n Christelijke cultuur voort te zet ten; de Oostenrijkse magistraat was de man, die de gevoelens ver tolkte van zijn volk, dat dagelijks niet alleen de ideologische, maar ook de wezenlijke scheiding tussen het Oosten en het Westen ervaart. Signor Benvenuti, Italiaans volks vertegenwoordiger en lid van de Assemblée van Europa sprak zijn overtuiging uit, dat wanneer niet reeds de Christelijke partijen het Christelijke beginsel in de politieke strijd hadden geworpen, Europa waarschijnlijk al verloren was ge weest. Er werden geen holle frazen, noch gemeenplaatsen ten beste ge geven, maar het waren woorden, die de gemoedsstemming verrieden van mannen, die zich van hun gro te verantwoordelijkheid bewust zijn om de problemen onzer dagen op te lossen in de geest van samen werking, van onderlinge waarde ring en respect. Het is bekend, dat de K.V.P. ve lerlei internationale contacten heeft gelegd, dikwijls met een vruchtbaar resultaat. Het Partij bestuur verdient zeker alle hulde voor het feit, dat het ons in de gelegenheid stelde de stemmen der buitenlandse politici in eigen laud te beluisteren. Moge hen ook in de toekomst bij grote bijeen komsten een podium worden gege ven. De onrust en verwarring, de drei ging van een dictatuur en de her haalde aanslagen op het kostbaar ste goed, dat de Kerk en de Chris telijke beschaving ons hebben na gelaten, nopen de staatslieden el kander van over de grenzen toe te roepen: „Wachter, wat is er van de nachtopdat zij ons in de uren van beproeving de wegen kunnen wijzen, hoe de eenheid van gedachte in practisch politieke da den om te zetten, tot heil van onze generatie en hen die na ons komen. Alleen reeds daarom is het no dig, dat zij met hun politieke geest verwanten een periodiek contact onderhouden in een wijder verband. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1