RAAT Bevin opent in Lagerhuis debat over buitenlandse politiek Katowice" borg smokkelwaar GELD Nederlandse Vaticaanzender a.s. voorjaar gereed CYCLOON boven India ons hart IENKEN LMERICAIN LDENAAR 3ENLOOS ibroodjes guetten SOECKER lllll I 1 I 1 I I 9 Fribenel Lof voor de resultaten van Ronde Taf el conferentie Twintig schenkers naar Rome Heilige Vader spreekt tot leden van Amerikaanse Senaat Schip verging in Maart; smokkel thans ontdekt Sluiting Belgische kolenmijnen NSVLEES srende prijzen j N. j. Schimmel >coop Theater terdag III EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO\ H. Vader sprak tot Amerik. Senaatsleden Vrijdag 18 November 1949 45e Jaargang No. 1 1721 Churchill hekelt streven van socialisten naar machtspositie in Europa Prins Bernhard heeft bronchitis 100 dessabewoners op Java gedood Pleidooi voor de ware rechtspleging Botsing tussen twee vliegtuigen Er wordt met verlies gewerkt Kroniek en Kritiek „HOFLEVERANCIER" ïn Cosy ontvingen wij lMSVACHTLAARSJES RSCHOENEN met wol- Nicolaas bij ons voor 3 lekkere verrassing! MAAR - TELEF. 3383 de laatste dagen ERKRIJGBAAR 'NE VLEESWAREN FABRIKAAT Tongeworst f 0.25 Cervelaatworst f 0.37 Rauwe ham f 0.44 Ontbijtspek f 0.32 100 gram st f 0.75 per kg le metworst en rookworst >er 'It kg Tel. 3595 ALKMAAR IET 24 NOVEMBER ig Shot) et: HUMPHREY BOG ART eigen weg baande nderwereld ;r-Bros-film) id 8 uur; Zaterdagavond 2, 4.30, 7 en 9.30 uur; UT. STG BOVEN 18 JAAR 1 18 NOVEMBER ARGERITE CHAPMAN rAMTROFF opa Film) >R over het harde ike leven der ickers ndag 2, 5 en 8 uur. 14 jaar xijgbaar onze bekende MAAR Telef. 2485 bezig met het lezen >ok maar een woord graaf toegelopen. Hij ijne oprechte geluk - :asteeltje, heer graaf! voornaam man be- geldelijke moeiljjk- an niet en wendt U van U kopen. Ik zou :rvolge ietwat nauw- ersoneel. En mag ik als blijk van waar- Peter verbluft aan, ijn gemak te voelen. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen). K 2200; "OEN HELDER, Keizerstraat 8S. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 i. (Van onze bijzondere medewerker) DEZE niet bepaald fraaie naam willen sommigen geven aan de unie, die tussen Frankrijk, Italië en de Benelux-landen is voorge steld, maar die er nog niet is. Af gezien van de naam, is de zaak zelf 'n beschouwing overwaard. Frank rijk en Amerika schijnen er beide van overtuigd te zijn, dat Engeland niet tot betekenende, Europese eco nomische samenwerking bereid is. Beide landen, en met name de Marshall-administrateur, Hoffman de minister Petsche, die de Franse schatkist bewaakt willen dan maar zonder Engeland de economische coördinatie van West-Europa door zetten met een verbond tussen de zoeven genoemde vijf landen. Na tuurlijk zijn de Britten hier tegen. Zij zijn zelfs tegen de Benelux en willen die torpederen. Zij pogen zoveel mogelijk druk op Nederland uit te oefenen, om dit plan Hoff- man-Petsche te verijdelen. Zou Ne derland zich daartoe lenen, dan zou inderdaad de Benelux uiteen spatten. De Engelsen zouden ons wellicht met enige neerbuigende welwillendheid prijzen zoals wij de laatste weken meer zijn toege juicht omdat wij zo gewillig naar andermans pijpen dansen, zonder daarvoor een contraprae- statie te krijgen of zelfs te vragen. Zo'n gedragslijn is evenmin fier als voordelig en zij zal in haar gevol gen ernstig zijn. Dit behoeft echter niet te bete kenen, dat wij nu met onvermeng de blijmoedigheid maar met de Be nelux in de Fribenel moeten stappen Want vooreerst moeten de drie lage landen het ter dege samen eens zijn en geen meningsverschil hebben over hun houding, eisen, rol en invloed in het wijdere kader der vijf. Een verdwijnen der Bene lux mag nooit het gevolg zrjn van het aangaan van verbintenissen met Italië en Frankrijk. Integen deel, in zulk een ruimer verband moet Benelux als één, hechte een heid blijven optreden. Dan zijn de kleine drie wat mans; anders ver dwijnen zij stuk voor stuk in het niet; België misschien het laatst van de drie, maar toch België ten slotte ook. Vervolgens zou het nodig zijn, zich te vergewissen over de betrek kingen van een eventuele Fribenel tot de rest van de wereld; dus tot Amerika, de landen overzee, het voormalige Britse Gemenebest, waar het pond-sterling het ruilmid del is (het pondenblok) en de an dere landen van Europa. Wat Amerika aangaat zonder nauwe relatie tot de Verenigde Staten en krachtige dollarhulp, geen levenskrachtige Fribenel. Als wij voor die combinatie nog niet zo bijster opgetogen zijn, komt dat o.m. omdat nog zo weinig vast staat omtrent haar verhouding tot de nieuwe wereld. Maakt men ernst met de verdediging der Atlantische ruimte, dan kan men economisch datzelfde gebied niet in stukken breken. Het schijnt, dat de Vere nigde Staten ver willen gaan, als de Fribenel daardoor tot tot stand zou komen. Van belang is evenwel niet enkel wat Amerika nu doet, maar ook welke oogmerken het in de toekomst heeft en hoe deze economische Vijf daarbij gedacht zijn: als deelgenoten als steeds- maar-bedeelden. Het lijkt èn voor Amerika èn voor het West-Euro- pese vasteland aantrekkelijk, zo dit laatste in het z.g. dollargebied zou komen te liggen. Het is echter duidelijk, dat b.v. Nederland daar thans niet in ligt en dat ons land niet zonder meer en niet op elke voorwaarde in staat is, zich los te maken van zijn belangen bij het Britse pond. LONDEN, 17 Nov. (Reuter). Ernest Bevin, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, heeft gisteren voor een overvol Lagerhuis het debat geopend over de buitenlandse politiek. Er bestond voor dit debat een grote belangstelling, ook van de zijde der publieke tribune. Bevin roerde de recente bespre kingen in Parijs aan, liet zich uit over de positie van Duitsland, verklaarde, dat hij gaarne zag, dat de Raad van Europa doel treffend werkte en deelde o.m. mee, dat de kwestie der mili taire uitgaven voor de defensie van de Westerse Unie binnen enkele dagen door de betrokken ministers van financiën zouden worden besproken. Tenslotte stipte hij de economische proble men aan, de moeilijkheden met de Italiaanse koloniën en de R.T.C. in Den Haag. Na de rede van Bevin vroeg Churchill het woord. De leider van de conservatieven oefende scherpe critiek uit op de Britse ontmantelingspolitiek in Duitsland. De Farüse besprekingen. Bevin begon met op te merken, dat de beslissingen van de minis ters in Parijs unaniem waren ge nomen. Er heerste de oprechte wil, Europa tot een eenheid te smeden. Het belangrijkste punt was de toe lating van Duitsland als toegevoegd lid van de Raad van Europa ge weest. Hij drong er bij het Lager Huis op aan, hier geen partijverschil van te maken. Een definitieve be slissing kon niet genomen worden, omdat de V.S. als bezettingsmo gendheid er ook bij betrokken zijn en het ministercomité zowel de V.S. als de permanente commissie van de Assemblee van de Europese Raad wilde raadplegen. ,De Raad van Europa moet doel treffend werken, en alle oppositie- methoden in dit lichaam dienen wij te weren", aldus de minister. Het verdrag van Brussel. „De militaire organisatie zullen we geleidelijk in het Atlantisch Pact voegen, om de bezorgdheid onzer vrienden op het continent weg te nemen." Vooral Frankrijk maakt zich bezorgd, deelde Bevin mede. De ontmanteling van de oorlogs industrie in Duitsland is nodig voor de veiligheid. De minister sprak de hoop uit, dat het Huis hem daarin zou steunen. In het kort wijdde Bevin een beschouwing aan de eco nomische problemen, waarbij hij 't geheel aan evenwicht op financieel- economisch gebied tussen dollar en sterlinggebied het meest zorg- barend noemde. De oplossing moet gemeenschappelijk worden gevon den, in het belang van de vrede. De kwestie van de Italiaanse koloniën zal spoedig opgelost zijn. Nederland en Indonesië. De Britse Minister van Buiten landse Zaken gaf zijn tevredenheid te kennen over het succesvol einde van de Ronde Tafelconferentie in Den Haag. Hjj achtte het een groot genoegen en een voorrecht met mr. 's-GRAVENHACE, 17 Nov. De aanval van griep, die Z.K.H. Prins Bernhard dezer dagen noodzaakte het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ont wikkeld. Z.K.H. zal zich in verband hiermede voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspraken kunnen houden. Het comité, dat de inzameling organiseert om aan de Paus ter ge legenheid van het Heilig Jaar een radio-zender ten geschenke te ge ven, heeft thans uit Rome de tele grafische mededeling ontvangen, dat men daar geheel accoord gaat met de technische opzet en uitvoe ring van deze 100 KW-zender, die ongeveer een millioen gulden zal kosten. In verband daarmede mag wor den verwacht, dat de opdracht tot de bouw hiervan spoedig aan de N.V. Philips Telecommunicatie, de N.S.F. te Hilversum zal worden verstrekt, die de zender in het a.s. voorjaar gereed zal hebben. Om de inzameling te voltooien en het laatste resterende bedrag in te zamelen, overweegt het comité een actie, die voor de schenkers zeer aantrekkelijk zal zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling een delegatie van twintig willekeu rige schenkers naar Rome af te vaardigen om het geschenk aan de Paus aan te bieden. Deze 20 personen, die een gratis reis naar Rome zullen krijgen, zullen door het lot worden gekozen uit hen, die na een nog nader vast te stel len datum aan het comité een be drag van minstens een gulden zullen overmaken. MINISTERS ZONDER PORTEFEUILLE EN STAATSSECRETARISSEN Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen in verband met de invoering van de ambten van mi nister zonder portefeuille en van staatssecretaris. Kind overreden en gedood Gistermiddag geraakte het IV2- jarig dochtertje van de familie R te Ólst. dat op de rijweg speelde, onder een beladen trailer uit Groningen. Het kind werd over reden en nagenoeg op slag ge dood. dr. Stikker in vele moeilijke kwes ties samengewerkt te hebben. Churchil in de aanval. Met zijn voortvarendheid eigen oefende Winston Churchill een felle aanval op de regeringspolitiek uit. Vooral de ontmantelingspoli tiek in Duitsland moest het ont gelden. Hij veroordeelde scherp ,,het streven van een leiderschap van de sociaal-democratie in Europa". Er mocht naar zijn mening niet mee getalmd worden om Duitsland zo spoedig mogelijk op te nemen in de Assemblee van de Europese Raad. Scherp hekelde hij de steun, welke de Britse regering destijds heeft gegeven aan de candidatuur van Tsjecho-Slowakije in de Vei ligheidsraad. Tenslotte verklaarde Churchill, dat de rede van Bevin zijn zwanen zang was geweest ais Minister van Buitenlandse Zaken. „Op elk ge bied zijn we met deze regering hard achteruit gegaan", zo eindigde hij zijn rede. WETSONTWERP GOEDKEURING RESULTATEN R.T.C. Naar het A.N.P. verneemt, js het wetsontwerp ter goedkeuring van de resultaten der Ronde Tafel- Conferentie naar de Raad van State verzonden. Verwacht wordt, dat deze reeds vandaag een aanvang zal maken met de behandeling hiervan. Officieel zal Sint Nicolaas pas over twee weken in Nederland aankomen. Maar iedereen begrijpt, dat de Sint met zijn Pieten in de luttele tijd, die hem dan nog tot Zijn verjaardag rest, niet met zijn inkopen gereed kan komen. Daarom is de Sint met Piet per motor-scooter (de Goed Heiligman gaat met zijn tijd mee!) naar Nederland gereden om alvast de cadeaux in te slaan. Hij werd onmiddellijk door de Nederlandse jeugd herkend en uitbundig begroet. Ook een dienaar van Hermandad herkende de goede heilige. Plicht ging bij hem echter boven alles en daarom sommeerde hij Sint Nicolaas te stoppen en Zijn rijbewijs te tonen. ACTIVITEIT VAN DARUL ISLAM BATAVIA, 17 Nov. (Ass. Press). Bijna 10O dessabewoners in de buurt van Cheribon (Noordwest- Java) zijn door de Darul Islam bende van fanatieke Mohamme daanse terroristen gedood, aldus wordt vandaag van Nederlandse militaire zijde vernomen. Zij deden nog een aanval op een tweede des- sa in West-Java en Iegd<%i 45 wo ningen in de as. De Nederlandse en Indonesische strijdkrachten hebben in de afgelo pen drie maanden tezamen getracht een einde aan deze terreur in West- Java te maken, maar te oordelen naar de berichten, die Batavia be reiken, is de activiteit van de Da- rul Islam aan het toenemen. 800 DODEN BOMBAY, 17 Nov. (Reuter) Acht honderd personen zijn om het leven gekomen door een cy cloon, die vier districten aan de Oostkust van India, ten Noorden van Madras, op 27 October heeft geteisterd, aldus de laatste offici euze ramingen te Bombay. CASTEL GANDOLFO, 17 Nov. (A.P.). Paus Pius XII heeft vandaag gezegd, dat er altijd vrees voor oorlog zal zijn zo lang een enkel lid der landenfamilie zijn onderdanen met geweld tot bezit verlaagt. De H. Vader sprak voor een uit zeven personen bestaande Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrach ten, die uit Athene in Rome is gekomen en naar Madrid gaat. Voor de derde maal in 12 dagen leverde Z. H. de Paus een pleidooi voor wat Hij. noemde, de wijze van rechtspleging gesteund door be hoorlijke machtsmiddelen waarvan de ware functie is de door God en rechtvaardige wetten aan de mens gegeven rechten te beschermen en te verdedigen. „Wij zijn verheugd te zien, dat wetgever en soldaat zij aan zij werken." De vrees voor oorlog zal nooit verdwijnen zo lang er in de grote landenfamilie maar een lid is die de morele zin der menselijke rech ten verwerpt en zijn onderdanen door middel van geweld verlaagt tot een bezit afhankelijk van een staat die geen enkele macht boven ol buiten zich erkent. Z(jne Heiligheid zeidc vervolgens tot Zfln gasten, dat het innerlijk leven van het volk met volhar dendheid uitgeoefend dient te worden bij de verdediging van het gezin, de kinderen, de arbeider en zijn patroon opdat allen geleid door Christelijke principes van ge- reebtigheïd en liefdadigheid de (Van onze redacteur) Dezer dagen heeft de Helderse politie ontdekt, dat aan boord van het Poolse vrachtschip Katowice", dat in de nacht van 1 op 2 Maart van dit jaar dwars voor Terschelling is vergaan, een vrij aanzienlijke partij nylonkousen illegaal naar Polen werd gesmokkeld. Dezer dagen namelijk is een visser uit Den Helder, A. T., in verzekerde bewaring gesteld we gens verduistering van een sloep, welke hij in Maart van dit jaar onbemand op het Marsdiep heeft aangetroffen. Bij onderzoek bleek het een der reddingssloepen van de Katowice te zijn. Geladen met ongelooide huiden was de Poolse boot op Maandag 28 Februari uit Antwer pen naar Gdynia vertrokken. De steeds toenemende Noordwester had het schip dwars van Ter schelling op de banken gezet, waar het is gezonken. Reddingssloepen konden niet meer worden ge bruikt, daar het schip doormidden was gebroken. Het is wel aan te nemen, dat deze sloep door de huizenhoge golven is losgeslagen en op drift geraakt. De visser A T., die een nieuw scheepje had gekocht te Harlingen, waarmee hij tezamen met L. V. uit die plaats naar Den Helder voer, trof de sloep enkele dagen na de ramp op het Marsdiep aan. Hij trof een welkome buit: zeildoek, een ge galvaniseerd anker, water-, bis cuit- en melktanks, een oliepak, een scheepslantaarn, levensmid delen, een kompas en een hakbijl, kortom de gehele inventaris van de sloep. Een en ander, o.a. de tanks, eigende hij zich toe, ge bruikte voor zijn eigen schip wat hij gebruiken kon en de rest ver kocht hij met L. V. samen in de onderwereld van Amsterdam. De sloep leverde hij netjes in. bij de Havendienst te Den Helder en ontving daarvoor de gebruikelijke premie. De beide mannen, wie het jutten blijkbaar toch wel een beetje in het bloed zat, moeten wel een schreeuw van vreugde en blijde verrassing hebben gege ven, toen zij in de voorraadtanks van de sloep een flinke partij nylonkousen aantroffen. Door de politie van Den Helder wordt de hoeveelheid geschat op minstens 150 paar en beide mannen hebben hiermede goede zaken gedaan. Smokkelende drenkelingen Ook door de buurvrouw van L. Op 1 Maart van dit jaar verging de Pool „Katowice". Schipper Tot van de Bran- daris ontving o.m. voor de redding van de bemanning dezer dagen een koninklijke onderscheiding, maar rond het schip leeft nu een ver haal V. te Harlingen werd een gedeelte van de partij te Amsterdam ver kocht. Er kwam zelfs een aantal paren terecht bij een bekende textielzaak in Den Helder zelf. De Helderse politie-autoriteiten ontdekten deze affaire enkele da gen geleden. Een gedeelte van de inmiddels verkochte goederen is teruggevonden en in beslag ge nomen. De levensmiddelen vanzelfsprekend en het groot ste gedeelte van de hoeveelheid nylonkousen konden niet meer worden achterhaald. Door een toevallige omstandig heid heeft de Helderse politie al dus in de gestrande „Katowice" een smokkelschip gevonden. De bemanning van dit schip, of al thans enkele leden er van, hebben de smokkelwaar (waarschijnlijk een vrij aanzienlijke hoeveelheid, omdat men slechts een der red dingssloepen heeft aangetroffen) in de watertanks van de reddings boten verstopt, om de douane een rad voor de ogen te draaien, het geen hun dan ook goed is gelukt. Evenals A. T. is ook L. V. in ver zekerde bewaring gesteld. De politie stelt alle pogingen in het werk om nog andere sloepen van de „Katowice" te achterhalen. 7 DODEN STOCKHOLM (Californië) 17 Nov. (Reuter) Twee B-29-Super- forten zijn vanmorgen boven Stockton (Californië) met elkaar in botsing gekomen, tengevolge van de mist. Tot nog toe zijn zeven overlevenden gevonden. Men vreest, dat verscheidene inzitten den de dood hebben gevonden. Ge noemde toestellen hebben meestal een bemanning van elf personen aan boord. Volgens een onbevestigd bericht zijn de toestellen op een hoogte van meer dan acht duizend meter met elkaar in botsing gekomen. gezegende vruchten van een broe derlijke liefde kunnen genieten. Doelende op het bezoek van zijn gehoor aan door een lange en me- dogenloze oorlog geteisterde lan den, waar veel bereikt is voor het herstel van het normale leven sprak de H. Vader de hoop uit dat dit herstel de ziel van deze en alle volken zouden bereiken, ook die welke in hun tragische blindheid de Kerk van God vervolgen. ERNSTIG ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG Donderdagavond om 21.30 uur is op de Scherpendrechtsekade te Rotterdam een personenauto met drie inzittenden door een Diesel- trein gegrepen en totaal vernield. Een van de inzittenden werd op slag gedood en de twee anderen liepen zware verwondingen op. Toen het treinstel, dat kort te voren leeg van het station D.P. naar Utrecht was vertrokken, het Xerxes-terrein naderde, waar een onbewaakte overweg is, gaf de bestuurder de gebruikelijke sig nalen. Hij meende, dat deze door een nader komende Citroen wer den opgemerkt. De auto scheen zelfs te stoppen. Daarom liet de bestuurder de trein met gewone snelheid van 55 km doorrijden. Tot zijn ontsteltenis zag hij plot seling de wagen' toch nog dwars over de spoorrails gaan. Onmid dellijk werden de remmen in wer king gesteld. Dit kon echter niet verhinderen, dat de auto 140 m. werd meegesleept en geheel ver pletterd. De bestuurder van de auto, de 37-jarige C. J. van Nus, onder-directeur van Thomson's Havenbedrijf, werd zwaar ge wond, evenals de 34-jarige Jos. van Reeuwijk. De echtgenote van de heer van Nus werd op slag gedood. Kranslegging bij het standbeeld van Willem van Oranje De delegatie van de Persatoean Timor Besar/Twapro heeft als ver tegenwoordiging van de volken van Ambon, Timor en de Minahassa, tijdens de Ronde Tafel Conferentie tevergeefs een beroep gedaan op de Nederlandse Regering om te blij ven behoren tot het Koninkrijk der Nederlanden. Om dit beroep op het Huis van Oranje en het Nederlandse Volk te onderstrepen, is de delegatie voor nemens om op Zaterdag a.s. een krans te leggen bij het standbeeld van Willem van Oranje op het Plein te Den Haag. Toneel-daad (Sm.) Er is sprake van een bijzondere toneeldaad: de opvoe ring van het Engelse drama „De moord in de Kathedraal". Daar mee jubileert de bekende acteur Albert van Dalsum, die zijn 40- jarig toneeljubileum nu viert. Af gezien vooral van meningsver schil over de vertaling, is de pers vol lof. Verschillende katholieke bladen vragen bijzondere belang stelling en waardering voor deze opvoering, en voor de keuze van het stuk, welke deze katholieke acteur welbewust deed. De „Maas bode" roept de waardering in katholieke kring in het bijzonder wakker tegenover een zekere stemming, welke door buiten staanders werd gewekt in een socialistisch blad: daar hekelt men de opvatting van de regisseur van het Amsterdamse Toneel, die „te zwaarwichtig, te eenzijdig katho liek"!!) wordt genoemd. En daar om moet het „A.T.", volgens deze critici, „als vaste bespeler van de Amsterdamse Stadsschouwburg maar vervangen worden door een ander gezelschap, b.v. „Comedia". Wij willen niet beweren, dat het bier om politieke tegenstellingen gaat (al wordt er ook achter de toneelschermen een strijd-met- ellebogen met soortgelijke inten ties gevoerd), maar het stuk, dat de verhouding van Kerk en Staat behandelt, raakt de staatkunde indirect wel. Nog meer echter gaat het hier om religieus-katho lieke motieven en het blijkt een keer te meer, dat aanhangers van de z.g. neutrale kunst zich in de geestelijke strijd niet altijd vrij kunnen maken van een zeker stelling nemen, dat niet vrij te pleiten valt van anti-katholieke tendenzen. Reden genoeg, om in dit en andere gevallen ook in onze kring brede belangstelling te erlangen voor belangwekkende kunstuitingen. Niet om katho lieke propaganda te stimuleren via het toneel, maar wel om er aan mee te helpen, dat bij de handhaving van de objectieve normen in het kunstoordeel, de katholieke inzichten temidden van de ook voor de kunst waardevolle geestesstromingen de volwaar dige erkenning vinden, die ze ver dienen! L.T.J. programma (O) De Diocesane leiding van de Land en Tuinbouwjongeren in het Bisdom Haarlem heeft zojuist een Werkprogramma het licht doen zien, een prettig verzorgd geschrift dat in bondige vorm een rijkdom aan goede gedachten bevat en koers geeft aan de idealen van Ka tholieke jonge plattelanders, 't Is 'n zeer waardevol programma, waar van men zou wensen dat het de basis zou vormen van alle activi teit in L. T.J. kring in het komen de seizoen en de seizoenen daarna. Want hoezeer het ook aangepast is aan de actuele omstandigheden: het biedt toch wel zoveel stof over fundamentele levensvragen dat het aan het L.T.J.-werk ook van na deze winter ten grondslag zal kunnen blijven liggen. De pro bleemstelling zoals die is samen gevat in een viertal alarmerende, tot bezinning nodende slagzinnen: Geloof ik nog? Geloof ik nog in de meisjes? Geloof ik nog in mijn arbeid Geloof ik nog in de sa menleving? moge op het eerste gezicht wat geforceerd aandoen: geen L.T.-jongere late zich daar door afschrikken. Want die slag zinnen staan alleen maar als een felle vlag boven boeiende en tot geestdrift stemmende beschouwin gen over het geloof, 't meest waar devolle, het meisje, het meest-aan- trekkelijke, de arbeid, het meest- alledaagse en de samenleving, het meest-onontkoombare in het leven van 'n jonge kerel. De leiding van L.T.J. afdelingen moge ernst ma ken met het hanteren van het rijke materiaal dat vooral haar hier op practische wijze ter beschikking wordt gesteld, 't Zal 't LTJ-werk die diepgang geven die 't behoeft, om te beklijven in hart en hoofd van onze kath. jonge boeren en tuin ders, zozeer door zorg over de toe komst benard, dat hun idealisme een krachtige stimulans minder dan ooit kan ontberen. BRUSSEL, 17 Nov. (A.N.P.) De toestand in de mijnen kost de Belgische regering heel wat hoofd brekens en de maatregelen, die zij heeft genomen om de toestand te saneren hebben gisteren aanleiding gegeven tot een levendig debat in de kamer van volksvertegenwoor digers. De Belgische steenkool is thans wel de duurste in Europa en de gemiddelde prijs bedraagt frs. 685 per ton, hetgeen fr. 400 hoger is dan de Poolse en fr. 300 dan de Duitse. Dezë verschillen worden veroorzaakt door de veel hogere sociale lasten in België en de ho gere lonen. Deze bedragen b.v. fr. 292 tegen in Nederland fr. 198. Niettemin acht men deze, gelet op het levensniveau in België, volko men verantwoord. Het rendement van de Belgische mijnen is even wel laag. Er wordt met verlies ge werkt. De sluiting van de met ver lies werkende mijnen heeft onder de arbeiders in de Borinage grote consternatie gewekt, daar zij vre zen, dat deze maatregel een terug slag zal hebben op de algemene welvaart. Een communistisch volksvertegenwoordiger heeft de regering geïnterpelleerd, wat ge paard ging met een 24-uren sta king door 20.000 mijnwerkers in de Borinage. De regering heeft verklaard ga rant te zijn voor de lonen van de mijnwerkers en toegezegd, dat daaraan niet mag worden getornd. Veldmaarschalk Montgomery, die opperbevelhebber is van het gecombineerde leger der landen aangesloten bij de Westerse Unie, is Woensdag met de Queen Elizabeth" naar de Ver enigde Staten vertrokken. Men vermoedt dat zijn bezoek ten doel heeft besprekingen te voeren over de verdediging der Westerse Unie. Ook zal Montgomery een bezoek brengen aan veldmaarschalk Sir William Slim. Links de kapitein van 't schip.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1