TWEEDE KAMER HAD ERNSTIGE CRITIEK OP BINNENLANDSE VEILIGHEIDSDIENST Als atoombommen vallen op Nederland De Beurs Zaterdag 19 November 1949 PAG. 3 ■R o, -:C :tberichten En voelde niets voor ambtstoelage aan secretarissen-generaal Bloedtransfusie kan thans één stad helpen Geen paspoort meer voor België Opinies uit mijn dagboek Diamantsmokkel in Engeland Een weinig gelukkige start Zondags-evangelie producten grander lijk goed (Adv.) 'ERWACHTING door het K.N.M.I. te g van Zaterdagavond rond. OLKT WEER zwaar bewolkt met enige lichte regen, matige wind. aanvan- Oost en Zuid, later onde richtingen. Wei- ing van temperatuur. rfP IN TWENTHE E 4 DODEN K. Ziekenhuis te En- Vrijdagavond de twee den van het vliegtuig iet vliegveld Twenthe, B. F. Scheygrond en H. J. Engbers aan hun in bezweken, zodat aan vier mensen het gekost. C.-KEURING ilkm. Biosc. Theater: is. 14 jaar. Cinéma De geweldenaar, en. Harmone: De kwam dineren. Alle Victoria: Straat ling. 18 jaar. oyal: Paniek in het Alle leeftijden. De Haan: De bruide- jikt geweld. 18 jaar. ft 4 zonen. 18 jaar. iton Theater: Moeders meisje. 14 jaar. nbekend. Victoria: Scala: De avonturen nn, 14 jaar. The song izade. Schaken AAN ZEE. De uit- Voensdag j.l. luiden: A. Holtes 01 Franse 10 -J. van Don 1—0 ;eA. v. Egmond '/i-'/i a.s. speelt het eerste de Egmonden haar trijd tegen Dos I uit momenteel de leiding d door de Egmonden I. 3 om de voorlopige ba le eerste plaats. Zeker r zal spannen. tomaten A 5072; Itlof I 50—72; II 26— ol 2262; rode kool ivoye kool 68.30; gr. spruitkool extra 87 0; II 4056; boerekool nazie 3342; sla 4.50 13.50; andijvie 14—25; 1.507.70; bospeen 8— en 3.5013; waspeen I 17—20; H 6—13; 3; II 8—11; Soepgr. 9 25; druiven alieant c orange pippin 3262 26—35; groninger mesent van Engeland me louise d'avranches iférence 1123; emile 7; gieser wildeman 11 u poiteau 722; st. -18; soldaat laboureur ams duchess 23; win- .6; zwijndrechtse wijn peen B 10.80—11.30; 0; uien middel 22.60 22.4022.90; bieten A ivoye kool 17.9022.20 ie kool 7.10; rode kool wiltiof II 0.56; Hl 0.48 72. beurré alexander i; beurré clairgeau 21 diel 15—25; bonne 2; comtesse de paris •rence 39—62; doyenné 785emile d'heyst ober jut 10—14; legi- winter jan 1322 b wijnpeer 1521; man 10—19; allington 31; bramley seedling 1372; dekkers glorie ie van holland 1738; •oon 1631; laxton su il notaris appel 1629 47; alicanten 1.28 n 49—51; aardappelen )loemkool 3543gr. 17.40; spruitkool 50— 1224; knolbiet 6.90 24; uien 19—23. ID. bevelanders 7 3 blauwe 8—10; toma- witlof 4474; bloem- rode kool 5.5012; 5.5024; spruitkool ;rekool 824; spinazie 1; andijvie 1026; rode gare bieten 611; i9; waspeen 15; uien drielingen 915; uien prei 1627druiven 154allington pippin antse bellefleur 5—18; -14; bramley seedling orange pippin 1657 14—31; groninger 4; jonathan 1244; •be 526 notaris-appel t van engeland; 830 -23; schellinkhouter 5 campagner 5—21; zoe- •oon 521beurré -34; beurré superfin 4 louise d'avranches 23; paris 835.30; confé- 20; doyenne du cornice iton 614; gieser Wil li kamperveen 417; :eau 316; st. germain aat laboureur 831; —15zwjjndr. wijnpeer PEL. bloemkool I 17—71; afw. II 8—30; rode kool 6.70—7.80 19.50; witte kool 5.60; 106.90; breekpeen II III 7.60—7.90; uien andijvie 1824. (Van onze parlementaire redacteur) Mag men het Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.geloven, dan zijn er in Den Haag meisjes, die blozen en de ogen neerslaan, wanneer men haar vraagt waar zij werkzaam zijn. Toch was de heer Goedhart er wel achter gekomen. Deze meisjes zijn typiste bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst, een instituut waarover gisteren in de Tweede Kamer veel kwaads werd gezegd. De reeds genoemde afgevaardigde vond het alles tezamen maar een onbehagelijk geheimzinnig gedoe. Zwijgplicht voor de meisjes, geen nummerplaatje aan de deur, verbod voor het personeel om voor de ramen te gaan staan en onlangs was er een hoge func tionaris naar Indonesië vertrokken, die zich als meneer X bij de K.L.M. had laten inschrijven! Baard en pruik, aldus de heer Goedhart, otitbraken er nog maar aan,. Ook de objecten van onderzoek zouden zich maar moeilijk laten verklaren. Ten aanzien van de directeur van „Het Parool" was geïnformeerd of hii veel sterke drank dronk, en er was zelfs ver ondersteld, dat „Het Parool" de verliezen van „De Waarheid" zou dekken. Er spreidde zich echter eerst recht een griezelsfeer over de Kamer, toen de heer Goedhart in tweede aanleg onthulde, dat waarschijnlijk ook van alle Ka merleden kaarten waren aange legd, van oud-ministers werden zeker dossiers bijgehouden. De heer Beernink (C.H.) ba seerde zijn critiek vooral op een principiële afwijzing. Hij noemde de Binnenlandse Veiligheidsdienst een kind van het Militair Gezag en nog later gebruikte hij woor den als „geheime staatspolitie", Gepeoe en Gestapo. Dat ook de heer Gortzak (Com.) zich in de rij van critici schaarde, mocht in tussen toch wel te denken geven. De heer Weiter mocht dan zeg gen, dat hij meer bevreesd was voor de divisies aan de Elbe, dan voor de binnenlandse vijand, wij herinnerden ons het woord van generaal Kruis: „De vijand staat reeds tussen ons" en in dat licht bezien kan het zeker geen kwaad om een oogje in het zeil te hou den, hetgeen natuurlijk niet zeg gen wil, dat dit oog zich met meer zou moeten bemoeien dan strikt nodig is. Zo dacht ook de heer Bachg (K.V.P.) er over en vooral zijn rede was dan ook een geluk kig tegenwicht tegen een over maat van critiek. Terecht wees hij er op, dat de democratie zich één keer door haar vijanden had laten afslachten en die ene keer moest ons een waarschuwing blij ven. Hij had de indruk dat dit de laatste tijd wel eens te veel werd vergeten. Minister Teulings, die al aardig op toeren begon te draaien en- zijn heesheid wat had weggepraat, was het in grote lijnen met de heer Bachg eens. Overigens klemde ook hier weer, dat hij als minister nog maar pas kwam kijken en zich ook ten aan zien van het omstreden instituut nog moest inwerken. Het tweede grote punt in het debat van gisteren was de voor gestelde tegemoetkoming in de hogere kosten voor representatie, die ministers en hoge ambtenaren in deze tijd van drukker diploma tiek verkeer hebben. Voor de mi nisters had de regering zich oor spronkelijk de vorm van een ver hoogde representatietoelage ge dacht, hetgeen de bedoeling on getwijfeld het meest zuiver weer gaf. Toch had een deel van de Kamer, vooral bij monde van de heer Schouten, hiertegen bezwaar gemaakt. Hij en anderen vonden het onjuist, dat het zo de schijn had, dat men de verhoging buiten de greep van de fiscus wilde hou den. Voor onkosten behoeft im mers geen belasting te worden betaald. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, had de rege ring het dan nu anders gedaan. Zij stelde thans voor niet de repre sentatiekosten, maar de salarissen te verhogen en wel van f 18.000 op f 24.000. De begroting van „Landbouw" was om deze reden al aangehouden en het was nu minister Teulings, die deze zaak tenslotte kreeg te verdedigen. Be halve van de zijde van de commu nisten werd er in dit stadium weinig meer over gezegd. De Kamer had reeds haar zin gekre gen; van de verhoging zal nu wel belasting moeten worden betaald. Nadeel blijft voor ons gevoel, dat uit de nieuwe vorm minder dui delijk blijkt, dat het niet om salarisverhoging, maar om een verdere tegemoetkoming in ambts halve te maken kosten gaat. De heer v. d. Goes van Naters (P.v. d.A.) voelde natuurlijk wel aan, dat zich een en ander moeilijk zal laten verkopen. Hij mompelde dan ook nog iets van een voor lopig bedrag, dat te hoog, maar zelfs ook nog te laag zou kunnen blijken, maar partijpolitiek be zien kon een dergelijke verkla ring toch geen nut hebben tegen over het amendement van de communisten, dat zonder meer schrapping van de verhoging voorstelde dn dat met de stem men van de communisten voor werd verworpen. Vervolgens speelde dezelfde aangelegenheid bij de secretarissen-generaal. Ook hier had de regering een nieuwe vorm gevonden, zij wilde de mo gelijkheid openen om deze func- tibnarissen, krachtens het Bezol digingsbesluit, een ambtstoelage te kunnen toekennen. Had de Kamer bij de algemene beschou wingen meer openlijk verklaard, dat zij eigenlijk betwijfelde of de secretarissen-generaal wel een dergelijke toegemoetkoming no dig hadden, eventueel zouden zij toch kunnen declareren, thans dook zij weg achter het formele verweer van de heer Beernink (C.H.)., die heel spitsvondig had uitgedokterd, dat het Bezoldi gingsbesluit geen ruimte liet voor de door de regering gevraagde mogelijkheid. In zijn amendement kwam echter de aap meer uit de mouw: hij stelde schrapping voor van de gevraagde verhoging. Dit amendement was mede door de heer Dassen (K.V.P.) onderte kend. De minister gaf toe, dat in het argument van de heer Beer nink een formele waarheid kon schuilen. Toch bleef hii de voor gestelde weg de beste achten. In elk geval kon de Kamer in het crediet bewilligen en onderwijl zou hij van zijn kant nog wel eens bekijken of er misschien toch nog niet een elegantere weg was. De heer Dassen klemde zich aan deze verklaring vast en zocht de weg terug. Andere Kamerleden hiel den echter aan hun bezwaren vast en toen ook de heer van Sleen (P.v.d.A.) zich aan hun zijde schaarde, werd het duidelijk, dat de nieuwe bewindsman zijn eer ste nederlaag zou gaan lijden, al scheen hij dit zelf nog niet zo door te hebben. De Kamervoor zitter, dr. Kortenhorst, rook ech ter het gevaar terdege en redde de minister door voor te stellen de beraadslagingen te schorsen, teneinde de minister de gelegen heid te geven zich eerst nog eens met zijn collega's te beraden. Al dus werd besloten. Zo kon ten slotte noch deze, noch de reeds aangehouden begroting van Land bouw worden afgedaan. Ten aanzien van kleinere pun ten mogen wij volstaan met een korte opsomming. De heren Das sen (K.V.P.), van Sleen (P.v.d.A.) en Ritmeester (V.V.D.) brachten de minister nogmaals de moei lijkheden ten aanzien van het „Georganiseerd Overleg" en het probleem van de classificatie onder het oog. Bij een ander hoofdstuk, dat betreffende de Landsdrukkerij, voerden de he ren Hooy, Fokkema en Hoogcars- pel (Com.) het woord. De heer Weiter zei, evenals het vorig jaar, dat de „Handelingen" te duur waren, ze mochten niet meer kos ten dan oud papier! Om vijf uur werd de speciale wandverlichting ontstoken, ten teken dat nog een begin werd gemaakt met de behandeling van „Buitenlandse Zaken". De heer Schmal (C.H.) wilde bij de Ver. Naties protesteren tegen de vol gens hem bestaande protestanten vervolging in Spanje. Hoe wist de minister, dat de Kath. Kerk hier voor geen verantwoordelijkheid droeg? Op het gezantschap bij het Vaticaan wilde hij niet terug komen. Over Straatsburg was de heer Schmal niet teleurgesteld. Op een Donderdag te Den Haag gehouden vergadering van de afd. Krijgskundige en Gezondheidstech niek van het Kon. Instituut van in genieurs waar o.m. de preventieve geneeskunde in oorlogstijd werd behandeld, heeft de res.-officier v. Gezondheid K. Ephraim o.m. ver klaard dat de bloedtransfusiedienst in ons land indien nodig in staat zou zijn om afdoende hulp te verlenen bij een eventuele atoom- aanval op een grote Nederlandse stad. In de nabije toekomst hoopt men in staat te zijn aan een even tuele gelijktijdige aanval op drie grote steden het hoofd te kunnen bieden. Tegenover de geweldige vernie tigingskracht van de atoombom stelde de heer Ephraim de volgende preventieve maatregelen voor: ge wapend beton voor huizenconstruc tie en goede ondergrondse schuil kelders. Spr. betreurde de afbraak van schuilkelders zoals thans ge schiedt. Tegen de straling geeft wit te kleding enige bescherming. Spr. achtte een overmaat van personeel en materieel voor de brandweer noodzakelijk. Brandweerkazernes AMERIKAANSE LENING AAN R.I.S. NEW-YORK, 18 Nov. (Reuter). - Het New-Yorkse „Journal of Com merce" van heden deelt mede, dat de R.I.S. bij de Amerikaanse ex-en importbank eind December een formeel verzoek zal indienen voor een lening van ong. 100 millioen dollar. Het blad voegt hieraan toe, dat dr. Sumitro deze week over deze lening besprekingen heeft ge voerd. Sumitro zeide, dat hij bij het State Department het belang van snel handelen bij de hulp aan de R.I.S. gedurende het eerste jaar van haar bestaan ten volle inzag. Tijdens een zitting van de Verenigde Naties wisselde de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjinsky (links, van gedachten met de Russsische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Jacob A. Malik. moeten districtsgewijze over de ste den worden verspreid evenals de ziekenhuizen. Verder bepleitte spr. de oprichting en verspreide ligging van bloedbanken voor de bloed transfusie. BEGIN 1950: (Eigen bericht) Van officiële Belgische zrjde werd Woensdag medegedeeld, dat niet tegenstaande stappen van de Bel gische Ambassade te Den Haag bij de Ned. Overheid, deze, om rede nen van interne aard, van menipg is het paspoort niet te kunnen af schaffen. Bij informatie ter bevoegder plaatse is ons gebleken, dat van Nederlandse zijde geen enkele me dedeling in bovenstaande zin aan België is gedaan. Deze kwestie is hier te lande in tern nog aanhangig en hiermede zijn de laatste tijd vorderingen ge maakt. Verwacht mag worden, dat be gin 1950 het paspoort in het ver keer met België zal worden afge schaft en dat de officiële afkondi ging daarvan nog dit jaar zal ge schieden. AMSTERDAM, 18 Nov. De Amsterdamse effectenbeurs opende vandaag lusteloos en de nadelige koersverschillen waren in de mees te afdelingen overheersend. Tegen slot echter trad in alle afdelingen een krachtig herstel in, waardoor de openingsverliezen zo goed als geheel konden worden ingelopen en de stemming omsloeg van luste loos tot goed prijshoudend. Men tastte ter beurze nog in het duister waar deze plotselinge ommekeer aan viel toe te schrijven. In aandelen Amsterdam Rubber heerste enig aanbod tegen midden koers, waardoor de openingsprijs van dit fonds ruim 5 punten lager was dan gisteren. Op deze koers traden er echter onmiddellijk ko pers in de markt, waardoor nog in de eerste tape een herstel volgde tot 133 en de prijs tegen slot aan trok tot 135, gisteren 135%. Voor certificaten Deli-maatschap- pij bestond aanvankelijk enige be langstelling. Dit fonds opende met 2 punten hoger, maar zag dit voor delig verschil grotendeels weer ver dwijnen. Door de prijshoudende stemming tegen slot werd per sal do echter nog een koerswinst van 3 punten geboekt. Aandelen HVA fluctueerden slechts weinig en slo ten goed prijshoudend. Op de industriemarkt vielen cer tificaten Unilever op met een forse stijging, die werd toegeschreven aan een gunstige uitlating van Sir Stafford Cripps inzake de Engelse dollarsaldi. Een koers van 247 yi, werd hier vernomen, hetgeen ruim vijf punten hoger is dan gisteren. Aandelen AKU en certificaten Philips lagen per saldo vrij onver anderd. Voor het overige ging er in de industrie-sector slchts weinig om. Ook de scheepvaartaandelen la gen aanvankelijk, evenals gisteren, zwaar in de markt met verliezen van 1 tot 2 punten. De gunstige stemming deed ook hier deze ver schalen verdwijnen, zodat tegen slot het niveau slechts weinig met gisteren verschade. .jMjéÊÊÊemééSÊtÊÊÊÊL C* Aan de gemeente Bergen op Zoom is een crediet verleend van f 243.000 voor het dempen van de tot in het hart van de stad doordringende binnenhaven. Voor de scheepvaart is deze haven onbruikbaar, doordat hij danig is verzand. Uit hygiënisch oog punt is de demping zelfs zeer wenselijk, omdat een riool in dit haventje uitmondt. BENELUX-MANIFESTATIE IN AMSTERDAM (Vervolg van pag. 1) te maken, ieder probleem wat ons wordt voorgelegd in fragmenten plegen te geven van specialisten. Het is vermoedelijk ook gebrek aan intuïtie, dat aan de wortel ligt van het kwaad. Spr. is er van overtuigd, dat wij slechts dan tot doortastend optreden zullen ge raken als wij ons voortdurend voor ogen houden voor welke op gave wij staan. Die opgave is de opvoering van onze nationale productie tot een zodanig peil en de aanwending van die productie op zodanige wijze, dat daaruit bestreden kan worden het levenspeil waaraan wij gehecht zijn geraakt. Zo lang zamerhand is de verklaring van de moeilijkheden waarvoor wij gesteld zijn voor de overgrote meerderheid van ons volk deze, dat wij een tekort aan dollars hebben. Dat dollar-tekort is ech ter niet de oorzaak, maar een ge volg. Onze nationale inspanning levert niet genoeg op tot behoud van onze oude levensstijl, en in dien wij desniettegenstaande dat die levensstijl zo goed mogelijk willen handhaven, komen wij te kort. Dat tekort kan slechts wor den aangevuld öf door van naties welke er in dit opzicht beter voor staan dan wij de goederen welke wij tekort komen te lenen, onder belofte van latere restitutie in de een of andere vorm, öf door ge schenken te aanvaarden. Beide middelen hebben wij toegepast. Was dit niet mogelijk geweest, dan zou onze levensstijl zich noodge dwongen prompt hebben moeten aanpassen aan ons ontoereikend nationaal inkomen. Het is een schrale troost dat het met vele landen even erg of erger is gesteld en spr. huivert bij de gedachte aan wat zal gaan gebeu ren als de Marshall-hulp ophoudt vóórdat wij de oorzaak van het kwaad hebben weggenomen. Om in totaal een grotere krachtsinspanning, een groter to taal nationaal product te bereiken is al het in ons volk aanwezige intellect, alle durf, alle onderne merszin nodig. Door de overheid dient alles te worden gedaan om dit intellect, deze durf, deze on dernemerszin, deze vindingrijk heid en deze vlijt te bevorderen. Zij zal alles moeten nalaten wat aan het ontplooien van deze eigen schappen hinderpalen in de weg legt. Zij moet alles wat zij doet, ook op fiscaal gebied, zowel ten aan zien van de arbeiders als van de ondernemer, projecteren tegen de achtergrond van het dodelijke gevaar waarin wij verkeren. Monetaire vraagstuk is oplosbaar Prof. Verrijn Stuart betoogde, dat de belangrijkste vraag thans is of ook het monetaire Benelux- vraagstuk tot een bevredigende oplossing kan worden gebracht. De betalingsbalans van Neder land ziet er minder gunstig uit dan die van België, al kan ook dit laatste land na afloop van de Marshall-hulp in een minder aan gename situatie geraken. De po sitie van zogenaamde „oneven wichtigheid" van de Nederlandse betalingsbelans, d.w.z. het hand haven van het evenwicht met abnormale hulpmiddelen en ten koste van strenge controle op de ONTHEFFING WINKELSLUITING VOOR ST. NICOLAAS EN KERSTMIS Teneinde het publiek in de gele genheid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de Minister van Econo mische Zaken evenals vorige jaren de Colleges van Burgemeester en Wethouders van alle gemeenten ge machtigd, ontheffing te verlenen van de wettelijke voorschriften in zake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend tot uiter lijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22 en 23 December a.s. ENGELSE ARBEIDERS SCHORTEN LOONEISEN EEN JAAR OP LONDEN, 17 Nov. (Reuter) Leiders van de 10.000 arbeiders in de Engelse staalindustrie hebben voorgesteld de overeenkomsten, volgens welke de lonen automatisch omhoog gaan bij verhoging der kos ten van het levensonderhoud, voor een jaar op te schorten, op voor waarde. dat andere industrieën met soortgelijke overeenkomsten zich bij dit voorstel aansluiten en dat alle lopende looneisen worden in getrokken. internationale handel en op de deviezen, vormt een probleem, dat in de eindphase der Benelux bij zondere zorg vereist. Het is ech ter geen specifiek Benelux-pro- bleem, want Nederland zou, als het niet helemaal een door devie- zenbeperkingen geïsoleerd eiland je wil worden, ook afgezien van de Benelux, dit vraagstuk op korte termijn tot een bevredigen de oplossing moeten brengen. Spr. achtte het vraagstuk voor Nederland, wanneer dit een res trictieve credietpolitiek zou voe ren en de consumptie bij de be staande mogelijkheden zou wor den aangepast, desnoods ten koste van een kleine verlaging van het thans bereikte peil, oplosbaar. Door de devaluatie, zo ontijdig en zo bruusk zij geweest moge zijn, is wel een stap in de goede richting gedaan, maar de concrete moeilijkheid, dat Nederland een surplus aan ponden heeft en Bel gië dit niet gebruiken kan, blijft voor en na bestaan. In dit verband betreurde spr. het, dat de gulden gelijkelijk met het pond is gedevalueerd. Een ge ringere devaluatie had wellicht voordelen kunnen bieden in het proces van evenwichtsherstel. De oplossing der situatie zal thans gezocht moeten worden in de coördinatie tussen de Benelux- landen bij de afsluiting van han dels- en betalingsaccoorden met derde staten, waarbij het Neder lands streven gericht zal moeten zijn op enige verlaging van uit voer naar het pondengebied en op opvoering van voor Belgic bruikbare overschotten in andere landen, b.v. in de landen der Frita- lux. In elk geval zal men moeten overwegen, of het op de duur wel gewenst is de Engelse valutapoli- tiek in zo sterke mate tot richt snoer te nemen als thans is ge schied. Zaterdag 19 November 1949. Na de Benelux hadden we al de Zwibelux, en nu weer de Fritalux of Fribenel gekregen. De eerste scheen vooruitzich ten te openen voor de bloem bollen (zwieblen) maar 't wie belt een beetje met deze eco nomische afspraak tussen Zwitserland, België en Lu xemburg. De Fritalux zou zich over Frankrijk, Zwitserland en de Benelux uitstrekken, maar daar zijn de benen bij vergeten en dat betekent, dat bij de tijd van versobering, deze soep erg mager zal zijn. Fritalux leidt de gedachte via patates frites" naar fiat lux en wij kunnen veilig zeggen, dat het hoog nodig licht worden moet. Sommigen spreken nu van Fribenel. Daar komt de Benelux bij zonder de luxe, hetgeen weer beter past Fribenel brengt ons gemakke lijk tot fïbreren, maar liever tot b en e, dat volgens de Ita lianen goed betékent. Zou het ooit nog weer eens licht en goed worden? Zou de mensheid ooit nog eens de luxe van welvaart en geluk bereiken? De hele wereld snakt ernaar. Gek toch, dat diezelfde wereld dat almaar tegenwerkt, vind IK. VERLIES VAN 600.000 DOLLAR VOOR BRITSE REGERING LONDEN, 18 Nov. (Reuter). Een Londens Gerechtshof is heden begonnen met het behandelen van 47 aanklachten tegen drie maat schappijen, een bank, een directeur en een procuratiehouder, die ervan worden beschuldigd betrokken te zijn in 'n plan om ruwe diamanten tot een hoeveelheid van 19.451 ka raat uit Engeland te verzenden, waarbij de deviezenwet opzettelijk werd ontdoken. De zendingen gin gen via Tanger naar de V. S. De openbare aanklager verklaar de' dat de Britse regering als ge volg van het heimelijk verzenden van ruwe diamant uit Londen naar Tanger, waar de edelsteen weer verder verkocht naar de Verenigde Staten, reeds een bedrag van zes honderd duizend dollar heeft verlo ren. Het complot kwam uit, door dat op het hoofdpostkantoor te Londen drie postpakketten werden geopend, die diamanten ter waarde van 75.254 pond sterling bleken te bevatten. BUITENLANDS OVERZICHT Men kan nu niet bepaald zeggen, dat de Engelse Labourpartij met 't oog op de algemene verkiezingen, welke daar in het komende voor jaar worden gehouden, erg geluk kig is gestart. Op financieel-economisch terrein hebben de Labours niet bijzonder gelukkig geboerd en hun grote ex perimenten, de gezondheidszorg en nationalisatie van spoorwegen en mijnen zijn niet wat men zou kun nen noemen verkiezingsparade paarden geworden. De socialistische Minister van Gezondheid Bevan verklaarde deze week nog, dat nu Engeland de ge neesmiddelen kosteloos van Staats wege worden verstrekt, hier een ergerlijke verspilling heeft plaats gehad, wat een gemiddelde Engels man, volgens de officiële cijfers aan drankjes en poeders slikt per dag, zou ik niet graag door mijn keelgat jagen, aldus de minister. De tevredenheid der arbeiders met hun nieuwe posities in de ge nationaliseerde bedrijven is ook niet bepaald denderend. En de economische positie van de massa, is in Engeland na 5 jaar Labour- bewind slechter dan elders in Europa. Er was intussen nog een winstpunt, waar de Labours steeds met voldoening op konden wijzen, en dat was de buitenlandse politiek en vooral het beleid van de zo populaire minister Bevin. Zijn successen konden in elk ge val als een bruikbaar paradepaard in de verkiezingscampagne dienst doen. Voor degenen, die intussen daarop veel hoop gesteld hadden, moet het grote debat over het bui- tglands beleid, dat Donderdag tot laat in de avond in het Lagerhuis gevoerd is, wel in ernstige mate teleurstellend zijn geweest. Vrijwel alle Engelse ochtendbladen, met uitzondering natuurlijk van de Labourorganen, al steekt ook de Daily Herald haar teleurstelling niet helemaal onder stoelen en ban ken, schrijven unaniem, dat de rede yan Bevin in hoge mate teleurstel lend was, dat hij letterlijk niets nieuws heeft gezegd. En zijn partij met geen enkel aanlokkelijk per spectief het verkiezingspad kon opsturen. Zijn rede was niet alleen weinig informatief en inspirerend, maar bracht ook niets nieuws. Was een vervelend herkauwen van de diplo matieke gebeurtenissen, die ieder een allang in de couranten had ge lezen en werd besloten met de zelfvoldane verdediging, welke echter niemand buiten de spreker zelf, tot enige geestdrift kon wek ken. Het enige belangrijke kwam eigenlijk aan het slot, maar dat werd niet meegedeeld door Bevin, maar door de onderminister van buitenlandse zaken, die kwam ver klaren, dat het Westen aardig op weg was, de door Rusland aange vangen koude oorlog te winnen en dat Rusland duidelijk aan het ver stand gebracht was, dat het onder nemen van enige avontuur op de Balkan, wel eens het sein voor een algemene oorlog zou worden. Deze laatste, wel zeer belangrijke verklaring, legde de onderminister af. Na enkele pertinente vragen hierover door de conservatieve af gevaardigde Mc. Millan gesteld, of Rusland op de hoogte was gebracht wat Engeland en de Ver. Staten zouden doen, indien Rusland of een van zijn satellietstaten een oorlog tegen Tito begon. Vooral als we het vrij kalme op treden de laatste weken van Mos kou tegen Belgrado mogen zien, als een reactie op, deze waarschuwing, dan is deze laatste mededeling ze ker niet van grote waarde ontbloot want men zou daaruit opnieuw het bewijs kunnen concluderen, dat Moskou wel dreigt, maar toch niet durft slaan. Maar zoals we reeds zeiden, de grote rede van Bevin zelf, waarop de Labourpartij zich bijzonder ge spitst had, heeft geen enkel nieuw element opgeleverd en de critiek was dan ook allesbehalve mals. Churchill begon met te erkennen, dat Bevin vooral in zijn aanvanke lijk beleid veel goeds op zijn cre diet had, maar door uw koppigheid en vasthoudendheid en vooral door uw persoonlijke sympathiën, aldus Churchill, hebt ge veel bedorven en Engeland grote schade toege bracht. Churchill wees hierbij vooral op de Palestijnse kwestie en op zijn koppige ontmantelingspolitiek in Duitsland, welke daar een diepe haat heeft gewekt tegen alles wat Engels is en de Duitse socialisten bij de jongste verkiezingen in West-Duitsland, zeker een millioen stemmen had gekost. Ook de sabotage van de unifica tie van West-Europa door de En gelse regering hekelde Churchill scherp. Ook omdat deze politiek, heel wat Amerikanen kopschuw heeft gemaakt voor verdere hulp aan Europa. Ook de devaluatie- politiek der Engelse regering, waar toe deze besloot, zonder haar vrien den in Europa ergens in te kennen en waardoor vooral Frankrijk in zo grote moeilijkheden is gekomen, hekelde Churchill buitengewoon scherp. Maar het meest opvallende is nog geweest, dat op deze zo felle aanvallen op dit beleid, van de re geringstafel maar heel zwak werd gereageerd. Dit trok te meer de aandacht, omdat deze felle oppositierede in de komende verkiezingscampagne dqpr de conservatieven danig zal worden uitgebuit. Het zwijgen van Bevin betekende tevens, dat de Labourkiezers op deze verkiezings propaganda van de conservatieven, heel weinig te antwoorden zullen hebben. DE VREZE DES HEREN Laatste Zondag na Pinksteren. De tegenwoordige mens heeft alli belangstelling voor de oordeelsdag verloren. Hij verlangt nieit en hij vreest niet. Doodgaan is iets van zelfsprekends, iets ook waarmee jc geen rekening kunt houden. Je werkt en je zwoegt; je doet je best en probeert goed te leven. Lukt dat, welnu, dan zal de Lieve Heer in zijn oneindige goedheid je wel een plaatsje inruimen. Leven in verwachting kent de mens niet meer. Misschien is de be wering te bont als we zeggen dat de mens overal een motief vindt om goed te zijn, behalve in de Oor deelsdag, wanneer onze Heer als Rechter zal tronen om te oordelen over goed en kwaad. Het is niet altijd zo geweest. De oudste christenheid vond juist in het verlangen naar Jezus' tweede komst de kracht het geloof te be waren in de moeilijke tijden van vervolging, van marteling. Zij zong het heimwee naar 's Heren komst uit in het Maran atha Kom, Heer Jezus, kom! 't Is waar, zij verwachtten Hem spoedig. Zij meenden dat het einde der wereld onmogelijk veraf kón zijn en Sint Paulus moest de kerk der Tessalo- nicenzen dringend waarschuwen „De dag des Heren komt als een dief in de nacht", en „vóór de af val heeft plaats gehad, en de Man der goddeloosheid is verschenen" komt hij niet. De middeleeuwse mens droeg die sterke verwachting niet met zich mee. Wel stond hem de Oordeels dag als 'n vreeswekkend dreigbeeld voor ogen. Is het Dies irae, een ver woording van de middeleeuwse geestesgesteldheid wat dit punt be treft, dan mogen we zeggen dat 't Christus-beeld van die tijd volledi ger was dan het onze. Vooral de laat-middeleeuwer vergat niet dat Onze Heer eens komt als Rechter aan Wie alle macht gegeven is in de hemel en op aarde. Hij bezat de „timor Domini" de Vreze des Heren, die volgens de Bij bel, het begin der wisheid is. Het lijkt mij kenmerkend voor de moderne Christen dat bij Missies en dergelijke de preken over „de zwa re stoffen" dood, oordeel, hemel, hel graag gemist worden. Wij zullen toch wel ons best doen. We hebben geen vrees nodig, want wij hebben vertrouwen: Christus is ons zeer nabij. 't Is mogelijk dat deze opvatting in zeker opzicht winst is. „Vrees en angst zijn geen goede opvoe ders" wordt wel beweerd. Maar deze vraag is gerechtvaardigd: Zou het aantal afvalligen niet minder groot zijn, wanneer de kinderen en jonge mensen voor heel hun leven, een timor Domini was bijgebracht, een stevige vrede des Heren, die immers geen vertrouwen in Gods liefde en barmhartigheid, uitsluit? Strenge leraren worden achter af het meest gewaardeerd. Zij voeden op, niet de goedzakken. Bij het begin en aan het eind van het Kerkelijk Jaar wijst onze Moe der op Christus als Rechter. Hij zal komen, en rechtvaardig zijn Voor Hem is niets verborgen. Ieders leven is een open boek. Durf ik nfi gelezen te worden? Laten we ons best doen bij ons zelf en bij onze kinderen de vreze des Heren die een gave is van do H. Geest, sterker te maken. „Koning, voor wiens macht wij beven Die uw heil'gen 't heil zult geven Red me, Bron van troost en leven" uit Dies.irae. P. C. DE HAAS O.F.M. KERKELIJKE FEESTDAGEN KOMENDE WEEK. Zondag 20 Nov.: H. Felix van Va- lois. Maandag 21 Nov.: Opdracht van Maria in de tempel. Dinsdag 22 Nov.: H. Caeeilia. Woensdag 23 Nov.: H. Clemens I, Paus. Donderdag 24 Nov.: H. Johannes van het kruis. Vrijdag 25 Nov.: H. Catharina van Alexandrië. Zaterdag 26 Nov.: H. Silvester, Abt. Hoesten? DAMPO-BONBONS CONTACT TUSSEN TITO EN SPAANSE BALLINGEN? TRIEST, 18 Nov. (Reuter) Don Frederigo Martinez Mesiana, ver tegenwoordiger van de Spaanse republikeinse regering in balling schap, is via de Brits-Amerikaanse zone van Triëst naar Belgrado ge reisd. Men beschouwt zijn reis als een bevestiging van het bestaan van betrekkingen tussen maar schalk Tito en de Spaanse ballin gen. WEST. MOGENDHEDEN BESCHIKKEN OVER VERTROUWELIJKE BRONNEN V. INLICHTINGEN IN SOVJET-UNIE Verklaring van Canadese minister van buitenlandse zaken OTTAWA, 18 Nov. (Reuter) De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, deel de Vrijdag de commissie van bui tenlandse zaken van het Canadese Lagerhuis mede, dat de Westelijke mogendheden over „zeer vertrou welijke bronnen van inlichtingen in de Sowjet-Unie" beschikten. De kleine staf van de Canadese ambassade te Moskou had „zeer belangwekkende rapporten" opge zonden, zo zeide hij. Men had ge dacht aan publicatie van enkele eraan, „doch het is een zeer moei lijke kwestie, omdat de rapporten vertrouwelijk zijn." Pearson zeide voorts, dat Canada overweegt om zijn ambassade in Joego-Slavië dat „een van de be langrijkste politieke centra in Europa is geworden" uit te brei den. Canada stemde voor toelating van Joego-Slavië tot de Veilig heidsraad, met het oog op de „af breuk, die het gedaan zou hebben aan Tito's moedig verzet tegen Moskou, indien zijn land zou zijn afgewezen."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3