111 i i TOM Voorlopig geen autorijden op ammoniak en water ONS WEKELIJKSE MODEPRAATJE IN G 1 I jwielen Kiebert MAANDAG 21 NOVEMBER a.s. en voorts ELKE WEEK DE BEURS VAN DEZE WEEK ierbedrijf 1 CING i IJmuiden ïdplaatsen ember 1949 TEN ildcn Vlies 30 UUR Mkmaar Zaterdag 19 November 1949 Koeien, Kalveren, Schapen, Varkens en Pluimvee Aanvoer verzekerd Thans nog levende Pietro Dorando Legerzielzorg wordt voortgezet in Indonesië Naar wij vernemen: WEK DE GAL IN UW LEVER OP Kostenberekening van uitvinder te laag Marktberichten Bloembollenveiling „West-Friesland" J NOVEMBER ALKMAAR iluitend eerste j| Rijwielzalm) ft >mo, Pon Riiw. ft rtbanden voor- ft DE ETALAGE ft ELEN jaar bij ons etters, amandel- in, Amandelpers bereid z}jn. Speculaas met eigen fabrikaat, ■Rij ALKMAAR cceslied v. Kees refrein, heden 75 ct. VE POPULAIRE DE ETALAGE ikopen. Wij heb ing Accordeons, ;aren, Mandolines iaratie-inrichting L TEL. 2853 e sortering naalden rond en 1951 rs van ALKMAAR penbare Inschrijving nd voor de verkoop n, chocolade en koek; ren; irin de te verpachten i met model-inschrij- f 0.50 (extra inschrij- verkrijgbaar bij de Jkmaar, Bureau van „PERFEC T" geheel machinaal ■ijf tevens Snel r HEROPENING ingericht voor het jerlaarzen etc. etc. tassen ook Plastic. >1 ALKMAAR Schoenhersteller Tel. 5080 SCHOONHOVEN IOUD EN ZILVER POLSHORLOGES FDERKLOKJES 133.- zilverd en vlekvrï; ilag en electrisch kCHTSAVONDEN >r piano-leerlingen )UVÉE Voensdag 23 Nov. sugel fa. Ypma beide avonden 75 ct ïgen; Muziekhandel rhandel K. ter Burg achtsavonden in het preking beide dagen PAG. 7 VEEMARKT TE HOORN Uiteraard vormden ook deze week de Indonesische fondsen het middelpunt van de belangstelling op de Amsterdamse Effectenbeurs. De koersverschillen waren echter niet van zo'n grote omvang als in de voorafgaande periode. Tegen het midden van deze week viel er zelfs een kleine opleving te bespeuren, hoewel die zich niet heeft kunnen handhaven. Veel nieuwe gezichts punten deden er zich niet voor, maar wel blijkt uit diverse couran tenberichten, dat het met de veilig heid van de Nederlandse ambtena ren en planters allesbehalve roos kleurig gesteld is en dat is des te jammer, nu samenwerking dringend geboden is. Als aan die terreurda den geen paal en perk wordt ge steld, vrezen wij, dat zulks voor diverse ondernemingen funest zal blijken te zijn. Met meer dan gewone belangstel ling wordt de verdere ontwikkeling van de resultaten der besprekingen ter Ronde Tafel Conferentie tege moet gezien. Dit staat wel vast, dat de animo bij het publiek, om zich bij Indonesische fondsen te in teresseren, zeer miniem is. Trou wens ook de belangstelling voor de overige fondsen is maar matig, zo dat de omzetten zich op een vrij laag niveau bewegen, ca. 1% \y„ millioen gulden per dag. Het koersverloop van enkele der voornaamste Cultuurfondsen gedroeg zich als volgt: Handelsverg. Amsterdam: 148 pet. 144 pet. 150 pet. 148 pet. Amsterdam Rubber: 135 y„ pet. 132'/s pet. 1371^ pet. 135 y4 pet. Dell Mij133 pet. 130 pet. 134 pet. 13214 pet. Van de minder courante soorten kwamen sommige iets hoger, an dere iets lager af. De Cultuurban- ken waren verdeeld, zonder grote koersafwijkingen. Aandelen Ko ninklijke Petroleum aanvankelijk aangeboden, trokken daarna iets aan, maar konden zich toch niet handhaven: 309 pet. 307 pet. 312 pet. - 309 pet. Aandelen Billi- ton DL (ex 4 pet.) op 260 pet. (v. k. 280 pet.), met een verbetering tot 269 pet. Voor de Scheepvaart was de be langstelling niet groot, het aanbod was echter overwegend, speciaal in Scheepvaart Unies, hoewel die later een paar punten wisten aan te WAS GEEN MARATHONLOPER Tijdens de Londense spelen is gemeld dat een zekere Pietro Do rando zich aan het organisatie co mité voorstelde als de man die veertig jaar tevoren, toen de spe len eveneens in de Engelse hoofd stad werden gehouden, eerste werd in de Marathon. Hij moest echter gediskwalificeerd worden, omdat enkele toeschouwers, die vreesden dat hij zou bezwijken, hem over de streep hadden geholpen. De we reldpers haalde dit dramatische gebeuren nog eens op en Dorando kreeg een officiële uitnodiging om de spelen verder bij te wonen. In Italië rees echter aanstonds twijfel aan de identiteit van de man. Oude vrienden van Dorando hielden namelijk vol dat de held haftige marathonloper in 1942 te San Remo was gestorven. En dit had weer ten gevolge dat in het stadje Carpi, zijn geboorteplaats, een commissie in het leven werd geroepen, die een berg materiaal verzamelde teneinde te bewijzen dat de Dorando van 1948 een be drieger was. Vertegenwoordigers van dit co mité begaven zich naar Birming ham waar de 65-jarige Dorando een kroeg hield en de rol van eens beroemd athleet ten bate van zijn nering uitstekend speelde. Een handicap voor hem was, dat hij het dialect van zijn geboorteplaats totaal verleerd bleek te zijn. Maar aan de andere kant had hij in de loop der jaren zo'n stevig alibi op gebouwd, uit medailles, documen ten, brieven, krantenknipsels enz. bestaande, dat de wakkere Carpi- anen het niet gemakkelijk kregen. Gelukkig wisten ze ten slotte de kroeghouder in de war te brengen en te ontmaskeren. Hij heette wel Pietro Dorando, maar was toch niet de echte. En zo werd het eindpunt van deze Marathon- zwendel de gevangenis van Bir mingham. DIENSTPLICHT VAN IN INDONESIË GEBOREN NEDERLANDERS De voorzitter van de Ind. Natio nale Partij ontving d.d. 17 dezer van de minister van oorlog het volgende schrijven: „Naar aanleiding van Uw be spreking op 15 dezer met het hoofd van de afdeling Dienstplicht van mijn ministerie bericht ik U, dat ik, vooruitlopende op de souve- reiniteitsoverdracht en tot het tijdstip, waarop deze zal plaats vinden, bereid ben aan de in Indonesië geboren Nederlanders, die verklaren gebruik te willen maken van het recht om, na de souvereiniteitsoverdracht, inge volge de ontwerp-overeenkomst betreffende de toescheiding van staatsburgers, de Indonesische na tionaliteit te verwerven, te han delen als volgt: a) aan hen die, ingelijfd zijnde, uitstel van eerste oefening genie ten, zal op hun daartoe strekkend verzoek, verlenging van uitstel worden verleend; b) aan hen, die tot het vervul len van de eerste oefening in werkelijke dienst zijn, zal op hun daartoe strekkend verzoek, uit stel van het onvervuld gedeelte dier oefening worden verleend: c) zij, die nog niet bestemd tot gewoon dienstplichtige, zullen voorlopig een dergelijke bestem ming niet ontvangen". trekken, slot weer Iets lager: 152 pet. 145 pet. 150 pet. 147 pet. Holland-Amerika Lijn: 162 pet. 163 pet. 161 pet. ,s Voor Industriële aandelen bestond enige belangstelling, tenminste wat betreft de specialiteiten als AKU's 184 y pc. 187 pet., Philips Gloei lampen 234'/. pet. 241 pet., Uni lever 238 pet. 242'/i pet. De ove rige soorten waren verdeeld, echter zonder grote koersafwijkingen. De binnenlandse bankaandelen wisten zich goed te handhaven. De beleg- glngsmarkt was goed prijshoudend. De 3 pet. dollar staatslening 1947 op 95 pet. De overige soorten op het niveau van de vorige week. De beurs te New York wist, zich, in de afgelopen week, van een flauwe stemming later enigszins te her stellen. c. CARRY DAVIS VRIJGESPROKEN PARIJS, 17 Nov. (Reuter) Gar ry Davis, de zelfbenoemde wereld burger, die in September viêr maal voor de gevangenis gepost heeft, waar een principiële dienstweige raar was opgesloten, is heden door een Parijse rechtbank vrijgespro ken. Bij zijn protestactie was Da- vies tot vier maal toe door de po litie gearresteerd, maar als hij de volgende dag weer werd vrijgela ten. nam hij opnieuw zijn plaats voor de gevangenis in. Nederlands schip gestrand Het Libertyschip „Valerius" van de N.V. Koninklijke Java—China— Paketvaartlijnen is Woensdag op de Pratas eilanden, ten Oosten van Hongkong gestrand. Een ander schip van deze Maat schappij, de „Tjibadak", heeft koers gezet naar het gestrande schip en ook van Hongkong is een sleep boot voor het verlenen van assis tentie uitgevaren. VERKLARING VAN HOOFDAALMOEZENIER DEN HAAG (K.N.P., 18-11-49) Naar aanleiding van persberichten, als zou de zielzorg voor onze Ne derlandse militairen overzee wor den opgeheven, deelde hoofd-le- 'geraalmoezenier Mgr. H. J. J. M. van Straelen aan Katholiek Thuis front mede, dat voor de godsdien stige verzorging van onze troepen in Indonesië geen enkele reden tot bezorgdheid bestaat. De aalmoeze niers zullen op hun post blijven tot de laatste man uit Indonesië vertrekt. De hoofd-legeraalmoezenier was van mening, dat juist nil de gods dienstige verzorging van de troep van onschatbare waarde is en dat daarom dan ook met z0 mogelijk nog grotere intensiteit door de aalmoezeniers gewerkt zal moeten worden. De onjuiste persberichten over de opheffing van de Legerziel zorg moeten volgens de hoofd legeraalmoezenier haar oorzaak vinden in de verwachting, dat het leger van de R.I.S. waarschijnlijk eigen geestelijke verzorgers voor zijn troepen zal aanstellen, die dan vanzelfsprekend niet onder de ju risdictie van Nederlandse instan ties zullen staan, maar voor zover het de Katholieke verzorgers be treft onder een andere kerkelijke jurisdictie. Ons Nederlandse leger zal zijn eigen aalmoezeniers blijven behouden en deze zullen hun plicht blijven vervullen tot het einde toe, aldus de stellige verze kering van de hoofdlegeraalmöe- zenier. Afgevaardigden van de zeven Arabische staten maakten in Washington bekend, dat de vredeskansen in het Midden-Oosten „uiterst vaag" zijn tegenvolge van de activiteit van Israël. De afgevaardigden op het Departement van Buitenlandse Zaken te Washington, v.l.n.r. minister Joesoef Haikal van Transjordanië, minister Abdoelah Idrahim Bahr van Irak, minister Charles Malik van Libanon, ambassadeur Sheik Asad Al-Faoh, ambassa deur Kamil Abdoel Rahim van Egypte, minister Faz-EI Khouri van Syrië, El Kadi El Amri van Yemen, voorzitter van de dele gatie bij de Verenigde Naties, en A. Aboessamad, afgevaardigde van Yemen bij de V.N. BONT, DE IDEALE WINTERDRACHT De winter staat voor de deur en menige vrouw zal overwegen, zich tegen de kou met een warme bont jas te wapenen. Om haar een even tuele keuze te vergemakkelijken, wil ik vandaag eens het een en an der over bont vertellen. Voor de oorlog was een bontman tel een uitgesproken luxe-artikel, waarvan het dragen slechts aan weinigen voorbehouden bleef. Daar in is in de laatste jaren een schrij nende techniek van het imiteren van alle mogelijke bont komt er niet alleen een steeds grotere ver scheidenheid in bontsoorten in de handel, maar zijn de prijzen daaren boven zo sterk gedaald, dat een bontmantel voor steeds meer da mes tot het bereikbare gaat beho ren. De grootste „leverancier" voor imitatie-doeleinden is nog steeds het konfln. Daarnaast wordt echter ook het vel van „edeler" dieren ge bruikt, om een nog betere bont soort te imiteren. Dit verraden dubbelnamen als: seal-atter, nutria- lam, nertz-blsam, e.a. waarbij dan steeds de laatste naam de werke lijke bontsoort aangeeft, terwijl de eerste naam vertelt, wat met het imiteren beoogd werd. Uit het bovenstaande zult U ge zien hebben, dat er heel wat imi taties aan de markt zijn. Deze zjjn soms zo geraffineerd uitgevoerd, dat zelfs de vakman moeite heeft, ze op het eerste gezicht van het echte bont te onder -cheiden. Daar naast is ook de bewerking en kwa liteit der gebruikte vellen of vel letje van grote Invloed op de le vensduur van Uw bontjas. U zult er dan ook goed aan doen, deze op een vertrouwd adres te kopen. Na deze algemene beschouwin gen nu nog enkele bijzonderheden over Verschillende bontsoorten. La ten we beginnen met een inheemse pelsdrager: de mol. Dit is op konijn en dergelijke na, de allergoedkoop ste bontsoort, echter alleen in ons land. In Amerika bijvoorbeeld is dit bont beduidend duurder en geldt daar dan ook voor \eel chiquer. Veulen en kalf zijn ook in Neder land voorkomende dieren, maar lie ver hebben wij toch niet met een inheemse bontso' t te maken. De vellen voor deze bontwerken komen voornamelijk uit Siberië, Rusland en Polen. Dit bont is tamelijk stug en wordt in de laatste jaren heel wat minder gedrage., dan vroeger. Seal of sealskin is het vel van de zeerob. Tegenwoordig wordt dit soort bont met succes door konijn geïmiteerd, (de vellen worden glad geschoren en zwar' geverfd) ter wijl men er ook zwarte poezen voor gebruikt. Ook bever, een vrij kost bare en uiterst soepele bontsoort, wordt veel geïmiteerd. Als het een imitatie uit konijn of exotisch lam betreft, heeft men zelfs de spe ciale naam bibrette voor. Veel opgang heeft in de laatste jaren ook het Indisch lam gemaakt, een mooie, flatteuze bontsoort, die in zwart, bruin en grijs voorkomt. Daarnaast zijn de „klassieke" bont soorten als nutri-, Msam, marter, nerz en astrakan nog steeds ln zwang. Het laatste wordt ook on der de naam pe rianer en caracul in de handel gebraent. Helaas zijn deze bontsoorten thans zo schrikba rend duur, dat zij voor de meesten van ons wel een droom zullen blij ven. Hiertoe behoort ook luipaard, ocelot en juguar. Dit is zeer sterk bont, dat door zijn fraaie tekening gemakkelijk te herkennen is. Het wordt bijna uitsluitend voor spor tieve modellen verw rkt. Met deze korte opsomming hoop ik U ln de „wereld van het bont" enigszins wegwijs gemaakt te heb ben en wij zullen het hierbij dan ook eerst maar laten. PAULETTE is de heer C. J. van Nus, de 37- jarige adj.-directeur van Thom son's Havenbedrijf te Rotterdam, die Donderdagavond in zijn auto op de onbewaakte overweg te Rotterdam door een Deiseltrein werd gegrepen, aan zijn bekomen verwondingen bezweken. Zijn echtgenote was bij het ongeluk, zoals gemeld, op slag gedood zijn ook Vrijdag de 146 chauffeurs van de Amsterdamse Stadsreini ging, die Donderdag in staking waren gegaan omdat zij in een hogere loonklasse willen worden opgenomen, niet uitgereden zal mevr. Fortanier-de Wit, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., die thans te Lake Success verblijft als lid van de Neder landse delegatie bij de U.N.O., binnen enkele dagen naar Neder land terugkeren om deel te nemen aan de behandeling van het wets ontwerp houdende goedkeuring van de resultaten van de R.T.C kwam Vrijdagmorgen te Rotter dam een luxe-auto, die slipte, in botsing met een autobus. Een der inzittenden van de auto, de 45- jarige mevrouw J. H. Grossouw- Poortman, wonende te Amster dam, kwam hierbii om 't leven. Haar echtgenote werd licht ge wond en de derde inzittende bleef ongedeerd zal de heer L. Smit, directeur van de Exportbevordering, die momen teel in de Ver. Staten verblijft, in de eerste helft van December naar ons land terugkeren Burgemeester en wethouders staakten BRUSSEL, 18 Nov. Reuter. Heden is een einde gekomen aan de staking van burgemeester en wethouders van het plaatsje Guy- goven, in de Noord-Belgische pro vincie Limburg, die 244 dagen heeft geduurd. De staking was begonnen als protest tegen het wederom in haar functie herstellen van een onderwijzeres van de plaatselijke school, van wier man werd beweerd dat hij in de oorlog met de Duitsers had samengewerkt. De benoeming is thans bij besluit van Prins- Regent Karei teniet gedaan, waarop burgemeester en wethouders van Guygoven, toegejuicht door de in woners, op 11 November jl. (Wa penstilstandsdag) plechtig hun werk hetvatten, hetgeen in eerste instantie zal bestaan uit het weg werken van de door de langdurige staking ontstane achterstand. VAL VAN TSJOENGKING VOOR EINDE JAAR VERWACHT HONGKONG, 18 Nov. (Reuter). In gewoonlijk betrouwbare be richten, die heden Hongkong be reikten, wordt medegedeeld, dat de onder communistische leiding strij dende Chinese troepen, welke uit drie richtingen oprukken, Tsjoeng- king tot op een afstand van minder dan 150 KM zijn genaderd. Men verwacht, dat Tsjoenking, hoofdkwartier van de nationalis ten, nog voor het eind van het jaar zal vallen. LUCHTPOSTBRIEVEN Ingaande 1 December a.s. zullen door de P.T.T. tegen een speciaal tarief luchtpostbladen, de zoge naamde „Air-Mail letter" worden uitgegeven. Deze luchtbrieven kunnen worden gestuurd naar alle bestemmingen, uitgezonderd de volgende landen: Marokko (Spaanse Zone), Egypte, Israël, Tanger en Cyprus. Het is echter verboden in deze luchtpostbrieven iets in te sluiten, tenzij de franke ring voldoende wordt aangevuld voor de verzending per vliegtuig. Sluit men iets in zonder bijfranke- ring, dan zullen deze brieven de normale route per trein of boot moeten afleggen. De luchtpostbrie ven kunnen ook aangetekend of per expresse verzonden worden. Zij zullen niet voor 30 November a.s. aan de postkantoren verkrijg baar zijn. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) VERKIEZINGSONLUSTEN IN SYRIË DAMASCUS, 16 Nov. (Reuter) Bij een gewapende overval op het stembureau te Hama, 190 km. ten Noorden van Damascus, werden Woensdagavond 7 personen gewond. De politie greep in en scheidde de tegenstanders. Vier personen wer den gearresteerd. Dinsdag zijn in Syrië verkiezin gen gehbuden voor een nieuwe na tionale vergadering teneinde een constitutioneel bewind te herstellen na de staatsgreep van kolonel Hoes- ni Zaim. de daaropvolgende omver werping van zijn Tegiem en zijn terechtstelling. Millioenste cent is er bijna De centenactie voor het Natio nale Legermonument op de Grebbeberg is thans bijna gereed. De millioenste cent is er name.ijk bijna, hetgeen, betekent dat er dan een bedrag van flO.OOO is bijeenge bracht. De burgemeester van Rhë- nen heeft thans 995.446'/. centen bij elkaar liggen. Beste Jongens en Meisjes. Jul' e hebben verleden week ze ker allemaal daf mooie sprookje „Goudhartje en de Elfenbruiloft" gelezen. Zoals ik al verteld heb, had een van de lezeresjes van „Onze Krant", Tineke T., r'le als schuil naam Rosalientje gekozen heeft, het helemaal zelf gemaakt. Ik ben erg nieuwsgierig, of ik nog eens weer zo'n mooi sprookje van een van jullie toegestuurd krijg. Jullie mogemij natuurlijk altijd van alles schrijven, maar als ik het in „Onze Krant" zal zetten, dan moet je het helemar zelf gemaakt hebben. Je moet het dan ook nog zelf bedacht hebben; dat wil dus zéggen, dat je niet een sprookje of verhaaltje dat je eens gehoord of ergens gelezen hebt, zo m3ar kunt oververtellen en dan je naam er onder plaatst. En dan moet het na tuurlijk ook heel mooi zijn, zodat alle kinderen het met plezier kun nen lAten. Erg leuk is ook, als jullie mij iets schrijven wat je zelf beleefd hebt, zoals „Het loze vissertje" dat ge daan heeft. Dat verhaaltje van hem hebben jullie verleden week toch zeker ook gelezen Als het erg lang is, wat jullie mij schrijven, dan ga ik het wel in t kort oververtellen. Anders heb ben wij zoveel ruimte voor „Onzê Krant" nodig, dat er geen plaats meer overblijft voor artikelen voor de grote mensen. En die zouden dan zeggen: „Moet dat kleine grut dan de hele krant voor zich alleen hebben?" Dat gaat natuurlijk niet, vinden jullie ook niet? Dus, alles altijd zo kort mogelijk. En nu allemaal aan de slag! Ik verwacht een hele stapel brieven. BRIEVENBUS Stormvogel. Je hebt een heel goede naam ge kozen, Meinhard. Ik heb op de kaart nagekeken, waar je woont en hoever je naar school moet lopen. Dat is een heel eind hoor! Als er nu eens slecht weer is en ik zie er tegen op de deur uit te gaan, dan denk ik: En wat moet de Stormvogel dan Wel? Hou je maar taai vent Roostakje en Papagaai. Ik wacht nog steeds op bericht, wie van jullie twee de mooie teke ning va O. L. Vrouw van Lourdes gemaakt hééft. Schrijven jullie mjj dat nog eens, en vertellen jullie mij dan ook hoe oud of ji bent? Roselinda en Goudhaartje, dan in de krant. Tevreden? Het Ziezo, en daar staan jullie namen sprookje van jullie is helaas veêl te lang. Sn kijken jullie ook nog even wat ik in de brief voor alle kinde ren gezegd heb? Een volgende keér beter ja? Rosalientje. Voor jou nog even een extra- groet. Hoe vind je het elfje bjj je sprookje? Zo zal éen elfje er wel uitzien, dacht je ook niet? Hét loze vissertje. Zo, en wat zei vriend Henk, dat jullie avontuur maar zo in „Onze Krant" stond? Je zelf vond het na tuurlijk fijn, hé? Het is wel heel W t korter geworden, maar dat kon niet anders. EEN SPEL VOOR DE LANGE WINTERAVONDEN. Als jullie met een groepje kin deren bij elkaar bent (Vader of Moeder willen misschien ook wel meedoen) probeer di'. spelletje dan eens: Je noemt een voorwerp, een plaats of iets dergeh-ks op, waar van de eerste letter met dezelfde letter begint als je eigen naam. Wie naast je zit, moet nu iets opnoe men, en dan de volgende, enz. Nu moet je goed opletten, of de ander ook een woord noem., dat met de zelfde letter begint als zijn eigen voornaam. Is dit wel het geval, dan zeg je: „goed", en is dit niet zo, dan zeg je: „fout". Zo moéten jul lie steeds maar doorgaan, totdat alle kinderen 'alleen maar goede woorden zeggen. Het gaat er dus om, dat ze allemaal er achter ko men, dat zij dingen moeten opnoe men, die met dezelfde letter begin nen als hun eigen naam. Nu kun je het oo'. anders doen. Je gaat nu bijvoorbeeld een pakje maken voor je grote broer in In- dië, of een verlanglijstje voor St. Nicolaas. Ieder kind moet nu iets lekkers noemen (voor het pakje) of een stuk speelgoed (voor het verlanglijstje). Maar, denk er om, het moet steeds weer met de eerste letter van je eigen haam beginnen. Zo kun je ook op reis gaan. Piet gaat dan naar Pieterburen of naar Putten en hij neemt een paiapluie mee. (Een pyama is natuurlijk ook goed). Onderweg eet hij een panne- koek en in Putten gaat hij naar het plantsoen om paddestoelen te zoeken. - Zo kun je zelf ook steeds iets nieuws bedenken. Probeer het maar eens. TANTE HERMIE. Enige weken geleden werd be kend, dat een 18-jarige M.T.S.'er uit Leidschendam, Bert Mudde, octrooi had aangevraagd op een uitvinding, waardoor een auto op ammoniak en water zou kunnen rijden. Deze uitvinding plaatste de jongeman in het centrum van de belangstelling. Zelfs uit. het buitenland kwam men met hem praten. Hij ondervond echter spoedig, dat het pad eens uitvinders niet ALG. KATHOLIEKE WERKGEVERSVERENIGING De heer G. H. de Nivelle, direc teur van de N.V. DiepenbroCk en Reigers te Ulft is de heer L. C. F. M. Smulders, directeur van de N.V. Machinefabriek Frans Smul ders te Utrecht opgevolgd als voor zitter van de Aartsdiocesane Vere niging der Katholieke Werkgevers. Wegens zijn bijzondere verdien sten voor de vereniging werd de heer Smulders bij gelegenheid van zijn aftreden door Z. H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Ook de Alg. Katholieke Werkge vers Vereniging in het bisdom Haarlem kreeg een nieuwe dioce saan voorzitter in de persoon van de heer A. Kuijpers, directeur van het Algemeen Vrachtkantoor N.V. te Rotterdam. OPVOLGER VAN KARDINAAL MARMACGI BENOEMD VATICAANSTAD, 16 Nov. (AP) Giuseppe Kardinaal Bruno is door Paus Pius XII benoemd tot prefect van de H. Congregatie van het Concilie als opvolger van Fran cesco Kardinaal Marmaggi die op 13 November is gestorven. De congregatie van het Concilie heeft de zorg voor het Catechismus onderricht, de toezicht op de pries ters, de canons, godsdienstige ver enigingen en Kath. Actie groepen en beheert het eigendom van de kerk. Teraardebestelling van Ginette en Jean Neveu PARIJS, 17 Nov. (Reuter) He den is te Parijs de uitvaartdienst gehouden voor Ginette en Jean Ne veu, de bekende Franse violiste en haar broeder, die béiden bij de vliegtuigramp op de Azoren om 't leven kwamen. Daar de stoffelijke overschotten van geen van beiden onder de overblijfselen van de 48 slachtoffers van de ramp konden worden geïdentificeerd, waren de tweo lijkbaren ledig. Éen der lijk baren was in witte stof gehuld. Gratie verleend Bij KB. is gratie verleend aan: H. E. de Gruyter, E. G. Moesber gen, W. A. Polak, J. Rigter en B. Slob, allen tot de doodstraf veroor deeld bij tententie van het Bijz. Hof te Amsterdam. In alle gevallen is de doodstraf veranderd in le venslange gevangenisstraf. over rozen gaat. Hij raakte in tal van ingewikkelde en onverkwik kelijke situaties verward, met het gevolg, dat hij thans niets meer over auto's, ammoniak en benzine wil horen. Een onderzoek in een laboratorium van de Staatsmijnen heeft uitgewezen, dat zijn kosten berekening van de nieuwe brand stof te laag was. Hijzelf had name lijk gedacht, dat hij met zijn uit vinding een zeer goedkope brand stof kon produceren. Voorlopig zal dat echter niet goed mogelijk zijn. Bert Mudde heeft thans inge zien, dat aan een en ander wel wat al te vroeg en in te optimis tische zin bekendheid is gegeven. Mede op aanraden van ouderen heeft hij thans besloten voorlopig niet verder te gaan. Op zijn eerste aanvrage is nog geen octrooi verleend. Hgt duurt namelijk gemiddeld anderhalf jaar voordat zulks geschiedt. AAN DE H. VADER De Griekse Katholieken van de Byzantijnse Ritus zullen Paüs "Pius XII een oude Corinthische vaas met miswijn aanbieden. Deze schenking zal gedaan worden ter 'herdenking van het 12de eeuwfeest van de dood van de Heilige Johannes Da- maskinos, één" van dé eerste kerk leiders. De Paus zal tijdens het Heilige Jaar een Pontificale Mis celebreren in de Grièks Byzantische Ritus. Dê datum is voorlopig vastgesteld op 27 Maart 1950. WARMENHUIZEN. andijvie 16.8019.70; groene kool 12.60 15.10; peen 9.8010.60; gele kool 56; rode kool 5.507.50; witte kool 6.407.10; succes witte kool 7.60—8; GROOTEBROEK. blauwe eigen heimers 8.608.70; bevelander 7.107.70; eersteling 66.50; rode kool 5.608.70; witte köol 5.20 6.20; gele kool 55.80.; groene kool 15,80—21.90; andijvie 14.80—20.70; bieten 6.107; uien 23.80—24.40; grof 20.10—21.80; afw. 9.60—12.80 bloemkool I 63—72; II 4963; I afw. 26—40; II afw. 8—27; stek 5 —17. BOVENKARSPEL, De aan voer voor dê veiling van 16 Novem ber was nog weer beduidend gro ter dan die van vorige week. De catalogus bevatte nu ruim 2000 par tijen gladiolen, totaal ongeveer 6000 amnden. Dit vond wel zijn oorzaak in het slechte weer van de afge lopen week, toen de kwekers bui ten niet konden werken. De prij zen handhaafden zich gemakkelijk en trokken zelfs nog iets aan. Besteed werd voor: Acca Lauren- tia 12—14 5.45—5.80, 12 2.60—2.75, 8 —10 1.40—1.45; Albino 12—14 3.50— 3,90, 10—12 1.40—1.50, 8—10 1.20; Aranjaez 14 op 4.75, 12 op 4.104.60. 10—12 2.05—2.15, 8—10 1.20, 1.30,1. Allard Pierson 14 op 5.30, 1214 4.85—5.25, 10—12 2.05—2.15, 8—10 1.35. Adinda 12—14 op 5.35, 10—12 2.95, 810 1.75. Alpenklokken 14 op 3.90, 12—14 3.75, 10—12 1.65. Abu Hassan 12—14 7—7.70, 10—122. 50—2.85. Adoration 12—14 2.35, 10 12 1.30. Amidonette 14 op 3.55, 12 —14 3.55, 10—12 1.50," 8-^10 1.30. Alaska 12 op 3.20, 8—10 1.20. A- renthusse 14 op 4, 12 op 3.80, 10 op 2.05. Agnita 12—14 5, 10—12 2.65, 810 1.70, 14 op 4.25—5. Aviatrice 12 op 4.15—4.80, 10—12 3.10—3.30, 8—10 1.50—1.60. Boulonge 14 op 365, 12—14 3.25—3.65, 10—12 1.45 i.65. 8—10 1.40. Braga 14 op 6.55. J. S. Bach 14 op 3.25. 12—14 3— 3.10, 10—12 1.85—2.05, 8—10 1.35 —1.55. Bloemfontein 14 op 4.10 4.30, 12—14 4.05—4.15, 10—12 2.55 —2.70, 8—10 1.70—1.95. Cavalero 14 op 2.75, 12—14 2.35, 10—12 1.15, 8—10 1. Caesar 12—14 4.25, 10—12 1.551.75, Crimson Slow 14 op 3.60 —3.70, 12—14 3.40—3.65, 10—121. 50—1.65, 8—101. 15—1.25. Canada 12—14 3.30, 10—12 1.75. Dr. Denzs 14 op 4.75, 12—14 4.05—4.40. 10— 121. 80—1.95—2.25, 8—101. 30—1.40. Dr. Dob de Bruyn 12 op 4.25. 10 op 2.00;; Earley Sunrise 1214 3.45, 10 —12 1.90, 8—10 1.45; Elisabeth 12— 14 4.05, 10—12 2.45, 8—10 1.45; Gen. Eisenhower 14 op 11.6013.15, 12 14 12.25—12.60, 10—12 7.55—9.35, 8— 10 4.50—5.10; Greta Garbo 12—14 4.60—5.25. 10—12 2.40—3.50, 8—10 1.25; Goldlack 14 op 5.50, 12—14 4.60 —4.80, 10—12 2.20—2,55, 8—10 1.40- 1.50; Gold Dust 12—14 5.55—6.00, 10 —12 2.85—3.10, 8—10 1.55; Halley 14 op 3.85, 12—14 2.50—2,70—3.05, 10— 12 1.30—1.30—1.55, 8—10 1.20; Hop mans Glory 14 op 8.50, 1214 7.95 —8.20—8.55, 10—12 4.50—5.00, 8—10 2.502.80; Hollands Glory 14 op 4.20, 12—14 4.00—4.50, 10—12 2.30—2.60, 8 —10 1.25; Hokus-Pokus 12—14 3.25, 10—12 2.25, 8—10 0.70; Herr Grace 12 op 2.80, 10 op 1.30, 8 op 0.90; L'Il de Farnce 14 op 3.90 1214 3.70 4.10, 10—12 1.50—1.85, 8—10 1.20— 1.40; Juniklokken 14 op 4,75, 1214 4.404.60, 10—12 2.40—2.70, 8—10 1.451.70; J. v. Konijnenburg 14 op 3.75—3.80. 12—14 3.35—3.75—3.80, 10 —12 2,05—2.20, 8—10 1.60: Joh. Strauss 14 op 5.05, 12—14 4.70—5.05, 10—12 2.60, 8—10 1.55; Kon. Astrid 12—14 3.70. 10—12 1.55; Lilac Won der 14 op 3.35—3.40, 12—14 3.00— 3.25, 10—12 1.55—1.95; Lady Boreel 1214 2.50; Leeuwenhorst 14 op 3.05—3.25, 12—14 2.90—2.95—3.20, 10 12 1.701.75; Lavendel Dream 14 op 3.35—3.65, 12—14 3.25, 10—12 1.70 1.80, 810 1.45; Liberation 14 op 3.40, 12—14 3.05—3.35, 10—12 1.45— 1.55; Limburgia 12 op 3.954,15, 10 op 2.15; Muzio Clementie 1214 5.50, 10—12 2.50—2.75, 8—10 1.60; Mansoer 14 op 3.303.60; 1214 3.25. 10—12 1.50—1.60, 8—10 0.95; Minerva 1214 3.90, 1012 1 80: Max Reger 12—14 3.55, 10—12 L95! Mascotte 14 op 5.90, 12—14 5.65— 6.30; Minerva 1214 3.90, 10—12 1.55; Majuba 14 op 4.90 12—14 3.65 —3.85, 10—12 1.65—1.85—2:20, 8—10 1.501.55; Modern Times 1214 4.15 4.55; Marks Memory 14 op 4.50 4.55, 12—14 4.004.40, 10—12 2.10— 2.85, 8—10 1.25—1.55; Maskerade 12 —14 5.10—6.70, 10—12 2.55—3.00, 8 —10 1.451.70; Nieuw-Europa 14 op 3.20—3.55, 12—14 2.95-3.25 10—12 1.70—1.85, 810 1.201.30; Norman- dië 12—14 4.20, 10—12 1.95—8,10 1.50; Oud Holland 12—14 3.25, 10— 12 1.50, 810 1.10; Ober Bayern 12 —14 6.20, 8—10 2.45; Orch. Lilac 12 —14 4.05, 10—12 1.50, 8—10 1.30; Pinki 14 op 5.00, 8—10 2.15; Pax 14 op 2.85—2.90, 12—14 2.60—3.05. 1012 1.401.55; Pres. Truman 14

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 7