CHARLES VAN DE BILT te Bloemendaal begraven DUBBEL PRIESTERFEEST in de St. Laurentiusparochie ALKMAARSE SINGELLOOP „St. Caecilia" krijgt 'n serenade EERSTE UITKERINGEN IN NOORD-HOLLAND Van Landbouwpensioenen Installatie Mr. B. R. Canneman als burgemeester van Hoorn y Van eei w Maandag 21 November T949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Feestavond van de Ringers' fabrieken Eclatant succes van Olympus Donateurs-concert „Postharmonie" Federatie hield Muziekconcours Marktberichten Waarschuwing van de L.T.B. Van der en I PAG 2 ALKMAAR. De parochie van Sint Laurentius vierde Zondag een dubbel feest, de kapelaans P. J. Zoutenbier en B. Voets herdachten hun H. Priesterwijding, welke zij 12jaar geleden mochten ontvan gen. Voor een parochie een zeldzaam feest, dat dan ook door de paro- rhianen intens is meegevierd. Des morgens droeg Kapelaan Zoutenbier aan het rijk-versierde hoogaltaar een Plechtige H. Mis op, met assistentie van zijn confrater, Kapl. B. Voets als diaken en de W.E. Heer P. de Wit. oud-kapelaan van St. Laudentius, als subdiaken. Het mannen- en knapenkoor zong o.l.v. de heer B. Hof en met orgel begeleiding van de heer P. Kiebert de driestemmige Missa Pontificalis van Perosi en droeg door de zeer musicale uitvoering veel bij tot de luister van deze plechtige Hoog mis. Des middags werd in het jeugd- gebouw in de Nieuwstraat een re ceptie gehouden; wij zagen hier het kerkbestuur van de parochie, verschillende confraters van de ju bilarissen en een groep parochia nen, die zich voor dit feest bijzon der verdienstelijk hadden gemaakt. De grote zaal was smaakvol met bloemen versierd: Kapelaan Voets zuster, Kapelaan Zoutenbier van was vergezeld van zijn moeder en ziin ouders en verdere familieleden. Het was de H.E. Deken Jacobs 'ie zich namens de parochianen tot ''p beide jubilarissen richtte met eenvoudige, maar hartelijke be woordingen. In naam van de pa rochie, waarvan de bloem hier aan wezig was wenste hii zijn beide medewerkers in de zielzorg geluk met hun koperen priesterfeest; hij prees de beide jubilarissen als uit stekende leiders van de jeugdbewe ging in de St. Laurentiusparochie en hoopte, dat zij nog vele ia ren hun vruchtbaar werk mochten voortzetten tot bloei van de paro chie en tot zieleheil der parochia nen. Spr. bracht voorts dank aan die -roep parochianen alsmede aan de f:nantiële commissie, die de paro chianen in de gelegenheid hadden gesteld hun bijdrage voor een ge meenschappelijke jubileumgave te schenken; wij hebben geen rijke pa rochie, aldus de deken, maar pen offervaardige parochie en het was hem een genoegen, de beide jubi larissen als blijk van dank voor het vele werk, door hen in de parochie verricht een geschenk onder cou vert te mogen overhandigen, waar van zij de inhoud naar eigen goed dunken kunnen besteden. Spr. vroeg de parochianen op de eerste plaats het gehed voor de parochiepriesters en sloot met de wens, dat het de beide jubilarissen "egeven mocht zijn. nog vele jaren hun priesterlijk ambt uit te oefe nen. Intussen was onze harmonie St. Caecilia" gearriveerd en had het corps zich in de Nieuwstraat opge steld voor een serenade; na de eer ste mars sprak voorzitter Groot de jubilarissen namens het corps toe, om ze geluk te wensen met dit ju bileum; hii vroeg hen de leden van het corps niet in hun gebeden te vergeten en wenste hen voorts nog een lang en vruchtbaar priester leven toe. Aan Kapelaan Zoutenbier werd een bloemenmand aangeboden na mens de Mariaschool waar hij Ca- techismusles geeft. Aan Kapelaan Voets werd aangeboden namens de NIEUWE R.K. MEISJESSCHOOL ALKMAAR. In de Donder dag a.s. te houden raadsvergade ring komt aan de orde een ver zoek van het bestuur van de R.K. Meisjesscholen alhier, waarbij wordt kennis gegeven van het be sluit van dat bestuur tot stichting van een R.K. School voor Gewoon Lager Onderwijs in de polder Overdie en Achtermeer en mede werking wordt gevraagd voor de stichting van een gebouw voor bedoelde school, alsmede voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen. TENDENTIEUS KRANTENGESCHRIJF ALKMAAR. Aan het slot van de raadsvergadering, welke Don derdag wordt gehouden, zal het raadslid C. Couwenhoven vragen aan B. en W. stellen omtrent de m de Alkm. Crt verschenen arti kelen inzake perceel Koningsweg 32 en de verwarming van de Lindenschool. De heer H. Holsmuller zal vra gen stellen omtrent de vertraging van de bouw van een nieuwe Friesebrug. Door Ged. Staten zijn goedge keurd de raadsbesluiten inzake het verlenen van een crediet voor de bouw van een aula op de Alge mene Begraafplaats, tot aankoop van een boerderij aan de Helder- seweg en van de percelen Luttik Oudorp 9 en 11. Geen avondvergaderingen van de Raad ALKMAAR. De raadsleden C. Berkhouwer, G. de Zeeuw en P. v. d. Borden hebben hun voor stel tot wijziging van het regle ment van orde voor de raadsver gaderingen, waarbij zij verzocht hadden des avonds te vergaderen, mgetrokken. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR. Vrijdagavond zijn de onderlinge kampioenswedstrij den voortgezet. De uitslagen waren: le klas: H. KruiderM. Hemels 11 H. T, ToepoelPeerdeman 02 C. Helderde Bree 02 N. OudJ. Schuit 11 2e klas: J. Langras Sr.J. Jorna 2—0 BijwaardN. Visser 20 D. StamMiedema 02 N. VisserM. T. Langras Jr. 02 3e klas: Langras—Veen 02 P. de WijnKlinkhamer 20 BalderKromhout 20 BruggemanKom 11 BakkumP. d. Wijn 20 afdelingen Alkmaar van de Bond van Overheidspersoneel St. Paulus, de transportarbeidersbond St. Bo- nifatius, de Metaalbewerkersbond St. Eloy en de H.K.W. St. Francis- cus alsmede de Kath. Typografen bond een mooi Pn groot bureau. Na nog twee pittige marsen en een toegiftjè, sprak Kapelaan Zou tenbier een woord van dank voor de musicale hulde: hij spoorde de mannen van St. Caecilia aan als pioniers in de katholieke gemeen schap te blijven werken en wenste het corps tenslotte geluk met zijn 30-iarig bestaan. Nadat de muziek was afgemar cheerd. stroomden vele honderden parochianen en niet-parochianen ter receptie, om de beide priester- jubilarissen en hun familieleden ge luk te wensen. Des avonds celebreerde Kap. Voets, met assistentie van Kap. Zoutenbier als diaken en pastoor Van Leeuwen uit Burgerbrug als subdiaken een plechtig Lof. dat door zeer veel parochianen werd bijgewoond. Onder het lof sprak kapelaan Voets namens de beide Jubilarissen een woord van dank, waarin hij wees op de verantwoordelijke taak van de Priester welke taak echter verlicht wordt door veel vreugde en zielevrede. Zulk een moment be leven de jubilarissen thans nu zij hun koperen feest vieren. Dankbaar herdacht spreker de arbeid van de Priester waaraan fouten kunnen kleven. Deze echter moet men op heffen in gebed voor elkander. Dank bracht spreker aan God die deze dag schonk. Twee van zijn klasgenoten mochten dit feest al reeds niet meer beleven zijn collega was zo gelukkig, zijn beide ouders nog te bezitten, de vader van de spreker was niet meer. Dankbaar was hij vooral de Hoogeerw. Deken die als een vader aan het hoofd van zijn Parochiegezin geijverd en ge ploeterd heeft met het feestcomité om deze dag onvergetelijk te maken De Parochie heeft mild gegeven, de banden zijn daardoor sterker ge worden. In aansluiting hierop uitte spreker de wens dat beide jubilaris sen nog lang mochten blijven in deze goede Parochie, hij besloot zijn toespraak met een prachtig klein gedichtje van Guido Gezelle, „Dank zij de Heer". Dinsdagmorgen zal Kap. Voets een plechtige Gezongen Mis cele breren, eveneens met assistentie. ALKMAAR. Mej. E. de Nooy en de heer J. Richardson, die beiden 25 jaar in dienst zijn van Ringers' Cacao- en Chocoladefabrieken, wer den Zaterdagavond in 't Gulden Vlies ter gelegenheid van dit feit op feestelijke wijze gehuldigd door dé directie en het voltallige personeel van het bedrijf. Ir. H. Ringers roemde de ijver en de plichtsbetrachting van de jubi larissen in een warme speech en overhandigde hen. namens de direc tie, een geschenk onder couvert. Namens het personeel voerde de heer Th. Reijmer het woord, waar bij hij mej. de Nooy een tijdschrif- tenbak en de heer Richardson een lamp aanbood. Ook een bloemen hulde, waarin tevens mevr. Ri chardson betrokken werd, ontbrak niet. Na de officiële huldiging van de jubilarissen voerde de Toneelgroep „Ringers" het blijspel „De nieuwe typiste" ten tonele, met zulk een élan, dat we ons volkomen kunnen aansluiten bij de woorden van ir. Ringers aan het einde van de voor stelling tot de spelers gericht, en wel: „dat allen, zonder uitzondering door hun buitengewoon goede spel, onder leiding van regisseur P. King- ma, de aanwezigen uitstekend heb ben geamuseerd. Een feestavond van de „Ringers" zou onvolledig zijn zonder tracta- ties. Wat dat betreft, heerste er dan ook een ware St. Nicolaasstemming op deze avond. De heer C. Bek, een van de spe lers, dankte de directie en in 't bij zonder mijnheer Han voor de spon tane medewerking en bracht hulde aan de .motor" van de toneelgroep, de heer Kingma. Mevrouw Adier bood hij vervolgens bloemen aan. Op de vrolijke tonen van het en semble „Tonny Willemsen" bleven de danslustigen nog lange tijd bij een. A.F.C.-NIEUWS NFC 1—AFC 1 2—2 AFC 2Vitesse' 2 2 AFC 6—Schoorl 3 3—1 SVA sen. aAFC sen. a 14 AFC aKolp. Boys a 41 LSVV a—AFC b 0—1 AFC d—AFC c 0—3 Het eerste vriendsch. tegen NFC speelde wederom gelijk. Het tweede sloeg „de concurrent" met 2—1. Bra vo! Ook het zesde haalde volle winst tegen Schoorl 3. Prima! De Jun. a kwamen met de beide punten uit Assendelft. En de adspiranten zorg den als vanouds voor goede en min der goede uitslagen. Hedenavond clubavond, dan is ge heel AFC weer aanwezig bij Beem- ster, Waagplein. Tot vanavond! De P.P.C.er. ONZE AGENDA 't WAPEN VAN HEEMS KERK: half negen: Jubi leum-concert „St. Caecilia". GULDEN VLIES: 8 uur: Salzburger Marionetten- Theater; Victory 8.15 Dioc. Ned. R.K. Middenstands bond. Spreker: Jan Bak ker. HARMONIE (Kleine zaal) 8.15 uur Genootschap NederlandEngeland. BIOSCOPEN: Harmonie: De man die kwam dineren, 18 jaar; Victoria: Straat der Verleiding, 18 jr.; Cinema: De Geweldenaar, 18 jr. met enig voorbehoud; A.B.T.: Meedogenloos, 14 jr. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel 3931 NACHTDIENST APOTH.: B. H. J. Schouten, Emma- straat 47. RECEPTIE HANDELSSCHOOL Er komt een nieuw gebouw ALKMAAR. Ongeveer hon- derdvijftig oud-leerlingen van de Handelsschool zijn Zaterdag naar Alkmaar gekomen, om het 40- jarig jubileum mee te vieren. Zij zijn door het gemeentebestuur officieel ontvangen. Daarbij spra ken de burgemeester, de directeur en, namens de leerlingen, de heer Blokker. Burgemeester Wijtema deelde mede, dat de nieuwe huisvesting van de school weldra een feit zal worden. In de Marijkezaal van hotel Victory had vervolgens een recep tie plaats. Daar kwamen vele auto riteiten, o.a. sprak dr. Hemelrijk, de rector van het Murmellius- gymnasium. Verschillende ge schenken werden aangeboden. Ook spraken de heren drs.. Klip pers van het R.K. Lyceum en Daalder van de M.M.S. te Bergen. De heer Snijders dankte voor de sympathieke woorden en geschen ken. De heer dr. Voorthuysen voerde nog het woord namens de commissie van toezicht op het M.O. Des avonds was er een reü nisten-diner onder leiding van de heer P. Cloeck als ceremoniemees ter. Het was zeer feestelijk en gezellig. Leerlingenavond Jan Couvée ALKMAAR. Dinsdag en Woensdag a.s. geven de leerlingen van de pianist Jan Couvée een concert in 't Gulden Vlies. Voor beide avonden is een uitgebreid en aantrekkelijk programma sa mengesteld. K.V.P.-vergadering Oude en Nieuwe Niedorp Hedenavond houden de afdelin gen Oude en Nieuwe Niedorp van de Kath. Volkspartij om half 8 een gecombineerde alg. ledenver gadering in café Ligthart te Zijde wind. Het is het bestuur gelukt de heer Frans Burmanje uit Am sterdam een avond hier te krijgen om een spreekbeurt te vervullen. De onderwerpen die hij behandelt zullen zijn: de politiek van de dag en waarom de jongeren in de K.V.P.? GIDSEN-LEIDSTER TEN GRAVE GEDRAGEN HEILOO. Zaterdagochtend vond de begrafenis plaats van de 32-jarige gidsenleidster juffrouw M. J. v. d. Kruyf Deze jeugdleid ster, die in de Sint Rita-parochie de Gidsengroep Sint Oda geleid heeft en de laatste tijd de leiding van de Sint Theresia-groep in Hei- loo op zich genomen had, is plot seling uit haar prachtig werk weg gehaald. Zaterdagmorgen .werd haar stof felijk overschot door de gidsen- groepen uit Amsterdam en Heiloo van het sterfhuis gehaaid en be geleid naar de Sint Willibrordus- kerk. Hier werd de Heilige Mis van Requiem opgedragen door de aalmoezenier, pater F. Link OE. S.A., die ook de absoute verrichtte. De guido werd door leden van de Amsterdamse en Heilooër gid- sengroepen vanuit de kerk naar haar laatste rustplaats gedragen. Een schat van bloemen dekte de baar.. Zij ruste in vrede. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN J. Swarthof, timmermans- en molenmakersknecht bij het Tim mer- en aannemersbedrijf van D. Eriks Azn. te Burgerbrug, gemeen te Zijpe. In de parochiekerk van het H. Hart der paters Franciscanen aan de Klaverparkweg te Haarlem werd Zaterdagmorgen om half tien de ge zongen-H. Mis van Requiem opge dragen voor de zielerust van het Donderdag j.l. overleden oud-Ka merlid Charles van de Bilt. De H. Mis werd gecelebreerd door pater H. Ponsioen O.F.M., geas sisteerd door pater Wijnand Sluys O.F.M. en pater Amadeus Korse O.F.M., het parochiële zangkoor zong de sobere doch door haar een voud steeds weer treffende Grego riaanse Mis van Requiem. Zowel uit het plaatselijk als uit het diocesaan organisatie-leven waren er zeer veel vertegenwoordigers, die, met vele familieleden, de overledene in de kerk de laatste eer bewezen. Wij merkten o.a. op prof. mr. C. P. M. Romme en de Tweede Kamerleden Jac. Groen Azn., v. d. Weyden en Hooy; de heer v. d. Veldt van het hoofdbestuur van de KAB, wethou der Angement uit Haarlem, notaris S. J. J. Luyckx uit Hoorn, alsmede een deputatie van de KVP te Den Helder, bestaande uit de heren P. Th. Luyckx en J. Goes. Voorts wa ren nog aanwezig de heer van Zon van het Apostolaat ter Zee en een aantal belangstellenden uit Zeeland. Na de H. Uitvaartdienst werd het stoffelijk overschot van Charles v. d Bilt per auto naar het R.K. kerk hof St. Adelbertus te Bloemendaal vervoerd alwaar de absoute ver richt werd door pater Ponsioen O.F.M.. Hier voegde zich ook mevr. Moorman, echtgenote van de staats secretaris van Marine, schout bij nacht Moorman, die door Deze eerste Alkmaarse Singelloop. georganiseerd door onze jonge, voortvarende R.K. Athletiekvere- niging „Olympus" is een groot suc ces geworden; en de belangstelling langs het parcours en bij de finish bij Café Cercs aan de Helderse weg was groot. Ofschoon het de eerste maal was dat „Olympus" een der gelijke loop organiseerde, moet met genoegen worden geconstateerd, dat de organisatie voortreffelijk was en het moet voor deze jonge vereen, een genoegen geweest zijn dit te vernemen uit zeer bevoegde kring. Aan deze singelloop namen 42 lo pers deel uit senioren-klasse waar onder bekende cracks, en 16 uit de junioren-klasse. Het eerst startten de E en D klassers, 15 seconden daarna de C klassers, 10 seconden later de B klassers en weer 10 sec. later de A klassers. Er werd in een flink tempo gelo pen en allerwege langs het parcours sloeg men met belangstelling de lo pers gade. De bekende loper W. J. Groen van A.-V. '23 werd vrijwel onbedreigd winnaar in de A klasse. Wel gaf v. Wijngaarden van Suomi nog even strijd, maar Groen ging toch met een flinke voorsprong het eerst over de finish. J. Hoogschagen van Doves, Heiloo, leverde in dit gezelschap van sterke lopers een goede prestatie door de 4e plaats te bezetten Het mooie werk van de Olympiaan P. Tromp mag zeker niet onvermeld blijven; de vijfde plaats voor een B klasser is voor waar een beste prestatie. Tenslot te moeten wij nog wijzen op het verdienstelijk resultaat, dat de „Olympiaan" J. v. d. Karne in de junioren-klasse wist te bereiken, de elfde plaats is heus geen slecht resultaat. De uitslag was: 1 W. J. Groen, A. V. '23 tijd 13.03.7; 2 W. v. Wijngaarden, Suomi, 13.20; 3 J. de Boer, A.V. '23, 13.22.6; 4 J. Hoogschagen, Doves, 13.26.7; 5 P. Tromp, Olympus, 13.28.1. Junioren: 1 D. Jongejan, Zaan land, 2.58.9; 2 H. Wortel, A.V. '23, 3.00.9; 3 J. Slagter, Hollandia, 3.01; 4 S. Hopman, Doves, 3.03.8; 5 K. Burgerli|ke Stand ALKMAAR Geboren: Marga- retha C. C. d. v. J. Verbeek en M. van den Bogaard; Cornelia M. d v. P. W. van Hall en M. Leek; Theo dora A. M. d. v. J. B. Kaandorp en J. M de Jager; Willem B. z. v. W. F. Burlage en C. M C v. Riel; Maria Th. d. v.J. P. Klaver en M. A. Smit. Overleden: Anna Ceppel oud 84 jaar, geh. met D. de Vries; Anna Kamper oud 55 j. geh. met P. de Jong. Aangehouden ALKMAAR. Een 24-jarige Alkmaarse kantoorbediende, die verduistering in dienstbetrekking heeft gepleegd tot een bedrag van ruim f 4000.is door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. ALKMAAR. De R.K. Harmo- niet „St. Caecilia", die Zondag in intieme kring haar 30-jarig bestaan vierde en des middags nog een se renade gebracht had aan de beide jubilerende kapelaans van de St. Laurentiusparochie, kreeg zelf gis teravond ook een serenade. Des morgens werd in de dekenale kerk een H. Mis uit dankbaarheid, ter gelegenheid van dit 30-jarig ju bileum opgedragen, waaronder alle leden tot de H. Tafel naderden. Daarna verenigden deze zich aan een gemeenschappelijk ontbijt; des avonds kwamen de corpsleden, die voor dit onderlinge feestje zelf een jaar lang gespaard hadden, in feestvergadering bij een in café Haring, waar het vendel van de Verkenners het jubilerende corps een serenade bracht. Namens het Vendel complimen- menteerde de heer R. Jacobs St. Caecilia met haar jubileum, er zijn voldoening over uitsprekende, dat St. Caecilia, dat zelf zo dikwijls een serenade aan anderen bracht, dit maal zelf eens een serenade in ont vangst mocht nemen. Spr. bracht voorts St. Caecilia dank voor de medewerking aan de totstandko ming van het vendel der Verken ners en voor de prettige samen werking. Namens St. Caecilia dankte de voorzitter, de heer J. Groot voor deze aardige attentie .waarbij hij zijn beste wensen uitsprak voor het vendel der verkenners, dat nog eerder in uniform verscheen dan St. Caecilia. Ook spr. uitte de wens voor een voortdurende prettige sa menwerking. Het vendel trok onderweg als altijd, veel belangstelling. Blokker, Doves, 3.03.9; 6 A. H. Koet, Suomi, 3.05.1. Des middags half drie vond in café Beemster de prijsuitreiking plaats. De voorzitter de heer J. Smit, bracht allereerst allen die hadden medegewerkt deze loop te doen slagen, hartelijk dank voor de medewerking. Daarna reikte hij met een toepasselijk woord de prij- zij uit. De heer Moerman, secr. van de N.T.C. van de K.N.A.U? bracht „Olympuseen extra compliment voor de uitstekende organisatie en het prachtige verloop van de wed strijd. Hij zei dat het parcours zich uitstekend leent voor een wedstrijd. Ook de heer Koelemeij van Doves was vol lof over de organisatie van deze singelloop. „Olympus kan op een zeer geslaagde dag terugzien en het staat vast, dat deze singel loop het volgend jaar weer zal wor den gehouden, want deze loop vm a tt1" het Pr°gralhma van de K N.A.U. opgenomen. Zonder twijfel i dan het aantal inschrijvingen groter zijn en cok de belangstelling. De politie heeft door een perfecte verkeers-regeling tijdens de loop met weinig bijgedragen tot het vlotte verloop ervan. Voor de eerste avond van deze donateursconcerten, was in 't Wa pen van Heemskerk een zeer grote belangstelling. De directeur van het Postkantoor, de heer W. Greve- Imk hield een kort maar sympathiek toespraakje, omdat het waarschijn lijk de laatste maal was dat hij al hier een donateursconcert bijwoon- de. Spr. heeft 3G jaar met grote waardering de müzikale werkzaam heid van de „Postharmonie" gevolgd en wenste verder het corps een lang f" bloeiend muziekleven toe. Ook herdacht hij nog even de overleden voorzitter van Houten, die vroeger zo veel verdiensten voor het corps heeft gehad (applaus). Het eerste programma gedeelte werd verzorgd door de „Postharmo nie o.lv. directeur D. Anderson. In een zestal uitgevoerde nummers viel muzikaal zéér veel te waarde ren. Anderson is in rythmisch op zicht zeer correct en staat over het algemeen een levendig tempo voor. Na een pittige niars, volgde de ouverture „Martha" van v. Flotow Op enkele weifelende inzetten na 'ri Zeer g°.ede Prestatig, vooral het ko per had een opva'llend beschaafd klankgehalte. In „Estudiantina" een charmante wals van Waldteufel viel ons op het goed-geslaagde ar rangement van G. Anderson, de vo rige directeur. Het Andante in G van Gosling-Mol en „Judex" van Gounod hadden een zuivere stem ming de melodieuse gebondenheid had hier iets groter kunnen zijn. Het koper was bijzonder op dreef in „La Poupée de Neurenburg". Met de Engelandvaarders, mars van W. Schild werd het eerste programma gedeelte besloten. De „Postharmo nie" kan dus over de muzikale pres taties van deze avond zeer tevreden zijn. Het tweede gedeelte van de avond was bestemd voor het Ac cordeonorkest „Crescendo" uit Alk maar, o.l.v. J. Hartog. Na de veel kleurige timbre's van een harmonie orkest doet de accórdeonmuziek wel vlak aan. Dit is een apart genre, hetgeen men het best kan beluiste ren buiten verband van andere in- stumenten. „Crescendo" speelde een zevental stukken o.m. Straus-klan- ken, de bekende „Marche Persan" van Ketèlby, „lm Reiche der Indra" van Paul Lincke. Deze stukken be zitten ongeveer allen hetzelfde sen timent en hebben bij het publiek veel succes. De dirigent, die nog al emotioneel dirigeert, bereikte vaak met zijn ensemble zeer verdienste lijke resultaten. Het extra-nummer, solo voor twee accordeons had zeer veel bijval. Het publiek stak het niet onder stoelen of banken het gebodene ten zeerste op prijs te stellen. Zo was de eerste donateursavond voor de „Postharmonie" een ver diend succes. W. SCHREURS. DERTIEN DEELNEMERS, SLECHTS ZES EERSTE PRIJZEN In gebouw de St. Joseph Gezel len te Amsterdam hebben Zondag de verenigde R.K. Harmonieën St. Joseph-St. Caecilia onder auspi ciën van de R.K. Bond van Har monie- en Fanfaregezelschappen Noord-Holland de tweede en laat ste dag van het Federatief Mu ziekconcours afgewerkt. De uit slagen luiden: 3e afd. Harmonie: St. Gregorius, Rotterdam, 314 punten, le prijs. 2e afd. Fanfare: Tavenu, De Kwakel, 282 punten, 2e prijs; St. Aloysius, Castricum, 357 punten, le prijs. le afd. Harmonie: Aurora, Don gen, 308 punten, le prijs. Uitmuntendheid Fanfare: Irene, Grootebroek, 275 punten. 2e prijs; Apollo, Langedijk, 296 punten, 2e prijs; Juliana, Stompwijk, 275 punten, 2e prijs. Uitmuntendheid Harmonie: Cres cendo, Bovenkarspel, 276 punten, 2e prijs. Ere-afd. Fanfare: Pius X, Poel dijk, 319 punten, le prijs. Ere-afd. Harmonie: Amicitia, IJsselstein, 290 punten, 2e prijs. Superieure afd. Harmonie: Kol- pingzsonen, Bergen op Zoom, 356 punten, le prijs; Apollo, Hoorn, 331 punten, le prijs; Concordia, Loon op Zand, 389 punten, le prijs (tevens hoogste aantal punten van gehele concours). A.N.W.B.-AVOND SCHAGEN. Het schijnt dat in het bericht omtrent de A.N.W.B.- avond, dat een dezer dagen in onze kolommen verscheen, blijkbaar tengevolge van een of ander mis verstand een verkeerde datum is genoemd. Deze voor alle wegge bruikers beslist zeer interessante filmavond vindt nl. Donderdag plaats in Bondshotel Igesz. ambtsbezigheden verhinderd was de plechtigheid bij te wonen, bij de vele vrienden en belangstellenden, die zich rond de geopende groeve verenigd hadden om afscheid te ne men van een verdienstelijk werker. Nadat alle aanwezigen het Onze Vader en een Wees Gegroet hadden gebeden, sprak een schoonzoon van de overledene namens de familie woorden van dank voor de betoon de belangstelling. Vervolgens werd door velen van de gelegenheid om mevr. v. d.' Bilt te condoleren, ge bruik gemaakt. HR. MS. BANCKERT NAAR INDONESIË DEN HELDER. Dinsdagmid dag 22 November om 16.00 uur zal Hr. Ms. torpedobootjager Banckert onder commando van kapitein-lui tenant ter zee B. van der Ploeg, van Nieuwediep naar Indonesië vertrekken. Hr. Ms. Banckert zal van 2629 November te Cadiz ver blijven, van 2—5 December te Malta, op 8 December passeert het schip het Suezkanaal, waarna het van 1213 December te Aden ligt en van 1921 December te Colom bo. Op 27 December wordt het te Tandjong Priok verwacht. Met Hr. Ms. Banckert vertrekt o.m. de hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sille- vis Smit naar Indonesië. De ma trozen opleidingskamp in Hilver sum zorgt voor een muzikaal af scheid. GROOTEBROEK. 19 Nov. 2500 kg andijvie 17.6024.20, 11000 kg bieten I 6—6.80, 800 kg rode kool 5.50—9.10 2000 kg gele kool 45,80, 4000 kg groene kool 1018.10, 15000 kg uien 23.50—24.30, grof. 21.10—22.40, driel. 19.20—20.50, nep 17.80, afw. 11.70. 7200 kg peen II 8.108.90, III 7.50 9.10, 80.000 stuks bloemkool I 66 75, II 52—65, I afw. 24—34, II afw. 8—23, stek 2—11. WARMENHUIZEN, 21 Nov. 3000 kg andijvie 17.5019.50, 34000 kg rode kool 5.509.60, 14000 kg witte kool 7.20—8.50. AVENHORN, 19 Nov. 303 kg spr. kool 68, 10000 kg witte kool succes 7.20—8, 21800 kg rode kool 5.50—9.40. 17800 kg gele kool 58, 1800 kg gr. kool 1819.80, 7500 kg grove uien 23.20—23.80, gew. 23.60—24, driel. 18.20—18.50, 16.500 kg bieten I 6.30— 7.40, II 4—4.20, 1050 kg witlof I 52— 64 II 32—48, 30800 kg peen II 10,10 —11.10, III 9.90—10.70, IV 7.30—7.70, 1000 kg andijvie 1721. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. VEEL WIND Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de Noordwes telijke helft van het land. Krachtige, langs de kust nog nu en dan harde of storm achtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. De L.T.B. verzoekt ons het vol gende onder de aandacht te bren gen: „De L.T.B.-ers geïnteresseerd bij het bloembollenbedrijf. De circulaire die door enkele Katho lieke werkgevers in het bollenbe- drijf d.d. 17 November 1949 is rondgezonden en waarbij wordt medegedeeld dat een oprichtings vergadering zal plaats vinden van een vereniging van Katholieke werkgevers in het bollenbedrijf is zonder voorkennis van de L.T.B. verzonden en draagt niet de goedkeuring van de L.T.B. weg". RHEUMATISCHE PIJNEN MAKEN U OUD VOOR UW TIJD! MAAR ZOVELEN WORDEN ER NIET OUD BIJ Tot op hoge leeftijd fit en levens, lustig blijven, rheumatische pijnen alleen maar kennen van horen zeg gen; deze rijkdom bleek voor dui zenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maakt Waarom zoudt ook gij niet die on dragelijke slopende pijnen uit uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuiverende organen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschen toegevoerd aan uw lever, nieren en ingewanden, ge ven deze een stimulans tot jeugdig- krachtige werking, waardoor alle onreinheden die nu Uw pijnen ver oorzaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschade lijk gemaakt. Gezond zijn, levens lustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar in jaar uit vasthouden aan de regelmatige dagelijkse zij het kleine dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) BROEK OP LANGEDIJK In hotel „Welgelegen" te Broek op Langedijk werd voor de eerste maal in de provincie Noordholland aan een twaalftal pensioengerech tigde landarbeiders, uit het be drijfspensioenfonds voor de land bouw, de hun toekomende bedra gen uitbetaald, door de secretaris van de landelijke sociale commis sie, Mr. Serutti. Op 16 Maart 1949 is dit fonds op initiatief van de Stichting voor de Landbouw opgericht en is in wer king getreden op 1 Mei 1949, met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1947. Het ouderdomspensioen, dat in gaat op het vijf en zestigste jaar, bedraagt voor de arbeiders, die het eerst aan de beurt komen, f 6.00 per week. Voor de jongeren stijgt dit geleidelijk tot maximum f12.00 per week. Ook invaliditeits-, wedu wen- en wezenpensioen kunnen worden uitgekeerd. De premie voor het pensioen fonds bedraagt f 2.50 per week, voor de jongere arbeiders f 1.25 en wordt voor de ene helft door de werkgevers en voor de andere heltf door de werknemers opgebracht. De heer Biesheuvel gaf een his torisch overzicht van de ontwikke ling van de toestanden in de land en tuinbouw en bracht een ere saluut aan allen, die medegewerkt hebben aan de verbeteringen in de sociale voorzieningen op het platteland. Vervolgens overhandigde »Mr. Se rutti de gelden aan de pensioen gerechtigden. Onder de aanwezigen merkten wij op de heer Joh. de Veer, Voedselcomimssaris van Nrd- Holland. VOL BEWONDERING waren de burgemeesters van Drente en de andere Drentse gasten Zaterdagmiddag voor de schoonheden van het Hoornse Raadhuis, dat uit de bloeitijd van de middel eeuwen dateert.. Zij waren daar ter ere van de installatie als burgemeester van Hoorn van mr. B. R. Canneman uit Assen, die met ingang van 16 November in dit ambt is benoemd; tot die datum was hij kabinetschef van de Commissaris van de Koningin in Drente en chef van de afdeling financiën van de Provinciale Griffie. De mstallatieplechtigheid ge schiedde even na twee uur, nadat burgemeester Canneman met zijn echtgenote en zijn twee oudste kinderen en enkele familieleden aan de grens der gemeente feeste lijk was ontvangen door het ge meentebestuur van Hoorn en een deputatie van de Hoornse Gemeen schap. Verenigingsafgevaardigden met hun vaandels vormden een stoet, die begeleid door muziek (door een gecombineerd ensemble der drie plaatselijke corpsen) de auto's naar de bevlagde stad bege leidde. Bij het Stadhuis vormden leden der jeugdverenigingen een erewacht. De nieuwe burgervader begroette hier de saamgestroomde menigte en trof daarop in het Stadhuis vele familie en kennissen, o.w. zijn moeder, mevr. Canne- man-Hasselman, en vele Drentse vrienden, bekenden en ambtelijke relaties. In de versierde raadszaal was de Hoornse gemeenteraad bijeen, en verder een uitgelezen gezelschap plaatselijke en andere genodigden. Voorts o.m. de griffier van de Pro vinciale Staten van Drente, mr. Wieringa, baron en baronesse Mackay uit Rolde, de meeste bur gemeesters uit Westfriesland, de oud-burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, e.a. Wethouder en loco-burgemeester J. D. Casius hield de installatie rede, waarin hij de beste verwach tingen voor het regime van de nieuwe burgemeester uitsprak; hij legde aanvankelijk zeer de nadruk op het verrassende van deze be noeming van een in Noordholland en in Hoorn onbekende, maar sprak niettemin zijn vertrouwen uit in de toekomst van de stad on der de nieuwe leiding. Voorts schetste hij de problemen, waar voor Hoorn staat; ze zijn vele en zullen veel inspanning van het ge meentebestuur vergen, temeer waar de stad sinds vele jaren een bijzondere positie inneemt als cen trumstad van een bloeiende streek. Burgemeester Canneman aan vaardde zijn taak met een boeien de rede, waarin hij getuigde dit te doen met schroom omdat het be treft de bestuurlijke leiding van een gemeente, waarvan een bui tengewone bekoring uitgaat door haar stedeschoon. Zij heeft een sfeer, welke men nog maar in wei nig steden aantreft. Hij zou het als een roeping beschouwen dit te handhaven te midden van de eisen van de moderne tijd; een roeping tegenover de Nederlandse bescha ving. Hoorn heeft ook toekomst verwachtingen (de verdere inpol dering), spr. zal ze peilen en waar mogelijk, helpen verwezenlijken. Spr. rekende oP 6e medewerking van de gemeenteraad en de wet houders; er moet samenwerking zijn, ook in de initiatieven, het is onjuist te menen, dat de bloei van een gemeente alleen afhangt van het beleid van de burgemeester. De verantwoordelijkheid drukt ook op de Raad. De burgemeester zei, open te staan voor critiek en zich boven zijn (P.v.d.A.) partij standpunt te zullen verheffen; dit laatste met nadruk en overtuiging, want hij wilde zoeken naar wat verenigt, niet naar wat scheidt. Hij stelde contact met de burgerij, ook via de verenigingen op prijs. Tenslotte aanvaarde hij zijn taak met daarover af te bidden de zegen van God, zonder Wiens genade al ons streven tot mislukking is re doemd. Namens de gemeenteraad legde de nestor, de heer P. Verbeek, in een deskundig-gedocumenteerde rede de gemeenschappelijke ver klaring af, dat de nieuwe burge meester zou kunnen rekenen op de eensgezinde medewerking vati de gemeenteraad, die mr. Canneman uiteraard zeer waardeerde. f Hiermee was de officiële instal latie-vergadering ten einde, maar onmiddellijk begon de meer ge moedelijke bijeenkomst, waarin voornamelijk Drentse vrienden het woord voerden. Na een bemoedi gend woord van oud-burgemeester Leemhorst begroette burgemeester de nieuwe burgemeester van Hoorn in de kring van zijn collega's. Burgemeester H. J. Wytema van Alkmaar, vroeger te Beilen, wenste een edele wedijver tussen Hoorn en Alkmaar, welke nu door twee per soonlijke vrienden bestuurd wer den. De griffier van de Drentse Staten getuigde van zijn waarde ring voor de wijze, waarop mr. Canneman zijn Drentse arbeid ver richtte. Burgemeester Klein van Meppel dankte hem daarvoor na mens de aanwezige Drentse bur gemeesters (één vierde van het totaal!) en prees in hem vooral de mens. In zijn antwoord prees mr. Can neman de Drentse Commissaris baron de Vos van Steenvijk, als een leermeester met een scherp juridisch inzicht. Een gevoelig woord richtte hij tenslotte tot zijn moeder. In de verschillende zalen van het Raadhuis werden daarna ver versingen gebruikt, waarna alle genodigden in de inmiddels ont ruimde raadszaal persoonlijk hun opwachting maakten bij de heer en mevrouw Canneman. Vervolgens kreeg de burgerij in haar geheel gelegenheid met de nieuwe magi straat kennis te maken. De ge meenteraad bood des avonds aan de heer en mevrouw Canneman een diner aan. Deze moderne mechanische f dagelijks leve gereviseerde r wordt genome wordt ingebou 1400 pk, zod; Vorige week I dat het zijn nut eens vast te st< tieke verhoudi liggen. WU gai tijd tegemoet, ee: schien zelfs we! moet worden ge gelijke omstandig dan ooit zaak vast in het oo{ kwam ons op z redelijk voor, da de gelegenheid v debat aangreep overtuigen dat z een marsgenoot z Aan beide part gelijke gedachter nieuwe moed gev werking op de V dë moet men n De spanning tuss zen doet het v. moed wel eens ir ken en het is dui bodige weelde 1 groep af en toe d dat daar de wil om er ondanks toch te komen Het is echter aa optreden van de de P. v. d. A. te een dergelijke nuttige en zelfs tenwisseling niets marsgenoot nadei vriendschap en n: „en nu heb je En dat deed to< Goes van Naters hij een heel lijs waarden, waaraan had te voldoen e uit. Kijk, een de ling kan een groi waarvan de heei Naters notabene zonder haar in N regeerd kan word lijk laten welgev ai bescheiden Andriessen vanu: bank sarcastisch het meteen al zaak zelf vers t en dat het er r gaan de heer v. d del van een grote bescheidenheid te Dat lukte prach moet dit, de K. V De K. V. P. moe woorde prof. Ror heer v. d Goes k: vragen zonder me rug. En daar sto: listische fractielei ruimte heeft en neemt, moet z bl neemt, doet zich En dhr. v. d. Go Gortzak spreekt de „staatsman v geen ruimte. De t niet ver meer a: partijen weer op gewezen, maar c aan de vooravom nesië-debat was d elk geval nog niel van de heer v. c moeilijk beschrij' geen antwoord ve K. V. P. zei de eei dat, en zo stond de katheder nog jamerlijkste boch In de KVP- banh stijgend genoegen Goes wegzinken ii zich zelf gegraven gen werd uitges] toen de socialisti zich als het ware men aan de wiens misschien i sprek met een i onderbrak, en eer rakende vergelijki se handelsreizigei deed de vreugde 2 hoongelach uitgro was het tenslotte dent, dat zich v loste in de dure welsprekendheid, r denkt, welke goe dergelijke samens; opleveren, dan toch ook naderha de kans, die hie knoeid werd. Vat de is dit incident gelokt, prof. Rom ste spreker al

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2