Franse Radicalen verzetten zich tegen belastingverhoging Avond aan avond brandende kamponghuizen op Java DWAAS EN WIJS IN EEN WERELDREIS IN .ND Van een hoognodige gedachten- wisseling kwam niets Mqgpdag 21 November 1949 PAG. 3 schuwing e L.T.B. Haagse Brief Van der Goes van Naters was ontactisch en kreeg een buil op zijn hoofd Opinies uit mijn dagboek Kabinet Bidault in de knel Evenredige vertegenwoordiging ook een doorn in het oog Daladier leidt de oppositie Bevolkina zucht onder de terreur Koffie is schaars en duur in België Neef Chester J Wilt U een berg verplaatsen? Kremlin - bergtransportdienst Allerlei uit andere landen Asjeblieft Franse consul in Polen gearresteerd Naar wij vernemen tWACHTING .or het K.N.M.I. te ran Maandagavond nd. VEEL. WIND d zwaar bewolkt ;lijk enkele buien, jk in de Noordwes- ft van het land. langs de kust nog i harde of storm- idwestelijke wind. andering in tempe- rzoekt ons het vol- aandacht te bren- ,-ers geïnteresseerd nbollenbedrijf. De loor enkele Katho- ;rs in het bollenbe- November 1949 is en waarbij wordt lat een oprichtings- 1 plaats vinden van van Katholieke l het bollenbedrijf tennis van de L.T.B. x draagt niet de an de L.T.B. weg". HE PIJNEN D VOOR UW TIJD! LEN WORDEN ER J jeftijd fit en levens, rheumatische pijnen rmen van horen zeg- lom bleek voor dui- ons weggelegd, sinds n-kuur tot een vaste oonte maakt ook gij niet die on- >ende pijnen uit uw Het is immers niet :t aansporen van de rerende organen? De zouten, in de vorm toegevoerd aan uw en ingewanden, ge- timulans tot jeugdig- king, waardoor alle ie nu Uw pijnen ver- gs natuurlijke weg lerd en zo onschade- Gezond zijn, levens- rklust en energie tot jd, dat zijn een paar erken van mensen, ir uit vasthouden aan ;e dagelijkse zij dosis Kruschen Salts, bij Apothekers en (Adv.) o invaliditeits-, wedu- ezenpensioen kunnen seerd. voor het pensioen- gt f 2.50 per week, ;re arbeiders f 1.25 en le ene helft door de voor de andere heltf nemers opgebracht, esheuvel gaf een his- cht van de ontwikke- oestanden in de land en bracht een ere- len, die medegewerkt de verbeteringen in voorzieningen op het overhandigde >Mr. Se- len aan de pensioen- Onder de aanwezigen op de heer Joh. de comimssaris van Nrd- ie initiatieven, het is men, dat de bloei van alleen afhangt van an de burgemeester, voordelijkheid drukt Laad. De burgemeester staan voor critiek en lijn (P.v.d.A.) partij- zullen verheffen; dit aadruk en overtuiging, de zoeken naar wat t naar wat scheidt, ntact met de burgerij, verenigingen op prijs, ïvaarde hij zijn taak af te bidden de zegen nder Wiens genade "1 tot mislukking is gemeenteraad legde i heer P. Verbeek, in undig-gedocumenteerde meenschappelijke ver at de nieuwe burge- kunnen rekenen op de medewerking va* de 1, die rar. Canneman er waardeerde, ras de officiële instal- ring ten einde, maar begon de meer ge- bijeenkomst, waarin Drentse vrienden het en. Na een bemoedi- van oud-burgemeester begroette burgemeester urgemeester van Hoorn van zijn collega's, ter H. J. Wytema van beger te Beilen, wenste idijver tussen Hoorn en ■lke nu door twee per- ienden bestuurd wer- ffier van de Drentse gde van zijn waarde- e wijze, waarop mr. ijn Drentse arbeid ver- gemeester Klein van kte hem daarvoor na- iwezige Drentse bur- (één vierde van het >rees in hem vooral de twoord prees mr. Can- Drentse Commissaris is van Steem.ijk, als ster met een scherp inzicht- Een gevoelig te hij tenslotte tot zijn rschillende zalen van s werden daarna ver- gebruikt, waarna alle in de inmiddels ont- iszaal persoonlijk hun maakten bij de heer en Canneman. Vervolgens argerij in haar geheel met de nieuwe magi- s te maken. De ge bood des avonds aan mevrouw Canneman an. Deze moderne „paardenstal" staat op Schiphol en bevat geen edele volbloeden, maar moderne mechanische paarden, die ingespannen worden voor de viermotorige K.L.M.-machines. In het dagelijks leven heet deze stal het motoren-magazijn; hier staan de in de motorwerkplaats gereviseerde motoren te wachten tot er een motor, die „aan zijn uren'-' is, uit een vliegtuig wordt genomen en een van de motoren uit het magazijn in de plaats hiervan in het toestel wordt ingebouwd. Het vermogen van een vliegtuigmotor van het afgebeelde type is ongeveer 1400 pk, zodat op de foto ongeveer 50.000 pk zichtbaar is. Vorige week hebben wij gezegd, dat het zijn nut kon hebben weer eens vast te stellen hoe de poli tieke verhoudingen momenteel liggen. Wjj gaan een moeilijke tijd tegemoet, een tijd waarin mis schien zelfs wel een stap terug moet worden gezet en onder der gelijke omstandigheden is het meer dan ooit zaak het doel althans vast in het oog te houden. Het kwam ons op zich dan niet on redelijk voor, dat de P. v. d. A. de gelegenheid van het begrotings debat aangreep om zich ervan te overtuigen dat zij in de K. V .P. een marsgenoot zou blijven hebben. Aan beide partijen kon een der gelijke gedachtenwisseling immers nieuwe moed geven en ook de uit werking op de volgende achterhoe de moet men niet onderschatten. De spanning tussen lonen en prij zen doet het werkende volk de moed wel eens in de schoenen zin ken en het is dus zeker geen over bodige weelde wanneer de kop groep af en toe duidelijk blijk geeft dat daar de wil en de overtuiging om er ondanks alle hindernissen toch te komen onverzwakt blijft. Het is echter aan het ontactische optreden van de fractieleider van de P. v. d. A. te wijten, dat er van een dergelijke op zich genomen nuttige en zelfs wenselijke gedach tenwisseling niets is gekomen. Een marsgenoot nadert nu eenmaal in vriendschap en niet in de stijl van „en nu heb je maar te kiezen". En dat deed toch de heer v. d. Goes van Naters. Dreigend somde hij een heel lijstje op van voor waarden, waaraan de K. V. P. maar had te voldoen en anders was het uit. Kijk, een dergelijke behande ling kan een grote politieke partij, waarvan de heer v. d. Goes van Naters notabene zelf getuigde, dat zonder haar in Nederland niet ge regeerd kan worden, zich bezwaar lijk laten welgevallen. „U is nog al bescheidenmerkte de heer Andriessen vanuit zijn achterste bank sarcastisch op en toen was het meteen al duidelijk, dat de zaak zelf vers twee zou worden en dat het er nu vooral om zou gaan de heer v. d. Goes, door mid del van een grote buil op zijn hoofd bescheidenheid te leren. Dat lukte prachtig. „De K. V. P. moet dit, de K. V. P. moet dat.... De K. V. P. moet niets....!" ant- woorde prof. Ito mme later en de heer v. d Goes kreeg zijn examen vragen zonder meer oningevuld te rug. En daar stond dan de socia listische fractieleider. Wie geen ruimte heeft en toch 'n aanloop neemt, moet z bhcieikefw wfw w neemt, doet zich behoorlijk pijn En dhr. v. d. Goes, de communist Gortzak spreekt bij voorkeur van de „staatsman v. d. Goes", had geen ruimte. De tijd kan misschien niet ver meer af zijn, dat beide partijen weer op elkander zijn aan gewezen, maar op dat ogenblik, aan de vooravond van het Indo- nesië-debat was dat moment er in elk geval nog niet. De „ondergang" van ds h©€r v. d. Goes laat zich moeilijk beschrijven. Hij had ook geen antwoord verwacht, - bij de K. V. P. zei de een dit en de ander dat en zo stond hij zich daar op de 'katheder nog een tijdje in de jamerlijkste bochten te wringen. In de KVP- banken zag men met stijgend genoegen de heer v. der Goes wegzinken in de kuil, die hij zich zelf gegraven had. Dit genoe gen werd uitgesproken vreugde, toen de socialistische fractieleider zich als het ware wilde vastklem men aan de ministerpresident, wiens misschien niet toevallig ge sprek met een afgevaardigde hij onderbrak, en een kant noch wal rakende vergelijking met 'n Duit se handelsreiziger in stofzuigers deed de vreugde zelfs tot een waar hoongelach uitgroeien. Al met al was het tenslotte maar een inci dent, dat zich weldra weer op loste in de durende stroom van welsprekendheid, maar als men be denkt, welke goede vruchten een dergelijke samenspreking kunnen opleveren, dan blijft men zich toch ook naderhand ergeren over de kans, die hier zo dom ver knoeid werd. Van katholieke zij de is dit incident zeker niet uit gelokt, prof. Romme had als eer ste spreker al voldoende laten blijken, dat hijde P. v. d. A als marsgenoot bleef begeren, dat de P. v. d. A. desondanks het doel nog nader wilde omschrijven, liet zich verstaan, maar dan toch niet op deze manier. Het hele debat nog eens op een afstand overziende, kan men niet zeggen, dat de politieke verhou dingen er nu zoveel duidelijker op zijn geworden. KVP, CH en VVD zijn zich voor de brede basis blijven uitspreken en de terug tocht van de heer v. d. Goes was te volledig om ook maar een ogenblik te geloven, dat de P. v. d. A. zich nu al zou willen dis- tanciëren. De toekomst echter zal moeten leren of deze brede sa menwerking ook in de practijk mogelijk zal blijven. De duidelijke voorkeur voor het particulier ini tiatief in de economische sector brengt KVP, CH, en ook de AR tezamen, maar het zou wel zeer onverantwoord zijn daaruit con clusies te willen trekken. De heer Hofstra, die bezig is wat wilde rode haren te verliezen, schoof bij de replieken een heel eind naar de heer Romme op. Wij zul len even moeten afwachten. Ener zijds zullen offers moeten worden gebracht, anderzijds zal men toch niet mogen terugvallen in een Co- lijnse sfeer. Pakketpost-larieven voor de West verlaagd Met ingang van 21 November heeft de P.T.T. de tarieven voor pakketpost over zee naar de West, die met ingang van 17 October jd. in verband met de devaluatie ver hoogd moesten worden, weer te ruggebracht op het peil, dat voor die datum gold. NEDERLANDS ACROBAAT IN V. S. VERONGELUKT KANSAS CITY (A.F.P.) De Amsterdamse acrobaat Jan Vogel, die reeds een jaar in de Verenig de Staten optrad met een sensa tioneel programma, is Vrijdag avond te Kansas City van een hoogte van 30 meter naar beneden gestort. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die 37 jaar oud was, was bekend om zijn schijnval van een hoogte van 30 meter. Halver wege greep hij dan een voor de toeschouwers onzichtbaar koord, dat aan zijn enkel bevestigd was. Vrijdagavond viel hij echter tot op de grond, zonder dat hij in zijn val werd gestuit. Het publiek ge loofde tot het einde toe in een schijnvertoning. Vogels nummer bestond hierin, dat hij van een platform naar een trapeze, die drie meter verder was, sprong. Tot ontsteltenis van het publiek miste hij de trapeze steeds en stortte naar beneden. Het koord aan zijn enkel stopte hem dan in zijn val. Vrijdagavond in een circus met 9000 toeschou wers, viel hij echter door tot de grond. Vogel was in de Verenigde Sta ten bekend als „the great Staney- ly". REPUBLIKEINS KABINET KEURT HAAGS ACCOORD GOED BATAVIA (A.F.P.)Het repu blikeinse kabinet heeft het accoord van den Haag goedgekeurd, zo heeft radio Djokjakarta gemeld. Het parlement zal 5 December in plenaire vergadering bijeenkomen ter bekrachtiging van het accoord. Naar het schijnt, is deze bekrach tiging verzekerd, daar de drie partijen, die de meerderheid vor men, hun instemming hebben be tuigd met de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie. MAANDAG, 21 November. Er is goed nieuws voor de sol daten. De diensttijd wordt niet verlenqd tot achttien maan den. Hij blijft dus voorlovig vastgesteld op ja waarop eigenlijk? Laten we deze keer niet spreken over de vier jaar van de 7 December-divisie. We blijven gewoon in Neder land, waar nog altijd een in drukwekkend aantal soldaten z'n diensttijd doorbrengt. Wat zullen die jongens stiekum glimlachen, wanneer ze horen, dat hun diensttijd niet ver lengd wordt tot achttien maanden. In 't bizonder, wan neer hun tijd zo zoetjesaan naar de twee jaar beqint te lopen. En dan die onderoffi cieren die mogen nu ook lang niet mopperen. Veertig maanden lopen ze mee, de broekjes. Wedden, dat ze in hun schik zijn met 's ministers belofte? En ze blijven hopen, deze stakkerds. Voorlopig is momenteel hun diensttijd al „teruggebracht" van acht tien maanden op veertig. Nog 'n klein rukje. Wanneer dan hun tijd is verminderd tot twee-en-veertig maanden, zijn zij rijp om over demobilisatie te praten; dus er heerst weer vreugde in dit land. En de kazernes knetteren van de dankbaarheid. Zo vrèès IK. Babies van minder dan twee pond In October van het vorige jaar is in het gezin van de familie G. te Venray een baby geboren, die slechts 6.6 ons, dus iets meer dan een pond woog. Nadat het kind maandenlang onder extra voorzor gen in het Venrayse ziekenhuis was verpleegd en kunstmatige voeding was toegepast, kon het naar de ouderlijke woning terug keren. Thans kan worden vast gesteld, dat de baby veel van de achterstand heeft ingehaald en voorzover thans valt te beoorde len geen nadelige gevolgen van zijn minimaal geboortegewicht zal ondervinden. Inmiddels is Zondag 13 Nov. in hetzelfde gezin een baby van 8.6 ons geboren. PARIJS, 20 Nov. (Reuter). Voor de 24 dagen oude coalitie regering van Bidault is een dreiging ontstaan, doordat de tegen de regering gerichte vleuge.l van de radicalen op de laatste dag van een congres een resolutie er door wisten te krijgen, volgens welke de 48 radicale afgevaardigden opdracht zullen krijgen om tegen een massive verhoging der belastingen te stemmen. De partij heeft drie ministers in het kabinet. Reuter tekent hierbij aan, dat de volgende maand het begrotings debat zal beginnen. De vroegere radicale premier Daladier voerde de strijd tegen de regering op het congres, dat te Toulouse werd ge houden, aan. Men instrueerde de radicale parlementsleden even eens om na de behandeling van de begroting aan te dringen op de afschaffing van de evenredige vertegenwoordiging bij de parle mentaire verkiezingen. Dit te aan vaarden zou voor Bidault (MRP) onmogelijk zijn.' Herriot werd tot partijvoorzitter herkozen, hoewel de gevoerde politiek sterk ge steund wordt door Daladier. Ook van de zijde van de vakbonden wordt de regering bedreigd. Zo wel de communisten als niet-com- munisten gelastten proteststakin gen tegen de stijging van de kos ten van het levensonderhoud. De 38 onafhankelijke conservatieven, die ook een minister in het kabi net hebben, verzetten zich nog meer dan de radicalen tegen de belastingverhoging. 4 en 25 December rij-Zondag De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald, dat op de Zondagen 4 en 25 December 1949 gereden mag worden met auto's en motorrijwielen. In tegenwoordigheid van talrijke prominente creatieve kunste naars als publiek werd Zaterdag in het I.C.C. te Amsterdam een bibliolympus gehouden. Het onderwerp der bespreking was de roman God's little acre" van de Amerikaanse auteur Erskine Caldwell, welk boek thans in ons land onder de naam „Een akker voor God" wordt uitgebracht. V.l.n.r.Anna Blaman, Godfried Bomans, Victor van Vriesland en prof. dr. E. L. Smelik tijdens de discussies. Zowel in parlementaire kringen als daarbuiten is men in brede lagen tegen verhoging van belas ting. De werkgevers zijn van oordeel, dat de nieuwe belasting de ondergang van de onderne mersvrijheid zou betekenen en dat het merendeel door hen zou moeten worden opgebracht. EXTRA WONINGEN VOOR GEDEMOBI LISEERDEN Op verzoek van de Demobilisa tieraad heeft de Minister van We deropbouw een extra contingent van 300 woningen ter beschikking gesteld ,die in overleg met de De- mobilisatieraad, aan de daarvooi in aanmerking komende militairen zullen worden toegewezen. De woningen kunnen worden gebouwd als woningwetwoningen of worden gefinancierd volgens dt financieringsregeling woningbouw 1948. Zij zullen worden gebouwd in de gemeenten, waar de gede mobiliseerde werkt. Daar het hier in de regel klein; gezinnen betreft, ligt het in de bedoeling deze woningen als du- plexwoningen te doen bouwen, zodat hiermede de mogelijkheid is geschapen 600 gezinnen van ge- demobiliseerden onderdak te brengen. BATAVIA, 19 Nov. (Anela). Uit verschillende plaatsen op Java komen de laatste dagen berichten over terreur en inci denten. Uit Bandung meldt de correspondent van Aneta, dat ook in Zuid-Garut de terreur van de Darul Islam tot groot ongerief van de bevolking en de daar gevestigde ondernemin gen aanhoudt. Avond aan avond wordt de hemel verlicht door het schijnsel van brandende kamponghuizen. In een nacht werden op de onderneming Tjisompet, ten zuiden van Tji- kadjang, 60 rubberbomen ver nield. In dit gebied hebben thans alle ondernemingen een gedeelte van hun ondernemingswacht ter be schikking gesteld van de politie, waardoor deze thans is versterkt met een mobiele groep onderne mingswachters van 40 man, die meehelpt bij de bestrijding van de Darul Islam. Uit Surabaja wordt gemeld, dat rampokkers Donderdagavond een kantoor te Rangut, enkele kilo meters buiten Surabaja gelegen, zijn binnengedrongen. De kantoor bewaking, bestaande uit 6 man, werd gebonden, waarna de ram pokkers hun 6 karabijnen, een BRUSSEL. (ANP). Als gevolg van de stijging van de koffieprijs op de wereldmarkt is het sedert enkele dagen zeer moeilijk in Brus sel koffie te krijgen. De winke liers leveren nog slechts aan hun vaste klanten en dan in hoeveel heden, minder dan een pond. In middels zijn de prijzen op de bin nenlandse markt aanzienlijk geste gen dikwijls 10 procent en verwacht wordt dat het hierbij niet zal blijven. Niets is voor een hoboïst zo fataal als tongblaar. Dat ondervond Chester, toen hem deze gevreesde ziekte op de tong werd geworpen. En dat, terwijl hij was uitgeno digd voor een soiree die dominee Zandt (S.G.) zich voor stelde enkele weken nadien te zullen geven. Ja werkelijk, de dominee had in een van zijn zeer schaarse jolige opwellingen het voornemen gemaakt, de zorgen om de Paapse machtswellust voor één avond te vergeten. Enige tientallen geestverwanten had hij uitgenodigd en Chester moest spelen. Waarom Chester? Hij ook al S.G.? Welnee, moet u net bij hém komen. Maar hij is een uitstekend hoboïst; dat weet u toch? En nu kwam die tongblaar. In gedachten zag Chester zich al tegenover dominee Zandt (S.G.) en de overige dames en heren (S.G.) excuseren. het zit 'm in de tong dominee, dat ik niet kan komen Nog eerder dan Chester verwachtte, was hij van zijn tongblaar genezen. Maar toen had hij gelezen dat de dominee in de Kamer een paar woordjes gezegd had. Chester had er meer dan genoeg van. Hij excuseerde zich tegenover ds. Zandt (S.G.) en de overige dames en heren (S.G.). het zit 'm in de tong dominee, dat ik niet kan komen ONGEVALLEN IN DE STATES In Amerika zijn sinds het einde van de eerste wereld oorlog drie millioen mensen door ongevallen om het leven gekomen, zegt de president van de Nationale Veiligheid. In de eerste wereldoorlog sneuvelden 126.000, in de tweede 314.155 Amerikaanse militairen. De meneer uit Kampen die voor een prikje een Rembrandt heeft gekocht, zal zich wel in de handen wrijven. En zou de verkoper niet nijdig zijn, ondanks zijn veertig gulden winst? Maar wat te zeggen van de deskundigheid der „insiders", die op de verkopingen het doek geen blik hadden waardig gekeurd. Nu is het natuurlijk een mèesterwerk, ook voor de „kenners". Maar als inplaats van Rem brandt's signatuur de handtekening van Dries de Wit (die u waarschijnlijk niet zult kennen) te voorschijn was gekomen, zou het werk ten eeuwigen dage als een prul zijn uitgekreten. BEL DE No. KAVIAAR 235 Wij zijn gespecialiseerd in het veranderen van Alpen in molshopen Gravin Ier bedevaar!. Gravin Ellen von Hohenau is voornemns in het Heilig Jaar op haar Arabische merrie van haar woonplaats in Opperbeieren over de Alpen naar Rome te rijden. Zij hoopt de tocht in 30 dagen te volbrengen. Dom Een Deense vrachtauto-chauffeur raakte op een weg in de buurt van Hannover zijn met cognac beladen opleg ger kwijt. Hij bemerkte dat zijn vrachtje verdwenen was, toen hij in Hamburg naar een geschikte parkeerplaats zocht. Slim In Hamburg liep een circusolifant een snoeptentje ondersteboven. Het beest at ongeveer tien pond zoetig heden op en verorberde vervolgens een handkoffertje waarin: scheermesjes, een nagelvijl, borstels, zeep en een handdoek. Mopje ui! Bremen Op het spiegelruit van een warenhuis in Bremen, had de directie een biljet laten plakken met het opschrift: Alles moet weg". De volgende morgen was de ruit ingeslagen. De etalage was leeg en op het biljet was geschreven: „De zaak is in orde". Mopje ui! Praag Een Tsjech wordt de gevangenis-cel binnengeduwd. Zijn celgenoot vraagt hem waarom hij is veroordeeld. „O, ik heb iets vriendelijks over Tito gezegd". „Dat lieg je", zegt de ander. „Want ik heb twee jaar geleden iets onvriendelijks over hem gezegd en ik zit hier nog". Begrepen! Bij een klein meertje in Noord-Duitsland kan men lezen •op een waarschuwingsbord: „vissen alleen toegestaan met de hengel en de handtekening van de burgemeester". Goed gedaan Een vrouw uit Nebraska stuurde een verjaardagstaart naar haar zoon bij de Marine, dienende op Guam. De mannen van de luchtpost bevestigden aan het pakje met de zeer breekbare inhoud een briefje, met een waarschu wing voor degenen die het hanteren moesten. „Voorzichtig aan jongen. Denk aan je eigen moeder" Dé taart kwam op tijd en zelfs het glazuur ervan was niet gebarsten. Ah die Khamis! Twee Soedanezen ontmoetten elkaar op een feestje en stelden zich voor: „Khamis". „Aangenaam. Khamis". Lange tijd spraken ze er over, hoe toevallig en leuk dat wel was. Tot de een merkte dat de ander zijn naam in het Arabische schrift anders spelde dan hij. In minder dan geen tijd was er een solide ruzie aan de gang over de juiste spelling. En Khamis sloeg Khamis dood. Volgens verkeers-autoriteiten in Californië zijn de dames minder dodelijk achter het stuurwiel dan de heren. Uit een overzicht van auto-ongelukken in de ge hele staat Californië blijkt namelijk, dat de dames, ofschoon zij 30 procent uitmaken van de ingeschreven chauffeurs, slechts bij één op de zeven verkeersongeluk ken betrokken zijn en bij niet meer dan één op de elf ongelukken met dodelijke afloop. PLAATJE IN DE MIST Hé Jan! Ik kan niet meer zien of ik beet heb! Wat, is jouw bril ook al in het water gevallen? telefoontoestel en 5 fietsen mede namen. Te Malang werden op een dag 3 moorden gepleegd: op een oude Indonesiër, een Indonesische poli- tie-agent en een Chinees. De laat ste had een touw om hals en han den. Eveneens in het Malangse ont wapende een gewapende bende 4 ondernemingswachters van de rijstpellerij Kotalame, waarna zij met de buit verdwenen. Radio Warschau heeft medege deeld, dat André Simon Robineau, Frans hulp-consul in de Poolse ha venstad Szczecin (Stettin), is gear resteerd en bekend heeft zich aan spionnage-actmteit schuldig ge maakt te hebben. Hij zal voor een Poolse rechtbank terechtstaan. Aan de Franse ambassadeur te Warschau, Jean Baelens, is een nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat Robineau Vrij dag werd gearresteerd toen hij op het punt stond Polen per vliegtuig te verlaten. De nota zegt verder, dat een employe van het Franse consulaat te Wroclaw (Breslau) reeds eerder werd gearresteerd en eveneens terecht zal staan. De nota eist tenslotte, dat Fernand Renaud, tolk van de Franse ambassade te Warschau, en een andere Frans man, die werden „ontmaskerd als medeplichtigen in een spionnage- complot" Polen zullen verlaten. zijn bij het opruimen van puin te Westkapelle de lijken gevon den van een man en vrouw, die waarschijnlijk slachtoffers zijn van een bombardement op 3 Octo ber 1944 is ook de derde inzittende van de luxe-auto, die Donderdag op de onbewaakte overweg te Rotterdam door de trein werd gegrepen, de 35-jarige heer K. van Reeuwijk, aan zijn verwondingen bezwe ken is het heden 150 jaar geleden, dat in ons land de grondslag voor de landbouwstatistiek werd gelegd. Dit feit zal binnenkort officieel worden herdacht botste de 18-jarige motorrijder J. B. uit Delft op de Haagweg te Rijswijk tegen een vrachtauto. Ernstig gewond overleed hij en kele uren later in het zieken huis kreeg in een kapsalon te Rotter dam een 15-jarige leerling-kapster Vrijdagmiddag een niesbui, die niet wilde ophouden. Het duurde enkele uren waardoor het genood zaakt was de kapster naar het ziekenhuis te vervoeren, waar zü werd behandeld waren Zaterdag 23 arbeiders 2; jaar in dienst van de Hofnarsiga renfabrieken te Valkenswaard Zij ontvingen ieder een gouden horloge en de nodige rokertjes zullen de chauffeurs van de stads reiniging te Amsterdam, die Don derdag in staking waren gegaan, heden het werk weer hervatten.... is een 2921 b.r.t. metend Frans vrachtschip Zaterdag bij Texel op de Haaksgronden aan de grond gelopen. In de loop van de avond slaagde het schip er in op eigen kracht vlot te komen is de minimumprijsregeling voor jenever per glas nog niet van kracht. Minister Mansholt zal zijn beslissing nader overwegen ontving H. M. de Koningin Zater dag in audiëntie de heren Ariks, Kasiepo en Jouwe uit Nieuw Gui nea, die vergezeld waren van de resident van Nieuw Guinea, de heer van Eechoud

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3