Nieuw Vermiste Dakota waarschijnlijk in zee gestort Redt de volken van Ambon, Timoren Minahassa" GELD Somali land voor tien jaar onder Italiaans beheer BLAD Olievlekken gevonden in de Oslofjord Stakingsgolf Vliegramp boven Falstar voor Raad van Luchtvaart Amerikaanse bisschoppen beschuldigen Westelijke wereld NICOLAAS! was perfect'! ESTE I) N □nbiedingen .75 16.95 7.95 4.25 3.98 89 5.33 3.98 1.84 5.75 4.95 2.40 3.74 ïn riond aan Zee NHD EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Duikers zoeken naar vermiste Dakota Dinsdag 22 November 1949 45e Jaargang No. 1 1724 Aantal vermisten bedraagt 37 personen over Griekenland Verongelukte piloot zou schuldig zijn Koos Vorrink getuige Minderheden vragen recht tr rWij worden tegen onze wil uit het koninkrijk geschopt Sjah van Perzië in New-York Z. H. de Paus tot de zieken Kroniek en Kritiek Dodelijk ongeval Geen Duits leger v 4—1 g S 0—8 :c v 2—1 -HCSV a 0-^1 W b g.u.o. Hollandia c 3—1 Sijbekarspel b g.u.o. HEO a 0—8 -Twisk a 1—1 Dllandia e 2—1 wisk a 1—1 -Duinranders b 0-4 india T b 0—4 ndia T b 2—1 -SVV d 4—4 V b 4—0 1GB b 2—0 Strandvogels b g.u.o. W b g.u.o. RKEDO b g.u.o. Victor b 0—0 St. George c 1—0 bGrasshoppers c 3—1 1 dSt. Bavo c 9—0 d eSt. George d 5—0 ÏKWS c 1—1 Forward f 2—2 -Westfriezen c 0—3 —SEW c 1—2 VW c 4—1 :1SV C 1—1 4. cBerdos c 2—3 1SV d 1—4 LFC h 1—1 eevogels c 5—0 cLimmen c 0—2 A: ndijk 2 1—5 2 1—3 der 3 5—3 B: ourgia 3 2—2 V '30 2 1—1 C: endam3 3—4 o.p. van TOG HANDWEEF TAFELKLEDEN tRESSOIRS- en CHOORSTEEN- LOPERS na MOLTON DE- MS, ook extra groot ire grijze MOLTON- eem nu, per meter iERUITE HEREN. AWLS, o.a. Kermopa PRIMA WERKSOKKEN AMESSCHORTJES gebreide sortering vanaf tl extra voordelig nikte de vriendelijke lotseling, dat ik toen ïoe-heet-dat-nou-ook- i„Zeg dat wel", vreemd was hij. Ver- d hij ook zijn goede it de verjaardag van )e gaat zoiets onder emand jarig is, dan ike, nietwaar?" „Ach, i verbouwereerd uit, e help! Uw vrouwtje 1 haar deze haas ten hem reeds aan mij. daar wat zou ik haar n?" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mod., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m afle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderfoank: Nederi. Credietbank HET FEIT s VAN HEDEN Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Laat 221. teL 2046 (2 Innen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K224C Volgens de laatste berichten van Reuter uit Oslo, die ons bij' het ter perse gaan van deze editie ten dienste stonden, zouden er sporen gevonden zijn, die er op wijzen, dat de vermiste Nederlandse Dakota van de maatschappij Aero-Holland in zee is gestort. Een opsporingsvlieg tuig ontdekte in de Oslofjord nabij Vestby olievlekken op het water. Onmiddellijk na dit bericht voeren boten met personeel uit. Men constateerde inderdaad, dat hier olie naar de waterspiegel opborrelde. De mogelijkheid acht men niet uitgesloten, dat het vliegtuig, zonder duidelijke sporen na te laten direct is gezonken. Er wonen in deze streek weinig mensen en het kan derhalve ongemerkt gebeurd zijn. Duikers stellen momenteel een onderzoek in op de aan gegeven plaats. Inmiddels werden ook hedennacht en hedenmorgen de nasporingen op het land voortgezet. Radio Oslo heeft gisteravond laat nog 1500 man personeel van redding brigades opgeroepen. De Joodse kinderen aan boord, van de leeftijd van 10 tot 12 jaar werden naar Noorwegen gezonden, omdat zij leden aan onder voeding. Zij waren nogal onhandelbaar, zoals de bestuurder van de Dakota, die gisteren met een groep veilig in Oslo landde verklaarde. Het toestel dat vermist wordt is alleen uitgerust met banken en heeft geen veiligheidsriemen aan boord. Nader is bekend geworden, dat de Noorse verpleegster Anna Lise Jensen 20 jaar is, terwijl van de Zwitserse verpleegster de naam o.ibekend is. Er zijn ook nog twee volwassen Joodse personen meegereisd. Totaal zijn er dus 37 vermisten. Een commissie van onderzoek van de rijksluchtvaartdienst, leden van de directie van Aero-Holland en familieleden van de Nederlandse beman ning zijn naar Noorwegen vertrokken. De reddingspogingen van de laatste 48 uur. De ganse dag heeft men giste ren op velerlei plaatsen van Texel tot aan de Noorse fjorden red dingspogingen in het werk gesteld, om het vermiste toestel te vinden. Ondanks de vele tijd en moeiten werden deze pogingen niet be loond. Direct stegen zes vliegtui gen op in Noorwegen om te zoe ken in de richting van Drammen Suggeren, hetgeen geschiedde op aanwijzing van de politie-autori- teiten. Militaire en civiele toe stellen zochten de streek af, wel ke gelegen is in de buurt van het Oslofjord. Van het vliegveld Val kenburg steeg een Mitchell op. Behalve Noorse, Deense en Ne derlandse toestellen, waarvan de grootsten de Zweedse kust en het Skagerak afzochten werden ook vaartuigen gecharterd, terwijl Zweedse helicopteres eveneens hulp verleenden. Een derde Ne derlandse Mitchell kon niet op stijgen wegen het slechte weer. Parachute van lichtkogel gevonden. In het onbewoonde bosgebied ten noorden van Oslo, Nordmarka, werd een parachute van een licht kogel gevonden. De vondst werd direct aan een onderzoek onder worpen. Aero-Holland verklaarde echter later op de dag, dat deze parachute niet van het toestel af komstig kon zijn. Men had wel de voorgeschreven lichtkogels aan boord, maar deze werden niet met een parachute neergelaten, maar met een revolver afgeschoten. Hulpverlening te land. De afgelopen nacht, aldus Ass. Press, zijn leden van het Rode Kruis, de politie en militaire co lonnes bezig geweest de buurten van Oslo af te zoeken, ook dat heeft geen resultaten opgeleverd. Reuter meldde dat ruim 800 man aan de nasporingen deelnam en geheel Noorwegen meeleefde. Te middernacht werden de pogingen opgegeven. De weersomstandigheden waren de ganse dag slecht en belemmer den het zoeken. De stemming op Ypenburg Er heerste gisteren de ganse dag een gedrukte stemming op het vliegveld Ypenburg, van de jong ste bediende af, tot de directeur van Aero-Holland, de heer Diepen toe. Ontelbare malen werd opge beld en steeds moest het teleur stellende antwoord worden gege ven. „Nog niets bekend". Men hield zich krampachtig vast aan allerlei veronderstellingen: „Zou het toestel niet ergens in Duits land geland kunnen zijn, of in de buurten van Oslo?" Het boven staande Reuterbericht slaat helaas al deze verwachtingen waarschijn lijk de bodem in. Aero-Holland verwacht eerst hedenochtend de officiële lijst van de namen uit Tunis. De lijst werd per post uit Tunis verzonden. Men deelde aan het A.N.P. mede, dat het toestel aanvankelijk Parijs had moeten aandoen, doch dat radio-telegrafisch was verzocht op het vliegveld Welschap bij Eind hoven te landen. Later week men af naar Brussel. VOOR 40 PROCENT LOONS VERHOGING Een golf van 24 uursstakingen voor 40 loonsverhoging is giste ren in Griekenland begonnen en andere zijn beraamd voor de rest van de week. De arbeiders in de zeepziederijen, de olieraffinaderijen en de zaad- oliefabrieken zijn gisteren in sta king gegaan en 3000 onderwijzers die Vrijdag en Zaterdag hebben ge staakt hebben hun ontslag bij het ministerie van Onderwijs ingediend. De arbeiders van de telefoon maatschappij, de gasfabrieken, de tram en de P.T.T., plus de leer looierijen en de conservenfabrieken hebben verklaard Dinsdag in sta king te gaan. Woensdag zullen de arbeiders van de meelfabriek in Piraeus het werk neerleggen en Donderdag die in de steen- en tabaksfabrieken. 21 bestuurders van de vakbon den hebben vergaderd en bekend gemaakt, dat een commissie van 50 man gevormd is om leiding aan de staking te geven. Dinsdag zal de commissie haar eerste bijeen komst houden. mS f' De PH-TFA met bemanning; v.l.n.r. de boordmecano K. Stukje, de gezagvoerder L. Frouws, de tweede telegrafist H. Westenberg en de tweede bestuurder A. v. d. Touw. „Een niet bijgestelde hoogte meter volgens de weerkaart; ver lies van koers en het vliegen op te geringe hoogte om zich op de bodem te oriënteren", achtte de vertegenwoordiger van de direc teur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, ir. Falkenhagen, de oorzaken van het vliegongeval in Januari bij Heesnaes op het Deense eiland Falstar, waarbij de bestuurders Rudolf Protiva en Frederik de Pong werden gedood en de heer Koos Vorrink, voor zitter van de P.v.d.A., zwaar werd gewond. Tien getuigen waren gisteren voor de Raad ijflp Luchtvaart ge daagd. Ir. Fallenhagen achtte de piloot Provita schuldig. Hij had niet mogen vliegen, dit was hem Onder het motto „Nederlanders, redt de volken van Ambon, Timor en de Minahassa" spraken gister avond op een bijeenkomst, belegd door het N.J.V., in de Dierentuin te den Haag de heren Polhaupessy Undap en Vegeleyn-Nikijuluw van de beweging Persatnan Timur Besar-Twapro en de heer Ver boom van de Nederlandse Minder heidsgroep in Indonesië. De heer Polhaupessy betoogde dat als gevolg van de oorlog, de Japanse bezetting en de daarop volgende periode eeuwenoude banden wreed werden verbroken, doch niet de band met de Am- bonnezen, Timorezen en Menado- Bij zijn aankomst op het vliegveld Kemajoran werd drs. Moham med Hatta door een duizendkoppige menigte hartelijk welkom geheten. Drs Hatta stond in het K.L.M.-restaurant de pers te woord en onderhield zich met de voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr. 's Jacob en de directeur van het kabinet van de V.H.K., dr. P. J. Koets. nezen. Zij dreigt echter verbro ken te worden, niet door het Ne derlandse volk, maar door enkele politiekelingen. Wij wensen voort te leven met en naast de Neder landers en de band te behouden met het Oranjehuis. De heer Verboom verklaarde geen ogenblik geschokt te zijn ge weest door de resultaten der R.T.C., omdat bij voorbaat vast stond, dat deze resultaten zouden zijn, zoals hij verwachtte. De van RoyenRum-overeenkomst was in wezen een capitulatie. In het Reglement van Orde werd be paald, dat wij gehoord zouden worden op de punten, die van be lang zijn voor onze groep, doch horen en horen zijn twee, aldus de heer Verboom, die verklaarde, dat actie gevoerd zou worden zo lang nog tijd rest. De heer Undap verklaarde, „Wij werden aangemerkt als waarde volle belangen, wetende, dat wij zijn geworden tot waardeloze be langen". Het volk van de Mina hassa wenst vrijheid in het staats verband van het koninkrijk. Ons bondgenootschap werd met bloed bezegeld, zo ging spreker voort. Ons recht en onze wens is, ge hoord te worden bij de splitsing van het koninkrijk in twee sou- vereine staten. Wij hebben begrip voor de moeilijkheden van de Nederlandse regering op interna tionaal gebied, maar dat mag geenszins ons volk ten onder brengen. De heer Vigeleijn-Nikijuluw weidde in het bijzonder uit over de positie van de Ambonnezen. „Ambon gaf alles, doch wat kreeg het terug?" Het koloniale systeem, waaraan grote fouten kleefde, al dus spreker, was nog niet zo gek; er heertsen geen toestanden, zoals thans sedert de capitulatie. Na de oorlog was het alsof de nieuwe denkbeelden zo gauw mogelijk verwezenlijkt moesten worden. Ambon ontdekte, dat het in de deelstaat Indonesia Timur Besar was geperst. Het was ons onmo gelijk naar Malino en Den Pasar te gaan. „Wij wensen zelfbeschik king en autonomie binnen het Ne derlandse rijksverband, los van de eventuele R.I.S.", aldus ging spre ker voort. Vele requesten en pro testen werden verzonden. Enig behoorlijk antwoord werd nimmer ontvangen. De heer Polhaupessy betoogde tenslotte nog, dat het zelfbeschik kingsrecht door alle volken wordt erkend. Waarom wordt dit dan niet op ons toegepast, zo vroeg hij. Wij wensen te kiezen tussen het rood-wit-blauw of het rood-wit, tussen de Koningin of Sukarno. Tegen onze wil worden wij uit het koninkrijk geschopt, aldus ging spreker voort. Hij verzocht een minuut stilte om de zonen, die zich offerden te gedenken. Telegrammen werden verzon den aan H. M. de Koningin en aan de fractieleiders van de beide Kamers. De vele aanwezigen on derbraken talloze malen het be toog van de sprekers om him in stemming te betuigen. De Sjah van Perzië is gisteren op het stadhuis van New York ont vangen. Tijdens een rit door de straten van de stad werd hij door een me nigte van 200.000 mensen toege juicht. Uit de ramen regende het confetti, telexbandjes en stukjes papier. In de stoet bevonden zich afdelingen van de politie de brand weer, het leger en de luchtmacht, alsmede vier orkesten. In de raadzaal werd de Sjah toe gesproken door de burgemeester van New York, William O'Dwyer, die de monarch een certificaat overhandigde voor buitengewone en schitterende diensten aan het openbaar welzijn bewezen. In het certificaat werd de Sjah eervol vermeld wegens het feit, dat hij de vijanden van Perzië buiten de gren zen had gehouden. Gisteravond heeft de Sjah de Assemblee van de Ver. Naties toe gesproken en een pleidooi gehou den voor de kleine landen. Geef ons de toekomst, zei hij, geef ons de innerlijke gerustheid, dat er vrede zal zijn. Geef ons de verzekering, dat wij onze vrijheid en onze onafhankelijkheid zullen behouden, zodat wij kunnen bijdra gen tot de beschaving in overeen stemming met onze nationale cul tuur en traditie. door de directie van Aero-Holland verboden. Hij is toch gegaan. Hij raakte verdwaald en heeft geen re kening gehouden met de verstrekte gegevens. Hij vloog te laag en raak te de toppen van de bomen. Bij de behandeling werd gebruik gemaakt in deze zaal van een uitvoerig Deens rapport. De heer Vorrink zeide kort na het vertrek van Schiphol te zijn in geslapen. Hij verklaarde, dat de bestuurder een rustige indruk had gmaakt. Wel had het hem bevreemd dat toen hij vroeg of er iets fout ging, men ontkennend had geant woord. De bestuurders bonden zich zelf vast, maar gaven hem de raad niet; daarna hielp hij zichzelf. De heer Vorrink heeft niets gemerkt van het ongeluk zelf. Geen der getuigen had ook maar iets vernomen of de heer Vorrink pressie had uitgeoefend om de tocht toch te laten door gaan. Zowel te Ypenburg als te Schip hol kregen de bestuurders uitvoe rige inlichtingen over de weersom standigheden. Een ambtenaar op Schiphol had tegen Provita gezegd: „Moet jij met dat kistje naar Kas- trup? Als ik je was, zou ik er maar naar toeroeien." Provita meende, dat hij het wel zou redden. Getuigen van de luchtverkeers beveiliging op Schiphol verklaar den, dat zij inderdaad niet het recht hadden, onder de gegeven omstan digheden een vertrek te weigeren. Bij het afleggen van de verkla ring bleek, dat de radio-installatie slechts betrouwbaar was bij goede weersgesteldheid. Loopbaan van de piloot. Bij het verhoor van de heer Die pen, commissaris van Aero-Holland kwam de loopbaan van de Tsjechi sche piloot Provita ter sprake. Hij diende aanvankelijk bij de R.A.F. Later bij de K.L.M. De K.L.M.- rapporten waren niet onverdeeld gunstig: „Hij kreeg korte lijntjes met mooi weer." Bij slecht weer geraakte hij in de war. In 1946 werd hij ontslagen. Bij de sollicitatie in 1947 had de heer Diepen hem ge schikt geacht voor de luchttaxis op Ypenburg. Zonder klachten heeft hij 1200 vlieguren voor Aero-Hol land gemaakt. De route Oslo had hij reeds eerder gevlogen. Tijdens de zitting werd het nog onbekende lot van de vermiste Da kota ter sprake gebracht. De uitspraak valt op 9 Jan. 1950. OOSTENRIJKSE SCHILLING GEDEVALUEERD Het Oostenrijkse ministerie van Financiën heeft gistermiddag be kend gemaakt, dat de schilling is gedevalueerd. De nieuwe basis- koers van de dollar is voorts 14.40 schilling en voor het pond 40.32 schilling. Voorts is er een gemeng de koers vastgesteld van 21.36 voor de dollar en 59.80 voor het pond en een speciale koers van 26 schilling voor de dollar en 72.80 voor het pond. CASTEL GANDOLFL Z.H. de Paus heeft zich gisteren in een toe spraak via Radio Vaticana tot de zieken over de gehele wereld ge richt. De H. Vader spoorde hen aan, hun lijden geduldig te dragen. Met betrekking tot het komende Heili ge Jaar zei de Paus, dat Zijn ge dachten uitgingen naar degenen, die niet naar Rome konden komen, omdat zij genageld zijn aan 't kruis van hun lijden. Wij hebben besloten U met ons woord te bezoeken, zei hij, en uw pijn te verlichten met de balsem van het Heilig Lijden van onze goede Zaligmaker Jezus Christus dat, moge het niet altijd genezing brengen, toch steeds troost en be moediging schenkt. Ministers van Schaik en Stikker naar Batavia De R.V.D. deelt mede, dat de ministers Stikker en Van Schaik zich binnenkort naar Batavia zul len begeven, teneinde een aantal vraagstukken te beipreken, wel ke zich bij de voorgenomen sou- vereiniteitsoverdracht voordoen. De minister van Overzeese Ge biedsdelen kan deze reis niet me demaken, omdat de voorbereiding van de behandeling in de Staten Generaal, alsmede deze behande ling zelf van de ter Ronde Tafel Conferentie bereikte overeenkom sten, zijn aanwezigheid te Den Haag noodzakelijk maken. NOORS SCHIP GEZONKEN Zeven mannen en twee vrou wen verloren Maandag het leven toen het 293 ton metende Noorse stoomschip „Trigon" ter hoogte van Kristiansand bij zware zee lek sprong en zonk. Vier overle venden, die in de middag Kristian sand bereikten, vertelden, hoe de opvarenden naar de enige red dingboot zwommen, die in zee ge spoeld was en met de kiel naar boven lag. Telkens en telkens sloeg deze om nadat zij haar ge kanteld hadden. Tenslotte slaag den de vier erin aan boord te klauteren, maar moesten machte loos toezien hoe de anderen weg dreven. De „Trigon" was op de kustvaart met een lading kalk steen. OOST-I NDON ESI E RATIFICEERT R.T.C.- OVEREEN KOMST BATAVIA, 21 Nov. Het par lement van Oost-Indonesië heeft volgens Reuter, heden de ter Ron de Tafel Conferentie bereikte overeenkomst geratificeerd en het ontwerp voor de grondwet van de RJ.S. aangenomen. Open boek (O.) Van de hand van Pater Piet Wesseling C.s.s.R. en Pater S. Jelsma M.S.C. is zo juist een voortreffelijk uitgegeven en ge- illustreerde brochure verschenen, die onder de algemene titel van wat sedert de Utrechtse bijeen komst van 29 Mei van dit jaar ge meengoed werd voor tienduizen den Katholieke jongeren: „Dit is leven", een eerste thema aansnijdt van de reeks die beiden zich voor stellen voor het forum van die jongeren te brengen. „Het boek wordt ontsloten", is de ondertitel der brochure. Zij handelt over het Evangelie, onthult het als een waarachtige kracht tot geluk, als iets dat de moeite waard is om als je persoonlijk bezit te gaan beschouwen, en geeft vooral het practisch antwoord aan de goede bedoeling van zovelen, die werke lijk wel zouden willen, maar niet goed weten hoe. Zó moet je het Evangelie lezen, zegt de brochure, „met geloof. Je moet bedenken dat God er aan het woord is en dat Hij zich richt tot jou persoon lijk, met het meest schokkende nieuws voor je leven. Wie het Evangelie leest en zich op het ge- lezene bezint als op de woorden van God zelf, hij is een gelovige" Hoe jongeren dit dan het beste kunnen doen, waar zij op moeten' letten en wat zii zullen vinden: het vlugschrift geeft er verhalend, betogend, verklarend, voorbeelden gevend: een handvol uit een overvloed, het boeiend antwoord op. bladzijde na bladzijde verra dend hoezeer de schrijvers zelf gegrepen zijn door geestdrift voor het mooiste wat ooit voor mensen werd geschreven. Wii hopen graag dat de brochure massale versprei ding vindt en dat zij voor vele jongeren die ontmoeting met het Leven zal betekenen, die in „Het boek wordt ontsloten" zelf. fijn zinnig werd herschreven voor allen die op weg zijn naar het Emmaus van deze, onze eigen tijd. De brochure kost 25 cent en is per postwissel te bestellen bii L. Rietveld, Gasthuissingel 24. Haar lem, het postadres van Pater Wes- seling's nog altijd in vol bedrijf zijnde huizenactie. Maandagmiddag is op de Arn- hemseweg te Apeldoorn ter hoogte van het kleine Seminarie een vrachtauto, die linksaf wilde gaan, door een personenauto in de flank aangereden en omgesla gen. Een inzittende van de vracht auto, de 29-jarige A. K. uit Apel doorn geraakte dusdanig met het hoofd beklemd, dat hij in zorg wekkende toestand naar het Ju- lianaziekenhuis te Apeldoorn moest worden overgebracht, waar hij later op de dag is overleden. De bestuurder van de vracht auto en de inzittenden van de per sonenauto kwamen met de schrik vrij. FLUSHING MEADOWS, 21 Nov. (Reuter). De Sowjet-Unie heeft Maandag Italië beschuldigd van het opleiden van een volledig ge wapende divisie, waaronder 900 man luchtmachtpersoneel bestemd voor zijn vroegere kolonie Somali- land. Het voorstel om Italië het beheer over het gebied voor tien jaar te geven bestrijdend, zeide de Sowjet-Russische afgevaardigde, dat deze troepen politietroepen werden genoemd. Hij vroeg zich echter af waarom zij dan een luchtmacht nodig hadden. De Ethiopische minister van Buitenlandse Zaken, Abte Wold Aklilou, waarschuwde, dat de te rugkeer van het Italiaanse toezicht „aanleiding zou geven tot moei lijkheden in Oost-Afrika voor tal loze jaren". De Algemene Vergadering der V.N. keurde tenslotte de aanbeve- De Katholieke bisschoppen van I de Verenigde Staten hebben de Westerse wereld er van beschul digd, gestadig aan te sturen op „ontbinding van het gezinsleven en vernieling van het tehuis". In een na hun jaarlijkse bijeenkomst te Washington uitgegeven verklaring wordt namelijk gezegd: „De Wes telijke wereld proclameert nog steeds de menselijke waardigheid doch in het algemeen behandelt zij de mensen, physiek, als product van een materialistische en mecha nische evolutie. Meer en meer neigt zij er naar, de mensen in sociaal opzicht te behandelen als schepsel van de staat of van bewindvoeren- de groepen in de staat Door tallo ze daden van verschillende instan ties stuurt zij gestadig aan op ont binding van het gezinsleven en ver nieling van het tehuis. Zjj hecht haar goedkeuring aan en verge makkelijkt echtscheiding als ge neesmiddel voor menselijke on deugden. Zij accepteert meervoudi ge huwelijken. Zjj geeft haar steun aan kinderbeperking door gebruik van onnatuurlijke en het moreel verlagende middelen. Zij trekt zich, grotendeels niets aan van haar duidelijke plicht om de grote moei lijkheden weg te nemen die liggen op de weg van hen, die wensen te trouwen en een huisgezin willen stichten". Vliegboot neergestort Zes mensen werden gedood en verschillende andere gewond, toen een vliegboot van de R.A.F. Zon dagavond bij het opstijgen tijdens een storm neerstortte op de basis Seletar van de R.A.F. in Singa pore. ling goed om Somaliland voor tien jaar onder Italiaans beheer tg stellen. Met 49 stemmen voor en 9 ont houdingen werd besloten Libye zo spoedig mogelijk en niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk heid te verlenen. Met 47 stemmen tegen 5 en zes onthoudingen sprak de Assemblee zich uit voor opschorting van een beslissing omtrent de toekomst van Eritrea tot het volgende jaar. Er zal worden opgericht een bureau van een commissaris der V.N. voor Libye, om Cyrenaica, Tripolitanie en Fezzan behulp zaam te zijn bij het opstellen van een constitutie en de instelling van een onafhankelijke regering. Deze beslissingen zijn de eerste bindende, die door de V.N. zijn genomen. Gewoonlijk hebben de besluiten van de Assemblee slechts de waarde van een morele aanbeveling. Het Italiaanse vre desverdrag echter instrueerde uit drukkelijk de Assemblee te beslis sen over de toekomst van het voormalige Italiaanse imperium. LONDEN (Reuter). Een woord, voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Engeland nooit heeft overwogen toestemming te geven tot de vorming van een Duits leger, van welke soort ook. De mogelijk, heid van het geven van toestem ming daarvoor was nooit tussen de regeringen van Engeland en de VS besproken en ook niet door de drie ministers van Buitenlandse Zaken op hun conferentie te Parijs. De woordvoerder zei dit als com. mentaar op een persbericht uit Washington, als zouden de Weste lijke bezettingsautoriteiten in een niet al te verre toekomst een Duits leger van vijf divisies toestaan. Desgevraagd zei de woordvoer der nog, dat zijn verklaring ook van toepassing was op de formatie van een gewapende politiemacht. Herbewapening onder de dekmantel van een politie-organisatie lag be slist niet in de bedoeling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1