Wij JAN BAKKER SPRAK voor de Kath. Middenstanders P.O.A. N.V. Auto door trein meegesleurd EEN MIDDELEEUWS LIED Woensdag 23 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Succes agenda's ontvangen J op onbewaakte overweg te Heiloo Zwakke Lnchtpijpen.. Anton van Duinkerken voor het K.C.B. Marktberichten Een go PAG 2 ALKMAAR. Voor een 30-tal leden van de R.K. Middenstands bond, heeft de heer Jan Bakker, di recteur van het Dioe. Bureau Maan dagavond in hotel Victory 'n klem mend betoog gehouden, waarin vele vraagstukken en moeilijkheden op sociaal-economisch terrein, waarmee de Middenstand in de huidige tijd te kampen heeft, onder de loupe werden genomen. Spr. verweet de middenstand een tekort aan standsbewustzijn. 50 pet. van de Kath. middenstanders staan naast de beweging. Slechts een krachtig toporgaan, dat de proble men in de kern kan aangrijpen, maar waar dan ook alle midden standers achter moeten staan, kan oplossing brengen in de moeilijk heden. Spr. dacht in dit verband aan de uitvoering van de vestigingswetten, waar z.i. veel te veel de hand mee wordt gelicht, de wettelijke bepa lingen tegen het cadeau-stelsel, de strijd tegen de bureaucratie, de kinderbijslag voor zelfstandigen enz. In de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties zag spr. een stuk maat schappelijke hervorming van zulk een grote waarde, dat de betekenis daarvan nog niet geheel te overzien is. De P.B.O. betekent een vervol making van het bedrijfsleven, waar door de overheid wordt terugge drongen van een terrein waar zij niet thuis hoort. Een groot voordeel van de P.B.O. is, dat door voortdurende samen werking in het overkoepelende or gaan, de vertegenwoordigers van GULDEN VLIES 3e Abonnementsvoorstelling Serie A ALKMAAR. Stonden de eer ste voorstellingen van Serie A in het teken van de thriller en het blijspel, thans brengt De Haagse Comedie (dir. Cees Laseur) een sterk gespeelde levensgeschiedenis van de uitvinder van het chloro form: „Dr. James Simpson", van J. Lee Thompson en Dudley Leslie. Aan deze voorstelling werken een 20-tal van de bekendste artis- ten mede, w.o. Ida Wasserman, Paul Steenbergen, Annie v. Duyn, Piet Bron, Henri Kerens, Anton Roemer en Bob de Lange. De regie is van Paul Steenbergen. Hieronder volgen enige pers stemmen over de première van dit uitmuntende stuk: De Nieuwe Courant: .Duide lijk sprak het inlevingsvermogen, waarover Paul Steenbergen zo intensief en natuurlijk beschikt, uit de rijk genuanceerde, diep doorleefde en sterk beheerste creatie, die hij van Dr. James Simpson te genieten gafIda Wasserman stond hem als mrs. Jessie Simpson in haar rol van echtgenote met al de expressieve schakeringen van haar talent trouw en vol gratie ter zijde Het geheel werd in het goed ver antwoord décor van Willem Dee ring een boeiende en vlot verlo pende vertoning, die met harte lijk applaus en tal van bloem stukken werd beloond. De Tijd: ....Het spel van Ida Wasserman was van een bijzon dere soepelheid en vooral op de dramatische momenten van een bewonderenswaardige waarachtig heid. Paul Steenbergen, die de hoofdrol vertolkte, wist van de dokter en uitvinder een levende figuur te maken Alg. Dagblad: ....Paul Steen bergen, die de regie voert en zelf de titelrol heeft, speelt de medicus heel knap als uiterst strijdbare figuur en vond in Henri Eerens als de exponent van de aanvan kelijk volstrekt afwijzende col lega, een voortreffelijk tegen speler. Voorts mogen Annie van Duyn en Henk van Buuren nog worden genoemd, beiden in hun uitstekend gespeelde bijrollen. Het Vrije Volk: ....Het toneel heeft behalve een artistieke' ook een morele opdracht en een sterk positief gericht werk heeft zeker zijn betekenis. Het houdt de aan dacht gevangen en behandelt een boeiend onderwerp. VROUWELIJKE JEUGD HULDIGDE AALMOEZENIER B. VOETS ALKMAAR In het clubhuis aan de Nieuwstraat werd Dinsdag avond in intieme kring het kope ren priesterfeest van kapelaan B. Voets, de aalmoezenier van de Vrouwelijke Jeugd der St. Lau- rentius-parochie, herdacht. Daartoe hadden zich de Gidsen, leden der Jongeren Gemeenschap, de Congregatie en de Kabouters in de bovenzaal van het clubhuis ver enigd, waar de jubilaris, gevolgd door zijn familieleden, om half acht zijn intrede deed. Door alle aanwezigen werd een welkomst lied gezongen waarna de voorzit ster van de J.G., Mej. Jo Winder, een welkomstwoord sprak, daarbij tevens de gasten, w.o. de Hoog- eerw. Deken vaü Alkmaar, Pastoor van Leeuwen van Burgerbrug, Rector W. Zeilstra, de districtsaal moezenier van het jeugdwerk en kapelaan P. Zoutenbier begroeten de. Voorts waren nog aanwezig de leden van het kerkbestuur van St. Laurentius, Mej. R. Bak namens het districtsbestuur van de K. A., Mej. A. Kruissen, districtscommis- saresse van de Gidsen en Mej. M. van 't Hof, districtscommissaresse van de J.G. O.l.v. de heer Cas Himmelreich zong een koortje de priestercan tate van Herman Strategier, waar na een aardige kabouterhulde in de vórm van zang en een bloemen hulde volgde. De gidsen voerden een revuetje op waarin de oude tijd aan bod kwam en gaven nog een schetsje „Maria en de Boskin- deren" genaamd. Met een korte schets uit het leven van Jeanne d' Arc van Godfried Bomans, werd het eerste deel van dit aardige en vlotte programma besloten. De pauze bracht koffie met koek, en natuurlijk veel rumoer. In het tweede deel van de avond kwamen de ouderen aan het woord met voordracht en declamatie, o.a. gedichten van Guido Gezelle, ter wijl dè J.G.-leden tot slot een to neelstukje in twee actèn op voer den. Aan hét slot van de avond dankte kapelaan Voets alle mêde- wêfkenden aan dèzê avond en de gasten VOor hun belangstelling. werkgevers en werknemers, deze steeds meer naar elkaar groeien, waardoor ook de klasse-strijd een gevoelige deuk krijgt. Nadat spr. verschillende vragen van de aanwezigen had beantwoord bedankte de vice-voorzitter, de heer G.Goes, de heer Bakker voor zijn heldere uiteenzettingen, die door de aanwezigen w.o. de G. A., rector dr. F. Holthuizen, met grote belang stelling werden beluisterd. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: In- grid, dochter van M. Kaal en E. Zwart; Johanna M„ dochter van L. G. de Leij en M. Doeschot: Willem L., zoon van J. J. W. Dehé en G. Schoonhoven. Gehuwd: Theodorus J. J. Groothuizen en Agatha M. Over toom; Jan Helderman en Catha- rina M. Vrouwe. Overleden: Johannes C. van Gijsen, oud 82 jaar, wednr. van M. Jabroer. Vrijgesproken Mattheus J. G. A. uit Alkmaar, die zes jaar verpleegd is in de Willibrordus-Stichting, en die er van was beschuldigd een fiets te hebben gestolen van het terrein van de N.V. Crema op de Oude Gracht, is op grond van het ver weer van mr. Scholten van het hem ten laste gelegde vrijgespro ken. GENOOTSCHAP NEDERLAND-ENGELAND ALKMAAR. Voor de leden van het Genootschap Nederland- Engeland hield mr. Kermeth Adam in de Harmonie een lezing die getiteld was: „The English speaking voice". Nederlandse ver taling hiervan zou aldus moeten luiden: De manier waarop het Engels wordt gesproken door verschillende Engelse radio-spre kers. Mr. Kermeth Adam. die hoofd is van de afdeling publiciteit van de B.B.C. en zelf regelmatig voor de radio spreekt, behandelde hier een onderwerp dat wel enigszins buiten het kader van de gebrui kelijke voordrachten viel, doch daarom niet minder interessant was. Na een korte inleiding, waar in mr. Adam wees op de voor delen die het gesproken woord boven het geschreven heeft, en de wijze besprak waarop elke bevolkingsgroep zijn eigen karak ter bezit in de taal die het spreekt, ging hij over tot het illu stratieve gedeelte van zijn voor dracht. Aan de hand van door de B.B.C. vervaardigde opnamen, liet mr. Adam de grote verscheidenheid van uitspraken horen die ken merkend zijn voor bepaalde groe pen van het Engelse volk. Hierin werden tevens betrokken beken de figuren als Churchill. Sir Staf ford Cripps. Herbert Morrison en bekende toneelspelers. Londense busconducteurs, mijn werkers, radio-artisten. kortom al degenen die op een eigen, per soonlijke manier hun moedertaal gebruiken, passeerden in een bonte aaneenschakeling de revue. Niet alleen waren de gekozen voorbeelden als zodanig belang wekkend. doch zij eaven ook een duidelijk beeld van wat er od dit gebied onder het Engelse volk schuilt. Dat de aanwezigen het gebode- ne zeer op prijs hadden gesteld bleek wel uit het hartelijk ap plaus dat op de voordracht van mr» Adam volgde. E. van E. OM TWEE PAKJES BOTER ALKMAAR. Vrouwe Justitia heeft tijdens de zitting van de Alkmaarse Meervoudige Kamer Dinsdagmorgen, in de persoon van drie rechters, een Officier van Justitie en een griffier, be nevens twee wachtmeesters der Rijkspolitie en een stoet van ge tuigen getracht twee jonge arbei ders uit een werkkamp, die te Medemblik twee pakjes boter hadden gestolen tot een ruiter lijke bekentenis te dwingen. Het heeft niet zo mogen zijn. Al het praten, dat ruim een uur duurde, vond geen weerklank bij de twee Friezen, die ontkenden het feit gepleegd te hebben en volhielden, de pakjes boter bij een winkelier te hebhen gekocht. Maar de win kelier. die de boter pas een dag later had ontvangen, dan de jon gens opgaven haar gekocht te hebben, wist heel goed in wat voor wikkels deze boter zat, het geen door de bedrijfsleider van de melkfabriek te Twisk werd bevestigd. En zo werd de dief- stad. aan de hand van twee stille getuigen, de vettige boterwikkels. door de Officier van Justitie ge reconstrueerd. Deze eiste na zijn requisitoir tegen ieder der arbei ders. G. en W. van den B. uit Achtkarspelen. een straf van 4 maanden hechtenis. en LOSSE VULLINGEN hiervoor Payglop - Alkmaar (Adv.) Kajottersnieuws ALKMAAR. Morgenavond houden wij onze maandelijkse recreatie-avond. Dan suizen de tennisballetjs door de lucht, de sjoelschijven kletteren tegen el kaar en de speertjs en de pluim pjes dringen met dof geluid in het hout. Dan is het ondanks alle rommeligheid gezellig in het Pa tronaatsgebouw en dan voelen wij ons vrienden onder elkaar. Jonge arbeiders, komt op zo'n avond eens kennis maken met de Ka jotters. De avond wordt om half negen geopend. ONZE AGENDA „OUDE HOF" BERGEN: J. H. Roggeveen: Bergen, Vroeger en nu, 's mid dags 2.30 en 's avonds 8 uur. GULDEN VLIES: Leerlin genavond Jan Couvée. BIOSCOPEN: Harmonie: De man die kwam dineren, 18 jaar; Victoria: Straat der Verleiding, 18 jr.; Cinema: De Geweldenaar, 18 jr. met enig voorbehoud; A.B.T.: Meedogenloos, 14 jr. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 80, tel 3931 NACHTDIENST APOTH.: B. H. J. Schouten, Emma- straat 47. TE LANG GEWACHT ALKMAAR. De Alkmaarse monteur Casper S„ die in dienst door de Krijgsraad te Den Haag was veroordeeld tot een kleine geldboete en die uit de bevoegd heid om een motorvoertuig te be sturen voor de tijd van zes maan den was ontzet, heeft zich voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer te verantwoorden gehad voor het feit, dat hij, teruggekeerd in de burgermaatschappij, rustig was gaan motorrijden. De jongeman voerde tot zijn verontschuldiging aan dat hij, na het vonnis van de Krijgsraad, nog had gereden in militaire dienst, ja zelfs in op dracht van zijn superieuren, tot dat hem door de M.P. het vonnis was betekend en de papieren bij hem waren weggehaald. Hij dacht dat de burger-autoriteiten ook deze service verleenden en wachtte daarom rustig op de din gen die zouden komen. Dit vond de officier van justitie niet juist en hij eiste zes weken' gevange nisstraf. Mr. Buers, zijn verdediger, heeft deze zaak voor de recht bank uit de doeken gedaan én er de aandacht op gevestigd, dat in derdaad de politie in het Arron dissement Alkmaar een service verleende, als door verdachte werd verondersteld. Inderdaad heeft de jongeman niet mogen rijden, maar gezien de ervaring in dienst, meende hij dat de poli tie ook wel zijn burger-rijbewijs zou komen halen. Men rekent dan ook algemeen, dat de straf van het niet mogen rijden ingaat op de datum, waarop de politie het rijbewijs komt halen. In dit geval achtte verdediger opzet niet bewezen en bepleitte hij vrijspraak. Brengt een keurcollectie in: RIBFLUWEEL (10 kleuren) JAPON-f MANTEL WOLLEN RUIT- STOFFEN TAILLEUR- KAMGAREN- TAFFET MOIRé IMPRIMé- uni- zijde lingerie- i peignoirstof enz. enz. TOONAANGEVEND stoffenhuis kousenbar Langestraat 93 - Tel. 4326 ALKMAAR (Adv.) Zijn kans niet gegrepen ALKMAAR. Johannes H. H. uit Heiloo had zich voor de Meer voudige Kamer te Alkmaar te verantwoorden voor het feit, dat hij bij de familie, waar hij in de kost was, een adres, dat hem door de reclassering was bezorgd, een portemonnaie met ongeveer 50 had gestolen. De jongen, met wie het al verscheidene malen was geprobeerd en die reeds zes ver oordelingen achter de rug had. heeft de hem geboden gelegen heid, bij zijn laatste veroordeling in de vorm van een voorwaarde lijke straf, niet aangegrepen. De gelden zouden volgens verdachte opgezonden zijn naar een schoon zuster. maar de schoonzuster heelt nooit een cent gezien, zodat de Officier van Justitie maar aan nam, dat de jongen het geld voor zich zelf had gebruikt. Mede met het oog op het ver leden van de knaap eiste de Offi cier in deze zaak een gevangenis straf van een jaar en zês maan den. Mr. Dunbar, de verdediger, drong er op aan het nog maar eens met de verdachte te pro beren of hem naar een jeugd kamp te zenden. K.A.V. St. Dominicus en St. Joxef ALKMAAR De ledèn worden herinnerd aan de vergadering van 24 November. Deze heeft plaats in café Haring, Oude Gracht 130, en wordt voorafgegaan door een lof met toespraak. Dit wordt gece lebreerd door rector Hoek in de kapel van de Augusttnus-stichting aan de Emmastraat, en begint om 7 uur. Dames evenals de vorige keren rekenen wij Op u. Verloting ten bate t.b.c. Vanaf Donderdag a.s. tot en met Maandag 28 November a.s. zullen de prijzen voor dé loterij ten bate van de t.b.c.. vervaar digd door de patiënten van de Lighallen en de Zweedse Pavil joens, te bezichtigen zijn in de etalages van de firma Korst Hovenier, Langestraat alhier, daartoe welwillend door genoem de firma afgestaan. De plaats waar de auto werd gegrepen. Op een van de zeven onbewaakte overwegen in de gemeente Heiloo werd gistermiddag een luxe auto, bestuurd door de 49- jarige J. Kortlever uit Papendrecht, aangereden door de elec- trische trein, welke om 13.31 uur uit Alkmaar was vertrokken. De bestuurder had vermoedelijk meer aandacht geschonken aan een tegenligger aan de andere zijde van de overweg dan aan de trein; zijn auto werd van achteren door de trein gegrepen, een 10-tal meters meegesleurd en vloog onmiddellijk in brand. Ook de trein vatte tengevolge van dit benzinebrandje vlam. Passagiers uit de inmiddels ge- Stopte trein, trachtten, met behulp van omwonenden de bewusteloze bestuurder te bevrijden vla de voorruit, doch slaagden hierin niet; nadat men de wagen gekanteld had, kon men het portier openen en de man uit zijn benarde positie ver lossen. Naar wij van de zijde van de Rijkspolitie vernemen, was Dr. A. Janssen uit Heiloo onmiddellijk ter plaatse; later kwam ook dr. Hoek stra op de plaats des onheils en ook de burg. was aanwezig. Nadat de autobestuurder, die, naar ons werd medegedeeld, een hersen schudding en brandwonden aan het hoofd had opgelopen, verbon den was hjj was inmiddels bij gekomen werd hij per zieken auto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Door de brandweer uit Heiloo, die ook spoedig ter plaatse was, werden inmiddels de restanten .van de geheel-uitgebrande auto ge blust; het vuur van de brandende trein was inmiddels met zand ge doofd. Het treinverkeer uit beide rich- Uitspraken Meervoudige Kamer ALKMAAR. De Alkmaarse Meervoudige Kamer deed Dins dagmorgen uitspraak in de zaak tegen Hillebrand J. S. uit Am sterdam, een expediteur die voor de tijd van een jaar de bevoegd heid om een motorrijtuig te be sturen was ontzegd en in die tijd een motorrijtuig had bereden. De veroordeling luidde conform de eis nl. zes weken- gevangenisstraf. Jacoba K. uit Zijdewind, werd wegens diefstal van textiel door de rechtbank veroordeeld tot een boete van 100.of 30 dagen, de eis luidde indertijd 4 maanden. Voorts werden nog vonnissen geveld over Hendrik G„ wegens schennis der openbare eerbaar heid. 14 dagen en ter beschikking stelling van de regering. Frans A. S. werd wegens een zedendelict veroordeeld tot een boete van ƒ100.of 40 dagen en voorwaardelijke ter beschikking stelling der regering. Johannes P. T. kreeg voor een soortgelijk delict 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief en aftrek van 6 maanden voorwaardelijk. VOOR DE POLITIERECHTER WREKERS IN HUISWAARD Twee vrouwen uit Amsterdam, J. H. en B. J. W. v. Z„ die inder tijd uit verkeerd gerichte wraak zucht in Huiswaard als furies hebhen huisgehouden, waarbij ze de ruiten van een perceel aldaar insloegen, hadden zich voor ver nieling te verantwoorden. Zij hadden het niet de moeite waard gevonden voor de behandeling van haar zaak naar Alkmaar te komen, hetgeen, echter voor de politierechter geen bezwaar was om heide vrouwen te veroordelen tot 1 maand gevangenisstraf, vol gens de eis van de Officier. H .C. van G. uit Alkmaar, had op zijn werk een oliepak in ont vangst genomen, dat eigendom bleef van ziln werkgever. Hij nam het pak mee naar huis om dat hij niet de kleren van ande ren wenste te dragen. Door slor digheid had hij de kleding niet teruggegeven, toen hii van werk gever veranderde. Verdachte be riep zich op zijn nonchalance en hield vol niet de bedoeling te hebben gehad de kleding te ver duisteren. De Officier nam het verweer niet en eiste .ƒ.10.of 5 dagen, maar de politierechter sprak verdachte vrij. omdat hij opzet niet bewezen achtte. E. G. uit Alkmaar en W. de J. uit Wieringen. die voor eenzelfde feit terecht moesten staan, wer den bij verstek veroordeeld tot 10.— of 5 dagen, conform de eis. R. R. uit Nonrd-Scharwoude, die zich een polshorloge, dat zijn dochter had gevonden, had toe geëigend, werd bij verstek ver oordeeld tot 50.of 25 dagen, conform de eis. G. R. uit De Riin. beschuldigd van het opzettelijk bevorderen van de desertie van zijn dienst plichtige a.s. schoonzoon, beweer de tot zijn verweer, niets te heb hen geweten van de desertie van de jongen. Zijn verweer werd aanvaard. Opzet werd niet be wezen geacht èn verdachte werd vrijgesproken. J. v. d. G. Uit Bergen was be schuldigd van bedreiging met doodslag van zijn buurman K. Het was een kinderachtige buren ruzie die niet méér om het lijf had dan een storm in een glas water. Bij de hele ruzie was zelfs fêe'n klap gevallen. De éis was maand voorwaardelijk, met 2 jaar proeftüd en 50.of 25 dagen. Vonnis conform. tingen had door dit ongeval circa een half uur vertraging. Naar wij gisteravond aan het Centraal Zie kenhuis vernamen, is de toestand van de heer Kortlever, die juist daags te voren zijn 49ste verjaar dag vierde, redelijk wel; hij heeft enkele schaafwonden opgelopen doch geen inwendige kneuzingen. De K.J.M.V. gaat praten ALKMAAR. Vrienden, na de U.N.O.-conferentie van de vorige week gaan we nu eens praten over het wel en wee van de K.J.M.V. Alle ideeën die jullie hebben, zullen uitvoerig worden besproken. Ook eventuele klach ten zullen een behandeling on dergaan. Dus vrienden, allemaal om half negen in het Pavilloen Kinheim aan de Stationsweg. Burgerlijke Stand DE RIJP Geboren: Geertje Clazina, d. v. P. Jonker en C. de Jongh. Overleden: Neeltje Hazes, Wed. van Jan Kostelijk, oud 73 jaar. OVERDRACHT GARNIZOENSCOMMANDO ALKMAAR In het ROG-ge bouw heeft de scheidende garni zoenscommandant van Alkmaar, reserve-majoor M. H. Houbolt, in tegenwoordigheid van alle officie ren van de Lua, de Sociale Dienst en de Infanterie, alsmede de adju danten, het commando over het Alkmaarse garnizoen overgedragen aan zijn opvolger, majoor J. Kropf. In een toespraak memoreerde de scheidende commandant de pret tige wijze, waarop hij met allen, officieren zowel als manschappen, heeft mogen samenwerken. Daar bij sprak hij het vertrouwen uit, dat ook zijn opvolger op de mede werking en de toewijding, onder zijn commando betoond, zou mo gen rekenen. Naar wij nader vernamen ligt het in de bedoeling van de officie ren van het Alkmaarse garnizoen, majoor Houbolt nog* een afscheids cadeau aan te bieden. Kath. Vrouwenbeweging HEILOO. De gehouden bijeen komst waar zéér veel animo voor was, stond in het teken der „Ge- zinshulpzorg". Mejuffrouw Bulte hield een lezing verlucht met licht beelden over de gezinshulp-zorg. De serie lichtbeelden lieten zien, waar de meisjes voor de gezinshulp worden opgeleid. Tevens werd het praktische werk van de meisjes der gezinshulp getoond in de gezinnen, waar de Moeder door ziekte of an derszins vervangen moest worden. De lezing en lichtbeelden werden door de aanwezigen ten zeerste op prijs gesteld. Onder de aanwezigen zagen wij Mevr. Jitta, Zuster Hels- dingen en de heren G. Bos, W. Ta- mis en J. Schuyt, als deputatie van het Wit-Gele Kruis. Na afloop der lezing was er ge legenheid tot vragen stellen, waar gretig gebruik van gemaakt werd. Wij hopen dat deze lezing merk baar vruchten zal dragen. Dammen HEILOO. De in de zevende ronde gespeelde wedstrijden voor het clubkampioenschap gaven de volgende uitslagen: Groep I: TuinmanSchurer 1-1; VerverGeuzebroek 02; Dekker- Adrichem afgebr. J. de Geusde Graaf 11; BeukersJ. Sprenke ling 0—2. Door de winstpartij van Geuze broek is deze weer in de running gekomen. Volgende week zal hij de leider Tuinman ontmoeten. Dit belooft een bij uitstek spannende strijd te worden. De stand in groep I is nu: Tuinman 10 punten; Verver en Geuzebroek ieder 9 punten; de Graaf 8 pnt., Sprenkeling 7 pun ten; Dekker en de Geus ieder 6 punten. Schurer 5 punten; Beukers en Adrichem ieder 2 punten. Groep n: de JongWinterinck 02; J. SpaansA. Kroon 1—1; Groep III: BruinBijwaard 02; WeijersAlleman 02; v. Lies houtA. Sprekeling afgebr. Smit Hottentot 02; v. d. Werff Sluisman 02; Alleman Smit 0—2. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond (opge maakt te 10 uur) TAMELIJK ZACHT WEER DE BILT, 23-11 Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist. Meest matige wind aanvankelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopende rich tingen. weinig verandering in tem peratuur PROMOTIE-REGELING DISTRICT WEST I GROEP 1: De kampioen C van de afd, Noord-Holland speelt met no. laatst en voorlaatst van de 4e klas A een gehele competitie om 1 plaats in 4e klas. GROEP 2: De kamp. B van afd. Noord-Holland speelt met no. laatst en voorlaatst van de 4e klas B 'n gehele competitie om een plaats in de 4e klas. GROEP 3: De kampioen A van de afd. Noord-Holland en de kam pioen A van de afd. Haarlem spe len met de no. laatst en voorlaatst van de 4e klas C een gehele com petitie om 2 plaatsen in de 4e kl. GROEP 4: De kampioen B van de afd. Amsterdam speelt met de no. laatst en voorlaatst van de 4e klas D en E en no. laatst van de 4e klas I een gehele competitie om 2 plaatsen in de 4e klas. RESERVE ELFTALLEN GROEP 1: De kampioen B van de afd. Noord-Holland speelt met no. laatst en voorlaatst van de res. 3e klas A een gehele competitie om 1 plaats in de res. 3e klas. GROEP 2: De kampioen A van de afd. Noord-Holland speelt met no. laatst en voorlaatst van de res. 3e klas B een gehele competitie om 1 plaats in de res. 3e klas. GROEP 3: De kampioen C van de afd. Noord-Holland speelt met no. laatst en voorlaatst van de res. 3e klas C een gehele competitie om een plaats in de res. 3e klas. GROEP 6: De kampioen C van de afd. Amsterdam en de kamp. B van de afd. Haarlem (gebeurte- lijk) spelen met de no's laatst en voorlaatst van de res. 3e klas F een gehele competitie om - plaats in de res. Ie klas. Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: (Adv.) Gevonden en verloren WARMENHUIZEN: Bruine he renhandschoen; ceintuur terra kleur. Verloren: Bankbiljet van f 100. Inlichtingen bij de politie. Uil hel Con Zelo-kamp WAARLAND Het tweede ontmoette thuis VZV 3 en won met 31. De adspiranten a wonnen met liefst 61 van ZAP b, terwijl de adspiranten b, die tegen Vios b uitkwamen, met 1-1 tevreden .moesten zijn. Het eerste deed het weer bijzon der slecht., door met 72 van Cal- l.antsoog te verliezen. Dit resul taat werd wel- niet gehoopt, maar wel verwacht, want het is nu een maal niet mogelijk dat een eerste elftal, waarvan de meeste leden niet op de wekelijkse training ko men, ooit nog een wedstrijd kan winnen. Een goede raad: Kom al len a.s. Vrijdag op de trainings avond. V?!! Hü Majoor Houbolt draagt het commando over het garnizoen Alkmaar over aan majoor Kropf. BERGEN De kunstavonden van het Kunstenaars Centrum Bergen werden gisterenavond ge opend met eên lezing van Anton van Duinkerken in de dancing van De Rustende Jager. Anton van Duinkerken sprak over een eenvoudige laat-middel- eeuwse ballade „Het. liedeken van St. Jakob", die voorkomt in het Antwerps Liedboek. Dit gedicht, dat bestaat uit 21 coupletten van 5 regels is geschreven door een on bekende dichter uit de St. Jacobs- parochie te Antwerpen. Het is niet meer of minder dan een herberg- vers, dat de geschiedenis verhaalt van vader en zoon, op pelgrimage naar St. Jacob van Compostella, die zich van de overige pelgrims afscheiden en zelfstandig, buiten het pelgrimshuis gaan logeren in een herberg, waar de dochter des huizes liefde opvat voor de zoon, die zij bij zich tracht te houden door de vader valselijk te doen beschuldigen van diefstal, in de hoop dat de beschuldigde, die met zijn zoon verder ter beevaart wil trekken, zal worden opgehangen. De zoon laat zich echter in zijns vaders plaats berechten. De vader trekt verder en wanneer hij van zijn pelgrimstocht terugkeert, blijkt zijn zoon door een wonder in leven. De herbergier wordt dan door de rechters tot de strop ver oordeeld en de dochter wordt le vend begraven. Dit doodeenvou dige gedicht is er een voorbeeld van, hoé eên gemakkelijk ver staanbare tekst niettemin zeer lang een geheim kan bewaren. Muzi kaal, folkloristisch, literair-histó- risch, philologisch en rechtshisto risch is het door autoriteiten beke ken en door hun gezamenlijk on derzoek kon dit gedicht ons klaar worden. De heer van Duinkerken ontsluierde in het eerste deel van zijn betoog aan de hand van het onderzoek, de geheimen van het gedicht en kwam tot de conclusie dat deze ballade een vrome waar schuwing is tegen het „selbstandi- ges quartiermachen". In het tweede deel van zijn le zing betoogde Anton van Duinker ken, niet minder spits en geestig dan wetend en wijs, hoe niemand een „selbstandiges quartier" in de wereld heeft. De dichter heeft nooit een plaats in het leven, hij is er een orgaan van. De onbekende dichter is een door de oerkrachten des levens ge mobiliseerde mens. Het is goed, geen eigen kwartier te hebben, maar als vader en zoon uit de bal lade niet getracht hadden er een te maken, dan zou er geen wonder zijn geschied. Als de poging tot het maken van een eigen nest uit het leven zou verdwijnen, dan zou de poëzie uit het leven heengaan. Bij een uiterst spitse uitweiding over de accusativus in de credo woorden: credo in unam sanctam et apostolicam ecclesiam, laakte de spreker hen, wier levenshouding een ablativus zou vereisen. De heer van Duinkerken eindig de zijn meesterlijk betoog met de woorden: Houdt in uw eigen kwartier een marge voor „het an dere", waarin de naamloosheid én de tijdloosheid der schoonheid zich afspeelt. VEEMARKT PURMEREND Het aanbod van runderen was naar de tijd van het jaar niet on bevredigend, en daaronder was een flink aantal vette koeien waarbij heel prima beesten. De handel daarin was heel goed, daar er nog al flink slagers op 't appèl waren. De prijzen bleven dan ook om de f2.per kg. Een enkel prima beest zal nog wel iets boven de note ring komen te staan. Met de gelde koeien was het er ook niet slechter op geworden, een prima beest met melk was wel goed gezocht. Met de verse melkkoeien ging het niet zo vlot, maar de prijzen blijven voor deze dieren, hoe slepend het ook gaat, vrij goed staande. Met het jonge vee was het maar een heel kalme gang, en voor de ge- bruiksstieren was de vraag ook maar heel gering. Beter was het met de nuchtere kalveren, deze worden voor flinke prijzen vrij vlug verkocht. De schapenmarkt was maar heel matig bezet, maar de handel was heel goed, met aar dig vraag. De kwaliteit was er niet beter op. Ook werden nog enkele lammeren voor het leven gekocht. Met de bokken en geitenmarkt was het weer een heel stugge bewe ging. Beter was het op de varkens- markt. De vette varkens waren hoger in prijs en werden vrij vlug verkocht. Ook met de biggen was de handel beter dan de vorige week, alhoewel het aanbod daar van weer vrij groot was. Voor de enkele fokzeug was geen notering te maken. En daar de doders het op de paardenmarkt heel kalm aan deden, en iets lager prijs wil den uitleggen was het daar een stille boel. Ook op de pluimvee- markt was het een tamelijk stroeve beweging. Enkel was er nog al vraag naar konijntjes daar deze voor export werden opgekocht. AVENHORN, 22 November. 150 kg Spruitkool 40.0043.00: 34.400 kg Witte kool Succ.6.70 8.60; 33800 kg Rode kool 5.50 8.70; 11500 Gele kool 5.00—7.00: 3200 kg Groene kool 12.5017.10; 800 kg Chinese kool 7.209.90; 8000 kg Uien; Grove 22.3022.70. Gewone 23.40—23.90; 12700 kg Bieten: I 6.40—7.90, II 4.00—4.50: 270 kg Witlof: I 58.00—65.00. II 32.00—48.00: 15000 kg Peen: II 10.30—11.50, III 9.70—10.40. IV 7.70—8.80: 500 kg Andijvie 17.00 19.00; 35500 kg Pastinaken 13.00 —4.30. PURMEREND, 22 November. 4000 Kippeneieren 15.0018.50: 2500 Eendeneieren 15.0016.50 p. 100 st.; Totaal 848 Runderen; 365 Vette koeien 160210. goed: 270 Geldekoeien 375600, matig: 118 Melkkoeien 550825. kalm: 54 Pinken 375420, kalm; 9 Stieren 305550, kalm; 42 Graskalveren 140-230, stug: 176 Nuchtere kal veren voor de slacht 2855. vlug: Vette varkens voor de slacht 1.34 1.76 per kg, vlug: 927 Biggen 2542.50. vlugger: 602 Schapen 7095, goed. Lammeren 4565, goed; 43 Bokken en Geiten 10— 40, stug; 46 Paarden 350625, stu/*: 5100 Oude kippen en hanen (witte en rode) 22.25 p. kg: 600 Oude kinpen en hanen (blauwe) 2.302.50 p. kg: 400 Hennen 6.50 9 p. st.: 550 Jonge en oude een den 1.252.50 p. st.: 1400 Konij nen 0.506: 260 Ganzen 79. WARMENHUIZEN. 23 Novem- 14.30; 26.000 Rode kool 5.50—7.60: ber. 19000 kg Andijvie 13.30— 34000 kg Witte kool 5.80—6.20: Succes witte kool 27.808.40. LANGEDIJK, 23 November. 10000 kg Uien 23.80—24.20, Gro ve 21.90—22.20: 14000 kg Andijvie 14.30—18.40: 32000 kg Witte kool 6.008.10: 15000 kg Groene kool 9.90—18.00: 6000 kg Gele kool 5.00 8.10: 34000 kg Rodê kool 5.50— 10.20. JUIST IN I die helaas rijk duurd dag reeds bladen int Leidschenc te produce slechts enl bij te vert brandstof dat we hiei hadden. Zelfs zó kc uitvinder enl zoek kreeg v zou hebben r dracht van d de jonge mai ligheid onder scherming wt een verblijfpl zen, die absoli ven. Waarom van oorlog zi het welzijn va tellen de bla< Intussen mo die eerst zo b nieuwe uitvin dat ze door d neus genomen ding niets om We hier in Ned ten een gewe! bron van kostl ben aangeboor armer zijn. De jongemat ter laten lope zeer op de viz wat ouderwets! kon smokkelen eigen ontdekte dit laatste gev tor op geen en] vloede heeft mi nog naar de Li bracht om da; Maar vandaar de mededeling schadelijk bleel motor en de kwam op fi._ de Staatsmijnei deze conclusie i tisch te achten liedje is dan or ons land voor jongen nog alti een groot aanta sen met een ot bij de neus te motor en haar 1 dit gebied een d te zijn. Wie herii de naam van V Vega? Hij was d< gelbertus Mudd zal wel niet de donderdag hilversu 7.00—24.00 7.00 Nieuws, 7.15 7.30 Sluiting, 8.30 dio-ochtendblad, ten, 9.03 Gramo Voor de vrouw, S ziek, 10.00 Morgei pulair concert 10. ren, 11.00 Sopraai Causerie over het Pianoconcert, 12 orgel, 12.30 Mede t spionnetje, 1 13.00 Nieuws, 13.1; 13,45 Gramofoonm de vrouw, 14.30 en piano, 15.00 Vo. Cabaret, 16.30 Slu doscoop, 18.00 Nie praatje, 18.30 Voo ten. 19.00 Voor d Radio VolksmuzieP moonmuziek. 19 A zending, 20.00 Nie rie „Koningin 20.15 Orkestconce boek 1918", 21 30 zeischap, 22.30 Zan „Amateur-circusser Nieuws, 23.15 Radii 23.4524.00 Gramo: HILVERSUM 7.00 KRO IC KRO, 14.00— 7.00 Nieuws 7.15 1 liturgische kalendi 8.30 Nieuws, 8.40 C 9.00 Weerberichten, muziek. 9.30 Wa Gramofoonmuziek, 10.00 Gramofoonmz gendienst, 10.45 Oi Voor de zieken. 11 12.00 Angelus. 12.0 12.30 Mededelingen concert, 12.55 Zo Nieuws en Katholi. Pianovoordracht, vrouw, 14.00 Pron solist, 14.45 Voor d Omroeporkest. 15.< 16.30 Sluiting, 17.30 17.50 Regeringsuitze mofoonmuziek, 18. tuinbouw", causerie jeugd. 18.55 ..Een g een goede zaak", 19, Muziek voor de jet krant. 20.00 Nieuws, gramma. 22.05 G: 22.15 Buitenlands Gramofoonmuziek 5 denking, 23.00 Niei Kamerorkest en sol BRUSSEL 322 12.00 Gramofoonmuz berichten, 12.33 Voo 12.40 Gramofoom Nieuws, 13.15 Gr 14.00 Voor de jeugd muzivk, 17.05 Nieuw kinderen, 18.15 Sym 18.25 Gramofoonmuz de soldaten, 19.00 Nii mof.-muziek, 19.50 20.00 Verzoekprogi Klankbeeld, 21.20 Ziek,, 21.45 Actu: Nieuws. 22.15 Gr 22.50 Nieuws, 22.55- fonmuziek. BRUSSEL 484 12.05 Omroeporkest, 13.15, 14.00—14.30 ziek, 17.10 Ensembli 18.30 Omroeporkest, 1 Nieuws, 20.00 Hoorsp. 22.1522.55 Gramoio

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2