SICILIË, het land van Giuliano De Katholieke Kerk in de belangstelling Die Czardas-fürstin Een R schoo Hr. Ms. Banckert naar Indonesië Lidmaatschap vakorganisatie VLIEGVELD DE KOOIJ IN HET MIDDELPUNT Terugkeer der Carmelieten mogelijk gemaakt Met felle kleuren geschilderd in G er mi's „In Naam der Wet Toesterr Woensdag 23 November 1949 Een Katholieke stem uit Engeland De „Times" wijdde haar beste kolommen aan het katholicisme na vier eeuwen verbanning Uitgeleide van honderden belangstellenden De Italiaanse film Hoofd stad-Operette in Theater Carré Mogelijkheden worden overwogen PAGINA 4 (Door graaf M. de la Bedoyere) Enige tijd geleden publiceerde de „Times" een allervriendelijkst artikel over een gebeurtenis in het leven van Katholiek Engeland welke buiten de kringen der Kerk heel goed onopgemerkt had kunnen voorbijgaan. Deze gebeurtenis was de terugkeer van de Carmelieten naar hun eeuwenoude Priory in het dorpje Aylesford in Kent. De „Times" schreef hierover „De politieke en kerkelijke vijan digheid, die de monniken verban de in 1538, is al lang geluwd, en vele landgenoten, die niet hun ge loof hebben, zullen zich erover verheugen de witte monniken weer welkom thuis te kunnen he ten. Re reliquieën van St. Simon Stock, die zij vereren omdat hij een verschijning kreeg waaraan zijn hun bekende bruine scapulier ontlenen, bevinden zich te Bor deaux; zij hebben enige hoop, dat zij zijn lichaam zullen mogen te rugbrengen naar Aylesford, wan neer zij in 1951 de priorij officieel heropenen." Op Allerheiligen hebben de wit te monniken inderdaad weer be zit genomen van hun oude land goederen en gebouwen; zij gin gen in processie over de oude brug over de Medway door het dorp het land in, terwijl duizen den hen gadesloegen. Waar de tijd stil stond Enige dagen tevoren had ik de plaats bezocht, waar St. Simon Stock zeven honderd jaar gele den het Generaal Kapittel van zijn Orde bijeen riep en vanwaar zijn zonen bij de Reformatie wer den verdreven. Het mysterieuze van de plaats is misschien niet zozeer gelegen in de schoonheid van het overgebleven bouwwerk, als wel in het dorpje zelf als ge heel, Gelegen op een paar mijl af stand van een der hoofdverkeers aders en, toevalligerwijs, van een geweldig benzinedepot, is deze plek door de historie en het koort sige tempo van het moderne leven nagenoeg onaangetast gebleven. De meeste oude bruggen in Enge land zijn reeds lang herbouwd en aan het moderne verkeer aange past; niet echter in Aylesford. Men bereikt 't dorp via een oude bultige stenen brug, waar stop lichten het eenrichtingsverkeer regelen. Het lijkt een poort naar een plaats waar de tijd heeft stil gestaan. Nog ontroerender is het werk, verricht om na vier hon derd jaar weer de fundamenten bloot te leggen van de kerk der Ten Hemel Opneming, die door rovers om haar lood en stenen werd afgebroken. Een mooi gras veld heeft nu een rij sloten en op de bodem daarvan kan men de oude muren zien. Spoedig zullen zij weer oprijzen, heropgericht om weer het schrijn te vormen van het Heilig Sacrament, dat de Her vormers wensten te vernietigen. Buitengewoon is ook de kans, waardoor de monniken in staat werden gesteld terug te keren. De laatste eigenaars van het prachti ge goed, besteedden heel wat geld aan de restauratie ervan, en toen de tijden moeilijker werden beslo ten zij, ofschoon zelf niet katho liek, het aan niemand anders dan de oorspronkelijke eigenaars te verkopen, de Engelse Carmelie ten van thans. En zo gebeurde het. Anglicaans compliment Nauwelijks minder interessant is een ander lang artikel, onlangs in de „Times verschenen en geti teld „Het hedendaags katholicis me". In dit artikel brengt de schrijver, waarschijnlijk een An glicaan, een schone hulde aan de rol van de Katholieke Kerk in de moderne wereld, geplaatst als de ze is tegenover het gevaar uit het Oosten en van innerlijk moreel verval. De s.chrijver tracht welis waar weer te argumenteren op het oude thema der „hereniging" en suggereert dat het standpunt van de Kerk in deze misschien wel niet definitief is, aangezien haar huidige leer gedeeltelijk het resultaat is van polemieken tus sen de Reformatie en nu. De hoop op „hereniging" worstelt in het hart van vele Anglicanen sterk tegen de dood in. De schrijver suggereert ook, dat de Kerk in Smeden mogen landbouwwerktuigen maken De heer T. W. Mantel, smid te Schellinkhout, die zich voor het Kantongerecht had moeten ver antwoorden, terzake van het feit, dat hij in zijn bedrijf sproei- machinës had vervaardigd zonder in het bezit te zijn van een daar toe verstrekkende afzonderlijke vergunning op grond van het Be sluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941, is ter zitting van 16 November 1949 vrijge sproken van het ten laste ge legde. Dit geschiedde op grond van de overweging, dat het maken van landbouwwerktuigen, dus ook van sproeimachines, behoort tot het normale smidswerk, hetgeen mag worden uitgevoerd uit hoof de van de vestigingsvergunning, gebaseerd op het vestigingsbe- sluit Smidsbedrijven 1944, welke vergunning de heer Mantel wel in ziin bezit had. Ter zitting werd gewezen op het zeer belangrijke werk dat de smeden in dit opzicht verrichten, ook inzake de ontwikkeling van nieuwe typen werktuigen. de moderne tijd te gecentraliseerd en formalistisch is geworden, zo dat voorschriften en discipline er toe neigen het werk van de heili ging te verdrijven. In een vriend schappelijke en constructieve geest als waarvan dit artikel ge tuigt, kan een niet-katholiek ze ker gerust een dergelijk vraag stuk opwerpen. Doch de werkelijke belangrijk heid van het artikel ligt in het feit, dat twee van de belangrijk ste kolommen van het leidingge vende Engelse blad de „Times" al dus gewijd zijn aan een ernstige en interessante erkenning van de grotere plaats der Kerk in de we reldproblemen in deze tijd. „Christelijke actie" in Engeland Dit alles speelt er een rol in mee, om het katholicisme weer in het brandpunt te stellen van de visie van de Engelsman en het zal zeker bijdragen tot het effect van de over het gehele land ver spreide beweging voor „Christe lijke Actie", d.w.z. de samenwer king van alle christelijke gemeen schappen om de mensen eraan te herinneren, dat uiteindelijk het antwoord op onze politieke en so ciale problemen ligt in een gees telijke en morele opleving over het hele land. Sir Stafford Cripps in het bij zonder heeft tijd weten te vinden om op do openbare vergadering voor „Christelijke Actie" te spre ken en met hem zitten op het podium zowel katholieke als pro testantse figuren. Jammer genoeg zijn er veel ka tholieke priesters en leken, die deze samenwerking uit de weg gaan, omdat zij vrezen, dat dit verward zou kunnen worden met valse ideeën over „hereniging" of de indruk zou kunnen geven, dat de ene godsdienst evengoed is als de andere. Toch is mijn eigen er varing in deze hele christelijke samenwerking, dat slechts de ka tholieken, met hun vastheid in de leer en hun morele overtui gingen, in staat zijn werkelijk leiding te geven. En ik geloof, dat katholieke geestdrift ervoor gro telijks zou bijdragen tot de beke ring van een Engeland, dat thans zo geredelijk notitie neemt van de positie der Kerk. Arrestaties te Boedapest Het Hongaarse departement van Binnenlandse Zaken heeft giste ren bekend gemaakt, dat Robert Vogeler, de Amerikaanse president van de International Standard Electric Company en t Edgar San ders de Britse plaatselijke verte genwoordiger van de maatschap pij, wegens spionnage zijn gear resteerd en hun schuld bekend hebben. Ook werden andere arrestaties bekend gemaakt, waaronder die van Imre Geiger, de algemeen directeur van de Hungarian Stan dard Electric Company. Vorige week stortte een Amerikaanse B-29 superfort ongeveer 650 km ten Noord-Oosten van de Bermuda's in zee. De beman ning werd gevonden nadat zij drie dagen in rubberboten op zee had gedreven. Twee leden der bemanning werden gedood toen de staart van het vliegtuig afbrak. De piloot John Crable vertelde later dat talrijke vliegtuigen over hun rubberbootjes vlogen zonder hen op te merken. Het eerst werden zij ontdekt door een B-17 bommenwerper en een oorlogsschip. Met de Canadese oorlogsbodem Haida werden zij naar Hamilton (Bermuda's) gebracht. De laatste tijd is het meer dan ter zee J. H. Sillevis Smitt maakt Hoewel het nog ruim een maand voor Kerstmis is, rijdt in Londen het Kerstmannetje al door de straten. Evenals St. Nico- laas maakt het Kerstmannetje gebruik van slechts de aller modernste voertuigen. Op deze foto wordt de Kerstman hartelijk welkom geheten door een Londense chauffeur. duidelijk, dat Den Helder a.ls Ma- rinestad steeds meer aan bete kenis gaat winnen. Vooral de laatste week was dit duidelijk merkbaar bij het vertrek van de „Van Speijk" bij de terugkomst van de beide korvetten „Ceram" en „Batjan" en ook Dinsdagmid dag bleek dit opnieuw bij het vertrek van Hr. ms. torpedoboot- jager „Banckert" onder comman do van de kapitein-luitenant ter zee B. v. d. Ploeg. Op 20 September 1948 arriveerde de Banckert in de haven van Nieu- wediep na een verblijf van ruim twee jaar in de Archipel. Nadien werd het schip op de Rijkswerf ge heel nagezien, kreeg, zoals men dat noemt, zijn groot onderhoud. De staat van dienst achter de rug, want voor de patrouilletochten in Indonesië was de Banckert onder de Britse naam „Quilliam" inge deeld geweest bij de bekende en met roem overladen Middellandse Zeevloot en maakte dientengevolge landingen mede in Afrika en Sici lië. Op 21 November 1945 werd het schip te Rotterdam door de Ko ninklijke Marine van de Britse Admiraliteit overgenomen en om gedoopt in Hr. Ms. „Banckert". Daarna begon de ta,ak in Indonesië, waar men enkele keren 't scheeps geschut moest gebruiken, om bat terijen. die vanaf de kust op de oorlogsbodem schoten, tot zwijgen te brengen. Er was een aangename taak weggelegd voor de torpebootjager, want toen het passagierschip „Willem Ruijs" van de Rotterdamse Lloyd voor de eerste maal in In donesië arriveerde (24-12-1947) voer de „Banckert" het prachtige schip tegemoet en wekte de pas sagiers met saluutschoten, om ver volgens als escortevaartuig mede te varen tot de haven van Tand jong Priok. De Hoofvlootpredikant kapitein als gast van de Koninklijke Marine deze reis mede en zal in de Archi pel Marine-onderdelen bezoeken. Hij werd uitgeleide gedaan door de Hoofdvlootaalmoezenier Mgr. J. F. M. de Sain. Des morgens inspecteerde de Commandant Zeemacht Nederland schout bjj nacht J. J. L. Willinge, in wiens gezelschap zich de com mandant Marine Willemsoord, commandeur I. W. Reijnierse be vond, de 232 opvarenden en wens te hen tevens een goede reis. Dit zelfde deden ook in de middag honderden familieleden van deze opvarenden en nogmaals honderden belangstellenden uit Den Helder, die langs de gehele haven stonden op gesteld en na het spelen van het Wilhelmus luide afscheid namen van schip en bemanning. Hoe lang de „Banckert" in de Archipel zal blijven is nog niet be kend, wel heeft men opgegeven, dat men moet zorgen op de vol gende data briefpost in Amsterdam te hebben: 27 November voor Ca diz, 30 November voor Malta, 4 Dec. voor Port-Said, 7 December voor Aden, 15 December voor Co lombo en 22 December voor Bata via. Het schip zal op 27 December in Indonesië arriveren. R.C.Z.-LIMMEN 3—2 LIMMEN Eenieder was er van overtuigd dat Limmen tegen R.C.Z. een zware wedstrijd tegemoet ging. Ondanks dit stond Limmen door 2 goede doelpunten, met de rust met 20 voor. Met de over winning in zicht begon men dan ook aan de tweede helft. Maar he laas het mocht niet zo zijn. De druk van R.C.Z. werd steeds gro ter. Het wist dan ook drie doel punten te scoren, en behaalde daarmee de overwinning Het zit Limmen niet mee in deze compe titie. Wanneer de naoorlogse Italiaanse filmregisseurs ons één besef hebben bijgebracht, dan is het wel, dat het „aria"-tijdperk van Benjamino Gigli en Tito Schipa voorbij is en heeft plaats gemaakt voor een nu en dan obsederende werkelijkheidsuitbeelding, die de scherpe kanten van het leven niet ontwijkt en geen enkele moeite doet de lelijkheid ervan te camoufleren. De romantiek van hetDolce Napoli" en de poëzie van het Venetiaanse Canal Grande is verdrongen door het barre realisme van het oorlogs verhaal, de sociale tendenz en het schrijnende epos over het banditisme. Sinds Luchino de Visconti met zijn film „Osses- sione" de bioscoopbezoeker in de werkelijke wereld van de armoede en de ellende binnenvoerde, en Rossellini in „Roma, citta aperta" („Rome open stad") zijn voetsporen drukte, nam de Italiaanse filmproductie een nieuwe vlucht en lanceerde zij met een verbijsterende regelmaat films, die stuk voor stuk een openbaring betekenden in de wereld der cinematografie. eigenschappen. Giuseppe Guido Loschiavo, naar wiens gelijkna mige roman de film werd vervaar digd, ontleende zijn gegeven aan het ruwe leven der Siciliaanse Mafia's en de eeuwige strijd van het wettig gezag tegen deze vrij buiters en bandieten, die er een rechtsgevoel op nahouden, dat te enenmale strijdt met iedere rechts opvatting van een beschaafd land. Een verhaal, dat dus wel uitermate past in het „werkelijk- tuigender, propaganda te maken heids"-schema der hedendaagse Het Italiaanse realisme miste echter het nuchtere,, berustende en flegmatieke van het Engelse en verschilde wezenlijk met de Franse noodlotsobsessie. De licht ontvlambare Italianen namen tengevolge van hun neiging om alles groter en erger voor te stel len dan het is. geen genoegen met de loutere en van iedere lyriek gespeende beschrijving der feiten. Zij konden niet nalaten hun el lende en armoede (ook geeste lijke) met enthousiasme voor te dragen en daardoor, misschien on gewild, maar daarom des te over- voor een schonere toekomst. Dit soort realisme neemt voor zich in, verovert en dwingt tot partij kie zen. Het is bezield met het ver langen naar een betere wereld en het legt getuigenis af van de wil tot hervorming van een ontwrichte maatschappij. De film „In Nomine della Lege" („In Naam der Wet") van Pietro Germi, welke door Golifex werd uitgebracht en waarvan a.s. Vrij dag in het Asta-theater te Den Haag de première voor Neder land gaat, vertoont deze zelfde Italiaanse filmmakers. (Staan de kranten de laatste tijd niet vol van de jacht op leven en dood van de Italiaanse politie op de bandietenleider Giuliano?) Het gegeven is erg eenvoudig. De nieuwe kantonrechter van een Siciliaans stadje (Massimo Gi- rotti); ook bekend uit „Gaccia Tragica" en „Ossessione") heeft zich tot taak gesteld de wet in dit onherbergzame land te doen eerbiedigen. Hij haalt zich de vijandschap op de hals van de leider der Mafia's (Charles Vanel) en er wordt zelfs een aanslag op hem gepleegd. De strijd moede, beslist rechter Schiavi zijn ont slag te nemen. Wanneer hem dan echter het bericht van de moord op zijn jonge vriend Paolino be reikt, luidt hii de alarmklok en spreekt ten aanhore van een grote menigte een vernietigend requi sitoir uit over de schuldigen. De Mafia-leider wordt bekeerd en wijst de dader aan. En met de woorden „In naam der wet" arres teert rechter Schiavi de moorde naar. In de uitbeelding van de on verbloemde werkelijkheid is Ger mi al even medogenloos als zijn confraters de Sica („Sciuscia"), •-V- v. - Zampa („Vivere in pace") en an deren. Maar evenmin als dezen beperkt hij tot een loutere weer gave, tot het wel verschrikkelijke doch toch nuchtere beeld, en houdt hij zichzelf op een afstand. Hij werpt zich midden tussen de hartstochtelijke figuren van zijn verhaal, hij mengt zich in hun ge sprekken en laat hun onstuimige woorden zijn eigen verontwaar diging en medelijden vertolken. Hij wekt sympathie voor de figu ren, die hij schiep, voor de Ma fia-leider evenzeer als voor de rechter. En daardoor dwingt hij ons een confrontatie op met het probleem van het goed en het kwaad en weet hij de overwinning van het goed te suggereren. „In naam der Wet" is er een bewijs van, dat het tijdperk van het Italiaanse film-realisme nog niet is afgesloten, en het land der Rosselini's, de Sica's en Zampa's voorlopig in de wereld van de film nog wel toonaangevend zal blijven. V. de J. De leider der Mafia's (Charles Vanel), die de tegenspeler is van rechter Schiavi (Massimo Cirotti) in de door Gofilex uitge brachte Italiaanse film; „In Nomine della lege", („In naam der wet". Voor een duizendkoppig publiek, dat kennelijk behagen vond in de lichte vloeiende melodiek van Em merich Kalman en onbevangen mee leefde met elke handeling in deze vermakelijke geschiedenis die de luchthartigheid als grondtoon en de liefde tot de kunst als dominant heeft, presenteerde zich Zaterdag avond de Hoofdstad-Operette met de première-uitvoering voor Am sterdam van „Die Czardasffirstin" van Kalman, die in de Hollandse bewerking van Meijer Hamel in theater Carré een geestdriftig ont haal vond. Onder de vele artisten van de Hoofdstad-Operette, die een voort zetting is van de voormalige Fritz Hirsch-Operette, bevonden zich nog verschillende sterren uit de troep van Hirsch, die evenals voor de oorlog blijk gaven stuk voor stuk over voldoende speelkracht en flair te beschikken om de opvoering een hechte basis te geven en met de slagvaardigheid van routiniers het vlotte tempo niet te doen verstar ren. Fritz Steiner, Otto Aurich, Joh. van der Zalm en Paul Harden, wa ren met Ruth Rhoden, Hel. Rajew- ska en Hetty Ruijs als begaafde me de speelsters, de voornaamste ac teurs in dit zotte liefdesspel, dat de geschiedenis verhaalt van Sylva Va- rescu, een gevierd variëté-artiste, die bemind wordt door een adellijk personage, die op zijn beurt van de nog adellijker papa nogal tegenwer king ondervindt. Het was vooral de manier, waarop dit overbekende ge geven door de hoofdrolspelers ten to nele werd gebracht, die aanleiding gaf tot de meest komische situaties. In dit verband mag vooral genoemd worden de scène in het tweede be drijf tussen Gravin Stasi (Hellena Rajewska) en Graaf Boni (Fritz Steiner) dat een der hoogtepunten werd van de avond en qua bedrijf het sterkst geconstrueerd was. In 't eerste bedrijf moesten de spelers zich nog wat acclimatiseren, terwijl het derde verreweg het zwakst was. Het was eendeels jammer, dat de stern-technische capaciteiten van de executanten niet van dien aard wa ren, dat men over een brillante ver tolking van de aardige, geestige nooit banale of sentimele melodieën van de Hongaar Kalman zou kunnen spreken, maar van de andere kant was het acteren zodanig dat men deze eerste avond voor de spelers 'n groot succes kan noemen. Julius Susan, die een enkele keer moeite had enige al te voortvarende koris ten in bedwang te houden, kweet BOENG TONI ZUID-SCHERMER. De R.K. Gemengde Toneelvereniging van de L.T.J. speelde Zondagavond „Boeng Toni" van Arie van der Lugt. Een goed stuk. In felle kleuren schildert van der Lugt ons in dit spel het schrijnende leed, de schrikkelijke angst en de vernie tiging van veler heiligste geluk, de ellende veroorzaakt door het conflict in Indonesië; een conflict dat in wreedheid niet onderdoet voor een oorlog, een conflict dat in zijn diepste wezen misschien niets anders is dan een broeder- krijg. Een planter ziet zijn levenswerk bedreigd; vriendschap en ver trouwen, gegroeid in jarenlange samenwerking van Blank en Bruin, schijnt plots te moeten eindigen; vele Javanen en Hol landers verliezen voor immer hun dierbaarsten enwaarom In een gaaf en psychologisch verantwoord stuk vertelt de schrijver ons van dit alles met diep-menselijk gevoel zonder echter sentimenteel te worden. En de spelers? Zij slaagden in het tot uitdruk king brengen van de gevoelens en problemen, in het stuk zo zuiver neergelegd. Zelden zagen we onze Schermer-dilettanten, als geheel, zó in vorm. Zeker, het was geen beroepswerk: een enkele weife ling, een paar minder gelukkig uitgesproken vreemde woorden wat schuchterheid in het eerste bedrijf we nemen dit alles graag op de koop toe, omdat we te zien en te horen kregen wat het stuk ons te leren had. De typen spraken ieder voor zichzelf. We feliciteren de spelleider met zijn keuze van spelers en speel sters en we wensen de groep een even groot succes bij de volgende opvoeringen, die hier en elders op het program staan. zich met zijn orkest uitstekend van zijn taak en werd na afloop tegelijk met de troep geestdriftig toege juicht Met bloemen en een korte toespraak van Meijer Hamel, die te vens dank bracht aan de directie van theater Carré, werden alle ar tisten gehuldigd. De décors waren vrij eenvoudig doch doeltreffend ge noeg om het geheel een passende omlijsting te geven. Aan de directie van het Reisbur. „De Magneet", die de pers van Hoorn in de gelegenheid had ge steld deze première bij te wonen, komt een woord van dank toe voor de keurige en vlotte wijze, waarop zij deze trip naar de hoofdstad ge organiseerd heeft. V. door naastenliefde verplicht (K.N.P.) Voor de eerste maal in de sociale geschiedenis van Frank rijk heeft een Bisschop gesproken in een arbeidsbeurs. Dit geschied de tijdens een sociaal, congres in de Bourse du Travail te Saint Etienne, toen Mgr. .Ancel, wijbis- schop van Lyon, zich richtte tot een publiek, dat uitsluitend uit arbeiders van de meest verschil lende politieke richtingen bestond. „Dit feit", zo schrijft een Frans katholiek persbureau,, „betekent een positiebepaling, die aan de gehele Katholieke Kerk in Frank rijk een verplichting oplegt". Het gaat hier immers niet om een of andere vage rhetorische acrobatiek, die men op zovele spreekgestoelten kan horen en waar gejongleerd wordt met woorden als „sociale rechtvaardig heid" en „samenwerking", doch om iets principieels, iets concreets, dat van grote betekenis is voor de toekomstige positiebepaling van de Katholieke Kerk in Frankrijk tot de sociale problemen. De dikwijls gehoorde en van vijandelijke zijde immer weer ge poneerde bewering, dat de Kerk een voortdurende afwerende en teruggetrokken houding inneemt, verdient op zijn minst een ern stige revisie, wanneer men een kerkvorst hoort zeggen, dat de Kerk overtuigd is van het recht van de arbeider op een rechtvaar dig loon en van het recht, en te genwoordig zelfs de plicht, om zich te organiseren. De basis van de christelijke levenshouding: het gebod van de naastenliefde, legt even goed de christelijke arbeider als de anderen een verplichting op. Deze verplichting moet aller eerst haar uitdrukking vinden in wederzijdse solidariteit in de or ganisatieplicht en later in het juiste gebruik van de daardoor verkregen macht. Even frappant zijn de uitwei dingen van Mgr. Ancel over Kerk en politiek, wanneer hij zegt: .Verwacht niet. dat de Kerk U politieke richtlijnen zal geven, want dit zou leiden tot een we deropleving van het clericalisme. De Kerk toont U evenwel de weg, d.w.z. de steeds verder gaande voldoening aan de proletarische levenseisen zodat alle mensen hun persoonlijkheid kunnen inzetten en de arbeiders deel kunnen heb ben aan het bezit, aan de leiding en aan de winst van de onder neming." Wat ons hier als belangrijk voorkomt, is het feit, dat de Kerk zonder meer haar positie bepaalt ten opzichte van de concrete cege- vens van het sociale leven. Dit feit doet ons steeds weer hopen, dat de toekomst nog andere mo gelijkheden tot oplossing van de sociale spanningen openhoudt dan alleen de politiek-economische blokvormingen, die noodzakelij kerwijze moeten leiden tot het ge bruiken van geweld. Invoeraanvragen rijksbureau voor metalen en bouwstoffen Het Rijksbureau voor metalen en bouwstoffen maakt bekend, dat met ingang van 1 December 1949 een nieuwe regeling voor de be handeling van aanvragen tot het verkrijgen van invoerdeviezen- vergunningen van kracht wordt, welke tot doel heeft de behande- lingsduur aanmerkelijk te bekor ten. In verband hiermede dienen be langhebbenden hun aanvragen van genoemde datum af niet meer in te dienen bii de vak- en be drijfsgroepen voor zover dit gebruikelijk was doch recht streeks bij genoemd Rijksbureau. DEN HELDER. Zoals reeds eerder bericht werd is Schout bij nacht-vlieger H. Schaper naar In donesië vertrokken voor een inspec tiereis langs de Marine Luchtvaart onderdelen aldaar. Zijn taak zal o.m. inhouden, om voorzieningen te tref fen in verband met het feit, dat ook de Marine Luchtvaartdienst uit de Archipel zal worden teruggetrokken Hierdoor komt het gewicht van oefening, technische volmaaktheid en inrichting geheel en al in Neder land zelf te liggen, met dat gevolg, dat ook aan de vliegvelden meer dan ooit aandacht zal moeten wor den besteed. Welnu, reeds eerder kwam het be sluit af, dat het vliegveld „De Kooy" wederom in gebruik zou worden genomen, zij het dan in veel min dere mate, dan in de afgelopen der tig jaren het geval was. Het is im mers gebleken, dat het vliegveld niet geschikt is om voor uitbreiding in aanmerking te komen en ook de Duitsers hebben dat tijdens de be zetting tot hun eigen schade moeten ondervinden. Het eerste doel, wat „De Kooy" krijgt is dat van onderhoudsinrich- ting, waardoor kantoren, hangars en magazijnen zullen moeten worden gebouwd, zodat het waarschijnlijk als tweede basis van de Marine Luchtvaartdienst in aanmerking gaat komen. Het vliegveld Valken burg bij Leiden krijgt dan de be stemming van eerste basis voor de M.L.D. in den lande en zal daartoe nog meer worden geperfectioneerd dan tot nu toe het geval was. Het onderhoud zal, zo menen we stellig te kunnen melden, zich niet alleen blijven bepalen tot de vlieg tuigen van de M.L.D., ook die van de Luchtmacht Nederland zullen er kunnen worden gereviseerd, terwijl het vliegveld als communicatiecen trum aan de Marinestaf uitermate gunstige perspectieven biedt. Daarnaast is er nog de „Karei Doorman", als drijvend vliegveld, terwijl in Marine-vliegerkringen al reeds de gedachte geuit is, dat men de perfectie nog volmaakter gaat opvoeren, een tweede vliegtuigmoe derschip niet overbodig zal zijn. Behalve de centralisatie van de andere Marine-onderdelen zal men dsu opnieuw ook de Kooy in ge bruik gaan nemen, iets wat op de eerste plaats voor Den Helder zeer gunstig is. Beëdiging 54 officieren der Mariniers Morgen zullen in het kamp Woestduin van de afdeling mari niers te Doorn door de comman dant van het korps Mariniers, ge- neraal-majoor der mariniers M. R. de Bruijne, 54 jonge officieren der mariniers worden beëdigd. De plechtigheid wordt opgeluis terd door de marinierskapel met tamboers en pijpers. R.I.S. vertegenwoordiging in Turkije Dr. A. Y. Helmi, chef van de Economische afdeling van het Re publikeinse ministerie van Bui tenlandse Zaken, zal zich in de loop dezer week naar Ankara be geven om daar de mogelijkheid te bespreken van het vestigen ener diplomatieke vertegenwoordiging van de R.I.S. in Turkije, na de overdracht der souvereiniteit. Van de Gommis; van een R.K. Schermerhom toestemming vai Landbouw, Vis; voorziening voor zc»»er in Noordr verlangde derde school is gedatee: 1949. Hiermede is noemde Commissi kroond, hetgeen moet worden aan en saamhorige lingen der L.T.B maken der planr onbekrompen hun zegden, waardoor zich sterk en met beladen wist. Verdi niet .vreemd aan beid der Onderwf L.T.B.die door het 2e Kamerlid bestuurder der L Groen, gedocumenti piëel de moeiiijkhed reiken van dit geste weg stonden, kon Zeker is, dat ve' vervulling zijn ge toejuichenswaard torische Schermerhc zal zijn, die een nieu bouwen. Moge deze nieuwe traal gelegen in polderland, een roeir leveren aan de kron meente Schermerhor befaamde polders. Het is niet onaari den, dat deze school is in het werkgebie wijsvereniging der haar activiteit sede wordt. Dit is zeer tatie waard. Verder kunnen wp op een reeds eerder schenen bericht, deze nieuwe school 'i1k bedoeld is om Spanbroek te ontlast spoedig, haar lessen sen, voorlopig zal aan zaal van café Bontje horn. Als streefdatui de Commissie genoe cember a.s. Dit zal zakelijk afhangen benoeming van ee School. Zilveren jub URSEM Op 1 heer Piet Oudejans trotechnisch ambtena Hij begon als elee spoedig le ambtenaar Electr. Bedrijf en gini drijf in 1938 over na De heer Oudejans is zet ambtenaar, die taak vervult. Ook vo bare leven als „Orani werker bij de gymi ging heeft hij veel gei wensen deze geziene vele jaren. Het fe< huiselijke kring gev; Eerste ontwikkel K.A.B. BURGERBRUG. dagavond vervallen de sen van de KAB-cursi komt in de plaats een houden door de Zeeree N. van Leeuwen over lftr„van onze Kerk, zo RAB-jaarprogram 19 uiting komt. Deze lezing is de eei reeks welke de kome voor onze afdeling gehe Alle leden worden dus om half acht verwacht kehuis. Laat de spreki optredên voor een zaal. Sint Nicolaas op BURGERBRUG. de Sint zijn zorgen te zullen enige dorpel week „bijdragen" Hiermede hoopt hij Jozef-school zijn ver waardige wijze te kun Steunt de reeds ov heilige in zijn schoon tenminste eén „licht brengen tussen de ve S.V.W.-nieu H.H.WAARD. Het SVW heeft zijn aanhang met teleurgesteld. Teger Wiron werd met 21 Reeds na 7 min. spelen middenvoor een vrije s men en met een gew< werd de Wiron-keeper Na de hervatting oef< een zware druk uit op doel maar de SVW-kee goede conditie. Toen bij aanval de SVW-keeper was sloeg één onzer ba met zjjn hand. Penalty! echter mis geschoten. SV alles op alles. Aanval volgde en uit goed samens ze voorhoede werd het kwartier voor het eind middenvoor van Wiron punt, maar door zeer kennen dat hij het met deed, werd dit punt na afgekeurd. Bij het eind< Wedstrijd was het 21. De pvnalty voor W overenomen, daar de k< had stil gestaan. Deze strafschop werd r en ging er in. De eind nu door de sportieve h< Wiron 21 voor SVW. SVW 2 verloor met Alkm. Boys 5 en SVW met 34 van KSV 3. Repatriërend AKERSLOOT. Op pentransportschip „Tabir November 1949 uit Tand is vertrokken en verm December 1949 te Amste komt, bevindt zich onz< noot de heer G. Schouter aan de Startingerweg j wij Gerrit, die zo lang ui den is geweest, een fees haal als St. Nieolaasead bieden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4