I KIJK EERST BIJ 'N ANDER en DAN bij ^oos FANTASTISCH I VAN HOUTEN Ooi r Moi P.O.A. N.V. VOORDRACHTOEFENING Schilderijen en etsen 'T SIERHUIS Gemeenteraad Schermerhorn Donderdag 24 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Vijfentwintig jaar Volksuniversiteit Mislukte afleiding Missaals Mis- en Vesperboek Payglop - Alkmaar J Schrijver en film door piano-leerlingen van Jan Couvée Vermageringsmiddelen gevaarlijk 500 - subsidie voor zwemonderricht MEDEDELING alleen voor Mevrouw Huiberts Paygiop, Parfumerieën Volop! Landbouwschuur te Oxwerd in brand Critiek van v. Mook i PAG 2 MAX CROISET IN „SPEL IN DE OCHTEND- SCHEMER" ALKMAAR. De Volksuni versiteit jubileert. Op de 28ste November 1924 werd besloten tot de oprichting en deze nuttige cul turele instelling zal deze maand dus 25 jaar bestaan. Het bestuur onthoudt zich van een feestelijke herdenking, doch heeft niettemin gemeend een spe ciale avond te moeten aanbieden aan allen, die in haar arbeid be langstellen. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij naar el ders in dit nummer. Op Woensdag 30 November des avond 8 uur zal de bekende voor drachtkunstenaar Max Croiset voor de Volksuniversiteit znn nieuwste voordracht houden, ge titeld: „Spel in de Ochtendsche- mer". een bewerking van Arthur Schnitzler's prachtige novelle. De heer Croiset oogst met deze voordracht buitengewoon veel succes. De pers is eenparig vol lof over zijn uitzonderlijke pres tatie. waarbii de kunstenaar op de wiize. zoals Charlotte Kohier dit doet, Schnitzler's verhaal voor- dr33^t> Voor hen, die deze novelle niet kennen, laten wii hieronder in het kort de inhoud volgen. Luitenant Wilhelm Kasda van het leger van Keizer Franz Jo seph (pl.m. 1900) krijgt een vroe gere kameraad op bezoek, die we gens speelschuld de dienst moest verlaten. Deze man heeft fraude gepleegd en smeekt Kasda hem te helpen. Deze heeft nog honderd gulden op zak en zet deze voor ziin oude kameraad op het snel of is het een voorwendsel zélf te kunnen gokken. Hij ver liestelf duizend —Aden, die hij van de winnaar tijdens het spel leende. Deze ereschuld dient binnen 24 uur te worden voldaan of hii is evenals zijn vroegere vriend in het leger onmogelijk geworden. Met het lot van ziin ^rriend voor ogen kiest Kasda de dood.. Drt wiize waarop Max Crsot deze novelle voor het voetlicht brpnet is uniek. Moee oen volle zaal de be loning ziin voor dezo keuze en de waardering weergeven voor het culturele werk. hetwelk de V.U. in de cfeelocen 95 jaren haar leden heeft geboden. CHOPIN-AVAMD GEORGE VAN RENESSE in 't Gulden Vlies ALKMAAR. De meesterserie van de Alkmaarse Kamermuziek vereniging zal Vrijdag 25 Novem ber ter gelegenheid van de 100ste herdenking van Chopin's sterfdag geopend worden met een Chopm- recital van George van Renesse. Chopin werd geboren 22 Febru ari te Zelazowa Wela. een dorp bij Warschauw. Deze kla vier - componist bij uitnemendheid schreef pianowerken, welke on vergankelijk blijken te ziin. Nog heden ten dage worden ziin stuk ken regelmatig door de klavier- solisten gekozen en worden ge hele recitals aan hem gewijd. George van Renesse zal o.a. de sonate in b op. 58, enkele Pre ludes uit op. 28 en de Polonaise in As ten gehore brengen. A.O.G.-nieuws ALKMAAR A.O.G. I heeft deze Zondag kennis gemaakt met een niéuwe club uit Wijk aan Zee. Het is deze keer weer eens duide lijk gebleken, dat men nooit een club kan onderschatten, want het gelukte Excelsior een voorsprong van 20 te verkrijgen op A.O.G. Maar ondanks dit lieten de gasten zich de moed niet ontnemen en werd deze achterstand in zeven minuten even keurig omgezet in een 32 voorsprong door Ria Groefsema. Na de rust bleef de stand zo, daar, ondanks het steeds in de aanval zijn van A.O.G. het niet meer mocht gelukken een doelpuntje te scoren. In deze wed strijd heeft de keepster weer eens op buitengewone wijze getoond, wat zij waard is. Van de junioren was het te ver wachten. Ook deze overwinning kan misschien tot het kampioen schap leiden. Zij zijn nu weer een plaats opgeschoven en wel op de derde. ALKMAAR. De Alkmaarse Courant verstaat de kunst, om in de kwestie welke zij heeft met de gemeente (inzake de critiek op het beleid van de directeur van Gemeentewerken) de aandacht van de hoofdzaak naar bij zaken af te leiden. Het feit. dat wii, in de haast van het dagelijkse jach tende krantenleven (dat ook aan de Voordam wel niet onbekend zal zijn) verzuimden, de betrokken instantie ervan in kennis te stel len. dat wii, (op grond van nadere gegevens, welke wii konden in winnen) meenden niet meer ge rechtigd te ziin de afspraak te kunnen houden om geen publi catie te doen over het tragische geval in Heèrhugowaard, wordt door de redactie vooral in het nummer van Maandag hypocri tisch uitgebuit als een welkome aanleiding, om de eigen schaamte te bedekken, nu de reacties op de vreemdsoortige publicaties, die de gemeente in opspraak brengen, de redactie van de Alk maarse Courant op een frisse ma niet in haar hemd zetten. De on frisse wijze, waarop de redactie poogt, zich van ons te bedienen als schild, zal ons niet tot een uit voerig verweer lokken. Maar te gen de onwaardige methode, om een zakelijk meningsverschil in het kader van laag-bii-de-grondse persoonsaanranding te plaatsen laten wii een woord van krachtig protest horen, eeri protest, waar van wii weten, dat het in brede kringen weerklank vindt. Wii ver oorloven ons, de pretentie te mo gen bezitten, dat onze jarenlange journalistieke reputatie door zulk minderwaardig geschrijf niet wordt aangetast. En in de ge geven omstandigheden doet de hopeloze poging van de Voordam, om te willen paraderen als kam- riioen van het journalistiek fat soen. nogal pótsierliik aan. Schenking aan de gemeente ALKMAAR. De heer W. P. Maclaine Pont heeft de gemeente drie gravures geschonken, voor stellende de Langestraat, de vis- en groenmarkt en een gezicht op Alkmaar: voorts twee albums en papieren knipsels. In de heden middag gehouden raadsvergade ring werd deze schenking ten be hoeve van de gemeentelijke ver zameling in dank aanvaard. Oostenrijkse School ALKMAAR. In de heden middag te houden raadsvergade ring komt aan de orde een voor stel, om een z.g. Oostenrijkse school aan te kopen, bestemd voor de leerlingen van een nieuw op te richten R.K. meisjesschool in de Overdie en Achtermeer en hiervoor een voorlopig crediet te verlenen van 100.000. V.V.V. 3 en 4 in de competitie ALKMAAR Voor de competi tie van de N.H.S.B. speelden beide tientallen van V.V.V. een wedstrijd tegen Andijk. In een zeer span nende wedstrijd die gelijk op ging, moest V.V.V- het onderspit delven en wel VW III met 4—6 en VVV IV gelijk spel 55. Competitie Schaken ALKMAAR. In het gezellige zaaltje van de heer Ligthart speelde D.O.S. II haar eerste com petitiewedstrijd tegen de Pion uit Venhuizen, en na een zeer span nende en sportieve strijd is het de Pion gelukt de punten mee naar Venhuizen te nemen en moest D.O.S. II haar meerdere in de Pion erkennen. De uitslag is als volgt: D.O.S. II—De Pion V C. MazereeuwA. Burger VsVs L. GodiinJ. Swagerman 01 P. ObdamC. Kooiman 01 F. AppélC. Vis 01 P. v. Hoven-F. Burger 01 J. NiimanJb. Swagerman 10 J. Boekei—L. Westerlaten 10 A. de RoovT. Toereppel 1/sVa C. Kooi.W. Koster 10 M. WoudaC. Swagerman 01 4—6 Handbal Zeevogels 1-A.D.O. 2 121 Kort geleden wist Z. I in Heems kerk maar een benauwde 01 over winning te behalen en nu zagen onze dames kans datzelfde team met 12—1 te kraken. Dat was, wat je noemt, een ade laarsvlucht! De volgende week in Wijk aan Zee, zal de tegenstand wel anders zijn. Het tweede speelde tegen het derde. Voor de rust hield het derde keurig stand 00. Na de rust kwa men de dames van het tweede op zetten en wisten een goede 51 overwinning te behalen. Door deze overwinning komt het kampioen schap in nabij verschiet. DE BILjARTCOMPETITIE ALKMAAR. Stand klasse per 20 November. Cadre Car Brt alg pt. gs. Optimisten II 3448 547 630 26 8 Drie Ruiten 3521 466 755 24 7 Onder Ons 2878 483 595 22 7 Z.E.K.Z. 3589 448 801 20 7 Optimisten I 3597 436 825 15 7 Stand C klasse per 20 November. Gekr. Valk 3823 1110 344 43 9 Excelsior H 4319 1122 384 12 9 Alc. Victrix 3488 975 357 12 9 Z.E.K.Z. ■3665 1019 359 40 9 Driesprong 4288 953 460 37 9 Excelsior I 4902 975 502 36 9 Optimisten 3476 1151 301 35 9 Witte Huis 4852 1116 434 33 9 Lindenhoek 3407 1097 310 32 9 Drie Ruiten 4093 1067 383 19 9 Geslaagd ALKMAAR. Voor de examens die op 8 November te Alkmaar zijn afgenomen door Vereniging van Leraren in Stenografie en Machine- schrijven zijn de volgende dames en heren geslaagd: Machineschrijven: J. Admiraal, C. Lust, M. Broek, A. Apeldoorn, J. Velkers, K. Kluft, J. Wortel, J. Bleeker, L. Helfrich, P. Hoedjes, H. Melker, W. Veldman, M. Neles. Handelstypiste in de Duitse taal: J. Brouwer. Stenografie: M. Bakkum, A. Em- perpoll, J. Glas, C. Kraakman, M. Steyn. Alle geslaagden zijn opge leid door Instituut Globe, alhier. Kerkboek voor Kath. Jongen Meisje Man Moeder (Adv.) Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Maria M. C. A. dochter van C. J. Groot en A. M. H. van Heugten; Adriana M. dochter van G. Louter en C. C. Bakkum; Cornells zoon van J. Bliek en A. C. Hein. Overleden: Pieter de Rover oud 84 jr. wednr. van J. E. Haker; Ca- tharina van Boxtel, oud 81 jaar, wed. van H. de Nie; Ariën Scheltus oud 81 jr. geh. met G. Huiberts. ALKMAAR Dinsdagavond had de afdeling Alkmaar van het ge nootschap „Nederland - Frankrijk" de bekende Franse schrijver André Chamson te gast in het Victory Hotel '|ri een lezing over „Schrij ver en film". Spreker die zelf romanschrij ver is en als zodanig meerdere ma len contact heeft gehad met de film zette uiteen waarom de film zich juist de hulp van de ro man tracht te verzekeren; beiden hebben deze eigenschap gemeen, dat zij niet gebonden zijn aan tijd en plaats, en dus kan de roman ge makkelijk stof voor de film leve ren. Dit is echter maar schijn, en met voorbeelden uit zijn eigen loopbaan toonde spr. aan, dat het contact tussen roman en film niet gemakkelijk te leggen is; de roman wordt namelijk bij de filmmaat schappij „bewerkt", en wel zodanig en door zoveel tussenpersonen, dat het oorspronkelijke werk als schepping onherkenbaar wordt. Spr. gaf hierbij zijn gehoor een in teressante kijk op het werk in, zo als hij het uitdrukte, de keuken van de filmfabriek; hij doelde ken nelijk op de grote Amerikaanse filmmaatschappijen voor wie de innerlijke kwaliteit van hun pro duct bijzaak is geworden en de rentabiliteit hoofdzaak. Men gaat aan de hand van een opinie-onder zoek na, wat de gemiddelde smaak van de bioscoopbezoeker is, en hiernaar wordt de productie gere geld. Nu blijkt deze smaak tame lijk slecht te zijn. Als feit noemt spr. b.v. de voorliefde van het Franse publiek voor de „film noir" die ons graag de misdadige instinc ten van de opgroeiende jeugd laat zien. Natuurlijk maken deze in stincten deel uit van het leven en dienen als zodanig tot de film toe gelaten te worden, maar men is op dat punt eenzijdig geworden, alsof de wereld uitsluitend door jeug dige misdadigers bewoond wordt en alsof er niets hogers bestaat dan misdaad. De huidige film wordt dus door twee gevaren bedreigd die ten nauwste met elkaar samenhangen; enerzijds doodt de met enorme ka pitalen en een uiterst ingewikkelde organisatie werkende Amerikaanse film veel scheppend werk, ander zijds is het innerlijke peil van de film angstwekkend laag gezonken. Redding uit beide gevaren ziet spr. alleen, indien de romanschrijver de kans krijgt niet alleen zijn sce nario te schrijven, maar het ook uit te voeren, d.w.z. zelf opnamen te maken; en dit laatste is alleen mogelijk, als de techniek ons een hanteerbaar en niet te duur toestel levert, wat echter nog toekomst muziek is. Overigens moeten alle Westerse landen zich op dit gebied aaneensluiten; ieder land afzonder lijk is niet in staat tot het maken van een goede en tevens rendabele film; met vereende krachten zou er echter op dit gebied iets duur zaams bereikt kunnen worden. L. ALKMAAR. In een tweetal avonden kwamen ons de leerlin gen van de pianist Jan Couvee, in 't Gulden Vlies, bij wiize van voordrachtsoefening een groot aantal werken uit de pianolitte ratuur voorspelen. De leraar had de programma's met smaak samengesteld; verschillende stijl perioden en ook de hedendaagse muziek, werd niet vergeten. Dat de beginners en ook de meer gevorderden, allen verschillend van aard en aanleg, in grote ver scheidenheid hun opgave speel den, laat zich begrijpen. Soms Voor Natuurlijk LANGESTRAAT 86 t. o. het Stadhuis (Adv.) UITVOERING N.K.J.B. SCHOORL De toneelgroep van de N.K.J.B., versterkt met en kele gastrolvertolkers, heeft haar eerste uitvoering in dit seizoen weer gegeven in een stampvol ver enigingsgebouw. Opgevoerd werd „De Huistiran van Godfried Bomans. Er werd on bedaarlijk gelachen om de vaak komische verwikkelingen. Maar als we ons niet vergissen hebben wij deze groep wel eens beter zien spelen. Of het lag aan de rolkennis, die niet helemaal je „dat" was, of misschien aan het niet begrijpen van de fijne trekjes van Bomans, door de spelers zelf, in ieder geval geheel tevreden konden wij niet zijn, temeer omdat de N.K.J.B. tot grotere prestaties in staat moet worden geacht. Ook het spelen van een één-acter toe kan geen winst genoemd worden, zelfs niet als de „Driftkoppen" bestaan uit geroutinei" de spelers. Niettemin, het publiek heeft zeer genoten en wij geven deze critiek dan ook niet om af te breken, maar alleen om te waarschuwen tegen een „afzakken". Wij rekenen op een revancTie bij de volgende uit voering. C. K. een klein storinkje wegens podi umvrees, is dan ook niet kwallik te nemen. De algemene indruk van deze avonden was in één woord uitstekend. Wat allen als iets gemeenschappelijks bezaten was o.m. een goede aanslag, en verantwoord pedaalgebruik. Twee belangrijke factoren, waaraan de leraar zekereen groot aandeel heeft. Uit de ruim vijftig gespeel de stukken, waarin we veel goeds mochten horen, willen we een keuze doen ter bespreking van die prestaties, welke om muzikale redenen bijzonder opvielen. Zo beginnen we dan met enkele nummers te vermelden, welke in derdaad een prestatie, de concert zaal waardig, zéér nabij kwamen, zowel in muzikaal als in technisch opzicht. Dit waren Berceuse van Turina, Fantasie Impromptu en Berceuse van Chopin, Scherzo in bes moll van Chopin en niet te vergeten de drie delen uit Griegs Holberg suite (uitstekend). Verder willen we als zeer muzikale pres taties vermelden; Sonatine Pasto rale van Lack, Wals op 69 van Chopin, Suite E duo van J. S. Bach, en zo zouden we nog wel verder kunnen gaan; de niet- genoemde stukken werden even eens op zeer te waarderen wijze uitgevoerd. In deze avonden zit een zekere spanning, welke er ook ongeveer heerst op een muziekconcours en op de execu tanten ongetwijfeld stimulerend werkt. Uit erkentelijkheid voor zijn paedagogische arbeid werden na mens de leerlingen de heer Cou vée boeken aangeboden. Voor deze twee avonden was een goede belangstelling. De aan wezigen lieten het aan verdiende belangstelling niet ontbreken. W. SCHREURS Opbrengst collecte AKERSLOOT. De onlangs ge houden Klaproosdag voor het oor logsgraf heeft in deze gemeente het bedrag van f 80,opge bracht. Oudste inwoner LIMMEN. Zaterdag 26 Nov. zal de nestor van onze gemeente zijn 96e verjaardag vieren. Wij wensen hem toe dat htj nog lang dé oudste inwoner mag blijven in gezondheid. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. NOG WEINIG VERANDERING Veel bewolking met voornamelijk in het zuiden van het land enige regen. Meest matige oostelijke wind en nog weinig verandering in temperatuur. Retraite 26-29 Nov.: gerepatrieerden 29 Nov.-2 Dec.: meisjes 10-13 Dec.: dienstplichtigen 14-17 Dec.: verloofde meis jes of die verkering heb ben 17-20 Dec.: heren L.T.B. Directie Retraitehuis, Bergen (N.H.) In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermage ringsmiddel gevaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus)Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvetten de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer guns tige invloed hebben bjj chronische zwaarlijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals nie mand In één week tljds dik wordt, dient U bij het vermageren óók de natuurlijke weg te volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebrulksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! (Adv.) Boringen in de Polder ANNA PAULOWNA De laat ste dagen rijden zware vrachtauto's met lange buizen door onze Polder. Op verschillende landerijen wor den deze buizen de grond ingedre ven. Da'arna worden nog enige technische manipulaties verricht. Zo zoekt men ook hier in de Pol der naar olie. De eigenaars van het land waar op deze boringen verricht worden, praten al over gasolie, ruwe olie, enz. en bouwen misschien al voor zich zelf luchtkastelen. Zover is het echter nog niet. Maar wie weet verrijzen ook hier eens de boorto rens. Verstekeling gepakt ALKMAAR De politie heeft een 39 jarige Duitser die illegaal ons land was binnengekomen en sinds September in Alkmaar ver bleef bij vrienden en kennissen ge- arresteeerd. De man zal over de grens worden gezet. Diefstal ALKMAAR In de nacht van Zondag op Maandag werd uit een woning aan de Bagijnestraat een Bontmantel gestolen. De dief is vermoedelijk door openschuiving van een raam het huis binnen kunnen dringen. Geslaagd ALKMAAR. Op het gisteren te 's Gravenhage gehouden examen Gemeente-Financiën, eerste ge deelte, slaagde onze oud stadgenoot de heef P. Kootker. DONATEURSCONCERTEN SINT CAECILIA ALKMAAR. Ook gisteren en eergisteren was 't Wapen van Heemskerk, waar het geünifor meerd Sint Caecilia haar dona teursconcert gaf, stampvol. De muzikale prestaties van het corps overtroffen die van de eerste uit voering en de honderden dona teurs hebben het Sint Caecilia zowel harmonie als vendel niet aan applaus laten ontbreken. Als dank voor 't aangenaam verpozen EGMOND AAN ZEE Een bad gast van Egmond aan Zee, wonen de te Amsterdam heeft aan het gemeentebestuur 2 gravures aan geboden van Oud-Egmond, als dank voor het bijzonder prettige verblijf in Bad-Egmond, tijdens de vacantie. Profest afgewezen EGMOND AAN ZEE Naar wij vernemen heeft de protest-com missie het protest van W.B.S.V, af gewezen, zodat de uitslag 10 voor Egmondia blijft. Uitslag Bridge-drive EGMÓND BINNEN A Klasse: 1. Huibertsde Raadt 30,5; 2. de GoedeDekker 28; 3. Gebr. v. d. Molen 26,5; 4. Scholten—Leijen 24; 5. HopmanRuiter 23; 6. Heddes van Pel 18. B. Klasse: 1. Gebr. Dekker 30,5; 2. Mevr. Hartgrink—Nieuwenhui- zen 25,5; 3. KareisGouda 25; 4. Gebr. Hopman 23,5; 5. Hartgrink Burger 22,5; 6. HopmanModder 22; 7. BurgerDekker 19. C Klasse. 1. PeppingGroot 50; 2. Hopman—Verver 49,5; 3. Mevr. DekkerTervoort 49; 4. Basv. Winsum 44; 5. Klaij—Smit 38; 6. Fam. Honing 37,5; 7. Huiberts Batlus 35,5; 8. JonkerGroen 32,5, Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) SCHERMERHORN. Dinsdag- kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Driessen in vergadering bijeen. Afwezig waren de heren P. N. van Langen en P. C. Valckx met kennisgeving. Nadat aan de Adviescommissie voor Bouwontwerpen een verho ging der tarieven was toegestaan, kwam in behandeling een sub sidieaanvraag van de gezamen lijke schoolbesturen inzake het verstrekken van zwemonderricht aan twee groepen van veertig kinderen, resp. een groep jongens en een groep meisjes. Aanvankelijk hadden B. en W. voorgesteld om uitsluitend ten be hoeve van de jongens een bij drage te verstrekken, doch nadat verschillende leden hadden aan gedrongen op mede inschakeling van de meisjes, kwam men na een min of meer uitvoerige ge- dachtenwisseling tot het besluit om vergoeding van de kosten van de zwemlessen voor beide groe pen beschikbaar te stellen. De reiskosten ten bedrage van 47 ct. per kind per les blijven voor rekening van de ouders, waarbii het aan het particulier initiatief wordt overgelaten om de ouders van grote gezinnen in deze kos ten verder tegemoet te komen. De kosten voor het eigenlijke zwemonderricht voor rekening der gemeente bedragen 30 cent per kind per les, wat voor tachtig kinderen voor een cursus van 21 lessen een totaalbedrag beloopt van ongeveer 500. In verband met ontbreken van voldoende kasgeld, mede in ver band met brugbouw en woning bouw, gaf de Raad toestemming tot het aangaan van kasgeld- leningen voor 1949 tot een maxi mum van 10.000.en voor 1950 tot ƒ50.000.—. Aan de woningbouwvereniging zal voor het bouwen van twee nieuwe woningen, waarvoor de toestemming dezer dagen is te verwachten, een lening worden verstrekt van rond 20.500.ten bedrage van de totale bouwkos ten. Aan de gemeenschappelijke Wijkverpleging voor de gemeen ten De Rijp, Graft, Zd- en Nrd- Schermer, Oterleek en Schermer horn werd een subsidieverhoging toegestaan van 480.voorname lijk omdat voor het behoud van geschikte verpleegkrachten moet worden overgegaan tot aanschaf fing van een auto, waardoor een einde zal worden gemaakt aan een voor de wiikzusters onhoud bare toestand. Het bedrag voor de uitkering aan de bijzondere scholen werd voor de begroting 1950 vastge steld op ƒ40.25 per leerling. Goedgekeurd werden vervolgens een aantal besluiten betreffende erfpacht en opstal, dit ter ver vanging van verjaarde of geheel in het archief ontbrekende stuk ken. In verband met de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1950 kwamen enkele opmerkin gen van de commissie van onder zoek aan de orde. Nadat de voorzitter daarom trent een nadere uiteenzetting had gegeven, kon de raad zich verenigen met het uittrekken van gelden voor het aanschaffen van brandblusapparaten. welke bii diverse leden van de brandweer, zoveel mogelijk over het gehele dorp verspreid, zullen worden ondergebracht. B. en W. zullen zich verder in verbinding stellen met het P.E.N. om de straatverlichting uit be zuiniging na 12 uur 's nachts te beperken tot de belangrijke pun ten, zoals bruggen en kruispun ten. Bii de rondvraag werd door de voorzitter toegezegd dat nogmaals per circulaire bii de ingezetenen zal worden aangedrongen op deel name aan de vuilophaaldienst en dat in verband met het werpen van vuil in de sloten, een schouw over de sloot achter de huizen aan het Oosteinde zal worden ge houden op 2 December a.s. BERGEN, VROEGER EN NU Dorpsgastendag Volkshogeschool BERGEN. Om de inwoners van Bergen in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met het werk van de Volkshoge school Bergen, hield deze instel ling een gastendag. Des middags op ,,'t Oude Hof" en des avonds in „De Zandhoeve" werden bij eenkomsten gehouden. De heer J. Schekkerman deelde in ziin wel komstwoord mede, dat „De Zand hoeve" voor het eind van het jaar in eigendom aan de Volkshoge school zal overgaan. Onder leiding van de heer L. Postma, zongen de aanwezigen gezamenlijk enke le liederen, waarna de heer O. V. L. Guermonprez iets over het werk van de Volkshogeschool ver telde. De school is in Augustus 1945 gestart- en de belangstelling is steeds groeiende geweest. Hierna liet de heer J. H. Rogge veen de aanwezigen met behulp van een projectie-apparaat een kijkje nemen in „Bergen, vroeger en nu". Aan de hand van oude prentkaarten zag men Bergen in zijn oorspronkelijke ongerepte staat en vervolgens worden tot wat het thans is. Men zag duide lijk, dat niet alle gevels van het dorp passen in hun omgeving. De heer Roggeveen wees op de prachtige hagen en natuurlijke afscheidingen langs de openbare wegen, die uniek ziin in Bergen en hii wekte ziin talrijk gehoor op. zuinig te ziin met de karakte ristieke plekjes en met de geheel eigen sfeer van het dorp. die alle vreemdelingen onmiddellijk op valt. Toen de heer Roggeveen, sprekende over het Berger tram metje, zei dat er wel enige kans op is dat Bergen Bello zal be houden, ging er een spontaan ap plaus op. Vele oude Bergenaren herleefden een stuk van hun jeugd, tijdens de projectie die nu en dan plezierig onderbroken werd door wetenswaardig of amu sant commentaar van hen, die de bijzonderheden van het vertoon de kenden. Van de wal in de sloot BURGERBRUG. Dinsdagmid dag geraakte het tweejarige kind van bakker Schotanus voor de huisdeur in de egalementsloot. Een dame, die onbekend wenst te blijven, bevond zich juist op de overigens verlaten straat. Ze schoot toe en groep bii het lage bruggetje kordaat het spartelende kind. Met inmiddels „gealarmeerde" hulp werd het slachtoffer op het droge getrokken. Dat is er ge lukkig met de schrik vanaf ge komen. Katholiek Thuisfront Van verschillende afdelin gen werd ons gevraagd een retraite in te lassen voor gerepatrieerden. U hebt van het hoofdbureau be richt ontvangen dat de re traite van 26-29 November speciaal zal zijn voor ge repatrieerden. Mogen wij de afdelingen verzoeken hun opgave zo spoedig moffeliik op te zenden aan De Directie Retraitehuis. Bergen (N.H.) en dus leest U het ook, mjjnh. Voor hetzelfde geld koopt U bij HUIBERTS een PARFUM, EAU DE CO. LOGNE, DOOS ZEEP enz. van een BEKEND MERK' v (Adv.) HUISVLIJT- TENTOONSTELLINC SCHAGERBRUG. Maandag avond, 21 November, vergaderde de Vereniging tot Behartiging van Algemene Belangen in de femeente Zijpe in het café van de heer S. Kuiper te Schagerbrug onder voorzitterschap van de heer N. T. Hopman. De vergadering was speciaal belegd met het oog op de organisatie van een grote huisvlijttentoonstelling, die op 25 en 26 Maart 1950 te Schagerbrug zal worden gehouden. Besloten werd. dat de tentoon stelling voor het publiek geopend zal zijn op Zaterdag 25 Maart a.s. van i4 tot 22 uur en op Zondag 26 Maart a.s. van 10 tot 12 en van 14 tot 22 uur. Een ieder zal het vrii staan om werk in te zenden, dus ook men sen buiten de Ziipe. Reeds eerder ingezonden werk zal echter niet voor een prijs in aanmerking kunnen komen. Er zullen diverse rubrieken worden ingesteld, o.a. dameshandwerken in de ruimste zin van het woord, houtbewerking (figut aag-, houtsnii- en fineer- werk enz.), schilder- en teken werk, amateur-fotowerk. Voor elke rubriek zullen drie geldprijzen beschikbaar worden gesteld. Alle scholen in de Ziipe (ook de kleuterscholen) zullen worden uitgenodigd om aan de tentoonstelling deel te nemen. Het bestuur zal nog enkele per sonen aanzoeken om in de ver schillende iurv's zitting te nemen. Tot dekking van de aan deze tentoonstelling verbonden kosten, zal van de bezoekers een entrée worden gevraagd van 0.50, kin deren ƒ0.10. Voorts zullen er in de zaal van de heer S. Kuiper enkele attracties, zoals een sjoel bak, speerwerpen, gewicht-raden enz. worden georganiseerd. Ten slotte zal er nog een verloting worden gehouden, waarvoor aan trekkelijke priizen beschikbaar worden gesteld. De tentoonstel ling zal worden opgeluisterd 'met muziek. In de maand Februari zal op nieuw een vergadering worden belegd ter verdere voorbereiding van de tentoonstelling, die. naar verwacht wordt, grote belangstel ling zal trekken. De beoefenaars van huisvlijt kunnen dus reeds aanstonds aan de slag gaan om hun inzendingen voor te bereiden. 34 STUKS VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN (Van onze correspondent) NOORDHORN. In Oxwerd nabij Noordhorn, brandde gister morgen een grote landbouwschuur van de landbouwer O. Sjjtsma ge heel uit. Vermoedelijk door kortsluiting ontstond brand in het rieten dak van de grote schuur, die in een minimum van tijd in lichte laaie stond. Reeds in '44 was deze schuur afgebrand en derhalve was zij van licht materiaal herbouwd. Onmid- delijk na het uitbreken van de brand werden de brandweren in Zuidhorn en Grijpskerk gewaar schuwd, doch de schuur was toen reeds reddeloos verloren. 29 koeien, 3 kalveren en twee varkens kwamen daarbij jammer lijk in de vlammen om, alsmede tal van landbouwgereedschappen, w.o. een electrische melkinstallatie en ook een hoeveelheid veevoeder. Het woonhuis kon gespaard blij ven. De verzekering dekt de aan zienlijke schade. BRAND IN KERK VAN HET HEILIG GRAF AMMAN, 24 Nov. (Reuter). Woensdagavond laat is, volgens mededeling uit betrouwbare bron te Amman (Transjordanië), brand uitgebroken in het westelijk ge deelte van de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem. Men zou uit breiding van de brand hebben weten te voorkomen. WE WAREN AARDIG OP WEG... SEATTLE (A.P.). In een interview te Seattle heeft de voor malige luitenant-gouverneur-gene raal, dr. H. J. van Mook, critiek uitgeoefend op de Uno, omdat deze de onafhankelijkheid van Indonesië heeft doorgedreven eer de rust was hersteld. Mijn gedachte was, de rust in het land te herstellen vooraleer de onafhankelijkheid werd ver leend en we waren heel aardig op weg toen de Veiligheidsraad zich mej de zaak ging bemoeien. De voornaamste vraag is nu, of de centrale regering al dan niet voldoende overwicht zal hebben om zich een krachtige positie te verschaffen. Het zal een moeilijke taak zijn, alle staten met elkaar in harmonie te brengen. Later bepleitte van Mook in een rede op de regionale conferentie van het instituut voor de betrek kingen in het gebied van de Stille Oceaan een collectieve politiek van de Westerse democratieën in hun betrekkingen met Azië. „Niet a constate Stikker, oren geklo even vrien getuigde, minister die de Me Serrarens verklaarde al xou het heer Welti leverde h door een zijn antwoi enige, die de heer hem wel Uit deze de rede van in hij zijn vermogen wen op te zich dan ooi „Het Plein" gericht. Toe zijn ambtens vallen en dal Hij meende ste welwillend den, waarbij (P.v.d.A.) echt dat er ook dunkende welw zonder kwaad te zeggen, wel in, de Kaï hij dan missch: niet in wezen In het algeme talrijke reizei goede gezondh, wijze niet altiji moeidheid en, nister er niet niet zo onbeg hem voorgelegde woord, waarin aan het adres kwam, slechts had bezien! Ho de minister wa overtuigd, dat tussen de Kamei moeten worden. VRIJDAG 2! HILVERSUM VARA, 10.00 12.00 AVRO, VPRO, 21.00 23.00—24.00 VA. 7.00 Nieuws muziek. 7.30 Slu 8.42 Gramofoonj de vrouw. 9.0' .9.03 Gramofoonr serie. 10.05 Moi Gramofoonmuzie vrouw. 10.45 Vo< Sopraan en dracht. 12.00 12.3 „lededelin pra. 12.45 13.0o Nieuws. 13.45 Gramofo Voor de vrouw, eert. 14.45 Cause 15.05 Kamerork 16.00 Voor de ting. 17.30 Muzik Nieuws. 18.15 Voor de strijdkr om de bocht. Godsdienstige portage. 20.00 en piano. 20.30 der land", causer spreking. 21.00 ma (gr. pL). 21 22.00 Buitenland Gramofoonmuzie daag", causerie ding. 23.00 Nie Gramofoonmuzie HILLVERSUM —24.00 KRO. 7.00 Nieuws, en liturgische ka tmg. 8.30 Nieuws muziek. 9.00 We Gramofoonmuzie] standen. 9.35 Si Gramofoonmuzie] zieken. 1.35 „Als 11.45 Pianovoord gelus 12.03 Inle wisehngsprogram kwartet. 12.30 Me Symphonie-orkes wijzer. 13.00 Niei nieuws. 13.20 J4.00 Orgel en 14.30 Voor de vro radio. 15.30 Pian Kamermuziek. 16 J eugd-uitzending rijs.... naar Par concert. 19.00 Nie ringsuitzending. m Frankrijk". 20 Toespraak door rr tin, aartsbisschop Nationaal orkest apostolaat in Fr beeld. 21.10 Natim ..Samson et Dali Nieuws. 23.152 muziek. BRUSSEL 322 322 m: 12.00 Gi 12.30 Weerberich roeporkest. 13.00 14.00, 14.25—14.45 mofoonmuziek. 17 Engelse les. 17.30 mofoonmuziek. 1£ causerie. 18.30 V< 19.00 Nieuws. 19. mofoonmuziek. zicht. 20.30 S 22.00 Nieuws. 2! muziek. 22.50 23.00 Gramofoonn 484 m: Ensem hez. 13.00 Nieuws Gramofoonmuziek piano. 18.30, 19.0C mofoonmuziek. 19. Omroeporkest. 20. programma Bruss Gramofoonmuziek beeld. 22.00 Nieu Gramofoonmuziek

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2