Ook bij Buitenlandse Zaken komt een Staatssecretaris Kogel voor Poos en Slagter is de enig juiste straf Het probleem van het groot grondbezit in Italië RADIO Mevr. Ludendorff staat terecht Donderdag 24 November 1949 PAG. 3 jnqsmlddelen uwschuur te rd in brand van v. Mook Tweede Kamer verhoogt ministerieel salaris Motie-Stokman aanvaard over H. Plaatsen in Palestina Opinies uit mijn dagboek Het voorlopige Nederlands Elftal Naar wij vernemen De Beurs Landverrader geeft zich zelf aan 200 slachtoffers op hun geweten Buitenlands overzicht "lil ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS W ACHTING [oor het K.N.M.I. van Donderdag- derdagavond. VERANDERING met voornamelijk jn het land enige matige oostelijke einig verandering jr met de mening, ljjk goed vermage- gevaarltjke stoffen evatten om tot de iltaten te leiden, is komen onschadelijk saam middel, door- rust op de bijzondere i van een blaaswier ïlosus). Sinds jaren ract van deze plant :n om zijn ontvetten- pen. die zonder enig ffect, een zeer guns- ebben bij chronische ,d en zijn gevolgen, en darmvervetting, i en ademnood. ermageringsbonbons 'J een gelijkmatige, vermagering. Dat ie lang, want zoals nie- week tijds dik wordt, iet vermageren ódk e weg te volgen. en Marsil-kuur doen. men veilig en - zoals en van enthousiaste (en gebruikers!) be- Marsil beslist tot e resultaat. Gebruik klarsil rose en blauw, zeker Uw jeugdig terug! (Adv.) i in de Polder "jOWNA De laat- n zware vrachtauto's en door onze Polder, de landerijen wor- m de grond ingedre- worden nog eni£? mipulaties verricht, ook hier in de Pol- van het land waar gen verricht worden, r gasolie, ruwe olie, misschien al voor tkastelen. Zover is niet. Maar wie weet hier eens de bóorto- KS VEE IN DE 1 OMGEKOMEN ie correspondent) RN. In Oxwerd urn, brandde gister- grote landbouwschuur iouwer O. Sijtsma ge le door kortsluiting nd in het rieten dak e schuur, die In een n tijd in lichte laaie in '44 was deze schuur derhalve was zij van ial herbouwd. Onmid- t uitbreken van de n de brandweren in Grijpskerk gewaar- de schuur was toen >os verloren. 3 kalveren en twee imen daarbij jammer- immen om, alsmede tal wgereedschappen, w.o. he melkinstallatie en veelheid veevoeder, uis kon gespaard blij- zekering dekt de aah- ade. IN KERK VAN HEILIG GRAF 24 Nov. (Reuter). 'ond laat is, volgens uit betrouwbare bron (Transjordanië), brand in het westelijk ge le kerk van het Heilig •uzalem. Men zou uit- in de brand hebben vorkomen. /AREN AARDIG )P WEG... E (A.P.). In een Seattle heeft de voor- nant-gouverneur-gene- J. van Mook, critiek op de Uno, omdat mafhankelijkheid van leeft doorgedreven eer s hersteld. lachte was, de rust in e herstellen vooraleer nkeliikheid werd ver- we waren heel aardig ien de Veiligheidsraad [e zaak ging bemoeien, ïaamste vraag is nu, of regering al dan niet overwicht zal hebben =n krachtige positie te i. Het zal een moeilijke alle staten met elkaar e te brengen, pleitte van Mook in een regionale conferentie stituut voor de betrek iet gebied van de Stille >n collectieve nolitiek ssterse democratieën in ikingen met Azië. (Van onze parlementaire redacteur) „Niet alles wat ik gehoord heb, klonk als zang en orgelklank", constateerde de heer Schmal (C.H.), na de rede van minister Stikker, maar veel ervan had hem toch wel aangenaam in de oren geklonken. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) lachte even vriendelijk als hij de dag tevoren boos had gekeken. Hij getuigde, dat het nimmer de bedoeling was geweest om de minister te treffen, zijn critiek had slechts degenen gegolden, die de Memorie van Antwoord hadden opgesteld. De heer Serrarens (K.V.P.) deed wat minder uitbundig, maar ook hij verklaarde zich met de nieuwe plannen van de minister accoord, al zou het wel altijd op de goede geest blijven aankomen. De heer Welter bleef aan zijn eigen inzichten vasthouden. Toch leverde hij eveneens een bijdrage aan het verbroederingsfeest door een buiging te maken voor de wijze waarop de minister zijn antwoord had ingekleed. De heer Burger (P.v.d.A.) was de enige, die nog een beetje bleef napruttelen en dan natuurlijk de heer Gortzak (Com.), die te horen had gekregen dat met hem wel geen discussie mogelijk was. Uit deze opsomming blijkt, dat de rede van minister Stikker, waar in hij zijn beleid verdedigde, het vermogen bezat om nieuw vertrou wen op te roepen. De critiek had zich dan ook inderdaad meer tegen „Het Plein" dan tegen de minister gericht. Toch kon de bewindsman zijn ambtenaren natuurlijk niet af vallen en dat deed hij dan ook niet. Hij meende dat zij altijd de groot ste welwillendheid aan de dag leg den, waarbij de heer v. d. Goes (P.v.d.A.) echter later aantekende, dat er ook nog zoiets was als laat dunkende welwillendheid. Maar ook zonder kwaad van zijn ambtenaren te zeggen, slaagde de minister er wel in, de Kamer te overtuigen, dat hij dan misschien formeel maar toch niet in wezen de zondebok kon zijn. In het algemeen wees hij op zijn talrijke reizen, zelfs iemand van goede gezondheid ontkwam op deze wijze niet altijd aan een zekere ver moeidheid en, maar dat zei de mi nister er niet bij, het was dus ook niet zo onbegrijpelijk, dat hij de hem voorgelegde Memorie van Ant woord, waarin een hatelijkheidje aan het adres van de Kamer voor kwam, slechts met een slaperig oog had bezien! Hoe dat verder zij, ook de minister was er in elk geval van overtuigd, dat de samenwerking tussen de Kamer en hem beter zou moeten worden. PROGRAMMA VRIJDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM L 301,5 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoon muziek. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.42 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gramofoonmuziek. 10.00 Cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.20 Sopraan en piano. 11.45 Voor dracht. 12.00 Zigeunermuziek. 12.3 .lededelingen. 12.33 Sport- pra. 12.45 Gramofoonmuziek. 13.(Ju Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Pianocon cert. 14.45 Causerie en voordracht. 15.05 Kamerorkest en solisten. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Slui-- ting. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Kwartet. 19.30 Godsdienstige causerie. 19.45 Re portage. 20.00 Nieuws. 20.05 Alt en piano. 20.30 „Mensen in Ne derland", causerie. 20.55 Boekbe spreking. 21.00 Verzoekprogram ma (gr. pL). 21.40 „De ducdalf". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.40 „Van daag". causerie. 22.45 Avondwij- ding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILLVERSUM II, 416 m. 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Slui ting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gramofoon muziek. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gramofoonmuziek. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 1.35 „Als de ziele luistert". 11.45 Pianovoordracht. 12.00 An gelus 12.03 Inleiding Frans uit- wiselingsprogramma. 12.05 Strijd- kwartet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Symphonie-orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Symphonie-orkest. 14.00 Orgel en rhythme-orkest. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 School radio. 15.30 Piano en viool. 16.00 Kamermuziek. 16.30 Sluiting. 17.30 Jeugd-uitzending 18.00 ,Van Pa rijs.... naar Parijs". 18.30 Koor- concert. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.30 „Erasmus in Frankrijk". 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak door mgr. Maurice Fel- tin. aartsbisschop van Pariis. 20.12 Nationaal orkest. 21.00 „Gezins apostolaat in Frankrijk", klank beeld. 21.10 Nationaal orkest. 21.45 ..Samson et Dalila". opera. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00. 14.25—14.45 en 17.00 Gra mofoonmuziek. 17.05 Nieuws. 17.15 Engelse les. 17.30 Zang. 17.45 Gra mofoonmuziek. 18.15 Protestantse causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 en 1945 Gra mofoonmuziek. 20.15 Filmover zicht. 20.30 Svmphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramofoon muziek. 22.50 Nieuws. 22.55 23.00 Gramofoonmuziek. 484 m: Ensemble Jean Del- hez. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.15 Gramofoonmuziek. 17.40 Zang en piano. 18.30, 19.00 en 19.40 Gra mofoonmuziek. 19.45 Nieuws. 20.00 Omroeporkest. 20.35 Uitwisselings programma BrusselPariis. 21.35 Gramofoonmuziek. 21.45 Klank beeld. 22.00 Nieuws. 22.15—22.55 Gramofoonmuziek. Een staatscommissie zou de ver houding parlementaire democratie- buitenlandse politiek eens terdege gaan bestuderen, met de opdracht binnen het jaar klaar te zijn. Na de uitweiding over zijn veelvuldige afwezigheid kon de minister nog moeilijk langer weerstand bieden aan de roep om een staatssecretaris. Hij zegde dan nn ook toe, dat deze er na de reorganisatie van het Departement zou komen. Over Duitsland was de minister maar heel kort Wel economische inschakeling bij Europa, echter geen herbewapening. Terecht zei de heer Bruins Slot (A.R.) later, dat over dit laatste punt tóch minstens wel een bredere discussie nodig zou zijn en de heer Korthals (WD) viel hem hierin bij. Maar er komt ook nog een speciaal Duitsland-debat De critiek op de geringe waardering van het comité van ministers voor de werkzaamheid van de Raad van Europa nam de minister slechts voor zijn rekening in zover hij een van die twaalf ministers was. De Kamer moest hier wel voor ogen houden: Zoveel hoofden zoveel zin nen. Had de heer Bruins Slot (A.R.) een constructie ontvouwd, die de Raad van Europa reeds als een bo vennationaal orgaan zag, de minis ter bleek voorlopig nog meer over de band van de eigen parlementen te willen spelen. Was men in Straatsburg tot een conclusie geko men, dan was het de taak van de afgevaardigden om die conclusie in him respectievelijke landen uit te dragen. Over Indonesië zei de minister, dat Nederland in de verhouding AmerikaEuropaZ.Oost Azië zijn rol had te spelen. Had ons land die rol anders gespeeld, dan zou dat ongetwijfeld zijn invloed op de niet minder belangrijke verhouding van Rusland tot het Westen hebben ge had. De heer Weiter vond dit ant woord, al was hjj het er niet mee eens, toch heel wat beter, dan het antwoord, dat hij indertijd van Mi nister van Maarseveen had gekre gen en dat hij met een uitspraak van het orakel van Delphi verge leek. De nieuwe ministeriële reis naar Indonesië, dit in antwoord op een vraag van de heer v. d. Goes, hield verband met enige vraagstukken inzake de souvereiniteitsover- dracht. Overigens was het nog niet zeker of de reis wel zou doorgaan, dat hing van verschillende factoren af. Aan het slot van zijn rede be lichtte de minister nog eens de noodzaak van een brede economi sche samenwerking. De Benelux maakte voortgang en de regering zou alles doen om het tempo zoveel mogelijk te versnellen, maar ook met een Benelux bleef grotere eco nomische eenheid nodig. Pogingen in deze richting worden thans aan gewend en de minister hoopte van harte dat zij zouden slagen. West- Duitsland zou hierin moeten wor den betrokken en ook zou een in ternationaal monetair fonds als stootkussen moeten fungeren. De medewerking van Engeland bleef de minister onontbeerlijk achten. De discussie over de Heilige Plaatsen in Palestina werd deze dag vorm gegeven in een met alge mene stemmen aanvaardde motie Stokman, waarin wordt gezegd, dat een internationaal toezicht zonder passende bevoegdheden alleen geen afdoende waarborg biedt, zodat in atwactittng van een definitief ac coord tussen de Joodse en Arabi sche Staten, nadere voorlopige voor zieningen moeten worden getroffen. De minister beschouwde deze motie als een ondersteuning van het re geringsstandpunt. Enkele leden, waaronder de heer Weiter en de heer Korthals, had den de dag tevoren opgemerkt, dat het salaris van de andere ministers wel, maar dat van deze minister niet verhoogd was. Wat was daar van de reden? In antwoord hierop deelde de minister nu deze middag mede, dat ook hier alsnog nadere voorzieningen zouden moeten wor den getroffen. Zou de toestand blij ven zoals ze was, dan zou de mi nister van Buitenlandse Zaken óf niet moeten representeren, óf men zou altijd naar een gefortuneerde gegadigde moeten zoeken. De hui dige bewindsman legde er geld bij. Dit woord maakte de Kamer eens klaps vrijgevig. Zonder voorstellen van regeringszijde af te wachten, diende de vaste commissie een amendement in, dat de strekking had het salaris van minister Stikker al vast even hoog te maken als dat van zijn collega's. Nieuwe aanlei ding voor de communist Gortzak om een lief nummertje weg te ge ven. Hoewel het vanzelfsprekend redelijk moet heten, dat een minis ter de representatiekosten niet uit zijn eigen zak betaalt, begrijpen wij toch niet goed waarom, hier het initiatief van de Kamer moest uit gaan. Hoe het zij, èn het amende ment èn het hele begrotingshoofd stuk werden tenslotte z.h.st. aan vaard. Communisten tegen. De mi nister kreeg handen te schuddenen inderdaad, deze dag was in meer dere opzichten een gelukwens waard. Niet te licht bevonden en zelfs salarisverhoging! DONDERDAG 24 Nov. 1949. De honderdduizend is er uit en vele mensen vraqen zich af, wat ze zouden doen, als zij de qelukkiqen waren. Gek doen zouden ze allen. Net zo qek als die politiecommissaris in Lim- burq, die inqezeept bij de bar bier zat, toen een aqent hem, als een dienstorder, kwam ver tellen dat de politieloterijclub de ton had! De man verqat zijn waardiqheid, spronq op, veeq- de de zeep van zijn qelaat (met dezelfde vaardiqheid, waarmee hij een kwa-jonqen, die fruit stal, een draai-om-z'n-oren zou qeven) en holde met de aqent mee naar de opqetoqen club- qenoten. Voor een moord of een brand konden ze niet har der qelopen hebben. De baard èn de kapper waren verqeten en boze tonqen beweren, dat de politiedienst ter plaatse 24 uur iichtelijk in de war was. Wat ik me wel een beetje kan voorstellen. Dat qeld, dat qeld! Het is toch maar een raar iets, vind IK. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 30 November a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam met het oog op de komende interland-ontmoeting tegen Dene marken een oefenwedstrijd speelt tegen de Zweedse ploeg Djurgaar- den, is als volgt samengesteld: Doei: Kraak (Stormvogels); ach ter: Everse (Neptunus) en Van der Sluis (BW)midden: v. Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord) aanvoerder; voor: Lenstra (Heerenveen), Van Steenbergen (Feijenoord), v. Geen (Schevenïngen), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Schijve- naar (EDO), Stoffelen (Ajax), Schaap (Góoi) en Roosenburg (Sneek). De wedstrijd begint om half drie. Van Dam slaaf Marcel In een gevecht over tien ronden won Luc van Dam op punten Dins dagavond vóór een uitverkochte zaal in de Dierentuin in Den Haag van de Fransman Kid MarceL liep gisteren een z.g. „potwagen" van de Amsterdamse tram, waar mee personeel naar hnis wordt gebracht na ofloop van de dienst, op een winkelpni. De ruit en de etalage van een winkel in huis houdelijke goederen werden ver nield trof de politie te Baarle Nassau een onbeheerde luxe auto aan, waarvan de motor defect was. In de bergplaats aan de achterzijde van de auto trof de politie acht varkens aan, die als haringen in een ton en met de poten aan elkaar gebonden, blijkbaar frau duleus naar België moesten wor den vervoerd verwierp de Bijz. Raad van Cas satie het beroep van de Amster dammer F. W. Koot, die ter dood was veroordeeld omdat hij, als lid van de kolonne Henneicke, joden en illegale werkers aan de vijand had overgeleverd won de Kerkraadse politie de honderdduizend. Tien leden van het politiecorps, waaronder de commissaris, komen ieder in aan merking voor een tiende deel van dit buitenkansje zijn gisteren te Enschede de drie slachtoffers van de ramp van j.l. Vrijdag op het vliegveld „Twen- the" te aarde besteld repatrieert met de „Volendam", die omstreeks 28 November te Rotterdam wordt verwacht, o.a. het bataljon 3-10 R.I. Dit onder deel behoort tot de zes bewakings bataljons der 7 December- divisie is sinds gisteren de staking onder de vissers op de snoekbaars langs het IJselmeer opgeheven. Besloten is de snoekbaars niet te lossen, wanneer er een prijs geboden wordt beneden de 40 cent per kilo landde Woensdagmorgen op het vliegveld Vpenburg de Haagse sportvlieger Joe Barendsen met zijn Piper Cub PH-UCZ van de Nationale Luchtvaartschool, die met zijn „dwergvliegtuigje" de „Prix d'Honneur" heeft gewonnen in de raliey van Oran MüNCHEN, 23 Nov. (Reuter). Heden is, voor het gerechtshof te Mfinchen, belast met zuiverings zaken, dat het belangrijkste hof in zijn soort in Duitsland is, het proces begonnen tegen de twee en zeventigjarige Mathilde Lu dendorff, weduwe van de bekende generaal-veldmaarschalk Erich Lndendorff, in de eerste wereld oorlog chef van de Dnitse generale staf onder veldmaarschalk von Hindenburg. Mevrouw Ludendorff wordt er van beschuldigd het nationaal- socialistische bewind in Duitsland te hebben gesteund, onder meer door het publiceren van honder den boeken en pamfletten, waarin STEMMING ONVERANDERD De beurs blijft deze week het zelfde aspect behouden, zeer ge ringe handel, kleine fluctuaties en licht afbrokkelende prijzen. De ontwikkeling in Indonesië is door slaggevend en zolang deze nog als onzeker wordt beoordeeld, blijft het publiek uit de markt en is de animo zo goed als nihil. De on dertoon was niet ongunstig, doch dobr de zeer trage handel bleven evenals Dinsdag kleine verliezen niet uit. De industriemarkt was licht verdeeld met goed priishoudende koersen in de meerderheid. Uni lever en Philips waren ieder een punt hoger. Aku's daarentegen een punt lager. Certificaten hoog ovens die gisteren van 208 tot 200 tuimelden, werden Woensdag op 201 vernomen. Olies werden rond 309 verhandeld. Zowel aandelen Frans Soudan Handel Maatsch als Aniem, waaromtrent geen on gunstige berichten zijn versche nen, reageerden hier in het ge heel niet op, hetgeen meer voor komt in een dergelijke lusteloze markt. De openingspriizen van de voor naamste cultuurfondsen scheelden zo goed als niet met het slotpeil van Dinsdag, doch tegen 't schei den van de markt was gering aan bod al voldoende om verliezen van een tot twee punten te doen ontstaan. Amsterdam Rubber en H.V.A. waren twee punten lager, certificaten Deli Maatschappij boekten een punt verlies. Op de beleggingsmarkt bleek de hoek m dollarobligatiën Neder land voor het eerst sinds geruime tijd gesloten. De stemming in deze sector was gunstig en het over grote deel der belggingsoapieren kon fractionele winsten boeken. Prolongatie 2 1/4 procent. het optreden van Hitier jegens Joden, vrijmetselaars en de Pro testantse en Katholieke kerken, werd verdedigd. Door de openbare aanklager is geëist, dat mevrouw Ludendorff in de categorie der „grote natio- naalsocialistische misdadigers" zal worden gerangschikt. Het proces tegen mevrouw Ludendorff is het laatste proces tegen een vooraan staand nationaai-socialist(e), dat te München zal worden gevoerd. Men verwacht, dat het drie dagen zal duren. Ludendorff en zijn vrouw speel den beiden een vooraanstaande rol in de campagne der Duitse na- tionaalsocialistische partii tegen het Christendom. In 1933 werd, onder redactionele leiding van het echtpaar een periodiek uitgegeven, onder de titel „Uit de heilige bron van de Duitse kracht". In de ten laste legging wordt verklaard dat er in dit periodiek onophoudelijk op werd aangedrongen de strijd tegen de Christelijke kerken te verscherpen. Niwin-Kerstpakketten toch op tijd Van officiële zijde is dezer da gen medegedeeld, dat de afleve ring van Kerst- en Nieuwjaars pakketten naar Indonesië moge lijkerwijze enige vertraging zal hebben, i.v.m. een strengere douane-controle op de inhoud. Het centraal bureau Niwin deelt naar aanleiding hiervan mede, dat deze vertraging niet geldt voor de Niwin-Kerstpakketten. Deze pak ketten ziin n.l. onder douanecon trole verpakt, zodat de garantie bestaat .dat alle Niwin-Kerstpak- ketten tijdig zullen worden uit gereikt. DOOR ARMOEDE GEDWONGEN Bij de Rotterdamse politie meld de zich de 60-jarige caféhouder Ph. J. Seton. Deze was in de oorlog sympathiserend lid van de NSDAP geworden, maar omdat hij geen Duitser was en daarom geen lid kon worden, vroeg en verkreeg hij het Duitse staatsburgerschap. Om aan de kost te komen heeft hij tijdens de oorlog te Rotterdam verschillende winkeliers en kaste leins onder bedreiging goederen af handig gemaakt, die hij in de zwar te handel verkocht. Door armoede gedwongen was hij thans op clandestiene wijze naar Nederland teruggekeerd. De politie heeft inmiddels zoveel feitenmate riaal tegen hem verzameld, dat hij aangehouden en opgesloten kon worden. „Niet uit gevoelens van haat of wraak en niet nit zucht naar ver gelding, want de 200 doden vragen niet om vergelding, maar nit het oogpunt van recht, is mijn in ziens de doodstraf voor Poos en Slagter de enig juiste straf", aldus besloot de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, die gisteren het beroep van deze twee S.D.-helpers behandelde. Poos en Slagter waren enkele maanden geleden door het Bijz. Gerechtshof te Den Haag tot de doodstraf veroordeeld. Nu de zaak in hoger beroep voorkwam was de belangstelling van het publiek weer enorm. Reeds lang voor de opening der zitting stond een lan ge rij mensen te wachten voor het gebouw van de Hoge Raad en toen om 10 uur de deuren van de zittingszaal werden geopend, stroomde men naar binnen en ve len moesten genoegen nemen met een staanplaats. De president van de Bijz. Raad, Mr. Haga ging de levensloop van de twee bandieten na en herinner de Slagter er aan, dat deze o.a. aanwezig was bij de executie van de 120 personen bij de Woeste Hoeve in Maart 1945. Voorts had het duo in Delft Den Haag 124 personen gearres teerd, die daarna het eerste O.D.- proees moesten ondergaan. Als medehelpers van Schreieder hadden Poos en Slagter een werk zaam aandeel in het Englandspiel. Zij waren aanwezig by 12 „drop pings" van agenten en circa 15 „droppings" van materieel. Het duo antwoordde hierop by monde van Poos, dat zij dat werk hadden gedaan tegen hun zin. Toen het Englandspiel 1 jaar bestond, ontvingen zij van de Duitsers een onderscheiding. Poos bezocht goede Nederlan ders met „boze bedoelingen" en hij had dan een Uniespeldje of een knoop van de Nederlandse Leeuw op de revers van zijn jas. De verdediger van Poos verzocht een nieuwe feitelijke behandeling van de zaak, omdat zijn cliënt bij de behandeling van zijn zaak voor het Hof niet genoeg tijd heeft ge had voor de vrije keuze van zijn advocaat. Hetzelfde vroeg de raadsman van Slagter op grond van dezelfde reden. Deze advocaat achtte de toepasisng van de hoog ste straf op zijn cliënt misplaatst. De procureur-fiscaal, Mr. Baron van Voorst tot Voorst achtte de argumenten van de verdedigers niet steekhoudend. Hij wees er op, dat uit het totale dossier de dood van 200 mensen is komen vast te staan. voor elke vrouweden meisjeshand is een lube (Adv.) Het voormalige arsenaal op het Waterlooplein te Amsterdam krijgt een nieuwe bestemming. Van het uit vier beuken bestaande gebouw worden er twee verbouwd tot laboratorium ruimte voor het physologisch chemisch laboratorium van de Amsterdamse Universiteit. Over de bestemming van de twee andere beuken is nog geen beslissing genomen. Toen we op het jongste congres van de K.V.P. in een kort gesprek met de kath. Italiaanse afgevaar digde de heer Benvenuti, de vraag stelden, hoe het toch mogelijk is, dat een zo overwegend katholiek land, een zo groot aantal commu nisten telde, krege - we bij de en kele oorzaken, welke deze kath. af gevaardigde noemde, als een der eerste te horen, het nog altijd onop gelost blijven van het probleem van het groot grondbezit, waardoor honderd duizenden kleine boeren en landarbeiders in de bitterste ar moede verkeren. Vooral in Zuid- Italië zijn duizenden en duizenden K.M.2 land in handen van enkele grondeigenaren, die dit gebied al leen maar gebruiken voor jacht en andere ontspanningen, terwijl wan neer deze grondgebieden in cultuur werden gebracht, zij aan tiendui zenden gezinnen een levensbestaan boden. Wij hebben hier te doen met een der meest schrijnende verwaarlo zingen van het gebod der sociale rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde, want het is toch wel een wraakroepende zonde, dat een bezitter uitgestrekte gebieden, al leen voor zijn privé genoegens on bebouwd laat, terwijl'duizenden ge zinnen aan een stukje van deze grond voldoende hadden, om een menswaardig bestaan te vinden. Niet minder dan in Italië, was ook dit onchristelijke grootgrondbezit in Hongarije de oorzaak van zoveel onnodige armoede en verbittering waarvan men nu in dit kath. land de vruchten plukt, ook als straf voor de verwaarlozing van een der eerste en voornaamste kath. ge boden. Wanneer we de laatste dagen de berichten lezen uit Zuid-Italië, waaruit we zien, hoe grote groepen van kleine boeren en landarbeiders wederrechtelijk dit groot grondbe zit bezetten en het land, dat opzet telijk woest gelaten wordt, gaan ontginnen, dan zal niet alléén ieder redelijk denkend christenmens in zijn hart juichen erve dit optreden, maar zullen velen zich ook met verbazing afvragen, waarom de kath. regering de Gasparri niet zelf reeds is overgegaan tot de spreiding van dit groot grondbezit, zoals ook in zijn verkiezin-gspro- gram het vorige jaar was aange kondigd. Wanneer men intussen even goed doordenkt, dan begrijpt men ook, dat de oplossing van dit probleem niet zo eenvoudig is en ook, dat de kath. minister van Binnenlandse Zaken Ccelba zijn pclitietroepen op dracht heeft gegeven, dit optreden van de kleine boeren met geweld te voorkomen. Inderdaad heeft de Regering de Gasparri reeds een aantal wettelij ke maatregelen voorbereid om tot onteigening en verdeling van dit groot-grondbezit in Zuid-Italië over te gaan, maar het spreekt natuur lijk vanzelf, dat wil deze maatregel op de duur een nuttig effect sorte ren, dit verstandig en deskundig moet geschieden en ook eerlijk, zo dat niet de meest brutalen de grootste stukken in de wacht sle pen. Aan dit groot grondbezit is tientallen jaren niets gedaan om het in cultuur te brengen. Het Mussolind-bewind maakte hiermee wel grote propaganda in binnen- en vooral buitenland, maar het totaal aantal H.A. dat onder het fascis tisch bewind van waardeloze moe rassen tot vruchtbaar bouwland is omgewerkt, blijkt achteraf maar heel gering te zijn geweest. Alleen in de Romeinse campag ne is op dit gebied wat gebeurd, maar de kosten, aan foto's en pro pagandamateriaal hier bedroegen nog meer, dan de kosten der ont ginning zelf. Mussolini had te veel geld nodig voor zijn leger en vloot om het in curtuurbrengen van woeste grorden op grote schaal te beginnen. Met dit laatste gebrek sukkelt ook de regering je Gaspari. Zij heeft grote plannen voor onteige ning en drainering v-n de gronden, maar het geld ontbreekt om door een kostbare watervoorziening deze grond productief te maken. De Re gering De Gaspari heeft een plan ontworpen dat 35000 H.A. bevat en gelegen is in de zuidelijke provin cies Apulie en Lucania. Daarvoor is echter 8 milliard lires 'nodig en die bezit Italië niet. Reeds geruime tijd zijn daarover onderhandelingen gaande met de Ver. Staten, maar er zou al lang een resultaat bereikt zijn, indien de Italiaanse Regering deze 35000 H.A. aan Amerikanen wilde verkopen, maar daar verzet de Italiaanse Regering zich met alle kracht tegen. Zjj wil het land voor de Italianen behouden. Nu zijn er een aantal kleine boeren begon nen het land wederrechtelijk in het bezit te nemen. Natuurlek kan de Regering dit niet toestaan, want afgezien van het feit, dat dit in bezit nemen volkomen willekeurig en ondeskundig geschiedt, wordt zonder een behoorlijke afwatering een soort roofbouw op de grond gepleegd, waardoor de grond op de duur volkomen waardeloos wordt. Bovendien worden de kansen bij deze revolutionaire --"tuatie al heel gering, dat de Amerikanen als geldschieter willen optreden, want om hun geld t,. vergooien aan com munistische experimenten voelen ze niets. Maar nat— lijk hetzen de communisten deze kleine boeren en arbeiders op en proclameren zij sta kingen tegen de reactionnaire rege ring, die ter bescherming van de rechten der groot-grondbezitters op de arme boeren laat schietèn. Een dergelijke propaganda gaat er natuurlijk bij een weinig ontwikkel de volksmassa in als koek. De Re gering staat hier dan ook wel voor een buitengewoon moeilijke puzzle. Bovendien de plannen der Rege ring, ook als ze slagen, kunnen eerst op de duur de grote nood, ontstaan door gebrek aan land voor de boeren verzachten, terwijl de nood van deze boere accuut is. De taak en de verantwoordelijk heid van de Regering de Gasparri is dan ook niet te benijden. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 57. En Karei kon hem dat in zijn hart niet kwalijk nemen. Ma rie was nu eenmaal dood en alle gepraat ter wereld kon haar niet tot het leven terugbrengen. Karei voelde zich volkomen te vreden, als hij in gezelschap van Emmy was en hij besefte, dat ze voor hem meer was gaan beteke nen, dan hij zich had kunnen voor stellen, dat een mens voor hem betekenen kon. Hij deed zijn best niet meer om dat gevoel voor zich zelf te verbergen. Hij hield van Emmy. Dat stond voor hem nu wel als een paal boven water. Heel zijn liefde ging naar haar uit. In haar was zijn levensgeluk gelegen. En toch kon hij zich niet los maken van de invloed, die Marie Sanders nog steeds op hem uit oefende. Elke keer, dat hij zijn huis binentrad, iedere maal, dat hij de deur open deed, over de drempel stapte, en in de gang kwam, waar zij vermoord was ge vonden, deed haar invloed zich onverminderd gevoelen. Als hij op zijn kamer, die indertijd de ka mer van Marie was geweest, kwam, had hij het gevoel geen rust te kunnen vinden, voordat hij het geheim van haar dood opge lost had. Het was een soort be dwelming, die hem overviel. Hij besefte, dat hij nimmer rust zou vinden, voordat hij er achter was gekomen, wie Marie Sanders ver moord had. Het was intussen volop zomer geworden. Regen was er lang niet gevallen. Wegen, struiken en bo men waren grijs van het stof. Er heerste een lome stemming onder de mensen. En ook op de fabriek, waar Karei de laatste hand legde aan de voorbereidingen om de kunstvezels in het groot te kun nen verwerken, vorderde het werk slechts traag. De naderende vacan- tie deed zijn invloed overal gel den. Karei bleef echter onrustig. Zelfs tante Dina, die ijverig de laatste hand aan haar meesterstuk legde, bemerkte hoe rusteloos Karei zich gedroeg. „Wat mankeert jou toch, Karei?" vroeg ze op een avond, dat hij on gedurig door de kamer drentelde. „Is er soms iets op de fabriek, wat niet naar je zin gaat?" „Beslist niet", was zijn ant woord. „Op de fabriek loopt alles op rolletjes." „Is er dan soms iets met Emmy? Jullie hebben toch geen. „Geen denken aan, tante", zei hij stilstaande en tegen haar glim lachend. „Ze kan mijn gezelschap nog altijd best verdragen." „Maar wat scheelt je dan, Ka- rel? Toch geen nieuwe aanval van malaria?" „Ik ben nog nooit zo gezond ge weest als tegenwoordig? Hoe komt u er eigenlijk bij, te denken, dat er iets niet in orde is?" „Denken? Maar beste jongen, zie je dan niet, dat ik nog een paar ogen in mijn hoofd heb? Je bent in de laatste tijd zo onge durig, dat je zelfs Lorre aange stoken hebt. Elke keer, dat je op mijn atelier komt, gedraagt hij zich, alsof hij met spelden ge prikt wordt. Zeg eens, Karei die kwestie van Marie Trimbach is er toch de oorzaak niet van?" „Hoe bedoelt u dat?" vroeg hij ontwijkend. „Je weet drommels goed, wat ik bedoel. En uit je antwoord kan ik opmaken, dat die kwestie je wel degelijk onrustig maakt. Luis ter nu eens goed naar me, Karei. Ik heb niet in een ogenblik van zwakte beloofd, dat ik voor je zorgen zou. En ik ben van zins, die belofte te houden. En ik dring er daarom op aan, dat je het ge tob over die dode vrouw uit je hoofd zetal was ze dan ook zo mooi als ik veronderstel, dat Marie Trimbach geweest is. Je zoudt er helemaal door in de put geraken! Heeft Emmy er nog niet op aangedrongen, dat je het geval uit je hoofd zet7 Dat verwondert me heel erg van haar." „Ze verlangt er al even hard naar als ik, om een oplossing te vinden." „Dan zijn jullie 'n stel gekken die ze moesten opbergen!" vinnig- de tante Dina. „Ga liever zwem men of tennissenof doe wat anders. (Wordt vervolgd:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3